Raspberry Pi (Vaarikas Pi)

Vaarikas
Mis see Raspberry Pi (Raspberry Pi 2, Raspberry Pi 3, Raspberry Pi 4 jne...) on? Raspberry Pi = "Raspberry Python".

 

Raspberry Pi seadmesse mingi operatsioonisüsteemi installeerimine.

 

Mõned pildid ja OLULISED selgitused sellest spetsiaalselt Raspberry Pi jaoks loodud 'Raspberry Pi OS' operatsioonisüsteemist.

 

UNIX / LINUX operatsioonisüsteemide terminali peamised käsud. | Kuidas sisestada spetsiaalseid sümboleid Linux'is? | Natuke ka Linux failisüsteemidest.

 

 

 

 

 

 

Mis see Raspberry Pi (Raspberry Pi 2, Raspberry Pi 3, Raspberry Pi 4 jne...) on?


Raspberry Pi (Vaarikas Pi):
See on pisike emaplaat (õigemini väga odav minikompuuter), mis on nüüdseks teinud juba mitu aastat kompuutermaailmas tormi. See krediitkaardi suurune mikrokompuuter on projekteeritud ja loodud mittetulundusliku organisatsiooni Raspberry Pi Foundation poolt ning seda selleks et teha arvuti ja programmeerimise õpetus kättesaadavaks võimalikult suurele hulgale inimestele. Esimene originaalne Raspberry Pi (Raspberry Pi 1 Model A) plaat ilmus välja juba aastal 2012 ja see sai kohe ka väga populaarseks.

Raspberry Pi ilmus esmalt kahes variandis ja kahe erineva hinnaga: Model A ($25) ja Model B ($35). Mudel A omas üht USB porti vähem, tal puudus Ethernet port ja ka füüsilist mälu (RAM) oli poole vähem.

Raspberry Pi on mõeldud küll rohkem tehnikaentusiastidele, uue generatsiooni arendajatele, "magamistoa programmeerijatele", aga peale selle ka TAVAKASUTAJATELE, sest ka ilma suuremate teadmisteta võib selle "jubina" vägagi otstarbekaks muuta. Tavakasutaja, kes ei ole sellest programmeerimisest, jubinate kokkuseadmisest jms üldse huvitatud, võiks samuti selle odava miniarvuti osta, sest ta vägagi kasulik jubin. Sa võid teda kasutada näiteks meediaserverina / meediakeskusene (Kodi tarkvaraga):

pilt. (Siin edaspidi tuleb sellest veel ka juttu.)

Sa võid näiteks traadita juurdepääsu punkti luua või panna kokku mis iganes kasuliku seadme. Sa ei pea Rasberry Pi kasutamiseks isegi suurt midagi teadma ja oskama. Internetist saab kätte lihtsad juhised - näiteks sealt.

Pealegi Sa võid Raspberry Pi 3 (või veelgi uuemasse) minikompuutrisse installeerida näiteks graafilise kasutajaliidesega väga lihtsalt kasutatava Raspberry Pi OS operatsioonisüsteemi (varem kutsuti seda 'Raspbian' operatsioonisüsteemiks) ja töötada sellega nagu ka iga teise tavalise kompuutriga. Eriti hästi sobib selleks otstarbeks just see praegu kõige uuem Raspberry Pi 4 mudel. Näiteks ühendad oma Raspberry Pi minikompuutri kas monitori või siis teleriga ja teed mida aga tahes...: surfad internetis, loed & saadad Emaile, teed vajalikku kontoritööd (kaasatulnud tasuta kontoritarkvara paketiga), vaatad otse internetist või siis väliselt USB meedialt filme ning videosid, mängid lihtsamaid vähem ressursse nõudvaid mänge jne. Sellest Raspberry Pi OS operatsioonisüsteemist siin edaspidi.

Toon siin lisaks veel mõned Raspberry Pi emaplaadi (miniarvuti) kasutamise võimalused: Sa võid Raspberry Pi minikompuutrit kasutada lausa oma lauakompuutri, sülearvuti või tahvelarvuti asemel — Sa ei vaeva pidevalt oma lauakopmuutrit või sülearvutit — milline elektri kokkuhoid ja sülearvuti akude eluea pikendamine. Juhul kui Sinu tavaline kompuuter ütleb ootamatult üles, siis võid vahepeal seda Raspberry Pi minikompuutrit kasutada, seniks kuni muretsed endale uue "päris" arvuti. Sa võid ta muuta Kodi-põhiseks meediapleieriks / meediakeskuseks (näiteks OpenELEC, LibreELEC, OSMC, RASPBMC või XBIAN abil); Sa võid teda kasutada retro mänguautomaadina; Sa võid teda kasutada FM raadiojaamana; Sa võid teda kasutada veebiserverina; Sa võid temaga luua koduse turvasüsteemi; Sa võid teda kasutada traadita printimise serverina; Sa võid ta pöörata targaks kõlariks; Sa võid temaga oma kaameraid kasutada; Sa võid temaga luua koduse automatiseeritud süsteemi; Sa võid temaga luua võrgu jälgimise tööriista; Sa võid oma Raspberry Pi minikompuutrit kasutada kui tarka televiisorit (Smart TV); Sa võid temaga luua oma lokaalse võrguketta jne, jne.

Kuna need Raspberry Pi emaplaadid ja nende korpused on üsna odavad, siis võiks neid osta kohe paar-kolm tükki, näiteks Raspberry Pi 3 B+ (või Raspberry Pi 4, mis ilmub välja 2019. a.) mudeli ja neid siis kasutada erinevaks otstarbeks. Sama lugu ka nende microSD mälukaartidega, ka neid võiks kohe mitu tükki osta ja neid pakutakse näiteks 16GB või 32GB mahuga. Sa võid igaks juhuks ka oma Raspberry Pi miniarvuti 'Raspberry Pi OS' operatsioonisüsteemi koos kõikide oma andmete -ja tarkvaradega varundada ehk kloonida teisele vabale microSD kaardile - sellest siin edaspidi.

(Kui tead lisaks natuke ka UNIX/LINUX operatsioonisüsteemide terminali käskusid, siis on suurepärane, nendest siin lõpus.)
Raspberry Pi 2: See, juba natuke parem ja uuem plaat, omab aga 900MHz quad-core ARM Cortex-A7 BCM2836 protsessorit (~6x jõudlus); 1GB LPDDR2 SDRAM mälu (2x mälu); täielik tagasiühildumine eelmise Raspberry Pi (Pi 1) mudeliga, aga tuleb teha tarkvara ümberkompileerimine, et kasutada ära uue multi-core protsessori eeliseid; Raspberry Pi mudeliga identne 'form factor', mis lubab Sul ta mahutada juba olemasolevasse korpusesse; 10/100 Ethernet port; 40-pin laiendatud GPIO; 4 x USB 2.0 porti; 4 pole Stereo väljund ja Composite video port; täissuurusega HDMI (Sa võid näiteks Raspberry Pi mini-kompuutri ühendada enda olemasoleva kompuutri monitoriga või siis televiisoriga); CSI kaamera port Raspberry Pi kaameraga ühendamiseks; DSI displei port Raspberry Pi puutetundliku displei ekraaniga ühendamiseks; Micro SD slot; Micro USB toide ja hinnaks ikkagi ainult $35 (sama mis ka Raspberry Pi 1 puhul):

Raspberry Pi 2


Nüüdseks on Raspberry Pi jaoks ilmunud müüki ka 7" puutetundlik displei (800 x 480 px resolutsiooniga ja 10-sõrme multi-puute toega). See väike monitor on odav ($60.00) ja lihtne üles seada. Antud 7" (17.78cm) Touchscreen Monitor lubab Raspberry Pi kasutajatel luua nn 'all-in-one' integreeritud projekte, näiteks nagu mini-tahvelarvuti, informatiivsed-meelelahutuslikud süsteemid ja muud taolised integreeritud projektid. Ta on tõeliselt interaktiivne ja tema uusimad draiverid toetavad ka ekraani enda virtuaalset klaviatuuri ning seega ei ole vajadust klaviatuuri ja hiirt külge lülitada. See monitor on ühilduv järgmiste Raspberry Pi mudelitega: Raspberry Pi 2 Model B, Raspberry Pi Model B+/A+. Displei mõõtmed on 194mm x 110mm x 20mm ja ekraani nähtav suurus on 155mm x 86mm:

See väike monitor on odav ($60.00) ja lihtne üles seada


Rohkem infot sellest displeist saad sealt ja lisan siia veel paar ülesvõtet:

pilt ...

pilt.
Raspberry Pi 3 (Model B): 29. veebruaril 2016 ilmus müüki ka uus Raspberry Pi 3 (Model B):

pilt.

See uue põlvkonna mudel on palju kiirem ja võimsam koos sisseehitatud traadita ning Bluetooth ühendusega - hinnaks ikka endiselt $35. Raspberry Pi 3 plaadi võib osta ka Microsofti Store veebsaidist ja seal pakutakse lisaks temale ka 16GB MicroSD mälukaarti koos Raspberry Pi installeriga (NOOBS) - kokku seega $49.99. See 16GB MicroSD kaart sisaldab siis seitset soovitatavat Raspberry Pi operatsioonisüsteemi: Raspberry Pi OS (Raspberry Pi plaadi jaoks de facto operatsioonisüsteem), OpenELEC, OSMC, Windows 10 IoT Core, Arch Linux, Pidora ja RISC OS - installeeri millist aga soovid.

(NOOBS on operatsioonisüsteemide installeerija ja ta on alternatiivina kättesaadav ka näiteks seal.)

Kuid ka meil pakutakse nii Raspberry Pi 3 plaate kui ka sinna juurde kuuluvaid igasuguseid jubinaid, näiteks seal (nende plaatide jms ametlik maaletooja). Kui juba osta, siis tuleks osta ikka see kõige uuem Raspberry Pi 3 või veelgi uuem mudel.Raspberry Pi 3 spetsifikatsioon. Protsessor: Broadcom BCM2837 1.2GHz 64bit ARMv8 quad-core (Raspberry Pi 1 plaadist 10x suurema jõudlusega); 1GB RAM (füüsilist mälu); Ethernet LAN port; sisseehitatud Wi-Fi ja Bluetooth ühendused; 40-pin laiendatud GPIO (General Purpose Input/Output) kasutajaliides; 4 x USB 2.0 porti; 3.5mm pistik nii audio kui ka komposiit video väljundiks; CSI kaamera port; DSI Displei port (Raspberry Pi puuteekraaniga ühendamiseks); täissuurusega HDMI (Sa võid näiteks Raspberry Pi mini-kompuutri enda olemasoleva kompuutri monitori või televiisoriga ühendada); täielik ühilduvus ka vanemate Raspberry Pi 1 & 2 plaatidega ja MicroSD port ehk kaardilugeja (operatsioonisüsteemide laadimiseks ja andmete hoidmiseks).

Toide: Ta saab toidet oma 5V microUSB pordi kaudu ja selleks on vaja microUSB-to-AC adapterit. Kui Sa tahad Raspberry Pi plaadiga ühendada mingit energianäljast USB seadet, siis on soovitav kasutada 2.5A adapterit.Mis imeloom see GPIO on? Raspberry Pi 2, Pi 3, Pi 4 ja tulevastel uuematel Pi plaatidel on lisaks ka 40-kontaktiline GPIO ["General Purpose Input/Output" (Üldotstarbeline Sisend/Väljund)] liides ehk päis, mis ei ole sihilikult seotud mitte ühegi Raspberry Pi plaadi enda spetsiifilise funktsiooniga. Need GPIO kontaktid on konkreetselt ainult lõppkasutaja jaoks ja nende kaudu võib Raspberry Pi plaadiga ühendada mingi muu riistvara või laiendusplaadi:

24x - GPIO pins
2x - SPI bus
1x - I2C bus
2x - 5V power pins
2x - 3.3V power pins
8x - Ground pins

GPIO


Raspberry Pi 4 puhul jäävad GPIO kontaktide arv ja paigutus samaks, mis oli ka Pi varasemate mudelite puhul kuni Raspberry Pi 2 mudelini välja, seega kõik jubinad, mis loodi Pi 2 või Pi 3 jaoks, sobivad ka sellele uuele Pi 4 mudelile. Kuid Raspberry Pi 4 puhul lisati tema mõne kontakti jaoks ka mõned uued võimalused: GPIO kontaktid toetavad nüüd ka I2C, SPI ja UART ühendusi.

Kui Sa avad terminali akna ja sisestad sinna pinout käsu, siis saad mugavalt vaadata neid GPIO kontakte ning nende tähendusi otse terminalis (näide uuemast Raspberry Pi 4 süsteemist):

Kui Sa avad terminali akna ja sisestad sinna pinout käsu


Allpool siis aga Raspberry Pi 3 Model B emaplaat:

Raspberry Pi 3SD mälukaart:
Raspberry Pi minikompuutriga peab kasutama microSD mälukaarte! See SD kaart on siis operatsioonisüsteemi ja salvestusruumi jaoks ette nähtud, Raspberry Pi plaadil on selleks ka vastav sisend olemas. Vanemad Pi plaadid kasutasid täissuuruses SD kaarte, aga uuemad Pi 2, Pi 3 ja Pi 4 mudelid kasutavad juba microSD kaarte. Raspberry Pi Foundation ise soovitab vähemalt 4 GB Class 4 SD kaarte, aga kuna nüüd on need SD kaardid üsna odavad, siis soovitan osta vähemalt 16 GB Class 10 microSD (või 32 GB Class 10 microSD) kaardi:

16GB Class 10 microSD kaart Sa võid näiteks sellise SD kaardi osta Eestis ITT Group veebipoest, kus pakutakse koos adapteriga 16 GB CLASS 10 microSD mälukaarti ja seda juba koos eelinstallitud 'Raspberry Pi OS' operatsioonisüsteemiga - sellest siin edaspidi.

Amazon veebipood pakub aga näiteks selliseid mitmes variandis CLASS 10 microSD kaarte (koos adapteriga, aga ilma eelinstallitud 'Raspberry Pi OS' opsüsteemita) - link.

✓ ✓ ✓ "Mälukaardid, nende erinevad tüübid ja spetsifikatsioonid. | SD kaartide ostmisest ja kasutamisest. | SD kaartide formateerimisest (vormindamisest)." - loe sellest rohkem sealt.Korpus (karp):
Pi tarnitakse täiesti "alasti" ja talle tuleks ka "kasukas" osta, Eestis näiteks sealtsamast ITT Group veeblehelt (see seal sobib Raspberry Pi 2 ja Pi 3 mudelitele, aga Pi 4 vajab juba uuemat tüüpi korpust). Näide ka Raspberry Pi 2 (või Raspberry Pi 3) ametlikust korpusest / karbist ($8.60):

Näide ka Raspberry Pi 2 ametlikust korpusest / kestast


Muideks Raspberry Pi 3 (Model B) korpus/karp on identne Raspberry Pi 2 (Model B) korpusega ja seega võib ka seda vana Raspberry Pi 2 korpust kasutada. Kuid kuna Raspberry Pi 3 omab ka Wi-Fi ja Bluetooth ühendust, siis et lisada neid ka oma vana Raspberry Pi 2 mini-kompuutrile, pead kasutama USB adaptereid.


Audio/video kaablid: Kui Sa ühendad oma Pi seadme HD teleri või uuema HDMI toega monitori külge, siis pead muretsema ka HDMI kaabli, näiteks sellise.

Raspberry PI toetab HDMI väljundit. Kui Sinu kompuutril aga puudub see HDMI port, siis pead ostma HDMI to DVI kaabli video jaoks ja lisaks ka 3.5mm stereo kaabli audio jaoks.


Toitega USB hub (USB jaotur): Kui Sa tahad oma Pi külge ühendada mitut seadet (näiteks nagu klaviatuur, hiir, USB Wi-Fi adapter, väline USB kõvaketas jne), siis peab Sul olema ka väline USB hub koos omaenda toiteallikaga (st toiteadapteriga) - näiteks I-TEC USB 3.0 CHARGING HUB 4 PORTS W/POWER ADAPTER. (Omaenese toitega USB jaotur peab just siis olema kui Sa ühendad Raspberry Pi külge näiteks välise USB kõvaketta.)


Ethernet kaabel või Wi-Fi adapter: Võrguühendus ei ole Pi jaoks vajalik, aga ta teeb tarkvara uuendamise ja allalaadimise palju lihtsamaks ning ta annab ka võrgust sõltuvatele rakendustele ligipääsu. Peale selle kui Sinu projekt nõuab ka interneti või võrguühendust, siis on vajalik Wi-Fi või Ethernet. Kõik Pi versioonid omavad emaplaadil Ethernet porti ja Sa võid lihtsalt torgata sinna oma Ethernet kaabli ja tegutseda. Kui Sa tahad kasutada traadita ühendust, siis Pi 3 ja uuemad Pi minikompuutrid omab ka sisseehitatud Wi-Fi ühendust. Vanema Pi mudeli puhul pead selleks kasutama aga micro Wi-Fi adapterit, mis on Pi seadmega ühilduv, näiteks sellist: Edimax EW-7811Un 150Mbps 11n Wi-Fi USB Adapter, Nano Size Lets You Plug it and Forget it, Ideal for Raspberry Pi / Pi2, Supports Windows, Mac OS, Linux (Black/Gold) - link poodi.


Hiir ja klaviatuur: Et oma Pi seadet üles seada ja tööle panna, pead kasutama ka hiirt ning klaviatuuri. Selleks sobivad kõik standardsed USB klaviatuurid ja hiired.


Kui Sa tahad uue Raspberry Pi jaoks osta täieliku stardikomplekti, siis sisesta Google otsingusse näiteks Best Raspberry Pi 3 Starter Kits või Raspberry Pi 3 Complete Starter Kit või Raspberry Pi 3 Starter Kit või Raspberry Pi 3 Essentials Kit ja vali sobiv välja. Näiteks Raspberry Pi 3 ametliku korpuse/kesta võid osta sealt ja tolles veebsaidis pakutakse peale kõige muu ka Raspberry Pi 3 stradikomplekti ..........või siis näiteks Raspberry Pi 3 Media Centre komplekti. Sama kehtib ka uuema Raspberry Pi 4 suhtes.

Sa võid ka minna eLinux.org veebsaiti, kust saad siis palju infot suure hulga Pi plaadiga ühilduvate lisaseadmete kohta.

Raspberry Pi kohta saad palju asjalikke õpetusi sealt.

Raspberry Pi kohta saad huvitavat ja vajalikku infot (näiteks ostuinfot) ka element14 veebsaidist.

Eestis pakub Raspberry Pi jubinaid ametlikult ITT Group.
RASPBERRY PI 3 MODEL B+ (Raspberry Pi 3 B+):

Juunis 2018 ilmus müüki ka uuem RASPBERRY PI 3 MODEL B+ (Raspberry Pi 3 B+) mudel ja selle mudeli spetsifikatsioon on siis järgmine:

- Protsessor: Broadcom BCM2837B0, Cortex-A53 (ARMv8) 64-bit SoC @ 1.4GHz (võrreldes tema eelkäijatega, omab ta kiiremat protsessorit)
- RAM (füüsiline mälu): 1GB LPDDR2 SDRAM
- 2.4GHz ja 5GHz IEEE 802.11.b/g/n/ac traadita LAN, Bluetooth 4.2, BLE (802.11ac lubab nüüd kiiremat traadita ülekannet)
- Gigabit Ethernet üle USB 2.0 (maksimaalne läbilaskevõime 300 Mbps) - sisseehitatud Ethernet pistikupesa saab samuti suurema kiiruse - 100Mbits/sec kuni 300Mbits/sec
- Laiendatud 40-pin GPIO liides
- Täissuuruses HDMI
- 4 USB 2.0 porti
- CSI kaamera port, et selle kaudu saaks Raspberry Pi kaamera ühendada
- DSI displei port: Raspberry Pi puutetundliku ekraani ühendamiseks
- 4-poolusiline stereo-väljund ja komposiitvideo port
- Micro SD port operatsioonisüsteemi laadimiseks ja muude andmete hoidmiseks
- 5V/2.5A DC toite sisend
- Power-over-Ethernet (PoE) tugi, see nõuab ka eraldi PoE HAT'i - ka see lisandus juurde

RASPBERRY PI 3 MODEL B+ on samade füüsiliste mõõtmetega nagu ka tema eelkäijad


RASPBERRY PI 3 MODEL B+ on samade füüsiliste mõõtmetega nagu ka tema eelkäijad (st Raspberry Pi 2 Model B ja Raspberry Pi 3 Model B) ja seega ta mahub ka sinna Sinu poolt varem ostetud Raspberry PI plastkorpusesse.


!!! Micro USB toide - OUTPUT: +5.1V ja 2.5A (Amp): RASPBERRY PI 3 MODEL B+ puhul tuleb kasutada aga juba 5V / 2.5A DC välist toidet (Micro USB toidet), näiteks sellist 5V mikro-USB 2.5A toiteplokki / adapterit.

Toitega USB hub (USB jaotur): Kui Sa tahad oma Pi külge ühendada mitut seadet (näiteks nagu klaviatuur, hiir, USB Wi-Fi adapter, väline USB kõvaketas jne), siis peab Sul olema ka väline USB hub koos omaenda toiteallikaga (st toiteadapteriga) - näiteks I-TEC USB 3.0 CHARGING HUB 4 PORTS W/POWER ADAPTER. (Omaenese toitega USB jaotur peab just siis olema kui Sa ühendad Raspberry Pi külge näiteks välise USB kõvaketta.)
Uuendatud, juuni 2019: Nüüd ilmus müüki ka uus Raspberry Pi 4 minikompuuter. Seda uut Raspberry Pi 4 (Raspberry Pi 4 Model B) emaplaati pakutakse kolmes versioonis:

* 2GB füüsilise mäluga (36 kuni 43 Eurot)
* 4GB füüsilise mäluga (50 kuni 64 Eurot)
* 8GB füüsilise mäluga (73 kuni 91 Eurot) – kui juba ostmiseks läheb, siis võiks ikka selle 8GB füüsilise mäluga mudeli osta, mingi Rapberry Pi 4 mudeli saab osta näiteks sealt. Kui Sa ostad 8GB Raspberry Pi mudeli ja kasutad väga kõrgetasemelist ning kallimat Micro SD kaarti (või väliselt ühendatud USB3 NVMe või SSD ketast), siis võid Pi mikrokompuutris jooksutada isegi mõnda kaasaegsamat mängu. Mängude mängimisel saab siin piiravaks teguriks Raspberry Pi graafikakaart (GPU) ja võib olla vähemal määral ka protsessor.

✓ ✓ ✓ "Mälukaardid, nende erinevad tüübid ja spetsifikatsioonid. | SD kaartide ostmisest ja kasutamisest. | SD kaartide formateerimisest (vormindamisest)." – loe sellest rohkem sealt.


See uus Raspberry Pi 4 kasutab nüüd lisaks ka USB-C (USB Type-C) toidet, mis asendab selle vana USB mikro-B pistiku, mida kasutatakse Raspberry Pi vanemates mudelites.

Peale selle on eemaldatud ka täissuurusega A-tüüpi HDMI liides, mis asendati kahe D-tüüpi micro-HDMI liidesega (ühenduspesaga). Aga Gigabit Ethernet pistikupesa paigutati nelja USB pesa kõrvale. Raspberry Pi 4 omab nüüd kahte USB 2.0 porti ja kahte USB 3.0 porti.

