Windows 10 süsteemis kuvakeelte kasutamine

Win 10 logo Windows 10 süsteemis kuvakeelte (ekraanikeelte) kasutamine: Uute keelte lisamine, installeerimine ja nende vahel lennult ümberlülitumine.
Kuvakeelte süsteemist lõplik eemaldamine - uninstallimine.

 

 

 

 

Igavene Päike töötab lokaalse admin konto all Kuvakeeled


Ja veel üks näide sellest meile eksootilisest kuvakeelest ja antud keelt kasutavast tuumakaikaga vehkivast Helgest Juhist ning Kirkast Päikesest - pilt.

Said endale eestikeelse Windows 10, aga see ei sobi Sulle ja Sa tahad tema kuvakeele (ekraanikeele) muuta nüüd ingliskeelseks. Või Sul jookseb ingliskeelne Winows 10, aga tahad tema kasutajaliidese kuvakeele muuta eestikeelseks. Või tahad aeg-ajalt kasutada või proovida hoopis mingit muud kuvakeelt, näiteks vene keelt. Pole mingi probleem, nüüd käib nende kuvakeelte hankimine, installeerimine ja vahetamine väga lihtsalt. Et muuta Windows 10 operatsioonisüsteemi ekraanikeelt (kuvakeelt, displei keelt), peame endile hankima mingi vajaliku keelefaili (keelepaketi) ja seejärel ta installeerima. Täiendavate keelefailide abil saab muuta oma Windows 10 kasutajaliidese ekraani (kuva) keelt nii et Sa saad näha nõustajaid (wizards), dialoogiaknaid, menüüsid, Help teemasid ja muid elemente erinevates keeltes. Keelefaili (või mitme keelefaili) installeerimine lubab kasutajal lülitada oma süsteemi ümber mingile muule keelele ilma et ta peaks Windows 10 ümberinstalleerimist tegema. Kõik Windows 10 installatsioonid sisaldavad vähemalt ühte täis-keelepaketti (MUI).

Alates Windows 8 versioonist saab Windowsi KÕIKIDE versioonide/väljalasete IGA kasutaja nüüd ise valida soovitud ekraanikeele (displei keele, kuvakeele) ja seejärel nende vahel kiiresti ümber lülituda. See kehtib ka Windows 10 KÕIKIDE versioonide suhtes. Sa näed seda kuvakeelt Windows 10 kõikides viisardites (st nõustajates), dialoogiakendes, menüüdes ja muudes kasutajaliidese osades. Ühesõnaga seda keelt kasutatakse Winowsi kasutajaliideses (UI). Varem sai lisaks sellele vaikimisi peakeelele laadida alla ja installeerida ka muid täiendavaid keeli ning seda tehti Multilangual User Interface (MUI) tehnoloogia abil. Kuid alates Windows 8 opsüsteemist pole nende täiendavate keelepakettide kättesaamise, installeerimise ja kuvakeelte vahel ümberlülitamisega enam mingit muret. Sa ei pea enam 'Windows Update' kaudu laadima alla ühtegi keelepaketti ja kui Sinu süsteemis on rohkem kasutajaid, siis võib igaüks neist kasutada endale sobivat kuvakeelt.


Täiendavate keelte valimine, allalaadimine, installeerimine ja nende vahel lennult ümberlülitumine:

Täiendavate keelte valimist, allalaadimist, installeerimist ja nende vahel ümberlülitumist saab Windows 10 süsteemis teha kahel viisil:

1) 'Language' (Keele) juhtpaneeli kaudu: Sa võid täiendavaid keeli valida, alla laadida, installeerida ja nende vahel lennult ümber lülituda juba Windows 8 ajast pärit Language (Keele) juhtpaneeli kaudu, mis on kättesaadav vanas "klassikalises" Control Panel aknas - pilt. Antud meetodit sai kasutada juba Windows 8 (8.1) süsteemis ja Windows 10 all pole siin midagi muutunud - kõik käib vana viisi. Seega, kes on harjunud töötama selle vana klassikalise Control Panel paneeliga (Juhtpaneeliga) ja kes soovib nende kuvakeeltega tegelda, mingu otse minu vastavale Windows 8 veebilhele ning lugegu sealt nende kuvakeelte muutmisest - link. (Siin veebilehes räägin sellest ainult lühidalt - seal.)

