USB 3.1 standard ja USB Type-C

Win 10 logo Windows 10 hakkab toetama ka USB 3.1 standardit. USB Type-C (USB-C) uut tüüpi füüsiline ühendus. USB-C on seega standardliides nii andmete kui ka toite edastamiseks ühe kaabli kaudu.

 

Lisaks: USB 2.0 vs USB 3.0 standard. Uusim USB 3.2 spetsifikatsioon võib arvuti ostjatele segadust tekitada...

 

Uuendatud, sept. 2019. Augustis ilmus välja ka uus USB4 standard.

 

Lisa oma vanemale kompuutrile palju kiirem USB 3.0 tugi (või siis lisa oma uuemale juba USB 3.0 standardi toega kompuutrile rohkem USB 3.0 portisid).

 

 

 

 

 

USB Type-C (USB-C) / Thunderbolt 3 on uut tüüpi universaalne füüsiline ühendus (konnektor). USB-C on standardliides nii andmete kui ka toite edastamiseks üheainsa kaabli kaudu. See uus USB ühendus ise võib toetada mitut erinevat juba olemasolevat USB standardit (näiteks nagu USB 3.1) ja anda edasi ka USB toidet (USB PD). USB Type-C (tuntud ka kui lihtsalt USB-C või USB C) on seega 24-kontaktiga USB ühenduse süsteem, mis kindlustab nii andmete kui ka toite üheaegse ülekandmise. USB Type-C on uus ühenduse standard ja ta on väga väike. Ta on umbes kolmandik vanast USB Type-A ühenduse suurusest. Seda uut ühenduse standardit suudavad toetada KÕIK seadmed. Sa vajad nüüd ainult ühte kaablit, et näiteks ühendada oma väline kõvaketas sülearvuti külge või et laadida oma nutitelefoni USB kaudu. USB Type-C võib anda toidet seadmetele võimsusega 100W, mis lubab näiteks isegi suurtel monitoridel töötada ainult üheainsa USB kaabli abil. Elektritoidet võib edastada samal ajal andmete edastamisega — andmete ja toite edastamine toimub üheainsa ühenduse kaudu. Sa võid näiteks oma sülearvuti ühendada välise displei külge, mis saab toidet vooluvõrgust ja sel teel laadida nii oma läpakat kui ka kasutada seda välist täiendavat displeid — kõik toimub ainult üheainsa väikse USB Type-C ühenduse abil. Sa ei vaja enam suurt hulka eri tüüpi ühendustega / konnektoritega ehk pistikutega erinevaid USB kaableid. Kaabel ise omab mõlemates otstes sedasama USB Type-C ühendust (konnektorit) — tema mõlemates otstes on seega ühesugune ühenduspistik.
Märkus: USB-C pistiku puhul kasutatakse Thunderbolt 3 liidese tehnoloogiat. Thunderbolt on riistvara liidese standard, mis töötati välja Inteli poolt (koostöös Apple'iga) ja mis võimaldab välisseadmete ühendamist arvutiga. Thunderbolt 1 ja 2 standardid kasutavad sedasama ühendust, mida ka Mini DisplayPort (MDP), samas kui Thunderbolt 3 kasutab USB-C ühendust.
Thunderbolt kasutajaliides ühendab PCI Express (PCIe) ja DisplayPort (DP) kaheks jadasignaaliks ning lisaks sellele edastab ka alalisvoolu (DC), seda kõike ühes kaablis. Üks selline Thunderbolt ühendus võib erinevate topoloogiate abil toetada kuni kuut välisseadet.

Thunderbolt™ 3: suurem kiirus, rohkem piksleid ja rohkem võimalusi. Thunderbolt 3 standard toob Thunderbolt'i ka USB-C ühendusse, kindlustades sellega kuni 40 Gbps kiiruse ja luues ühe kompaktse pordi, mis teeb kõike - kindlustab universaalse kiire ühenduse suvalise tugijaama, displei või andmete edastamise seadmega:

Thunderbolt 3: suurem kiirus, rohkem pikseleid ja rohkem võimalusi.
Silmas peab pidama ka seda et mitte kõik seadmed, mis on varustatud USB-C portidega, ei pruugi toetada USB 3.1 või USB toite ülekandmist. Toome näiteks Intel Compute Stick STK2m3W64CC (Windows 10 opsüsteemiga mini-kompuutri), mis omab ühtainsat USB 3.0 porti ja ühte USB 3.0 Type-C ühendust/porti, mida kasutatakse nii toite kui ka andmete edastamiseks, aga ülejäänud kaks ekstra USB 3.0 porti asuvad 5V, 4A toiteadapteril. Ühesõnaga see USB 3.0 Type-C kaabel toob adapterist toite mini-kompuutrisse ja ühtlasi transpordib andmeid mini-kompuutri ning toiteadapteri vahel (Sa võid selle toiteadapteri külge ühendada kaks välist USB andmekandjat/seadet):

Intel Compute Stick STK2m3W64CC (Windows 10 opsüsteemiga mini-kompuutri) Intel Compute Stick


Kuid vanemate seadmete (st mitte USB Type C seadmete) jaoks pakutakse ka selliseid kaableid, millede ühes otsas USB Type-C ühendus / konnektor ja teises otsas aga vanem USB ühendus. Seda selleks et neid uusi USB Type C ja vanemaid USB Type A portidega seadmeid saaks omavahel ühendada - sellest edaspidi siin pikemalt.

USB Type C port võib asendada vanad standardsed USB, DisplayPort ja isegi MagSafe pordid. Näiteks uus MacBook omab ka seda uut USB Type C ühendust ja Apple väidab, et see port võib palju teha - spetsifikatsioon:

* Laadimine / toide
* USB 3.1 Gen 1 (kuni 5 Gbps)
* DisplayPort 1.2 video väljund
* VGA video väljund kasutades USB-C VGA Multiport Adapter abi (müüakse eraldi)
* HDMI video väljund kasutades USB-C Digital AV Multiport Adapter abi (müüakse eraldi)


Märkus: Mis on USB 3.1 Gen 1? USB 3.1 Gen 1 on see, mis USB 3.0 oli enne seda kui ta uuendati USB 3.1 versioonini (või rohkem täpsemalt USB 3.1 Gen 2 versioonini). Kuigi veelgi uuem Gen 2 pakub juba kuni 10 Gbps andmeedastuse kiirust, siis ka Gen 1 pakub samuti üsna rahuldavat 5 Gbps kiirust (mis on võrreldes USB 2.0 standardiga, mis toetas maksimaalselt ainult 480Mbps, suur edasiminek)


MacBook uue 'USB Type C' ühenduse võimalused:

MacBook uue 'USB Type C' konnektori võimalused


Microsoft teatas, et Windows 10 hakkab toetama USB 3.1 Type-C ja USB Dual Role standardeid. USB Dual Role ja Type-C standardid lubavad seadmete jaoks luua uut tüüpi ühendamise stsenaariume, näiteks mobiiltelefoni ühendamine USB väliste seadmetega või sülearvuti ühendamine lisadispleiga kasutades selleks USB Type-C (USB-C) ühendust.