Raspberry Pi 4 spetsifikatsioon:

- Protsessor (uus): Broadcom BCM2711, Quad core Cortex-A72 (ARM v8) 64-bit SoC @ 1.5GHz (~3× jõudlus)
- Füüsiline mälu: 1GB, 2GB, 4GB ja nüüd ka 8GB LPDDR4-2400 SDRAM (seda sõltuvalt mudelist)
- Täieliku läbilaskevõimega BLE Gigabit Ethernet
- 2.4 GHz ja 5.0 GHz IEEE 802.11ac traadita võrk
- Bluetooth 5.0
- Kaks USB 3.0 ja kaks USB 2.0 porti
- UUS! 2 × micro-HDMI porti (kuni 4Kp60 toega), st maksimum sisendresolutsioon kuni 4096x2160/60fps ja maksimum hõive ja salvestamine kuni 4096x2160/60fps.
- MIPI DSI displei port
- MIPI CSI kaamera port
- Stereo audio ja komposiit video port
- Micro-SD mälukaardi pesa operatsioonisüsteemi laadimiseks ja andmete salvestamiseks (selle microSD kaardi pesa 2x kiirem, pakkudes teoreetilist maksimaalset 50 MBps võrreldes seda Raspberry Pi 3 B+ mudeli 25 MBps kiirusega); soovitan osta 16 GB Class 10 microSD (või 32 GB Class 10 microSD) kaardi.
- GPIO liides (minimum 3A*), sellest oli siin eelpool juba ka juttu - seal
- UUS! Kahe monitori / displei tugi, resolutsiooniga kuni 4K. Sa võid nüüd korraga kasutada kahte monitori (või ühte monitori ja ühte TV displeid) — ja 4K samuti!
- VideoCore VI graafika / OpenGL ES 3.x graafika
- HEVC video 4Kp60 riistvara dekodeerimine
- UUS! Toide tuleb nüüd USB-C (USB Type-C) ühenduse kaudu (varasema micro USB asemel).
- Töötemperatuur: 0 - 50° C
- Täielik ühilduvus varasemate Raspberry Pi toodetega ehk see, mille Sa lood selle uue Raspberry Pi 4-ga, hakkab töötama ka tema vanemate mudelitega.


Raspberry Pi OS operatsioonisüsteem (varem kutsuti seda 'Raspbian' opsüsteemiks): See on Raspberry Pi 4 vaikimisi operatsioonisüsteem. Ka Raspbian Desktop tarkvara uuendatakse ja võrreldes seda eelmise versiooniga, on Raspberry Pi OS distributsiooni lisatud 13370 uut paketti, uuendatud on rohkem kui 35532 paketti ja 7278 paketti eemaldati antud distributsioonist. Tõlgitud on 76 keelt (sh 39 keelt täielikult). See uus Raspberry Pi OS operatsioonisüsteem on "moderniseeritud kasutajaliidesega" ja ta sisaldab ka Chromium 74 (või uuemat) veebibrauserit — see Raspberry Pi OS (koodinimega Buster) on ühesõnaga Raspberry Pi minikompuutri ametlikuks ja soovituslikuks operatsioonisüsteemiks.

Raspberry Pi OS on ühilduv ka kõikide vanemate Raspberry Pi mudelitega! Seda pakutakse allalaadimiseks ja oma microSD mälukaardile panekuks kolmes variandis: "Raspberry Pi OS with desktop and recommended software" (soovitatav, meile tuttava graafilise töölauaga & kaasapandud soovitusliku tarkvaraga), "Raspberry Pi OS with desktop" (sama, mis eelmine, aga ilma soovitusliku tarkvarata) ja lisaks ka "Raspberry Pi OS Lite" (ilma graafilise töölauata, st GUI puudub) versioonides. Ühesõnaga laadid endale sobiva variandi sealt alla ja paned selle ise oma microSD mälukaardile.

Kuid nüüd pakutakse seal Raspberrry Pi enda kodulehel ka üht uut 'Raspberry Pi Imager' tarkvara, mis pakub kiiret ja lihtsat viisi nii Raspberry Pi OS'i enda kui ka muude operatsioonisüsteemide installimiseks microSD kaardile. Selle 'Raspberry Pi Imager' programmi kasutamine on väga lihtne ja mugav, pärast mõnda hiireklõpsu ongi Sinu Raspberry Pi microSD kaart kasutamiseks valmis. (Kasuta sellist microSD mälukaarti, mille mahuks on vähemalt 16GB.) Sellest 'Raspberry Pi Imager' tarkvarast tuleb siin edaspidi veel ka juttu.

Märkus: Kuid tulevikus võib sealsel allalaadimise veebilehel ka juba uuemaid ja teiste nimedega Raspberry Pi OS operatsioonisüsteemi versioone / distributsioone näha.


Raspberry Pi OS EI ERINE suurt oma eelkäijast Raspbian (koodinimega Stretch) operatsioonisüsteemist, enamik muudatusi tehti just turvalisuse osas ja seda "kapoti all". Raspberry Pi OS'i töölaua rakendused näevad samamoodi välja, aga töölaua enda ja ka akende välimust on natuke muudetud ning kaasaegsemaks tehtud. Kasutajaliidese elementide välimust on lihtsamaks muudetud. Ka see 'Eject' ikoon väliste USB seadmete eemaldamise jaoks ilmub tööriistaribale ainult siis kui Raspberry Pi seadmega on mingi väline USB draiv ühendatud (st kui on, mida eemaldada).

Raspberry Pi emaplaadiga ühendati mälupulk ja selle peale ilmus ülesse tööriistaribale kettaikoon. Kui Sa klikid sellele ikoonile ja seejärel klikid tema alla ilmunud välise meedia nimele, siis võid selle välise meedia turvaliselt Raspberry Pi emaplaadist eemaldada:

Raspberry Pi emaplaadiga on mälupulk ühendatud
GL draiver on nüüd Raspberry Pi 4 vaikimisi draiveriks — vanemad Pi seadmed kasutavad aga mitte-GL draiverit. Kui GL draiver on kasutusel, siis saab ligi ka uuele "Screen Configuration" tööriistale, mis võimaldab Sul seadistada mitme displei paigutust Raspberry Pi 4 minikompuutril. Seda tööriista saab kasutada ka resolutsioonide jms seadistamiseks. Avad selle tööriista menüü 'Eelistused > Screen Configuration' kaudu – pilt.

Screen Configuration

Näiteks kui Sa töötad parasjagu oma Raspberry Pi minikomputriga ja kui Sa soovid veel lisaks ka teist displeid kasutada, siis ühendad selle teise monitori või siis TV displei teise micro-HDMI kaabli abil oma Raspberry Pi seadmega ning teed seejärel Raspberry Pi restardi (ümberlaadimise), et Pi töölaud ilmuks ka sinna teisele monitorile või telerile. Järgmine pilt näitab, et kasutatakse monitori ja TV displeid – pilt.

Aga see pilt näitab, et selle teleri suurel ekraanil on avatud ka veebibrauseri vähendatud aken – pilt.

Märkus: Sul tuleb üks või siis soovi korral kaks micro-HDMI kaablit oma Raspberry Pi 4 seadmele veel lisaks juurde osta:

Sul tuleb üks või siis soovi korral kaks micro-HDMI kaablit oma Raspberry Pi 4 seadmele veel lisaks juurde osta
2m micro-HDMI kaabel
1m micro-HDMI kaabel


'Raspberry Pi Configuration' (peamenüü 'Eelistused > Raspberry Pi Configuration') aknas on nüüd ka mõned uued nupud, mis reguleerivad Raspberry Pi 4 videoväljundeid. (Neid nuppe ei näidata Raspberry Pi varasemate mudelite kasutamisel.) Raspberry Pi 4 puhul ei saa samaaegselt kasutada nii analoog-komposiitvideo (üle 3.5mm Composite Video / Audio väljundi) kui ka HDMI-väljundit, seega on see analoog-komposiitvideo väljund vaikimisi välja lülitatud. Ka see 4Kp60 resolutsioon / eraldusvõime üle HDMI väljundi on vaikimisi välja lülitatud, sest see nõuab kiiremat taktisagedust, mis põhjustab kõrgema töötemperatuuri ja suurema energiatarbimise. Kuid Sa võid soovi korral ja vajadusel ükskõik millise neist ka aktiveerida - selleks need uued nupud ongi. (Raspberry Pi 4 emaplaat omab nüüd kahte micro-HDMI porti.)

4Kp60 resolutsioon


Märkus: Oma olemasolevat vanemat Raspberry Pi operatsioonisüsteemi ei soovitaks selle kõige uuema Raspberry Pi OS-iga uuendada vaid minna sinna Raspberry Pi ametlikule allalaadimiste veebilehe (https://www.raspberrypi.org/downloads/) ja kasutada sealset uusimat Raspberry Pi OS versiooni.


!!! Raspberry Pi 4 (4GB või 8GB mäluga) mudelit võib nüüd tõesti kasutada kui odavat ja vähe elektrienergiat õgivat minikompuutrit ning Sa saad sellega oma igapäevased toimingud ära tehtud, näiteks internetiühendus, Email, veebis sirvimine, tekstitöötlus & arvutustabelid, videod / filmid (UltraHD video), HD video sujuv voogesitus / striimimine (Netflixil, Amazon Prime, YouTube, Spotify, Shudderis jne), printimine, koostöö jne...

Jõudlus on tal üsna hea: lokaalset videot (480p või 1080p) näitab ta väga hästi, ka 4K või 1080p HD video voogesituse vaatamine täisekraani režiimis jookseb ilusti kuigi video kvaliteet ei ole veel see kõige parem. Aknarežiimis on 4K või HD 1080p video voogesitust parem vaadata. Video voogesituse / striimimise teeb kindlasti paremaks tulevane parem tarkvara ja GPU uued draiverid (Pi 4 ja tema VideoCore VI GPU kasutab vähem suletud Mesa draivereid), sest Raspberry Pi 4 riistvara on ses osas hea.

emaplaat

toide

korpus


Kui Sa ostsid microSD mälukaardi koos kaasapandud 'Raspberry Pi OS' operatsioonisüsteemiga või kui Sa laadisid selle ise alla või kui Sa kasutasid seda 'Raspberry Pi Imager' tarkvara ja kirjutasid selle opsüsteemi oma microSD mälukaardile, siis ühendades selle SD mälukaardi esimest korda oma Raspberry Pi 4 emaplaadiga, jõuad Sa praktiliselt kohe tema töölauale. Sellel töölaual näed siis 'Raspberry Pi OS' operatsioonisüsteemi vaikimisi taustapilti ja "Welcome to Raspberry Pi" nõustajaakent, kus kliki kohe Next nupule, et jätkata mõnede oluliste asjade paikapanemist (näiteks regiooni, ekraanikeele, oma vaikimisi pi kasutajakonto parooli, Wi-Fi ühenduse jms seadistamist). Sa võid neid sätteid igal ajal ka hiljem muuta – Raspberry Pi peamenüü kaudu. Sul tuleb ka peamenüü 'Eelistused > Klaviatuur ja hiir' kaudu oma klaviatuuri paigutus ära määrata.

jõuad Sa praktiliselt kohe tema töölauale...

Next


'Raspberry Pi OS' (Raspbian) operatsioonisüsteemiga kaasatulev Chromium 74 (või uuem) veebibrauser:

Chromium 74 veebibrauser


Avati peamenüü ja selle "Eelistused" menüü (kasutaja valis eelnevalt eestikeelse ekraanikeele)...:

Avati peamenüü ja selle "Eelistused" menüü


...ja sama, aga siin on ekraanikeeleks inglise keel:

...ja sama, aga siin on ekraanikeeleks inglise keel


Juuni 2019. Raspberry Pi 4 Model B emaplaadi enda ja selle jaoks muud vajalikud jubinad (näiteks 'Official Raspberry Pi Micro HDMI to HDMI Cable – 1m', 'Official Raspberry Pi USB-C Power Supply – EU – 5V 3A', '16GB Micro SD – SanDisk Class 10 – NOOBS' või 'Micro USB to USB-C Adapter') võid osta praegu näiteks sellelt ametlikult pakkujalt (Taani ametlik Raspberry Pi jubinate tarnija).Raspberry Pi 4 temperatuurid ja Raspberry Pi 4 minikompuutri jahutamine:

SoC (Raspberry Pi süsteemikiip) omab ka sisemist temperatuuriandurit, mille tarkvara kindlustab selle et protsessori temperatuur ei ületaks eelnevalt määratud piiri, milleks on kõikide hilisemate Pi mudelite puhul 80° C kuni 85° C. Kõik Raspberry Pi mudelid langetavad automaatselt jõudlust siis kui protsessori temperatuur tõuseb üle 80° C, et sel teel alandada protsessori temperatuuri. Kui Raspberry Pi läheneb oma termilistele piiridele, siis vähendatakse protsessori taktsagedust (ehk impulsside arvu sekundis), et vältida Pi emaplaadi ülekuumenemist, sellega aga väheneb ka minikompuutri jõudlus. Sellist Raspberry Pi protsessori taktsageduse automaatse reguleerimise funktsiooni nimetatakse drosseldamiseks (Throttling) ja antud mehhanismi kasutatakse näiteks ka väiksemate sülearvutite puhul.

Raspberry Pi puhul kasutatakse drosseldamist järgmiselt:

* Protsessori (CPU) taktsagedust hakatakse järk-järgult langetama siis kui ARM tuuma temperatuur on 80° ja 85° C vahemikus;
* Kui temperatuur jõuab 85° C piirile, siis hakatakse vähendama nii protsessori (CPU) kui ka graafika (GPU) taktsagedust.

Kui alustatakse CPU taktsageduse langetamist ehk drosseldamist, siis teavitatakse sellest ka kasutajat ja tema ekraanile ilmub kaks erinevat hoiatusikooni, seda juhul kui ta kasutab ikka seda graafilist kasutajaliidest (töölauda):

Throttling -1 Throttling - 2


Märkus: Raspberry Pi 3 Model B+ ja Raspberry Pi 4 mudelite puhul on seda tehnoloogiat natuke muudetud, et tagada paremat soojuse hajutamist ning et suurendada termilist massi. Nüüd on lisaks kehtestatud ka nn pehme temperatuuripiir, mille eesmärgiks on maksimeerida seda aega, mille jooksul Pi võib jõuda selle maksimaalse 85 ° C piirini. Kui jõutakse selle pehme piirini, siis vähendatakse protsessori taktsagedust 1,4 GHz-lt kuni 1,2 GHz-ni ja tööpinge väheneb veidi. See vähendab temperatuuri kiiret tõusu. Vaikimisi on selleks pehmeks limiidiks / piiranguks 60° C, aga seda võib soovi korral ka muuta: avad config.txt faili ja muudad seal temp_soft_limit sätet. (Raspberry Pi 4 mudeli puhul ei ole seda pehmet piirmäära veel määratud.)


Raspberry Pi 4 kuumeneb pideva töötamise ja täiskoormuse ajal kiiremini ning rohkem kui seda tema eelkäijad. Kui Raspberry Pi 4 temperatuur tõuseb üle 80° C, siis protsessor "laseb tempo alla, et ennast jahutada", aga see vähendab ka jõudlust. Kui Sinu Raspberry Pi 4 on täielikult karbi / korpuse sees, kus ei ole mingit jahutust, siis vajab ta kindlasti aktiivset jahutamist (ventilaatoriga). Pi 4 puhul ongi mõtekas kasutada just seda aktiivset ventilaatoriga jahutamist ja seda isegi siis kui tema emaplaat asub pool-lahtises korpuses. Passiivne jahutamine (jahutusradiaatoriga) suurt ei aita ja seda võib vajadusel koos selle aktiivse jahutusega kasutada.Kuidas oma Raspberry Pi temperatuuri mõõta?

Et Raspberry Pi temperatuuri mõõta, ava terminali aken, sisesta sinna järgmine käsk ja vajuta ENTER...:

vcgencmd measure_temp

vcgencmd measure_temp

...või siis selline käsk:

/opt/vc/bin/vcgencmd measure_temp

/opt/vc/bin/vcgencmd measure_temp

Aga mõnikord on mõtekas hoopis järgmist käsku kasutada, sellega kuvatakse temperatuurinäit jooksvalt iga 2 sekundi pärast:

watch vcgencmd measure_temp

watch vcgencmd measure_temp


Märkus: Sa võid CPU / GPU temperatuuri vaadata ka nii: avad /sys/class/thermal/thermal_zone0 kausta ja seejärel teed seal temp failil 2x kliki. Selle peale avatakse see fail ja Sa näed seal temperatuurinäitu, mis tuleb Sul seejärel 1000-ga jagada. Aga selle 'temp' faili avamise asemel võid seda alternatiivina teha ka terminali aknas, kus sisesta järgmine käsk ja vajuta ENTER:

cat /sys/class/thermal/thermal_zone0/tempStressitestimine:

Sellist stressitestimist kasutatakse selleks et veenduda, et kas Sinu jahutussüsteem ja toide ikka töötavad korralikult siis kui protsessor (CPU) töötab täiskoormusega. Neid stressitestimisi võib mitut moodi teha, aga toon siin näiteks kaks erinevat stressitesti: 1) "Stress" — selle testiga simuleeritakse Raspberry Pi igapäevast tööd, aga siin käib Pi kõikide ressursside kasutamine suure koormuse all; 2) "cpuburn-a53" — see test suurendab maksimaalselt Pi protsessori koormust (kasuta seda testi ettevaatlikult!). Et neid teste teha, veendu esmalt järgmistes asjades:

* Realiseeri kõigepealt oma Pi jahutamise meetodid (ventilaator, jahutusradiaatorid või need mõlemad koos);
* Veendu, et Sa kasutaksid Raspberry Pi ametlikku toiteallikat (Raspberry Pi 15.3W USB-C Power Supply);
* Käivita see esimene "STRESS" test ja veendu, et süsteem oleks 10 minuti jooksul stabiilne ning jahutatud;
* Alles seejärel (!) käivita "cpuburn-a53" test ja veendu, et süsteem oleks stabiilne ja jahutatud 10 minuti jooksul. (Kui Sul eelmine "STRESS" test näitas kõrget temperatuuri, alates 80° C või kui kasutati seda drosseldamist, siis ära antud testi käivita vaid täienda esmalt oma Pi 4 jahutust ja seejärel testi uuesti!)
* Kui Sinu süsteem töötab liiga kuumalt, siis lisa täiendavaid või uusi jahutuselemente ja testi seejärel uuesti.

Ava terminali aken, sisesta sinna alltoodud käsud ja vajuta iga käsu järel ENTER:

sudo apt-get install stress
wget https://raw.githubusercontent.com/ssvb/cpuburn-arm/master/cpuburn-a53.S
gcc -o cpuburn-a53 cpuburn-a53.S


Nüüd käivita need testid ja ole valmis ka selleks et juhul kui temperatuur läheb liiga kõrgeks, siis pead oma Raspberry Pi seadme toite välja tõmbama! Kõige parem oleks selliseid teste teha äsjainstallitud 'Raspberry Pi OS' operatsioonisüsteemiga, et Sinu olulisi faile ei rikutaks, juhul kui Sa pead selle toite välja tõmbama.

!!! Juhul kui Sul on vaja oma süsteem tavalisel teel kiiresti välja lülitada ja kui ta on "rippuma jäänud" (ei reageeri), siis proovi enne toite füüsilist väljatõmbamist vajutada alt + prtscr + b klahve, mis peab esile kutsuma süsteemi restardi (taaskäivitamise). Kui ka see ei tööta, alles siis eemalda see füüsiline toitekaabel !!!


1) Et käivitada seda esimest "Stress" testi, sisesta järgmine käsk ja vajuta ENTER:

while true; do vcgencmd measure_clock arm; vcgencmd measure_temp; sleep 10; done& stress -c 4 -t 900s

Jälgi nüüd 10 minuti jooksul CPU sagedust ja temperatuuri. Kui käesoleva testimise jooksul ei kasutata drosseldamist ja kui temperatuur ei jõua 80° C piirile või üle selle, siis on kõik korras ning alles sel juhul kasuta seda teist cpuburn-a53 testimist. Järgnev pilt näitab, et see test läbiti väga edukalt ja nüüd võib ka seda teist testimist alustada:

Et käivitada Stress'i sisesta järgmine käsk ja vajuta ENTER


2) "cpuburn-a53" test: Kui eelmise testiga oli tõesti kõik korras, alles siis ava uuesti terminali aken, sisesta alltoodud käsk ja vajuta ENTER:

while true; do vcgencmd measure_clock arm; vcgencmd measure_temp; sleep 10; done& ./cpuburn-a53

Kui eelmise testiga oli kõik korras, siis sisesta järgmine käsk ja vajuta ENTER


See cpuburn-a53 test on märksa "jõhkram" ja Sa näed kohe ka teatud temperatuuri tõusu (vaata eelmist pilti); natuke kehvema jahutuse puhul võib see temperatuur tõusta 10 sekundi jooksul kohe 20-30 kraadi. Enne selle cpuburn-a53 testi käivitamist veendu, et Sinu Pi oleks korralikult jahutatud!Märkus: See ülaltoodud testides kasutatud vcgencmd käsk on igati kasulik käsk ja temaga saad teada oma süsteemi mitmesugust informatsiooni. Kui Sa sisestad terminali aknasse näiteks vcgencmd commands käsu, siis kuvatakse Sulle kõik võimalikud parameetrid, mida Sa võid selle vcgencmd käsuga kasutada. Näiteks kui Sa kasutad vcgencmd measure_temp käsku, siis kuvatakse Sulle Pi emaplaadi jooksev temperatuur; kui Sa sisestad näiteks vcgencmd measure_volts käsu koos core, sdram_c, sdram_i, või siis sdram_p komponendiga, siis saad teada antud komponendi pinge voltides (näiteks vcgencmd measure_volts core käsk) jne. (RPI vcgencmd käsu kasutamisest saad ülevaate sealt.)

Kui Sa kasutad vcgencmd measure_clock arm käsku, siis kuvatakse Sulle Raspberry Pi protsessori aktuaalne "clock speed" (ilma piiranguta või nõutud kiiruseta) ja see tulemus kuvatakse megahertzides (MHz), näiteks tulemus frequency(48)=600117184 on siis 600 MHz - vaata kahte eelmist (ülemist) pilti. Protsessori "clock speed" näitab seda et kui palju tsükleid sekundis võib protsessor täita. Protsessori "clock speed"-i nimetatakse ka protsessori taktsageduseks, PC taktsageduseks ja protsessori kiiruseks. Seda mõõdetakse gigahertzides (GHz) ja megahertzides (MHz), mis viitab miljarditele või miljonitele impulssidele sekundis. Allpool aga Raspberry Pi erinevate mudelite protsessorite "clock speed" näitajad:


Allpool aga Raspberry Pi erinevate mudelite protsessorite kiirusedKui Sa läbisid need kaks ülaltoodud testi edukalt, siis on Sinu Pi minikompuuter stabiilne ja hästi jahutatud.


Sa võid kasutada ka näiteks vcgencmd get_throttled käsku. Kui tulemustes kuvatakse ainult nullid (0x0), siis on kõik korras, aga kui Sa näed ka mingeid muid numbreid, siis käib kas drosseldamine või on siis pingega mingeid probleeme (toitekaabel koos adapteriga võib vale olla)...:

Sa võid nüüd huvi pärast kasutada ka näiteks vcgencmd get_throttled käsku


Juhul kui see ülaltoodud vcgencmd get_throttled käsk väljastab näiteks 0x20002, siis see esimene 2 näitab seda et Pi minikompuutrit oli millalgi vahepeal juba drosseldatud (näiteks alates buutimisest kuni mingi ajahetkeni antud seansi jooksul) ja see viimane 2 informeerib meid sellest et ka antud momendil käib CPU drosseldamine ehk tema taktsageduse vähendamine. Sa pead oma Pi jahutamise korda tegema!

Lõpuks sisestas kasutaja veel ka watch vcgencmd measure_temp käsu, et näha pärast oma testimiste lõpetamist ka Raspberry Pi jooksvat temperatuuri, seda kuvatakse nüüd iga kahe sekundi järel:

Lõpuks sisestas kasutaja veel ka watch vcgencmd measure_temp käsu...


