Windows 10 Technical Preview installeerimine

Win 10 logo Windows 10 TP (Windows 10 Technical Preview Build 9841, 9860, 9879, Windows 10 January Technical Preview ja ka KÕIKIDE järgmiste versioonide) allalaadimine, installeerimine ja 'Windows Insider Preview Program' (kasutajate tagasiside)

 

 

 

 

Windows 10 Technical Preview (Build xxxx) esmakordne allalaadimine, installeerimine ja 'Windows Insider Preview Program' (kasutajate tagasiside)


Kasutajate tagasiside ja 'Windows Insider Preview Program':


Uue Windowsi esimene laiale publikule kättesaadav "Windows 10 Technical Preview" (build 9841) versioon ilmus välja juba 1. oktoobril 2014 ja seda KÕIKIDE soovijate jaoks. See varajane väljalase ja ka Win 10 järgmised eelvaate versioonid lubavad operatsioonisüsteemis teha olulisi muudatusi enne kui ilmub välja Windows 10 kõikidele kättesaadav versioon (29.07.15). Antud versiooni ja ka järgmiste test-versioonide jooksutajad saavad kohustuslikud igakuised uuendused ja parandused (st värskendused).


Windows Insider Program: Et seda Windows Technical Preview opsüsteemi proovida, pead end registreerima 'Windows Insider Program' (st Windows 10 siseringi testijad) ettevõtmisega liitujaks. Seda Windows 10 esimest versiooni pakutakse mõlematele nii x86 kui ka x64-põhiste laua- ja tahvelarvutite omanikele. Tulevikus toetatakse ka muid faktoreid. 'Windows Insider Program' lubab kasutajatel minna otse üle uue Windoswsi järgmistele väljalasetele (builds) ja seda ilma süsteemi ümber installeerimiseta ning anda ühtlasi ka Microsoftile omapoolset tagasisidet.


'Windows Feedback' äpp: See töötab siis umbes nii: Kui Sa oled end registreerinud, siis võid kasutada 'Windows Feedback' äppi, et liikuda esmalt tipp-taseme valikute menüüs (Recent Applications, Apps and Windows Store, Hardware and Devices, Download and Install, Internet Explorer jne) ja seejärel valida juba üksikasjalikumalt (Mail, Maps, Messaging, Movie Moments, Music jne). Sa võid otsida ka seda et kas teised kasutajad olid andnud sarnast tagasisidet, lisada nendele rohkem detaile või siis alustada omaenda uue tagasisidega, vajadusel lisades teksti ja ekraanitõmmised (st pildid).

Feedback äppi saad kasutada järgmiselt: Kliki Start nupule, tipi Windows Feedback ja seejärel kliki Windows Feedback. (Sa leiad selle Windows Feedback äpi ka Start menüüst ja ta on samuti ka selle menüü paremas osas vaikimisi plaadina kättesaadav - pilt.) Seejärel pead Microsofti kontoga oma identiteeti kinnitama, sisestad oma MS konto parooli ja klikid OK - pilt. Ja oledki Windows Feedback äpi aknas - pilt.
Vali vasemal paanis välja vajalik kategooria, näiteks kui Sa tahad tagasisidet anda Music äpi kohta, siis kliki vasemal Apps and Windows Store ja seejärel paremal Music. Tipi mõned võtmesõnad, et näha kas mõni on juba sarnast tagasisidet andnud. Kui Sa leiad sarnase tagasiside, siis kliki sellele, lisa rohkem detaile ja seejärel kliki Me too! Kui Sa ei näe sarnaseid tagasisidesid, siis kliki New feedback.
Microsoft väljastab ekraanile isegi Windowsi teated, et paluda reaalajas Sinult tagasisidet - kui soovid seda teha, siis kliki sellisele teatele. Sellised teated käivitatakse pärast spetsiifilisi sündmusi:

Windows Feedback


Kui Sa klikid taolisele teatele, siis saad kohe ka oma hinnagu anda (valid vastava raadionupu) ja soovi korral allpool ka oma tarku kommentaare lisada - pilt.


Süsteemi juurutatud telemeetria: Windows 10 Technical Preview väljalaskesse on juurutatud ka süsteemi telemeetria (koodinimega Asimov), mis lubab Microsoftil jälgida REAALAJAS seda et mis kompuutris toimub. See ei ole Sinu järgi nuhkimiseks vaid ikka selleks et koguda paljudest kompuutritest vajalikku infot, analüüsida seda ja seejärel parandada/täiustada Windows 10 lõppversiooni. Siin ei jälgita Sinu igat klahvivajutust ja tegevust vaid infot kogutakse ainult teatud protsesside ning toimingute kohta. Mingit keylogger tarkvara EI KASUTATA ja Win 10 koodi ei ole taolist tarkvara sisse ehitatud. (Muideks see kõik on ka Windows Technical Preview installeerimisel ilmuvas "License terms" aknas kirjas, seal kus Sa paned linnukese "I accepts the license terms" ruutu ja klikid seejärel nupule Next, et installeerimisega edasi minna. Vaevalt, et Sa selle oopuse seal läbi lugesid või loed...)
Kui "Technical Preview" versiooni kasutamise periood saab läbi (15.04.2015), siis lõpetatakse taoline tagasiside ja telemeetrilise info kogumine. Eemaldatakse ka kõik kogutud andmed ja info kogumise instrumendid, mida nende andmete saamiseks kasutati. Kuid selle Windows Insider programmi ja ka telemeetrilise info kogumise lõpetamine ei ole veel 100% kindel ja seda võidakse mingil kujul jätkata ka pärast Windows 10 lõppversiooni väljailmumist.

