Uus aktiveerimise meetod ja litsentseerimine

Win 10 logo Windowsi uus aktiveerimise meetod, litsentseerimine ja tootevõti. Windows 10 aktiveerimise probleemide lahendamine.

 

Kuidas minna piraat (mittelegaalselt / 'non-genuine') Windows 7 või Windows 8.1 süsteemilt üle legaalsele Windows 10 versioonile.

 

 

 

 

Aktiveerimine:

Esiteks. Nende toodete aktiveerimine, mida pakutakse ESD-RETAIL (Electronic Software Download-RETAIL) müügikanalite kaudu, hakkab olema seotud just konkreetse kompuutriga / seadmega (mitte kasutaja endaga). Microsofti ei huvita see et kas arvuti taga istub Kalle, Mari, Jüri, Fedja, Abd-al-Karim, Schaeffer, Ivan, Adrianne, Salomon, John, Jörgen, Sarthak, Marjatta, Sancho, Obama, Donna, Sakae, Sarda, Alfred, Kristus või Saatan ise. Microsofti huvitab ainult tarbija kasutuses olev "raud". Näiteks kui Sa kasutad seda ühe aastast Windows 10 operatsioonisüsteemile TASUTA ülemineku / uuendamise (upgrade) pakkumist, siis genereeritakse Sinu Windows 10 esmakordsel aktiveerimisel spetsiaalne/unikaalne aktiveerimise kood (hash kood) ja selle abil ka Windows 10 sertifikaat ("digital entitlement"). See aktiveerimise kood baseerub Sinu seadme unikaalsele riistvara konfiguratsioonile. Sul ei lähe edaspidiseks Windows 10 ümberinstalleerimiseks või puhtaks installiks enam seda tootevõtit vaja ja Sulle ei pakutagi tootevõtit.

Seega Windows 10 aktiveerimine on erinev ja seda just Win 10 süsteemile tasuta ülemineku osas, mida pakutakse Windows 7 ning Windows 8.1 kasutajatele. Selline aktiveerimise protsess ei nõua tootevõtit ja antud protsessi nimeks on nüüd Digital Entitlement.

Kui Sa ostad uue OEM kompuutri, kus on Windows 10 eelinstalleeritud kujul juba olemas, siis on Sinu süsteem juba aktiveeritud. Kõik uued kompuutrid toetavad seda uut UEFI BIOS firmwaret ja sinna firmwaresse on juurutatud ka olemasoleva opsüsteemi tootevõti. Sellepärast ei tulegi uued süsteemid enam selle tootevõtme kleebisega. Microsoft kasutabki seda UEFI BIOS'is hoitavat tootevõtit sidudes selle antud seadme riistvara konfiguratsiooniga ja luues sel teel selle seadme unikaalse aktiveerimise koodi - edaspidiseks kasutamiseks.

Teiseks. Kui Sa uuendad oma olemasoleva legaalse süsteemi (Win 7 SP1 või Win 8.1) uuema Windows 10 operatsioonisüsteemini, siis põhineb see ülemineku protsess anonüümsusele ja unikaalsele riistvara hash koodile, mis genereeritakse vastavalt Sinu süsteemi riistvara konfiguratsioonile. Kuna see protsess on anonüümne, siis Sa ei pea Microsofti Kasutajakontot (Microsoft Account) kasutama. See unikaalne riistvara hash luuakse isegi siis kui Sa valid Windows 10 installeerimise ajal Lokaalse Konto (Local Account).

Märkus: Kui Sa ei taha Windows 10 puhtal installeerimisel kohe seda Microsofti kasutajakontot luua vaid tahad selle asemel luua hoopis lokaalse konto, siis kliki seal "Make it yours" ekraanis all vasemal "Skip this step" lingile - pilt. Seejärel sisestad oma kasutajanimeks mingi sobiva nime ja lood soovi korral ka süsteemi sisselogimise tugeva parooli (+ vihje - "password hint").

Kolmandaks. Kus seda Win 10 aktiveerimise koodi ehk litsentsi sertifikaati hoitakse? Loomulikult pilves. See riistvara hash saadetakse pärast tema genereerimise lõpetamist Microsofti serverisse ja selle alusel luuakse vastav sertifikaat, et kontrollida Sinu süsteemi aktiveerimise staatust. Alates sellest hetkest võid tulevikus teha suvalise arvu Windows 10 ümberinstalleerimisi - loomulikult samas Win 10 seadmes. Sa võid isegi eelnevalt oma kõvaketta täiesti puhtaks pühkida ja alustada Windows 10 installi nullist ning Sinu süsteem aktiveeritakse ikkagi, sest kasutatakse varem loodud unikaalset hash koodi ning vastavat sertifikaati. Juhul kui internetiühendus puudub, siis toimub aktiveerimine hiljem ja seda esimesel internetiühendusel.

Neljandaks. Windows 10 puhta installeerimise aktiveerimine: Kuid alates 2015. a. novembri suurest värskendusest (Windows 10 Fall Update ehk November Update) tehti ka ses osas üks väga oluline muudatus, nimelt Sa võid nüüd kohe teha ka Windows 10 puhta installeerimise, Sa EI PEA enne oma Windows 7 või Windows 8.1 süsteemi uuendama ('upgrade') Windows 10 versioonini - sellest pikemalt kohe siin edaspidi.


