Windows 10 uus Start Menüü (Start Menu)

Win 10 logo Windows 10 uut tüüpi Start Menüü (nn "Mini" Start Menu)

 

 

 

Start Menüü toodi Windows 10 operatsioonisüsteemi jälle tagasi, aga seda täielikult ümberehitatud kujul. Peaaegu iga järgmise uuema Win 10 TP test- ehk prooviversiooniga on seda menüüd ka muudetud ja täiendatud. Ja ka pärast suurt Windows 10 'Anniversary Update' värskendust, mis ilmus 02.08.2016 kuupäeval, muudeti jällegi seda menüüd ja nüüd näeb ta välja selline (seda kohe pärast selle globaalse Anniversary Update värskenduse installeerimist):

Start Menüü toodi Windows 10 operatsioonisüsteemi jälle tagasi


Ja siin siis vana Start Menüü, enne seda 'Anniversary Update' värskendust (siin oli see Stardimenüü parema serva kaudu juba kitsamaks lohistatud)... - pilt.

Uus Start Menüü, aga siin juba uue värviskeemiga ja kasutaja pildiga. Start Menüü laiust või kõrgust saab nii muuta, et viid hiirekursori tema paremale või ülemisele servale, ootad kuni sinna ilmub nool kahe peaga nool ja seejärel lohistad soovitud suunas - sellest rohkem edaspidi:

Kasutaja pildiga...


Windows 10 Anniversary Update värskenduse uuendatud Start Menüü ja siin on kasutaja Stardimenüü, tegumirea ja Action Center (Tegevuskeskuse) jaoks ka läbipäistvuse sisse lülitanud:

Windows 10 Anniversary Update värskenduse uuendatud Start Menüü ja siin on kasutaja Stardimenüü, tegumirea ja Action Center (Tegevuskeskuse) jaoks ka läbipäistvuse sisse lülitanud


Muus osas käib selle uuendatud Start Menüüga töötamine nii nagu seda tehti ka enne seda Anniversary Update värskendust. Ja veel mõned pildid sellest uuendatud Start Menüüst:

* Nii Stardimenüü vasemassse kui ka paremasse ossa ilmub hiirekursoriga osutades kerimiseks ettenähtud "liftiriba" - pilt ...............ja..................... pilt.

* Siin aga klikiti sellele "hamburger-stiilis" (Expand) menüünupule, laiendada vasema serva nupuriba - pilt.

* Klikiti kasutajakontole ja selle peale ilmus hüpikmenüü... - pilt.

* Klikiti 'Power' nupule - pilt.

* Kui Sa klikid siin vasemal kõikide elementide loetelus kas # sümbolile või siis mingile tähele (pilt), siis kuvatakse kõik menüüelemendid tähestikulises (alfabeetilises) järjekorras - pilt.

* Kasutaja klikkis Start Menüüs enda kasutajakonto pildile ja seejärel on avanevast hüpikmenüüst näha ka seda et kasutaja oli endale (või kellegi teise jaoks) loonud ka teise kasutajakonto - adminõigusteta standardse konto - pilt.

* Ja uus Stardimenüü tegevuses... - GIF pilt.

* Uuendatud Stardimenüü ja seda kohe pärast Windows 10 puhast installi:.............................. pilt,............................ pilt,....................... pilt,........................... pilt ......................ja............................ pilt.
!!! Kui Sulle need Stardimenüü paremas pooles asuvad plaadid ei meeldi, siis võid need KÕIK sealt ka eemaldada. Sellega saad Sa Win 7 aegadest pärit klassikalise Start menüü tagasi, seda muidugi uuendatud kujul. Avad Start Menu, teed seal premal järjest igal plaadil paremkliki ja valid hüpikmenüüst 'Unpin from Start' käsu - pilt. Eemaldad kõik plaadid, seejärel logid süsteemist välja ja uuesti sisse (võid teed kompuutri restardi). Start Menüüst on kõik plaadid eemaldatud ja ta on paremast servast ka kitsamaks lohistatud - pilt. Nüüd kliki ka vasemal ülal sellele 'Expand' nupule, et laiendada Stardimenüü vasemas servas asuvat nupuriba - pilt.

Ja veel Start Menüü näiteid, kus kasutaja oli eelnevalt tema paremast poolest KÕIK PLAADID eemaldanud ja seejärel selle menüü kitsamaks lohistanud. Antud pildid olid võetud aga enne seda Anniversary Update värskendust - vahet pole. Eemaldad kõik plaadid, seejärel logid süsteemist välja ja uuesti sisse (võid teed kompuutri restardi) ja näedki sellist pilti. Kõik plaadid koristati Start menüü paremast poolest käsu "Unpin from Start" abil ära ja seejärel lohistati see menüü ka kitsamaks - pilt. [Alternatiivina võid ka alla laadida tasuta Classic Shell™ (ClassicShellSetup_4_2_4.exe) programmi ja paigaldada endale Windows 7 aegadest tuttava Start Menüü - pilt.]
Siin on ka Stardimenüü läbipaistvust rohkem näha. Mattklaasi taoline aero läbipaistvus on Windows 10 süsteemis vaikimisi sisse lülitatud ja selle võib ka 'Settings' äpi kaudu välja lülitada. Need pildid olid siis võetud Windows 10 varasemast eelvaate ehk testversioonist - pilt,.......................... pilt .......................ja....................... pilt.

Lisaks siin ülaltoodud näidetele, lisan veel mõned Stardimenüü paremast poolest kõikide plaatide eemaldamise ning seejärel Stardimenüü suuruse muutmise pildinäited - pilt,...................... pilt,................ pilt,............................ pilt ....................ja.......................... pilt.

Sa võid hiljem igal ajal needsamad ja/või muud plaadid sinna Start Menüü paremasse poolde jälle tagasi lohistada või "pinnida" (enne seda lohistad Start menüü laiemaks), näiteks mina tegin seda kõige tähtsama rakenduse plaadiga - pilt. Ja veel üks näide sinna paremasse poolde tagasipandud äpi plaadist - pilt. (Kui Sa koristasid eelnevalt sealt mini-Start menüüst KÕIK plaadid ära, siis kaovad need plaadid ka Tablet Mode / Puuterežiimi & Start Menüü laiendatud režiimi ekraanidest - pilt.)

Märkus: Kui Sa jooksutad Windows 10 Pro versiooni, siis võid korraga kõik need plaadid ka 'Group Policy Editor' konsooli kaudu välja lülitada - juhis.

Windows 10 Home versioonilt üleminek (upgrade) Windows 10 Pro versioonile ja seda täiesti TASUTA!Windows 10 töölaud ja Start Menüü, kus kasutaja muutis taustapilti ja ka tegumirea, Start Menüü, Action Center (Tegevuskeskuse) ning muude elementide ja ekraanide värviteemat (paigaldati ka hall aksent värv: Settings -> Personalization -> Colors alamkategooria kaudu: pilt) ....................—> pilt ..........................ja....................... pilt.

See uus Start menüü ei baseeru vanale Win 7 aegadest traditsioonilisele Start menüüle. Selle asemel põhineb ta Windows 8.x Start ekraanile (Avakuvale). (Windows 8.1 all on sellest Start Ekraanist / Avakuvast juttu seal.) Kui Sa käivitad oma kompuutri esimest korda, siis kõigepealt tuvastatakse Sinu Windows 10 seade ja juhul kui süsteem laeb end otse vanale töölauale (nii nagu see on praegu ka traditsiooniliste Windows 8.1 kompuutrite puhul), siis ilmub umbes sama suurusega Start menüü nagu see on ka Windows 7 operatsioonisüsteemides. Aga kui Sa kasutad tahvlit või siis muud ilma klaviatuurita ja puutele-põhinevat süsteemi, siis laetakse Sind täisekraani - uude nn Tahvelarvuti Režiimi / Puuterežiimi (Tablet Mode) - sellest siin edaspidi.Tipp
Muus osas käib selle uuendatud Start Menüüga töötamine nii nagu seda tehti ka ENNE Anniversary Update värskendust. Ja seepärast ma ei hakka siin edasi tulevaid Start Menüü pilte enam välja vahetama - peaks niigi arusaadav olema.Start Menüü laiendatud režiim ehk täisrežiim: Peale selle saab veel kasutada ka Start Menüü laiendatud režiimi, kus see Stardimenüü katab terve ekraani nii nagu see oli ka Windows 8.1 Start Screen (Avakuva) puhul. Alates Windows 10 Insider Preview (Build 10125) väljalaskest saab Start Menüü ja Start Ekraani (Start Menüü laiendatud režiimi) vahel ümber lülituda uue 'Settings' äpi kaudu (Settings -> Personalization -> Start) - pilt. Õige otsus ja tuleb ka seda meeles pidada, et kui 2:1 kompuutrite ning tahvelarvutite omanikud on Tablet Mode režiimis, siis Windows 10 muudab automaatselt Start Menüü suurust nii et see oleks sobiva suurusega.

Tavalise töölua kasutajaliidese ja selle Stardimenüü laiendatud režiimi (üle terve ekraan) vahel saad nüüd ümber lülituda kas klikkides Start nupule või siis vajutades Win klahvi. Allpool siis mõned näited sellest Start Menüü laiendatud režiimist. Start Menüü laiendatud režiim ja Tahvelarvuti režiimid on oma välimuselt üsna sarnased - ainult nende tegumiread on erinevad. Need pildid on võetud juba sellest Windows 10 'Anniversary Update' värskendusest:

* Start Menüü laiendatud režiim on juba aktiveeritud ja vaikimisi kuvatakse siin ainult kõik plaadid - pilt ..............ja..................... pilt.

* Start Menüü laiendatud režiimi vasemas ülanurgas asuvate nuppude tähendused - pilt.

* Aktiveeriti 'All äpps' nupp ja nüüd kuvatakse siin KÕIK äpid ning muud Start menüü elemendid - loeteluna - pilt.

* Klikiti "hamburger-stiilis" (Expand) nupule - pilt.

* Juhul kui kasutaja oli varem oma Start Menüü paremast osast kõik plaadid eemaldanud, siis ei kuvata siin Start Menüü täisrežiimis ka ühtegi plaati. Kasutaja on siin avanud ka Action Center (Tegevuskeskuse) paneeli - pilt.


