Windows 10 ja 'Safe Mode' (Turvarežiim)

Win 10 logo Windows 10 ja 'Safe Mode' (Turvarežiim). Kuidas Windows 10 operatsioonisüsteemis siseneda 'Safe Mode' režiimi (Kaitstud Režiimi / Turvarežiimi)

 

Safe Mode (Kaitstud Režiim / Turvarežiim) on Windows 10 diagnostika režiim, mis laeb minimaalse komplekti draivereid ja protsesse ning see on Windowsi jooksutamiseks täiesti piisav. Antud režiimis ei käivitata kolmandate osapoolte ja mitte-kriitilisi protsesse. 'Kaitstud Režiimi' eeesmärgiks on välja selgitada riist- ja tarkvaraga seotud anomaaliate / probleemide algpõhjused. Seejärel saab neid vigu seal likvideerima või siis vigade põhjustajaid välja lülitada. Peale selle saab selles väga vajalikus režiimis likvideerida pahavara, kustutada faile, taastada süsteemi varasemat seisundit (System Restore funktsiooniga), likvideerida videokaardiga ehk videoadapteriga (graafikakaardiga) seotud probleemid ja teha ka palju muud vajalikku. Seega, Sa sisened Kaitstud Režiimi (Turvarežiimi), kuhu laetakse ainult peamised süsteemifailid ja draiverid ning videokaardiga seotud probleemide puhul pannakse ka madalam resolutsioon (640px × 480px või siis 800px × 600px resolutsioon). Näiteks kui Sa laadisid alla ja installisid oma videokaardi jaoks vale draiveri või panid oma displei resolutsiooniks vale resolutsiooni jne, siis võib juhtuda see et süsteemi sisenemisel näed Sa ainult musta ekraani ja Sa ei saa midagi teha. Seepärast tulebki Sul minna sellesse Safe Mode režiimi, kus kehtestatakse automaatselt Windowsi enda vaikimisi resolutsioon (640×480 või siis 800×600) ja Sa saad seal taastada normaalse resolutsiooni või siis installida oma videokaardile sobiva draiveri.

Seda igasuguste probleemide jms lahendamise Turvarežiimi läheb aeg-ajalt aga KÕIKIDEL kasutajatel vaja.

Varasemates Windowsites (kuni Windows 8/8.1 operatsioonisüsteemini) sai sinna 'Safe Mode' režiimi minna klahvi F8 abil:

a) vajutasid kohe buutimise/alglaadimise alguses F8 klahvi, mille peale ilmus Advanced Boot Options (Täpsemad algkäivitussuvandid) ekraan;
b) liikusid seal noolklahviga 'Safe Mode' parameetrile ja vajutasid ENTER (pilt).

Kuid alates Windows 8 operatsioonisüsteemist on see varasemate Windowsite traditsiooniline DOS-stiilis "Advanced Boot Options" ekraan asendatud nüüd uut tüüpi Metro-stiilis disainiga 'Startup Settings' (Käivitussätted) ekraaniga, kus on olemas ka need vajalikud 'Enable Safe Mode' ja 'Enable Safe Mode with Networking' menüüpunktid (samasugust ekraani näed nüüd ka Windows 10 puhul):

'Enable Safe Mode' ja 'Enable Safe Mode with Networking' menüüpunktid


!!! Ka Windows 10 süsteemi puhul, minnes 'Safe Mode' režiimi, enam EI TÖÖTA see klahv F8 või Shift + F8 klahvikombinatsioon, sest buutimine toimub niivõrd kiiresti, et Sa ei jõuagi alati neid klahve kasutada.
Windows 10 operatsioonisüsteemis 'Safe Mode' režiimi sisenemise meetodid:


Esimene meetod (Windowsi enda seest): Kasutame selleks 'Settings' äppi:


Märkus: Alltoodud Start Menüü ja Settings äpi välimused ning nende sätted võivad tulevikus Windows 10 uute versioonide (suurte värskenduste) installeerimisel natuke muutuda, aga siin edaspidi toodud juhised jäävad põhimõtteliselt samaks.

* Kliki Start nupule ja vali Start Menüüst 'Settings' kiirkorraldus:

Kliki Start nupule ja vali Start Menüüst 'Settings' kiirkorraldus


* Kliki 'Settings' äpi aknas 'Update & securty' kategooriale - pilt.

