Windows 10 Fall Update ehk November Update

Win 10 logo Windows 10 Fall Update ehk November Update (Build 10586, koodinimega "Threshold 2") globaalne värskendus

 

 
Alates 12.11. 2015 saab kõikidele kättesaadavaks esimene suurem globaalne värskendus Windows 10 Fall Update (Build 10586), mida kutsutakse ka November Update (koodinimega "Threshold 2"). See suur kumulatiivne värskendus tuleb Windows Update vahendi kaudu ja ta kannab siis numbreid «1511, 10586». Number 1511 tähistab 2015. a. novembri kuud ja 10586 — antud väljalaske numbrit. Microsoft on ise selle värskenduse nimeks pannud aga Windows 10 Version 1511 - pilt.Mida need terminid "build" ja "version" Windows 10 jaoks tähendavad? Build vs Service Pack.

Build'id (numbrid/indeksid) on tegelikult Windows 10 täiesti uued versioonid ja näiteks seda on ka seesama Windows 10 Fall Update ehk November Update (Build 10586, koodinimega "Threshold 2"). Windows 10 esmane versioon oli "Build 10240" ja see Windows 10 RTM lasti välja 29.07.15 kuupäeval - siis sai Win 10 ka kõikidele kättesaadavaks. Nüüd minnes Windows 10 originaalsest versioonist üle sellele äsja ilmunud Windows 10 "November Update" versioonile, siis sarnaneb see sellele kui Windows 8 versioonilt mindi üle Windows 8.1 versioonile.

Windows 10 erinevad väljalasked (suured värskendused) saavad praegu oma nimed versioonide järgi, näiteks seesama Windows 10 Threshold 2 suur värskendus sai oma nimeks "Windows 10 Version 1511", tulevase Redstone suure värskenduse esimene etapp saab oma nimeks "Windows 10 'Anniversary Update'" jne.

Kui mingi build lastakse välja, siis laetakse ta Windows Update vahendi kaudu automaatselt alla ja installeeritakse ning Windows 10 saab endale täiesti uue versiooni ja numbri/indeksi (build'i). See 'build' ei ole seesama, mis oli varem "Service Pack” värskendus. Et näha seda et milline Windows 10 on antud momendil Sinu kompuutrisse installitud, vajuta Win+R klahvikombinatsiooni, tipi Run dialoogi winver käsk ja vajuta ENTER:

Litsents on omistatud tulnukale


Sa ei saa seda build'i Control Panel vahendi kaudu "uninstallida" nii nagu sai seda varem 'service pack' värskenduste paketi puhul teha. Sa võid aga avada Settings äpi ja minna 'Settings -> Update & security -> Recovery' alamkategooriasse ning kerida sealtkaudu tagasi oma eelmise Windows 10 versioonini. See võimalus on kättesaadav ainult 30 päeva, pärast seda eemaldatakse vanad failid [Previous Windows installation(s) - Windows.old kaust] ja Sa ei saa enam tagasi kerida - pilt. (See on umbes sama protsess nagu siis kui Sa unistallid oma Windows 10 ja pöörad tagasi Windows 7 või 8.1 operatsioonisüsteemini - ka selleks on aega ainult 30 päeva - juhis.)
Pärast seda 30 päeva Sa ei saa enam antud Windows 10 versiooni (build'i) uninstallida vaid Sa pead ta täielikult ümber installima ja asendama ta Windows 10 originaalse versiooniga. Settings äpi 'Settings -> Update & security -> Recovery' alamkategooriast eemaldatakse ka see "Go back to an earlier build" sektsioon.

!!! Märkus: 02. augustil ilmuva järgmise suure Windows 10 'Anniversary Update' värskendusega lühendatakse seda tagasikerimise aega 10 päevani - pilt ...........ja............ pilt.


Sa võid kasutada ka Settings äpi "Reset this PC" vahendit ('Settings -> Update & security -> Recovery' alamkategoorias), et taastada oma käesoleva Windows 10 värske versioon ja sellega ei kerita tagasi selle Win 10 originaalse versioonini, millega Sinu kompuuter tuli - pilt. (Sellega võid ka oma failid kas alles jätta või need siis ümberinstalli käigus eemaldada.)

Microsoft pakub ka 'Windows Media Creation Tool' instrumenti, millega saab alla laadida Windows 10 kõige uuema versiooni (build'i) installatsiooni - ISO faili. Näiteks praegu saab kätte siis sellise ISO, kus on see November Update (Build 10586) juba eelinstalleeritud kujul olemas.


Märkus: Järgmine suurem värskenduste raund planeeritakse 2016. ja 2017. aastasse. Siis ilmub suur Redstone värskendus (Windows 10 arendamise uus haru) ja ta lastakse välja kolmes etapis:

* "Windows 10 Anniversary Update" (Build 14393, koodinimega "Redstone 1"), ametliku nimega Windows 10 "Version 1607" suur värskendus. Sellega alustatakse Windows 10 uue 'Redstone' värskenduse haru arendamist.

* "Windows 10 Creators Update" (koodinimega "Redstone 2" / "RS2") suur värskendus ilmub siis aprillis 2017 ja see uus tasuta värskendatud operatsioonisüsteem saab oma nimeks Windows 10 Version 1703.

