Vene-Ukraina sõda — videod, pildid ja kommentaarid.

I. osa

Esimene reaalne sõda...

Ukraina partisanid

Slava Ukraini! (Au Ukrainale!)
Slava Ukraini! (Au Ukrainale!)

 

«Pärast seda, kui Putin teatas, et kõik venelased lähevad pärast surma taevasse, hakati paradiisis kohe arutama NATO-ga liitumise küsimust.»

«Kremli orkide armee pommitab julmalt Ida-Ukraina põhiliselt Vene elanikkonnaga linnasid: Näiteks Harkiv on nüüd muutunud kõige venekeelsemast linnast kõige russofoobsemaks, edestades Lvivi linna.»😁

 

Vene-Ukraina sõda - I. osa

Vene-Ukraina sõda - II. osa

Vene-Ukraina sõda - III. osa

Vene-Ukraina sõda - IV. osa

Vene-Ukraina sõda - V. osa

Vene-Ukraina sõda - VI. osa

Vene-Ukraina sõda - VII. osa

Vene-Ukraina sõda - VIII. osa

Vene-Ukraina sõda - IX. osa

Vene-Ukraina sõda - X. osa

Vene-Ukraina sõda - XI. osa

Vene-Ukraina sõda - XII. osa

Vene-Ukraina sõda - XIII. osa

Vene-Ukraina sõda - XIV. osa

Vene-Ukraina sõda - XV. osa

Vene-Ukraina sõda - XVI. osa

Vene-Ukraina sõda - XVII. osa

Vene-Ukraina sõda - XVIII. osa

📽️ VIDEOD - allalaadimine

 

Kirjutatud 26.03.2022 (edaspidi uuendatakse).

Lühidalt eelsõna: Vene-Ukraina sõda (Russo-Ukrainian War) algas tegelikult juba 2014. aasta veebruaris. Venemaa okupeeris ja annekteeris tollal esmalt Ukrainale kuuluva Krimmi poolsaare ning seejärel mõned Ida- ja Kagu-Ukraina regioonides (Donbassis) olevad alad, mis asuvad Donetski ning Luhanski oblastites. See oli Venemaa poolt juhitud hübriidsõda, mis nägi ette riigi elanikkonna informatsioonilist ja psühholoogilist mõjutamist sõjategevuse ettevalmistamisel ning läbiviimisel. Vene-Ukraina sõda algas nii relvastatud kui ka relvastamata valitsusvastaste ja Venemaa-meelsete separatistide rünnakutega Krimmi ning Donbassi piirkondades. Selles sõjategevuses osalesid ilmselgelt ka Venemaa enda sõjaväelased koos vene relvade- ja tehnikaga. Nendest okupeeritud aladest moodustati seejärel Donetski Rahvavabariik (ДНР/DNR) ja Luhanski Rahvavabariik (ЛНР/LNR) ehk siis tunnustamata separatistlikud riigid. Krimmi autonoomne vabariik ja Sevastoopol liideti aga Venemaaga.

24. veebruaril 2022 algas aga suur rünnak terve Ukraina vastu ja seega algas juba tõeline täiemahuline Vene-Ukraina sõda. Selle käigus ründas Venemaa orkide armee Ukraina sõjaväge, infrastruktuuri, sõjalisi objekte, lennuväljasid, tsiviilelamuid, haiglaid, lasteaedu jpm... Kreml ise ei kutsu seda sõjaks vaid nimetab seda ainult "sõjaliseks erioperatsiooniks", sõna "sõda" (või sõnu "rahu", "ärge tapke", "ei sõjale", "rahutuvi" jne) ei tohi Venemaal nüüdsest enam kasutada, torgatakse kohe väga pikaks ajaks puuri või saad siis kaela suure rahatrahvi... Kremli diktaatorist sõjahull ja maadekrabaja ei taha seda sõjana näidata ja riigis avalikku üldmobilisatsiooni välja kuulutada. (Võib-olla, kui tema nn "erioperatsioon" jookseb seal Ukrainas lõplikult pange, siis ta võib Ukrainale ka sõja kuulutada ja ametliku üldmobilisatsiooni kehtestada.)
Kuid praeguseks on Kremli maniakist isehakanud tsaari kurikaval plaan täielikult läbi kukkunud: rahumeelse Ukraina "narkomaanidest & natsidest" koosnev valitsus jäi kukutamata; Ukraina vapper president ei põgenenud välismaale vaid jäi Kiievisse; presidenti ei suudetud ka elimineerida (tappa); pealinn Kiiev jäi vallutamata ja Vene orkidele ei tuldud hõisates lillede- ning Kiievi võtmega vastu; täielikult vallutamata jäid ka muud Ida-Ukraina alad ja kogu Ukraina rahvas asus ühiselt röövvallutajaid materdama (sealhulgas teevad seda nüüd ka Ukraina venelased ise). Psühhopaadist punkri-diktaatori välksõda (blitzkrieg) ebaõnnestus täielikult. Vene röövlitest sõjavägi on siiani suutnud üsna vähe edasi liikuda, vallutada ei ole suudetud isegi ühtegi oblastikeskust ja Kremli orkid kannavad väga suuri kaotusi nii elavjõus kui ka tehnikas. Kreml läks suure kisa saatel Ukraina venelasi nendest "jubedatest natsidest/bandeeralastest/narkomaanidest vabastama", aga kõige rohkem pommitatakse ja tapetakse Kremli orkide poolt just neid Ukraina venelasi endid, kes on nüüdsest alates selgelt Venemaa vastased – need Ukraina kohalikud venelased ei taha enam ühtegi Kremli "vabastajat" näha. See nn "Vene maailm" on nüüd ka nende jaoks sõimusõna.