Märkus: Microsofti enda 'Media Creation Tool' instrument on alternatiivseks meetodiks Windows 10 süsteemile üleminekul; pluss tema abil saab buutiva USB meedia või DVD plaadi luua ja seejärel teha Windows 10 puhta installeerimise.


Kui Sa teed hiljem Windows 10 puhta installi (clean install), siis pead selle tegema samasse seadmesse ja kus ei ole ka emaplaati vahetatud. Kõvaketast, graafikakaarti ja muid jubinaid võid aga uuendada. Pärast puhta installi lõpetamist rakendatakse see aktiveerimise kood ehk litsentsi sertifikaat automaatselt - seda kõike juhul kui puhas install tehti samas masinas ja sellesama Windowsi redaktsiooniga. (Märkus: Juhul kui Sinu riistvara vastab eelmise installatsiooni ID'le, siis toimub aktiveerimine automaatselt. Kui Sa olid oma Win 10 seadme riistvara suuremal määral muutnud, siis võidakse ka Windowsi reaktiveerimist nõuda, mis aga sarnaneb Windows 7 ja 8.1 taolisele protsessile - seega muret ei ole. Reaktiveerimisel uuendatakse ka Sinu riistvara hash'i.)
Windows 10 puhta installeerimise alguses küsitakse endiselt ka tootevõtit (Product Key), aga tolles ekraanis kliki "Skip" nupule ("jäta vahele") ja mine oma Win 10 installiga edasi - pilt. (Märkus: Edaspidi asendatakse see "Skip" nupp "I don't have a product key" lingiga.)
Sa läbid tavalise tuttava "Out of the Box Experience (OOBE)" ekraanide jada, kus võid kasutada nii Microsofti (Microsoft Account) kui ka lokaalset (Local Account) kasutajakontot jne. Sulle ilmub ka teist korda tootevõtme sisestamise ekraan, aga ka seal ei pea Sa seda tegema vaid kliki seal 'Do this later' lingile - pilt. Kui Win 10 installeerimine saab läbi ja kui internetiühendus on olemas, siis aktiveeritakse Sinu süsteem automaatselt - tootevõtit ei lähe vaja.
Kui Sa kasutad seda ühe aastast tasuta upgrade pakkumist, siis võid teha oma Windows 10 puhtaid installeerimisi nii selle aasta jooksul ja kui ka pärast seda. Sa ei pea uut litsentsi ostma.
Kasutajale ei anta tootevõtit ja tal ei ole vajadust seda ise käsitsi sisestada. See tähendab, et Sa ei vaja enam seda vana Windowsi installeerimise plaati, et valideerida oma tulevasi Win 10 installeerimisi. Lae lihtsalt see Windows 10 ISO fail alla, alusta puhast installeerimist ja Sinu uus süsteem aktiveeritakse onlainis automaatselt kasutades selleks Sinu seadmele põhinevat unikaalset aktiveerimise koodi ning vastavat sertifikaati. Kui Sa lähed pärast puhta installi lõpetamist 'Settings -> Update & security - > Activation' alla, siis näed, et Sinu süsteem on aktiveeritud.

See uus aktiveerimise meetod lubab Microsoftil kontrollida, et spetsiifiline Windows 10 aktiveerimine on seotud just antud seadmega ja see lubab kasutajal teha Windows 10 korduvaid ümberinstalleerimisi - selle seadme eluea jooksul. Enam ei ole vajadust sisestada seda paljudest sümbolitest koosnevat tootevõtit.

Windows 10 puhta installeerimise meetoditest saad ülevaate sealt.
Uuendatud 13.10.15: Oluliselt uuendatud aktiveerimise meetod: Nüüd võb Windows 10 aktiveerimiseks kasutada ka oma Windows 7, Windows 8 või 8.1 tootevõtit (Product Key) ja seega peaks teadma järgmist:

* Kui Sa installid Windows 10 ja juhul kui teda automaatselt ei aktiveerita (pilt), siis võid sisestada oma Windows 7, Windows 8 või 8.1 tootevõtme, et aktiveerida Windowsi. (Kehtib ka Windows 7, Windows 8 või 8.1 OEM tõõtevõti.)
Lähed Settings -> Update & security -> Activation alla, klikid seal Change Product Key nupule ja sisestad tootevõtme - pilt.

* Nüüd võid ka kohe teha Windows 10 puhta installeerimise (clean install). Sa ei pea enam esmalt uuendama oma olemasolevat legaalset Windows 7 SP1 või Windows 8.1 süsteemi Windows 10 opsüsteemini (upgrade install), et teha seejärel Windows 10 puhast installeerimist. Nüüd võid ka otse teha Windows 10 puhta installi ja aktiveerida ta oma Windows 7, 8 või 8.1 tootevõtmega.

