Windows 10 ja 'DPI Scaling' funktsioon

Win 10 logo Windows 10 ja 'DPI Scaling' funktsioon: Ekraanil (displeil) kuvatava sisu ja elementide suuruse muutmine (suurendamine või vähendamine). Ekraani elementide teksti suuruse muutmine.

 

Mida need ekraani resolutsioon, skaleerimine, "DPI" ja "DPI Scaling" tähendavad?

 

Oma eraldi graafikakaardi või emalplaati sisseehitatud fraafika sätete vaatamine ja muutmine.

 

Uduse (ähmase, häguse, laialivalguva) teksti probleemi lahendamine.

 

 

 

 

Mida need ekraani resolutsioon, skaleerimine, "DPI" ja "DPI Scaling" tähendavad?


1. Ekraani resolutsioon (Screen resolution - Display resolution - ekraani eraldusvõime) näitab seda et kui palju informatsiooni võib ühekorraga Sinu arvutiekraanile mahutada. Ekraani resolutsioon ehk ekraani eraldusvõime tähendab, et kui palju piksleid on Sinu arvutiekraanil (monitori ekraanil) - 800 x 600, 1024 x 768, 1280 x 1024 jne pikslit (pixel / px / piksel). Piksel on pildikujutise kõige väiksem informatsiooniühik ja arvutiekraani kõik pildid (elemendid) koosnevadki pisikestest ruudukestest ehk siis pikslitest. Resolutsioon näitabki seda et kui palju pisikesi ruudukesi ehk piksleid asetsevad kõrvuti ekraanikuva laiuses ja kõrguses. Pikslid ei ole kindla füüsilise suurusega (mõõtmetega), nende mõõtmed sõltuvad arvutiekraani suurusest ja Sinu poolt määratud resolutsiooni seadistustest (resolutsiooni suurusest) ning seepärast ei saagi neid mõõta vaid neid saab loendada. Näiteks, kui ekraanipildi resolutsioon on 1024 x 768 pikslit, siis tähendab see seda et ekraani mõõtmed on 1024 piksliveergu (columns - veerud ehk siis laius) ja 768 pikslirida (rows - read ehk siis kõrgus). Ekraani resolutsiooni muutmine tingib pikslite arvu muutmise, mida Windows kuvab Sinu ekraanile. Kui Sa näiteks suurendad resolutsiooni 1024 × 768 pikslist kuni 1600 × 1200-ni, siis saad Sa oma ekraanil näha rohkem tegevusi, rohkem aknaid, rohkem teksti, suuremat graafikat jne. Kõrgema resolutsiooni puhul ilmub tekst ekraanile väiksemana. Kõrgem resolutsioon nõuab rohkem videomälu. Lühidalt, Sinu jaoks sõltub õige resolutsiooni valik Sinu kompuutri riistvarast (raudvarast), seadistustest ja nägemisest.

Pixel per inch - Ühel tollil näidatavate pikslite arv sõltub samuti monitori suurusest ning ekraani resolutsiooni sätetest. Kui kasutatakse 1024 x 768 ekraani resolutsiooni, siis sõltumata ekraani suurusest laotatakse sellele laiali 1024 korda 768 pikslit. Monitori resolutsiooni all peetakse enamasti silmas maksimaalset võimalikku punktide arvu.
Mida suurem resolutsioon, seda väiksemaid detaile ja seda teravamat pilti suudab monitor näidata (ehk seda väiksemaid piksleid suudab monitor kuvada); mida suurem resolutsioon on, seda parem on ka pildi kvaliteet.
Seega määratakse resolutsiooniga ekraanivaate detailsus ja kvaliteet, mida suurem on resolutsioon (laius x kõrgus pikslites), seda parem ja detailsem on ekraanivaade ning seda rohkem mahub korraga sinna informatsiooni.
Kõige levinumad resolutsioonid on: 1024 x 768, 1280 x 800, 1280 x 1024, 1366 x 768, 1600 x 900, 1440 x 900, 1680 x 1050, 1920 x 1080, 1920 x 1200 ja kõrgemad. Üha rohkem ilmub müüki suuremõõtmelisi (19'' tolli ja enam) laiekraan kuvareid ja seetõttu suurenevad ka kasutatavate resolutsioonide suurused, st nad suurenevad pidevalt. Laiekraan muutub üha enam standardiks.

