Windows Mixed Reality peakomplektid

Win 10 logo Virtuaalse reaalsuse ehk virtuaalreaalsuse (VR) ja 3D asjade loomine ning uus Windows Mixed Reality holgraafiline kasutajaliides.

 

Windowsi uus "Windows Mixed Reality" kasutajaliides ja Mixed Reality peakomplektid (Windows Mixed Reality headsets).

 

Windows Mixed Reality peakomplektid (Windows Mixed Reality headsets).

 

Kuidas oma Windows Mixed Reality peakomplekti seadistada ja seejärel kasutada?

 

 

 


Virtuaalse reaalsuse ehk virtuaalreaalsuse (VR) ja 3D asjade loomine ja uus Windows Mixed Reality holgraafiline kasutajaliides:


Juba koos 'Windows 10 Creators Update' suure värskendusega lisandusid Windows 10'sse peale kõige muu ka järgmised võtmeuuendused:

* Virtuaalse reaalsuse ehk virtuaalreaalsuse (VR) ja 3D asjade loomine.
* 4K-resolutsiooniga mängude mängimine ja mängude edastamise organiseerimine (Xbox Live Arena režiim ja Xbox One S koos Dolby Atmos & Blu-Ray toega).
* Windowsi uus Windows Mixed Reality holgraafiline ehk miksitud-reaalsuse kasutajaliides ("Windows Mixed Reality interface"), mida saab kasutada virtuaalse reaalsuse ja loomulikult ka HoloLens peakomplektidega. Kui Sul ei ole VR peakomplekti, siis on ka võimalus lülitada sisse segatud (miksitud) virtuaalse reaalsuse / virtuaalreaalsuse simuleerimise režiim.
* Ka Microsoft Edge brauser toetab nüüd 3D sisu. Teda võib kommuuni veebsaidist 3D mudelite (s. h. ka Minecraft'ist ja SketchUp'ist eksporditud mudelite) üles- ja allalaadimiseks kasutada. Seejärel võib Windows neid 3D mudeleid ka 3D printeri abil printida, mis tähendab seda et Minecraft mängijad võivad oma loomingu nüüd otse reaalsesse maailma tuua.


Windows 10 on selle virtuaalse reaalsuse (virtuaalreaalsuse) ja 3D asjade/mudelite loomise jaoks varustatud 3D-mudelite loomise, redakteerimise ja vahetamise instrumentidega, aga ka Paint 3D rakenduse ning temaga seotud Remix 3D veebiteenusega, kus pakutakse juba valmis 3D lõikepilte/mudeleid - pilt ...............ja................ pilt. Need 3D loomise instrumendid on siis nutitelefonide, kompuutrite, HoloLens kompuutri/peakomplekti ja ka teiste firmade (näiteks Google, Oculus, Samsung jne) virtuaalreaalsuse peakomplektide ehk VR prillide jaoks. Microsoft teatab ise selle kohta, et Windows 10 Creators Update toob "võimsa ja taskukohase VR" iga kasutaja jaoks. Üsna oluliseks saab siin olema ka nende VR peakomplektide hind, mis peaks olema märksa odavam. Ja sinna poole liigutaksegi, Microsoft laseb koos partneritega 2017. a. välja peakomplektid hinnaga alates $399 kuni $499 ja selle hinna sisse on arvestatud ka kaasaantvad kontrollerid. Näiteks Oculus Rift ja HTC Vive hinnad on praegu aga vastavalt $600 ja $800 ning me ei tea veel ka seda et mis hinnaga saab olema Microsoft HoloLens virtuaalse reaalsuse peakomplekt.)


Uus Paint 3D äpp: See Paint 3D äpp lubab Sul teha järgmisi asju: joonistada vanu häid tavalisi 2D pilte/objekte (näide); lisada juurde juba valmis 3D objekte (või neid ise luua) - näide; lisada igale 3D mudelile või 3D objektile igasuguseid juba valmis tekstuure (kleebiseid) - näide; lisada 2D või 3D objektidele teksti; lisada 3D objektidele valgusefekte ja oma suurepärast 3D loomingut ka teistele imetlemiseks jagada.

Paint 3D äpp lubab Sul kolmemõõtmelise sisu ühendada ka 2D-elementidega ja neid 2D-objekte võib lihtsal teel modeleerida nii et nad näevad koos 3D-objektidega täiesti loomulikud välja. Paint 3D rakendusse on integreeritud ka Remix3d.com ressursid, mis lubab oma loomingut ka teiste Paint 3D kasutajatega jagada. Sinna on lisatud ka Minecraft и SketchUp kolmemõõtmelised mudelid. Paint 3D aknas saad Remix 3D veebsaidiga luua ühenduse nii et klikid seal paremal ülaosas inimestegrupiga ikoonile - pilt. Remix 3D veebsaidiga loodi ühendus (pilt) ja seejärel võib oma meistritööga jätkata või otsast peale alustada või siis jagada oma valmis tööd ka teistega - pilt.

Märkus: Sellest Paint 3D äpist on natuke rohkem juttu seal.


Uus 'View 3D' äpp: Windows 10 Build 14986 eelvaate versiooni ilmus ka uus 'View 3D Preview' äpp, mis lubab kasutajal Windowsi sees avada ja vaadata 3D mudeleid. Lihtsalt käivita see View 3D äpp, näiteks Start Menüü kaudu (pilt) ja Sa näed selle äpi 'Welcome Screen' avaakent, mille võid sulgeda - pilt. Seejärel näed ühte juba valmis 3D mudelit - pilt. Sa võid 'Open' nupu kaudu avada mingi muu 3D mudeli (C:\Users\SinuKasutajanimi\3D Objects\ või siis kusagilt mujalt kaustast) - siin seda tehtigi. Sa võid siitkaudu antud 3D mudeli avada ka otse 'Paint 3D' äpis ja seal seda siis redakteerida - pilt. View 3D äpp toetab avamiseks, vaatamiseks ja printimiseks .fbx, .3mf, .obj, .stl, .glb ja .gltf failitüüpe. Sa võid siitkaudu minna ka otse Remix 3D kommuuni veebsaiti ja sealt mingi mudeli siia importida (meie regioonis seda kommuuni veel ei toetata) - pilt. Sa võid selle valmis 3D mudeli kohe ka välja printida (enda 3D-printeriga või siis onlaini kaudu - tellimustööna) - pilt. Tulevastes uuemates Windows 10 versioonides näeb see View 3D äpp aga välja umbes selline ja siis toetatakse ka kaamerat. Praegu saavad sellist View 3D äppi proovida ainult Windows 10 testijad - pilt.