Kuid see muudatus sai tehtud alles alates uuest Windows 10 Preview Build 10565 eelvaate versioonist. See laiale publikule kättesaadav RTM build 10240 versioon ei oma veel seda uuendatud aktiveerimise funktsiooni. Kõikidele kasutajatele saab see uus aktiveerimise meetod kättesaadavaks alates 12.11. 2015 kuupäevast, siis kui ilmub Windows 10 uus kumulatiivne värskendus [Windows 10 Fall Update ehk November Update (koodinimega "Threshold 2")]. Seega pead ootama selle uue värskenduse saabumist, mis toob ka sellesse Windows 10 RTM versiooni täiendatud aktiveerimise vahendi.

Sellise aktiveerimise peamine eelis: Sinu masinas ei pea enam olema Windowsi varasemat versiooni, piisab ainult tootevõtme olemasolust. Näiteks kui Sa teed nüüd esmakordselt Windows 10 Fall Update (Build 10586) puhta installeerimise ja sisestad kohe installi alguses nõutud Windows 7, Windows 8 või 8.1 tootevõtme, siis aktiveeritakse Sinu Win 10 automaatselt. Sa näed 'Settings' äpis Update & Security -> Activation alamkategoorias järgmist pilti, kus "Product Key" järel kirjeldatakse aktiveerimist kui "...with a digital entitlement" ("...digitaalse õigusega") - pilt.

* Sa pead Windows 10 aktiveerimisel kasutama sellesama varasema Windowsi versiooni tootevõtit, millelt Sa Windows 10 versioonile üle tulid, näiteks Windows 7 Home Basic versiooni uuendamisel Windows 10 Home versioonini, pead kasutama oma Windows 7 Home Basic tootevõtit aga Windows 7 Professional versiooni uuendamisel Windows 10 Pro versioonini, pead kasutama Windows 7 Professional tootevõtit. (Windows 8.1 uuendamisel saab kasutada nii Windows 8 kui ka Windows 8.1 tootevõtit.)

* Vanemate masinate puhul, kus OEM Windowsi tootevõtit ei ole BIOS'i juurutatud, tuleb kasutada masina peale või alla kleebitud tootevõtit.

* Kui Sinu OEM seade on uuem ja kui tootevõti on juurutatud UEFI BIOS'i, siis toimub aktiveerimine automaatselt. Näiteks Win 10 installeerimise alguses Sa ei näegi seda tootevõtme sisestamise ekraani vaid Sa satud kohe "license agreement" ekraani.

* Muutunud on ka tootevõtme sisestamise ekraan, kus see endine "Skip" nupp on nüüd asendatud "I don't have a product key" lingiga. Juhul kui Sul Windows 10 installeerimisel / ümberinstallil tootevõtit ei ole, siis klikigi seal sellele "I don't have a product key" lingile ja Sinu Win 10 aktiveeritakse automaatselt - pilt. Kui aga omad tootevõtit või kui tahad kasutada oma Windows 7, Windows 8 või 8.1 tootevõtit, siis sisesta see seal ja kliki Next - pilt.

* Kui Sa ostad uue kompuutri koos eelinstalleeritud Windows 10 operatsioonisüsteemiga, näiteks Intel Compute Stick STK2m3W64CC mini-kompuutri (on USB mälupulgaga sarnases pulgas), siis on see tootevõti samuti juurutatud UEFI BIOS'i ja see aktiveerimine toimub automaatselt. Sel juhul näed aga Settings äpis alltoodud pildil näidatud aktiveerimise infot:

Aktiveerimise info....Viiendaks. Windows 10 lubab kasutada ka seda vana traditsioonilist Lokaalset Kasutajakontot (Local Account). Kuid nii nagu ka Windows 8/8.1 puhul on soovitatav hakata kohe kasutama seda Microsofti kontot, sest siis saad oma Windows 10 süsteemi täiel määral kasutama hakata. (Märkus: Microsofti Kasutajakonto vs Lokaalne Kasutajakonto - loe sellest sealt.)

Kuuuendaks. Säilib ka see vana telefoni teel aktiveerimise meetod. Kui Sa muudad oma kompuutri riistvara ja teed pärast seda Windows 10 puhta- või ümberinstalleerimise, siis pead teadma järgmist: Kui ütleb üles kompuutri emaplaat ja Sa asendad ta uuega, siis pead oma Windows 10 ise uuesti aktiveerima ning ostma selleks uue litsentsi. See ongi see, mida Microsoft mõtleb siis kui ta ütleb "life of the device". Kuid kompuutri emaplaadi, protsessori väljavahetamisel võib proovida ka seda vana telefoni teel aktiveerimise meetodit - see meetod on täiesti lubatud - selgita neile oma emaplaadi vahetamist.... See telefoni teel aktiveerimise meetod jääb seega alles - seda äärmisteks juhtumiteks. Koos uue suure Windows 10 'Anniversary Update' värskendusega, mis saab kõikidele kättesaadavaks alates 02.08.2016, saab taoliste aktiveerimisprobleemide lahendamiseks kasutada ka täiesti uut 'Activation Troubleshooter' vahendit ja sellest tuleb siin edaspidi ka juttu. Nüüd Sa ei saa oma litsentsi uuele seadmele üle kanda. Kui Sa aga vahetad välja mingi muu riistvara, siis saad teha Windows 10 puhta installeerimise ja Sa ei vaja uut lisentsi. Win 10 aktiveerimise kõikidest probleemidest ja nende lahendamisest info siinsamas veebilehel ning seda alates sealt.

