'October 2018 Update' suur värskendus

Win 10 logo Windows 10 'October 2018 Update' (Windows 10 Version 1809, koodinimega Redstone 5) suur värskendus ja selle uued vahendid

(Windows 10 Oktoober 2018 uuendus ehk suur värskendus)

 Kuni siiamaani oli välja lastud viis suurt Windows 10 värskendust (Win 10 uut versiooni) ja nendeks olid:

* Windows 10 'Fall Update' ehk 'November Update' (Windows 10 Version 1511, koodinimega "Threshold 2") suur värskendus.

* Windows 10 'Anniversary Update' (Windows 10 Version 1607, koodinimega "Redstone 1" / "RS1") suur värskendus. Sellega alustati Windows 10 uue 'Redstone' värskenduse haru arendamist.

* Windows 10 'Creators Update' (Windows 10 Version 1703, "Redstone 2" / "RS2") suur värskendus ilmus siis aprillis 2017 ja see uus tasuta värskendatud operatsioonisüsteem sai oma nimeks Windows 10 Version 1703.

* Windows 10 'Fall Creators Update' (Windows 10 Version 1709, koodinimega "Redstone 3" / "RS3"): See suur värskendus ilmus välja 17. oktoobril 2017.

* Windows 10 'April 2018 Update' (Windows 10 Version 1803, koodinimega "Redstone 4" / "RS4"): See suur värskendus ilmus välja alates 30. aprillist 2018.

* Windows 10 'October 2018 Update' (Windows 10 Version 1809, koodinimega Redstone 5): see kuues suur värskendus ilmub siis välja alates 03.10.2018 ja sellest tulebki siin edaspidi juttu.


Praegu ja ka tulevikus lastakse igal aastal välja 2 suurt funktsioonivärskendust: üks selline suur värskendus lastakse välja Märtsikuus (tavaliselt Aprilli alguses) ja teine Septembrikuus (tavaliselt Oktoobri alguses). Nende uute suurte värskenduste ehk Windows 10 uute versioonide levitamine hakkab kestma umbes 2-3 kuud, aga mõnel juhul palju kauemgi ja nende uute Windowws 10 versioonide tugi kestab 1,5 aastat.

Windows 10 October 2018 Update on viimaseks Windows 10 suureks värskenduseks, mis kasutab Redstone koodinime. Windows 10 operatsioonisüsteemi järgmiste suurte värskenduste (Win 10 uute versioonide) jaoks hakatakse kasutama koodinimede uut formaati ja Windows 10 järgmine värskendus saab endale koodinimeks 19H1, kus 19 näitab väljalaskmise aastat ning H1 aga värskenduse numbrit. Seega, Windows 10 järgmine uus versioon ilmub välja 2019. a. kevadel ja arvatavasti saab tema ametlikuks nimeks Windows 10 April 2019 Update (koodinimega 19H1).

Märkus: Minu arvates laseb Microsoft neid suuri värskendusi liiga tihti välja. Milleks peab neid funktsioonide uuendamisi tegema 2x aastas? Piisaks ka ühest korrast aastas või veelgi parem kui seda tehtaks näiteks iga paari aasta tagant. Kasutajatel endil ja nende kompuutritel oleks sel juhul vähem vaeva ning probleeme. Kui neid suuri värskendusi tehtaks vähem, siis jõuaksid Microsofti "poisid" need värskendused ka põhjalikult üle testida ja kasutajatel oleks vähem probleeme. Keskmisel kodukasutajal ei ole nii palju seda tehnilist taipu, et iga kord nende suurte värskenduste poolt tekitatud probleemidega toime tulla. Saatuse irooniana saavad kõige rohkem "peksa" just need Windows 10 Home versiooni jooksutajad, sest neil on tavaliselt vähem oskusi igasuguste probleemide lahendamiseks ja nemad ei saa ka nende suurte värskenduste installeerimist edasi lükata. (Praeguse Windows 10 'October 2018 Update' värskendusega juhtuski suurem äpardus ja Microsoft pidi selle väljasaatmise ajutiselt peatama - sellest siin edaspidi.) Üldiselt on olnud nii et nende Win 10 uute versioonidega ilmnenud probleemid on esimese kahe kuu jooksul ka ära lahendatud, mis on üsna hea näitaja.
Apple sai siiski natuke targemaks ja laseb nüüd oma OS X (praegu MacOS) opsüsteemi välja 1x aastas. Ka iOS ja Android mobiilsete operatsioonisüsteemide uued versioonid ilmuvad välja 1x aastas. Ubuntu Linux puhul sarnaneb see uute versioonide väljalaskmine Windows 10-le, aga siin on tegemist ka nn "vahepealsete versioonidega" ja Ubuntu Linux pikemalt toetatavad versioonid ilmuvad iga kahe aasta tagant.

Loodame, et Microsoft teeb tulevikus ka mingeid muudatusi nende suurte värskenduste ehk Win 10 uute versioonide väljailmumise asjus.Kuidas nende suurte värskenduste kättesaamine toimuma hakkab?

Neid suuri värskendusi (Win 10 uusi versioone) hakatakse kasutajatele kätte toimetama etappide kaupa - sujuvalt. Kui suur värskendus ilmub kõikide kasutajate jaoks välja, siis toimetatakse ta kohale väga kontrollitud viisil, veendudes, et kohaletoimetamise süsteemid ei oleks üle koormatud ja et ei tekiks ka muid probleeme ning seda just riistvara ja draiverite osas. Mõni kasutaja saab selle suure värskenduse kätte alles paari-kolme kuu mõõdudes ja seda juhul kui tema arvuti ning süsteem ei vasta veel teatud tingimustele.

Alltoodud pilt näitab seda et see suur värskendus on kasutaja arvutisse juba alla laetud ja tema "online" installeerimise etapp lõpetatud ning nüüd ootab ta kompuutri restarti, et seda installeerimist "offline" režiimias jätkata - see näide on siis varasemast suurest värskendusest:

Windows 10 'April 2018 Update' (Windows 10 Version 1803)
!!! Esmalt saavad selle suure värskenduse kätte suhteliselt väike grupp kasutajaid, aga kannatamatud soovijad võivad ta ka ise käsitsi installeerida. Vanemate ja probleemsete kompuutrite puhul tuleb aga oodata-oodata- ja veelkord oodata.... Seega lõppkasutaja jaoks on selle suure värskenduse väljailmumisel üsna lihtsad valikud... - loe sellest edasi sealt ja tule seejärel siia tagasi.
Kui Sul on see October 2018 Update juba installeeritud ja kui Sa sisestad nüüd Run dialoogiakna (avad selle Win+R klahvikombinatsiooniga) käsuviibale winver käsu, siis näedki, et Sul on see Windows 10 Version 1809 juba olemas:

winver


Oma Windows 10 versiooni näed ka Settings äpis: 'Settings > System > About' lehel - pilt.TÄHELEPANU! Microsoft alustas praeguse Windows 10 'October 2018 Update' (Windows 10 Version 1809) väljasaatmist alates 03.10.2018 kuupäevast ja kohe lõppes see fiaskoga! Nagu ma juba eelpool mainisin, siis kuhu neil nende suurte värskendustega nii kiire on? Miks peab neid nii tihti väljastama? Ja tagajärjed ongi käes:

* Mõnel kasutajal oli pärast selle suure värskenduse installi oma kasutajaprofiili Documents ja Pictures kaustast kõik failid kadunud. Neid faile enam täielikult tagasi ei saa ja ainuke võimalus nende täielikuks garanteeritud taastamiseks on neil, kes loosid varem nendest andmetest kas välisele meediale ja/või pilve reservkoopiad. Microsoft lubas ka ise selliseid kannatanuid omalt poolt aidata. Siiski oli selliseid kasutajaid väga-väga vähe (võib olla mõned sajad), kes sellisel teel "tünga" said. (Selline failide kustutamine juhtus ainult nendes masinates, kus kasutaja oli varem selle Known Folder Redirection (KFR) funktsiooni sisse lülitanud ja ta tegi seda "natuke valesti": kannatada saanud kasutaja oleks pidanud oma kasutajaprofiili personaalsete kaustade uude kohta üleviimise lõppfaasis klikkima nupule Yes, aga mitte No. See probleem tekkis ka neil, kes kasutasid OneDrive'i suhteliselt uut Auto Save funktsiooni.)