Seega, kui Sa töötad Pi 4 miniarvutiga pidevalt ja täiskoormusega (näiteks kasutad teda Kodi meediakeskusena või retro mängukeskusena või vaatad voogvideot), siis peaksid kindlasti selle aktiivse jahutuse (ventilaatori) peale mõtlema.

Kohe-kohe tulevad müüki ka igasugused, just Raspberry Pi 4 mudeli jaoks ettenähtud, jahutusradiaatorid, ventilaatorid, Pi 4 emaplaadi jahutamiseks ettenähtud spetsiaalsed korpused ja mitmekihilised jahutusega korpused / "tornid" või "virnad" (mitme Pi 4 emaplaadi jaoks) ning muud Pi jahutamiseks vajalikud jubinad. Peaasi, et Sa otsid ikka just neid Raspberry Pi 4 jaoks ettenähtud jubinaid ja allpool siis ka mõned näited nendest:

Esimene näide: Allpool siis kaks näidet https://www.amazon.co.uk veebipoes pakutavatest Raspberry Pi 4 jahutamise võimalustest (juuni 2019), kus on siis tegu nn "virnadega", kuhu võib oma Pi emaplaadid torni kokku monteerida ja neid ühtlasi ka jahutada. Selline "riiul" on ka siis üsna kasulik, kui Sul on mitme erineva projekti (erinevad operatsioonisüsteemid jms projektid) jaoks mitu Raspberry Pi emaplaati:

a) Selle ülemise pakkumisega (vaata alltulevat pilti) on kaasas väga vaiksed jahutusventilaatorid ja lisaks ka passiivsed jahutusradiaatorid, seega võib siin kasutada kahekordset jahutust; iga kihi jaoks on ette nähtud kaks suurt jahutusradiaatorit ja üks väike jahutusradiaator, kokku 8 suurt ja 4 väikest jahutusradiaatorit; pluss iga kihi jaoks ka üks mini-ventilaator; Sa võid sellesse virna laduda / monteerida 2, 3 või 4 Pi emaplaati; enne kasutamist tuleb nendelt plastplaatidelt need kaitsepaberid eemaldada, aga jahutusradiaatoritelt tuleb eemaldada ainult kaitselint (seda linti ei tohi koos termoliimiga eemaldada!); kaasa on pandud ka üsna hea juhend, aga seda juhendit tuleb tähelepanelikult vaadata: jälgida plastplaatide suunda ja nende avade asetust; ventilaatorid tuleb paigaldada nii et nende etiketiga pool jääks ikka allapoole, suunaga emaplaadi poole ja et ventilaatorite toitejuhtmed jääksid selle GPIO liidese poole / juurde. Sa ei pea neid jahutusradiaatoreid kohe paigaldama, sest ventilaatorist ja üsna avatud korpusest peaks iga juhul piisama, aga suure vajaduse puhul võid hiljem lisaks ka need jahutusradiaatorid paigaldada;

b) Teise (alumise) pakkumisega tulevad kaasa ainult jahutusradiaatorid; iga kihi jaoks on ette nähtud kaks suurt jahutusradiaatorit ja üks väike jahutusradiaator, kokku 8 suurt ja 4 väikest jahutusradiaatorit; enne kasutamist tuleb nendelt plastplaatidelt need kaitsepaberid eemaldada, aga jahutusradiaatoritelt tuleb eemaldada ainult kaitselint (seda linti ei tohi koos termoliimiga eemaldada!); Sa võid sellesse virna laduda / monteerida 2, 3 või 4 Pi emaplaati. Kaasa on pandud ka üsna hea juhend, aga seda juhendit tuleb tähelepanelikult vaadata, st jälgida plastplaatide suunda ja nende avade asetust jne:

Allpool siis näide Raspberry Pi 4 kahest jahutamise võimalusest Link poodi Link poodi -2


!!! Kuidas selle "riiuli" mini-ventilaatorite toitejuhtmeid Pi emaplaadil asuva GPIO liidese külge ühendada, sellest pilt siin. Selliseid ülaltoodud jahutusega "torne" pakuvad Pi 4 jaoks ka teised firmad...


Teine näide: Kuid seesama https://www.amazon.co.uk veebipood pakub Raspberry Pi 4 jahutamiseks näiteks ka järgmist lahendust (järgmine pilt). See lahendus sobib Raspberry Pi 4B & Raspberry Pi 3 Model B & Raspberry Pi 2 Model B & Raspberry Pi 3B+ emaplaatidele. Antud asjanduse kokkupanek on lihtne ja näitlik juhis sellest seal (video). Too video on küll Raspberry Pi 3 ajast tehtud, aga sobib ka Raspberry 4 emaplaadi jaoks. Peale selle on veebipoe pildid antud juhul natuke "valed", see ventilaator tuleb kinnitada ülemise plastkaane külge nii et ventilaatori etikett jääks ikka allapoole...; ka nende kahe plastkaane pikad "kinnitustorud" tuleb ümerpööratult asetada ja seejärel nad kaante külge kinni kruvida (need ümarate otstega kinnituspoldid jäävad seega allapoole ehk siis antud korpuse jalgadeks, millele ta toetub):

Raspberry Pi 4 jahutamiseks ...

Kest koos ventilaatoriga
!!! Kuidas selle ülaltoodud "GeeekPi Acrylic Case for Raspberry Pi 4 Model..." mini-ventilaatori toitejuhtmeid Pi emaplaadil asuva GPIO liidese külge ühendada, sellest pilt siin - pilt. Kui Sa kasutad selle ventilaatori puhul täielikku jahutusrežiimi (täiskoormust / täiskiirust), siis on ventika suminat ka natuke kuulda ja sel juhul ära pane seda Pi korpust otse lauaplaadi peale vaid aseta ta näiteks mingi õhema raamatu või muu sellise peale. Aga "vaikse jahutusrežiimi" (mitte täiskiiruse) korral pole selle ventika tööd üldse kuulda ja see "vaikne jahutusrežiim" peaks üldjuhul alati sobima. Üldiselt sama moodi tuleks ka teiste firmade mini-ventilaatorid selle GPIO liidese külge ühendada.

Proovisin seda ülaltoodud pooleldi suletud ja mini-ventilaatoriga korpust ka enda Raspberry Pi 4 emaplaadiga ning tulemused:

* Lülitasin selle ventilaatori välja ja lasin Pi plaadil töötada niisama tühjalt umbes paar tundi ning temperatuurinäit oli keskeltläbi 61 'C.

temperatuurinäit - 1


* Seejärel jooksutasin tund-paar aknarežiimis videosid (ventilaator ei töötanud) ja temperatuurinäit oli keskeltläbi 64 'C.

* Pärast seda panin ka selle ventilaatori käima ("vaikse jahutusrežiimiga") ja temperatuur langes kohe 36 'C peale, seda isegi intensiivse töötamise ajal:

temperatuurinäit - 2


* Ventilaator töötas endiselt ("vaikse jahutusrežiimiga") ja nüüd lasin üle tunni aja 1080p HD video voogesitusel täisekraani režiimis joosta ning temperatuuri näit oli ainult 43 'C ümber.


Kolmas näide, osta eraldi jahutusventilaator koos sealsamas veebipoes pakutava Pibow Coupé 4 korpusega (ka soovitan!): Ja Sa võid ka eraldi jahutusventilaatori osta, näiteks sellise väga hea & vaikse ventilaatori nagu siin alltoodud "Fan SHIM for Raspberry Pi" jahutusventilaator — link poodi.

Tema puhul osta sealtsamast ka see Pibow Coupé 4 korpus, mis sobib ainult Raspberry Pi 4 plaadile (seal allpool on ka video sellest et kuidas seda korpust kokku panna, väga lihtne) — link poodi.

!!! Soovitan selle ventilaatoriga kasutada ka septsiaalset tarkvara, antud jahutusventilaatori paigaldamise ja tema tarkvara installeerimise juhis on seal.

Fan SHIM for Raspberry Pi

Fan SHIM for Raspberry Pi - 2


Näiteks kui Sa ostad sealtsamast Pimoroni veebipoest korraga alltoodud jubinad, siis pead välja pritsima järgmise summa... (seal veebipoes pakutakse ka muud huvitavat...):

• 1x Raspberry Pi 4 jahutusradiaator (£2.00)
• 2x Pibow Coupé 4 - Rainbow korpus (£7.08)
• 1x Fan SHIM for Raspberry Pi (jahutusventilaator - £8.00)
• VAT: £4.83 GBP
• Kohaletoimetamine: £5.00 GBP (tavaline tarneviis ja paki saad kätte lähimast EP/Omniva postkontorist, 5-7 tööpäeva jooksul)
• KOKKU: £33.99 GBP (36.85 Eurot)

Pibow Coupe korpused


Märkus: Kui Sa tahad Pibow Coupé korpust oma Raspberry Pi 3 B+ või varasemate Pi plaatide jaoks, siis mine sinna.


Neljas näide: Kui Sa kasutad Raspberry Pi 4 ametlikku korpust, siis võid ka tema puhul mini-ventilaatorit kasutada: puurid korpuse kaanesse vastava suurusega ümmarguse augu (näiteks "LENOX Tools Bi-Metal Speed Slot Arbored Hole Saw with T3 Technology, 1-1/8-Inch" augusaega - $13.60) ja kinnitad sinna selle ventilaatori (etiketiga ülespoole). Sellega on küll natuke nikerdamist, aga kel huvi, see võib lugeda juhist sealt.

Kui Sa kasutad Raspberry Pi 4 ametlikku korpust...
UUENDATUD! Rasperry Pi Foundation pakub nüüd ka ise oma ametliku Raspberry Pi 4 korpuse jaoks jahutusventilaatorit ja jahutusradiaatorit (ostmine & juhised, hind on €8,08). Kuid see radiaator on vajalik ainult sel juhul kui Raspberry Pi 4 töötaks pidevalt väga suure koormuse all või kui Sa tahad Pi 4 protsessorit ülekiirendada (overclocking). See jahutusradiaator tuleb protsessori peale kleepida (enne eemaldad sellelt radiaatorilt kile). Aga Raspberry Pi 4 miniarvuti tavaliseks kasutamiseks piisab ainult sellest ventilaatorist.

Rasperry Pi Foundation lasi nüüd välja ka omaenda ametliku Raspberry Pi 4 korpuse koos jahutusventilaatori ja jahutusradiaatoriga.

See ventilaator tuleb kaasapandud "kinnitusalusega" (vaata ülemist pilti) kinnitada Raspberry Pi 4 ametliku korpuse kaane külge ja selle paigaldamine on üsna lihtne ning eksimisvõimalusi praktiliselt ei ole - pilt. See ventilaator tõmbab õhku sisse USB ja Ethernet pistikupesade kaudu, suunab seejärel selle õhu üle protsessori külge kinnitatud jahutusradiaatori ning viib õhu välja SD kaardipesa kaudu. Selle ventilaatori eluiga on umbes 30 000 tundi ja see on suhteliselt madala müratasemega.

Pakendil on diagramm, mis näitab, et selle ventilaatori punane ja must toitejuhe tuleb vastavalt ühendada GPIO kontaktidega ehk pistikutega 4 ning 6 ja see sinine juhe (mis on juhtimisliin) tuleb ühendada GPIO pistikuga nr. 8 (GPIO14). 'Raspberry Pi Configuration' utiliidis on selle sinise juhtme jaoks määratud vaikimisi GPIO14 (8) kontakt/pistik ja seepärast torkagi see sinine juhe just sinna pistikusse, kuhu see diagramm seda soovitab. Tee need ühendused korrektselt, vastasel juhul võid midagi "kärssama panna"...:

Selle ventilaatori paigaldamine on üsna lihtne ja eksimisvõimalusi praktiliselt ei ole.

Veendu, et Sul oleks Raspberry Pi OS-i viimased värskendused installitud (sisesta terminali sudo apt update käsk + ENTER ja seejärel sudo apt full-upgrade käsk + ENTER). Või siis kasuta Raspberry Pi OS-i uusimat distributsiooni (detsember, 2020 väljalaset), sest just selles distributsioonis on sinna Raspberry Pi Configuration utiliiti lisatud ka ventilaatori juhtimise võimalused.

Kui Sul on see ventilaator Raspberry Pi 4 korpusesse installitud ja ühendatud ning ka uusimad värskendused installitud, siis tee Raspberry Pi 4 seadme restart ja ava seejärel see Raspberry Pi Configuration utiliit (menüü / Preferences / Raspberry Pi Configuration). Ava selle utiliidi Performance vahekaart. Kui originaalne Pi ventilaator ei ole veel installitud (või kui see on valesti ühendatud), siis on need ventilaatori valikud siin utiliidis hallid ja ligipääsmatud. Kui aga ventilaator tuvastatakse, siis saad siitkaudu ventilaatori sisse või välja lülitada, määrata GPIO kontakti ehk pistikupesa, kuhu see ventilaatori juhtimisliin on ühendatud, ja valida temperatuuri, mille juures see ventilaator peaks sisse lülituma, vahemikus 60–120 kraadi.

Ava selle utiliidi Performance vahekaart


teade
Kui Sa oled CPU (protsessori) temperatuuri pärast tõesti mures, siis võid ülemisele tegumiribale (paneelile) lisada ka 'CPU Temperature Monitor' plugini. Tee selle tegumiriba vabal osal paremklõps ja vali avanevast rippmenüüst 'Add/Remove Panel Items' (ehk 'Paneelikirjete lisamine ja eemaldamine') menüüpunkt – pilt.

Seejärel kliki paremal Add (Lisa) nupule – pilt.

Lõpuks vali CPU Temperature Monitor ja kliki allpool Add (Lisa) nupule – pilt. Ja tulemus:

Ja tulemus

PS! Kuidas oma Raspberry Pi minikompuutris teha kindlaks seda et milline 'Raspberry Pi OS' (endine 'Raspbian') versioon seal jookseb?

Ava terminali aken ja sisesta sinna järgmine käsk ning vajuta ENTER:

cat /etc/os-release

Ava terminali aken ja sisesta sinna järgmine käsk ning vajuta ENTERLisa (seoses Raspberry Pi 4 mudeli nende kahe micro-HDMI pordiga):

Kuna Raspberry Pi 4 kasutab nüüd kahte Micro HDMI porti, siis võib mõnel kasutajal võib olla ka seda Micro HDMI to HDMI adapterit (HDMI to Micro HDMI adapterit) vaja minna, näiteks nagu https://amzn.to/2Y4rY3T poes pakutav (2 tk pakis). Kuid sellist adapterit võib ka muudel juhtudel vaja minna...:

Micro HDMI to HDMI adapter

Micro HDMI to HDMI adapter - 2

Micro HDMI to HDMI adapter - 2


teade
"Mis on HDMI jagajad ehk jaoturid (HDMI splitters)? | Mis on HDMI lülitid (HDMI switches)? | Mis on kahesuunaline HDMI lüliti (Bi-Directional HDMI Switcher)? | HDMI jagajad vs HDMI lülitid: millal tuleks neid osta ja kasutada?" – link.


teade
Selle osa lõpetuseks Raspberry Pi mudelite kiire ülevaade (2020. a. seisuga) - pilt.


Ja veel üks üsna huvitav vidin Raspberry Pi minikompuutri jaoks: Tähevärav koos tulede, helide ja muu sellisega. Stargate SG-1 (Tähevärav SG-1) on üks meie aja parimaid ulmesarju tänu selle heale stsenaariumile ja suurepärasele näitlejatööle. Kui Sa oled selle sarja fänn, siis võid kas ise ehitada või siis millalgi tulevikus osta endale sellise tähevärava. Stargate SG-1 fänn Kristian Tysse pani selle värgi kokku ja kirjutas kogu sellest protsessist väga üksikasjalikult oma veebisaidis.

Üks üsna huvitav vidin Raspberry Pi minikompuutri jaoks

Etteotsa
Raspberry Pi puhul operatsioonisüsteemi installeerimine:


'Raspberry Pi OS' (koodinimega Buster) EI ERINE suurt oma eelkäijast Raspbian Stretch operatsioonisüsteemist, enamik muudatusi tehti just turvalisuse osas ja seda "kapoti all". Raspberry Pi OS-i töölaua rakendused näevad samamoodi välja, aga töölaua enda ja ka akende välimust on natuke muudetud ning kaasaegsemaks tehtud. Kasutajaliidese elementide välimust on lihtsamaks muudetud. Ka see 'Eject' ikoon USB seadmete eemaldamise jaoks ilmub tööriistaribale ainult siis kui Raspberry Pi seadmega on mingi väline USB seade ühendatud (st kui on, mida eemaldada). Selle 'Raspberry Pi OS' operatsioonisüsteemi muudatustest oli siin eelpool ka rohkem juttu - seal.


Nüüd, kus Sa oled kõik vajaliku, nii Raspberry Pi 3 (või Pi 3 Model B+ või siis kõige uuema uue Raspberry Pi 4) mini-kompuutri enda kui ka tema jaoks vajaliku riistvara ja välised seadmed muretsenud, sii on aeg temasse operatsioonisüsteem installeerida, sest ta tuleb ilma selleta. Ükskõik millist projekti Sa alustad, käib selle operatsioonisüsteemi Raspberry Pi jaoks vajalikku microSD mälukaarti installimine põhiliselt üsna sarnaselt. Erinevalt tavalisele kompuutrile, kus Sa omad tema sees BIOS / UEFI firmwaret, kettasisendit, mis toetab eemaldatavat meediat (näiteks CD või DVD plaati) ja kõvaketast, omab Raspberry Pi ainult lihtsat SD kaardilugejat (st pesa ehk slot ehk kaardipilu, kuhu Sa torkad selle microSD mälukaardi koos vastava operatsioonisüsteemiga). Sul peab seega olema ka see vähemalt 16GB Class 10 microSD (või 32GB Class 10 microSD) mälukaart, kuhu see operatsioonisüsteem panna. Ühesõnaga meil tuleb Raspberry Pi puhul natuke teistmoodi tegutseda.


Esimene meetod:
Laed mingis teises tavalises kompuutris Internetist vajaliku operatsioonisüsteemi image faili alla, kirjutad seal ta oma microSD mälukaardile, seejärel torkad selle SD kaardi oma Raspberry Pi minikompuutri kaardilugejasse ja alustad antud opsüsteemi installeerimist. Raspberry Pi jaoks on olemas hulk Linuxi distributsioone ja Sa pead neist valima välja selle kõige paremini toetatud ning stabiilsema distributsiooni ning selleks on Debian Linuxi 'Raspberry Pi OS' versioon, mis ongi just selle Raspberry Pi miniarvuti jaoks optimeeritud. 'Raspberry Pi OS' operatsioonisüsteem on Raspberry Pi jaoks de facto operatsioonisüsteemiks. 'Raspberry Pi OS'i (endist Raspbian'i) on nüüdseks tublisti uuendatud ja see värskendus baseerub Debian'i kõige hilisemale versioonile.

Juba ühe varasema Raspberry Pi OS versiooni kõige suuremaks muudatuseks oli see et Raspberry Pi OS buudib nüüd otse töölaua graafilisse kasutajaliidesesse (Desktop GUI), aga mitte käsureale. (Loomulikult Sa võid seda igal ajal ka muuta ja teha soovi korral nii et buuditakse automaatselt otse käsuviiba konsooli.)
See töölaud sisaldab hulga seadistusi menüüde jaoks ja ta näeb ka märksa kaasaegsem välja. Ka jõudlust on parandatud ja seda just töölaua tarkvara jaoks, näiteks nagu LibreOffice ning Claws Mail, mis jooksevad nüüd palju paremini, seda eriti siis kui Sa kasutad Raspberry Pi 3 plaati või veelgi uuemat RASPBERRY PI 3 MODEL B+ plaati. Nüüd ilmus välja juba ka Raspberry Pi 4 emaplaat. Selles graafilises kasutajaliideses on väga lihtne töötada ja sellega saavad hakkama ka kõik need, kes pole varem kunagi Linuxi distributsioone "näinudki"...

Mine mingis teises "päris" kompuutris esmalt sinna Raspberry Pi opsüsteemi allalaadimise veebsaiti ja lae sealt selle 'Raspberry Pi OS' operatsioonisüsteemi kõige uuema versiooni ZIP fail alla. Kliki seal "Raspberry Pi OS with desktop and recommended software" pealkirja all sellele Download nupule (tulevikus võib seal olla selle "Raspberry Pi OS" asemel ka juba mingi muu versiooni nimi).

Seejärel kirjuta see allalaaditud Raspberry Pi OS image oma microSD mälukaardile: kasuta selleks näiteks tasuta Etcher programmi, mis teeb Windowsi, macOS ja Linux kasutajate jaoks antud protsessi väga lihtsaks. Sul tuleb see allalaaditud balenaEtcher-Setup-1.5.51.exe (või tema mingi uuem väljalase) käivitada ja installeerida see oma teise kompuutrisse.

Pane oma tühi microSD mälukaart USB SD kaardilugejasse, torka selle USB SD kaardilugeja kaabel kompuutri USB pessa ja käivita seejärel see Etcher programm. Raspberry Pi OS (endise Raspbian'i) operatsioonisüsteemi flashimine ehk tema microSD kaardile kirjutamine koosneb kolmest lihtsast sammust:

* Kliki "Select image" nupule ja vali see Raspberry Pi OS'i opsüsteemis IMG zip fail, näiteks 2019-06-20-raspbian-buster-full.zip (või mingi uuem), mille Sa varem alla laadisid. Uuendatud: 2020. aasta lõpus pakutakse seal allalaadimiseks juba 2020-08-20-raspios-buster-armhf-full.zip faili.

* Kliki nupule "Select target" ja vali see microSD kaart. (Selles valikus ei pakuta Sinu süsteemikettaid, aga võib olla kuvatakse väliseid kõvakettaid. Kui Sa ei ole endas kindel, siis ühenda enne seda kõik oma muud välised kettad kompuutrist lahti.)

* Lõpuks kliki nupule "Flash!" ja Sinu SD kaart koos 'Raspberry Pi OS' operatsioonisüsteemiga saab varsti kasutamiskõlblikuks:

Etcher programm 1

Etcher programm 2

Etcher programm 3

Etcher programm 4

Etcher programm 5Teine meetod (UUENDATUD, 2020): Nüüd pakutakse seal Raspberrry Pi enda kodulehel üht Raspberry Pi Imager tarkvara, mis on kiire ja lihtne viis Raspberry Pi OS operatsioonisüsteemi või siis mingi muu operatsioonisüsteemi installimiseks microSD kaardile. Selle 'Raspberry Pi Imager' programmi kasutamine on samuti väga lihtne ja mugav, pärast mõnda hiireklõpsu ongi Sinu Raspberry Pi microSD kaart kasutamiseks valmis.

* Kõigepealt ühendad oma microSD kaardi kompuutriga, käivitad selle 'Raspberry Pi Imager' tarkvara ja klikid "CHOOSE OS" nupule:

Raspberry Pi Imager tarkvara - 1


* Seejärel valid loetelust "Raspberry Pi OS (32-bit)" operatsioonisüsteemi. Kuid Sa võid siit ka midagi muud valida... Kui Sa klikid siin mingi valiku järel tulevale ">" noolele, siis saad juba täpsemalt valida:

Raspberry Pi Imager tarkvara - 2

Märkus: See operatsioonisüsteemide jms valiku loetelu sisaldab üsna palju valikuid ja siin on lisaks ka sellised valikud nagu "Erase" (sellega võid oma SD kaardi puhtaks pühkida) ning ka "Use custom" valik (sellega võid valida oma eelnevalt allalaaditud .img faili - pilt.

* Seejärel kliki "CHOOSE SD CARD" nupule ja vali enda microSD kaart (see pakutakse Sulle automaatselt välja, veendu, et see oleks ikka õige kettatähis) - pilt.

...ja vali enda microSD kaart


* Kliki "WRITE" nupule - pilt.