Oma Windows 10 aktiveerimise staatust näed näiteks ka 'Settings' äpi alt ('Settings -> Update & Security -> Activation') - pilt.

Uue globaalse Windows 10 'Anniversary Update' värskenduse puhul kasutatakse kõikide süsteemide aktiveerimisel aga nn "digitaalset litsentsi", mis on ühendatud (lingitud) Sinu Microsofti kontoga - antud näites on siin OEM kompuutris Win 10 aktiveeritud:

Digitaalne litsents


Siin on aga aktiveeritud Inteli mini-arvuti (Intel® Compute Stick) - pilt.Kokkuvõtteks Windows 10 aktiveerimise meetoditest:

* Sa saad oma Windows 10 süsteemi aktiveerida 'Digital Entitlement' kaudu (ilma tootevõtmeta) järgmistel juhtudel:

• Uuendad Windows 10 süsteemini seadmelt, kus jookseb legaalne Windows 7 või 8.1.
• Ostad legaalse Windows 10 otse Windows Store veebsaidist ja aktiveerid ta.
• Ostad Windows 10 Pro uuenduse (upgrade) otse Windows Store veebsaidist ja aktiveerid ta.
• Kui oled Windows Insider programmist osavõtja ja läksid uusimale Windows 10 Insider Preview versioonile üle oma eelmisest legaalsest Windowsist või siis varasemast Windows 10 Preview versioonist.

* Sa pead tootevõtmega (Product Key) aktiveerimist kasutama aga järgmistel juhtudel:

• Ostad Windows 10 autoriseeritud jaemüüja käest (tootevõti on pakendis).
• Ostad Windows 10 digitaalse koopia autoriseeritud jaemüüja käest (saad tootevõtme e-maili teel).
• Sul on Windows 10 hulgilitsentsi leping või MSDN tellimus.
• Kui Sa ostad uue seadme, kus on Windows 10 juba eelinstalleeritud kujul olemas.
• Kui Win 10 aktiveerimisega tekivad probleemid, siis võib Settings äpis (Settings -> Update & security -> Activation) sisestada oma Windows 7, Windows 8 või 8.1 tootevõtme.
• Nüüd võib teha Windows 10 puhta installi ka otse ja ka sel puhul saab kasutada oma Windows 7, Windows 8 või 8.1 tootevõtit.


EtteotsaLitsentseerimine ja originaalse tootevõtme (Product Key) leidmine:

Microsoft on teatanud, et uus "Windows kui teenus" mudel ei muuda Windowsi litsentseerimise põhitingimusi ja see on ka tõsi. Tegelikult on uus litsentsileping märksa lihtsam ja selgem kui seda kõik Microsofti varasemad taolised dokumendid.
Nüüd kehtib kõikide väljaannete (Windows 10 Home / Windows 10 Pro) ja kõikide turustuskanalite (OEM / retail) jaoks ÜKSAINUS leping. Varem avaldati nende igaühe jaoks eraldi litsentsileping.


On ka uut:

* Nagu ka varem, lubab uus litsentsileping installeerida Windowsi ainult ühteainsasse litsentseeritud seadmesse. See nõuab ka aktiveerimist ja see on OEM seadmetes automaatne.
Aga uus on siin see non-genuine tarkvara kohta käiv jutt ja seoses uue Windows 10 operatsioonisüsteemiga tähendaks see rahvakeeles ümmarguselt järgmist: Ülemineku (upgrade) Windows 10 operatsioonisüsteemile saavad ka need, kes jooksutavad praegu mingit Windowsi piraatkoopiat (non-genuine tarkvara). Kuid siin on ka üks "aga", nimelt Sa võid küll oma Win 7 või Win 8/8.1 piraatkoopialt minna üle Win 10 süsteemile, aga Sa ei omanda sellega Windows 10 LITSENTSI - st Sinu Windowsi litsentsi staatus ei muutu vaid jääb endiselt "non-genuine" staatuseks. Sa ei omanda antud tarkvara kasutamiseks litsentsi.

* Ülekandmise õigused: Siin jääb kõik endiseks. OEM koopiad on lukustatud seadme külge. Kuid jaemüügist omandatud koopia võib erinevale (teisele) seadmele üle kanda, aga ainult sel juhul kui vana koopia on eelmisest seadmest eemaldatud.

* Automaatne värskendamine: Tavatarbijate ja väikeste äriettevõtete jaoks vahendab Windows 10 kõik värskendused automaatselt ja siin ei saa sellest keelduda ega ka eraldi värskendusi välja lülitada või nende installeerimist edasi lükata. (Windows 10 Pro versiooni jooksutajad võivad värskenduste installeerimisega viivitada kuni 8 kuud). Windows 10 Enterprise omanikele on ses suhtes aga märksa paindlikumad ja sobivamad tingimused.

Windows 10 värskendused on kumulatiivsed ja see tähendab, et installeerides kõige uuema värskenduse, saab kätte ka kõik varasemad värskendused (need, mida süsteemis veel ei ole). Win 10 seade vajab kõige viimast värskendust, et saada ka edaspidi tasuta tuge. Sellest Windows 10 värskendamisest on rohkem juttu - seal.