* Ja veel mõned probleemid: See suur värskendus eemaldab ka automaatselt kõik olemasolevad süsteemi taastepunktid (System Restore points) ja lülitab selle System Restore vahendi välja. | Task Manager (Tegumihaldur) teatab CPU mittetäpsest kasutamisest ja see Task Manager põhjustab ka muid imelikke käitumisi.... | Intel Display Audio seadme draiveritega ühildumise probleemid. | Kõik ülessanded, mis loodi kasutaja poolt Task Scheduler all, on nüüd kadunud. | Event Viewer programmist on kõikide sündmuste informatsioon kadunud. | Settings äpis on paljud personaalsed sätted taastatud nende vaikimisi seisukorda. | Värskendamise protsessis ilmusid mitmed veateated (näiteks 0x80070003, 0x80070070, 0x2000D, 0xC1900101, 0x80072EFD jne). | Pärast värskendamist ei saa Edge brauserit normaalselt kasutada, tuli näiteks osa tema laiendusi uninstallida. | Edge veebisirvija järjehoidjad on kadunud. | Microsoft Store ja muud UWP äpid ei saa pärast värskendust enam internetiühendust. | Pärast värskendamise lõppemist ei näe enam oma lokaalses võrgus asuvaid teisi kompuutreid. | Palju kasutajaliidese (UI) probleeme, näiteks selle uue tumeda teemaga File Explorer aknas, kasutajaliides jookseb kinni ("jääb rippuma") jne. | Ei tööta reservkoopiate loomise instrument | Probleemid on ka Chrome ja Internet Explorer brauseritega. | Probleemid Inteli audio draiveritega (selle jaoks lasti vastav parandus juba välja). | Probleemid .ZIP failist failide kopeerimise või siirdamisega (juhul kui Sa ei olnud eelnevalt ZIP faili sisu ekstraktinud, st lahti pakkinud).

* Osadele kasutajale hakkasid ka need nn Sinised Surmaekraanid ilmuma - Blue Screen of Death (BSOD). Sel juhul tuleb kompuutri toitenuppu mõned sekundid all hoida, et teha arvuti sundsulgemine. Seejärel soovitaks ka arvuti enda toitejuhe mõneks minutiks kompuutrist eemaldada. Pärast seda ühenda ta tagasi ja käivita arvuti uuesti.

Blue Screen of Death (BSOD)


* Mõnel kasutajal deaktiveeriti ka süsteem ja "kaduma läks" ka Windows 10 tootevõti (süsteemi aktiveerimise võti), kuigi riistvara ning BIOS/UEFI firmware on ju samad.

* Mõned kasutajad on teatanud ka seda et pärast oma Windows 10 1803 versiooni uuendamist Windows 10 1809 versioonile, muutus nende sisseehitatud Administraatori konto (built-in Administrator) kehtetuks. See sisseehitatud Administraatori konto omab piiramatut juurdepääsu kogu süsteemile.

Seda Administraatori kontot ei lähe Sul üldiselt vaja. Aga kui Sa buudid end näiteks Turvarežiimi (Safe Mode), siis logitakse sinna sisse just selle sisseehitatud Administraatori kontoga. Juhul kui ka Sinul juhtus pärast Windows 10 uuendamist see probleem, siis lülita see sisseehitatud Administraatori konto jälle sisse: ava adminõigustega Command Prompt konsool, sisesta seal käsuviibale alltoodud käsk ja vajuta Enter:

net user administrator /active:yes


Microsoft reageeris kiiresti nendele probleemidele ja PEATAS nüüd ajutiselt selle suure värskenduse väljasaatmise (sh ka selle Win 10 installeerimise ISO faili allalaadimise) - enneolematu otsus! Seega oota veel. Nüüd otsitakse nendele ilmnenud probleemidele lahendusi, parandatakse need ja seejärel saadetakse see Windows 10 'October 2018 Update' uuesti testijatele. Alles pärast seda alustatakse antud suure värskenduse uuesti laialijagamist - seda siis etappide kaupa ja kõikidele kasutajatele. See uus Windows 10 tuleb Sinu masinasse automaatselt Windows Update vahendi kaudu siis kui Sinu kompuuter on selleks valmis. Kasutajatel on seega parem oodata seni, kuni süsteem ise automaatselt avastab ja installeerib selle uue Win 10 1809 versiooni. Peale selle tulevad koos selle uue Windows 10 1809 versiooniga ühtlasi kaasa ka uued kumulatiivset värskendused, mis lisavad uued turvaparandused ja ka palju muid parandusi.

Uuendatud, jaanuar 2019: Alles nüüd, alates 16.01.2019, alustas Microsoft uuesti selle Windows 10 version 1809 automaatset etapiviisilist väljalaskmist ja seda kolm kuud hiljem! Siiamaani on antud Windows 10 uue versiooni kätte saanud ainult alla 10% arvutitest. Ka minu üks kompuutritest (Intel Compute Stick) pole seda värskendust veel siiani automaatselt kätte saanud - Inteli draiverite probleem. Aga kohe 2019. a. kevadel tuleb peale järgmine uus Windows 10 versioon (koodinimega 19H1 suur värskendus)...

(Meenutuseks ka seda et alates 14.01.2020 ei pakuta enam Windows 7 operatsioonisüsteemile neid tasuta turvavärskendusi.)


Kui Sa jõudsid selle suure värskenduse juba kätte saada ja kui Sinu kompuutris ilmnesid pärast seda suured probleemid, siis keri oma Windows 10 tema eelmise ehk vanema versioonini jälle tagasi - tee seda kohe (aega selleks on 10 päeva) - juhis. Seejärel, juhul kui Sul on Windows 10 Pro versioon, oota mõned nädalad (või kuu-paar), et Microsoft jõuaks kõik need igasugused väljailmunud vead parandada ja alusta siis uuesti selle Windows 10 October 2018 Update allalaadimist ning installeerimist.

Nende jaoks, kes said selle October 2018 Update ilma suuremate probleemideta juba kätte, lasi Microsoft välja ka esimese kumulatiivse paranduse (KB4464330). See tavapärane "Patch Tuesday" värskendus sisaldab ka täiendavaid parandusi, mis likvideerivad selle suure värskenduse poolt tekitatud mõned vead, sh ka selle kasutajaprofilli kaustade failide automaatse kustutamise vea. Enne October 2018 Update väljasaatmise uuesti alustamist, ilmuvad kindlasti veel mõned parandused. Näiteks .ZIP failist failide kopeerimise või siirdamise probleemi lahendab ära äsja väljalastud KB4464455 parandus.


