Windows 10 süsteemis kuvakeelte kasutamine

Win 10 logo Windows 10 süsteemis kuvakeelte (ekraanikeelte) kasutamine: Uute kuvakeelte lisamine ja installeerimine ning nende vahel lennult ümberlülitumine.


Kuvakeelte süsteemist eemaldamine - uninstallimine.

 

 

 

 

 

Igavene Päike töötab lokaalse admin konto all Kuvakeeled


Ja veel üks näide sellest meile eksootilisest kuvakeelest ja antud keelt kasutavast tuumakaikaga vehkivast Helgest Juhist ning Kirkast Päikesest - pilt.

Said endale eestikeelse Windows 10, aga see ei sobi Sulle ja Sa tahad tema kuvakeele (ekraanikeele) muuta nüüd ingliskeelseks. Või Sul jookseb ingliskeelne Winows 10, aga tahad tema kasutajaliidese kuvakeele muuta eestikeelseks. Või tahad aeg-ajalt kasutada või proovida hoopis mingit muud kuvakeelt, näiteks vene keelt. Pole mingi probleem, nüüd käib nende kuvakeelte hankimine, installeerimine ja vahetamine väga lihtsalt. Et muuta Windows 10 operatsioonisüsteemi ekraanikeelt (kuvakeelt, displei keelt), peame endile hankima mingi vajaliku keelefaili (keelepaketi) ja seejärel ta installeerima. Täiendavate keelefailide abil saab muuta oma Windows 10 kasutajaliidese ekraani (kuva) keelt nii et Sa saad näha nõustajaid (wizards), dialoogiaknaid, menüüsid, Help teemasid ja muid elemente erinevates keeltes. Keelefaili (või mitme keelefaili) installeerimine lubab kasutajal lülitada oma süsteemi ümber mingile muule keelele ilma et ta peaks Windows 10 ümberinstalleerimist tegema. Kõik Windows 10 installatsioonid sisaldavad vähemalt ühte täis-keelepaketti (MUI).

Alates Windows 8 versioonist saab Windowsi KÕIKIDE versioonide/väljalasete IGA kasutaja nüüd ise valida soovitud ekraanikeele (displei keele, kuvakeele) ja seejärel nende vahel kiiresti ümber lülituda. See kehtib ka Windows 10 KÕIKIDE versioonide suhtes. Sa näed seda kuvakeelt Windows 10 kõikides viisardites (st nõustajates), dialoogiakendes, menüüdes ja muudes kasutajaliidese osades. Ühesõnaga seda keelt kasutatakse Winowsi kasutajaliideses (UI). Varem sai lisaks sellele vaikimisi peakeelele laadida alla ja installeerida ka muid täiendavaid keeli ning seda tehti Multilangual User Interface (MUI) tehnoloogia abil. Kuid alates Windows 8 opsüsteemist pole nende täiendavate keelepakettide kättesaamise, installeerimise ja kuvakeelte vahel ümberlülitamisega enam mingit muret. Sa ei pea enam 'Windows Update' kaudu laadima alla ühtegi keelepaketti ja kui Sinu süsteemis on rohkem kasutajaid, siis võib igaüks neist kasutada endale sobivat kuvakeelt.


Täiendavate keelte valimine, allalaadimine, installeerimine ja nende vahel lennult ümberlülitumine:

Täiendavate keelte valimist, allalaadimist, installeerimist ja nende vahel ümberlülitumist saab Windows 10 süsteemis teha kahel viisil:

1) 'Language' (Keele) juhtpaneeli kaudu: Sa võid täiendavaid keeli valida, alla laadida, installeerida ja nende vahel lennult ümber lülituda juba Windows 8 ajast pärit Language (Keele) juhtpaneeli kaudu, mis on kättesaadav vanas "klassikalises" Control Panel aknas - pilt. Antud meetodit sai kasutada juba Windows 8 (8.1) süsteemis ja Windows 10 all pole siin midagi muutunud - kõik käib vana viisi. Seega, kes on harjunud töötama selle vana klassikalise Control Panel paneeliga (Juhtpaneeliga) ja kes soovib nende kuvakeeltega tegelda, mingu otse minu vastavale Windows 8 veebilhele ning lugegu sealt nende kuvakeelte muutmisest - link.