* Järgmine Windows 10 versioon, mis lastakse välja 17. oktoobril 2017 ja mille nimeks on "Windows 10 Fall Creators Update" (koodinimega Redstone 3), saab endale indeksi 1709 (Build 1709; Version 1709). 17 viitab siin aastale ja 09 aga tema finaalversiooni ettevalmistamist.Selle 'Windows 10 Fall Update' suure värskenduse kättesaamise võimalused:

a) See 'Windows 10 November Update' värskendus lastakse välja nii nagu ka iga teine kumulatiivne värskendus ja ta saabub Windows Update vahendi kaudu - seda alates 12.11.15 kuupäevast. Allalaetava värskenduse mahuks on ligikaudu 3 GB ja see laetakse alla ning installitakse automaatselt. Kasutaja ei pea siin suurt midagi tegema ja kui see suur värskendus on installitud, siis nõutakse ainult seadme restardi tegemist. Kui Sul on Windows 10 juba olemas, siis lähed Settings -> Update & Security -> Windows Update alamkategooriasse ja sealtkaudu saadki ta kätte: pilt,............... pilt,............. pilt,............. pilt,................ pilt,.............. pilt,................. pilt,.................. pilt ...............ja............... pilt.

Sa võid nüüd oma Windows 10 RTM (build 10240) versioonilt minna otse üle Windows 10 Fall Update versioonile ilma et Sa peaksid esmalt installima ühtegi varasemat värskendust. Kui Sa uuendad oma Windows 7 / 8.1 süsteemi Windows 10 süsteemini pärast Windows 10 Fall Update väljalaskmist, siis saad kohe selle Threshold 2 globaalse värskenduse. Sa ei pea esmalt installima seda 29.07.15 kuupäeval ilmunud Windows 10 RTM (build 10240) versiooni.


b) Teiseks võimaluseks on kasutada seda teada-tuntud Windows Media Creation Tool vahendi abi ja seda järgmistel juhtudel:

* Kui Sa juba jooksutad Windows 10 versiooni, aga kui Windows Update vahendi kaudu tekivad selle globaalse värskenduse kättesaamisega mingid probleemid. Sel juhul võid teha kas Win 10 puhta installi või siis upgrade installi (Sinu sätted, tarkvara jne jäetakse alles). Tootevõtit ei nõuta, aktiveerimine toimub automaatselt.
* Kui Sa juba jooksutad Windows 10 versiooni, aga kui Sa tahad nüüd teha Windows 10 puhast installi. Tootevõtit ei nõuta, aktiveerimine toimub automaatselt.
* Kui Sa jooksutad Windows 7 või Windows 8.1 versiooni ja tahad nüüd minna üle Windows 10 süsteemile antud intrumendi abil mitte aga Windows Update kaudu. Sel juhul võid teha kas Win 10 puhta installi või siis upgrade installi (Sinu sätted, tarkvara jne jäetakse alles). Sel juhul võid juba installeerimise käigu sisestada oma legaalse Windows 7, Windows 8 või Windows 8.1 versiooni tootevõtme. (Sellise aktiveerimise peamine eelis: Sinu masinas ei pea enam olema Windowsi varasemat versiooni, piisab ainult tootevõtme olemasolust.)

Lae see Windows Media Creation Tool alla sealt ............või siis........... otselink.
Toon siin ära antud värskenduse olulisemad uuendused / täiendused:

See Windows 10 Fall Update sisaldab nii parandusi kui ka uusi funktsioone.


1) Ilmuvad ka uued universaalsed Skype Video ........(pilt), Messaging ........(pilt) ja Phone ...........(pilt) äpid. Kõik need kolm äppi kasutavad Skype'i teenust — videokõnedeks, tekstiga lobisemiseks ja audio helistamiseks — nad asendavad Skype "Metro" äpi, mida kasutati varem Windows 8 (8.1) süsteemis. Kuid ka see standardne töölaua Skype jääb endiselt kättesaadavaks, Sa võid ta soovi korral installeerida - pilt.


2) Pakutakse ka uut Sway äppi, mis on MS Office-stiilis ja mis lubab luua ning jagada interaktiivseid ettekandeid, presentatsioone, personaalseid lugusid jms - pilt ..............ja................ pilt.

Peale selle uuendatakse ka kõiki sisseehitatud äppisid.


3) Windows 10 aktiveerimiseks võib kasutada ka Windows 7 või Windows 8 (8.1) tootevõtit: Kui Sa installid Windows 10 ja juhul kui teda automaatselt ei aktiveerita, siis võid sisestada oma Windows 7, Windows 8 või 8.1 tootevõtme, et aktiveerida Windowsi. (Kehtib ka Windows 7, Windows 8 või 8.1 OEM tõõtevõti.) Lähed Settings -> Update & security -> Activation alla, klikid seal Change Product Key nupule ja sisestad tootevõtme:

Windows 10 aktiveerimiseks võib kasutada ka Windows 7 või Windows 8 (8.1) tootevõtit


Change Product Key


Pärast sellele 'Change product key' nupule klikkimist näed siis selliseid ekraane - pilt,............... pilt,................ pilt ..............ja.............. pilt.

Sellise aktiveerimise peamine eelis: Sinu masinas ei pea enam olema Windowsi varasemat versiooni, piisab ainult tootevõtme olemasolust. Näiteks kui Sa teed nüüd esmakordselt Windows 10 Fall Update (Build 10586) puhta installeerimise ja sisestad kohe installi alguses nõutud Windows 7, Windows 8 või 8.1 tootevõtme, siis aktiveeritakse Sinu Win 10 automaatselt. Sa näed 'Settings' äpis Update & Security -> Activation alamkategoorias alltoodud pilti, kus "Product Key" järel kirjeldatakse aktiveerimist kui "...with a digital entitlement" ("...digitaalse õigusega"):

...with a digital entitlement


4) Nüüd saab jälle ka akende tiitelribadele värvid panna (varem olid need ainult valget värvi): Mine Settings -> Personalization -> Colors alla ja veendu, et "Show color on Start, taskbar, action center, and title bar" parameeter oleks lubatud (sisse lülitatud):

Show color on Start, taskbar, action center, and title bar


Tiitelribad on halli värvi


Ja veel üks näide - pilt.5) Start Menüü kuvab Sulle nüüd ka "aeg-ajalt soovitatavaid" äppisid, mida Sa võiksid Store veebsaidist alla laadida ja installida. Kuid Sa võid ka selle tüütuse välja lülitada: mine Settings -> Personalization -> Start alla ja lülita see "Occasionally show suggestions in Start" vahend välja:

Occasionally show suggestions in Start


"Occasionally show suggestions in Start" funktsioon on sisse lülitatud ja Sa näed Start Menüü vasemas pooles "Suggested" sektsiooni - pilt.

