Windows 10 - 'Startup Settings' ekraan

Win 10 logo Windows 10 Startup Settings (Käivitussätted) ekraan ja sinna sisenemise meetodid

 

 

 

Mis see 'Startup Settings' (Käivitussätted) ekraan/menüü on?


Startup Settings
(Käivitussätete) ekraani/menüü kaudu saab Windowsi käivitada erinevates tõrkeotsingurežiimides ja otsida süsteemi probleemide põhjustajaid ning neid seejärel ka lahendada.

Varasemates Windowsites (kuni Windows 8 opsüsteemini) sai sinna üsna kasulikku Advanced Boot Options (Täpsemad algkäivitussuvandid) ekraani/menüüsse siseneda klahvi F8 abil. Vajutasid kohe buutimise/alglaadimise alguses F8 klahvi ja selle peale ilmuski see "Advanced Boot Options" ekraan:

Advanced Boot Options (Täpsemad algkäivitussuvandid)


Aga alates Windows 8 operatsioonisüsteemist on see varasemate Windowsite traditsiooniline DOS-stiilis Advanced Boot Options (Täpsemad algkäivitussuvandid) ekraan asendatud nüüd uut tüüpi Metro-stiilis puutetundliku Startup Settings (Käivitussätted) ekraaniga/menüüga. Täpselt sama menüü on olemas ka Windows 10 süsteemis ja seda muudetud ei ole:

Startup Settings ekraan


Ka klahv F8 või Shift + F8 klahvikombinatsioon ei tööta sel puhul, sest Windowsisse toimub buutimine niivõrd kiiresti, et Sa ei jõuagi alati neid klahve kasutada.

Antud ekraanis võib kasutada nii tavalisi numbriklahve (1-9) kui ka alternatiivina vastavaid funktsiooniklahve (F1-F9 ja F10). Näiteks kui Sa vajutad numbriklahvi 4 või siis alternatiivina funktsiooniklahvi F4, siis sisened Windows 10 operatsioonisüsteemi Safe Mode režiimi (Kaitstud Režiimi ehk Turvarežiimi).


Startup Settings (Käivitussätted) ekraani menüüpuntide tähendused:

1) Enable debbuging - Sind viiakse süsteemi silumisrežiimi, et lahendada keerulisemaid probleeme (rohkem IT-spetside ja kogenud kasutajate jaoks).

2) Enable boot logging - loob ntbtlog.txt faili, milles loetletakse üles kõik draiverid, mis installeeritakse süsteemi startimise protsessis (vajalik keerulisemate probleemide lahendamiseks ja ikka kogenud kasutajate jaoks).

3) !
Enable low-resolution video - Windowsi startimisel kasutatakse madalama resolutsiooni/eraldusvõimet (640x480) ja värskendussageduse (refresh rate) seadeid/sätteid - seejärel võid Windowsis taastada/resettida ekraani õige resolutsiooni. Seda on näiteks siis vaja kui Sinu ekraani resolutsiooniga juhtus midagi ja Sa ei näe ekraanipilti või kui Sa installeerisid vale videodraiveri ning seejärel kadus ekraanipilt jne. Kui taoline asi peaks juhtuma, siis tulegi siia ja vali antud menüüpunkt (seda võib kõikidel vaja minna).

4) !
Enable Safe Mode - 'Safe Mode' (Kaitstud Režiim/Turvarežiim) on diagnostika režiim, mis laeb minimaalse komplekti draivereid ja protsesse, mis on piisavad Windowsi jooksutamiseks. Antud režiimis ei käivitata kolmandate osapoolte ja mitte-kriitilisi protsesse. 'Kaitstud Režiimi' eeesmärgiks on välja selgitada riist- ja tarkvaraga seotud anomaaliate/probleemide algpõhjused. Seejärel saab neid vigu seal likvideerida või siis vigade põhjustajaid välja lülitada. Peale selle saab selles väga vajalikus režiimis likvideerida pahavara, kustutada faile, taastada süsteemi varasemat seisundit (System Restore funktsiooniga) ja teha palju muud vajalikku. Seega Sa sisened Kaitstud Režiimi (Turvarežiimi), kuhu laetakse ainult peamised süsteemifailid ja draiverid ning pannakse ka madalam resolutsioon. Seda igasuguste probleemide jms lahendamise režiimi läheb aeg-ajalt kõikidel vaja.

