SFC ja DISM instrumendid

Win 10 logo 'System File Checker' (SFC) ja 'Deployment Imaging and Servicing Management' (DISM) instrumendid.

 

(Kasuta SFC instrumenti, et parandada probleemset Windowsi. DISM instrumendi abil saad parandada Windows Image ja ka seda, mida ei suutnud see SFC vahend teha.)

 

Rikutud või puuduvate süsteemifailide parandamine või asendamine või taastamine SFC ja DISM tööriistade abil.

 

 

 

 

 

System File Checker (SFC):

System File Checker (SFC) vahend on Windowsi operatsioonisüsteemi sisseehitatud instrument, mis aitab Sul suuremate probleemide korral parandada süsteemifaile ilma et Sa peaksid kohe operatsioonisüsteemi ümber installeerima. Ta lubab skaneerida rikutud faile ja fikseerida või taastada neid. Antud instrument töötab kõikide Windowsitega ja seda juba alates Win XP aegadest.

'System File Checker' vahendi käskude üldine süntaks on järgmine:

SFC [/SCANNOW] [/VERIFYONLY] [/SCANFILE=<file>] [/VERIFYFILE=<file>] [/OFFWINDIR=<offline windows directory> /OFFBOOTDIR=<offline boot directory>]


Kõikidest nendest parameetritest on kõige populaarsem just /SCANNOW, mis skaneerib kõikide kaitstud süsteemifailide terviklikust ja parandab failid siis kui see võimalik on.Kuidas seda SFC vahendit kasutada?

1. Et seda SFC /SCANNOW käsku kasutada, pead esmalt adminõigustega Command Prompt konsooli käivitama. Tee all vasemas nurgas Start nupul paremklikk ja vali ilmuvast süsteemikäskude menüüst Command Prompt (Admin) kiirkorraldus:

Tee all vasemas nurgas Start nupul paremklikk ja vali ilmuvast süsteemikäskude menüüst Command Prompt (Admin) kiirkorraldus


Märkus: Windows 10 uuemates versioonides on selles Start nupu paremkliki süsteemikäskude menüüs nende Command Prompt käskude asemel vaikimisi aga Windows PowerShell valikud (seda võib soovi korral 'Settings > Personalization > Taskbar' lehe kaudu muuta). Sel juhul tipi näiteks all Search otsingukasti sõna cmd, tee üleval otsingutulemustes Command Prompt peal paremklikk ja vali 'Run as administrator' käsk - pilt.


2. Seejärel sisesta CMD akna käsuviibale SFC /SCANNOW või siis sfc /scannow käsk (see ei ole registritundlik) ja vajuta ENTER klahvi. Seejärel näed esmalt järgmist sõnumit:

Beginning system scan. This process will take some time.
Beginning verification phase of system scan.
Verification <0-100>% complete.Skaneerimise aeg sõltub Sinu süsteemi võimekusest ja selle süsteemifailide skaneerimise tulemused võivad olla järgmised:

* Windows Resource Protection found corrupt files and successfully repaired them. Details are included in the CBS.Log %WinDir%\Logs\CBS\CBS.log. See tähendab seda et leiti mõned rikutud või puuduvad failid ja need ka parandati edukalt.

* Windows Resource Protection found corrupt files but was unable to fix some of them. Details are included in the CBS.Log %WinDir%\Logs\CBS\CBS.log. Skaneerimise tulemusel leiti küll rikutud või puuduvad failid, aga kõiki neist ei suudetud parandada. Sel juhul võid veel kasutada ka seda 'Deployment Imaging and Servicing Management' (DISM) instrumenti - sellest siin edaspidi.

* Windows Resource Protection did not find any integrity violations. Kui kõik on KORRAS, siis näed aga sellist teadet ja seda näed ka järgmiselt pildilt.