* Kliki vasemal Recovery (Taastamine) alamkategooriale ja seejärel kliki paremal Restart now (Taaskäivita kohe) nupule:

Kliki vasemal Recovery (Taastamine) alamkategooriale ja seejärel kliki paremal Restart now (Taaskäivita kohe) nupule


* Alustatakse kompuutri restarti, juhul kui Sul oli mingite värskenduste installeerimine veel lõpetamata, siis ühtlasi tehakse ka see töö nüüd ära:

Alustatakse kompuutri restarti


* Seejärel jõuad Sa uut tüüpi Metro-stiilis disainiga Choose an option (Suvandi valimine) ekraani, mis asendab varasemate Windowsite traditsioonilist "System Recovery Options" ekraani —>

—> pilt.

Kliki siin Troubleshoot (Tõrkeotsing) nupule:

Seejärel vali 'Troubleshoot' parameeter


* Kliki Advanced options (Täpsemad suvandid) nupule:

Kliki Advanced options (Täpsemad suvandid) nupule


* Kliki "Advanced options" ekraanis 'Startup Settings' (Käivitussätted) nupule. Selles näites on see 'Start-up Settings' nupp, sest süsteemikeelena kasutatakse antud juhul "English (United Kingdom)" varianti:

Start-up Settings


Märkus: Juhul kui Sa kohe ei näe siin "Advanced options" ekraanis seda "Startup Settings" nuppu, siis kliki allpool "See more recovery options" lingile ( pilt ) ja seejärel kliki uues ekraanis "Startup Settings" nupule.


* Kliki nupule 'Restart' - pilt.

* Ja Sa jõuadki pärast restarti uut tüüpi Startup Settings (Käivitussätted) ekraani, mis asendab meile varasemate Windowsite traditsioonilisi DOS-stiilis "Advanced Boot Options" ekraane (pilt). Antud ekraanis võib kasutada nii tavalisi numbriklahve (1-9) kui ka alternatiivina vastavaid funktsiooniklahve (F1-F9 ja F10). Näiteks kui Sa vajutad numbriklahvi 4 või siis alternatiivina funktsiooniklahvi F4, siis sisened Windows 10 operatsioonisüsteemi Safe Mode režiimi (Kaitstud Režiimi ehk Turvarežiimi).

Startup Settings ekraani 1 - 6 menüüpunktide tähendused:

1) Enable debbuging - Sind viiakse süsteemi silumisrežiimi, et lahendada keerulisemaid probleeme (rohkem IT-spetside ja kogenud kasutajate jaoks).

2) Enable boot logging - loob ntbtlog.txt faili, milles loetletakse üles kõik draiverid, mis installeeritakse süsteemi startimise protsessis (vajalik keerulisemate probleemide lahendamiseks ja ikka kogenud kasutajate jaoks).

3) ! Enable low-resolution video - Windowsi startimisel kasutatakse madalama resolutsiooni/eraldusvõimet (640x480) ja värskendussageduse (refresh rate) seadeid/sätteid - seejärel võid Windowsis taastada/resettida ekraani õige resolutsiooni. Seda on näiteks siis vaja kui Sinu ekraani resolutsiooniga juhtus midagi ja Sa ei näe ekraanipilti või kui Sa installeerisid vale videodraiveri ning seejärel kadus ekraanipilt jne. Kui taoline asi peaks juhtuma, siis tulegi siia ja vali antud menüüpunkt (seda võib kõikidel vaja minna).

4) ! Enable Safe Mode - See 'Safe Mode' (Kaitstud Režiim / Turvarežiim) on diagnostika režiim, mis laeb minimaalse komplekti draivereid ja protsesse, mis on piisavad Windowsi jooksutamiseks. Antud režiimis ei käivitata kolmandate osapoolte ja mitte-kriitilisi protsesse. 'Kaitstud Režiimi' eeesmärgiks on välja selgitada riist- ja tarkvaraga seotud anomaaliate/probleemide algpõhjused. Seejärel saab neid vigu seal likvideerima või siis vigade põhjustajaid välja lülitada. Peale selle saab selles väga vajalikus režiimis likvideerida pahavara, kustutada faile, taastada süsteemi varasemat seisundit (System Restore funktsiooniga) ja teha palju muud vajalikku. Seega, Sa sisened Kaitstud Režiimi (Turvarežiimi), kuhu laetakse ainult peamised süsteemifailid ja draiverid ning pannakse ka madalam resolutsioon. Seda igasuguste probleemide jms lahendamise režiimi läheb aeg-ajalt kõikidel vaja.

