Windows 10 ja vanad töölaua programmid

Win 10 logo Kui klassikalised standardsed töölaua programmid ei käivitu Windows 10 süsteemis või kui nad töötavad seal halvasti või kui neid ei õnnestu isegi installeerida - mida teha?

 

 

 

Suur enamus standardseid töölaua programme, mis jooksid Windows 7 ja Windows 8 (8.1) all, töötavad hästi ka Windows 10 operatsioonisüsteemis. Kuid osa vanemaid programme ei tööta Win 10 süsteemis, aga see ei ole suureks probleemiks, sest paljusid neist saab ka sinna installeerida ja seal jooksutada. Et panna selliseid "tõrksaid" porgramme ka Windows 10 all tööle, tuleks teada ja proovida alltoodud meetodeid.Standardsete klassikaliste töölaua programmide installeerimisest:


1) Käivita programmi installeerimine administraatori õigustega:

Kui Sul ei õnnestu mingit vanemat programmi isegi installida, siis proovi tema installeerimine administraatori õigustega käivitada. Kõigepealt veendu, et Sul oleks antud programmi kõige uuem versioon alla laaditud. Seejärel tee tema setup failil ehk installeerimise failil (.exe laiendiga) paremklikk ja vali ilmuvast kontekstmenüüst "Run as administrator" käsk:

Tee tema setup failil ehk installeerimise failil (.exe laiendiga) paremklikk...


2) Programmide installeerimine Windowsi 64-bit (x64) versioonidele:

Kui Sa jooksutad x64 (64-bit) versiooniga Windows 10't, siis tuleb programmide installeerimisel teada:

* 16-bit Windowsi programme ei saa installeerida;

* 64-bit programmid installeeritakse vaikimisi Program Files (%ProgramFiles%) alamkaustadesse, aga 32-bit programmid pannakse eraldi Program Files (x86) kausta alamkaustadesse - pilt;

* Enamik programme, mis on loodud 32-bit keskkonna jaoks, jooksevad korralikult ka Windows 10 x64 versioonidega, kuid mõned neist ei tarvitse seda teha ja sel juhul ilmub Sinu ekraanile "This app can’t run on your PC" veateade.

Tänapäeval müüakse uued arvutid tavaliselt juba Windows 10 x64 versiooniga, aga juhul kui Sa ei tea, et mis Windows Sinu masinas jookseb, siis ava Settings äpp, seejärel tema System kategooria ja siis About alamkategooria ning vaata parempoolsest paanist "System type" järel tulevat kirjet:

System type


Kui Sind huvitab, siis võid vaadata, et mis programm Sul antud momendil jookseb - kas tema 32-bit või 64-bit versioon, sel teel:

- Vajuta Ctrl+Shift+Esc klahvikombinatsiooni, et avada Windows Task Manager'i;
- Ava vaheleht Processes ja seal näedki siis käivitatud programme ning protsesse; 32-bitised programmid & protsessid on siin tähistatud "(32 bit)" sümbolitega:

Ava vaheleht Processes ja seal näedki siis käivitatud programme ning protsesse


3) Kas signeerimata draiverid (Unsigned Drivers) või siis 32-bit draiverid:

Windows 10 64-bit versioon nõuab kõikide draiverite puhul, mis Sa installeerid, kehtivat signatuuri. Windows 10 32-bit versioon tavaliselt seda ei nõua, aga kui Sul on uuem UEFI firmwarega kompuuter, ka siis nõutakse signeeritud draivereid. Seda kõike turvalisuse ja stabiilsuse pärast. Sa võid koos vanade programmidega installeerida ka mitte-signeeritud draivereid, seda aga juhul kui Sa tead, et need on ohutud.

Juhul kui Sinu vanem tarkvara vajab installeerimisel signeerimata draivereid, siis kasuta selleks spetsiaalset "Disable driver signature enforcement" buutimise valikut, et selliseid draivereid saaks installida. Kuidas Windows 10 süsteemis sinna 'Startup Settings (Käivitussätted)' ekraani menüüle ligi pääseda ja et kuidas sealt menüüst seda 'Disable driver signature enforcement' vahendit käivitada, loe sellest sealt.

Märkus: Juhul kui saadaval on AINULT 32-bit draiverid, siis pead kasutama Windows 10 32-bit versiooni — Windows 10 64-bit versioon nõuab 64-bit draivereid.