USB 3.1 Gen 2 toetab ka märksa kiiremat andmeedastust - kuni 10 Gbps. See tähendab seda et isegi sülearvutiga ühendatud väline kõvaketas hakkab töötama üle kahe korra kiiremini kui seda eelmise USB 2.0 standardi puhul. (USB 3.0 toetab andmete edastamise kiirust kuni 5 Gbps.)

Antud uue standardi jaoks on vaja ka uusi seadmeid, mis teda toetaksid, aga õnneks ta ühildub ka vanade USB 3.0 ja USB 2.0 versioonidega. USB 3.1 Type-C port ei ole praegu olemasolevate USB portidega küll füüsiliselt tagasiühilduv, aga kuna temasse sisseehitatud USB 3.1 standard toetab ka USB 3.0 ja USB 2.0 versioone, siis vajad Sa ainult adapterit, et teha konvertimist. Lähitulevikus hakkavad paljud kompuutrid omama mõlemaid nii uusi USB Type-C porte kui ka vanemaid suuremaid USB Type-A porte. Alumisel pildil siis USB 3.1 Type-C ühendus / konnektor:

USB 3.1 Type-C konnektor


Ja järgmisena siis juba märksa ülevaatlikumad pildid:

1) USB Type-C (USB-C) spetsifikatsioon:

USB Type-C spetsifikatsioon2) USB 3.1 Type C to Standard USB 3.0 Type A
kaabel:

USB 3.1 Type C to Standard USB 3.0 Type A kaabel3) USB-C to USB 3.0 Type A kaabel:

USB-C to USB 3.0 Type A kaabel


Müüki on ilmunud ka sellised USB mälupulgad, millede üks ots omab USB 3.0 pistikut ja teine ots aga USB-C tüüpi pistikut, näiteks Emtec Duo USB-C USB mälupulk. Selline 32GB mälupulk maksab umbes $20 ja 64GB vastavalt siis $30.

Samsung pakub oma T3 liini 250GB, 500GB, 1TB ja 2TB väliseid USB-C kasutajaliidesega SSD kettaid, näiteks Samsung T3 portable SSD, mis lubab lugemise/kirjutamise kiiruseks 450MB/sekundis - umbes 4x kiiremini kui seda traditsioonilised välised kõvakettad (HDD). Need portatiivsed SSD kettad ühilduvad USB 3.1(Gen.1, 5Gbps), 3.0, 2.0 standardiga. Hinnad: 256GB T3 - $120 ja 500GB mudel - $200.USB Type-C to HDMI standard: HDMI (High-Definition Multimedia Interface) litsents lubab üheainsa kaabli konverterit, mis konverdib HDMI 1.4b to USB Type-C ja seega mingit täiendavat donglit (dongle) või adapterit ei lähe enam vaja. HDMI Alt Mode toetab uue HDMI standardi kõiki funktsioone, sh ka 4k resolutsiooni ja audio taasesituse kanalit. See tähendab seda et iga kompuutri, tahvelarvuti või muu seadme, mis omab USB Type-C väljundit/porti, võib ühendada välise displei HDMI porti ja seda üheainsa kaabliga:

USB Type-C to HDMI standard

EtteotsaNüüd on saadaval ka Thunderbolt 3 ja USB-C lisaseadmed: Näiteks SAPPHIRE Technology lasi nüüd välja uue Thunderbolt 3 ja USB-C lisaseadmete sarja nii Windowsi kui ka Mac kasutajate jaoks:

Nüüd on saadaval ka Thunderbolt 3 ja USB-C lisaseadmed


Näiteks SAPPHIRE USB-C 4-in-1 Travel Dock koos laadimisega (PD Charging) pakub järgmisi võimalusi:

• Directly connect the adapter to the USB-C port on your Notebook, Ultrabook or MacBook
• Connect your systems through a USB-C to VGA or HDMI outputs for monitor display
• Support up to 3840 x 2160 (HDMI) or 1920 x 1200 (VGA) resolution
• Features a USB3.0 Type A port for data transferring
• Equipped with a RJ45 Ethernet port
• Features a USB3.0 Type C female port for power charging
(When your system’s USB-C port is already connected to the monitor, there is another Type-C port for power charging.)
• Pass through from downstream USB-C to upstream
• USB Type-C, reversible cable
• Portable, stylish and slim
• Simple plug and play, no need for driver or software installation


Connector Interfaces:

• USB-C Input
- Support VESA USB Type-C DisplayPort Alt Mode
• Display output *
- HDMI female connector, up to 3840 x 2160 @30Hz resolution
- VGA female connector, up to 1920x1200 @60Hz resolution
* Only one of the display outputs can be operated at any one time(HDMI or VGA)
• USB downstream output port
- USB 3.0 Type-A female x 1 (Data Transferring)
- USB Type-C female x 1 (Power Charging)
• LAN
- RJ45 Gigabit Ethernet x 1
• Supports Bus-powered and Self-powered (via USB-C port)


Süsteeminõuded: PC / Laptop with USB-C interface supporting VESA USB Type-C DisplayPort Alt Mode.
Toetatavad operatsioonisüsteemid: Windows 10, Apple macOS ja Chrome OS.

SAPPHIRE USB-C 4-in-1 Travel Dock koos laadimisega

* Plug USB Type-C power adapter into SAPPHIRE USB Type-C device in order to provide charge to Laptop


Aga SAPPHIRE USB-C to HDMI Adapter koos PD (toite) laadimisega pakub siis selliseid võimalusi:

• Directly connect the adapter to the USB-C port on your Notebook, Ultrabook or MacBook
• Connect your systems through a USB-C to HDMI output for monitor display
• Supports up to 4096 x 2160 @60Hz resolution
• Features a USB3.0 Type C female port for power charging
(When your system’s USB-C port is already connected to the monitor, there is another Type-C port for power charging.)
• Pass through from downstream USB-C to upstream
• USB Type-C, reversible cable
• Portable, stylish and slim
• Simple plug and play, no need for driver or software installation


Connector Interfaces:

• USB-C Input
- Support VESA USB Type-C DisplayPort Alt Mode
• Display Ouput
- HDMI female connector, up to 4096 x 2160 @60Hz resolution
• USB-C Power Input Port for Charging
- Pass through from downstream USB-C to upstream
- Power Delivery up to 60 watts


Süsteeminõuded: PC / Laptop with USB-C interface supporting VESA USB Type-C DisplayPort Alt Mode.
Toetatavad operatsioonisüsteemid: Windows 10, Apple macOS ja Chrome OS.