5) ! Enable Safe Mode with Networking - Windows käivitatakse sellessamas turvarežiimis, aga ühtlasi laetakse ka võrgudraiverid ja teenused, et Sa saaksid juurdepääsu Internetti ning lokaalse võrgu teistele kompuutritele. Sel juhul peab Sul olema ka internetiühendus, kui seda ei ole, siis Sa ei saa oma Microsofti konto tekstiparooliga sinna Turvarežiimi sisse - ütleb, et on vale parool. Kasuta sel juhul seda klahvinumbrit 4 (või funktsiooniklahvi F4), et minna ilma internetita Turvarežiimi ("Enable Safe Mode" menüüpunkt).

6) Enable Safe Mode with Command Prompt - Windows käivitatakse sellessamas turvarežiimis, aga nüüd ilmub selle tavalise kasutajaliidese asemel ainult Command Prompt (CMD) aken - vajalik rohkem IT-spetsidele ja kogenud kasutajatele. Et siit väljuda, vajuta Ctrl+Alt+Delete klahvikombinatsiooni või tipi CMD akna käsuviibale Exit ja vajuta Enter.


Märkus: 'Startup Settings' ekraani ülejäänud menüüpunktidest saad ülevaate sealt.

Kui mõtlesid ümber, siis vajuta ENTER ja Sind viiakse Windows 10 süsteemi tagasi:

Ja Sa jõuadki uut tüüpi Startup Settings ekraani


* Valime sealt eelmisest ekraanist selle Enable Safe Mode (numbriklahv 4) või siis Enable Safe Mode with Networking (numbriklahv 5) menüüpunkti. Sa võid kasutada ka F4 või siis F5 funktsiooniklahvi. Seejärel tehakse uus kompuutri restart.

Märkus: Kui Sa valid selle Enable Safe Mode with Networking menüüpunkti (numbriklahv 5 või funktsiooniklahv F5), siis Windows käivitatakse sellessamas turvarežiimis, aga ühtlasi laetakse ka võrgudraiverid ja teenused, et Sa saaksid juurdepääsu Internetti ning lokaalse võrgu teistele kompuutritele. Sel juhul peab Sul olema ka internetiühendus, kui seda ei ole, siis Sa ei saa oma Microsofti konto tekstiparooliga sinna Turvarežiimi sisse - ütleb, et on vale parool. Kasuta sel juhul seda klahvinumbrit 4 (või funktsiooniklahvi F4), et minna ilma internetita Turvarežiimi (st valid sealt selle "Enable Safe Mode" menüüpunkti).


UUENDATUD! Alates 'Windows 10 May 2020 Update' (Windows 10 version 2004) suurest funktsioonivärskendusest saab sinna Turvarežiimi nüüd siseneda PIN parooliga. Kui Sa sisened Turvarežiimi (Safe Mode), siis nüüd saab sinna siseneda PIN parooliga ja seda juhul kui Sul oli see Windows Hello PIN parool eelnevalt loodud. Varem sai sinna Safe Mode töölauale siseneda ainult oma kasutajakonto pika tekstiparooliga, mis oli väga ebasõbralik ja tüütu. Kui Sa kasutad autentimiseks seda PIN-koodi, siis käib asi ruttu ja lihtsalt:

pilt,...

pilt.* Pärast ümberlaadimist jõuad Sa kas kohe "Welcome" ekraani või siis ilmub enne seda veel ka süsteemi ("Safe Mode" režiimiga) sisselogimise ekraan ja see sõltub järgmistest asjaoludest:

- Kui Sa alustasid Kaitstud Režiimi minekut Microsofti kasutajakonto alt, siis ilmub see süsteemi sisselogimise ekraan alati ja Sa pead sinna oma Microsofti konto (Live ID) tekstiparooli sisestama. Sisestad parooli, vajutad klahvi ENTER ja jõuad "Welcome" ekraani. Alates Windows 10 versioonist 2004 saad ka oma PIN parooliga sinna sisse!