Skaneerimise aeg sõltub Sinu süsteemi võimekusest


Alumine pilt näitab seda et leiti rikutud failid ja et need parandati edukalt:

Alumine pilt näitab seda et leiti rikutud failid ja et need parandati edukalt


Järgmine pilt aga näitab seda et leiti küll rikutud või puuduvad failid, aga kõiki neist ei suudetud parandada:

See pilt aga näitab seda et leiti küll rikutud või puuduvad failid, aga kõiki neist ei suudetud parandad


Mine sel juhul Safe Mode režiimi (Kaitstud Režiimi / Turvarežiimi) ja käivita seal see sfc /scannow käsk uuesti. Kui ka see ei aita, siis proovi seda DISM instrumenti, millest tuleb kohe allpool ka juttu.


HOIATUS! Käsk sfc /scannow taastab Windowsi originaalsed süsteemifailid. Kui Sa kasutad antud käsku oma mittelegaalse (piraat) Windowsi puhul, kus Sa olid Windows Genuine Advantage (WGA) või Windows Activation Technology (WAT) vahendi mingi kräki abil välja lülitanud, siis taastab käsk sfc /scannow kõik esialgsed süsteemifailid ja ühtlasi kõrvaldab ka Sinu Windowsi aktiveerimise väljalülitamise või muu taolise kräki. Nii et sellega pead Sa arvestama ja kui Sul on vaja antud käsku kasutada, siis pead oma mittelegaalse Windowsi aktiveerimise uuesti välja lülitama või muud moodi ta elimineerima. Kuid seda sfc /scannow käsku on ka siis hea kasutada, kui Sa tahad oma WGA ükskõik millise kräki tühistada.

Etteotsa
'Deployment Imaging and Servicing Management' (DISM) instrument:

Deployment Image Servicing and Management (DISM) on Command-käsuviiba instrument, mida võib kasutada Windowsi kujutise ehk tõmmisega [Windows image (.wim)] töötamiseks või siis Windows Preinstallation Environment (Windows PE) image ettevalmistamiseks.

Lisaks Command Prompt käsuviiba konsoolile, saab DISM vahendit kasutada ka Windows PowerShell konsooliga. DISM vahendi abil saad taastada rikutud Windows Image. Sellele lisaks võib DISM instrumenti kasutada ka siis kui see ülalkirjeldatud System File Checker (tema SFC /SCANNOW käsk) ei suutnud probleemi lahendada. Erinevalt SFC skaneerimisest, võib DISM-tööriist vajada protsessi-spetsiifiliste käskude ja parameetrite jaoks ka Internetiühenduse olemasolu.

DISM vahendit võib ka siis kasutada kui Windowsi värskenduste ja hoolduspakettide (varasemates Windowsites) installeerimine ebaõnnestus ja seda kahjustatud süsteemifailide tõttu.

Märkus: See DISM instrument on kättesaadav alates Windows 8 operatsioonisüsteemist. Windows 7 ja varasemate puhul kasuta selle asemel System Update Readiness Tool'i, lingid selleks:

seal....................ja....................seal.Et seda DISM vahendit kasutada, tee järgmist:

1. Vajuta Windows + Q klahvikominatsiooni (st + Q ), tipi otsingukasti sõna powershell, tee üleval otsingutulemustes Windows PowerShell peal paremklikk ja vali avanevast kontekstmenüüst Run as administrator käsk:

Run as administrator


Märkus: Sa võid selle Powershell konsooli avada ka Start menüü kaudu - pilt. Uuemates Windows 10 versioonides võid teha Start nupul ka paremkliki (või vajuta Win+X klahvikombinatsiooni) ja vali süsteemikäskude menüüst Windows PowerShell (Admin) menüüpunkt.


2. Seejärel võid, olenevalt Sinu vajadusest, kasutada järgmisi lüliteid:


Käsk 1 (see käsk on valikuline ja ei ole kohustuslik):

Repair-WindowsImage -Online -CheckHealth - see kontrollib ainult seda et kas register juba sisaldab korruptsiooni markereid. Ta ainult informeerib Sind ja ta EI paranda midagi ning ei loo ka logifaili. Selle käsu täitmine käib peaaegu et silmapilkselt:

Repair-WindowsImage -Online -CheckHealth


Käsk 2 (ka see käsk on valikuline ja ei ole kohustuslik):

Repair-WindowsImage -Online -ScanHealth - see kontrollib ainult seda et kas register juba sisaldab komponentide korruptsiooni markereid. Selle käsu täitmine võtab aega kusagil 3 kuni 15 minutit:

Repair-WindowsImage -Online -ScanHealth


!!! Juhul kui ülaltoodud tulemustes näitab see ImageHealthState kirja "False" (või "Repairable"), siis on Sinu Windows image rikutud ja ta vajab taastamist nagu seda kirjeldatakse järgmises sammus.
Juhul kui Sa kasutad Command Prompt konsooli, siis kasuta seal selle asemel Dism /Online /Cleanup-Image /ScanHealth käsku.


