Win 10 uninstall ja vana Windowsi taastamine

Win 10 logo Windows 10 uninstallimine (desinstalleerimine) ja oma eelmise / vanema Windowsini või siis Windows 10 eelmise versioonini tagasikerimine.

 

Kas ma võin Windows 10 uninstallida (desinstalleerida) ja kerida tagasi oma eelmise / vanema Windowsini? Vastus on JAH.

 

 

 

 Kui Sa lähed üle Windows 10 operatsioonisüsteemile, siis jäetakse Sinu Windows 8.1 masina taastamise partitsioon (recovery partition) alles. Juhul kui Sa ei ole antud partitsiooni ise kustutanud ja juhul kui Sa ei kasutanud Disk Cleanup utiliiti, et kustutada Windows.old, Windows.~BT ja $Windows.~WS kaustad, siis võid soovi korral oma Windows 8.1 (või Windows 7) süsteemini tagasi kerida. Kui Sa läksid üle Windows 10 uuele versioonile, mis tuleb praegu välja 2x aastas, siis saad oma eelmise Windowsi versioonile tagasi kerida "Settings äpp -> Update and Security -> Recovery" alamkategooria ehk lehe kaudu. Sama saad teha ka siis kui Sa uuendasid oma Windows 7 versiooni Windows 10 versioonini. Kuid pea meeles, et seda saab teha ainult ühe kuu (30 päeva) jooksul pärast Windows 10 süsteemile või siis Win 10 uuele versioonile üleminekut. Pärast seda 1 kuud kustutatakse eelmise Windowsi kokkupakitud failid automaatselt (Sind sellest paraku ei teavitata).


!!! Märkus: 02. augustil ilmuva järgmise suure Windows 10 'Anniversary Update' värskendusega lühendatakse seda tagasikerimise aega 10 päevani - pilt ..............ja............ pilt.

Ja veel üks pilt sellest Windows 10 tagasikerimisest tema eelmise ehk vanema versioonini, ka siin ei saa seda enam teha, sest need 10 päeva on juba mõõdas:

Ja veel üks pilt sellest Windows 10 tagasikerimisest tema eelmise ehk vanema versioonini


Seda ühe kuu (30 päeva, hiljem 10 päeva) "prooviaega/katseaega" võib aga ka pikendada - sellest siin edaspidi.Windows 10 uninstallimine (desinstalleerimine) ja oma eelmise / vanema Windowsini tagasikerimine:

1) Sul peavad olema administraatori õigused. Ava Start Menüü ja kliki või toksa seal "Settings" kiirkorraldusele:

Ava Start Menüü ja kliki või toksa seal "Settings" kiirkorraldusele


2) Kliki või toksa Update & security (Värskendamine ja turvalisus) kategooriale - pilt.

3) Vali vasemast paanist Recovery (Taastamine) alamkategooria ja seejärel kliki paremal "Go back to Windows x" (kus x on Windows 7 või Windows 8.1) sektsioonis "Get started" nupule. Siin siis näide Windows 7 süsteemini tagasikerimise kohta:

Siin siis näide Windows 7 süsteemini tagasikerimise kohtaMärkus: Kui Sa uuendasid oma Windows 8.1 versiooni Windows 10 süsteemini, siis näed aga sellist akent - pilt. Kui Sa said koos 2x aastas väljailmuva suure värskendusega kätte Windows 10 uuema versiooni, siis saad tagasi nii:

Ja veel üks pilt sellest Windows 10 tagasikerimisest tema eelmise ehk vanema versioonini4) Järgmises sinises aknas vasta, et miks Sa tahad oma eelmise Windowsini tagasi kerida (pane linnuke vastavasse ruutu või ruutudesse) ja kliki seejärel Next - näide Windows 7 kohta:

Next


5) Siin teatatakse, et pärast eelmisse Windowsisse tagasikerimist, pead võib olla mõned programmid ümber installeerima ja süsteemi globaalseid sätteid muutma. Kliki siin lihtsalt Next.

Kliki siin lihtsalt Next


6) Kui Sa kasutasid Windows 7 (või Windows 8.1) puhul süsteemi sisselogimiseks ka parooli, siis pead veenduma, et Sul see ikka olemas on. Kui parooli ei kasutanud, siis probleemi ei ole. Kliki Next:

parool


7) Kliki nupule 'Go back to Windows 7' (või 'Go back to Windows 8.1') ja algabki tagasikerimine...:

Go back ...


