Windows 10 värskendamise uus meetod

Win 10 logo 'Windows Update' vahend: Windows 10 saab olema Windowsi viimaseks versiooniks ja Win 10 värskendamise uus meetod

 

 

 

Windows 10 kui teenus (Windows-as-a-Service) ehk siis "Versioonideta Windows": 'Vindowsi Viimane Versioon'..., mida see tähendab? See tähendab, et nüüdsest on Windows ehitatud nii et teda saab pidevalt uuendada / värskendada – teisisõnu, ta on TEENUS. Microsoft on viimastel aastatel pööranud usinalt kõik teenusteks: Software-as-a-Service (SaaS), Platform-as-a-Service (PaaS), Infrastructure-as-a-Service (IaaS) jne, jne. Nüüd on siis ka Windows ise kui teenus - Windows-as-a-Service.
Windows-as-a-Service tähendab seda et kui kasutaja installeerib Windows 10, siis ta sisuliselt registreerub Microsoftis, et saada edaspidi kätte TASUTA parandusi, täiendusi, uuendusi ja funktsioone. See sarnaneb praeguse Windows Update vahendi tööle ja selline värskendamise mehhanism jätkub siis ka edaspidi.

Windows 10 on seega viimaseks "suure paugu" väljalaskeks / versiooniks, mis toob meid Versioonideta Windowsini. Selle asemel, et lasta iga paari aasta järel välja Windowsi uusi versioone, hakatakse Windows 10 jaoks laskma regulaarselt välja uusi värskendusi (updates) analoogselt Office 365, Azure, Windows 10 Mobile / 'Windows 10 for phones' ja Chrome OS'iga. Need värskendused sisaldavad tavalisi parandusi, aga ka uusi funktsioone ja uusi vahendeid. Seega Windows 11, 12 jne väljalaskmise asemel jätkatakse Windows 10 suurte värskenduste (näiteks Threshold ja Redstone) väljalaskmist.
Kui Sa installeerid Windows 10, ostad uue kompuutri juba eelinstalleeritud Windows 10 opsüsteemiga või uuendad teda hiljem, siis jääb ta alati Windows 10 operatsioonisüsteemiks. Windows 10 erinevad väljalasked (suured värskendused) saavad praegu oma nimed versioonide ja neile omistatud spetsiifiliste nimede järgi, näiteks Windows 10 Threshold 2 suur värskendus sai oma nimeks "Windows 10 Version 1511", tulevase Redstone suure värskenduse esimene etapp saab oma nimeks "Windows 10 'Anniversary Update'" jne.

Süsteemi värskendamine vana Control Panel (Juhtpaneel) kaudu on nüüdseks elimineeritud: Alates Windows 8 opsüsteemist pakuti värskenduste kättesaamiseks kahte Windows Update kasutajaliidest — üheks oli uus 'PC Settings' äpp (nüüd lihtsalt 'Settings' äpp) ja teiseks oli see vana tuttav Control Panel (pilt). Windows 10 puhul aga saab nüüd värskendusi kätte ainult selle uue nimega 'Settings' äpi kaudu ('Settings -> Update & security' kategooria alt - pilt).


Märkus: See vana klassikaline Control Panel (Juhtpaneel) jääb ise veel küll esialgu alles, aga paljud tema funktsioonid on viidud üle selle uue 'Settings' äpi alla. Juhul kui 'Settings' äpis ei saa mingeid muudatusi teha, siis on seal lingid, millede abil avatakse omakorda see vana klassikaline Juhtpaneel. Osa selliseid linke seal 'Settings' äpis pakuvad ka lihtsalt alternatiivset võimalust oma süsteemi haldamiseks - seda siis vanas Juhtpaneelis.

!!! Tulevastes Windows 10 väljalasetes kaob see vana klassikaline Control Panel (Juhtpaneel) lõplikult ära ja selle asemele jääb see uus Windows 8 ajast pärit Settings äpp.


