Windows 10 ja 'System Restore' vahend

Win 10 logo Windows 10 ja System Restore vahend. Kontrolli, et kas Windows 10 süsteemis on see 'System Restore' funktsioon sisse lülitatud ja kui ta seda ei ole, siis aktiveeri ta.

 

Süsteemi taastamise (System Restore) käivitamine.

 

 

 


Veendu, et System Restore (Süsteemi Taastamise) vahend oleks aktiveeritud:

System Restore
 (Süsteemi Taastamine) oli juba Windows ME, 2000, XP, Windows Vista, Windows 7 ja Windows 8/8.1 operatsioonisüsteemidesse sisseehitatud instrument, mida kasutati selleks et viia süsteem tagasi tema varasemasse seisukorda/olekusse juhul kui kompuutriga oli juhtunud mingi TÕSINE probleem või tõrge. Alates Vista opsüsteemist teeb System Restore vahend meie kompuutri partitsioonidest nn ülesvõtted ehk "varikoopiad" ("snapshots" / "shadow copies") ja salvestab need kui taastamispunktid ehk taastepunktid ('restore points'). Reaalselt tegeleb nende ülesvõtetega aga Volume Shadow Copy teenus. Neid taastepunkte kasutabki siis System Restore funktsioon, et taastada süsteem tema varasemasse seisundisse siis kui juhtus mingi suurem tõrge (näiteks pärast mingi tarkvara või draiveri installeerimist).
Volume Shadow Copy teeb ülesvõtte tervest süsteemist. Juhul kui kõvakettale on loodud mitu partitsiooni, siis on ta vaikimisi sisse lülitatud süsteemipartitsiooni jaoks (tavaliselt C: draiv/ketas), kuhu on installeeritud Windowsi operatsioonisüsteem ja seega on KÕIK andmed antud kettal ka kaitstud. Kui Sinu kõvakettal on ainult üks C: partitsioon, siis tehakse ülesvõte tervest kõvakettast.

Windows 10 esimeses kõikidele kättesaadavas originaalses väljalaskes oli see System Restore funktsioon vaikimisi välja lülitatud ja seepärast tuleks ta pärast Windows 10 upgrade installi või hilisemat Windows 10 puhast või ümberinstalleerimist ta sisse lülitada. Kontrolli seda et kas Sinu süsteemis on ikka antud System Restore vahend aktiveeritud ja kui ei ole, siis tee järgmist:


Kontrolli, et kas Windows 10 opsüsteemis on see System Restore funktsioon sisse lülitatud ja kui ta seda ei ole, siis aktiveeri ta:

* Kliki Start nupule (või vajuta Win+X klahvikombinatsiooni), et avada WinX Menüü ja seejärel kliki seal System kiirkorraldusele:

Kliki Start nupule (või vajuta Win+X klahvikombinatsiooni), et avada WinX Menüü ja seejärel kliki seal System kiirkorraldusele


Märkus: Sa võid sellele "System" kiirkorraldusele saada ligi ka 'Windows Settings > System > About' alamkategooria (lehe) kaudu, klikid seal paremal System info kiirkorraldusele - pilt.


* Kliki "System" akna vasemas paanis 'System protection' lingile. Seejärel ilmub uus "System Properties" dialoogiaken, kus näed seda et kas System Restore vahend on sisse lülitatud ("On") või ta ei ole seda ("Off"). Et teda sisse lülitada, kliki siin 'Configure...' nupule. (Juhul kui Sul on siin näidatud mitu partitsiooni/draivi, siis märgista enne 'Configure...' nupule klikkimist just see System Drive/Disk või C Drive/Disk.):

Et teda sisse lülitada, kliki siin 'Configure...' nupule


* Nüüd aktiveeri 'Turn on system protection' raadionupp ja kliki all nupule OK:

Nüüd aktiveeri 'Turn on system protection' raadionupp ja kliki all nupule OK


* Seejärel loo kohe ka süsteemi taastepunkt (restore point). Kliki siin nupule 'Create...':

Seejärel loo kohe ka süsteemi taastepunkt (restore point). Kliki nupule 'Create...'