Märkus: See eelmine aken teatab ka umbes järgmist: Juhul kui Sa mõtled hiljem ümber ja tahad jälle uuendada tagasi Windows 10 süsteemini, siis saad seda igal ajal ka teha aga seda ikkagi ühe aasta jooksul alates 29.07.15 kuupäevast (all tegumirea paremas otsas asuva Get Windows 10 ikooni või Windows Update vahendi kaudu).

Kuid seda 30. päevast katseaega võib ka pikendada, sellest siin edaspidi.


Alustati...


Windows stardib


Logi end Windows 7 (või Windows 8.1) süsteemi sisse, kasutades sedasama parooli, mida Sa kasutasid varem ka oma Windows 7 (või siis 8.1) puhul. Kui Sa parooli ei kasutanud või kui Sa selle sisestamise vajaduse "blokeerisid", siis saad niisama sisse:

Logi end Windows 7 (või Windows 8.1) süsteemi sisse, kasutades sedasama parooli, mida Sa kasutasid varem ka oma Windows 7 (või siis 8.1) puhul

Etteotsa
Windows 10 versiooni 1 kuu (30 päeva, hiljem 10 päeva) "katseaja/prooviaja" pikendamine:

Kordan eeltoodut: Kui Sa lähed üle Windows 10 operatsioonisüsteemile, siis jäetakse Sinu Windows 8.1 masina taastamise partitsioon (recovery partition) alles. Juhul kui Sa ei ole antud partitsiooni ise kustutanud ja juhul kui Sa ei kasutanud Disk Cleanup utiliiti, et kustutada Windows.old, Windows.~BT ja $Windows.~WS kaustad, siis võid soovi korral oma Windows 8.1 (või Windows 7) süsteemini tagasi kerida. Kui Sa läksid üle uuele Windows 10 süsteemile, siis saad oma eelmisele Windowsi versioonile tagasi kerida "Settings äpp -> Update and Security -> Recovery" alamkategooria kaudu. Sama saad teha ka siis kui Sa uuendasid oma Windows 7 versiooni Windows 10 versioonini.

Kui Sa teed Windows 10 süsteemile ülemineku (upgrade) installeerimise või hiljem Windows 10 enda ümberinstalleerimise samasse partitsiooni, kus Sul oli ka eelmine Windows, siis pakitakse vana Windows kokku ja ta pannakse Windows.old kausta (C:\Windows.old), mis on üsnagi mahukas - pilt.

Kuid pea meeles, et seda eelmisse Windowsisse tagasikerimist saab teha ainult ühe kuu (30 päeva) jooksul pärast Windows 10 süsteemile üleminekut. Pärast seda 1 kuud kustutatakse eelmise Windowsi kokkupakitud failid automaatselt.

!!! Märkus: 02. augustil ilmuva järgmise suure Windows 10 'Anniversary Update' värskendusega lühendatakse seda tagasikerimise aega 10 päevani - pilt ..............ja.................. pilt.


Kui Sa tahad seda 30. päevast (10. päevast) prooviaega pikendada, siis tee järgmist:

1) Ava File Explorer ja märgista seejärel 'Local Disk (C:)' draiv, st ava oma C: partitsioon. Seejärel ava 'View' vaheleht (tab) ja pane 'File name extensions' ning 'Hidden items' ruutudesse linnukesed:

Ava File Explorer ja märgista seejärel 'Local Disk (C:)' draiv


2) Järgmisena kliki sealsamas 'View' vahelehe ribapaneeli paremas otsas asuvale 'Options' nupule:

Järgmisena kliki sealsamas 'View' vahelehe ribapaneeli paremas otsas asuvale 'Options' nupule


3) Võid ka nii teha: Ava 'Folder Options' dialoogiaknas 'View' vaheleht. Nüüd vali siin 'Show hidden files, folders, and drives' parameeter ja eemalda linnukesed järgmistest ruutudest: 'Hide extensions for known file types' ja 'Hide protected operating system files (Recommended)'. Kliki 'OK' nupule:

Ava 'Folder Options' dialoogiaknas 'View' vaheleht.