Märkus: Kui Sa jooksutad Windows 10 Pro, Windows 10 Enterprise või Windows 10 Education versiooni, siis võid selle uue suure värskenduse ehk Windows 10 uue versiooni kättesaamist ka edasi lükata. (Windows 10 Home ei paku seda edasilükkamisvõimalust.) Sa ei pea seda edasilükkamist seadistama enam Group Policy sätete kaudu vaid Sa võid seda teha otse Windows 10 Settings äpi kaudu.
Uue suure värskenduse (Win 10 uue versiooni) kättesaamise edasilükkamine. Lükka uute värskenduste saamine edasi kuni üheks aastaks; peata kriitiliste värskenduste saamine kuni 30 päevaks; peata süsteemi värskendamine 35 päevaks - loe sellest sealt.

Lisa: Windows 10 Home versioonilt üleminek (upgrade) Windows 10 Pro versioonile ja seda täiesti TASUTA!Mis liiki värskendusi Windows 10 saab ja jäta Settings äpis see "Check for updates" nupp rahule, st ära ise kliki sellele nupule!

Ära üldse kliki 'Setting' äpis sellele "Check for updates" nupule ('Settings > Update & Security > Windows Update' leht ja nupp "Check for updates"), sest sel juhul hakatakse Sinu kompuutrisse laadima alla ja installeerima eelvaate värskendusi, mis ei ole nende tavapärast testimise protsesi veel läbinud. Need värskendused on süsteemi parandamise ja täiustamise värskendused, mis ei ole seotud turvalisusega. See "Check for updates" nupp on ette nähtud ainult kogenud ja "värskendusi otsivatele" kasutajatele. Microsoft loeb kõiki neid kasutajaid, kes klikivad sellele "Check for Updates" nupule, beeta-testijateks. Ka Microsoft ise soovitab sellele "Check for updates" nupule mitte klikkida vaid seda võivad teha ainult kogenud kasutajad, kes on oma süsteemi korrasolekus kindlad ja kes soovivad neid värskendusi varakult kätte saada. Ühesõnaga, antud "Check for updates" nupp tähendab nähtavasti järgmist: "Palun installige värskendused, mis pole normaalset katsetamise protsessi veel läbinud":

'Check for updates' nupp...


Selline "Check for updates" nupu käitumise muudatus tehti esmalt siis kui ilmus välja see Windows 10 Version 1703 (aka Windows 10 Creators Update). Antud nupu selline käitumismudel jätkub nüüd ka selle praeguse Win 10 'October 2018 Update' puhul ja nähtavasti ka edaspidi. Kuid paljud kasutajad ei tea sellest "Check for Updates" nupu uuest käitumisest midagi.

Ma soovitan Sul mitte minna sinna 'Settings > Update & Security > Windows Update' lehele ja klikkida seal paremal sellele "Check for updates" nupule. Windows 10 laeb ise alla ja installeerib automaatselt need värskendused igal juhul - pärast seda kui nad on ettenähtud testimise juba läbinud. See kehtib kõikide värskenduste kohta, mitte ainult nende 2x aastas ilmuvate suurte värskenduste kohta.


Mis liiki värskendusi Windows 10 saab?

Nüüd saab Windows 10 kätte "B", "C" ja "D" värskendused—aga mitte kunagi "A" värskendusi. Need värskendused lastakse välja erinevatel aegadel, nad sisaldavad erinevaid asju ja neid pakutakse erinevatele inimestele.

* Mis on "Cumulative Quality Update"? Microsoft kutsub neid "kvaliteetseteks värskendusteks" ja need lastakse välja üks kord kuus. See eristab neid suurtest "funktsioonivärskendustest" ("feature updates"), näiteks nagu see 'October 2018 Update' ja tulevane "19H1", mis ilmuvad välja iga kuue kuu tagant, tavaliselt kevadel ja sügisel. "Quality updates" on KUMULATIIVSED, mis tähendab, et need sisaldavad KÕIKI parandusi eelmistest värskendustest. Seega, kui Sa installeerid näiteks Detsembri kumulatiivse värskenduse, siis saad kätte kõik detsembrikuu uued turvavärskendused ja samuti ka kõik selle, mis oli nendes novembri ning oktoobrikuu värskendustes ja seda isegi siis kui Sa ei olnud neid varasemaid värskendusi installeerinud. Ja kui Sa värskendad uut arvutit, siis saad kätte ainult ühe suure kumulatiivse värskenduspaketi. Sa ei pea neid värskendusi ühe kaupa installeerima ja tegema süsteemi restarti pärast iga värskenduse installeerimise alustamist.

* "B" värskendused: Need värskendused ilmuvad välja iga kuu teisel Teisipäeval ja neid tuntakse "Patch Tuesday" värskendustena. B värskendused on kõige olulisemad värskendused, mis sisaldavad uusi turvaparandusi. Nad sisaldavad ka varem välja lastud turvaparandusi varasematest B värskendustest ja varem ilmunud veaparandusi varasematest C ning D värskendustest.

* "C" ja "D" värskendused: Need "valikulised" eelvaate värskendused ilmuvad vastavalt kuu kolmandal ja neljandal nädalal. Need ei sisalda uusi turvavärskendusi. Need värskendused sisaldavad lihtsalt uusi veaparandusi ja muid täiustusi, mis ei ole turvalisusega seotud. Microsoft teatab, et C ja D värskendused on "valikulised" ("mitte kohustuslikud") ning et Windows Update vahend ei installi neid automaatselt Sinu kompuutrisse. Need C ja D värskendused on esmalt ette nähtud just testimiseks ja seda neile kogenud kasutajatele, kes klikivad sellele "Check for updates" nupule. Pärast testimiseks ettenähtud aja mõõdumist, ilmuvad need värskendused ka kõikidele teistele kasutajatele ja seda juba selle järgmise B värskendusega.

Seega, kui Sa klikid kuu esimesel, kolmandal või neljandal nädalal sellele "Check for updates" nupule, siis saad ilmselt kätte just selle C või D värskenduse. Kui Sa ei kliki kunagi sellele "Check for updates" nupule, siis saad kätte aga korralikult testitud B värskenduse. Microsoft on küll korduvalt õelnud, et ainult "kogenud kasutajad" võiksid sellele "Check for updates" nupule klikkida, aga selline hoiatus ilmub ainult Microsofti blogi postitustes ja seda loevad ainult kogenud kasutajad (kui sedagi...). Windows 10 enda standardne Windows Update ekraan ei kuva sellist hoiatust ja see on naeruväärne...