Seega tingib ekraani resolutsiooni muutmine ka pikslite arvu muutmise, mida Windows kuvab Sinu ekraanile. Kui Sa suurendad näiteks resolutsiooni 1024 × 768 pikslist kuni 1600 × 1200-ni, siis saad Sa oma ekraanil näha rohkem tegevusi, rohkem aknaid, rohkem teksti, suuremat graafikat jne. Kõrgema resolutsiooni puhul ilmub tekst ekraanile väiksemana. Suurem resolutsioon nõuab rohkem videomälu.

Lühidalt, Sinu jaoks sõltub õige resolutsiooni valik Sinu kompuutri riistvarast (monitor, videokaart), seadistustest ja nägemisest. Seega sõltub õige resolutsiooni määramine järgmistest asjadest:

* Millist monitori Sa kasutad;
* Millist videokaarti Sa kasutad, st milliseid resolutsioone Sinu videokaart üleüldse toetab; tänapäeva graafikakaardid lubavad määrata üsna suuri resolutsioone, aga vanemat tüüpi kaardid seda ei luba;
* Kas Sa kasutad kitsa või laiekraanmonitori;
* Kuidas Sinu nägemisega lood on (? ...kas Sa ilusaid naisi näed - kui ei näe, siis on Sinu silmadega kehvad lood!);
* Milliseid ülessandeid Sa oma kompuutriga kõige rohkem täidad, st kas ainult surfad Internetis või tegeled pilditöötlemisega jne...
* Windows ise paneb ekraaniresolutsiooniks mingi sobiva suuruse (recommended), mis tavaliselt ongi see kõige sobivam resolutsioon, aga ta pakub selle välja kompuutri riistvara testimise tulemuste põhjal ja ta ei arvesta Sinu nägemisega ning Sinu poolt kõige sagedamini kasutatavate tegevustega... Arvesta sellega, et mida suurema resolutsiooni Sa valid, seda väiksemaks muutub ka ekraanil ja akendes kuvatav tekst (ja ka muud elemendid), seega kui Sul on kehva nägemine, siis määra natuke madalam resolutsioon. (Kuid selleks on nüüd ka märksa paremad meetodid ja sellest siin edaspidi.)

resolutsioonid


Veel lisaks: Graafikaseadmete (skännerid, digitaalkaamerad jne), graafikaprogrammide ja kompuutri displei puhul kasutatakse ühesõnaga sellist mõistet nagu piksel (pixel—"pildi element" ) ja pikseli füüsiline suurus sõltub sellest, et kuidas me seadsime oma ekraani resolutsiooni ehk eraldusvõime.
Kui piksel kirjeldab mingit värvi, siis kasutab ta selleks värvispektrumi kolme komponenti—RGB (red-punane, green-kollane ja blue-sinine). Värvipiksli kirjeldamiseks võib kasutada kuni kolme baiti andmeid, üks bait iga põhilise värvikomponendi jaoks. True color või 24-bit värvisüsteem kasutab kõiki kolme baiti, aga paljud paljud värvisüsteemid kasutavad ainult ühte baiti, mis sisaldab ainult 256 erinevat värvitooni.
32-bit värvisüsteem määratleb samuti bittide hulka, mida iga piksel sisaldab, kuid siin kasutatakse 24 bitti värvide ja 8 bitti kontrollinformatsiooni jaoks.
Digitaalsetes piltides/kujutistes viitab 32-bitti sellele, et pilt on 24-bit truecolor kujutis, mis sisaldab ka 8-bit'ist alfa kanalit (alpha channel). Tavaliselt defineeritakse truecolor'it kui värvi, mis sisaldab vähemalt 256 punast, rohelist ja sinist värvivarjundit ning kokku võib neid olla vähemalt 16,777,216 värvivarjundit.
Üks bait (8 bitti) kanali kohta lubab 256 (28) tooni ühe värvikanali jaoks, seega on igas pikslis 16,777,216 (224) värvi.2. Skaleerimine (mastaapimine ehk suuruse muutmine ehk suumimine / scaling) - näitab seda et kui palju tuleb ekraanil kõike suurendada mõõdetuna pikslites. Skaleerimisel muutub ekraani objektide/elementide pikslite arv. Skaleerimine näitab ekraanil objekti/elemendi käesolevat suurust võrreldes tema tegeliku ehk reaalse suurusega. See on nii nagu ka luubi kasutamine. Suuruse muutmine ehk mastaapimine muudab elemendi (näiteks pildi) mõõtmeid ilma selle sisu kuidagi muutmata.

