'May 2019 Update' suur värskendus

Win 10 logo Windows 10 'May 2019 Update' (Windows 10 version 1903) suur värskendus ja selle uued vahendid.

 

Windows 10 uus funktsioonivärskendus ("Feature Update") - mai 2019.

 

 

 

Kuni siiamaani oli Windows 10 jaoks välja lastud kuus suurt funktsioonivärskendust (Win 10 uut versiooni) ja nendeks olid:

* Windows 10 'Fall Update' ehk 'November Update' (Windows 10 Version 1511, koodinimega "Threshold 2") funktsioonivärskendus (suur värskendus - "Feature Update").

* Windows 10 'Anniversary Update' (Windows 10 Version 1607, koodinimega "Redstone 1" / "RS1") funktsioonivärskendus (suur värskendus). Sellega alustati Windows 10 uue 'Redstone' värskenduse haru arendamist.

* Windows 10 'Creators Update' (Windows 10 Version 1703, "Redstone 2" / "RS2") suur funktsioonivärskendus ilmus siis aprillis 2017 ja see uus tasuta värskendatud operatsioonisüsteem sai oma nimeks Windows 10 Version 1703.

* Windows 10 'Fall Creators Update' (Windows 10 Version 1709, koodinimega "Redstone 3" / "RS3"): See funktsioonivärskendus ilmus välja 17. oktoobril 2017.

* Windows 10 'April 2018 Update' (Windows 10 Version 1803, koodinimega "Redstone 4" / "RS4"): See funktsioonivärskendus ilmus välja alates 30. aprillist 2018.

* Windows 10 'October 2018 Update' (Windows 10 Version 1809, koodinimega Redstone 5): See kuues suur funktsioonivärskendus ilmus siis välja alates 03.10.2018.

* Windows 10 May 2019 Update (Windows 10 version 1903; koodinimega 19H1): see seitsmes funktsioonivärskendus (Win 10 uus versioon) ilmub siis välja alates 21. maist 2019 ja sellest tulebki siin edaspidi juttu.Mis vahe on funktsiooni- ja kvaliteedivärskendusel?

Funktsioonivärskendusi antakse tavaliselt välja kaks korda aastas (kevadel & sügisel) ja need sisaldavad uusi funktsioone ning vahendeid, aga samuti ka võimalikke parandusi ja turvavärskendusi.

Kvaliteedivärskendused on palju sagedasemad ja need hõlmavad peamiselt väikseid parandusi ja turvavärskendusi.

Need mõlemat tüüpi värskendused tulevad 'Windows Update' kaudu ('Settings > Update & Security > Windows Update' kaudu).

Seega, praegu ja ka tulevikus lastakse igal aastal välja 2 suurt funktsioonivärskendust: üks selline suur värskendus lastakse välja kevadel (tavaliselt Aprilli alguses) ja teine sügisel (tavaliselt Oktoobri alguses). Nende uute suurte värskenduste ehk Windows 10 uute versioonide levitamine kestab mõned kuud, aga paljudel juhtudel veelgi kauem, seda olenevalt kasutaja kompuutri riistvarast, konfiguratsioonist ja esinevatest tõrgetest, mis võivad selle suure värskenduse installeerimist takistada. Nende uute Windowws 10 versioonide tugi kestab tvaliselt 1,5 aastat (aga mõnel juhul kauemgi).

Windows 10 October 2018 Update oli viimaseks Windows 10 suureks funktsioonivärskenduseks, mis kasutas "Redstone" koodinime. Windows 10 operatsioonisüsteemi järgmiste suurte värskenduste (Win 10 uute versioonide) jaoks hakatakse kasutama koodinimede uut formaati ja Windows 10 järgmine värskendus saab endale koodinimeks 19H1, kus 19 näitab väljalaskmise aastat ning H1 aga värskenduse numbrit. Seega Windows 10 järgmise funktsioonivärskenduse nimeks saab siis olema Windows 10 May 2019 Update (koodinimega 19H1; Windows 10 version 1903). Seejärel ilmub Windows 10 'November 2019 Update' (Windows 10 version 1909, koodinimega 19H2), siis Windows 10 'May 2020 Update' (koodinimega 20H1, Windows 10 version 2004), pärast seda Windows 10 October 2020 Update (Windows 10 version 20H2) jne. Edaspidi võidakse nende funktsioonivärskenduste koodinime jällegi muuta.Kuidas nende suurte värskenduste kättesaamine toimuma hakkab?

Neid suuri värskendusi ehk funktsioonivärskendusi (Win 10 uusi versioone) hakatakse kasutajatele kätte toimetama etappide kaupa - sujuvalt. Kui see suur värskendus ilmub kõikide kasutajate jaoks välja, siis toimetatakse ta kohale väga kontrollitud viisil, veendudes, et kohaletoimetamise süsteemid ei oleks üle koormatud ja et ei tekiks ka muid probleeme ning seda just riistvara ja draiverite osas. Mõni kasutaja saab selle suure värskenduse kätte alles mõne kuu mõõdudes või hiljemgi ja seda juhul kui tema arvuti ning süsteem ei vasta veel teatud tingimustele. Ühesõnaga, iga uus funktsioonivärskendus ei ole kohe kõigile kättesaadav vaid ta tuleb lainetena ja kasulik on OODATA seni kuni ta ka Sinule kättesaadavaks saab.

Kui Sul on näiteks see Windows 10 May 2019 Update juba installeeritud ja kui Sa sisestad nüüd Run dialoogiakna (avad selle Win+R klahvikombinatsiooniga) käsuviibale winver käsu, siis näedki, et Sul on see Windows 10 version 1903 juba olemas:

Windows 10 version 1903


Oma Windows 10 versiooni näed ka Settings äpis: 'Settings > System > About' lehel - pilt.Nüüd töötab see Windows Update vahendi "Check for updates" nupp uut moodi ja see on väga vajalik uuendus:

Varem oli nii et kui kasutaja klikkis sellele "Check for updates" nupule, siis alustati kohe nii nende igakuiste värskenduste kui ka nende uute suurte funktsioonivärskenduste (Windows 10 uute versioonide) allalaadimist ja installeerimist. Kasutaja ei saanud seda enam tühistada ehk peatada ja ta võis saada oma süsteemile veel mittesobiva värskenduse. Kuid alates aprilli kuust 2019 käitub see "Check for updates" nupp nüüd teisiti. Kui kasutaja klikib antud nupule, siis on tal järgmised võimalused:

1) Kui pärast sellele "Check for updates" nupule klikkimist ei pakuta Sulle midagi, siis tähendab see seda et mingeid värskendusi ei ole Sinu masinale veel tulemas (alltoodud pilt on võetud sellest uuest Windows 10 version 1903 süsteemist):

Check for updates


2) Kui pärast sellele "Check for updates" nupule klikkimist hakatakse kohe automaatselt laadima alla ja installeerima nn "Cumulative Quality Update" ja "B" värskendusi, mis ilmuvad välja iga kuu teisel Teisipäeval ja neid tuntakse kui "Patch Tuesday" värskendustena, siis tähendab see seda et saa saad kätte nende värskenduste KONTROLLITUD ning STABIILSED versioonid.

3) Kui pärast sellele "Check for updates" nupule klikkimist ilmub sinna alla aga "Additional updates available" või siis "Optional updates available" kiri, siis tähendab see seda et saadaval on sellised värskendused, mis EI OLE veel stabiilsed ning igatpidi üle kontrollitud. Kui Sa klikid nüüd seal veel allpool asuvale "Download and install now" lingile, siis saad ka need, veel testimisel olevad, nn "C" ja "D" värskendused kätte; ma EI SOOVITA Sul seda teha:

Additional updates available

Optional updates available


4) Suured "funktsioonivärskendused" ("feature updates"): Need suured värskendused (Windows 10 uued versioonid) ilmuvad siis välja kaks korda aastas - kevadel ja sügisel ning ka nende kohta kehtib see eeltoodu:

* Kui pärast sellele "Check for updates" nupule klikkimist ei pakuta Sulle midagi, siis tähendab see seda et seda uut suurt värskendust ei ole Sinu masinale veel tulemas.

* Kui pärast sellele "Check for updates" nupule klikkimist hakatakse kohe automaatselt laadima alla ja installeerima nn "Cumulative Quality Update" ja "B" värskendusi, mis ilmuvad välja iga kuu teisel Teisipäeval ja neid tuntakse kui "Patch Tuesday" värskendustena, siis tähendab see seda et saa saad kätte nende värskenduste KONTROLLITUD ning STABIILSED versioonid.

* Kui pärast sellele "Check for updates" nupule klikkimist ilmub sinna alla aga "Additional updates available" või siis "Optional updates available" kiri, siis tähendab see seda et saadaval on sellised värskendused, mis EI OLE veel stabiilsed ning igatpidi üle kontrollitud. Kui Sa klikid nüüd seal veel allpool asuvale "Download and install now" lingile, siis saad ka need, veel testimisel olevad nn "C" ja "D", värskendused kätte; ma EI SOOVITA Sul seda teha.

* Kui pärast sellele "Check for updates" nupule klikkimist ilmub sinna alla aga "Feature update to Windows 10, version 1903" kiri (või tulevikus "Feature update to Windows 10, version xxxx" kiri), siis tähendab see seda et saadaval on ka see uus suur värskendus. Kui Sa klikid nüüd seal allpool sellele "Download and install now" (või Download and install) lingile, siis saad kätte ka selle Windows 10 uue versiooni. Ma EI SOOVITA Sul seda teha vaid oota seni kuni Sulle seda ise automaatselt pakutakse (ilma sellele "Check for updates" nupule eelnevalt klikkimata):

Feature Update to Windows 10, version 1903


5) Kui Sa avad 'Settings > Update & Security > Windows Update' lehe ja kui Sa ei kliki sellele "Check for updates" nupule ning kui mingi stabiilne ja igatpidi "feature update" suur värskendus on Sinu masinale saadaval, siis näed alltoodud ekraani, kus võid klikkida sellele "Download and install now" lingile:

Download and install now


Kui Sa ei taha seda uut suurt "feature" värskendust (uut Win 10 versiooni) kohe installeerida, siis probleeme ei tule. Sa võid oma jooksvat Windows 10 versiooni kasutada kuni 18 kuud, pärast tema väljalaskimist. Kuid selle 18 kuu mõõdudes pead Sa selle uue Windows 10 versiooni ikkagi installeerima, et saada kätte kõik turvavärskendused.