- Kui Sa alustasid Kaitstud Režiimi minekut lokaalse kasutajakonto alt ja kui Sul oli loodud ka standardne lokaalne tekstiparool, siis ilmub samuti see süsteemi sisselogimise ekraan, kuhu pead sisestama oma lokaalse tekstiparooli. Sisestad parooli, vajutad klahvi ENTER ja jõuad "Welcome" ekraani. Alates Windows 10 versioonist 2004 saad ka oma PIN parooliga sinna sisse!

- Kui Sa alustasid Kaitstud Režiimi minekut 'lokaalse kasutajakonto' alt ja kui Sa ei loonud endale standardset lokaalset tekstiparooli, siis ilmub kohe see "Welcome" ekraan.


Tuleb sisestada kas MS konto tektstiparool (MS online parool) või siis lokaalse konto puhul oma lokaalse konto tekstiparool. Parooli sisestamisel vaata, et Sul oleks ka õige klaviatuuripaigutus, näiteks ENG / ET. Klaviatuuripaigutust saab muuta ekraani paremast allnurgast - vaata alumist pilti. (Märkus: Alates Windows 10 versioonist 2004 saad ka oma PIN parooliga sinna sisse!)
Kui parooli sisestamine ebaõnnestub, siis võib proovida siin ka virtuaalset ekraaniklaviatuuri: klikid paremal all sellele "Ease of access" ikoonile ja valid hüpikmenüüst "On-Screen Keyboard" menüüpunkti. Ka peab Sul olema õige klaviatuuripaigutus. Näiteks, et sisestada $ sümbolit, vali selle virtuaalse klaviatuuri jaoks "US keyboard" (ENG / US).* Antud juhul alustati siis Microsofti konto alt ja seepärast tuli enne selle "Welcome" ekraani ilmumist sisestada ka Microsofti konto tekstiparool ning vajutada ENTER:

Sisesta oma parool ja vajuta ENTER


* Seejärel näed 'Welcome' ekraani - pilt.

* Ja Sa jõuadki 'Safe Mode' režiimi. Selle Turvarežiimis kuvatakse töölaua nurkades "Safe Mode" kirjad ja ka taustapilt puudub - pilt.

Ja veel üks näide sellest 'Safe Mode' töölauast - pilt.


Kaitstud Režiimis avati see uut tüüpi Start Menüü - pilt.


* Kui Sa lõpetasid seal "Kaitstud Režiimis" oma tegemised ja tahad nüüd Windows 10 tavarežiimi tagasi pöörduda, siis võid näiteks vajutada CTRL + ALT + DELETE klahvikombinatsiooni, seejärel klikkida vasemal all nupule "Power" ning valida hüpikmenüüst käsu "Restart":

Kui Sa lõpetasid seal "Kaitstud Režiimis" oma tegemised...


Aga Sa võid ka tavalisel teel, Start Menüü kaudu, seda restarti alustada, et seejärel Windowsi tavalisse režiimi sisse logida...

Etteotsa
Teine meetod (Windowsi enda seest): Kasuta 'System Configuration' utiliidi abi:

* Ava Run dialoogiaken vajutades Win + R klahvikombinatsiooni.
* Tipi Run aknasse msconfig ja vajuta ENTER:

Tipi Run aknasse msconfig ja vajuta ENTER


* Ilmub System Configuration aken, kus ava Boot sakk/vaheleht. Seejärel pane seal linnuke Safe boot kontrollruutu, aktiveeri raadionupp Minimal ja kliki OK.

"Safe boot" kontrollruudust allpool asuvate raadionuppude abil saad määrata selle et millist tüüpi Safe Mode ražiimi Sa tahad siseneda:

* Minimal: See on tavaline/normaalne turvarežiim.
* Alternate shell: Turvarežiim ainult Command Prompt (CMD) akna käsuviibaga - Windows 10 graafilist (GUI) kasutajaliidest ei ilmu.
* Network: Turvarežiim koos võrku ja Internetti pääsemise võimalusega:


Ilmub System Configuration aken, kus ava Boot sakk/vaheleht.


Märkus: Seesama System Configuration aken, aga siin oli tegemist juba mitme operatsioonisüsteemiga 'multiboot' masinaga. See näide on võetud Windows 8 masinast ja Windows 8 oli seal vaikimisi buutivaks (st alglaaditavaks) operatsioonisüsteemiks (Default OS). Juhul kui Sa jooksutad mitut opsüsteemi, siis märgista eelnevalt vajalik opsüsteem ja kliki allpool nupule Set as default - näide varasemast Windows 8 süsteemist.