* Kliki 'YES' nupule ja Sinu microSD kaart pühitakse enne alustamist puhtaks, juhul kui see midagi sisaldab - pilt.

* Ja Sinu poolt valitud opsüsteem kirjutatakse microSD kaardile - pilt.

* Kui kõik õnnestus, siis näed sellist teadet, kus kliki 'CONTINUE" nupule ja ongi valmis - pilt.


!!! Nüüd võiks selle eelpool kirjeldatud Etcher programmi asemel proovida seda uuemat varianti: lae see 'Raspberry Pi Imager' tarkvara alla sealt.

Selle 'Raspberry Pi Imager' programmi kasutamise kohta on ka väga hea lühike video (40 sekundit) - link.Seejärel on aeg oma Raspberry Pi plaati ka esimest korda kasutama hakata. Ühenda Raspberry Pi emaplaadiga esmalt kõik vajalikud välised seadmed ja kaablid: hiir, klaviatuur, HDMI või Raspberry Pi 4 puhul see micro-HDMI kaabel monitori või teleriga ühendamiseks, USB hub (laiendus) juhul kui see vajalik on ja Ethernet kaabel (juhul kui Sul puudub WiFi ühendus või kui Sa tahad traadiga ühendust kasutada) – ühendamata jäta ainult Raspberry Pi enda toitekaabel. Raspberry Pi 4 puhul tuleb toide nüüd USB-C (USB Type-C) ühenduse kaudu (varasema micro USB asemel).

Märkus: Kui Sa ostsid oma Raspberry Pi plaadi jaoks ka selle korpuse / karbi (koos ventilaatoriga), siis võid eelnevalt panna selle Pi plaadi sinna korpusesse ja alles seejärel ühendada temaga kõik need välised seadmed.

Kui kõik kaablid on nii Raspberry Pi minikompuutri kui ka nende sihtseadmetega (monitor, klaviatuur, hiir jne) ühendatud, siis torka see SD kaart (microSDHC) Raspberry Pi plaadi vastavasse pessa. Lõpuks ühenda Raspberry Pi plaat ka selle USB-C (USB Type-C) või siis microUSB toitekaabliga.

Raspberry Pi emaplaadil ei ole mingit "Power" nuppu vaid niipea kui Sa ühendad plaadi toitekaabliga, süttib plaadil väike indikaator ja algabki buutimine. Kõik käib kähku ja Sa oledki peaaegu kohe Raspberry Pi OS'i (endise RASPBIAN'i) graafilisel töölaual.

Ühesõnaga kui Sa ostsid microSD mälukaardi koos kaasapandud 'Raspberry Pi OS' operatsioonisüsteemiga või kui Sa laadisid selle ise alla või kui Sa kasutasid seda 'Raspberry Pi Imager' tarkvara ja kirjutasid selle opsüsteemi oma microSD mälukaardile, siis ühendades selle SD mälukaardi esimest korda oma Raspberry Pi 4 emaplaadiga, jõuad Sa praktiliselt kohe tema töölauale. Sellel töölaual näed siis 'Raspberry Pi OS' operatsioonisüsteemi vaikimisi taustapilti ja "Welcome to Raspberry Pi" nõustajaakent, kus kliki kohe Next nupule, et jätkata mõnede oluliste asjade paikapanemist (näiteks regiooni, ekraanikeele, oma vaikimisi pi kasutajakonto parooli, Wi-Fi ühenduse jms seadistamist). Sa võid neid sätteid igal ajal ka hiljem muuta – Raspberry Pi peamenüü kaudu. Sul tuleb ka peamenüü 'Eelistused > Klaviatuur ja hiir' kaudu oma klaviatuuri paigutus ära määrata.

Siin on tegemist siis vanema Raspbian (koodinimega Stretch) versiooni töölauaga:

RASPBIAN JESSIE PIXEL


Siin aga jõuti selle antud momendil kõige uuema Raspberry Pi OS (Buster) operatsioonisüsteemi töölauale, kus kliki "Welcome to Raspberry Pi" nõustajaaknas kohe Next nupule, et jätkata mõnede oluliste asjade paikapanemist (näiteks regiooni, ekraanikeele, oma vaikimisi pi kasutajakonto parooli, Wi-Fi ühenduse jms paikapanemist):

jõuad Sa praktiliselt kohe tema töölauale...

...kus kliki "Welcome to Raspberry Pi" nõustajaaknas kohe Next nupule...

Vali riik, keel jne... ning kliki Next:

Vali riik, keel jne... ning kliki Next

Määra sellele vaikimisi 'pi' kasutajakontole uus tugev parool (seda võid ka hiljem teha) ja kliki Next:

Määra sellele vaikimisi 'pi' kasutajakontole uus tugev parool (seda võid ka hiljem teha) ja kliki Next

Seejärel vaata oma ekraanile ja kui Sa näed, et Pi töölauda ümbritseb must raam, siis pane siin linnuke ka sinna "This screen shows..." ruutu ja kliki Next:

This screen shows...

Nüüd vali loetelust oma WiFi võrk ja kliki Next (seda võid sellele "Skip" nupule klikkides ka hiljem teha, näiteks siis kui Sa oled oma klaviatuurile Eesti paigutuse määranud):

WiFi võrk

Sisesta oma Wi-Fi võrgu parool ja kliki Next:

Sisesta oma Wi-Fi võrgu parool ja kliki Next

Siin kliki lihtsalt "Skip" nupule:

Siin kliki lihtsalt "Skip" nupule

Ja lõpuks kliki Restart nupule, et teha Raspberry Pi minikompuutri ümberlaadimine:

Ja lõpuks kliki Restart nupule, et teha Raspberry Pi minikompuutri ümberlaadimineMärkus: Neid ülaltoodud Raspberry Pi installeerimise meetodeid võid näiteks järgmistel asjaoludel kasutada:

* Kui Sul on olemas ligipääs mingile arvutile, kuhu Sa võid selle ' Raspberry Pi Imager' või siis 'Etcher' programmi installeerida. Kui Sa kasutad Etcher programmi, siis saad sellesse arvutisse ka selle Raspberry Pi OS operatsioonisüsteemi kõige uuema versiooni ZIP faili alla laadida;
* Kui Sul on olemas ka SD kaardilugeja, näiteks nagu 'Transcend mälukaardilugeja USB 3.0/2.0':

Transcend mälukaardilugeja


* Kui Sul on mingi uus tühi microSD mälukaart;
* Või kui Sul on juba olemas mingi kasutusel olnud microSD mälukaart (näiteks vanema Raspbian versiooniga) ja mille Sa tahad nüüd tema uuema versiooniga asendada; sel juhul formaadi see microSD mälukaart ja kasuta selleks AINULT SD Memory Card Formatter tarkvara! (Kuid näiteks ' Raspberry Pi Imager' tarkvara kasutamisel pühitakse töö käigus see Sinu vana microSD mälukaart nii või naa puhtaks, Sa ei pea seda ise formaatima.)


Märkus: Kui Sa ühendad kompuutriga SD kaardilugeja, millesse Sa olid oma microSD mälukaardi juba sisestanud ja kus on ka mitmes mõõdus eri suuruste kaartide jaoks erinevad kaardipesad, siis Windows paiskab ekraanile igasuguseid aknakesi ning pakub Sulle ka selle microSD kaardi formaatimist, aga Sa keeldu sellest (kliki nupule "Cancel") ja sulge ka kõik ülejäänud aknad - pilt. Oma SD kaarte formateeri ainult selle eelpool mainitud 'SD Memory Card Formatter' tarkvaraga. Ka see Etcher programm, millega Sa hakkad seda Raspberry Pi OS operatsioonisüsteemi oma SD mälukaardile panema, teeb selle Sinu microSD kaardi eelnevalt puhtaks.PS! Selle 'Raspberry Pi OS' operatsioonisüsteemi jooksutamiseks on veel ka järgmised võimalused:

1) Veebis pakutakse Raspberry Pi jaoks ka selliseid microSD mälukaarte, kus on see vajalik 'Raspberry Pi OS' (Raspbian) operatsioonisüsteem eelinstalleeritud kujul juba olemas. Sul ei ole vaja muud teha kui torgata see SD kaart Raspberry Pi miniarvuti vastavasse kaardipessa, lülitada toide sisse ja Sa jõuadki kiiresti Raspberry Pi OS graafilisel töölauale.

Raspberry Pi 4 Model B emaplaadi enda, tema jaoks sobiva korpuse ja muud vajalikud jubinad võid osta praegu näiteks sellelt ametlikult pakkujalt (Taani ametlik Raspberry Pi jubinate tarnija).

Sa võid selle microSD mälukaardi, kus on see 'Raspberry Pi OS' eelinstalleeritud kujul juba olemas, osta näiteks ka ITT Group veebipoest, aga võib olla on see Raspberry Pi OS'i mingi vanem versioon, mitte see antud momendil kõige uuem operatsioonisüsteem.

Seejärel tee järgmist:

* Ühenda Raspberry Pi emaplaadiga esmalt kõik vajalikud välised seadmed: hiir, klaviatuur, HDMI (või RCA) kaabel monitori või teleriga ühendamiseks, USB hub (laiendus) juhul kui see vajalik on ja Ethernet kaabel (juhul kui Sul puudub WiFi ühendus) - välja arvatud toitekaabel.

Märkus: Kui Sa ostsid oma Raspberry Pi plaadi jaoks ka selle korpuse / karbi, siis võid eelnevalt panna selle Pi plaadi sinna korpusesse ja alles seejärel ühendada temaga kõik need välised seadmed.

Kui kõik kaablid on nii Raspberry Pi minikompuutri kui ka nende sihtseadmetega (monitor, klaviatuur, hiir jne) ühendatud, siis torka see SD kaart (16 GB microSDHC) Raspberry Pi plaadi vastavasse pessa. Lõpuks ühenda Raspberry Pi emaplaat ka selle tema toitekaabliga. (RASPBERRY PI 3 MODEL B+ plaadi puhul tuleb kasutada 5V/2.5 A DC välist toidet.)

Raspberry Pi 4 plaadi puhul tuleb nüüd toide USB-C (USB Type-C) ühenduse kaudu (varasema micro USB asemel).

* Raspberry Pi emaplaadil ei ole mingit "Power" nuppu vaid niipea kui Sa ühendad plaadi toitekaabliga, süttib plaadil väike indikaator ja algabki buutimine. Kõik käib kähku ja Sa oledki varsti Raspberry Pi OS graafilisel töölaual.


2) Varem sai selle 'Raspberry Pi OS' operatsioonisüsteemi või siis mingi muu operatsioonisüsteemi installida nn NOOBS'i abil, kuid nüüdseks on see vananenud meetod ja seda enam ei pakuta. Kuid kes soovib, see võib ka seda proovida. Osta endale selline MicroSD mälukaart, mis juba sisaldab seda NOOBS'i (New Out Of Box Software). Selline MicroSD kaart koos NOOBS'iga sisaldab mitut Raspberry Pi 3 ja RASPBERRY PI 3 MODEL B+ või veelgi uuemale Pi minikompuutrile (näiteks Raspberry Pi 4) sobivat operatsioonisüsteemi, sealhulgas ka seda 'Raspberry Pi OS' operatsioonisüsteemi. See Out Of Box Software (NOOBS) on Raspberry Pi miniarvuti jaoks mugav operatsioonisüsteemide installeerimise juhtija. Ühesõnaga NOOBS on lihtne operatsioonisüsteemide installija, mis sisaldab peale selle Raspberry Pi OS-i ka muid alternatiivseid operatsioonisüsteeme.

NOOBS

Kui Sa kasutad seda NOOBS meetodit, siis saad tulevikus vajaduse korral väga lihtsalt ka oma olemasoleva operatsioonisüsteemi puhtalt ümber installeerida, näiteks siis kui Sa "kukutasid oma süsteemi lõplikult pange". Või siis asendad oma olemasoleva operatsioonisüsteemi mingi muu opsüsteemiga. See kõik käib väga lihtsalt:

* Teed minikompuutri restardi või käivitad ta uuesti (st torkad tema toitejuhtme plaadi pistikusse).
* Kui kohe alguses ilmub "Shift" klahvi teatega ekraan, siis vajuta kohe oma klaviatuuri Shift klahvi ( pilt ); kui maha magad, siis käivita oma miniarvuti uuesti ja alusta otsast peal.
* Pärast Shift klahvile vajutamist jõuadki siis sinna tuttavasse NOOBS vx.x ekraani. Vaata seal seda et kas Sul on internetiühendus olemas, kui üleval nupureal on see "Online help" ikoon aktiivne, siis on see ühendus olemas. Kui seda ei ole, siis kliki seal üleval nupureal "Wifi networks (w)" ikoonile ja loo see internetiühendus, et laaditaks alla kõik uuemad operatsioonisüsteemid. Võrguühenduse loomisel saab oma ruuteri kasutajanime ja parooli asemel kasutada ka mugavat WiFi ruuteril asuvat WPS nuppu... - sellest tegevusest tuleb kohe siin allpool ka natuke rohkem juttu...
* Seejärel valid loetelust endale sobiva operatsioonisüsteemi või mingi muu asja, klikid üleval nupureal vasemal nupule Install ja alustadki installeerimist. Enne seda pühitakse sinu SD kaart aga täiesti puhtaks!

Selliseid MicroSD kaarte müüakse ka meil Eestis. Sa võid Google otsingumootorisse sisestada näiteks järgmised sõnad: "SD Card NOOBS for Raspberry Pi" või "Raspberry Pi 3 Model B & 16GB MicroSD card preloaded with NOOBS for the Raspberry Pi" või "pre-installed NOOBS SD card" või "Raspberry Pi New Out Of Box Software (NOOBS) microSD Card and SD Card Adapter" või "Raspberry Pi mälukaart Micro SD 16GB NOOBS" või "RASPBERRY PI 16 GB SD KAART NOOBS" või "Micro SD - Pre-Loaded with NOOBS (Official Card & Adapter)" jne ning seejärel osta endale see 16 GB või 32 GB MicroSD mälukaart (koos NOOBS'iga). Sa võid sellise microSD kaardi (koos NOOBS'iga) osta praegu näiteks:

sealt


sealt


sealt

Sul ei ole vaja muud teha kui torgata see MicroSD kaart Raspberry Pi emaplaadi vastavasse kaardipessa ja käivitada sealt 'Raspberry Pi OS' operatsioonisüsteemi installeerimine – peale seda sujub kõik automaatselt. Kui Sa tahad selle NOOBS'i abil aga mingit muud opsüsteemi installida, siis peab Sul ka internetiühendus olema, st selle NOOBS akna ülemise nupurea "Online help (h)" ja "Wifi networks (w)" nupud peavad ligipääsetavad olema...

Etteotsa
Raspberry Pi OS-iga (Raspbian'iga) kaasatulev tarkvara ja selle 'Peamenüü' sisu:

See Debian-põhine Raspbian GNU/Linux uuem Raspberry Pi OS operatsioonisüsteem töötab väga sujuvalt, kiiresti ja ilma probleemideta. Uus Raspberry Pi OS buudib nüüd käivitamisel vaikimisi otse graafilisele töölauale ehk kasutajaliidesesse (GUI), mitte aga Linuxi käsuviibale ehk tekstiekraanile (Terminali). Sa võid nüüd temaga töötada nagu tavalise kompuutriga. Kui Sa eelistad Pi käivitamisel aga buutida otse tema käsureale (terminali), siis võid seda ka 'Raspberry Pi Configuration' rakenduses määrata.

Kordan: See juhis siin oli kirjutatud vanema Raspberry Pi 3 (Raspberry Pi 3 Model B+) kasutamise ja selle eelmise Raspbian Stretch operatsioonisüsteemi jooksutamise ajal, aga kõik see järgnev jutt kehtib ka antud momendil kõige uuema Raspberry Pi 4 ja temaga kaasatuleva uue ametliku Raspberry Pi OS (Buster) operatsioonisüsteemi suhtes! Seega jätan need vanad pildid siia alles ja lisan vajadusel ainult mõned pildid sellest praegu kõige uuemast Raspbian Buster operatsioonisüsteemist.

Raspberry Pi OS (Buster) EI ERINE suurt oma eelkäijast Raspbian Stretch operatsioonisüsteemist, enamik muudatusi tehti just turvalisuse osas ja seda "kapoti all". Raspberry Pi OS'i töölaua rakendused näevad samamoodi välja, aga töölaua enda ja ka akende välimust on natuke muudetud ning kaasaegsemaks tehtud. Kasutajaliidese elementide välimust on lihtsamaks muudetud. Ka see 'Eject' ikoon USB seadmete eemaldamise jaoks ilmub tööriistaribale ainult siis kui Raspberry Pi seadmega on mingi väline USB seade ühendatud (st kui on, mida eemaldada). Selle 'Raspberry Pi OS' (Buster) operatsioonisüsteemi muudatustest oli siin eelpool ka rohkem juttu - seal."Programming" ("Programmeerimine") menüü rakendused/paketid: Raspberry Pi OS operatsioonisüsteemi Peamenüüle ja tema installeeritud rakendustele ning sätetele saad ligi klikkides ekraani vasemal ülanurgas asuvale "vaarika" ("Start") nupule/ikoonile. Antud juhul on siin avatud esimene "Programming" ("Programmeerimine") menüüpunkt ja selle kaudu ligipääsetavad programmeerimise instrumendid.

Programming


Märkus: Uuemas 'Raspberry Pi OS' operatsioonisüsteemis on siit 'Programmeerimine' ('Programming') meenüüst see "Mathematica" ja "Wolfram" kadunud, aga juurde on lisatud "mu"."Õppeprogrammid" ("Education") menüü rakendused/paketid: See on uus menüüpunkt ja see SmartSim on tasuta ning avatud lähtekoodiga digitaalse loogikaahela disainimise ja simulatsioonipakett. SmartSim võimaldab luua väga keerukaid skeeme, võimaldades Sul luua ka oma enda kohandatud komponente ja lisada neid teistesse ahelatesse / skeemidesse. Neid, juba suuremaid, skeeme võib seejärel lisada alamkomponentidena ka teistesse konstruktsioonidesse. SmartSim pakub ka võimalust oma valmis skeeme printida või eksportida PDF, PNG või SVG failiformaatidesse. SmartSim on eelkõige mõeldud üliõpilaste ja õpetajate haridusalaseks kasutamiseks. Aga ta sobib ka kõikidele teistele, nii lastele kui ka täiskasvanutele, kes soovivad luua oma digitaalseid loogikaskeeme ja nende simulatsioone.

SmartSim"Office" ("Kontor") menüü rakendused/paketid: Selle "Kontor" menüü rakendused on heaks tasuta alternatiiviks Microsofti Office paketile. Kui neid mõlemaid võrrelda [st (Tekstiredaktorid: MS Word vs. LibreOffice Writer), (Tabelarvutus: MS Excel vs. LibreOffice Calc), (Presentatsioon/esitlus: MS PowerPoint vs. LibreOffice Impress), (Andmebaasid: MS Access vs. LibreOffice Base)], siis ega väga suurt vahet ei olegi. Nüüd kasutatakse juba LibreOffice 5 versiooni ja selle natuke täiustatumaid programme...:

- Tekstiredaktorid: Mõlemad, MS Word ja LibreOffice Writer, sisaldavad kõiki vajalikke funktsioone. Writer teeb samuti kõike seda mida ka MS Word.

- Tabelarvutus: Kui Sa oled tabeltöötluses veel üsna uus või vähene kasutaja, siis sobib väga hästi ka tasuta LibreOffice Calc. Juhul kui Sa töötad paljude makrodega, siis on parem MS Excel'i kasutada. Nad mõlemad on kergesti äraõpitavad, nad toetavad samu failiformaate ja pakuvad palju funktsioone.

- Andmebaasid: LibreOffice Base ja MS Access tarkvarade peamine erinevus seisneb nende kättesaadavuses. MS Access on kasutatav ainult Windowsis, aga Base on kättesaadav nii Windowsi, Mac'i kui ka Linux'i jaoks. Kui see kõrvale jätta, siis nad mõlemad on üsna võrdväärsed. Nende mõlematega võib luua vorme, aruandeid, SQL ja tabeleid (väliste andmebaasidega ühendamisel). LibreOffice Base on mõeldud väiksemahuliste andmebaaside jaoks, aga kui Sa töötad suuremahuliste andmebaasidega ja kui Sa tahad iseseisvat andmebaasi, siis pead MS Access'i kasutama.

- Presentatsioon/esitlus: LibreOffice Impress on üsna hea, aga kui Sa töötad inimestega, kes kasutavad tavaliselt PowerPoint programmi, siis võivad mõned ühildumise probleemid tekkida.

Suuremas osas on nii LibreOffice kui ka Microsoft Office komplektid üsna sarnased, v. a. see et LibreOffice paketis puudub Outlook sarnane email klient. On ilmselge, et kui Sul raha ei ole, siis sobib Sulle just see LibreOffice kontoripakett. Kui LibreOffice pakett ei rahulda Sinu vajadusi, siis võid ka tasuta OpenOffice paketti proovida. Nad mõlemad on üsna sarnased, LibreOffice paketiga on tsipa rohkem probleeme, aga teda uuendatakse ka sagedamini. Kui tahad tasuta, siis on need LibreOffice ja OpenOffice paketid üsna heaks alternatiiviks MS Office paketile.

Kontor


Sellest "Office / Kontor" menüüst käivitati 'LibreOffice Calc' programm:

pilt ...

pilt.

"Office / Kontor" menüüst käivitati 'LibreOffice Writer' tarkvara:

"Office" menüüst käivitati 'LibreOffice Writer' tarkvara


Märkus: LibreOffice salvestab oma failid vaikimisi Open Document Format (ODF) formaati. Kuid ta võib lugeda ja kirjutada ka Microsoft Office formaate (DOC ja DOCX). Kui Sa kasutad oma mingis teises kompuutris ka Microsoft Office tarkvara või kui Sa jagad teistega MS Office dokumente, siis võid LibreOffice tarkvaraga töötades salvestada oma failid alati Microsoft Office failiformaati. Et muuta LibreOffice Writer (ka LibreOffice Calc ja LibreOffice Impress) vaikimisi salvestatavat failiformaati, tee järgmist:

* ava LibreOffice Writer ja seejärel tema Tools > Options menüü;

* seejärel ava "Options" dialoogiaknas vasemal 'Load/Save' haru ja kliki seal all 'General' harule - pilt.

* veendu, et 'Document type' rippmenüüst oleks valitud 'Text document' - pilt;

* nüüd valigi siit 'Always save as' rippmenüüst see failiformaat, mida Sa soovid salvestamisel vaikimisi failiformaadiks teha. Näiteks Microsoft Word tekstiredaktori jaoks vali siit loetelust 'Microsoft Word 2007-2013 XML' formaat - pilt;

* kliki OK ja sulge 'Options' dialoogiaken.


Sa võid sedasama teha ka LibreOffice Calc ja Impress programmide puhul, valides siin Document type rippmenüüst 'Spreadsheet' või 'Presentation' ja seejärel Always save as rippmenüüst vaikimisi salvestamiseks soovitud formaadi (Calc puhul võib valida näiteks Microsoft Excel 2007-2013 XML ja Impress puhul aga Microsoft PowerPoint 2007-2013 XML failiformaadi).