Näiteks kui vähendada resolutsiooni poole võrra, siis jäävad kõik asjad ekraanil pikslites sama suureks, aga iga piksel on kaks korda suurem ja seega muutuvad ka ekraani elemendid suuremaks. Kuid näiteks 200% skaleerimise puhul jäävad pikslid sama suureks, aga kõik asjad hõivavad mõlemas dimensioonis kaks korda rohkem piksleid. Seega skaleerimine muudab aknad ja fondid suuremaks, aga säilitades seejuures nende loomuliku resolutsiooni.

Resolutsiooni vähendamine teeb kõik suuremaks, aga:

* Erinevalt skaleerimisest, ta teeb ka pikslid suuremaks, sest Sinu füüsiline ekraan on fikseeritud suurusega. Seega näiteks fotode ja muude kujutiste puhul kuvatakse vähem detaile, st nende kvaliteet langeb.
*
Kui kompuuter omab tööks rohkem piksleid, siis ta teeb kontrastsete värvide servad rohkem täpsemateks. Seda on näha eriti siis kui ekraanil kuvatakse fonte.


3. DPI (Dots per inch) tähendab füüsiliste pikslite arvu displei/ekraani lineaarses tollis. DPI on ekraani resolutsiooni ja ekraani suuruse funktsioon. Enamike lauakompuutrite ja ka praeguste sülearvutite displeid omavad 95-110 DPI taset ja nende seadmete jaoks ei ole skaleerimist ehk mastaapimist vaja teha. Windows 10 paneb nende skaleerimise (suurendamise/vähendamise) koefitsiendiks 100%. Kuid on ka hulk uusi seadmeid, mis nõuavad üle 200 DPI. Selliste seadmete jaoks paneb Windows kõrgema sklaleerimise koefitsiendi.

Kui Sa muudad oma displei DPI suurust, siis muudetakse vastavalt ka tekstide, äppide ja muude elementide suurust, mis ilmuvad seejärel ekraanile kas suuremana või siis väiksemana. Suurema DPI koefitsiendi puhul ilmub ekraanile kõik suuremana ja aga väiksema DPI puhul kõik väiksemana. Windows 10 puhul saab skaleerida järgmistes suurustes ja pakutavate variantide arv sõltub Sinu displei/ekraani suurusest: 100%, 125%, 150%, 175%, 200%, 225%, 250%, 300%, 350%, 400%, 450% ja 500%. DPI vaikimisi tasemeks on 100% (96 DPI).

Praegu on need uue generatsiooni ultrakõrglahutusega ja energiasäästlikud 4K displeid küll suhteliselt kallid, aga nii nagu alati, hakkavad ka nende hinnad langema. Näiteks võib siin tuua professionaalse 32” Sharp PN-K321 4K Ultra-HD displei, mille resolutsiooniks on 3,840 x 2,160 pikslit (4K Ultra-HD) ja mis ületab neli korda 1080px Full HD resolutsiooni. Või näiteks ASUS 31.5-tolline PQ321 4K Ultra HD monitor, mille resolutsiooniks on 3840 x 2160.


Märkus: High Definition Television (HDTV), mida teatakse ka kui Full HD (1920 × 1080 px), loodi USA's 1990-ndatel. Aga Ultra High Definition Television ("Ultra HDTV") on uus tehnoloogia ja tänapäeval kättesaadav (alates 2012). Ultra HD on uus väga kõrge resolutsiooniga videoformaat, mille miinimum resolutsiooniks on 3840 × 2160 px (16 × 9 kuvasuhtega). Tegelikult viitab "Ultra HD" termin kahele erinevale resolutsioonile: 4K Ultra HD (3840 × 2160 px) ja 8K Ultra HD (7680 × 4320 px). 8K Ultra HD kasutab aga 7680 × 4320 px resolutsiooni, mis ületab 16 korda Full HD resolutsiooni.