* Nüüd kliki nupule Restart ja seejärel tehakse kompuutri ümberlaadimine (taaskäivitus):

Nüüd kliki nupule Restart ja seejärel tehakse kompuutri ümberlaadimine (taaskäivitus)


* Seejärel ilmub (või siis ei ilmu) süsteemi sisselogimise ekraan, pärast seda tuleb "Welcome" ekraan ja lõpuks jõuadki Windows 10 kaitstud režiimi. Ühesõnaga tegutse edasi nii nagu ma seda kirjeldasin siin eelmises "Esimene meetod (Windowsi enda seest): Kasutame selleks 'Settings' äppi" punktis.

Kui Sa lõpetad oma töö selles 'Safe Mode' režiimis ja tahad minna normaalsesse režiimi tagasi, siis korda siinsamas Safe Mode režiimis neid eeltoodud samme, aga nüüd siis korista linnuke sealt Safe boot kontrollruudust ära ja tee kompuutri restart - toon ära ka vastavad pildid:

msconfig


Väljumine - 2


Restart

Etteotsa
Kolmas meetod: Kasuta Shift klahvi ja kompuutri sulgemise hüpikmenüü 'Restart' käsku:

Neid 'Safe Mode' režiimi sisenemise võimalusi on ka rohkem, aga neist ei ole mõtet siin enam pajatada. Kuid pakun siiski veel ühe väga mugava ja kiire meetodi sinna Choose an option (Suvandi valimine) ekraani menüüse (vana DOS-stiilis "System Recovery Options" ekraani asendaja) ning sealtkaudu Safe Mode režiimi (või mujale) minekuks - seda Shift klahvi ja kompuutri sulgemise hüpikmenüü Restart menüüpunkti abil.

Kui Sa hoiad Shift klahvi all ja klikid sel ajal kompuutri sulgemise hüpikmenüüs Restart käsule, siis jõuad otse sinna Choose an option ekraani menüüse. Kuna see Power nupp ja tema kompuutri sulgemise hüpikmenüü ilmub Windows 10 enamikesse ekraanidesse ning ka uue Start Menüü alla, siis saab talle ka kõikjalt ligi - seda ka väljaspool Windowsi.

* Näide Start Menüü kaudu. Ava Start Menüü ja kliki Power nupule, et avada seda kompuutri sulgemise hüpikmenüüd. Nüüd vajuta ja hoia all Shift klahvi ning kliki hüpikmenüü Restart parameetrile:

Näide Start Menüü kaudu.


* Pärast Shift + Restart kombinatsiooni kasutamist jõuad Sa uut tüüpi Choose an option ekraani, mis asendab varasemate Windowsite traditsioonilist "System Recovery Options" ekraani (pilt). Kliki siin Troubleshoot (Tõrkeotsing) nupule:

Seejärel vali 'Troubleshoot' parameeter


* Nüüd võid siit valida endale sobiva parameetri, meie aga klikime siin Advanced options (Täpsemad suvandid) nupule:

Nüüd võid siit valida endale sobiva parameetri, meie aga klikime siin Advanced options nupule


* Ka siin on palju häid valikuvõimalusi, aga meie klikime siinses "Advanced options" ekraanis Startup Settings (Käivitussätted) nupule. Selles näites on see 'Start-up Settings' nupp, sest süsteemikeelena kasutatakse antud juhul "English (United Kingdom)" varianti:

Start-up Settings


Märkus: Juhul kui Sa kohe ei näe siin "Advanced options" ekraanis seda "Startup Settings" nuppu, siis kliki allpool "See more recovery options" lingile ( pilt ) ja seejärel kliki uues ekraanis "Startup Settings" nupule.