Sa võid ka siitkaudu lülitada välja kas mingi konkreetse pakkumise või siis korraga kõik pakkumised/soovitused (paremkliki kontekstmenüü käsk "Turn off all suggestions"):

Turn off all suggestions


6) Ka Start Menüüd ennast täiustati: Sul võib olla rohkem kui 512 äppi installeeritud ja Start menüü toetab nüüd kuni 2048 "plaati" ehk äppi. Juhul kui Sul on üle 512 kiirkorralduse, siis Start menüü kaudu saab neid uuesti leida ja ka kuvada. Mine 'Settings -> Personalization -> Start' alla ja aktiveeri paremal "Show more tiles" funktsioon:

Show more tiles


Sellega suurendatakse nii Start Menüü enda kui ka tema laiendatud režiimi ala (üle terve ekraani - "Use Start full screen" lüliti ülaltoodud pildil), näiteks Start Menüüs selliselt:

* "Show more tiles" funktsioon on veel aktiveerimata - pilt.

* "Show more tiles" funktsioon on sisse lülitatud - pilt.


7) On täiustatud Start Menüü kui ka töölaua elementide paremkliki kontekstmenüüsid - pilt,.................... pilt............... ja.............. pilt.


Paremklikk tehti all tegumireal:

On täiustatud Start Menüü kui ka töölaua elementide paremkliki kontekstmenüüsid - 48) Windows 10 võib nüüd ka Sinu kaotatud (või varastatud) sülearvuti või tahvelarvuti või isegi lauakompuutri (või seadme) üles leida ja seda uue "Find My Device" funktsiooni abil ning seda siis kui need seadmed kasutavad Wi-Fi ühendust. See uus "Find My Device" funktsioon kasutab Sinu seadme leidmiseks GPS ja asukoha (location) teenuseid ning ta kuvab Sinu seadme viimase asukoha.

Et seda uut vahendit lubada, tee järgmist:

* Ava Settings > Update & Security -> Find My Device alamkategooria.
* Kliki või toksa Change nupule, et seda funktsiooni kas sisse või välja lülitada.
* Kui Sa oled Find My Device vahendi sisse lülitanud, siis külasta https://account.microsoft.com/devices veebsaiti ja logi sinna sisse sellesama MS kontoga (Microsoft Account), mida Sa kasutasid ka oma kadunud seadme jaoks.
* Pärast sisselogimist näed Sa kõiki oma neid seadmeid, kus Sa kasutad sedasama Mikrosofti kasutajakontot (kõiki neid ei tarvitseta jälgida). Leia sealt loetelust see seade üles, mida Sa tahad leida ja kliki Find my device.
* Järgmises ekraanis näedki juba antud seadme asukohta (kaardil sinise ringiga tähistatud raadiust, kus see seade oli viimati Wi-Fi hotspot'iga ühenduses).

Find My Device9) Microsoft Edge brauser:

* Edge saab uue versiooni ja nüüd ta toetab ka vahelehtede (tabs) eelvaateid, osuta hiirekursoriga vajalikku vahelehte ja Sa näedki antud veebilehe pisipilti - pilt.

* Nüüd saab ka oma lemmikuid (favorites) ja lugemiste loetelu (reading list) sünkroniseerida kõikide oma Windows 10 seadmete vahel - pilt.


* Meedia casting: Microsoft Edge üheks uueks vahendiks on võimalus Edge brauseri ühendamine traadita displei või teleriga. Sa võid selleks kasutada näiteks Microsoft Wireless Display Adapter'it või siis Miracast standardiga ühilduvaid meedia striimimise seadmeid (näiteks Chromecast seade). See uus vahend ei tööta küll kaitstud meedia sisuga, näiteks nagu Netflix ja Hulu, aga ta töötab YouTube ja ka paljudes muudes video veebsaitides. Ta töötab ka muusika-striimimise veebsaitides, veebile põhinevates presentatsioonides, foto-galeriides ja igat liiki muu meedia puhul, mida Sa tahad oma telerisse või teise displeisse striimida.


Märkus: Miracast on traadita displei standard, mis lubab Sinu lauakompuutri, tahvelarvuti või nutitelefoni displei sisu peegeldada otse teleri ekraanile ilma et oleks vaja ühtegi füüsilist HDMI kaablit (Sinu seadme & teleri ühendamiseks). Miracast on nagu traadita "HDMI kaabel". Miracast'i toetavad näiteks järgmised seadmed: Roku Streaming Stick+...............ja............... Amazon Fire TV Stick (pulk). Erinevalt näiteks Apple' AirPlay (Apple TV) ja Google Chromecast (Chromecast ja Android TV seadmed), pakub Miracast KÕIKIDE platvormide standardit. Miracast funktsioneerib eranditult "ekraani peegeldamise" põhimõttel. Seega, kui Sa tahad näiteks oma nutitelefonis vaadatavat filmi näha ka suurel teleriekraanil, siis Sa pead jätma kogu selleks ajaks ka oma nutitelefoni töösse. Iga asi, mida Sa näed oma nutitelefoni ekraanil, peegeldub ka TV ekraanil. Kuid Miracast on küll teoorias üsna hea, aga praktikas on temaga veel palju probleeme - seda veel esialgu. Et kasutada Miracast seadmeid Sinu terve töölaua (erinevalt Edge brauserist) või muu meedia sisu striimimiseks otse telerisse, tee järgmist:

- Lülita oma teler sisse ja ühenda ta Miracast või DLNA-seadmega.
- Ava Win 10 seadmes see uus 'Action Center' küljepaneel ja kliki või toksa all 'Project' nupule. Sa võid alternatiivina vajutada ka Win+P klahvikombinatsiooni. Seejärel kliki või toksa 'Connect to a wireless display' lingile ja vali oma seade - pilt.
- Kui Sa kasutad DLNA seadet, siis võid castida ka lokaalseid meediafaile (näiteks filmi) otse telerisse, teed sellel meediafailil paremkliki ja valid "Cast media to >" käsu. Näiteks Movies & TV äpis on selline nupp nagu "Cast to Device" ka juba olemas ja see on samaks otstarbeks ette nähtud. Taoline nupp võib olla ka teistes äppides ja see sõltub juba antud äpi loojast.Et Edge brauserist striimida sisu otse telerisse, EI OLE kaasaegsete telerite puhul aga mingit lisaseadet või kaablit vajagi; ei ole vaja Miracast või DLNA seadmeid ja ei ole vaja ka HDMI kaablit. Kui Sinu kompuuter on Internetiga ühenduses näiteks üle Wi-FI ruuteri ja kui Sinu teler toetab traadita ühendust, siis tee järgmist:

- Ava mingi veebileht, mis sisaldab meedia sisu, näiteks YouTube, Facebook'i fotogalerii, Pandora muusikalist, mingi film, presentasioon jne. Lülita ka oma teler sisse.

- Kliki või toksa paremal ülanurgas kolme punktiga nupp "More actions" nupule ja vali avanevast rippmenüüst 'Cast media to device' menüüpunkt - pilt.

- Edge otsib kõiki Miracast või DLNA seadmeid või Sinu telerit - pilt.

- Kui ta leiab vajaliku seadme, siis kliki sellele (antud juhul siis teleri kirjele) - pilt.

- Seejärel näed oma teleriekraanil umbes taolist teadet: "Filmi esitamine välisest seadmest. Kas soovite ühendada? Jah. EI.", kus vaikimisi on aktiveeritud "Jah" võimalus. Vajuta teleri puldil OK nuppu ja Sinu telerisse ilmubki see meedia sisu. Samal ajal Edge brauseris Sa seda sisu ei näe - pilt.

- Kui Sa lähed pärast lõpetamist mingisse teise meedia sisuga veebsaiti ja tahad ka seda oma telerist vaadata, siis alusta otsast peale ning pärast 'Cast media to device' menüüpunkti valimist, näed Sa oma Edge brauseris alltoodud pilti, kus kliki sellele teleri nimetusele jne:

Cast media to device


PS! Loe sellele lisaks ka: "Windows 10 seadme traadita ühendamine oma teleriga (üle Wi-Fi võrgu) - uue 'Cast to Device' funktsiooni abil. Sa võid sel teel vaadata ja kuulata oma kompuutris asuvaid videosid/filme/muusikat otse televiisori suuremal ekraanil."Kuid kõige olulisem muutus on see et nüüd töötab Edge märksa sujuvamalt, ilma nende varem esinenud probleemideta. Ta jookseb kiiremini kui see oli tema eelmise versiooni puhul. Tunduvalt on kasvanud ka Edge jõudlus. Ühesõnaga need, kes varem loobusid probleemide tõttu Edge brauseri kasutamisest, võivad nüüd teda uuesti katsetada.

Ka Edge sätete menüüsse on uusi funktsioone lisatud, toon selle menüü pildid siin ka ära: pilt,............... pilt,................ pilt,................. pilt,............... pilt,............... pilt ..............ja................. pilt.

!!! Kuid Microsoft Edge brauser saab laienduste toe alles kusagil 2016. a.

PS! Komuutri ja teleri ühendamisest on ülevaade seal. Lauakompuutri, sülearvuti, tahvli või nutitelefoni traadita (juhtmevaba) ühendamine teleriga - üle WiFi võrgu - ülevaade seal.


10) Hea uudis ka vähese salvestusruumi omanikele: see vahend lubab Sul Windows 10 äppisid installida ka otse teisele draivile, näiteks SD kaardile (tahvelarvutite või sülearvutite puhul). Sa leiad selle funktsiooni Settings -> System -> Storage alt. Varem oli seal see 'New apps will save to:' rippmenüü hall ja ligipääsmatu, aga antud uue värskendusega saab ta ligipääsetavaks. Sul peab selleks olema kas mingi muu partitsioon või siis väline draiv, mis on Windows 10 masinaga ühendatud - sellest rohkem infot Win 10 pealehel.

New apps will save to


'New apps will save to - 211) Nüüd saad ka valida, et kus neid allalaaditud offline kaarte hoidma hakatakse (Settings -> System -> Offline maps alt saab seda teha) - pilt. Ka see aitab lokaalset salvestusruumi kokku hoida - rohkem infot Win 10 pealehel.