5) !
Enable Safe Mode with Networking - Windows käivitatakse sellessamas turvarežiimis, aga ühtlasi laetakse ka võrgudraiverid ja teenused, et Sa saaksid juurdepääsu Internetti ning lokaalse võrgu teistele kompuutritele - ka vajalik.

✓ ✓ Loe Safe Mode režiimi mineku meetoditest rohkem sealt.


6) Enable Safe Mode with Command Prompt - Windows käivitatakse sellessamas turvarežiimis, aga nüüd ilmub selle tavalise kasutajaliidese asemel ainult Command Prompt (CMD) aken - vajalik rohkem IT-spetsidele ja kogenud kasutajatele. Et siit väljuda, vajuta Ctrl+Alt+Delete klahvikombinatsiooni või tipi CMD akna käsuviibale Exit ja vajuta Enter.

7) Disable driver signature enforcement - Iga kord kui Sa üritad installeerida mingit draiverit, mis ei ole Microsofti poolt digitaalselt signeeritud, kuvab Windows signeerimata draiveri hoiatusakna kuna antud draiver ei ole läbinud Microsofti poolset ühildumise testimist. Antud 'Disable Driver Signature Enforcement' parameeter lubab aga katsetada ja installeerida ka Microsofti poolt signeerimata draivereid. Kuid seda saab teha ainult käesoleva sessiooni jooksul ja kui tehakse kompuutri restart või käivitamine, siis tuleb otsast peale alustada. See menüüpunkt on rohkem mõeldud draiverite kirjutajatele ja testijatele ning tavakasutajale seda üldjuhul vaja ei lähe. Sa võid seda menüüpunkti näiteks siis kasutada kui Windows keeldub startimast mingi digitaalselt signeerimata draiveri tõttu. Seejärel katsu Windowsis see draiver üles leida ja uninstallida ning asenda ta uuema signeeritud draiveriga (juhul kui saada on). Et näha signeeritud ja signeerimata draivereid, vajuta Win + R klahvikombinatsiooni, tipi RUN dialoogiaknasse käsk sigverif ja vajuta ENTER. Käivitatakse 'File Signature Verification Tool', mis tuvastab digitaalselt signeerimata driaverid ja signeeritud draiverites tehtud muudatused. Antud 'Disable driver signature enforcement' menüüpunkti võib ka siis kasutada kui Sul ei õnnestu mingit vanemat programmi tema signeerimata draiverite pärast installeerida.

Toon ka siin ühe näite oma süsteemi draiverite kontrollimisest:

* vajuta Win + R klahvikombinatsiooni, tipi RUN dialoogiaknasse käsk sigverif ja vajuta ENTER;
* kliki "File Signature Verfication" aknas nupule Start ja algabki draiverite kontroll, see ei võta palju aega:

Start

* kui lõpetati ja kui Sa näed alltoodud teadet, siis on kõik korras ning draiverid on Microsofti poolt signeeritud ja Sa võid need aknad kohe ka sulgeda:

korras

* kui on aga probleeme või kui Sa tahad näha ka logifaili, siis kliki esmalt peaaknas sellele 'Advanced' nupule ja seejärel 'View Log' nupule...:

logifail8) Disable early launch anti-malware protection - 'Early Launch Anti-Malware Protection' tehnoloogia teeb kompuutri käivitamise ja buutimise veelgi turvalisemaks. On olemas hulk pahavara (rootkitid ja bootkitid), mis laevad end süsteemi isegi enne Windowsit ennast, st selline pahavra tungib süsteemi juba buutimise ajal ja enne igasuguse pahavaratõrje tarkvara käivitumist. Windows 10 omab uut turvavahendit, mida kutsutakse Secure Boot ja mis kaitseb Windowsi buutimise konfiguratsiooni ning komponente ja laeb Early Launch Anti-malware (ELAM) draiveri. See ELAM (Early Launch Anti Malware) draiver stardib juba enne buutimist ja takistab sellega pahavarakoodi käivitumise. Tegelikult see ELAM draiver käivitab installeeritud ja ühilduva pahavaratõrje tarkvara ning see ei pea ilmtingimata olema Microsofti enda AV tarkvara (st Windows Defender).