Windows 10 toetab ka tänapäeva kõige kõrgema 8K resolutsiooniga ekraane. Varsti on sellised 8K-displeid juba tavalised ja normiks. Win 10 toetab seega resolutsiooni kuni 7680 x 4320 (8K formaat - 4320p). Näiteks Windows 8.1 toetab displeisid resolutsiooniga kuni 4K (Ultra HD).Miks me peaksime seda DPI suurust muutma? Näiteks siis kui Sinu nägemine pole just kõige parem ja ekraanil kuvatav sisu on liiga raskesti nähtav ning loetav - displei elemendid on liiga väiksed - sel juhul tuleb seda DPI taset tõsta. Või siis kui Sa kasutad korraga mitut erineva suurusega displeid (sh ka telerit), sel juhul võid mõne displei skaleerimise taset individuaalselt muuta. Tee seda ka siis kui Sulle see Windowsi enda poolt automaatselt pandud DPI skaleerimise suurus ei sobi.Probleemid: Kuigi need kõrge resolutsiooniga 4K ja 8K displeid (monitorid) on küll suurepärased asjad, esineb nendega ka praktilisi probleeme. Kui Sa suurendad resolutsiooni, siis Sa vähendad sellega ühtlasi ka iga piksli suurust (eeldades, et kasutad sama ekraani suurust). Vähendades aga iga piksli suurust, ilmub ka ekraanil kuvatav sisu väiksemana. Kui displei Dots-Per-Inch (DPI) muutub liiga tihedaks, siis muutub ekraanil kuvatav sisu raskesti vaadatavaks ja kasutajal on tema elementidele üsna keeruline klikkida või toksata.

Teine probleem tekib siis kui kasutatakse mitut monitori, milledel on erinev DPI. Näiteks kui Sa kasutad kahte 27" displeid [üks Full-HD (1920 × 1080 px) ja teine WQHD (2560 x 1440 px)], siis juhul kui Sa lohistad mingi rakenduse ühelt ekraanilt teisele ekraanile, siis selle sisu ei kuvata enam samas mastaabis.

Ja kolmandaks probleemiks on see et kui Sa teostad DPI skaleerimist (st muudad DPI Scaling suurust), näiteks paned selle suuruseks 125%, siis kuvatakse paljude vanemate, aga ka uuemate standardsete töölaua rakenduste menüüde, akende ja muude elementide tekstid väga uduselt (ähmaselt, häguselt, laialivalguvalt). Ühesõnaga tänapäeva tööstus laseb välja üha suurema- ja suurema resolutsiooniga displeisid ja modernsed äpid ning kasutajaliidesed on täielikult resolutsiooni-sõltuvad. Kuid see tekitab kohe ka suure probleemi, nimelt paljud vanemad töölaua programmid ei ühildu korrektselt selle uue skaleerimisega ja tulemuseks on ähmane tekst ning pisikesed ikoonid.

Tõstes DPI suurust ja pannes talle 125%, muutusid kohe ka alltoodud standardse töölaua rakenduse tekstid ähmaseks/uduseks ning laialivalguvaks. Antud juhul polegi asi veel nii hull, on ka hullemaid juhtumeid:

udune tekst


Pärast selle uduse tekstiprobleemi lahendamist (DPI jäeti endiselt 125% tasemele), näeb sellesama programmi aken välja järgmiselt:

Pärast selle uduse tekstiprobleemi lahendamist (DPI jäeti endiselt 125% tasemele), näeb sellesama programmi aken välja järgmiselt


Windows 10 kasutab, võrreldes WIndows 8.1 ajaga, uuendatud skaleerimise tehnoloogiat ja suurem osa probleeme on ka lahendatud. Windows teostab skaleerimise automaatselt ja seda vastavalt Sinu kompuutri displeile. Ta valib iga displei jaoks välja sobiva DPI taseme ja nüüd saab mitme displei kasutamisel neid ka eraldi üksteisest sõltumatult konfigureerida. Tuleb ka sellega arvestada, et Windows 10 jookseb erinevatel seadmetel (lauaarvutid, sülearvutid, tahvelarvutid, nutitelefonid jne) ja nüüd kasutatakse ka universaalseid äppisid, mis peavad korrektselt kõikides Win 10 seadmetes jooksma. Kuid see uduse/häguse teksti ja osaliselt ka mitme displei (sh ka teleri) probleemid on veel lahendamata.