* Windows 10 põhitugi kestab kuni 13.10.2020 ja laiendatud tugi kuni 14.10.2025, kus esimesel juhul pakutakse uusi funktsioone ja turvavärskendusi, aga teisel juhul ainult turvavärskendusi.

* MS Office tooteid ei saa ärilistel eesmärkidel kasutada. Mõned Windows 10 väljaanded sisaldavad ka Microsoft Office programme ja need on limiteeritud ainult personaalseks kasutamiseks, aga mitte äriliseks tegevuseks.
Äriettevõtted peavad tellima Office 365 Business variandi või siis omandama seadme jaoks Office tähtajatu litsentsi.Uuendatud: Kas Microsoft hakkab piraatmänge blokeerima? Alates 1. augustist 2015 jõustus ka uus 'Microsoft Services Agreement' "ukaas". Selles dokumendis on ka üks võib olla ärevust põhjustav 'Covered Services' punkt, mis hõlmab paljusid Microsofti teenuseid, alates Account.microsoft.com ja lõpetades Xbox Video teenusega (sh ka näiteks kõik Xbox'iga seotud teenused: 'Xbox and Windows Games published by Microsoft', Xbox Live, Xbox Music, Xbox Music Pass ja Xbox Video).

Uus 'Microsoft Services Agreement' ütleb ka järgmist:

"We may automatically check your version of the software and download software updates or configuration changes, including those that prevent you from accessing the Services, playing counterfeit games, or using unauthorized hardware peripheral devices."


Kuid siia on üle toodud just see osa, mida Microsoft rakendab juba ammu Xbox jaoks, väljastades Xbox tarkvara värskendusi, et blokeerida autoriseerimata riistvara ja piraatmänge ("võltsitud mänge").
Kas seoses "Üks Windows" ja üksainus 'Services Agreement' dokumnent, tähendab see seda et Microsoft hakkab nüüd ka Windows 10 seadmetega tegema sedasama, mida ta tegi Xbox puhul või jääb see kehtima ainult Xbox teenuste jaoks, pole veel teada. Igatahes uks on selleks avatud ja eks lähitulevik näitab....
Kuid tundub, et see kartus on ülepaisutatud ja vaevalt, et Microsoft hakkab Sinu Windows 10 kompuutrist piraatmänge otsima ning neid blokeerima. Pealegi see 'Microsoft Services Agreement' EI OLE Windows 10 EULA vaid antud juhul on tegemist siiski Microsofti mitmesuguste onlain teenustega, milledest paljud jooksevad ka Windows 10 seadmetes, näiteks nagu Skype, Groove, Cortana, Office 365 Home, Xbox ja Xbox Live ning Microsofti enda Windowsi mängud. Microsoft saab alles siis "pahaseks" kui Sa üritad Xbox Live'i ühendada piraatmängu või kui Sa ühendad oma Xbox One konsooliga välise autoriseerimata riistvara.Tootevõti (Product Key):

Windows 10 puhul ei lähe Sul edaspidiseks Windows 10 ümberinstalleerimiseks või puhtaks installiks enam seda tootevõtit vaja ja Sulle ei pakutagi seda - seda üldjuhul. Tootevõtme olemasolu sõltub sellest et kuidas Sa selle Windows 10 omandasid:

- Kui Sa ostsid Windows 10 digitaalse koopia otse Microsofti veebsaidist, siis saad selle tootevõtme Emaili teel.

- Kui Sa kasutasid seda ühe aastast Windows 10 operatsioonisüsteemile TASUTA ülemineku / uuendamise (upgrade) pakkumist, siis genereeritakse Sinu Windows 10 esmakordsel aktiveerimisel spetsiaalne/unikaalne aktiveerimise kood (hash kood) ja selle abil ka Windows 10 sertifikaat ("digital entitlement"). See aktiveerimise kood baseerub Sinu seadme unikaalsele riistvara konfiguratsioonile. Sulle ei pakuta mingit tootevõtit ja Sul ei lähe seda samas kompuutris enam kunagi vaja - seda ka Windows 10 ümberinstalleerimisel või puhtal installil. See ongi siis see uus aktiveerimise tehnoloogia. Seega Windows 10 aktiveerimine on erinev ja seda just Win 10 süsteemile tasuta ülemineku osas, mida pakutakse Windows 7 ning Windows 8.1 kasutajatele. Selline aktiveerimise protsess ei nõua tootevõtit ja antud protsessi nimeks on nüüd Digital Entitlement.

- Kui Sa ostsid Windows 10 autoriseeritud jaemüüjalt, siis leiad selle tootevõtme karbi sees asuvalt kleebiselt.