Käsk 3 (kohustuslik, juhul kui Sinu Windows image vajab taastamist):

Repair-WindowsImage -Online -RestoreHealth - Antud lüliti parameeter kontrollib komponentide terviklikust ja TAASTAB Windows image kasutades selleks Windows Update vahendit. Antud käsu täitmine võtab juba rohkem aega ja see sõltub korruptsiooni tasemest:

Repair-WindowsImage -Online -RestoreHealth


Pärast selle Repair-WindowsImage -Online -RestoreHealth käsu sisestamist ja ENTER klahvi vajutamist, hakatakse seda Windows image't parandama...:

Pärast selle Repair-WindowsImage -Online -RestoreHealth käsu sisestamist ja ENTER klahvi vajutamist


...ja kui see lõpetatakse ning kui kõik sai korda, siis näed sellist pilti (ImageHealthState näitab siin nüüd kirja "Healthy"):

Windows image taastati...


Ja lisaks veel üks näide ning seda juba uuemast Windows 10 süsteemist:

Ja lisaks veel üks näide ning seda juba uuemast Windows 10 süsteemist


Märkus: Juhul kui Sa kasutad Command Prompt konsooli, siis kasuta selle asemel Dism /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth käsku.


Kui Sa said valmis, siis sulge see Windows PowerShell (või Command Prompt) aken ja tee arvuti restart.


DISM kirjutab nendest operatsioonidest ka logifailid ja need asuvad C:\Windows\Logs\CBS\CBS.log ja C:\Windows\Logs\DISM\DISM.log, oletades, et Windows on installitud ikka sinna C: kettasse:

DISM kirjutab nendest operatsioonidest ka logifailid


Juhul kui ka DISM instrument ei suuda probleemi lahendada, siis saad umbes järgmise teate - pilt. Sellise veateate võid näiteks siis saada kui Sa kustutasid Disk Cleanup utiliidi kasutamisel kogemata selle ESD kausta, st panid Disk Cleanup aknas linnukse "Windows ESD installation files" kategooria eesasuvasse ruutu. Sel juhul kui Sinu süsteemiga on ikka väga suured probleemid, siis pead tegema Windows 10 puhta installi.


[ !!! Või veelgi parem, ...kui DISM vahend ei suuda Sinu süsteemi parandada, siis kasuta Windowsi installeerimise meediat, näiteks tema ISO faili — üsna lihtne ja kasulik meetod. Lae selleks vajalik MediaCreationToolxxxx.exe fail alla sealt ja loo selle meediumi loomise tööriista abiga see vajalik ISO fail (juhis). Otsi see ISO fail File Explorer'i kaudu üles, tee tal paremklikk ja vali käsk Mount. See mountib selle disc image (ISO) Sinu Windowsisse koos ajutise kettatähisega.

Seejärel ava näiteks adminõigustega Command Prompt konsool. Nüüd sisesta järgmised käsud ja vajuta iga käsu järel ENTER: diskpart, list volume ja exit. Pärast antud käskude täitmist, pead tuvastama selle õige draivi tähise, kuhu see ISO mountiti ja seejärel kasuta järgmist käsku:

DISM /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth /source:WIM:X:\Sources\Install.wim:1 /LimitAccess

(kus asenda selles ülaltoodud käsus see X oma õige kettatähisega, st sellega kuhu see ISO mountiti, antud näites F: tähisega; see Sinule vajalik kettatähis on selles "list volume" loetelus, veerus "Type", toodud ära kui DVD-ROM)

kus asenda selles ülaltoodud käsus see X oma õige ketta tähisega, st sellega kuhu see ISO mountiti


Nüüd suunatakse DISM sinna, kuhu see ISO mountiti ja sisesta lõpuks see viimane Dism /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth käsk ning vajuta ENTER.