EtteotsaKõrge resolutsiooniga displeidel kuvatava liiga väikse sisu (tekstide ja muude elementide) suuruse muutmine - DPI skaleerimine:

DPI skaleerimine: Enne kui Sa hakkad ekraanil kuvatavat sisu suurendama või vähendama (st DPI skaleerimise parameetreid muutma), veendu, et Sinu monitori resolutsioon oleks ikka õige. Tavaliselt pannakse displei õige resolutsioon automaatselt paika ja see tähistatakse "Recommended" või muu taolise sõnaga. Seejärel tee järgmist:

* Tee töölaual paremklikk ja vali kontekstmenüüst Display settings käsk - pilt.

* Seejärel jõuad Sa otse Settings äpi System -> Display aknasse, kus näed parempoolses paanis ka seda "Scale and layout" sektsiooni. Antud juhul on siis tegu vaikimisi soovitatava 100% (Recommended) DPI tasemega ehk siis 96 DPI-ga:

Scale and layout


Kui Sa tahad nüüd oma displei teksti, äppide ja muude elementide suurust suurendada, siis ava see "Change the size of text, apps, and other items" rippmenüü ja vali endale sobiv suurus, näiteks 125%. (Kusjuures displei resolutsioon jääb samaks.)

Change the size of text, apps, and other items


Kui valmis, siis pead end süsteemist välja logima ja seejärel uuesti tagasi logima - kliki siinsamas üleval sellele "Sign out now" lingile:

kliki siinsamas üleval sellele "Sign out now" lingile


Milline 'scaling' faktor ehk DPI koefitsient on õige? See sõltub paljudest asjadest—Sinu ekraani suurusest ja resolutsioonist, programmidest, mida Sa kasutad, Sinu nägemisest ning Sinu seadistustest. Siin pead Sa mitu korda katsetama, et leida endale see sobiv lahendus.... Enamus kasutajatele sobib arv, mis on 100-150 dpi taseme vahemikus.

Kliki siin paremal ka sellele "Advanced scaling settings" lingile...:

Kliki siin paremal ka sellele "Advanced scaling settings" lingile...


...ja veendu, et uues aknas oleks see "Let Windows try to fix apps so they're not blurry" lüliti sisse lülitatud ("On"):

Let Windows try to fix apps so they're not blurry

EtteotsaKui Sa kasutad mitut displeid...:

* Tee töölaual paremklikk ja vali kontekstmenüüst Display settings käsk - pilt.

* Seejärel näed sedasama tuttavat 'Settings > System > Display' lehte ja nüüd näed selle ülaosas ka oma displeisid (monitore või ka TV ekraani). Kui Sa klikid ühele neist displeide ikoonidest / pisipiltidest, siis saad allpool just antud displei sätteid vaadata ja vajadusel ka muuta. Sa võid sealsamas üleval ka neid displeide pisipilte edasi-tagasi lohistada, et määrata nende õige asukoht:

Seejärel näed sedasama tuttavat 'Settings > System > Display' lehte


* Nüüd aktiveeriti üleval displei (monitor) nr. 1 ja nagu allpool on näha, siis on tolle monitori resolutsioon natuke väiksem (1920x1080), aga DPI tase on sama - 100%:

Nüüd aktiveeriti üleval displei (monitor) nr. 1


* Antud Display lehe parempoolses paanis allapoole kerides, võid "Multiple displays" rippmenüü kaudu muuta ka seda et kuidas neid displeisid Sulle kuvatakse:

Multiple displays


Märkus: Sa võid seda ka nii teha, et vajutad Windows+P klahvikombinatsiooni ja seejärel klikid paremal vajalikule valikule:

Windows+P klahvikombinatsioonKui Sa kasutad mitut displeid ja tahad korraga nende kõikide jaoks seda 'DPI Scaling' koefitsienti muuta...:

* Kliki siin "Display" lehel ehk alamkategoorias paremal sellele "Advanced scaling settings" lingile...:

Kliki siin paremal sellele "Advanced scaling settings" lingile...