Peale selle võib nüüd ka Windows 10 Home versiooni jooksutaja peatada ajutiselt värskenduste saamise ja seda kuni 35 päevaks nii nagu seda võis ka Windows 10 Pro kasutaja siiani teha. Sa pead esmalt värskenduste saamise peatama seitsmeks päevaks, aga Sa võid seda peatamist korrata kuni viis korda. Ja kui Sa kontrollid Windows Update vahendis nende uute värskenduste olemasolu, siis võid kohe nende kättesaamise 7 päevaks peatada:

7 päevaks peatada


Kui Sa tahad värskenduste saamise ajutise peatamise kunagi hiljem lõpetada, siis kliki siinsamas "Resume updates" nupule:

Resume updatesWindows Update vahend võib nüüd Sulle teatada, et kas Sinu kompuuter on ikka selle uue värskenduse jaoks valmis:

Microsofti funktsioonivärskendus skaneerib enne selle suure värskenduse pakkumist Sinu süsteemi ühildumatu tarkvara ja riistvara konfiguratsiooni suhtes ning juhul kui ses osas on probleeme, siis ka teavitatakse Sind ses asjas. Sa saad sel juhul järgmise teate:

"The Windows 10 May 2019 Update is on its way. We’re offering this update to compatible devices, but your device isn’t ready for it. Once your device is ready, you’ll see the update available on this page. There’s nothing you need to do at this time."

but your device isn’t ready for itÜldiselt ei ole sellele "Check for updates" nupule vaja üldse klikkida vaid oota seni kuni Sinu masinale ise midagi pakutakse! Kui Sul on natuke vanem kompuuter ja mingite probleemidega süsteem, siis ära ise käsitsi laadi alla ning installeeri neid suuri funktsioonivärskendusi vaid OOTA SENIKAUA kuni Sulle seda suurt värskendust Windows Update kaudu pakutakse. Selle varasema Windows 10 'October 2018 Update' kättesaamisel tekkinud suured probleemid näitasid ka seda et kui oluline on oma tähtsamatest andmetest reservkoopiad luua - välisele meediale ja/või pilveruumi. Ka näitas see seda et ei maksa ise käsitsi neid suuri värskendusi alla laadida ja installeerida vaid oodata seni kuni seda Windows Update vahendi kaudu pakutakse. Vanemate ja probleemsete, aga ka uuemate kompuutrite puhul on võimalus ka nende suurte värskenduste allalaadimise ning installeerimise EDASILÜKKAMINE, ootad senikaua kuni Microsoft lahendab kõik suure värskenduse installeerimisega ilmnenud uued probleemid ära ja alles siis lubad ka oma süsteemi värskendamise - selle viivitamise saavad sisse lülitada praegu veel ainult Windows 10 Pro versiooni jooksutajad - sellest on juttu seal.

Kui Sul on süle- või tahvelarvuti või mingi puu portatiivne väiksem kompuuter, siis veendu, et sul oleks kettal ka piisavalt vaba salvestusruumi, et sinna saaks seda uut värskendust ikka installeerida. Selle suure värskendamise käigus pakitakse Sinu Windows 10 vanem (praegune versioon) kokku ja koos muude antud värskendusega seotud failidega, võib kogu see "krempel" hõivata Sinu kettal üsna palju vaba kettaruumi — olenevalt kompuutri konfiguratsioonist, installitud tarkvarast ja muudest andmetest. Kui see suur värskendamine läks korda, siis tuleb see Windows.old ja muu üleliigne ära kustutada - seda tehakse 10 päeva mõõdudes ka automaatselt. Ka lülita värskendamise ajaks välja oma kolmandate osapoolte antiviirus ja eemalda arvutist KÕIK välised seadmed (sh ka SD mälukaardid), jäta ühendatuks ainult displei, klaviatuur ning hiir. (Nende väliste seadmete probleem olevat nüüdseks Microsofti poolt küll lahendatud, aga eemalda nad igaks juhuks ikkagi selle funktsioonivärskenduste installeerimise ajaks.)

Microsoft on nüüd tõstnud ka Windows 10 puhtaks installeerimiseks vajaliku salvestusruumi miinimumnõuet, mis on nüüd tervelt 32 GB. Varem oli see kas 16 GB või 20 GB. See muudatus mõjutab just seda uut Windows 10 version 1903 (Windows 10 May 2019 Update) värskendust ja ka tulevasi uusi Windows 10 versioone. Enne seda praegust suurt värskendust nõudsid 32-bitised Windowsi versioonid 16 GB salvestusruumi ja 64-bitised Windowsi versioonid 20 GB kettaruumi. Nüüd vajavad mõlemad aga vähemalt 32 GB. Kuid selline muudatus mõjustab praegu ainult väheseid Win 10 seadmeid ja sedagi ainult siis kui Sa teed Windows 10 puhta installeerimise. Juhul kui Sinu arvutis on see Win 10 juba olemas ja kui seda kettaruumi on vähem kui 32 GB, siis toimub värskendamine ikkagi (kui värskendamise jaoks on piisavalt vaba ruumi).

Ühesõnaga, väikse salvestusruumiga seadmed ei funktsioneeri selle Windows 10-ga hästi, rääkimata nende värskendamisest. Nüüd on see ametlik ja Microsofti partnerid ei hakka tulevikus taolisi väikse salvestusruumiga seadmeid (tahvelarvutid, sülearvutid jms seadmed) edaspidi enam müüma. Juhul kui Sa näedki lähitulevikus kusagil poes väikse salvestusruumiga Windows 10 kompuutrit, siis mine sellest kauge kaarega mõõda! Tulevikus võib see miinimumnõue isegi 64 GB-ni suureneda, seega oleks mõtekas osta selline kompuuter, millel on operatsioonisüsteemi jaoks vähemalt 126 GB või suurema mahuga SSD ketas.

!!! OLULINE (nende funktsioonivärskenduste installimise valikud, värskendamise probleemidest ja Win 7 kasutajatele):

1) Esmalt saavad selle suure värskenduse kätte suhteliselt väike grupp kasutajaid, aga kannatamatud soovijad võivad ta ka ise käsitsi installeerida. Vanemate, kehvema riistvara ja probleemsete kompuutrite puhul tuleb aga oodata-oodata- ja veelkord oodata.... Seega lõppkasutaja jaoks on selle suure värskenduse väljailmumisel üsna lihtsad valikud... - loe sellest edasi sealt ja tule seejärel siia tagasi.

2) Microsoftil on veel ikkagi probleeme, mis takistavad näiteks selle 2019. a. maikuu (või hilisema Windows 10 versiooni) funktsioonide värskenduse installeerimist ja need on tingitud teatud Inteli, Realteki ning Qualcommi draiveritega seotud probleemidest. Nendest, veel siiamaani, lahendamata probleemidest saad rohkem infot sealt. (Antud Microsofti veebileht toob seal edaspidi ära ka järgmiste uuemate Windows 10 versioonide installeerimise probleemid.)

3) Paljud kasutajad jooksutavad veel seda Windows 7 operatsioonisüsteemi, aga selle tugi lõpeb 14.01.2020. Seega oleks aeg minna üle Windows 10 versioonile. Kui Sa jooksutad legaalset ("genuine") ja õieti aktiveeritud Windows 7 või siis Windows 8/8.1 operatsioonisüsteemi (Home või Pro redaktsiooni), siis võid oma Windows 7/8/8.1 värskendada/uuendada (upgrade) otse Windows 10 versioonini ja seda TASUTA! Tee järgmist:

a) Esmalt veendu, et Sul oleks kõik viimased värskendused alla laaditud ja installitud. Ühenda oma kompuutrist kõik välised seadmed lahti (peale displei, hiire & klaviatuuri). Lülita välja või unistalli oma kolmandate osapolte antiviirus.

b) Mine sinna Microsofti veebilehe ja kliki seal 'Download tool now' nupule. Kui allalaadimine lõppes, siis käivita see 'Media Creation Tool'.

- Kui Sa tahad nüüd uuendada näiteks oma Windows 7 süsteemi ainult selles masinas, siis võid selles Media Creation Tool teises aknas valida 'Upgrade this PC now' raadionupu, klikkida Next ja jätkata KOHE seda värskendamist kuni lõpuni välja.

- Kui Sa käivitad selle Media Creation Tool instrumendi erinevas kompuutris või kui Sa tahad rohkem paindlikku varianti kasutada, siis vali siin see teine 'Create installation media (USB flash drive, DVD, or ISO file) for another PC' raadionupp ja kliki nupule Next, et seejärel salvestada installeerimise failid USB mälupulka või siis ISO failina:

Upgrade this PC now


- Kui Windows 10 installeerimise failid said alla laaditud, siis tee sellel ISO failil 2x klikk, et teda mountida ja avada File Explorer aknas ning kävita sealt see Setup fail. Kui Sa valisid eelnevalt aga buutiva meedia loomise variandi, siis ava USB mälupulk File Explorer aknas ja käivita see Setup fail sealt.

c) Vii oma värskendamine lõpuni. Sult ei küsita mingit tootevõtit ja kui see uuendamine lõppes ning kui Internetiühendus on olemas, siis on ka Sinu uus Windows 10 juba aktiveeritud, mida võid kontrollida nii et lähed 'Settings > Update & Security > Activation' lehele.

Seal veebilehel on aga sellest Windows 10-le TASUTA üleminekust palju üksikasjalikum jutt (koos piltidega)!

Märkus: Kui Sul ei õnnestu näiteks oma Windows 7 opsüsteemi uuendada ja kui Sa saad selle värskendamise alguses näiteks "This PC can't be upgraded to Windows 10." veateate, siis esmalt veendu selles et kas Sinu masina BIOS või firmware on ikka värskendatud. Veendu ka selles et kõikide seadmete draiverid oleksid värskendatud. Ka Microsofti enda veebileht toob ära Windows 10 installeerimise probleemid ja seda saad uurida sealt. Pärast seda proovi uuesti.

Pole hullu! Kremlis ja ka Putini enda kodus jooksutatakse endiselt veel neid ürgaegse Windows XP (!) opsüsteemiga masinaid :). Hoolimata sellest, et kas Windows 10 on täiuslik või mitte, - Windows XP, ilma turvapaikadeta, on palju ebaturvalisem! Kuid käivad ka jutud, et selle "Windows XP" kesta all jookseb Kremli isandal tegelikult Astra Linuxi spetsiaalne versioon, et Putinit ei peaks ümber õpetama.