Sa saad sellise faili nüüd avada Microsoft Office rakenduses, aga ta avatakse 'Compatibility Mode' režiimis. Sa võid seal seda redakteerida ja ka Office formaati salvestada, aga mõnda funktsiooni Sa võib olla kasutada ei saa enne kui Sa konverdid ta Office dokumenditüübiks.Menüü "Internet" all asuvad rakendused:

Menüü "Internet" all asuvad rakendused


* Chromium brauser (menüü 'Internet > Chromiumi veebibrauser'): Raspberry Pi OS'is kasutatakse avatud lähtekoodiga, turvalist, kiiret ja üsna stabiilset Chromium veebibrauserit. Chromium on avatud lähtekoodiga ja ta baseerub Google Chrome veebibrauserile. Antud brauserisse on eelinstalleeritud ka paar laiendust: uBlock Origin, et blokeerida neid neetuid reklaame ja h264ify laiendus, mis lubab YouTube videosid ka Pi riistvaraga vaadata. Sa võid ka ise neid endale vajalikke laiendusi juurde installeerida, Sa võid sellesse brauserisse oma järjehoidjad (Bookmarks) importida jne, jne. Alltoodud pildil ongi siis avatud see Chromium brauser ja tema menüü:

Chromium


Kloaagi ja igat masti trollide pesakonna Delfi neetud reklaamid on blokeeritud — uBlock Origin laienduse abil:

Sopaaugu ja peldiku Delfi neetud reklaamid on blokeeritud


Märkused:

1) Kui Sa tahad mingit vajalikku veebilehte oma töölauale kiirkorraldusena (otseteena / lingina) salvestada, siis tee järgmist:

- Kliki Chromium veebibrauseri paremas ülanurgas sellele kolme punktiga menüüikoonile ja vali ilmuvast rippmenüüst 'Rohkem tööriistu > Otsetee loomine' ('More tools > Add to desktop või Create shortcut...') menüüpunkt - pilt.

- Seejärel kliki ilmuvas aknakeses Loo (Add või Create) nupule - pilt.

- Ja Sa näedki oma töölaual seda veebilinki. Sa võid selle lingi ka mujale siirdada, näiteks oma kasutajakonto alla või siis Documents kausta loodud uude eraldi linkide kausta - pilt. Kui Sa teed nüüd sellel otseteel 2x klõpsu, siis ilmub "Execute File" dialoogiaken, kus kliki "Execute" nupule, et seda linki veebibrauseris avada. Need töölauale pandud veebilingid lisatakse automaatselt ka 'Peamenüü > Chromium Apps' alla ja Sa võid soovi korra töölaualt need internetilingid ära kustutada...


2) Videote vaatamine: Kui Sa ühendad oma Raspberry Pi miniarvuti teleriga ja vaatad seal brauseriaknas mingit reaalajas kuvatavat videot (näiteks jalgpallimatši), siis suurema ekraanga televiisori puhul, ära seda videot täisekraani vaates vaata, sest siis kipub see video natuke hakkima - Raspberry Pi 3 seadmel jääb selleks jõudu väheseks. Kuid brauseriaknas endas jookseb see reaalajas näidatav video normaalselt; filme jms sellist võid ka täisekraani vaates vaadata proovida. Ära veebibrauseris üle kolme vahelehe korraga lahti hoia.


3) Järjehoidjate (Bookmarks / Favorites) importimine: Too oma "päris" kompuutris, näiteks Chrome brauserist, eksporditud järjehoidjad üle siia Raspberry Pi minikompuutrisse - näiteks USB mälupulga abil. Seejärel ava siin 'Raspberry Pi OS' süsteemis see Chromium veebibrauser ja kliki tema paremas ülanurgas sellele kolme punktiga menüüikoonile ning vali ilmuvast rippmenüüst Järjehoidjad > Impordi järjehoidjad (Bookmarks > Import Bookmarks and settings...) menüüpunkt

Bookmarks


Seejärel kliki järgmises aknas sellele Vali fail nupule ja otsi see siia ületoodud järjehoidjate fail (näiteks Chrome_bookmarks_05.04.19.html) üles:

Seejärel kliki järgmises aknas sellele Vali fail nupule


Kliki nupule valmis:

Kliki nupule valmis


Ja Sa näedki selles Chromium brauseris järjehoidjate riba koos oma siia imporditud järjehoidjatega:

Ja Sa näedki selles Chromium brauseris järjehoidjate riba koos oma siia imporditud järjehoidjatega


Lomulikult pane ka oma Chromium brauseri sätted paika ((Menüü > Seaded kaudu (või Settings kaudu)), mis käib täpselt samuti nagu Sa teed seda ka Chrome veebibrauseri puhul: mis keeles Sa tahad seda brauserit kasutada, failide allalaadimise koht, milline vaheleht avatakse vaikimisi siis kui Sa käivitad selle Chromium brauseri, brauseri välimus (teema), fondi suurus, vaikimisi otsingumootor (Chromium brauseri puhul on selleks DuckDuckGo), TURVALISUS jne...


UUENDATUD, oktoober 2020: Nüüd võivad ka Linuxi kasutajad laadida endile alla selle uue Chromium põhise Microsoft Edge brauseri. Praegu on see Edge veebibrauser saadaval küll ainult eelvaate versioonina (testimise eesmärgil). Seda uut Edge brauserit saab esialgu jooksutada järgmistes Linuxi distributsioonides: Ubuntu, Debian, Fedora ja openSUSE. Allalaadimise lingid:

.deb paketina

või

.rpm paketina


* Claws Mail (menüü 'Internet > Claws Mail'): 'Raspberry Pi OS' süsteemis on olemas ka Claws Mail nimeline email klient ja see sobib nii tava- kui ka väga kogenud kasutajale. Claws Mail baseerub GTK+ ja teda võib peaaegu igale Linuxi masinale, mis jooksutab X Windowsi, installeerida. See kiire ja stabiilne meiliprogramm sisaldab väga palju vahendeid ning funktsioone, näiteks mitut kasutajakontot, filtreerimist, MIME manuseid (laiendiga .MIM), Usenet uudiste lugemist ja postitamist, SSL üle POP3, SMTP, IMAP4rev1 ja NNTP protokollide, GnuPG tugi (koos GPGME), IPv6 tuge, Aadressiraamatut, ümbersuunamist, SSL Certificate Manager'i, printimist, Mbox importimist/eksportimist jne.

Tema esmane ülesseadmine võtab ainult mõne minuti aega, käivitad ta Internet > Claws Mail menüü kaudu ja seejärel ilmub vastav nõustaja, kuhu sisestad siis vajalikud andmed:

pilt ...

pilt.

Kui ta Sinule ei istu, siis võid mingi muu Linuxile sobiva email-kliendi alla laadida. Või siis kasuta Chromium veebibrauserit ja mingit veebipõhist meiliprogrammi, näiteks Google Mail (Gmail) tasuta veebi-põhist e-mail (Webmail) teenust.


* VNC Viewer (menüü 'Internet > VNC Viewer'): See VNC (VIRTUAL NETWORK COMPUTING) on graafiline töölaua jagamise süsteem, mis lubab Sul eemal asuvalt kompuutrilt või mobiilselt seadmelt pääseda ligi teise kompuutri töölaua kasutajaliidesele. Seega Sa saad oma Raspberry Pi minikompuutrile ka eemalt ligi: Sa näed oma eemalasuvas kompuutris või mobiilses seadmes eraldi akna sees Raspberry Pi (Raspberry Pi OS) töölauda. Sa võid seal eemal töötada nii nagu Sa töötaksid otse Raspberry Pi endaga. VNC Server (RealVNC kompaniist) annab Sinu Raspberry Pi graafilisele töölauale eemalt ligipääsu nii nagu Sa istuksid otse tema ees. Sa pead selle VNC kasutamiseks mitu etappi läbi tegema ja kes tunneb asja vastu huvi, see leiab vastavat materjali juba Internetist.

Paar näidet: see VNC Server on antud Raspberry Pi ('Raspberry Pi OS' süsteemiga) miniarvutis installeeritud ja ka sisse lülitatud:

VNC Server

Kasutaja istub oma Windows 10 lauakompuutri taga ja näeb oma töölaual ka Raspberry Pi minikompuutri ('Raspberry Pi OS' operatsioonisüsteemi) töölauda; ta võib siin oma klaviatuuri ja hiirega kõike teha...:

VNCMenüü 'Audio ja video' ('Sound & Video): Sellega saad kasutada väga vajalikku VLC meediapleieitr:

VLC meediapleierMenüü 'Gaafika' ('Graphics'): Siin on siis üsna mugav Pildivaatur (Image Viewer) tarkvara, milles avatakse vaikimisi kõik Sinu pildid:

PildivaaturMenüü 'Mängud' ('Games'): Siin on siis kaks asja - Minecraft Pi ja Python Games. See Minecraft Pi on spetsiaalne versioon, mis loodi just Raspberry Pi seadmete jaoks. Minecraft on üsna populaarne mäng ja ta tuleb siia koos programmeerimise kasutajaliidesega. See tähendab, et Sa võid kirjutada Python koodis käskusid ja skripte, et ehitada ise asju juurde ning need lisatakse automaatselt mängu - hea võimalus Python'it õppida!

Minecraft PiMenüü 'Tarvikud' ('Accessories') vahendid: Avame siit näiteks Kalkulaatri (Calculator) - pilt.

Tarvikud


Archiver (menüü 'Tarvikud > Archiver' / 'Accessories > Archiver'): Kui Sa laadid Internetist mingeid faile alla, siis tihtilugu tulevad need kokkupakitud kujul, näiteks ZIP arhiivifailidena ja Sa pead nad seejärel lahti pakkima (unzip või uncompress). Raspberry Pi puhul saab seda teha Archiver tarkvara abil, mida tuntakse ka Xarchiver nime all ja ta on lülitatud ka siia 'Raspberry Pi OS' operatsioonisüsteemi. Tema abiga saad pakkida lahti 7-zip, arj, bzip2, gzip, rar, lha, lzma, lzop, deb, rpm, tar ja zip arhiivifaile.

- Ava ta menüü 'Tarvikud > Archiver' (Accessories > Archiver) kaudu.
- Vali nenüü Archive > Open või siis kliki nupureal sellele ‘Open an archive’ ikoonile:

Open an archive


- Nüüd otsi see Internetist allalaaditud arhiivifail üles (see salvestatakse vaikimisi Sinu kasutajakonto 'Downloads' kausta) ja kliki all nupule Open:

Open


- Seejärel tee sellel arhiivifailil paremklikk ja vali ilmuvast kontekstmenüüst 'Extract' käsk (seda kõike ja ka palju muud, saad Sa teha ka Archiver tarkvara menüüde kaudu):

Extract


- Nüüd vali see koht, kuhu Sa tahad selle arhiivifaili (antud juhul ZIP faili) lahti pakkida, vaikimisi pakitakse ta lahti sinnasamasse 'Downloads' kausta. Pärast seda kliki all nupule 'Extract':

Pärast seda kliki all nupule 'Extract'


- Ja Sa saadki selle lahtipakitud faili kätte, antud juhul siis Downloads kaustast:

Ja Sa saadki selle lahtipakitud faili kätte, antud juhul siis Downloads kaustast


Alternatiiv nr. 1: Sa võid ka sellel Internetist allatõmmatud arhiivifailil paremkliki teha ja valida ilmuvast kontekstmenüüst näiteks 'Paki lahti siia' käsu...:

Paki lahti siia


Alternatiiv nr. 2: Sa võid neid kokkupakitud arhiivifaile ja Terminali kaudu lahti pakkida ja sisesta käsuviibale näiteks üks järgmistest käskudest (olenevalt sellest et mis tüüpi arhiivifaili Sa tahad lahti pakkida):

unzip faili_nimi.zip (ZIP arhiivifailide puhul ja alati tuleb ära näidata ka selle arhiivifaili kaustatee, näiteks unzip /home/pi/Downloads/Notification_Area_ikoonid.zip);

tar xvf faili_nimi.tar (pakib lahti .tar faililaiendiga kokkupakitud arhiivifailid);
tar xzvf faili_nimi.tar.gz (pakib lahti .tar.gz, .tgz, .tar.bz faililaiendiga arhiivifailid);
gunzip faili_nimi.gz (faililaiend .gz);
bunzip2 faili_nimi.bz2 (.bz, .bz2 faililaiendid);
unlzma faili_nimi.xz (.xz).


Kui Sa pakid Terminali kaudu mingi arhiivifaili lahti, siis luuakse Sinu kasutajanime alla üks uus kaust, mille nimeks pannaksegi antud lahtipakitava arhiivifaili nimi (ilma laiendita) ja Sa leiadki antud kaustast oma juba lahtipakitud faili. Sisestame Terminali käsuviibale näiteks unzip /home/pi/Downloads/Notification_Area_ikoonid.zip käsu ja vajutame ENTER:

Kui Sa pakid Terminali kaudu mingi arhiivifaili lahti, siis luuakse Sinu kasutajanime alla üks uus kaust...


Text Editor (menüü 'Tarvikud > Text Editor' / 'Accessories > Text Editor'): Avame selle 'Tarvikud' menüü kaudu lihtsa Text Editor tekstiredaktori, mis on üsna sarnane Windows Notepad'iga - pilt.

Failihaldur (menüü 'Tarvikud > Failihaldur' / 'Accessories > File Manger'): Nii selle 'Tarvikud' menüü kaudu kui ka ülevalt nupupaneelilt (Tegumirealt) võime avada Failihaldur ('File Manager') akna - vaata järgmist pilti. Linuxi failisüsteem on "puu struktuuriga". Ühesõnaga Raspberry Pi failisüsteem on paigutatud hierarhilisse kataloogi struktuuri. See tähendab, et failisüsteem on struktureeritud kataloogide (kaustade) seeriatena, mis hargnevad ühestainsast kataloogist. Diagrammina sarnaneb see süsteem puule. Et seda puu analoogi järgida, siis ainuke kataloog, millest luuakse kataloog, nimetatakse root. Juure taseme kataloogi esitatakse lihtsalt kaldkriipsuna /.

Seega failisüsteemi juureks on "/". Suvalise faili linkide seeria puul (eraldatud "/" sümboliga) on tema "tee" ehk siis pi kasutajakonto iga fail omab järgmist teed: "/home/pi/<faili nimi>". Pi kasutajakonto kodukataloogiks ("home directory") on "/home/pi". Sa võid alati viidata oma kodukataloogi failidele nii et lisad tee nime ette "~" sümboli, näiteks kui Sul on /home/pi kataloogis "kana" nimeline fail ja kui Sa logisid süsteemi kui pi kasutaja, siis võid viidata antud failile tippides "~/kana" sõltumata sellest et kus kataloogis (töökataloogis) Sa parasjagu asud. Juurkataloogiks on üksainus kaldjoon ("/"). Et minna üle sinna juurkataloogi, tehes ta oma töökataloogiks, peab sisestama järgmise käsu: cd /

Märkus: Neid käskusid kasutame ainult siis kui me töötame terminalis. Me saame ka ilma selle terminalita oma katalooge avada ja neis navigeerida - hiire ja klaviatuuri abil - graafilises kasutajaliideses:

Me saame ka ilma selle terminalita oma katalooge avada ja neis navigeerida


Terminal (menüü 'Tarvikud > Terminal' / 'Accessories > Terminal'): 'Tarvikud' menüü kaudu võime avada ka Terminali. Selle võib avada ka ülevalt tegumipaneeli kaudu - pilt. Terminal (või 'käsuviip') lubab kasutajal tekstiekraanil oma süsteemi kontrollida ja sellega töötada. Raspberry Pi minikompuutris ('Raspberry Pi OS' operatsioonisüsteemiga) on terminali rakenduseks LXTerminal, mida tuntakse ka 'terminal emulator' nime all.
Terminali vaikimisi kasutajakonto pi käsuviibaks on pi@raspberrypi: ~ $ - pilt. Kui Sa loosid ka mingi muu kasutajakonto (näiteks lit) ja logid nüüd tema kontoga süsteemi sisse ning avad seal selle terminali akna, siis sisaldab see käsurida ka selle kasutajakonto nime, näiteks lit@raspberrypi: ~ $.

Terminali võib avada ka otse ülevalt menüüribalt:

Terminali võib avada ka otse ülevalt menüüribalt


Kasutaja pi (Raspberry Pi vaikimisi kasutaja) avas Terminali:

Kasutaja pi avas Terminali


Kasutaja sig avas oma Terminali akna:

Kasutaja sig avas oma Terminali akna


Terminalis käivitati käsk.... - pilt.


'SD Card Copier' tarkvara (menüü 'Tarvikud > SD Card Copier' / 'Accessories > SD Card Copier'): See rakendus kopeerib terve Sinu 'Raspberry Pi OS' operatsioonisüsteemi ühelt SD kaardilt teisele SD kaardile. Et seda kasutada, peab Sul olema ka USB SD kaardilugeja (SD Card Reader), näiteks Transcend USB 3.0 Multi Card Reader RDF8. Kõik USB SD kaardilugejad saavad ühtlasi ka kirjutada - USB SD card reader/writer.

Transcend USB 3.0 Multi Card Reader RDF8


Näiteks kui Sa tahad enda olemasolevast 'Raspberry Pi OS' süsteemist teha täieliku varukoopia, siis tee järgmist:

* Sulge esmalt kõik oma töös olevad rakendused ja lõpeta ka oma pooleliolevad tööd või tee Raspberry Pi restart. Seejärel pane tühi SD kaart oma USB SD kaardilugejasse ja ühenda see kaardilugeja oma Raspberry Pi seadmega. Kui ilmub välise andmekandja ühendamise aken, siis tühista see ("Loobu" / "Cancel", USB Multi SD kaardilugeja puhul pead kohe mitu korda sellele "Loobu" nupule klikkima).

Märkus: Kui Sinu microSD kaart on formaaditud exFAT failisüsteemi, siis saad tema puhul pika veateate, kus esineb ka sõna "exfat". Sel puhul installeeri exFAT driaiver ja sisesta terminali järgmised käsud ning vajuta iga käsu järel ENTER:

sudo apt-get update
sudo apt-get install exfat-fuse


Pärast seda ühenda USB SD kaardilugeja, koos selle microSD kaardiga, uuesti Raspberry Pi miniarvutiga...


* Käivita seejärel see 'SD Card Copier' tarkvara ja vali seal 'Copy From Device' rippmenüüst oma Raspberry Pi sisemine microSD kaart. Seal rippmenüüs kuvatakse mis iganes nimetusega microSD kaarti, näiteks "Internal SD Card (/dev/mmcblk0)" või "SD16G (/dev/mmcblk0)" või "SD32G (/dev/mmcblk0)" või "USD00 (/dev/mmcblk0)" jne nimetusega microSD kaarti, aga põhiline on see et Sa näeksid seal ka seda (/dev/mmcblk0), mis näitabki, et tegu on sisemise SD kaartiga. Tavaliselt seal ongi ainult see üks valik, mitu valikut on seal aga siis kui Sa kasutad mitme sisendiga USB kaardilugejat ehk nn USB Multi Card Reader'it.

Seejärel vali sellest "Copy To Device" rippmenüüst oma USB SD kaardilugeja/kirjutaja. Ka seal näed erinevate nimetustega USB SD kaardilugejat, näiteks "Generic STORAGE DEVICE (/dev/sdb)" või "Generic Mass-Storage (/dev/sda)" või "Generic SD/MMC (/dev/sda)" või "Multiole Card Reader (/dev/sda)" jne nimetusega USB SD kaardilugejat. Kui Sa kasutad ühe sisendiga (pesaga) USB SD kaardilugejat, siis pakutakse Sulle seal "Copy To Device" rippmenüüs ainult seda ühte USB SD kaardilugejat. Kui Sa kasutad aga mitme sisendiga USB SD kaardilugejat ehk nn USB Multi Card Reader'it, siis pakutakse Sulle ka selles "Copy To Device" rippmenüüs kohe mitut valikut. Kuid seda USB SD kaardilugejat tähistab alati sõna "dev", näiteks "(/dev/sdb)" või "(/dev/sda)" või "(/dev/sdc)" jne. Valigi üks neist ja kui varukoopia loomise / kloonimise alguses tuleb veateade ("Could not wrirte to destination"), siis vali sellest rippmenüüst mingi teine USB SD kaardilugeja ja alusta uuesti. Ühesõnaga, Sa ei saagi midagi valesti teha, sest kloonida lubatakse ikkagi ainult sinna õigesse microSD kaarti.

* Kliki nupule Start:

Generic STORAGE DEVICE


* Pärast nupule Start klikkimist ilmub hoiatus, et Sinu see SD kaart, kuhu hakatakse 'Raspberry Pi OS' opsüsteemi koos kogu kraamiga kopeerima, pühitakse puhtaks, ole sellega nõus (Yes) ja lase jätkata. Oota umbes kuni 15 minutit ja Sa kloonisidki oma käesoleva installatsiooni sinna uuele SD kaardile - ka kõik Sinu andmed, kasutajakontod ja rakendused on samuti seal.

kloonisid - 1


kloonisid - 2


Sa võid oma 'Raspberry Pi OS' operatsioonisüsteemi koos kõikide oma andmetega ka suuremale microSD kaardile varundada / kloonida, näiteks microSDXC 32GB või 64GB või isegi 128GB mahuga microSD kaardile. Sa võid pärast kloonimise lõpetamist kohe ka seda uut SD kaarti testida: lülita 'Raspberry Pi OS' välja, eemalda Raspberry Pi seadme toitejuhe, torka see uus kloonitud sisuga microSD kaart Rapberry Pi kaardilugejasse, seejärel ühenda uuesti toitejuhe ja testi...Menüü 'Eelistused' ('Preferences'):

Antud menüü kaudu saame oma graafilist kasutajaliidest seadistada, installeerida uut tarkvara (pakette), uninstallida mittevajalikke tarkvarasid jne. Uuemas 'Raspberry Pi OS' (Buster) operatsioonisüsteemis ilmus siia alla ka uus "Screen Configuration" menüüpunkt, mis avab 'Screen Layout Editor' akna. GL draiver on Raspberry Pi 4 vaikimisi draiveriks — vanemad Pi seadmed kasutavad aga mitte-GL draiverit. Kui GL draiver on kasutusel, siis saab ligi ka sellele uuele "Screen Configuration" tööriistale, mis võimaldab Sul seadistada mitme monitori paigutust Raspberry Pi 4 minikompuutril. Seda tööriista saab kasutada ka resolutsioonide jms seadistamiseks:

Screen Configuration


Avati 'Screen Configuration' aken ja nagu näha, siis on antud juhul Raspberry Pi emaplaadiga ühendatud ainult üks monitor:

Antud juhul on Raspberry emaplaadiga ühendatud ainult üks monitor


Järgmine pilt näitab aga seda et Raspberry Pi emaplaadiga on kaks displeid ühendatud:

Screen Configuration


Veel selle menüü 'Eelistused' ('Preferences') valikuid:

* Tarkvara installeerimine ja süsteemist eemaldamine: 'Raspberry Pi OS' süsteemis saab uut tarkvara juurde installeerida kahel viisil: Graafilise kasutajaliidesega 'Add / Remove Software' pakettide juhtija -ja ka Terminali kaudu.

Juba olemasolevat ja mittevajalikku tarkvara saab süsteemist eemaldada (uninstallida) kolmel viisil:

- 'Raspberry Pi OS' operatsioonisüsteemiga kaasatulevat, eelnevalt juba installitud, programme on kõige lihtsam uninstallida graafilise kasutajaliidesega 'Recommended Software' vahendi kaudu — avad ta menüü 'Eelistused > Recommended Software' ('Preferences > Recommended Software') kaudu;

- Programme võib süsteemist eemaldada ka sellesama graafilise kasutajaliidesega 'Add / Remove Software' pakettide juhtija kaudu — avad ta menüü 'Eelistused > Add / Remove Software' ('Preferences > Add / Remove Software') kaudu.

- Sa võid mittevajalikku tarkvara süsteemist eemaldada ka Terminali käsuviiba kaudu.

Tarkva installeerimisest ja uninstallimisest pikemalt siin edaspidi.