Kasulik link: Kui Sul tekib privaatsuse osas mingeid küsimusi või kui Sa tahad ligi saada oma peronaalsetele andmetele (näiteks MS konto taastamise küsimuses jne), siis saad abi ja täita veebivormi seal. (Telefon: 425-882-80-80.)
Et leida aga oma regiooni Microsofti tütarettevõtet, mine sinna veebilehele: http://www.microsoft.com/worldwide/


Insider Hub äpp: Koos Windows 10 Technical Preview (Build 9879) versiooniga ilmus lisaks ka Insider Hub rakendus ja nagu selle nimi ka näitab, siis on ta AINULT nende kasutajate jaoks, kes jooksutavad Win 10 eelvaate versioone ning kes registreerisid end Windows Insider programmis. Ta on integreeritud Windows 10 Notification Center vahendiga ja teda kasutatakse Win 10 arendamise käigu/protsessi tutvustamiseks ning uusimate uudiste jagamiseks.
Sa saad ta käivitada Start menüü kaudu - pilt. Insider Hub rakenduse avaaken - pilt.

Alates mais 2015 ilmunud Windows 10 Pro Insider Preview (Build 10125) test-versioonist on see Insider Hub äpp ümber disainitud ja nüüdseks on ta saanud samusuguse disaini nagu ka muud Windows 10 Universal Windows äpid, mis on lülitatud Windows 10 operatsioonisüsteemi - pilt.


Märkus: Näiteks 17.12.14 kuupäevaks oli juba rohkem kui 1,5 miljonit inimest registreerinud end kui "Windows Insiders", kes võivad Windows 10 väljalaskeid testida. Sellest 1,5 miljonist ligikaudu 450,000 inimest on "väga aktiivsed" testijad ja tegelevad sellega vaat, et iga päev. Windows 10 testijad kasutavad Windows 10 test-versioone palju aktiivsemalt kui seda tehti Windows 7, 8 või 8.1 Beta ja eelvaate versioonide puhul.Windows 10 Technical Preview esmakordne allalaadimine ja installeerimine:

1) Kui Sa oled Windows Insaider Programmiga liitunud, siis saad allalaadimseks Windows 10 prooviversiooni ja tasuta tootevõtme, et süsteemi aktiveerida. (Sul peab olema ka Microsofti konto - Microsoft account.) Olenevalt sellest et millal Sa selle Windows Insider programmiga liitud ja selle Win 10 TP alla laed, saad Sa allalaadimiseks ka vastava Win 10 TP versiooni (Build'i) , näiteks Build 9841 või Build 9860 või Build 9879 või siis Windows 10 January Technical Preview (Build 9926), mis ilmus välja jaanuaris 2015 jne...

Mine Windows Insider Program saiti ja kliki seal nupule Get Started nupule; see alustamine ja ekraanipildid / nupud ning allalaadimine võivad seal MS veebilehtedel edaspidi muutuda, aga põhimõte jääb ikkagi samaks:

Get Started


2) Logi end Microsofti kontoga sisse - pilt.

3) Kui Sa kasutad sisselogimisel ka turvalisemat Kahefaktorilist Autentimist ('Two Factor Authentication' ehk lühendatult TFA, T-FA või 2FA), siis vali seal koodi saamise meetod ja kliki nupule Send code - pilt.

4) Kahefaktorilise autentimise puhul sisesta nüüd Sulle saabunud kood ja kliki nupule Submit - pilt.

5) Seejärel kliki kas PC või siis Phone nupule, olenevalt sellest et kas Sa tahad seda Windows 10 eelversiooni installida oma kompuutrisse või siis Windows Phone nutitelefoni. Antud näites klikime PC nupule, et installida ta oma kompuutrisse - pilt.


Märkus: Alates 12.02.15 saab juba proovida ka esimest nutitelefonide jaoks välja lastud Windows 10 Technical Preview mobiilset versiooni, aga kõikidesse nutitelefonidesse teda veel installida ei saa - loe sellest sealt.


6) Nüüd kliki 'Get the preview' nupule - pilt.

