Windows 10—Microsofti kontole ümberlülitumine

Win 10 logo Windows 10 süsteemis lokaalselt adminõigustega kasutajakontolt ümberlülitumine (üleminek) Microsofti kasutajakontole.

 

[Lokaalselt Kasutajakontolt (Local Account) —> Microsofti Kasutajakontole (Microsoft Account).]

 

 

Kui Sa installeerid Windows 10, siis pakutakse Sulle tema installimise käigus kahte varianti:

* Luua Microsofti Kasutajakonto ('Microsoft Account', mille endiseks nimeks oli 'Windows Live ID' ehk 'Live ID'). Seda varianti pakutakse Sulle vaikimisi ja Windows 8 oli esimeseks operatsioonisüsteemiks, kus pakuti seda tema installimisel teha - pilt. Alates Windows 8 versioonist saab süsteemi sisselogimisel kasutada ka Microsofti kasutajakontot.
* Või siis luua tavaline administraatori õigustega lokaalne kasutajakonto ('Local Account') - seesama, mida kasutati ka Vin XP, Vista ja Windows 7 puhul.

Kui Sa ei taha Windows 10 puhtal installeerimisel kohe seda Microsofti kasutajakontot luua vaid tahad selle asemel luua hoopis adminõigustega lokaalse konto, siis kliki seal "Make it yours" ekraanis all vasemal "Skip this step" lingile - pilt. Seejärel sisestad oma kasutajanimeks mingi sobiva nime ja lood soovi korral ka süsteemi sisselogimise tugeva parooli (+ vihje - "password hint").

Ükskõik kumma Sa neist kasutajakontodest Windowsi installeerimise ajal ka valid, saad Sa igal ajal hiljem nende mõlema kasutajakonto vahel ümber lülituda. Sa võid vajaduse korral kasutada kord üht kasutajakontot ja seejärel lülituda ümber teisele kasutajakontole ning vastupidi. Seega lubab Windows Sul lülituda ümber Microsofti Kasutajakonto (Microsoft Account) ja Lokaalse Kasutajakonto (Local Account) vahel. Sa võid oma kasutajakontode vahel ümbe lülituda 'Settings äpp -> 'Accounts -> Your email and accounts' alamkategooria kaudu - pilt.Mida need kasutajakontod tähendavad (üldine selgitus)—Windows 8 / Windows 8.1 / Windows 10?


Kui ühte kompuutrit kasutavad mitu inimest, siis tuleks nende jaoks luua nn kasutajakontod (user accounts). Seega peaks igale pereliikmele looma eraldi kasutajakonto. Kui Sina oled kompuutri peremees, siis loo teiste kasutajate jaoks piiratud õigustega tavakasutaja konto (Standard User konto). Seejärel logib iga pereliige süsteemi sisse omaenda kasutajakontoga. Väljalogimine või kasutajakontode vahel ümberlülitumine toimub ainult paari hiireklikiga: avad Start Menüü, klikid enda kasutajanimele ja valid seejärel ilmuvast rippmenüüst Sign out käsu või siis teisele kasutajakontole kiire ümberlülitumise (Switch user / Fast user switching) ..........................- pilt.

Märkus: Koos selle uue suure Windows 10 'Anniversary Update' värskendusega muudeti ka Start Menüü välimust ja nüüd näeb ta välja selline - pilt.


Kasutajakontode loomise eelised:

Personaliseerimine: Iga kasutajakonto võib kasutada omaenda värve, teemasid, universaalseid Store äppisid, paigutust ja välimust, veebi lemmiklinke jne, jne.
Privaatsus: Iga kasutaja faile, äppisid/rakendusi, veebisirvimise ajalugu ja veebilinke hoitakse eraldi.
Kaitse: Sa võid kaitsta oma lapsi Internetist lähtuva ohu eest. Lood laste jaoks eraldi kasutajakontod ja kasutad nende jaoks Microsofti 'Family Safety' (Pereliikmete turvalisus) veebipõhist rakendust. See annab suurepärase võimaluse veebi sisu filtreerimiseks, failide allalaadimise keelamiseks (piiramiseks) ja kasutaja tegevuste jälgimiseks.
Turvalisus ja piiratud õigustega standardse kasutaja (Standard User) konto: Sa lood esimese kasutaja jaoks administraatori konto, mis lubab tal muuta süsteemi seadeid (sätteid), installeerida rakendusi, hooldada kompuutrit jne. Aga administraatorid võivad kogemata installida ka pahavara. Kuid teiste kasutajate jaoks loodud piiratud õigustega kasutajakontod lubavad neil täita enamik vajalikke operatsioone, aga takistavad samas opsüsteemi juhuslikku kahjustamist (näiteks pahavra installimisega). Sa võid laste ja ka vähemkogenud täiskasvanute jaoks luua lokaalsed piiratud õigustega standardse kasutaja (Standard User) kontod - see on arvuti kaitsmiseks väga hea moodus. Ka kompuutri omanik (administraator) peaks looma endale teise sellesama piiratud õigustega standardse kasutaja konto ja töötama põhiliselt antud konto all. Ja standardne lokaalne kasutajakonto on just neile hea, kes ei soovi selle vägisi pealesurutava Microsofti konto ('Microsoft Account) all töötada ja kes ei soovi neid igasuguseid Microsofti teenuseid ning vahendeid (OneDrive, sünkroniseerimine jne) kasutada. Lokaalne kasutajakonto on ka neile hea, kes kardavad oma privaatsuse pärast, see käib just Windows 10 kasutajate kohta.Loe sellest edasi sealt.Microsofti kasutajakonto vs Sinu lokaalne adminõigustega kasutajakonto (Windows 8 / Windows 8.1 / Windows 10):