* Tipi loodava taastepunkti jaoks mingi sobiv nimi ja kliki nupule 'Create':

Tipi loodava taastepunkti jaoks mingi sobiv nimi ja kliki nupule 'Create'


* Luuakse süsteemi taastepunkti...:

Luuakse süsteemi taastepunkti...


* Kui valmis, siis kliki nupule 'Close' ja sulge seejärel ka ülejäänud aknad:

Kui valmis, siis kliki nupule 'Close' ja sulge seejärel ka ülejäänud aknadMärkus: Juhul kui 'System Restore' funktsioon ei tööta ja kui Sa ei suuda süsteemi taastamispunkti luua, siis veendu, et Sul oleksid vastavad teenused sisse lülitatud - tee järgmist:

* Vajuta Win + R klahvikombinatsiooni, et avada Run dialoogiakent. Seejärel sisesta sinna services.msc käsk ja vajuta ENTER:

Seejärel sisesta sinna services.msc käsk ja vajuta ENTER


* Seejärel veendu, et Volume Shadow Copy, Task Scheduler ja Microsoft Software Shadow Copy Provider Service teenused oleksid käivitatud ("Running") ja et neile oleks ka kehtestatud 'Automatic' käivitamise tüüp ("Startup Type"):

Seejärel veendu, et Volume Shadow Copy, Task Scheduler ja Microsoft Software Shadow Copy Provider Service teenused oleksid käivitatudMärkus: Windowsi teenustest (services) ja sellest et kuidas seal 'Services' konsoolis töötada, saad rohkem infot sealt .............ning.......... sealt.


Uuendatud:
Nüüd saab sellele System Restore vahendile ligi ka 'Settings > System > Storage' alamkategooria / lehe kaudu: pilt,....................... pilt,....................... pilt ........... ja ................ pilt.Süsteemi taastamise (System Restore) käivitamine.


Esimene meetod (SOOVITATAV):

1. Ava Start Menüü ja kliki hammasrattakujulisele Settings nupule:

Ava Start Menüü ja kliki hammasrattakujulisele Settings nupule


2. Kliki Update & security kategooriale:

Kliki Update & security kategooriale


3. Vali vasemal Recovery alamkategooria (leht) ja kliki paremal Restart now nupule:

Vali vasemal Recovery alamkategooria (leht) ja kliki paremal Restart now nupule


4. Seejärel väljud Sa Windowsist ja jõuad "Choose an option" ("Suvandi valimine") ekraani, kus kliki Troubleshoot (Tõrkeotsing) plaadile:

Seejärel väljud Sa Windowsist ja jõuad "Choose an option" ("Suvandi valimine") ekraani, kus kliki Troubleshoot (Tõrkeotsing) plaadile


Märkus: Kui Sul on uuem UEFI firmwarega kompuuter, siis võid antud 'Choose an option' ekraani menüüs näha ka 'Use a device' menüüpunkti. Ja kui Sul on kompuutrisse installitud ka mingi muu Windowsi versioon, siis võid siin näha ka 'Use another operating system' plaati/nuppu - pilt.
See 'Use a device' menüüpunkt ilmub ainult uuemate UEFI firmwarega kompuutrite puhul. See on selleks vajalik, et kui Sa alustad süsteemi buutimist näiteks oma USB mälupulgast või Windowsi recovery DVD-plaadilt. Sel juhul ei pea Sa enam eelnevalt ronima sinna BIOS seadistuste menüüsse, et panna seal buutimise algseadmeks näiteks USB draiv või siis DVD-ROM kettaseade.