Aga SAPPHIRE USB-C to HDMI Adapter koos PD (toite) laadimisega

* Plug USB Type-C power adapter into SAPPHIRE USB Type-C device in order to provide charge to Laptop


SAPPHIRE USB-C to VGA Adapter koos PD (toite) laadimisega pakub järgmisi vahendeid:

• Directly connect the adapter to the USB-C port on your Notebook, Ultrabook or MacBook
• Connect your systems through a USB-C to HDMI output for monitor display
• Supports up to 1920 x 1200 @60Hz resolution
• Features a USB3.0 Type C female port for power charging
(When your system’s USB-C port is already connected to the monitor, there is another Type-C port for power charging.)
• Pass through from downstream USB-C to upstream
• USB Type-C, reversible cable
• Portable, stylish and slim
• Simple plug and play, no need for driver or software installation


Connector Interfaces:

• USB-C Input
- Support VESA USB Type-C DisplayPort Alt Mode
• Display Ouput
- VGA female connector, up to 1920 x 1200 @60Hz resolution
• USB-C Power Input Port for Charging
- Pass through from downstream USB-C to upstream
- Power Delivery up to 60 watts


Süsteeminõuded: PC / Laptop with USB-C interface supporting VESA USB Type-C DisplayPort Alt Mode.
Toetatavad operatsioonisüsteemid: Windows 10, Apple macOS ja Chrome OS.

USB-C to VGA Adapter

* Plug USB Type-C power adapter into SAPPHIRE USB Type-C device in order to provide charge to Laptop

Etteotsa
USB Type-C (USB-C) kaablite ostmisest: Ole nende USB Type-C kaablite ostmisega HOOLIKAS ja ETTEVAATLIK, sest ebakvaliteetsete ja odavate USB Type-C kaablite ostmisel võid oma seadmed ära rikkuda! Enne kui Sa ostad oma uue seadme jaoks USB Type-C kaabli, veendu, et see kaabel ikka vastaks USB-C spetsifikatsioonile.
Probleem tekib just selliste kaablitega, mille ühes otsas on uus USB Type C konnektor / ühendus ja teises otsas aga vanem USB konnektor / ühendus. Suurem osa seadmeid kasutavad siiani veel seda vana USB 3.0 Type A porti. Seega, kui Sa hankisid endale uue USB Type-C seadme, siis läheb Sul võib olla vaja ka USB-C-to-A kaablit, et ühendada ta näiteks oma vanema sülearvutiga. (Selliseks kaabliks võiks olla näiteks USB 3.1 Type C to Standard USB 3.0 Type A kaabel - siin eelpool oli sellest kaablist ka pilt - seal.)

Probleem: USB Type-C seadmed toetavad palju kiiremat laadimist, aga enamik vanu USB Type-A seadmeid seda ei suuda. Paljud ebakvaliteetsed kaablid ei ühildu USB-C spetsifikatsiooniga ja nad omavad kehva takistust.

Seega, enne kui Sa ostad kaabli, mille ühes otsas on uus USB Type-C konnektor ja teises otsas aga vanem USB 3.0 konnektor, veendu, et see kaabel ühilduks USB-C spetsifikatsiooniga. Enne sellise kaabli ostmist, külasta näiteks USB-C Compliant veebsaiti, kus on siis ära toodud need kaablid, mida on juba testitud ja mis ühilduvad USB-C spetsifikatsiooniga.

USB 2.0 ja USB 3.0 kaablid:

USB 2.0 ja USB 3.0 kaablid


Kokkuvõttes ei tähenda see veel seda et kõik muud ühendused kaovad ja alles jääb ainult see uus USB Type-C standard. Ka muid ühendusi on veel üsna kaua vaja, kasvõi näiteks Ethernet (võrgukaabli) ja USB 3.0 ühendused. Mis aga kiiresti kaob, see on USB 2.0 standard, mis asendatakse USB 3.0 või USB 3.1 ühendusega. Kõige uuemad seadmed omavadki ainult seda USB 3.0 porti (porte) ja lisaks veel näiteks sedasama USB Type-C porti. Kui oled märganud, siis näiteks USB 2.0 jaoturite (hub'ide) hinnad langevad kiiresti ja kaupmehed tahavad oma vanast kraamist kiiresti lahti saada - enne kui juba hilja on.

Etteotsa
USB 2.0 vs USB 3.0 standard. Uusim USB 3.2 spetsifikatsioon võib arvuti ostjatele segadust tekitada...: Kui Sa hakkad tänapäeval ostma mingit uut kompuutrit või seadet, siis näed tema spetsifikatsioonis ka seda et ta omab näiteks ühte või mitut USB 3.0 (või USB 3.1) porti ehk sisendit ja näiteks kahte USB 2.0. (Osadel uusimatel seadmetel need USB 2.0 pordid juba puuduvadki ja need on asendatud USB 3.0 portidega.)

USB (Universal Serial Bus) standard ilmus juba 1996. aastal ja see sai populaarseks tema 1.1 versiooniga, mis lubas tollal maksimaalseks andmeedastuskiiruseks 12Mb/s. Tänapäeval omab iga seade juba 'Hi-Speed' USB 2.0 (480Mb/s ehk 60MB/s) standardset ühendust. Reaalses maailmas on USB 2.0 standardi andmeedastuskiiruseks aga kusagil 280Mb/s (35MB/s).


Uus USB 3.0 (SuperSpeed USB) versioon lubab aga juba 10x kiiremat andmeedastuskiirust ja see uue põlvkonna standard on tagasiühilduv ka USB 2.0 seadmetega. Mõned faktid USB 3.0 standardi kohta:

* Kiirus. See uus standard lubab teoreetiliseks andmeedastuskiiruseks maksimaalselt 4.8Gb/s. Aga reaalses maailmas on see läbilaskevõime kusagil 3.2Gb/s või siis küllaldaseks kiiruseks, et 27GB kõrglahutusega filmi kanda üle ühe minutiga (USB 2.0 puhul oleks see 15 või rohkem minutit). Veelgi uuem USB 3.1 standard, õigemini selle USB 3.1 Gen 2 versioon, pakub andmeedastuskiiruseks juba 10 Gbit/s (1,25 GB/s).
* USB 3.0 on kahesuunaline. Erinevalt eelmisest 2.0 versioonist, kus andmeid sai korraga edastada ainult ühes suunas, võib USB 3.0 üheaegselt nii andmeid lugeda kui ka kirjutada.
* Energiaefektiivne (väiksem voolutarve). See lubab ühendada rohkem välisseadmeid ja akutoitega seadmeid kiiremini ka laadida.
* Ta on tagasiühilduv. Sinu olemasolev USB 2.0 seade hakkab tööle ka 3.0 versiooniga portidega ja vastupidi. Sa saad maksimaalse andmeedastuskiiruse kasutades USB 3.0 kaablit koos USB 3.0 seadmete- ja portidega. Kui Sa ühendad USB 3.0 seadme aga USB 2.0 porti või siis USB 2.0 seadme USB 3.0 porti, siis saad kätte USB 2.0 standardi andmeedastuskiiruse (480Mb/s).
* USB 3.0 tähistused. USB 3.0 seadmetel on pistik (või port) sinist värvi ja/või "SS" (SuperSpeed) märgistusega - näited: pilt,........................ pilt,.......................... pilt,....................... pilt,......................... pilt ............ja.................. pilt.