Windows 10 uus Start menüü sisaldab kõike, mis oli ka selles vanas Windows 7 stardimenüüs: kasutaja dokumendid, pildid, viimati avatud dokumendid, kõikide programmide ja Windowsi vahendite loetelu. Peale selle kuvatakse seal ka Store poe modernsete äppide elavad plaadid. Seda uut Start menüüd on võimalik kasutaja maitse järgi täielikult ümber seadistada.
Kui Sinu süsteem toetab seda uut Start menüüd, mis sarnaneb Windows 7 operatsioonisüsteemis kasutatavale, siis hakkab ta välja nägema umbes järgmine: uus Start menüü (nn "Mini" Start Menu) on jagatud kahte ossa. Vasem osa sisaldab tavalisi kaustade, failide ja rakenduste kiirkorraldusi/otseteid, aga parempoolne osa on Windows 8.x Start ekraani (Avakuva) vähendatud koopia. Sellesse parempoolsesse ossa saab aga lisada ehk kinnistada selliseid elemente nagu töölaua rakendused, modernsed äpid (Windows Store ehk universaalsed Windowsi äpid), kaustad ja kontaktid. Menüü parempoolsesse ossa kinnistatud elemente kuvatakse elavate plaatide kujul. Sa võid neid uusi kiirkorraldusi lisada sinna parempoolsesse ossa ka nii et lohistad vajalikud elemendid vasemast osast otse sinna parempoolsesse ossa (või teed siis vasemas osas vajalikul elemendil paremkliki ja valid ilmuvast kontekstmenüüst käsu "Pin to Start"). Sealjuures saab seal parempoolses osas muuta ka nende plaatide asukohti ja suurust. Start menüü kõrgust saab automaatselt muuta kas lisades tema vasemasse ossa uusi kiirkorraldusi või siis lohistades tema ülemist serva. Lohistades Stardimenüü paremat serva, saab ka tema laiust muuta. Antud uue Start menüü vasem osa aga töötab nii nagu see oli ka Windows 7 puhul.

Selle uut tüüpi Start menüü avad klikkides Windows 8.1 ajast pärit Start ( Windows 8.1 ajast pärit Start nupp ) nupule või vajuta oma klaviatuuri Start / Windows logoga klahvi. Kõik muudatused, mis Sa teed siin uues mini-Start menüüs, peegelduvad automaatselt ka Start Menüü laiendatud ja Tahvelarvuti režiimiga ekraanides:

Selle uut tüüpi Start menüü avad klikkides Windows 8.1 ajast pärit Start nupule


Ja vastupidi, kui Sa muudad seal Start Menüü laiendatud ja Tahvelarvuti režiimiga ekraanides midagi, siis sünkroniseeritakse need muudatused automaatselt ka siia tavarežiimis töötavasse mini-Start menüüsse. Kui Sa viibid aga Tahvelarvuti Režiimis ja tahad sellest väljuda, siis ava näiteks uut tüüpi Notification Center / Action Center aken ja kliki seal uuesti Tablet mode nupule.Värviteemad ja uus tume värviteema; Start Menüü taust; Start Menüü ja tegumirea (Taskbar) läbipaistvus; tegumirea, Start Menüü, Notification Center / Action Center (Teavitamiskeskus) ja muude elementide ning ekraanide värvid: Alates Windows 10 Technical Preview (Build 10061) versioonist kasutab Windows 10 vaikimisi uut musta / tumedat värviteemat nii Start Menu, Tegumirea (Taskbar) kui ka Notification Center / Action Center (Teavitamiskeskus) paneeli jaoks. Varem võeti Start Menüü ja muude ekraanide (näiteks süsteemi sisselogimise ekraani jne) taustavärv automaatselt töölaua taustapildi põhivärvist, aga nüüd seda ei tehta kuigi antud automaatse funktsiooni võib Settings äpi kaudu ka uuesti sisse lülitada. Start Menüü ja tegumiriba on vaikimisi ka läbipaistvad, st nende alt on näha töölaua taustapilti, aga ka selle läbipaistvuse võib soovi korral Settings äpi kaudu välja lülitada. Ühesõnaga igasuguseid värve ja läbipaistvust võib hiljem eraldi muuta - sõltumata töölaua taustapildist või siis teemast. Näiteks mine Settings -> Personalization -> Colors aknasse ja seal on siis sellised lülitid nagu 'Automatically pick an accent color from my background'; 'Show color on Start, taskbar, and action center' ja 'Make Start, taskbar, and action center transparent' - pilt. Aga sealsest 'Choose your accent color' värvitabelist võid oma Start Menüü, Tegumirea, Notification Center / Action Center paneeli ja muude elementide ning ekraanide jaoks valida ka uue meeldivama värvi; see tabel ilmub siis seal nähtavale kui Sa lülitad 'Automatically pick an accent color from my background' parameetri välja (lohistad lüliti asendisse "Off") ja kui 'Show color on Start, taskbar, and action center' raadionupp on ikka aktiveeritud olekus (asendis "On").

Valime või muudame ISE accent värvi (aktsent värv - rõhutatud ehk esile tõstetud värv):

• Ava 'Settings' äpp/rakendus
• Vali 'Personalization' kategooria
• Vali vasemas paanis 'Colors' alamkategooria
• Lülita 'Automatically pick an accent color from my background' parameeter välja ja vali allpool 'Choose your accent color' värvitabelist sobiv värv - pilt .............ja.................. pilt. Värvi muutmist on kohe ka näha nii 'Settings' ekraani ülaosas asuvas 'Preview' eelvaate aknakeses kui ka all tegumireal, Start Menüüs ja Notification Center / Action Center paneelis.


Windows 10 töölaud ja Start Menüü, kus kasutaja muutis taustapilti ja ka tegumirea, Start Menüü, Action Center (Tegevuskeskuse) ning muude elementide ja ekraanide värviteemat (paigaldati roheline aksent värv: Settings -> Personalization -> Colors alamkategooria kaudu) - pilt .....................ja....................... pilt.

Windows 10 töölaud, kus kasutaja muutis taustapilti ja ka tegumirea, Start Menüü, Action Center (Tegevuskeskuse) ning muude elementide ja ekraanide värviteemat (paigaldati hall aksent värv: Settings -> Personalization -> Colors alamkategooria kaudu) - pilt .......................ja......................... pilt.


!!! Loe nendest värviteemadest, uuest tumedast teemast, Start Menüü taustast, Start Menüü ja tegumirea (Taskbar) läbipaistvusest ja tegumirea, Start Menüü, Notification Center / Action Center (Teavitamiskeskus) ning muude elementide ning ekraanide värvidest edasi teiselt veebilehelt (pildigalerii koos selgitustega).Aero Glass läbipaistvus ehk transparentsus koos mattklaasi efektiga:

Aero Glass läbipaistvus koos "blur" efektiga: Alates aprilli lõpus 2015 ilmunud Windows 10 Pro Insider Preview (Build 10074) versioonist lisati aga Start Menüüle, tegumireale ja ka uue Tegevuskeskuse küljepaneelile Aero Glass läbipaistvus koos 'blur' efektiga (mattklaasi / udu efektiga), mis on üsnagi huvitav. See Aero Glass läbipaistvus ehk transparentsus koos mattklaasi efektiga oli juba Windows 7 operatsioonisüsteemis olemas, aga Windows 8.x süsteemidest koristati ta ära. Nüüd toodi ta tagasi ja õieti tehti. Järgmised pildid on siis pärit Win 10 Build 10074 väljalaskest, aga ka eelmine uuema versiooni pilt annab sellest mingi ettekujutuse. Et see läbipaistvus ka huvitav välja näeks, peab Sul töölaua taustapildiks olema üsna eredate värvide jms taustapilt. Näited ('Aero Glass transparency with blur effect') - pilt,...................... pilt ..............ja........................... pilt.

Ja paar näidet sellest läbipaistvusest ja mattklaasi efektist ka pärast Anniversary Update installeerimist - pilt ..................ja......................... pilt.

See Aero Glass läbipaistvus ehk transparentsus koos mattklaasi efektiga on vaikimisi aktiveeritud, aga Sa võid selle läbipaistvuse soovi korral ka välja lülitada. Kuna antud efekt õgib üsna palju kompuutri ressursse, siis juhul kui Sul on vanem masin ja jõudlusega probleeme, siis lülita ta välja. Seda saab teha 'Settings' rakenduses ('Settings -> PERSONALIZATION -> Colors'), kus lohistad 'Make Start, taskbar, and action center transparent' lüliti asendisse Off - pilt.

Ja veel mõned näited sellest Aero Glass läbipaistvusest ehk transparentsusest koos mattklaasi efektiga. Need pildid olid võetud enne seda Anniversary Update värskendust:

* Tahvelarvuti Režiimi / Puuterežiimi (Tablet Mode) läbipaistvus, sama kehtib ka Start Menüü laiendatud režiimi suhtes:

Tahvelarvuti Režiimi / Puuterežiimi (Tablet Mode) läbipaistvus


* Start Menüü näiteid, kus kasutaja oli eelnevalt tema paremast poolest kõik plaadid ära koristanud. Siin on ka antud Start menüü läbipaistvust rohkem näha - pilt,...................... pilt ...............ja............. pilt.

* Tahvelarvuti Režiimi / Puuterežiimi (Tablet Mode) läbipaistvus, sama kehtib ka Start Menüü laiendatud režiimi suhtes - pilt,....................... pilt,......................... pilt .....................ja............... pilt.

* Siin aga muutis kasutaja 'Settings' äpi kaudu aktsent värviskeemi (pani värviks hallika tooni) ja tulemused: pilt,.......................... pilt ...................ja...................... pilt.

* Järgmised pildid on aga pärit vanemast Win 10 Build 10074 väljalaskest: pilt ........................ja........................ pilt.

* Mõni pilt ka varasemast Windows 10 Insider Preview Build 10162 test-versioonist (disaini/kujunduse poolest siis praktiliselt Win 10 finaalversioonist) - pilt,...................... pilt ..................ja................ pilt.