«Niipea, kui Venemaa kogub vähegi jõudu ja raha, siis kohe kulutatakse see raha ning jõud mitte oma elu paremaks muutmisele ja rahva heaolu tõstmisele vaid hoopis kellegi teise hävitamisele. Russofoobia üle pole vaja imestada senikaua kuni Venemaa peamiseks rahvuslikuks ideeks on kellegi teise vihkamine ja hävitamine.»

Kremli paadunud massimõrvarist isevalitseja on saavutanud kõike vastupidist: NATO ja Euroopa Liit on nüüd palju ühtsemad; EU hakkab relvastusele palju rohkem raha kulutama; NATO idatiib muutub aina tugevamaks; Soome ja Rootsi liituvad NATO-ga – ajalooline tähis (pilt); suurem osa maailmast on nüüdsest kurja Venemaa vastu ja toetab ühiselt vaprat Ukrainat; Venemaale kehtestati ülitugevad ja nüüd ka väga mõjuvad majandussanktsioonid. Need sanktsioonid hakkavad Venemaale väga tugevalt mõjuma alates 2022. aasta sügisest ja kohe väga rängalt mõjuma umbes ühe kuni kahe aasta jooksul. Sellele ZombiLand'ile kehtestatud sanktsioonid mõjutavad nüüd ka lihtinimesi ja väikeettevõtteid, sest kogu sealne Z-ühiskond on selles Ukraina sõjas süüdi!
Venemaa kaotas ka Ukraina-vastase propagandasõja ja Kremli jälki lausvalet ning propagandat ei usu enam keegi. Muideks, Mordori propagandistid levitasid juba palju aastaid ukrainlaste kohta käivat lausvalet, et ukrainlased olevat laisad, arad, lollid ja üldse ühed ala-inimesed või mingid olevused. Seda soppa levitati siis Kremlile kasulike idiootide ja 5. kolonnide poolt üle kogu maailma, sealjuures ka siin Eestis. Ka selle propagandasõja on Kreml nüüdseks täiega kaotanud. Ukraina suudab ootamatult hästi rakendada ka oma kübersõdalasi ja on suhteliselt hästi suutnud elimineerida ka Kremli küberrünnakud.
Alates Ukraina sõjast on paari kuuga Venemaalt välismaale põgenenud juba umbes 1,5 miljonit inimest (!) – ikka see haritum, töökam ja ettevõtlikum seltskond – pilt. Need ei ole enam Aleksei Navalnõi kaastöötajad või muidu opositsioonilised ajakirjanikud ja mõttekeskuste liikmed. Need on suures osas elanikkonna haritum segment, kes ei näe Putini Venemaal enese jaoks mingeid väljavaateid. Näiteks Mordori Siseministeerium teatas juunis 2022: IT-spetsialistide välismaale lahkumise tõttu on Venemaal puudu 170 tuhat spetsialisti. Lääs saab vajalikku tööjõudu jälle juurde ja ZombiLand jääb neist ilma... Vähe sellest, Ukraina võeti ka Euroopa Liidu liikmekandidaadiks – uskumatu kiirus EU poolt – Kremli tsaar peksis oma punkris suurest vihast WC poti puruks.
Ka see nn "Kollektiivse Julgeoleku Lepingu Organisatsioon" (valitsustevaheline sõjaline liidt) ei taha Ukraina sõjaga mingit pistmist teha; sellesse liitu kuuluvad peale Venemaa veel Valgevene, Armeenia, Kasahstan, Kõrgõzstan ja Tadžikistan.
Venemaa täielik allakäik on alanud. Kremli sõjakurjategijast isehakanud "tsaar" ülehindas oma sõjaväe võimekust ja alahindas Ukraina armeed ning ukrainlaste vaprust ja vastupanuvõimet jne, jne. See julm ja Ukraina jaoks ebaõiglane sõda ei ole veel kaugeltki lõppenud, aga üks on kindel: Venemaast ei saa iialgi seda Kolmandat Roomat või Suurt Impeeriumi; Ukraina on Kremli vallutajate jaoks nüüd igavesti kadunud. Venemaa muutub veelgi vaesemaks ja mahajäänumaks paariariigiks, eks näi kui kauaks, aga kindlasti aastateks...

«Elon Musk loob satelliit-interneti. Valentina Matvienko (Venemaa Föderatsiooninõukogu spiiker) käskis naelte tootmisse kaasata Venemaa väikeettevõtteid. Suurepärased inimesed – suurepärased plaanid. Täna on päevakorras kaks punkti: 1. Kuidas korraldada naelte tootmist; 2. Lend Marsile. Kuna me ei oska enam naelu valmistada, siis lähme kohe teise küsimuse juurde.»

👉 Ukraina hakkab Läänelt saama ka relvastust, lahingumoona, rahalist- ja kõike muud selleks sõjapidamiseks vajalikku abi. Kuigi relvastuse, eriti just raskerelvastuse & rakettide osas, toimub see abistamine Lääne suurriikide poolt väga ettevaatlikult, uimaselt ning suure viivitusega – sellest kõigest rohkem Vene-Ukraina sõja II. osas.

👉 Venemaale kehtestatud väga ränkadest sanktsioonidest on pikemalt juttu Vene-Ukraina sõja X. osas.

👉 Vene ja Ukraina armeede inimkaotustest on rohkem aga juttu Vene-Ukraina sõja XII. osas.