Uusim USB 3.2 spetsifikatsioon võib arvuti ostjatele segadust tekitada...:

USB standardid on nüüd lõppkasutaja jaoks veelgi rohkem arusaamatumaks tehtud. Kui Sa olid üks neist kolmest inimesest maailmas, kes tegelikult teadsid USB 2.0, USB 3.0, USB 3.1 Gen 1/Gen 2 jne erinevusi, ...siin on hästi, vabandust: USB 3.2 spetsifikatsioon kuulutati nüüd välja ja kõik nimetused muutusid jälle.

Uusim USB 3.2 spetsifikatsioon kindlustab kolossaalse läbilaskvuse - 20Gbps. Aga see on ka ainus asi, mis on arusaadav, sest USB 3.2 tühistab kõik eelmised spetsifikatsioonid ja uue jubeda spetsifikatsiooni nimeks on nüüdsest "USB 3.2 Gen 2x2".

Seega:

* USB 3.2 Gen 1 (varasema nimega USB 3.0 või formaalselt USB 3.1 Gen 1) omab 5Gbps ülekandekiirust ja tema ametlikuks turundusnimeks on SuperSpeed USB.

* USB 3.2 Gen 2 (varasema nimega USB 3.1 või formaalselt USB 3.1 Gen 2) omab 10Gbps ülekandekiirust ja tema ametlikuks turundusnimeks on SuperSpeed USB 10 Gbps.

* USB 3.2 Gen 2x2 (uusim spetsifikatsioon) omab 20Gbps ülekandekiirust a tema ametlikuks turundusnimeks on nüüd SuperSpeed USB 20Gbps.

Seejuures viitavad need andmed ainult ülekandekiirusele ehk läbilaskevõimele, mitte aga füüsilisele USB kaablile või pordile. Me alles läheme järk-järgult üle USB-A —> USB-C füüsilistele ühendustele, aga see on juba eraldi teema.

Kui tegemist tuleb tootega, mis tugineb USB 3.2 spetsifikatsioonile, siis peab tootja väga selgelt näitama ära selle et kui kiire see USB seade või port tegelikult on, aga seda ei kiputa reaalses elus tihti tegema... ja ostja võib vale info saada. Miski ei keela näiteks sülearvuti tootjal nimetada seadet lihtsalt "USB 3.2" pordiks ja mitte kirjeldada ostjale seda et kui palju see ülekandekiirust pakub.

Üks hea asi siiski on: see uus spetsifikatsioon on tagasiühilduv ja Sa võid oma vana USB seadme ühendada ka sinna uude USB 3.2 porti.

Uusim USB 3.2 spetsifikatsioon võib arvuti ostjatele segadust tekitada...!!! SOOVITATAV: Kui Sa tahad oma vanemale lauakompuutrile, mille emaplaat ei toeta USB 3.0 standardit, lisada samuti seda palju kiiremat USB 3.0 tuge (USB 3.0 portisid), siis võid osta näiteks selle ..............või......................... tolle USB 3. 0 laienduskaardi/adapteri. Taolise laienduskaardiga saad lisaks tema enda USB 3.0 portidele, lisada täiendavalt ka arvutibloki esipaneelil või mujal asuvad vanad USB 2.0 pordid (ühendad nende kaabli selle laienduskaardil asuva '19-pin või 20-pin Motherboard Male Header' pistikupesaga). Sa võid oma vanad USB 2.0 pordid ka alles jätta (soovitatav) ja osta ning lisada oma vanema kompuutri esipaneelile näiteks "USB 3.0 3.5 inch Front Panel with 2 USB 3.0 Ports Hub" USB 3.0 portidega lisapaneeli - pilt ...........................ja........................... pilt. Seejärel ühendad tema kaabli selle juurdeostetud USB 3. 0 laienduskaardi/adapteriga (kohe allpool ka pilt sellest).

Enne ostmist veendu, et Sinu arvutiblokis oleks mingi PCI-E X1/X16 siin/slot vaba. Sa võid ta torgata PCI Express x1, x2, x4, x8 või x16 slotti/siini/laienduspessa, aga taolisi laienduskaarte ei saa panna tavalisse PCI slotti. Seega kui vaba on mingi PCI Express (PCIe; PCIE; PCI-E) siin/slot, siis Sa osta PCI Express (PCIe; PCIE; PCI-E) USB 3.0 laienduskaart. Need laienduskaardid või adapterid ühilduvad USB 3.0, USB 2.0, USB 1.1 ja 1.0 seadmetega.

Kui Sinu vanem lauakompuuter ei toeta USB 3.0 standardit, siis võid osta näiteks alltoodud "jubinad":

USB 3.0 laienduskaart
...lisaks eeltoodule ka USB 3.0 portidega esipaneeli (soovi korral):

...lisaks ka selle (soovi korral)Kui Sa jooksutad aga uuemat lauakompuutrit, mis juba omab USB 3.0 porti ja tuge, siis võid soovi korral lisada rohkem USB 3.0 portisid näiteks selle [või................ tolle (see ei vaja täiendavat toidet) .........või................... tolle] laienduskaardi abil. Enne ostmist veendu, et Sinu arvutiblokis oleks mingi PCI-E X1/X16 siin/slot vaba. Sa võid ta torgata PCI Express x1, x2, x4, x8 või x16 slotti/siini/laienduspessa, aga taolisi laienduskaarte ei saa panna tavalisse PCI slotti. Seega kui vaba on mingi PCI Express (PCIe; PCIE; PCI-E) siin/slot, siis Sa osta PCI Express (PCIe; PCIE; PCI-E) USB 3.0 laienduskaart. Need laienduskaardid ühilduvad USB 3.0, USB 2.0, USB 1.1 ja 1.0 seadmetega.

Kui Sinu kompuuter juba toetab seda USB 3.0 standardit, siis võid osta näiteks alltoodud "jubina"...:

USB 3.0 tugi olemas - 1

...või siis selle:

USB 3.0 tugi olemas - 2Näide PCI Express laienduspesadest (siin/slot):

Näide PCI Express laienduspesadest (siin/slot)


Ja veel mõned taolised näited: pilt,.......................... pilt .............................ja................................ pilt.


Märkus: Taoliste laienduskaartide otsimiseks sisesta Google otsingusõnadeks näiteks "USB 3.0 expansion cards" või midagi taolist.