PS! Windows 10 töölaua vaikimisi taustapildiks ("tapeediks") on "Windows 10 Hero Desktop Image" nimeline pilt. See töölaua taustapilt tervitab Sind kohe pärast seda kui Sa installeerid Windows 10. Antud pildi loomisel rahaga loomulikult ei koonerdatud: kallid kaamerad, laserid, värvifiltrid, suits ja terve armee kõrgepalgalisi loomingulisi töötajaid - vaata seda Hero töölaua taustapilti.Kasutajakontol klikiga ilmuva rippmenüü valikud:

Kui Sa klikid Start meüü vasemas osas kõige üleval süsteemi sisseloginud kasutaja nimele (siin "Varvasteta tulnukas"), siis ilmub sinna väike rippmenüü, mille kaudu saad teha järgmist:

1) Määrata (või muuta) kasutaja jaoks pildi jms ning seda rippmeüü käsuga "Change account settings".
2) Lukustada süsteemi - käsuga "Lock". Pärast selle 'Lock' käsu valimist ilmub meile juba Windows 8 väljalaskest tuttav 'Lock screen' ekraan (Lukustuskuva) ja et hiljem süsteemi uuesti sisse saada, pead antud ekraanile klikkima/toksama või vajutama Enter (pilt) ning seejärel sisestama sisselogimise ekraanis oma parooli.
3) Logida süsteemist välja - käsuga "Sign out":

Logida süsteemist välja - käsuga "Sign out"


Juhul kui Sul oli loodud ka mingi teine kasutajakonto (või kontod), siis saab siitkaudu kiiresti lülituda ümber selle teise kasutaja (või kasutajate) konto alla - pilt.

Stardimenüü, aga seda pärast uute kasutajakontode loomist. Ühe konto all aga töötab üks meilegi juba teada-tuntud kummaline isik ise: pilt,....................... pilt ..................ja............. pilt. (Ja üks näide ka pärast selle suure Windows 10 'Anniversary Update' värskenduse installi - pilt.)


Switch user (Fast user switching) - selle teisele kasutajakontole kiire ümberlülitamisega jätkavad Sinu programmid tööd, Sinu kasutajakonto jääb töösse ehk aktiivseks kuid ta on nüüd parooliga kaitstud ja ainult Sina võid tema sessiooni tagasi pöörduda. Pärast selle käsu valimist või teisele kasutajakontole klikkides viiakse Sind kasutajakontode valiku ekraani, kus Sa võid klikkida sellele kasutajakontole, kuhu Sa tahad ümber lülituda. Seejärel sisestad seal süsteemi sisselogimise ekraanis antud kasutaja parooli - pilt,.......................... pilt .................ja................. pilt.
'Fast User Switching' vahend, mida kasutatakse juba alates Windows XP aegadest, lubab mitmel kasutajal töötada kompuutris ühel- ja samal ajal. Sellega saab kiiresti ja mugavalt lülituda ümber ühelt kasutajalt teisele. (Ja üks näide ka pärast selle suure Windows 10 'Anniversary Update' värskenduse installi - pilt.) Sa saad teisele kasutajakontole lülituda kiiresti ümber ka sel teel, et vajutad Ctrl + Alt + Delete klahvikombinatsiooni ja klikid 'Switch user' parameetrile (pilt).

Süsteemist väljalogimine käsu 'Sign out' abil ja seejärel süsteemi sisselogimise erinevad meetodid ning mitme kasutajakonto puhul süsteemist väljalogimise kiire meetod ("Switch User") - sellest oli juttu Windows 8.x all - seal.
'Power' nupu hüpikmenüü:

Kui klikid siin vasemal all "Power" ( Power nupp ) nupule, siis näed aga sellist hüpikmenüüd (siia menüüssse lisati kasutaja enda poolt veel ka 'Hibernate' käsk):

Power nupp


Märkus: Kui 'Shut down', 'Restart' ja 'Sleep' funktsioonid on Windows 10 opsüsteemis vaikimisi lubatud ja nendele saab kohe ka ligi, siis Hibernation vahend on aga vaikimisi välja lülitatud. Juhul kui Sa soovid seda funktsiooni (st 'Hibernate' käsku) sisse lülitada ja talle ligi pääseda, siis tee sedasama, mida sai ka Win 8 (8.1) puhul kasutatud - juhis.

Modernsete/universaalsete äppide plaatidele lisati siin ka 3D flip animatsioon.Tahvelarvuti Režiim (Puuterežiim) ja 'Continuum' tehnoloogia:


Mis see Continuum on?
See on Windows 10 uus tehnoloogia, mis aitab operatsioonisüsteemil töötada paremini selliste seadmetega, mis toetavad mõlemat nii hiirt ja klaviatuuri kui ka puutetundlikku sisestust, näiteks nagu Microsofti Surface Tablet või Lenovo Yoga sülearvutid. Konverditavate seadmete jaoks on kaks režiimi: tahvelarvuti- ehk puuterežiim (Tablet Mode) ja tavaline töölaua režiim (Desktop Mode).
Kui Sa tahad kasutada ainult puuteekraani, siis aktiveeritakse tahvelarvuti režiim, mis muudab opsüsteemi paigutust nii et see oleks rohkem puute-sõbralik. See tähendab, et kõik äpid avatakse täisekraanis ja Sa võid oma sõrmedega mugavalt tööatada.
Kui Sa ühendad oma seadmega aga hiire ja klaviatuuri või pöörad oma sülearvuti klapi ümber, siis läheb Windows üle töölaua režiimile. Äpid avatakse nüüd tavalistes töölaua akendes, mida on lihtne hiirega ümber paigutada ja Sa näed jälle oma töölauda.

"Continuum" on tegelikult koodinimi ja antud uue kasuliku tehnoloogia õigeks nimeks on "Tablet Mode" (Tahvelarvuti režiim). Antud režiim on vajalik just tahvelarvutite ja puuteekraanidega seadmete omanikele. Windows 10 originaalne versioon omab siiski üsna mitte kasutajasõbralikku tahvelarvuti ehk puuterežiimi, kust eemaldati üsna kasulikud Windows 8.1 tahvli vahendid. Tahvelarvuti režiimi saad ise käsitsi käivitada (või sulgeda) endiselt ikka selle 'Action Center' paneeli allosas asuva vastava nupu kaudu - pilt. Aga nüüdseks on seda tahvelarvuti režiimi täiustatud ja koos Windows 10 Anniversary Update värskendusega toodi tagasi ka mõned Windows 8.1 ajast pärit kasulikud vahendid. Näiteks nüüd ilmub see "All Apps" loetelu Windows 10 tahvelarvutite kasutajate jaoks ekraanil rohkem paremale ja keskele. "All Apps" (kõik äpid) nupp on nüüd täis-ekraani vaates kohe näha:

Vana Start Screen (Avakuva) ehk Tahvelarvuti režiim, kus klikiti/toksati 'All apps' nupule ja mis muutus seejärel 'Back' nupuks - pilt.

...ja uus Avakuva tahvelarvuti režiimis, kus vaikimisi kuvatakse ainult Start Menüü plaadid ("Pinned tiles"):

.ja uus Avakuva tahvelarvuti režiimis


* Vasemal ülanurgas klikiti sellele "hamburger-stiilis" Expand nupule, mis toob selle ekraani vasemas servas asuva nuppudepaani täielikult esile - pilt.

* Klikiti (toksati) 'All apps' nupule ja nüüd kuvatakse siin režiimis Start Menüü KÕIK äpid ja muud elemendid - pilt,.................... pilt .................ja........................ pilt.

* Tahvelarvuti režiimi sisselülitamisel muutub tegumiriba suuremaks ja suurendatakse ka sellel asuvaid ikoone. Cortana & otsinguvahendi enda pikk tekstikast asendatakse seal aga palju vähem ruumi võtva luubikujulise ikooniga / nupuga. Seda kõike selleks et oleks puutega mugavam töötada.
Kui Sa teed siin vaates all tegumireal paremkliki ja klikid 'Show apps icons' menüüpunktile, siis saad valida, et kas tahvelarvuti režiimis kuvatakse siin tegumiribal Sinu ikoone või siis ei kuvata - pilt. Vaikimisi on need lubatud ja kui Sa varjad nad, siis näed vasemal ainult neid nuppe - pilt. Sa saad seda tahvelarvuti režiimi seadistada Settings äpis ('Settings -> System -> Tablet Mode'). Näiteks nüüd saab Settings äpis valida ainult tegumirea automaatse varjamise - pilt. Kui Tahvlirežiimis on tegumiriba varjatud, siis viibates ekraani alumisest servast ülespoole, ilmub see tegumiriba uuesti nähtavale. Kui viipad uuesti, siis ta jälle kaob.

* Sa võid soovi korral selle Tahvelarvuti režiimi ka alaliselt sisse või välja lülitada ja seda Settings äpi kaudu. Lähed 'Settings -> System -> Tablet Mode' alla ja valid seal paremal 'When I sign in' rippmenüüst endale sobiva variandi (pilt). Sul on seal kolm valikut: 'Use the appropriate mode for my hardware' - see on vaikimisi valitud ja siin otsustab Windows ise, et milline režiim Sinu seadmele sobib; 'Use desktop mode' - sellega kehtestad tavalise töölaua režiimi ja see ilmub siis kui Sa süsteemi sisse logid ja 'Use tablet mode' - sellega jõuad Sa otse tahvelarvuti režiimi - pilt.

* Tahvelarvuti režiimis avatakse KÕIK rakendused (nii modernsed kui ka klassikalised / standardsed) üle terve ekraani kuigi tegumiriba (Taskbar) jääb endiselt nähtavale - näide. Neid rakendusi võib küll alla tegumireale ikoniseerida, aga nende akende mõõtmeid ei saa muuta. Antud tahvelarvuti režiimis saab klassikalisi rakendusi sulgeda sama moodi nagu ka modernseid ehk Store poe äppisid - nii nagu see toimus ka Windows 8.1 süsteemis - näide. Tahvelarvuti režiimis muutuvad ka šrift ja nupud suuremaks.