- Kui Sa ostad uue OEM kompuutri, kus on Windows 10 eelinstalleeritud kujul juba olemas, siis on Sinu süsteem juba aktiveeritud. Kõik uued kompuutrid toetavad seda uut UEFI BIOS firmwaret ja sinna firmwaresse on juurutatud ka olemasoleva opsüsteemi tootevõti. Sellepärast ei tulegi uued süsteemid enam selle tootevõtme kleebisega ja Sul ei lähe seda vaja - seda ka Windows 10 ümberinstalleerimisel või puhtal installil. Microsoft kasutabki seda UEFI BIOS'is hoitavat tootevõtit sidudes selle antud seadme riistvara konfiguratsiooniga ja luues sel teel selle seadme unikaalse aktiveerimise koodi - edaspidiseks kasutamiseks. (Siiski võib mõni tootja lisaks ka selle tootevõtme kaasa anda, näiteks kompuutril asuva kleebisega või pakendi sees.)Oma Windowsiga kompuutri originaalse tootevõtme (Product Key) leidmine:

Kõikide uuemate OEM kompuutrite puhul, kus on Windows eelinstalleeritud kujul juba olemas, on see Windowsi tootevõti BIOS'i sisseehitatud. Sa ei leia enam seda tootevõtit arvuti holograafiliselt COA (Certificate of Authenticity) kleebiselt, nii nagu see oli Windows 7 või varasemate Windowsite puhul. OEM võtmed on tarnitakse konkreetse kompuutriga ja neid ei saa teisele arvutile üle kanda.

Alates Windows 8 versioonist asub see Windowsi tootevõti nüüd BIOS'is / UEFI firmwares. Näiteks kui Sa teed sama versiooniga Windows 10, mis tuli Sinu kompuutriga, ümerinstalleerimise, siis aktiveeritakse ta automaatselt. Sa ei pea enam installeerimise käigus seda tootevõtit sisestama vaid Windows aktiveeritakse automaatselt.

Juhul kui Sa tahad seda OEM tootevõtit teada ja seda üles kirjutada, et kunagi hiljem oma Windowsi taastada, siis tee järgmist:

1) Ava PowerShell aken: ava Windowsi otsinguvahend, näiteks vajuta Win+Q klahve, sisesta otsingukasti sõna powershell ja vali üleval otsingutulemustes see "Windows PowerShell" kiirkorraldus:

Windows PowerShell


2) Sisesta PowerShell konsooli käsuviibale alltoodud käsk ja vajuta ENTER:

(Get-WmiObject -query 'select * from SoftwareLicensingService').OA3xOriginalProductKey

...vaata pilti.

Juhul kui Sa ei näe mingit tootevõtit, siis tähendab see seda et Sinu kompuutri BIOS'is ei ole seda Windowsi tootevõtit. Tootevõti puudub seal näiteks siis kui Sa olid ise oma kompuutri ehitanud või kui see pandi kokku nn System Builder OEM poolt või kui kompuuter müüdi algselt koos Windows 10 litsentsiga.


Märkus: Võrguadministraatorid, kes haldavad litsentseerimist Key Management Services abil, peavad sinna PowerShell aknasse sisestama aga järgmise käsu:

Get-WMIObject -Class SoftwareLicensingService | Select-Object -Property *

[Selle käsu lõpus peab kindlasti olema ka see tärn (*).]

Võrguadministraatorid...


Kuid seda ülaltoodud võrguadministraatoritele mõeldud käsku võivad ka kodukasutajad kasutada, et saada oma süsteemi tootevõtme jms kohta täpsemat infot.

Et seda tootevõtit nüüd salvestada, lohista hiirekursoriga PowerShell aknas üle selle 25 sümbolist koosneva tootevõtme, st märgista see tootevõti ja seejärel tee sellel paremklikk. Kuigi midagi ei juhtu selle peale, on see tootevõti ikkagi kopeeritud Windowsi mälupuhvrisse / lõikelauale ja Sa võid ta nüüd näiteks mingisse tekstiredaktorisse kleepida (Paste).

EtteotsaAktiveerimise probleemid:


Meeldetuletamiseks eelpool kirjeldatust:

1) Säilib ka see vana telefoni teel aktiveerimise meetod. Kui Sa muudad oma kompuutri riistvara ja teed pärast seda Windows 10 puhta- või ümberinstalleerimise, siis pead teadma järgmist: Kui ütleb üles kompuutri emaplaat ja Sa asendad ta uuega, siis pead oma Windows 10 ise uuesti aktiveerima ning ostma selleks uue litsentsi. See ongi see, mida Microsoft mõtleb siis kui ta ütleb "life of the device". Kuid kompuutri emaplaadi väljavahetamisel võib proovida ka seda vana telefoni teel aktiveerimise meetodit - see meetod on täiesti lubatud - selgita neile oma emaplaadi vahetamist... See telefoni teel aktiveerimise meetod jääb seega alles - seda äärmisteks juhtumiteks. Sa ei saa oma litsentsi kanda üle uuele seadmele. Kui Sa aga vahetad välja mingi muu riistvara, siis saad teha Windows 10 puhta installeerimise ja Sa ei vaja uut lisentsi.