5. Kui Sa klikkisid selles eelmises 'Choose an option' ekraani peamenüüs "Troubleshoot" menüüpunktile, siis ilmub alltoodud "Troubleshoot" ekraan. Kliki siin Advanced options (Täpsemad suvandid) plaadile:

Kliki siin Advanced options (Täpsemad suvandid) plaadile


Märkus: Kui Sul on uuem UEFI firmwarega kompuuter, siis näed selles 'Advanced options' ekraanis ka sellist menüüpunkti nagu 'UEFI Firmware Settings'. See lubab Sul kompuutri UEFI firmware sätetele/seadistustele saada ka siitkaudu ligi. UEFI (Unified Extensible Firmware Interface) on kõikides uuemates kompuutrites ja ta asendab varasema BIOS firmware (Basic Input/Output System) - pilt.
Selle 'UEFI Firmware Settings' nupu olemasolul (vaata eelmist pilti) lisandub veel ka 'See more recovery options' menüüpunkt/nupp, mille kaudu saad oma Windows 10 eelmise väljalaskeni tagasi kerida. Seda juhul kui uuema antud momendil jooksva Windows 10 väljalaskega tekkisid suuremad probleemid. Sa saad sel teel tagasi kerida ka oma varasema Windows 8.1 või siis Windows 7 versioonini. Seda kõike saab teha ainult 31 päeva jooksul pärast oma Windowsi uuendamist (upgrade) ja juhul kui Sa ise ei kustutanud Windows.old kausta, mis sisaldab Windowsi eelmise versiooni faile. Tagasipööramisel Sa ei kaota oma dokumente, fotosid/pilte ja muid personaalseid faile. Sa kaotad ainult need andmed ja programmid, mis Sa loosid või installisid pärast uuemale Windowsile üleminekut. Sa ei saa tagasi minna näiteks Windows 10 Build 1511 versioonist Windows 8.1 või Windows 7 versioonini. Tagasi saab kerida ainult ‘otse eelmise’ (kõige viimase varasema) Windowsi süsteemini. Klikid esmalt tollele 'See more recovery options' nupule ja seejärel klikid 'Go back to the previous build' (või siis 'Windows Rollback') nupule - pilt.


6. Kliki ilmuvas "Advanced options" ekraanis System Restore plaadile:

Kliki ilmuvas "Advanced options" ekraanis System Restore plaadile


7. Seejärel tehakse kompuutri restart. Pärast seda tuleb Sul "Choose an account to continue" ekraanis klikkida enda administraatori kasutajakonto nimele (selles ekraanis kuvatakse ainult administraatorite kasutajakontod) - pilt. Seejärel pead sisestama enda süsteemi sisselogimise parooli ja klikkima nupule Continue (juhul kui Sul ei ole parooli, siis kliki kohe Continue) - pilt. Ilmub varasematest Windowsitest juba tuttav System Restore aken, kus kliki nupule Next - pilt. Juhul kui Sul oli varem neid süsteemi taastamispunkte rohkem loodud, siis näed järgmises aknas ka 'Show more restore points' kontrollruutu. Kui Sa paned seal linnukese ka antud 'Show more restore points' kontrollruutu, siis näed ka neid varasemaid süsteemi taastepunkte. Vali seal kättesaadav taastepunkt ja kliki nupule Next. Kliki seal enne Next nupule klikkimist ka nupule 'Scan for affected programs' nupule, et näha seda et millised programmid/draiverid Sul pärast süsteemi taastamist ära kaovad, st need tuleb Sul uuesti installida - pilt ..........ja............ pilt. Kliki alles nüüd nupule Next ja algabki süsteemi taastamine - pilt.

Märkus: Kui Sul puuduvad need süsteemi taastamise punktid, siis näed järgmist kurba teadet - pilt.

!!! Need, kes teavad antud süsteemi taastamise vahendist vähevõitu, võiksid System Restore funktsioonist lugeda lisaks ka sealt (Windows 7 alt - soovitatav) ja ka sealt (Windows 8/8.1 alt). Windows 10 enda System Restore töötab nii nagu see oli ka Windows 7 ja Windows 8/8.1 operatsioonisüsteemides.
Märkus: Selle kasulikule 'Choose an option' ("Suvandi valimine") ekraanile ja selle kaudu ka 'System Restore' vahendile saab ligi lisaks ka järgmiste meetoditega:


a) Kasuta Shift klahvi ja kompuutri sulgemise hüpikmenüü Restart käsku:


Kui Sa hoiad Shift klahvi all ja klikid sel ajal kompuutri sulgemise hüpikmenüüs Restart käsule, siis jõuad otse sinna 'Choose an option' ekraani menüüse. Kuna see Power nupp ja tema kompuutri sulgemise hüpikmenüü ilmub Windows 10 enamikesse ekraanidesse, siis saab talle ka kõikjalt ligi.

