Windows 10 ja Sinu privaatsus

Win 10 logo Windows 10 ja Sinu illusoorne privaatsus—suur paanika ja kasutu lärm! Kas Microsoft ja Windows 10 varastavad Sinu personaalset infot?

 

 

 

 

Kas Microsoft kogub Sinu personaalset infot? Lühike vastus on JAH. Microsoft kogub Sinu personaalset informatsiooni ja telemeetriat juba üle kümne aasta ning Windows 10 puhul suureneb see andmete kogumine veelgi. Osa andmeid edastatakse Bing otsingumootorile ja sealt edasi seotakse see info Sinu Microsofti kasutajakontoga või siis mingit sorti identifikaatoriga, mis põhineb Sinu IP aadressile. Iga kasutaja jaoks on ka unikaalne Reklaami ID (Advertising ID), mis seotakse Sinu MS kontoga (selle võib 'Settings' äpi kaudu välja lülitada). Kuid selline andmete kogumine ja see Reklaami ID on paljude veebsaitide/firmade poolt juba ammu kasutusele võetud, näiteks võib siin tuua Google'i ja Facebook'i - see ei ole ainult Microsofti "rida". Sinu personaalset infot koguvad ja pakuvad reklaami aga peaaegu KÕIK, kes annavad Sulle oma TASUTA opsüsteeme ning tarkvara, näiteks Google, Apple, Microsoft jne; internetipoed jne; Windowsi, Android, iOS, Mac OS X jne operatsioonisüsteemid. Andmeid kogutakse ka Windows 10 operatsioonisüsteemi töö parandamiseks ja täiustamiseks ning kogutavad andmed on ka paljude äppide tööks vajalikud. (Sinu personaalsete andmete kogumiseks kasutatakse ka Cortana, Bing, Outlook.com, OneDrive, Groove Music, MSN ja Xbox äppisid ning teenuseid.)

Kas Windows 10 spioneerib Sinu seadmes ja kas ta varastab Sinu personaalset infot? Lühike vastus on EI. Kust selline paranoiline eelarvamus? Lärm on tõusnud enneolematustesse kõrgustesse, arvatakse, et Microsoft ehitas Windows 10 süsteemi sisse hiiglasliku spioneerimise aparaadi, mis jälgib ja fikseerib kasutaja iga hingetõmbe.... Microsoft saadab terve Sinu kõvaketta sisu oma serveritesse - selle edaspidiseks analüüsimiseks ja "kurja genereerimiseks". Huvitav kuhu need hiiglaslikud andmemahud salvestatakse? Kas Kuu tagaküljel asuvatesse Suure Füüreri enda serveritesse, Microsoft sõlmis 126 aastase, aga veel vägagi kõbusa Hitleriga salajase lepingu.... Milliste vahenditega need tohutud andmemahud läbi töödeldakse? Internet kubiseb taolistest hullumeelsetest artiklitest ja nende autorid (klaviatuuri-paranoikud) on kas igasuguste vandenõuteooriate innukad levitajad või siis edastavad tahtlikult sellist valeinfot.
Windows 10 kogub jah teatud portsu andmeid ja saadab need Microsofti serverisse, aga suurem osa sellest infost on ette nähtud just süsteemi ning kasutaja teenindamise paremaks muutmiseks. Ülejäänud infot (Sinu lokaalne asukoht, huvid jne) kasutatakse äppide tööks ja ka reklaami pakkumiseks. Microsoft EI VARJA seda info kogumist ja teostab ses osas maksimaalselt läbipaistvat ning selget poliitikat. Windows 10 ei ole täiesti tasuta, saad ta küll tasuta kätte, aga vastutasuks pead ka natuke Microsofti reklaame "õgima". Neid Microsofti reklaame näed oma Start Menüüs (pilt), uues Tegevuskeskuses (Action Center paneelis), ekraani paremal allnurgas ja ka Lukustuskuva (Lock Screen) ekraanis - kõiki neid teavitusi/reklaame saab aga 'Settings' äpi kaudu ka välja lülitada. Näiteks Sa võid lülitada välja need reklaamid, mis ilmuvad Sinu Lukustuskuvale siis kui Sa valid tema jaoks 'Picture' või 'Slideshow' funktsiooni: mine 'Settings -> Personalization -> Lock screen' alla ja lülita see 'Get fun facts, tips, tricks, and more on your lock screen' parameeter välja (Off) - pilt. Reklaame näed ka Lukustuskuva ekraanis siis kui Sul on tema jaoks lülitatud sisse see uus Windows Spotlight funktsioon, sel juhul neid reklaame elimineerida ei saa - pilt. Tegelikult kui seda Windows 10 süsteemi õieti seadistada ja kõik üleliigne välja lülitada (selle teed mõne minutiga ära), siis Sa praktiliselt ei näegi enam mingeid reklaame ja pakkumisi - "täielik vaikus majas"!

Sinu isik individuaalselt ei ole Microsofti ja ka kõikide teiste firmade jaoks lihtsalt huvitav: Operatsioonisüsteemi või mingi teenuse poolt Sinu tegevuse jälgimine Sinu personaalse privaatsuse seisukohast vaadatuna on üsna MÕTETU. Neid huvitab ainult see et milliseid veebsaite Sa külastad, milliseid teenusi kasutad ja milliseid asju Sa ostad, et seejärel Sulle edaspidi sarnaseid tooteid ja/või teenusi pakkuda. Firmad, kes selliseid andmeid koguvad, ei vaata Sind kui isikut. Nad uurivad trende: nad koguvad selliseid andmeid tuhandetelt (miljonitelt, sadadelt miljonitelt) kasutajatelt, et vastavalt sellele oma kaupu või teenusi pakkuda. Ka Microsofti ei huvita Sinu isiklik kirjavahetus, Sinu kiivalt varjatud porno-, kassi-koera pildid, Torrentitest allatiritud piraatfilmid jms kraam. Windows 10 ei spioneeri Sinu järgi, ta ei uuri suurendusklaasiga igat Sinu liigutust. Microsofti huvitab see et Sa näeksid Microsofti reklaame ja kasutaksid tema pilveteenuseid. Sinu privaatsust ei rikuta, sest keegi ei vaata konkreetselt Sind. Sinu isik ei ole lihtsalt huvitav.
Ja seepärast on ka anonüümsed sotsiaalsed võrgustikud, näiteks nagu Secret, Whisper ja Yik Yak, läbikukkumisele määratud. Põhjus on lihtne: iga sotsiaalne võrgustik järgib kahte eesmärki ja nendeks on - inimeste ühendamine ja raha teenimine (reklaami pakkumise teel). Aga kui kasutaja on anonüümne, kelle kohta pole midagi teada, siis ei ole ka selge, et millist reklaami talle näidata ja seetõttu on ta raklaamipakkujatele vähe huvipakkuv isik. Anonüümsuse puhul suureneb tunduvalt ka risk selles osas, et anonüümne kasutaja võib lihtsalt ka bot (Interneti robot) olla. Näiteks Twitter'i 319 miljonist kasutajast on ligi 48 miljonit kasutajat lihtsalt tavalised botid.

Sinu kui personaalse isiku vastu tunnevad huvi ainult politsei (juhul kui oled kriminaal); tööandjad (uurivad näiteks Sinu sotsiaalmeedia, blogide ja kodulehtede sisu); diktaatorlikud riigid (kui oled näiteks dissident); firmad, pangad ja riigid juhul kui just Sinu enda persooni ning Sinu tegevuste vastu huvi tuntakse (ärisaladused, sõjatööstus, teadus, pangandus, poliitika, luure, terrorism jne) ja lõpuks ka "pahad poisid", kes tahavd Sinu rahakotti tühjendada (ka neid ei huvita konkreetselt Sina ise vaid Sinu pangakoodid jms). Kuid kõik see on täiesti eraldi teema ja siintooduga pole sel mingit pistmist.