EtteotsaKui klassikalisi töölaua programme ei õnnestu käivitada või kui nad töötavad halvasti:

Kui Sul õnnestus mingi vanem programm küll installeerida, aga tema käivitamisega või töötamisega tekivad probleemid, siis proovi järgmisi meetodeid.


Esimene meetod. Käivita sellised programmid administraatori õigustega:

Paljud rakendused, mis loodi näiteks Windows XP ajal, töötavad normaalselt ka uuemates Windowsites kuid ühe väikse probleemiga. Windows XP ajal töötasid enamik kasutajaid kogu aeg Administraatori kasutajakonto all. Seega loodi programmid nii et neid sai ainult administraatori õigustega käivitada, juhul kui seda õigust ei olnud, siis rakendust ei saanud käivitada.
Seega, juhul kui mingi programm ei tööta Windows 10 süsteemis, proovi esmalt teda administraatori õigustega käivitada. Tee programmi kiirkorraldusel (otseteel) või tema käivitusfailil (.exe laiendiga) paremklikk ja vali ilmuvast kontekstmenüüst "Run as administrator" käsk:

Run as administrator


Kui pärast seda hakkab see programm ilusti tööle, siis tee nii et ta käivituks automaatselt alati administraatori õigustega, sellest kohe allpool ka juhis.


Märkus: Kui Sinu Start Menüüs ei ole vajaliku programmi kiirkorraldist, siis otsi tema programmifail (.exe laiendiga) mujalt ülesse, tavaliselt asuvad kõik programmid vaikimisi kas C:\Program Files\ ja C:\Program Files (x86)\ kaustateel.Teine meetod. Muuda ühildumise sätteid (Compatibility Settings):

Juba alates Windows XP aegadest sai kasutada ühildumise seadeid/sätteid, et saaks ka vanemaid programme jooksutada. Et neile sätetele ja ühildumise režiimile ligi pääseda, tee järgmist:

1. Tee programmi kiirkorraldusel (otseteel) või tema käivitusfailil (.exe laiendiga) paremklikk ja vali ilmuvast kontekstmenüüst viimane "Properties" käsk:

Properties


2. Ilmub antud programmi "Properties" dialoogiaken, kus ava "Compatibility" vaheleht ja siin on Sul mitu võimalust:

* Kui Sul oli ainult eelmises meetodis kirjeldatud administraatori õigustega probleemid ja kui antud programm hakkas pärast seda tööle, siis pane siin linnuke sinna "Run this program as an administrator" ruutu, kliki nupule OK ja kogu lugu.
* Kui mingi programm ei hakanud ka adminõigustega tööle, siis käivita siitkaudu näiteks ühildumise tõrkeotsija nõustaja, klikkides akna ülaosas sellele "Run compatibility troubleshooter" nupule ja järgi ilmuva nõustaja juhiseid. (Ära kasuta seda nõustajat vanade antiviirus, kettautiliitide ja teiste süsteemiprogrammide jaoks. Parem oota ja hangi nende uuemad versioonid, mis ühilduvad ka Windows 10 süstemiga!)

* Kuid Sa võid selle nõustaja asemel siin ka ise käsitsi antud programmi sätteid muuta:

Märkused:

1) Sa võid selle Run Compatibility Troubleshooter nõustaja KÕIKIDE programmide jaoks ka teistmoodi avada. Mõningatel juhtudel kui Sul õnnestus mingi programm ilma probleemideta ilusti installeerida, aga seejärel võib juhtuda, et antud tarkvara küll käivitub ja ka töötab, aga ta ei tee seda korralikult - tema kasutamisel tekivad suuremad või väiksemad probleemid ja tõrked. Sel juhul saabki antud nõustaja käest abi. See nõustaja loob probleemse programmi jaoks just sellise töökeskkonna, mille jaoks ta oligi loodud. Et seda nõustajat käivitada, tee Start nupul paremklikk ja vali ilmuvast süsteemikäskude hüpikmenüüst Control Panel kiirkorraldus. Kliki Programs kategooriale ja seejärel Programs and Features kategoorialingi all Run programs made for previous versions of Windows lingile (pilt). Kliki nõustaja esimeses kanas nupule Next.
Kui Sa olid selles nõustaja esimeses avaaknas klikkinud nupule Next ja kui Windows 10 ise ei leidnud mingeid probleeme, siis ilmub järgmine aken, kus tuuakse ära installeeritud programmid. Märgista seal oma kehvalt töötav programm ja kliki nupule Next. Juhul kui Sinu programmi ei ole selles loetelus, siis märgista seal ülaosas Not Listed ja kliki nupule Next, seejärel kliki uues aknas nupule Browse ning otsi oma vigane tarkvara ise üles (pilt).

