Refresh Windows Tool

Win 10 logo Windows 10 puhas install uue 'Refresh Windows Tool' instrumendi abil.

 

(See instrument teeb Windows 10 puhta installi lihtsamaks. On võimalus ka oma isiklikud failid alles jätta.)

 

 

 

Selgitus:

Alusta algusest peale Windows 10 puhta installiga.

Kasuta seda 'Refresh Windows Tool' tööriista Windows 10 Home või siis Windows 10 Pro kõige uuema versiooni puhta koopia installimiseks ja kõikide Sinu poolt installitud rakenduste ja/või tootja poolt arvutisse eelinstallitud rakenduste eemaldamiseks. Aga Sul on võimalus ka oma isiklikud failid alles jätta (ainult neid). Kui Sa kasutad Win 10 Enterprise või Education väljaannet, siis Sa ei saa seda tööriista kasutada.


TÄHTIS!
Milleks see uus instrument vajalik on?

* Antud tööriista kasutamisel ei pea Sa Windows 10 puhtaks installiks eelnevalt looma mingit Win 10 installeerimise meediat vaid Sa alustad Windows 10 puhast installeerimist otse oma jooksva süsteemi seest. Ühesõnaga ta teeb Windows 10 puhta installi lihtsamaks.
* Sa saad temaga kätte Windows 10 kõige hilisema versiooni (väljaande) ja koos sellega ka kõik värskendused.
* Sa ei pea Windows 10 puhtaks installiks enam otsima Win 10 ISO faili ja seda DVD plaadile põletama või USB mälupulka viima.
* Kompuutri tootja poolt arvutisse eelinstalleeritud igasuguse üleliigse ja jõudlust kahandava "prahi" eemaldamiseks. Näiteks kui Sa ostad uue OEM kompuutri, siis antud tööriist eemaldab need tootja poolt eelinstalleeritud rakendused ja instrumendid ning teeb Win 10 puhta installi.
* On võimalus ka oma isiklikud failid alles jätta. Need alles jäetavad failid asuvad Sinu "C:\Users\<Kasutajanimi>\" profiilikaustas.
* See tööriist tegutseb ainult selle partitsiooni osas, kuhu oli Sinu Windows 10 installitud, ta ei puuduta ühtegi muud partitsiooni või draivi.


TÄHTIS!
Enne kui alustad:

Vaata üle järgmised tähtsad märkused:

* Antud tööriista kasutamine eemaldab KÕIK rakendused (äpid), mis ei ole Windowsi standardvarustuses, sealhulgas ka muud Microsofti rakendused, näiteks Office. Samuti eemaldab see suurema osa arvutitootja poolt installitud rakendustest, näiteks tootja rakendused, tugirakendused ja draiverid. (Paljud tootjad panevad oma draiverid ka Windows Update alla ja Sa saad need kohe kätte - seega muret ei ole. Kuid osa draivereid pead Sa võib olla nüüd ise käsitsi installima ja need saad Sa kätte oma arvuti tootja kodulehelt. Sa võid alternatiivina, enne igasugust Win 10 puhast installi, luua oma draiveritest ka reservkoopiad - juhis.) Sa ei saa neid eemaldatud rakendusi enam taastada - Sa pead need hiljem käsitsi uuesti installima.
* Selle tööriista kasutamise tulemusena võivad kaduma minna ka Sinu digitaalsed litsentsid, rakendustega seostatud digisisu või rakenduste muud digitaalsed õigused. See võib mõjutada tasuliste rakenduste või rakendustega seostatud tasulise sisu kasutamist. Sel põhjusel EI SOOVITA seda instrumenti kasutada sellises arvutis, kus Sa soovid tagada, et kõik Sinu rakendused ja nendega seostatud sisu (sh Microsofti rakendused, nt Office), oleks jätkuvalt õigesti installitud ja litsentsitud.


Veendu ka järgneva olemasolus:

* Interneti-ühendus antud tööriista ja Windows 10 installi (image) allalaadimiseks.
* Et oleks piisavalt vaba kettaruumi - üle 3 GB.


Kontrolli, et arvutis, kus Sa soovid Windows 10 puhast installi teha, oleksid täidetud järgmised nõuded:

* Veendu, et kõik vastaks süsteeminõuetele - info.
* Kui ostsid äsja uue seadme, milles on ka Office 365, vaata teavet sellest et kuidas pärast Windowsi puhast installi Office’it uuesti installida, jaotisest Laadi alla ja installi oma arvutisse Office 365 Home, Personal või University.
Kui Sul on Office 2010 või varasem, pead üles leidma oma Office’i tootevõtme. Tootevõtme asukoha tuvastamise kohta nõuannete saamiseks vaata jaotist Leidke üles oma Office 2010 tootevõti ..............või............. Sisestage oma Office 2007 programmi tootevõti.Tee järgmist:

Kliki Start nupule ja ava Start Menüü kaudu Settings äpp - pilt.