Ka Microsoft Edge brauser sai 3D sisu toe ja nüüd võib teda kasutada 3D mudelite alla- ning üleslaadimiseks, sealhulgas ka nende mudelite, mis on Minecraft ja SketchUp'ist eksporditud. Seejärel võib Windows printida 3D printeri abil igat liiki 3D mudeleid ja seega võivad näiteks Minecraft mängijad näha oma loomingut juba reaalses maailmas. Edge brauser töötab ka koos HoloLens peakomplektiga/kompuutriga: Sisened näiteks mingisse mööblit pakkuvasse veebsaiti, valid sealt vajaliku mööblijupi välja ja Sa saad täieliku elusuuruse 3D ettekujutise sellest et kuidas antud mööbel Sinu kodus välja nägema hakkab.

Ka PowerPoint rakendus saab 3D mudelite ja 3D animatsiooni toe. Edaspidi kavatsetakse ka teistesse Office rakendustesse lisada need uued 3D funktsioonid. Sa võid oma dokumentidesse lisada 3D kujutisi, miksida neid 2D elementidega (sarnaselt Paint 3D äpiga) ja luua igasuguseid animeeritud üleminekuid minne ühelt slaidilt teisele.

Etteotsa
Windowsi uus "Windows Mixed Reality" kasutajaliides ja Mixed Reality peakomplektid (Windows Mixed Reality headsets):


Mõisted:


* Holograafia ja Windows Mixed Reality kasutajaliides (endine Windows Holographic): Holograafia mõiste sai alguse juba kusagil 1940. aastatel, siis kui Dennis Gabor arendas välja X-ray mikroskoobi. Ta arendas asja edasi ja talle omistati lõpuks ka 1971. a. Nobeli füüsikapreemia. Holograafia lubab rakendustel viia virtuaalsed kujutised otse reaalsesse maailma ja nad omavahel ühendada, luues sellega põimitud ehk segatud (miksitud) reaalsuse—see ongi siis Windows Mixed Reality kasutajaliidese (endise Windowsi Holograafia - Windows Holographic) kontseptsioon.

* Mixed Reality peakomplektid [(Head-mounted displays (HMDs)]: Need HDM seadmed kujutavad endist täielikult suletud virtuaalse reaalsuse peakomplekte - mingit segatud/miksitud reaalsust ei ole - puudub ka visuaalne aspekt ja võimalus näha oma tegelikku lokaalset keskkonda. Ühesõnaga Mixed Reality (VR) peakomplektid ei kuva reaalset maailma. Sa ei näe reaalset maailma. Sa viibid AINULT VIRTUAALSES maailmas.

* HoloLens peakomplektid: Miksitud reaalsuse (reaalse maailma + virtuaalse maailma) ülesannet ja funktsionaalsust hakkavad aga täitma HoloLens ning analoogsed autonoomsed seadmed, juhul kui nad kunagi müüki ilmuvad. (Mixed Reality ja Virtual Reality ei ole samad asjad.)

* Augmented Reality (Laiendatud Reaalsus ehk Liitreaalsus): Augmented Reality (AR) on see, mis juhtub siis kui võtad reaalse maailma ja lisad sinna midagi. Selle kõige levinumaks näiteks on praegu Pokemon Go mäng, kus Sa võid vaadata oma kaamerat ja näha Pokemon'i otse reaalses maailmas. See olend on Sinu ees kolme jala kaugusel ja hüppab ringi (pilt). Reaalses maailmas ei ole midagi taolist, see juhtub alles siis kui Sa vaatad oma mobiiltelefoni ja näed seda täiendavat asja (Pokemon'i). Augmented Reality ei ole ainult mängude jaoks ja seda tõestab väga hästi ka Micrsofti Hololens peakomplekt. Windows Mixed Reality on Augmented Reality, aga ta on ka palju rohkemat.


2016. a. ja Windows 10: Microsoft teatas ajakirjanikele koostööst Intel, HTC, Lenovo, Acer, Qualcomm, Dell, Asus, HP ja teiste firmadega, et luua Windowsi holograafia spetsifikatsioon, mida saab siis rakendada kompuutrite, virtuaalse reaalsuse peakomplektide (virtuaalprillide) ja teiste Windows 10-põhinevate seadmete jaoks.

Eksperdid väidavad, et aastaks 2020 on kasutusel juba üle 80 miljoni Virtuaalse Reaalsuse (Virtual Reality / VR) seadme, näiteks nagu Samsung Gear VR peakomplekt. Kuid antud momendil võib õelda, et erinevate VR programmide ja seadmete puhul on veel palju probleeme: Erinevate mudelite koostöö, kasutajaliidesed, lisaseadmed, sisestamise meetodid ja sisu ei sünkroniseeru üksteisega. See on ka täiesti arusaadav, sest koostöö reaalse inimese ja virtuaalse objekti vahel on väga keeruline—aga kaugeltki mitte võimatu.

Windows 10 saab 2017. aastal lisaks ka uue miksitud-reaalsuse kasutajaliidese (töökeskkonna/ruumi): Microsoft teatas Inteli arendajate foorumis, et 2017. aastal saab "Windows Mixed Reality" platvorm (endise nimega "Windows Holographic") olema Windows 10 osaks ja see Windows Mixed Reality shell/platvorm lubab korraga töötada nii 2D kui ka 3D rakendustega.

Selle uue kasutajaliidese võimalused on siis kättesaadavad HoloLens autonoomsetele peakomplektidele, Mixed Reality (VR) peakomplektidele (hinnaga alates $299) omanikele ja ka kõrvaliste tootjate virtuaalse reaalsuse seadmetele, näiteks nagu Oculus Rift, HTC Vive Pre VR, Meta 2 ning muud virtuaalreaalsuse peakomplektid. Windows Mixed Reality platvorm saab ligipääsetavaks igat tüüpi ja eri suurustes seadmetele, ta paigaldatakse ka kõikidele Windows 10 seadmetele. Ka Unity 5.5 versiooni arenduskeskkond, mille abil saab luua 2D & 3D mängusid jms, sai nüüd ka Microsoft HoloLens ja Windows Mixed Reality toe.