12) Cortana on parem: Tema üheks uueks vahendiks on võimalus näha vastamata telefonikõnesid (st hoiatada Sind kui Sa jätsid mingile telefonikõnele vastamata) ja tekstisõnumeid Sinu Windows Phone nutitelefonilt. Vajalik on just Windows Phone – praegu veel. Sa pead esmalt nii kompuutris kui ka Windows Phone nutitelefonis logima sisse ühe- ja sama Microsofti kasutajakontoga. Teiseks pead Sa jooksutama Windows 10 Mobile operatsioonisüsteemi (ta ilmub ametlikult dets. 2015). Et seda uut vahendit sisse või välja lülitada, tee järgmist:

a. Ava Cortana, vali vasemal Notebook ja ning kliki paremal Settings - pilt.
b. Keri allapoole ja kasuta Missed call notifications sektsiooni lülitit:

Hoiatada Sind kui Sa jätsid mingile telefonikõnele vastamata


Win 10 kompuutris saab Cortana abil saata ka tavalisi SMS sõnumeid ja praegu võib selleks Cortanale õelda näiteks "send text" või "send message" kellelegi. Sa võid seda nii häälega- kui ka klaviatuurilt sisestades teha: häälega - pilt,..................... pilt ..............ja............ pilt ja klaviatuurilt:

send message - 1


send message - 2


Cortana ei nõua enam ainult Microsofti kasutajakonto all töötamist ja Sa võid teda ka siis kasutada, kui Sa töötad adminõigustega lokaalse kasutajakonto all (sisselogimist ei nõuta). Kuid lokaalse piiratud õigustega tavakasutaja (Standard User) konto all töötades pead Cortana esmakordsel aktiveerimisel ikkagi tema kaudu ka Microsofti konto alla sisse logima, näide: pilt,..................... pilt,.................... pilt,............... pilt,............... pilt,............. pilt,............ pilt

...........ja.............. pilt.

Siin aga Cortana aktiveerimise pildid (ilma MS konto alla sisselogimise vajaduseta): pilt,............. pilt,............. pilt ...........ja........ pilt.

Cortana saab aru ka Sinu "käsitsi" kirjutatud digitaalsetest märkmetest (näiteks tahvelarvuti digitaalse pliiatsiga kirjutatud teksti). Lihtsalt kritselda oma märkus Cortana Notebook'i ja Cortana tunneb Sinu kirja ära, olgu see siis Sinu telefoninumber, email aadress või isegi füüsiline aadress jne ning ta aitab Sul selle põhjal meeldetuletuse luua:

Cortana saab aru ka Sinu "käsitsi" kirjutatud digitaalsetest märkmetest


Ta võib jälgida Sinu kinopiletite ja muude piletitega seotud sündmusi - Sinu emailide kaudu ja sünkida Sinu sõnumite ning helistamiste ajaloo Windowsi nutitelefoniga. Cortana võib isegi end ise välja lülitada, juhul kui ta teab, et Sa ei kasuta oma kompuutrit (Settings -> System -> Power & Sleep).

Cortana 'Settings' menüü pildid (sinna on lisatud ka paar uut funktsiooni): pilt,.............. pilt,.................... pilt .............ja................. pilt.


13) Sisselogimise ekraani (Login Screen) taustapilt ei ole enam kohustuslik: Kui Sa tahad selles ekraanis näha ainult ühevärvilist puhast tausta, siis mine 'Settings -> Personalization -> Lock screen' alamkategooriasse ja lülita see "Show Windows background picture on the sign-in screen" parameeter välja:

Show Windows background picture on the sign-in screen


14) Windows Spotlight ("Windows Huvitav"): See personaliseeritud Lukustuskuva (Lock Screen) uus funktsioon on nüüd kättesaadav Windows 10 Pro ja Enterprise kasutajatele. Windows Spotlight funktsioon võib autommaatselt muuta lukustuskuva ja seda vastavalt Sinu eelistustele. Antud funktsioon näitab lukustuskuval Win 10 uusi funktsioone; vahetab iga päev automaatselt ilusaid taustapilte, mis võetakse Bing otsingumootorist; ta õpib tundma Sinu poolt installitud äppisi ja Sinu poolt kasutatavaid teenusi ning kuvab vastavalt sellele igasuguseid nõuandeid ja soovitusi jne. Rakendused võib otse sinna Lukustuskuvale panna ja sinna ilmub ka Cortana. Üks näide varasemast ajast: pilt ...............ja................... pilt.

Windows Spotlight ("Windows Huvitav")


Kui Sa kasutad seda Windows Spotlight funktsiooni, siis ilmuvad Lukustuskuvale ka Microosfti reklaamid ja neid Sa välja lülitada ei saa - pilt. Sa võid aga lülitada välja need reklaamid, mis ilmuvad Sinu Lukustuskuvale siis kui Sa valid tema jaoks Picture või Slideshow funktsiooni: mine 'Settings -> Personalization -> Lock screen' alla ja lülita see Get fun facts, tips, tricks, and more on your lock screen parameeter välja (Off) - pilt.

Selle Lukustuskuva kasutamine ei ole kohustuslik ja kasutajad võivad ta soovi korral täielikult välja lülitada.


PS! Windows Spotlight vahendi poolt kasutatavd pildid asuvad kaustateel C:\Users\SinuKasutajanimi\AppData\Local\Packages\Microsoft.Windows.ContentDeliveryManager_cw5n1h2txyewy\LocalState\Assets\. Antu pildid tulevad sinna Microsofti serveritest ja need on seotud Bing otsimootori pildigaleriiga (https://www.bing.com/gallery/). Sa võid neid 'Assets' kaustas asuvaid pilte ka ise suvalises pildivaatamise või töötlemise rakenduses avada, neid pilte vaadata ja neid soovi korral ka muuta. Sa võid ka ise sinna 'Assets' kausta omaenda pilte lisada. Et neid pilte vaadata või muuta või lisada, tee järgmist:

* Tee kõik varjatud kaustad File Explorer all nähtavaks: Ava File Explorer akna ribamenüüs View vaheleht ja pane seal ribamenüüs linnuke Hidden items kontrollruutu.
* Mine sinna Assets kausta ja nimeta seal asuvad failid ümber ning pane nende laienditeks JPG (.jpg), näiteks Spotlight-1.jpg.
* Seejärel võid antud pilte ka vaadata, muuta jne. Uute piltide sinna lisamisel, vaata et nende resolutsioon vastaks Sinu displei resolutsioonile. Ilusaid pilte võiba ka sealt https://www.bing.com/gallery/ veebsaidist alla laadida.
* Tee seda omal riisikol.15) DPI Scaling (DPI skaleerimise/mastaapimise/suumimise) funktsiooni parandamine: Tänapäeva tööstus laseb välja üha suurema- ja suurema resolutsiooniga displeisid ja modernsed äpid ning kasutajaliidesed on täielikult resolutsiooni-sõltuvad. Kuid see tekitab kohe ka ühe suure probleemi, nimelt paljud vanemad töölaua programmid ei ühildu korrektselt selle uue skaleerimisega ja tulemuseks on ähmane tekst ning pisikesed ikoonid. Kuid nüüd paistab, et Microsoft leidis ka sellele probleemile lahenduse. Kuid näiteks standardsete töölaua rakenduste uduse või tuhmi teksti probleem ikkagi on - seda just pärast DPI skaleerimist.


16) Tahvelarvuti režiim ja akende kinnistamine: Mõningad asjad töötavad nüüd tahvlirežiimis nii nagu see oli ka Windows 8 (8.1) puhul. Näiteks et avatud akent sulgeda, lohista ta ekraani allaäärde.

Uuendati ka akende kinnistamise (Snap assist) funktsiooni. Nüüd suurendades ühe akna suurust, muutuvad automaatselt ka naaberakende suurused, nad kas surutakse kokku või laiendatakse, et hõivata järelejäänud vaba ekraaniosa. Selle funktsiooni võib sisse/välja lülitada Settings -> System -> Multitasking alamkategooria kaudu - pilt.


17) Settings äppi on lisatud ka uusi alamkategooriaid ja parameetreid / funktsioone.


*** Alates novembris 2015 saabuvast suurest globaalsest Windows 10 Fall Update värskendusest (koodinimega Threshold 2) ja 2016. aasta algusest saab selle Windows 10 süsteemile ülemineku pakkumise "reserveerimise" aeg läbi. Kuni siiani pakuti Windows 10 versioonile üleminekut Windows Update vahendis kui "Optional Update" värskendust, aga alates 2016. a. viiakse see pakkumine seal üle "Recommended Update" kategooria alla. Seega, kui Windows 7 ...........või............... Windows 8.1 jooksutajatel on pandud see Windows Update vahend automaatsele režiimile ("Install updates automatically"), siis laetakse Windows 10 installeerimise failid vaikimisi alla (juhul kui seda juba varem tehtud ei oldud) ja alustatakse automaatselt Windows 10 installeerimist. Kuid see ei tähenda seda et kui Sa ärkad näiteks 1. jaanuaril 2016 üles, käivitad kompuutri ja avastad, et Sinu Windows 7 (või Windows 8.1) on salaja asendatud Windows 10 süsteemiga. Windows 10 installeerimise alustamiseks küsitakse ka Sinu luba ja Sa võid selle kohe alguses ka katkestada. Peale selle võid ka selle Windows 10 automaatse installi keelata - loe sellest edasi sealt.

Märkus: Eks nende Windows 10 installeerimisfailide vaikne ja kasutajatele teadmatu allalaadimine käis ka juba varem ning seda varjatud $windows.~BT ja $Windows.~WS süsteemikaustadesse - sellest oli juttu seal.


18) Windows juhib ise Sinu vaikimisi printerit: Kui Sa liigud oma tööd tehes tihti ringi ja kasutad kaasaskantavat Winows 10 baseeruvat seadet nii kodus-tööl ning isegi oma ettevõtte erinevates allüksustes, siis saad oma vaikimisi printerile ligipääsu nüüd märksa loogilisemal teel. Windowsi varasemates versioonides ei muudetud kunagi Sinu vaikimisi printerit ja kui Sul oli vaja kasutada uues kohas erinevat printerit, siis pidid iga kord ise käsitsi uuesti printeri valima. Nüüd, seoses Windows 10 Novembri Värskendusega, võid lubada Windowsil juhtida oma vaikimisi printerit nii et see printer, mida Sa viimati kasutasid, jääb automaatselt Sinu vaikimisi printeriks. Sa näed seda 'Settings -> Devices -> Printers & Scanners' alamkategooria all:

Sa näed seda 'Settings -> Devices -> Printers & Scanners' alamkategooria all


Sa võid ülemisest pildist näha seda et kui see "Let Windows manage my default printer" funktsioon on sisse lülitatud, siis see printer, mida ma viimati kasutasin, on tähistatud kui "Last used" ja seda printerit pakutakse ka järgmine kord, kui ma tahan antud seadmelt midagi printida. Kui Sa valid aga erineva (teise) printeri, siis omistatakse temale see "Last used" silt ja temast saab ka järgmise uue printimise töö vaikimisi printer.

Kui Sa oma Win 10 seadmega ringi ei liigu, siis võid selle uue funktsiooni välja lülitada ja määrata oma tulevaste printimistööde jaoks üheainsa vaikimisi printeri - pilt.


19) Paremklikk lubab Sul Windows Defender antiviirusega skaneerida: Nüüd võid valida kausta või faili, teha sellel paremkliki ja valida ilmuvast kontekstmenüüst 'Scan with Windows Defender...' käsu, et alustada kohe antud kausta/faili skaneerimist - varem see võimalus puudus:

Scan with Windows Defender...