7) Nüüd ole TÄHELEPANELIK! Siin pakutakse Sulle kahte allalaadimise ja installeerimise meetodit: 1) Laed Win 10 alla ja installid ta Windows Update kaudu ning teed ta oma põhisüsteemiks (st asendad oma praeguse Windowsi) - ei soovita seda varianti, sest tegemist on ikkagi alles Win 10 eelversioonidega. Või kui oled endas kindel, siis loo oma olulistest andmetest enne alustamist reservkoopiad jne. 2) Teine võimalus pakub Sulle aga Win 10 ISO faili allalaadimist, sellega saad teha tema puhta installeerimise kas eraldi tühja partitsiooni või tühjale kõvakettale või virtuaalmasinasse jne - seda soovitangi, aga valik on Sinu.... Antud näites valime aga selle ISO image allalaadimise:

Antud näites valime aga selle ISO image allalaadimise


8) Kuna "me" valisime eelmises ekraanis selle ISO allalaadimise, siis klikime nüüd English (United States) lingile - pilt.

9) Nüüd valime siit oma jooksvale süsteemile sobiva variandi (x64 või siis x86) ja klikime keskmises veerus ühele neist "Download..." nuppudest. Sa pead teadma, et mis Windows Sul jookseb, kas tema 64-bit või siis 32-bit versioon. Tänapäeval tuleb suurem osa uusi kompuutreid juba eelinstalleeritud Windows 64-bit versiooniga ja nende kõikide CPU (protsessor) on samuti 64-bit toega. Natuke vanemad masinad võivad jooksutada aga 32-bit Windowsit. Kontrolli see enne allalaadimist üle - juhis sellest seal.
Kirjuta üles ka ülevalpool toodud tootevõti (Product key). Seda tootevõtit võib mõnikord vaja minna. Üldjuhul teda vaja ei lähe ja ja süsteem aktiveeritakse automaatselt juba Win 10 installeerimise lõppedes:

x64 või siis x86


10) Kui allalaadimine on lõppenud, siis vii see ISO fail kas DVD meediale või siis USB mälupulka. Kasuta selleks sellist mõnusat intsrumenti nagu Windows 7 USB/DVD Download Tool (WUDT) ehk lihtsalt ISO Tool. Temaga saab Windows 7, Windows 8/8.1 või Windows 10 ISO failist (mitte aga Vista või XP ISO failist) luua koopia ja panna see koopia kas siis USB meediale (USB flash mälupulka või välisele USB kõvakettale) või siis DVD plaadile ning ühtlasi teha need seadmed ka buutimisvõimelisteks (alglaadimise võimeliseks), mis lubab otse nendelt buutivatelt meediatelt teostada Windowsi installeerimise. Loomulikult on ISO põletamine DVD plaadile üsna lihtne toiming kuid Windows 7/Windows 8/Windows 10 ISO faili konverteerimine USB mälupulka (või välisele USB kõvakettale) on juba märksa keerulisem ja aeganõudvam tegevus. Juhised: DVD plaadile põletamise kohta - seal ja USB meediasse viimise kohta seal.

Antud tööriist sobib kasutamiseks Windows XP SP2, Windows Vista, Windows 7 ja Windows 8 (32-bit või 64-bit) operatsioonisüsteemides.

Kui Sa kavatsed ta installida virtuaalmasinasse, siis kasutagi ainult seda ISO faili ja Sa ei pea teda DVD või USB meediasse viima.

11) Tee 2x klikk (või toksa) setup.exe failil, et alustada installeerimist - seda juhul kui Sa viisid selle ISO faili DVD või USB meediasse.Windows 10 Technical Preview esmakordne installeerimine:

HOIATUS! Ära installi teda oma põhikompuutri Windowsi asemele, sest Win 10 varasemas versioonis on neid vigu veel küll- ja küll ning kõik tema vahendid ei tööta normaalselt. Kui Sa installid Windows 10 Technical Preview versiooni oma põhisüsteemi asemele, siis pead teadma järgmist: Kui Sa soovid Windows Technical Preview operatsioonisüsteemi kasutamise lõpetada ja naasta tagasi oma varasemale Windowsi versioonile, siis pead selle eelmise versiooni UUESTI INSTALLIMA. Pärast Windows Technical Preview installimist Sa ei saa oma eelmisele Windowsi versioonile naasmiseks enam kasutada oma arvuti taastesektsiooni.


Soovitan Win 10 test-versioonide proovimiseks kasutada üht järgmistest installeerimise meetoditest:

* Multiboot (Dual-Boot) masina puhul võid nii teha, et teed eelnevalt mingi partitsiooni tühjaks või lood siis uue partitsiooni ja installeerid seejärel sinna uue Windowsi kas DVD plaadi või siis USB mälupulga abil - juhis.
Windows Technical Preview lisab ennast buutimise menüüsse juhul kui Sa installid ta masinasse, mis juba jooksutab mingit eelmist Windowsi. Sa pead selle Win 10 installima kas eraldi partitsiooni või kõvakettale; kui Sa installid ta aga samasse partitsiooni, mis juba sisaldab olemasolevat Windowsi versiooni, siis Sa kaotad sellele Windowsile ligipääsu (Sinu failid siirdatakse Windows.old kausta).

[Lisaks: Windows 10 puhta installeerimie pildid (pildigalerii) - Windows 10 January Technical Preview (Build 9926) näitel - link.]