2) 'Settings' äpi kaudu: Sa võid täiendavaid keeli valida, alla laadida, installeerida ja nende vahel lennult ümber lülituda ka uuendatud Settings äpis. Lähed 'Settings -> Time & language -> Region & language' alamkategooriasse ja tegutsed seal paremal "Languages" sektsioonis - pilt. Antud meetodist tuleb siin pikemalt juttu - seal.


Peab teadma:

• Uusi keelepakette saad laadida alla ja installeerida ainult siis kui Sa omad administraatori õigusi. Piiratud õigustega tavakasutaja (Standard User) ei saa uusi keeli alla laadida, installeerida ja uninstallida, aga ta saab süsteemis juba olemasolevate keelte vahel kiiresti ümber lülituda. Kui tavakasutaja üritab uut keelefaili installida, siis nõutakse administraatori parooli - pilt.
• Ära lae alla neid keeli, mida Sa tegelikult ei kasuta, sest iga keelefail hõivab kettaruumi ja mõjustab süsteemi jõudlust. Lae ja installeeri ainult need keeled, mida Sa tõesti vajad.
• Kui Sinu kompuutrisse on loodud mitu kasutajakontot, siis nad kõik saavad valida ja kasutada endile sobivaid kuvakeeli.
• Juhul kui Sa ostsid v õi installisid eestikeelse Windows 10, aga soovid põhikeelena kasutada ingliskeelset (või muu keele) kuvakeelt, siis saad selle paigaldada 'Language' (Keele) juhtpaneeli või siis Settings äpi kaudu. (Sa võid näiteks pärast seda selle mittevajaliku eesti keelepaketi ka süsteemist lõplikult eemaldada - uninstallida).
• Süsteemikeelt ehk baaskeelt uninstallida ei saa. Näiteks kui Sa ostsid või installisid ingliskeelse Windows 10 ja paigaldasid hiljem oma põhikeeleks näiteks eesti (või mingi muu kuvakeele), siis Sa seda inglise keelt süsteemist lõplikult eemaldada ei saa. Ka ei saa uninstallida seda kuvakeelt, mida Sa antud momendil kasutad, Sa pead selleks eelnevalt administraatorina mingile muule ekraanikeelele ümber lülituma. Näited sellest et süsteemikeelt ei saa uninstallida - pilt ja pilt.
Mida need keelepaketid tähendavad?

Keelefaile (ehk keelepakette) kasutatakse selleks et toetada spetsiifilisi keeli ja lokaalseid seadeid/sätteid. Keelepaketid sisaldavad mingi konkreetse keele ja regiooni jaoks vajaminevaid ressursse ning nad lokaliseerivad Windowsi kasutajaliidese (UI). Keelepaketid on saadaval kui .cab failid ja neid nimetatakse Lp.cab.

Lisaks tõlkimisele tähendab lokaliseerimine veel järgmist:

- Kasutatakse sihtkeele kirjasüsteemi (klaviatuuri klahvide paigutus, kirjutamise suund, märgistikud jne).
- Kasutakse sihtkeele kultuurikeskkonda (nt kuupäeva-, arvu-, valuuta- jms vormingud, sortimisjärjestus, mõõtühikute kirjaviis).
- Keeletehnoloogia vahendid (nt õigekirja- ja grammatikakorrektor, tesaurus, kõnetuvastus- ja süntees).
- Sihtkeele konteksti sobivad näitedokumendid, standardfraasid, tervitused jne.On olemas kahte tüüpi keelefaile (keelepakette):

Nende keelefailide ainsaks erinevuseks on litsentsipiirangud ja nendesse juurutatud ressursside tase.


Etteotsa

 

 

Uute keelte lisamine, installeerimine ja nende vahel ümberlülitumine - 'Settings' äpi kaudu

 


1) Ava Start Menüü ja kliki vasemal Settings kiirkorraldusele:

Ava Start Menüü ja kliki vasemal Settings kiirkorraldusele


Märkus: Pärast Windows 10 'Anniversary Update' värskenduse installi näeb see Start Menüü aga välja selline - pilt.