Windows on nagu teenus (service), mis tähendab, et kasutajad saavad uusi vahendeid ja parandusi lennult ning märksa sagedamini kui see varem toimus - tasuta. See värskenduste uus meetod on kodukasutajate, äriklientide ja ka Windows 10 väljaannete osas erinev, sest nende nõudmised värskendustele on samuti erinevad. Windows 10 omab seitset erinevat väljaannet / redaktsiooni (Windows 10 Home, Windows 10 Pro, Windows 10 Enterprise jne). Pärast Windows 10 väljalaskmist saavad Windows 10 väljaannete jaoks ligipääsetavaks kolm erinevat värskendamise haru:


1) Current Branch (CB): See on Windows 10 Home väljalaske jaoks. Sellega tulevad turvavärskendused, uued vahendid ja parandused ning seda AUTOMAATSELT, siin EI SAA kasutaja midagi muuta. Tavakasutajate jaoks lastakse uusi funktsioone / vahendeid värskendustena pidevalt välja ja nad saavad tasuta kättesaadavaks kohe pärast nende ilmumist - seega siin mingit probleemi ei ole. Tavakasutaja EI SAA neist keelduda ega ka nende installeerimist edasi lükata. Kõik käib automaatselt ja kasutaja vahele sekkumiseta - tegemist on ikkagi ju 'Windows-as-a-Service' tasuta teenusega. Kui Sa lähed 'Settings' äpi Windows Update alamkategooria ekraani, siis näed siin ainult ühte nuppu — "Check for updates". Kui klikid sellele nupule, siis Windows kontrollib kättesaadavate värskenduste olemasolu ja kui leiab, siis laetakse need alla ning installeeritakse automaatselt. Ka Windows ise kontrollib taustrežiimis värskenduste vajadust ja laeb need alla ning installeerib automaatselt:

Check for updates


Windows 10 Home kasutajad ei saa ka keelduda Windows Store rakenduste automaatsest uuendamisest.


Mida Sa saad ja võid teha:

* Sa võid valida selle et millal süsteemi restart tehakse: Kliki 'Windows Update' alamkategooria all "Advanced options" lingile (vaata eelmist pilti) ja Sa leiad sealt uuest ekraanist ainult kaks "Choose how updates are installed" parameetrit. Sa võid selle "Choose how updates are installed" rippmenüüst valida "Automatic (recommended)" parameetri, mis on ka vaikimisi valitud — sel juhul laeb Windows värskendused automaatselt alla, installeerib nad ja seejärel teeb ise restardi sel ajal kui kompuutrit ei kasutata. Sa võid sellest rippmenüüst valida ka "Notify to schedule restart" parameetri, mis keelab kompuutri automaatse ümberlaadimise (restardi) - pilt.
* Sa võid vaadata värskenduste ajalugu (Update History) ja ka uninstallida värskendusi (Uninstall Updates) - ka seda saab teha sellesama "Advanced options" ("Täpsemad suvandid") lingi kaudu. Klikid uues aknas "View your update history" lingile ja seejärel "Uninstall updates" lingile.
* "Advanced options" lingi kaudu võid keelata ka Microsoft Office ja muude Microsofti programmide värskendamise, koristad uues aknas "Give me updates for other Microsoft products when I update Windows" ruudust ära.
* PS! Sa võid tühistada ka Windows Store äppide automaatse värsknedamise (uuendamise). Avad 'Store' äpi, teed üleval menüüribal enda kasutajakonto pildil kliki ja valid ilmuvast rippmenüüst 'Settings' käsu - pilt. Seejärel lohistad 'Update apps automatically' lüliti asendisse 'Off' - pilt. (Sa võid seda näiteks ka siis teha kui Sa kasutad limiteeritud andmemahuga internetiühendust.)


2) Current Branch for Business (CBB): See on ette nähtud Windows 10 Pro, Windows 10 Enterprise ja Windows 10 Education versioonidele. CBB sisaldab neid samu nõudeid, mis ka eelmine 'Current Branch (CB)', aga siin saab nende värskenduste installeerimise aega ja ka seda et milliseid värskendusi installeeritakse, muuta - sarnaselt sellele kuidas Windows Update töötab praegu näiteks Windows 8.x või Windows 7 operatsioonisüsteemides. Kuid neid värskendusi ei saa lõpmatuseni edasi lükata, lõpuks tuleb need nii- või naa vastu võtta ja installeerida. Neid värskendusi saab hallata selliste instrumentidega nagu 'Windows Update for Business' ja WSUS (Windows Server Update Services).