Kliki Settings äpi avaaknas Update & security ikoonile - pilt.

Kliki vasemal Recovery alamkategooriale - pilt.

Kliki paremal "Learn how to start fresh with a clean installation of Windows" lingile:

Kliki paremal "Learn how to start fresh with a clean installation of Windows" lingile


Seejärel jõuad Sa Microsofti veebilehele, kust saadki siis antud 'Refresh Windows Tool' instrumendi alla laadida. Olenevalt Sinu regionaalsest ja keelesättest jõuad Sa kas antud veebsaidi eestikeelsesse- või siis ingliskeelsesse varianti. Keri seal allapoole ja kliki 'Laadige tööriist kohe alla' (või siis 'Download tool now') nupule - pilt .............ja.................. pilt.

Käivita see allalaaditud RefreshWindowsTool.exe fail:

Käivita see allalaaditud RefreshWindowsTool.exe fail


Kliki ilmuvas UAC hoiatusaknas Yes nupule - pilt.

Kliki 'License Terms' aknas Accept nupule:

Kliki 'License Terms' aknas Accept nupule


TÄHTIS!
Seejärel vali üks raadionuppudest ja kliki nupule Start:

* Keep personal files only - Sinu enda kõik sätted ja äpid/rakendused eemaldatakse, aga Sinu personaalsed failid jäetakse alles. Need alles jäetavad failid asuvad Sinu "C:\Users\<Kasutajanimi>\" profiilikaustas.
* Nothing - Selle raadionupu valimisel kustutatakse aga kõik.

!!! Pärast Win 10 puhast installi pead kõik nii omaenda kui ka arvuti tootja poolt installitud rakendused, draiverid ja instrumendid uuesti installima. See tööriist tegutseb ainult selle partitsiooni osas, kuhu oli Sinu Windows 10 installitud, ta ei puuduta ühtegi muud partitsiooni või draivi.

Keep personal files only


Pärast seda laetakse Windows 10 image alla ja alustatakse automaatselt Windows 10 puhast installeerimist ning Sa näed järgmisi ekraane - pilt,................. pilt,.................. pilt,....................... pilt,.................. pilt,...................... pilt .............ja.............. pilt. Algas Win 10 puhas install ja selle käigus tehakse ka mitu kompuutri restarti:

Algas Win 10 puhas install


Sa näed ka installeerimise kulgu ("Part 1", seejärel "Part 2" ja lõpuks "Part 3"):

Sa näed ka installeerimise kulgu ("Part 1", seejärel "Part 2" ja lõpuks "Part 3")


Kui Win 10 puhas install on lõppenud, siis vali oma riik/regioon, keel, klaviatuuri paigutus ja ajatsoon ning kliki Next - pilt.

Järgmises ekraanis on Sul kaks valikuvõimalust: nupp 'Use Express settings' (kiire edasiminek) ja nupp 'Customise/Customize' (natuke aeglasem edasiminek). Kui Sa valid selle 'Customise/Customize' nupu, siis võid kolmes järgmises lisaekraanis kohe portsu Sinu privaatsust puudutavaid sätteid/seadistusi välja lülitada, aga seda saab ka hiljem 'Settings' äpi kaudu teha. Siin otsusta ise...: 

Use Express settings


Seejärel kontrollitakse Sinu internetiühenduse olemasolu ("Just a moment..." ekraan), antud juhise puhul on ta olemas - pilt.


TÄHTIS!
Seejärel võivad Sulle ilmuda erinevad ekraanid: 

* Kui Sul puudub internetiühendus siis näed adminõigustega lokaalse konto loomise ekraani. Sisesta siin kõige ülemisse tekstikasti selle isiku nimi, kes seda kompuutrit ka reaalselt kasutama hakkab (seega tavaliselt iseenda nime) - Sa võid siia tippida ka suvalise nime. Sa võid soovi korral sisselogimiseks ka parooli luua. Sisesta see parool mõlematesse "Enter password" kui ka "Re-enter password" lahtritesse. Sel juhul pead ka kõige alumisse "Password hint" tekstilahtrisse sisestama mingi vihje (juhuks kui unustad tulevikus oma parooli). Kui valmis, siis kliki nupule Next - pilt. (Sa saad hiljem igal ajal 'Settings' äpis neid paroole luua ja muuta ning soovi korral ka Microsofti kasutajakonto alla ümber lülituda.) Seejärel näed mitut kirjadega animeerivaid ekraane, kus Sa ei pea midagi tegema ja Sa jõuadki pärast seda Windows 10 vaikimisi töölauale.