Microsoft lubab ka teistel pahavaratõrje tarkvara loojatel luua omaenda ELAM komponente. Seega on siin tegemist Early Launch Anti-Malware (ELAM) draiveriga, mis kontrollib juba kohe buutimise alguses kõiki buutivaid draivereid. See on alates Win 8 versioonist 'Startup Settings' (Käivitussätted) menüü täiesti uus parameeter ja kui Sa valid siin antud menüüpunkti, siis käivitatakse Windows 10, kus Early Launch Anti-Malware vahend on välja lülitatud - seda tavakasutajal vaja ei lähe ja seda ei maksa siin ka valida.

9) !
Disable automatic restart after failure - Kui mingi viga põhjustab Windowsi järjestikuse automaatse restartmise, mis ei lõpegi vaid hakkab korduma, siis sisene siia 'Startup Settings' menüüsse ja vali siit antud menüüpunkt - võib ka vaja minna.

Selle ekraani eelviimasest "Press F10 for more otions" parameetrist tuleb allpool lühidalt juttu - seal.

Startup Settings ekraani kõige viimane parameeter ("Press Enter to return to your operating system") viib Sind Windows 10 operatsioonisüsteemi tagasi — Sa pead selleks ENTER klahvi vajutama.


EtteotsaStartup Settings (Käivitussätted) menüüsse sisenemise meetodid:


Meetod 1: Mine sinna otse Windows 10 kaudu:

1. Sa pead olema administraatori õigustega. Kõigepealt mine Settings äppi. Ava Start Menüü ja kliki seal Settings kiirkorraldusele - pilt. Seejärel vali Update & security (Värskendamine ja turvalisus) kategooria:

Seejärel vali Update & security (Värskendamine ja turvalisus) kategooria


2. Kliki vasemas paanis Recovery (Taastamine) alamkategooriale ja seejärel kliki paremal "Advanced startup" ("Täpsem käivitus") sektsioonis Restart now (Taaskäivita kohe) nupule:

Restart now (Taaskäivita kohe)


3. Ilmub Choose an option (Suvandi valimine) peamenüüga ekraan, kus kliki Troubleshoot (Tõrkeotsing) nupule:

Troubleshoot


4. Kliki järgmises ekraanis Advanced options (Täpsemad suvandid) nupule:

Kliki järgmises ekraanis Advanced options nupule


5. Kliki Startup Settings (Käivitussätted) nupule:

Kliki Startup Settings (Käivitussätted) nupule


6. Kliki nupule Restart ja alustatakse kompuutri restarti:

Kliki nupule Restart ja alustatakse kompuutri restarti


7. Ja Sa jõuadki siia Startup Settings menüüsse (ekraani):

Ja Sa jõuadki siia Startup Settings menüüsse (ekraani)


Näiteks kui Sa valid siit eelmisest ekraanist allosast "Press F10 for more options" parameetri ja vajutad selleks klahvi F10 (pilt), siis satud alltoodud ekraani, kus pakutakse ainult ühte käsku - "1) Launch recovery environment":

Launch recovery environment


Kui Sa vajutasid seal eelmises ekraanis klahvi F10, siis tehakse kompuutri restart ja Sind viiakse tagasi sinna Choose an option (Suvandi valimine) ekraani peamenüüsse:

Kui Sa vajutasid seal eelmises ekraanis klahvi F10...


Kui Sa vajutasid seal üleelmises ekraanis aga ENTER klahvi, siis buudid otse oma Windowsisse...


Startup Settings ekraani kõige viimane parameeter ("Press Enter to return to your operating system") viib Sind Windows 10 operatsioonisüsteemi tagasi - Sa pead selleks ENTER klahvi vajutama.Meetod 2: Kasuta Shift klahvi ja Power nupu kombinatsiooni:

1. Juhul kui Sa ei saa seda Settings äppi süsteemis avada, siis vajuta Windowsi logoga Windowsi logoga + L (ehk siis Win+L) klahvikombinatsiooni, et jõuda süsteemi sisselogimise ekraani.