Lokaalseid kasutajakontosid (Local Accounts) hoitakse Sinu lokaalses kompuutris. Neid ei sünkroniseerita automaatselt nii nagu see toimub Microsofti kasutajakontodega (Microsoft Accounts) ja Sa ei saa teiselt kompuutrilt oma parooli resettida. Kui Sa lood esmakordselt parooli, siis Microsoft pakub Sulle kas adminõigustega lokaalse või siis Microsofti kasutajakonto loomise võimalust. Kui Sa ei soovi Microsofti onlain teenuseid kasutada, siis võid endale luua ainult selle adminõigustega lokaalse konto. (Sa võid hiljem oma meelt muuta ja lülituda ümber ka teist tüüpi kasutajakontole - Settings äpi kaudu.)
Ühesõnaga lokaalne konto on seesama administraatori ('administrator') õigustega kasutajakonto, mida kasutati ka Vista, Windows 7 ja Windows 8 (8.1) operatsioonisüsteemides. Sellel kasutajakontol on samad õigused, mis olid ka eelmistes Windowsites ja Sa saad temaga teha samu asju, mida sai teha ka varasemates Windowsites.


Loe sellest edasi sealt.Lokaalselt adminõigustega kasutajakontolt ümberlülitumine (üleminek) Microsofti kasutajakontole:


Millal seda adminõigustega kontode vahel ümberlülitumist kasutada?

* Kui Sa loosid Windowsi installeerimise ajal Microsofti kasutajakonto asemel hoopis administraatori õigustega lokaalse kasutajakonto (Local Account), siis lülitudes nüüd ümber Microsofti konto alla, luuakse ühtlasi ka uus administraatori õigustega Microsofti kasutajakonto. Microsofti konto alla võid ümber lülituda siis kui Sa tahad kasutada Microsofti onlain teenuseid (näiteks OneDrive, Skype, Outlook.com, Office, Xbox jne), sünkroniseerimist jne - sellest meetodist tulebki siin edaspidi juttu.

* Samas, kui Sa läksid Windowsi installeerimise ajal kohe selle vaikimisi pakutava administraatori õigustega Microsofti konto (Microsoft Account) alla, siis võid hiljem lülituda ümber adminõigustega lokaalse konto alla ja kui Sa teed seda esmakordselt, siis luuakse ühtlasi ka uus administraatori õigustega lokaalne kasutajakonto. Seda võid teha seda siis kui Sa ei taha neid Microsofti onlain teenuseid, sünkroniseerimist jms kasutada ning kui Sulle on oma privaatsus väga oluline (seda just Windows 10 jooksutamisel) - sellest on juttu seal.


Märkus: Uue lokaalse piiratud õigustega standardse kasutajakonto loomisest loe aga sealt.


Tee järgmist:

1. Ava uut tüüpi Start Menüü ja kliki seal üleval vasemal enda kasutajanimele. Seejärel kliki avanevas rippmenüüs "Change account settings" lingile:

Change account settings
Uuendatud 15.08.2016: Koos selle uue suure Windows 10 'Anniversary Update' värskendusega muudeti ka Start Menüü välimust ja nüüd näeb ta välja selline:

Koos selle uue suure Windows 10 'Anniversary Update' värskendusega muudeti ka Start Menüü välimust ja nüüd näeb ta välja selline
2. Avati Settings äpp ja selle 'Accounts -> Your email and accounts' alamkategooria. Nagu näha, siis töötatakse siin Lokaalse Kkasutajakonto all (Local Account). Kliki siin paremal "Sign in with a Microsoft account instead" lingile:

Sign in with a Microsoft account instead
Uuendatud 15.08.2016: Koos selle uue suure Windows 10 'Anniversary Update' värskendusega muudeti ka Settings äppi ja nüüd jõuad Sa Your info alamkategooriasse (lehele):

Uuendatud 15.08.2016: Koos selle uue suure Windows 10 'Anniversary Update' värskendusega muudeti ka Settings äppi3. Sisesta oma Microsofti kasutajakonto (Windows Live ID) email aadress ja parool ning kliki nupule Sign in. Enne nupule 'Sign in' klikkimist saad enda parooli õieti sisestamist kontrollida nii et klikid siin parooli tekstilahtri paremas otsas asuvale "silma" ikoonile:

Sisesta oma Microsofti kasutajakonto email aadress ja parool ning kliki nupule Sign in