Oma Windows 10 aktiveerimise staatust näed näiteks ka 'Settings' äpi alt ('Settings -> Update & Security -> Activation') - pilt. Näiteks kui Sa teed nüüd esmakordselt Windows 10 Fall Update (Build 10586) puhta installeerimise ja sisestad kohe installi alguses nõutud Windows 7, Windows 8 või 8.1 tootevõtme, siis aktiveeritakse Sinu Win 10 automaatselt. Sa näed 'Settings' äpis Update & Security -> Activation alamkategoorias järgmist pilti, kus "Product Key" järel kirjeldatakse aktiveerimist kui "...with a digital entitlement" ("...digitaalse õigusega") - pilt.


2) Windows 10 aktiveerimise meetodid:

* Sa saad oma Windows 10 süsteemi aktiveerida 'Digital Entitlement' kaudu (ilma tootevõtmeta) järgmistel juhtudel:

• Uuendad Windows 10 süsteemini seadmelt, kus jookseb legaalne Windows 7 või 8.1.
• Ostad legaalse Windows 10 otse Windows Store veebsaidist ja aktiveerid ta.
• Ostad Windows 10 Pro uuenduse (upgrade) otse Windows Store veebsaidist ja aktiveerid ta.
• Kui oled Windows Insider programmist osavõtja ja läksid uusimale Windows 10 Insider Preview versioonile üle oma eelmisest legaalsest Windowsist või siis varasemast Windows 10 Preview versioonist.

* Sa pead tootevõtmega (Product Key) aktiveerimist kasutama aga järgmistel juhtudel:

• Ostad Windows 10 autoriseeritud jaemüüja käest (tootevõti on pakendis).
• Ostad Windows 10 digitaalse koopia autoriseeritud jaemüüja käest (saad tootevõtme e-maili teel).
• Sul on Windows 10 hulgilitsentsi leping või MSDN tellimus.
• Kui Sa ostad uue seadme, kus on Windows 10 juba eelinstalleeritud kujul olemas.
• Kui Win 10 aktiveerimisega tekivad probleemid, siis võib Settings äpis (Settings -> Update & security -> Activation) sisestada oma Windows 7, Windows 8 või 8.1 tootevõtme.
• Nüüd võib teha Windows 10 puhta installi ka otse ja ka sel puhul saab kasutada oma Windows 7, Windows 8 või 8.1 tootevõtit.


3) Kui Sa teed hiljem Windows 10 puhta installi (clean install), siis pead selle tegema samasse seadmesse ja kus ei ole ka emaplaati vahetatud. Kõvaketast, graafikakaarti ja muid jubinaid võid aga uuendada. Pärast puhta installi lõpetamist rakendatakse see aktiveerimise kood ehk litsentsi sertifikaat automaatselt - seda kõike juhul kui puhas install tehti samas masinas ja sellesama Windowsi redaktsiooniga.

Märkus: Juhul kui Sinu riistvara vastab eelmise installatsiooni ID'le, siis toimub aktiveerimine automaatselt. Kui Sa olid oma Win 10 seadme riistvara suuremal määral muutnud, siis võidakse ka Windowsi reaktiveerimist nõuda, mis aga sarnaneb Windows 7 ja 8.1 taolisele protsessile - seega muret ei ole. Reaktiveerimisel uuendatakse ka Sinu riistvara hash'i.)
Windows 10 puhta installeerimise alguses küsitakse endiselt ka tootevõtit (Product Key), aga tolles ekraanis kliki "Skip" nupule ("jäta vahele") ja mine oma Win 10 installiga edasi - pilt. (Märkus: Edaspidi asendatakse see "Skip" nupp "I don't have a product key" lingiga.

Sa läbid tavalise tuttava "Out of the Box Experience (OOBE)" ekraanide jada, kus võid kasutada nii Microsofti (Microsoft Account) kui ka lokaalset (Local Account) kasutajakontot jne. Sulle ilmub ka teist korda tootevõtme sisestamise ekraan, aga ka seal ei pea Sa seda tegema vaid kliki seal 'Do this later' lingile - pilt. Kui Win 10 installeerimine saab läbi ja kui internetiühendus on olemas, siis aktiveeritakse Sinu süsteem automaatselt - tootevõtit ei lähe vaja.
Kui Sa kasutad seda ühe aastast tasuta upgrade pakkumist, siis võid teha oma Windows 10 puhtaid installeerimisi nii selle aasta jooksul ja kui ka pärast seda. Sa ei pea uut litsentsi ostma.
Kasutajale ei anta tootevõtit ja tal ei ole vajadust seda ise käsitsi sisestada. See tähendab, et Sa ei vaja enam seda vana Windowsi installeerimise plaati, et valideerida oma tulevasi Win 10 installeerimisi. Lae lihtsalt see Windows 10 ISO fail alla, alusta puhast installeerimist ja Sinu uus süsteem aktiveeritakse onlainis automaatselt kasutades selleks Sinu seadmele põhinevat unikaalset aktiveerimise koodi ning vastavat sertifikaati. Kui Sa lähed pärast puhta installi lõpetamist 'Settings -> Update & security - > Activation' alla, siis näed, et Sinu süsteem on aktiveeritud.

See uus aktiveerimise meetod lubab Microsoftil kontrollida, et spetsiifiline Windows 10 aktiveerimine on seotud just antud seadmega ja see lubab kasutajal teha Windows 10 korduvaid ümberinstalleerimisi - selle seadme eluea jooksul. Enam ei ole vajadust sisestada seda paljudest sümbolitest koosnevat tootevõtit.