 

Uuendatud – 9. mai! Lõpuks saabus ka see 9. mai Võiduparaad, mida Mordoris nii kaua oodati. Kuid Putinil ei olnud sellel paraaadil absoluutselt millegagi hõisata: ühesõnaga ka see Ukraina sõja nn teine faas ei toonud mingit suurt edu, mõnes suunas liiguti edasi väga vähe ja kogu Donbass jäi ikkagi vallutamata; Harkivi suunas on hoopis Ukraina väed edu saavutanud ja jõudnud Venemaa enda piirile (Belgorodi oblasti piirile) üsna lähedale; Mariupoli linn on endiselt lõplikult vallutamata ja selle linna Azovstali tehase eriotstarbelise üksuse "Azov" võitlejad ning Ukraina merejalaväelased panevad seal endiselt vapralt vastu. Sõja algusest on mõõdas juba 75 päeva ja Kremli orkide armee ei ole oodatud tulemusi saavutanud – väga hale – kaart.

viimane tank

«Vene Föderatsioon sarnaneb nüüd üha rohkem kurjale natsiriigile, mida juhib Kremli pisike punkri-diktaator, keda võib täie õigusega võrrelda Hitleriga. Praegusel Venemaal on olemas kõik natsiriigi tunnused: ideoloogia & praktika; juhikultus; vägivalla & terrori kasutamine poliitiliste vastaste ja mis tahes eriarvamuse vormide mahasurumiseks; sõja õigustamine riikidevaheliste probleemide lahendamise vahendina

ZombiLand (Z роZZия) tähistab 9. mai Võiduparaadi, kõikjal on näha Z ja V sümboleid. Marsivad Z-orkid, liigub Z ja V sõjatehnika ning kuri diktaator mõnuleb oma tribüünil. Täielikult zombistunud ja õel Z-elanikkond juubeldab ning hõiskab suurest rõõmust – lülita ka heli sisse:

Sellest 9. mai Võiduparaadist ja ka muust veel: 1) Miks burjaadid Ukrainas sõdivad, aga Punasel väljakul paraadil neid ei näidata? Kas välimus ei sobi? Alates veebruarist on suremus Burjaatias kasvanud 270%. Aga mis juhtus?! Putin organiseris lisaks ukrainlasele ka burjaatide genotsiidi. 2) Tänu Ukraina armee jõupingutustele, nagu tunnistas Vene Föderatsiooni kaitseministeerium, saavad tuhanded venelased nüüd kanda 9. mail loosungite asemel oma sugulaste portreesid, kes andsid Ukraina sõjaväljadel oma elu Putini ja tema jõugu paleede ning jahtide eest. 3) Vähetuntud fakt: Aprilli keskel toimus Argentiinas neonatside kongress. Kohe selle alguses peksti Venemaa delegatsioon suure pauguga ja formuleeringuga "liigse fašismi ja idee diskrediteerimise eest" sealt kongressilt minema. Kurat, need Vene orkid jõudsid isegi sinna "ujuda". 4) Venemaa suursaadik Poolas sai sahmaka punast värvi kaela, kui ta üritas Nõukogude sõdurite kalmistule lilli asetada. Seal allpool teises videos on kuulda ka seda, et kuidas Venemaa suursaadikut ümbritsenud rahvahulk skandeeris "fašistid!" — link.

«Hitleri enesetappu pole kunagi nii tihti meenutatud kui just praegusel 2022. aastal... Putinit ei maksa Hitleriga võrrelda, Hitler oleks end antud olukorras juba maha lasknud.»

Märkus: Kuigi selles endises rahumeelses, ilusas ja umbes Tallinna suuruses Mariupoli linna Azovstali tehases lahingud alles käivad, on sellest linnast nüüd järgi jäänud ainult varemed (pilt). Kui palju seal tehases neid azovlasi veel alles on jäänud, ei ole teada. Võib-olla võitleb seal Kremli orkidega umbes 1000 kuni 1500 (?) ukrainlast, aga kindlasti on ka palju langenuid ja haavatuid, kuid seda tohutult vähem kui seda on sealsete orkide kaotused. Kremli diktaatori nn "vabastajad" ja "denatsifitseerijad" tegid selle linna maatasa. Kusjuures antud linna elanikkond koosnes enamuses just venelastest, kes olid ka üsna lojaalsed Venemaa suhtes, aga nüüdsest nad seda enam ei ole! Vaata videot:

«Kogu interneti sügavustes nüüd: — NATO tungis Venemaale kallale! — Aga kus ta Venemaale kallale tungis? — Ukrainas! — Ja mida teeb Venemaa sõjavägi seal Ukrainas? — Sa oled russofoob!»