Märkus: Kui Sa oled aga kogenud kasutaja ja tead, et mida Sa teed, siis keegi ei keela Sul sellele "Check for updates" nupule klikkimast. Klikid jooksva kuu esimesel, kolmandal või neljandal nädalal antud nupule ja saad eeldatavasti kätte just selle C või D, veel testimist vajava, värskenduse. Sellega aitad Sa Microsofti, kes kogub kompuutritest telemeetrilisi andmeid ja saab sellega kätte vajaliku info, et neid värskendusi "töökõlblikeks" muuta. Üldjuhul need, veel testimst vajavad, C ja D värskendused ei tekita suuri probleeme, aga vahel juhtub ka nii et kasutaja süsteem saab nendega endale mingi väiksema või suurema probleemi kaela. Ka mina ise ei kliki Win 10 süsteemis sellele "Check for updates" nupule, ma olin üle kahe aasta "Windows Insider" programmist osavõtja ja testisin neid Windows 10 eelvaateversioone senikaua kuni "kopa ette viskas" ning selle testimise-jama rõõmsalt lõpetasin—hirmus ajaraiskamine & "pusimine"...


* Erakorralised "nõudmisel" välja ilmuvad värskendused: Microsoft laseb aeg-ajalt välja ka nn "väljapoole plaane jäävaid" värskendusi ja need kiireloomulised plaastrid ei vasta värskenduste tavapärasele väljastamise graafikule. Sellised värskendused lastakse välja siis kui avastatakse mingi uus tõsine turvaviga, mis tuleb kohe ära parandada või kui mõnes Win 10 kompuutris on tõsine probleem, mis tekitab selle sinise surmaekraani ilmumise. Sellised parandused saavad kõik kätte ja seda niipea kui võimalik. Need "väljapoole jäävad" värskendused ilmuvad ka järgmise kumulatiivse värskendusega.

* Suured "funktsioonivärskendused" ("feature updates"): Need suured värskendused (Windows 10 uued versioonid) ilmuvad siis välja kaks korda aastas - kevadel ja sügisel. Selliseks värskenduseks on näiteks praegune 'October 2018 Update' suur värskendus või siis näiteks tulevane "19H1" suur värskendus, mis lastakse välja 2019. a. kevadel.


Kui Sul on natuke vanem kompuuter ja mingite probleemidega süsteem, siis ära ise käsitsi laadi alla ning installeeri neid suuri funktsioonivärskendusi vaid OOTA SENIKAUA kuni Sulle seda suurt värskendust Windows Update kaudu pakutakse. Oluline on eelnevalt oma tähtsamatest andmetest reservkoopiad luua - välisele meediale ja/või pilveruumi. Vanemate ja probleemsete, aga ka uuemate kompuutrite puhul on võimalus ka nende suurte värskenduste allalaadimise ning installeerimise EDASILÜKKAMINE, ootad senikaua kuni Microsoft lahendab kõik suure värskenduse installeerimisega ilmnenud uued probleemid ära ja alles siis lubad ka oma süsteemi värskendamise — selle viivitamise saavad sisse lülitada ainult Windows 10 Pro versiooni jooksutajad - sellest on juttu seal.

Kui Sul on süle- või tahvelarvuti või mingi puu portatiivne väiksem kompuuter, siis veendu, et sul oleks kettal ka piisavalt vaba salvestusruumi, et sinna saaks seda uut värskendust ikka installeerida. Selle suure värskendamise käigus pakitakse Sinu Windows 10 vanem / praegune versioon kokku ja koos muude antud värskendusega seotud failidega, võib kogu see "krempel" hõivata Sinu kettal üsna palju vaba kettaruumi - olenevalt kompuutri konfiguratsioonist, installitud tarkvarast ja muudest andmetest. Kui see suur värskendamine läks korda, siis tuleb see Windows.old ja muu üleliigne ära kustutada - seda tehakse 10 päeva mõõdudes ka automaatselt. Ka lülita värskendamise ajaks välja oma kolmandate osapoolte antiviirus ja eemalda arvutist kõik välised seadmed, jäta ühendatuks ainult displei, klaviatuur ning hiir.Windows 10 'October 2018 Update' (Windows 10 Version 1809) suure värskenduse olulisemad uued vahendid on siis järgmised ja ega neid nii palju ei olegi...:
1) Uus 'Windows Clipboard (History and Cloud Sync)' vahend:


Sa võid nüüd oma andmed (tekstid, pildid, ekraanitõmmised ja internetilingid) kopeerida Windowsi lõikepuhvrisse ehk lõikelauale (mälupuhvrisse) ja seejärel kleepida need hiljem (valikuliselt) oma mingisse rakendusse. Sa võid neid andmeid kleepida ka oma KÕIKIDES teistes Windows 10 kompuutrites otse vastavatesse rakendustesse. Kopeerid Ctrl+C klahvidega näiteks mingi teksti Windowsi mälupuhvrisse ja seejärel kleebid sellesama teksti oma teises Windows 10 kompuutris Ctrl+V klahvidega mingisse rakendusse.

Sa saad selle uue Clipboard History vahendi ajaloole ligi kui vajutad Windows + V klahvikombinatsiooni, tema ajaloos säilitatakse 25 viimast Windowsi mälupuhvrisse kopeeritud elementi (tekstid, pildid ja internetilingid):

Windows + V klahvikombinatsioon


See "clipboard history" (lõikepuhvri ajalugu) saab andmeid sünkroonida kõikide Sinu Windows 10 arvutite vahel. See uus vahend on vaikimisi välja lülitatud, et teda aktiveerida, tee järgmist: mine 'Settings > System > Clipboard' lehele / alamkategooriasse ja aktiveeri seal "Clipboard history" ning "Sync across devices" lülitid.

Märkus: Juhul kui Sa ei näe siin paremal paanis seda "Sync across devices" all seda lülitit, siis pead esmalt oma Microsofti konto alla sisse logima, Sa näed selle lüliti asemel siis "Sign in" linki. See juhtub näiteks siis kui Sa töötad kohaliku / lokaalse konto all. Klikid sellele "Sign in" lingile ja logid oma Microsofti konto alla sisse, et töötada edasi Microsofti konto all. See andmete sünkimise vahend, oma Win 10 seadmete vahel, töötab ainult Microsofti konto all töötades. Aga muus osas töötab see "Clipboard" vahend ka kohaliku konto all.

Et vältida potentsiaalselt tundlike andmete, näiteks paroolide, sünkroniseerimist, aktiveeri seal allpool see "Never automatically sync text that I copy" raadionupp. Seejärel saad hiljem ise käsitsi valida selle teksti, mida Sa tahad oma Win 10 seadmete vahel sünkida:

Never automatically sync text that I copy


Et seejärel oma 'Clipboard History' vahendile ligi pääseda, vajuta suvalise rakenduse puhul Windows + V klahvikombinatsiooni. Selle peale ilmub Clipboard paneel, mis kuvab kõikide elementide ajalugu, mis Sa olid eelnevalt sinna Windowsi lõikepuhvrisse (mälupuhvrisse) kopeerinud, kus kõige viimane element asub kõige üleval. Vali sealt loetelust midagi välja, klikkides sellele et kleepida (paste) see jooksvasse / avatud rakendusse (või lihtsalt töölauale):

Windows + V klahvikombinatsioon


Kui Sa klikid selles loetelus mingi elemendi paremas osas asuvale "Pin" nupule, siis hoitakse seda elementi Windowsi mälupuhvris edasi ja seda ei eemaldata, et teha ruumi uutele elementidele. Teda hoitakse alles isegi siis kui Sa puhastad selle Windowsi mälupuhvri või kui Sa teed kompuutri restardi. Sa võid klikkida ka "x" nupule, et eemaldada antud elementi otsekohe. Kui Sa klikid paneeli ülaosas selle "Clear all" nupule, siis tehakse Windowsi lõikepuhver tühjaks:

Kui Sa klikid selles loetelus mingi elemendi paremas osas asuvale "pin" nupule...


