Win 10—kohalikule kontole ümberlülitumine

Win 10 logo Windows 10 süsteemis Microsofti kasutajakontolt ümberlülitumine (üleminek) administraatoriõigustega lokaalsele ehk kohalikule kasutajakontole.

 

 

[Microsofti Kasutajakontolt (Microsoft Account) —> Kohalikule Kasutajakontole (Local Account).]

 

 

 

Kui Sa installeerid Windows 10, siis pakutakse Sulle tema installimise käigus kahte varianti:

* Luua Microsofti Kasutajakonto ('Microsoft Account', mille endiseks nimeks oli 'Windows Live ID' ehk 'Live ID'). Seda varianti pakutakse Sulle vaikimisi ja Windows 8 oli esimeseks operatsioonisüsteemiks, kus pakuti seda tema installimisel teha - pilt. Alates Windows 8 versioonist saab süsteemi sisselogimisel kasutada ka Microsofti kasutajakontot.

* Või siis luua tavaline administraatoriõigustega kohalik kasutajakonto ('Local Account') - seesama, mida kasutati ka Vin XP, Vista ja Windows 7 puhul.

Kui Sa ei taha Windows 10 puhtal installeerimisel kohe seda Microsofti kasutajakontot luua vaid tahad selle asemel luua hoopis kohaliku administraatoriõigustega konto, siis kliki seal "Make it yours" ekraanis all vasemal "Skip this step" lingile - pilt. Seejärel sisestad oma kasutajanimeks mingi sobiva nime ja lood soovi korral ka süsteemi sisselogimise tugeva parooli (+ vihje - "password hint").

UUENDATUD! "Microsoft teeb nüüd Windows 10 installeerimisel selle klassikalise lokaalse (kohaliku) kasutajakonto loomise mõne kasutaja jaoks raskemaks..." - link.


Ükskõik kumma Sa neist kasutajakontodest Windowsi installeerimise ajal ka valid, saad Sa igal ajal hiljem nende mõlema kasutajakonto vahel ümber lülituda. Sa võid vajaduse korral kasutada kord üht kasutajakontot ja seejärel lülituda ümber teisele kasutajakontole ning vastupidi. Seega lubab Windows Sul lülituda ümber Microsofti Kasutajakonto (Microsoft Account) ja Lokaalse Kasutajakonto (Local Account) vahel. Sa võid oma kasutajakontode vahel ümbe lülituda 'Settings äpp -> 'Accounts -> Your email and accounts' alamkategooria kaudu - pilt.Mida need kasutajakontod tähendavad (üldine selgitus)—Windows 8 / Windows 8.1 / Windows 10?

Kui ühte kompuutrit kasutavad mitu inimest, siis tuleks nende jaoks luua nn kasutajakontod (user accounts). Seega peaks igale pereliikmele looma eraldi kasutajakonto. Kui Sina oled kompuutri peremees, siis loo teiste kasutajate jaoks piiratud õigustega tavakasutaja konto (Standard User konto). Seejärel logib iga pereliige süsteemi sisse omaenda kasutajakontoga. Väljalogimine või kasutajakontode vahel ümberlülitumine toimub ainult paari hiireklikiga: klikid Start Menüüs enda kasutajakonto nimele ja valid seejärel ilmuvast rippmenüüst Sign out käsu või siis teisele kasutajakontole kiire ümberlülitumise (Switch user / Fast user switching) ..........................- pilt.

Märkus: Koos selle uue suure Windows 10 'Anniversary Update' värskendusega muudeti ka Start Menüü välimust ja nüüd näeb ta välja selline - pilt.