Mõnede programmide puhul võib selle 'Run Compatibility Troubleshooter' nõustaja käivitada ka nii et teed oma töölaual või Start menüüs tema kiirkorraldusel paremklõpsu ja valid käsu Troubleshoot compatibility. Lihtsam on teda käivitada ka nii et klikid Start, tipid Search otsingukasti sõna program compatibility ja vajutad ENTER (Sa võid ka lihtsalt sõna compatibility tippida).

Ära kasuta 'Run Compatibility Troubleshooter' nõustajat vanade antiviirus, kettautiliitide ja teiste süsteemiprogrammide jaoks. Parem oota ja hangi nende uuemad versioonid, mis ühilduvad ka Windows 10-ga!


2) Sagedasti kasutatavatele programmidele kõrgendatud privileegide kehtestamine: Sa võid suvalise programmi käivitada administraatorina nii et teed tema kiirkorraldusel paremklõpsu ja valid kontekstmenüüst Run as administrator käsu. Kui Sul on aga väga tihti vaja käivitada mingeid programme (näiteks Command Prompt'i), mis nõuavad administraatori privileege, siis tuleks muuta nende kiirkorraldusi nii et neid saaks alati vaikimisi administraatorina käivitada. Tee vajaliku programmi kiirkorraldusel paremklõps ja vali käsk Properties; vahelehel "Shortcut" kliki nupule Advanced, ilmub 'Advanced Properties' dialoogiaken, kus aktiveeri parameeter Run as administrator ja kliki OK - pilt.

Kõikide Windows 10 enda programmide ja ka enamiku teiste programmide kiirkorraldused/otseteed pannakse Start Menüüsse või siis vähemalt pakutakse nende installeerimisel kiirkorralduste loomist nii stardimenüüsse kui ka töölauale. Juhul kui mingile programmile ei ole kiirkorraldust (shortcut) loodud, siis tuleb meil see ise käsitsi luua.Kolmas meetod. Kasuta vanade programmidega töötamiseks virtualiseerimise tarkvara:

Juhul kui eeltoodud sisseehitatud ühildumise režiimid või tõrkeotsing ei lahendanud Sinu probleeme, siis installeeri mingi virtualiseerimise tarkvara ja tööta selles nende väga vanade programmidega. Näiteks Oracle VirtualBox virtualiseerimise tarkvara töötab kõikide Windowsi versioonidega (alates Vistast). Kui see VirtualBox on Sul installeeritud, siis võid kasutada suvalist Windowsi installeerimise plaati — kõiki kuni Win 3.1 versioonini tagasi — et luua täielik virtuaalne kompuuter, mis jookseb Sinu Windows 10 enda sees.

Virtuaalne kompuuter (VPC) on ka seepärast hea, et ta kaitseb Sind reaalselt ka pahavara eest ja ta ei põhjusta Sinu peremees-operatsioonisüsteemile (host system), näiteks Windows 10 süsteemile, mingeid probleeme.
!!! Et vältida ühildumise ja muid probleeme, skaneerib Novembri (Threshold 2) värskendus installeerimise käigus Sinu süsteemi tarkvara ja võib eemaldada need programmid, mis ei ühildu antud Windowsi värskendusega. Nendeks programmideks võivad olla näiteks CCleaner ja muud taolised ning ka vananenud versioonidega antiviirused (Bitdefender, Spybot Search & Destroy, NOD32 Antivirus jne).
Pärast Threshold 2 installi lõpetamist ilmub eemaldatud programmidest vastav teade ka Tegevuskeskusesse (Action Center). See ei tähenda, et Sa ei või neid programme enam tulevikus kasutada, Sul tuleb lihtsalt nende uuemad versioonid alla laadida (või need ära oodata).

Etteotsa

 
< Tagasi Windows 10 pealehele ja sisukorda

 

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Us .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Me .|. .|. .|. .|. .|. .|. Site Map .|. .|. .|. .|. .|. .|. POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik 2015 (16/17/18)