Uuendatud: Alates Windows 10 'April 2018 Update' (Windows 10 Version 1803) suurest värskendusest eemaldati sellest vanast Control Panel (Juhtpaneel) konsoolist kõik kuvakeeltega seotu ja nad toodi üle sinna Settings äpi alla.


2) 'Settings' äpi kaudu: Sa võid täiendavaid keeli valida, alla laadida, installeerida ja nende vahel lennult ümber lülituda ka uuendatud Settings äpis. Lähed 'Settings -> Time & language -> Region & language' alamkategooriasse ja tegutsed seal paremal "Languages" sektsioonis - pilt. Antud meetodist tuleb siin pikemalt juttu - seal.


Peab teadma:

• Uusi keelepakette saad laadida alla ja installeerida ainult siis kui Sa omad administraatori õigusi. Piiratud õigustega tavakasutaja (Standard User) ei saa uusi keeli alla laadida, installeerida ja uninstallida, aga ta saab süsteemis juba olemasolevate keelte vahel kiiresti ümber lülituda. Kui tavakasutaja üritab uut keelefaili installida, siis nõutakse administraatori parooli - pilt.

• Ära lae alla neid keeli, mida Sa tegelikult ei kasuta, sest iga keelefail hõivab kettaruumi ja mõjustab süsteemi jõudlust. Lae ja installeeri ainult need keeled, mida Sa tõesti vajad.

• Kui Sinu kompuutrisse on loodud mitu kasutajakontot, siis nad kõik saavad valida ja kasutada endile sobivaid kuvakeeli.

• Juhul kui Sa ostsid või installisid eestikeelse Windows 10, aga soovid põhikeelena kasutada ingliskeelset (või muu keele) kuvakeelt, siis saad selle paigaldada Settings äpi kaudu. (Sa võid näiteks pärast seda selle mittevajaliku eesti keelepaketi ka süsteemist eemaldada - uninstallida).

• Süsteemikeelt ehk baaskeelt uninstallida ei saa. Näiteks kui Sa ostsid või installisid ingliskeelse Windows 10 ja paigaldasid hiljem oma ekraanikeeleks näiteks eesti (või mingi muu kuvakeele), siis Sa seda inglise kuvakeelt süsteemist eemaldada ei saa. Ka ei saa uninstallida seda kuvakeelt, mida Sa antud momendil kasutad, Sa pead selleks eelnevalt administraatorina mingile muule ekraanikeelele ümber lülituma. Näited sellest et süsteemikeelt ei saa uninstallida - pilt ................ja....................... pilt.
Mida need keelepaketid tähendavad?

Keelefaile (ehk keelepakette) kasutatakse selleks et toetada spetsiifilisi keeli ja lokaalseid seadeid/sätteid. Keelepaketid sisaldavad mingi konkreetse keele ja regiooni jaoks vajaminevaid ressursse ning nad lokaliseerivad Windowsi kasutajaliidese (UI). Keelepaketid on saadaval kui .cab failid ja neid nimetatakse Lp.cab.

Lisaks tõlkimisele tähendab lokaliseerimine veel järgmist:

- Kasutatakse sihtkeele kirjasüsteemi (klaviatuuri klahvide paigutus, kirjutamise suund, märgistikud jne).
- Kasutakse sihtkeele kultuurikeskkonda (nt kuupäeva-, arvu-, valuuta- jms vormingud, sortimisjärjestus, mõõtühikute kirjaviis).
- Keeletehnoloogia vahendid (nt õigekirja- ja grammatikakorrektor, tesaurus, kõnetuvastus- ja süntees).
- Sihtkeele konteksti sobivad näitedokumendid, standardfraasid, tervitused jne.On olemas kahte tüüpi keelefaile (keelepakette):

Nende keelefailide ainsaks erinevuseks on litsentsipiirangud ja nendesse juurutatud ressursside tase.