Kasutajakontode loomise eelised:

Personaliseerimine: Iga kasutajakonto võib kasutada omaenda värve, teemasid, universaalseid Store äppisid, paigutust ja välimust, veebi lemmiklinke jne, jne.
Privaatsus: Iga kasutaja faile, äppisid/rakendusi, veebisirvimise ajalugu ja veebilinke hoitakse eraldi.
Kaitse: Sa võid kaitsta oma lapsi Internetist lähtuva ohu eest. Lood laste jaoks eraldi kasutajakontod ja kasutad nende jaoks Microsofti 'Family Safety' (Pereliikmete turvalisus) veebipõhist rakendust. See annab suurepärase võimaluse veebi sisu filtreerimiseks, failide allalaadimise keelamiseks (piiramiseks) ja kasutaja tegevuste jälgimiseks.
Turvalisus ja piiratud õigustega standardse kasutaja (Standard User) konto: Sa lood esimese kasutaja jaoks administraatori konto, mis lubab tal muuta süsteemi seadeid (sätteid), installeerida rakendusi, hooldada kompuutrit jne. Aga administraatorid võivad kogemata installida ka pahavara. Kuid teiste kasutajate jaoks loodud piiratud õigustega kasutajakontod lubavad neil täita enamik vajalikke operatsioone, aga takistavad samas opsüsteemi juhuslikku kahjustamist (näiteks pahavra installimisega). Sa võid laste ja ka vähemkogenud täiskasvanute jaoks luua kohalikud piiratud õigustega standardse kasutaja (Standard User) kontod - see on arvuti kaitsmiseks väga hea moodus. Ka kompuutri omanik (administraator) peaks looma endale teise sellesama piiratud õigustega standardse kasutaja konto ja töötama põhiliselt antud konto all. Ja standardne kohalik kasutajakonto on just neile hea, kes ei soovi selle vägisi pealesurutava Microsofti konto ('Microsoft Account) all töötada ja kes ei soovi neid igasuguseid Microsofti teenuseid ning vahendeid (OneDrive, sünkroniseerimine jne) kasutada. Lokaalne kasutajakonto on ka neile hea, kes kardavad oma privaatsuse pärast, see käib just Windows 10 kasutajate kohta.Loe sellest edasi sealt.Microsofti kasutajakonto vs Sinu kohalik adminõigustega kasutajakonto (Windows 8 / Windows 8.1 / Windows 10):

Lokaalseid kasutajakontosid (Local Accounts) hoitakse Sinu lokaalses kompuutris. Neid ei sünkroniseerita automaatselt nii nagu see toimub Microsofti kasutajakontodega (Microsoft Accounts) ja Sa ei saa teiselt kompuutrilt oma parooli resettida. Kui Sa lood esmakordselt parooli, siis Microsoft pakub Sulle kas kohaliku või siis Microsofti konto loomise võimalust. Kui Sa ei soovi Microsofti onlain teenuseid kasutada, siis võid endale luua ainult lokaalse ehk kohaliku adminõigustega konto. (Sa võid hiljem oma meelt muuta ja lülituda ümber ka teist tüüpi kasutajakontole - Settings äpi kaudu.)
Ühesõnaga, kohalik konto on seesama administraatoriõigustega kasutajakonto, mida kasutati ka Vista, Windows 7 ja Windows 8 (8.1) operatsioonisüsteemides. Sellel kasutajakontol on samad õigused, mis olid ka eelmistes Windowsites ja Sa saad temaga teha samu asju, mida sai teha ka varasemates Windowsites.


Loe sellest edasi sealt.Microsofti kasutajakontolt ümberlülitumine (üleminek) kohalikule administraatoriõigustega kasutajakontole:


Millal seda adminõigustega kontode vahel ümberlülitumist kasutada?

* Kui Sa loosid Windowsi installeerimise ajal Microsofti kasutajakonto asemel hoopis administraatoriõigustega kohaliku kasutajakonto (Local Account), siis lülitudes nüüd ümber Microsofti konto alla, luuakse ühtlasi ka uus administraatoriõigustega Microsofti kasutajakonto. Microsofti konto alla võid ümber lülituda siis kui Sa tahad kasutada Microsofti onlain teenuseid (näiteks OneDrive, Skype, Outlook.com, Office, Xbox jne), sünkroniseerimist jne - sellest on juttu seal.

* Samas, kui Sa läksid Windowsi installeerimise ajal kohe selle vaikimisi pakutava administraatoriõigustega Microsofti konto (Microsoft Account) alla, siis võid hiljem lülituda ümber adminõigustega kohaliku konto alla ja kui Sa teed seda esmakordselt, siis luuakse ühtlasi ka uus administraatoriõigustega kohalik kasutajakonto. Seda võid teha seda siis kui Sa ei taha neid Microsofti onlain teenuseid, sünkroniseerimist jms kasutada ning kui Sulle on oma privaatsus väga oluline (seda just Windows 10 jooksutamisel) - sellest meetodist tulebki siin edaspidi juttu.