Ühesõnaga, Sa pead sinna Command Prompt käsuviibale sisestama järjest alltoodud käsud ja vajutama iga käsu järel ENTER:

diskpart
list volume
exit
DISM /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth /source:WIM:X:\Sources\Install.wim:1 /LimitAccess
(siin asenda see X õige kettatähisega)
Dism /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth

Seda varianti võid ka igasuguste muude veateadete ja suuremate probleemide puhul kasutada! Sa ei pea sel juhul oma Windowsi ümber installima. Kui lõpetasid, siis võid selle ISO image kustutada: kõigepealt ava This PC aken, tee seal sellel ISO kettatähisel paremklikk ja vali käsk "Eject", seejärel saad ka selle ISO faili prügikasti saata.

Sa võid nüüd uuesti ka seda System File Checker instrumenti proovida, ava adminõigustega Command Prompt aken ja sisesta sinna sfc /scannow käsk ja vajuta ENTER... ]

EtteotsaKasuta DISM vahendit Command Prompt konsooli käsuviibal:

Sa võid selle DISM instrumendi ka adminõigustega Command Prompt aknas käivitada, tee järgmist:

1. Tee Start nupul paremklikk ja vali ilmuvast süsteemikäskude menüüst Command Prompt (Admin) kiirkorraldus/otsetee:

Tee Start nupul paremklikk ja vali ilmuvast süsteemikäskude menüüst Command Prompt (Admin) kiirkorraldus/otsetee


2. Sisesta Command Prompt akna käsuviibale alltoodud käsk ja vajuta ENTER:

DISM /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth

DISM /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth


Märkus: Juhul kui ta jääb Sul 20.0% peale pikemaks ajaks pidama, siis see peabki nii olema - oota...

Ja allpool siis pilt ühest teisest süsteemist, kus seda DISM instrumenti kasutati:

Ja allpool siis pilt ühest teisest süsteemist, kus seda DISM instrumenti kasutati


Juhul kui DISM vahend ei suuda Sinu süsteemi parandada, siis kasuta Windowsi installeerimise meediat, näiteks tema ISO faili... - sellest oli kohe siin ülal juba ka juttu — seal.!!! Sa võid neid ülalnimetatud SFC ja DISM instrumente käivitada ning lahendada oma Win 10 muid probleeme ka tasuta ja portatiivse FixWin 10 for Windows 10 tarkvara abil. Kuigi mina ise eelistaksin neid SFC ja DISM instrumente ise käsitsi käivitada - adminõigustega Command Prompt (või Windows PowerShell) konsooli kaudu. Kasuta seda portatiivset FixWin instrumenti aga ettevaatlikult ja targalt ning loo enne tema vahendite käivitamist alati ka süsteemi taastepunkt (tema peaakna "Create Restore Point" nupu kaudu):

FixWin 10 for Windows 10 tarkvara
FixWin 10 for Windows 10 tarkvara


FixWin 10 for Windows 10 tarkvara - 2Kui ka see ei aita ja kui Sinu süsteemiga on SUURED probleemid, siis...

1. Käivita System Restore vahend.

2. Kasuta ühte neist alltoodutest:

* Probleemide puhul Windows 10 uuendamine/värskendamine ehk parandusinstall. Windows 10 ümberinstalleerimisel SÄILITATAKSE kõik Sinu personaalsed failid ja sätted.

* Probleemide puhul Windows 10 ümberinstalleerimine. Windows 10 ümberinstalleerimise käigus EI HOITA Sinu faile alles ja tehakse Windows 10 puhas installeerimine või Sinu kompuuter viiakse tagasi tehase algseadistusteni/originaalsäteteni.


3. Pühi oma kõvaketas puhtaks ja tee Windows 10 puhas install.

Etteotsa

 
< Tagasi Windows 10 pealehele ja sisukorda

 

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Us .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Me .|. .|. .|. .|. .|. .|. Site Map .|. .|. .|. .|. .|. .|. POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik 2015 (16/17/18)