Etteotsa

 

 

Uute keelte lisamine, installeerimine ja nende vahel ümberlülitumine - 'Settings' äpi kaudu

 


1) Ava Start Menüü ja kliki vasemal Settings kiirkorraldusele:

Ava Start Menüü ja kliki vasemal Settings kiirkorraldusele


Märkus: Pärast Windows 10 'Anniversary Update' värskenduse installi näeb see Start Menüü aga välja selline - pilt.


2) Avati 'Settings' äpp ja kliki siin Time & Language kategooriale:

Avati 'Settings' äpp ja kliki siin Time & Language kategooriale


3) Kliki vasemal Region & language alamkategooriale ja seejärel kliki paremal "Languages" sektsioonis Add a language nupule.

Oluline teada:

* Sinul võib selle alltoodud akna parem pool näha välja tesiti. Näiteks ülal "Country or region" sektsiooni rippmenüüs on Sinul riigiks pandud arvatavasti Estonia. Kuna mina kasutan ka Cortana digitaalset assistenti, siis muutsin ta ümber "United States" riigiks. Kuid täiendavate keelte lisamisel ei mängi see "Country or region" sektsioon siin migit rolli.
* Keelte jaoks on tähtis just see "Languages" sektsoon ja täiendavate keelte lisamiseks on antud sektsioonis 'Add a language' nupp.
* Ka võib see "Languages" sektsoon ise Sinul hoopis teisiti välja näha ja see sõltub sellest et millise keelega Windows 10 Sa uue kompuutri ostmisel said või mis oli Sinu Win 7 (Win 8.1) opsüsteemi baaskeeleks/süsteemikeeleks siis kui Sa uuendasid oma süsteemi Windows 10 versioonini - tegid 'upgrade' installi. Ka sõltub see sellest et millise keelega Sa Windows 10 installeerisid või siis millise Windows 10 ISO faili Sa alla laadisid, et selle abil teha Windows 10 'upgrade' või siis puhast installi. Näiteks järgmise näite puhul sai kasutaja sellise Win 10 ISO faili, kus vaikimisi süsteemikeeleks oli "English (United Kingdom)", aga selle Win 10 puhtal installeerimisel valis ta keeleks hoopis "English (United States)" variandi ja see keel ongi nüüd süsteemi kuvakeeleks (selle all on kiri "Windows display language"). Seega võiks selle "English (United Kingdom)" keele siis vajadusel nii siit aknast kui ka süsteemist üle-üldse eemaldada (uninstallida). Siin on saadaval ka eesti keelepakett - pilt. Aga järgmises näites on Windowsi kuvakeeleks eesti keel ja kasutaja lülitus nüüd ümber inglise ekraanikeelele - on vaja veel ainult süsteemist välja ja seejärel tagasi sisse logida - pilt. Kui Sa lood uue lokaalse tavakasutaja konto, siis installitakse talle automaatselt eesti keelepakett - pilt.
* Siia Region & language alamkategooria aknasse jõud kiiresti siis kui Sa klikid all tegumirea paremas otsas asuvale klaviatuurikeelte vahetamise ikoonile ja valid ilmuva hüpikmenüü allosast 'Language preferences' kiirkorralduse - seda juhul kui Sul see nupp seal olemas on - pilt.

* Alltoodud näite puhul on süsteemis ainult üksainus "English (United States)" kuvakeel ja et nüüd uut keelt hankida, tuleb klikkida siin sellele 'Add a language' nupule.

Add a language


4) Toome siin näiteks eesti keelepaketi lisamise ja installeerimise; otsi järgmises aknas see eesti keel üles, märgista ta ja seejärel kliki allpool Next nupule. Alates Windows 10 'April 2018 Update' (Windows 10 Version 1803) suurest värskendusest saab keelepaketid otse kätte ka Windows Store kaudu või siis teed seda sellesama 'Settings > Time & Language > Region & language' ekraani kaudu, mis on nüüdseks ümber tehtud - pilt.

