Windows 10 ja OneDrive pilveteenus

Win 10 logo Windows 10 ja OneDrive pilve ladustamise teenus ning selle võimalused.

 

(Lisaks ka OneDrive pilve tasuta salvestusruumist.)

 

 

 

 

 

OneDrive on pilve ladustamise teenus, mis töötab sarnaselt Dropbox, Google Drive, Apple iCloud ja veel mõne teise teenusega. OneDrive on tasuta veebipõhine salvestusruum ja see pilveruum eraldatakse Sulle automaatselt siis kui Sa lood Microsofti kasutajakonto. (Alates 2016. a. saavad uued kasutajad 5 GB seda tasuta salvestusruumi, aga vanad kasutajad võivad soovi korral oma suurema mahuga salvestusruumi ka säilitada - sellest siin edaspidi.) Kui Sa salvestad oma failid sinna tasuta pilveruumi, siis Sa pääsed neile ligi suvalise lauaarvuti, sülearvuti, tahvelarvuti või mobiiltelefoni abil. Microsofti onlain salvestamise ja sünkroonimise teenus on väga paindlik ning mitme platvormi põhine: ta ei tööta ainult Windowsi seadmetega vaid ka Mac, Android, iOS seadmetega ja Windows Phones (Windows Mobile) nutitelefonidega. Oma failide hoidmiseks, sünkroniseerimiseks ja jagamiseks sobib OneDrive vägagi hästi ning ta on ses suhtes üks parimaid ning paindlikumaid pilveteenusi.

OneDrive teenuse veebipõhine kasutajaliides: Lisaks Windows 8.1 & Windows 10 süsteemi sügavalt sisseehitatud OneDrive teenusele ja Windows 7 ning Windows 8 jaoks ettenähtud OneDrive töölaua rakenduse/äpi on olemas ka OneDrive veebipõhine kasutajaliides. OneDrive veebipõhine "online" kasutajaliides on väga atraktiivne ja mobiilne, millele saab suvalisest veebibrauserist ligi - http://onedrive.com/. Peale Windows 10 arvutite ja Windows Phone (Windows 10 Mobile) nutitelefonide on kliendid lisaks ka Mac, iOS ning Android seadmete jaoks. On ka "offline" tugi, Sa saad eemalt suvalisest kompuutrist ligi oma kompuutri failidele ("Fetch files" vahend).
OneDrive teenuse Web kasutajaliides lubab Sul striimida muusikat, jagada faile/kaustasid, oma andmeid seadmete vahel sünkroniseerida, saada eemalt ligi oma kompuutri failidele, vaadata fotosid (pilte) jne. Mobiilsete kasutajate jaoks on OneDrive pilves kättesaadav Office Mobile (Office Online) äppide tasuta komplekt—Word Mobile, Excel Mobile, PowerPoint Mobile ja OneNote. Need äpid on kättesaadavad Android, iOS ja Windows 10 (töölaua & mobiilse) seadmetes ning loomulikult ka veebis. Dokumendid, mida Sa antud äppidega lood, salvestatakse automaatselt OneDrive pilve ja sünkroniseeritakse kõikide Sinu seadmete vahel. Office Mobile (Office Online) ja ka teisi tasuta äppisid/rakendusi saad avada üleval vasemal asuva nupp nupu kaudu - pilt. OneDrive teenuse veebipõhisest kasutajaliidesest pikemalt edaspidi.

OneDrive salvestab Sinu failid Internetiga ühendatud serveritesse, mis lubab Sul näha ja redakteerida oma faile suvalisest kohast, mis on internetiühenduses (st praktiliselt igast Internetiga ühendatud seadmest). Sa ei pea oma faile enam käsitsi kopeerima näiteks lauakompuutri ja sülearvuti vahel. Microsofti pilveteenus toetab suuremat osa tuntud failitüüpidest, mida Sa võid OneDrive pilve salvestada, sealhulgas ka dokumendid, muusika, fotod/pildid ja video.

OneDrive ei ole Sinu failide reservkoopiad. OneDrive on Sinu failide sünkroniseerija. Seega kui Sa muudad enda ühes seadmes OneDrive failistruktuuri, siis peegeldub see kohe ka teistes kohtades, kus need failid ligipääsetavad on. OneDrive veebipõhine kasutajaliides sisaldab ka prügikasti (Recycle Bin), kus hoitakse Sinu poolt kustutatud faile. See veebipõhine prügikast on nagu ka Sinu lokaalse kompuutri prügikast, aga selle erinevusega, et ta asub veebis ja sellele saab ligi kõikidest seadmetest, kus kasutatakse OneDrive pilveteenust. Kustutatud faile hoitakse alles vähemalt 3 päeva ja Sa saad neid soovi korral jälle taastada. Pilvepõhine prügikast ei suurenda Sinu veebipõhist OneDrive salvestusruumi. Kui Sinu poolt kustutatud failide maht hõivab üle 10% sellest salvestusruumist, mis Sulle on eraldatud, siis alustatakse prügikastis asuvate failide automaatset jäädavat kustutamist. Kustutamist alustatakse kõige vanematest failidest, aga mitte enne 3 päeva mõõdumist. Failid, mis asuvad prügikastis üle 30 päeva, kustutatakse automaatselt. Sellest OneDrive veebipõhisest prügikastist rohkem edaspidi.

OneDrive ei mõjusta Sinu kompuutri jõudlust, ta nõuab vähe mälu ja ressursse ning sedagi ainult suurema hulga failide sünkroniseerimise ajal. Ta kasutab väga vähe ka protsessori aega, seda isegi siis kui parasjagu teostatakse failide sünkroniseerimist.Sa saad OneDrive pilve ladustamise teenusele ligi põhiliselt järgmisel teel:

* Office. Office äpi uuemad versioonid omavad ka sisseehitatud OneDrive tuge. Sa võid Sa salvestada otse pilveruumi ja oma faile seal ka sirvida.

* Internet. Mine suvalisest PC/Mac või mobiilsest seadmest http://onedrive.com/ aadressile ja vaata oma faile ning kaustasid.

* Mobiilsed äpid/rakendused. Kõikide populaarsete mobiilsete platvormide jaoks pakutakse OneDrive rakenduse mobiilset versiooni. Need OneDrive äpid lubavad Sul oma faile ja kaustasid sirvida ning neid individuaalselt oma seadmesse ka alla laadida. Sa võid oma Windows 10 Mobile/Windows Phone, Android, Mac OS X, iOS (iPad) või Xbox seadme jaoks laadida alla OneDrive äpi https://onedrive.live.com/about/en-us/download/ (.........................või............... https://onedrive.live.com/about/et-ee/download/) veebsaidist.

Juhul kui Sinu mobiilses seadmes ei ole OneDrive äppi, siis võid kasutada ka http://onedrive.com/ veebsaiti, et seal oma faile sirvida ja alla laadida.

* OneDrive töölaua rakendus (Sünkroniseerimise klient). Vot selle kliendi võid Sa installeerida oma Windows 7 või Windows 8 kompuutrisse. Antud klient lubab Sul ka oma kaustasid sünkroniseerida, et pääseda neile ligi isegi siis kui Sul puudub internetiühendus. OneDrive töölaua kliendi/äpi (OneDriveSetup.exe) allalaadimine ..........või siis.............. otselink (ainult Win 7 ja Win 8 kompuutrite jaoks).

Märkus: OneDrive töölaua rakenduse installeerimine piltides koos kommentaaridega [Win 7, Win 8 ja vajadusel ka Win 8.1 või Win 10 (nende viimase kahe puhul ainult varasemate Office pakettide jaoks) - installiks kasutatakse OneDrive eestikeelset varianti] - lae ta sealt veebilehelt alla ...................(pilt), seejärel käivita see allalaaditud OneDriveSetup.exe fail (pilt) ja edasi:

1.pilt,....................... 2.pilt,...................... 3.pilt,........................ 4.pilt,...................... 5.pilt,..................... 6.pilt,...................... 7.pilt,...................... 8.pilt,........................ 9.pilt,..................... 10.pilt,

....................... 11.pilt,.......................... 12.pilt,................... 13.pilt,........................... 14.pilt,.................... 15.pilt .................ja................. 16.pilt. Kui Sa paned mingi kausta või faili nüüd sinna uude OneDrive kausta, siis laaditakse see automaatselt üles Sinu OneDrive pilveruumi - st sünkroniseeritakse.


OneDrive töölaua rakendusest saad põhjalikuma ülevaate Win 8 veebilehel (seda lisaks siin edaspidi kirjeldatud Windows 10 opsüsteemi OneDrive teenusele).


* Windows 10 operatsioonisüsteem. Kui Sa jooksutad Windows 10 süsteemi, siis on see OneDrive sinna juba sisseehitatud ja Sa võid teda kohe kasutada, Sa ei vaja enam seda OneDrive töölaua äppi/klienti. OneDrive kaust ilmub automaatselt File Explorer kasutajaliidesesse kui failide salvestamise asukoht.

Märkus: Kui Sa üritad Win 10 süsteemi installida OneDrive töölaua äppi/rakendust, siis seda installimist ennast ei alustata, aga paigaldatakse ainult need sätted, mis lubavad Sul oma Office tarkvaral töötada ka OneDrive dokumentidega - tema Setup ei ilmugi ja muid vahendeid ei installita. Kui Sa kasutad varasemat Office paketti, siis võid soovi korral OneDrive töölaua äpi oma Windows 10 jaoks ka alla laadida - kliki. Osad Office uuemad versioonid juba omavad seda OneDrive sünkroniseerimise klienti ja Sa ei pea seda OneDrive töölaua äppi alla laadima. Seda OneDrive töölaua äppi on vaja näiteks Office 2010 ja osade Office 2013 ning Office 2016 versioonide jaoks. (Office 2007 ei toeta OneDrive pilveteenust.)


* Windows 8.1 või Windows RT 8.1. Kui Sinu kompuuter omab Windows 8.1 või Windows RT 8.1 versiooni, ka siis on see OneDrive töölaua äpp süsteemi juba sisse ehitatud (built in). Seega, kui Sa üritad sinna installida OneDrive töölaua äppi/rakendust, siis seda installimist ennast ei alustata, aga paigaldatakse ainult need sätted, mis lubavad Sul oma Office tarkvaral töötada ka OneDrive dokumentidega - tema Setup ei ilmugi ja muid vahendeid ei installita. Kui Sa kasutad varasemat Office paketti, siis võid soovi korral OneDrive töölaua äpi oma Windows 8.1 jaoks ka alla laadida - kliki. Osad Office uuemad versioonid juba omavad seda OneDrive sünkroniseerimise klienti ja Sa ei pea seda OneDrive töölaua äppi alla laadima. Seda OneDrive töölaua äppi on vaja näiteks Office 2010 ja osade Office 2013 ning Office 2016 versioonide jaoks. (Office 2007 ei toeta OneDrive pilveteenust.)

Märkus: Windows 8.1 või Windows RT 8.1 versioonide OneDrive pilveteenusest saad ülevaate seal.


* Windows 7 (koos installitud OneDrive töölaua versiooniga), Windows 8 (koos installitud OneDrive töölaua versiooniga) ja Windows 10 ning nn "Fetch files" vahend. Nende puhul saad oma lokaalse kompuutri failidele ligi ka eemalt (st üle Interneti). See on selleks vajalik kui Sa tahad saada ligi nendele failidele, mis Sa unustasid OneDrive pilve kopeerimast. Sel juhul peab Sinu kompuuter olema sisse lülitatud ja ka Internetti ühendatud. Oma lokaalsetele failidele eemalt ligipääsemine on lisavõimaluseks ja see nõuab ka Kahefaktorilist Autentimist. Sellest "Fetch files" vahendist tuleb siin pikemalt juttu edaspidi.