4) Lisa: Windows 10 Home versioonilt üleminek (upgrade) Windows 10 Pro versioonile ja seda täiesti TASUTA!
Uuendatud, september 2019: Vastavalt AdDuplex'i teatele, on selle antud momendil kõige uuema Windows 10 versiooni (Windows 10 version 1903) saanud kätte 45,5% kompuutritest. Windows 10 version 1903 väljalaset hakati laiali jagama alates 21. maist 2019 ja see näitaja on siis neli kuud hiljem. (AdDuplex saab need andmed Windows Store äppide ja mängude allalaadimise põhjal.)

Septembri seisuga...
Win 10 ver 1709
Win 10 ver 1803
Win 10 ver 1809Jama...!!!
!!!??? Viimasel ajal kaasnevad Windows 10 suurte värskenduste (vahel ka väikeste) väljaandmisega üha enam mitmesugused vead ja probleemid, mis põhjustavad kasutajatele palju segadust ning peavalu.

Mis on nende vigade põhjuseks?

See jama algas pärast Microsofti töötajate suurt koondamist aastatel 2014-2015. Tollal vähendati testimisspetsialistide meeskondade koosseise, kes tundsid oma tööd ja tegid seda väga professionaalselt, kasutades selleks just reaalseid ning väga erinevaid arvutikonfiguratsioone. Lisaks sellele, et nad teadsid seda et kuidas Windowsi erinevates arvutikonfiguratsioonides tõhusalt testida, olid nende poolt koostatud aruanded arendajatele üksikasjalikumad ja arusaadavamad.

Nüüd aga kasutatakse testimiseks peamiselt virtualiseerimist, mitte aga tegelikke reaalseid konfiguratsioone. Ka Windows Insider programmist osavõtjad ei saa seda testimist teha sama tõhusalt kui seda Microsofti enda töötajad teevad. Lisaks sellele, nad ei saa ka oma süsteemi vigasid ja protsesse kirjeldada sama professionaalselt.

Teiseks ja olulisemaks põhjuseks on aga see et nüüdseks on Windows 10 installitud juba üle 800 miljoni kompuutrisse, ta jookseb lauakompuutrites, sülearvutites, tahvelarvutites, nutitelefonides ning nn "all-in-one" seadmetes. Peale selle jooksutatakse veel ka Windows 10 erinevaid versioone ja iga Win 10 kompuuter on ka erineva konfiguratsiooniga, riistvaraga ning kasutatakse nii vanemaid kui ka uusi arvuteid. Kompuutreid toodavad paljud firmad ja paljud neist ei jõua (või ei taha või ei saa) oma seadmete draivereid ning tarkvara õigeaegselt uuendada. Ühesõnaga, reaalsus on see, et Windows 10 operatsioonisüsteemiga seadmete baas on peaaegu lõpmata keeruline seadmete komplekt, millel on uskumatult palju variatsioone ja ükskõik kui palju Microsoft ka ei pingutaks, võib ikka probleeme ette tulla.

Ja milleks on vaja neid suuri värskendusi (Windows 10 uusi versioone) lasta välja 2x aastas? Kusjuures nende suurte värskendustega lisatakse juurde ka selliseid uusi funktsioone / vahendeid, mida keegi kunagi kasutama ei hakka? Paljud kasutajad ei tahagi neid uusi funktsioone (pealegi osa neist on üsna mõtetud) vaid nad tahavad ainult turvavärskendusi ja korralikult töötavat operatsioonisüsteemi. Neid suuri vahendite värskendusi võiks välja lasta üks kord aastas või siis näiteks üks kord iga kahe aasta tagant. Loodame, et Microsoft võtab ses asjas midagi ette ja et asi läheb paremaks.
Windows 10 version 1903 operatsioonisüsteemi olulisemad uued vahendid on siis järgmised:1) Windows 10 omab nüüd ka sisseehitatud "Windows Sandbox" vahendit:


See uus Sandbox vahend on kättesaadav ainult Windows 10 Professional, Enterprise ja Education versioonide jaoks. See "Windows Sandbox" on integreeritud, isoleeritud ja ajutine töölaua keskkond, kus Sa võid kävitada suvalise tarkvara ilma et see mõjutaks Sinu reaalset operatsioonisüsteemi (host süsteemi). Sa võid selles virtuaalses ja turvalises keskkonnas testida rakendusi, igasuguseid instrumente ning faile, surfata kahtlastes veebsaitides jne. Kui Sa sulged selle Sandbox'i, siis kõik selles liivakastis olevad tarkvarad ja failid kustutatakse. See uus vahend kasutab riistvaral põhinevat virtualiseerimist, et hoida tarkvara ja faile konteineris, nii nagu seda ka Microsofti Hyper-V puhul. Liivakastile kättesaadavat riistvara, näiteks nagu GPU, võrgud või jagatud kaustad ja muid sätteid võib konfiguratsioonifailide kaudu muuta.

Märkus: Võrgus olevat masinat, millel on unikaalne IP aadress, nimetatakse hostiks. Hostiks võib olla tavaline arvuti, aga ka server, võrguprinter, võrguseade jne — kõik seadmed, millele saab määrata IP-aadressi ja millega saab suhelda. Hostinimi ("hostname") on nimi, mis identifitseerib Sinu võrgus antud kompuutrit.


Kuidas seda Sandbox'i sisse lülitada?

a) Sinu masin peab omama järgmisi asju:

* Sa pead jooksutama Windpws 10 Pro versiooni.

* Peab olema 64-bit arhitektuur.

* Sinu kompuutri BIOS / UEFI sätetes peab see virtualiseerimine olema sisse lülitatud. Alates 2006. a. toetavad Intel ja AMD protsessorid nn "riistvara virtualiseerimist" (hardware virtualization). Inteli ja AMD protsessorite riistvara sellised vahendid on erinevad: Intel nimetab neid VT-x tehnoloogiaks; AMD kutsub aga AMD-V tehnoloogiaks. Detailselt on Inteli ja AMD virtualiseerimise tugi väga erinev, aga üldprintsiibi poolest nad suurt ei erine. Tavaliselt on see virtualiseerimine juba sisse lülitatud, aga Sa saad seda kohe ka kontrollida: ava 'Task Manager' vajutades Ctrl+Shift+Esc klahvikombinatsiooni; seejärel ava Performance vaheleht; märgista seal vasemal CPU kategooria ja veendu, et paremal oleks kiri "Virtualization: Enabled":

Virtualization: Enabled


Juhul kui Sa ei näe seal seda virtualiseerimise kirja, siis pead minema oma kompuutri BIOS / UEFI firmware menüüsse ja seal selle virtualiseerimise aktiveerima. Sa otsi seal "Intel VT-x", "Intel Virtualization Technology", "Virtualization Extensions", "Vanderpool" või sarnaste nimedega sätteid. Sa leiad selle valiku tavaliselt "Processor" alammenüü alt ja antud alammneüü võib asuda näiteks "Chipset", "Northbridge", "Advanced Chipset Control" või "Advanced CPU Configuration" menüü all - küll Sa ta üles leiad.

* Sinu kompuuter peab omama vähemal 4GB füüsilist mälu (8GB oleks parem).
* Sinu protsessoril peab olema vähemalt 2 tuuma (4 tuuma koos hyperthreading vahendiga oleks parem).


b) Seejärel mine 'Control Panel > Programs > Turn Windows Features On or Off' aknasse, pane seal linnuke Windows Sandbox ruutu ja kliki all OK:

Windows Sandbox


Pärast seda tuleb Sul ka kompuutri restart teha.


c) Pärast kompuutri taaskäivitamist leiad Sa selle Windows Sandbox'i oma Start menüüst, käivita ta. Juhul kui ta küsib, siis luba talle administraatori õigused.

Pärast kompuutri taaskäivitamist leiad Sa selle Windows Sandbox'i oma Start menüüst


d) Seejärel pead Sa nägema oma operatsioonisüsteemi üsna sarnast koopiat - seda muidugi eraldi aknas. Kuid on ka mõned erinevused: see on Windows 10 (õigemini Windows 10 Enterprise versiooni) puhas install ja Sa näed seega tema vaikimisi taustapilti ning ainult Windowsiga kaasatulnud vaikeprogramme. Ka kuupäeva, kellaaja ja numbrite formaat on pandud tagasi sellisesse formaati, mis on ka pärast Win 10 puhast installi:

Seejärel pead Sa nägema oma operatsioonisüsteemi üsna sarnast koopiat


See virtuaalne operatsioonisüsteem genereeritakse dünaamiliselt Sinu peamisest Windowsi operatsioonisüsteemist ja seepärast hakkab ta alati töötama sama Windows 10 versiooniga, mida ka Sina kasutad (minu puhul siis Windows 10 Enterprise version 1903-ga) ning ta värskendatakse alati täielikult. Peale selle on ta aktiveerimata ja Sa ei saagi teda aktiveerida ning selleks pole ka mingit vajadust. Igatahes praegu on selle liivakastiga siis sellised lood... ja võib olla tulevikus tehakse ka mingeid täiendusi ning muudatusi.


Kuidas Sandbox'i kasutada?

Kui Sa oled kunagi kasutanud virtuaalmasinat, siis on Sulle see asi üsna lihtne. Sa võid faile kopeerida ja kleepida otse sinna liivakasti. Kuid lohistamine ei tööta. Sa ei saa ka liivakastist loomulikult ka faile välja kopeerida. Kui Sul on käivitusfail, siis võid ta installide otse liivakastis. Kui Sa kustutad seal mingi faili, siis ei panda teda prügikasti vaid ta kustutatakse jäädavalt.

Liivakastis avati Start nenüü:

Liivakastis avati Start nenüü


Sandbox aknas avati Action Center (Tegevuskeskus) küljepaneel:

Sandbox aknas avati Action Center (Tegevuskeskus) küljepaneel


Sandbox aknas avati Edge veebibrauser:

Sandbox aknas avati Edge veebibrauser


Kui Sa oled oma testimise seal liivakastis lõpetanud, siis saad selle Sandbox'i sulgeda nagu ka iga teise rakenduse. See hävitab selle hetktõmmise täielikult. koos tema kõikide failide ja rakendustega. Järgmine kord, kui Sa käivitad selle Sandbox'i uuesti, siis alustad Sa jälle "puhtalt lehelt". Alltuleval pildil suletakse see liivakast...:

Alltuleval pildil suletakse see liivakast...