Uue Windowsi esimene laiale publikule kättesaadav "Windows 10 Technical Preview" (build 9841) prooviversioon ilmus välja juba 1. oktoobril 2014 ja tema lõplik versioon on kasutusel kusagil 6 nädalat (ligi 75 miljonis kompuutris). 2015. a. lõpuks jookseb uus Windows 10 juba ligi 200 miljonis kompuutris. Kui Microsoft oleks kõikide nende kõvaketaste sisu ära varastanud ja edasi toimetanud, siis oleks see juba ammu ka välja tulnud, aga selle kohta pole siiani ühtegi sõna - seda ka neilt, kes tegelikult teavad, et kuidas mingit võrguanalüsaatorit (sniffer/packet sniffer/packet analyzer) kasutada. Siiani pole ühtegi pädevat tõestusmaterjali. Proovi sa USA's sellisel kujul spioneerida ja varastada, trahvid ulatuksid miljarditeni kuni firma likvideerimiseni välja. Seal on ettevõtted igasuguste kohtukullide ja trahvide (kompetsatsioonide) suhtes muutunud üsnagi hellaks: näiteks supilusikaid tootev firma lisab iga lusika juurde ka pika HOIATAVA juhendi selle kohta, et lusikas tuleb ikka suhu panna mitte aga silma torgata (!). Näe torkas lusika silma ja läks seejärel kohtusse õigust (õigemini raha) nõudma - miks lusika juurde vastavat juhendit ei lisatud???!!! Ja selle lusikaga vehkija saabki õiguse + suure rahasumma.

Sensatsioonilised artiklid à la stiilis ""Windows 10 "phoning home"...."": Rasvaste pealkirjadega artiklid väidavad, et Windows 10 üritab päevas tuhandeid kordi saata andmeid paljudele erinevatele Microsofti IP-aadressidele ja seda isegi siis kui kõik privaatsuse sätted on täielikult välja lülitatud ning kompuutriga parasjagu ei töötata. Kasutajate andmeid kogutakse ja saadetakse edasi ulmelistes kogustes! Taolised hüsteerilised artiklid ei esita asjalikke tõendeid ja kui seda viitsitaksegi teha, siis viidatakse kontrollimata ning mittepädevale algallikale. (Üsna hiljaaegu oli taoline artikkel ka Forbes ajakirjas.)
Et teha võrguliikluse analüüsi, tuleb õigeid instrumente kasutada, näiteks tasuta võrgu analüüsimise Wireshark (Ethereal) instrumenti -............. pilt. Wireshark sisaldab filtreid, värvi kodeerimist ja muid vahendeid, mis lubavad Sul sügavalt võrguliiklusse kaevuda ja kontrollida individuaalseid pakette - pilt.
Kasutades WinPcap draiverit saab näha igat paketti, mis jookseb läbi võrguadapteri, sh ka IPv6 võrguliiklust (WinPcap kuulub ka Wireshark paketti - pilt). Testimise lõpetades võib need andmed Wireshark'ist eksportida ja avada näiteks Excel tabelis ning seejärel kasutada erinevaid filtreid, et neid vastavalt filtreerida. Kui testid õieti, siis näed, et kogu suurest võrguliiklusest läheb Microsofti ainult mõnesse serverisse väga väike osa pakette. Sa võid näha ka saadetavate pakettide sisu, välja arvatud Windows 10 telemeetria omade, mis on TLS v1.2 abil krüpteeritud.

Telemeetria andmete kogumine: Paljude kasutajate suurimaks mureks privaatsuse osas on olnud seotud just selle telemeetria andmete kogumisega - kahtlusi kui palju - aga täiesti põhjendamatud kahtlused. Peale selle Sa võid suure osa neist andmete kogumise funktsioonidest ka välja lülitada - sellest siin edaspidi. Sa võid selleks kasutada ka Internetis pakutavaid programme - info siinsamas lõpus.

Telemeetrilised andmed on anonüümsed ja triviaalsed. Telemeetria kogumine ei ole ainult Microsofti rida vaid see on kogu tarkvaratööstuse suundumus, mis kogub ja analüüsib andmeid, et tulevikus täiendusi ning parandusi teha. Telemeetria koosneb põhiliselt süsteemi veateadetest, seadme konfiguratsioonist, vigadeta töötamise ajast, installeeritud äppidest ja draiveritest. Microsoft ei saa telemeetriast mingit tulu. Punkt.
Telemeetria andmeid hoitakse eraldi hoolikalt turvatud serverites ja neid andmeid ei kasutata reklaamiks. Nendele andmetele saavad ligipääsu ainult väga vähesed Microsofti töötajad, kes peavad ka nende andmete igasuguse kasutamise registreerima. Microsoftil on telemeetria andmete hoolikaks kaitsmiseks ka võimas stiimul, sest juhul kui nad kasutaksid telemeetria andmeid mingiks muuks eesmärgiks, siis läheks see neil ainuüksi Euroopa Liidus miljoneid dollareid maksma.
Microsofti põhiliseks tuluallikaks on ikkagi tarkvara litsentside ja teenuste müümine. Nende osakaal reklaamiturul on suhteliselt väike ja suurem osa sellest reklaamitulust tuleb Bing ning MSN poolt.


Uuendatud:

* Alates Windows 10 'Creators Update' väljailmumisega antakse kasutajale nüüd ka rohkem kontrolli selle üle, et millist infot ta oma süsteemist soovib Microsoftile saata ja millist ta ei soovi. Kasutaja võib nüüd valida seda et kas vigade diagnostikaks kogutakse vähem (Basic) või siis märksa rohkem infot, aga ka seda et kas kompaniile saadetakse kasutaja asukoha ja kõne tuvastamise andmed - loe sellest sealt.

* Koos Windows 10 'April 2018 Update' (Windows 10 Version 1803) suure värskendusega, mis lastakse välja alates 30.04.2018, tuleb kaasa ka võimalus Windowsis endas neid Microsoftile saadetavaid diagnostika & telemeetria andmeid vaadata - 'Diagnostic Data Viewer' vahendi abil - loe sellest sealt.Ja Sinu virtuaalne abiline Cortana? Ka tema ei pääse, taevani tõusev kisa teatab, et see virtuaalne assistent olevat lausa pesuehtne spioonist lirva (hullem kui Mata Hari ise), kes jälgib pingsalt igat Sinu liigutust. See jube mõrd registreerib kõik Sinu mõtted ja plaanid, salvestab kõik Sinu teod (isegi need, mis toimuvad kusagil kauges tulevikus). Ta poeb isegi Sinu teki alla (!), ma lausa ootaks teda sinna, sest siis me õpiksime üksteist paremini tundma. Ma laoks talle voodis "hullates" vabatahtlikult kõik, nii enda, töökoha kui ka kõikide teiste teadaolevad saladused ette! Ma viiks talle igal hommikul voodisse kandikul koos hommikukohviga ka ühe ümbriku, mis sisaldab järjekordset uut privaatset infot (nüüd juba kellegi teise oma). Ja kokkuvõttes rehitseb ta kogu vajaliku info kokku ning edastab selle seejärel otse väga kurja USA, Microsofti ja Vanakuradi enda kätte.
Cortana ei kogu infot ilma Sinu nõusolekuta. Cortana kogub andmeid ainult Sinu selgesõnalisel loal - automaatselt ei tehta midagi. Oma load annad siis kui Sa aktiveerid Cortana ja valid Cortana märkmikus enda need huvid, millede kohta Sa soovid uut infot saada. Kui ilmub mingi uus funktsioon, mis kasutab ka jälgimist, siis ilmub vastav teade, mis küsib selleks Sinu nõusolekut. Kui Sa kasutad ka uut Microsoft Edge brauserit, siis kogub Cortana Sinu sirvimise ajalugu, mis salvestatakse ja hoitakse alles Cortana Notebook'is ning Sinu Bing.com salvestusruumis.
Cortana on iseeõppija, ta kasutab kogutud infot selleks et muutuda ajapikku paindlikumaks, targemaks ja vajalikumaks, et ennustada ette ning täita kasutaja vajadusi. Aga selleks peab ta saama ligi Sinu kalendrile, Sinu lokaalsele asukohale, Sinu meilipostkastile, õppima tundma Sinu harjumusi jne. Kuidas ta muidu oskaks minu häälkäskluse peale avada näiteks minu mingit dokumenti, mida ma viimase kolme päeva jooksul redakteerisin? Kuidas ta muidu meenutaks mulle, et homme see- ja see kell pean ma seal- ja seal kohas kellegagi kokku saama (näiteks Jumalaga)? Jne, jne - praegu on Cortana puhul neid võimalusi veel vähevõitu, aga asja alles arendatakse ja tulevikus peaks neid funktsioone hulgim juurde tulema. Cortan ei tee "spioneerimise" osas midagi rohkem kui alternatiivsed virtuaalsed abilised Google Now või Siri. Pealegi erinevalt neist, saab Cortana't rohkem seadistada, sealhulgas ka andmete kogumise funktsioonid kas osaliselt või siis täielikult välja lülitada. Kui Sa seda andmete kogumist absoluutselt ei luba, siis ei ole sellest virtuaalsest assistendist suurt kasu ja sel juhul võid teda üleüldse mitte aktiveeridagi - pilt.