Märkus: Windows 8.1 versioonis. Sa võid küll kasutada Windows 8.1 kompuutrit, et pääseda ligi teise kompuutri failidele, aga Sa ei pääse failidele ligi, mis asuvad kompuutris, mille operatsioonisüsteemiks on Windows 8.1, seda isegi siis kui sinna on installitud OneDrive töölaua rakendus. Ja ega seda OneDrive töölaua rakendust ei saagi sinna Windows 8.1 süsteemi täies mahus installida, installitakse ainult need komponendid, mis on vajalikud varasemate Office pakettide jaoks, et nendega saaks ka OneDrive vahendit kasutada - OneDrive töölaua äpi Setup ei ilmugi. Windows 8.1 süsteemis puudub OneDrive seadistamise akna "Settings" vahelehel see "Let me use OneDrive to fetch any of my files on this PC" funktsioon - pilt.


* Windows XP ei toeta OneDrive pilveteenust.


OneDrive töölaua rakendusest saad põhjalikuma ülevaate Win 8 veebilehel (ja seda lisaks siin edaspidi kirjeldatud Windows 10 opsüsteemi OneDrive teenusele).

EtteotsaOneDrive pilve tasuta salvestusruum ja selle juurdeostmine:

Selle OneDrive pilve tasuta salvestusruumi mahtu on juba mitu korda (!) muudetud ja ka alates 2016. aastast muudetakse seda jällegi. Varem oli nii:

* Uued OneDrive (endise SkyDrive) kasutajakonto omanikud said OneDrive'i pilves 7 GB tasuta salvestusruumi. Kui Sa olid juba varem OneDrive kasutaja (enne 23.04.2012), siis said aga kasutada juba 25 GB tasuta salvestusruumi. Vanad OneDrive kasutajakonto omanikud, juhul kui neile ei olnud seda 25 GB tasuta salvestusruumi automaatselt veel antud, pidid logima end skydrive.live.com (OneDrive.com) veebsaiti, seejärel klikkima vasemas paanis all "Manage storage" lingile ja siis klikkima järgmises ekraanis "Free upgrade!" nupule - seda pakuti piiratud aja jooksul. Kui ka see 7 GB või siis 25 GB ei olnud piisav, siis said väikese aastatasu eest lisada rohkem salvestusruumi (+20GB - US$10/aastas, +50GB - US$25/aastas, +100GB - US$50/aastas ja +200GB - US$100/aastas).

* Alates 15. juulist 2014 said OneDrive kasutajakonto omanikud aga juba 15 GB tasuta salvestusruumi, seega 2x rohkem ja see maht oli siis samaväärne Google Drive poolt pakutavaga. Tublisti alanesid ka tasulised salvestusruumi mahud ja need olid: $1.99 kuus 100GB salvestusruumi eest ja $3.99 kuus 200GB salvestusruumi eest. Office 365 tellijad said aga veelgi paremad pakkumised....
Aga need kasutajad, kes juba omasid seda 25 GB tasuta salvestusruumi, neid see 7 GB kuni 15 GB suurendatav salvestusmaht ei puudutanud, neile jäi see endine 25 GB ikkagi alles ja seda tänu uuele nn "loyalty bonus" salvestusruumile. Kui 25 GB salvestusruumi omanik logis end pärast 15.07.14 kuupäeva OneDrive veebsaiti sisse, siis nägi ta esmalt seda et tal oli nüüd ainult 15 GB salvestusruumi. Milles küsimus? Kui ta aga klikkis seal vasemal allnurgas asuvale Get more storage lingile, siis nägi ta seda et tal on lisaks sellele 15 GB salvestusruumile ka 10 GB lisaruumi ja ta nägi seda "Loyalty bonus" alt.

* Kui varem sai OneDrive pilveruumi laadida üles faile maksimaalse mahuga kuni 2 GB, siis nüüdseks on see piirang maha võetud ja üleslaaditava faili maksimaalseks mahuks võib nüüd olla kuni 10 GB. See jääb ka tulevikus kehtima.


*** Kuid alates 27. juulist 2016 muutub asi kardinaalselt:

- Office 365 Home, Personal või University tellijatele/klientidele ei pakuta enam piiramatut salvesturuumi. Nemad saavad nüüd ainult 1 TB OneDrive pilve salvestusruumi. Neil Office 365 Home, Personal või University tellijatel, kes omavad praegu üle 1 TB salvestusruumi, peavad 12 kuu jooksul sealt oma üleliigsed andmed eemaldama (alates 2016. a.) või siis ostma seda salvestusruumi juurde.
- Uute kasutajate jaoks kaovad need 100 GB ja 200 GB maksmise plaanid ära ja need asendatakse alates 27.07.2016 50 GB salvesturuumiga ning mille eest tuleb maksta $1.99 kuus. Praeguste OneDrive salvestusruumide paanide (näiteks nagu 100 või 200 GB plaanid) kasutajate osas aga mingeid muudatusi ei tule.
- OneDrive pilve TASUTA salvestusruumi vähendatakse ja praeguse 15 GB asemel pakutakse nüüd 5 GB tasuta salvestusruumi. [Sinna 5 GB tasuta salvestusruumi võid panna ligikaudu 6,600 Office dokumenti või 1,600 fotot (arvestades, et need on 9-megapixel JPEG fotod, 7 MB Office failid, 3.5 minutilised laulud. See maht on varieeruv.).] See muudatus käib nii praeguste kui ka uute kasutajate kohta. Kaob ära ka see 15 GB "camera roll" tasuta boonus. Need muudatused hakkavad kehtima alates 27.07.2016.
Kui Sa kasutad praegu üle 5 GB tasuta salvestusruumi, siis pead teadma: Sind teavitatakse ja Sa pead 90 päeva jooksul oma üleliigsed andmed mujale viima, pärast seda saad oma andmeid ainult vaadata ning alla laadida; kui see 90 päeva on mõõdas, siis saad 9 kuu jooksul ikkagi enda andmetele ligi (neid näha ja alla laadida, aga mitte uut sisu üles laadida); kui Sinu tasuta salvesturuum ületab ka selle 9 kuu mõõdudes seda 5 GB tasuta ruumi, siis Sinu konto lukustatakse; ühe aasta mõõdudes, juhul kui Sa ei võtnud varem midagi ette, see konto kustutatakse - koos sisuga :-). Seega pead Sa selle 12 kuu jooksul oma üleliigsed andmed sealt tasuta pilveruumist alla laadima või siis ostma seda salvestusruumi juurde (+50 GB - $1.99 kuus või siis tellida Office 365 Personal ja saada 1 TB salvesturuumi - $6.99 kuus). Enda OneDrive salvestusruumi mahtu saad kontrollida Manage Storage veebilehel.

!!! Siiski ka üks hea uudis: Neil varasematel OneDrive tasuta pilveruumi kasutajatel, kes juba omavad praegu seda varem saadud 15 GB ja +15 GB "camera roll" boonuse tasuta salvesturuumi, on võimalus seda tasuta ruumi ka alates 2016. aastast alles hoida. Mine sinna Microsofti veebsaiti ja kliki seal nupule 'Keep your free storage' nupule - pilt. Logi seejärel end oma Microsofti kasutajakontoga sisse. Kui kõik õnnestus, siis näed sellist ekraani, kus kliki nupule 'Go to your OneDrive' nupule, et näha oma salvestusruumi mahtu - pilt ................ja.................. pilt. See pakkumine kehtib ainult kuni 31.01.2016 - KIIRUSTA!!!


Mõnede pilve salvestusruumi pakkujate hinnad - 2015 dets. seisuga - pilt.

Vaatamata sellele Microsofti poolsele ebameeldivale muudatusele, on OneDrive pilveteenus, võrreldes konkurentidega, ikkagi paljuski parem ja atraktiivsem. Kõik oleneb ikkagi sellest et mis eesmärkidel ja kuidas Sa seda pilveruumi kasutad. Sa võid ju korraga mitut tasuta pilveteenust kasutada.

EtteotsaWindows 10 ja OneDrive:

Windows 10 sisaldab ka sisseehitatud OneDrive töölaua versiooni/klienti, mis on enam-vähem ekvivalentne sellega, mis ilmus kolm aastat tagasi koos Windows 8.1 versiooniga. Seega Windows 10 ei oma OneDrive pilveteenusega töötamiseks eraldi tarkvara vaid selleks on ette nähtud File Explorer (OneDrive kaustaga). Nii nagu ka Windows 8.1 versioonis, on ka Windows 10 puhul see OneDrive pilveteenus integreeritud süsteemi eraldi teenusena, mis aktiveeritakse tema esmasel käivitamisel ja seda Microsofti kasutajakonto abil.

Enne Windows 8.1 opsüsteemi kasutati kahte sünkroniseerimise meetodit / mootorit: ühte kasutati Windows 7/8/Mac süsteemide klienditeenusega ühendamiseks ja teist sünkroniseerimise mootorit aga kommertsteenusega (OneDrive for Business) ühendamiseks.  
Windows 8.1 puhul lisandus veel üks sünkroonimise meetod, mis toetab nn ''placeholder" faile ehk "tarkasid faile" (''smart files''), väga innovatiivset vahendit, mis lubab Sul pääseda ligi kõikidele failidele, mida Sa oma OneDrive pilve salvestusruumis hoiad, kasutades selleks väga vähe oma lokaalse ketta salvestusruumi. See on eriti kasulik neile, kes kasutavad väikseid Windows 8.1 seadmeid. Kuid alates uuest Windows 10 operatsioonisüsteemist on see "tarkade" failide tugi eemaldatud (seda mitmel põhjusel).

Kuna Windows 10 puhul kadus see "tarkade failide" funktsioon ära (seda aga ajutiselt), siis saab selle asemel praegu kasutada ainult selektiivset sünkroniseerimist nii nagu seda tehti ka Windows 7, Windows 8.1 ja Mac kompuutrite OneDrive töölaua rakendusega. See tsipa uuendatud OneDrive klient töötab seega Windows 7, 8.1 ja 10 kompuutrites ja ta lubab selektiivset sünkroniseerimist, st võimalust kasutajatel valida seda et milliseid kaustu/failisid saab näha ka offline režiimis (ilma internetiühenduseta):

OneDrive töölaua rakendus


Märkus: Windows 8.1 versioonis ei ole see OneDrive töölaua klient enam vajalik, sest seal on see "tarkade failide" tugi olemas ja Sa võisid isegi individuaalseid faile sünkroniseerida. Windows 8.1 puhul saab kõiki neid OneDrive pilveruumi faile näha ka File Explorer'i kaudu, isegi neid faile ja kaustasid, mis on kättesaadavad ainult offline režiimis. Nendest "tarkadest failidest" ja Windows 8.1 ning OneDrive pilveteenuse sügavast integratsioonist on juttu seal.