!!! Kui Sa jooksutad Windows 10 Pro, Windows 10 Enterprise või Windows 10 Education versiooni, siis võid selle uue suure värskenduse ehk Windows 10 uue versiooni kättesaamist ka edasi lükata. (Windows 10 Home ei paku seda edasilükkamisvõimalust.) Sa ei pea seda edasilükkamist seadistama enam Group Policy sätete kaudu vaid Sa võid seda teha otse Windows 10 Settings äpi kaudu.
Uue suure värskenduse (Win 10 uue versiooni) kättesaamise edasilükkamine. Lükka uute värskenduste saamine edasi kuni üheks aastaks; peata kriitiliste värskenduste saamine kuni 30 päevaks; peata süsteemi värskendamine 35 päevaks - loe sellest sealt.


Windows 10 värskendused on kumulatiivsed ja see tähendab, et installeerides kõige uuema värskenduse, saab kätte ka kõik varasemad värskendused. See tähendab seda et lisaks kõige viimasele (uuemale) värskendusele saad ühtlasi kätte ka need varasemad värskendused, mida Sinu süsteemis veel ei ole. Win 10 seade vajab kõige viimast värskendust, et saada ka edaspidi tasuta tuge.
Vahemärkus: Mida Window 10 Home ja Pro omanikud võiksid teada!

Blokeeri või varja ebasoovitavad värskendused: Seega Windows 10 puhul töötab see 'Windows Update' vahend kardinaalselt erinevalt võrreldes seda Windowsi varasemate versioonidega. Windows 10 Home kasutajad ei saa turvavärskendusi ja uusi vahendeid enam blokeerida. Ja isegi Windows 10 Pro versiooni jooksutajad omavad ainult limiteeritud kontrolli värskenduste üle. Aga kui Sa saad Windows Update kaudu automaatselt ja vägisi mingi seadme draiveri (näiteks NVIDIA graafikakaardi draiveri), mis põhjustab antud seadme ning süsteemi ebastabiilsuse ja muud jamad, mida siis teha? Või kui Sa saad mingi muu probleeme tekitava värskenduse? Õnneks on ka see probleem nüüdseks lahendatud, sest Microsoft lasi välja ühe uue 'Show or Hide Updates Tool' nimelise instrumendi - loe sellest edasi sealt.

Teiseks "Windows Update Delivery Optimization" (WUDO) uus värskenduste kättetoimetamise tehnoloogia: See on 'Peer-to-peer' (P2P) protokolli abil värskenduste tarne ehk kättetoimetamine, kus IT võib värskenduste kättetoimetamise eemalasuvatesse filiaalidesse ja limiteeritud läbilaskevõimsusega võrgusõlmedesse teha väga efektiivseks ning ka turvalisemaks.
Selle 'Peer-to-peer' (P2P) protokolli kasutamine on vaikimisi sisse lülitatud ka Sinu enda Windows 10 süsteemis, mis lubab värskenduste kiiret saatmist kompuutritele üle interneti (sarnaselt torrentitele). Sinu personaalset infot ei saadeta edasi ja ka Sinu süsteemi failides ei tehta mingeid muudatusi - seega karta pole midagi (seda Microsofti teatel). Ühesõnaga see meetod töötab ka Sinu enda lokaalses võrgus. Kui Sinu kompuuter on mingi värskenduse juba kätte saanud, aga teine kompuuter Sinu lokaalses võrgus pole seda veel saanud, siis saadab Sinu kompuuter need andmed sellele teisele kompuutrile - see on kiirem meetod kui värskenduste tavalisel teel saamine. Kuid juhul kui Sinu kodus mingit lokaalset võrku ei ole, tuleks see 'Peer-to-peer' (P2P) protokolli abil värskendamine välja lülitada, sest see aeglustab Sinu seadme internetiühendust ja interneti navigatsiooni ning võib põhjustada ka turvariske.