Kas Windows 10 sisaldab mingit varjatud pahatahtlikku 'keylogger' tarkvara? Lühike vastus on EI. Need, kes seda väidavad, ei ole arvatavasti iialgi Windows Insider (Windowsi siseringi) programmis osalenud. Paljud nn tehnilised (või tabloid) veebsaidid pasundavad, et "Microsoft salvestab KÕIK, mida Sa oma klaviatuurilt tipid või ütled" ja "Microsoft salvestab IGA ASJA, mida Sa sisestad" - täielik absurd. Taolist valeinformatsiooni (naeruväärset jama) levitavad just need veebsaidid, mis soovivad suurt külastuste arvu ja palju klikke saada. Windows 10 operatsioonisüsteem EI SISALDA mingisugust sisseehitatud varjatud pahatahtlikku keylogger'it ja need, kes väidavad vastupidist, et tea seda et mida see "keylogger" mõiste üleüldse tähendab...

Kui Sa ei ole selle personaalse jms info kogumisega nõus, siis loe enne Windows 10 installeerimist LITSENTSILEPING (LICENSE AGREEMENT / EULA ) läbi ja kui Sulle see ei sobi, siis ära alustagi Win 10 installeerimist - pilt ...............ja....................... pilt. Sa võid ka minna Microsofti enda veebsaitidesse ja lugeda järgmist: "Your privacy and Microsoft personalized ads" (sealtkaudu saad nii Microsofti enda kui ka osade teiste ettevõtete reklaami välja lülitada), "Microsofti teenuslepe" .......................ja................ "Privaatsus ja küpsised" (ingl. k. "Microsoft Privacy Statement"). Microsoft kirjeldab seal kasutajate personaalsete andmete kogumise ja kasutamise poliitikat üsna selgelt ning ülevaatlikult. Vastupidiselt paljudele teistele firmadele, kes koguvad samuti Sinu privaatseid andmeid, aga teevad seda ilma Sind teavitamata või selgitusi andmata. Sa võid seal Microsofti enda reklaamide saamise nii oma brauseris kui ka kõikides muudes kohtades, mis on Sinu MS kontoga seotud, ka ära keelata. Kuid see ei kustuta neid Sinu personaalseid andmeid, mis juba asuvad Microsofti serverites. Ja ega selle Reklaami ID (Advertising ID) funktsiooni väljalülitamine ka ei aita, reklaame hakkad Sa ikkagi saama, aga seda juba kaootiliselt, juhuslikult ja täiesti kasutult - pilt.


Märkused:

* Isegi venelaste (!) 'Роскомнадзор' teatas, et ta ei leia kasutaja privaatsuse rikkumise osas mingit Microsofti poolset seaduserikkumist kuigi nad oleksid tahtnud suurima heameelega hoopis vastupidist väita.

* Sa võid osa personaalse jms info kogumise keelata ka juba Windows 10 installeerimise käigus, klikkides 'Get going fast' ekraanis 'Customise settings' lingile ja seejärel ebasoovitava välja lülitada (seda kõike saab hiljem teha ka 'Settings' äpi kaudu) - pilt.Mida siis Microsoft ise kostab selle süüdistustelaviini peale? Microsofti ametlikus veebsaidis teatatakse, et Windows 10 ei ähvarda Sinu privaatsust. Windows 10 kogub teatud andmeid selleks et antud info abil muuta toodet paremaks. Kasutajad võivad soovi korral kasutada kõiki instrumente, et kontrollida täielikult oma privaatsust. Kasutajad võivad oma privaatsuse sätteid muuta, aga telemeetria andmeid kogutakse ikkagi ja seda poliitikat ei muudeta. See kogutav telemeetriline info sisaldab süsteemi avariilisi sulgemisi ja aruandeid, tundmatute seadmete ID'sid ja seadmete tüüpe, mis on vajalikud opsüsteemi täiustamiseks ning vigade parandamiseks. Telemeetria ei sisalda infot kasutaja identiteedi kohta ega ka tema personaalseid andmeid. Mingit isiklikku infot ei koguta, aga kõik kogutavad andmed krüpitakse ja hoitakse kaitstud serverites.

Viidatakse ka uuele veebilehele, mis annab Windows 10 privaatsuse seadistamisest täieliku ülevaate. Microsoft teatab ka seda et vaatamata kasutaja poolt valitud privaatsuse sätetele, Windows 10 ise ega ka muu Microsofti tarkvara ei skaneeri Sinu elektronposti või muude teadete sisu ja faile, et selle põhjal pakkuda Sinule suunatud reklaami.

Loomulikult on ka Microsoft ise selle privaatsuse suure "lärmi" üleskerkimises süüdi. Ta oleks pidanud kohe juba alguses kasutajaid selgesõnaliselt ja adekvaatselt antud asjast informeerima. Microsoftile nagu ka enamikele teistele firmadele võib veel paljuski ette heita, näiteks kasvõi Microsofti poolset jõhkrat Windows 10 opsüsteemile ülemineku pealesurumist (seda Windows 7 ja Windows 8.1 kasutajatele).


Uuendatud jaanuaris 2017: Koos tulevase Windows 10 Creators Update suure värskendusega tehakse ka kasutaja privaatsuse ja andmete kogumise osas muudatusi ning sellest võid lisaks lugeda ka sealt.
* Kas Microsoft hakkab piraatmänge blokeerima? Alates 1. augustist 2015 jõustus ka uus 'Microsoft Services Agreement' "ukaas". Selles dokumendis on ka üks võib olla ärevust põhjustav 'Covered Services' punkt, mis hõlmab paljusid Microsofti teenuseid, alates Account.microsoft.com ja lõpetades Xbox Video teenusega (sh ka näiteks kõik Xbox'iga seotud teenused: 'Xbox and Windows Games published by Microsoft', Xbox Live, Xbox Music, Xbox Music Pass ja Xbox Video).

Uus 'Microsoft Services Agreemen't ütleb ka järgmist:

"We may automatically check your version of the software and download software updates or configuration changes, including those that prevent you from accessing the Services, playing counterfeit games, or using unauthorized hardware peripheral devices."