Näited:

* Windows 10 Start Menüü kaudu. Ava Start Menüü ja kliki Power nupule, et avada seda kompuutri sulgemise hüpikmenüüd. Nüüd vajuta ja hoia all Shift klahvi ning kliki hüpikmenüü Restart parameetrile - pilt. Pärast Shift + Restart kombinatsiooni kasutamist jõuadki Sa otse Choose an option ekraani - pilt. (Märkus: Kui Sul on uuem UEFI firmwarega kompuuter, siis võid antud 'Choose an option' ekraani menüüs näha ka 'Use a device' menüüpunkti - pilt.)

* CTRL + ALT + DELETE klahvikombinatsioon. 'Choose an option' ekraani sisenemist võid alustada näiteks ka CTRL + ALT + DELETE klahvikombinatsiooniga avatava ekraani ja selle Power nupu kaudu - pilt.

* Kui Sul ei õnnestu Settings äppi avada. Juhul kui Sa ei saa seda Settings äppi siin avada, siis vajuta Windowsi logoga Windowsi logoga + L (ehk siis Win+L) klahvikombinatsiooni, et jõuda süsteemi sisselogimise ekraani. Seejärel vajuta ja hoia Shift klahvi all ning kliki paremal allnurgas Power ikoonile ja vali ilmuvast menüüst Restart käsk - pilt,...................... pilt ...............ja...................... pilt. Pärast kompuutri restarti jõuadki otse Choose an option ekraani - pilt.

* Kui Sa jõuad pärast kompuutri käivitamist või restarti süsteemi sisselogimise ekraanini, aga süsteemi sisse logida ei õnnestu. Sel juhul kasuta seal sedasama eeltoodud Shift klahvi ja kompuutri sulgemise hüpikmenüü Restart käsu kombinatsiooni.


b) Mitme operatsioonisüsteemiga kompuutris:

Mitme Windowsi versiooniga multi-boot masina puhul ja ka siis kui Sa ei saa Windows 10 süsteemi sisse logida: Kui Sul on oma dualboot (multiboot) kompuutrisse peale Windows 10 installeeritud ka mingi muu Windowsi versioon, siis ilmub buutimisel puutetundlik 'Choose an operating system' ekraan. Sinna uude 'Choose an operating system' buutimise valiku ekraani on integreeritud ka Windowsi parandamise jms valiku võimalus. Kliki antud ekraani allosas asuvale 'Change defaults or choose other options' lingile - pilt. Selle peale ilmub 'Options' ekraan, kus kliki 'Choose other options' nupule - pilt. Seejärel jõuadki Choose an option ekraani.

Kui Sa jooksutad peale Windows 10 ka mingi muu operatsioonisüsteemiga (näiteks Mac OS X või Linux) multi-boot masinat, siis ilmub buutimisel kas seesama 'Choose an operating system' ekraan või siis vana traditsioonilise buutimise menüüga ekraan. Kui ilmub see vanemat tüüpi buutimise ekraan, siis märgista seal noolklahviga Windows 10 ja vajuta F8 klahvi. Seejärel jõuad Sa esmalt uut tüüpi Startup Settings (Käivitussätted) ekraani. Nüüd vajuta seal "Startup Settings" ekraanis klahvi F10, järgmises ekraanis numbriklahvi 1 ja Sa jõuadki 'Choose an option' ekraani. [Linux tuleks pärast Windowsi installeerida. Seejärel on Windowsi ja Linux süsteemide vahel lihtne ümber lülituda: teed restardi, pärast seda ilmub buutimise menüü, kus liigu noolklahvidega vajaliku opsüsteemini ja vajuta ENTER. Näiteks OS X ja Windowsi vahel võid ka nii ümber lülituda, et hoiad restardi ajal Option (Alt) klahvi all, et seejärel soovitud opsüsteemi siseneda.]