* VirtualBox tasuta tarkvara virtuaalmasinasse - juhis. [Lisaks: Windows 10 puhta installeerimie pildid (pildigalerii) - Windows 10 January Technical Preview (Build 9926) näitel - link.]


* Hyper-V virtuaalmasin: Sa võid Windows 10 Technical Preview installida ka Hyper-V virtuaalmasinasse. Sel juhul peab Sinu kompuutrisse olema installeeritud 64-bit Windows 8 Pro (või 64-bit Windows 8.1 Pro) väljalase. Seega Sa võid Hyper-V abil luua uue virtuaalmasina ainult 64-bit versiooniga Windows 8 Pro / Windows 8.1 Pro kompuutris. See tehnika ei nõua Windowsi installeerimiseks eraldi partitsiooni ja terve installatsiooni võib hiljem eemaldada lihtsalt VHD faili kustutamise ning tema buutimiskirje eemaldamisega.

[Lisaks: Windows 10 puhta installeerimie pildid (pildigalerii) - Windows 10 January Technical Preview (Build 9926) näitel - link.]


* Sinu poolt loodud virtuaalsele kõvakettale [VHD (Virtual Hard Disk)]. See tehnika ei nõua Windowsi installeerimiseks eraldi partitsiooni ja terve installatsiooni võib hiljem eemaldada lihtsalt VHD faili kustutamisega. Windows mountib VHD faili siis kui ta stardib ja kohtleb seda nagu ta oleks tavaline füüsiline ketas. Sinu peamine OS jääb aga füüsilisele kõvakettale alles, mis lubab Sul luua lihtsal teel dual-boot süsteemi.

!!! Kui selle meetodiga tekivad tulevikus probleemid: Kui kasutaja buudid virtuaalselt kõvakettalt (VHD), siis ta EI SAA tulevikus oma olemasolevalt Windowsilt minna üle tema uuemale versioonile. Näiteks kui Sa üritad minna Windows 10 Technical Preview (Build 9841) versioonilt üle Windows 10 Technical Preview (Build 9860) versioonile. Tegelikult saab seda küll teha, aga see protsess on tülikas ning komplitseeritud ja seepärast ma ei soovita Sul seda VHD varianti kasutada. Võib olla parandatakse see probleem Win 10 järgmiste väljalasetega.

[Lisa 1: Windows 10 puhta installeerimie pildid (pildigalerii) - Windows 10 January Technical Preview (Build 9926) näitel - link.]
[Lisa 2: Windows 10 puhta installeerimise pildid (pildigalerii) - Windows 10 Pro Technical Preview (Build 10041) versiooni näitel - link.]
[Lisa 3: Windows 10 TP uuendamine / värskendamine Windows Update kaudu (inkrementaalne värskendamine ehk üleminek tema kõrgemale versioonile): Windows 10 January TP (Build 9926) värskendamise ehk ülemineku näitel Windows 10 Pro TP (Build 10041) versioonini - link.]Märkused:

1) Pärast Windows Technical Preview operatsioonisüsteemi paigaldamist pannakse Windows Update vahend autmaatrežiimile, et seejärel installida automaatselt kõik olulised värskendused - siis kui nad kättesaaadavad on. Sa ei saa Windows Technical Preview versioonis automaatset värskendust välja lülitada.

2) Kasutajad, kes muutsid Windows 10 Technical Preview registrit, et näha uusi tulevikus ilmuvaid eelvaate-versioone, ei saa enam kätte uusi Windows 10 Technical Preview versioone. Kui nad tahad seda viga parandada, siis peavad nad pöörama registri tagasi tema eelmisse seisukorda ja tegema seda alltulevate käskude abil - Command Prompt (CMD) akna käsuviiba käskude abil:

reg add "HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\WindowsSelfHost\Applicability" /v "BranchName" /d "fbl_release" /t REG_SZ /f
reg add "HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\WindowsSelfHost\Applicability" /v "ThresholdRiskLevel" /d "low" /t REG_SZ /f
reg delete "HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\WindowsSelfHost\Applicability" /v "ThresholdInternal" /f
reg delete "HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\WindowsSelfHost\Applicability" /v "ThresholdOptedIn" /f


HELP: Command Prompt aknas info nendest ''reg'', ''reg add'' ja ''reg delete'' käskudest. (Ma ei soovita Sul ka edaspidi muuta 'Windows 10 Technical Preview' versiooni registrit.)


3) Vanemate Windowsite omanikud võivad minna üle Windows 10 versioonile otse Windows Update kaudu ilma et nad peaksid midagi muud keerulist ja tülikat ette võtma. Näiteks Windows 7 SP1 jooksutajad võivad juba praegu minna sel teel üle (värskendada) otse Windows 10 Technical Preview (Build xxxx) versioonile.


Kui kaua saab Windows 10 Technical Preview versioone kasutada?

Build 9926 aegub 2015. a. 1 oktoobril. Varasemad versioonid (Builds 9841, 8660 ja 9879) aeguvad 2015. a. 15 aprillil. Tulevased versioonid nullivad need aegumise tähtajad ja finaalversioon eemaldab need tähtajad täielikult.