Kui Sa klikid aga sellele pilvekujulisele "Sync" nupule, siis saad antud elemendi kleepida ka kõikides oma teistes Windows 10 masinates otse vastavasse rakendusse:

Kui Sa klikid aga sellele pilvekujulisele "Sync" nupule


Praegu toetab see uus 'Clipboard History' vahend teksti, URL linke ja pilte.


Kuidas see sünkroniseerimine töötab?

Kõigepealt pead Sa oma kõikides Win 10 seadmetes logima sisse ühe- ja sama Microsofti kontoga. Sa pead ka selle uue Windows Clipboard vahendi lülitama Settings äpis sisse neis kõikides Windows 10 kompuutrites. Kui Sa valisid Settings äpis "Automatically sync text that I copy" raadionupu, siis Windows 10 sünkroniseerib kõik, mille Sa kopeerid Windowsi lõikepuhvrisse vajutades Ctrl + C klahvikombinatsiooni või klikkides suvalises rakenduses "Copy" valikule. Sa ei pea rohkem midagi tegema — see, mille Sa kopeerid ühe kompuutris, ilmub automaatselt ka teise kompuutri 'Clipboard History' paneeli:

Kuidas see sünkroniseerimine töötab


Kui Sa valisid Settings äpis aga selle "Never automatically sync text that I copy" raadionupu, siis pead ise käsitsi valima selle et mida Sa tahad kopeerida. Et seda teha, vajuta Windows + V klahve, osuta paneelis vajalikku elementi ja kliki pareml sellele pilvekujulisele "Sync an item to your other devices" ikoonile:

Never automatically sync text that I copy


Praegu sünkroniseeritakse andmeid kuni 100 KB mahuga ja suurema mahuga tekste ning üle 4 MB pilte esialgu ei süngita, aga edaspidi seda mahtu suurendatakse.

Hiljem saab see uus 'Windows Clipboard: History and Cloud Sync' funktsioon kättesaadavaks ka iPhone, iPad ja Android seadmete jaoks: kopeerid midagi oma kompuutris Windowsi lõikepuhvrisse (lõikelauale) ja kleebid seejärel selle Microsofti SwiftKey klaviatuuri abil otse oma iPhone, iPad ja Android seadme suvalisse äppi.

Ja selle osa lõpetuseks veel üks näide sellest et kuidas selle 'Windows Clipboard (History and Cloud Sync)' vahendiga töötada:

* Avati Macromedia Fireworks programm, et seejärel kleepida sinna üks eelnevalt Windowsi lõikelauale kopeeritud pilt.
* Seejärel vajutati Windows + V klahve, et avada selle Clipboard vahendi ajalugu.
* Nüüd klikiti selles Clipboard paneelis vajalikule pildile, et kleepida ta sinna Macromedia Fireworks programmi (avatud lõuendile):

Seejärel vajutati Windows + V klahve, et avada selle Clipboard vahendi ajalugu


* Ja tulemus...:

Ja tulemus...
2) File Explorer saab nüüd endale uue Tumeda teema (Dark Theme):


See uus tume teema ilmub peale File Explorer'i veel lisaks ka Open... ja Save As... dialoogiakendesse:

File Explorer saab nüüd endale uue Tumeda teema


Dark Theme


Save As... dialoogiaken


Tume teema paigaldatakse vaikimisi koos selle suure värskendusega, aga kui Sa tahad ta välja lülitada, siis mine 'Settings > Personalization > Colors' lehele / alamkategooriasse ja aktiveeri seal paremal allpool see Light raadionupp:

Light raadionupp
3) Uued 'Clipping Tool' ja 'Snip & Sketch' instrumendid teevad nüüd ekraanipiltide võtmise ja kommenteerimise lihtsamaks:


Sa võisid kuni siiamaani teha oma ekraanist neid ekraanitõmmiseid (ülesvõtteid) mitmel moel, näiteks "PrtScn" ( "Print Screen" / "Print") klahvi või Alt + Print Screen või siis Windows + Print Screen klahvikombinatsioonide abil - sellest oli rohkem seal juttu. Kuid nüüd lisandus nendele veel uus ekraanipiltide võtmise 'Clipping Tool' tööriist, mis lubab Sul panna Windowsi lõikelauale (lõikepuhvrisse ehk mälupuhvrisse) kas ainult osa ekraanist või siis terve ekraani. Ta lisab ka uue "Snip & Sketch" rakenduse, mis võimaldab Sul nendele ekraanitõmmistele ka märkused (kommentaarid) lisada.

Märkus: See uus 'Clipping Tool' instrument asendab selle varasema 'Screen Sketch' tööriista.


Uue 'Clipping Tool' vahendi kasutamine:

Vajuta Windows + Shift + S klahvikombinatsiooni ja sellega avatakse ekraani ülaservas pisike ekraanipiltide võtmise riba ehk paneel. See paneel sisaldab nelja nuppu (vasemalt paremale): Rectangular Clip, Freeform Clip, Fullscreen Clip ja Close.

Rectangular Clip, Freeform Clip, Fullscreen Clip ja Close


Et nüüd võtta ekraanist näiteks mingi riskülikujulise osaga pilt, kliki sellel paneelil "Rectangular Clip" nupule ja seejärel lohista ekraanil vajalikus kohas, et märgistada see osa ekraanist:

Rectangular Clip


Et võtta oma ekraanist vabas vormis ülesvõte, kliki sellel paneelil "Freeform Clip" nupule ja lohista ekraanil, et joonistada see ala, millest Sa tahad ekraanitõmmist teha:

Freeform Clip


Et võtta aga tervest ekraanist ülesvõtet, kliki paneelil "Fullscreen Clip" nupule. Kui Sa ei taha ekraanitõmmist võtta, siis kliki ristiga "Close" nupule või vajuta klaviatuuril Esc klahvi.

Ekraanitõmmis kopeeritakse Windowsi lõikepuhvrisse (mälupuhvrisse) ja Sa võid ta seejärel kleepida igasse avatud rakendusse, mis toetavad pildifaile. Kliki selleks "Paste" nupule või vajuta Ctrl + V klahvikombinatsiooni.

Kui Sul on aktiveeritud ka see eelpool kirjeldatud Clipboard History vahend, siis võid vajutada Windows + V klahvikombinatsiooni, et näha enda poolt võetud ekraanitõmmiste ja muude piltide ajalugu. Valid sealt ühe välja ja klikid sellele, et kleepida ta oma avatud rakendusse:

Clipboard History vahend


Märkus: Sa võid selle uue 'Clipping Tool' instrumendi paneeli avada ka klahvi Print Screen abil. Et see võimalus sisse lülitada, mine 'Settings > Ease of Access > Keyboard' lehele ja lülita seal paremal see "Use the Print Screen key to launch screen snipping" lüliti sisse ("On"):

Use the Print Screen key to launch screen snipping


Kuidas seda uut 'New Snip & Sketch' instrumenti kasutada?