* Seejärel määra siin uuel lehel, "Custom scaling" sektsioonis, see 'DPI Scaling' koefitsient, mida Sa tahad KÕIKIDEL oma displeidel näha ja vajuta allpool siis nupule Apply. Üldiselt kasuta seda võimalust ainult suurel vajadusel ja targalt:

Let Windows try to fix apps so they're not blurry


Paar näidet mitme displei kasutamisest:

Mõned näited mitme displei kasutamisest


Kaks omavahel ühendatud displeid (DPI koefitsient / tase 100% ja 150%):

- vasemal lauakompuuter (24-tolli ja soovitatavaks rsolutsiooniga 1920 x 1200)
- ja paremal siis Smart TV teler (32-tolli ja soovitatavaks resolutsiooniks 1920×1080)
- jookseb Windows 10 opsüsteem

Kaks omavahel ühendatud displeid


Märkus: Kui me muudame DPI skaleerimise suurust, siis rakendatakse see KÕIKIDELE kasutajakontodele, aga mitte ainult sellele kasutajale, kes need muudatused tegi.

EtteotsaKui Sa tahad oma mitmel displeil ka erinevaid taustapilte näha...:

* Tee töölaual paremklikk ja vali ilmuvast kontekstmenüüst käsk "Personalize":

Tee töölaual paremklikk ja vali ilmuvast kontekstmenüüst käsk "Personalize"


* Seejäre vali "Background" rippmenüüst "Slideshow" valik. Pärast seda vali allpool "Browse" nupu kaudu enda taustapiltidega kaust ja lõpuks määra "Change picture every" rippmenüü kaudu see ajavahemik, mille järel neid taustapilte vahetama hakatakse (valida saab: 1, 10 või 30 minutit; 1 või 6 tundi või 1 päev):

Seejäre vali "Background" rippmenüüst "Slideshow" valik.


Mõned näited erinevate "tapeetidega" displeidest. Kasutatakse 1920x1200 ja 1920x1080 resolutsiooniga monitore ja mõlemate displeide DPI skaleerimise koefitsiendiks on Windowsi enda poolt pandud 100%, mis antud kasutajale sobivad - "Slideshow":

Mõned näited erinevate "tapeetidega" displeidest - 1

Mõned näited erinevate "tapeetidega" displeidest - 2

Mõned näited erinevate "tapeetidega" displeidest - 3

Mõned näited erinevate "tapeetidega" displeidest - 4

Mõned näited erinevate "tapeetidega" displeidest - 5

Mõned näited erinevate "tapeetidega" displeidest - 6

Mõned näited erinevate "tapeetidega" displeidest - 7

Mõned näited erinevate "tapeetidega" displeidest - 8

Mõned näited erinevate "tapeetidega" displeidest - 9

Mõned näited erinevate "tapeetidega" displeidest - 10

Mõned näited erinevate "tapeetidega" displeidest - 11

Mõned näited erinevate "tapeetidega" displeidest - 12

EtteotsaPS! Sa võid displei (või displeide) sätete vaatamiseks ja muutmiseks kasutada ka oma graafikaadapteri spetsiaalset juhtimispaneeli...:

Näiteks NVIDIA GeForce GTX graafikakaardi (videokaardi) juhtimispaneeli saad avada kas vana Control Panel akna kaudu, kus klikid NVIDIA Control Panel lingile või lähed siis C:\Program Files\NVIDIA Corporation\Control Panel Client\ kausta ja klikid seal nvcplui.exe käivitusfailile; allpool tulevas näites on tegu üheainsa displeiga:

NVIDIA GeForce GTX graafikakaardi (videokaardi) juhtimispaneel


Ja järgmine pilt näitab seda et tegu on juba kahe displeiga:

Ja järgmine pilt näitab seda et tegu on juba kahe displeiga


Järgmisena siis Intel Compute Stick STK2m3W64CC minikompuutri ja tema Intel HD Graphics graafikaprotsessori näide. Tema Intel HD Graphics Control Panel'i võid avada otse all tegumiriba paremas otsas asuva süsteemisalve kaudu:

Intel HD Graphics Control Panel


Pärast selle juhtpaneeli avamist klikid siis Dsiplay nupule:

Pärast selle juhtpaneeli avamist klikid siis Dsiplay nupule


Näiteks kui ma ühendasin selle kompuuter-pulgas oma teleriga, siis oli pilt küll selge ja hea, aga töölaua ikoonid jäid osaliselt teleri ekraanist väljapoole ja ka täisekraanis avatud aknad ei mahtunud täielikult teleri ekraanile ära. Samas võib ka nii juhtuda, et töölauda ja täisekraanis avatud aknaid ümbritseb tühi must riba. Sel juhul tulebki seda mastaapimise ehk skaleerimise / suumimise taset reguleerida. Antud juhul klikiti vasemal paanis "General Settings" menüüpunktile ja seejärel valiti keskmises paanis see "Customize Aspect Ratio" punkt:

Customize Aspect Ratio


Pärast seda lohistati kolmandas eelvaate paanis neid liugureid... ja kui valmis, siis klikiti all "Apply" nupule:

Pärast seda lohistati kolmandas eelvaate paanis neid liugureid...