✓ ✓ ✓ Kellele ei meeldi see Windows 10 enda uus Sandbox vahend või kes ei saa seda kasutada, võib proovida näiteks üsna kasulikku Sandboxie tarkvara, mis on nüüdsest TASUTA ja avatud lähtekoodiga ning ta töötab ka Windows 10 (32/64) all. Windows 10 süsteemis ei toetata praegu veel ainult Edge brauserit. Antud tarkvara allalaadimisel pead eelnevalt sisestama oma nime, email aadressi, riigi, maakonna jms, aga Sa võid seal suvalised andmed ära näidata...
2) Sinu arvuti salvestusruumist reserveeritakse 7 GB värskendustes jaoks:


Juhul kui Sinu arvutis on vähe salvestusruumi, siis ei saa värskendusi korralikult installeerida. See on probleemiks just neil seadmetel, kus on seda sisseehitatud salvestusruumi väga vähe. Microsoft lahendab selle probleemi nüüd nii et ta teeb umbes 7 GB Sinu kompuutri kogu salvestusruumist "reserveeritud salvestusruumiks" ("Reserved storage"). Seda uut reserveeritud salvestusruumi kasutatakse siis Windowsi värskenduste jaoks, kuid ka programmid ise võivad siia oma ajutisi faile salvestada. Kui Windows vajab värskenduste jaoks ruumi, siis ta kustutab need ajutised failid ja alustab süsteemi värskendamist.

Selle reserveeritud salvestusruumi täpne suurus sõltub Sinu süsteemi installeeritud valikulistest funktsioonidest ja keeltest. Uute valikuliste funktsioonide lisamisel suurendab Windows automaatselt reserveeritud salvestusruumi. Kui Sa eemldad neid valikulisi funktsioone, siis vähendatakse ka reserveeritud salvestusruumi mahtu. Sama loogika kehtib ka installitud keelte suhtes, Sa võid neid keeli lisada / eemaldada ja sellele vastavalt kas suurendatakse või siis vähendatakse seda reserveeritud salvestusmahtu.

Et näha selle reserveeritud salvestusruumi suurust, tee järgmist:

* Tee Start nupul paremklikk ja vali ilmuvast süsteemikäskude menüüst Settings kiirkorraldus,
* Ava Settings äpis vasemal paanis 'System > Storage' leht / alamkategooria.
* Kliki parempoolses paanis algul 'Show more categories' lingile ja seejärel kliki sealsamas 'System & reserved' lingile.
* Ja seejärel Sa näedki uues ekraanis selle reserveeritud salvestusruumi mahtu ("Reserved storage" all):

Reserved storage
3) Kiiruse tõstmine ja seda tänu Spectre parandustele:


Spectre kriitiline haavatavus sai võimalikuks just tänu protsessorite konstruktsiooni puudusele, mis lubab programmidel pääseda oma piirangutest ja lugeda teiste programmide mäluruume. Meltdown & Spectre kriitilised haavatavused tulid laialdaselt ilmsiks 2018. a. alguses.

Microsoft lasi Windowsi jaoks välja ka vastavad parandused, et neid Spectre rünnakuid blokeerida, aga selle tulemusel vähenes mõnes stsenaariumis ka arvuti jõudlus ja seda just 2015. a. ning vanemate kompuutrite puhul.

Kuid antud suure värskendusega likvideeritakse praktiliselt see jõudluse kadu ja kiirendatakse ka Sinu kompuutri tööd. Täpsemalt, Microsoft lülitab sisse nn "retpoline" ja "import optimization" funktsioonid ning tõstab sellega arvuti kiirust.
4) Uus hele töölaua teema:


Windows 10 saab nüüd uue läikiva heledusega teema - Windows (light) teema. Sa võid selle teema lülitada sisse 'Settings > Personalization > Themes' lehe kaudu, valides seal paremal "Windows (light)" teema:

Windows (light) teema


Start menüü, tegumiriba, teatised, Teavituskeskuse küljeriba, kaustaaknad, dialoogiaknad ja muud kasutajaliidese elemendid võivad nüüd olla ka heledad, mitte aga tumedad. Nüüd saab Windows 10 ka uue vaikimisi taustapildi, mis vastab sellele uuele teemale:

Nüüd saab Windows 10 ka uue vaikimisi taustapildi, mis vastab sellele uuele teemale


Ja Start menüü näeb selle uue teemaga välja siis selline...:

Ja Start menüü näeb selle uue teemaga välja siis selline...
5) Sa võid nüüd eemaldada rohkem sisseehitatud rakendusi:


Sa võid nüüd täielikult uninstallida rohkem äppisid ja Sa võid nüüd süsteemist eemaldada ka näiteks 3D Viewer, Groove Music, Mail, Paint 3D jne.

Groove Music


See ei laiene küll kõikidele rakendustele, näiteks Edge brauserit ja Store äppi Sa ei saa uninstallida. Kuid Sa võid soovi korral suurema osa mittevajalikke äppisid süsteemist eemaldada.
6) Vaikimisi Start menüü on nüüd vähem täis:


Microsoft on nüüd seda vaikimisi Start menüüd puhastama hakanud. See vaikimisi Start menüü on nüüdsest üksainus veerg ja ta on palju lihtsam. Ta ei ole veel täiuslik, aga ta on nüüd ikkagi märksa parema väljanägemisega.

Sa ei näe neid muudatusi kohe, aga kui Sa ostad Windows 10 süsteemiga uue arvuti või kui Sa teed Windows 10 version 1903 või siis hilisema Win 10 operatsioonisüsteemi puhta installeerimise või kui Sa lood nüüd uue kasutajakonto, siis näed ka seda puhtamat ja paremat Start menüüd:

Windows 10 vaikimisi Start menüü pärast Windows 10 version 1903 puhast installeerimist (lokaalne kasutajakonto):

Windows 10 vaikimisi Start menüü pärast Windows 10 version 1903 puhast installeerimist


Windows 10 Start menüü pärast Microsofti kasutajakontole ümberlülitumist:

Windows 10 Start menüü pärast Microsofti kasutajakontole ümberlülitumist


Sa võid nüüd plaatide gruppe ka palju kiiremini eemaldada, teed mingil plaatide grupi pealkirjal paremkliki ja valid seejärel "Unpin group from start" käsu. Sa ei pea enam neid plaate ühekaupa eemaldama:

Unpin group from start
7) Cortana ja otsinguriba (Search Bar) on nüüd eraldatud:


Windows 10-s oli see otsinguriba kuni siiamaani integreeritud Cortana digitaalse assistendiga, aga nüüd on nad lahutatud. Nüüdsest toimib see otsinguriba tavalise otsinguväljana ja tegumiribal on see Cortana nüüd eraldi ikoonina. Sa võid selle otsingukasti sinna tegumiribale alles jätta ja peita Cortana või siis peita see otsingukast ja jätta Cortana alles. Sa võid ka nad mõlemad ära peita, st tegumiribalt ära koristada.

Otsingukast ja Cortana on nüüd eraldi:

Otsingukast ja Cortana on nüüd eraldi


!!! Cortana digitaalset assistenti on täielikult muudetud ja nüüd loe sellest sealt!


Otsingu kasutajaliides omab nüüd uut alguskujundust ja tema vahendite valikud, näiteks nagu "All", "Apps", "Documents", "Settings", "Email" ning "More", ilmuvad kohe kui Sa sinna otsingukasti klikid ja alustad oma otsingusõnade sisestamist. See erineb Windows 10 varasematest versioonidest, mis tõi alati esile ka Cortana, siis kui Sa klikkisid otsingukasti ja alustasid sinna oma otsingusõnade sisestamist (seda muidugi juhul kui Sa kasutasid ka Cortana assitenti):

Otsingu kasutajaliides omab nüüd uut alguskujundust
8) Start menüü otsing leiab nüüd üles kõik Sinu arvuti failid:


Start menüü otsingufunktsioon võib nüüd otsida faile kõikjal Sinu arvutis, kasutades selleks Windowsi otsinguindeksit. Windows 10 varasemates vesrsioonides otsiti faile ainult raamatukogudest (libraries), näiteks nagu Documents, Downloads, Music, Pictures ja Videos ning lisaks ka Sinu töölaualt (Desktop'ilt). See otsing on ka väga kiire ja seda tänu indekseerimisele.

Start menüü otsing-1


Kasutaja klikkis sellele otsinguikoonile ("luubile") ja selle peale avati Windowsi otsingu kasutajaliides:

Start menüü otsing-2


Kasutaja alustas otsingusõna sisestamist...:

Kasutaja alustas otsingusõna sisestamist...


Kasutaja avas paremal ülal otsingu sätete menüü:

Kasutaja avas paremal ülal otsingu sätete menüü


Sa võid nüüd Settings äpi kaudu ise konfigureerida seda et milliseid asukohti indekseeritakse ja otsitakse. Et seda teha, mine 'Settings > Search > Searching Windows' lehele ja vali seal paremal "Enhanced" raadionupp, et otsingut teostataks TERVES Sinu kompuutris. Aga see vana "Classic" indekseerimise režiim on siin samuti kättesaadav ja selle raadionupu valimisel otsitakse faile ainult Sinu raamatukogudest ning töölaualt. Sa võid siin allpool neid otsingukohti ka ise määrata:

* Klikkides "Add an excluded folder" nupule, võid indekseerimisest mingi asukoha eemaldada...;
* Klikkide veelgi allpool aga mingile asukohale ja seejärel klikkides "Remove excluded folder" nupule, saad antud asukoha indekseerimise alla lülitada, st ka sealt hakatakse otsima...:

Enhanced
9) Tegumiriba paremasse otsa ilmub nüüd ka Windows Update ikoon:


Windows Update vahend omab värskenduste jaoks nüüd ka teavitamise ikooni, mis ilmub tegumiriba paremasse ossa süsteemisalve (system tray). Mine 'Settings > Update & Security > Windows Update' lehele ja kliki seal paremal Advanced Options lingile ning aktiveeri seejärel "Show a notification when your PC requires a restart to finish updating" raadionupp, et selle Windows Update ikooni ilmumist sisse lülitada:

Show a notification when your PC requires a restart to finish updating


Kui Sa olid selle värskendamise ikooni ilmumise lubanud, siis juhul kui värskenduste installeerimise lõpetamiseks on vaja teha ka arvuti restart, siis ilmubki see arvuti taaskäivitamise teade koos selle ikooniga sinna tegumiriba paremasse ossa. Sa võid nüüd kohe arvuti restardi teha või siis sulged selle teavitamise akna ja teed oma kompuutri restardi selle Windows Update ikooni kaudu siis kui Sa oled oma kiired tööd lõpetanud:

OK


Märkus: Sa võid selle ülaltoodud teateakna ilmumise ka tühistada ('Settings > Update & Security > Windows Update > Advanced Options' kaudu) ja aktiveerida ainult selle Windows Update ikooni ilmumise:

Windows Update ikoon


Kui Sa teed sellel Windows Update ikoonil paremkliki, siis on Sul järgmised võimalused...:

Kui Sa teed sellel Windows Update ikoonil paremkliki, siis on Sul järgmised võimalused...
10) Paroolita sisselogimine (seda soovi korral), füüsilise turvavõtme (turbevõtme / security key) kasutamise võimalus ja süsteemi sisselogimise ekraani muudatus:


Microsoft sai nüüd oma Windows Hello biomeetrilise autentimissüsteemi jaoks ka ametliku FIDO2 sertifikaadi. See sertifikaat hakkab kehtima alates Windows 10 versioonist 1903, mida lastakse ka juba tasapisi välja. Windows Hello pakub Windows 10 kasutajatele juurdepääsu oma seadmetele, kasutades nii arvuti sõrmejälgede või näo tuvastamise andureid kui ka PIN-koode. Biomeetria annab kasutajatele juurdepääsu sellistele programmidele nagu Outlook.com, Office 365, Skype, Xbox Live jne. See FIDO2 sertifikaat lubab nüüd kasutada ka füüsilisi turvavõtmeid (turbevõtmeid), mis annavad kasutajatele lisa kaitsekihi.

Uutele arvutitele ilmub see "FIDO Certified" logo ja kasutajad võivad selle Windows Hello abil siseneda oma onlain kontodesse kõikidest kompuutritest, mis jooksutavad seda uut Windows 10 versiooni 1903.

See sertifitseerimine tähendab siis paroolita sisselogimisest, mis hõlmab WebAuthn või Web Authentication WC3 standardit, mida toetatakse Mozilla Firefox, Microsoft Edge ja Google Chrome poolt. Seda standardit hakkab varsti ka Apple Safari toetama, samas kui Chrome Androidis on juba ametlikult FIDO2 sertifitseeritud.

Microsoft tahab nüüd "ilma paroolideta maailma luua". Kui Sul on see Windows 10 versioon 1903 juba olemas, siis võid soovi korral ka ise seda paroolideta oma süsteemi ja mujale sisselogimist kasutada. Sa pead selleks uue Microsofti kasutajakonto looma, mille loomisel ei ole seda e-mail aadressi ja parooli enam vaja. Selle uue, ilma paroolita, MS konto loomisel näitad ära ainult oma mobiiltelefoni numbri ja kogu lugu. Seejärel kui Sa sisened oma süsteemi antud telefoniga, siis saadab Microsoft Sulle SMS koodi, mille sisestad sisselogimise aknasse. Pärast seda saad kasutada Windows Hello vahendit, et luua endale süsteemi sisselogimise meetod: kas PIN koodiga, sõrmejälgede või näo tuvastamisega (st Windows Hello Face, Fingerprint või PIN parooliga, seda sõltuvalt Sinu seadme võimalustest). Sa ei pea enam kunagi parooli sisestama, seda ei ole Sinu MS kasutajakontos isegi olemas. Sa EI PEA iga kord, kui Sa sisened oma süsteemi, seda SMS koodi sisestama, Sa pead selle telefoni teel saadud SMS koodi sisestama ainult siis kui Sa sisened esimest korda oma uude Windows 10 version 1903 (või kõrgema) operatsioonisüsteemiga kompuutrisse. Sul peab olema eelnevalt loodud ka see uus, oma telefoninumbriga, Microsofti kasutajakonto.

* Vali süsteemi sisselogimise ekraanis oma telefoninumbriga kasutajakonto. Seejärel kliki ülal Sign in lingile:

Seejärel kliki ülal Sign in lingile


* Seejärel saadetakse Sinu mobiiltelefoni ühekordne SMS kood, sisesta see ilmunud aknakesse ja kliki pärast seda seal nupule Sign in.

* Kui Sa oled oma süsteemi juba sisse loginud, siis võid luua süsteemi sisselogimise meetodid, et neid sisselogimisel edaspidi kasutada: lood PIN koodi või sõrmejälgede või näo tuvastamise sisselogimise meetodi või kasutad pilt-parooli meetodit või kasutad füüsilist turvavõtit või siis kasutad neist kohe mitut meetodit (soovitatav) ja Sa ei pea enam kunagi parooli kasutama. (Microsoft usub, et PIN parool on tugevam kui see tavaline tekstiparool.)

Kui Sa oled oma süsteemi juba sisse loginud, siis võid luua süsteemi sisselogimise meetodid


Ka on nüüd muudetud Windows Hello valikute lehte ('Settings > Accounts > Sign-in options') ja kõik kättesaadavad süsteemi sisselogimise valikud on nüüd ühesainsas loendis ning iga valiku all on ka selle kohta käiv selgitus (vaata eelmist pilti).


Füüsilise turvavõtme ehk turbevõtme kasutamise võimalus: Nüüd võib kasutada veel ka USB-A või USB-C portide kaudu ühendatavat, aga ka traadita NFC või siis Bluetooth ühendusega füüsilist turvavõtit ehk turbevõtit (näiteks nagu YubiKey) ja seda otse siinsamas 'Settings > Accounts > Sign-in options' ekraani kaudu. Klikid seal paremal sellele "Security Key" valikule ja tegutsed...

Need riistvarapõhised turvavõtmed kindlustavad kiire ja mugava kahefaktorilise autentimise ilma et Sa peaksid selleks oma telefoni kasutama.

Need turvavõtmed põhinevad FIDO U2F standardile (turvaprotokollile), mida on väga raske vahelt lõigata (üle võtta) ja mida paljud veebsaidid ka toetavad, näiteks Microsofti kasutajakonto teenused, Google, Twitter, Facebook, , Instagram, GitHub, Dropbox, Electronic Arts, Epic Games, Nintendo, Okta, Reddit jne. Sa võid neid turvavõtmeid ka oma Windows 7 või Windows 8.1 või Windows 10 operatsioonisüsteemiga ja ka Linux või Mac kompuutritesse sisselogimiseks kasutada. Aga Windows 7/8.1/10 süsteemiga kompuutritesse sisselogimisel saab neid füüsilisi turbevõtmeid ainult siis kasutada kui Sa töötad LOKAALSE kasutajakonto all (mitte Microsofti pilve-konto all) - seda vähemalt praegu, juuni 2019. Fido2 standard võib kasutada Windows Hello't koos Microsoft Edge brauseriga, et autentida Sinu Windowsi, juhul kui see turvavõti toetab seda.

Ühesõnaga, sellist füüsilist turvavõtit kasutatakse krüpteeritud võtme hoidmiseks, mis võimaldab Sulle juurdepääsu oma arvutitele, veebisaitidele / onlain teenustele, võrkudesse või Sinu kompuutris olevatele konkreetsetele programmidele. See on analoogne Sinu võtmele, millega Sa sisened oma maia või korterisse ja ta on teiseks teguriks Sinu identiteedi kinnitamisel (lisaks sisselogimise nimele ja paroolile).


Loe sellest edasi "Turvalisus ja füüsilised turvavõtmed. Kuidas riistvaralist turvavõtit ehk turbevõtit (Security Key) kasutada? (Uus FIDO2 standard, uued autentimise meetodid ja Windows Hello.)" artiklist.


Lisa, antud teemaga seotud: "Turvalisus ja sõrmejäljelugejad. Kuidas sõrmejäljelugejat ehk sõrmejäljeskannerit kasutada? (Uus FIDO2 standard, uued autentimise meetodid ja Windows Hello.)"Süsteemi sisselogimise ekraani muudatus:

Sisselogimise ekraanile on nüüd vaikimisi lisatud ka Fluent Design'i akrüülefekt (acrylic blur effect), mis muudab selle süsteemi sisselogimise ekraani uduseks / ähmaseks ja seda ikka selleks et kasutaja saaks keskenduda ainult sisselogimiskastile ning muudele süsteemi sisselogimiseks vajalikele elementidele:

Tuhm ekraan...


...ja teine näide:

Sisselogimise ekraanile on nüüd lisatud ka Fluent Design'i akrüülefekt


Kui Sa jooksutad Windows 10 Pro või Enterprise versiooni, siis võid soovi korral ka selle akrüülefekti sisselogimise ekraanilt ära koristada: mine 'Group Policy > Administrative Templates > System > Logon' harusse, tee seal paremal Show clear logon background poliitikal 2x klikk ja aktiveeri raadionupp Enabled ning kliki OK. Tee seejärel kompuutri restart...

Show clear logon background


...ja tulemus. Antud taustapildiga pole see vahe küll suur, aga võrdle eelpool toodud sedasama sisselogimise ekraani siin alltooduga ja Sa näed ka muutust...:

...ja tulemus


Veel üks näide: alljärgnev pilt on siis selle vaikimisi uduse taustapildiga süsteemi sisselogimise ekraaniga...:

alljärgnev pilt on siis selle vaikimisi uduse taustapildiga süsteemi sisselogimise ekraaniga


...ja kuna kasutaja tühistas vahepeal selle Microsofti üsna imeliku uuenduse, siis nüüd näeb sellel sisselogimise ekraanil ka selget taustapilti:

nüüd näeb sellel sisselogimise ekraanil ka selget taustapilti


Windows 10 Home versiooni kasutajad aga võivad siit laadida alla Eemalda_Logon_Taustapildi_Udusus.zip faili, pakkida see lahti ja käivitada sealt see Eemalda_Logon_Taustapildi_Udusus.reg fail, sellega selle süsteemi sissekogimise ekraani taustapilti jälle selgelt ning puhtalt näha. Teed sellel Eemalda_Logon_Taustapildi_Udusus.reg failil 2x kliki, seejärel klikid Yes, Yes ja OK. Sa ei pea pärast seda kompuutri restarti tegema, vajuta lihtsalt Windows + L klahve, et süsteemi lukustada ja seejärel näed ka tulemust - logi sealt süsteemi uuesti sisse.