Kui Sa kasutad aga sülearvutit siis et saada ka tema jaoks seda USB 3.0 tuge (juhul kui ta ei oma USB 3.0 portisid), peab Sinu sülearvuti omama ExpressCard pesa/sisendit (slot). Kui Sul on väga vana sülearvuti koos PC Card (PCMCIA) või Cardbus pesaga/slotiga, siis Sa ei saa lisada USB 3.0 tuge.
Seega kui Sinu läpakas omab seda ExpressCard pesa/sisendit, siis osta USB 3.0 ExpressCard, et lisada see palju kiirem USB 3.0 tugi. On olemas kahe versiooniga ExpressCard kasutajaliideseid ja nad jooksevad erinevate kiirustega:

* USB 3.0 ExpressCard 1.0 toetab kuni 2.5 Gbps andmeedastuskiirust
* USB 3.0 ExpressCard 2.0 toetab kuni 5 Gbps andmeedastuskiirust

USB 3.0 ExpressCards


Sülervutite ExpressCard pesad/sisendid on küll kahes erinevas laiuses: ExpressCard/34 (34 mm) ja ExpressCard/54 (54 mm), aga neisse mõlemasse saab torgata need ülaltoodud eri laiusega 'USB 3.0 ExpressCard' laienduskaardid:

Sülervutite ExpressCard pesad/sisendid on küll kahes erinevas laiusesMärkused:

* USB 3.0 kaablite ostmisest: Igasuguste USB 3.0 standardiga kaablite ostmisel, ära osta pikemaid kui maksimum 3 meetriseid (9.8 feet) kaableid - pilt. Kolmest meetrist pikemad kaablid võivad probleeme põhjustada, aga Sa võid vajadusel oma kaabli pikendamiseks kasutada ka näiteks USB 3.0 hub'i (jaoturit).

* Windows 7 operatsioonisüsteemi USB meediast installeerimine: Windows 7 Service Pack 1 lasti välja 2011. aastal ja enamik Windows 7 installeerimise meediaid ei ole siiani uuendatud. USB 3.0 standardi toega seadmed said kättesaadavaks alates 2012 ja nüüd 2016 omavad paljud süsteemid juba neid kaasaegseid USB 3.0 portisid. Sellised uuemad kompuutrid omavad ka uuemat UEFI BIOS versiooni.
USB 3.0 on uuem kui Windows 7 Service Pack 1 ja Microsoft ei ole lülitanud USB 3.0 draivereid Windows 7 installeerimise meediasse. Kui Sa üritad nüüd installeerida Windows 7 opsüsteemi oma buutiva USB mälupulga abil ja teha seda USB 3.0 pordi kaudu, siis see install ebaõnnestub (Sa ei saa hiirt ja klaviatuuri kasutada).

Juhul kui Sinu kompuuter omab ka USB 2.0 portisid, siis kasuta Win 7 installiks ühte sellist porti ja probleem ongi lahendatud. Kuid paljud uuemad kompuutrid omavad ainult USB 3.0 portisid. Sel juhul pead oma masina BIOS Setup menüü kaudu mõningaid sätteid muutma. Kuna süsteemide BIOS/UEFI BIOS versioonid on erinevad, siis proovi alltoodud sätete muutmist (mõni neist peaks ka Sinu süsteemis olema):

- Legacy USB = Disabled
- EHCI Pre-Boot Driver = Disabled
- XHCI Pre-Boot Driver = Disabled
- EHCI/USB 2.0 = Enabled
- XHCI/USB 3.0 Switchable = Enabled
- EHCI/USB 2.0 hand-off = Disabled
- XHCI/USB 3.0 hand-off = Enabled
- Pane USB Debug sätte jaoks Enabled


- Kui Windows 7 install USB mälupulgast õnnestus, siis pane BIOS Setup ekraanis need endised sätted jälle tagasi.


* Kui Sa tahad enda uuemasse UEFI BIOS versiooniga kompuutrisse installeerida Windows 7 või Windows 8 (8.1) või Windows 10 opsüsteemi ja teha seda USB buutiva meedia abil, siis kasuta buutiva USB mälupulga loomiseks Rufus utiliidi abi - juhis.

Uuendatud, sept. 2019. Augustis ilmus välja ka uus USB4 standard:

2019. a. augustis sai selle uue USB4 standardiga seotud töö lõpule viidud ja esimesi seadmeid on oodata 2020. aastaks.

See uus USB4 (mitte aga USB 4.0) standard/protokoll põhineb Inteli Thunderbolt 3 protokollile, mis tagab kiiruse kuni 40Gbps. See tähendab, et Thunderbolt hakkab toetama ka USB4 standardit ja seega kõik USB4 seadmed ning pordid ühilduvad automaatselt ka Thunderbolt seadmetega, samuti ka seadmete laadimiseks ja kuvamiseks ühe kaabli kaudu. USB4 lubab lihtsustada ühendust ja sellise üheainsa ühenduse tüübiks jääb endiselt see USB-C.

Selle uue põlvkonna USB4 peamised omadused on järgmised:

* Kahepoolne töötamine kasutades olemasolevaid USB-C tüüpi kaableid ja kuni 40Gbps kiirusega töö, aga seda ainult siis kui kasutatakse uusi 40Gbps-sertifitseeritud kaableid. (Ühesõnaga, selle 40Gbps kiiruse saavutamiseks on vaja uusi USB-C kaableid.)
* Hulga andmete ja displei protokolle, mis jagavad efektiivselt ning maksimaalselt kogu läbilaskevõimet.
* Tagasiühilduvus USB 3.2, USB 2.0 ja Thunderbolt 3-ga.

Märkus: Kõik USB4 pordid ei toeta seda Thunderbolt 3'i, mis on endiselt Inteli standard ja mis nõuab täiendavat kiipi, muutes selle tootjate jaoks kulukamaks. Selle uue USB4 protokolli omaksvõtmine tootjate poolt võtab veel natuke aega ja esimesed selle toega seadmed ilmuvad välja aastal 2020. Seadmete tootjad peavad loomulikult tootma riistvara, millel on uued USB4 pordid ja see maksab rohkem kui seda eelmise generatsiooni tehnoloogia.


Nägu näha, siis on see USB spetsifikatsioon nüüd veelgi segasemaks läinud ja toon siin ära ka pildi, mis natuke selgitab seda olukorda - vaata.

Etteotsa

Lisainfot välismaalt kaupade ostmise kohta: Tänapäeval on kasulikum oma ostud teha otse Internetist, sest sealt saab kauba palju odavamalt kätte; on palju suurem valikuvõimalus; rohkem asjakohast infot; väga mugav; ostjate kommentaarid jne. Kui tahad kompuutriga seotud kraami osta, siis mine otse vajaliku arvuti või riistvara tootja kodulehele ja osta sealt (juhul kui Eestist seda teha saab). Või osta vajaminev asi näiteks https://www.amazon.de/,........................... https://www.amazon.co.uk/,........................................ https://www.ebay.de/,................................ https://www.ebay.co.uk/ ja muudest EU online poodidest.