* 'Raspberry Pi OS' süsteemi töölaua välimuse muutmine (menüü 'Eelistused > Appearance Settings'): Kui Sa valid peamenüüst 'Eelistused > Appearance Settings' menüüpunkti, siis avatakse nelja vahelehega 'Appearance Settings' aken ja nende vahelehtede sisu näeb välja järgmine:

- 'Desktop' vahelehe kaudu saame siis muuta töölaua enda välimust: taustapildi paigutus, taustapildi muutmine, värv, töölaua elementide teksti värv ja võimalus lisada siitkaudu töölauale ka Documents, Wastebasket (Prügikast) ning Mounted Disks ikoonid (see on väliste USB ketaste ja mälupulga tarbeks) - pilt;

- 'Menu Bar' vahelehe kaudu saame seadistada ekraani ülaääres asuvat menüüriba (selle riba asukoht, värv ja temal kuvatava teksti värv) - pilt;

- 'System' vahelehe kaudu saame muuta süsteemi enda fonti, märgistatud teksti värvi, esiletõstetud teksti värvi ja ka hiirekursori suurust - pilt;

- 'Defaults' vahelehe kaudu võime süsteemi enda vaikimisi parameetrid kehtestada suurte, keskmiste ja väikeste displeide jaoks ning sellega tühistatakse ka meie endi poolt tehtud muudatused - pilt.

Seda kõike saab ka Terminali akna kaudu teha, kes oskab ja viitsib. Muideks, süsteemi enda taustapildid asuvad vaikimisi /usr/share/rpd-wallpapers kataloogis ja Sa võid sinna ka enda taustapilte lisada - pilt.


* Peamenüü enda konfigureerimine (menüü 'Eelistused > Main Menu Editor' ): See menüüpunkt lubab Sul seda Peamenüüd ennast muuta, sinna uusi elemente ja rakendusi lisada või siis olemasolevaid eemaldada, nende järjestust muuta jne... - pilt.


* Raspberry Pi enda konfigureerimine (menüü 'Eelistused > Raspberry Pi Configuration'): Selle 'Raspberry Pi Configuration' akna kaudu saad siis oma Rasberry Pi minikompuutrit kofigureerida.

- Selle akna System vahelehel saad Sa oma kasutajakonto parooli muuta, Raspberry vaikimisi kasutajanimeks on pi ja vaikimisi parooliks on raspberry — see parool tuleks kohe pärast 'Raspberry Pi OS' esmast installeerimist ära muuta — seda siis vaikimisi kasutaja "pi" jaoks. Parooli muutmisest ja uue kasutajakonto loomisest tuleb siin edaspidi juttu. Valida seda et kas pärast Pi käivitamist buuditakse otse graafilisele töölauale või siis terminali, vaikimisi buuditakse graafilisse kasutajaliidesesse - "To Desktop" või siis "To CLI" (Command Line Interface ) raadionupp. Kas pärast buutimist kuvatakse ka süsteemi sisselogimise aknake või siis buuditakse otse töölauale (ilma kasutajanime ja parooli nõudmata) - "Auto login" parameeter. Kui selles Login as user 'pi' ruudus on linnuke, siis buutimisel kasutajanime ja parooli ei nõuta. Seda tuleb kohe muuta ja see linnuke sellest ruudust ära koristada - edaspidi tuleb sellest ka juttu - TURVALISUS eelkõige!

Selle akna System vahelehel saad...


Veel üks uuendus: 'Raspberry Pi Configuration' aknas on nüüd ka mõned uued nupud, mis reguleerivad Raspberry Pi 4 videoväljundeid. (Neid nuppe ei näidata Raspberry Pi varasemate mudelite kasutamisel.) Raspberry Pi 4 puhul ei saa samaaegselt kasutada nii analoog-komposiitvideo (üle 3.5mm Composite Video / Audio väljundi) kui ka HDMI-väljundit, seega on see analoog-komposiitvideo väljund vaikimisi välja lülitatud. Ka see 4Kp60 resolutsioon / eraldusvõime üle HDMI väljundi on vaikimisi välja lülitatud, sest see nõuab kiiremat taktisagedust, mis põhjustab kõrgema töötemperatuuri ja suurema energiatarbimise. Kuid Sa võid soovi korral ja vajadusel ükskõik millise neist ka aktiveerida - selleks need uued nupud ongi:

4Kp60 resolutsioon


- Interfaces vahelehte läheb Sul põhiliselt siis vaja kui Sa tahad oma Raspberry Pi seadmele eemalt ligi saada. Kui Sa ei taha eemalt siia ligi saada, siis veendu, et nende SSH, VNC, Remote GPIO jms jaoks oleks siin pandud 'Disable'. Kui Sa tahad aga eemalt siia ligi saada, siis aktiveeri üks või rohkem neist ainult selleks perioodiks, kui Sul seda vaja läheb - TURVALISUS eelkõige - pilt.

- Localisation vahelehe kaudu saad vajadusel muuuta oma riiki, ajatsooni, klaviatuuri paigutust ja WiFi võrgu riiki - pilt.Peamenüü menüüpunkt 'Run...': See avab meile juba Windowsi ajast tuttava Run / Käivita käsuviiba akna:

Peamenüü menüüpunkt 'Run...'Peamenüü menüüpunkt 'Shutdown...': See avab siis alltoodud akna...

Peamenüü menüüpunkt 'Shutdown...'


Kasutaja tegi töölaual paremkliki... - pilt.Raspberry Pi heli (audio):

Raspberry Pi omab heli (audio) väljaviimiseks kolme režiimi: HDMI (HDMI 1 ja 2) ja lisaks ka kõrvaklappide pesa. Sa võid neid režiime igal ajal muuta.

* Heli HDMI kaabli kaudu: Kui Sinu HDMI monitor (displei) või siis teler omab sisseehitatud kõlareid, siis edastatakse heli otse HDMI kaabli kaudu.
* Heli HDMI kaabli kaudu: Mõnel monitoril on lisaks ka audioväljundid (kahe või ühe helipistikupesaga), sinna võid ühendada näiteks oma tavalised kõrvaklapid.
* Analoog: Raspberry Pi minikompuutri enda audioväljundiga ('3.5mm 4-pole Composite Video / Audio') saab kasutada kas kõlareid või siis tavalisi kõrvaklappe.
* Bluetooth: Raspberry Pi minikompuutriga saab kasutada ka Bluetooth kõrvaklappe (+ muid Bluetooth seadmeid).

Raspberry Pi heli

Kui Sinu monitoril või televiisoril on sisseehitatud kõlarid olemas, siis väljastatakse heli vaikimisi just selle HDMI kaabli kaudu. Kui displei või teler ei oma sisseehitatud kõlareid, siis väljastatakse heli aga Raspberry Pi minikompuutri enda kõrvaklappide pistikupesa / väljundi kaudu. Juhul kui heliväljundi automaatne tuvastamine on ebatäpne, siis saad väljundit ise käsitsi muuta.

kõrvaklappide pesa


kaabel


Selle '3.5mm 4-pole Composite Video / Audio' väljundi ehk siis kõrvaklappide pistikupesa kaudu heli väljastamine ei ole just parim meetod ja ka automaatne heli tuvastamine võib samuti eksida ning sel juhul pead ise käsitsi seda heli väljundit vahetama.

Märkus: Antud '3.5mm 4-pole Composite Video / Audio' väljundi kaudu saab koos heliga ka komposiitvideot väljastada, seda juhul kui Sinu vanal monitoril või teleril puudub see HDMI sisend. Selleks ongi see ülaltoodud pildil näidatud '3.5mm 4-pole Composite Video / Audio' kaabel vajalik.


Heliväljundi muutmine.

Heliväljundi muutmiseks on kolm võimalust:

1) Tee üleval tegumiriba paremas otsas asuval helitugevuse reguleerimise ikoonil paremklõps ja vali seal ilmuvast hüpikmenüüst endale vajalik sisemine heliväljund. See võimaldab Sul valida lisaks ka suvalisi muid väliseid audioseadmeid, näiteks mitmesuguseid USB audioseadmeid ja Bluetooth heliseadmeid (näiteks Bluetooth kõrvaklappe). Antud momendil aktiivse heliväljundi seadme kõrval kuvatakse roheline linnuke - tee lihtsalt soovitud väljundil vasemklikk, et seda muuta. Raspberry Pi jaoks pakutakse turul igasuguseid audioseadmeid ja adaptereid. Raspberry Pi 3, Raspberry Pi 4, Raspberry Pi Zero W ja tulevased uuemad Pi seadmed omavad ka sisseehitatud Bluetooth'i (sellest tuleb siin lõpus veel ka juttu).

HDMI: Heli kostub displei enda sisseehitatud kõlaritest või siis displei audio pistikupesaga (või pistikupesadega) ühendatud kõrvaklappide kaudu:

Heli kostub monitori enda kõlaritest

Analoog: Kõrvaklapid on ühendatud Raspberry Pi enda audioväljundiga('3.5mm 4-pole Composite Video / Audio'):
2) Terminali akna kaudu. Ava terminal ja sisesta sinna alltoodud käsk ning vajuta ENTER. Selle käsuga lülitatakse heliväljund HDMI peale:

amixer cset numid=3 2

"2" on siin HDMI; kui asendada see "2" aga "1"-ga, siis lülitutakse analoogheli peale (3.5mm kõrvaklappide väljundile). Vaikimisi seadistus on aga 0, mis tähendab "automaatne".


3) raspi-config käsk. Ava terminal ja sisesta sinna sudo raspi-config käsk ning vajuta ENTER. Sellega avatakse graafiline konfigureerimise ekraan, kus märgista ''7 Advanced Options" (või "System Options") ja vajuta ENTER. Seejärel märgista 'A6 Audio' (või 'Audio') ja vajuta ENTER. Nüüd kuvatakse Sulle ülalkirjeldatud heli edastamise režiimid alternatiivina sellele "Auto" vaikesuvandile. Vali Sinule vajalik režiim, vajuta ENTER ja vajuta siis parempoolset noolklahvi, et väljuda sellest valikute loendist, seejärel vali Finish, et väljuda sellest konfigureerimise tööriistast.

Pärast seda pead muudatuste jõustumiseks tegema Raspberry Pi seadmele restardi (taaskäivitamise).


Juhul kui Sa ei saa HDMI kaabli kaudu ikkagi heli:

Mõnel harval juhul on vaja redigeerida config.txt faili, et aktiveerida seda HDMI režiimi. Seda saad teha redigeerides /boot/config.txt faili ja määrates seal hdmi_drive=2 ning seejärel tehes restardi (taaskäivituse), et see muudatus jõustuks.


teade
Kui Sa muudad oma heli (audio) seadeid ehk heli väljaviimise režiime, siis tee pärast seda Raspberry Pi minikompuutri restart (taaskäivitamine). Pärast taaskäivitamist tuvastatakse automaatselt viimati tehtud muudatused ja heli kostub just Sinu poolt määratud seadmest (kas displei sisseehitatud kõlaritest või displeiga ühendatud kõrvaklappidest või Raspberry enda audioväljundiga ühendatud kõrvaklappidest või kõlaritest või siis Bluetooth kõrvaklappidest). See käib kõikide (HDMI, analoog ja Bluetooth) audiosätete muutmise kohta.UUENDATUD: Alates Raspberry Pi OS-i praegu viimasest väljaandest (detsember, 2020) hakkab Raspberry Pi OS kasutama PulseAudio heliserverit. Kõige tavalisem heli kasutajaliides, mida kasutab enamik Linuxi süsteeme, kannab ALSA (Advanced Linux Sound Architecture) nime. Kuid sellel on üsna palju piiranguid ja see hakkab nüüdseks juba vananema. Näiteks saab ALSA puhul samal ajal korraga kasutada ainult ühte audio sisendit ja ühte audio väljundit. Veelgi olulisem on see et ALSA ei töötle Bluetooth kaudu tulevat heli üldse, seega on ALSA põhises süsteemis isegi Bluetooth seadmete puhul vaja kasutada täiendavaid laiendusi ja tarkvarasid.

See PulseAudio tarkvara lahendabki need eeltoodud ALSA probleemid ära. See PulseAudio võib segada mitme rakenduse heli kokku ja Sa võid näiteks VLC pleierist tulevat heli kuulata samal ajal YouTube'st tuleva heliga. Sa võid nüüd erinevate seadmete heliväljundeid muuta. PulseAudio oskab ka Bluetooth seadmetega suhelda ja see lihtsustab oluliselt vaikimisi sisend- ja väljundseadmete haldamist. Raspberry Pi kasutajatele on heaks uudiseks see et ta isegi ei märka seda muudatust. PulseAudio töötab nüüd vaikimisi.

Ainult sisendi/väljundi valijas on üks väike muudatus ja selleks on 'Device Profiles' akna allosas olev menüüvalik. PulseAudio puhul omab iga heliseade ühte või mitut profiili, mis valivad, et milliseid väljundeid ja sisendeid kasutatakse mitme ühendusega seadmes. Eriti oluline on see Bluetooth seadmete puhul. Näiteks Bluetooth peakomplekt, koos mikrofoni ja kõrvaklappidega, toetab tavaliselt kahte erinevat profiili:

* HSP profiil (peakomplekti profiil), mis võimaldab Sul kasutada nii mikrofoni kui ka kõrvaklappe, kuid seda suhteliselt madala helikvaliteediga.

* Teine profiil kannab A2DP (Advanced Audio Distribution Profile) nime, mis kindlustab palju parema helikvaliteedi, kuid on ette nähtud ainult heli väljaviimiseks: see ei võimalda Sul mikrofoni kasutada. Seega kui Sa tahad helistada, siis peab Sinu Bluetooth seade kasutama HSP profiili, kuid kui Sa kuulad ainult muusikat, siis tuleb kasutada A2DP profiili. Osa sellest kõigest on automatiseeritud, kuid mõnikord tuleb Sul neid profiile, 'Device Profiles' dialoogiaknas, endal muuta. (Kui Sa kasutad ainult Raspberry Pi seadme enda sisemisi heliväljundeid, siis ei pea Sa nende profiilide pärast üldse muretsema, kuna neid on ainult üks ja see valitakse Sinu jaoks automaatselt.)


Kuidas seda uut PulseAudio't saada?

1) Sa võid kõige uuema Raspberry Pi OS-i image installida oma uuele SD kaardile Raspberry Pi Imager tarkvara abil või siis laadi see uusim image alla https://www.raspberrypi.org/software/ veebilehelt.

2) Sa võid ka oma olemasolevat süsteemi värskendada, sisesta selleks terminali konsooli järjest alltoodud käsud ja vajuta iga käsu järel ENTER:

sudo apt purge bluealsa pimixer
sudo apt update
sudo apt full-upgrade
sudo apt install pulseaudio-module-bluetooth
rm ~/.asoundrc


Pärast seda tee süsteemi restart (taaskäivitamine).

Seejärel tee üleval tegumiriba vabal osal paremklõps ja vali Add / Remove Panel Items käsk. Nüüd leia loendist üles see Volume Control (ALSA/BT) plugin, märgista see ja kliki nuppu Remove. Pärast seda kliki nupule Add, otsi loendist üles Volume Control (PulseAudio) plugin ja kliki nupule Add.

Etteotsa
Uuenda ja värskenda regulaarselt oma 'Raspberry Pi OS' operatsioonisüsteemi:

Sellega värskendad 'Raspberry Pi OS' operatsioonisüsteemi tarkvarapaketid, saad kätte kõik turvaparandused ja ka uusima firmware. Tees seda REGULAARSELT, sest see hoiab Sinu süsteemi ajakohasena ja see on põhiliselt samaväärne 'Raspberry Pi OS' operatsioonisüsteemi kõige hilisema image'ga ehk kettapildiga, mis on saadaval raspberrypi.org/downloads allalaadimise veebilehel.

Varem kasutati 'Raspberry Pi OS' (Raspbian) operatsioonisüsteemi värskendamiseks tavaliselt kahte sudo apt-get update ja sudo apt-get upgrade käsku:

sudo apt-get update Seda käsku kasutatakse paketi kohta käiva informatsiooni allalaadimiseks kõigist konfigureeritud allikatest. Need allikad on tavaliselt defineeritud /etc/apt/sources.list failis ja ka muudes failides, mis asuvad /etc/apt/sources.list.d/ kataloogis. Seega, kui Sa käivitad selle update käsu, siis laaditakse Internetist alla paketi kohta käiv kõige uuem informatsioon. See on kasulik selleks et saada infot pakettide uuendatud versioonide ja nende sõltuvuste kohta. Selline värskendamine (update) peab toimuma alati ENNE uuendamist (upgrade).

sudo apt-get upgrade See käsk värskendab kõik süsteemi installitud tarkvarapaketid allikatest, mis on ära toodud /etc/apt/sources.list faili poolt. Ühesõnaga, laaditakse all pakettide uusimad versioonid. Neid süsteemis olevaid pakette, mida ei saa uuendada, jäetakse sellest uuendamise protsessist välja. Sinu poolt varem süsteemist eemaldatud pakette EI installita jälle uuesti tagasi - seega muret ei ole.

Kuid nüüdseks on see värskendamine natuke muutunud ja selle sudo apt-get upgrade käsu kasutamine võib pärast värskendamise lõpetamist Sulle probleeme tekitada, näiteks Sa ei saa enam seda File Manager'i (Failihaldurit) avada. Seetõttu pead nüüd oma Raspberry Pi värskendamiseks ja täiendamiseks kasutama sudo apt-get full-upgrade käsku. See full-upgrade käsk installib pakettide kõik uuemad versioonid, kontrollib uusi sõltuvusi ja uuendab süsteemi isegi siis, kui see tähendab, et pakett eemaldatakse selle käigus.

Seega, et oma tarkvara värskendada ja et laadida alla ka turvavärskendused, ava terminal, sisesta sinna alltoodud käsud ning vajuta iga käsu järel ENTER. Oota kuni ühe käsu täitmine lõpetatakse ja kui ilmub uuesti see rohelist värvi terminali käsuviip (pi@rasbperrypi:~ $), siis sisesta järgmine käsk ning vajuta ENTER jne:

sudo apt-get update

sudo apt-get full-upgrade

sudo apt-get autoremove


Seejärel tee süsteemi restart (taaskäivitamine)!


Märkused:

* Kui pärast mõne ülaltoodud käsu käivitamist ilmub tema täitmise protsessis akna käsuviibale ka Y/N küsimus, siis vajuta Y klahvi ja seejärel jälle ENTER klahvi, et edasi minna. Kui tarkvarade uuendamise / värskendamise käigus ilmub vahepeal "Uudised" (või "News") aken, siis vajuta q klahvi, et sellest väljuda ja edasi minna - pilt.

* Tee pärast värskendamise lõpetamist ka Raspberry Pi seadme restart. Mõnikord tuleb Sul pärast süsteemi värskendamist ka oma töölaua välimust natuke korrigeerida, sest suure värskendamise käigus võidakse töölaua & menüüriba mõne elemendi puhul taastada nende vaikimisi sätted. Sellest antakse Sulle süsteemi värskendamise käigus ka teada ja Sa näed umbes alltoodud teadet:

Tee pärast värskendamise lõpetamist ka Raspberry Pi seadme restart.


'Raspberry Pi OS' süsteemi töölaua välimust saad seadistada 'Peamenüü > 'Eelistused > Appearance Settings' kaudu.Tarkvara installeerimine ja süsteemist eemaldamine (uninstallimine):

'Raspberry Pi OS' süsteemis saab uut tarkvara juurde installeerida kahel viisil: Graafilise kasutajaliidesega 'Add / Remove Software' pakettide juhtija -ja ka Terminali kaudu.

Juba olemasolevat ja mittevajalikku tarkvara saab süsteemist eemaldada (uninstallida) kolmel viisil:

- 'Raspberry Pi OS' operatsioonisüsteemiga kaasatulevat, eelnevalt juba installitud, programme on kõige lihtsam uninstallida graafilise kasutajaliidesega 'Recommended Software' vahendi kaudu — avad ta menüü 'Eelistused > Recommended Software' ('Preferences > Recommended Software') kaudu;

- Programme võib süsteemist eemaldada ka sellesama graafilise kasutajaliidesega 'Add / Remove Software' pakettide juhtija kaudu — avad ta menüü 'Eelistused > Add / Remove Software' ('Preferences > Add / Remove Software') kaudu.

- Sa võid mittevajalikku tarkvara süsteemist eemaldada ka Terminali käsuviiba kaudu.


1. Mittevajaliku, 'Raspberry Pi OS' operatsioonisüsteemiga kaasatuleva ehk vaikimisi juba installeeritud tarkvara süsteemist eemaldamine (uninstallimine):

* Seda on kõige parem teha just selle "Recommended Software" vahendi abil, ava ta 'Peamenüü > Eelistused > Recommended Software' kaudu:

Recommended Software


* Oletame, et Sa ei taha programmeerimisega suurt tegelda ja et Sa tahad mõnest või siis kõikidest nendest "Programmeerimine" menüü all asuvatest pakettidest lahti saada, et oma microSD kaardi vaba ruumi suurendada. Märgista siin Recommended Software akna vasemas paanis see "Programming" kategooria ja seejärel korista paremal näiteks "BlueJ" tarkvara ruudust see linnuke ära ning kliki all nupule OK:

Programming


* Seejärel alustatakse antud BlueJ paketi süsteemist eemaldamist:

Seejärel alustatakse antud BlueJ paketi süsteemist eemaldamist


* Kui valmis, siis kliki OK ja alusta mingi muu mittevajaliku paketi süsteemist eemaldamist...:

Kui valmis, siis kliki OK ja alusta mingi muu mittevajaliku paketi süsteemist eemaldamist...


Märkus: Sa võid näiteks antud "Programming" kategoria alt korraga kõik tarkvarad süsteemist eemaldada: korista paremas paanis kõikidest ruutudest need linnukesed ära ja kliki seejärel all nupule OK:

Sa võid näiteks antud "Programming" kategoria alt korraga kõik tarkvarad süsteemist eemaldada


* Kui Sa ei taha ühegi eelinstalleeritud mänguga tegelda, siis märgista vasemas paanis see "Games" kategooria, korista paremal ruutudest need linnukesed ära ja kliki allpool OK:

Kui Sa ei taha ühegi eelinstalleeritud mänguga tegelda


* Kui valmis, siis kliki OK:

Kui valmis, siis kliki OK


Märkus: Siia "Recommended Software" aknasse ei ilmu need uued tarkvarad, mida ise installeerid. Kui Sa mõtled kunagi hiljem ümber ja tahad mingit vaikimisi kaasapandud tarkvara jälle kasutama hakata, siis tule siia vahendisse uuesti tagasi, pane vajaliku paketi ruutu see linnuke jälle tagasi ning kliki all OK ja antud pakett installeeritakse uuesti Sinu süsteemi.2. Kasuta pakettide süsteemist eemaldamiseks (& installeerimiseks) ka seda "Add / Remove Software" graafilist pakettide juhtijat.

'Peamenüü > Eelistused > Add / Remove Software' menüüpunkt lubab meil ka graafilise kasutajaliidese kaudu uut tarkvara installeerida ja olemasolevat süsteemist eemaldada (uninstallida):

Add / Remove Software


See graafiline pakettide juhtija on Gnome Packages rakenduse modifitseeritud versioon, mis lubab Sul oma Pi mini-kompuutris lisada või eemaldada tarkvara. Antud akna vasemas paanis kuvatakse kategooriate loetelu ja seal ülaosas on ka otsingukast – tipi sinna vajalik otsingutermin ja vajuta ENTER, et leida mingit paketti või vahendit. Parempoolses paanis kuvatakse siis märgistatud kategooria alla kuuluv tarkvara. Iga tarkvara või vahendi ees asub kontrollruut, juhul kui selles ruudus on "linnuke" juba olemas, siis on antud tarkvara Sinu süsteemi juba installeeritud. Tarkvara puhul, mida ei ole installeeritud, on nende ees asuvad ruudud aga tühjad. Kliki lihtsalt sellele ruudule, et sinna linnukest panna või siis et seda sealt ära koristada ja kliki seejärel all OK (või Apply) nupule, et antud tarkvara kas installeerida või siis uninstallida. Sa võid vajalikul tarkvaral ka hiire paremkliki teha, et valida siis ilmuvast kontekstmenüüst sobiv käsk.