Kuid siia on üle toodud just see osa, mida Microsoft rakendab juba ammu Xbox jaoks, väljastades Xbox tarkvara värskendusi, et blokeerida autoriseerimata riistvara ja piraatmänge ("võltsitud mänge").
Kas seoses "Üks Windows" ja üksainus 'Services Agreement' dokumnent, tähendab see seda et Microsoft hakkab nüüd ka Windows 10 seadmetega tegema sedasama, mida ta tegi Xbox puhul või jääb see kehtima ainult Xbox teenuste jaoks, pole veel teada. Igatahes uks on selleks avatud ja eks lähitulevik näitab....
Kuid tundub, et see kartus on ülepaisutatud (paranoia) ja vaevalt, et Microsoft hakkab Sinu Windows 10 kompuutrist piraatmänge otsima ning neid blokeerima. Pealegi see 'Microsoft Services Agreement' EI OLE Windows 10 EULA vaid antud juhul on tegemist siiski Microsofti mitmesuguste onlain teenustega, milledest paljud jooksevad ka Windows 10 seadmetes, näiteks nagu Skype, Groove, Cortana, Office 365 Home, Xbox ja Xbox Live ning Microsofti enda Windowsi mängud. Microsoft saab alles siis "pahaseks" kui Sa üritad Xbox Live'i ühendada piraatmängu või kui Sa ühendad oma Xbox One konsooliga välise autoriseerimata riistvara.


* Mõned privaatsed BitTorrent trackerid blokeerivad Windows 10 kasutajaid: Hirm seoses onlain-ühenduse ja Windows 10 poolt andmete kogumisega kasvab kohutava orkaani kiirusega. Windows 10 privaatsuse paranoia on viinud isegi selleni, et privaatsed BitTorrent trackerid keelavad Windows 10 kasutamise. Torrent trackerid (näiteks iTS tracker, BB tracker jt) arvavad, et Windows 10 saadab kasutaja terve kõvaketta sisu Microsoftile - täielik jama!
Viidatakse sellele, et Microsoft on seotud MarkMonitor kompaniiga, mis on "anti-piracy company". Jah, teatud mõttes on ta küll piraatlusvastane ettevõte, aga antud firmal pole mingit asja kasutaja kõvaketta sisu, torrentite ja piraatfilmide- või mängudega.
Arusaam sellest et Microsoft sorib Sinu kõvaketta sisus ja kui ta avastab seal mingi BitTorrent kaudu allalaaditud piraatfilmi või võltsmängu, siis teatatakse sellest kohe piraatlusvastasele ettevõttele, on täiesti absurdne. Kriminaalidega võitlemine pole M$ asi - see töö on politsei või valitsuste pärusmaa.
"Nuhivad" aga KÕIK ja nüüd on juba hilja end kaitsta: Sinu peronaalseid andmeid kasutavad Google, Apple, Microsoft jne, jne. Kui Sa kasutad Android opsüsteemi, siis on Sinu kohta peaaegu kõik teada. Sinu andmete kogumine käib juba ammu ja seda mitte ainult Win 10 poolt. Juba alates Windows 8 operatsioonisüsteemist kasutatakse ka Microsofti kasutajakontot ja sellega on palju andmeid Sinust Microfti serverites juba olema. Kui Sa kasutad sensoreid, ka siis on Sinust üht-teist teada. Sinu järgi nuhivad ka paljud rakendused/äpid, mis kaugeltki kõik ei ole Microfti enda omad. Isegi targad televiisorid (Smart TVs) salvestavad Sinu rääkimise ja edastavad selle ei-tea-kuhu (uuemaid telekaid saab osaliselt ka häälkäsklustega juhtida); nad isegi näevad Sind oma sisseehitatud kaameratega - see on juba üsnagi ebameeldiv spioneerimine. Sinu netis surfamise andmed saadetakse peaaegu alati kusagile tagasi, näiteks kui Sa kasutad Chrome brauserit, siis kõik, mida Sa otsid, saadetakse tagasi Google'le. Sind jälgitakse peaaegu igas veebsaidis, mõned ettevõtted aga rakendavad selleks sellist süsteemi, mis ajavad juuksekarvadki püsti (seda isegi kiilakatel). Sa oled sotsiaalmeedia, onlain poodide, äppide, nutitelefonide jne kaudu peaaegu kogu vajaliku info enda kohta juba ISE ära andnud. See et kui palju Sinust teatakse, sõltub paljus ka Sinust endast, tegelikult saab ka praegu end suhteliselt "nähtamatuks" teha, aga ainult suhteliselt. Oma personaalseid andmeid ei pea igal pool "reklaamima"; ka igasuguste kasutajakontode ja email kontode loomisel ei ole vaja esitada oma isiklikke andmeid; ka Sinu blogidest ja kodulehtedest õngitsetakse Sinu kohta andmeid (juhul kui ise seda pakud) jne. Sinu personaalset infot parseldavad maha (müüvad) ka paljud teenusepakkujad. Ja oma väga sensitiivseid andmeid (PIN koodid, pankadesse sisselogimise andmed jne) ei tohiks kompuutris või kusagil pilves üleüldse hoida.

Ka anonüümset internetti ei eksisteeri enam. Kui varem sai end populaarsemates onlain-teenustes registreerida anonüümselt, siis nüüd pole see enam võimalik. Suurem osa onlain-teenuseid nõuavad nüüd registreerumisel Sinu telefoninumbrit, millele saadetakse SMS-kood, mis tuleb seejärel registreerumise lõpetamiseks sisestada. Perfektseid anonüümseid süsteeme EI OLE ja näiteks ka TOR võrk ning Tor brauser pole ses suhtes mingid erandid — seda juhul kui Sa ei taha, et "NEMAD" Sind leiaksid. Eriteenistused võivad ka TOR võrgus vajaliku isiku kindlaks teha.

Kuid laias laastus on asi selge. Tänapäeval peavad operatsioonisüsteemid olema integreeritud pilveteenustega, sest ilma selleta ei saa vajalikku tuge, ei saa töödelda suuremas mahus andmeid, arendajad ei tea, et milliseid spetsiifilisi funktsioone kasutatakse ja et millised probleemid tekivad. Sellega kaotame küll mingi osa endi illusoorsest privaatsusest, aga vastutasuks saame tarkvara toe, mis töötab paremini ja mis suudab rohkem teha. Tagasiteed enam ei ole. Pilveteenuste turg üha kasvab ja suured rahad on mängus - 2017. aastaks jõuab see kusagil $127 miljardini.

Sinu personaalset infot koguvad ja pakuvad reklaami peaaegu KÕIK, kes annavad Sulle oma TASUTA opsüsteeme ning tarkvara, näiteks Google, Apple, Microsoft jne; internetipoed jne; Windowsi, Android, iOS, Mac OS X jne operatsioonisüsteemid. See kõik on täiesti legaalne tegevus, sest Sa olid ise selleks oma nõusoleku andnud kasutades nende "TASUTA" tarkvara, operatsioonisüsteeme ja teenuseid. Sa kasutad tasuta veebilehitsejaid (brausereid), tasuta meilipostkaste, tasuta tarkvara, tasuta operatsioonisüsteeme ja teenuseid. Selle kõige taga on ka tehnika, mida tuleb pidevalt uuendada ja hooldada. Ka operatsioonisüsteeme ja tarkvara tuleb pidevalt uuendada, näiteks kasvõi ainult pahavara tõrjumiseks. Aga kõikide nende tasuta asjade loomise ja käigushoidmise juures "higistab" suur hulk haritud spetsialiste ning muid asjamehi, kes tahavad samuti PALKA saada.... Kust see palk ja või leivale võetakse, kas Jumal annab? Ei, sellest palga maksmisest võtad ka Sina kaudselt osa ja kas see on Sulle liiga palju?