Windowsi uut holograafilist ehk miksitud-reaalsuse kasutajaliidest saab seega kasutada nii virtuaalse reaalsuse kui ka HoloLens peakomplektidega. Selle uue kasutajaliidese võid praegu sisse lülitada nn 'Arendajate režiimi' aktiveerimisega ('Settings > Update & security > For developers' lehe kaudu). Aga koos tulevase Windows 10 Fall Creators Update (Windows 10 Version 1709, koodinimega "Redstone 3") väljailmumisega on see uus kasutajaliides juba vaikimisi lubatud, Sa EI PEA enam ei seda arendajate režiimi eelnevalt sisse lülitama. Sa võid kohe selle Mixed Reality Portal äpi Start Menüü kaudu käivitada - sellest siin edaspidi.

Kui Sul ei ole VR peakomplekti, siis on ka võimalus lülitada sisse segatud (miksitud) virtuaalse reaalsuse / virtuaalreaalsuse simuleerimise režiim. Kuid sel puhul pead eelnevalt lülitama sisse ka selle nn 'Arendajate režiimi' ('Settings > Update & security > For developers' lehe kaudu) - pilt. Alles seejärel käivitad Start menüü kaudu selle Mixed Reality Portal äpi.

Seega ostad endale sobivad virtuaalse reaalsuse prillid (virtuaalprillid) ja lülitad selle peakomplekti oma kompuutri külge. Loomulikult vananenud ja odavad kompuutrid, mis ei oma vastavat videokaarti ja muud riistvara, ei toeta ka tulevikus virtuaalse reaalsuse seadmetega töötamist. (Microsofti HoloLens peakomplekti ei ole vaja kompuutri külge ühendada, sest ta on tegelikult ise üks väike kompuuter ja ta töötab täiesti iseseisvalt.)


Microsoft tahab, et Sa töötaksid "põimitud ehk miksitud reaalsuses":

- Microsoft tahab 2017. a. käivitada uuendatud Windows Mixed Reality kasutajaliidese (Windows Mixed Reality interface).
- See holograafiline kasutajaliides lubab kasutajatel navigeerida äppidega segatud reaalsuses.
- Segatud reaalsuses saab korraga täita mitut ülesannet (multi-tasking), kasutades selleks nii 2D kui ka 3D Windowsi universaalseid äppisid.
- Uus töölaud on kättesaadav ainult virtuaalreaalsuse peakomplekti [näiteks Oculus Rift, HTC Vive või Windows Holographic / Windows Mixed Reality VR ($299)] ja standardse kompuutri omanikele.

Sa võid sellest uuest segatud reaalsusest saada mingi ettekujutuse siis kui vaatad Microsofti sellekohast reklaamvideot. See video demonstreerib, et kuidas antud kasutajaliides näeb välja töötades 90 kaadrit sekundis. Video näitab peakomplekti kandvat naisterahvast, kes töötab üheaegselt 2D ja 3D äppidega, kontrollib oma emaile, lennupileteid, läheb üle oma päevikusse/kalendrisse ja võtab seejärel ette ühe virtuaalse reisi (Pantheoni juurde Rooma linnas). Peale selle vehib seal videos oma sabaga ka üks virtuaalne peni, kes sarnaneb väga Rover nimelisele koerast assistendile, keda kasutati kunagi ammu Windowsis virtuaalse abilisena. See Windowsi peni Rover oli üks igavene tüütas ja ta kargas välja just siis kui teda vaja ei olnud ning kukkus seejärel oma lolli nõu andma - pilt. Õnneks sai teda tarkvaraliselt välja lülitada ja koos vana kompuutri aknast väljaviskamisega ka "füüsiliselt" elimineerida. Palju lahedam oli aga kunagine MS Office paketi virtuaalne abiline, kelle nimeks oli lirva Suzie, see pakkus vähemalt asjalikku nõu ja ka muid "mõnusid" - pilt. OK, aga mis saab siis kui seal Windows Mixed Reality reklaamvideos näidatud lollile ja tüütule krantsile (Rover) jalaga virutada? Kas ta tuleb seepeale kallale või paneb plehku? Ahoi, virtuaalsed loomakaitsjad, jagage oma teadmisi! (Uuendatud: See video ei ole enam kättesaadav.)


Sa võid selle Windows Mixed Reality kasutajaliidese käivitada järgmiselt:

1. Ühendad oma HTC Vive, Oculus Rift, Samsung Gear VR, Playstation VR, Microsofti enda Windows Holographic VR (Windows 10 VR) või mis iganes VR peakomplekti oma arvutiga.

2. Seejärel klikid Start nupule ja valid Start Menüüst Mixed Reality Portal äpi kiirkorralduse:

Klikid Start Start nupule ja valid Start Menüüst Mixed Reality Portal äpi kiirkorralduse


3. Kui ilmub "Mixed Reality Portal" (endise nimega "Windows Holographic") äpi avaaken, siis klikid / toksad seal 'Get started' nupule - pilt.


!!! Kui see uus Mixed Reality Portal äpp ei käivitu õieti ja Sa ei jõuagi selle "Get started" nupuni, siis tee kompuutri restart ning proovi uuesti. Sa võid selle Mixed Reality Portal äpi aga ka ilma VR peakomplektita käivitada, et veenduda selles et kas Sinu Win 10 seadme riistvara ikka sobib selle Windows Mixed Reality kasutajaliidese- ja Mixed Reality peakomplektiga töötamiseks. Peale selle võid tutvumiseks lülitada sisse ka virtuaalse reaalsuse / virtuaalreaalsuse simuleerimise režiimi.


4. Seejärel klikid / toksad 'I agree' nupule (pilt). Pärast seda kontrollitakse, et kas Sinu kompuutriga saab seda uut holograafilist kasutajaliidest koos virtuaalse peakomplektiga üle-üldse kasutada. Kui saab, siis ilmub umbes taoline alltoodud aken. Kliki Next nupule ja mine edasi...:

Kliki Next nupule ja mine edasi...


Kui Sinu kompuutri riistvara aga ei vasta miinimumnõuetele, siis näed umbes sellist akent ja siin lõpebki Sinu miksitud virtuaalne elu - pilt.

Juhul kui Sa unustasid oma VR prillid kompuutriga ühendamast, siis pead nüüd selle VR peakomplekti arvutiga ühendama - pilt. Edasi eraldatakse Sulle sobiva suurusega virtuaalne "tööruum", et Sa oma targa pea- ja VR peakomplektiga vastu füüsilist seina ei põrkaks (kuigi ka see kuluks Sulle marjaks ära) jne....
!!! Juhul kui Sul ei ole VR peakomplekti, siis võid proovida ja vaadata seda segatud virtuaalreaalsust ka ilma selleta. Kui Sinu Windows 10 kompuutri riistvara sobib 'Windows Mixed Reality' keskkonna nõuetele, siis lülita sisse segatud (miksitud) virtuaalse reaalsuse simuleerimise ehk demo režiim. Sinu Windows 10 seadme riistvara sobivust Windows Mixed Reality platvormiga tuvastab Windows ise, siis kui Sa käivitad selle VR simuleerimise režiimi. Vaata sellest pildigaleriid koos kommentaaridega seal.