Kõik 'Windows Insider' programmiga liitujad (st Win 10 TP testijad) võivad minna ka otse üle Windows 10 RTM aktiveeritud versioonile. Kes aga ei soovi sellist üleminekut, võivad teha selle asemel üht järgmistest:

* Windows 10 finaalversiooni puhas install (clean install), sel juhul tee oma vajalikest asjadest eelnevalt reservkoopiad

või siis

* uuendada / värskendada oma olemasolev Windows 7 või Windows 8.x versioon 'upgrade' installi teel Windows 10 opsüsteemini.


Selle esimese kõikidele soovijatele kättesaadava Windows Technical Preview (Build 9841) versiooni järgmiseks väljalaskeks, millega sai Build 9841 süsteemi värskendada, oli Build 9860 - sellest siin kohe edaspidi.

Etteotsa
Windows 10 Technical Preview KÕIKIDE järgmiste versioonide (alates Build 9860 väljalaskest) allalaadimine ja installeerimine:

 


Alates 21. oktoobrist 2014 sai kättesaadavaks Windows 10 Technical Preview järgmine Build 9860 versioon ehk siis eelmise esimese väljalaske esimene suurem värskendus. (Sellised inkrementaalsed värskendused ehk uuendamised hakkavad saabuma ka edaspidi.)
See build 9860 inkrementaalne värskendus saabus nüüd juba Windows Update kaudu ja ka KÕIK järgmised Win 10 väljalasked hakkavad tulema sellesama Windows Update kaudu.


Toongi siin näiteks selle Windows 10 Technical Preview (Build 9860) väljalaske käsitsi allalaadimise ja installeerimise. See meetod hakkab kehtima ka kõikide järgmiste Win 10 väljalasete suhtes:

1) Kliki Start nupule, et avada see uut tüüpi Start menüü, sisesta tema otsingukasti sõnad Windows Update ja kliki üleval otsingutulemustes Windows Update Settings lingile - pilt.
2) Kliki vasemas paanis Preview builds alamkategooriale ja paremal Check now nupule:

Kliki vasemas paanis Preview builds alamkategooriale ja paremal Check now nupule


3) Kliki Download now nupule:

Kliki Download now nupule


4) Algab Win 10 uue eelvaateversiooni allalaadimine, see võtab rohkem või vähem aega - pilt.
5) Kui allalaadimine sai läbi, siis kliki sealsamas Install now nupule - pilt.
6) Ja algabki Windows 10 Technical Preview (Build 9860) inkrementaalse värskenduse install - pilt.
7) Seejärel pead tegema kompuutri ümberlaadimise, aga Sa võid seda ka hiljem teha - ilmub vastavate valikutega rippmenüü. Kui tahad kohe teha, siis kliki OK ja tehakse esimene restart ning algab Windows 10 Technical Preview uue versiooni edasine paigaldamine:

Algab Windows 10 Technical Preview uue versiooni edasine paigaldamine


8) Seejärel tehakse uus teine restart.
9) Valmistatakse riistvara ette - pilt.
10) Siis ilmub "Getting ready" ekraan, kus pead jällegi ootama...
11) Järgmisena näed "Setting up a few more things", kus jooksevad %-id - ootad...
12) Ja ilmubki see meile juba Windows 8 väljalaskest tuttav 'Lock screen' ekraan (Lukustuskuva), kus vajuta Enter või kliki/toksa sellele ekraanile:

Lock screen' ekraan (Lukustuskuva)


13) Seejärel pead end süsteemi sisse logima - Microsofti kasutajakontoga:

Seejärel pead end süsteemi sisse logima - Microsofti kasutajakontoga


14) Pärast sisselogimist näed värvilisi modernsete äppide installeerimise ekraane - pilt.
15) Ilmuvad "Getting your apps ready" kirjaga värvilised ekraanid...
16) Siis näed "Almost ready" kirjaga värvilisi ekraane...
17) Ja jõuadki oma töölauale:

Ja jõuadki oma töölauale


Sama moodi käib selle build 9860 värskenduse installeerimine ka siis kui Sa ise käsitsi ei alusta seda. Antud värskendus laetakse vaikimisi alla, installeeritakse ja pärast selle lõpetamist pakutakse Sulle kompuutri restardi tegemist. Teed ümberlaadimise/taaskäivitamise ja edasine toimub täpselt sama moodi nagu see siin eelpool kirjas oli.


Märkus: Alates Windows 10 Technical Preview (Build 9860) väljalaskest on võimalus nende uute suuremate värskenduste (builds) kättesaamise kiirust ka muuta ja alates Windows 10 Technical Preview (Build 9879) versioonist saad sellele võimalusele ligi Settings äpi kaudu (Settings -> Update & recovery -> Windows Update) - sellest rohkem kohe allpool.


!!! Ka Win 10 järgmised inkrementaalsed värskendused hakkavad toimuma sellisel teel. Windows 10 Technical Preview Build 9860 puhul ei lasta välja tema ISO faili.