2) Avati 'Settings' äpp ja kliki siin Time & language kategooriale:

Avati 'Settings' äpp ja kliki siin Time & language kategooriale


3) Kliki vasemal Region & language alamkategooriale ja seejärel kliki paremal "Languages" sektsioonis Add a language nupule.

Oluline teada:

* Sinul võib selle alltoodud akna parem pool näha välja tesiti. Näiteks ülal "Country or region" sektsiooni rippmenüüs on Sinul riigiks pandud arvatavasti Estonia. Kuna mina kasutan ka Cortana digitaalset assistenti, siis muutsin ta ümber "United States" riigiks. Kuid täiendavate keelte lisamisel ei mängi see "Country or region" sektsioon siin migit rolli.
* Keelte jaoks on tähtis just see "Languages" sektsoon ja täiendavate keelte lisamiseks on antud sektsioonis 'Add a language' nupp.
* Ka võib see "Languages" sektsoon ise Sinul hoopis teisiti välja näha ja see sõltub sellest et millise keelega Windows 10 Sa uue kompuutri ostmisel said või mis oli Sinu Win 7 (Win 8.1) opsüsteemi baaskeeleks/süsteemikeeleks siis kui Sa uuendasid oma süsteemi Windows 10 versioonini - tegid 'upgrade' installi. Ka sõltub see sellest et millise keelega Sa Windows 10 installeerisid või siis millise Windows 10 ISO faili Sa alla laadisid, et selle abil teha Windows 10 'upgrade' või siis puhast installi. Näiteks järgmise näite puhul sai kasutaja sellise Win 10 ISO faili, kus vaikimisi süsteemikeeleks oli "English (United Kingdom)", aga selle Win 10 puhtal installeerimisel valis ta keeleks hoopis "English (United States)" variandi ja see keel ongi nüüd süsteemi kuvakeeleks (selle all on kiri "Windows display language"). Seega võiks selle "English (United Kingdom)" keele siis vajadusel nii siit aknast kui ka süsteemist üle-üldse eemaldada (uninstallida). Siin on saadaval ka eesti keelepakett - pilt. Aga järgmises näites on Windowsi kuvakeeleks eesti keel ja kasutaja lülitus nüüd ümber inglise ekraanikeelele - on vaja veel ainult süsteemist välja ja seejärel tagasi sisse logida - pilt. Kui Sa lood uue lokaalse tavakasutaja konto, siis installitakse talle automaatselt eesti keelepakett - pilt.
* Siia Region & language alamkategooria aknasse jõud kiiresti siis kui Sa klikid all tegumirea paremas otsas asuvale klaviatuurikeelte vahetamise ikoonile ja valid ilmuva hüpikmenüü allosast 'Language preferences' kiirkorralduse - seda juhul kui Sul see nupp seal olemas on - pilt.

* Alltoodud näite puhul on süsteemis ainult üksainus "English (United States)" kuvakeel ja et nüüd uut keelt hankida, tuleb klikkida siin sellele 'Add a language' nupule.

Kliki vasemal Region & language alamkategooriale ja seejärel kliki paremal "Languages" sektsioonis Add a language nupule


4) Toome siin näiteks eesti keelepaketi lisamise ja installeerimise; otsi järgmises "Add a language" aknas see eesti keel üles ja kliki sellele:

Toome siin näiteks eesti keelepaketi lisamise ja installeerimise


5) Ja Sa jõuad tagasi siia eelmisse aknasse, kus kliki sellele "Eesti" keele nupule:

Ja Sa jõuad tagasi siia eelmisse aknasse, kus kliki sellele "Eesti" keele nupule


6) Kliki 'Options' nupule:

Kliki 'Options' nupule7) 'Windows Update' vahend otsib antud keelt (värskendust) - pilt.

8) Kliki nupule 'Download' ja nagu Sa näed siin allpool, siis pannakse õige klaviatuur juba automaatselt paika:

Kliki nupule 'Download'


9) Käib keelefaili allalaadimine - pilt.