Etteotsa
Windows Mixed Reality peakomplektid (Windows Mixed Reality headsets):


Head-mounted displays (HMDs):
Microsoft laseb koos partneritega (HP, Samsung, ASUS, Lenovo, Dell ja Acer) 2017. a. välja odavamad virtuaalse reaalsuse peakomplektid (virtuaalprillid ehk virtuaalse reaalsuse prillid). Need Windows Mixed Reality (end. Windows Holographic) platvormile ehitatatud Mixed Reality prillid ehk kiivrid/garnituurid tulevad müüki kusagil novembris/detsembris 2017. Need peakomplektid maksavad vahemikus $399 kuni $499 (koos liikumiskontrolleritega) ja neid saab osta Microsoft Store kaudu. (Kui Sa näed seal veebsaidis mingi mudeli puhul märksa madalamat hinda või "OUT OF STOCK" kirja, siis ära osta selle firma VR peakomplekti, sest kohe-kohe ilmub välja tema uuem -ja märksa parem mudel.)

Need HDM seadmed kujutavad endist täielikult suletud virtuaalse reaalsuse peakomplekte - mingit segatud/miksitud reaalsust ei ole - puudub ka visuaalne aspekt ja võimalus näha oma tegelikku lokaalset keskkonda. Ühesõnaga Mixed Reality peakomplektid ei kuva reaalset maailma. Need tänapäeva peakomplektid (näiteks nagu Oculus Rift, HTC Vive, Playstation VR ja Samsung Gear VR) pakuvad ekraane, mis näitavad Sulle virtuaalset maailma, aga Sa ei näe reaalset maailma. Sa viibid AINULT VIRTUAALSES maailmas. Miksitud reaalsuse (reaalse maailma + virtuaalse maailma) ülesannet ja funktsionaalsust hakkavad aga täitma HoloLens ning analoogsed seadmed, juhul kui nad kunagi müüki ilmuvad.

Mixed Reality on täielikult rakenduste platvorm, mille erinevaid rakendusi ja mänge saab kasutada. Sa võid sealt leida kõike, alates 360˚ videotest ja sotsiaalsetest võrkudest kuni mängude ning reaalse maailma virtuaalsete reisideni välja. Kasutaja võib lisaks ka endale luua sobiva virtuaalse ruumi koos mööbli, hologrammide ja äppidega. Mixed Reality toetab ka uusi UWP äppisid, mida saab Windows Store'st hankida.Windows Mixed Reality peakomplektid nõuavad siis järgmisi riistvara- ja süsteeminõudeid (need võivad ka muutuda):

WMR toega arvutid tulevad kahes variandis: Windows Mixed Reality ja Windows Mixed Reality Ultra. Standardse WMR kompuutri puhul on kaadrisagedus umbes 60Hz (60 kaadrit sekundis), aga WMR Ultra puhul on see umbes 90Hz ja seda rohkem sujuvama kujutise jaoks.


Windows Mixed Reality:

Operatsioonisüsteem: Windows 10 Creators Update või siis tulevane (2017 sügis) Windows 10 Fall Creators Update opsüsteem. Windows 10 Creators Update süsteemi puhul on need süsteeminõuded, võrreldes alltooduga, isegi natuke kõrgemad ja tema puhul peab lisaks ka see 'Developer Mode' olema sisse lülitatud. Kuid alates Windows 10 Fall Creators Update väljalaskest, seda 'Developer Mode' režiimi enam vaja ei lähe.
Protsessor: Intel Mobile Core i5-7200U; Dual-core koos Hyperthreading tehnoloogiaga.
Graafika (GPU): Integreeritud Intel HD Graphics 620; NVIDIA MX150, NVIDIA 965M (võrdväärne või parem).
RAM (füüsilist mälu): 8GB DDR3 dual-channel

HMD konnektorid (video väljund): HDMI 1.4 või siis Display Port 1.2 (60 Hz HMDs)

>10GB vaba salvesturuumi (eelistatud on SSD kettad või siis kõvaketas + SSD ketas)
USB: USB 3.0 Type-A või siis USB 3.0 Type-C
Bluetooth: >Bluetooth 4.0
.


Windows Mixed Reality Ultra:

Operatsioonisüsteem: Ainult Windows 10 Fall Creators Update opsüsteem.
Protsessor: Intel Core i5-4590 Quad-core; AMD Ryzen 5 1400 Quad-core (võrdväärne või parem).
Graafika (GPU): NVIDIA GTX 960; NVIDIA GTX 1050; AMD RX 460; AMD RX 560 (võrdväärne või parem).
RAM (füüsilist mälu): 8GB DDR3 dual-channel

HMD konnektorid (video väljund): HDMI 2.0 või DisplayPort 1.2

>10GB vaba salvesturuumi (eelistatud on SSD kettad või siis kõvaketas + SSD ketas)
USB: USB 3.0 Type-A või siis USB 3.0 Type-C
Bluetooth: >Bluetooth 4.0
.


Acer Mixed Reality HeadsetMärkus: Tulevikus müüki ilmuvate virtuaalse reaalsuse peakomplektide puhul võib siis kasutada ainult ühte USB Type-C kaablit ja seda nii toite -kui ka andmete jaoks.


ASUS Mixed Reality Headset - pilt. Dell Mixed Reality Headset - pilt. HP Mixed Reality Headset - pilt. Lenovo Mixed Reality Headset - pilt. Acer firma Windows Mixed Reality Headset (pilt üleval).

Sellised Mixed Reality peakomplektid tulevad "plug and play" installiga ja mingeid täiendavaid jälgijaid või sensoreid ei ole vaja osta või installeerida. Antud VR prillid on konkurentide, näiteks Oculus Rift ja HTC Vive, peakomplektidest odavamad, kergemad ning väiksemad. HP ja Acer mõlemad lasid välja ka oma ametliku äpi nende Windows 10 virtual/mixed reality peakomplektide jaoks. Need mõlemad äpid on väga lihtsad ja nad on mõeldud selleks et aidata esmakordsetel kasutajatel neid peakomplekte seadistada ning ka selleks et näidata antud riistvara võimalusi. Nende äppide allalaadimise ja installeerimise lingid: HP Mixed Reality Headset Setup ............... ja.................. Acer Windows Mixed Reality HMD DCA.