Üksainus sünkroniseerimise mootor: 2015. a. lõpuks need kaks OneDrive (klienditeenus) ja 'OneDrive for Business' arvatavasti ühendatakse ja seega saab olema ainult üksainus sünkroniseerimise mootor. See uus sünkroniseerimise mootor sisaldab ka kahte kauaoodatud funktsiooni: võimalust sünkroniseerida jagatud / ühiseid kaustasid (a la Dropbox) ja teha selektiivset sünkroniseerimist kõikidel platvormidel. See viimane võimalus on vajalik just äriklientidele, sest kuni siiamaani oli neil ainult kaks võimalust: kas sünkroonida OneDrive salvestusruumist oma lokaalsesse seadmesse KÕIK failid või siis pääseda neile ligi ainult pilve kaudu - mis tähendab, et Sa võid sünkroonida kas ainult kõik failid või siis ei sünkroniseeri neist mitte ühtegi faili. See uus sünkroniseerimise mootor asendab seega kolm praegust utiliiti: Windows 7/8/Mac sünkroniseerimise teenuse, 'OneDrive for Business' teenuse ja selle uusima Windows 8.1 süsteemiga pakutava "placeholder files" vahendi, mis lubab Windows 8.1 kasutajatel sirvida oma OneDrive pilve sisu otse File Explorer aknas, kõrvuti oma lokaalsete failidega.
Uuendatud 23.07.2017: OneDrive pilveruumi "targad failid" (''smart files'') ehk siis ''placeholder" failid on uuesti tagasi!

Varasem, Windows 8.1 ajast pärit, "OneDrive Placeholder" vahend tuli nüüd koos 'Windows 10 Fall Creators Update' versiooniga jälle tagasi ja nüüd on selle uuendatud funktsiooni nimeks "OneDrive Files On-Demand".

Nende jaoks, kes kasutavad seda OneDrive pilve ladustamise teenust ja eriti just nende jaoks, kelle Win 10 seadmed (tahvelarvutid & muud portatiivsed seadmed) omavad vähe salvestusruumi, on see väga hea uudis. Ühesõnaga uuendatud OneDrive saab nüüd selle "offline režiimi" toe jälle tagasi, aga seda siis alates 'Windows 10 Fall Creators Update' versiooni väljailmumisega (17. oktoobril 2017). Loe sellest uuendatud "OneDrive Files On-Demand" funktsioonist ja OneDrive teenusega töötamise muudatustest edasi sealt.

Märkus: Ka siin edaspidi toodud juhis tuleks läbi lugeda...!


EtteotsaOneDrive pilveteenuse esmakordne käivitamine ja aktiveerimine (või uuesti aktiveerimine):

Sul tuleb OneDrive uuesti aktiveerida näiteks pärast Windows 10 puhast- või ümberinstalli, pärast süsteemi taastamist, pärast suuremate globaalsete värskenduste (uute build'ide) installeerimist, ka siis kui Sa olid vahepeal OneDrive vahendi kas täielikult või siis ajutiselt välja lülitanud (näiteks OneDrive 'Settings' aknas 'Unlink OneDrive' nupu kaudu - pilt), pärast OneDrive kausta mujale siirdamist jne. OneDrive teenuse aktiveerimist pakutakse Sulle ka automaatselt, ekraanile ja alla tegumirea paremasse ossa ilmub vastav teade. Alltoodud pilt näitab, et OneDrive on käivitamata ja aktiveerimata - ta tuleb uuesti käivitada ja Microsofti kontoga sisse logida:

OneDrive on käivitamata ja aktiveerimata


* Et nüüd seda OneDrive teenust aktiveerida, ava näiteks Start Menüü ja kliki seal OneDrive kiirkorraldusele:

Et nüüd seda OneDrive teenust aktiveerida, ava näiteks Start Menüü ja kliki seal OneDrive kiirkorraldusele


* Seejärel kliki nupule 'Sign in' - pilt.

* Logi ennast Microsofti kasutajakontoga sisse (e-mail aadress & parool) ja kliki nupule 'Sign in''. Sa võid siin ka uue konto luua ("Sign up now" link):

Logi ennast Microsofti kasutajakontoga sisse


* Nõutakse ka Kahefaktorilist Autentimist. Vali ülemisest rippmenüüst koodi saatmise variandid: kas Sinu mobiilile või siis e-maili teel. Antud juhul kasutatakse mobiili varianti ja alla sisestatakse mobla viimased neli numbrit ja klikitakse nupule 'Next':

Nõutakse ka Kahefaktorilist Autentimist.* Sisesta saabunud kood ja kliki nupule 'Submit' - pilt.

* Seejäre teatatakse Sulle, et kuhu see OneDrive kaust luuakse (vaikimisi C:\Users\SinuKasutajanimi\OneDrive). Kuid Sa võid seda kaustateed ka muuta ja seda juhul kui Sinu C: partitsioonis või kettal on vaba ruumi vähevõitu - link "Change location". Antud kausta asukohta võib ka hiljem muuta, sellest siin lõpupoole. Kliki nupule Next:

Seejäre teatatakse Sulle, et kuhu see OneDrive kaust luuakse


Märkus: Juhul kui Sa olid ka juba kunagi varem selle OneDrive teenuse aktiveerinud ja loodi ka see OneDrive kaust, siis ilmub lisaks ka aken, kus küsitakse, et kas Sa tahad sama OneDrive kausta kasutada või siis valid selleks uue asukoha - tavaliselt tuleb siin klikkida nupule 'Use this location' - pilt.


* Järgmises aknas määra ära need kaustad ja failid, mida Sa soovid oma arvutisse sellesse uude (või juba olemasolevasse) OneDrive kausta alla laadida - sünkroniseerida. Sel juhul pääsed neile ka siis ligi kui Sul puudub internetiühendus. Seda loomulikult juhul kui Sul on seal OneDrive pilveruumis antud momendil mingeid andmeid. Siin on siis kaks varianti:

- Kui Sa jätad ülemisse "Sync all files and folders in my OneDrive" ruutu linnukese alles, siis laaditakse alla KÕIK Sinu andmed. Seda luba ainult siis kui Sul on oma seadmes piisavalt vaba ruumi.
- Kui Sul on seda vaba kettaruumi vähe, siis korista üleval see linnuke ära ja märgista allpool ära ainult need kaustad/failid, milledele Sa soovid igapäevaselt ligi pääseda - ka siis kui puudub internetiühendus.

Päris all näed ka seda et kui palju need allalaaditavad andmed kettaruumi hõivavad ja ka seda et kui palju Sinu seadmes (partitsioonis või kettal) seda vaba ruumi on. Kui valmis, kliki Next:

Järgmises aknas määra ära need kaustad ja failid, mida Sa soovid oma arvutisse sellesse uude (või juba olemasolevasse) OneDrive kausta alla laadida.Antud juhul aga laaditakse alla ainult 'Pictures' kaust - pilt .

* Ja ongi valmis, aga Sulle pakutakse veel ka selle OneDrive kausta avamist ja Sa võid siin klikkida nupule 'Open my OneDrive folder'. Ühtlasi avatakse ka Edge brauser, kus teatatakse seda et kui Sa voovid edaspidi OneDrive pilveruumi uusi andmeid lisada, siis pane need siia OneDrive kausta ja need sünkroniseeritakse automaatselt - pilt.

* Antud juhul klikiti eelmises aknas sellele 'Open my OneDrive folder' nupule. Pärast kausta ülevaatamist sulge see kaustaaken paremal ülanurgas asuva ristiga nupu kaudu - pilt.

* See Edge brauser on ikka veel avatud ja Sulle pakutakse mõne juhise vaatamist. Kui soovid, siis vaata need üle või sulge kohe see veebibrauser - pilt.

* Ühtlasi alustatakse ka kaustade/failide sünkroniseerimist:

Ühtlasi alustatakse ka kaustade/failide sünkroniseerimist


* Sünkroniseerimine lõpetati:

Sünkroniseerimine lõpetati


* OneDrive ikoonil tehti paremklikk ja avaneva kontekstmenüü käsud pakuvad siis järgmisi võimalusi:

- "Open your OneDrive folder" käsuga avad otse siitkaudu selle OneDrive kausta;
- "View online" käsuga avatakse Sinu brauser ja Sa pääsed oma pilveruumi andmetele ligi, mõnikord pead eelnevalt ka sinna sisse logima - pilt;

Märkus: Enda OneDrive pilveruumi võid alternatiivina minna ka otse File Explorer ja selle OneDrive kausta kaudu. Teed OneDrive kaustas vajalikul kaustal paremkliki ja valid ilmuvast kontekstmenüüst 'View online' käsu. Sellega näed pilves kohe antud kausta sisu - pilt ................ja...................... pilt.

- "Manage storage" käsuga saad näha oma pilve salvestusruumi järelejäänud mahtu ja soovi korral ka seda juurde osta - pilt;
- "Settings" käsk avab OneDrive teenuse konfigureerimise akna - pilt;
- Kui sünkronseerimisega tekib mingeid probleeme (näiteks liiga pikad failinimed), siis pääsed ligi ka sellele "View sync problems" käsule....

View sync problems


Avades File Explorer akna, näed et nende kaustade (failide) sisu, mis on juba sünkroniseeritud, on tähistatud siin OneDrive kaustas rohelise linnukesega (roheline linnuke), aga need kaustad, mille sisu sünkroniseerimine alles käib, tähistatakse siin sellise Selline ikoon...pealisikooniga - pilt. Käib sünkroniseerimine... - pilt.


Uuendatud dets. 2016: Alates detsembri keskpaigast 2016 uuendatakse ka OneDrive versiooni ja see värskendus toob endaga kaasa ka uuendatud hüpikmenüü, mis ilmub siis kui kasutaja klikib all tegumirea paremas osas sellele "pilvega" ikoonile:

uuendatud hüpikmenüü

EtteotsaOneDrive teenuse "Settings" aken:

* Sa saad selle akna avada nii et teed all tegumirea paremas otsas OneDrive ikoonil paremkliki ja valid "Settings" käsu - pilt. Või siis kliki all tegumirea paremas osas lihtsalt sellele "pilvega" ikoonile ja seejärel kliki ilmuvas menüüs üleval paremas nurgas asuvale hammasratta ikoonile - pilt.

* "Settings" vaheleht sisaldab ka sellist vahendit nagu "Let me use OneDrive to fetch any of my files on this PC":

"Fetch files" vahend. Kui Sa unustasid midagi oma OneDrive pilveruumi panemast, siis lubab see vahend Sul pääseda eemalt oma kompuutrile ligi. Sa logid suvalisest muust kompuutrist end OneDrive.com saiti sisse ja seejärel saad sealtkaudu ligi ka omaenda kompuutri sisule - Sul ei lähe oma kompuutrile eemalt ligipääsemiseks enam vaja ühtegi nn "Remote Access" tarkvara. Sa võid sel teel pääseda ligi isegi lokaalse võrgu ressurssidele, seda juhul kui nad on draividena mapitud (käsk "Map network drive"...). Kui Sa sirvid eemalt oma kompuutri faile, siis võid nende koopiad laadida alla näiteks oma töökohta. Sa võid ka striimida videot ja vaadata fotosid slaididena. Et pääseda oma kompuutri failidele eemalt ligi, peab ta olema sisse lülitatud ja ka Internetti ühendatud. See kompuuter, millele Sa tahad eemalt ligi pääseda, peab olema Windows 10 kompuuter ja ka "Fetch files" funktsioon peab olema sisse lülitatud. Või kui Sa tahad näiteks Windows 7 või Windows 8 kompuutrisse eemalt ligi pääseda, siis peab antud kompuutrisse olema installeeritud see OneDrive töölaua rakendus/äpp + ka "Fetch files" funktsioon peab olema sisse lülitatud.