EtteotsaUduse (ähmase) teksti parandamine:

Kehva tekst


Kui Sinu standardsete töölaua programmide ja utiliitide menüüde, akende ning muude elementide tekstid muutusid pärast DPI skaleerimist ähmaseks (uduseks), siis tee järgmist:

* Otsi üles selle programmi käivitusfail (tavaliselt .exe laiendiga), mille teksti kuvatakse uduselt. (Eelnevalt sulge see programm.) Toon siin näiteks sellesama ülaltoodud Revo Uninstaller programmi, mille tekst muutus pärast DPI koefitsiendi suurendamist tuhmiks ja laialivalguvaks - pilt.
Ava näiteks Start Menüü, otsi üles Revo Uninstaller tarkvara kiirkorraldus, tee sellel paremklikk ja vali kontekstmenüüst 'More > Open file location' käsk:

More > Open file location


* Tee antud failil (siin siis Revo Uninstaller) paremklikk ja vali kontekstmenüüst 'Properties' ('Atribuudid') käsk:

Properties


Märkus: Kui Sul on ka kusagil mujal antud tarkvara kiirkorraldus/otsetee (näiteks töölaual), siis tee sellel kiirkorraldusel lihtsalt paremklikk ja vali kontekstmenüüst 'Properties' ('Atribuudid') käsk.


* Ava "Compatibility" ("Ühilduvus") vaheleht, pane allpool linnuke "Disable display scaling on high DPI settings" kontrollruutu ja kliki OK:

Disable display scaling on high DPI settings


* Seejärel käivita antud programm uuesti ja Sa näed, et tema tekste kuvatakse nüüd palju selgemalt - pilt.Uuendatud jaanuaris 2017: Koos suure "Windows 10 Creators Update" värskendusega tehti ka siin üks muudatus. Kõrge-DPI: Windows 10 töötab nüüd hästi ka kõrge-resolutsiooniga displeidega, aga standardsete töölaua programmide puhul ei toimu see skaleerimine ehk mastaapimine (scaling) kõrge-DPI ekraanide puhul just mitte kõige paremini. Kuid nüüd tehti ka selles osas muudatus, mis parandab automaatselt paljude töölaua rakenduste skaleerimist, tehes nende väljanägemise ka kõrge-DPI monitoridel üsna selgeks ja täpseks, sh ka Performance Monitor instrument. Microsoft lisas sel otstarbel uue System (Enhanced) ühilduvuse parameetri, mille Sa võid kehtestada oma töölaua rakenduste jaoks, et parandada nende mastaapimist.

Kui Sa tahad seda uut ühilduvuse sätet käsitsi konfigureerida ja lahendada ka seda rakenduste tuhmide tekstide probleemi, siis tee vajaliku töölaua programmi .exe failil (või tema kiirkorraldusel/otseteel) paremklikk ning vali ilmuvast kontekstmenüüst Properties käsk. Seejärel ava Compatibility vaheleht/sakk, veendu, et "Override high DPI scaling behavior" kontrollruudus oleks linnuke ja vali sealsest rippmenüüst kas Application või siis System (Enhanced) parameeter - proovi neid mõlemaid... - pilt.


Uuendatud veebruaris 2019: Veelgi uuemates Windows 10 versioonides on jällegi seda programmide "Properties" dialoogiakende "Compatibility" vahekaarti natuke muudetud.

Ava see "Compatibility" vahekaart ja kliki allpool sellele "Change high DPI settings" nupule...:

Change high DPI settings


...ja proovi järgmises aknas pakutavaid võimalusi ning esmajärjekorras ikkagi seda viimast "High DPI scaling override" sektsioonis olevat võimalust:

...ja proovi järgmises aknas pakutavaid võimalusi


Etteotsa
< Tagasi Windows 10 pealehele ja sisukorda

 

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Us .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Me .|. .|. .|. .|. .|. .|. Site Map .|. .|. .|. .|. .|. .|. POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik 2015 (16/17/18)