Oculus Rift peakomplekti omanikud võivad juba praegu minna http://minecraft.net/vr veebsaiti ja alustada seal mängimist kolmemõõtmelises maailmas. Näiteks HTC Vive, Oculus Rift, Samsung Gear VR ja Playstation VR peakomplektide kohta saad põhjalikke juhiseid ning muud vajalikku infot (inglise keeles) lugeda sealt.Vulkan tugi: Intel toob Windows 10 kompuutrites mängimise ja virtuaalse reaalsuse paremaks eksperimendiks nüüd ka ametliku Vulkan API (application programming interfaces) toe. Vulkan on sarnane DirectX 12-ga ja seda võib kasutada paljude rakenduste jaoks, aga kõige rohkem sobib ta just visuaalsete rakenduste, näiteks mängude, jaoks.
Mängud ja VR rakendused, mis on kirjutatud Vulkan'iga, hakkavad töötama selliste graafikakaartidega, mis on integreeritud Inteli 7 generatsiooni kiipidesse (koodinimega Kaby Lake) ja ka 6 generatsiooni kiipidesse (koodinimega Skylake). Ta toetab ka Intel HD Graphics 505 GPU, mis on integreeritud Pentium kiipidesse (koodinimega Apollo Lake). Vulkan rakendused hakkavad töötama ka Windowsi-põhistes virtuaalreaalsuse peakomplektides.

Enamik Windowsi mängusid jooksevad praegu suletud-lähtekoodiga DirectX tehnoloogial. Avatud-lähtekoodiga Vulkan omab palju sarnaseid vahendeid ja ta sobib väga hästi just uuemate graafikakaartide ning protsessorite jaoks. Ta kasutab ka vähem süsteemi ressursse ja genereerib kujutisi kiiremini.
Ka mõned kallimad nutitelefonid, näiteks nagu Samsungi Galaxy S7, toetavad samuti Vulkan'i. Mängud, mis kasutavad Vulkan tehnoloogiat, tarbivad mobiilsetel seadmetel ja sülearvutitel vähem ressursse ning tõstavad ka akude eluiga. Vulkan läheb tulevikus ka Linux kompuutritesse ja Steam Masinatesse.Tulevaste põlvkondade VR peakomplektide puhul võib kasutada juba ainult ühte USB Type-C kaablit:

Tulevikus müüki ilmuvate virtuaalse reaalsuse peakomplektide puhul võib siis kasutada ainult ühte USB Type-C kaablit ja seda nii toite -kui ka andmete jaoks. See saab võimalikuks tänu uuele standardsele spetsifikatsioonile ja VirtualLink Consortium'ile, grupile, kuhu kuuluvad AMD, Nvidia, Valve, Microsoft ning Facebook'i omanduses olev Oculus. See uus spetsifikatsioon kasutab USB Type-C ühendusi "Alternate Mode" võimalusega, et realiseerida erinevaid andmete protokolle, näiteks nagu Thunderbolt 3 andmed või DisplayPort ja HDMI video.

Antud uus spetsifikatsioon tagab tulevaste VR-peakomplektide jaoks järjepidavad ja mugavad ühendused. Praegused VR peakomplektid kasutavad mitut kaablit, edastades USB-andmed ekraaniandmetest eraldi, mis kantakse edasi DisplayPort või HDMI kaabliga. Väikse C-tüüpi pistiku kasutamine on kasulik ka õhukestele sülearvutitele ja mobiiltelefonidele, milledel tavaliselt puudub see täissuuruses HDMI -või DisplayPort pistikühendus.Iseseisvad VR peakomplektid ($200) on juba teel: Oculus Rift, HTC Vive ja ka Mixed Reality virtuaalse reaalsuse peakomplektid lähevad nüüd üle traadita ühendusele. Selliseid uuemat tüüpi autonoomseid VR peakomplekte ei pea enam oma kompuutriga ühendama. See on terviklik seade koos kõigi vajaliku sisseehitatud riisvaraga ja lihtsa kontrolleriga.

Esimeseks selliseks autonoomseks VR peakomplektiks on Oculus Go. Loomulikult ei ole tema graafika nii detailne nagu seda kompuutri puhul, aga teda on lihtne kasutada ja tema hind (alates $199) on üsna taskukohane. Selle iseseisva VR peakomplekti esmaseks seadistamiseks on vaja nutitelefoni, Oculus äppi (tasuta allalaadimine) ja internetiühendust. Kuid Eestist seda Oculus enda kodulehe kaudu praegu veel osta ei saa, aga Amazon poe kaudu saab küll seda Oculus Go Standalone Virtual Reality Headset'i osta...

Ka teised firmad töötavad sarnaste peakomplektide kallal: näiteks Google ja Lenovo. Lenovo uus iseseisev ja paistab, et väga hea Mirage Solo VR peakomplekt koos Google Daydream operatsioonisüsteemiga lubab Sul vabalt liikuda ja Sa ei pea seda peakomplekti oma kompuutriga ühendama.


2019. a. kevadel lastakse müüki uuema põlvkonna üsna võimas Oculus Quest VR peakomplekt, mis on täiesti iseseisev ehk eraldiseisev (autonoomne) peakomplekt ja ta ei vaja mingit kompuutriga ühendamist. Oculus Quest virtuaalprillide hinnaks saab olema $399. Oculus Quest peakomplekt omab ka sama 6 Degree-of-Freedom (6DoF) võimalust, mis on ka palju kalllimal Oculus Rift peakomplektil.

Oculus VR peakomplektid on praegu siis järgmised:

* Oculus Rift VR peakomplekt tuleb suure kaabli abil komuutriga ühendada ja ta on ka väga võimas. Tema puhul pead Sa omama ka üsna võimsat kompuutrit.
* Oculus Go on odav ja iseseisev VR peakomplekt, aga ta on ka palju väiksemate võimalustega. Ta toetab ainult 3 Degree-of-Freedom (3DoF) võimalust ja ta omab ainult ühte lihtsat kontrollerit.
* Oculus Quest on nende eelmiste VR peakomplektide vahepealne. Ta on eelkõige iseseisev üsnagi võimas VR peakomplekt. Ta omab 6 Degree-of-Freedom (6DoF) võimalust ja ta tuleb kahe puutetundliku kontrolleriga.