Kui Sa võtad selle uue 'Clipping Tool' instrumendi abil ekraanipildi, siis ilmub ekraani alla paremasse nurka ka vastav teade, see teade ilmub ka Action Center paneeli. Et seda ekraanitõmmist avada nüüd selles uues Snip & Sketch rakenduses, kliki sellele teavitusele. Kliki kas kohe ekraani allanurka ilmunud teavitusele või ava sealtsamast siis see Action Center (Tegevuskeskus) ja kliki sinna ilmunud teavitusele:

Et seda ekraanitõmmist avada nüüd selles uues Snip & Sketch rakenduses, kliki sellele teavitusele


(Sa võid selle Snip & Sketch vahendi avada ka otse Start menüü kaudu.) Snip & Sketch äpp pakub Sulle mitmeid instrumente oma ekraanitõmmistega töötamiseks. Sa leiad sealt näiteks Ballpoint Pen, Pencil, Highlighter, Eraser, Ruler ja Crop valikud oma märkuste lisamiseks ning ekraanipildi redakteerimiseks. Seal on samuti ka Undo ja Redo nupud.

Sa võid siitkaudu võtta ka rohkem ekraanipilte, klikkides "New Snipping" ikoonile või Sa võid klikkida "Open File” valikule, et avada suvalist pildifaili. Kui Sa oled valmis, siis võid kasutada "Save As" nuppu, et antud pilti salvestada; "Copy" nupp aga kopeerib ta tagasi Windowsi mälupuhvrisse või kasuta "Share" nuppu, et saata ta teise rakendusse:

Snip & Sketch vahend - 1


...ja veel üks näide antud vahendi avamisest - pilt.

Lisa, antud teemaga seotud: "Ekraanitõmmiste tegemine ja ekraani mingist oblastist pildi tegemise muud meetodid...".
4) Parem otsing:


Kuni siiamaani kuvas see otsing ainult veebiotsingute tulemusi, aga nüüd näidatakse otsingutulemustes nii veebiotsingu- kui ka lokaalse otsingutulemuse eelvaateid. Kui Sa otsid näiteks mingit äppi, siis saad selle eelvaatepaani kaudu antud äpi käivitada, kinnistada või eemaldada tema plaadi Start Menüü paremast poolest, kinnistada ta oma tegumiribale, uninstallida ta ja teha ka palju muud. Sa võid siitkaudu alustada ka mingi kolmandate osapoolte rakenduse allalaadimist - tema ametliku allalaadimise veebilehelt - klikkides seal otsingutulemustes "Go to download" nupule:

Parem otsing


Märkus: Windows 10 Start menüü otsib praegu küll tervest Internetist ja seda tänu Bing otsingumootorile, aga ta keeldub failide otsimisest tervest kompuutrist. Praegu saab selle Start Menüü otsingu kaudu otsida ainult neid faile, mis asuvad Sinu raamatukogudes (Documents, Downloads, Music, Pictures, Videos) ja töölaual.
Kuid Windows 10 järgmise versiooniga (suure värskendusega, koodinimega 19H1), mis ilmub 2019. a. aprillis, see probleem lahendatakse ja siis otsitakse Sinu faile juba tervest kompuutrist. Sel juhul kasutatakse juba olemasolevat Windowsi otsinguindeksit ja otsingut teostatakse terves Sinu kõvakettas.5) Uus 'Your Phone' äpp:


See uus äpp lubab Sul oma kompuutrist saata tekstisõnumeid ja saada ka koheselt ligi oma nutitelefoni fotodele, eeldusel, et Sa kasutad Android telefoni. iPhone kasutajad saavad sellega vähem funktsioone, aga "Continue on PC" vahendi abil saab kiiresti oma Android või iPhone telefonilt saata linke otse oma kompuutrisse. Teavituste sünkroonimise võimalus Android telefonist arvutisse lisandub aga varsti:

Your Phone


Your_Phone-2


Your_Phone-1a


Your_Phone-1ab


Your_Phone-1abc


Uus 'Your Phone' äpp - 2
6) Parem 'Game Bar' koos rohkemate juhtimiselementidega:


Alates versioonist 1809, saab see uus mänguriba uue disaini, millel on suurem kasutajaliides ja mis sisaldab nüüd ka audio (heli) juhtimist. Sa võid nüüd avada Game paneeli Start menüü kaudu või siis vajutades Windows + G klahvikombinatsiooni.

Parem Game Bar
7) Start Menüü:

Nüüd võid Start menüüs oma plaatide kaustadele ka nimed panna. Juba alates Windows 10 'Creators Update' versioonist sai Start Manüüs sealasuvate plaatide jaoks soovi korral ka kaustasid luua - meeldetuletuseks:

* Stardimenüüs kaustade loomise juhis;

* Stardimenüüs kaustade loomise näide - video.

Nüüd aga võid siis nendele enda poolt loodud plaatide kaustadele ka sobivad nimed omistada. Et luua Start menüüs plaatide kausta, lohista vajalik plaat teise plaadi peale, oota sekund ja seejärel vabasta hiirenupp. Jätka ka teiste plaatide antud kausta lohistamist ja tee seda niiplju kui vaja on. Seejärel, kui Sa klikid selle plaatide kaustale, siis näed kohe allpool ka uut võimalust, mis lubab Sul antud plaatide kaustale nime sisestada. Kliki allpool sellele "Name folder" kirjale, et sinna tekstikursor panna ja tipi seejärel sinna antud kaustale sobiv nimi:

Name folder


Ja sellel kaustal ongi nüüd oma nimi ("MS Office tööriistad") olemas...:

Ja sellel kaustal ongi nüüd nimi olemas...


Sa võid ka akende ja Start menüü kerimisribad kas automaatselt varjata või siis jätta nende automaatne kuvamine alles, seda saab teha Settings äpi kaudu ('Settings > Ease of Access > Display' lehel):

Settings > Ease of Access > Display
8) Bluetooth seadmete akude ja batareide täituvuse kuvamine %-des:


Mine 'Settings > Devices > Bluetooth & other devices' lehele ja Sa näed seal paremal ka oma paaritatud ning ühendatud Bluetooth seadmete kohta seda et kas nende akusid tuleb laadida või batareid uutega asendada. Siin kuvatakse ainult nende Bluetooth seadmete sellist infot, mis TOETAVAD seda akude ja batareide kasutamise teavitamist - näiteks Microsoft’s Surface Pen.

