VP9 videokoodeki probleem ja selle lahendamine

Win 10 logo Edge brauser saab ka VP9 videokoodeki toe. Kui YouTube videode vaatamisel ilmnevad Sinu laua- või sülearvutiga või tahvelarvutiga järgmised probleemid: seade kuumeneb üle, süsteem kasutab ülemäära palju ressursse ja aku tühjeneb kiiresti ning tekivad ka muud vead. VP9 koodeki probleem ja seda kõikide brauserite puhul, mis seda toetavad ning kuidas seda probleemi lahendada.

 

Google enda VP9 koodeki tugi:

Lähitulevikus saab ka Edge brauser uue VP9 videokoodeki toe. See uus, Google enda poolt loodud, tasuta ja kaasaegne koodek on eelmise VP8 järglane ja see lubab esitada HD ning Ultra HD resolutsiooniga videot. VP9 on avatud lähtekoodiga videokoodek, mis kindlustab HD-sisu efektiivse kokkusurumise, et edastada voogvideot märksa väiksema internetikiiruse juures. Seega lubab ta märksa aeglasemat internetiühendust kui seda praegu kasutatava standardse H.264 formaadi puhul. Ta on ette nähtud eelkõige just nende veebsaitide jaoks, mis edastavad VP9 formaadis videot.

Antud momendil toetatakse seda VP9 koodekit Chromium, Chrome, Firefox ja Opera brauserite poolt. (Lähitulevikus siis ka Microsoft Edge veebibrauseri poolt.)

Microsoft Edge hakkab toetama nii tarkvaralist kui ka riistvaralist (mõnede seadmete jaoks) VP9 dekodeerimist. Kuna video dekodeerimise protsess nõuab süsteemilt palju ressursse, siis tarkvaraline dekodeerimine sobib just võimsamate laua- ja sülearvtite jaoks.VP9 videokoodeki probleem ja seda kõikide brauserite puhul, mis seda toetavad:

YouTube on loobunud Flash video esitamisest ja asendanud selle HTML5 video taasesitusega. Kuid HTML5 video taasesitus ei ole veel standardiseeritud. Veebibrauserid võivad valida, et millise koodekiga videot esitada, aga neid valikuvõimalusi on rohkem, sest brauserid ei kasuta ühte- ja sama koodekit (st ühtainsat videokoodekit). Kui YouTube kasutas varem Flash'i, siis video taasesitamiseks rakendati H.264 koodekit. Sellise koodekiga video omab tavaliselt .mp4 faililaiendit ja sellist videot kutsutakse sageli MP4 videoks. See H.264 kood on standardne ja brauserite jaoks de facto koodekiks. Safari, Internet Explorer, Microsoft Edge, Chrome ja ka Firefox toetavad seda H.264 koodekit.

Kui Apple ja Microsoft toetavad ainult seda H.264 koodekit, siis Google ehitas omaenda uue VP8 videokoodeki ja lülitas ta oma Chrome brausrisse, temale järgnes kohe ka Firefox. Nüüdseks on valmis ka uue generatsiooni VP9 koodek. Kui kasutatakse seda VP9 koodekit, siis on sellise video laiendiks tavaliselt .webm ja seda kutsutakse ka WebM failiks. Kuna H.264 koodeki eest tuleb maksta, siis seepärast loodigi need uued maksuvabad VP8 ja VP9 koodekid.

VP9 koodeki kasutamisel Sa võidad küll internetikiiruses kuid kui Sa kasutad kehvemat laua- või sülearvuti või tahvelarvutit, siis tekivad järgmised probleemid: VP9 kasutab väga palju süsteemi ressursse ja seetõttu hõivatakse suur osa protsessori ressursse, kompuuter kuumeneb üle (jahutuse probleemid), aku saab ruttu tühjaks, seadmed (dekooderid) hakkavad undama ja tekivad igasugused muud vead.

H.264 dekodeerimise (video taasesituse) puhul kasutatakse riistvaralist kiirendust (hardware-accelerated). See tähendab, et H.264 video esitamisel kasutatakse graafikaprotsessorit (GPU) palju efektiivsemalt. Aga juhul kui see riistvaraline dekodeerimine ei ole kättesaadav, siis tekivad kohe eelpool nimetatud probleemid. Ja selle põhjuseks ongi see et praegu on veel väga vähe sellist riistvara, mis seda VP8 ja VP9 koodekit toetaksid.Selle VP9 koodeki probleemi lahendamine:

Kui ka Sinu seadmes tekivad VP9 koodeki kasutamisel ehk siis .webm (WebM) video taasesitamisel sellised probleemid nagu suure hulga süsteemiressursside hõivamine, seadme ülekuumenemine, aku kiire tühjenemine, undamine ja muud vead, siis tee ühte järgmistest:

* Kasuta YouTube videode vaatamiseks Safari, Microsoft Edge või Internet Explorer brauserit.

* Või siis kasuta Chrome brauserit edasi, aga lae tema jaoks alla ja installeeri h264ify laiend, mis sunnib Chrome brauserit YouTube videode vaatamisel kasutama seda standardset H.264 koodekit. Lae Chrome jaoks alla see h264ify laiend sealt ja Firefox veebibrauseri jaoks sealt.Kuidas näha, et kas YouTube kasutab vidoe esitamisel H.264, VP8 või VP9 koodekit?

Tee video vaatamise ajal videol paremklikk ja vali "Stats for nerds" menüüpunkt:

Tee video vaatamise ajal videol paremklikk ja vali "Stats for nerds" menüüpunkt


Seejärel vaata "Mime Type" järel tulevat rida ja Sa näed seal "video/mp4" ning "avc" koodekit, mis ongi H.264/MP4 videode jaoks:

Seejärel vaata "Mime Type" järel tulevat rida...


Aga VP8 ja VP9 videode jaoks näed seal "video/webm" ja kas "vp9" või siis "vp8" koodekit.

Aga VP8 ja VP9 videode jaoks näed seal "video/webm" ja kas "vp9" või siis "vp8" koodekit


Kui Sa avad nüüd näiteks oma Chrome brauseri "Settings" menüü kaudu "Extensions" kategooria, siis näedki seal ka oma äsja installeeritud h264ify laiendit. Siitkaudu võid ta ajutiselt ka välja lülitada või siis lõplikult eemaldada:

h264ify laiendWebM videod otse veebilehtede sees (HTML5 <Video> tag): Lõpetuseks veel paar näidet sellest et millistes veebibrauserites Sa seda WebM videot (.webm) saad otse veebilehe enda sees vaadata ilma et Sa vajaksid mingit täiendavat Player-Software't (näiteks nagu Adobe Flash). Antud momendil toetatakse seda VP9 koodekit ja WebM videot Chromium, Chrome, Firefox ning Opera brauserite poolt. (Lähitulevikus siis ka Microsoft Edge brauseri poolt.)

* Kui Sa proovid WebM videot vaadata näiteks Internet Explorer brauseris, siis Sa seda teha EI SAA (demo-näide http://www.webmfiles.org/demo-files/ veebsaidist):

Kui Sa proovid WebM videot vaadata Internet Explorer brauseris, siis Sa seda teha ei saa


* Kui Sa teed seda aga näiteks Chrome brauseris, siis näed sedasama videot ilusti (demo-näide http://www.webmfiles.org/demo-files/ veebsaidist):

demo-näide

Etteotsa
< Tagasi Windows 10 pealehele ja sisukorda

 

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Us .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Me .|. .|. .|. .|. .|. .|. Site Map .|. .|. .|. .|. .|. .|. POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik 2015 (16/17/18)