5) Pärast eelmises ekraanis uue kuvakeele väljavalimist ja Next nupule klikkimist, jõuad Sa järgmisse ekraani, kus kliki nupule Install. (Kui Sa jätad siin sellesse "Set as my Windows display language" ruutu ka selle linnukese alles, siis pannakse see uus Eesti kuvakeel automaatselt ka Sinu aktiivseks kuvakeeleks. Kehtima hakkab ta aga pärast selle uue keele installeerimise lõpetamist ja süsteemist väljalogimist ning uuesti sisselogimist.)

Pärast keele väljavalimist klikid järgmises aknas nupule Install


6) Uue keele allalaadimine ja install käib üldiselt kähku (see oleneb ka Sinu internetikiirusest):

Uue keele allalaadimine ja install käib üldiselt kähku (see oleneb ka Sinu internetikiirusest)


7) Kui uue keele install lõpetati, siis näed alltoodud ekraani, kus vaikimisi ekraanikeeleks ongi juba pandud see uus keel (antud juhul siis Eesti keel). Kuvakeelt saab valida sealse "Windows display language" rippmenüü kaudu. See uus kuvakeel ilmub Windowsi kasutajaliidesesse alles siis kui Sa logid nüüd end süsteemist välja ja seejärel uuesti sisse:

Kuvakeelt saab valida sealse "Windows display language" rippmenüü kaudu.


8) Sulge kõik oma pooleliolevad tööd ja logi end süsteemist välja:

Logi end süsteemist välja


9) Pärast süsteemi uuesti sisselogimist näed Sa Settings äpis seda et Sinu vaikimisi kuvakeeleks on nüüd uus keel (Eesti keel) ja Sa näed siinsamas ka juba eestikeelseid kirju:

Pärast süsteemi uuesti sisselogimist näed Sa Settings äpis seda et Sinu vaikimisi kuvakeeleks on nüüd uus keel (Eesti keel)


Sa näed ka kõikjal mujal Windowsi kasutajaliideses seda Eesti keelt, üks näide:

Sa näed ka kõikjal mujal Windowsi kasutajaliideses seda Eesti keelt, üks näide


Toon veel mõned pildid, kus ekraanikeeleks on eesti keel pandud: pilt,........................ pilt,.......................... pilt ................ja................ pilt.

Etteotsa
Kuvakeelte seadistamine, mittevajaliku kuvakeele uninstallimine ja installeeritud kuvakeelte vahel ümberlülitumine:


1) Kuvakeelte seadistamine: Kui Sa klikid 'Settings' ('Sätted') äpis seal "Regioon ja keel" lehel paremas paanis mingile keelele, siis näed Sa antud keele jaoks ettenähtud Suvandid (Options) ja Eemalda (Remove) nuppe.

See Suvandid (Options) nupp viib Sind uude ekraani, kus võid lisada uusi klaviatuure ja neid ka eemaldada; laadida soovi korral alla käsitsikirja ning kõnefailid ja seadistada ka muid parameetreid (seda kõike juhul kui need antud keele jaoks saadaval on).


2) Mittevajaliku kuvakeele süsteemist eemaldamine: Nupuga Eemalda (Remove) võid siit mingi juurdeinstallitud keele aga süsteemist eemaldada ehk uninstallida.

Sinu süsteemiga kaasatulnud baaskeelt, antud juhul näiteks English (United States), ei saa süsteemist eemaldada. Ühesõnaga seda keelt, mis tuli koos Sinu uue kompuutriga või mille Sa valisid Windows 10 installeerimisel, süsteemist eemaldada ei saa. Kui Sa tahad aga mingi hiljem juurde installeeritud kuvakeele süsteemist eemaldada, siis pead Sa eelnevalt lülituma ümber oma baaskeelele (või muule keelele) ja alles siis saad selle mittevajaliku keele süsteemist eemaldada. Näiteks alltoodud pildil on Eesti keele puhul see "Eemalda" nupp halli värvi ja ligipääsmatu, sest antud momendil kasutatakse ekraanikeelena just seda Eesti keelt. Et nüüd seda Eesti keelt süsteemist eemaldada, peame me valima ülevalt "Windowsi kuvakeel" rippmenüüst oma baaskeele [siin English (United States)] ja seejärel süsteemist välja ning uuesti sisse logima. Pärast selle Inglise keele ekraani kuvakeeleks panemist, saame ka oma Eesti keele eemaldada ja see "Remove" ("Eemalda") nupp saab siis ka ligipääsetavaks:

Suvandid


Märkus: Kuid mõnikord on seda mittevajalikku keelepaketti selle Settings äpi kaudu võimatu süsteemist eemaldada ja ka sel juhul on antud keele uninstallimise nupp halli värvi ning Sa ei pääse talle ligi. Et seda keelt nüüd oma süsteemist ikkagi eemaldada, kasuta selleks PowerShell konsooli käskusid:

* Ava Start Menüü.
* Otsi see Windows PowerShell üles, tee tal paremklikk ja vali Run as administrator käsk.
* Tipi alltoodud käsk ja vajuta ENTER. Sellega saad teada, et millised keeled on Sinu süsteemi praegu installeeritud:

Get-WinUserLanguageList

* Kirjuta üles selle keele kood, mille Sa tahad oma süsteemist eemaldada - vaata neid LanguageTag kirjeid - näiteks LanguageTag :en-IN [st English (India) keelepaketi koodiks on siis en-IN]:


English (India) keelepakett


* Nüüd sisesta järjest järgmised käsud ja vajuta iga käsu järel ENTER. Teises käsus muuda ära see LANGUAGETAG ja asenda see just selle keele koodiga, mille Sa tahad uninstallida, näiteks en-IN.

$LangList = Get-WinUserLanguageList
$MarkedLang = $LangList | where LanguageTag -eq "LANGUAGETAG"
$LangList.Remove($MarkedLang)
Set-WinUserLanguageList $LangList -Force


Näiteks kui Sa tahad oma süsteemist eemaldada seda English (India) keelepaketti, siis peab selleks ülaltoodud teiseks käsuks olema $MarkedLang = $LangList | where LanguageTag -eq "en-IN".

en-IN3) Süsteemi juba installeeritud kuvakeelte vahel ümberlülitumine: Kui Sa tahad mingile muule ekraanikeelele ümber lülituda, siis mine 'Settings > Time & Language > Region & language' lehele ja vali paremal "Windows display language" rippmenüüst see vajalik juba süsteemi installeeritud kuvakeel ning logi seejärel süsteemist välja ja uuesti sisse. Antud näites on siin süsteemis kaks kuvakeelt: Inglise ja Vene kuvakeel ja aktiivseks ekraanikeeleks on antud momendil Inglise keel:

Süsteemi juba installeeritud kuvakeelte vahel ümberlülitumine!!! Alates Windows 10 'April 2018 Update' (Windows 10 Version 1803) suurest värskendusest eemaldati sellest vanast Control Panel (Juhtpaneel) konsoolist kõik kuvakeeltega seotu ja nad toodi üle sinna Settings äpi alla.


PS! Tahad näiteks araabia keelt õppida ja Widows 10 kuvakeeleks panna, sest islamistid tulevad... - kiire ja lühike näide - need pildid olid võetud ühest Windows 10 vanemast versioonist: pilt,................... pilt,................... pilt,.................... pilt ..........ja............... pilt.

Näited sellest et süsteemikeelt ei saa uninstallida - pilt ............ja............ pilt.

Lõpetuseks ka meie jaoks üsna eksootilise kuvakeelega töölauad - siin on avatud Notepad ja File Explorer aknad - pilt ...............ja................. pilt.

Etteotsa

 
< Tagasi Windows 10 pealehele ja sisukorda

 

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Us .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Me .|. .|. .|. .|. .|. .|. Site Map .|. .|. .|. .|. .|. .|. POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik 2015 (16/17/18)