Kui tahad seda endist vaikimisi olukorda jälle taastada, siis käivita sealt see teine Luba_Logon_Taustapildi_Udusus.reg fail.

✓ ✓ ✓ Loe Windows 10 "Fluent" disainist, "Acrylic" materjalist jms sealt.
11) Windowsi konsoolide muudatused (+ uus 'Windows Terminal' utiliit):


Nüüd saab Command Prompt ja PowerShell konsoolis (või isegi Linux Bash shell'is) kiiresti suumida ehk mastaapi suurendada või vähendada. Hoia Ctrl klahvi all ja keri hiirega või puuteplaadiga ning teksti suurus muutub väga sujuvalt ja korrektselt. Koos suumimisega muutub ka konsooliakna suurus ja suurendatud teksti ei kanta teistele ridadele üle - kõik töötab korralikult.

Hoia Ctrl klahvi all ja keri hiirega või puuteplaadiga ning teksti suurus muutub väga sujuvalt ja korrektselt


PowerShell konsool


Nüüd lisati ka mõned uued eksperimentaalsed konsooli funktsioonid, mida Sa võid proovida. Tee ükskõik millise konsooliakna tiitelribal paremklikk, vali seejärel käsk "Properties" ja ava dialoogiaknas uus "Terminal" vahekaart. Kuid need uued funktsioonid on veel eksperimentaalsed ja alles testimise all:

Nüüd lisati ka mõned uued eksperimentaalsed konsooli funktsioonid, mida Sa võid proovidaUus ja kaasaegne 'Windows Terminal' utiliit: Microsoftil sai nüüd valmis täiesti uus utiliit, mis lubab Sul käivitada Command Prompt'i, PowerShell'i ja Windows Subsystem for Linux'i ühesainsas kaasaegses, efektiivses, seadistatavas ning vahekaartidega terminali rakenduses — selle rakenduse nimeks on Windows Terminal.

Allpool siis mõned pildid sellest uuest Windows Terminal'ist:

'Windows Terminal' utiliit - 1

'Windows Terminal' utiliit - 2

'Windows Terminal' utiliit - 3✓ ✓ ✓ Loe sellest rohem sealt: "Uus ja mugav Windows Terminal. (Command Prompt, PowerShell, Azure Cloud Shell käsurea tööriistad ja Linux/WSL distributsioonid avatakse ühesainsas kaasaegses ning efektiivses vahekaartidega terminali rakenduses.)
12) Rohkem automaatseid veaotsinguid:


Mine 'Settings > Update & Security > Troubleshoot' lehele (alamkategooriasse) ja Sa näed seal paremal soovitatavate tõrkeotsingute loendit:

ja Sa näed seal paremal soovitatavate tõrkeotsingute loendit


Tegelikult üritab Windows ise automaatselt taustarežiimil mõningaid kriitilisi probleeme lahendada ja Microsoft ütleb selle kohta järgmist:

"Microsoft can automatically fix certain critical problems on your Windows device to keep it running smoothly. For example, we may automatically restore default settings for critical services, adjust feature settings to match your hardware configuration, or make other specific changes required for Windows to operate normally. Critical troubleshooting happens automatically and can’t be turned off."


Kuid Windows võib ka ise neid soovitatavaid tõrkeotsinguid taustarežiimil täita. Et vaadata seda et millega tegu, mine 'Settings > Privacy > Diagnostics & feedback' lehele ja vali seal paremal "Recommended troubleshooting" rippmenüüst endale sobiv valik (kas "Ask me before fixing problems", "Tell me when problems get fixed" või siis "Fix problems for me without asking" valik; vaikimisi pakutakse seal aga "Only fix critical problems for me" valikut):

Kuid Windows võib ka ise neid soovitatavaid tõrkeotsinguid taustarežiimil täita
13) Notepad'i täiustati jälle:


Juba eelmise, Windows 10 'October 2018 Update', suure värskendusega sai Notepad hulga täiustusi (info sellest seal) ja nüüd siis jätkatakse selle lihtsa ning kasuliku tekstiredaktori paremaks muutmist:

* Kui Notepad suletakse Windowsi restardi (taaskäivitamise) ajal, et lõpetada uute värskenduste installeerimine, siis pärast kompuutri taaskäivitamist avatakse see Notepad automaatselt uuesti ja tema salvestamata sisu taastatakse.

* Notepad haldab nüüd ka kodeeringuid paremini. All seisukorra ehk olekuribal (Status Bar) kuvatakse nüüd avatud dokumendi kodeering. Notepad salvestab failid nüüd vaikimisi UTF-8 (või siis UTF-xxxx) formaadis, mis teeb Notepad'i veebiga paremini ühilduvaks, kus on vaikimisi UTF-8 ja see on tagasiühilduv ka traditsioonilise ASCII / ANSI-ga. Sa ei pea enam dokumendi salvestamisel avama seda "Save As..." dialoogiakent ja valima "Encoding" rippmenüüst seda "Unicode" kodeeringut siis kui antud dokumendis esineb ka võõrkeelset teksti, näiteks "Улучшения в блокноте" või näiteks "Ich bin verrückt!":

Save As...


* Kui avatud faili on muudetud ja kui ta on veel salvestamata, siis kuvatakse Notepad'i tiitelribal tärni (*).

* Samuti on saadaval uued otseteed (shortcuts): vajuta Ctrl + Shift + N klahve, et avada uus Notepad'i aken siis kui üks Notepad aken on juba lahti; vajuta Ctrl + Shift + S klahve, et avada "Save As..." dialoogiaken või vajuta Ctrl + W klahve, et sulgeda praegune avatud Notepad'i aken.

* Notepad võib nüüd salvestada ka selliseid faile, mille tee on pikem kui 260 tähemärki, seda siis kui Sa seadistasid oma süsteemis suure MAX_PATH'i (sellest juhis ja info seal).

Notepad'i täiustati jälle
14) Lihtne juurdepääs Linuxi failidele:


* Microsofti "Windows subsystem for Linux" sai samuti täiendusi ja näiteks nüüd pääsed Sa Linuxi failidele ligi ka otse File Explorer akna või mingi muu rakenduse kaudu. Sisesta Bash shell'i näiteks "explorer.exe ." ja File Explorer aken avatakse otse Linux shell'i jooksvas kataloogis. Sa võid nüüd töötada siin failidega tavalisel teel: kasuta "drag and drop" vahendit, kasuta kopeerimist & kleepimist või ava neid faile isegi otse Windowsi rakendustes, et neid seejärel muuta.

* Sisesta File Explorer akna aadressiribale \\wsl$\<jooksva_distro_nimi>\, et pääseda ligi antud Linuxi distributsiooni failidele. Ühesõnaga, kui Sa jooksutad näiteks Ubuntu Bash shell'i, siis sisesta aadressiribale \\wsl$\Ubuntu\

Seesama töötab ka käsuviibal: Sisesta PowerShell või siis Command Prompt konsooli käsuviibale näiteks cd \\wsl$\Debian\ ja sellega minnakse Sinu poolt installitud Debian süsteemi juurkausta (st Directory: \\wsl$\Debian):

Debian süsteemi juurkaust
15) Töölaua rakendused ja virtuaalne reaalsus (virtuaalreaalsus):


Holograafia mõiste sai alguse juba kusagil 1940. aastatel, siis kui Dennis Gabor arendas välja X-ray mikroskoobi. Ta arendas asja edasi ja talle omistati lõpuks ka 1971. a. Nobeli füüsikapreemia. Holograafia lubab rakendustel viia virtuaalsed kujutised otse reaalsesse maailma ja nad omavahel ühendada, luues sellega põimitud ehk segatud (miksitud) reaalsuse—see ongi siis Windows Mixed Reality platvormi / kasutajaliidese kontseptsioon.

"Windows Mixed Reality" platvorm on Windows 10 osaks ja see Windows Mixed Reality shell / platvorm lubab korraga töötada nii 2D kui ka 3D rakendustega.

Mixed Reality peakomplektid [(Head-mounted displays (HMDs)]: Need HDM seadmed kujutavad endist täielikult suletud virtuaalse reaalsuse peakomplekte - mingit segatud / miksitud reaalsust ei ole - puudub ka visuaalne aspekt ja võimalus näha oma tegelikku lokaalset keskkonda. Ühesõnaga Mixed Reality (VR) peakomplektid ei kuva reaalset maailma. Sa ei näe reaalset maailma. Sa viibid AINULT VIRTUAALSES maailmas.

HoloLens peakomplektid: Miksitud reaalsuse (reaalse maailma + virtuaalse maailma) ülesannet ja funktsionaalsust hakkavad aga täitma HoloLens ning analoogsed autonoomsed seadmed, juhul kui nad mõistliku hinna eest kunagi ka tavakasutaja jaoks müüki ilmuvad. (Mixed Reality ja Virtual Reality ei ole samad asjad.)

Augmented Reality (Laiendatud Reaalsus ehk Liitreaalsus): Augmented Reality (AR) on see, mis juhtub siis kui võtad reaalse maailma ja lisad sinna midagi. Selle kõige levinumaks näiteks on praegu Pokemon Go mäng, kus Sa võid vaadata oma kaamerat ja näha Pokemon'i otse reaalses maailmas. See olend on Sinu ees kolme jala kaugusel ja hüppab ringi (pilt). Reaalses maailmas ei ole midagi taolist, see juhtub alles siis kui Sa vaatad oma mobiiltelefoni ja näed seda täiendavat asja (Pokemon'i). Augmented Reality ei ole ainult mängude jaoks ja seda tõestab väga hästi ka Micrsofti Hololens peakomplekt. Windows Mixed Reality on Augmented Reality, aga ta on ka palju rohkemat.


Ühesõnaga, Microsofti "Windows Mixed Reality" platvorm pakub virtuaalse reaalsuse keskkonda Mixed Reality kõrvaklappide jaoks. Kuni siiani sai selles virtuaalses keskkonnas käivitada ainult Universal Windows Platform (UWP) rakendusi / äppisid - Store veebsaidist saaduna. Nüüd saab käivitada ka suvalise klassikalise Windowsi töölaua rakenduse (Win32 rakenduse / äpi) ja kasutada teda virtuaalse reaalsuse peakomplektis.

Praegu pole see võimalus veel nii praktiline, aga tulevikus, siis kui ilmuvad super kõrge resolutsiooniga virtuaalse reaalsuse kõrvaklapid, siis on see suurepärane vahend.