Märkus: 6 Degree-of-Freedom (6DoF) lubab Sul oma pead liigutada üles-alla, vasemale-paremale ja ettepoole-tahapoole (edasi-tagasi). See tähendab, et Sa saad oma pead liigutada nii nagu Sa teed seda ka reaalses elus.
Uuendatud, juuli 2018: Kõige uuemad Windows Insider väljalasked (17723 & 18204) sisaldavad Windows Mixed Reality jaoks nüüd ka ühte väga head uut funktsiooni, mis lubab Sinu virtuaalsete prillidega näha natuke ka reaalset maailma. Selle uue funktsiooni nimeks on Mixed Reality Flashlight ja see võimaldab Sul kiiresti näha seda et mis tegelikult Sinu ümber reaalses maailmas toimub - Sa ei pea selleks oma VR peakomplekti ära võtma. Ühesõnaga selle uue vahendiga segatakse virtuaalne maailm reaalse maailmaga.

Sa võid sellele Mixed Reality Flashlight funktsioonile saada ligi igal ajal Start menüü kaudu ja klaviatuuri või häälkäskluse abil. Kui see funktsioon on aktiveeritud, siis näed portaali reaalsesse maailma. See portaal on seotud Sinu kontrolleriga, mis lubab Sul käe abil ümbritsevat näha.Lisa, antud teemaga seotud: "Windows 10: DirectX 12 ja Xbox integratsioon ning graafikakaardi uued draiverid."

Etteotsa
Kuidas oma Windows Mixed Reality peakomplekti seadistada ja seejärel kasutada?


1) Eemalda läätsedelt see kaitsekile ja seejärel ühenda peakomplekt oma kompuutriga. Windows Mixed Reality (WMR) peakomplekt tuleb oma kompuutriga ühendada HDMI ja USB-A 3.0 portide kaudu. Liikumiskontrollerid kasutavad aga Bluetooth 4.0 ühendust (st traadita ühendust). Need peakomplektid tulevad koos HDMI ja USB 3.0 ühenduspistikutega. Ühenda oma peakomplekti USB pistik kompuutri USB 3.0 porti (mitte aga USB 2.0 porti). Juhul kui Sinu kompuuter ei oma HDMI porti, siis võid peakomplekti ühendamiseks kasutada vastavat adapterit: näide.

Märkus: Tulevikus müüki ilmuvate virtuaalse reaalsuse peakomplektide puhul võib siis kasutada ainult ühte USB Type-C kaablit ja seda nii toite -kui ka andmete jaoks.


2) Käivita Windows Mixed Reality Portal äpp: Pärast peakomplekti kompuutriga ühendamist peaks see Windows Mixed Reality portaal automaatselt käivituma. Juhul kui seda ei juhtu, siis ava ta Start Menüü kaudu. Ära veel seda peakomplekti pähe pane, sest enne seda tuleb veel mõned täiendavad sammud teha. Kõigepealt kontrollib Windows Mixed Reality portaal seda et kas Sinu kompuutriga ikka saab antud peakomplekti kasutada (sellest olid pildid siin eelpool).

3) Tutvu oma peakomplektiga: Seejärel käivitatakse automaatselt just Sinu peakomplektile ettenähtud täiendav rakendus, antud juhul on siin tegemist 'Lenovo Explorer Windows Mixed Reality Headset' peakomplektiga ($399). See rakendus selgitab Sulle seda et kuidas antud garnituur töötab, näidates Sulle kaablite, andurite ja pearihma asukohad - pilt.


4) Seadista oma liikumiskontrollerid: Windows Mixed Reality peakomplektid tulevad nüüd ka liikumiskontrollerite (Windows Mixed Reality Motion Controllers / Microsoft's VR motion controllers) toega - pilt. Need kontrollerid ei vaja enam eraldi sensoreid, sest need sensorid on nüüd otse peakomplektidesse integreeritud. Seega seintel asuvaid baas-tugijaamu ei ole enma vaja. Nende liikumiskontrollerite ühendamine kompuutriga toimub Bluetooth 4.0 kaudu. Sa võid nüüd osta sellise peakomplekti koos liikumiskontrolleritega ühes komplektis ja seda $399 kuni $499 eest (olenevalt tootjafirmast - suhteliselt odav).

Liikumiskontrollerite (või Xbox'i mängupuldi) seadistamine: Paaristamise alustamiseks pead oma arvutis lülitama sisse Bluetooth'i. Kui Sinu arvutis ei ole seda sisseehitatud Bluetooth tuge, siis võid kasutada Bluetooth 4.0 USB adapterit. (Pea meeles, et Sul peab olema Bluetooth 4.0 toega adapter, näiteks Plugable USB Bluetooth 4.0 Low Energy Micro Adapter.)

Et oma kontrollerit nüüd siduda (paaristada), vajuta kontrolleril Windowsi nuppu umbes 3 sekundit. Kui kõik klapib, siis tunned, et kontroller hakkab vibreerima ja lülitub sisse. Seejärel ava kontrolleril tema aku pesa ja vajuta selle allosas asuvat paaristamise nuppu umbes 2 sekundit, seni kuni indikaatorid hakkavad vilkuma. Kui kõik õnnestub, siis Windows teavitab Sind sellest ja kontrolleri tuled muutuvad püsivaks - pilt.

Märkus: Paar pilti nendest Windows Mixed Reality liikumiskontrolleritest: pilt 1........................... ja............................................ pilt 2.


5) Kui kontrollerid on ühendatud ja peakomplekti sissejuhatus lõpetatud, siis on Sinu seadistamise protsess peaaegu valmis. Nüüd pead otsustama, et kuidas Sa oma peakomplekti kasutada tahad.

* Valik 1: Kui Sa tahad seda kasutada suuremas avatud ruumis ja veelgi hämmastavamaks kogemuseks, siis võid valida "Set me up for all experiences" ("room scale") mooduse. Kui Sa valid sellise marsruudi, siis pead looma oma enese piiri nii et Sinu kompuuter teaks, et millal Sa asud oma tsoonide sees või siis väljas. Loo vähemalt umbes 1.5 x 2 meetrise suurusega ruum / ala.

* Valik 2: "Set me up for seated and standing experience" ("desk scale"): Kui Sul on vähe liikumisruumi ja kui tahad seda peakomplekti ühe koha peal kasutada, laua (kompuutri) taga istudes, siis vali antud meetod. See tähendab ka seda et Sa hakkad oma peakomplekti ilma piirideta kasutama - Sa pead ühe koha peale jääma.