Märkus: Uue kohaliku piiratud õigustega standardse kasutajakonto loomisest loe aga sealt.


Tee järgmist:

1. Ava uut tüüpi Start Menüü ja kliki seal üleval vasemal enda kasutajanimele. Seejärel kliki avanevas rippmenüüs "Change account settings" lingile:

Change account settings
Uuendatud 15.08.2016: Koos selle uue suure Windows 10 'Anniversary Update' värskendusega muudeti ka Start Menüü välimust ja nüüd näeb ta välja selline:

Koos selle uue suure Windows 10 'Anniversary Update' värskendusega muudeti ka Start Menüü välimust ja nüüd näeb ta välja selline
2. Avati Settings äpp ja selle 'Accounts -> Your email and accounts' alamkategooria. Nagu näha, siis töötatakse siin Microsofti kasutajakonto all, seda näitavad Sinu MS konto emaili aadress, "Manage my Microsoft account" jne lingid. Kliki siin paremal "Sign in with a local account instead" lingile:

Sign in with a local account instead
Uuendatud 15.08.2016: Koos selle uue suure Windows 10 'Anniversary Update' värskendusega muudeti ka Settings äppi ja nüüd jõuad Sa Your info alamkategooriasse (lehele):

Koos selle uue suure Windows 10 'Anniversary Update' värskendusega muudeti ka Settings äppi ja nüüd jõuad Sa Your info alamkategooriasse (lehele)3. Sisesta enda Microsofti kasutajakonto (Windows Live ID) parool ja kliki nupule Next. Enne nupule 'Next' klikkimist saad enda parooli õieti sisestamist kontrollida nii et klikid siin parooli tekstilahtri paremas otsas asuvale "silma" ikoonile:

Sisesta enda Microsofti kasutajakonto (Windows Live ID) parool ja kliki nupule Next


4. *** Nüüd tuleb olla tähelepanelik ja see alltoodud ekraan võib Sulle ilmuda kahel kujul:

* Kui Sa loosid Windows 10 installeerimise ajal ja töötad oma Microsofti kasutajakonto (Windows Live ID) all ning kui Sa lülitud seejärel ümber kohalikku kasutajakontosse, mida Sul veel loodud ei oldudki, siis ilmub siia ekraan, mille kõik lahtrid on tühjad. See tähendab seda et Sa pead siin selle administraatoriõigustega kohaliku konto esmalt looma ja alles seejärel saad sinna ümber lülituda. Tipid siia esimesse "User name" tekstikasti mingi sobiva kasutajanime ja soovi korral ka parooli (kahte lahtrisse + vihje - "Password hint") ning klikid lõpuks nupule Next. Kui lood ka parooli, siis jäta see meelde. Kui Sul oli oma Microsofti kasutajakonto all ka PIN ja/või piltparool loodud, siis juhul kui Sa lood nüüd oma kohaliku konto jaoks siin ka standardse tekstiparooli (Windowsi parooli), siis need PIN ja/või piltparoolid tuuakse sinna kohaliku konto alla üle. Kui seda PIN ja/või piltparooli ei oldud MS konto all loodud, aga kui Sa tahad lokaalse konto all hiljem ka PIN ja/või piltparooli luua, ka siis pead siin selle tavalise tekstiparooli (Windowsi parooli) looma. Kuid seda võib ka hiljem juba süsteemis sees olles teha - Settings äpi kaudu. Kui Sa ei loo siin tekstiparooli, siis need MS konto all loodud PIN ja/või piltparoolid kustutatakse ja Sa ei saa neid oma lokaalse konto all enam kasutada. Kuid Sa võid seal kohaliku konto all need ka uuesti luua (sel juhul pead eelnevalt ka tavalise tekstiparooli looma). Kui süsteemi oli varem ka teisi lokaalseid ehk kohalikke kontosid loodud, siis tuleb endale ka see tekstiparool luua.