4. Nüüd tuleb Kaheetapiline Autentimine. Antud juhul valiti ülemisest rippmenüüst mobiiltelefoni tekstisõnumi (st koodi) saatmise variant ja alumisse tekstilahtrisse sisestati oma mobla viimased neli numbrit. Seejärel klikiti nupule Next:

Nüüd tuleb Kaheetapiline Autentimine


5. Mobiiltelefoni saabus kood ja see sisestati siia, seejärel klikiti Next:

Mobiiltelefoni saabus kood ja see sisestati siia, seejärel klikiti Next


6. Järgmises ekraanis on Sul neli võimalust:

* Sa võid siia parooliks sisestada oma Microsofti kasutajakonto parooli.
* Kui Sa olid varem loonud ka PIN parooli (näiteks Win 10 puhta installi ajal või kasutajakontode vahel ümberlülitumise käigus jne), siis võid ka selle siia sisestada - antud näites seda tehtigi ja klikiti nupule Next.
* Kui Sul oli loodud ka Lokaalse Kasutajakonto parool (Windowsi standardne tekstiparool), siis sisesta see siia. Hiljem, Microsofti konto all töötades, pead süsteemi sisselogimiseks kasutama juba Microsofti konto parooli või PIN parooli või siis pildiparooli (juhul kui Sa loosid selle endale). Seejärel pakutakse Sulle selle PIN-parooli loomise võimalust (sellest kohe edaspidi).
* Kui Sa ei loonud Lokaalse Kasutajakonto parooli (Windowsi standardset tekstiparooli), siis jäta see lahter siin tühjaks ja kliki kohe Next nupule. Seejärel pakutakse Sulle selle PIN-parooli loomise võimalust.

Selles ekraanis on Sul neli võimalust...


7. Edaspidi on jällegi kaks võimalust:

* Kui Sul oli juba see PIN parool loodud ja Sa sisestasid selle ka sinna eelmisse ekraani, siis ilmub nüüd ikkagi see 'Set up a PIN' ekraan, kus kliki 'Set a PIN' nupule - pilt. Seejärel sisesta uuesti oma olemasolev PIN-parool - pilt. Pärast seda jõuadki otse 'Settings -> Accounts - Your email and accounts' alamkategooria aknasse (siin kohe lõpus näha olevatest piltidest esimene pilt).

* Kui Sa kasutasid seal eelmises ekraanis aga lokaalse konto standardset tekstiparooli (Windowsi parooli) või kui Sa jätsid antud paroolilahtri tühjaks (pilt), siis ilmub jällegi see 'Set up a PIN' ekraan, aga seda natuke teisel kujul. Tee seal järgmist:

- Kliki 'Set a PIN' nupule või kui Sa ei taha kohe seda PIN parooli luua, siis kliki 'Skip this step' lingile - pilt.

- Juhul kui tahad seda PIN-parooli luua (soovitan) ja kui Sa klikkisid eelmises ekraanis 'Set a PIN' nupule, siis kliki nüüd OK - pilt.

- Seejärel loo endale PIN parool (vähemalt 4 või rohkem numbrit) ja kliki OK - pilt.


Märkus: PIN parooli miinimum pikkuseks on neli numbrit (lubatakse 0–9 ainult; tähed ja spetsiaalsed sümbolid on KEELATUD). Kuid see PIN parool võib olla nii pikk nagu Sa seda soovid, ta ei pea koosnema ainult neljast numbrist - pilt ....................ja................. pilt.


8. Mõlemal juhul, pärast PIN parooliga "askeldamist", jõuadki otse 'Settings -> Accounts - Your info' alamkategooria lehele. Siin on näha, et Sa töötad juba Microsofti kasutajakonto all. Seda näitavad siin Sinu Microsofti konto email aadress, "Manage my Microsoft account" ja "Sign in with a local account instead" lingid:

Mõlemal juhul, pärast PIN parooliga "askeldamist", jõuadki otse 'Settings -> Accounts - Your info' alamkategooria lehele.


Omaenda Microsofti konto ja lokaalse konto vahel saab ümber lülitada ainult Settings äpi kaudu. Start Menüü ja süsteemi sisselogimise ekraani kaudu saab aga ainult teistele lokaalsetele kasutajakontodele ümber lülituda.PS! Loe ka Windows 10 süsteemis Microsofti kasutajakontolt ümberlülitumisest (üleminekust) lokaalsele administraatori õigustega kasutajakontole sealt.

Loe ka "Windows 10 operatsioonisüsteemis uue lokaalse piiratud õigustega standardse kasutajakonto loomine. Tavakasutaja (Standard User) konto all administraatori õigusi nõudvate ülesannete täitmine. Olemasolevate kasutajakontode kustutamine (süsteemist eemaldamine)." - sealt.

Etteotsa
< Tagasi Windows 10 pealehele ja sisukorda

 

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Us .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Me .|. .|. .|. .|. .|. .|. Site Map .|. .|. .|. .|. .|. .|. POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik 2015 (16/17/18)