2. Seejärel vajuta ja hoia Shift klahvi all ning kliki paremal allnurgas Power ikoonile ja vali ilmuvast menüüst Restart käsk:

Seejärel vajuta ja hoia Shift klahvi all ning kliki paremal allnurgas Power ikoonile ja vali ilmuvast menüüst Restart käsk


Restart


3. Edasi käib kõik niisamuti nagu seda eelpool kirjeldati:

* Pärast kompuutri restarti vali "Choose an option" menüüst Troubleshoot (Tõrkeotsing) menüüpunkt - pilt.

* Seejärel kliki Advanced options nupule - pilt.

* Kliki Startup Settings (Käivitussätted) nupule - pilt.

* Kliki nupule Restart ja alustatakse kompuutri restarti - pilt.

* Ja Sa jõuadki Startup Settings menüüsse (ekraani) - pilt.


Märkus: Sa võid alternatiivina vajutada Ctrl+Alt+Delete klahvikombinatsiooni, seejärel hoides Shift klahvi all, kliki 'Power' nupule ja siis kliki hüpikmenüü Restart käsule - pilt.

Kui Sa hoiad Shift klahvi all ja klikid sel ajal kompuutri sulgemise hüpikmenüüs Restart käsule, siis jõuad otse sinna 'Choose an option' ekraani menüüse. Kuna see Power nupp ja tema kompuutri sulgemise hüpikmenüü ilmub Windows 10 enamikesse ekraanidesse ning ka uue Start Menüü alla, siis saab talle ka kõikjalt ligi. Näide Start Menüü puhul: ava Start Menüü ja kliki Power nupule, et avada seda kompuutri sulgemise hüpikmenüüd; seejärel vajuta ja hoia all Shift klahvi ning kliki hüpikmenüü Restart parameetrile - pilt. Pärast Shift + Restart kombinatsiooni kasutamist jõuad Sa 'Choose an option' ekraani, kus tegutse edasi....
Meetod 3: Multiboot masinas:

a) Mitme Windowsi versiooniga multi-boot masina puhul ja ka siis kui Sa ei saa Windows 10 süsteemi sisse logida: Kui Sul on oma dualboot (multiboot) kompuutrisse peale Windows 10 installeeritud ka mingi muu Windowsi versioon, siis ilmub buutimisel puutetundlik 'Choose an operating system' ekraan. Siia 'Choose an operating system' buutimise valiku ekraani on integreeritud ka Windowsi parandamise jms valiku võimalus:

* Kliki antud ekraani allosas asuvale 'Change defaults or choose other options' lingile - pilt.

* Selle peale ilmub 'Options' ekraan, kus kliki 'Choose other options' nupule - pilt.

* Seejärel jõuad Sa meile juba tuttavasse 'Choose an option' ekraani, kus kliki sellele samale eelpool mainitud 'Troubleshoot' ikoonile/plaadile - pilt.

* Nüüd kliki Advanced options nupule - pilt.

* Kliki Startup Settings nupule - pilt.

* Kliki nupule Restart ja alustatakse kompuutri restarti - pilt.

* Ja Sa jõuadki Startup Settings menüüsse (ekraani) - pilt.


Kui Sa jooksutad peale Windows 10 ka mingi muu operatsioonisüsteemiga (näiteks Mac OS X või Linux) multi-boot masinat, siis ilmub buutimisel kas seesama 'Choose an operating system' ekraan või siis vana traditsioonilise buutimise menüüga ekraan. Kui ilmub see vanemat tüüpi buutimise ekraan, siis märgista seal noolklahviga Windows 10 ja vajuta F8 klahvi. Seejärel jõuad Sa esmalt uut tüüpi Startup Settings (Käivitussätted) ekraani. Nüüd vajuta seal "Startup Settings" ekraanis klahvi F10, järgmises ekraanis numbriklahvi 1 ja Sa jõuadki 'Choose an option' ekraani. Seejärel kliki seal Troubleshoot ikoonile/plaadile (pilt) ja tegutse edasi. [Linux tuleks pärast Windowsi installeerida. Seejärel on Windowsi ja Linux süsteemide vahel lihtne ümber lülituda: teed restardi, pärast seda ilmub buutimise menüü, kus liigu noolklahvidega vajaliku opsüsteemini ja vajuta ENTER. Näiteks OS X ja Windowsi vahel võid ka nii ümber lülituda, et hoiad restardi ajal Option (Alt) klahvi all, et seejärel soovitud opsüsteemi siseneda.]