20) Reisimisel ajatsooni automaatne muutmine: Nüüd toimib see nagu ka nutitelefonide puhul, kui Sa lülitad lennureisi (õhulennu) lõppedes selle "Airplane mode" funktsiooni välja, siis muudetakse automaatselt ka Sinu uue asukoha ajatsooni - pilt.


21) Uute värskenduste allalaadimise ja installeerimise edasilükkamine (ainult Windows 10 Pro, Enterprise või Education versioonide jaoks): Loe sellest sealt.


22) On veel ka muid uuendusi: Windows 10 Fall Update sisaldab ka uusi ikoone ja muid visuaalseid parandusi: Süsteem on stabiilsemaks muudetud; on parandatud mälu juhtimist; 30% kiirem buutimine võrreldes seda sama riistvaraga Windows 7 masinaga; on kasvanud jõudlus jne.


NB! Et vältida ühildumise ja muid probleeme, skaneerib Novembri (Threshold 2) värskendus installeerimise käigus Sinu süsteemi tarkvara ja võib eemaldada need programmid, mis ei ühildu antud Windowsi värskendusega. Nendeks programmideks võivad olla näiteks CCleaner ja muud taolised ning ka vananenud versioonidega antiviirused (Bitdefender, Spybot Search & Destroy, NOD32 Antivirus jne). Pärast Threshold 2 installi lõpetamist ilmub osade eemaldatud programmidega seotud teade Tegevuskeskusesse (Action Center) ja Sa leiad oma töölaualt ka Removed Apps.html nimelise kiirkorralduse:

Removed Apps.html


Antud Removed Apps.html dokument avatakse Sinu vaikimisi brauseris ja Sa leiadki sealt kõik eemaldatud tarkvarad ning draiverid - pilt. See ei tähenda, et Sa ei või neid programme enam tulevikus kasutada, Sul tuleb lihtsalt nende uuemad versioonid alla laadida (või need ära oodata).

Juhul kui eemaldatakse Sinu mittesobiv antiviirus, siis käivitatakse automaatselt Microsofti enda Windows Defender antiviirus.
Windows 10 Fall Update (Windows 10 Version 1511) värskendusega seotud üleliigsete failide kustutamine ja kettaruumi vabastamine: Pärast Windows 10 Version 1511 versiooni installi lõpetamist võiks Windows 10 Fall Update värskendusega seotud üleliigsed kaustad/failid ära kustutada. Nende maht on üsna suur - kuni 20 GB. Kui Sa teed Windows 10 Version 1511 puhta installi tühjale kettale või partitsiooni, siis seda probleemi ei ole.

Kuid kustuta need üleliigsed kaustad/failid ainult sel juhul kui see uus Windows 10 Version 1511 versioon töötab Sinu masinas rahuldavalt - proovi teda paar-kolm päeva. Kustutamist alusta ainult siis kui Sul on selle vaba salvestusruumiga tõesti suured probleemid.

Tegelikult kustutatakse need kaustad/failid ka automaatselt: Kui Sa uuendad oma olemasoleva Windows 10 RTM (build 10240) versiooni Windows 10 Version 1511 versioonini, siis jäetakse Sinu eelmise versiooni taastamise partitsioon alles. Sama ka Windows 7 ja Windows 8.1 puhul: Kui Sa lähed üle Windows 10 operatsioonisüsteemile, siis jäetakse Sinu Windows 8.1 masina taastamise partitsioon (recovery partition) alles. Juhul kui Sa ei ole antud partitsiooni ise kustutanud, siis võid soovi korral oma Windows 8.1 (või Windows 7) süsteemini tagasi kerida. Kui Sa läksid üle uuele Windows 10 süsteemile, siis saad oma eelmisele Windowsi versioonile tagasi kerida "Settings äpp -> Update and Security -> Recovery" alamkategooria kaudu. Sama saad teha ka siis kui Sa uuendasid oma Windows 7 versiooni Windows 10 versioonini. Kuid pea meeles, et seda saab teha ainult ühe kuu jooksul pärast Windows 10 süsteemile üleminekut. Pärast seda 1 kuud kustutatakse eelmise Windowsi kokkupakitud failid, mida hoitakse selles samas Windows.old kaustas, automaatselt - pilt.

Kasuta nende üleliigsete Windows.old & Win 10 installeerimisfailide kustutamiseks 'Disk Cleanup' utiliidi abi. Tee järgmist (näide ühest varasemast Win 10 prooviversioonist):

* Tipi Start Menu või Cortana otsingukasti sõnad Disk Cleanup ja seejärel kliki üleval 'Disk Cleanup' lingile - pilt. (Alternatiivina võid ka vajutada Windows + R klahvikombinatsiooni, tippida Run dialoogiaknasse sõna cleanmgr ja vajutada ENTER, et avada sedasama Disk Cleanup utiliiti. Või ava Start Menüü, kliki all vasemal All apps nupule, ava Windows Administrative Tools menüü ja kliki Disk Cleanup kiirkorraldusele - pilt.)

* Veendu, et järgmises aknas oleks valitud C: draiv ja kliki nupule OK - pilt.

* Kliki allpool 'Clean up system files' nupule - pilt.

* Veendu, et järgmises aknas oleks valitud C: draiv ja kliki nupule OK - pilt.

* Kalkuleeritakse... - pilt.

* Märgista 'Previous Windows installation (s)' ja ka kõik muu vajalik ning kliki OK - pilt.

* Kliki 'Delete Files' nupule - pilt.

* Kliki nupule 'Yes' - pilt.

* Ja algabki Windows.old kausta (või kaustade) süsteemist kustutamine - pilt.

