Windows 10 ja 'DPI Scaling' funktsioon

Win 10 logo Windows 10 ja 'DPI Scaling' funktsioon: Ekraanil (displeil) kuvatava sisu ja elementide suuruse muutmine (suurendamine või vähendamine). Ekraani elementide teksti suuruse muutmine.

 

 

Uduse (ähmase, häguse, laialivalguva) teksti probleemi lahendamine.

 

 

 

 

 

Mida need ekraani resolutsioon, skaleerimine, "DPI" ja "DPI Scaling" tähendavad?


1. Resolutsioon (lahutusvõime, eraldusvõime) - see on ekraanil kuvatavate pikselite arv.


2. Skaleerimine (mastaapimine / scaling) - näitab seda et kui palju tuleb ekraanil kõike suurendada mõõdetuna pikselites. Skaleerimisel muutub ekraani objektide/elementide pikselite arv. Skaleerimine näitab ekraanil objekti/elemendi käesolevat suurust võrreldes tema tegeliku ehk reaalse suurusega.

Näiteks kui vähendada resolutsiooni poole võrra, siis jäävad kõik asjad ekraanil pikselites sama suureks, aga iga piksel on kaks korda suurem ja seega muutuvad ka ekraani elemendid suuremaks. Kuid näiteks 200% skaleerimise puhul jäävad pikselid sama suureks, aga kõik asjad hõivavad mõlemas dimensioonis kaks korda rohkem pikseleid. Seega skaleerimine muudab aknad ja fondid suuremaks, aga säilitades seejuures nende loomuliku resolutsiooni.

Resolutsiooni vähendamine teeb kõik suuremaks, aga:

* Erinevalt skaleerimisest, ta teeb ka pikselid suuremaks, sest Sinu füüsiline ekraan on fikseeritud suurusega. Seega näiteks fotode ja muude kujutiste puhul kuvatakse vähem detaile, st nende kvaliteet langeb.
*
Kui kompuuter omab tööks rohkem pikseleid, siis ta teeb kontrastsete värvide servad rohkem täpsemateks. Seda on näha eriti siis kui ekraanil kuvatakse fonte.


3. DPI (Dots per inch) tähendab füüsiliste pikselite arvu displei/ekraani lineaarses tollis. DPI on ekraani resolutsiooni ja ekraani suuruse funktsioon. Enamike lauakompuutrite ja ka praeguste sülearvutite displeid omavad 95-110 DPI taset ja nende seadmete jaoks ei ole skaleerimist ehk mastaapimist vaja teha. Windows 10 paneb nende skaleerimise (suurendamise/vähendamise) koefitsiendiks 100%. Kuid on ka hulk uusi seadmeid, mis nõuavad üle 200 DPI. Selliste seadmete jaoks paneb Windows kõrgema sklaleerimise koefitsiendi.

Kui Sa muudad oma displei DPI suurust, siis muudetakse vastavalt ka tekstide, äppide ja muude elementide suurust, mis ilmuvad seejärel ekraanile kas suuremana või siis väiksemana. Suurema DPI koefitsiendi puhul ilmub ekraanile kõik suuremana ja aga väiksema DPI puhul kõik väiksemana. Windows 10 puhul saab skaleerida järgmistes suurustes ja pakutavate variantide arv sõltub Sinu displei/ekraani suurusest: 100%, 125%, 150%, 175%, 200%, 225%, 250%, 300%, 350%, 400%, 450% ja 500%. DPI vaikimisi tasemeks on 100% (96 DPI).

Praegu on need uue generatsiooni ultrakõrglahutusega ja energiasäästlikud 4K displeid küll suhteliselt kallid, aga nii nagu alati, hakkavad ka nende hinnad langema. Näiteks võib siin tuua professionaalse 32” Sharp PN-K321 4K Ultra-HD displei, mille resolutsiooniks on 3,840 x 2,160 pikslit (4K Ultra-HD) ja mis ületab neli korda 1080px Full HD resolutsiooni. Või näiteks ASUS 31.5-tolline PQ321 4K Ultra HD monitor, mille resolutsiooniks on 3840 x 2160.