Azovstali tehase kuulsusrikka ja kangelasliku kaitsmise lõpeatmine (16.05.2022): Vene vägede poolt ümberpiiratud Mariupoli linna Azovstali terasetehasest evakueeriti 16. mai õhtul üle 260 Ukraina sõjaväelase (nende seas ka umbes 50 haavatut), mis on märk kunagise jõuka sadamalinna alistumisest pärast pikka ja verist lahingut. Sõjalises mõttes ei võitnud Kreml sellega enam midagi, aga nüüd on Moskval hea võimalus hõiskama ja valetama hakata. Kreml tahab nüüd arvatavasti organiseerida Azovi võitlejate ("natside") jaoks näitlikku kohtuprotsessi ja hiljem nad endale kasulikult välja vahetada. Igatahes 'Azovi' rügemendi võitlejad täitsid oma ülesande Mariupoli linna kaitsmisel kuhjaga. Selle linna all hoiti väga suurt orkide väeüksust (umbes 12 kuni 17 tuhat orki) ja tehnikat ligi kolm kuud kinni ning sellega rikuti venelaste hoogsa edasitungimise plaanid. Välismaa sõjanduse eksperdid ennustasid selle sõja alguses, et Mariupol peab vastu ainult nädala, äärmisel juhul kaks nädalat ja siis on selle linnaga kööga, aga jälle need suured asjatundjad eksisid. Venelaste elavjõu ja sõjatehnika kaotused olid seal väga suured. Mariupoli linna ja sealse Azovstali tehase vapper kaitsmine läheb sõjaajalukku. (Näiteks Bresti kindluse kangelaslik kaitsmine, venelaste poolt Suure Isamaasõja alguses, kestis 28 päeva.)
Kõik need Azovstali tehases ellujäänud Ukraina sõdurid (nüüd siis vangid) viidi Venemaa kontrolli all olevatesse asukohtadesse. Kogu see evakueerimine käib suure saladuskatte all ja ei ole teada, et millistel tingimustel see toimub. Kreml võib ka jälle petta...! Ukraina loodab lähiajal korraldada vangide vahetuse Ukraina ja Venemaa vahel, mis võimaldaks Mariupoli kaitsjatel vabadusse pääseda. Kui palju seal tehases neid Ukraina võitlejaid üldse kokku oli, ei ole teada. Venemaa teatas 20. mail, et alates 16. maist on tehases relvad langetanud ja alla andnud 2439 võitlejat. See on Kremli ilmselge vale ja liialdus! Ukraina ise pole seda Venemaa väidet kinnitanud. Rahvusvahelise Punase Risti teatel oli neid azovlasi alla tuhande. Miks Kreml valetab? Eks ikka selle pärast, et neil on häbi tunnistada, et nende orkide tohutud jõud ei suutnud kolme kuu jooksul vallutada Mariupoli linna ja seda Azovstali tehast. Ukraina president Zelenskõi kinnitas samuti Mariupoli kaitsjate evakueerimisest Azovstali tehasest. "Tahan rõhutada: Ukraina vajab oma kangelasi elusana," ütles Zelenskõi. Ukraina peastaap märkis omalt poolt, et Azovstali kaitsjad täitsid oma lahingumissiooni. Avaldus tuli vaid mõned tunnid pärast seda, kui Venemaa teatas, et on nõustunud evakueerima haavatud Ukraina sõdurid Venemaa kontrolli all oleva Novoazovski linna meditsiiniasutusse. (See evakueerimine Azovstalist sai võimalikuks ka tänu venelaste rängale kaotusele Bilohorivkas ja Serebrjankas.)

Millistel tingimustel need azovlased alla andsid, millised garantiid president Zelenskile anti, ei ole teada. Kõik see toimus suure saladuskatte all. Igatahes pidid need olema väga tugevad garantiid, sest vastasel juhul oleksid Azovi võitlejad vastupanu jätkanud – kuni lõpuni. Veel selle azovlaste evakueerimise (allaandmise) käigus teatas Azovi rügemendi ülem tehasest, et käimas on väga spetsiaalne operatsioon, mille olemust ta avalikustada ei saa. Esimesel päeval karjusid Vene riigituuma saadikud, Kremli esipropagandistid ja muud Venemaa tähtsamad isikud, et neid Azovi "natse" tuleb ülmalt rangelt karistada, isegi maha lasta ning et neid ei tohi Ukrainale tagasi anda. Kuid juba teisel päeval oli vaikus majas ja sel teemal ei kostunud enam piiksugi. Ka ei ole neid azovlasi veel siiani vägisi venelaste kaamerate ette tiritud, kus nad siis "kahetsevad ägedalt", paluvad Ukrainal alla anda, kiidavad Putinit jne, jne – Kremli propaganda meelistegevused. See kõik annab lootust, et need azovlased ikkagi pääsevad kunagi koju. Millised mõjuvõimsad jõud kõike seda Lääne poolt juhivad ja organiseerivad, ei ole teada. (Kuid Kreml võib ka jällegi petta, nii nagu ta seda on alati teinud.)

«Surematu polk on tõesti olemas... ja selle nimi on "AZOV" polk❤️»

«Kõik, kes nimetasid kunagi seda eriotstarbelist üksust "Azov" natsideks, said nüüd aru, et see Azov on kõige vingem ja kangelaslikum üksus kogu Ukraina relvajõududes üle-üldse. Vene Föderatsiooni jaoks on kõik, kes end Kremli orkide armee eest kaitsevad, natsid.»

Märkus: "Azov" ("Aasov") nimelise sõjaväeüksuse sõdurid võitlevad Kremli orkidega üle kogu Ukraina, praegu tegutsevad siis järgmised allüksused: MTR "Azov" (Kiiev), "Azov Dnepr" ja "Azov Kharkiv" (eriüksus "KRAKEN").

 

Uuendatud, 24. mai 2022: Vene väed on nüüd asunud Ukraina idaosas suuremahulisele pealetungile. Orkide armee jätkab Ida-Ukrainas pealetungi ja proovib läbimurret saavutada mitmes kohas. Venemaa sõjaline tegevus on nüüd jõudnud selle sõja aktiivseimasse faasi ja Venemaa rünnak Donbassis on suurim, mis Euroopa pinnal on peale teist maailmasõda toimunud. Nii intensiivseid lahinguid, nagu praegu Ida-Ukrainas Donbassis käivad, me veel selles sõjas alates 24. veebruarist näinud ei ole. Kremli diktaatori eesmärgiks on nüüd Luhanski oblasti täielik okupeerimine ja seda iga hinna eest. Seetõttu tuuakse sinna orkide vägesid juurde ka Mariupoli ja Harkivi alt ning Donetski oblastist. Piirkonnale antakse massiliselt tuld ja lähinädal on oblasti jaoks otsustav. Ukrainal on väga keerulised hetked ja just seetõttu vajab Ukraina märkimisväärset lisaabi relvastuse ning lahingumoona osas. Venelastel on endiselt väga suur ülekaal sõjatehnika osas, eriti seda kaugtule osas (kahurid, raketid ja raketiheitjad). Peale kõige muu on neid Putini orke endiselt väga palju. Ukraina võitlejad on lihtsalt šokeeritud, need orkid jooksevad nagu tarakanid kõigist pragudest välja.