Vali üks neist:

Tee valik...


Kui Sa valid selle esimese ("Set me up for all experiences") meetodi, siis pead kõigepealt oma vajaliku ruumi üleliigsetest ja segavatest asjadest vabastama, st need eemale tõstma. Nüüd võta peakomplekt oma kätte, hoia teda enda ees suunaga kompuutri poole ja vajuta "Center" - pilt. Hoia oma peakomplekti ikka kompuutri suunas, vajuta "Trace" ja hakka ise liikuma ümber perimeetri, kuhu Sa tahad seda piiridega ruumi luua - hoia kogu selle liikumise ajal oma peakomplekti suunaga kompuutri poole. Kui valmis, siis näed järgmist pilti, kus vajuta "Accept" või kui midagi läks valesti, siis vajuta "Start over" ja alusta uuesti - pilt.

Kui Sa valid aga selle teise "Set me up for seated and standing experience" ("desk scale") meetodi, siis Sa ei pea enam mingeid täiendavaid samme tegema, hoia ainult oma peakomplekti otse komuutri keskele suunatuna, et alustada.


6) Viimased sammud: Nüüd teeb Windows Mixed Reality Portal täiendava töö ja seda "eesriide taga". Koos Sinu äppide ülesseadmisega laetakse alla ka Windows Mixed Reality Home virtuaalse reaalsuse jaoks kõik vajalikud andmed. Seejärel võid näiteks käivitada mõned UWP äpid, vajuta lihtsalt Windows nuppu oma liikumiskontrolleril (või oma klaviatuuril), et tuua esile Start menüüd. Sa näed selles põhimenüüs sinna kinnistatud äppide loetelu, aga Sa võid viia hiirekursori ka paremale ja vajutada kontrolleril valimisnuppu (Select), et käivitada midagi sellest kõikide äppide loetelust. Kui Sa leiad loetelust vajaliku äpi üles, siis vii kursor selle kohale, vajuta kontrolleril valimisnuppu ja aseta see avatud äpp ruumis sinna kohta, mis Sulle sobib. Sa võid seda protsessi korrata ja avada korraga mitu äppi (rakendust). Sa võid nende avatud äppide akende suurust muuta, neid aknaid üles-alla lohistada ja nende kaldenurka ning kõrgust muuta.

Et veebis sirvida, ava Start Menüü kaudu Microsoft Edge brauser. Seejärel võid brauseri akna suurust muuta ja viia ta oma virtuaalses ruumis sobivasse asukohta. Et veebilehe elementidega suhelda ja et neid valida, vii nende kohale liikumiskontrolleri kursor ning vajuta seejärel valimisnuppu. Sa võid veebilehtede sirvimiseks ja edasi-tagasi liikumiseks kasutada ka liikumiskontrolleri puuteplaati (Touchpad'i).

Kui Edge brauserisse või mingisse muusse käivitatud äppi ilmub teksti sisestamise võimalus (vajadus), siis ilmub automaatselt ka ekraanipealne virtuaalne klaviatuur. Et teksti sisestada, vii liikumiskontrolleri kursor vajaliku tähe kohale ja vajuta seejärel valimisnuppu.
Kui Sa olid ka mikrofoni ühendanud, siis võid vajutada mikrofoni ikoonile, et dikteerida teksti või õelda "Start Dictating", et alustada sõnade sisestamist oma hääle abil. Kui Sa ütled "stop dictating" või vajutad uuesti mikrofoni ikoonile, siis dikteerimine lõpetatakse. Sa võid rääkida ainult aramea, foiniikia, gooti, illüüria, pikti, akadi, võru-setu ja muudes Microsoftile täiesti tundmatutes keeltes :)Edge saab ka uue 'VR framework' (WebVR) toe. Microsoft teatas ka seda et Edge brauserisse alustati ka WebVR standardi juurutamist, nimetades seda "veebigraafika järgmiseks sammuks". Kompanii kinnitab, et see lubab arendajatel luua tõeliselt haaravaid efekte. Seega Windows Mixed Reality toetab nüüd ka populaarset WebVR framework'i (WebVR raamistikku), kaasa arvatud A-Frame, BabylonJS, ReactVR ja three.js. EdgeHTML 16 mootor uuendab ka Microsofti WebVR 1.1 API-d, millele on lisatud Windows Mixed Reality liikumiskontrollerite toetus. Edge on seega esimene stabiilne brauser, mis toetab VR-i (virtuaalset reaalsust). Sa võid nüüd oma Windows 10 Mixed Reality peakomplektiga vaadata mugavalt 2D veebilehti, tegelda oma lemmikutega jne.

Kuid ega teisedki ei maga, Edge pole ainuke brauser, kuhu juurutatakse see WebVR vaid seda tehakse ka muude enamlevinud brauserite osas (Chrome, Firefox ja Opera). Näiteks ka Firefox 55.0 värskendus lisas WebVR toe Windowsisse ja Sa saad oma VR peakomplektiga kolada internetis Firefox brauseri abil. Vähe sellest, Mozilla lasi nüüd välja ka oma spetsiaalse brauseri ja seda nii VR kui ka Augmented Reality (AR) peakomplektide jaoks. Selle uue brauseri nimeks on Firefox Reality ja ta saab kättesaadavaks erinevatele platvormidele ning ta on täielikult avatud lähtekoodiga. See uus brauser on alles veel arendamisel ja esialgu sarnaneb ta lihtsale brauseriaknale, mis ujub virtuaalses ruumis, aga see on alles algus ning tööd selles valdkonnas käivad täie hooga... - pilt. (Ka Chrome veebibrauseri Android versioon omab seda WebVR tuge.)

Microsoft teeb koostööd Mozilla, Oculus, Google ja teiste firmadega, et edendada W3C WebVR spetsifikatsiooni.

WebVRMicrosoft Edge brauseri ja Mixed Reality peakomplekti abil 360° videote ning fotode vaatamine: Kõigepealt ühenda oma Mixed Reality peakomplekt kompuutriga ja lae Edge veebibrauseri jaoks alla vajalik 360 Viewer laiendus. Seejärel võid Edge brauseriga vaadata 360° videosid ja fotosid, klikkides lihtsalt Windows Mixed Reality ikoonile, mis on lisatud videole või fotole. Sa võid ka oma TÖÖLAUA ja Microsoft Edge kaudu neid 360° videosid ja fotosid vaadata, peaasi et Mixed Reality peakomplekt oleks eelnevalt Sinu kompuutriga ühendatud:

Windows Mixed Reality ikoon


Praegu toetavad sellist sisu YouTube, Facebook, Twitter, Veer.tv ja NYTimes.