Märkus: High Definition Television (HDTV), mida teatakse ka kui Full HD (1920 × 1080 px), loodi USA's 1990-ndatel. Aga Ultra High Definition Television ("Ultra HDTV") on uus tehnoloogia ja tänapäeval kättesaadav (alates 2012). Ultra HD on uus väga kõrge resolutsiooniga videoformaat, mille miinimum resolutsiooniks on 3840 × 2160 px (16 × 9 kuvasuhtega). Tegelikult viitab "Ultra HD" termin kahele erinevale resolutsioonile: 4K Ultra HD (3840 × 2160 px) ja 8K Ultra HD (7680 × 4320 px). 8K Ultra HD kasutab aga 7680 × 4320 px resolutsiooni, mis ületab 16 korda Full HD resolutsiooni.


Windows 10 toetab ka tänapäeva kõige kõrgema 8K resolutsiooniga ekraane. Varsti on sellised 8K-displeid juba tavalised ja normiks. Win 10 toetab seega resolutsiooni kuni 7680 x 4320 (8K formaat - 4320p). Näiteks Windows 8.1 toetab displeisid resolutsiooniga kuni 4K (Ultra HD).Miks me peaksime seda DPI suurust muutma? Näiteks siis kui Sinu nägemine pole just kõige parem ja ekraanil kuvatav sisu on liiga raskesti nähtav ning loetav - displei elemendid on liiga väiksed - sel juhul tuleb seda DPI taset tõsta. Või siis kui Sa kasutad korraga mitut erineva suurusega displeid (sh ka telerit), sel juhul võid mõne displei skaleerimise taset individuaalselt muuta. Tee seda ka siis kui Sulle see Windowsi enda poolt automaatselt pandud DPI skaleerimise suurus ei sobi.Probleemid: Kuigi need kõrge resolutsiooniga 4K ja 8K displeid (monitorid) on küll suurepärased asjad, esineb nendega ka praktilisi probleeme. Kui Sa suurendad resolutsiooni, siis Sa vähendad sellega ühtlasi ka iga pikseli suurust (eeldades, et kasutad sama ekraani suurust). Vähendades aga iga pikseli suurust, ilmub ka ekraanil kuvatav sisu väiksemana. Kui displei Dots-Per-Inch (DPI) muutub liiga tihedaks, siis muutub ekraanil kuvatav sisu raskesti vaadatavaks ja kasutajal on tema elementidele üsna keeruline klikkida või toksata.

Teine probleem tekib siis kui kasutatakse mitut monitori, milledel on erinev DPI. Näiteks kui Sa kasutad kahte 27" displeid [üks Full-HD (1920 × 1080 px) ja teine WQHD (2560 x 1440 px)], siis juhul kui Sa lohistad mingi rakenduse ühelt ekraanilt teisele ekraanile, siis selle sisu ei kuvata enam samas mastaabis.

Ja kolmandaks probleemiks on see et kui Sa teostad DPI skaleerimist (st muudad DPI Scaling suurust), näiteks paned selle suuruseks 125%, siis kuvatakse paljude vanemate, aga ka uuemate standardsete töölaua rakenduste menüüde, akende ja muude elementide tekstid väga uduselt (ähmaselt, häguselt, laialivalguvalt). Ühesõnaga tänapäeva tööstus laseb välja üha suurema- ja suurema resolutsiooniga displeisid ja modernsed äpid ning kasutajaliidesed on täielikult resolutsiooni-sõltuvad. Kuid see tekitab kohe ka suure probleemi, nimelt paljud vanemad töölaua programmid ei ühildu korrektselt selle uue skaleerimisega ja tulemuseks on ähmane tekst ning pisikesed ikoonid.