b) Kui Sa jooksutad mitme Windowsi versiooniga multiboot masinat ja kui Windows 10 ei ole vaikimisi/esmaseks buutivaks operatsioonisüsteemiks, siis laetakse Sind algul sinna tavalisse/traditsioonilisse DOS-stiilis Windows Boot Manager (Windowsi käivitushaldur) ekraani. Märgista seal noolklahviga Windows 10 kirje ja vajuta F8 klahvi. Ja Sa jõuadki otse Startup Settings menüüsse (ekraani) - pilt.

c) Kui Sa jooksutad peale Windows 10 ka mingi muu operatsioonisüsteemiga (näiteks Mac OS X või Linux) multi-boot masinat, siis ilmub buutimisel kas seesama 'Choose an operating system' ekraan või siis vana DOS-stiilis 'Windows Boot Manager' ekraan. Kui ilmub see vanemat tüüpi buutimise ekraan, siis märgista seal noolklahviga Windows 10 ja vajuta F8 klahvi. Seejärel jõuad Sa 'Choose an option' ekraani, kus kliki siin 'Troubleshoot' ikoonile/plaadile. Edasi vali Advanced option menüüpunkt jne - ühesõnaga kõik käib edaspidi niisamuti nagu siin eelpool kirjas oli. [Linux tuleks pärast Windowsi installeerida. Seejärel on Windowsi ja Linux süsteemide vahel lihtne ümber lülituda: teed restardi, pärast seda ilmub buutimise menüü, kus liigu noolklahvidega vajaliku opsüsteemini ja vajuta ENTER. Näiteks OS X ja Windowsi vahel võid ka nii ümber lülituda, et hoiad restardi ajal Option (Alt) klahvi all, et seejärel soovitud opsüsteemi siseneda.]Meetod 4: Mine 'Startup Settings' ekraani Windows 10 installeerimise meedia abil:

Kui Sa ei saa seda süsteemi sisselogimise ekraani kätte või kui Sa ei saa ka üles buutida, siis kasuta Windows 10 installeerimise meediat (DVD plaati või USB mälupulka) või taastamise draivi, et jõuda sinna Startup Settings menüüsse (ekraani). Kuidas seda Windows 10 installeerimise meediat luua, sellest juhis seal.

Tee järgmist:

- Veendu, et Sinu CD/DVD-ROM kettaseade (või USB mälupulk) oleks pandud kompuutri esmaseks laadimisseadmeks (buutimisseadmeks), täpsem selgitus seal.

- Olles BIOS menüüs seadnud oma kompuutri alglaadimise kas CD/DVD-ROM seadmele või siis USB draivile, välju sealt ja kohe pärast restarti algabki Windows 10 installeerimise protsess.

Märkus: Juhul kui Sa kasutad DVD-plaati, siis pane oma Windows 10 installeerimise DVD plaat sahtlisse ja tee kompuutri ümberlaadimine. Kohe päris alguses pärast väga kiiret videokaardi, mälu ja kõvaketta tuvastamist võib ekraanile ilmuda järgmine kiri "Press any key to boot from CD" või selline kiri "Press any key to boot from CD or DVD", siis vajuta kiiresti suvalist klahvi (nt tühiklahvi), et jätkata - pilt. Kui asi ebaõnnestus, siis tee uus restart ja korda seda tegevust.


- Nüüd oota kuni ilmub meile juba tuttav Windowsi installeerimise esimene graafiline aken, kus vali sobivad keele, aja, raha ja klaviatuuri seadistused ning kliki nupule Next. Siin tuleb Sul valida ainult teisest rippmenüüst "Estonian (Estonia)" parameeter - pilt.