Antud juhul kasutaja küll eemaldas seal "Recommended Software" vahendis süsteemist kõik programmeerimisega seotud paketid, aga see Python 3 jäeti ikkagi alles, seda nägi ta 'Peamenüü > Programmeerimine' alt. Seega avas ta nüüd selle 'Add / Remove Software' pakettide juhtija, tippis üles otsingukasti Python 3 ja vajutas ENTER:

See graafiline pakettide juhtija on Gnome Packages rakenduse modifitseeritud versioon


Seejärel koristas ta paremal nende pakettide, kus kuvati sõnu "IDE for Python... (version)", ees asuvatest ruutudest need linnukesed ära ja klikis all nupule OK. (Seal paremal allpool oli ka hulga muid linnukestega ruutusid, aga neid ta ei puutunud.)

IDE for Python... (version)


Pärast seda tuleb siin klikkida nupule "Jätka":

Pärast seda tuleb siin klikkida nupule "Jätka"


Nüüd peab ta sisestama oma kasutajakonto (antud juhul sis pi) parooli ja klikkima all nupule Olgu ning antud pakett eemaldataksegi süsteemist...:

Nüüd peab ta sisestama oma kasutajakonto (antud juhul pi) parooli ja klikkima all nupule Olgu


Kui kasutaja avas nüüd selle Peamenüü, siis nägi ta, et nii "Programmeerimine" kui ka "Mängud" menüüpunktid on sellest Peamenüüst kogu oma kupatusega kadunud - seda ta sooviski:

Kui kasutaja avas nüüd selle Peamenüü


Märkus: Sa ei saa selles "Add / Remove Software" graafilises pakettide juhtijas ühel- ja samal ajal pakette installeerida ja uninstallida, ühesõnaga Sa võid ühe "Apply" või "OK" abil kas ainult installida või siis uninstallida. Kui Sa alustad siitkaudu tarkvara installeerimist või süsteemist eemaldamist, siis võidakse kinnituseks ka parooli küsida. Kui Sa märgistad paremal mingi tarkvara (st lihtsalt klikid temal), siis ilmub akna allaossa ka antud tarkvara lühike kirjeldus.

Sa ei saa selles "Add / Remove Software" graafilises pakettide juhtijas ühel- ja samal ajal pakette installeerida ja uninstallida...

Sa võid alternatiivina installeerida ka Synaptic Package Manager'i, mis on märksa parem ja rohkemate võimalustega kui see 'Raspberry Pi OS' süsteemiga kaasatulnud "Add / Remove Software" pakettide haldur. Sa võid selle Synaptic paketihalduriga enda olemasolevat tarkvara uuendada, otsida uut tarkvara, installeerida uut tarkvara, vajadusel ka oma mittevajalikku tarkvara süsteemist eemaldada (uninstallida) ja teha ka palju muud. Ava Terminal, sisesta sinna järjest alltoodud käsud ja vajuta iga käsu järel ENTER:

sudo apt-get update
sudo apt-get install synaptic


Seejärel ava ta 'Peamenüü > Eelistused > Synaptic paketihaldur' kaudu. Pärast seda sisesta ilmuvasse "Autentimine" aknasse oma kasutajakonto (näiteks pi) parool, et seda tarkvara kasutada saaks. Seejärel ilmub lühike info sellest et kuidas teda kasutada tuleb, sulge see teade ja siis näedki seda paketihaldurit:

Synaptic Package Manager3. Kasuta pakettide süsteemist eemaldamiseks või installeerimiseks 'Terminal' konsooli.

Kasutaja pi avas Terminali


a) Kasuta Terminali kaudu pakettide installeerimiseks järgmisi käske, kus vajuta iga käsu järel ENTER klahvi:

sudo apt-get update
sudo apt-get install <Paketi-Nimi>


b) Kasuta Terminali kaudu pakettide süsteemist eemaldamiseks järgmisi käske, kus vajuta iga käsu järel ENTER klahvi:

sudo apt-get purge <Paketi-Nimi> (või siis sudo apt-get remove <Paketi-Nimi>)
sudo apt-get clean


Mis vahe on nendel apt-get remove ja apt-get purge käskudel?

- apt-get remove eemaldab lihtsalt paketi binaarid (binaries) ja konfiguratsioonifailid jäetakse alles.
- apt-get purge eemaldab aga kõik, mis on antud paketiga seotud, sealhulgas ka konfiguratsioonifailid.

Enamikel juhtudel piisab ka sellest apt-get remove käsust, et uninstallida paketti.


Märkus: Mälupulgalt ei saa portatiivseid programme käivitada, need tuleb Sul ise installida 'Peamenüü > Eelistused > Add / Remove Software' kaudu...!


Lisaks ka üks näide ühe paketi (clamav) installeerimisest ja seejärel tema süsteemist eemaldamist - Terminal akna kaudu:

a) Paketi installeerimine...:

Lisaks ka üks näide ühe paketi (clamav) installeerimisest...


...ja see clamav tarkvara saigi installeeritud:

...ja see clamav tarkvara saigi installeeritud


b) Antud ClamAV tarkvara süsteemist lõplik eemaldamine (uninstallimine):

Antud tarkvara süsteemist lõplik eemaldamine (uninstallimine)


Märkus: Sa võid selle ClamAV antiviiruse ka näiteks lihtsalt sudo apt-get remove clamav käsuga uninstallida.


Ja veel üks näide paroolide juhtija KeePass tasuta tarkvara terminali kaudu installeerimisest:

KeePass


Pärast KeePass2 installi saad ta otse peamenüü kaudu kävitada:

Pärast KeePass2 installi saad ta otse peamenüü kaudu kävitada


Kui Sa installeerisid või uninstallisid suurema hulga pakette, siis sisesta pärast seda Terminali ka sudo apt-get autoclean ja vajuta ENTER.
Etteotsa
'Raspberry Pi OS' süsteemi sisselogimine, pi kasutaja, root kasutaja ja sudo käsk ning parooli muutmine:

Pärast 'Raspberry Pi OS' operatsioonisüsteemi installi logitakse Sind automaatselt sisse, Sa ei pea mingit parooli sisestama. Raspberry Pi vaikimisi kasutajanimeks on pi ja vaikimisi parooliks on raspberry. Sul tuleks see vaikimisi parool turvalisuse tõstmiseks KOHE ÄRA MUUTA! Peale selle tühista see süsteemi automaatne sisselogimine. Seda parooli läheb Sul mõnikord ka mujal vaja ja Sa pead selle sisestama siis kui seda nõutakse, näiteks Terminalis mõne käsu täitmisel.

'Raspberry Pi OS' uuemate versioonide puhul (alates 2018. a. lõpust) saab süsteemi riiki, ekraanikeelt, ajatsooni, vaikimisi pi kasutajakonto parooli ja WiFi võrku seadistada juba kohe 'Raspberry Pi OS' esmase installeerimise lõpus - graafilises nõustajas - info sellest siin eelpool.


sudo ("super user do") - see käsk valitseb kõiki. Selle, ühe tähtsama käsuga, saad toimetada nagu süsteemiadministraator või super-kasutaja.

Linux'is on spetsiaalne kasutaja, tuntud kui superkasutaja ehk administraator (superuser) ja kelle kasutajanimeks on tavaliselt root. Sellel superkasutajal on praktiliselt piiramatu juurdepääs kompuutrile ja ta võib peaaegu kõike teha. Sa ei logi tavaliselt arvutisse kui root kasutaja, aga Sa võid sudo käsku kasutada, et tagada endale administraatori (superkasutaja) õigused. Kui Sa logid Raspberry Pi miniarvutisse sisse kui vaikimisi pi kasutaja, siis Sa logid sisse kui tavaline kasutaja. Aga Sa võid käivitada käskusid kui root kasutaja, kasutades selleks sudo käsku (sisestad selle sudo käsu enne programmi, mida Sa soovid käivitada). Näiteks kui Sa tahad oma olemasolevat tarkvara uuendada / värskendada, siis pead terminali sisestama sudo apt-get update ja seejärel sudo apt-get upgrade käsu. (Sa võid käivitada ka superkasutaja shell'i ja seda sudo su käsu abil, aga tee seda ainult siis kui oled kogenud kasutaja.) Ühesõnaga Raspberry Pi omab vaikimisi kahte kasutajakontot: pi ja root.


1) Selle Raspberry Pi vaikimisi parooli muutmine (Terminali ja 'Raspberry Pi Software Configuration Tool' akna kaudu):

* Ava Terminali aken, sisesta sinna sudo raspi-config ja vajuta ENTER:

Ava Terminali aken, sisesta sinna sudo raspi-config ja vajuta ENTER


* Järgmistes akendes saad noolklahvidega liikuda ja ENTER klahv käivitab siis märgistatud vahendi. Siin avaaknas ei pea Sa aga kuhugi liikuma, sest see vajalik "1. Change User Password..." on juba märgistatud / valitud ja siin vajuta lihtsalt ENTER klahvi:

Change User Password...


* Siin vajuta jälle ENTER klahvi:

Siin vajuta jälle ENTER


* Nüüd sisesta oma kasutajakonto (antud juhul siis vaikimisi pi konto) jaoks uus parool ja vajuta ENTER. See uus Unix parool peab sisaldama vähemalt kaheksat sümbolit, milledest kaks peavad olema mitte-alfabeetilised sümbolid. Unix on registritundlik ja sellega peab siis arvestama, juhul kui Sa tahad oma paroolis ka suuri tähti kasutada. Parooli sisestamisel siin sümboleid ei kuvata, lihtsalt tipi oma uus parool ja vajuta ENTER:

Nüüd sisesta oma kasutajakonto (antud juhul siis vaikimisi pi konto) jaoks uus parool...


* Seejärel sisesta teist korda seesama parool ja vajuta ENTER. (Jäta see parool meelde!):

Seejärel sisesta teist korda seesama parool ja vajuta ENTER


* Kui tegid kõik õieti, siis ilmub selline aken, kus vajuta ENTER klahvi:

Kui tegid kõik õieti, siis ilmub selline aken, kus vajuta ENTER klahvi


* Seejärel liigu noolklahvidega "Finish" peale ja vajuta ENTER:

Seejärel liigu noolklahvidega "Finish" peale ja vajuta ENTER


* Ja lõpuks võid selle Terminali akna sulgeda:

Ja lõpuks võid selle Terminali akna sulgeda2. Muuda oma kasutajakonto parooli graafilise kasutajaliidese kaudu:

Oma pi kasutajakonto (või mingi teise kasutajakonto) parooli muutmine graafilise kasutajaliidese kaudu:

* Ava Peamenüüs 'Eelistused > Raspberry Pi Configuration' menüüpunt ja kliki "System" vahelehel sellele Change Password... nupule. Et seda automaatset süsteemi sisselogimist tühistada, korista siinsamas ka see linnuke sellest Login as user 'pi' ruudust ära:

Change Password...


* Seejärel sisesta oma kasutajakonto jaoks kaks korda uus parool ja kliki nupule OK:

Seejärel sisesta oma kasutajakonto jaoks kaks korda uus parool ja kliki nupule OK


Pärast seda pead Raspberry Pi käivitamisel sisestama selle uue parooli oma pi kasutajakonto jaoks!3. Muuda enda kasutajakonto parooli otse Terminali akna kaudu:

Kui Sa oled sisseloginud kasutaja, siis võid oma parooli muuta ka otse, ilma seda sudo käsku kasutamata. Ava terminal, sisesta sinna passwd käsk ja vajuta ENTER. Seejärel sisesta oma käesolev parool ja pärast seda kaks korda uus parool. Parooli sisestamisel sümboleid ei kuvata ja kui Sa tegid kõik õieti, siis näed õnnestumise sõnumit (passwd: password updated successfully).

Parooli sisestamisel sümboleid ei kuvata...Kasutajad: Vaikimisi pi kasutaja Raspberry Pi-s / 'Raspberry Pi OS''is on sudoer. Kaustas /etc/sudoers asuv fail kontrollib seda et kes võivad milliseid käskusid käivitada ja samuti juhtida erilisi asju, näiteks seda et kas kasutaja peab mingi käsu käivitamisel ka parooli sisestama. See annab talle võimaluse käivitada käskusid kui root siis kui käsu ette sisestatakse sudo käsk ja lülituda ümber ka root kasutajaks sudo su käsu abil. (Sa võid luua Terminali aknas ka uusi kasutajaid ja seda käsu adduser abil.)
Etteotsa
Kaustadele ja failidele ligipääsu saamine [juhul kui Sulle ilmub "Access Denied" ("Permission Denied") teade]:

Kui Sulle ilmub mingi faili või kataloogi avamisel või siis faili redakteerimisel teade "juurdepääs keelatud" ("Access Denied" / "Permission Denied"), siis tuleb teada käskusid ja võtmeid, mis selle juurdepääsu Sulle kindlustaksid:

Permission Denied


Näiteks kui Sa tahad mingi faili üle täiskontrolli saada, siis sisesta terminali aknasse järgmises formaadis käsk:

sudo chmod a+rwx <faili nimi> või siis <faili täistee>

Näiteks ntp.conf failile ligipääsu ja tema üle täiskontolli saamiseks tuleb sisestada järgmine käsk: sudo chmod a+rwx /etc/ntp.conf

ntp.conf


Kausta etc üle täiskontrolli kindlustamise näide: sudo chmod a+rwx /etc

Kausta etc üle täiskontrolli kindlustamise näide


Või näiteks teise kasutajakonto alt selle vaikimisi pi kasutajakonto katakoogi üle täiskontrolli saamine (...et sealt näiteks mingeid faile selle oma teise uue konto alla kopeerida); avad selle teise uue kasutajakonto all terminaliakna ja sisestad sinna järgmise käsu ning vajutad ENTER: sudo chmod a+rwx /home/pi. Seejärel sisestad oma selle teise kasutajakonto parooli ja vajutad ENTER:

Või näiteks teise kasutajakonto alt selle vaikimisi pi konto kausta üle täiskontrolli saamine


Tähendused:

sudo ("super user do") - see käsk valitseb kõiki. Selle, ühe tähtsama käsuga, saad toimetada nagu süsteemiadministraator või super-kasutaja.

Kordan: Linux'is on spetsiaalne kasutaja, tuntud kui superkasutaja ehk administraator (superuser) ja kelle kasutajanimeks on tavaliselt root. Sellel superkasutajal on praktiliselt piiramatu juurdepääs kompuutrile ja ta võib peaaegu kõike teha. Sa ei logi tavaliselt arvutisse kui root, aga Sa võid kasutada sudo käsku, et tagada endale administraatori (superkasutaja) õigused. Kui Sa logid Raspberry Pi miniarvutisse sisse kui pi kasutaja, siis Sa logid sisse kui tavaline kasutaja. Aga Sa võid käivitada käskusid kui root kasutaja, kasutades selleks sudo käsku (sisestad selle sudo käsu enne programmi, mida Sa soovid käivitada). Näiteks kui Sa tahad oma olemasolevat tarkvara uuendada / värskendada, siis pead terminali sisestama sudo apt-get update käsu. (Sa võid käivitada ka superkasutaja shell'i ja seda sudo su käsu abil, aga seda tee ainult siis kui oled kogenud kasutaja.)


chmod - muudab kausta / faili õigusi (juurdepääsu sellele)

a - igaüks saab loa

+ Lisab/lülitab loa sisse
Eemaldab/lülitab loa välja

r - Lugemise luba
w - Kirjutamise luba
x - Täitmise luba
X - Spetsiaalne maagiline luba kaustade jaoks

ls -l Loetleb lubadega failid
Raspberry Pi minikompuutriga väliste salvestusseadmete (USB mälupulgad, USB kõvakettad / USB SSD kettad & SD kaardid) kasutamine:

Alates 'Raspberry Pi OS' (Jessie) versioonist mountitakse Sinu USB mälupulgad, USB kõvakettad, USB SSD kettas ja SD kaardid automaatselt siis kui Sa torkad nad Rapberry Pi miniarvuti mingisse USB porti (või USB kaardilugejasse). Raspberry Pi mountib mõnede populaarsete failisüsteemidega, näiteks nagu FAT, NTFS ja HFS+, välised USB draivid automaatselt ning avab need kettad /media/pi/<KETTA-TÄHIS> asukohas:

Alates Raspbian (Jessie) versioonist mountitakse Sinu USB mälupulgad, USB kõvakettad ja SD kaardid automaatselt


Kui Sa logisid süsteemi sisse mingi teise kasutajakonto all, siis avatakse need välised kettad /media/<KASUTAJANIMI>/<KETTA-TÄHIS> asukohas. Alltulev pilt näitab seda et süsteemi logiti sisse tlx kasutajakontoga ja et väline USB kõvaketas avati /media/tlx/My Passport asukohas:

My Passport


Probleemid:

Probleem 1: Kui tegemist on FAT failisüsteemiga välise kettaga, siis temaga probleeme ei ole, Sa saad sinna oma faile salvestada, kopeerida, siirdada ja vastupidi. Aga kui Sa ühendad Raspberry Pi seadmega NTFS failisüsteemiga välise USB mälupulga või USB kõvaketta / USB SSD ketta, siis võib nii juhtuda, et see küll mountitakse, aga Sa ei saa sinna midagi salvestada - ilmub näiteks alltoodud veateade (..."Read-only file system"):

...ilmub veateade


Sel juhul ava Terminali aken ja sisesta sinna alltoodud käsud ja vajuta iga käsu järel ENTER:

sudo apt-get update
sudo apt-get install ntfs-3g


Märkus: Siin pead vahepeal, installeerimise käigus, vajutama ka y klahvi ja seejärel ENTER klahvi, et edasi minna.


Kui Sinu väline USB draiv või SD kaart on formaaditud aga exFAT failisüsteemi, siis installeeri exFAT driaiver ja sisesta terminali järgmised käsud ning vajuta iga käsu järel ENTER:

sudo apt-get update
sudo apt-get install exfat-fuse


Märkus: Siin pead vahepeal, installeerimise käigus, vajutama ka y klahvi ja seejärel ENTER klahvi, et edasi minna.Probleem 2: Kui need ülaltoodud käsud ei aidanud ja kui Sa saad nüüd näiteks "Access Denied" ("Permission Denied") veateate, siis tee lisaks eeltoodule veel ka järgmist:

* Ava File Manager aken ja vaata, et mis selle mountitud välise draivi kaustatee on, näiteks /media/pi/D2BEDDB7BEDD93F7 ja jäta see aken lahti, et sealt oleks mugav seda kaustateed terminali aknasse kopeerida;

* Seejärel ava terminal ja sisesta sinna alltoodud käsk, kuhu kopeeri ka selle USB draivi kaustatee ("aadress") ja vajuta ENTER:

sudo chmod a+rwx /media/pi/D2BEDDB7BEDD93F7

Seejärel ava terminal ja sisesta sinna alltoodud käsk


* Pärast seda ühenda oma USB mälupulk või USB ketas Raspberry Pi seadmest lahti ja seejärel ühenda ta uuesti ning saadki teda kasutama hakata. Selle ülaltoodud käsuga saad Sa endale antud välise USB draivi üle kõik vajalikud õigused...


Kui Sa kasutad oma Raspberry Pi seadmega ka USB jaoturit ehk laiendust (hub'i), et selle kaudu korraga mitut välist seadet kasutada, siis osta endale selline USB jaotur, mis saab toidet seinast (vooluvõrgust).

Et oma välist USB ketast / mälupulka turvaliselt Raspberry Pi minikompuutrist eemaldada, kliki ekraani paremas ülanurgas asuvale ketta ikoonile ja seejärel kliki ilmuvas rippmenüüs oma välisele USB draivile:

Draivi turvaliselt eemaldamineProbleem 3: Ka Sinu välise USB meedia endaga võib probleeme olla, näiteks Sinu USB mälupulk võib ise aeg-ajalt jupsida. Ühenda oma mälupulk Windows 10 kompuutriga ja kui ekraani allaäärde paremasse nurka ilmub vastav veateade, siis kliki sellele ning lase Windowsil oma mälupulk ära parandada (fikseerida). Seejärel ühenda oma mälupulk uuesti Raspberry Pi emaplaadiga ja proovi uuesti...

Etteotsa
Kuidas lisada töölauale uut kiirkorraldust ehk otseteed?

Et 'Raspberry Pi OS' operatsioonisüsteemis lisada uut töölaua kiirkorraldust, tee töölaual paremklikk ja loo uus fail ning pane tema faililaiendiks "desktop", näiteks MinuRakendus.desktop

Pärast seda ava see fail tekstiredaktoris ja lisa sinna alltoodud sisu:

[Desktop Entry]
Name=Rakenduse nimi
Comment=Suvaline kommentaar
Icon=/usr/share/pixmaps/openbox.xpm
Exec=/usr/bin/MinuRakendus
Type=Application
Encoding=UTF-8
Terminal=false
Categories=Application;


Name – rakenduse nimi, st see nimi, mida näidatakse selles kiirkorralduses
Comment – Sa võid sinna lisada suvalise kommentaari
Icon – ikooni faili, mida Sa antud kiirkorralduse jaoks kasutad, kaustatee. See võib olla Sinu enda ikoon või siis lisa mingi sobiv /usr/share/pixmaps/ kaustast.
Exec – antud rakenduse täitmisfaili kaustatee, st kus see rakendus ise asub, näiteks Exec=/usr/bin/leafpad
Categories – selle võid ka lisamata jätta. Ja kui Sa lisad ta, siis võid sinna panna endale sobiva kategooria, näiteks: Categories=None; (st kategooria puudub) või Categories=Utility; või siis Categories=Games;Education; jne...

Salvesta see fail ja nüüd võid selle uue kiirkorraldusega oma rakenduse otse töölaualt käivitada.

Etteotsa
!!! Raspberry Pi ja TURVALISUS:


Kuigi Linux-põhised kompuutrid, näiteks nagu Raspberry Pi, kannatavad suhteliselt vähe pahatahtlike rünnakute all, tuleb siiski näiteks ka Raspberry Pi minikompuutri kaitsmisse suhtuda väga tõsiselt. Seda eriti just siis kui Sa oled temaga Internetiühenduses või kui Sa oled lubanud oma Raspberry Pi seadmele ka eemalt ligisaamise. On avastatud näiteks pahavara, millega nakatatakse Rasberry Pi seadmed ja seejäral kasutatakse neid miniarvuteid krüptovaluuta kaevandamiseks. Selline pahavara kasutab Raspberry Pi seadme avatud SSH porti ja Rasberry Pi vaikimisi "pi" kasutajakontot ning tema vaikimisi "raspberry" parooli.1) Uuenda ja värskenda regulaarselt oma 'Raspberry Pi OS' operatsioonisüsteemi ja installeeritud tarkvara:

Sellega värskendad 'Raspberry Pi OS' operatsioonisüsteemi tarkvarapaketid, saad kätte kõik turvaparandused ja ka uusima firmware. Tees seda REGULAARSELT, sest see hoiab Sinu süsteemi ajakohasena ja see on põhiliselt samaväärne kõige hilisema operatsioonisüsteemi image'ga, mis on saadaval raspberrypi.org/downloads allalaadimise veebilehel.

Et näiteks oma pi kasutajakonto tarkvara värskendada ja et laadida alla ka turvavärskendused, ava Terminali aken, sisesta sinna alltoodud käsud ning vajuta iga käsu järel ENTER. Oota kuni ühe käsu täitmine lõpetatakse ja kui ilmub uuesti see rohelist värvi terminali käsuviip (pi@rasbperrypi:~ $), siis sisesta järgmine käsk ning vajuta ENTER jne. Kui pärast mõne alltoodud käsu käivitamist ilmub tema täitmise protsessis akna käsuviibale ka Y/N küsimus, siis vajuta Y klahvi ja seejärel jälle ENTER klahvi, et edasi minna.

sudo apt-get update

sudo apt-get full-upgrade

sudo apt-get autoremove

Seejärel tee süsteemi restart (taaskäivitamine)!