* Kui Sul on internetiühendus olemas, siis näed aga alltulevaid ekraane. Kui Sa installeerid Windows 10 Pro versiooni, siis pead midagi ka jälle tegema. Kliki siin "I own it" nupule ja seejärel "Next" nupule: 

Märkus: Mida see “Who owns this PC?” ekraan tegelikult tähendab? Kui Sa installeerid Windows 10 Professional (Windows 10 Pro) versiooni, siis küsitakse tema esmakordsel installeerimisel seda et kes on antud kompuutri omanik. Antud küsimus ilmub ka Windows 10 Education ja Enterprise väljalasete esmakordsel installeerimisel. Sinu vastusest sõltub see et kas Sinu kompuuter ühendatakse domeeniga või seda ei tehta. Domeeniga ühendamisel pakutakse kahte varianti: kas ühinemine Azure AD (Active Directory) domeeniga, mida hallatakse Microsofti serverite poolt või siis traditsioonilise Windowsi domeeniga, mida haldavad Sinu organisatsiooni/ettevõtte serverid. (Domeen lubab organisatsioonil tsentraalselt juhtida Sinu kompuutrite sätteid ja neid ka ressurssidega varustada.)

Kui Sinu kompuuter on osa Sinu organisatsioonist, mis pakub ka domeeni, siis vali antud ekraanis “My work or school owns it” parameeter ja Sa võid installi käigus ühineda otse domeeniga. Kui Sa ei kuulu organisatsiooni, siis vali antud ekraanis “I own it” parameeter ja sellega luuakse tavaline Windowsi kasutajakonto.

Kui Sa valisid “Who owns this PC?” ekraanis aga “My work or school owns it” nupu, siis pead ühinema domeeniga, et Win 10 installeerimist jätkata. Sulle pakutakse kahte valikut: Azure AD või siis domeeniga ühinemise võimalust - pilt. Kui Sa ei taha Win 10 installi ajal kohe domeeniga ühineda, siis vali “Who owns this PC?” ekraanis ikkagi see “I own it” nupp, sest Sa võid domeeniga ka hiljem ühineda - Windows 10 sees ja tema Settings äpi kaudu ning see pole üldsegi keeruline - kuigi Sind hoiatatakse ses suhtes antud “Who owns this PC?” ekraanis: Ava pärast Windows 10 installi see Settings äpp, vali System kategooria ja selle About alamkategooria (st Settings -> System -> About) ning seejärel näed Sa paremal Join a domain ja Join Azure AD nuppusid - vali neist üks.... Kuid selle hilisema domeeniga ühinemise puhul tekib ikkagi üks probleem, nimelt Sinu kasutajakonto failisid ja sätteid ei migreerita domeeni profiiliga. Sa võid hiljem ka domeenist lahkuda, aga Sinu faile ja sätteid ei migreerita Sinu uude lokaalsesse kasutajakontosse. On küll võimalik oma faile ja sätteid edasi ning tagasi siirdada, aga see on aeganõudev protsess. Seepärast kuvataksegi selles “Who owns this PC?” ekraanis seda “This choice is important, and it isn't easy to switch later.” hoiatust. Seega, juhul kui Sa tahad domeeniga ühineda, siis tee seda kohe Win 10 installeerimise käigus ja vali esmalt see “My work or school owns it” parameeter/nupp.
Nüüd sisesta oma Microsofti kasutajakonto (email aadress & parool) ja kliki nupule "Sign in", et alustada süsteemi sisselogimist. 

Märkus: Kui Sa ei taha kohe seda Microsofti kasutajakontot luua vaid luua selle asemel hoopis lokaalse konto, siis kliki siin "Make it yours" ekraanis all vasemal "Skip this step" lingile. Seejärel sisestad oma kasutajanimeks mingi sobiva nime ja lood soovi korral ka süsteemi sisselogimise tugeva parooli (+ vihje - "password hint") - pilt.

Kui Sul puudub Win 10 installeerimise ajal internetiühendus või kui Microsofti kasutajakonto (Microsoft account) valideerimisel läks midagi valesti, siis pakutakse Sulle lokaalse kasutajakonto loomise võimalust. Lokaalse konto võid ka nii luua, et klikid eelmises ekraanis "Skip this step" lingile.