Kas vaikimisi ilmuv töölaua või siis tahvelarvuti režiim (puuterežiim)? See et kas Sinu Windows 10 stardib vaikimisi otse traditsioonilisse Töölaua Režiimi (Desktop Mode), kus näed ka seda tagasi toodud ja uuendatud mini-Start menüüd või siis jõuad kohe sinna Tahvelarvuti ehk Puuterežiimi (Tablet Mode), see sõltub juba Sinu seadmest. Näiteks ARM tahvlid ja kõik Windows 10 opsüsteemiga uued seadmed, millede displei on väiksem kui 8 tolli (20,32sm) jäävad tavalisest töölauast (Desktop'ist) ilma. Seega sõltub Töölaua režiimi või Tahvelarvuti režiimi vaikimisi ilmumine või ka tavalisest töölauast üle-üldse ilmajäämine Sinu seadmest, st kas Sa kasutad laua- või sülearvutit, tahvelarvutit, ARM tahvlit, "Two-in-one" arvutit , nutitelefoni jne - sellest oli juttu - seal.

'Tablet Mode' režiimis näed ka uut universaalset Tagasi Nuppu (Back Button), mis töötab sarnaselt nutitelefonide Windows Phone opsüsteemi tagasi nupuga. Kui Sa avad ja navigeerid äppidega, siis klikkides tegumireal sellele tagasi nupule, viiakse Sind üks samm tagasi (st eelmisse aktsiooni / ekraani). Juhul kui Sa viibid aga universaalse äpi kodulehel või siis klassikalises 32-bit töölaua rakenduses, siis klikkides sellele Tagasi nupule, väljud antud äpist / rakendusest, aga teda ei suleta. Ja kui Sa seejärel väljud Tahvelarvuti režiimist, siis näed oma töölaual neid sulgemata universaalseid äppisid ja/või tavalisi töölaua rakendusi:

'Tablet Mode' režiimis näed ka uut universaalset Tagasi Nuppu (Back Button)


Kui Sa tahad sellest Tahvelarvuti / Puuterežiimst väljuda, siis ava jälle see Notification Center / Action Center paneel ja kliki uuesti seal allosas asuvale Tablet mode nupule - pilt.

Üldiselt saab Start Menu laiendatud režiimis ja ka tahvlirežiimis töötada nii nagu seda sai teha ka Winsows 8.x Start ekraanis. Praegu on siin kõige suuremaks muudatuseks horisontaalse navigatsiooni ärakaotamine ja selle asendamine harjumuspärase vertikaalse navigeerimisega. Aga endiselt saab kasutada paremkliki kontekstmenüüsid, äppide plaate saab lohistamise teel ümber paigutada, saab äppide plaate ehk suuri ikoone grupeerida, neid gruppe pealkirjastada jne. Selle ekraani vasemas osas on nüüd aga kõikide äppide ja rakenduste/utiliitide loetelu, mida saad vertikaalse kerimisega sirvida.Sensorseadmed ("two-in-one" ehk hübriid-seadmed): Tahvelarvuti režiim on eelkõige ette nähtud sensorseadmetele ja seda just "two-in-one" ehk hübriid-seadmetele, näiteks nagu Surface Pro 3 või Lenovo Yoga 3 Pro. Puuterežiim lubab kasutajatel töölaua režiimist lülituda kiiresti ümber puuterežiimile siis kui klaviatuur on seadmest endast lahti ühendatud. Kui klaviatuur on seadmest lahti ühendatud, siis ilmub alla tegumirea paremasse ossa vastav teade/küsimus ("Enter tablet mode?") ja kui kasutaja toksab seal nupule Yes, siis sisenetaksegi puuterežiimi:

Enter tablet mode?


Kui kasutaja ühendab oma klaviatuuri seadme külge tagasi, siis ilmub sinna ekraani allanurka jällegi teade, aga nüüd juba "Exit tablet mode?" küsimusega. Kui kasutaja toksab seal nupule Yes, siis jõuab ta tagasi tavalisse töölaua režiimi.

Vaata sellest Continuum režiimist lühivideot.'Continuum' nutitelefonide jaoks. 'Microsoft Remote Desktop Preview' äpp-klient ja Continuum vahend. 'Display Dock' (tugijaam) selle uue Phone Continuum vahendi jaoks. Microsoft Wireless Display Adapter. "Projecting to this PC" vahend. Universal Windows Platform lubab kasutada ka uut 'Continuum' vahendit. Ka see Windows 10, mis on ette nähtud nutitelefonide jaoks (st Windows 10 Mobile), saab endale sisseehitatud Phone Continuum vahendi, mis võib muuta Sinu telefoni isegi lauakompuutriks. Continuum vahendi idee on selles et ühendades nutitelefoni tugijaama (docking station) kaudu või HDMI kaabli abil oma välise monitori või televiisori külge, siis saad töötada töölaua keskkonnas ja kasutada oma nutitelefoni kompuutrina.

Sinu Windows 10 Mobile operatsioonisüsteemiga nutitelefoni saab koos uue 'Continuum' vahendi ja külgeühendatud suurema displeiga kasutada kui tavalist lauaarvutit. Eelpool oli siis juttu sellest et kuidas Windows 10 lauakompuutritel ja tahvelarvutitel sai kahe režiimi vahel ümber lülituda - Continuum tehnoloogia abil. Nüüd lisandusid neile ka nutitelefonid. Windows 10 Mobile hakkab toetama klassikalisi sisestusseadmeid näiteks nagu klaviatuur ja hiir, aga samuti ka nutitelefoni lülitamist väliste seadmete külge (näiteks monitorid, televiisorid, projektorid). Kui kasutaja ühendab oma nutitelefoni micro-HDMI pordi ja HDMI kaabli abil välise monitoriga / displeiga ning kui tema nutitelefon on ühendatud ka Bluetooth klaviatuuri ja hiirega, siis töötab ta tegelikult töölaua keskkonnas. Eeldatavasti oleks ühenduseks parem kasutada Miracast-tüüpi traadita displeid / monitori või siis kasutada mingit Windows Phone docking station (tugijaama) lahendust. Müüki ilmuvadki vastavad tugijaamad, mis omavad kolme USB porti, üht HDMI ja üht DisplayPort porti. Näiteks üsna pea müüki ilmuv Acer firma Jade Primo nutitelefon jooksutab Windows 10 Mobile opsüsteemi ja ta on esimene nutikas, mis omab ka Continuum vahendi tuge. Koos Continuum funktsiooni, tugijaama, klaviatuuri ja traadita hiirega, saad selle nutitelefoniga töötada kui väikse kompuutriga ("taskukompuutriga", "pocket PC"). See Jade Primo nutitelefon tuleb müüki koos vastava tugijaama, traadita hiire ja klaviatuuriga.

Kõigepealt ühendad oma Windows 10 Mobile operatsioonisüsteemiga uue põlvkonna nutitelefoni suurema välise displeiga [torkad HDMI kaabli Micro HDMI —> standard HDMI portidesse]. Pärast nutitelefoni ja suure displei ühendamist näed Sa välisel suurel displeil sedasama tuttavat Windows 10 töölauda, aga ühe tähtsa muudatusega: Start Menüü on seal asendatud sellega, mida Sa näed omaenda nutitelefonis (koos tema plaatidega jms) - pilt. Ja mis on kõige huvitavam, kui Sa käivitad nüüd sellest menüüst äpid, kasutades välist displeid (ja klaviatuuri ning hiirt), siis need äpid jooksevad välisel ekraanil täisekraanis ja nad kohandatakse (adopteeritakse) antud displei suuruse, orientatsiooni ning resolutsiooniga - pilt. Tegelikult on need universaalsed äpid, mis jooksevad nutitelefonides, lauaarvutites ja tahvelarvutites, ühed- ja samad äpid (rakendused). Ja neid võib kasutada—adopteerida—erineva resolutsiooni, orientatsiooni ja suurusega displeidega ning seda otse lennult.


'Microsoft Remote Desktop Preview' äpp-klient ja Continuum vahend: Uuendatud 'Microsoft Remote Desktop Preview' äpp-klient lubab nüüd Windows 10 Mobile nutitelefonidega (Lumia 950 või 950 XL) töötada suurtel ekraanidel või telerites ka klassikaliste Win32 rakendustega.
Kuni siiani toetas Continuum ainult Universal Windows Platform äppisid, aga nüüdsest saab selle Remote Desktop Preview abil jooksutada ka näiteks Office, Wordpad ja teisi Win32 rakendusi:

'Microsoft Remote Desktop Preview' äpp-klient ja Continuum


Märkus: Remote Desktop Preview äpp-klient on saadaval ka Windows Phone 8.1, Windows 8.1, Android, iOS ja Mac OSX seadmete jaoks.


Mida peab teadma: Esiteks, see Continuum hakkab tööle alles ilmuvate uute Windows 10 Mobile riistvaraga, sest selleks läheb vaja mitmetuumaliste protsessorite ja suure mälumahuga (RAM) uue põlvkonna nutitelefone, mis peaksid müüki ilmuma juba 2015. aasta lõpu poole. Seega ära kiirusta uue nutika ostmisega. Teiseks, ta töötab ainult Universaalsete äppidega (Windows Store omadega), aga Remote Desktop Preview äpp-kliendiga saab ka standardseid töölaua rakendusi (Win32 rakendusi) jooksutada. Kuid Continuum vahend, nagu ka paljud muud Windows 10 vahendid, on alles arendamise järgus ja edaspidi võib siin paljugi muutuda - kasvõi see et Continuum hakkab tulevikus tööle ka madalama klassiga nutitelefonides.
Kõik Windows Phone 8.1 nutitelefonid (Lumia 430, Lumia 435, Lumia 532, Lumia 535, Lumia 540, Lumia 635, Lumia 640, Lumia 640 XL, Lumia 735, Lumia 830 ja Lumia 930) saavad tasuta Windows 10 Mobile operatsioonisüsteemi 2015. a. detsembris.
Lumia 950 ja 950 XL saavad siis olema esimesed nutitelefonid, mis toetavad ka seda uut Phone Continuum funktsiooni. Peale selle, Windows 10 Mobile opsüsteemiga nutitelefonidest hakkavad seda uut Windows Hello funktsiooni toetama ainult kõige uuemad mobiiltelefonid ja nendeks on siis needsamad Lumia 950 ning Lumia 950 XL ja nende tulevased järglased.


'Display Dock' (tugijaam) selle uue Phone Continuum vahendi jaoks: Ühenda oma nutitelefon koos hiire ja klaviatuuriga lihtsalt selle metallist 'Display Dock' tugijaama külge ning seejärel lülita see tugijaam monitori või teleri külge ja Sa saadki oma nutitelefoni mini Windows 10 kompuutrina kasutada - pilt. Selle Microsofti enda 'Display Dock' tugijaama oletatavaks hinnaks saab olema $99.