Lisa, antud teemaga seotud: "Virtuaalse reaalsuse ehk virtuaalreaalsuse (VR) ja 3D asjade loomine ning uus Windows Mixed Reality holgraafiline kasutajaliides. | Windowsi uus "Windows Mixed Reality" kasutajaliides ja Mixed Reality peakomplektid (Windows Mixed Reality headsets). | Windows Mixed Reality peakomplektid (Windows Mixed Reality headsets). | Kuidas oma Windows Mixed Reality peakomplekti seadistada ja seejärel kasutada?"
16) Täisekraaniga rakenduste puhul teatised peidetakse:


Kui Sa vaatad videosid või kasutad teisi täisekraani rakendusi, siis kõik teavitused varjatakse ja seda tänu selle Focus Assist vahendi täiustamisele. Juba varem sai selle Focus Assist abil varjata teateid siis kui Sa mängisid mis tahes täisekraani mängu, aga nüüd töötab see ka siis kui Sa kasutad muid rakendusi, näiteks VLC video mängija, täisekraani Word dokument või Excel tabel või mingi veebibrauser või YouTube video Chrome või mingis muus brauseris või Netflix voogesitus või Movies & TV või mingi muu äpp.

Märkus: Rakenduse saab täisekraani režiimi viia klahvi F11 vajutamisega.


Mine 'Settings > System > Focus assist' lehele ja veendu, et seal paremal oleks see uus "When I’m using an app in full screen mode" lüliti sisse lülitatud ("On"):

When I’m using an app in full screen mode


Kuid siin on ka üks probleem: paljud Windowsi rakendused kasutavad omaendi vastavat tüüpi teateid ja seega nad ignoreerivad seda uut sätet. Focus Assist mõjutab ainult Windowsi rakendusi, mis kasutavad standardseid Windowsi teavitusi - sellist tüüpi teateid, mis ilmuvad sinna Tegevuskeskusesse (Action Center). Kuid seal Focus Assist vahendis on ka muid võimalusi, Sa võid näiteks kasutada seal seda "Priority only" valikut (raadionuppu) ja valida seejärel need prioriteetsed äpid, kust need teated peavad tulema. Aga Sa võid selle Focus Assist vahendi ka välja lülitada ning unustada ta.

Etteotsa
Muud täiustused ja muudatused:


1) Uus Emoji 12 väljaanne toob kaasa uued emotikonid:

Selle Emoji paneeli saab Windows 10 süsteemis kiiresti kõikjal avada Win + . (ehk siis WindowsWindows klahv
+ punkt) klahvikombinatsiooni abil. Ühesõnaga, hoia all Windowsi klahvi ja vajuta kas punkti ( . ) või siis semikoolon ( ; ) klahvi. Sul peab eelnevalt ka tekstikursor kusagile paika olema pandud, et neid klahve kasutada ja et seda Emoji paneeli välja kutsuda, aga Sa võid neid kiirklahve kasutada mistahes rakenduse puhul.

Sa võid seda Emoji paneeli kasutada näiteks tekstiredaktorite, meiliprogrammide, Sticky Notes ja OneNote äppide ning ka brauseris veebilehtede puhul. Need emotikonid on saadaval ka puutetundlikul klaviatuuril. Emoji 12 versioon toob kaasa ka uued ikoonid.

Emoji paneel


Windows 10 toetab nüüd ka kaomoji'sid. Kaomoji on Jaapani termin, mida tõlgitakse kui "näo sümbolid". Näiteks (╯°□°)╯︵ ┻━┻ on väga populaarne kaomoji.

Sa võid nüüd seda Emoji paneeli ka mujale lohistada!

Windows 10 toetab nüüd ka kaomoji'sid


Edge veebibrauser, Emoji paneel ja ühte kommi sisestatud emotikon. See Delfi kommentaarium on "trollivabrikute" poolt täielikult ära solgitud ja eks ka Delfi enda ahne karvane käsi on siin mängus...:

Edge veebibrauser, Emoji paneel ja ühte kommi sisestatud emotikon


Lisa, antud teemaga seotud: "Sisestamise täiustamine: Uus Emoji paneel. Uus XAML-põhine puutetundlik klaviatuur koos ühe-käe puutetundliku klaviatuuri ja uue XAML-põhise käsitsikirja paneeliga."2) Salvestusruumi seaded ja ruumi vabastamine:

Ka salvestusruumi sätted on natuke ümber seatud. Mine 'Settings > System > Storage' lehele ja Sa näed seal paremal seda et kuidas Sinu salvestusruumi kasutatakse. Sa võid seal klikkida igale kategooriale, et vabastada ruumi ja et üleliigne ära kustutada.

Salvestusruumi seaded ja ruumi vabastamine3) Date & Time sätted (uus "Sync now" nupp):

Mine 'Settings > Time & Language > Date & time' ekraani ja Sa näed seal uut "Sync now" nuppu, mis lubab Sul kohe oma kella sünkroniseerida interneti ajaserveriga. Sa näed seal ka seda et millal Sinu süsteemi kellaaega viimati sünkrooniti ja lisaks ka seda et millist interneti ajaserverit selleks kasutatakse. See on selleks vajalik kui Sinu süsteemi kellaaeg on mingitel põhjustel vale.

Sync now4) "Aktiived Tunnid" ("Active Hours") funktsiooni muudatus:

See "Active Hours" vahend sai kättesaadavaks juba Windows 10 Anniversary Update väljalaskega. See vahend lubab Sul määrata oma "aktiivsed tunnid" ("active hours"), mis on siis need tunnid, kus Sa tavaliselt kõige aktiivsemalt oma kompuutrit kasutad. Sel puhul väldib Windows Update vahend antud ajaperioodil kompuutri restardi tegemist, et lõpetada uute värskenduste paigaldamist.

Nüüd võid aga lülitada sisse ka selle uue "Automatically adjust active hours for this device based on activity" sätte ja Windows määrab ise automaatselt Sinu aktiivsed tunnid ning Sul ei ole sellega enam muret. Tee järgmist:

* Mine 'Settings > Update & Security > Windows Update' ekraani ja kliki seal paremal Change active hours lingile:

Change active hours


* Lülita see "Automatically adjust active hours for this device based on activity" säte sisse ("On"):

Automatically adjust active hours for this device based on activity


Juhul kui Sa ei taha seda uut funktsiooni kasutada, siis võid ise need oma aktiivsed tunnid määrata: kliki seal allpool sellele "Change" nupule (vaata eelmist pilti) ja määra need aktiivsed tunnid. (Vaikimisi on siin nendeks aktiivseteks tundideks pandud 08:00 - 17:00.)5) Settings äpis saab nüüd konfigureerida ka Ethernet ühenduste täiustatud IP sätteid:

Sa võid nüüd oma Ethernet ühenduses konfigureerida staatilise IP aadressi või seada üles oma lemmik DNS serveri. Varem sai seda teha ainult selle standardse Control Panel kaudu. Tee järgmist:

* Mine 'Settings > Network & Internet > Ethernet' ekraani ja kliki seal paremal oma Ethernet ühenduse nimele:

Ethernet


* Keri allapoole ja kliki "IP settings" all sellele "Edit" nupule:

Kliki "IP settings" all sellele "Edit" nupule


* Vali uues aknas ülevalt rippmenüüst "Manual" ja seejärel lülita allpool näiteks see IPv4 lüliti sisse ("On"):

IPv4


* Sisesta vajalikud andmed ja kliki all nupule "Save" (millseid andmeid siia sisestada, sellest saad tead sealt):

Tee oma muudatused ja kliki all nupule "Save"


Märkus: DNS Server on spetsiaalne server või serveris asuv teenus, mis muudab veebisaitide ja võrguressursside nimed numbrilisteks IP aadressideks. DNS servereid kasutatakse suurtes ettevõtetes, kõikides Interneti teenusepakkujates ja DNS süsteemis Internetis. See on elutähtis teenus, mis hoiab Internetti töös. Need võrguadministraatorite poolt üles seatud ja neid ei ole tavaliselt väga väikestes ettevõtetes või kodudes.

pirn
Antud vahendiga seotud: "Staatiline IP aadress ja dünaamiline IP aadress. Saatilise IP aadressi reserveerimine: selgitus ja staatilise IP aadressi ruuteri kaudu loomine."

"Staatiline IP aadress ja dünaamiline IP aadress. Saatilise IP aadressi määramine Windowsi enda kaudu."6) Internetiühenduste puudumist teavitab nüüd uus ikoon:

Kui Sul puudub igasugune Internetiühendus, siis ilmub nii Lukustuskuvale, süsteemi sisselogimise ekraani kui ka tegumiriba paremasse ossa uus maailma kujuline ikoon, mis asendab need varasemad Ethernet, Wi-Fi ja mobiilsete ühenduste ikoonid.

Lukustuskuval (Lock Screen) näidatakse Internetiühenduse puudumist nüüd uut tüüpi ikooniga:

Lukustuskuval (Lock Screen) näidatakse Internetiühenduse puudumist nüüd uut tüüpi ikooniga


Süsteemi sisselogimise ekraan, kus kasutatakse pilt-parooli ("Picture Password"):

Süsteemi sisselogimise ekraan, kus kasutatakse pilt-parooli


Süsteemi sisselogimise ekraan, kus võib peale selle pildiparooli kasutada ka tavalist MS konto tekstiparooli ..............või siis alternatiivina ka PIN koodi / parooli:

Süsteemi sisselogimise ekraan, kus võib...