Märkus: Näiteks Tubecast VR äpp ($4.99) lubab Sul oma Windows Mixed Reality peakomplektiga vaadata samuti neid YouTube 360° videosid, pilte ja lokaalset meediat. See pleier toetab mitut 360° videoformaati YouTube'ist, resolutsiooniga kuni 8K, aga samuti ka Sinu lokaalset meediat, mis on kõvakettale salvestatud. Selle tasulise Tubecast VR pleieri vahendid:

Vaadata igas formaadis (kuni 8K) YouTube 360° videosid
Vaadata 360° videosid ja fotosid Sinu lokaalsest ning välisest salvestusruumist
Mitme 360° formaadi tugi: Spherical, Side By Side
YouTube videote otsing...
Kuni 8K videote allalaadimine
"History" pleilist
"Favorites" pleilist
"Downloads" pleilist
Mugav navigeerimine, sarnaselt veebibrauserile
Toetab ka piirangutega videosid
5 keelt: English, Spanish, French, German, Italian.Sa võid oma Windows Mixed Reality peakomplektiga ka uusi rakendusi ja mängusid alla laadida. Sa võid seda teha kas Microsoft Store veebsaidi kaudu, mille avad Start Menüü kaudu või siis kasutad selleks oma liikumiskontrollerit. Uued rakendused laaditakse alla samamoodi nagu seda tehakse ka Sinu Windows 10 lauakompuutris ja Sa võid need käivitada Windows Mixed Reality stardimenüü kaudu.

Et oma lauakompuutrit koos prillidega mugavamalt kasutada, võid Windows Mixed Reality sees avada Start Menüü kaudu ka töölaua äpi (Desktop äpi). See töölaua äpp avab Sinu töölaua 2D vaates. Sa võid oma töölaua elemente valida kasutades selleks liikumiskontrolleri valimisnuppe, sisestada teksti virtuaalse klaviatuuri abil ja navigeerida kontrolleri puuteplaadi abil. Selle töölaua rakenduse kaudu saad ligi ka nendele äppidele, mängudele ja muule sisule, mis veel ei ole selle Windows Mixed Reality platvormiga ühilduvad (näiteks nagu Spotify, Windows 10 mail äpp, Google Chrome jne). Need äpid ja muu sisu avatakse nüüd nii nagu Sa oleksid end monitoriga ühendanud.

'Windows Mixed Reality Home' virtuaalne keskkond pakub Sulle vaikimisi mööblit ja dekoratsioone, aga Sa võid seda igal ajal ka muuta ning oma maitse järgi kohandada. Sa võid seda teha Holograms äpi abil, mille käivitad Windows Mixed Reality stardimenüü kaudu.


Märkus: Näiteks HP ja Acer mõlemad lasid välja ka oma ametliku äpi nende Windows 10 virtual/mixed reality peakomplektide jaoks. Need mõlemad äpid on väga lihtsad ja nad on mõeldud selleks et aidata esmakordsetel kasutajatel neid peakomplekte seadistada ning ka selleks et näidata antud riistvara võimalusi. Nende äppide allalaadimise ja installeerimise lingid: HP Mixed Reality Headset Setup ........... ja........... Acer Windows Mixed Reality HMD DCA.


OK, kõik on ilus ja nende virtuaalse reaalsuse peakomplektidega (VR prillidega) saab mängida, kõiksugu asju vaadata ja palju muud head teha, aga kuidas selle VR pornoga asi jääb? See küsimus huvitab kindlasti nii mõndagi "igavesti rahuldamatut" persooni ja siin võib juba ette õelda, et virtuaalne porno läbi nende VR prillide saab olema täiesti uus tase. Kel huvi, see saab sellest põhjaliku ingliskeelse ülevaate sealt veebilehelt.

Etteotsa
Windows Mixed Reality (WMR) peakomplekti tehase algsätete taastamine ehk resettimine:


Juhul kui Sul tekivad oma virtuaalsete prillidega mingid tõsisemad probleemid, siis võid selle peakomplekti täielikult resettida ja alustada otsast peale. Et Windows Mixed Reality'it uninstallida, tee järgmist:

1. Tee Start nupul paremklikk ja vali hüpikmenüüst Settings kiirkorraldus.

2. Kliki Settings äpi avaaknas Mixed reality kategooriale.

3. Kliki vasemas paanis Uninstall alamkategooriale.

4. Kliki parempoolses paanis Uninstall nupule.


Seejärel ühenda lahti Windows Mixed Reality kontrollerid ehk tühista nende WMR kontrollerite paaristus:

1. Tee Start nupul paremklikk ja vali hüpikmenüüst Settings kiirkorraldus.

2. Kliki Settings äpi avaaknas Devices kategooriale.

3. Vali vasemas paanis Bluetooth & other devices alamkategooria / leht.

4. Kliki parempoolses paanis Motion controller - Left ja seejärel nupule Remove device:

Motion controller - Left


5. Kliki Yes nupule, et kinnitada see vasema kontrolleri eemaldamine.

6. Sedasama tee sealsamas ka selle parema kontrolleriga, st kliki Motion controller - Right jne...


Seejärel võid oma VR peakomplekti ümberinstalleerimist alustada.Uuendatud: Loe ka "Miksitud-reaalsuse kasutajaliides, Windows Mixed Reality peakomplektid ja liikumise kontrollerid. Windows Mixed Reality riistvara nõuded vähenevad." - Windows 10 Fall Creators Update väljailmumisega seotud muudatused.
Märkus, antud teemaga seotud:

* "Väike ülevaade 'Intel Core' liini/seeria protsessoritest ja nende tähistamisest ehk markeerimisest. Integreeritud ja iseseisvate ehk sihtotstarbeliste (dedicated) graafikaprotsessorite erinevused."

* "Natuke ka teiste firmade virtuaalse reaalsuse peakomplektidest."

* "Lülita sisse 'Windows Mixed Reality' simuleerimise ehk demo režiim: pildigalerii."

* "Microsoft HoloLens virtuaalse reaalsuse peakomplekt. Hologrammid (Windows Holographic) reaalsesse maailma."Etteotsa

 
< Tagasi Windows 10 pealehele ja sisukorda

 

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Us .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Me .|. .|. .|. .|. .|. .|. Site Map .|. .|. .|. .|. .|. .|. POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik 2015 (16/17/18)