Display Dock' (tugijaam) selle uue Phone Continuum vahendi jaoks


Sa võid kasutada ka Bluetooth hiirt ja klaviatuuri ning 'Display Dock' tugijaama jätad ainult nutitelefoni teleriga (või monitoriga) ühendamise jaoks.

Display Dock


Continuum vahend: Nutitelefon, Display Dock tugijaam, Bluetooth hiir ja klaviatuur, monitor ning Remote Desktop äpp töös:

Nutitelefon, Display Dock tugijaam, Bluetooth hiir ja klaviatuur, monitor ning Remote Desktop äpp töös'Display Dock' (tugijaama) spetsifikatsioon:


Ühendused:

- Laadimise ühendused: USB-C

- AV ühendused: DisplayPort ja HDMI Connector

- Süsteemi ühendused: DisplayPort üle USB-C [Vajalik on Windows 10 Microsoft Lumia nutitelefon koos Continuum vahendi toe ja USB-C pordiga, mis toetab DisplayPort video väljundit. Kõikidel Lumia nutitelefonidel on see USB-C pesa ka olemas. Vajalik on ka monitor või teler, mis omavad DisplayPort või siis HDMI porti / ühendust (või alternatiivina vastavat adapterit). Kaasaegsetel monitoridel ja teleritel on ka see DisplayPort ja/või HDMI port olemas. Toetatakse USB 2.0 ühilduvat hiirt, klaviatuuri ja suure mahuga salvestusseadet.]

- USB: 2 x USB 2.0, USB 2.0


Video resolutsioon: kuni 1080p (Full HD, 1920 x 1080); täiendavalt kuni 1200p (WUXGA, 1920 x 1200)

Metallist korpusega ja üsna raske, et kindlalt laual püsiks

Pakendis on: 'Display Dock' ise, USB-C kaabel, toiteallikas ja kasutusjuhendMicrosoft Wireless Display Adapter: Sa võid oma nutitelefoni ja TV või siis teise monitoriga ühendamiseks kasutada ka traadita adapterit:

Sa võid oma nutitelefoni ja TV või siis teise monitoriga ühendamiseks kasutada ka traadita adapterit
!!! Start Menu laiendatud režiimi ja Tahvelarvuti Režiimi pildinäited teisel veebilehel (sealt saad otse siia ka tagasi) - link.

Järgmine suur Windows 10 'Anniversary Update' (koodinimega "Redstone 1") tasuta värskendus, mis ilmub 02.08.2016, toob endaga kaasa muudatusi ka siin ja need on:

• Windows 10 Mobile nutitelefoni ekraani võib striimida otse Windows 10 kompuutrisse ja seda kas akna või siis täisekraani vaatesse;
• Continuum kaudu saab kasutada ka Remote Desktop ja Azure Remote rakendusi, et käivitada Win 10 nutitelefonis Win32 täisrakendusi;
• Continuum toetab ka Xbox One kontrollerit.
• Sa võid Windows 10 Mobile nutitelefonist helistada otse Windows 10 kompuutrisse sarnaselt sellega kuidas Apple 'Hand-off mode' töötab iOS ja OS X vahel. See vahend töötab lisaks ka SMS sõnumitega.
• Continuum nutitelefonide jaoks lubab Sul oma Windows 10 Mobile seadme ühendada suvalise välise ekraaniga uue Microsoft Display Dock, USB-C või Miracast abil.
• Windows 10 Anniversary Update värskenduse uus "Projecting to this PC" vahend: See Settings äpi "Projecting to this PC" alamkategooria ja Connect äpp on sama mis ka Windows 10 'Continuum' vahend, aga seda "vaese mehe" jaoks. Kui Sa kasutad seda uut "Projecting to this PC" vahendit, siis Sa ei pea enam 'Display Dock' (tugijaama) või Microsofti Wireless Display adapterit või HDMI kaablit ostma - info.
Stardimenüüs navigeerimine:Märkus: Kõik allpool tulevad pildid olid võetud enne seda 02.08.16 kuupäeva ilmunud suurt Anniversary Update värskendust - vahet pole:

Start menüü mõlemas pooles saab kasutada vertikaalset navigeerimist nii hiirekursori, hiireratta kui ka viipamisega:

Start menüü mõlemas pooles saab kasutada vertikaalset navigeerimist nii hiirekursori, hiireratta kui ka viipamisega


Vertikaalne kerimisriba


Ja veel üks näide sellest vertikaalsest navigeerimisest - pilt.

Kui Sa avad selle Stardimenüü, siis näed tema vasemal allnurgas All apps nuppu ja see tähendab, et sel juhul näed Sa oma Start menüü vasemas osas ainult "Most used" ning "Recently added" sektsioone. Kui Sa klikid nüüd sellele 'All apps' nupule, siis muutub ta ' Back' nupuks ja Stardimenüü vasemas pooles kuvatakse kõikide modernsete äppide, töölaua rakenduste/utiliitide ning Sinu muude elementide kiirkorraldused ehk otseteed. Need elemendid on siin alfabeetilises järjekorras:

All apps nupp


Eelnevalt klikiti 'All apps' nupule, mis sain nüüd endale "Back" nime. "Recently added" sektsiooni pealkirjast paremal asuva x nupu abil saad selle hiljuti lisatud elementide loetelu korraga kustutada (st tühjendada selle sektsiooni):

Back


Selles loetelus avati 'Windows Administrative Tools' kaust - pilt. Nüüd aga avati seal 'Windows System' kaust - pilt.

Kui Sa klikid selles vasemas pooles kõikide elementide menüüs "0 - 9" numbritenupule (pilt), siis asendatakse terve see menüü alfabeetilise menüüga, kus võid tähtedele klikkides leida kiiresti vajaliku rakenduse või muu elemendi kiirkorralduse - pilt ..............ja.............. pilt.Start Menu elementide lohistamine:

Sa võid neid uusi kiirkorraldusi lisada sinna parempoolsesse ossa ka nii et lohistad vajalikud elemendid vasemast osast otse sinna parempoolsesse oblastisse (või teed siis vasemas osas vajalikul elemendil paremkliki ja valid ilmuvast kontekstmenüüst käsu "Pin to Start"). Ühes eelmistest Win 10 test-versioonidest sai ka Stardimenüü parempoolsest osast lohistada elemente vasemasse poolde, aga nüüd jälle ei saa, aga ehk tuleb see võimalus tulevikus tagasi.

Start menüü vasemast poolest alustati modernse/universaalse VLC pleieri kiirkorralduse parempoolsesse ossa lohistamist...:

Start menüü vasemast poolest alustati modernse/universaalse VLC pleieri kiirkorralduse parempoolsesse ossa lohistamist...


Lohistamise käigus muutub see Stardimenüü tuhmiks ja paremasse pooolde kuvatakse ka plaatide gruppe eraldavad ribad, et oleks lihtsam orienteeruda. Nende ribade abil võib hiljem ka mingile grupile nime anda võis siis olemasolevat nimetust / pealkirja redakteerida:

Lohistamise käigus muutub see Stardimenüü tuhmiks


Ja see modernse/universaalse VLC pleieri kiirkorraldus saigi sobivasse kohta lohistatud, kusjuures tema kiirkorraldus jääb ka sinna vasemasse poolde samuti alles - pilt.

Sa võid siin Stardimenüü parempoolses osas ka äppide / rakenduste plaate ja muid elemente teise kohta ümber paigutada (lohistada), teeme seda 'GodeMode kausta' plaadi ümberpaigutamise näitel - pilt,......................... pilt ..................ja tulemus - pilt.

Täpselt sama võid teha ka Tahvelarvuti Režiimis (Tablet Mode) ja ka Start menüü laiendatud režiimis (st tema täisekraan vaates), lohistame näiteks Tahvelarvuti Režiimis modernse/universaalse VLC pleieri plaadi teise kohta: pilt,.......................... pilt .....................ja....................... pilt.


Märkus: Ühes varasemas Win 10 test-versioonis sai ka Stardimenüü parempoolsest osast lohistada elemente vasemasse poolde, aga nüüd jälle ei saa, aga ehk tuleb see võimalus tulevikus tagasi. Alustati elemendi lohistamist menüü paremast poolest —> vasemasse poolde...:

Alusati elemendi lohistamist menüü paremast poolest...


...ja tulemuseks on see et nüüd on see element Start menüü mõlemates oblastites (pooltes). Sa võid nüüd soovi korral ta siit parempoolsemast osast ära koristada, teed tal paremkliki ja valid kontekstmenüüst käsu "Unpin from Start" - pilt. (Menüü parempoolsemast osast koristati see element (Command Prompt) käsu "Unpin from Start" abiga ära - pilt.)"Pin to Start", "Unpin from Start", "Pin to taskbar", "Unpin from taskbar" ja muud paremklikiga ilmuva kontekstmenüü käsud:


Nagu ka Windows 7 puhul, saad ka siin elemente Start menüüsse ja/või alla töölaua tegumireale kinnistada. Käsuga "Unpin from Start" võid selle kinnistamise ("Pin to Start") hiljem soovi korral jälle tühistada. Need "Pin..." ja "Unpin..." käsud ilmuvad nii Start menüü kui ka mujal asuvate elementide paremkliki kontekstmenüüdesse.
Start menüü parempoolsesse ossa saab lisada ehk kinnistada selliseid elemente nagu töölaua rakendused, modernsed / universaalsed / Windows Store ehk uue nimega Windows äpid, kaustad ja kontaktid. Menüü parempoolsesse ossa kinnistatud elemente kuvatakse plaatide kujul. Sa võid neid uusi kiirkorraldusi lisada sinna parempoolsesse ossa ka nii et lohistad vajalikud elemendid vasemast osast otse sinna parempoolsesse ossa (või teed siis vasemas osas vajalikul elemendil paremkliki ja valid ilmuvast kontekstmenüüst käsu "Pin to Start"). Paremklikiga ilmuvad kontekstmenüüd on erineva sisuga ja see sõltub sellest et millisel elemendil Sa selle paremkliki teed. Järgmisel pildil tehti Google Chrome veebibrauseri kiirkorraldusel paremklikk ja nüüd võib tema kontekstmenüü käskudega teha näiteks järgmist: eemaldada ta alt tegumirealt (rippmenüü 'Unpin from taskbar' käsuga), kinnistada ta plaadina siia Start Menüü parempoolsesse ossa ('Pin to Start' käsuga), uninstallida ta süsteemist (käsuga 'Uninstall'), käivitada ta administraatori õigustega ('Run as administrator'), käsuga 'Open file location' saad antud elemendi asukoha üles leida (File Explorer'is) ja kui valid 'Don't show in this list' käsu, siis koristatakse ta siit "Most used" loendist ära (süsteemi ja ka Start Menüüsse jääb ta loomulikult alles):

käsud...