Ära muretse: Microsoft kaitseb Sinu kompuutrit kasutades selleks täiendavat turvakontrolli. Iga kord kui Sa kasutad "Fetch files" funktsiooni, et pääseda eemalt oma kompuutrile ligi, saadetakse Sulle uus turvakood, mille Sa pead seejärel sisestama OneDrive.com veebsaidi vastavasse tekstikasti.

"Fetch files" funktsioon


Märkus: Sa võid küll kasutada Windows 8.1 kompuutrit, et pääseda ligi teise kompuutri failidele, aga Sa ei pääse failidele ligi, mis asuvad kompuutris, mille operatsioonisüsteemiks on Windows 8.1, seda isegi siis kui sinna on installitud OneDrive töölaua rakendus. Ja ega seda OneDrive töölaua rakendust ei saagi sinna Windows 8.1 süsteemi täies mahus installida, installitakse ainult need komponendid, mis on vajalikud varasemate Office pakettide jaoks, et nendega saaks ka OneDrive vahendit kasutada - OneDrive töölaua äpi Setup ei ilmugi. Windows 8.1 süsteemis puudub OneDrive seadistamise akna "Settings" vahelehel see "Let me use OneDrive to fetch any of my files on this PC" funktsioon - pilt.

See "Fetch files" vahend lubab Sul seega suvalisest muust kompuutrist pääseda eemalt ligi oma arvuti KÕIKIDELE failidele. Kui soovid, siis vaata Windows 8 veebilehel ka üht näidet sellest et kuidas iPad tahvelarvutist pääseb oma lauaarvuti failidele ka eemalt ligi - näide.


* "Account" vaheleht: Siin saad siis näha oma vaba pilveruumi mahtu ja seda soovi korral ka juurde osta. Nupu 'Choose folders' abil saad aga valida juurde neid faile ja kaustasid, mida Sa tahad OneDrive pilve salvesturuumist siia alla oma arvutisse laadida, et neile ka offline režiimis ligi saada - pilt. Nupuga 'Unlink OneDrive' saad selle OneDrive teenuse peatada, seda nuppu pead näiteks ka siis kasutama kui Sa tahad sellest OneDrive teenusest üle-üldse lahti saada või näiteks siis kui Sa tahad OneDrive kausta mujale siirdada. Seda 'Unlink OneDrive' nuppu pead ka siis kasutama kui Sul tekivad failide sünkimisega probleemid. Sellest kõigest siin edaspidi:

Nupu 'Choose folders' abil saad aga valida juurde neid faile ja kaustasid, mida Sa tahad OneDrive pilve salvesturuumist siia alla oma arvutisse laadida


Märkus: Alternatiivina sellele 'Choose folders' nupule võid selle 'Sync your OneDrive files to this PC' akna avada ka otse File Explorer ja selle OneDrive kausta kaudu. Avad OneDrive kausta, teed seal mingil kaustal paremkliki ja valid ilmuvast kontekstmenüüst 'Choose OneDrive folders to sync' käsu - pilt ................ja................. pilt.


* "Auto save" vaheleht: Siin võid ülemises sektsioonis määrata ka nii et Sinu dokumendid ja pildid laetakse otse OneDrive pilveruumi, valid nendest rippmenüüdest 'OneDrive' parameetrid. Kui Sa paned "Photos and videos" sektsioonis linnukese sinna ruutu, siis laetakse kõik fotod & videod otse OneDrive pilveruumi ja seda juhul kui Sa ühendad oma kaamera, nutitelefoni või mingi muu vastava seadme oma kompuutriga. Sa võid isegi oma kõik ekraani ülesvõtted ('Print Screen' klahv) laadida otse OneDrive pilveruumi - kolmas "Screenshots" sektsioon:

"Auto save" vaheleht


* "Network" vaheleht: Siin saad muuta failide üleslaadimise ja allalaadimise kiirust. OneDrive'i üles- ja allalaadimise aeg sõltub Sinu Internetiühenduse kiirusest, kui lähedal Sa Microsofti serveritele geograafiliselt oled jne. Kui Sinu failide alla- või üleslaadimine on käigus, siis hõivab OneDrive kogu andmeedastuse mahu (ribalaiuse - bandwidth) ja kui Sul on oma ISP poolt saadud liiga aeglane internetiühendus, siis aeglustub näiteks Sinu internetis surfamise kiirus jne. Kuid nüüd saad OneDrive jaoks määrata andmeedastuse mahule piirangud. Vaikimisi sätteks on siin Don’t limit. Suurte failide üleslaadimisel oleks soovitatav jättagi see säte.

"Network" vaheleht: Siin saad piirata failide üleslaadimise ja allalaadimise kiirust.


Märkus: "Office" vaheleht on Sulle ainult siis vajalik kui Sa kasutad Office 2016 viimast versiooni (16.0.6741.2027 või hilisemat) ja ka 'OneDrive for Business' versiooni kui osana Office 365 äriettevõtte-tellimusest. Sel puhul saad koos teiste töötajatega redakteerida ja jagada dokumente otse oma Office paketi Word, Excel, PowerPoint ning Visio rakendustest.

EtteotsaWindows 10 süsteemi integreeritud OneDrive teenuse ja OneDrive veebipõhise kasutajaliidese võimalused:

OneDrive lubab File Explorer-põhise kasutajaliidese kaudu juurdepääsu Sinu OneDrive pilve sisule, laadida sinna faile ja lubada sünkroniseerimise funktsiooni. Sa saad ka valikuliselt sünkroniseerida, st Sa võid ise määrata selle sisu, mida võib automaatselt sünkroniseerida ja mida ei sünkroniseerita üldse. Kui Sa aktiveerid OneDrive vahendi, siis luuakse Sinu kompuutrisse "OneDrive" nimeline kaust. Seejärel sünkroniseeritakse kogu Sinu poolt määratud OneDrive pilve sisu siia äsjaloodud kausta. Edaspidi sünkroniseeritakse kogu sisu automaatselt Sinu kompuutrite ja OneDrive.com pilve salvestusruumi vahel - kõik saab alati olema värskendatud - virtuaalselt kõikjalt. Sel juhul peab see OneDrive teenus olema aktiveeritud ka Sinu teistes Win 10 seadmetes, aga Windows 7 ja Windows 8 kompuutritesse peab olema installitud OneDrive töölaua rakendus.
Kõik asjad, mis Sa sinna "OneDrive" kausta paned, sünkroniseeritakse automaatselt KÕIKIDE Sinu kompuutrite/seadmete ja http://onedrive.com/ pilve salvestusruumi vahel. Kui Sa lisad, redakteerid (st muudad) või kustutad faile ühes seadmes, siis uuendatakse seda automaatselt ka kõikides ülejäänud seadmetes.

OneDrive pilve ladustamise teenuse võimalused:

- OneDrive vahendiga saad turvaliselt talletada faile ja neile juurde pääseda peaaegu igalt poolt, ka arvutist, telefonist, Macist või iPad tahvelarvutist.
- Kui Sa installeerid OneDrive töölaua rakenduse (või OneDrive mobiilse äpi) näiteks oma Windows 7, Windows 8 või Mac arvutisse, siis luuakse automaatselt OneDrive kaust. Iga fail või foto, mis Sa sellesse kausta paned, sünkroonitakse automaatselt teiste seadmetega, kus on see OneDrive olemas.
- Sa saad oma OneDrive pilve sisule ligi otse File Explorer'i (endise Windows Explorer) kaudu.
- Sa võid lisada uusi faile / kaustasid OneDrive pilve nii et salvestad nad otse "OneDrive" kausta või siis lohistad kausta/faili File Explorer'i akna vasemas paanis (Navigeerimise paanis) asuva OneDrive ikooni peale - pilt.
- Oma kaustasid ja faile on lihtne organiseerida, töö käib nii nagu nagu seda tehakse ka iga teise tavalise kaustaga.
- Kui Sa paned "OneDrive" kausta suuremamahulised failid või kaustad, siis võtab nende pilvega sünkroniseerimine üsna palju aega, aga Sa ei pea selle üleslaadimise lõppu ootama vaid Sa võid igal ajal oma arvuti sulgeda või "sleep" režiimi panna. Kui Sa oma arvuti uuesti "äratad", siis jätkatakse seda sünkroniseerimist (st üleslaadimist) sealt, kus ta pooleli jäi.
- Valida välja ainult need kaustad, mida Sa tahad oma kompuutriga sünkroniseerida.

- "Fetch files" vahend, sellest oli siin eelpool juba juttu - seal.

- Sa võid OneDrive abil jagada oma faile / kaustasid sõprade või töökaaslaste või võhivõõrastega. Sel juhul ei pea nad installima ühtegi eriprogrammi (s. h. ka OneDrive töölaua rakendust) ega looma ka uut kontot ja nad võivad ühiskasutuses olevate failide hankimiseks kasutada mistahes veebibrauserit - rohkem sellest edaspidi.

- Mobiilsete kasutajate jaoks on OneDrive pilves kättesaadav Office Mobile (Office Online) äppide tasuta komplekt—Word Mobile, Excel Mobile, PowerPoint Mobile ja OneNote. Need äpid on kättesaadavad Android, iOS ja Windows 10 (töölaua & mobiilse) seadmetes ning loomulikult ka veebis. Dokumendid, mida Sa antud äppidega lood, salvestatakse automaatselt OneDrive pilve ja sünkroniseeritakse kõikide Sinu seadmete vahel. OneDrive'is saad automaatse juurdepääsu oma dokumentidele mis tahes arvutis, Macis, iPadis või telefonis. Lisaks saad faile igast arvutist teiste inimestega jagada ja nende kallal koos tööd teha. Kõik saavad dokumente vaadata ja redigeerida, kasutades veebibrauserit ning tasuta Office veebirakendusi (st Sa võid otse veebibrauseris luua Word dokumendi, Excel töölehe/tabeli, Power Point esituse, OneNote'i märkmiku ja Excel uuringu). Kui Sinul ja Sinu sõpradel on installitud ka Microsoft Office, siis saad kasutada Wordi, Exceli, PowerPointi ja OneNote'i kõiki funktsioone, loobumata pilves koostöö tegemise eelistest. Office Mobile (Office Online) ja ka teisi tasuta äppisid/rakendusi saad avada üleval vasemal asuva nupp nupu kaudu - pilt.

- Kui Sa viid oma video (nt filmid) OneDrive pilve, siis võid neid vaadata otse veebibrauseris. Sa saad vaadata enamik MP4 (.mp4), Windows Media Video (.wmv), AVI (.avi), QuickTime movie (.mov) ja Apple video (.m4v) otse OneDrivepilves ning seda kõikides tuntumates brauserites. Et vaadata videot otse OneDrive'is ja veebibrauseris, tuleb Sul võib olla installida ka Silverlight - seda pakutakse Sulle automaatselt. Juhul kui Sul on mingi teise formaadiga video, siis võid ta ikkagi laadida üles OneDrive salvestusruumi, aga Sa ei saa neid vaadata otse veebibrauseris. Et sellist videot vaadata, pead Sa ta eelnevalt pilvest alla laadima.