- Järgmises aknas kliki vasemal all Repair your computer lingile - pilt.

- Seejärel ilmub seesama 'Choose an option' ekraan, kus vali 'Troubleshoot' ikoon/plaat - pilt. Edasi tuleb tegutseda nii nagu siin eelpool sellest juba juttu oli, st:

* Kliki järgmises ekraanis Advanced options (Täpsemad suvandid) nupule
* Kliki Startup Settings (Käivitussätted) nupule
* Kliki nupule Restart ja alustatakse kompuutri restarti (ümberlaadimist)

- Ja Sa jõuadki siia Startup Settings menüüsse (ekraani).Meetod 5: Mine sinna 'Choose an option' ekraani automaatse ilmumise puhul:

See 'Choose an option' ekraani menüü ilmub nüüd automaatselt ka siis kui süsteem leiab mingi probleemi, mis vajab kohest parandamist. Näiteks on ta sel juhul väga kasulik kui Sa ei suuda isegi süsteemi siseneda või sisse logida (või kui tekivad buutimise probleemid). Antud 'Choose an option' menüü asub Windows Recovery Environment (WinRE) keskkonnas, st Windowsi eelses taastekeskkonas, mis sisaldab vajalikke süsteemifaile ja draivereid. Neid faile ja draivereid hoitakse Windowsi peainstallatsioonist eraldi, et nad kahjustada ei saaks.... Seega kui Sinu süsteemiga on mingi tõsine probleem (näiteks Sa ei saa isegi Win 10 süsteemi siseneda), siis alustab Windows 10 automaatselt juba ise viga otsima ja üritab seda ka parandada. Kui ta ei suuda seda, siis pakutakse Sulle sedasama meile nüüd juba tuttava Choose an option ekraani sisenemise võimalust. 'Choose an option' ekraanis kliki jälle Troubleshoot nupule ja tegutse edasi. See protsess võib välja näha näiteks järgmine (pildid võetud Win 8/81. süsteemist):

- Esimene "paha" ekraan võib välja näha selline - pilt.

- Seejärel ilmub selline ekraan, kus otsitakse probleemi põhjust - pilt.

- Ja juhul kui ilmub 'Recovery' ('Taastamine') ekraan, siis kliki seal See advanced repair options nupule - pilt.

[Sulle võivad ilmuda ka teist tüüpi ekraanid, näiteks 'Automatic Repair' ekraan (pilt)- kõik oleneb avastatavast probleemist.]

- Ja selle peale ilmubki see eelnimetatud väga kasulik 'Choose an option' ekraan, kus kliki Troubleshoot nupule (pilt). See ekraan võib probleemide korral ka kohe ilmuda. Peale selle võib ta mõnikord isegi siis ilmuda kui Sinu süsteemiga on tegelikult kõik korras. Kuid Windows 10 oletas, et Sa said järjekordse sigadusega hakkama (?), aga raibe eksis seekord. Kliki sel juhul siin menüüs kõige ülemisele Continue nupule, et siit väljuda ja siseneda Windows 10 operatsioonisüsteemi.


- Pärast Troubleshoot nupule klikkimist, tuleb tegutseda nii nagu siin eelpool sellest juba ka juttu oli, st:

* Kliki järgmises ekraanis Advanced options (Täpsemad suvandid) nupule
* Kliki Startup Settings (Käivitussätted) nupule
* Kliki nupule Restart ja alustatakse kompuutri restarti (ümberlaadimist)

- Ja Sa jõuadki siia Startup Settings menüüsse (ekraani):


Seejärel jõuad Sa kohe Startup Settings ekraani


Lisa: Windows 10 probleemide lahendamine. 'Choose an option' ja 'Advanced options' ekraanid ja nende menüüde funktsioonid ning võimalused - juhis.

Etteotsa

 
< Tagasi Windows 10 pealehele ja sisukorda

 

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Us .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Me .|. .|. .|. .|. .|. .|. Site Map .|. .|. .|. .|. .|. .|. POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik 2015 (16/17/18)