* Kliki nupule 'Restart':

Kliki nupule 'Restart'


- Ja ilmubki meile antud juhul vajalik Startup Settings (Käivitussätted) ekraan, mille kaudu saame end ka Safe Mode režiimi buutida. Valime siit selle Enable Safe Mode või siis Enable Safe Mode with Networking (juhul kui tahad näiteks draivereid värskendada) menüüpunkti ja vajutame selleks F4 või siis F5 klahvi ning seejärel tehakse kompuutri restart.:

Ja Sa jõuadki uut tüüpi Metro-stiilis Startup Settings ekraani


* Pärast kompuutri ümberlaadimist jõuad Sa kas kohe "Welcome" ekraani või siis ilmub enne seda veel ka süsteemi ("Safe Mode" režiimiga) sisselogimise ekraan. Ühesõnaga tegutse edasi nii nagu ma seda kirjeldasin siin esimeses "Esimene meetod (Windowsi enda seest): Kasutame selleks 'Settings' äppi" punktis.

* Pärast "Welcome" ekraani jõuadki 'Safe Mode' režiimi. Selle Turvarežiimis kuvatakse töölaua nurkades ka "Safe Mode" kirjad - pilt.Märkused:

* Kaitstud Režiimi sisenemist võid alustada näiteks ka CTRL + ALT + DELETE klahvikombinatsiooniga avatava ekraani ja selle Power nupu kaudu - pilt.

* !!! Sa võid isegi enne süsteemi sisselogimist alustada Kaitstud Režiimi sisenemist ja seda samuti sellesama Power nupu ning tema hüpikmenüü 'Restart' menüüpunkti kaudu (Shift klahv alla + Restart menüüpunkt) - pilt. Seda meetodit võid näiteks siis kasutada kui Sa ei suuda süsteemi sisse logida või kui pärast süsteemi sisselogimist näed ainult musta ekraani. (Kui Sa ei saa isegi buutida ja ei jõua süsteemi sisselogimise ekraanini, siis kasuta Kaitstud Režiimi sisenemiseks Windows 10 installeerimise meediat - sellest tuleb kohe allpool ka juttu.)

Etteotsa
Neljas meetod (väljaspool Windowsi): Kasuta Kaitstud Režiimi sisenemiseks Windows 10 installeerimise meediat (buutivat DVD plaati või USB mälupulka):

Seda meetodit kasuta siis kui Sa ei saa üldse üles buutida ja süsteemi siseneda ning kui Sa ei jõua isegi süsteemi sisselogimise ekraanini. Või näiteks siis kui Sa näed pärast süsteemi sisselogimist ainult musta ekraani (probleemid ekraani resolutsiooni ja videokaardiga või videokaardi draiveritega). Sel juhul saad ka Windows 10 installeerimise meedia abil minna sinna Safe Mode režiimi, et seejärel tekkinud probleeme lahendada.

* Kõigepealt määra BIOS / UEFI firmware menüüs kompuutri alglaadimise seadmeks (buutimisseadmeks) kas USB draiv või siis CD/DVD-ROM seade, olenevalt sellest ei millisest seadmest Sa selle Windows 10 puhta installeerimise käivitad - abiinfo seal. ((Kui Sa kasutad USB meediat (soovitatav), siis ühenda ta enne BIOS / UEFI menüüse sisenemist oma arvutiga.))

* Seejärel torka see Windows 10 operatsioonisüsteemiga buutiv USB mälupulk arvuti porti või siis pane Windows 10 operatsioonisüsteemiga DVD plaat sahtlisse ja tee kompuutri restart (või lülita arvuti välja ja käivita ta uuesti).

Märkus: Juhul kui Sa kasutad DVD-plaati, siis pane oma Windows 10 installeerimise DVD plaat sahtlisse ja tee kompuutri ümberlaadimine. Kohe päris alguses pärast väga kiiret videokaardi, mälu ja kõvaketta tuvastamist võib ekraanile ilmuda järgmine kiri "Press any key to boot from CD" või selline kiri "Press any key to boot from CD or DVD", siis vajuta kiiresti suvalist klahvi (nt tühiklahvi). Kui asi ebaõnnestus, siis tee uus restart ja korda seda tegevust - kliki pisipildile, et teda suurendada:

Vajuta kiiresti tühiklahvile


!!! Kui Windows 10 installeerimise käigus tehakse edaspidi veel kompuutri restarte (ümberlaadimisi), siis ära vajuta enam sellisel juhul ühtegi klahvi muidu alustatakse Win 10 installi otsast peale!


* Seejärel näed sellist ekraani - pilt.

* Ilmub paljudele juba tuttav ekraan, kus vali teisest rippmenüüst "Estonian (Estonia)" ja kliki Next - pilt.