See Sinu personaalsete andmete kogumine pole tänapäeval mingi imeasi ja see ei ole ainult Microsofti pärusmaa. Meeldib see Sulle või mitte, aga Sinu andmeid koguvad paljud operatsioonisüsteemid ja teenused. Mis on siin aga uus, on see et Windows ka teavitab Sind sellest ja pakub võimalusi ka nende vahendite väljalülitamiseks. Microsoft on need pannud ühte kohta ja paremini neid ka selgitanud. (Paljud andmete kogumise vahendid eksisteerisid juba ka Windows 8 ja 8.1süsteemides.)
Kes kardab oma privaatsuse pärast, see võib Windows 10 uue 'Settings' äpi, Cortana assistendi ja ka mujalt peaaegu kõik need "nuhkimise" vahendid välja lülitada. Kuid seejuures tuleb seda targalt teha, sest vastasel juhul lülitad välja ka need vahendid ja teenused, mida võib Sul vaja minna. Ükskõik kuidas Sa ka ei pingutaks, tuleb osa neist ikkagi sisselülitatuks jätta.

Kui Sa kardad ikkagi oma privaatsuse pärast, siis võid töötada ka ainult lokaalse kasutajakonto (Local account) all ja loobuda Microsofti onlain teenustest (st OneDrive teenusest, sünkroniseerimisest, MS konto parooli resettimise võimalusest jne). Alternatiivina võid Windows 10 opsüsteemist loobuda ja üle-üldse ka Interneti välja lülitada. Kui aga paranoia püsib ja hing ei saa endiselt rahu, siis viska kompuuter ning nutitelefon aknast välja ja mine metsa seenele - värske õhk, vaikne metsakohin ja elu nagu lill.... Veelgi parem oleks kiviaega tagasi prantsatada: istud soojas koopas ja närid rahulolevalt mammutikintsu; ümber lõkke lesivad vähem karvased emased ei näpi nutitelefone ja ei otsi Lõustaraamatust või muudest mädasoo mülgastest virtuaalseid armukesi; nad vahivad andunult ainult Sind ja on iga hetk "saadaval" - ei mingit moosimist ega trikitamist; uksele ei kolgiks maksuinspektor (või pommivööga terrorist); karvaste koobast ei vallutaks ei tea kust ilmunud imelikud pagulased; koopalaest ei sajaks kaela aatompommid; ei mingeid mõtetuid parlamente ja muidusõõjate riigikogusid; närvilistel "rohelistel" ja "loomakaitsjatel" poleks ka põhjust karjuda, sest kõik on OK; Sa ei pea igal hommikul pohmellis peaga tööle roomama; privaatsusest pole mõtet rääkidagi (kõik on alasti, midagi varjata ja peita pole jne) - vot just sealmaal olekski pidanud inimkonna areng SEISMA JÄÄMA (!) - vaimunõdrad teadlased väidavad muidugi vastupidist.


Märkus: Kasutajatekontodest saab ülevaate järgmistest veebilehtedest:

- Microsofti kasutajakontolt ümberlülitumine (üleminek) administraatori õigustega lokaalsele kasutajakontole

- Lokaalselt adminõigustega kasutajakontolt ümberlülitumine (üleminek) Microsofti kasutajakontole

- Windows 10 operatsioonisüsteemis uue lokaalse piiratud õigustega standardse kasutajakonto loomine. Tavakasutaja (Standard User) konto all administraatori õigusi nõudvate ülesannete täitmine. Olemasolevate kasutajakontode kustutamine (süsteemist eemaldamine).

Uuendatud, 26.05.2018: Uus Euroopa Liidu isikuandmete kaitse üldmäärus (GDPR – General Data Protection Regulation):

Uus ajastu! Nuhid ja igasugused kasutajate andmete vargad kasti lüüa! Maailma kõige kaugemaleulatuv andmekaitse hakkab nüüd oma erisätetega "represseerima" kõiki ettevõtteid ja organisatsioone, alates infotehnoloogia hiiglast Facebook Inc. kuni raamatukogudeni ning koolideni välja. Selle eesmärgiks on kaitsta inimeste isiklikke andmeid. See uus üldmäärus nõudis paljude advokaatide ja juristide osavõttu ning mitu aastat kõva tööd ja planeerimist ning mis käivitas nüüd miljardite e-kirjade väljasaatmise. See GDPR ehk siis uus andmekaitseseadus hakkas kehtima alates 25. maist 2018 ja ta hakkab peaaegu et poolele maailmale suurt peavalu tekitama: koolitused, dokumendid, auditid, protsessid jms. Andmekaitse määruse jõustumine toob ettevõtetele suure hulga uusi lisakohustusi. See uus andmekaitsereform nõuab ettevõtetelt ja riigiasutustelt senisest rangemaid reegleid füüsiliste isikute andmete kaitsmiseks ja füüsilised isikud saavad suurema kontrolli oma isikuandmete üle. GDPR'i reeglid hakkavad kehtima ka väljaspool Euroopa Liitu asuvatele ettevõtetele, kes osutavad ühisturul teenuseid või müüvad kaupu. See GDPR on näiteks ka veebiturundajate jaoks üks suur õudusunenägu... (Teisalt pakub see uus andmekaitseseadus ka teenimisvõimalusi: välja ilmuvad igasugused teenusepakkujad, kes üritavad nüüd võimalikult palju müüa, kes dokumente, kes koolitusi, kes krüpteerimistarkvara jms.)
Kõige suurem muudatus on seotud karistustega ja kui ettevõte eksib andmekaitse nõuete täitmisel, siis võib trahvisumma ulatuda kuni 20 miljoni euroni või 4%-ni ettevõtte ülemaailmsest käibest.

Isikuandmete kaitse üldmäärus seab järgmised kohustused:

* Õigus olla unustatud – füüsilise isiku nõudel peab andmetöötleja oma süsteemidest kustutama isikut puudutava personaalse info ja suutma esitada kustutamise kohta tõendeid;
* Andmete ülekantavus – füüsilise isiku kohta kogutud andmed peavad olema korrastatud selliselt, et neid oleks nõudmisel võimalik teisaldada ühest süsteemist teise;
* Andmete kogumise reeglid – milliseid andmeid kogutakse õigustatud huvi ja milliseid nõusoleku alusel;
* Andmekaitsespetsialist – avaliku sektori asutustel ja suurematel andmetöötlejatel on kohustus määrata andmekaitsespetsialist;
* Teavitamiskohustus – isiku õiguseid ja vabadusi kahjustada võivatest infoturbeintsidentidest tuleb teavitada nii isikut kui järelevalveasutust;
* Dokumenteerimine ja auditeerimine – isikuandmete töötlemisele tuleb kehtestada protseduurid, dokumenteerida isikuandmetega tehtud toimingud ning teostada andmekaitsealane mõjuhinnang.


EtteotsaSinu personaalse info kogumise funktsioonide väljalülitamine:


1) 'Settings' äpi kaudu:

a) 'Settings -> Privacy': Suure enamuse privaatsuse andmete kogumise vahendeid saad Sa välja lülitada 'Settings -> Privacy' kategooria all. Kliki Start nupule, seejärel kliki seal 'Settings' kiirkorraldusele ja lõpuks kliki 'Privacy' kategooria ikoonile:

Privacy kategooria ikoon


Vaikimisi on avatud 'General' alamkategooria ja siin on siis järgmised valikud:

* Let apps use my advertising ID for experiences across apps (turning this off will reset your ID) – see lubab Sinu toiminguid jälgida Windows Store veebsaidis või universaalsete äppide poolt, et pakkuda just Sinule suunatud reklaami. Sa võid selle siin välja lülitada (Off), kuid reklaami saad Sa ikkagi, aga seda juba kaootiliselt, juhuslikult ja täiesti kasutult.
* Turn on the SmartScreen Filter to check web content (URLs) that Windows Store apps use – see lubab universaalsete äppide jaoks SmartScreen filtri. Antud filter on olemas ja sisse lülitatud ka File Explorer'is endas, uues Microsoft Edge ning vanas Internet Explorer brauserites. Sa võid selle siin ka välja lülitada, aga sellega väheneb Sinu turvalisus, seega soovitan ta sisselülitatuks jätta.
* Send Microsoft info about how I write to help us improve typing and writing in the future – see on seotud ka siin edaspidi tuleva "Speech, inking & typing" alamkategooriaga. Selle võid välja lülitada (Off).
* Let websites provide locally relevant content by accessing my language list – selle võid välja lülitada (Off).