Etteotsa
Veel üks näide: Windows 10 Technical Preview (Build 9879) allalaadimine ja installeerimine:Alates 12. novembrist 2014 sai alla laadida eelmise aasta viimase Windows 10 Technical Preview (Build 9879) versiooni. Ka antud ja ka kõikide edaspidiste Windows 10 Technical Preview inkrementaalsete värskenduste allalaadimine ning installeerimine käib ikka Windows Update kaudu, aga kes ei viitsi oodata, need võivad seda ise ka käsitsi teha - Settings äpi kaudu (Settings -> Update & recovery -> Windows Update):

a) Klikid Windows Update alamkategooria paremas paanis Advanced options (Täpsemad suvandid) nupule...:

Klikid Windows Update alamkategooria paremas paanis 'Advanced options' nupule


b) ...ja seejärel valid all "Choose how preview builds are installed" rippmenüüst kas Fast või siis Slow parameetri - pilt ja pilt.


Kõige varem saavad järgmise uuema Win 10 TP versiooni kätte ainult need kasutajad, kes valivad Settings äpis paremal sellest "Choose how preview builds are installed" rippmenüüst "Fast" parameetri. "Fast" valiku puhul saad järjekordse väljalaske kiiremini kätte, aga selline Win 10 versioon sisaldab ka rohkem vigu, mida ei ole veel jõutud ära parandada. Allalaadimine ja install toimus nii nagu seda tehti ka Build 9860 versiooni puhul:


Märkus: Alates Windows 10 Build 9901 (laiale publikule mitte ettenähtud) versioonis on see "PC settings" äpp nüüd asendatud modernsema Settings äpiga ja selles on tehtud terve rida muudatusi ning täiendusi. Ühesõnaga sinna on viidud üle terve rida vana Control Panel'i funktsioone, üks näide - pilt. Ka on muudetud uue nimega Settings äpi avaakent ja see on nüüd rohkem kaasaegsema disainiga - pilt.

!!! Tulevastes Windows 10 väljalasetes kaob see vana klassikaline Control Panel (Juhtpaneel) lõplikult ära ja selle asemele jääb see uus Windows 8 ajast pärit Settings äpp.Windows 10 Technical Preview versioonid ja millal saab Windows 10 KÕIKIDELE kättesaadavaks:

Kuni siiamaani (veebruar 2014) on Microsoft lasknud välja siis neli kõikidele kättesaadavat Windows 10 Technical Preview versiooni: 9841, 9860, 9879 ja Windows 10 January Technical Preview (JTP) versioon. Ka edaspidi ilmuvad esialgu ainult need Technical Preview versioonid: March Technical Preview (MTP) versioon jne—seda siis 2015 I-poolel. (Veebruari kuus uut versiooni ei ilmu.)

Jaanuaris 2015 väljalastav Windows 10 January Technical Preview (Build 9926) versioon sisaldas siis järgmisi uuendusi: Ilmus uuendatud Start ekraan (tegelikult uue Start Menu laiendatud režiim või siis tahvlirežiim), mis sobib erineva vorm-faktoriga seadmetele; modernsete äppide elavaid plaate võib panna otse töölauale; animatsioon muutub paremaks; täiendati ka uut Continuum vahendit; töölaule ilmusid uued ikoonid (näiteks prügikasti oma jne); ilmus ka Cortana personaalne digitaalse häälega assistent ja oluliselt uuendati Internet Explorer 12 brauserit.
Operatsioonisüsteemi kõik kontekstmenüüd ühendatakse (ehk unifitseeritakse), et muuta kasutajaliides ühtsemaks: vanema 9879 versioonis kui Sa tegid File Explorer aknas või töölaual mingil failil paremkliki, siis ilmus kontekstmenüü, mis erineb Start menüü variantidest, aga edaspidi selline erinevus kaotatakse.


Windows 10 January Technical Preview (Build 9926) versioon on peale Windows Update vahendi kättesaadav veel ka ISO failina. Et laadida teda alla Windows Update kaudu, st et minna oma eelmisest Windows 10 Build 9879 versioonist üle uuemale, tee järgmist:

• Ava Start menüü ja tipi otsingukasti Windows Update
• Vali 'Windows Update Settings'
• Kliki vasemas paanis 'Preview Builds'
• Kliki 'Check now'.
• Lae see uus build alla ja installeeri ta


ISO fail: Selle ISO-ga saad teha siis Windows 10 January Technical Preview (Build 9926) puhta installeerimise - allalaadimise otselingid: x86 | x64 | või sealt (rohkem versioone).

Lisa 1: Windows 10 puhta installeerimie pildid (pildigalerii) - Windows 10 January Technical Preview (Build 9926) näitel.

Lisa 2: Windows 10 puhta installeerimise pildid (pildigalerii) - Windows 10 Pro Technical Preview (Build 10041) versiooni näitel.

Lisa 3: Windows 10 TP uuendamine / värskendamine Windows Update kaudu (inkrementaalne värskendamine ehk üleminek tema kõrgemale versioonile): Windows 10 January TP (Build 9926) värskendamise ehk ülemineku näitel Windows 10 Pro TP (Build 10041) versioonini.