10) Käib täiendava eesti keele installeerimine - pilt.

11) Kui keele install lõpetati, siis kliki siin vasemal ülal sellele tagasi <- noolnupule:

Kui keele install lõpetati, siis kliki siin vasemal ülal sellele tagasi <- noolnupule


12) Nüüd kliki sellele äsja installitud uuele keelele (Eesti) ja et panna teda oma süsteemi uueks vaikimisi kuvakeeleks, kliki seejärel 'Set as default' nupule:

Olulised märkused:

* See 'Options' ('Suvandid') nupp viib Sind tagasi sinna eelmisse "Settings" ("Sätted") aknasse, kus võid lisada uusi klaviatuure ja neid ka eemaldada; alustada uue eelnevalt lisatud keelepaketi allalaadimist (nupp 'Download' - 'Allalaadimine'); laadida soovi korral alla käsitsikirja ja kõnefailid ning seadistada muid parameetreid (seda kõike juhul kui need antud allalaaditava keele jaoks saadaval on) - pilt ja pilt.
* Nupuga 'Remove' võid siit mingi keele aga eemaldada, aga süsteemi jääb ta alles ja vajadusel saad ta siitkaudu uuesti nupu 'Add a language' abil jälle kiiresti tagasi panna. Pärast 'Add a language' nupule klikkimist, otsi see keel järgmises "Add a language" aknas üles ja antud keel ilmubki siiasamasse aknasse tagasi. Mingit allalaadimist ega installeerimist ei ole vaja enam teha.
* Täiendavaid keeli (v. a. esmane baaskeel) saad uninstallida ehk süsteemist lõplikult eemaldada aga ainult vana klassikalise Control Panel vahendi või siis CMD Prompt konsooli kaudu - sellest edaspidi.


Set as default


13) Ja Sinu uus keel ongi süsteemi kuvakeeleks pandud, aga enne selle jõustumist pead veel Win 10 süsteemist välja logima ja seejärel siiasamasse antud kasutajakonto alla jälle tagasi logima:

Ja Sinu uus keel ongi süsteemi kuvakeeleks pandud


14) Logi end süsteemist välja ("Sign out"):

Logi end süsteemist välja ("Sign out")


Märkus: Pärast Windows 10 'Anniversary Update' värskenduse installi näeb see Start Menüü natuke teisiti välja - pilt.


15) Seejärel korista see Lukustuskuva eest ära: vajuta suvalist klahvi või keri hiireratast või kliki sellele ekraanile või siis viipa allapoole - pilt.

16) Logi sama kasutaja alla tagasi - pilt.

17) Näed 'Welcome' ekraani - pilt.

18) Ja Sa oledki süsteemis tagasi, aga nüüd juba eestikeelse kuvakeelega:

Ja Sa oledki süsteemis tagasi, aga nüüd juba eestikeelse kuvakeelega


Ka uus Tegevuskeskus (Action Center) on eesti keeles:

Ka uus Tegevuskeskus (Action Center) on eesti keeles


Toon veel mõned pildid, kus ekraanikeeleks on eesti keel pandud: pilt, pilt, pilt ja pilt.


Märkus: Eelmises näites oli meil tegu inglise ja eesti kuvakeeltega ning kus me panime süsteemi uueks vaikimisi kuvakeeleks eesti keele. Et nüüd seda esmast inglise süsteemikeelt jälle tagasi kuvakeeleks panna, tule uuesti siia 'Sätted -> Kellaaeg ja keel -> Regioon ja keel' ('Settings -> Time & language -> Region & language') alamkategooriasse, kliki paremal sellele "English (United States)" keelele ja seejärel kliki 'Sea vaikesätteks' nupule:

Sea vaikesätteksPS! Tahad näiteks araabia keelt õppida ja Widows 10 kuvakeeleks panna, sest islamistid tulevad... - kiire ja lühike näide: pilt, pilt, pilt, pilt ja pilt.