* Nüüd kliki nupule 'Repair your computer':

Nüüd kliki nupule 'Repair your computer'


* Kliki "Choose an option" ekraanis 'Troubleshoot' nupule - pilt.

* Järgmises ekraanis kliki 'Advanced options' (Täpsemad suvandid) nupule - pilt.

* Kliki "Advanced options" ekraanis 'Startup Settings' (Käivitussätted) nupule. Selles näites on see 'Start-up Settings' nupp, sest süsteemikeelena kasutatakse antud juhul "English (United Kingdom)" varianti - pilt.

Märkus: Juhul kui Sa kohe ei näe siin "Advanced options" ekraanis seda "Startup Settings" nuppu, siis kliki allpool "See more recovery options" lingile ( pilt ) ja seejärel kliki uues ekraanis "Startup Settings" nupule.


* Kliki nupule 'Restart' - pilt.

* Ja Sa jõuadki uut tüüpi Startup Settings ekraani, mis asendab meile varasemate Windowsite traditsioonilisi DOS-stiilis "Advanced Boot Options" ekraane (pilt). Antud ekraanis võib kasutada nii tavalisi numbriklahve (1-9) kui ka alternatiivina vastavaid funktsiooniklahve (F1-F9 ja F10):

Ja Sa jõuadki uut tüüpi Metro-stiilis Startup Settings ekraani


* Valime sealt eelmisest ekraanist selle Enable Safe Mode (numbriklahv 4) või siis Enable Safe Mode with Networking (numbriklahv 5) menüüpunkti. Sa võid kasutada ka F4 või siis F5 funktsiooniklahvi. Seejärel tehakse uus kompuutri restart.

Märkus: Kui Sa valid selle Enable Safe Mode with Networking menüüpunkti (numbriklahv 5 või funktsiooniklahv F5) - Windows käivitatakse sellessamas turvarežiimis, aga ühtlasi laetakse ka võrgudraiverid ja teenused, et Sa saaksid juurdepääsu Internetti ning lokaalse võrgu teistele kompuutritele. Sel juhul peab Sul olema ka internetiühendus, kui seda ei ole, siis Sa ei saa oma Microsofti konto tekstiparooliga sinna Turvarežiimi sisse - ütleb, et on vale parool. Kasuta sel juhul seda klahvinumbrit 4 (või funktsiooniklahvi F4), et minna ilma internetita Turvarežiimi (st valid sealt selle "Enable Safe Mode" menüüpunkti). Alates Windows 10 versioonist 2004 saad ka oma PIN parooliga sinna sisse!


* Pärast ümberlaadimist jõuad Sa kas kohe "Welcome" ekraani või siis ilmub enne seda veel ka süsteemi ("Safe Mode" režiimiga) sisselogimise ekraan ja see sõltub järgmistest asjaoludest:

- Kui Sa alustasid Kaitstud Režiimi minekut Microsofti kasutajakonto alt, siis ilmub see süsteemi sisselogimise ekraan alati ja Sa pead sinna oma Microsofti konto (Live ID) tekstiparooli sisestama. Sisestad parooli, vajutad klahvi ENTER ja jõuad "Welcome" ekraani. Alates Windows 10 versioonist 2004 saad ka oma PIN parooliga sinna sisse!

- Kui Sa alustasid Kaitstud Režiimi minekut lokaalse kasutajakonto alt ja kui Sul oli loodud ka standardne lokaalne tekstiparool, siis ilmub samuti see süsteemi sisselogimise ekraan, kuhu pead sisestama oma lokaalse tekstiparooli. Sisestad parooli, vajutad klahvi ENTER ja jõuad "Welcome" ekraani. Alates Windows 10 versioonist 2004 saad ka oma PIN parooliga sinna sisse!

- Kui Sa alustasid Kaitstud Režiimi minekut 'lokaalse kasutajakonto' alt ja kui Sa ei loonud endale standardset lokaalset tekstiparooli, siis ilmub kohe see "Welcome" ekraan.