Lisa 4 (pildigalerii koos selgitustega): Legaalse Windows 7 või Windows 8.1 operatsioonisüsteemi tasuta uuendamine / värskendamine 'Windows Update' vahendi kaudu (inkrementaalne värskendamine ehk üleminek kõrgemale Windows 10 versioonile) - seda võiks siis praegused Windows 7 või Windows 8.1 opsüsteemide omanikud uurida.

UUS: "Windows 10 (RTM) puhas install (clean install). Windows 10 buutiva installeerimismeedia (DVD plaadi või USB mälupulga) loomine ja seejärel Win 10 nullist installeerimine." - sellest on juttu seal.


Windows 10 Technical Preview Build 10061: Alates 22. aprillist 2015 on ainult "Fast ring" sättega / seadistusega Windows Insider programmi testijatele kättesaadav ka uus Windows 10 Technical Preview Build 10061. See on ka esimene uus avalik Windows 10 Desktop versioon, mis jookseb lauakompuutrites, sülearvutites ja tahvelarvutites. See uus Win 10 versioon sisaldab mitmeid parandusi, pluss mitut uut vahendit ja nendest kohe allpool:

• Uusim Build 10061 tuleb kaasa ka uute Mail ja Calendar äppidega (mõlemad äpid toetavad Office 365, Exchange, Outlook.com, Gmail, IMAP, POP ja teisi populaarseid kasutajakontosid).
• Start Menüü, Tegumirea (Taskbar) ja uue Action Center'i täiustused: See versioon sisaldab ka uut musta süsteemiteemat, mis ulatub üle Start menüü, Taskbar'i ja Action Center'i. Start Menu ja Taskbar omavad nüüd ka läbipaistvust ja Sa võid Stardimenüü suurust ka muuta. Settings äpis (Personalization all) võid korrigeerida Start, Taskbar ja Action Center'i värvi ning läbipaistvust.
• 'Continuum' vahendi täiustused: Tegumiriba (Taskbar) on nüüd rohkem tahvelarvutite jaoks optimeeritud. Sisenedes 'Tablet Mode' režiimi, muutuvad Start, Cortana ja Task View nupud väiksemateks, et vabastada ruumi sõrmedega töötamiseks. Notification väli muutub aga suuremaks, et laiendada puutega tööd. Vaikimisi eemaldatakse ka tegumiribale lisatud (pinned) ja jooksvate äppide ikoonid / nupud, et lihtsustada sõrmedega tööd, aga Start ja Task View nupud on seal ikkagi kättesaadavad - käivitamiseks ja ümberlülitamiseks (juhul kui Sa tahad ka siis näha tegumirea kõiki ikoone / nuppe, siis võid need Settings -> Tablet Mode all uuesti sisse lülitada). Nüüd saab buutida ka otse 'Tablet Mode' režiimi ja alla 10 tolliste tahvelarvutite jaoks on see vaikimisi tegevus.
• 'Task View' täiustused: Tehti mitmed visuaalsed muudatused Task View, akende ikoonide, sulgemise nuppude ja pisipiltide osas. Need täiustused kehtivad ka Alt+Tab ja Snap Assist osas. 'Task View' sai tegumireale ka uue ikooni.
• Virtuaalsete Töölaudade (Virtual Desktop) täiustused: Sa võid neid virtuaalseid töölaudasid luua niipalju kui tahad - piiramatus koguses!

21. aprillil lasti välja ka uus Windows 10 Mobile test-versioon (ainult osade Lumia Windows Phone seadmete jaoks), antud 10052 Build sisaldab ainult veaparandusi, aga mitte uusi vahendeid.


Windows 10 Technical Preview Build 10074 versioon: Päris aprilli lõpus aga ilmus juba ka kõikidele kättesaadav Windows build 10074 versioon, kus suuri muudatusi ei oldud tehtud.Millal saab Win 10 KÕIKIDELE kättesaadavaks? Esiteks Windows 10 puhul ei sobigi enam need varem kasutatud "Release Candidate (RC)", "Release to manufacturing (RTM)", "General availability (GA)" jne mõisted, sest Windows 10 jääb viimaseks Windowsiks ning enam neid uusi Windowsi (Windows 11, 12 jne) ei tule. Windows 10 ei saa kunagi valmis vaid teda hakatakse teatud ajavahemike järel regulaarselt uuendama ja seda Windows Update kaudu (tulevad "väiksemad / tavapärased" kui ka "suuremad" värskendused - Windows Update kaudu).
Enam pole mõtet õelda, et Windows 10 on lõplikult valmis (finaalversioon, GA jne). Kui Windows 10 arendamine jõuab sellisesse staadiumisse, kus teda võib ka juba kõikidele pakkuda, siis seda ka tehakse ja seda versiooni nimetatakse lihtsalt "Current Branch". Alates sellest punktist on ta Windows Update kaudu TASUTA kättesaadav ja seda igale kompuutrile, mis jooksutab Windows 7 Service Pack 1 või Windows 8.1 operatsioonisüsteemi. Kui Sa juba installeerisid Windows 10, siis hakkavad Sinu seadmesse mitme aasta jooksul tulema lõputud värskendused ja uuendused.