- Ja loomulikult saad igal ajal ja igast arvutist oma failidele juurdepääsu ka siis kui logid sisse aadressile http://onedrive.com/.
- Sa võid faile OneDrive pilve lattu ülesse laadida kahel moel: Sa võid faile ja kaustasid laadida üles automaatselt nii et kopeerid, siirdad või salvestad nad oma kompuutri OneDrive kausta. Iga üleslaetava faili mahuks võib olla kuni 10 GB. Logid end OneDrive.com veebsaiti sisse ja alustad sealtkaudu oma failide üleslaadimist.

- OneDrive integratsioon Cortana & universaalsete äppidega: Windows 10 puhul saad otsida üles kõiki faile, mis asuvad Sinu OneDrive pilves ja isegi neid faile, mis ei ole Sinu arvutiga sünkroniseeritud. Seda saab teha Windowsi Cortana/Search vahendi kaudu ja Sa saad nendele failidele ligi otse otsingutulemusest. Groove Music äpp saab nüüd töötada ka muusika ja pleilistidega, mis asuvad OneDrive pilves. Ka uus Photos äpp on OneDrive'iga integreeritud ja Sa saad ligi kõikide oma seadmete fotodele. Integratsioon on ka OneNote äpiga, näiteks kui Sa salvestad temaga midagi, siis reservkoopiad salvestatakse automaatselt ka OneDrive pilveruumi.


- Meedia tugi: Microsofti pilveteenus toetab suuremat osa tuntud failitüüpidest, mida Sa võid OneDrive pilve salvestada ja need on järgmised:

* Dokumendid. Sa võid dokumente mitte ainult üle ja alla laadida vaid Sa võid neid otse pilves ka vaadata ning redakteerida kasutades selleks Office Mobile (Office Online) tasuta äppisid. Sarnaselt töötab ka Google Drive oma tasuta Google Docs'iga. Dokumentidega võivad reaalajas töötada korraga mitu inimest. Ikoon näitab seda et kes parasjagu antud dokumendiga töötab ja dokumendi sisu uuendatakse reaalajas. Dokumentide formaatimise võimalused on paremad kui seda pakutakse näiteks Googel Docs poolt. Sa võid töötada Word dokumentidega, Excel tabelitega ja PowerPoint presentatsioonidega ja vaadata ka PDF (.pdf) faile. Kõik loodavad ja redakteeritavad dokumendid salvestatakse automaatselt OneDrive "File" juurkausta ja sünkroniseeritakse kõikide seadmete vahe. Kui Sa laed sellise dokumendi alla, siis leiad selle allalaaditud ZIP faili oma Downloads kaustast. Näiteks kui Sa alustasid mingi failiga töötamist töökohas, siis võid kodus ja OneDrive pilves jätkata tema redakteerimist.
* Muusika. Kui Sa käivitad näiteks Groove äpi (Microsofti striimimise teenuse, mis asendas endise Xbox Music äpi), siis OneDrive lubab nüüd striimida suvalist laulu, mille Sa temasse Internetist laadisid. Sa võid OneDrive pilveruumis asuvat muusikat kuulata Windows 10 enda Groove äpis, mobiilides, veebis ja Xbox One konsoolis.
* Fotod/pildid ja video. OneDrive pakub väga head fotode ja video vaatamist otse oma Web kasutajaliideses. Sa võid fotosid vaadata ka slaididena. Väga hästi töötab ka "auto-tags" funktsioon, mis grupeerib/sordib näiteks kõik Sinu koera-kassi, sõprade, ehitiste, reiside jms pildid nende siltide/lipikute (tags) järgi. Sa võid fotosid teistega jagada ja neid silte ka ise panna - pilt. Kui Sa jagad (share) teistega midagi, siis saaja ei pea nüüd enam oma Microsofti kontoga sisse logima. Sa võid määrata ka fotode/piltide vaatamise ja redakteerimise õigusi.
Kui Sa jagad teistele enda OneDrive pilves asuvat videot, siis pilveteenus transkodeerib selle lennult kasutades selleks MPEG-DASH vahendit, et saaja saaks seda videot normaalselt vaadata. See teeb antud video vaatamise ka näiteks nutitelefonide omanikele väga mugavaks.
OneDrive sisaldab ka OCR (Optical Character Recognition) funktsiooni, mis ekstraktib piltidest teksti. Ta tunneb teksti ja sümbolid ära just PDF skaneeritud dokumentidel ja digitaalse kaameraga võetud fotodel. Kui Sa salvestad mingi tekstiga digitaalse foto või skaneeritud dokumendi OneDrive pilveruumi, seejärel märgistad antud foto ja avad tema jaoks Info paneeli, siis see paneel sisaldab ka "Extracted" tekstivälja. Sa võid seal klikkida, kopeerida antud teksti Windowsi mälupuhvrisse ja seejärel kleepida ta suvalisse kohta. Sa võid taolise skaneeritud dokumendi/pildi või tekstiga digitaalse foto avada klikiga ka suuremas vaates ja seejärel klikkida ekraani all paremas nurgas Info (Info) nupule, et näha seda ekstraktitud teksti. Märgistad antud teksti, kopeerid selle Windows mälupuhvrisse (lõikelauale) ja seejärel kleebid selle suvalisse programmi.
[Sa võid selle OneDrive funktsiooni asemel kasutada ka tasuta onlain OCR veebsaite, mis lubavad Sul skaneeritud dokumendid, PDF dokumendid, ekraani ülesvõtted ja fotod konvertida tekstiks. Sellised onlain OCR teenused (näiteks http://www.onlineocr.net/ või https://www.newocr.com/) lubavad lähtefailidena kasutada näiteks PDF, GIF, BMP, JPEG, TIFF või PNG formaate ja konvertida need DOC, PDF, TXT või RTF failidesse.]


- Sünkroniseerimise sätted (settings): Windows 10 kasutab OneDrive teenust ka sätete/seadistuste sünkroonimiseks ja seda kõikide Sinu seadmete vahel. Sa võid seda sünkroniseerimist konfigureerida 'Settings' äpi kaudu ('Settings -> Accounts -> Sync your settings' alamkategooria kaudu). Vaikimisi on siin kõik lubatud, aga soovi korral võid "Sync settings" nupuga kogu selle sünkroniseerimise ka välja lülitada või siis jäta ta aktiveerituks ja lülita allpool mittevajalik välja:

Sünkroniseerimise sätted (settings)


- Ka ekraani ülesvõtteid / ekraanipilte võib otse OneDrive pilveruumi salvestada. Näiteks kui Sa vajutad PrintScrn klahvi, siis ilmub automaatselt spetsiaalne aken, mis pakubki Sulle seda teha, aga Sa võid ka sellest keelduda - pilt.

EtteotsaKaustade ja failide üleslaadimine:

Sa võid kaustasid ja faile laadida üles OneDrive pilve lattu kolmel moel:

1) OneDrive kausta kaudu: Sa võid faile ja kaustasid laadida üles automaatselt nii et kopeerid, siirdad või salvestad nad oma seadme OneDrive kausta. Iga üleslaetava faili mahuks võib olla kuni 10 GB. Pärast üleslaadimise lõppemist sünkroniseeritakse need andmed Sinu kõikidesse teistesse seadmetesse. Näited:

* Lohistad faili või kausta suvalisest kohast oma OneDrive kausta (antud juhul siis töölaualt) - pilt. Ja kohe alustatakse ka antud faili/kausta sünkroonimist - pilt. Antud kausta üleslaadimine lõpetati - pilt.

* Avad File Explorer akna ja lohistad seal suvalisest kohast faili või kausta otse vasemal Navigatsioonipaanis asuvale OneDrive kausta peale - pilt. Ja tulemus............... - pilt.

Kahe eelmise näite puhul sünkroniseerimise lõppedes näed neid kaustasid ka oma OneDrive pilveruumis - pilt.


2) Veebibrauseri kaudu: Logid end http://onedrive.com/ veebsaiti sisse ja alustad sealtkaudu oma failide üleslaadimist. Seda võid teha suvalisest seadmest ja suvalise brauseriga. Pärast üleslaadimise lõppemist sünkroniseeritakse need andmed Sinu kõikidesse teistesse seadmetesse. Näide:

Ava brauser ja logi end oma OneDrive pilveruumi sisse. Mine seal sinna kausta, kuhu Sa tahad faili või kausta üles laadida (antud näites on selleks 'Files'). Seejärel kliki üleval tööriistaribal 'Upload' nupule ja vali kas 'Files' või siis 'Folder' menüüpunkt (antud juhul valitakse see 'Folder' menüüpunkt):

Upload


Ilmub 'Select Folder' dialoogiaken, kus otsi see üleslaetav kaust üles ja kliki all 'Select Folder' nupule - pilt. Alustati üleslaadimist - pilt. Üleslaadimine lõpetati - pilt.


3) Lohistad andmed File Explorer aknast otse veebibrauseri aknasse (enda OneDrive pilve salvesturuumi): Valid File Explorer aknas vajaliku faili (failid) või kausta välja, avad brauseri akna oma OneDrive pilveruumiga, liigud seal OneDrive pilve salvestusruumis vajaliku kaustani ja lohistad File Explorer aknast väljavalitud faili (failid) või kausta otse brauseri aknasse. Sa ei pea eelnevalt neid faile või kausta panema File Explorer aknas enda OneDrive kausta. See OneDrive salvestusruumi lohistatud fail (failid) või kaust jääb ka Sinu kompuutris endisesse kohta alles. Pärast üleslaadimise lõppemist sünkroniseeritakse see fail (failid) või kaust ka Sinu kõikidesse teistesse seadmetesse ja ka Sinu enda antud kompuutri OneDrive kausta. Seda meetodit on mõnikord mugavam kasutada ja ka üleslaadimise kiirus võib suurem olla. Näide:

Ava suvalises seadmes suvaline brauser (antud juhul Google Chrome) ja logi end oma OneDrive pilve sisse. Mine OneDrive salvestusruumis vajalikku kausta ja seejärel tee see brauser väiksemaks. Seejärel ava File Explorer, otsi kopeeritav kaust või fail (failid) üles ja lohist otse enda OneDrive pilveruumi (brauseriaknasse):

Seejärel ava File Explorer, otsi kopeeritav kaust või fail (failid) üles ja lohist otse enda OneDrive pilveruumi (brauseriaknasse)


Ja tulemus - pilt.

Nõuanne: Sa võid suvalise faili lohistada suvalisse brauserisse oma OneDrive pilve salvesturuumi, aga kui Sa tahad sel teel kopeerida tervet kausta oma OneDrive pilveruumi, siis kasuta selleks Google Chrome brauserit.

EtteotsaJaga teistega ("share") oma faile ja kaustasid:

Sa võid kasutada nii Windows 10 enda sisseehitatud OneDrive vahendit kui ka OneDrive pilve, et jagada teistega oma fotosid, dokumente, videosid ja muid faile. Sa võid OneDrive abil jagada oma faile / kaustasid sõprade või töökaaslaste või võhivõõrastega. Sel juhul ei pea nad installima ühtegi eriprogrammi (s. h. ka OneDrive töölaua rakendust) ega looma ka uut kontot ja nad võivad ühiskasutuses olevate failide hankimiseks kasutada mistahes veebibrauserit.