Vaikimisi on avatud 'General' alamkategooria


Avame vasema paani kaudu 'Location' alamkategooria (järgmised kolm pilti), siin aktiveeritakse Sinu asukoha teenused:

* 'Location' lüliti – lohista ta ainult siis asendisse "Off" kui Sa ei kasuta või kasutad väga harva neid äppisid või teenuseid, mis vajavad Sinu asukohaga seotud andmeid. Kui Sa jätad ta aktiivseks, siis saad allpool määrata juba ise need äpid, millede jaoks Sa lubad oma asukoha andmeid kasutada.
* 'Location history' ja nupp 'Clear' – Sinu asukoha ajalugu on vajalik äppidele ja seda ajalugu hoitakse ainult Sinu lokaalses seadmes ning sedagi 24 tundi. Kuid osa andmeid saadetakse ka Microsoftile ja tema usaldusväärsetele partneritele.


Avame vasema paani kaudu 'Location' alamkategooria


* 'Choose apps that can use your location' oblast – kui Sa jätsid ülalpool selle 'Location' lüliti aktiiveks, siis saad siin määrata need äpid, mis võivad Sinu lokaalse asukoha andmeid kasutada:

Location alamkategooria


Location alamkategooria


'Camera' alamkategooria. Kui Sa ei taha, et äpid kasutaksid Sinu kaamerat, siis lülita ta välja (Off). Kui jätad ta aktiivseks, siis saad allpool määrata individuaalselt need äpid, mis pääsevad ka Sinu kaamerale ligi:

'Camera' alamkategooria


'Microphone' alamkategooria. Kui Sa ei taha, et äpid kasutaksid Sinu mikrofoni, siis lülita ta välja (Off). Kui jätad ta aktiivseks, siis saad allpool määrata individuaalselt need äpid, mis pääsevad ka Sinu mikrofonile ligi:

'Microphone' alamkategooria


'Speech, inking & typing' alamkategooria. See alamkategooria kogub üllatavalt palju Sinu andmeid. Windows ja Cortana tahavad Sind "tundma õppida" logides Sinu hääle, kirjutamise, kontaktid, kalendri sündmused, kõned, käsitsikirjutamise mustri ja klahvivajutuste ajaloo. Sa võid selle kõik peatada kui klikid "Stop getting to know me" nupule. See puhastab ainult need andmed, mida hoitakse Sinu Windows 10 seadmes. Lülita see ainult siis välja kui Sa ei kasuta Cortana assistenti:

'Speech, inking & typing' alamkategooria.


Seejärel kliki seal eelmises aknas 'Go to Bing and manage personal info for all your devices' lingile, et eemaldada ka need enda personaalsed andmed, mida hoitakse Microsofti serverites. See link viib Sind https://bing.com/account/personalization veebsaiti, kus kliki nupule 'Clear' ("Other Cortana Data and Personalized Speech, Inking and Typing" sektsiooni all).


'Account info' alamkategooria. Lülita ta senikauaks välja kui seda ei vaja mingi rakendus. Kui allapoole ilmuvad mingid rakendused, mis vajavad Sinu kasutajakonto infot, siis jäta ta aktiivseks ja määra see luba iga rakenduse jaoks eraldi:

'Account info' alamkategooria.


'Contacts' alamkategooria. Vali siin need rakendused, kes võivad Sinu kontaktidele ligi pääseda, see rakenduste arv siin on muutuv ja vaikimisi on nad kõik ka aktiveeritud:

'Contacts' alamkategooria


'Calendar' alamkategooria. Vali siin need rakendused, kes võivad Sinu kalendrile ligi pääseda, see rakenduste arv siin on muutuv ja vaikimisi on nad kõik ka aktiveeritud:

'Calendar' alamkategooria.


'Messaging' alamkategooria. Lülita ta välja juhul kui Sa ei kasuta äppisid, mis nõuavad teksti ja MMS saatmist:

'Messaging' alamkategooria.


'Radios' alamkategooria. Juhul kui Sa ei kasuta äppisid, mis nõuavad raadiot (näiteks Bluetooth'i), siis lülita ta välja. Nende äppide loetelu ilmub allapoole ja seal saad siis eraldi määrata:

'Radios' alamkategooria.


'Other devices' alamkategooria:

* 'Sync with devices' - see lubab automaatselt jagada ja sünkroniseerida infot traadita seadmete ning Sinu Win 10 seadme vahel. Kui Sa kasutad ainult ühte seadet, siis võid ta välja lülitada. See funktsioon on siis kasulik kui Sa seadistad oma süsteemi uuesti.
* 'Other devices' - Luba äppidel kasutada usaldusväärseid seadmeid. Lülita ta seniks välja kuni seda ei nõuta. Nende seadmete loetelu (näiteks Xbox One, telerid, projektorid jne) ilmub allapoole.


'Other devices' alamkategooria


'Feedback & diagnostics' alamkategooria. Sa EI SAA siin seda 'Diagnostic and usage data' funktsiooni täielikult välja lülitada. Sa võid tema rippmenüüst valida kas "Full (Recommended)", "Enhanced" või siis "Basic" parameetri. Vaikimisi on määratud "Full (Recommended)", mis on uus "Asimov" nimeline telemeetriline süsteem ja millega Sinu seadme diagnostika ning kasutamise andmed saadetakse otse Microsoftile. Siin võiks selle "Basic" parameetri valida:

'Feedback & diagnostics' alamkategooria.


'Background apps' alamkategooria (kaks järgnevat pilti)—'Settings -> Privacy -> Background apps'. Kui Sa keelad mittevajaliku info taustrežiimis kogumise, siis ka see suurendab Sinu aku eluiga ja süsteemi jõudlust. Uued mobiilsed äpid võivad ka taustrežiimis töötada, et uuendada dünaamiliste plaatide sisu, saada värskeid andmeid ja teateid. Isegi kui Sa ei käivita neid äppisid, tarbivad nad ikkagi teatud osa aku energiast ja süsteemi jõudlusest. Juhul kui Sa kasutad selliseid universaalseid äppisid, siis ei pea nad kogu aeg taustarežiimis töötama.

Jäta siin ainult need äpid aktiveerituks, mis peavad ka taustrežiimistöötama (isegi siis kui Sa neid antud momendil ei kasuta). Arvesta sellega et osa Sinu poolt KASUTATAVAID äppisid peavad ka taustrežiimis töötama, näiteks Alarms & Clock (Märguanded ja kell), Calendar (Kalender), Phone (Telefon) jne:

'Background apps' alamkategooria.


'Background apps' alamkategooria.