Märkus: SSH (Secure Shell / Secure Socket Shell) võrguprotokolli & tarkvara kasutamine on peamisi mooduseid Raspberry Pi seadmele kaugelt ligisaamiseks (kaugsisselogimiseks). SSH pakub vaikimisi ainult käsureakeskkonda ja ta töötab klient-server põhimõttel: Sinu Raspberry Pi seadmes on SSH server ja teises kompuutris on SSH klient.
Alates aastast 2016 on ka see SSH port vaikimisi suletud. Sa võid vajadusel oma Raspberry Pi seadmele üle SSH kaugühenduse / kaugjuurdepääsu kindlustamiseks ka selle SSH uuesti sisse lülitada: loo ilma faililaiendita "SSH" nimeline tekstifail ja pane ta oma SD kaardi boot kataloogi. Sa võid seda teha ka 'Raspberry Pi OS' graafilise töölaua kaudu, valid Peamenüüst 'Eelistused > Raspberry Pi Configuration' menüüpunkti, avad seejärel 'Interfaces' vahelehe ja aktiveerid SSH järel tuleva 'Enable' raadionupu. Teiseks meetodiks siia Raspberry Pi seadmele eemalt ligisaamiseks on VNC (Virtual Network Computing) kasutamine. Et neid meetodeid kasutada, pead nende mõlemate puhul eelnevalt mitu operatsiooni sooritama...

SSH


Kaugjuurdepääsu kasutamisel loo enda Raspberry Pi kasutajakontole võimalikult tugevam parool. Kui Sa enam ei kasuta eemalt ligisaamist, siis lülita see SSH või VNC välja!2) Muuda oma pi kasutajakonto vaikimisi parooli (raspberry parooli):

See uus Unix parool peab sisaldama vähemalt kaheksat sümbolit, milledest kaks peavad olema mitte-alfabeetilised sümbolid. Unix on registritundlik ja sellega peab siis arvestama, juhul kui Sa tahad oma paroolis ka suuri tähti kasutada.

Parooli muutmisest oli siin eelpool juba ka juttu, mine sinna.3) Loo lisaks sellele vaikimisi pi kasutajakontole endale ka teine uus kasutajakonto, et tõsta Raspberry Pi turvalisust:

Loome uue kasutajakonto ja paneme tema nimeks näiteks lit ning tee selleks järgmist:

* Ava Raspberry Pi terminali aken ja sisesta sinna sudo adduser <Sinu uus kasutajanimi> (näiteks sudo adduser lit - see lit ongi siis uueks kasutajanimeks). Seejärel vajuta ENTER.

* Sisesta selle uue kasutaja jaoks parool ja vajuta ENTER. Seejärel sisesta see parool uuesti, et seda kinnitada ja vajuta ENTER.

* Seejärel palutakse Sul lisada ka oma täisnimi, telefoninumber jne. Sa võid selle kõik tegemata jätta ja vajuta iga kord lihtsalt ENTER.

* Pärast seda ilmub teade ‘is this information correct [Y/N]’, mille puhul vajuta ‘Y’ klahvi ja seejärel ENTER:

Pärast seda ilmub teade ‘is this information correct [Y/N]’, mille puhul vajuta ‘Y’ klahvi ja seejärel ENTER


Selle uue kasutaja kodukataloogiks saab siis olema /home/<uus_kasutaja>/ (antud näite puhul siis /home/lit/).

Selle uue kasutaja kodukataloogiks saab siis olema /home/<uus_kasutaja>/


* Et anda oma uuele kasutajale ka süsteemiadministraatori kõik õigused, lisa ta sinna sudo gruppi, sisesta terminali sudo adduser lit sudo käsk ja vajuta ENTER.

* Nüüd logi oma uue kasutajanime ja parooliga süsteemi sisse: Vali peamenüüst see Shutdown... käsk ja klikid seejärel Logout nupule:

Logout


Kui Sa logisid selle uue kasutajanime ja parooliga süsteemi sisse, siis näed, et Sinu lit kausta alla on loodud ka kõik vajalikud alamkaustad:

vajalikud alamkaustad


Ja järgmisena siis veel üks näide ühest teisest uuest kasutajakontost (sig), mis loodi tollal Raspberry Pi OS'i kõige uuems versioonis ja kus ekraanikeeleks oli eesti keel pandud:

sig


PS! Kui Sa logid sinna uude (teise) kasjutajakntosse sisse, siis selle kohta järgmine info:

* Kõik Sinu poolt pi kasutajakonto all uninstallitud tarkvarad on kadunud ka selle uue kasutajakonto alt, seega Sa ei pea neid jälle uuesti süsteemist eemaldama.

* Kõik Sinu poolt pi kasutajakonto all installitud uued tarkvarad on olemas ka selle uue kasutajakonto all, seega Sa ei pea neid jälle uuesti installeerima. Kuid mõne tarkvara puhul pead siiski üht-teist tegema, näites KeePass2 paroolide halduri puhul pead tema esmakordsel käivitamisel avama ka uuesti tema andmebaasi (selle võid kopeerida siia uue konto alla otse sellest vaikimisi pi kasutajakontost ja seejärel selle andmebaasi KeePass tarkvaras avada). Sa pead näiteks ka Chromium veebibrauseri uuesti konfigureerima, sinna näiteks oma lemmikud importima jne.

* Säilitatakse ka muud süsteemisätted, näiteks regiooni, kuupäeva -ja kellaja sätted või välise USB ketta / mälupulga kasutamine jne, Sa ei pea neid jälle uuesti konfigureerima.

* Sa võid oma vaikimisi pi kasutajakonto alt vajalikud asjad ka siia uue kasutajakonto alla kopeerida. Kui Sa saad sealt kopeerimisel mingi "juurdepääs keelatud" teate ("Access Denied" / "Permission Denied" teate), siis kehtesta selle pi kasutajakonto kausta üle täiskontroll, sellest oli siin eelpool juba ka juttu - seal.

* Kui Sa tahad selle uue konto all midagi süsteemis muuta või siis installeerida / uninstallida tarkvara jne, siis pead alati ka oma uue kasutajakonto (või siis selle vaikimisi pi kasutajakonto) parooli sisestama - see on küll natuke tüütu, aga see-eest turvaline! Kui Sa näiteks uninstallid oma uue kasutajakonto all mingi tarkvara, siis pead eelnevalt sisestama just selle vaikimisi pi kasutajakonto parooli. Pärast antud tarkvara süsteemist eemaldamist, kaob ta ka selle pi kasutajakonto alt.

* Sa pead aga selle uue kasutajakonto töölaua välimuse / eelistused (taustapilt, ikoonid, kursor, teksti suurus jne) seadistama, teed näiteks töölaual paremkliki ja valid "Töölaua eelistused" ("Appearance Settings") käsu jne...

* Sa pead uuesti ka selle Chromium veebibrauseri seadistama ja sinna ka oma järjehoidjad importima.

!!! Jäta ka see vaikimisi pi kasutajakonto alles! Surfa Internetis selle uue kasutajakonto all. Selle vaikimisi pi kasutajakonto võiks küll põhimõtteliselt ära kustutada ehk siis süsteemist eemaldada, aga ma ei soovita Sul seda teha, sest mõnel juhul võib hiljem probleeme ilmneda! Selle pi konto võivad need kasutajad ära kustutada, kes on kogenud kasutajad ja teavad, et mida nad teevad.4) Täiendavalt ja seda ainult soovi korral: Tee nii et sudo kasutamisel nõutakse ka parooli:

Kui Sa sisestad sudo mingi käsu ette, siis see käsk käivitatakse superkasutaja õigustega ja sel puhul ei nõuta vaikimisi mingit parooli. Kui Sa surfad aga "lohakalt" Internetis või kui Sa tuled eemalt näiteks üle SSH või siis VNC oma Raspberry miniarvutisse, siis võivad pahad poisid seda sudo kasutamisel parooli mittenõudmist ära kasutada. Et teha nii et sudo kasutamisel (ja mujal) nõutaks ka parooli, tee järgmist:

* Ava terminali aken ja sisesta esmalt sinna sudo chmod a+rwx /etc/sudoers.d/010_pi-nopasswd käsk ja vajuta ENTER.

* Seejärel sisesta sudo nano /etc/sudoers.d/010_pi-nopasswd käsk ja vajuta ENTER.

* Sulle avatakse nano käsurea tekstiredaktor, kus Sa näed ainult ühteainsat rida: pi ALL=(ALL) NOPASSWD: ALL. Nüüd muuda selles avatud nano käsuviiba tekstiredaktoris kasutajakonto kirjet selliselt et see näeks välja nii nagu siin kohe allpool on see ka ära toodud. Ühesõnaga liigu parema noolklahviga paremale edasi vajalikku kohta ja kustuta Backspace (Tagasi) klahviga need kaks NO tähte:

pi ALL=(ALL) PASSWD: ALL

Ühesõnaga liigu parema noolklahviga paremale edasi vajalikku kohta ja kustuta Backspace (Tagasi) klahviga need kaks NO tähte


* Salvesta muudatused vajutades Ctrl + O klahvikombinatsiooni. Pärast seda välju sellest nano tekstiredaktorist vajutades Ctrl + X klahve. Kui Sa vajutad pärast teksti muutmist kohe neid Ctrl + X klahve, siis vajuta pärast seda ka Y klahvi, et sulgeda see tekstiredaktor ja ühtlasi salvestada ka oma muudatused.


Märkus: Kui Sa ei taha seda nano käsuviiba tekstiredaktorit kasutada, siis ava terminali aken ja sisesta sinna sudo chmod a+rwx /etc/sudoers.d/010_pi-nopasswd käsk ja vajuta ENTER. Seejärel ava File Manager (Failihaldur) ja mine seal /etc/sudoers.d/ kausta ning ava seal see 010_pi-nopasswd fail. Tee vajalikud muudatused ja salvesta see fail. Kogu lugu. Pärast muudatust peab selle 010_pi-nopasswd faili sisu nägema välja selline:

Pärast muudatust peab selle 010_pi-nopasswd faili sisu nägema välja selline


See parooli igakordne nõudmine teeb Sinu elu küll natuke tüütumaks, aga see-eest ka turvalisemaks - eks ise otsusta...5) Installeeri uus tarkvara ainult usaldusväärsetest allikatest (näiteks apt-get abil).

Etteotsa
Raspberry Pi ja Bluetooth tugi:

Raspberry Pi 3, Raspberry Pi 4, Raspberry Pi Zero W ja tulevased uuemad Raspberry Pi seadmed omavad ka sisseehitatud Bluetooth tuge. Sa näed nüüd 'Raspberry Pi OS' süsteemis üleval tegumiribal paremal ka seda Bluetooth ikooni. Kui Sa klikid sellele Bluetooth ikoonile, siis avatakse rippmenüü, mis lubab Sul Raspberry Pi teha teiste Bluetooth seadmete jaoks leitavaks või siis lisada või eemaldada Bluetooth seadmeid:

Raspberry Pi ja Bluetooth tugi

Seal üleval rippmenüüs klikiti "Add Device..." menüüpunktile ja seejärel ilmus alltoodud aken, mis lubab Sul neid Bluetooth seadmeid paaritada, märgistad kättesaadava seadme (mitte ? seadme) ja klikid nupule Pair:

Pair

Bluetooth kõrvaklappide (RP-BTD5) paaritamine õnnestus ja seejärel näed siis sellist akent, kus kliki OK:

Bluetooth kõrvaklappide (RP-BTD5) paaritamine õnnestus

Kasutajaliides toetab nüüd Bluetooth kõrvaklappide ja kõlarite heliväljundiks kasutamist. Ühenda oma Bluetooth audio seade nii nagu sellest siin elpool juttu ka oli (juhul kui see õnnestub), seejärel kuvatakse see seade ka seal audioseadmete menüüs, millele pääsed ligi siis kui teed üleval teguribal paremal sellel kõlari ikoonil paremkliki. Kui Sa valid sellest heliseadmete menüüst oma Bluetooth seadme, siis tehakse ta vaikimisi heliväljundiks - tuleb paar sekundit oodata, enne kui ühendus luuakse. Seejärel võid kasutada tegumiribal helitugevuse reguleerimist nii nagu seda tehakse ka standardsete juhtmetega heliseadmete puhul. Ühesõnaga Sa pead ka seal "audio" rippmenüüs aktiveerima oma Bluetooth kõrvaklapid (või kõlarid):

Pärast seda pead ka seal "audio" rippmenüüs aktiveerima oma Bluetooth kõrvaklapid (või kõlarid)

Need bluetooth kõrvaklapid ilmusid ka sinna "bluetooth" rippmenüüsse:

Need bluetooth kõrvaklapid ilmusid ka sinna "bluetooth" rippmenüüsse


Siin aga proovitakse ka oma teisi bluetooth kõrvaklappe...:

Siin aga proovitakse ka oma teisi bluetooth kõrvaklappe...

Siin aga proovitakse ka oma teisi bluetooth kõrvaklappe... - 2

Kuid paljude Bluetooth seadmete (näiteks Bluetooth klaviatuuride, hiirte ja kõlarite) paaritamine toimub täiesti automaatselt ja Sa ei pea selleks ise midagi tegema. Teiste Bluetooth seadmete puhul pead võib olla ka koodi sisestama või siis kinnitama, et see kood, mis kuvatakse eemalasuvas Bluetooth seadmes, ühtib selle koodiga, mis kuvatakse ka Raspberry Pi ekraanil. Juba paaritatud Bluetooth seadmed kuvatakse Bluetooth menüü lõpus (allosas).

Praegu ei tööta see Bluetooth tugi just mitte kõige paremini ja Sa võid korralikult ühendada ainult neid Bluetooth seadmeid, mis toetavad nn "Human Interface Device" või "Audio Sink" teenust - ühesõnaga hästi töötavad just näiteks Bluetooth hiired, klaviatuurid ja kõlarid. Probleeme võib tekkida võib olla mõne firma Bluetooth kõrvaklappidega; minu omad küll töötavad ja mingeid probleeme ei ole.


!!! Kui Sa muudad oma heli (audio) seadeid ehk heli väljaviimise režiime, siis tee pärast seda Raspberry Pi minikompuutri restart (taaskäivitamine). Pärast taaskäivitamist tuvastatakse automaatselt viimati tehtud muudatused ja heli kostub just Sinu poolt määratud seadmest (kas displei sisseehitatud kõlaritest või displeiga ühendatud kõrvaklappidest või Raspberry enda audioväljundiga ühendatud kõrvaklappidest või kõlaritest või siis Bluetooth kõrvaklappidest). See käib kõikide (HDMI, analoog ja Bluetooth) audiosätete muutmise kohta.


teade
Mis see Bluetooth on, sellest on rohkem juttu seal.

Etteotsa
Raspberry Pi ja WiFi võrk:

Kui Sa alustad 'Raspberry Pi OS' või mingi muu operatsioonisüsteemi installeerimist NOOBS abil (meetodiga), siis saad WiFi võrguühenduse luua juba enne installeerimise alustamist. Pärast Raspberry Pi seadme vooluvõrku lülitamist ja esmast initsialiseerimist ilmub "Noobs v2.2" (või tema uuema versiooniga) aken, kus on siis ära toodud need operatsioonisüsteemid, mida Sa võid installeerida. Sa näed selle aknakese ülaosas ka nupuriba ja kui sellel nupureal asuv "Online help (h)" nupp on aktiivne, siis on Sinu võrguühendusega kõik korras. Juhul kui Sa kasutad traadita (WiFi) ühendust ja kui seda ühendust ei suudeta automaatselt luua, siis loo esmalt siin see Wi-Fi ühendus:

1. Kliki üelval sellel nupureal "Wifi networks (w)" nupule ja vali ilmuvast loetelust oma traadita võrgu nimi (SSID).

2. Ssisesta parool ja kliki nupule "Connect". (Alternatiivina võid oma traadita ruuteril ka sellele WPS nupule vajutada, enne seda aktiveerid siin võrguühenduste valiku aknas "WPS" raadionupu ja klikid allpool OK - palju lihtsam variant.)


Kui Sa installeerid Raspberry Pi OS'i või mingi teise operatsioonisüsteemi mingi muu meetodiga (nendest oli eelpool ka juba juttu), siis saad W-Fi võrguühenduse ka siis luua, kui Sa jõuad oma installeerimisega lõpule. Sa näed seda traadita WiFi (või kaabliga Ethernet) võrgu ikooni üleval menüüriba paremas osas:

traadita WiFi (või kaabliga Ethernet) võrgu ikoon


Kui Sa kasutad Raspberry Pi seadme sisseehitatud traadita võrguühendust või siis Wi-Fi USB adapterit (wireless dongle), siis tehes sellel võrguikoonil vasemkliki, avatakse kättesaadavate traadita võrkude (WiFi võrkude) loetelu. Sa pead võib olla ka natuke ootama, kuni see võrkude skaneerimine lõpetatakse:

traadita võrgud


Kui Sa näed selles loetelus mingi võrgu taga suletud lukuga ikooni, siis tähendab see seda et antud traadita võrk on turvaline. Selle lukuikooni kõrval aga kuvatakse signaali tugevust. Kliki sellele võrgule, millega Sa tahad ühendust luua ja kui see võrk on kaitstud, siis ilmub dialoogiaken, kuhu pead ka antud võrgu parooli sisestama. 'Raspberry Pi OS' suudab Sinu WiFi võrgu nime (SSID) automaatselt tuvastada ja see nimi kuvatakse ka antud dialoogiakna tiitelribal. Sisesta see traadita võrgu parool ja kliki OK:

Sisesta parool ja kliki OK


Seesama ülaltoodud dialoogiaken võib ilmuda ka siis kui Sinu WiFi võrguühendus katkes või kui Sa ta ise välja lülitasid, siis pead selle ühenduse uuesti taastamisel ka oma traadita võrgu parooli sisestama - Pre Shared Key tekstikasti ja klikkima OK... Edaspidi toimub juba kõik automaatselt:

Seesama ülaltoodud dialoogiaken võib ilmuda ka siis kui Sinu WiFi võrguühendus katkes või kui Sa ta ise välja lülitasid


Märkus: Raspberry Pi 3B+ puhul, mis toetab ka 5G protokolli, on traadita võrk normatiivsetel põhjustel välja lülitatud ja seda seniks kuni Sa ei ole oma riigi (antud juhul siis Eesti) koodi ära näidanud. Juhul kui Sa seda eelnevalt juba teinud ei olnud, siis vali nüüd Peamenüü kaudu 'Eelistused > Raspberry Pi Configuration' menüüpunkt ja seejärel ava ilmuvas aknas "Localisation" vaheleht. Kliki seal "Set WiFi Country..." nupule, vali uues väikses aknas rippmenüüst "EE Estonia" ja kliki nupule OK. Kliki jälle OK, et sulgeda seda 'Raspberry Pi Configuration' akent:

EE EstoniaWiFi seadistamine terminali käsuviiba kaudu:

Seda läheb Sul ainult siis vaja kui Sul puudub ligipääs graafilisele kasutajaliidesele, mida kasutatakse tavaliselt WiFi ülesseadmiseks. Tee järgmist:

* Ava terminal ja sisesta sinna järgmine käsk ja vajuta ENTER:

sudo raspi-config

* Vali "Raspberry Pi Software Configuration Tool (raspi-config)" aknas noolklahviga Network Options punkt ja vajuta ENTER.
* Seejärel märgista noolklahviga see Wi-fi valik ja vajuta ENTER:

Seejärel märgista noolklahviga see Wi-fi valik ja vajuta ENTER


* Esmakordse või uue installeerimise puhul pead nüüd ära näitama riigi, kus seda Raspberry Pi seadet kasutatakse - st Eesti. Seejärel pead ära näitama oma traadita võrgu nime (SSID) ja parooli.


Sa võid kasutada ka kaabliga võrku (Ethernet võrku), torka Ethernet võrgukaabli üks ots oma ruuteri vabasse Ethernet porti ja teine ots Raspberry Pi seadme Ethernet porti ning võrguühendus ongi loodud:

Sa võid kasutada ka kaabliga võrku (Ethernet võrku)

Lülita Wi-Fi sisse...


pirn
Lisa: "WiFi võrgu standardid (Wi-Fi spetsifikatsioonid). | 802.11 traadita võrgu standardid ja Wi-Fi seadmed." - seal.

Etteotsa
UNIX / LINUX operatsioonisüsteemide terminali peamised käsud. | Kuidas sisestada spetsiaalseid sümboleid Linux'is? | Natuke ka Linux failisüsteemidest:

Linux shell (Terminali) aknas saad siis käivitada unix käskusid. Kui Sa oled algaja, siis lisan ka mõned põhilised Linuxi käsud ja need töötavad nii Raspberry Pi kui ka C.H.I.P. minikompuutris, aga ka kõikides muudes UNIX / LINUX põhiste operatsioonisüsteemide terminalides.

Peale selle tuleb natuke juttu ka Linuxi paroolidest, Terminalis tarkvara käivitamisest, video- ja muusika pleieritest ning ka Linux failisüsteemidest - loe sellest sealt.
Lõpetuseks lase oma kallil ja võimsal lauakompuutril või sülearvutil puhata, võta see 'Raspberry Pi OS' operatsioonisüsteemiga Raspberry Pi 3 (või hilisem) minikompuuter, ühenda ta oma displei või HD teleriga ning naudi ka odavaid lahendusi. Pealegi on ta varuvariandina vägagi hea asi. Kui tead lisaks natuke ka UNIX/LINUX operatsioonisüsteemide terminali käskusid, siis on päris OK.


Lisa: Internet of Things (IoT) seadmete/vidinate, millede hulka kuuluvad ka Raspberry Pi põhjal loodud seadmed - TURVALISUS - loe sellest sealt.Veel:

* Windows 10 "võtmehoidjas": mini-kompuuter pulgas, hinnad alates $99 kuni $499. Intel Compute Stick STK2m3W64CC—minikompuuter.

* "Arvuti ühendamine televiisoriga (st kompuuter + TV) või siis teise monitoriga (arvuti + teine displei)"

* Kuidas ühendada oma televiisoriga traadita Bluetooth kõrvaklappe (või Bluetooth kõlareid). [Lisaks: Mis on Bluetooth ja kuidas seda oma kompuutrisse (mitte telerisse) saada?]

* Mis see Kali Linux on ja milleks ta vajalik on? Kali Linuxi populaarsemad sissetungirünnete testimise ja häkkimise tööriistad (nii eetiliste kui ka "pahade" häkkerite jaoks).

* Raspberry Pi 4 minikompuuter koos Kali Linuxi süsteemiga ja Alfa AWUS036NHA traadita USB adapteri kasutamine

* WiFi võrkude testimine ja häkkimine ning seda ilma juurde ostetud WiFi adapterita: Raspberry Pi 4 minikompuutri enda sissehitatud Wi-Fi adapter toetab nüüd kõike selleks vajalikku

* "Mälukaardid, nende erinevad tüübid ja spetsifikatsioonid. | SD kaartide ostmisest ja kasutamisest. | SD kaartide formateerimisest (vormindamisest)." - loe sellest sealt.

teade
"Mis on HDMI jagajad ehk jaoturid (HDMI splitters)? | Mis on HDMI lülitid (HDMI switches)? | Mis on kahesuunaline HDMI lüliti (Bi-Directional HDMI Switcher)?" – link.

Etteotsa

 
< Tagasi Windows 10 pealehele ja sisukorda

 

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju .|. .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Us .|. .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Me .|. .|. .|. .|. .|. .|. Site Map .|. .|. .|. .|. .|. .|. POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Tõnis Laanpõld & Co Eesti Vabariik 2005-2020