Tõstes DPI suurust ja pannes talle 125%, muutusid kohe ka alltoodud standardse töölaua rakenduse tekstid ähmaseks/uduseks ning laialivalguvaks. Antud juhul polegi asi veel nii hull, on ka hullemaid juhtumeid:

Udune tekst


Pärast selle uduse tekstiprobleemi lahendamist (DPI jäeti endiselt 125% tasemele), näeb sellesama programmi aken välja järgmiselt:

Pärast selle uduse tekstiprobleemi lahendamist (DPI jäeti endiselt 125% tasemele), näeb sellesama programmi aken välja järgmiselt


Windows 10 kasutab, võrreldes WIndows 8.1 ajaga, uuendatud skaleerimise tehnoloogiat ja suurem osa probleeme on ka lahendatud. Windows teostab skaleerimise automaatselt ja seda vastavalt Sinu kompuutri displeile. Ta valib iga displei jaoks välja sobiva DPI taseme ja nüüd saab mitme displei kasutamisel neid ka eraldi üksteisest sõltumatult konfigureerida. Tuleb ka sellega arvestada, et Windows 10 jookseb erinevatel seadmetel (lauaarvutid, sülearvutid, tahvelarvutid, nutitelefonid jne) ja nüüd kasutatakse ka universaalseid äppisid, mis peavad korrektselt kõikides Win 10 seadmetes jooksma. Kuid see uduse/häguse teksti ja osaliselt ka mitme displei (sh ka teleri) probleemid on veel lahendamata.

EtteotsaKõrge resolutsiooniga displeidel kuvatava liiga väikse sisu (tekstide ja muude elementide) suuruse muutmine - DPI skaleerimine:

Enne kui Sa hakkad ekraanil kuvatavat sisu suurendama või vähendama (st DPI skaleerimise parameetreid muutma), veendu, et Sinu monitori resolutsioon oleks ikka õige. Tavaliselt pannakse displei õige resolutsioon automaatselt paika ja see tähistatakse "Recommended" või muu taolise sõnaga. Seejärel tee järgmist:

* Tee töölaual paremklikk ja vali kontekstmenüüst Display settings käsk - pilt.
* Seejärel jõuad Sa otse Settings äpi System -> Display aknasse, kus näed parempoolses paanis ka seda DPI skaleerimise liugurit. Antud juhul on siis tegu vaikimisi soovitatava DPI tasemega (100% ehk siis 96 DPI). Tegemist on ka ainult ühe displeiga (monitoriga), seda näitab ülaosas see üksainus displei ikoon ("1"):

Tegemist on ka ainult ühe displeiga (monitoriga), seda näitab ülaosas see üksainus displei ikoon ("1")


Kui Sa tahad nüüd oma displei teksti ja elemente suurendada, siis lohista see liugur paremale vajalikku kohta, antud näites suurendati seda DPI taset kuni 125%-ni. (Kusjuures displei resolutsioon jääb samaks.) Kui valmis, siis pead end süsteemist välja logima ja seejärel tagasi logima - kliki siinsamas sellele "Sign out now" lingile:

kliki siinsamas sellele "Sign out now" lingile


Milline 'scaling' faktor ehk DPI koefitsient on õige? See sõltub paljudest asjadest—Sinu ekraani suurusest ja resolutsioonist, programmidest, mida Sa kasutad, Sinu nägemisest ning Sinu seadistustest. Siin pead Sa mitu korda katsetama, et leida endale see sobiv lahendus.... Enamus kasutajatele sobib arv, mis on 100-150 dpi taseme vahemikus.