Bluetooth seadmete akude ja batareid
9) Muuda tekst hõlpsamini loetavaks ilma et Sa peaksid seejuures skaleerimist korrigeerima:


Väga kasulik uus funktsioon! Mine 'Settings > Ease of Access > Display' lehele ja lohista seal paremal see liugur sobivasse kohta ning kliki seejärel allpool Apply nupule. Sa näed selle liuguri lohistamise käigus kohe ülevalpool ka teksti suuruse muutumise eelvaadet:

Teksti suurus...
10) Edge brauser:


Sa võid nüüd Edge veebisirvijas blokeerida kas täielikult või siis osaliselt veebsaitide tüütud automaatsed video esitamised. Kliki paremal ülanurgas 'Settings and more' (...) nupule, seejärel kliki 'Settings' ja siis vasemal paanis 'Advanced' menüüpunktile. Pärast seda vali paremal 'Media autoplay' rippmenüüst kas "Limit" või siis "Block" valik. See "Limit" punkt lubab veebsaitidel ainult hääleta videot mängida ja Sa ei kuule mingit heli. "Block” valik aga blokeerib video automaatse esitamise täielikult ja seda senimaani kuni Sa ise ei hakka selle meediasisuga tegelema:

Media autoplay


Siin on vasemal muutunud ka see navigatsioonipaan. Edge brauseri liides saab nüüd ka teisi kasulikke funktsioone juurde. Sa võid nüüd enda poolt kõige sagedamini külastatavaid saite näha ka selles "jump list" sektsioonis, mis ilmub siis kui Sa teed all tegumiribal või siis Start menüüs Edge kiirkorraldusel paremklõpsu. Selles "Tabs you’ve set aside" vaates, mis avaneb siis kui Sa klikid Edge akna vasemas ülanurgas asuvale "See all your tabs" nupule, saab nüüd salvestatud vahekaartide gruppidele ka nimetusi (silte) määrata. Allalaadimise paanis võid nüüd teha allalaadimisel paremklõpsu, et leida selliseid valikuid nagu "Show in folder" ja "Copy link":

"Show in folder" ja "Copy link"


Sa võid lugemise vaates (Reading view) valida lehe teemale nüüd erinevaid värve, vali välja selline värv, mis Sinu nägemisele kõige rohkem sobib:

Reading view


Seal on ka uus "Line focus" tööriist, mis tõstab esile komplekti ühest, kolmest või viiest reast, mis aitavad Sul keskenduda:

Seal on ka uus "Line focus" tööriist


Ka PDF vaataja/lugemise tööriistariba on nüüd täiendatud:

Ka PDF vaataja/lugemise tööriistariba on nüüd täiendatud


PDF vaate tööriistariba paremas otsas asub ka "Pin toolbar" ("Unpin toolbar") nupp, millega võid selle tööriistariba kinnitada nii et ta ei kaoks iga kord automaatselt ära.

HEA UUDIS! EdgeHTML "sureb maha" ja Microsoft Edge veebibrauser muutub Chromium-põhiseks brauseriks:

EdgeHTML "sureb maha"...


Edge brauser on Microsofti kaasaegne veebisirvija, mis on Windows 10 süsteemi sisseehitatud ja vaikimisi veebibrauseriks. Ta on üles ehitatud kui UWP äpp. Edge veebibrauser töötab EdgeHTML brauseri ja Chakra JavaScript mootoritega. Kuid Microsoft hakkab nüüd edaspidi oma Edge brauseris kasutama hoopis Chromium renderdamise mootorit ja V8 JavaScript mootorit ning sellega lõpetatakse ühtlasi ka omaenda EdgeHTML renderdamise mootori ja Chakra JavaScript mootori kasutamine ning arendamine. See tähendab seda et Microsoft läheb edaspidi üle Chromium avatud lähtekoodiga projektile. (Ka Google'i enda Chrome veebibrauser kasutab sedasama Chromium projekti...)

Erinevalt vanast Microsoft Edge brauserist, saab see uus Edge ("Chromium Edge") veebibrauser nüüd kättesaadavaks Windows 7, Windows 8/8.1, Windows 10 ja MacOS operatsioonisüsteemide jaoks. Sa võid seda uut brauserit vaadata nüüd kui tavalist tarkvaraprogrammi, laadi ta lihtsalt alla ja installeeri ta ning kasuta seejärel teda nii nagu ka iga teist programmi. Ühesõnaga, see uus Edge ei ole enam Universal Windows Platform (UWP) äpp vaid ta nüüd tavaline Win32 töölaua programm või äpp. See kõik on muidugi väga hea uudis! Lisan sellest uuest Edge brauserist ka mõned pildid ja need on võetud siis alles veel arendamisel olevast Edge veebisirvijast (nõ tema arendajate eelevaate versioonist):


Loe sellest uuest Chromiumil põhinevast Microsoft Edge'i brauserist rohkem sealt.

11) Emoji läheb nüüd 11-ni:


October 2018 Update toetab nüüd kõiki emotikone, mis on kiidetud heaks kui osa emoji 11.0 versioonist. Vajuta Windows + . (punkt) või siis ; (semikoolon) klahvikombinatsiooni, et alustada emotikonide otsimist ja sisestamist.

Emoji läheb nüüd 11-ni


Lisa: "Sisestamise täiustamine: Uus Emoji paneel. Uus XAML-põhine puutetundlik klaviatuur koos ühe-käe puutetundliku klaviatuuri ja uue XAML-põhise käsitsikirja paneeliga." - juhis.
12) SwiftKey klaviatuuri funktsionaalsus tuleb nüüd ka Windows 10 süsteemi:


Microsoft omandas selle SwiftKey klaviatuuri 2016. aastal. See klaviatuur oli siiani saadaval ainult Android nutitelefonide, iPhones ja iPad tahvlite jaoks, aga nüüd tuleb ta ka Windows 10 operatsioonisüsteemi. See juba olemasolev sisseehitatud puuteklaviatuur saab nüüd ka SwiftKey funktsionaalsuse. Nüüd võid sõnu sisestada kiiresti ja mugavalt lihtsalt nii et lohistad sõrmega klaviatuuril. Praegu toetab ta ainult English (United States), English (United Kingdom), French (France), German (Germany), Italian (Italy), Spanish (Spain), Portuguese (Brazil) ja Russian keelt.

See juba olemasolev sisseehitatud puuteklaviatuur saab nüüd ka SwiftKey funktsionaalsuse


Vaata kiiret ja mugavat teksti sisestamise näidet - pilt.
13) Mobiilse lairibaühenduse täiustused:


Mobiilset andmesidet kasutatavate arvutite puhul näitab 'Settings > Network & Internet > Data usage' ekraan nüüd ka rändluses kasutatavate andmete mahtu. See ei nõua enam uue draiveri installeerimist:

Mobiilse lairibaühenduse täiustused
14) Nüüd võivad kõik kasutajad uusi fonte installeerida:


Varem said seda teha ainult administraatori õigustega kasutajad ja uued fondid installiti kogu süsteemi ulatuses kõikidele kasutajatele. Windows 10 'October 2018 Update' lubab nüüd igal kasutajal installeerida uusi fonte. Kui Sa teed File Explorer'is allalaaditud fondifailil paremklõpsu, siis saad ilmuvast kontekstmenüüst valida kas "Install" (installeerib selle fondi ainult käesolevale kasutajale) või siis "Install for all users" käsu (see käsk nõuab aga administraatori õigusi). Kui Sa teed fondil 2x klõpsu, et näha tema eelvaadet, siis sealne "Install" nupp installeerib selle fondi ainult praegusele kasutajale.
15) Uued 'Power usage' ja 'Power usage trend' veerud Task Manager aknas:


Sa näed nüüd Task Manager'i aknas "Processes" vahelehel / sakis kahte uut veergu: 'Power usage' ja 'Power usage trend' veergu. Need veerud aitavad Sul mõista seda et millised äpid ja protsessid kasutavad Sinu süsteemis kõige rohkem energiat. Nad arvestavad CPU, GPU ja ketta kasutamise aktiivsust, et hinnata seda et kui palju energiat iga protsess kasutab, et sellega teatada, et kui halvasti mingi protsess Sinu aku elueale mõjub.