Teiseks Windows 7 ja Windows 8.1 kasutajate ning uute kompuutrite jaoks saab see uus Windows 10 kättesaadavaks alates 29.07.2015 kuupäevast aga esialgu veel ilma selle uue Edge brauseri ja rea komponentideta - need tulevad koos uute värskendustega tsipa hiljem. See ei ole RTM versioon vaid kui Üldiselt Kättesaadav (General Availability) väljalase, seega Microsoft peab tootjate jaoks vajaliku Windows 10 RTM kuldse koodi juba kusagil varem välja laskma. Esimese sammuna uuendatakse olemasolevaid laua-, süle- ja tahvelarvuteid ning isegi see versioon ei ole Microsofti poolt planeeritud täisfunktsionaalsusega. Kohe pärast seda hakkavad neile x86-põhistele lauakompuutritele, sülearvutitele ja tahvelarvutitele saabuma uued värskendused ning seda kuni sügiseni välja. Windows 10 teiste seadmete jaoks (nutitelefonid, HoloLens, Xbox One ja suur Surface Hub) ilmub aga hiljem.


Kõik 'Windows Insider' programmiga liitujad (st Win 10 testijad) võivad minna Windows 10 RTM aktiveeritud versioonile ka otse üle. Kes aga ei soovi sellist üleminekut, võivad teha selle asemel üht järgmistest:

* Windows 10 finaalversiooni puhas install (clean install), sel juhul tee oma vajalikest asjadest eelnevalt reservkoopiad

või siis

* uuendada / värskendada oma olemasolev Windows 7 või Windows 8.x versioon 'upgrade' installi teel Windows 10 opsüsteemini.

Windows Insiders programm jätkub ka edaspidi.


Kui kaua saab Windows 10 Technical Preview versioone kasutada?

Varasemad versioonid (Builds 9841, 9860 ja 9879) aeguvad 2015. a. 15 aprillil. Need juba 2014. a. lõpus välja lastud versioonid hakkavad pärast litsentsi aegumist iga 3 tunni tagant restarte tegema ja kahe nädala mõõdudes ei ole nad üle-üldse töövõimelised (Windows ei buudi enam üles) - tabel:

Windows 10 Technical Preview versioonide litsentsi aegumise kuupäevad:

Build 9841 - 15.04.15 (litsents aegub); 30.04.15 (Windows ei buudi enam üles);
Build 9860 - 15.04.15 (litsents aegub); 30.04.15 (Windows ei buudi enam üles);
Build 9879 - 15.04.15 (litsents aegub); 30.04.15 (Windows ei buudi enam üles);
Build 9926 - 1.10.15 (litsents aegub); 15.10.15 (Windows ei buudi enam üles);
Build 10041 - 1.10.15 (litsents aegub); 15.10.15 (Windows ei buudi enam üles);
Build 10049 - 1.10.15 (litsents aegub); 15.10.15 (Windows ei buudi enam üles);
Järgmised kättesaadavad Windows 10 TP versioonid (näiteks Build 10061) nullivad siis varasemad tähtajad või siis aeguvad samuti 1.10.15 kuupäeval.

Seega 2 nädalat enne seda kui litsents aegub, alustab Windows 10 sellekohaste hoiatuste väljastamist ja paludes Sind oma süsteem uuendada kõige hilisema Technical Preview versioonini. Juhul kui Sa hakkad selliseid hoiatusi saama, siis võib juhtuda, et Sa ei saagi Windows Update vahendi kaudu seda kõige hilisemat Windows 10 Technical Preview versiooni (build'i) installeerida. Sel juhul pead laadima alla tema kõige värskema versiooni ISO faili ja installima ta selle abi. Kui versiooni kasutamise aeg saab täis, siis hakkab kompuuter iga 3 tunni järel automaatselt restarte tegema. Aga kui litsentsi aegumisest on mõõdunud 2 nädalat, siis ei hakka Sinu kompuuter enam tööle (ta ei buudi enam üles). Sel juhul pead mingi teise kompuutri kaudu laadima alla selle ISO faili ja installima selle abiga oma kompuutrisse kõige hilisema Windows 10.Ka KÕIKIDE järgmiste Windows 10 Technical Preview, Windows 10 Consumer Preview ja Windows 10 RTM (finaal) versioonide allalaadimine ning installeerimine toimub nii nagu seda tehti ka Build 9860 versiooni puhul.

UUS: "Windows 10 (RTM) puhas install (clean install). Windows 10 buutiva installeerimismeedia (DVD plaadi või USB mälupulga) loomine ja seejärel Win 10 nullist installeerimine." - sellest on juttu seal.

Loe lisaks ka Windows 10 puhta installeerimise meetoditest (+ Windows.old kausta kustutamisest)


Etteotsa

 
< Tagasi Windows 10 pealehele ja sisukorda

 

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju | About Us | About Me | Site Map | POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik 2015 (16/17/18)