Kremli orkide sõjakuriteod: Vene armee on seal Ida-Ukrainas juba palju linnu ja asulaid kas täielikult või siis osaliselt maatasa pommitanud ning väga palju rahulikke elanikke on surma saanud. Paljudes kohtades korraldati massimõrvu, vägistamisi ja röövimisi. Üheks näiteks on ses osas Butša linn, kus tulid need tsiviilelanike piinamised, vägistamised ja mahatapmised esimesena päevavalgele. Uuema info kohaselt tegutsesid Vene vägedest seal Kiievi all, sealhulgas Irpinis, Butšas ja Hostomelis, just need Pihkva 76. õhudessantdiviisi dessantväelased. Teatavasti asub see diviis meile üsna lähedal... Nüüdseks on aga selle kurikuulsa diviisi ridu Ukrainas üsna kõvasti harvendatud; tsiviilelanike mõrvaritele paras palk. Kuid see on alles algus ja neid kuritegusid tuleb üha rohkem ilmsiks.

«Alates Butša linnast kaotas Vene armee kõik oma eelnevad "kuulsusrikkad võidud": näiteks vallutamatu Izmaili kindluse vallutamine (Vene-Türgi sõjas 1787–1792), Borodino lahing (1812. aasta Napoleoni sõjakäigu ajal), Poltaava lahing (1709. aastal, Põhjasõja ajal, kus madistasid omavahel Vene ja Rootsi väed), Sinope merelahing (kus 1853. aastal admiral Nahhimov hävitas Türgi laevastiku), Stalingradi lahing (II Maailmasõja ajal), Moskva lahing (II Maailmasõja ajal) jne... — SEDA KÕIKE EI OLE ENAM — Putin suutis oma täielikult zombistunud ja verejanulise elanikkonnaga hävitada väga lühikese ajaga kõik suured võidud, mida Vene armee saavutas kogu eelneva ajaloo jooksul!»

["Tapa nad kõik, kuradile...!" (st tapa kõik Ukraina tsiviilkodanikud, kes ette jäävad) – šokeeriv pealtkuulatud Vene sõdurite vaheline vestlus!!! – link.)

 

Uuendatud, 8. juuni 2022 – Ukraina sõja 105. päev! Selle Vene-Ukraina sõja esimest kolme kuud võib võrrelda Talvesõjaga ja siin võib nende kahe sõja puhul palju paralleele tõmmata. Talvesõda algas siis, kui Nõukogude Liit ründas 30. novembril 1939 sõda kuulutamata Soome Vabariiki. Kreml plaanis kogu Soome vallutada kahe nädala jooksul. See Talvesõda kestis 105 päeva ja lõppes 13. märtsil 1940 Moskva rahulepinguga. Sõja tagajärjel oli Soome sunnitud loovutama 13% oma territooriumist ning suuruselt teise linna Viiburi Nõukogude Liidule. Kuid Soome jäi iseseisvaks ja Nõukogude Liidule lõppes see Talvseõda tegelikult suure läbikukkumisega: Soomet vallutada ei suudetud ja venelaste kaotused olid kordades suuremad. [Kuid see Talvesõda oleks võinud ka teistmoodi lõppeda. Nimelt suutsid venelased väga suurte inim- ja tenika kaotuste hinnaga selle soomlaste Mannerheimi kaitseliini esimestest kaitseliinidest lõpuks läbi murda ja oleks Vene armee veel üks nädal rünnanud, siis oleksid nad oma tankidega Helsingi linnani välja jõudnud. Soome kõik ressursid olid tolleks ajaks juba otsakorral ja nad ei oleks suutnud Vene armee edasiliikumist enam takistada. Õnneks Kremli armee juhtkond ega ka Stalin ei teadnud seda ja kõik lõppes Soome jaoks ikkagi suhteliselt hästi.]

Kuid selles Ukraina sõjas ei ole Kremli orkid siiamaani ühtegi oma põhieesmärki endiselt saavutanud, rääkimata mingist Kremlile soodsast rahulepingust. Kui vaadata palja silmaga sõjakaardi rindejoont, siis on näha, et viimase kuu jooksul ei ole selles mingeid olulisi muudatusi toimunud, pigem on see Ukraina armeele soodsam olnud – vaata kaarti. Praegu käivad Donbassis kõige ägedamad lahingud just Sjevjerodonetski suunal, kuhu venelased on koondanud oma kõige suuremad jõud. Arvestades senise sõja keerdkäike, võib öelda, et praegu on idarindel muutusteta. See tähendab, et endiselt käib Sjevjerodonetskis kohutavalt verine lahing, millel ei paista veel selget võitjat. Kui nädala eest tundus, et ukrainlaste kottitõmbamine on üksnes aja küsimus, siis nädalavahetusel võitlesid Ukraina sõdurid endale hunniku positsioone tagasi. Kremli orkidel on endiselt väga suur ülekaal tulejõu osas (kahurid, raketid, lennuvägi, tankid jne) ning väga kuumades rindelõikudes ulatub see ülekaal umbes 1:7-le. Okupandid julgevadki nüüd ainult tohutu tulemüüri varjus edasi roomata ja nüüd on ukrainlaste inimkaotused märksa suuremad. Ukraina kaotab igapäevaselt umbes 100 kuni 200 sõdurit hukkunutena ja haavatute arv võib päevas olla umbes 5x rohkem. Lääne peab esmalt saatma just kaugmaarelvi ja lahingumoona, mille tarnimine on aga kahjuks veninud. PS! Vene vägede rünnakuid tõrjuvatel Ukraina üksustel võib hakata ka laskemoon lõppema, aga lääneriikide saadetav relvaabi ei ole ikka veel piisav. Venemaa vägedel on 20 korda rohkem suurtükiväge ja 40 korda rohkem laskemoona kui seda Ukraina relvajõududel (The Independent).
Samal ajal, kui Venemaa koondab oma pealetungi Donbassi kesksektorile, on ta jäänud kaitsesse tiibadel. Ukraina väed on viimasel ajal saavutanud mõningast edu vasturünnakutega edelas Hersoni oblastis, kaasa arvatud taas sillapea loomine Inhuletsi jõe idakaldal. Venemaa on hakanud nüüd isegi oma vägesid Zaporižžja oblastis positsioonidelt tagasi tõmbama ja seda võib-olla kahel põhjusel: kas selleks, et viia oma rängalt rappida saanud üksused tagalasse või siis selleks, et tugevdada Vene kaitset Hersoni oblasti loodeosas.