Märkus: Kui Sa soovid siitkaudu mingi standardse töölaua rakenduse (Windows Desktop äpi) süsteemist lõplikult eemaldada (uninstallida / desinstalleerida), siis teed tal paremkliki ja valid esmalt ikka sellesama Uninstall käsu. Ja seejärel jätkad seda uninstallimist seal tavalises Programs and Features aknas - pilt.

Sellel pildil tehti paremklõps klassikalisel Paint programmil - pilt.

Paremklõpsu kontekstmenüü käskude arv ja otstarve sõltub juba sellest et millisel elemendil Sa siin selle paremkliki teed. Järgmises näites tehti paremklikk 'File Explorer' otseteel ja nagu näha, siis on siin kolm uut kontekstmenüü käsku:

File Explorer


Järgmisel pildil tehti aga paremklikk modernse/universaalse 'Calendar' äpi kiirkorraldusel:

Calendar


Nüüd aga tehti paremklikk 'Maps' plaadil ja siin näed ka sellist käsku nagu 'Resize', mis lubab Sul antud plaadi suurust muuta, pakutakse "Small", "Medium" ja mõnikord ka "Wide" ning "Large" suurusi. Teine, 'Turn live tile off' käsk, lubab antu plaadi elava esituse välja lülitada:

Nüüd aga tehti paremklikk 'Maps' plaadil


Järgmises näites näed ka selle 'Resize' käsu võimalusi. See suurus, mille ees on linnuke, näitab seda et selline suurus on plaadil antud momendil - pilt. Siin aga pakutakse antud plaadi suuruse muutmiseks nelja võimalust - pilt.


Kordan eelpool mainitut: Kui Sa ei soovi seda Start Menu äppide plaatidega parempoolset osa näha, siis võid paremklõpsu kontekstmenüü käsu 'Unpin from Start' abil eemaldad sealt paremast poolest KÕIKIDE äppide plaadid. Sellega saad Sa Win 7 aegadest pärit klassikalise Start menüü tagasi, seda muidugi uuendatud kujul. Eemaldad kõik plaadid, seejärel logid süsteemist välja ja uuesti sisse (võid teed kompuutri restardi) ja näedki sellist pilti. Kõik plaadid koristati Start menüü paremast poolest käsu "Unpin from Start" abil ära ja seejärel lohistati see menüü ka kitsamaks - pilt.

[Alternatiivina võid ka alla laadida tasuta Classic Shell™ (ClassicShellSetup_4_2_4.exe) programmi ja paigaldada endale Windows 7 aegadest tuttava Start Menüü - pilt.]

Ja veel Start Menüü näiteid, kus kasutaja oli eelnevalt tema paremast poolest kõik plaadid eemaldanud ja seejärel selle menüü kitsamaks lohistanud. Siin on ka Stardimenüü läbipaistvust rohkem näha. Mattklaasi taoline aero läbipaistvus on Windows 10 süsteemis vaikimisi sisse lülitatud ja selle võib ka 'Settings' äpi kaudu välja lülitada. Need pildid olid siis võetud Windows 10 varasemast eelvaate ehk testversioonist - pilt,......................... pilt ...........................ja................... pilt.

Lisaks siin ülal toodud näidetele, lisan veel mõned Stardimenüü paremast poolest kõikide plaatide eemaldamise ning seejärel Stardimenüü suuruse muutmise pildinäited - pilt,....................... pilt,....................... pilt,.............................. pilt ...................ja........................ pilt.

Sa võid hiljem igal ajal needsamad ja/või muud plaadid sinna Start Menüü paremasse poolde jälle tagasi lohistada või "pinnida" (enne seda lohistad Start menüü laiemaks), näiteks mina tegin seda kõige tähtsama rakenduse plaadiga - pilt. Ja veel üks näide sinna paremasse poolde tagasipandud äpi plaadist - pilt.
(Kui Sa koristasid eelnevalt sealt mini-Start menüüst KÕIK plaadid ära, siis kaovad need plaadid ka Tablet Mode / Puuterežiimi ja Start Menüü laiendatud režiimi ekraanidest - pilt.)


Need paremkliki kontekstmenüüd ilmuvad loomulikult ka 'Tablet Mode' režiimis ja ka Start Menüü laiendatud vaates (täisekraan vaates). Käivitati 'Tablet Mode' režiim ja paremklikk tehti siin 'Calculator' äpi plaadil ja siin pakutakse plaatide suuruste muutmiseks kolme võimalust: "Small", "Medium" ja "Wide" suurusi - pilt.

Ja veel mõned näited 'Tablet Mode' ekraanis tehtud paremklikkidest - pilt,........................... pilt ..................ja......................... pilt.


Need "Pin..." ja "Unpin..." käsud ilmuvad ka mujal asuvate elementide paremkliki kontekstmenüüdesse. Näiteks siin tehakse töölaua ühel kaustal paremklikk ja käsuga 'Pin to Start' abil kinnistatakse see kaust plaadina Start menüü parempoolsesse ossa. Järgmised antud osa pildid olid võetud Windows 10 varasematest prooviversioonidest - vahet pole...:

Need "Pin..." ja "Unpin..." käsud ilmuvad ka mujal asuvate elementide paremkliki kontekstmenüüdesse.


Ja tulemus... Seejärel võid ka selle "Raha" kausta siit Start menüü vasemasse poolde lohistada (pilt) või ta jälle siit uuesti eemaldada ('Unpin from Start' käsuga) - pilt.

Märkus: Kui Sa selle eelmises näites toodud kausta nüüd oma töölaualt kustutad, siis ei tööta enam ka tema Start menüü kiirkorraldused. Seega kinnista sinna ikka need elemendid, mida Sa ei kavatse pikemal ajal süsteemist kustutada...

Ja veel üks taoline näide File Explorer (Windows Explorer) aknas tegutsemisest... - pilt. Viimane näide: paremklikk tehti ühel programmifailil ja nüüd võib selle kinnistada kas Start menüüsse ja/või alla tegumiribale - pilt.Plaatide gruppide nimetuste (pealkirjade / tiitlite) muutmine ja sisestamine:

Sa võid soovi korral muuta juba olemasolevate plaadigruppide vaikimisi nimetusi (pealkirju) ja omistada ka uutele loodavatele gruppidele sobivad nimed või pealkirjad. Vii hiirekursor vajaliku grupi kohale (päisesse) ja sinna ilmub selline Selline nupp nupp:

Vii hiirekursor vajaliku grupi kohale (päisesse) ja sinna ilmub selline nupp


Kliki seal päises, ilmub tekstikursor, tipi sobiv nimetus või muuda olemasolevat ja vajuta ENTER...:

Kliki seal päises, ilmub tekstikursor, tipi sobiv nimetus või muuda olemasolevat ja vajuta ENTER...


Sama peegeldub ka Start Menu laiendatud režiimis (täisekraan-vaates) - pilt. Kui Sa muudad aga täisekraan-vaates midagi, siis sünkroniseeritakse see ka siia mini Start menüüsse.Start Menüü suuruse muutmine:

Start menüü laiust või kõrgust saab nii muuta, et viid hiirekursori tema paremale või ülemisele servale, ootad kuni sinna ilmub nool kahe peaga nool ja seejärel lohistad soovitud suunas:

Laisu -1


Ja Start Menüü kõrguse muutmine: pilt .................ja....................... pilt.

Kordan eelpool toodud näiteid: Stardimenüü paremast poolest eemaldati kõik plaadid ja seejärel muudeti ka Start Menüü suurust - pilt,....................... pilt,..................... pilt,........................ pilt ...........ja......... pilt.'Jump List' menüü (hüpikmenüü või hüpikloetelu) ja Windows 10:

Alates Windows 7 opsüsteemist lisati alla tegumireale ja ka Start menüü jaoks üks uus väga hea vahend—Jump List menüü (hüpikmenüü või hüpikloetelu). See Jump List funktsioon on tihedalt seotud tegumiribal asuvate programmiikoonide ja Start menüü kirjetega. Tema abil hoiab kasutaja hulga aega kokku, sest nende hüpimenüüde kaudu saab kiiresti avada tihti kasutatavaid programme ja dokumente. Peale selle sisaldavad need menüüd veel ka teisi vajalikke funktsioone.
Start menüüs on Jump List kättesaadav ainult nende programmide jaoks, mis olid sinna eelnevalt pinnitud (kasutaja poolt kinnistatud) ja ka nende jaoks, mis asuvad kõige sagedamini kasutatud (Most used) elementide loetelus.

Jump List menüüde avamine:

- Tee tegumirea vajalikul nupul/ikoonil paremklikk.
- Kui Sul on puutetundlik- või tahvelkompuuter, siis lohista sõrme- või pliiatsi abil vajalik ikoon tegumiribalt minema ekraani piiridest välja ja kui Sa ta vabastad, siis avataksegi see Jump List menüü.
- Osuta tegumirea vajalikku ikooni, vajuta vasem hiirenupp alla ja lohista ekraani piiridest välja - avatakse Jump List menüü.

Märkus: Sellest 'Jump List' vahendist saad ülevaate seal (Windows 7 all).


Kuna Windows 10 süsteemi toodi see Start menüü uuendatud kujul tagasi, siis saab ka selles neid Jump List menüüsid näha ja kasutada. Järgmises näites osutati hiirekursoriga "File Explorer" järel tulevat > noolekest ja selle kohale ilmus "Show Jump View" kiri. Kui kasutaja klikib nüüd sellele > nupule, siis avataksegi "File Explorer'i" enda Jump List menüü:

Show Jump View


Kasutaja klikkis "File Explorer" järel tulevale noolnupule ja selle peale ilmus tema 'Jump List' menüü - pilt .....................ja.................... pilt.