c) Kasuta 'Choose an option' ekraani menüüse sisenemiseks Windows 10 installeerimise meediat (buutivat DVD plaati või USB mälupulka):

Kui Sa ei saa seda süsteemi sisselogimise ekraani kätte või kui Sa ei saa ka üles buutida, siis kasuta Windows 10 installeerimise meediat või taastamise draivi. Valid pärast Windows 10 installeerimise meedialt buutimist esimeses 'Windows Setup' aknas keele-, aja, raha formaadid ja klaviatuuri paigtuse ning klikid Next - pilt; seejärel klikid 'Repair your computer' lingile - pilt. Ja ilmubki seesama 'Choose an option' ekraan - pilt.


d) 'Choose an option' ekraani automaatne ilmumine:

See Choose an option ekraani menüü ilmub nüüd automaatselt ka siis kui süsteem leiab mingi probleemi, mis vajab kohest parandamist. Näiteks on ta sel juhul väga kasulik kui Sa ei suuda isegi süsteemi siseneda või sisse logida (või kui tekivad buutimise probleemid). Antud 'Choose an option' menüü asub Windows Recovery Environment (WinRE) keskkonnas, st Windowsi eelses taastekeskkonas, mis sisaldab vajalikke süsteemifaile ja draivereid. Neid faile ja draivereid hoitakse Windowsi peainstallatsioonist eraldi, et nad kahjustada ei saaks.... Seega, kui Sinu süsteemiga on mingi tõsine probleem (näiteks Sa ei saa isegi Win 10 süsteemi siseneda), siis alustab Windows 10 automaatselt juba ise viga otsima ja üritab seda ka parandada. Kui ta ei suuda seda, siis pakutakse Sulle sedasama meile nüüd juba tuttava Choose an option ekraani sisenemise võimalust. 'Choose an option' ekraanis kliki Troubleshoot (Tõrkeotsing) nupule ja tegutse edasi.

Teine meetod süsteemi taastamise (System Restore) käivitamiseks - Windowsi seest:

* Kliki Start nupule (või vajuta Win+X klahvikombinatsiooni), et avada WinX Menüü ja seejärel kliki seal System kiirkorraldusele - pilt.

* Kliki vasemal System protection lingile - pilt.

* Kliki üleval System Restore... nupule:

Kliki üleval System Restore... nupule


* Ja alustagi oma süsteemi taastamist...:

Ja alustagi oma süsteemi taastamist...


Märkus. Lisaks eelnevale saab System Restore funktsioonile ligi ka muul viisil ja sellest oli siin varem juba ka juttu - seal. Sa ei saa Windows 10 all käivitada süsteemi taastamist selles Safe Mode režiimis (Turvarežiimis). Kui see süsteemi taastamine väljaspool Windowsi lõpetati, siis võid Sa saada ka mingi veateate ja sõnumi, et süsteemi ei suudetud taastada. Kuid see ei tähenda, et asi ebaõnnes ja kui Sa jõuad pärast restarti uuesti süsteemi sisse, siis ilmub teade, et ikkagi kõik õnnestus. Kontrollides nüüd oma süsteemi üle, leiadki, et süsteem taastati ehk siis viidi tema varasemasse töökorras olekusse, ilusti.


!!! Need, kes teavad antud süsteemi taastamise vahendist vähevõitu, võiksid System Restore funktsioonist lugeda lisaks ka sealt (Windows 7 alt - soovitatav) ja ka sealt (Windows 8/8.1 alt). Windows 10 enda System Restore töötab nii nagu see oli ka Windows 7 ja Windows 8/8.1 operatsioonisüsteemides.

Etteotsa

 
< Tagasi Windows 10 pealehele ja sisukorda

 

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Us .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Me .|. .|. .|. .|. .|. .|. Site Map .|. .|. .|. .|. .|. .|. POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik 2015 (16/17/18)