* Juhul kui Sa kasutasid eelmises ekraanis Microsofti kontot ja kui Sa olid seda kontot juba ka varem kasutanud, siis pead sisestama Sulle saadetava turvakoodi. Ilmub Kaheetapiliseks Autentimise (Two-Step Verification) või Kahefaktoriliseks Autentimise (Two Factor Authentication) esimene ekraan. Vali siin ülemisest rippmenüüst turbekoodi / turvakoodi Sinule saatmise meetod (näiteks kas helistamise- või siis e-maili teel) - pilt. Kui valisid turbekoodi saamise meetodik SMS saamise, siis sisesta alumisse tekstikasti oma mobla või nutitelefoni numbri viimased neli numbrit ja kliki seejärel Next

turbekood

turbekood - 2


Sisesta Sinu moblasse saabunud turvakood ja kliki Next - pilt.

Kui Sa tahad oma MS konto puhul kasutada ka PIN parooli, siis kliki järgmises ekraanis PIN me! nupule. Kui ei taha, siis kliki Skip this step lingile. Sa võid ka hiljem igal ajal luua, muuta ja kustutada PIN paroole - Settings äpi kaudu - pilt.

Loo PIN parool ja kliki OK:

Loo PIN parool ja kliki OK


Kui Sa tahad oma MS konto puhul ka OneDrive pilveteenust kasutada, siis kliki siin kohe Next nupule. Vastasel juhul kliki aga Save new files only to this PC by default lingile. Sa võid ka hiljem igal ajal selle OneDrive teenuse kas sisse või siis välja lülitada - pilt.

Kui tahad ka Cortana assistenti-lirvat kasutada, siis kliki Use Cortana nupule. Vastasel juhul kliki Not now nupule:

Cortana


Seejärel näed Sa mitut kirjadega animeerivaid ekraane, kus Sa ei pea midagi tegema. Ja Sa jõuadki pärast seda Windows 10 vaikimisi töölauale. Esmalt kliki siin paremal kas Yes või siis No nupule. Juhul kui Sul on ka koduvõrk olemas, siis võid siin nupule "Yes" klikkida: 

kliki siin paremal kas Yes või siis No nupule


Lõpuks veendu, et Sul oleks õige ajatsoon, kuupäev- ja kellaaeg ning installeeri tagasi ka kõik vajalikud draiverid ja rakendused. Windows Store kaudu saad kätte ka kõik kustutatud äpid.

Paljud tootjad panevad oma draiverid ka Windows Update alla ja Sa saad need kohe kätte - seega muret ei ole. Kuid osa draivereid pead Sa võib olla nüüd ise installima ja need saad Sa kätte oma arvuti tootja kodulehelt. Näide Intel Compute Stick miniarvuti draiveritest, mis ei ole küll antud teemaga otseselt seotud, sest tema puhul tehti see Win 10 puhas install teisiti (koos selle miniarvuti salvestusruumi täieliku formaatimisega): Pärast Win 10 puhast installi ja ka salvestusruumi formaatimist, ei saadud enam internetti minna ega ka süsteemi aktiveerida, sest puudusid vajalikud draiverid. Et seda probleemi lahendada, mindi teise arvutisse ja laeti Inteli kodulehelt kõik vajalikud draiverid jms ktaam alla - Intel Compute Stick STK2m3W64CC mini-kompuutri draiverid. Seejärel pandi see kogu allalaetud kraam USB mälupulka ja viidi need oma Inteli mini-arvutisse (pulka). Seal installeeriti  kõik draiverid (ka graafikadraiverid), tehti süsteemi restart ja oligi kõik korras. Kui kõik sai tehtud, siis töötas süsteem korrektselt, ta aktiveeriti uuesti automaatselt ja Sa saadi ka internetti minna - pilt

Või siis loo alternatiivina igaks juhuks ja eriti enne Windows 10 puhast installi oma draiveritest reservkoopiad - juhis. 


Lisa: Windows 10 Home versioonilt üleminek (upgrade) Windows 10 Pro versioonile ja seda täiesti TASUTA!

Etteotsa

 
< Tagasi Windows 10 pealehele ja sisukorda

 

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Us .|. .|. .|. .|. .|. .|. | About Me .|. .|. .|. .|. .|. .|. Site Map .|. .|. .|. .|. .|. .|. POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik 2015 (16/17/18)