Avati Notepad tekstiredaktori Jump List menüü - pilt.

Avati CCleaner programmi Jump List menüü - pilt.

Paar näidet ka all tegumireal asuvate programmide Jump List menüüdest:

Jump List


Jump List menüü - 3Start Menüü spetsiaalne sektsioon ja standardsete sisseehitatud kaustade kiirkorralduste sinna sektsiooni lisamine:

Start Menüü vasemas pooles otse "Power" nupu kohal ja "Recently added" sektsiooni all on üks spetsiaalne oblast ja sinna võib soovi korral lisada standardsete süsteemi sisseehitatud kaustade kiirkorraldusi, neid sealt ära koristada ja uutega asendada. Vaikimisi on sinna pandud File Explorer ja Settings äpi kiirkorraldused:

Vaikimisi on sinna pandud File Explorer ja Settings äpi kiirkorraldused


Seda saab teha 'Settings -> PERSONALIZATION -> Start -> Choose which folders appear on Start' kaudu ja tee selleks järgmist:

* Ava 'Settings -> PERSONALIZATION -> Start' alamkategooria ja kliki seal paremal pool Choose which folders appear on Start lingile - pilt.

* Avatakse 'Choose which folders appear on Start' aken, kus vaikimisi on aktiveeritud ainult File Explorer ja Settings äpi lülitid - pilt ........................ja....................... pilt.

* Nüüd aktiveeri nende kaustade raadionupud, millede kiirkorraldusi Sa soovid sinna Start Menüü vasemas ossa kinnistada. Samas võid sinna oblastisse juba lisatud kiirkorraldusi sealt ka eemaldada, lohistades vastava lüliti asendisse Off.


NB! Pärast 'Settings' äpis muudatuste tegemist logida süsteemist välja ja seejärel jälle tagasi, et neid Start menüüs tehtud muudatusi oleks ka näha.Stardimenüüst "Most used" ja/või "Recently added" loetelu eemaldamine:

Start Menüü vasemas pooles ülaosas kuvatakse ka Sinu poolt kõige sagedamini kasutatavate ("Most used") rakenduste ja hiljuti lisatud ("Recently added") rakenduste loetelud. Kui Sa ei taha neid loetelusid seal vasemal näha (näiteks privaatsuse pärast või muul põhjusel), siis võid nad sealt täielikult ka eemaldada. See lubab Sul sinna kohe siin eelpool kirjeldatud spetsiaalsesse oblastisse lisada ka rohkem elemente ja Sinu Start Menüü ei veni liiga kõrgeks/pikaks:

Most used


Tee järgmist:

* Ava 'Settings' äpp, kliki 'Personalization' kategooriale ja seejärel vasemal 'Start' alamkategooriale (Settings -> Personalization -> Start);

* Seejärel lohista paremal "Show most used apps" ja/või "Show recently added apps" lüliti asendisse Off - pilt.

* ...ja tulemus (eemaldati mõlemad loetelud) - pilt.


Märkus: Kui Sa ei taha tervet seda loetelu sealt vasemalt eemaldada, siis võid sealseid elemente ka ühekaupa eemaldada. Teed seal loetelus vajalikul kiirkorraldusel paremkliki ja valid ilmuvast kontekstmenüüst käsu 'Don't show in this list' - pilt.Sagedasti kasutatavate sätete / seadistuste Start Menüüsse kinnistamine:

Kui Sa kasutad Settings äpis mingeid sätteid / seadistusi üsna tihti ja kui Sa tahad nendele kiiresti ligi saada, siis võid nad Start Menüüsse kinnistada. Tee selleks järgmist:

* Ava Start Menüü ja kliki vasemal 'Settings' kiirkorraldusele - pilt.

* Kliki vajalikule kategooriale, näiteks nagu 'Personalization' - pilt.

* Kliki vasemal sobivale alamkategooriale, näiteks nagu 'Colors', seejärel tee tal paremklikk ja vali ilmuvast kontekstmenüüst käsk 'Pin to Start' - pilt.

* Kui Sa avad nüüd Start Menüü, siis näedki tema parempoolses osas kõige all antud 'Colors' sätte plaati (otseteed/kiirkorraldust). Järgmisel pildil on näha ka seda et täpselt sama moodi oli sinna varem kinnistatud (pinnitud) ka 'Background' säte:

Kui Sa avad nüüd Start Menüü, siis näedki tema parempoolses osas kõige all antud 'Colors' sätte plaati (otseteed/kiirkorraldust)


Sa võid sel teel oma Start Menüüsse kinnistada suvalise sätte, millele Sa soovid kiiresti ligi saada, näiteks 'Windows Update' või 'Background' (pilt) või mingi muu sätte/seade.

Märkus: Windows 10 varasemates prooviversioonides oli selleks otstarbeks Settings äpis iga alamkategooria aknas üleval otsingukasti ees ka vastav nupp, mille abil sai avatud alamkategooria Start Menüüsse kinnistada, aga nüüdseks on see nupp millegipärast eemaldatud - arvatavasti ei saanud kasutajad tema otstarbest õieti aru...Prügikasti (Recycle Bin) ikooni Start Manüüsse lisamine ja alla tegumireale viimine (uus võimalus):

Windows 10 January Technical Preview (Build 9926) versioonis on võimalik ka prügasti ikoon alla tegumireale viia ja seejärel soovi korral tema ikoon töölaualt üle-üldse ära koristada. Tee töölaual prügikasti ikoonil paremklikk ja vali kontekstmenüüst käsk Pin to Satrt - pilt. Nüüd kliki Start nupule, et avada Stardimenüü, tee paremas osas sinna lisatud prügikasti plaadil paremklikk ja vali Pin to taskbar käsk - pilt. Seejärel näedki all tegumireal prügikasti ikooni - pilt. Antud prügikast ei ole täisfunktsionaalne: Sa saad küll kõike kustutada, aga Sa ei saa seda teha nii et lohistad elemendid sinna prügikasti ikoonile - see ei ole suur probleem. Juhul kui Sa ei näe antud prügikasti ikoonil seda et kas ta sisaldab kustutatud faile või ei sisalda, st see ikoon/prügikast paistab tühi olevat kuigi tead, et kustutasid faile (töölaua prügikastis aga näeb seda), siis ava ta paremkliki abil. Seega kui Sa tahad ta avada ja näha, et mis seal sees on ja soovi korral midagi ka jälle taastada või siis prügikasti lõplikult tühjendada, siis tee tegumireal prügikasti ikoonil paremklikk ja vali käsk Recycle Bin - pilt. Seejärel võid prügikasti lõplikult tühjendada või siis enne seda mingeid elemente taastada (restore) - pilt.
Sa võid nüüd soovi korral ka selle töölaual asuva prügikasti ikooni ära koristada ja seda saad teha ikka vana meetodiga: tee töölaual paremklikk ja vali käsk Personalize; seejärel kliki vasemas paanis üleval Change desktop icons lingile ja korista linnuke Recycle Bin ruudust + kliki OK. Hiljem võid soovi korral kõik jälle tagasi pöörata, st taastada... Kas ka Win 10 järgmistes proovi-versioonides ja tema lõppversioonis jääb see nii, ei ole teada. Võib olla see võimalus jäetakse ja isegi täiustatakse seda. Kuid Start menüüsse saab prügikasti plaadi ka edaspidi kinnistada ja seejärel võid soovi korral tema ikooni sealt töölaualt ka ära koristada:

Recycle Bin


!!! Ka siin on alates Windows 10 Technical Preview (Build 10074) versioonist muutused: Nimelt saab selle prügikasti ikooni pinnida küll sinna Start Menüüsse, aga tegumribale teda kinnistada enam ei saa. Kui see töölaual asuv prügikasti ikoon käib Sulle väga närvidele, siis saad ta ikkagi endistviisi sinna Start Menüüsse lisada ja jätagi ta sinna. Seejärel korista oma töölaualt see prügikasti ikoon ära, sellest pildid - pilt,................................. pilt,............................... pilt,.................................. pilt,.................................. pilt,................................... pilt ......................ja.......................... pilt.

Sa võid siinseid meetodeid ka Windows 10 hilisemates versioonides uuesti proovida ja vaadata, et ega siin jälle midagi muudetud ei ole...Modernsete ehk universaalsete äppide töölauale (Desktop) kinnistamine ehk nende otseteede/kiirkorralduse loomine:

Sa võid soovi korral neid universaalseid / modernseid äppe kinnistada ka otse oma töölauale (või mujale), et nendele kiiremini ligi saada ja juhul kui Sinu tegumiriba on neid muid ikoone juba üsna täis. Tegelikult Sa ei "pinni" neid sinna, sest see funktsioon on limiteeritud Start menüü ja tegumireaga (taskbar). Kuid Sa võid selle asemel ju luua töölaua ja failisüsteemi-põhise kiirkorralduse / otsetee.

Kõigepealt otsi Start menüüst see vajalik universaalne äpp üles ja lohista ta seejärel oma töölauale (või mujale) - teeme seda näiteks 'Settings' äpiga:

...teeme seda näiteks 'Settings' äpiga


Kui Sa teed seda, siis näed enne vasema hiirenupu vabastamist ka väikest kirjakest ("Link"), mis teatab et selle tegevusega Sa lood antud elemendi kiirkorralduse - pilt.

Ja tulemus...:

Ja tulemus...


Antud äsja loodud kiirkorraldusel tehti 2x hiireklõps... - pilt. Sa võid nüüd selle kiirkorralduse kopeerida või siirdada suvalisse kohta oma failisüsteemis. Selliste kiirkorralduste ikoonide stiil jääb aga selliseks, mis on ka nendel universaalsetel ehk Windows Store ehk uue nimega Windows äppidel.

Sedasama saab teha ka klassikaliste töölaua rakendustega. Ja veel üks näide 'Alarms & Clock' äpiga: pilt,............................. pilt,............................. pilt ...................ja.......................... pilt.Kuidas muuta uue Start menüü plaatide nimesid ja ikoone?