* Kui Sul oli aga kohalik konto juba loodud ja kui Sa tulid vahepeal üle siia Microsofti kasutajakontosse ning kui Sa seejärel lülitud uuesti ümber kohalikule kasutajakontole, siis ilmub alltoodud ekraan. (Sa võisid selle kohaliku konto luua ka juba Windows 10 installeerimise käigus ja pärast installi otse antud konto alla "maanduda. Hiljem aga lülitusid ümber MS konto alla.)
Siin kuvatakse kõige ülemises "User name" lahtris juba Sinu kohaliku kasutajakonto nimi, aga ülejäänud lahtrid on tühjad. Sa võid siin klikkida kohe nupule Next ja seejärel logida lokaalse kasutajakonto all süsteemi sisse ka ilma paroolita. Sel juhul edaspidi süsteemi sisse logides, näed Sa ainult Sign in nupuga ekraani, kus kliki antud nupule ja Sa saadki pärast 'Welcome' ekraanis süsteemi sisse (pilt). Kui Sul oli oma Microsofti kasutajakonto all ka PIN ja/või piltparool loodud, siis juhul kui Sa sisestad siia ka parooli (uue standardse tekstiparooli või olemasoleva PIN parooli), siis need PIN ja/või piltparoolid tuuakse sinna kohaliku konto alla üle. Kui seda PIN ja/või piltparooli ei oldud MS konto all loodud, aga kui Sa tahad kohaliku konto all hiljem ka PIN ja/või piltparooli luua, ka siis pead siin selle tavalise tekstiparooli (Windowsi parooli) looma. Kuid seda võib ka hiljem juba süsteemis sees olles teha - Settings äpi kaudu. Kui Sa ei sisesta siia parooli, siis need MS konto all loodud PIN ja/või piltparoolid kustutatakse ja Sa ei saa neid oma kohaliku konto all enam kasutada. Kuid Sa võid seal kohaliku konto all need ka uuesti luua (sel juhul pead eelnevalt ka Windowsi tekstiparooli looma). Sa võid siin oma vana kohaliku kasutajakonto all loodud tekstiparooli (või PIN-parooli) ka muuta, tipid siia lihtsalt uued paroolid ja vihje. Või juhul kui Sa olid oma kohaliku kasutajakonto all selle parooli loonud ja soovid seda ka edaspidi kasutada, siis sisesta seesama vana parool siia mõlematesse lahtritesse (+ vihje) ning kliki seejärel nupule Next. Kui süsteemi oli varem ka teisi kohalikke kontosid loodud, siis tuleb endale ka see parool luua.

Antud näites tegi kasutaja millagi varem Windows 10 Enterprise versiooni puhta installi ja pärast installeerimise lõpetamist "maandati" ta otse adminõigustega Lokaalse Kasutajakonto alla. Seejärel kolis ta mõni aeg hiljem Microsofti Kasutajakonto alla ja selle ümberlülitumise käigus loos ta ka PIN parooli (selle loomise võimalust pakuti talle). Seega ilmus nüüd tema jaoks alltoodud ekraan, kus see "User name" lahter oli juba täidetud. Aga parooliks sisestas ta sellesama PIN-parooli ja muutis ainult "Password hint" (vihje) lahtri sisu:

Kui lood ka parooli, siis jäta see meelde


5. Kliki nupule "Sign out and finish" ja oota natuke...:

Kliki nupule "Sign out and finish" ja oota natuke...


Märkus: Omaenda Microsofti konto ja kohaliku konto vahel saab ümber lülitada ainult Settings äpi kaudu. Start Menüü ja süsteemi sisselogimise ekraani kaudu saab aga ainult teistele kohalikele kasutajakontodele ümber lülituda.