Et muuta seda et kuidas neid allalaadimisi jaotatakse, tee järgmist:

- Mine 'Settings -> Update & Security -> Windows Update' alamkategooriasse ja kliki seal paremas paanis 'Advanced options' lingile.
- Seejärel kliki 'Choose how updates are delivered' lingile ja järgmises aknas on siis kolm valikut: kõige ülemine lüliti on vaikimisi sisse lülitatud ja see lubabki siis kasutada seda torrent tehnoloogiale sarnast värskenduste kiiret allalaadimist ning teistele kompuutritele edasisaatmist; allpool on aga kaks raadionuppu: 'PCs on my local network' ja 'PCs on my local network, and PCs on the Internet'.
Soovitan selle kõige ülemise lüliti seal asendisse "Off" lohistada või juhul kui Sul on koduvõrk, siis võid ta sisse jätta, aga sel juhul aktiveeri allpool see 'PCs on my local network' raadionupp - pilt.3) Long Term Servicing Branch (LTSB): See on ainult Windows 10 Enterprise versiooni jaoks. Siin saab värskendusi palju paindlikumalt hallata. Siin peab aksepteerima ainult turvavärskendusi (Security Fixes). Neid värskendusi saab hallata selliste instrumentidega nagu 'Windows Update for Business' ja WSUS (Windows Server Update Services).

Kui Sa jooksutad näiteks Windows 10 Pro versiooniga kompuutrit, siis võid valida kas jooksva värskendamise haru või siis äriklientidele ettenähtud värskendamise meetodi. Sel juhul võid saada värskendusi kas 'Windows Update, 'Windows Update for Business' või 'Windows Server Update Services' kaudu. Windows 7 ja Windows 8.1 omanikud, kes tulid tasuta Windows 10 süsteemile üle, saavad kasutada ainult standardset värskendamist - seda maksuvabalt loomulikult.
Seega saavad kõik kasutajad esmalt ühesuguse operatsioonisüsteemi (Windows 10), õigemini selle mingi väljaande, aga neile hakatakse rakendama erinevaid värskendamise meetodeid.

Värskendustega seoses veel nendest äriklientidest/organisatsioonidest, kes jooksutavad Windows 10 Enterprise versiooni:

* Windows 10 Enterprise kliendid saavad kätte ainult turvavärskendused -- ja mitte uusi vahendeid -- kui Windows 10 "Long Term Servicing" lepinguosalised. Nad võivad nende turvavärskenduste kättesaamise tempot ja aega kontrollida.
* Teine tüüp Windows 10 kliente: Need on lõppkasutajad tööl, kes ei tööta kriitiliselt tähtsate seadmete ja rakendustega. Nemad saavad oma Windows 10 Pro ja Windows 10 Enterprise seadmete jaoks kätte kõik värskendused (uued vahendid, turvavärskendused, parandused) ning seda tasuta, aga rohkem mõõdetud tempos. Sellised kasutajad saavad värskendusd kätte uue 'Windows Update for Business' teenuse kaudu.
* Distributsioonide (jaotuse) ringid, kus IT Por võib ise määrata, et millised seadmed lähevad esimese värskendamise laine alla ja millised seadmed saavad need hiljem. Seega on ärikliendil värskenduste üle täielik kontroll. Näiteks ta võib sellised värskendused paigaldada ainult mõnele kompuutrile, seejärel veenduda, et nende uute funktsioonidega on kõik korras ja alles seejärel paigaldada need ka ettevõtte teistesse kompuutritesse. See kõik toimub sellesama uue 'Windows Update for Business' teenuse kaudu.
* Hooldamine, kus IT Pro võib määrata kriitilised tähtajad, et millal võib värskendamine toimuda ja millal seda mitte.
* "Windows Update Delivery Optimization" (WUDO) uus värskenduste kättetoimetamise tehnoloogia: See on 'Peer-to-peer' (P2P) protokolli abil värskenduste tarne ehk kättetoimetamine, kus IT võib värskenduste kättetoimetamise eemalasuvatesse filiaalidesse ja limiteeritud läbilaskevõimsusega võrgusõlmedesse teha väga efektiivseks ning ka turvalisemaks. Sellest oli siin eelpool juba ka juttu.
* Integratsioon Sinu juba olemasolevate instrumentidega, näiteks nagu System Center ja Enterprise Mobility Suite – seega Sa võid neid instrumente ka edaspidi kasutada.
* Mõningal juhul võib igasuguste funktsioonivärskendused ka ära keelata ja neid ei saa paigaldada. See variant sobib hästi organisatsioonidele, kes töötavad kriitiliselt tähtsate süsteemide ja keskkondadega, kus nõutakse ranget kontrolli või sertifitseerimist. Nemad ei soovi uute tundmatute elementide ja kontrollimata funktsioonidega riskida.
* 'Windows Update for Business' koos 'Windows Server Update Services' teenusega on mõeldud rakenduste uuendamise protsessi lihtsustamiseks ja klientide sellealase töö kergemaks tegemiseks.Ka need kuni siiamaani kasutatud igakuised Teisipäevased värskenduste / paranduste pakkumised jäävad ära - "Teisipäevased Parandused" ('Patch Tuesday') on Windows 10 puhul nüüd minevik. (Need teisipäevased parandused/värskendused ilmusid tavaliselt iga kuu teisel Teispäeval, aga vahel ka neljandal Teisipäeval.)