Ukraina armee jaoks ei tule arvestatavat pööret enne, kui Ukraina saab kätte rasketehnika, moona ja varustuse sellises koguses nagu nad seda küsinud on ning mida neile ka lubatud on. Ukraina pole veel sellises olukorras, kus tema vägedel oleks olemas kõik relvad, et Venemaa rünnakud tagasi lüüa ja ise pealetungile minna. Relvastuse ja ka kogu muu abi osas tuleb nüüd esmalt loota just USA poolt käivitatud nn lendliisi (Lend-Lease) abiandmisprogrammile. Ukrainal tuleb praktiliselt väga lühikese ajaga täiesti uus armee formeerida, mis oskab ka neid uusi relvasüsteeme kasutada. Kui Ukraina saab kätte kogu vajaliku relvastuse, lahingumoona jne, siis alles seejärel võivad ukrainlased võtta ette ka suuremaid vasturünnakuid, et võidelda tagasi oma kaotatud territooriumid. See läheb neil aga väga raskeks, sest Kremli orkid jõuavad rajada tugevad kaitseliinid, ka maastik on seal ründajate jaoks üsna ebameeldiv (palju jõgesid jne) ning ründajatel on ka alati suuremad inimkaotused. Juhul kui kõik ikka sujub, siis võivad ukrainlased alustada suuremate vasturünnakutega alles kusagil augusti- või septembrikuus. Küsitlus näitab, et 90,3% ukrainlastest on kindlad, et Ukraina võidab sõja. (Kuid Venemaal jätkub seda raha, kahuriliha ja relvastust veel vähemalt üheks aastaks, aga võib-olla isegi pikemaks ajaks!)

Uuendatud, 20. juuni 2022. Järgmine kaart näitab, et kui vähe on rinne Ukrainas viimase kuu (20.05 kuni 20.06.2022) jooksul muutunud. Sõjategevus on läinud üle väga aeglasele edasiliikumisele, kus mõlemad vaenupooled panevad ägedalt vastu. Selle sõja areng sõltub praegu rohkem süürtükiväest ja rakettidest, kus okupantidel on ikka veel väga suur ülekaal. Venemaa röövarmee edusammud on siin kaardil tähistatud lilla värviga ja Ukraina vägede edasiliikumine aga kollase värviga. (See sõda meenutab praegu rohkem I Maailmasõja nn 'Läänerinnet', kus rinne seisis paigal, oli nõ "külmutatud" seisundis ja kus anti üksteisele tohutut kahurituld. Mastaabid, sõdurite arv ja inimkaotused olid tollal loomulikult palju suuremad.) Vaata kaarti.

 

Edasi siis videod, pildid ja ka kommentaarid:

Nüüdseks juba üle maailma kuulsaks saanud ukraina sõjamehe hüüdlause: "Vene sõjalaev, mine p****e" (vene keeles "Русский военный корабль, иди нахуй" | ukraina keeles "Russki vojennõi korabl, idi nahhui" | inglise keeles "Russian warship, go fuck yourself"). 28. veebruaril teatas Ukraina merevägi, et Maosaare (Ussisaare) kaitsjad on siiski elus ja vangi võetud. Kaitsjad olevat tagasi löönud kaks Vene mereväe rünnakut, kuid olid sunnitud lõpuks laskemoona lõppemise tõttu alistuma:

24. märtsil 2022 viidi osa Maosaare piirivalvureid, sealhulgas ka Roman Hrybov (Roman Gribov), kes oli selle ülaltoodud kuulsa fraasi "Русский военный корабль, иди нахуй" autor, vangivahetuse käigus tagasi Ukrainasse. Ja 29. märtsil 2022 naasis Roman Gribov tagasi oma koju (Tšerkassõ oblastisse) ja talle anti oma tegude eest ka medal:

Roman Hrybov

Vähe sellest! Ukrainlased lasid sellesama Vene sõjalaeva (raketiristleja "Moskva"), mis saadeti varem sinna "...нахуй", 13. aprillil põhja! Ukrainlased tegid seda väga targalt ja osavalt: valiti välja sobiv tormine ilm, teele saadeti kaks omaenda toodetud "Neptun" raketti ja droon; droon juhtis selle Vene ristleja pealokaatori tähelepanu kõrvale ja seejärel tegid need ukrainlaste raketid oma töö eeskujulikult ära. See ristleja "Moskva" (pilt) oli Musta mere laevastiku lipulaev ja venelaste au- ning uhkus. See laev oli lausa Venemaa "võimsuse" sümboliks ja sellel laeval asus ka mingi püha reliikvia, nimest "Moskva" juba rääkimata... Antud ristleja ehitati põhiliselt vaenlase lennukikandjate hävitamiseks. Sellel ristlejal asus ka Musta mere laevastiku staap ja komandopunkt. Staabis olid laevastiku juhid ja dessandi maaväe juhid. See laev ise küll ehitati juba ammu, aga alates 2020. aastast hakati seda moderniseerima ja kogu laeva elektroonika, relvastus, rakettide stardišahtid, mootorid ning radarid vahetati kaasaegsemate vastu välja. Selleks kulutati tervelt 750 miljonit kuni miljard dollarit (kui palju sellest rahast huugama pandi, seda me ei tea). Ühesõnaga antud laeva tulejõud oli küll võimas ja selle ristleja "Vulkan" rakettidega oleks võinud näiteks sellesama Maosaare lähedalt kergelt tulistada kogu Ukraina territooriumit, aga tema peamiseks ülesandeks oli katta tulevikus maale saadetavat dessanti ning pakkuda just õhutõrjet kogu Musta mere laevastikule.

Selle ristleja põhjalaskimine oli venelastele ikka väga hirmsaks matsuks, võib juba ette kujutada seda, et kuidas Kremli diktaatorist kääbus oma punkris märatses ja suu vahus admirale sõimas. Miks see ristleja asus rannikule nii lähedal??? Järjekordne Vene admiralide saamatus! Mingid "haledad, nõrgad ja narkomaanidest natsid (mitte-inimesed)" lasid Venemaa sümboli põhja - ennekuulmatu! Pealegi ei pidavat neil ukrainlastel neid 'Neptun' rakette (pilt) enam olemaski olla!? Sellist jubedat ja häbiväärset matsu ei olnud Venemaa saanud juba Tsushima merelahingu aegadest. (Tsushima merelahing toimus 1905. aastal Vene ja Jaapani laevastiku vahel tollases Vene-Jaapani sõjas.) Tegelikult oli see raketiristleja "Moskva" kõige suuremaks ja võimsamaks sõjalaevaks, mille Venemaa on kogu oma ajaloo jooksul sõja ajal kaotanud. Milline moraalne löök suurushullustuses Mordorile! Ukraina muutis sellega jõudude tasakaalu sealses regioonis. Pärast selle ristleja põhjalaskimist põgenesid teised venelaste laevad Ukraina rannikust palju kaugemale... Seega on Vene laevastik tegelikult lukustatud ajutiselt okupeeritud Ukraina Sevastopoli sadamasse ega saa enam Ukraina territoriaalvetes pealetungi- ja dessantoperatsioone planeerida, kuna neid ähvardab teiste laevade kaotamine. Ja kui inglased saadavad oma märksa paremad ja kaugema laskeulatusega raketid Ukrainasse (võib-olla on need juba kohal), siis läheb asi veelgi põnevamaks...

sai tabamuse raisk...

Hoopis lohe ründas...

Kreml "ei pruukinud algul isegi märgata" uudist selle ristleja Moskva põhjalaskmisest. Sest äsja pandi aresti alla veel nende mitu jahti Hispaanias, Fidžil ja Kariibi mere piirkonnas. Vot see on tõesti riikliku tähtsusega küsimus.

«Vatnik karjub tööl, et me ehitame veel parema ristleja. Seesama vatnik, kes elab kahekorruselises ilma kanalisatsioonita barakis ja kes peseb end tööl. Nad ei oska muud teha kui juua. See on nende elustiil, juua ja karjuda "Russia"

Väidetavalt on nüüdseks see Maosaar ukraina võitlejate poolt vatnikutest-orkidest jälle puhastatud – link. Muideks, ukrainlased lasid nüüd välja ka sellekohase postmargi ja need on ülimalt populaarsed. Praegusel hetkel on margid üle maailma saadaval internetikeskkonnas e-Bay. Markide hinnad on erinevad, kollektsionääridele mõeldud komplekte müüakse juba kuni 2000 dollariga. Kõige odavam paistis olevat üksikmark, mille hind algab keskmiselt 50 dollarist, kuid levinud hind on 100 dollarit margi eest.

uus mark...

«Raketiristleja 'Moskva' kapten rivistab oma allesjäänud meeskonna üles ja ütleb: "Mul on teile kaks uudist. Esiteks hea: nad pühendavad meile postmargi..."»

Vene mereväe kaotused Ukraina sõjas ajavahemikus 24. veebruar kuni 18. juuni 2022. Kokku on selles ajavahemikus lastud põhja või siis vigastatud tervelt 12 orkide sõjalaeva: Vene merevägi on Ukraina sõjas oma Mustal merel paiknevatest sõjalaevadest kaotanud juba 5 sõjalaeva. Kuigi Venemaa mereväel on Ukraina ees tohutu arvuline eelis, on siiski venelaste kaotused märkimisväärsed.