6. Seejärel ilmub Win 8 ajast pärit 'Lock screen' ('Lukustuskuva') ekraan. Vajuta suvalist klahvi või keri hiireratast, et seda siit eest ära koristada (sõrmedega viipad selle allapoole):

Seejärel ilmub Win 8 ajast pärit 'Lock screen' ('Lukustuskuva') ekraan


7. Nüüd on jälle mitu võimalust:

* Kui Sa seal eelnenud parooli sisestamise ekraanis parooli ei sisestanud (või uut ei loonud ja jätsid need paroolilahtrid tühjaks) ja kui Sul on süsteemis ainult üks kasutajakonto (Sina ise), siis ilmub kohe "Welcome" ekraan ning Sa saad süsteemi sisse.
* Kui Sa kasutad ka kohalikku tekstiparooli või PIN parooli ja kui Sinu süsteemis on ainult üks kasutajakonto (Sina ise), siis ilmub parooli sisestamise ekraan - sisselogimise ekraan. Kuna kohaliku tekstiparooli olemasolul kehtivad ka need pildi- ja PIN paroolid ning juhul kui Sa olid need loonud, siis on võimalus ka neid kasutada.
* Kui Sinu süsteemis on loodud mitu kasutajakontot, siis ilmub kõigepealt kasutaja valiku ekraan ja alles seejärel süsteemi sisselogimise ekraan, kus tuleb siis sisestada antud kasutaja parool (või üks paroolidest).

Antud juhul on siis vaja see PIN-parool sisestada ja kui see on õige, siis ilmub kohe see "Welcome" ekraan:

Antud juhul on siis vaja see PIN-parool sisestada ja kui see on õige, siis ilmub kohe see "Welcome" ekraan


Märkused:

* Kontrolli enne parooli sisestamist ka oma klaviatuuri: Kui Sa vaatad nüüd seda eelmist pilti, siis näed, et kasutaja osutas siin enne parooli sisestamist hiirekursoriga paremal all klaviatuuri ikooni. Pildilt on näha, et antud juhul on kasutusel "United Kingdom" klaviatuur, mis näiteks tekstiparoolide sisestamiseks ei sobi. Seega tuleb siin panna tagasi see õige keelega klaviatuur. Seda võib teha kas vajutades järjest Win + Space klahvikombinatsiooni kuni õige keele- ja klaviatuurivalikuni välja jõuad või siis klikid antud ikoonile ning valid näiteks 'English (United States) Estonian keyboard' klaviatuuri - pilt.

* Kui Sa näed süsteemi sisselogimise ekraanis ka 'Sign-in options' kirja/linki, siis tähendab see seda et Sa võid ka mingit muud enda poolt loodud parooli kasutada (tavalist tekstiparooli, PIN-parooli, pildiparooli või siis oma Microsofti konto parooli). Vaikimisi pakutakse selle parooli sisestamist, mida Sa süsteemi sisselogimisel viimati kasutasid. Kliki seal sellele 'Sign-in options' lingile ja tee seejärel oma valik - pilt.


8. Ja Sa jõudsidki Windows 10 töölauale (kohaliku konto alla). Ava nüüd uuesti see Start Menüü ja kliki seal üleval vasemal enda lokaalsele ehk kohalikule kasutajanimele. Seejärel kliki avanevas rippmenüüs "Change account settings" lingile:

Koos selle uue suure Windows 10 'Anniversary Update' värskendusega muudeti ka Start Menüü välimust ja nüüd näeb ta välja selline


9. Nüüd näed, et Sa töötad juba kohaliku kasutajakonto (Local Account) all. Aga "Sign in with a Microsoft account instead" lingi kaudu võid soovi korral Microsofti konto alla tagasi lülituda. See pilt on võetud aga juba pärast selle Windows 10 'Anniversary Update' värskenduse installeerimist:

Nüüd näed, et Sa töötad juba lokaalse kasutajakonto (Local Account) all.PS! Loe ka Windows 10 süsteemis kohalikult kasutajakontolt ümberlülitumisest (üleminekust) Microsofti kasutajakontole sealt.

Loe ka "Windows 10 operatsioonisüsteemis uue kohaliku piiratud õigustega standardse kasutajakonto loomine. Tavakasutaja (Standard User) konto all administraatoriõigusi nõudvate ülesannete täitmine. Olemasolevate kasutajakontode kustutamine (süsteemist eemaldamine)." - sealt.

Etteotsa

 
< Tagasi Windows 10 pealehele ja sisukorda

 

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Us .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Me .|. .|. .|. .|. .|. .|. Site Map .|. .|. .|. .|. .|. .|. POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik 2015 (16/17/18)