Märkus: Kui Sa kasutad mitut displeid (sh ka telerit), siis näed 'Settings -> System -> Display' alamkategooria aknas aga näiteks alltoodud pilti. Siin on siis tegemist kahe displeiga ja nr.1 displei on ka aktiveeritud (temale klikiti ja ta on tumedamat värvi). "Multiple displays" rippmenüüst on aga valitud "Extend these displays" kofiguratsioon. Märgistades siin ülaosas vajaliku displei (klikkides sellele), saad tema jaoks seda DPI skaleerimist muuta. Seega saab siin Settings äpis igat displeid individuaalselt skaleerida ja konfigureerida:

Märgistades siin ülaosas vajaliku displei (klikkides sellele), saad tema jaoks seda DPI skaleerimist muuta.


Järgmisel pildil on sellest "Multiple displays" rippmenüüst aga valitud "Duplicate these displays" parameeter ja akna ülaosas kuvatakse neid kahte displeisid siis sellisel kujul. Siin saab siis korraga mõlemate displeide DPI skaleerimise astet muuta. Kui muutsid ära, siis kliki jälle selllele 'Sign out now' lingile:

Kui muutsid ära, siis kliki jälle selllele 'Sign out now' lingile


Kaks omavahel ühendatud displeid (DPI koefitsient / tase 100% ja 150%):

- vasemal lauakompuuter (24-tolli ja soovitatavaks rsolutsiooniga 1920 x 1200)
- ja paremal siis Smart TV teler (32-tolli ja soovitatavaks resolutsiooniks 1920×1080)
- jookseb Windows 10 opsüsteem

Kaks omavahel ühendatud displeid (DPI koefitsient / tase 100% ja 150%)


Märkus: Kui me muudame DPI skaleerimise suurust, siis rakendatakse see kõidele kasutajakontodele, aga mitte ainult sellele kasutajale, kes need muudatused tegi.Kui Sa kasutad mitut displeid ja tahad korraga nende kõikide jaoks seda 'DPI Scaling' koefitsienti muuta:

* Ava Start Menüü, tipi tema otsingukasti sõna dpiscaling ja vajuta ENTER (või kliki üleval otsingutulemustes dpiscaling kiirkorraldusele) - pilt.
* Kliki "set a custom scaling level" lingile:

Kliki "set a custom scaling level" lingile


* Ilmub "Custom sizing options" aken. Vali siit rippmenüüst sobiv DPI skaleerimise koefitsient (%-des) ja kliki all nupule OK. Sa võid siin aknas ka joonlauda lohistada, et muuta oma 'scaling' faktorit või siis tippida soovitud arv %-des otse Scale to this percentage of normal size kasti.
Parem on kasutada "joonlauda" ja et muuta seda vaikimisi skaleerimise/mastaapimise/suumimise taset, klõpsa ning lohista joonlauda suvalisest kohast. Ja lohistamise käigus ära jälgi seal nende %-de muutumist vaid vaata selle "pixels per inch" (pikselid tolli kohta) suuruse muutumist.
Milline 'scaling' faktor ehk DPI koefitsient on õige? See sõltub paljudest asjadest—Sinu ekraani suurusest ja resolutsioonist, programmidest, mida Sa kasutad, Sinu nägemisest, vaatamise kaugusest ning Sinu seadistustest. Siin pead Sa mitu korda katsetama, et leida endale see sobiv lahendus.... Soovitaksin alata 106 "pixels per inch" suurusest ja arvan, et enamus kasutajatele sobib arv, mis on 100-150 dpi taseme vahemikus.

Kui Sa oled tolles "Custom DPI Settings" aknas oma suuruse välja valinud, siis kliki OK ja seejärel pakutakse Sulle väljalogimist, tee seda.