""Windows kui teenus" aitab meil (Microsoft) saada lahti äriettevõtete (volume) ja retail litsentside piraatlusest.""


Vanemate Windowsite omanikud alates Windows 7 ja kõrgematest võivad tulevikus minna üle Windows 10 versioonile otse Windows Update kaudu ilma et nad peaksid midagi muud keerulist ja tülikat ette võtma. Näiteks Windows 7 SP1 jooksutajad võivad juba praegu minna sel teel üle (värskendada) otse Windows 10 Technical Preview (Build 9841) või kõrgemale test-versioonile. (Windows XP ja Vista omanikud peavad aga üleminekuks kasutama Windows 10 ISO faili ja tegema kõvaketta täieliku formaatimise.)


Märkus: Windows 10 Home versioonilt üleminek (upgrade) Windows 10 Pro versioonile ja seda täiesti TASUTA!


4) Mobiilsete seadmete (Windows 10 Mobile opsüsteemiga) jaoks hakkavad värskendused tulema sama moodi nagu see toimub ka Windows 10 lauakompuutrite puhul. Nende värskenduste alla kuuluvad s nii parandused, täiendused kui täiesti uued vahendid.
Kuid sellest värskendamise protsessist võtavad osa ka mobiilioperaatorid, kes peavad neid värskendusi kontrollima ja andma ka tagasisidet, et Microsoft saaks vajadusel seadmete firmware't muuta.
Uuendatud 18.03.2017: Microsoft hakkab vanemate versioonide Windowsite värskendamist blokeerima juhul kui nad on installeeritud kõige uuema riistvaraga kompuutritesse. Windows 7 toetatakse kuni aastani 2020 ja Windows 8.1 saab värskendusi kuni aastani 2023, õige. Kuid see ei kehti sel juhul kui Sa üritad selliseid vanemaid Windowsi versioone jooksutada kõige uuema riistvaraga kompuutrites. Selline probleem tekib siis kui kompuuter on varustatud 7 generatsooni Inteli protsessoriga ("Kaby Lake") ja AMD Ryzen ("Bristol Ridge") kiibiga ning kui antud seadmesse on installitud kas Windows 7 või siis Windows 8.1 versioon. Sellise uusima riistvaraga kompuutreid hakati müüma alates 2016. a. teisest poolest. Ja seadmed, mis kasutavad AMD uusimat kiipi, jõuavad aga praegu turule.

Kui kasutaja üritab sellisesse seadmesse installida Windows 7 või 8.1 jaoks ettenähtud uusimaid turvavärskendusi, siis see ei õnnestu ja ta saab järgmise veateate:

"Unsupported Hardware
Your PC uses a processor that isn't supported on this version of Windows and you won't receive updates."


Tegelikult teatas Microsoft juba aasta tagasi, et Inteli Kaby Lake protsessorite puhul tuleks jooksutada ainult Windows 10 operatsioonisüsteemi. Ühesõnaga kõige uuema riistvaraga seadmetes tuleks seega kasutada just seda Windows 10 operatsioonisüsteemi.


"Windows 10 suured värskendused (Win 10 uued versioonid)", seal veebilehe vasemas paanis on vastavad lingid — seal.


Windows 10 suurte värskenduste kohta saad nüüd selgitavat infot ka Microsofti enda uuelt ja regulaarselt uuendatavalt veebsaidilt - sealt.


PS! Windows 10 värskenduste (updates) allalaadimisel- ja installeerimisel tekkivate probleemide lahendamisest on juttu seal.

Etteotsa

 
< Tagasi Windows 10 pealehele ja sisukorda

 

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Us .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Me .|. .|. .|. .|. .|. .|. Site Map .|. .|. .|. .|. .|. .|. POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik 2015 (16/17/18)