Etteotsa

 

Uute keelte lisamine, installeerimine ja nende vahel ümberlülitumine - vana klassikalise 'Control Panel' (Juhtpaneel) kaudu - hästi lühidalt:1) Tee Start nupul paremklikk (või vajuta Win+X klahvikombinatsiooni) ja vali ilmuvast süsteemikäskude menüüst Control Panel kiirkorraldus:

Control Panel kiirkorraldus


2) Kliki 'Clock, Language, and Region' lingile - pilt.

3) Kliki 'Language' lingile - pilt.

4) Ja ilmubki Windows 8 ajast pärit uus Keele juhtpaneel ('Language'), mille kaudu saadki siis kõik need vajalikud keeltega seotud toimingud ära teha:

Keele juhtpaneel ('Language')


5) Need, kes on harjunud töötama selle vana klassikalise Control Panel paneeliga (Juhtpaneeliga) ja kes soovib nende kuvakeeltega tegelda, mingu nüüd otse minu vastavale Windows 8 veebilhele ning lugegu sealt nende kuvakeelte muutmisest juba rohkem - link.

EtteotsaKuvakeelte süsteemist lõplik eemaldamine - uninstallimine:

Keelepakette saavad uninstallida ainult administraatori õigustega kasutajad. Piiratud õigustega tavakasutaja (Standard User) ei saa uusi keeli alla laadida, installeerida ja uninstallida, aga ta saab süsteemis juba olemasolevate keelte vahel kiiresti ümber lülituda. Kuna iga keelefail hõivab kettaruumi ja mõjustab süsteemi jõudlust, siis uninstalli üleliigsed keeled.
Süsteemikeelt ehk baaskeelt uninstallida ei saa. Näiteks kui Sa ostsid või installisid ingliskeelse Windows 10 ja paigaldasid hiljem oma põhikeeleks näiteks eesti (või mingi muu kuvakeele), siis Sa seda inglise keelt süsteemist lõplikult eemaldada ei saa. Ka ei saa uninstallida seda kuvakeelt, mida Sa antud momendil kasutad, Sa pead selleks eelnevalt administraatorina mingile muule ekraanikeelele ümber lülituma.


Keeli saab süsteemist eemaldada kahel viisil:

1) Esimene meetod - Command Prompt konsooli kaudu:

* Tee Start nupul paremklikk (või vajuta Win+X klahvikombinatsiooni) ja vali ilmuvast süsteemikäskude menüüst Command Prompt kiirkorraldus:

Command Prompt kiirkorraldus


* Sisesta käsureale Lpksetup /u käsk ja vajuta ENTER:

Sisesta käsureale Lpksetup /u käsk ja vajuta ENTER


* Pane selle keele ees asuvasse ruutu linnuke, mida Sa tahad uninstallida ja kliki all nupule Next:

Pane selle keele ees asuvasse ruutu linnuke, mida Sa tahad uninstallida ja kliki all nupule Next


* Käib keele unistallimine - pilt.

* Tee kompuutri restart:

Tee kompuutri restart2) Teine meetod - vana klassikalise Control Panel akna kaudu:

* Tee Start nupul paremklikk (või vajuta Win+X klahvikombinatsiooni) ja vali ilmuvast süsteemikäskude menüüst Control Panel kiirkorraldus - pilt.

* Kliki 'Clock, Language, and Region' lingile - pilt.

* Kliki 'Language' lingile - pilt.

* Kliki uninstallitaval keelel 'Options' nupule:

Kliki uninstallitaval keelel 'Options' nupule


* Kliki 'Uninstall language pack' lingile (antud juhul algab siis eesti keelepaketi süsteemist kustutamine):

Kliki 'Uninstall language pack' lingile


* Algas uninstallimine:

Algas uninstallimine


* Kui läbi, siis tee kompuutri restart.


PS! Näited sellest et süsteemikeelt ei saa uninstallida - pilt ja pilt. Lõpetuseks ka meie jaoks üsna eksootilise kuvakeelega töölauad - siin on avatud Notepad ja File Explorer aknad - pilt ja pilt.

Etteotsa
< Tagasi Windows 10 pealehele ja sisukorda

 

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju | About Us | About Me | Site Map | POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik 2015 (16/17/18)