Etteotsab) 'Settings -> Network & Internet -> Wi-Fi': Wi-Fi Sense sätteid saab juhtida 'Settings' äpis. Mine 'Settings -> Network & Internet' kategooriasse, vali seal Wi-Fi alamkategooria, keri paremal allapoole ja kliki 'Manage Wi-Fi settings' lingile. Siin võid selle 'Wi-Fi Sense' vahendi ka täielikult välja lülitada, juhul kui soovid seda - ülemise raadionupuga. Siin saaad ka valida seda et kas Wi-Fi Sense ühendab Sind automaatselt võrkudesse, mida jagatakse Sinu kontaktide poolt — vaikimisi seda lubatakse:

Settings -> Network & Internet -> Wi-Fi Anniversary Update

Sa võid ka valida seda et mis tüüpi kontaktisid Wi-Fi Sense jagab — siin saab siis valida Outlook.com, Skype ja Facebook kontaktisid.
Keri seal allapoole ja Sa näed, et milliseid võrke Sa ise jagad ja milliseid mitte. Sa võid siin kiiresti jagada Wi-Fi võrku, millesse Sa olid end varem ühendanud või siis tühistada mingi võrgu jagamise, mida Sa olid varem oma kontaktidega jaganud.
Kui keegi ühendab end Windows 10 seadmega Sinu võrku, siis võib ta valida seda et antud ühenduse kõik detailid jagatakse omakorda ka nende endi sõpradega — vähemalt nende sõpradega, kes jooksutavad Windows 10 opsüsteemi. Sa võid selle ka ära keelata, muutes oma traadita võrgu nime (SSID), lisades selle nime lõppu alljoone ( _ ) koos sõnaga "optout": _optout. Näiteks kui Sinu võrgu nimi on "MinuSaraVõrk", siis muuda ta selliseks: "MinuSaraVõrk_optout".c) 'Settings -> Accounts -> Family & other users': Kui Sinu kompuutrit kasutavad ka pere teised liikmed (näiteks lapsed), siis võid neile siin vajalikud piirangud kehtestada ja seda "Other users" oblastit üldse mitte kasutada - pilt.

d) 'Settings -> Accounts -> Sync your settings': Kui Sa kasutad ainult ühte Windows 10 seadet, siis lohista see kõige ülemine 'Sync settings' lüliti asendisse "Off". Kui aga omad mitut Win 10 seadet, siis võid selle sünkimise aktiivseks jätta, aga allpool jäta siis aktiveerituks ainult need lülitid, mis ei ohusta Sinu privaatsust:

Settings -> Accounts -> Sync your settings


Märkus: Windows 10 soovitab Sul logida süsteemi oma Microsofti kasutajakontoga (nii nagu ka Windows 8 ja 8.1 puhul). See lubab Sul sedasama kasutajakontot kasutada ka muude Microsofti teenuste puhul, näiteks nagu OneDrive, Outlook.com, Office 365, Skype, MSN jne. Sellega saad ligi ka paljudele onlain vahenditele (näiteks Windows Store, sünkimine jne). Sa võid oma Windows 10 seadmeid, millede puhul Sa kasutad sisselogimiseks Microsofti kontot, näha https://account.microsoft.com/devices veebilehes.e) 'Settings -> Update & Security -> Windows Update':

"Windows Update Delivery Optimization" (WUDO) uus värskenduste kättetoimetamise tehnoloogia: See on 'Peer-to-peer' (P2P) protokolli abil värskenduste tarne ehk kättetoimetamine, kus IT võib värskenduste kättetoimetamise eemalasuvatesse filiaalidesse ja limiteeritud läbilaskevõimsusega võrgusõlmedesse teha väga efektiivseks ning ka turvalisemaks.
Selle 'Peer-to-peer' (P2P) protokolli kasutamine on vaikimisi sisse lülitatud ka Sinu enda Windows 10 süsteemis, mis lubab värskenduste kiiret saatmist kompuutritele üle interneti (sarnaselt torrentitele). Sinu personaalset infot ei saadeta edasi ja ka Sinu süsteemi failides ei tehta mingeid muudatusi - seega karta pole midagi (seda Microsofti teatel). Ühesõnaga see meetod töötab ka Sinu enda lokaalses võrgus. Kui Sinu kompuuter on mingi värskenduse juba kätte saanud, aga teine kompuuter Sinu lokaalses võrgus pole seda veel saanud, siis saadab Sinu kompuuter need andmed sellele teisele kompuutrile - see on kiirem meetod kui värskenduste tavalisel teel saamine. Kuid juhul kui Sinu kodus mingit lokaalset võrku ei ole, tuleks see 'Peer-to-peer' (P2P) protokolli abil värskendamine välja lülitada, sest see aeglustab Sinu seadme internetiühendust ja interneti navigatsiooni ning võib põhjustada ka turvariske. Et muuta seda et kuidas neid allalaadimisi jaotatakse, tee järgmist:

- Mine 'Settings -> Update & Security -> Windows Update' alamkategooriasse ja kliki seal Advanced options (Täpsemad suvandid) lingile - pilt.
- Seejärel kliki 'Choose how updates are delivered' lingile (pilt) ja järgmises aknas on siis kolm valikut: kõige ülemine lüliti on vaikimisi sisse lülitatud ja see lubabki siis kasutada seda torrent tehnoloogiale sarnast värskenduste kiiret allalaadimist ning teistele kompuutritele edasisaatmist; allpool on aga kaks raadionuppu: 'PCs on my local network' ja 'PCs on my local network, and PCs on the Internet'.
Soovitan selle kõige ülemise lüliti seal asendisse "Off" lohistada või juhul kui Sul on koduvõrk, siis võid ta sisse jätta, aga sel juhul aktiveeri allpool see 'PCs on my local network' raadionupp:

Choose how updates are delivered


Etteotsa2) Tööta ainult lokaalse konto all:

Kui Sa kardad ikkagi oma privaatsuse pärast, siis võid töötada ka ainult lokaalse kasutajakonto (Local account) all ja loobuda Microsofti onlain teenustest (st OneDrive teenusest, Windows Store äppidest, sünkroniseerimisest, MS konto parooli resettimise võimalusest jne). Lähed 'Settings -> Accounts -> Your email and accounts' alamkategooriasse, klikid paremal 'Sign in with a local account instead' lingile jne - juhis:

Sign in with a local account instead


Ja tulemus..., Sa töötad lokaalse konto all - pilt.

Etteotsa3) Cortana ja Sinu privaatsus:

* Kui soovid, siis eemalda Cortana assistendist oma kodukohaga seotud lingid: Ava Cortana, kliki 'Notebook' menüüpunktile ja seejärel kliki 'About Me' nupule - pilt. Kliki 'Edit favorites' nupule - pilt. Tee seejärel vajalikul paremklikk ja vali ilmuvast kontekstmenüüst käsk 'Delete':

Tee seejärel vajalikul paremklikk ja vali ilmuvast kontekstmenüüst käsk 'Delete'


* Lülita ühendatud kasutajakontod välja (juhul kui nad on sisse lülitatud): Ava Cortana, kliki 'Notebook' menüüpunktile ja seejärel kliki 'Connected Accounts' nupule - pilt. Ja seejärel lülita kontod välja (Off) - pilt.

* Kui väga kardad, siis lülita Cortana üleüldse välja (deaktiveeri ta): Ava Cortana, kliki 'Notebook' menüüpunktile ja seejärel kliki 'Settings' nupule - pilt. Lohista kõige ülemine lüliti asendisse "Off":

Lohista kõige ülemine lüliti asendisse "Off"


Märkus: Ka siitsamast Cortana kaudu võid minna otse 'Settings' äppi ja tema 'Privacy' kategooriasse ('Settings -> Privacy') - pilt.

Etteotsa4) Windows Defender antiviirus & Sinu privaatsus:

Et Windows Defender antiviiruses lülitada välja andmete kogumine ja telemeetria, tee järgmist:

* Mine 'Settings -> Update & Security -> Windows Defender' alamkategooriasse ja lohista seal paremal "Cloud-based Protection" ja "Automatic sample submission" lülitid asendisse Off:

Off


* Eelmises aknas äratoodud "Automatic sample submission" vahendi väljalülitamine ei elimineeri teda täielikult. Et antud funktsiooni täiesti välja lülitada, tee järgmist:

- Vajuta WIN+R klahvikombinatsiooni, sisesta RUN dialoogi gpedit.msc ja vajuta ENTER - pilt.

- Mine vasemal 'Computer Configuration -> Administrative Templates -> Windows Components -> Windows Defender -> MAPS' ja tee paremas paanis "Send file samples when further analysis is required" real 2x klikk - pilt.

- Aktiveeri raadionupp 'Enabled' ja vali alt rippmenüüst "Never send" ning kliki OK - pilt.


- Sulge Group Policy Editor ja tee kompuutri restart.