Märkus: Näiteks CCleaner tarkvaras on samuti see vanade Windowsi installatsioonide kustutamise võimalus olemas - pilt.
Järgmine suurem värskenduste raund planeeritakse 2016. ja 2017. aastasse. Siis ilmub suur Redstone värskendus (Windows 10 arendamise uus haru) ja ta lastakse välja kolmes etapis:

1) Windows 10 'Anniversary Update' (koodinimega "Redstone 1") tasuta värskendus ilmub 02.08. 2016 kuupäeval.

2) Järgmine suur värskendus (koodinimega "Redstone 2") ilmub siis aprillis 2017 - tutvustus.

3) Ja neljas suur Windows 10 vahendite värskendus (koodinimega Redstone 3 / RS3) ilmub aga välja septembris 2017.

Praegu ja ka tulevikus lastakse igal aastal välja 2 suurt funktsioonide (vahendite) värskendust: üks selline suur värskendus lastakse välja Märtsikuus (või Aprillikuus) ja teine Septembrikuus (või Oktoobrikuus) igal aastal. Nende uute suurte värskenduste levitamine hakkab kestma umbes 2-3 kuud, aga mõnel juhul palju-palju kauemgi ja nende uute Windowws 10 versioonide tugi kestab 1,5 aastat.

EtteotsaWindows 10 Fall Update (Build 10586) värskenduse kättesaamise- ja installiga tekkivad probleemid:


Probleem 1: Sa ei näe oma kompuutris Windows 10 November Update (Threshold 2) värskendust. Kui Sa kontrollid uute värskenduste olemasolu (Start Menüü -> Settings -> Update & security -> Windows Update -> Check for updates), siis Sa ei näe seal Windows Update ekraanis ühtegi uut värskendust vaid seal kuvatakse ainult seda "Your device is up to date" kirja. Selle põhjuseks võib olla mitu asjaolu:

* Juhul kui Sa uuendasid hiljuti oma Windows 7 või Windows 8.1 kompuutri Windows 10 RTM versioonini ja kui sellest on möödas vähem kui 31 päeva, siis Sa ei saa veel seda uut globaalset Windows 10 Fall Update (Build 10586) ehk Windows 10 November Update (Threshold 2) värskendust. Kui see 31 päeva saab mööda, siis saad kätte ka selle uue värskenduse. See on tehtud turvakaalutlustel ja ka ettevaatusabinõuna, sest uuendamisel Windows 10 süsteemini, luuakse kõvakettale automaatselt ka eelmise opsüsteemi reservkoopia. Seda reservkoopiat hoitakse kõvakettal 31 päeva, et kasutaja saaks oma eelmise opsüsteemi taastada - seda juhul kui talle see Windows 10 ei meeldi. (31 päeva möödudes see reservkoopia kustutatakse ja Sa ei saa oma varasemat operatsioonisüsteemi enam taastada. Aitab ainult eelmise opsüsteemi DVD-plaat või allalaetud ISO fail + tootevõti jne...)


* Selle uue värskenduse kättesaamist võib takistada ka Windows Update vahendi "Defer upgrades" säte (ainult Windows 10 Pro, Enterprise või Education süsteemides). Tee järgmist: Ava Settings äpp ja mine "Update & security -> Windows Update" alamkategooriasse. Seejärel kliki paremal Advanced options (Täpsemad suvandid) lingile. Nüüd deaktiveeri see "Defer upgrades" funktsioon ("Lükka edasi uuendused") ja kontrolli uuesti Novembri värskenduse saadavust.

Märkus: Sa võid seda teha ka Group Policy Editor konsooli kaudu: Mine Local Computer Policy > Computer Configuration > Administrative Templates > Windows Components > Windows Update. Vaata, et kas "Defer Upgrade" on lubatud. Kui ta on aktiveeritud, siis lülita ta välja ("not configured").


* Sa võid kasutada ka seda Windows Media Creation Tool vahendi abi ja seda järgmistel juhtudel:

- Kui Sa juba jooksutad Windows 10 versiooni, aga kui Windows Update vahendi kaudu tekivad selle globaalse värskenduse kättesaamisega mingid probleemid. Sel juhul võid teha kas Win 10 puhta installi või siis upgrade installi (Sinu sätted, tarkvara jne jäetakse alles). Tootevõtit ei nõuta, aktiveerimine toimub automaatselt.
- Kui Sa juba jooksutad Windows 10 versiooni, aga kui Sa tahad nüüd teha Windows 10 puhast installi. Tootevõtit ei nõuta, aktiveerimine toimub automaatselt.
- Kui Sa jooksutad Windows 7 või Windows 8.1 versiooni ja tahad nüüd minna üle Windows 10 süsteemile antud intrumendi abil mitte aga Windows Update kaudu. Sel juhul võid teha kas Win 10 puhta installi või siis upgrade installi (Sinu sätted, tarkvara jne jäetakse alles). Sel juhul võid juba installeerimise käigu sisestada oma legaalse Windows 7, Windows 8 või Windows 8.1 versiooni tootevõtme.
(Sellise aktiveerimise peamine eelis: Sinu masinas ei pea enam olema Windowsi varasemat versiooni, piisab ainult tootevõtme olemasolust.)


Probleem 2: Uuendamise protsess jääb seisma (külmub) kusagil 44% juures. Eemalda oma arvutist SD-kaart. Sa võid selle mälukaardi eemaldada otse Win 10 uuendamise ajal, siis kui see protsess peatus, ja seejärel jätkatakse uuendamist.


Muud värskendustega seotud probleemid: Loe teiselt veebilehelt.


Lisa: Windows 10 Home versioonilt üleminek (upgrade) Windows 10 Pro versioonile ja seda täiesti TASUTA!

Etteotsa
< Tagasi Windows 10 pealehele ja sisukorda

 

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Us .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Me .|. .|. .|. .|. .|. .|. Site Map .|. .|. .|. .|. .|. .|. POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik 2015 (16/17/18)