Failide/kaustade teistega jagamise esimene meetod (File Explorer ja selle OneDrive kausta kaudu):


* Ava oma OneDrive kaust, seejärel tee teistele jagatava faili või kausta peal paremklikk ja vali ilmuvast kontekstmenüüst käsk Share a OneDrive link:

Ava oma OneDrive kaust


* Selle peale ilmub ekraani paremasse allanurka teade, mis ütleb, et antud faili (või kausta) link on salvestatud Windowsi mälupuhvrisse (Clipboard) ja Sa võid selle lingi kleepida nüüd (Paste) oma sõnumisse või e-maili. Seejärel võib antud lingi saaja või saajad selle abil näha antud faili (või kausta sisu):

Selle peale ilmub ekraani paremasse allanurka teade, mis ütleb, et antud faili (või kausta) link on salvestatud Windowsi mälupuhvrisse (Clipboard)


Märkus: Sa võid selle lingi ka näiteks Notepad'i kleepida, et see kunagi hiljem edasi saata - pilt.Failide/kaustade teistega jagamise teine meetod (File Explorer ja selle OneDrive kausta ning OneDrive pilve kaudu):


* Ava oma OneDrive kaust, seejärel tee teistele jagatava faili või kausta peal paremklikk ja vali ilmuvast kontekstmenüüst käsk More OneDrive sharing options - pilt.

* Selle peale avatakse Edge brauseris (või Sinu vaikimisi brauseris) Sinu OneDrive pilveruum ja seal on see teistele jagatav fail juba märgistatud (märgistatud elementide paremas ülanurgas on sinine linnuke). Nüüd kliki seal üleval nupureal 'Share' nupule. (Sa võid alternatiivina sellel märgistatud elemendil teha ka paremkliki ja valida kontekstmenüüst käsu 'Share' - pilt.)

Share


Invite people (E-mail): Selle peale näed ekraani, kus jagamiseks pakutakse mitut võimalust, vaikimisi pakutakse emaili saatmist - pilt. Seega on vasemas paanis vaikimisi aktiveeritud "Invite people" parameeter, mis tähendab, et Sa võid saata antud dokumendist (failist või kaustast) kellelegi vastava teate. Sel juhul saab Emaili saaja antud failile/kaustale ligipääsemiseks vastava lingi. Seejärel võib ta antud faili alla laadida, seda otse brauseris vaadata või siis mingit dokumenti redakteerida jne. Et ta saaks kõiki võimalusi kasutada, peab tema brauseris olema ka JavaScript lubatud, aga ebaturvaline Java ise võib brauserite jaoks olla välja lülitatud - rohkem infot sellest seal. Vali see meetod siis kui Sa tahad konkreetsele üksikisikule või rühmale anda antud failile või kaustale juurdepääasu õigust - sellega teed antud faili või kausta ühiselt kasutatavaks.

* Tipi siin paremal lahtrisse "To" vajalik email aadress või kontakti- või rühma nimi, kellega Sa tahad seda jagada.

* Alumisse suuremasse tekstilahtrisse võid soovi korral lisada täiendava personaalse sõnumi.

* Kui Sa tahad, et sõnumi saajad omaks ka võimalust redakteerida antud faili või kausta, siis jäta allpool see Recipients can edit link puutumata - pilt. Kui Sa ei soovi, et antud materjali redakteeritakse, siis kliki sellele lingile ja vali ülemisest rippmenüüst Recipients can only view käsk. Kui Sa tahad, et KÕIK sõnumi saajad, enne kui nad saaksid seda faili või kausta vaadata, logikisid end Microsofti kasutajakontoga sisse, siis kliki allpool sellele samale lingile ja vali alumisest rippmenüüst "Recipients need to sign in with a Microsoft account" parameeter. See aitab takistada võõrastel inimestel, kellele võidakse antud email omakorda edasi saata, juurdepääsu Sinu failile või kaustale - pilt.

* Kui valmis, siis kliki all nupule Share - pilt.

* Pärast nupule 'Share' klikkimist saadetakse see link teele ja Sa näed veel sellist lehte, kus võid teha veel ka muud või siis klikkida all paremal nupule 'Close', et lõpetada antud faili jagamine - pilt.


Get a link: Aktiveeri vasemal paanis "Get a link" parameeter, et avada paremal "Get a link to" vahelehte. Siin siis luuakse Sinu faili või kausta jaoks vastav link, mille Sa võid kopeerida Windowsi mälupuhvrisse (lõikelauale) ja seejärel kleepida ta saadetavasse emaili, blogisse või veebilehte. Kui Sa tahad seda linki postitada ka Facebook, LinkedIn, Twitter või muusse teenusesse, mille Sa oled oma Microsofti kasutajakontoga ühendanud (connected), siis kliki paremal ühele neist ikoonidest. Sel juhul näevad antud sisu ka paljud võõrad isikud. Aga paremal asuva "Shorten link" nupuga võid seda linki lühendada.

Get a link


Anyone with this view link: Vali sellise lingi loomine siis kui Sa tahad oma faili või kausta jagada suure hulga inimestega, keda Sa isiklikult ei tunne. Sa võid selliseid linke kasutada näiteks oma blogis või veebilehel või ükskõik kus mujal:

Anyone with this view linkFailide/kaustade teistega jagamise kolmas meetod (OneDrive pilve kaudu):

Sa võid OneDrive abil jagada oma faile / kaustasid sõprade või töökaaslaste või võhivõõrastega. Sel juhul ei pea nad installima ühtegi eriprogrammi (s. h. ka OneDrive töölaua rakendust) ega looma ka uut kontot ja nad võivad ühiskasutuses olevate failide hankimiseks kasutada mistahes veebibrauserit. Logid end suvalisest arvutist aadressile http://onedrive.com/ sisse ja tegutsed.

Toon siin lühidalt ühe video jagamise näite: Logi ennnast oma OneDrive pilve sisse, märgista jagatav fail (kaust) ja kliki üleval nupule 'Share' - pilt. Saada näiteks e-mail ja kui valmis, siis kliki all nupule 'Share' - pilt. Link saadeti teele ja kui Sa ei soovi siin midagi rohkem teha, siis kliki all nupule 'Close' - pilt. Saaja näeb oma postkastis talle saadetud teadet ja ta klikib nupule 'View in OneDrive' - pilt. Ja ta võib nüüd klikkides nupule 'Play' seda videot vaatama hakata:

Ja ta võib nüüd klikkides nupule 'Play' seda videot vaatama hakata

EtteotsaOneDrive kausta asukoha muutmine:

Windows 10 süsteemis ja ka siis kui Sa installeerid OneDrive töölaua kliendi/rakenduse/äpi oma Win 7 või 8 kompuutrisse, siis see OneDrive kaust luuakse vaikimisi C: draivi (või C. partitsiooni) ning Sinu kasutajanime alla, näiteks: C:\Users\SinuKasutajanimi\OneDrive. Kuid vahel on antud OneDrive kausta asukohta vaja muuta ja seda näiteks juhtudel kui Sinu C: draivis või partitsioonis jääb seda vaba ruumi väheseks. Tee järgmist:

1) Tee all tegumirea paremas otsas OneDrive ikoonil paremklikk ja vali 'Settings' käsk - pilt.

2) Ava 'Account' vaheleht ja kliki 'Unlink OneDrive' nupule:

Ava 'Account' vaheleht ja kliki 'Unlink OneDrive' nupule


3) Seejärel ilmub OneDrive aktiveerimise/sisselogimise aken, ignoreeri seda ja sulge ta paremal ülanurgas asuva X nupu abil - pilt.

4) Nüüd ava File Explorer ja otsi oma OneDrive kaust üles (see asub tavaliselt C:\Users\<your username> kaustateel) ning märgista see OneDrive kaust:

Märgista see OneDrive kaust5) Pärast OneDrive kausta märgistamist, ava "Home" vaheleht ja vali üleval ribamenüüst Move to > Choose location... käsk:

Move to > Choose location... käsk


6) Märgista ilmuvas "Move Items" dialoogiaknas see draiv või partitsioon, kuhu Sa tahad selle OneDrive kausta ümber siirdada ja seejärel kliki all nupule 'Move'. (Antud näites viiakse ta üle välisele kettale - proovimiseks....)

Move


7) Algas OneDrive kausta teise asukohta siirdamine, see võtab rohkem või vähem aega - pilt.

8) Kui OneDrive kausta ümbersiirdamine lõppes, siis tuleb Sul OneDrive uuesti käivitada ja aktiveerida. Ava Start Menüü ja kliki OneDrive kiirkorraldusele - pilt.

9) Kliki nupule 'Sign in' - pilt.

10) Seejärel järgi ekraanile ilmuvaid juhiseid (st logi ennast oma Microsofti kasutajakontoga sisse), sellest oli siin eelpool juba ka pikemalt juttu - seal. Pärast sisselogimist jõuad Sa alltoodud aknasse, kus kliki 'Change location' nupule:

Change location


11) Vali OneDrive kausta jaoks uus asukoht (st seesama draiv/partitsioon, kuhu Sa ta varem juba ümber siirdasid). Märgista ta siin File Explorer vasemas paanis ära ja kliki all 'Select Folder' nupule:

Select Folder


12) Kliki 'Use this location' nupule - pilt.

13) Seejärel ilmub aken, kus võid soovi korral valida lisaks juba allalaaditud kaustadele/failidele veel midagi, mida Sa tahad enda OneDrive pilve salvestusruumist siia oma arvutisse alla laadida või siis kliki kohe Next. Ühesõnaga lõpeta OneDrive uuesti aktiveerimine nii nagu siin ülalpool sellest juba ka juttu oli - seal.

Next

EtteotsaOneDrive teenuse veebipõhine kasutajaliides:

Lisaks Windows 8.1 & Windows 10 süsteemi sügavalt sisseehitatud OneDrive teenusele ja Windows 7 ning Windows 8 jaoks ettenähtud OneDrive töölaua rakenduse/äpi on olemas ka OneDrive veebipõhine kasutajaliides. OneDrive veebipõhine "online" kasutajaliides on väga atraktiivne ja mobiilne, millele saab suvalisest veebibrauserist ligi - http://onedrive.com/. Peale Windows 10 arvutite ja Windows Phone (Windows 10 Mobile) nutitelefonide on kliendid lisaks ka Mac, iOS ning Android seadmete jaoks. On ka "offline" tugi, Sa saad eemalt suvalisest kompuutrist ligi oma kompuutri failidele ("Fetch files" vahend).
OneDrive teenuse Web kasutajaliides lubab Sul striimida muusikat, jagada faile/kaustasid, oma andmeid seadmete vahel sünkroniseerida, saada eemalt ligi oma kompuutri failidele, vaadata fotosid (pilte) jne. Mobiilsete kasutajate jaoks on OneDrive pilves kättesaadav Office Mobile (Office Online) äppide tasuta komplekt—Word Mobile, Excel Mobile, PowerPoint Mobile ja OneNote. Need äpid on kättesaadavad Android, iOS ja Windows 10 (töölaua & mobiilse) seadmetes ning loomulikult ka veebis. Dokumendid, mida Sa antud äppidega lood, salvestatakse automaatselt OneDrive pilve ja sünkroniseeritakse kõikide Sinu seadmete vahel.