Märkus: Sa võid seda 'Hide protected operating system files (Recommended)' parameetrit siin mitte ka puutuda, st las see linnuke jääb sinna alles. Ja kui Sa seda siin eelmises dialoogiaknas ikkagi teed, siis pane pärast lõpetamist tema ees asuvasse kontrollruutu see linnuke jälle tagasi, sest vastasel juhul hakkad oma töölaual ja kaustades nägema igasuguseid häirivaid/segavaid varjatud "elemente"....


4) Seejärel näed Sa oma juurkaustas (C:\) ka neid varjatud kaustasid. Et nüüd seda 30. päevast prooviaega pikendada, pead ajutiselt muutma $Windows.~BT, $Windows.~WS ja Windows.old kaustade nimesid:

Seejärel näed Sa oma juurkaustas (C:\) ka neid varjatud kaustasid.


Windows.old


5) Tee File Explorer aknas C:\$Windows~BT kaustal paremklikk ja muuda selle nimi näiteks Win7-$Windows~BT (või Win8.1-$Windows~BT) nimeks, et hiljem oleks tema originaalnime jälle lihtne taastada. Tee File Explorer aknas C:\$Windows.~WS kaustal paremklikk ja muuda selle nimi näiteks Win7-$Windows.~WS (või Win8.1-$Windows.~WS) nimeks, et hiljem oleks tema originaalnime jälle lihtne taastada. Järgmisena muuda C:\Windows.old kausta nimi näiteks Win7-Windows.old (või Win8.1-Windows.old) nimeks. Näide:

Muuda kaustade nimed...Kui tahad nüüd kunagi hiljem ikkagi oma eelmise Windowsini tagasi kerida ja Windows 10 uninstallida, siis pead nende ülaltoodud kaustade originaalnimed jälle taastama ja need peavad siis olema järgmiste nimedega: $Windows.~BT, $Windows.~WS ja Windows.old.
Sülearvutite omanikud peavad sel juhul võtma toite vooluvõrgust (mitte akust), sest see tagasikerimine võib rohkem aega võtta. Eelnevalt tuleks ka kõik uued andmed arhiveerida mingile välisele meediale. Seejärel alusta oma eelmise Windowsi taastamist nii nagu siin eelpool sellest juttu oli.

Märkus: Kui Sinu kõvakettal on väga vähe vaba ruumi, siis enne mõtle, et kas Sa pead ikka nende kaustade nimesid muutma, sest need kaustad hõivavad üsna palju Sinu ketta vaba ruumi. Juhul kui Sa mõtled hiljem ümber ja tahad jälle uuendada tagasi Windows 10 süsteemini, siis saad seda igal ajal ka teha aga seda ikkagi ühe aasta jooksul alates 29.07.15 kuupäevast (all tegumirea paremas otsas asuva Get Windows 10 ikooni või Windows Update vahendi kaudu).Saa tasuta Windows 10 isegi pärast 29.07.2016 kuupäeva:

Teatavasti pakutakse seda tasuta Windows 10 opsüsteemi kuni 29.07.2016 (k. a.) kuupäevani ja pärast seda peab juba maksma $119, et saada Windows 10 Home või siis $199, et saada Windows 10 Pro versiooni. Kuid siin võib mõne lihtsa sammuga "reserveerida" see tasuta Windows 10 nii et Sa saad ka pärast seda 29.07.16 kuupäeva suvalisel ajal installida see tasuta Win 10 operatsioonisüsteem.
Kui Sa ei taha enne 29.07.16 kuupäeva saada seda tasuta Windows 10 opsüsteemi, aga võib olla soovid ta kunagi hiljem hankida, siis võid tasuta Windows 10 süsteemile minna üle nüüd (st enne seda 29.07.16 kuupäeva) ja seejärel kerida kohe 30 päeva jooksul tagasi oma vana originaalse Windows 7 või siis Windows 8.1 süsteemini. Pärast seda võid hiljem suvalisel ajal teha samas masinas Windows 10 puhta installi ja ta aktiveeritakse automaatselt.


!!! Märkus: 02. augustil ilmuva järgmise suure Windows 10 'Anniversary Update' värskendusega lühendatakse seda tagasikerimise aega 10 päevani - pilt .................ja.................. pilt.