Tuleb sisestada kas MS konto tektstiparool (MS online parool) või siis lokaalse konto puhul oma lokaalse konto tekstiparool. Parooli sisestamisel vaata, et Sul oleks ka õige klaviatuuripaigutus, näiteks ENG / ET. Klaviatuuripaigutust saab muuta ekraani paremast allnurgast - vaata alumist pilti. (Märkus: Alates Windows 10 versioonist 2004 saad ka oma PIN parooliga sinna sisse!)
Kui parooli sisestamine ebaõnnestub, siis võib proovida siin ka virtuaalset ekraaniklaviatuuri: klikid paremal all sellele "Ease of access" ikoonile ja valid hüpikmenüüst "On-Screen Keyboard" menüüpunkti. Ka peab Sul olema õige klaviatuuripaigutus. Näiteks, et sisestada $ sümbolit, vali selle virtuaalse klaviatuuri jaoks "US keyboard" (ENG / US).* Antud juhul alustati siis Microsofti konto alt ja seepärast tuli enne selle "Welcome" ekraani ilmumist sisestada ka Microsofti konto parool ning vajutada ENTER - pilt.

* Seejärel näed 'Welcome' ekraani - pilt.

* Ja Sa jõuadki 'Safe Mode' režiimi. Selle Turvarežiimis kuvatakse töölaua nurkades "Safe Mode" kirjad ja ka taustapilt puudub - pilt.

Ja veel üks näide sellest 'Safe Mode' töölauast - pilt.
*** Ja veel üks meetod, mida võiks proovida ainult Windows 10 kompuutriga: Kui Sa ei saa normaalsel teel sinna Turvarežiimi buutida, siis võid kasutada ka järgmist meetodit: Lülita oma kompuuter kõigepealt välja. Seejärel vajuta arvuti toitenuppu ja hoia seda mõned sekundid all, et teha arvuti sundsulgemist. Sa pead seda tegevust kordama veel kolm korda, et ilmuks see 'Preparing Automatic Repair' ekraan. Vali "Automatic Repair" ekraanis see 'Advanced Troubleshoot options' valik ja seejärel vali 'Startup Settings'. Pärast seda kliki nupule 'Restart', vali ilmuvast menüüst see "Enable Safe Mode" vajutades numbriklahvi F4 (või funktsiooniklahvi F4).

Sel juhul ei ole Sul seda Windiws 10 installeerimise meediat vajagi, et siseneda sinna "Safe Mode" režiimi. Kuid alati see meetod võib olla ei õnnestu ja juhul kui Sul on see Windows 10 installeerimise meedia olemas, siis kasuta selleks ikkagi seda. Ja üle-üldse on kasulik ikkagi see Windows 10 installeerimise USB mälupulk (eelistatav) või DVD plaat näiteks Media Creation Tool'i abil luua, sest seda võib Sul alati vaja minna - juhis selle loomiseks.

Üks näide (graafikakaardi draiveri süsteemist eemaldamine): Olles juba siin 'Safe Mode' režiimis, võid näiteks parandada oma musta ekraani probleemi - uninstallid videokaardi draiveri:

1. Kliki all tegumiribal otsinguikoonile, sisesta otsingukasti sõnad device manager ja kliki üleval otsingutulemustes Device Manager kiirkorraldusele - pilt.

Märkus: Näiteks kui Sa teed seda Windowsi enda sees, siis käib see asi järgmiselt: Kliki all tegumiribal otsinguikoonile ja sisesta otsingukasti sõnad device manager; seejärel kliki üleval nupureal Settings nupule ja pärast seda kliki allpool otsingutulemustes Device Manager kiirkorraldusele - pilt.


2. Otsi ' Device Manager' aknas üles Display adapters kirje ja ava see. Seejärel tee oma videoadapteri draiveril paremklikk ja kliki avanevas kontekstmenüüs 'Uninstall' käsule (pilt).

Ja veel üks näide... - pilt.


3. Tee ilma Win 10 installeerimismeediata kompuutri restart, et videokaardi draiverid automaatselt tagasi installitaks. Või siis installeeri ise nende draiverite vanem versioon tagasi, st need draiverid, mis viimati korralikult töötasid. Või lae alla oma graafikakaardi kodulehelt kõige uuemad draiverid ja installi need. Vahel pakutakse seda ka Windows Update vahendi kaudu.


Märkus: Sa võid siin Kaitstud Režiimis ka System Restore vahendi käivitada...


Etteotsa

 
< Tagasi Windows 10 pealehele ja sisukorda

 

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Us .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Me .|. .|. .|. .|. .|. .|. Site Map .|. .|. .|. .|. .|. .|. POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik 2015 (16/17/18)