!!! OneDrive veebipõhise "online" kasutajaliidese kõikidest võimalustest oli siin eelpool juba ka juttu - seal.Sa saad OneDrive veebipõhisele kasutajaliidesele ligi järgmiselt:

* Windows 10 ja Windows 8.1 operatsioonisüsteemides teed all tegumirea paremas otsas asuval OneDrive ikoonil paremkliki ning valid ilmuvast kontekstmenüüst 'View online' (või 'Go to the OneDrive website') käsu - pilt. Või avad Windows 10 süsteemis File Explorer'i aknas oma OneDrive kausta, teed seal mingil kaustal/failil paremkliki ja valid 'View online' käsu - pilt. Kui teed OneDrive kaustas mingil elemendil paremkliki ja valid selle 'View online' käsu, siis avatakse see otse OndDrive pilves, näide: paremklikk tehti 'Pictures' kaustal - pilt.

* Windows 7 ja Windows 8 opsüsteemide puhul laed alla ning installid OneDrive töölaua rakenduse (Sünkroniseerimise kliendi) - selle OneDriveSetup.exe allalaadimine ...............või siis otselink.
Seejärel saad OneDrive pilvele ligi niisamuti nafgu seda ka Windows 10 puhul: Teed all tegumirea paremas otsas asuval OneDrive ikoonil paremkliki ning valid ilmuvast kontekstmenüüst 'View online' käsu - pilt. Või avad File Explorer'i aknas oma OneDrive kausta, teed seal mingil kaustal/failil paremkliki ja valid 'View online' käsu - pilt.

* Internet. Mine suvalisest PC/Mac või mobiilsest seadmest http://onedrive.com/ aadressile ja vaata oma faile ning kaustasid.OneDrive veebipõhise kasutajaliidesega töötamine:

Avati OneDrive veebipõhine kasutajaliides ja seda Windows 10 vaikimisi Edge brauseris. Vaikimisi avatakse "Files" kataloog, mis sisaldab siis kõiki Sinu kaustasid ja faile. Kohe üleval asub ka tööriistariba (nupuriba), mille elemendid muutuvad vastavalt sellele et mis kausta või faili Sa olid eelenvalt märgistanud või siis millega Sa parasjagu tegeled. Antud momendil ei ole selles "Files" kataloogis/kaustas midagi märgistatud ja selle juhul näed Sa alltoodud tööriistariba.

Files


Tööriistariba paremas otsas asuva 'Sort' nupu kaudu saad avatud kausta/kataloogi sisu mitut moodi sortida (ka siltide/tags järgi). Keskmise 'Vaade' nupuga võid avatud kausta/kataloogi sisu kuvamist muuta, st elemendid kuvatakse kas detailses vaates või siis suurte ikoonide vaates - pilt .....................ja...................... pilt.

Tööriistariba paremas otsas asuva viimase 'Info' nupuga saad tuua esile Infopaani, kus kuvatakse avatud kausta või siis märgistatud kausta/faili kohta käiv info; sealtkaudu võid otse antud sisu ka teistega jagada - pilt,.......................... pilt .................ja...................... pilt.

OneDrive pilve salvestusruumis asuva kausta või faili avad lihtsalt klikkides/toksates sellele. Kui tahad mingit kausta või faili suurte ikoonide vaates märgistada, siis osutad hiirekursoriga antud elementi kuni tema paremasse ülanurka ilmub tühi valge ringike (pilt) ja seejärel klikid sellele ringile - see ring värvub siniseks ja tema sisse ilmub linnuke:

märgistad


Kui Sa tahad mingit kausta või faili aga detailses vaates märgistada, siis osuta vajalikku elementi hiirekursoriga kuni tema ette ilmub seesama tühi valge ringike ja kliki sellele ringikesele - pilt.

Kaust või fail märgistatakse automaatselt ka siis kui Sa teed tal paremkliki. Paremklikiga avatakse antud elemendi kontekstmenüü, mille käskude arv ja funktsioonid sõltuvad sellest et millisel elemendil Sa selle paremkliki tegid. Alltoodud näite puhul tehti see paremklikk ühel pildil:

Alltoodud näite puhul tehti see paremklikk ühel pildil


Paremklikk tehti ühel Word dokumendil ja siin on näha ka seda et üleval muutusid ka tööriistariba nupud - pilt.

Office Mobile (Office Online) ja ka teisi tasuta äppisid/rakendusi saad avada üleval vasemal asuva nupp nupu kaudu - pilt. Office Mobile (Office Online) mingi äpi uue dokumendi loomise alustamist saad valida ka tööriistariba 'New' nupu kaudu; selle menüü abil saad luua ka uue kausta või siis avada tühja tekstidokumeni:

New


Alustati uue Word dokumendi loomist. Nagu näha, siis see 'Word Online' äpp sarnaneb väga paljuski sellele standardsele töölaua Word versioonile. Sa võid kohe ka selle dokumendi nime muuta, klikkides üleval 'Document1' nimetusele - pilt. Kõik Office Mobile (Office Online) äppide failid salvestatakse automaatselt OneDrive pilveruumi "Files" juurkausta ja sünkroonitakse ka Sinu teiste seadmetega. Avatud dokumendi menüü 'FILE' ja selle 'Save As' käsk pakub siis selliseid võimalusi... - pilt.

Kui Sa avad OneDrive pilves juba valmis ja salvestatud Word dokumendi, siis avatakse ta teistmoodi kasutajaliideses, kus võid antud faili edasi redakteerida (meüü 'Edit Document'), printida seda, jagada teda teistega, lisada või muuta kommentaare jne - pilt. Klikkides aga üleval dokumendi nupurea kõige parempoolsele '...' nupule, pakutakse Sulle järgmisi võimalusi - pilt. Sarnaselt käib töö ka teiste Office Mobile (Office Online) äppidega—väga mugav ja paljude võimalustega.

Üleval vasemal asuva nupp nupu kaudu avati Calendar (Outlook Calendar) veebipõhine äpp:

Calendar (Outlook Calendar) veebipõhine äpp


Paremal ülal nupurea "S" nupuga avad Skype ja Sa võid helistada või siis tekstisõnumeid saata - pilt. Sul tuleb oma brauserisse võib olla ka vastav laiendus (plugin) installida ja seda kohe ka pakutakse. Edge brauser veel laiendusi ei toeta ja seega temas Sa seda Skype'i kasutada veel ei saa - ehk 2016. aastal saab - pilt ...............ja......................... pilt.

Paremal ülal vasemalt teine kellukesega nupp avab teadete paani, kus näed oma meeldetuletusi, näiteks neid, mida Sa veebipõhises Calendar äpis ära määrasid - pilt.

Paremal ülal hammasrattaga nupu kaudu saad aga avada OneDrive 'Options' lehe - pilt ....................ja........................ pilt.

Klikiti enda kasutajakonto pildile... - pilt.

Kui Sa klikid vasemal Photos kategooriale (pilt), siis näed kõiki oma fotosid ja pilte, mis on grupeeritud aastate ning kuude järgi; ka tööriistariba on muutunud - pilt. Kui Sa märgistad mingi foto või pildi, siis muutub üleval ka tööriistariba nuppude arv ja otstarve:

Kui Sa märgistad mingi foto või pildi, siis muutub üleval ka tööriistariba nuppude arv ja otstarve


Ühel pildil tehti paremklikk... - pilt. Kui Sa teed mingil pildil või fotol kliki, siis avatakse fotode/piltide slaididena vaatamine ja seal saad ka üht-teist muud ette võtta - eelvaatelehe nuppude abil - pilt.

Vasemal paanis asuva 'Shared' kategooria kaudu näed oma kaustasid/faile, mida Sa oled juba teistega jaganud - sellest kaustade ja failide jagamisest oli eelpool juba ka pikemalt juttu - seal.

Shared


'Recycle bin' avab aga Sinu OneDrive pilveruumi prügikasti, mille kaudu võid enda poolt kogemata kustutatud failid jälle taastada. OneDrive ei ole Sinu failide reservkoopiad. OneDrive on Sinu failide sünkroniseerija. Seega kui Sa muudad enda ühes seadmes OneDrive failistruktuuri, siis see peegeldub kohe ka teistes kohtades, kus need failid on ligipääsetavad. OneDrive veebipõhine kasutajaliides sisaldab ka prügikasti (Recycle Bin), kus hoitakse Sinu poolt kustutatud faile. See veebipõhine prügikast on nagu ka Sinu lokaalse kompuutri prügikast, aga selle erinevusega, et ta asub veebis ja sellele saab ligi kõikidest seadmetest, kus kasutatakse OneDrive pilveteenust. OneDrive veebipõhise prügikasti puhul peab teadma järgmist:

* Kui Sa kustutad faili / kausta ja saadad selle pilve prügikasti, siis seda pilveruumi, mida need kustutatud elemendid hõivavad, ei arvestata Sinu salvestusruumiks, st Sinu pilve salvestusruum ei vähene sellega.
* Kustutatud faile hoitakse alles vähemalt 3 päeva ja Sa saad neid soovi korral jälle taastada.
* Neid kustutatud andmeid säilitatakse pilves kokku 30 päeva ja alles seejärel alustatakse automaatselt nende reaalset jäädavat kustutamist. Sel teel võid Sa oma kogemata kustutatud failid 30 päeva jooksul taastada.
* Kui Sinu poolt kustutatud failide maht hõivab üle 10% sellest salvestusruumist, mis Sulle on eraldatud, siis alustatakse prügikastis asuvate failide automaatset jäädavat kustutamist. Kustutamist alustatakse kõige vanematest failidest, aga mitte enne 3 päeva mõõdumist.
* Kui Sa kustutad faili oma ühe seadme OneDrive pilves, siis kustutatakse see fail Sinu OneDrive pilves kõikjal, st kõikides seadmetes.
* Seega Sa ei pea seal ise midagi kustutama, seda tehakse automaatselt. Pealegi saad oma kogemata kustutatud andmeid 30 päeva jooksul taastada ja see ise käsitsi kustutamine võtab tuhandete failide puhul väga palju aega (pole mõtet torkida...):


Recycle bin


Siin võid märgistatud failid nupu 'Restore' abil taastada - pilt.

Vasema paani "PCs" oblasti kaudu saad eemalt suvalisest kompuutrist oma kompuutri failidele ligi, seda juhul kui Sa ei olnud neid faile oma OneDrive pilveruumi salvestanud. Sellest "Fetch files" vahendist oli siin eelpool juba ka pikemalt juttu - seal.

PCs

EtteotsaOneDrive teenuse ajutine või siis lõplik väljalülitamine:

Kui Sa ei soovi seda OneDrive pilveteenust pikemat aega kasutada, siis võid ta ajutiselt välja lülitada. Aga kui Sa ei taha sellest OneDrive vahendist midagi teada, siis võid selle ka lõplikult välja lülitada.


Windows 10 Pro versiooni kasutajad:

* Tee all tegumireal OneDrive ikoonil paremklikk ja vali 'Settings' käsk - pilt.

* Ava 'Account' vaheleht ja kliki 'Unlink OneDrive' nupule - pilt. Seejärel ava 'Settings' vaheleht ja korista 'Start OneDrive automatically when I sign in to Windows' ruudust see linnuke ära - pilt. Nüüd ilmub 'Welcome to OneDrive' aken, aga ignoreeri seda ja sulge ta ülal paremal asuva X nupu kaudu - pilt.

Sellega saad OneDrive teenuse ajutiselt välja lülitada ja oma OneDrive kausta lokaalseid faile saad ikkagi kasutada. Kuid Sa võid need OneDrive kaustas asuvad andmed ka ära kustutada, aga OneDrive pilveruumi jäävad nad ikkagi alles, sest lülitasid sünkroonimise ju eelnevalt välja. Kui Sa soovid selle OneDrive teenuse kunagi hiljem uuesti aktiveerida, siis ava Start menüü, leia ja käivita sealt OneDrive vahend ning logi oma Microsofti kasutajakontoga antud teenusesse uuesti sisse. Ühesõnaga tee seda nii nagu siin eelpool sellest räägiti - seal.