Kui Sa tahad muuta selle uut tüüpi Start menüü paremas osas asuvate või siis laiendatud režiimiga Stardimenüü plaatide tekstinimesid ja/või nende ikoone, siis ei ole see esmapilgul lihtne. Näiteks kui Sa teed neil plaatidel paremkliki, siis ei ilmu nende kontekstmenüüdesse sellist käsku nagu "Rename". Kui nende plaatide (tiles) tekstinimede ja ikoonide muutmine on piisavalt lihtne ja see käib järgmiselt - toon siin näiteks selle uut tüüpi Start Menu.


Märkus: See töötab ainult järgmiste plaatide puhul:

* Windowsi enda instrumentide / utiliitide ja töölaua rakenduste plaatidega;
* Kolmandate osapoolte töölaua rakenduste plaatidega.

Antud meetod ei tööta Metro / Modern / Windows Store ehk universaalsete äppide plaatidega.Tee järgmist (pildid võetud siis Windows 10 Technical Preview ühest vanemast prooviversioonist - vahet pole):


1) Ava see Start menüü, tee vajalikul plaadil paremklikk ja vali ilmuvast kontekstmenüüst käsk "Open file location". Antud näites valisin selleks esimese kättejuhtuva Windowsi enda Services plaadi:

Open file location


2) See avab "Programs" kausta, kus hoitakse kõikide plaatide kiirkorraldusi. Tee seal antud plaadi kiirkorraldusel (meie näites siis "Services") paremklikk ja vali kontekstmenüüst käsk "Rename". Tipi selle plaadi jaoks uus sobiv nimi ja vajuta ENTER.

Rename


3) Et muuta nüüd ka antud plaadi ikooni, tee sellel uuel nimel jälle paremklikk ja vali "Properties" menüüpunkt:

Properties


4) Kliki all "Change Icon..." nupule, leia sobiv ikoon kas Windowsi enda süsteemikaustast või oma pildikaustast või siis kusagilt mujalt (näiteks OneDrive pilveruumist). Kui otsid mujalt, siis kliki "Change Icon" dialoogiaknas üleval "Browse..." nupule...:

Change Icon...


5) Kui valmis, siis ava uuesti see uut tüüpi Start menüü, kliki vasemal üleval enda kasutajanimele ja vali ilmuvast rippmenüüst käsk "Sign out", et süsteemist välja logida:

Sign out


6) Seejärel logi end uuesti sisse ja näedki tulemust:

Seejärel logi end uuesti sisse ja näedki tulemust


Sel viisil võid Win 8 (8.1) ja Win 10 puhul ka nende Start ekraanil (Avakuval) / Start menüü laiendatud režiimiga ekraanidel vastavate plaatide nimesid ja ikoone muuta. Kui Sa kasutad laua- või sülearvutit, siis pead Windows 10 kasutamisel antud ekraanile jõudmiseks tsipa rohkem vaeva nägema, sellest oli siin eelpool ka juttu - seal.


!!! Seda saab teha ka näiteks aprillis 2015 välja lastud Windows 10 Technical Preview (Build 10074) versioonis. Hilisemates Win 10 versioonides võib olla muutub siin midagi, eks kontrolli ise järgi. Paar pilti ka lisaks, aga seda juba Build 10074 versioonist - pilt .................ja...................... pilt.Varjatud 'Exit Explorer' käsk:

Explorer.exe on Windows Shell programmi komponent ja Windows Shell (Explorer) loob ning esitab kogu kasutajaliidese ehk selle et kuidas Windowsi süsteem käitub ning välja näeb. Sinna hulka kuuluvad tegumiriba (taskbar), töölaud (desktop), Windows Explorer (File Explorer), teadete väli [notification area (system tray)], Start menüü, dialoogiaknad jne.
Paljudel juhtudel, kui kasutajal palutakse teha süsteemi restart (ümberlaadimine/taaskäivitus), siis ta võib algul peatada ja seejärel käivitada uuesti Explorer.exe Windows Shell'i protsessi, mis teeb umbes sama välja kui teha kompuutri restarti. Kui kasutaja rakendab kompuutri restardi asemel hoopis explorer.exe puhta peatamise ja seejärel tema taaskäivitamise õiget moodust, siis hoitakse sellega aega kokku ning mis veelgi tähtsam, kasutaja ei pea sel juhul sulgema oma avatud aknaid ja programme. Teed explorer.exe restardi ära ja jätkad oma tegevust sealtmaalt kust ta pooleli jäi.
Seda tegevust läheb ka siis vaja kui Sinu Windows Explorer jäi rippuma (jooksis kinni), kui pärast tapeedi või ekraanisäästja vahetamist äpardus midagi, kui mingi programm kukkus pange jne. Ka on hea Explorer.exe restarti kasutada siis kui Sa teed mingeid kasutajaliidese muudatusi ja katsetusi.

Seda varjatud Exit Explorer käsku sai juba Vistas, Windows 7 ja ka Windows 8 (8.1) operatsioonisüsteemides kasutada ning see võimalus on nüüd ka Winows 10 puhul olemas. Et explorer.exe protsessi õieti ja puhtalt peatada ning seejärel teda restartida, tee järgmist (ka need pildid on võetud Windows 10 Technical Preview tsipa vanemast versioonist):

1) Kliki Start nupule, et avada see uut tüüpi Start menüü. Seejärel vajuta ja hoia all Ctrl+Shift klahve, tee Start menüü vabal osal (kas menüü vasemas või siis tema paremas osas) paremklikk ning kliki kontekstmenüüs Exit Explorer käsule - pilt.

2) Sellega Sa peatasid Explorer.exe ja selle tulemusena kaovad töölaua kõik ikoonid, tegumiriba ning ka Start nupp. Ühesõnaga Sa ei saa enam ligi tegumireale (Taskbar), Start menüüle jne. Kuid muud ülessanded ja programmid töötavad taustal edasi ning avatud aknad jäävad lahti - pilt.

3) Et nüüd saada seda kõike tagasi, vajuta Ctrl+Shift+Esc klahvikombinatsiooni, et avada Task Manager (Tegumihalduri) akent.

Juhul kui ta avatakse "mini režiimis", siis kliki seal all vasemal More details nupule. Seejärel kliki File -> Run new task menüüpunktile (pilt ), tipi "Open" tekstilahtrisse explorer ja kliki nupule OK (või vajuta ENTER) - pilt.


Märkused: Seda "Exit Explorer" käsku saad klahvide Ctrl+Shift abil kasutada ka siis kui teed all tegumireal (Taskbar) paremkliki - pilt. Windows 8 (8.1) ja ka Windows 10 süsteemides saab Windows Explorer'ile restardi teha ka Task Manager'i akna kaudu - pilt.

Sellest 'Task Manager' (Tegumihaldur) aknast on rohkem juttu seal.


!!! See kontekstmenüü Exit Explorer funktsiooni võimalus on nüüd Windows 10 Technical Preview (Build 10074) versioonis elimineeritud, sest see uus Start Menüü ehitati XAML koodiga täielikult ümber ja sellega seoses kadusid ka mõningad võimalused! Aga hiljem võidakse need osaliselt ka tagasi tuua - kontrolli ise järgi. Kuid tegumirea (Taskbar) osas kehtib ta endiselt, aga võib olla kaob ka see võimalus hiljem ära (?), üks pilti ka - pilt.Veel üht-teist:

1) Windows 8 (8.1) töölaua (Desktop) seadistamine ehk kohandamine käis üldiselt täpselt sama moodi nagu seda tehti ka Windows 7 operatsioonisüsteemis. (Windows 8 (8.1) opsüsteemi lisati ka mõningad uuendused.) Nende teemade kohta lingid: Win 8 (8.1) ....................ja..................... Win 7. Ega ses osas ka Windows 10 suurt erine ja standardse töölaua välimus ning seadistamine on eelmiste opsüsteemidega sarnane.

Kui Sa teed Start nupul aga paremkliki, siis saad kiiresti süsteemikäskudele ligi:

Kui Sa teed Start nupul aga paremkliki, siis saad kiiresti süsteemikäskudele ligi


2) ARM tahvlites kaob see standardne töölaua kasutajaliides täielikult. Tahvelarvutite omanikud ei vaja enam seda Desktop kasutajaliidest ja seega ei ole see neile ka kättesaadav.

3) "New" kiri: Start menüüsse hakkab "All Apps" nupust paremale ilmuma nüüd ka "New" teade , mis teavitab Sind sellest et süsteemi on installeeritud uus äpp (nii traditsiooniline töölaua rakendus kui ka Store universaalne äpp) - pilt .......................ja.................... pilt. Selle uue installeeritud rakenduse kiirkorraldust on näha ka 'Recently added' loetelus - pilt.

4) !!! Alates 12.11. 2015 saab kõikidele kättesaadavaks esimene suurem globaalne värskendus Windows 10 Fall Update (Build 10586), mida kutsutakse ka November Update (koodinimega "Threshold 2"). See uus kumulatiivne värskendus toob ka Start Menüüsse rida uuendusi - loe sellest sealt (punktid 5, 6 ja 7).


Lisaks: Värviteemad ja uus tume värviteema; Start Menüü taust; Start Menüü ja tegumirea (Taskbar) läbipaistvus; tegumirea, Start Menüü, Notification Center / Action Center (Teavitamiskeskus) ja muude elementide ning ekraanide värvid - pildigalerii koos selgitustega - teisel veebilehel.!!! Järgmine suur Windows 10 'Anniversary Update' (koodinimega "Redstone 1") tasuta värskendus, mis ilmub 2. augustil 2016, toob endaga kaasa muudatusi ka Start Menüüs - loe sellest lisaks ka sealt.

Ka Windows 10 'Creators Update' (koodinimega "Redstone 2" / "RS2") suur värskendus toob sinna muudatusi - info.

Alates Windows 10 'Fall Creators Update' (Windows 10 Version 1709) suurest värskendusest hakkavad Windows 10 kasutajaliidesesse kõikjale ilmuma ka Microsofti uue Fluent disaini elemendid, sealhulgas ka Start Menüüsse - loe sellest sealt.


Etteotsa

 

 

< Tagasi Windows 10 pealehele ja sisukorda

 

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Us .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Me .|. .|. .|. .|. .|. .|. Site Map .|. .|. .|. .|. .|. .|. POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik 2015 (16/17/18)