Aga https://www.amazon.com/ ja teistest väljaspool Euroopa Liitu asuvatest onlain poodidest ostes vaata, et kui palju seda impordimaksu (käibemaks + tollimaks) ning kohaletoimetamise tasu, veel antud kauba hinnale lisaks, juurde lajatatakse. https://www.amazon.com/ veebipoest ostes lisanduvad mõnikord ka üsna suured import- ja kättetoimetamise maksud. (Impordimaksud ei lisandu aga kaugeltki iga kaubaga, kõik sõltub sellest et kust riigist see kaup tegelikult teele pannakse!!!) Näiteks kui Sa ostad sealt www.amazon.com onlain poest Dell või Lenovo firma mingi kallima ja korralikuma lauakompuutri, siis pead lisaks veel tervelt $400 - $700 juurde maksma, mõned näited:

* Dell kompuuter - pilt.

* Lenovo kompuuter - pilt.

* Kuid selle Lenovo lauakompuutri puhul lisandub ainult kohaletoimetamise tasu - pilt.


Sa näed peale selle ostetava asja enda hinna ka kõiki muid juurdelisatavaid hindu juba enne antud asja ostmise vormistamist, veel üks näide www.amazon.com poest - pilt.


Kuid üldiselt on sealt www.amazon.com, www.amazon.co.uk ja www.amazon.de netipoodidest väga mugav osta:

* Väga suur valik (mõnda kaupa ei saa siit Eestist siiski osta);
* Kauba väga põhjalik tutvustus (Eesti paljude netipoodide puhul pakutakse mingi kauba puhul väga vähe infot või see puudub peaaegu et üldse);
* Igasugused võrdlemisvõimalused;
* Paljude ja seda eriti just heade ning populaarsete kaupade puhul, ostjate kommentaarid ja ülevaated, kust leiab ka igasuguseid näpunäiteid, juhiseid ning soovitusi;
* Küsimused ja vastused antud kauba osas...:
* Ostetud kauba saabumise jälgimine;

* Lood amazon netipoe kasutajakonto, ostad oma esimese kauba ära ja seejärel saad järgmine kord uusi kaupu osta juba ainult ühe hiireklõpsuga ("Pay in EUR with 1-Click" nupp), st Sa ei pean enam neid tüütuid vorme täitma, klikid korra ja jääd ostetud kauba kojutoomist (või kuhu iganes) ootama. Kõigepealt klikid paremal sellele "Turn on 1-Click ordering for this browser" lingile ja seejärel "Pay in EUR with 1-Click" nupule, et antud kaupa ühe klikiga osta (Sa pead eelnevalt oma kasutajakontoga olema sisse loginud):

Turn on 1-Click ordering for this browserPay in EUR with 1-Click


!!! Kui Sa oled oma ostud lõpetanud, siis lülita see ühe hiireklõpsuga funktsioon globaalselt jälle VÄLJA! Tee seda oma kasutajakonto sätete all: 'Your Account > Payment options > 1-Click settings' kaudu ("Disable 1-Click everywhere" link seal) ja seda ikka turvalisuse pärast....

Kehtesta turvalisuse eesmärkidel, amazon poodi sisselogimisel, ka "Kaheetapiline Autentimine" ("Two-Step Verification"), tee seda 'Your Account > Login & security > Advanced Security Settings' all. Üks näide sellest kaheetapilisest autentimisest ja amazon netipoodi sisselogimisest:

Two-Step Verification

Kasuta netis ostmiseks eraldi krediitkaarti (või deepetkaarti), kus on ainult osa kogu Sinu olemasolevast rahast. Kui oled oma pstud lõpetanud, siis logi end poest välja ('Your Account > Sign Out').


* Väga turvaline osta;
* Sa võid pärast ostu vormistamist ka selle tühistada (juhul kui seda pole veel teele pandud - "Not yet shipped");
* Sa võid kauba tagastada - 14 päeva jooksul (või siis defektse või vale kauba puhul 30 päeva jooksul), pärast kauba kättesaamist; seda kauba tagastamist kasutatakse üsnagi palju...; seda tuleb teha "Returns Support Centre" (www.amazon.co.uk) ......või........Returns Center (www.amazon.com) või siis oma konto "Your Orders" lehe kaudu.
* Sa või kauba vahetada või asendada ta teisega;
* Näiteks www.amazon.com netipoest midagi ostes, tuleb kaup küll suhteliselt kaua Sinu koju (ühe nädala või poolteise jooksul), aga Sa võid ostu vormistamisel valida ka kauba kättesaamise kiire meetodi (1-3 päeva) ja sel juhul pead natuke ka juurde maksma. Aga kuhu Sul kiiret on (?) ja kui ongi, siis telli kaup lihtsalt varem....
* Saad raha ausalt tagasi; saad enda ostudest hea ülevaade, need välja printida, arhiveerida jne. Kui oled oma ostu ära vormistanud ja saanud e-maili teel ka kinnituse ning ka antud kauba kogumaksumuse, siis võid selle veel ka tühistada - enne kui ta teele pannakse. Seega jõuad antud kauba kogumaksumust võrrelda veel ka Eestis pakutavaga ja kui siit on parem osta, siis tühista see Amazon tellimus. (Mina isiklikult eelistan hea kauba eest maksta rohkem kui et osta odavat ja kahtlast asja.) Näiteks kui Sa olid sealt mingi kauba juba tükk aega tagasi kätte saanud ja kui vahepeal oldi ekspordi/impordimaksu vähendatud, siis potsatab Sinu meilipostkasti rõõmus sõnum sellest et Sinu pangaarvele on vastav summa ka tagastatud - aus mäng - üks näide sellisest tagasimaksmisest:

We're writing to let you know we processed your refund of EUR18.02 for your Order 113-2859508-8621051.

This refund is for the following item(s):

Item: WD Elements 2TB USB 3.0 Portable Hard Drive (WDBU6Y0020BBK-NESN)
Quantity: 1
ASIN: B00DULWSXI
Reason for refund: Export fee reduced

Here's the breakdown of your refund for this item:

Import Fee Deposit Refund: EUR18.02

We'll apply your refund to the following payment method(s):

MasterCard Credit Card: EUR18.02

jne....
* Impordimaksud jagunevad käibemaksuks ja tollimaksuks. Sul tuleb tasuda ka teenustasu, juhul kui tollipaberid täidetakse Sinu eest tollis. Näiteks www.amazon.com netipoest midagi ostes, ei pea Sa ise kunagi selle Eesti tolliga jamama vaid kaup tuleb Sulle otse koju. Mõne kauba puhul saadetakse Sulle küll ka elektrooniline vorm, mille pead ainult digitaalselt allkirjastama ja kogu moos.

Mina isiklikult olen üsna palju amazon'ist ostnud ja mingeid probleeme pole veel olnud, ka tagasi ei ole ma midagi saatnud. Vahetevahel tekivad probleemid just siin Eestis, näiteks kui Eesti Post / Omniva ei toonud Sulle pakki otse koju vaid saatis selle Sinu kõige lähimasse EP postkontorisse, siis helistage neile ja tõstke lärmi... (mõnikord tahavad nad selle eest veel lisatasu - kojutoomise eest - aga see oli Sul juba eelnevalt ära makstud). Omniva klienditeenindus: 661 6616 (ja seejärel klahv 2). Loomulikult, kui Sa ei viitsi nendega jännata, siis võid ka ise nendele pakkidele sinna EP postkontorisse järgi minna. Teiste firmade kulleritega pole mingeid probleeme olnud, kaup tuleb kohe otse koju.