* Need, kes tahavad antud teenuse aga lõplikult välja lülitada, jätkaku siitsamast: pärast sellele 'Unlink OneDrive' nupule klikkimist ja 'Start OneDrive automatically when I sign in to Windows' ruudust linnukese ärakoristamist. Ava OneDrive kaust ja siirda sealt kõik edaspidi vajalikud kaustad/failid kusagile mujale, sest hiljem Sa neile ligi enam ei pääse - pilt. Kuid OneDrive pilveruumi jäävad need andmed ikkagi alles, sest lülitasid sünkroonimise ju eelnevalt välja.

* Vajuta Win+R klahvikombinatsiooni, sisesta Run akna käsureale gpedit.msc käsk ja vajuta ENTER - pilt.

* Nüüd mine vasemal Computer Configuration -> Administrative Templates -> Windows Components -> OneDrive kaustale ja tee pareml "Prevent the usage of OneDrive for file storage" parameetril 2x klikk:

Prevent the usage of OneDrive for file storage


* Aktiveeri üleval 'Enabled' raadionupp ja kliki all OK - pilt. Pärast seda jõuad Sa 'Local Group Policy Editor' aknasse jälle tagasi ja Sa näed sellist pilti - sulge see aken - pilt.

Seejärel võid OneDrive asemel kasutada mingit muud pilveteenust, näiteks Dropbox, Google Drive, iCloud Drive, Box, Amazon Cloud Drive ja mida iganes.

Kui Sa tahad kunagi hiljem OneDrive teenuse jälle uuesti aktiveerida, siis tule kõigepealt siia "Local Group Policy Editor" aknasse jälle tagasi, tee paremal "Prevent the usage of OneDrive for file storage" parameetril 2x klikk ja aktiveeri 'Not Configured' raadionupp. Pärast seda tee kompuutri restart, seejärel ava Start menüü, leia ja käivita sealt OneDrive vahend ning logi oma Microsofti kasutajakontoga antud teenusesse uuesti sisse. Ühesõnaga tee seda nii nagu siin eelpool sellest räägiti - seal.Windows 10 Home versiooni kasutajad:

Windows 10 Home väljalaskes ei saa seda 'Local Group Policy Editor' vahendit kasutada. Selle asemel aitab meid 'Registry Editor'.


1) Kui Sa tahad OneDrive teenuse ajutiselt välja lülitada (seda järgnevat peavad ka need tegema, kes tahavad OneDrive lõplikult välja lülitada):

* Tee all tegumireal OneDrive ikoonil paremklikk ja vali 'Settings' käsk - pilt.

* Ava 'Account' vaheleht ja kliki 'Unlink OneDrive' nupule - pilt. Seejärel ava 'Settings' vaheleht ja korista 'Start OneDrive automatically when I sign in to Windows' ruudust see linnuke ära - pilt. Nüüd ilmub 'Welcome to OneDrive' aken, aga ignoreeri seda ja sulge ta ülal paremal asuva X nupu kaudu - pilt.

Sellega saad OneDrive teenuse ajutiselt välja lülitada ja oma OneDrive kausta lokaalseid faile saad ikkagi kasutada. Kuid Sa võid need OneDrive kaustas asuvad andmed ka ära kustutada, aga OneDrive pilveruumi jäävad nad ikkagi alles, sest lülitasid sünkroonimise ju eelnevalt välja. Kui Sa soovid selle OneDrive teenuse kunagi hiljem uuesti aktiveerida, siis ava Start menüü, leia ja käivita sealt OneDrive vahend ning logi oma Microsofti kasutajakontoga antud teenusesse uuesti sisse. Ühesõnaga tee seda nii nagu siin eelpool sellest räägiti - seal.


2) Kui Sa tahad OneDrive teenuse lõplikult välja lülitada, siis jätka siitsamast: pärast sellele 'Unlink OneDrive' nupule klikkimist ja 'Start OneDrive automatically when I sign in to Windows' ruudust linnukese ärakoristamist. Ava OneDrive kaust ja siirda sealt kõik edaspidi vajalikud kaustad/failid kusagile mujale, sest hiljem Sa neile ligi enam ei pääse - pilt. Kuid OneDrive pilveruumi jäävad need andmed ikkagi alles, sest lülitasid sünkroonimise ju eelnevalt välja.

* Vajuta Win+R klahvikombinatsiooni, sisesta Ru akna käsureale regedit ja vajuta ENTER - pilt.

* Kliki üleval menüüribal Edit -> Find... ja kopeeri "Find" akna otsingukasti järgmine string: {018D5C66-4533-4307-9B53-224DE2ED1FE6}

Seejärel kliki nupule 'Find Next'.

Märkus: Ühesõnaga Sa pead vasemal leidma üles HKEY_CLASSES_ROOT\CLSID\{018D5C66-4533-4307-9B53-224DE2ED1FE6}\ võtme ja otsinguga saab seda kiiremini teha - pilt.


* Seejärel tee paremal sellel System.IsPinnedToNameSpaceTree stringil 2x klikk:

Seejärel tee paremal sellel System.IsPinnedToNameSpaceTree stringil 2x klikk


* Sisesta tema väärtuseks 0 ja kliki OK:

Sisesta tema väärtuseks 0 ja kliki OK


* Seejärel jõuad 'Registry Editor' aknasse jälle tagasi ja Sa näed järgmist pilti - sulge see aken ning tee kompuutri restart - pilt.

Pärast seda näed, et ka File Explorer aknast on see OneDrive kaust kadunud - pilt.

Seejärel võid OneDrive asemel kasutada mingit muud pilveteenust, näiteks Dropbox, Google Drive, iCloud Drive, Box, Amazon Cloud Drive ja mida iganes.

Kui Sa tahad kunagi hiljem OneDrive teenuse jälle uuesti aktiveerida, siis tule kõigepealt siia 'Registry Editor' aknasse jälle tagasi ja pane selle System.IsPinnedToNameSpaceTree väärtuseks 1. Pärast seda tee kompuutri restart, seejärel ava Start menüü, leia ja käivita sealt OneDrive vahend ning logi oma Microsofti kasutajakontoga antud teenusesse uuesti sisse. Ühesõnaga tee seda nii nagu siin eelpool sellest räägiti - seal.


NB! OneDrive teenuse võib põhimõtteliselt ka uninstallida (desinstalleerida), aga ma EI SOOVITA seda teha - kasuta eeltoodud meetodeid!

Windows 10 Home versioonilt üleminek (upgrade) Windows 10 Pro versioonile ja seda täiesti TASUTA!

EtteotsaKui OneDrive teenuse sünkimisega tekivad probleemid või kui failide sünkroniseerimine üldse peatub:


Esimene meetod (soovitatav): Juhul kui Sinu OneDrive failide sünkimine jäi rippuma või üldse peatus, siis proovi kõigepealt oma OneDrive kasutajakonto süsteemist lahti linkida (unlink) ja kohe seejärel luua OneDrive teenusega jälle ühendus, et käivitada see sünkroniseerimine uuesti. Tee järgmist:

1. Tee all tegumirea paremas otsas OneDrive ikoonil paremklikk ja vali ilmuvast hüpikmenüüst Settings käsk.
2. Kliki Unlink OneDrive nupule:

Kliki Unlink OneDrive nupule


3. Kohe pärast 'Unlink OneDrive' nupule klikkimist ilmub uus dialoogiaken, mis palub Sul oma süsteemi OneDrive pilveteenusega uuesti ühendada. Sisesta oma Microsofti Kasutajakonto email aadress ja kliki nupule Sign in, et alustada - pilt.

4. Kui kasutad enda isiklikku kompuutrit ja lihtsalt OneDrive pilveteenust (mitte aga organisatsiooni ja/või "OneDrive for Business" teenust), siis kliki nupule Personal - pilt.

5. Seejärel näed standardset Microsofti Kasutajakonto sisselogimise akent, kus sisesta enda MS konto parool ja kliki nupule Sign in - pilt. Juhul kui Sa kasutad ka Kahefaktorilist Autentimist (Two Factor Authentication), siis pead järgmisena ka selle protsessi läbi tegema - sellest oli siin eelpool ka juba juttu.

6. Kliki nupule Next - pilt.

7. Kliki Use this location nupule, et jätkata - pilt.

8. Järgmises dialoogiaknas küsitakse, et milliseid kaustasid Sa tahad sünkida, vaikimisi on siin kõik kaustad valitud. Kliki kas kohe Next, või siis vali eelnevalt vajalikud kaustad siin välja ja kliki seejärel Next:

Kliki kas kohe Next, või siis vali eelnevalt vajalikud kaustad siin välja ja kliki seejärel Next


9. Ilmub viimane aken, mille võid lihtsalt sulgeda ja Sinu failid kontrollitakse uuesti üle ning sünkimist jätkatakse alates sealt, kus see pooleli jäi - pilt ...............ja..................... pilt.Teine meetod: Juhul kui see esimene meetod mingitel põhjustel seda failide sünkimise probleemi ei lahendanud, siis kasuta Command Prompt konsooli abi, et sünkimine resettida. Arvesta sellega et sel juhul süngitakse ümber KÕIK OneDrive failid ja see võib võtta palju aega. Tee järgmist:

- Vajuta Win+R klahvikombinatsiooni, et avada Run dialoogiakent.
- Kopeeri siit ja kleebi Run aknasse järgmine info: %localappdata%\Microsoft\OneDrive\onedrive.exe /reset
- Seejärel kliki nupule OK või vajuta ENTER ja algabki antud käsu täitmine.
- Pärast seda kaob alt tegumirealt see OneDrive ikoon mõneks ajaks ära ja kui ta ilmub tagasi, siis tee antud ikoonil paremklikk ning vali käsk Settings. Seejärel vali Choose folders, et pärast seda määrata sünkimiseks vajalikud kaustad ja kõik saabki korda.

Uuendatud 23.07.2017: OneDrive pilveruumi "targad failid" (''smart files'') ehk siis ''placeholder" failid on uuesti tagasi!

Varasem, Windows 8.1 ajast pärit, "OneDrive Placeholder" vahend tuli nüüd koos 'Windows 10 Fall Creators Update' versiooniga jälle tagasi ja nüüd on selle uuendatud funktsiooni nimeks "OneDrive Files On-Demand".

Nende jaoks, kes kasutavad seda OneDrive pilve ladustamise teenust ja eriti just nende jaoks, kelle Win 10 seadmed (tahvelarvutid & muud portatiivsed seadmed) omavad vähe salvestusruumi, on see väga hea uudis. Ühesõnaga uuendatud OneDrive saab nüüd selle "offline režiimi" toe jälle tagasi, aga seda siis alates 'Windows 10 Fall Creators Update' versiooni väljailmumisega (17. oktoobril 2017). Loe sellest uuendatud "OneDrive Files On-Demand" funktsioonist ja OneDrive teenusega töötamise muudatustest edasi sealt.Etteotsa
< Tagasi Windows 10 pealehele ja sisukorda

 

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Us .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Me .|. .|. .|. .|. .|. .|. Site Map .|. .|. .|. .|. .|. .|. POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik 2015 (16/17/18)