Juhul kui Sa ei saa seda Group Policy Editor vahendit kasutada (Windows 10 Home omanikud), siis tee järgmist:

- Vajuta WIN+R klahvikombinatsiooni, sisesta RUN dialoogi regedit ja vajuta ENTER - pilt.
- Mine vasemal järgmise võtmeni: HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows Defender.
- Loo vasemal Windows Defender võtme alla uus võti ja pane selle nimeks Spynet.
- Seejärel loo parempoolses paanis uus DWORD SubmitSamplesConsent ja pane selle väärtuseks 2
- Loo paremal jälle uus DWORD SpynetReporting ja pane selle väärtuseks 0
- Sulge Registry Editor ja tee kompuutri restart - pilt.
5) Uus Microsoft Edge brauser ja Sinu privaatsus:

* Microsoft Edge brauseris saab oma privaatsust kaitsta 'Settings' menüü kaudu: 'Settings' menüü avad nii et klikid üleval kolme punktiga nupp "More actions" nupule ja valid seejärel ilmuvast rippmenüüst 'Settings' menüüpunkti - pilt.

* Kliki 'View advanced settings' nupule - pilt.

* Seejärel võid välja lülitada järgmised vahendid:

- "Have Cortana assist me in Microsoft Edge" – Kui Sul on Cortana aktiveeritud, siis ta jälgib Sinu lehitsemise ajalugu ja muud infot ning salvestab selle;
- "Show search suggestions as I type" – Bing otsimootor näeb Sinu tippimist isegi siis kui Sa sisestad veebiaadressi otse...
- "Help protect me from malicious sites and downloads with the SmartScreen filter" – Kui selle välja lülitad, siis väheneb ka Sinu turvalisus:

'Advanced settings' menüü alumine pool ja siin on ka seda Cortana tuge / integratsiooni näha6) Kasuta selleks Internetis pakutavaid programme:

Internetis pakutakse juba terve posu selliseid programme, millega saad kiirelt lülitada välja osa või enam-vähem kõik Windows 10 need funktsioonid, mis Sinu privaatsust "ohustavad". Kuid ei maksa nendest programmidest ka niiväga eufooriasse sattuda, sest Windows 10 uute kumulatiivsete värskendustega võidakse see töö ka osaliselt nullida ja telemeetriaga seotud andmed saab Microsoft ikkagi kätte. Ka tuleks enne nende programmide kasutamist luua süsteemi taastepunkt (System Restore vahendi kaudu); kõigepealt pead selle System Restore vahendi sisse lülitama ja alles seejärel taastepunkti looma - pilt. Ja ole selliste programmide allalaadimisega ettevaatlik, sest osa neist pakuvad reklaame ja võivad hoopis ise nuhkvarad olla. Aga kui Sa kardad seda MS & Windows 10 "spioneerimist", siis proovi mõnda neist alljärgnevatest:

- Spybot Anti-Beacon

- O&O Shut Up 10

- Destroy Windows 10 Spying

- Disable Win Tracking

- Windows 10 Privacy and S**t

- Windows 10 Privacy Fixer

- W10 Privacy (lülitab välja näiteks vastavad teenused, ülessanded, äppide juurdepääsu ja telemeetria) - pilt.

- DoNotSpy 10 - see on ka üsna hea programm. [Osa antiviirusi loevad antud programmi pahavaraks, aga seda ta EI OLE. DoNotSpy ise ei ole viirus ega pahavara. Tema installeerija sisaldab lihtsalt OpenCandy teenuse pluginit, mis pakub lisakas DoNotSpy programmile endale ka mingi muu crapware installimist, näiteks Sinu veebibrauseritele Wajam laienduse installeerimist. Seega ole DoNotSpy installeerimisel tähelepanelik ja kui ilmub näiteks Wajam plugini (või mingi muu crapware) pakkumise aken, siis aktiveeri seal 'I do not accept' raadionupp ja alles seejärel kliki nupule Next, et DoNotSpy installeerimisega jätkata - pilt.]


Märkus: Osa neist ülaltoodud programmidest pakuvad ka Windows Store (universaalsete) äppide täielikku eemaldamist/uninstallimist. Kui Sa seda lubad, siis on see tagasipöördumatu protsess. Kui Sa soovid hiljem neid Windows Store äppisid tagasi saada, siis tee järgmist:

* Käivita adminõigustega PowerShell konsool (tee Start Menüüs PowerShell kiirkorraldusel paremklikk ja vali kontekstmenüüst 'Run as administrator' käsk) - pilt.

* Tipi PowerShell konsooli aknasse järgmine käsk: Get-Appxpackage -Allusers ja vajuta ENTER - pilt.

* Seejärel otsi konsoolis üles Microsoft.WindowsStore kirje ("Name : Microsoft.WindowsStore") ja seejärel on Sinu jaoks oluline just see PackageFamilyName järel tulev kirje (siin siis Microsoft.WindowsStore_8wekyb3d8bbwe):


Seejärel otsi konsoolis üles Microsoft.WindowsStore kirje


* Pärast seda sisesta uus käsk, kus asenda xxx omaenda PackageFamilyName järel tuleva Microsoft.WindowsStore kirjega:

Add-AppxPackage -register "C:\Program Files\WindowsApps\xxx\AppxManifest.xml" -DisableDevelopmentMode


Näiteks antud näite puhul näeb see käsk siis välja selline (nii 32-bit kui ka 64-bit süsteemides):


Add-AppxPackage -register "C:\Program Files\WindowsApps\Microsoft.WindowsStore_8wekyb3d8bbwe\AppxManifest.xml" -DisableDevelopmentMode


Kui Sulle ilmub "Access denied" ("juurdepääs keelatud") või mingi muu taoline teade, siis pead eelnevalt WindowsApps kaustale enda õigused kehtestama - juhis.NB! Seda Windows Store äppide taastamise või "Access denied' veateate juhendit võib ka muudel juhtudel kasutada...Sa võid enda kohta andmete kogumise ära keelata ka järgmiste veebilehteda kaudu (sõltuvalt Sinu kasutajakontost, mida Sa tahad kontrollida):

* Sinu Microsofti konto: https://account.microsoft.com

* Bing ja Cortana: https://www.bing.com/account/general

* Skype https://login.skype.com/login

* Xbox Live või Xbox.com: http://live.xbox.com/MyXbox/Profile

* Microsoft Store: https://www.microsoftstore.com/

* Microsoft.com: http://go.microsoft.com/?linkid=317027

Kui need ülaltoodud lingid ei tööta, siis võta Microsoftiga ühendust siitkaudu ja nad peavad Sulle 30 päeva jooksul vastama.

Et testida oma brausereid privaatsuses osas, võid minna näiteks sinna veebsaiti ja klikkida seal Test Me nupule ning Sa saadki mingi tulemuse - pilt.Uuendatud jaanuaris 2017: Koos tulevase Windows 10 Creators Update suure värskendusega tehakse ka kasutaja privaatsuse ja andmete kogumise osas muudatusi ning sellest võid edasi lugeda sealt.


LISA: Lülita välja "Get Office" tüütud teavitused ja reklaamid.
Lõpetuseks: Ära ole paranoiline ja võta asja rahulikult, sest maailmalõpp saabub homme täpselt kell 12:30 ning sellega pühitakse ka Sinu igasugused kartused olematusse!

Ära ole paranoiline ja võta asja rahulikult


Hiina majandus saab suure tõuke: fooliumist mütsikeste tootmine ja eksport on tõusuteel:

Hiina majandus saab suure tõuke: fooliumist mütsikeste tootmine ja eksport on tõusuteel.


Etteotsa

 
< Tagasi Windows 10 pealehele ja sisukorda

 

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Us .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Me .|. .|. .|. .|. .|. .|. Site Map .|. .|. .|. .|. .|. .|. POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik 2015 (16/17/18)