* 22. märtsil kaotasid orkid oma väikese dessant-ründelaeva "Raptor", mis hävitati tankitõrje raketiga.
* 24. märtsil lasti Berdjanski sadamas õhku "Alligator" klassi dessantlaeva, mis oli juba palju suurem laev. Selle rünnaku täpne viis on endiselt ebaselge. Siiski arvatakse, et Ukraina tulistas seda sadamat oma OTR-21 "Tochka" ballistilise raketiga. Raketitabamuse ja tulekahju tõttu plahvatas ka laskemoon. Plahvatuste ahel oli dramaatiline ja laev uppus otse muuli ääres. Kahjustada said ka kaks lähedal dokkinud "Ropucha" klassi dessantlaeva, kuigi need suutsid mõne aja pärast plehku panna. Neist ühe laeva kapten suri hiljem haavadesse.
* 03. aprillil sai raketitabamuse ka orkide fregatt "Admiral Essen", mis sai selle tagajärjel tõsiseid kahjustusi – link.
* 13. aprillil sai raketitabamused, siin eelpool juba pikalt kirjeldatud, ristleja "Moskva", mis oli ka lipulaevaks. See Slava klassi ristleja "Moskva" oli orkidele kahtlemata kõige sümboolsem ja strateegiliselt olulisem kaotus. Ristleja sai kahe Neptun raketiga tabamused ja uppus järgmisel päeval pukseerimise ajal. Selle laeva pardal oli raketirünnakute ajal 510-liikmeline meeskond. Uppuvalt ristlejalt õnnestus päästa ainult 58 meeskonnaliiget. Kreml varjab siiamaani seda hukkunute arvu.
* 2. mail rünnati sellesama Maosaare (Ussisaare) juures kahte orkide "Raptor" ründekaatrit. Need kaatrid said tabamuse ukrainlaste Bayraktar TB2 drooni poolt ja läksid põhja. Mõned päevad hiljem lasti sealsamas põhja veel üks orkide ründekaater.
* Mai alguses sai kerge raketitabamuse ka orkide fregatt "Admiral Makarov".
* Maikuu esimesel poolel oli suur tulekahi ka venelaste tagalatoetuslaeval "Vsevolod Bobrov", mis on väga uus ja kallis laev. Selliseid laevu on Venemaal vaid kaks tükki – Elbrus ja Vsevolod Bobrov. Ukrainlased teatavad, et seda laeva tabas nende Neptun rakett. See laev vajab nüüd kapitaalremonti – pilt.
* Juunikuu esimesel poolel lasti põhja orkide puksiirlev "Vassili Beh". Selle puksiiri abil saadeti "Maosaarele" laskemoona, relvastust ja Musta mere laevastiku isikkooseisu. Hoolimata sellest, et rassistid paigaldasid laevale maapealse õhutõrjesüsteemi "Thor", muudeti see puksiirlaev ujuvaks lõkkeks. (See laev lasti põhja Lääne poolt tarnitud kahe laevavastase Harpoon raketiga, see oli nende rakettie esmakordne kasutamine — väga edukas kasutamine.)

Hukkunud on sadu noori madruseid, palju ohvitsere ja isegi üks admiral ning mille nimel? Üks venelane säutsus järgmist: "Minu sõber teenib Vene Föderatsiooni Kaitseministeeriumi Strateegiliste Raketivägede koosseisus... ta tuli vihaselt oma valvekorrast koju ja kirjutas mulle....kui see punkris istuja annab käsu "startida"...siis saadame ta sellele vene sõjalaevale järele..."

Märkus: See kuulus Maosaar/Ussisaar on vene okupantide jaoks väga tähtis, sest sinna paigaldatud õhukaitsega saab kaitsta neid Mustal merel asuvaid vene sõjalaevu – pilt. Pärast selle ristleja "Moskva" põhjalaskmist ukrainlaste poolt, on venelaste õhukaitsega sealkandis üsna hapud lood. See saar on ka muus osas oluline. Seepärast ei lasegi ukrainlased seal saarel venelastel oma "pesapaika punuda". Käib üks pidev madistamine ja maikuu esimesel pool tegid ukrainlased seal vägeva tulevärgi, Kremli orkid hävitati ning aeti minema.

!!! Allpool siis üks väga liigutav video Vene okupantidest vabastatud Ukraina külast. Eakas naine tänab Jumalat selle eest, et Ukraina relvajõud sisenesid nende külla, vot need ukrainlased ise ongi need tõelised vabastajad. Seda videot vaadates tuleb kohe mõttesse, et milline värdriik see Putini poolt juhitud Venemaa ikkagi on, kus näiteks mingi interneti-video näitab seda, et kuidas üks punt vanemaid naisi-zombisid seal Venemaal ülistavad Kremli kääbikut ja kiidavad seda Ukraina "sõjalist erioperatsiooni"...

Ja teine video sellest, et kuidas Vene okupantidest vabastatud külas võetakse Ukraina sõdureid vastu – rõõmsalt, söögi ja viinaga! Üks vabastaja ütleb, et praegu ei ole aega, pidutseme hiljem õhtul ja kõnnib koos teiste sõduritega edasi Vene orkisid nottima:

Vot nii võtavad Ukraina vaprad vabadusvõitlejad vastu seda Kremli orkide värdjalikku "Vene Maailma" ("Russki Mir'i") – nahhui Russki Mir – lahing Harkivi äärelinnas:

Ukraina sõdur (Єгор Соболєв) naaseb pärast võitlust Irpinis koju oma pere juurde.
Samuti väga ilus video: Ukraina sõdur (Єгор Соболєв) naaseb pärast võitlust Irpinis koju oma pere juurde. See Jegor Sobolev oli varem ajakirjanik ja seejärel oli ta mitu aastat Ukraina parlamendi liige. Pärast seda alustas ta 2019. aastal insener-programmisti karjääri ja aastal 2021 ühines ta Ukraina territoriaalse kaitsega. Igatpidi tubli mees! Muideks, Ukrainas läksid väga paljud parlamendiliikmed kohe rindele või territoriaalkaitsesse, need kes vanuse järgi selleks kõlbasid ja kes ei tegele muude väga oluliste asjadega.


Kohe siin allpool siis Ukraina sõjast Twitteri ja YouTube videod ning nende lingid allalaadimiseks. Edaspidi lisatakse siia ka uuemad ZIP failid, mis sisaldavad juba ka värskemaid videosid ja linke:

 

Mine edasi...
Mine edasi Ukraina sõja II. ossa

 

👉 TEADUS ja muu oluline... – link