Veerus 'Power usage' näidatakse praeguse protsessi energiatarvet antud ajahetkel. Aga "Power usage trend" kuvab energia kasutamist viimase kahe minuti jooksul. Sa võid igat veergu ka sortida...:

'Power usage' ja 'Power usage trend' veerud
16) Ka Notepad tekstiredaktorit on samuti täiustatud:


a) Notepad sai endale uue suumimise- ehk mastaabi muutmise vahendi. Vali menüü View > Zoom ja kasuta teksti suurendamise või vähendamise funktsiooni. Sa võid hoida ka Ctrl klahvi all ja vajutada pluss (+), miinus (-) või null (0) klahvi, et suumida, vähendada või taastada vaikimisi suumimise tase. (Sa võid samuti kerida oma hiireratast sel ajal kui Sul on see Ctrl alla vajutatud.)

View > Zoom


b) Ridade ja veergude numbrid (arvud). Kui Sul on see olekuriba sisse lülitatud (menüü View > Status Bar), siis näedki akna allääres teadeteribal tekstikursori kohal olevat rea ja veeru numbrit ning seda nüüd ka siis kui Sul on see "Word Wrap" vahend sisse lülitatud (menüü Format > Word Wrap).

Ridade ja veergude numbrid (arvud)


c) Notepad tekstiredaktor toetab nüüd "UNIX/Linux line endings" (LF) ja lisaks ka "Mac line endings (CR). See tähendab, et Sa võid nüüd Linux või Mac süsteemis loodud tekstifaili avada otse Notepad'is. Ja nüüd näeb ta välja nagu ka peaks, varem nägid Sa selle asemel hoopis midagi segast... Sa võid isegi seda faili redakteerida ja salvestada. Kui Sa lubad olekuriba kuvamise (menüü View > Status Bar), siis näed ka seda et mis tüüpi faili antud momendil kasutatakse.

Kui Sa lubad olekuriba kuvamise (menüü View > Status Bar), siis näed ka seda et mis tüüpi faili antud momendil kasutatakse


d) Notepad sai isegi "Search with Bing" vahendi—miks mitte? Et seda kasutada, ava mingi tekstidokument Notepad'is, märgista selles mingi tekst ja seejärel kliki 'Edit > Search with Bing...' või vajuta Ctrl + B klahvikombinatsiooni.

e) Microsofti tekstiredaktor pakub nüüd ka uut "Wrap around" valikut. Sa võid antud funktsiooni lülitada sisse menüü Edit > Find... või siis Edit > Replace... dialoogiaknas, pannes linnukese sinna "Wrap around" ruutu:

Wrap around


Kui Sa ei kasuta seda uut "Wrap around" funktsiooni, siis Notepad otsib ainult alates sealt kohast, kus asub Sinu tekstikursor ja sealt edasi kuni faili lõpuni välja. Seega, kui see tekstikursor asub näiteks kusagil dokumendi keskel, siis leitakse (või asendatakse) otsitavad sõnad alates sellest tekstikursorist kuni dokumendi lõpuni välja. Sa võid otsinguks või sõnade asendamiseks kasutada küll ka antud dialoogiakende "Up" või "Down" raadionuppu, et otsida tekstikurosrist alates kas ülespoole või siis allapoole, aga Sa ei saa ka sel teel terves dokumendis vajalikku sõnu otsida (või asendada).

Kui see uus "Wrap around" funktsioon on aga sisse lülitatud, siis otsitakse vajalikku teksti (või otsitakse ja asendatakse sõnad) KOGU TERVES failis.


f) Microsoft parandas ka Notepad'i jõudlust suurte failide avamisel.


Uuendatud, mai 2019: Windows 10 'May 2019 Update' (Windows 10 version 1903) väljalaskega jätkatakse selle lihtsa ja kasuliku tekstiredaktori paremaks muutmist - loe sellest sealt.
17) 'Diagnostic Data Viewer' äpi täiustused:


Selle Diagnostic Data Viewer'i võis soovi korral laadida alla juba eelmise Windows 10 'April 2018 Update' suure värskenduse ajal. Antud äpi võib ka nüüd soovi korral Settings äpi & Microsoft Store kaudu alla laadida ja see äpp näitab Sulle seda et milliseid diagnostilisi ning telemeetria andmeid Windows 10 Microsofti serveritesse saadab.

Nüüd näitab see Diagnostic Data Viewer lisakas veel ka probleemide aruaandeid ("Problem Reports"). Need aruanded genereeritakse siis kui mingi rakendus jookseb kokku või kui ilmnevad mingid muud probleemid. Lisati ka mõned täiendavad filtreerimise funktsioonid, mida saab kasutada diagnostiliste andmete sortmiseks.

'Diagnostic Data Viewer' äpi täiustused
18) 'Focus Assist' täiustamine:


See Focus Assist vahend lülitatakse nüüd automaatselt sisse, et vähendada katkestusi siis kui Sa mängid täisekraani mängu. Varem toetati ainult täisekraani DirectX mängusid.
19) 'Storage Sense' täiustused ('One Drive' pilveruumi kasutajate jaoks):


Windows saab nüüd automaatselt need failid, mida Sa pole pikemat aega kasutanud, kettalt eemaldada ja panna need OneDrive pilves "ootele" või "failid nõudmisele" ("files on demand"). See vabastab Sinu kettaruumi ja eriti vajalik on see siis kui Sinu kompuutris jääb seda vaba salvestusruumi väheseks. Sellised failid laaditakse jälle uuesti alla siis kui Sa üritad neid lokaalselt avada. Et seda lubada, mine 'Settings > System > Storage' lehele, veendu, et see 'Storage sense' lüliti oleks parempoolses paanis sisse lülitatud ("On"), seejärel kliki allpool "Change how we free up space automatically" lingile ja vali "Locally available cloud content" sektsiooni rippmenüüst Sinule sobiv päevad arv:

'Storage Sense' täiustused


Lisa:

* "Windows 10 ja OneDrive pilveteenus" - link.

* ""OneDrive pilveruumi "targad failid" (smart files) ehk siis ''placeholder" failid on uuesti tagasi! Varasem, Windows 8.1 ajast pärit, "OneDrive Placeholder" vahend tuli nüüd koos Windows 10 Fall Creators Update versiooniga jälle tagasi ja nüüd on selle uuendatud funktsiooni nimeks "OneDrive Files On-Demand"."" - link.
20) 'Settings' äppi on lisatud ka muid vähemtähtsaid täiendavaid juhtimiselemente, milledest pole mõtet siin pikemal pajatada....
PS! Nüüd saab Mail äpis ka joonistamisinstrumente kasutada: Microsoft lasi Windows 10 Mail äpi jaoks hiljuti välja ühe uue funktsiooni, mis lubab Sul otse kirja sisse joonistada. Väga mugav viis näiteks tabelite või mingi muu graafika kiireks lisamiseks, aga Sa võid sel viisil ka kirjutada. Sa võid selleks mitut sorti pliiatseid ja muid instrumente kasutada.

Juhis on sellel pildil.


Lisa: "Suurte värskenduste (Win 10 uute versioonide) installeerimise probleemid ja nende lahendamine" - juhis.


Etteotsa
< Tagasi Windows 10 pealehele ja sisukorda

 

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Us .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Me .|. .|. .|. .|. .|. .|. Site Map .|. .|. .|. .|. .|. .|. POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik 2015 (16/17/18)