Ka töölaua tegumiribal näitab igasuguse internetiühenduse puudumist nüüd see uus ikoon:

Ka töölaua tegumiribal näitab igasuguse internetiühenduse puudumist nüüd see uus ikoon


Internet puudub...7) Tegumiribale ilmub nüüd ka mikrofoni ikoon:

Tegumiribale ilmub nüüd ka mikrofoni ikoon ja seda siis kui Sa kasutad mingi rakendusega oma mikrofoni. Sa võid seda ikooni oma hiirega osutada, et näha seda et millise rakendusega Sinu mikrofoni parasjagu kasutatakse:

Tegumiribale ilmub nüüd ka mikrofoni ikoon


Sa võid vaadata ja konfigureerida ka seda et milliste rakendustega Sinu mikrofoni kasutatakse: kliki all tegumiribal paremal sellele mikrofoni ikoonile ja Sulle avatakse 'Settings > Privacy > Microphone' ekraan. Keri seal paremal allapoole ja Sa näedki seda et millised rakendused võivad Sinu mikrofoni kasutada. Sa võid mingid rakendused seal ka välja külitada. Sa võid oma mikrofoni ka kõikide rakenduste jaoks välja lülitada, lülitades üleval selle "Allow apps to access your microphone" lüliti välja:

Sa võid vaadata ja konfigureerida ka seda et milliste rakendustega Sinu mikrofoni kasutatakse8) Task Manager'is saab nüüd määrata ka vaikimisi avatava vahelehe ja rakenduste töötamine kõrge DPI displeidega:

* Sa võid nüüd määrata Task Manager'is (Tegumihalduris) vaikimisi avatava vahekaardi. See vaikimisi vahekaart avaneb alati siis kui Sa käivitad oma Tegumihalduri. Et seda teha, vali Tegumihalduris menüü Options > Set default tab...:

Sa võid nüüd määrata Task Manager'is (Tegumihalduris) vaikimisi avatava vahekaardi.


* Sa võid nüüd vaadata ka seda et millised rakendused töötavad õieti kõrge DPI displeidega. Ava Task Manager, seejärel ava Details vahekaart, tee loendi ülaosas päises paremklikk ja pane linnuke "DPI Awareness" ruutu ning kliki all nupule OK:

DPI Awareness9) Sa võid valida oma kursori värvi ja suuruse:

Sa võid oma hiirekursori teha palju suuremaks ja muuta ka tema värvi, et ta oleks paremini nähtav - väga kasulik asi. Mine 'Settings > Ease of Access > Cursor & Pointer' ekraani ja vali seal endale sobiv kursori suurus ning värv:

Sa võid oma hiirekursori teha palju suuremaks ja muuta ka tema värvi, et ta oleks paremini nähtav10) Tegevuskeskuse plaatide kiire redigeerimine:

Sa võid nüüd teha siin Tegevuskeskuses (Action Center'is) mingil plaadil või siis sellel küljepaanil endal paremkliki ja valida "Edit quick actions" (või "Edit") käsu, et siinsams küljepaneelil kiiresti redigeerida neid plaate ilma et Sa peaksid seda 'Settings' äppi avamagi.

Pareklikk tehti näiteks "Connect" plaadil:

Pareklikk tehti näiteks "Connect" plaadil


Paremklikk tehti Tegevuskeskuse enda küljepaneelil:

Paremklikk tehti Tegevuskeskuse enda küljepaneelil


Pärast "Edit quick actions" (või "Edit") käsu valimist võid siinsamas oma Tegevuskeskuse plaate kiiresti konfigureerida: neid lohistades ümber paigutada, neid plaate siit eemaldada ( klikkides plaadi eemalda see plaat
nupule) või siis neid plaate jälle tagasi panna (nupuga "+ Add"). Kui valmis, siis kliki siin all nupule "Done":

Konfigureeri...11) 'Windows Security' äpp sisaldab nüüd ka muudetud "Protection history" paani ja uut "Tamper Protection" valikut:

a) Windows 10 operatsioonisüsteemi sisseehitatud Windows Security äpp sai nüüd endale ümberkujundatud "Protection history" paani. See paan näitab nüüd rohkem teavet tuvastatud ohtude ja kättesaadavate tegevuste kohta. Näiteks peale Windows Defender antiviiruse poolt avastatud ohtudele, antakse infot ka seoses selle 'Controlled Folder Access' vahendiga. Mine 'Windows Security > Virus & threat protection' paani ja kliki seal paremal "Protection history" lingile:

Protection history


Ja Sa näedki selles "Protection history" paanis seda vajalikku infot; antud juhul on seda infot vähe, sest kasutaja ei ole kõiki sätteid veel aktiveerinud (näiteks sedasama 'Controlled Folder Access' funktsiooni jne):

Ja Sa näedki selles "Protection history" paanis seda vajalikku infot


b) Windows Defender omab nüüd ka uut "Tamper Protection" valikut. Kui see uus funktsioon on lubatud, siis kaitstakse olulisi turvaseadeid. Näiteks piiratakse paljude oluliste sätete muutmist, mida kontrollitakse Windows Security äpi poolt, seda saab teha ainult siis kui Sa ise avad selle äpi ja teed ise need muudatused. See takistab programmidel endi muutmist taustarežiimil. Et veenduda selles et kas see uus säte on ikka sisse lülitatud, mine 'Windows Security > Virus & threat protection' paani ja kliki seal paremal "Virus & Threat Protection Settings" all sellele "Manage settings" lingile:

Manage settings


Veendu selles et see "Tamper Protection" lüliti oleks asendis "On":

Veendu selles et see "Tamper Protection" lüliti oleks asendis "On"12) Puutetundlik klaviatuur...:

Selle puutetundliku klaviatuuri (Touch keyboard) nupu võid alla tegumiriba paremasse ossa tellida nii et teed all tegumiriba tühjal kohal paremkliki ja valid ilmuvast menüüst "Show touch keyboard button" käsu. Ja Sa näedki kohe seda nuppu, toksad sõrmega või klikid hiirega sellele nupule ja ilmubki see virtuaalne klaviatuur:

Touch keyboard


Puutetundlik klaviatuur võimaldab nüüd sisestada rohkem sümboleid. Et neid üles leida, toksa esmalt seda vana "&123" nuppu / klahvi, et näha sümboleid ja numbreid ning seejärel toksa seda uut "Ω" nuppu / klahvi, et näha ka täiendavaid sümboleid. (Need sümbolid integreeriti ka emoji paneeli, millest oli siin eelpool ka juttu.)

&123


Kliki omeega nuppu


Sümbolid...-1


Sümbolid...-2


See puutetundlik klaviatuur lubab nüüd ka palju täpsemalt sisestada.13) Windows 10 seadistamise ja uuendamise tõrketeated muutuvad nüüd kasutajasõbralikumaks:

Nüüd pakutakse märksa spetsiifilisemat ja konkreetsemat teavet probleemide ning nende lahenduste kohta. Varem kuvati tavakasutaja jaoks ainult mingeid arusaamatuid veateateid, näiteks nagu "Something happened" ja "For more info go to KBxxxxxxx". Kui Sinu süsteemi rakendused või seaded tekitavad probleeme, siis näed nüüd veateadete kirjeldusi ja soovitatavaid toiminguid:

Windows 10 seadistamise ja uuendamise tõrketeated muutuvad nüüd kasutajasõbralikumaks14) Ka mõned rakendused / äpid on saanud värskendusi: Näiteks 'Snip & Sketch' sai täiendusi; 'Sticky Notes 3.0' ilmus välja ja nüüd ta sünkroniseerib Sinu märkmed kompuutrite vahel; rakenduses 'Mail & Calendar' on nüüd navigeerimisnupp Microsoft To-Do avamiseks; Office'i rakendus on ümber kujundatud nii et see põhineb nüüd uuel Office.com kogemusel jne.


15) 'Disk Cleanup' utiliidi hoiatus: See Disk Cleanup (kettapuhastuse) tööriist kuvab nüüd ka hoiatuse, kui Sa klikid "Downloads” valikul ja hoiatab Sind ses suhtes, et see on Sinu isiklik allalaadimise kaust ning kõik selle kausta sees olevad failid eemaldatakse.


16) Start menüü töötab nüüd paremini: Varem oli see Start menüü ShellExperienceHost.exe protsessi osaks, aga nüüd on tal omaenda protsess: StartMenuExperienceHost.exe. See teeb selle Start menüü töö stabiilsemaks ja Microsoftil on selle menüüga seotud probleeme lihtsam lahendada.


17) Sisseehitatud RAW tugi: Nüüd toetatakse ka RAW kujutise formaati, mida kasutatakse sageli just professionaalsete fotograafide poolt. Ava Microsoft Store ja installeeri sealt see "Raw Image Extension" pakett, et teda kasutada. Seejärel saab neid RAW faile otse File Explorer'is vaadata. Neid RAW kujutisi võib siis vaadata ka rakendustes, näiteks Photos äpis.
HEA UUDIS! EdgeHTML "sureb maha" ja Microsoft Edge veebibrauser muutub Chromium-põhiseks brauseriks!

Edge brauser on Microsofti kaasaegne veebisirvija, mis on Win 10 süsteemi sisseehitatud ja vaikimisi veebibrauseriks. Ta on üles ehitatud kui UWP äpp. Edge veebibrauser töötab EdgeHTML brauseri ja Chakra JavaScript mootoritega. Kuid Microsoft hakkab nüüd edaspidi oma Edge brauseris kasutama hoopis Chromium renderdamise mootorit ja V8 JavaScript mootorit ning sellega lõpetatakse ühtlasi ka omaenda EdgeHTML renderdamise mootori ja Chakra JavaScript mootori kasutamine ning arendamine. See tähendab seda et Microsoft läheb edaspidi üle Chromium avatud lähtekoodiga projektile. (Ka Google'i enda Chrome veebibrauser kasutab sedasama Chromium projekti...)

Erinevalt vanast Microsoft Edge brauserist, saab see uus Edge ("Chromium Edge") veebibrauser nüüd kättesaadavaks Windows 7, Windows 8/8.1, Windows 10 ja MacOS operatsioonisüsteemide jaoks. Sa võid seda uut brauserit vaadata nüüd kui tavalist tarkvaraprogrammi, laadi ta lihtsalt alla ja installeeri ta ning kasuta seejärel teda nii nagu ka iga teist programmi. Ühesõnaga, see uus Edge ei ole enam Universal Windows Platform (UWP) äpp vaid ta nüüd tavaline Win32 töölaua programm või äpp. See kõik on muidugi väga hea uudis!

Millal see uus Edge brauser kättesaadavaks saab? Niipea kui see uus brauser saab piisavalt stabiilseks, vahetab Microsoft selle vana Edge veebibrausri välja ja seda ühe järgmise funktsioonivärskendusega ehk siis Windows 10 uue versiooni saabumisega — see võtab veel natuke aega — ta saab kõikide kasutajate jaoks kättesaadavaks võib olla juba 2019. a. sügisel või siis aastal 2020.

Loe sellest uuest Edge brauserist rohkem sealt.


Etteotsa

 
< Tagasi Windows 10 pealehele ja sisukorda

 

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Us .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Me .|. .|. .|. .|. .|. .|. Site Map .|. .|. .|. .|. .|. .|. POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik 2015 (16/17/18)