Custom DPI Settings


Sama näide aga seda vanast Windows 7 süsteemist:

Lohista joonlauda

EtteotsaUduse (ähmase) teksti parandamine:

Kehva tekst


Kui Sinu standardsete töölaua programmide ja utiliitide menüüde, akende ning muude elementide tekstid muutusid pärast DPI skaleerimist ähmaseks (uduseks), siis tee järgmist:

* Otsi üles selle programmi käivitusfail (tavaliselt .exe laiendiga), mille teksti kuvatakse uduselt. (Eeelnevalt sulge see programm.) Toon siin näiteks sellesama ülaltoodud Revo Uninstaller programmi, mille tekst muutus pärast DPI koefitsiendi suurendamist tuhmiks ja laialivalguvaks - pilt.
Ava näiteks Start Menüü, otsi üles Revo Uninstaller tarkvara kiirkorraldus, tee sellel paremklikk ja vali kontekstmenüüst 'More > Open file location' käsk:

More > Open file location


* Tee antud failil (siin siis Revo Uninstaller) paremklikk ja vali kontekstmenüüst 'Properties' ('Atribuudid') käsk:

Properties


Märkus: Kui Sul on ka kusagil mujal antud tarkvara kiirkorraldus/otsetee (näiteks töölaual), siis tee sellel kiirkorraldusel lihtsalt paremklikk ja vali kontekstmenüüst 'Properties' ('Atribuudid') käsk.


* Ava "Compatibility" ("Ühilduvus") vaheleht, pane allpool linnuke "Disable display scaling on high DPI settings" kontrollruutu ja kliki OK:

Disable display scaling on high DPI settings


* Seejärel käivita antud programm uuesti ja Sa näed, et tema tekste kuvatakse nüüd palju selgemalt - pilt.Uuendatud jaanuaris 2017: Koos suure "Windows 10 Creators Update" värskendusega tehti ka siin üks muudatus. Kõrge-DPI: Windows 10 töötab nüüd hästi ka kõrge-resolutsiooniga displeidega, aga standardsete töölaua programmide puhul ei toimu see skaleerimine ehk mastaapimine (scaling) kõrge-DPI ekraanide puhul just mitte kõige paremini. Kuid nüüd tehti ka selles osas muudatus, mis parandab automaatselt paljude töölaua rakenduste skaleerimist, tehes nende väljanägemise ka kõrge-DPI monitoridel üsna selgeks ja täpseks, sh ka Performance Monitor instrument. Microsoft lisas sel otstarbel uue System (Enhanced) ühilduvuse parameetri, mille Sa võid kehtestada oma töölaua rakenduste jaoks, et parandada nende mastaapimist.

Kui Sa tahad seda uut ühilduvuse sätet käsitsi konfigureerida ja lahendada ka seda rakenduste tuhmide tekstide probleemi, siis tee vajaliku töölaua programmi .exe failil (või tema kiirkorraldusel/otseteel) paremklikk ning vali ilmuvast kontekstmenüüst Properties käsk. Seejärel ava Compatibility vaheleht/sakk, veendu, et "Override high DPI scaling behavior" kontrollruudus oleks linnuke ja vali sealsest rippmenüüst kas Application või siis System (Enhanced) parameeter - proovi neid mõlemaid... - pilt.


EtteotsaKui Sa tahad ainult elementide teksti suurust muuta:

Selle asemel, et muuta displei kogu sisu (kõikide elementide) suurust, võid muuta ka ainult spetsiifiliste elementide teksti suurust.

Tee järgmist:

* Ava Start Menüü, tipi tema otsingukasti sõna dpiscaling ja vajuta ENTER (või kliki üleval otsingutulemustes dpiscaling kiirkorraldusele) - pilt.
* Ava "Change only the text size" sektsoonis see rippmenüü, vali sealt vajalik element (tiitelribad, menüüd, sõnumitekastid, ikoonid jne) välja ja pane antud elemendi tekstide jaoks sobiv suurus:

Ava "Change only the text size" sektsoonis see rippmenüü...

Etteotsa

 
< Tagasi Windows 10 pealehele ja sisukorda

 

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Us .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Me .|. .|. .|. .|. .|. .|. Site Map .|. .|. .|. .|. .|. .|. POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik 2015 (16/17/18)