Märkus: Kuidas oma Amazon'i kasutajakontot kustutada? Oma Amazon'i konto kustutamine on ainuke viis kuidas eemaldada kogu enda ostmise ajalugu ja ka kõiki muid Sinu kontoga seotud andmeid. Kui Sa kustutad enda Amazon'i konto, siis kaotad Sa ligipääsu ka kõikidele Amazon veebsaitidele: Amazon.com, Amazon.co.uk, www.amazon.de ja ka Amazon'ile endale kuuluvatesse saitidesse, näiteks Audible.com. Ka Sinu Amazon Payments (Amazon'i maksete konto) suletakse. Sa kaotad juurdepääsu kõigele: kõik Sinu avatud tellimused tühistatakse, otsekohe lõpetatakse Sinu Amazon Prime tellimus ja Sa kaotad oma Amazon kinkekaartide saldo. Sa ei saa enam hiljuti ostetud kaupu tagastada või neid siis asendada. Sinu poolt ostetud digitaalne sisu kaob ja Sa ei saa enam uuesti alla laadida Kindle eBooks, Amazon videosid, muusikat, digitaalset tarkvara ning mänge ja mistahes muud digitaalset sisu, mille Sa olid varem omandanud.

Selleks et oma Amazon kontot kustutada, tee järgmist:

* Logi oma sellesse Amazon kasutajakontosse sisse, mille Sa tahad kustutada (link);

* Kliki üleval menüüribal "Help" lingile - pilt.

* Kliki esmalt vasemal 'Account Settings & Payment Methods' lingile ja seejärel paremal 'More in Account Settings & Payment Methods' lingile - pilt.

* Kliki esmalt vasemal 'Managing Your Account' lingile ja seejärel paremal 'About Closing Your Account' lingile - pilt.

* Keri nüüd allapoole ja kliki paremal "Contact Us" lingile - pilt.

* Nüüd kliki üleval paremal "Prime or Something else" nupule - pilt.

* Nüüd vali punkt 2 alt, pealkirja "Tell us more about your issue" all sellest ülemisest rippmenüüst "Login and security" punkt ja alumisest rippmenüüst "Close my account" punkt. Pärast seda kliki allpool edasi kas "Phone" või siis "Chat" nupule - pilt.

* Seejärel suhtle nendega edasi. Juhul kui Sul tuleb inglise keeles suhelda ja kui Sa seda keelt eriti hästi ei valda, siis koosta eelnevalt näiteks "Google Translate" abil lühikesed laused valmis (näiteks "Please delete my account. I don't use it and I don't need it.") jne... Nagu näha, siis on see asi üsna keeruliseks aetud ja varem olid sealsamas "Help..." all natuke teised punktid ning oli võimalus neile seda kõike ka emaili teel teatada (Ma ei imesta üldse et kui nad tulevikus siin jälle midagi muudavad, et vaest kontoomanikku veelgi rohkem kiusata...- ehk ta ei leiagi seda oma konto kustutamise võimalust üles....)


Euroopa Liidu riikidest kaupa ostes ei pea Sa tasuma käibe- ega ka tollimakse. Tuleb aga arvestada, et on mitmeid Euroopa Liitu kuuluvate riikide omavalitsuslikke alasid (nende loetelu siin allpool), näiteks Suurbritannial Kanalisaared ja Soomel Ahvenamaa, mille puhul lisandub käibemaks sarnaselt kolmandatest riikidest saadetiste tellimisega. Näiteks kui Sa tegid oma tellimuse .uk lõpuga netipoest, mille operaatorettevõte on registreeritud Kanalisaartel, tuleb üle 21,98 euro väärtusega paki vastuvõtmisel tasuda ka käibemaks. Seega pole oluline, et millise riigi internetipoest kaup ostetakse, vaid KUST RIIGIST see kaup teele pannakse (näiteks paljud kaubad pannakse teele Hiinast). Seega impordimaksude (käibemaks, tollimaks) ja tollivormistuskulude lisandumisega peab arvestama kauba tellimisel just nendest riikidest, mis ei kuulu Euroopa Liitu. (Tuleb teada ka seda et Šveits, Norra, Island ja Liechtenstein ei kuulu Euroopa Liitu.)

* Käibemaks on üldjuhul 20% kauba statistilisest väärtusest. Mõnel kaubagrupil on teistsugune käibemaksumäär, näiteks raamatutel, mille käibemaks on 9%. Käibemaks tuleb tasuda ka transpordikulult.
* Tollimaks on olenevalt kaubast vahemikus 0–17%. Tollimaks lisandub saadetistele, mille väärtus on üle 150 euro ja see on igal tootel erinev.
* Kasutades Eesti Posti/Omniva tollivormistusteenust, on vaja maksta ka teenustasu - 6,50 eurot.

Kui Sul krediitkaarti ei ole, siis võid muretseda Swedbank poolt alates 2011. a. lõpust pakutava lisavõimalustega pangakaardi (st tavalise deebetkaardi, aga seda juba täiendavate võimalustega) - selle kaardi nimeks on Deebetkaart Pluss. Swedbanga rõõmsad röövlid Rootsist teatavad järgmist:

"Deebetkaart Pluss on ideaalne valik, kui Teile meeldib reisida või e-poodides sisseoste teha. Saate seda kasutada kui krediitkaarti, kuid ainult oma kontol oleva summa ulatuses (minu märkus: hoia sellel kaardil ainult internetiostudeks vajalikku summat). Deebetkaart Plussiga saab: Maksta ostude eest ja võtta välja sularaha Eestis ning välismaal; teha sisseoste e-poodides, rentida autot, osta lennupileteid, reserveerida hotellitube jne; teha makseid pangaautomaatides; vaadata pangaautomaatides konto väljavõtet ja saldot ning muuta kaardi PIN-koodi. Deebetkaart Plussi avamistasu on 2,50 eurot ja kuutasu 1,28 eurot."