Selgituseks: kui Sa kasutad seda ühe aastast Windows 10 operatsioonisüsteemile TASUTA ülemineku / uuendamise (upgrade) pakkumist, siis genereeritakse Sinu Windows 10 esmakordsel aktiveerimisel spetsiaalne/unikaalne aktiveerimise kood (hash kood) ja selle abil ka Windows 10 sertifikaat ("digital entitlement"). See aktiveerimise kood baseerub Sinu seadme unikaalsele riistvara konfiguratsioonile. Sul ei lähe edaspidiseks Windows 10 ümberinstalleerimiseks või puhtaks installiks enam seda tootevõtit vaja ja Sulle ei pakutagi tootevõtit.
Seega Windows 10 aktiveerimine on erinev ja seda just Win 10 süsteemile tasuta ülemineku osas, mida pakutakse Windows 7 ning Windows 8.1 kasutajatele. Selline aktiveerimise protsess ei nõua tootevõtit ja antud protsessi nimeks on nüüd Digital Entitlement.

Seda Windows 10 aktiveerimise koodi ehk litsentsi sertifikaati hoitakse pilves (st Microsofti serveris). See riistvara hash saadetakse pärast tema genereerimise lõpetamist Microsofti serverisse ja selle alusel luuakse vastav sertifikaat, et kontrollida Sinu süsteemi aktiveerimise staatust. Alates sellest hetkest võid tulevikus teha suvalise arvu Windows 10 ümberinstalleerimisi - loomulikult samas Win 10 seadmes. Sa võid isegi eelnevalt oma kõvaketta täiesti puhtaks pühkida ja alustada Windows 10 installi nullist ning Sinu süsteem aktiveeritakse ikkagi, sest kasutatakse varem loodud unikaalset hash koodi ning vastavat sertifikaati. Juhul kui internetiühendus puudub, siis toimub aktiveerimine hiljem ja seda esimesel internetiühendusel.

Microsofti "Windows 10 upgrade offer (Hankige Windows 10 tasuta)" veebilehe jaluses õeldakse järgmist: "Once you upgrade, you have Windows 10 for free on that device" ("Pärast versioonitäiendust on teil selles seadmes tasuta Windows 10") ja ka "Windows 10 Upgrade Offer is valid for qualified and genuine Windows 7 and Windows 8.1 devices, including devices you already own" ("Windows 10 täienduse pakkumine kehtib kvalifitseeruvatele ja ehtsatele Windows 7 ja Windows 8.1-ga seadmetele, sh seadmetele, mis teil juba olemas on").

Kui Sa uuendad oma legaalse Windows 7 või Windows 8.1 süsteemi tasuta Windows 10 versioonini ja aktiveerid ta, siis omistatakse Sinu kompuutrile nn "digital entitlement" sertifikaat. Kui Sa lähed pärast Windows 10 installeerimist ja aktiveerimist sinna 'Settings -> Update & security -> Activation' alla, siis näed, et Sinu süsteem on aktiveeritud just sellisel viisil - pilt.


Ühesõnaga et saada see TASUTA Windows 10 ka pärast seda 29.07.2016 (k. a.) kuupäeva, tee järgmist:

1. Uuenda esmalt oma olemasolev legaalne Windows 7 või Windows 8.1 süsteem enne 29.07.16 kuupäeva Windows 10 süsteemini.

2. Seejärel keri 30 päeva (või 10 päeva) jooksul oma eelmise originaalse Windows 7 või siis Windows 8.1 süsteemini tagasi - tee seda täpselt nii nagu siin eelpool sellest ka juba juttu oli - alustades sealt.

3. Pärast seda võid hiljem suvalisel ajal teha Windows 10 puhta installeerimise: laed Microsofti veebsaidist alla Windows 10 installeri, lood sellega buutiva USB mälupulga või põletad ta DVD plaadile ja alustadki nullist Windows 10 puhast installi ning ta aktiveeritakse automaatselt. Win 10 installeerimiseks vajaliku buutiva Win 10 meedia loomisest ja Win 10 puhtast installist on juhis seal.!!! JA VEEL KAKS HEAD VÕIMALUST TASUTA WINDOWS 10 SAAMISEKS NING SEDA ISEGI PÄRAST SEDA 29.07.16 KUUPÄEVA - LOE SELLEST SEALT.

Etteotsa

 
< Tagasi Windows 10 pealehele ja sisukorda

 

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Us .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Me .|. .|. .|. .|. .|. .|. Site Map .|. .|. .|. .|. .|. .|. POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik 2015 (16/17/18)