Ühesõnaga juhul kui Sul ei ole krediitkaarti, siis võid endale tellida ka selle Deebetkaart Pluss kaardi (Sa ei pea sel juhul krediitkaarti hankima) - pilt. (Taolisi kaarte saad ka teistest pankadest küsida.)Euroopa Liidu liikmesriikide omavalitsuse alad:

• Hispaania omavalitsuslikud alad – Ceuta, Melilla, Kanaari saared;
• Prantsusmaa omavalitsuslikud alad – Prantsuse Guajaana, Guadeloupe, Martinique, Reunion, Mayotte, Saint Pierre ja Miquelon;
• Suurbritannia omavalitsuslikud alad – Anguilla, Bermuda, Briti India ookeani territoorium, Briti Neitsisaared, Kaimanisaared, Valklandi saared, Gibraltar, Kanalisaared (Guernesey, Jersey, Alderney, Herm ja Sark), Montserrat, Pitcairni saar, Saint Helena, Lõuna-Georgia, Turks ja Caicos;
• Taani omavalitsuslikud alad – Fääri saared ja Gröönimaa;
• Hollandi omavalitsuslikud alad – Hollandi Antillid;
• Itaalia omavalitsuslikud alad – Livigno ja Campione d’Italia haldusüksused ning Itaaliale kuuluv osa Lugano järvest, mis jääb Ponte Tresa ja Porto Ceresio vahelisel alal rannajoone ja riigipiiri vahele;
• Saksamaa omavalitsuslikud alad – Helgolandi saar ja Büsingeni territoorium;
• Soome omavalitsuslik ala – Ahvenamaa


Kui Sinu USB 3.0 seadmed ja pordid ei tööta. Juhul kui Sinu USB 3.0 seadmetega tekib probleeme, siis testi oma USB 3.0 portide, kaablite ja seadmete funktsionaalsust järgmiste meetoditega:

1) Veendu, et Sa kasutaksid õiget USB 3.0 kaablit. USB 3.0 kaabel omab USB 2.0 kaablist laiemat ühendust / konnektorit:

USB 3.0 kaabel omab USB 2.0 kaablist laiemat konnektorit


2) Vaata, et Sinu USB 3.0 seade oleks ühendatud ikka USB 3.0 (SuperSpeed) porti. Arvatavasti kõik Sinu kompuutri USB pordid ei toeta seda USB 3.0 standardi ühendust, seda vähemalt praegu 2016. aastal. USB 3.0 pordid on tähistatud “SS“, “SuperSpeed“ kirjaga või sinise värviga:

USB 3.0 pordid-1


- USB 3.0 pordid-2


USB 3.0 pordid-3


3) Veendu, et oleksid ka USB 3.0 draiverid installeeritud: See on üks peamisi probleeme. Näiteks kui süsteem omab USB 3.0 portisid, siis võib juhtuda, et nende draiverid ei olegi installitud ja USB 3.0 seadmed ei hakka tööle. Juhul kui Sa ostsid ja paigaldasid USB 3.0 laienduskaardi, siis installeeri ka temaga kaasaantud CD plaadilt vajalikud draiverid. Külasta ka oma kompuutri või emaplaadi tootja kodulehte ja lae sealt alla kõige uuemad USB portide draiverid.

Testi oma USB 3.0 portide funktsionaalsust järgmselt:

* Ava 'Device Manager' aken ja vaata "Universal Serial Bus controllers" alt seda et kas vähemalt üks seade näitab "USB 3.0 eXtensible Host Controller", "USB 3.1 eXtensible Host Controller", "USB 3.0 controller", "VIA USB eXtensible Host Controller", "VIA USB 3 Hub" või mingit muud sarnast kirja. Kui näitab, siis on kõik korras ja ühtlasi vaata, et kas seal mingit kollast hüüumärki ei kuvata...:

USB 3.0 eXtensible Host Controller


Näide USB 3.1 eXtensible Host Controller'ist - pilt.


USB 3.0 eXtensible Host Controller - 2


* Kui ühendus luuakse USB 3.0 või SuperSpeed pordiga, siis Windows 10 ja Windows 8 opsüsteemides näed 'Settings -> Devices -> Connected devices' all järgmist kirja: "Connected to USB 3.0". Kui seade aga ei ole USB 3.0/SuperSpeed kaudu ühendatud, siis näed järgmist kirja: "Device can perform faster when connected to USB 3.0":

Settings -> Devices -> Connected devicesSuur segadus ja arusaamatus nende USB-C portide ning kaablitega. USB-C omab nelja väga kiiret liini, mis võivad edastada mitut sorti erinevaid signaale ja see on väga tore. Kuid probleem on selles et ei ole ühtseid nõudmisi, mis informeeriks kasutajat sellest et mida USB-C ühenduse üks või teine värv või ikoon tähendavad.

Näiteks mida tähendab see D-kujuline ikoon, mis järgneb USB-C pordi tähistusele?

Näiteks mida tähendab see D-kujuline ikoon, mis järgneb USB-C pordi tähistusele?


Vastus: See on DisplayPort ikoon
on DisplayPort ikoon, mis näitab seda et antud port toetab ka nn Alternatiivset Režiimi (Alternate Mode) ja et ta töötab ka lihtsa passiivse USB-C to DP kaabliga [või monitoriga, mis omab DP (DisplayPort) režiimis USB-C ühendust]. Kaugeltki mitte kõik USB-C pordid ei toeta seda DisplayPort ühendust ja seega on antud tähistus vägagi vajalik.

Allpool siis mõned asjad, mida selle USB-C puhul saab või siis ei saa kasutada, aga ainult ühekaupa:

- Laadida seadet ennast (20V / 3A).
- Laadida ühendatud seadet (20V / 3A).
- Pakub DisplayPort 1.4 signaali edastamist (vajalik on ka passiivne adapter). Seega sellel ülaltoodud suuremal pildil on kõik õige, aga me ei tea ikkagi seda et kas antud port on 1.3 või 1.4 võimeline.
- Pakub HDMI 1.4b signaali edastamist (vajalik on ka passiivne adapter). Sel juhul võidakse kasutada HDMI logot/ikooni, aga seda võidakse ka mitte teha.
- Pakub Thunderbolt 3.0 signaali edastamist, mis on PCI Express, DisplayPort 1.2, USB 3.1 (2 generatsioon) ja USB toite edastamist.
- Pakub USB 3.1 tuge (2 generatsioon, a.k.a. 10 Gbit/s). Mõned emaplaadid on varustatud USB-C portidega, mis edastavad USB 3.1 signaali (1 generatsioon), mida tuntakse kui USB 3.0 signaalidena (umbes 5 Gbit/s).
- On ka MHL tugi.

Kui Sinu arvutil on korrektne tähistus olemas, siis on väga hea, aga ma olen näinud isegi ka sellist sülearvutit, kus sellel USB-C pordil pole mingit tähistust, isegi mitte seda "SS" ("Super Speed") kirja. Seega kasutajad peavad ise mõistatama, et milleks need pordid võimelised on. Isegi juhul kui see ülalnimetatud 'Alternate Mode' tugi on olemas, siis alati ta ei tööta. Google insenerid on testinud hulga Amazon veebipoes pakutavaid USB-C kaableid ja paljud neist ei vastanud nende spetsifikatsioonile. Sellise peenikese kaabli ja kogu muu keerukuse puhul ei ole üldsegi üllatav, et selle 10 Gbit/s kiiruse nõude puhul tekivad teoreetiliselt ühilduva seadmega probleemid.

Etteotsa

 
< Tagasi Windows 10 pealehele ja sisukorda

 

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Us .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Me .|. .|. .|. .|. .|. .|. Site Map .|. .|. .|. .|. .|. .|. POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik 2015 (16/17/18)