Windows 10 puhta installeerimise meetoditest saad ülevaate sealt.Telefoni teel aktiveerimine ja aktiveerimise probleemide lahendamine:


Kasuta 'Get Help' äpi abi:

Juhul kui Sul tekivad pärast seadme riistvara uuendamist (seda eriti emaplaadi vahetamise puhul) või mingitel muudel põhjustel Win 10 aktiveerimise probleemid, siis on kõige mõtekam seda abi otsida just helistamise teel. Varem sai seda teha Start Menüüs olnud 'Contact Support' äpi abil, aga nüüd on seda jälle muudetud ja praegu saad abi Start Menüüs (& Settings äpis) asuva Get Help äpi ehk virtuaalse agendi kaudu. Antud näites oletame, et meil tekkis see aktiveerimise probleem just seoses riistavara uuendamisega.

Kui Sa avad selle Get Help äpi Start Menüü kaudu, siis näeb tema avaaken välja järgmine:

Kui Sa avad selle Get Help äpi Start Menüü kaudu, siis näeb tema avaaken välja järgmine


Sisesta selles äpis alla oma küsimus ja kliki seal paremal edasi noolekesele - pilt. Seejärel näed järgmist akent, kus Sul on siis mitu võimalust: Akna keskosas näed ka "... run the Activation Troubleshooter. Select The Start button, select Settings > Update & security > Activation." kirja. See tähendab, et Sulle pakutakse avada Settings äpp ja sealtkaudu käivitada Activation Troubleshooter äpp, aga ka selle äpi nime on nüüdseks muudetud ning tema uueks nimeks on seesama Get Help nimi.
Sa võid siia virtuaalsesse agenti ka mingi uue küsimuse esitada ja noolnupuga edasi minna. Kuid meie avame selle asemel Settings äpi kaudu selle Get Help äpi uuesti. Aktiveerimisega seotud probleemide korral ongi kõige parem see Get Help äpp kohe Settings äpi (Settings > Update & Security > Activation) kaudu avada!

Settings äpi kaudu...


Kliki 'Start > Settings > Update & Security > Activation' ja seejärel kliki paremal Get help lingile:

Kliki 'Start > Settings > Update & Security > Activation' ja seejärel kliki paremal Get help lingile


Seejärel kliki Get Help äpis "Activate Windows 10" lingile. Aga Sa võid alla ka mingi oma küsimuse esitada. Kuid parem on kohe helistamise peale minna... - pilt. Nüüd vali seal 'Reactivating after a hardware change' link - pilt.

Kliki uues aknas "contact support" lingile:

Kliki uues aknas "contact support" lingile


Seejärel vali järgmises aknas kas "Helistage mulle tagasi" või siis "Kõne ajastamine" link. Meie aga valime selle esimese "Helistage mulle tagasi" lingi - pilt.

Sisesta oma telefoninumber, kliki all nupule "Kinnita" ja jää kõnet ootama:

Sisesta oma telefoninumber, kliki all nupule "Kinnita" ja jää kõnet ootama
Märkus: See väike lisainfo siin allpool käis küll varasema "Contact Support" akna "Times available" ("Saadavad ajad") rippmenüü kohta ja seda juhul kui tegemist oli "Contact Support" äpi ingliskeelse kasutajaliidesega, aga nende kellaaegade tähistamisest võiks ka niisama teada - seega jätan siinse info ikkagi alles:

12-tunni kell ("12:01 a.m." või "11:59 p.m.") ja 24-tunni kell (00:00 ja 12:00, 24:00)


Kellaaja tähistamiseks kasutatakse tavaliselt järgnevaid meetodeid:

* 24-tunni kell (00:00 ja 12:00, 24:00).

* "12 keskpäev" või "12 kesköö" ja seda juhul kui isik viitab üldisele ajale, aga mitte mingile kindlale kuupäevale.

* Et määrata aega kahe järgneva päeva või kuupäeva vahel (Laupäeva/Pühapäeva kesköö või 16/17 Novembri kesköö).

* 12-tunni kell ("12:01 a.m." või "11:59 p.m."), kus 12 a.m. viitab keskööle, millest algab spetsiifiline päev (00:00) ja 12 p.m. näitab kellaaega kuni keskööni ehk antud päeva lõppu (24:00). Kuna need 12 a.m. ja 12 p.m. terminid on väga ebamäärased, siis tuleks neid vältida.


Ameerika Ühendriikides ja Kanadas kasutatakse digitaalsete kellade ning kompuutrite puhul põhiliselt 12-tunni kella. Ka siin "Contact Support" äpis kasutatakse praegu 12-tunni kella, kus 24 tundi on jagatud kaheks perioodiks: a.m. (Ladina keelest 'ante meridiem', mis tähendab "enne keskpäeva") ja p.m. ('post meridiem', "pärast keskpäeva"). Iga periood koosneb 12 nummerdatud tunnist: 12 (tegutseb kui null ehk 00:00), 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ja 11. Näiteks kui Sa valid ülaltoodud "Contact Support" akna "Times available" rippmenüü kättesaadavatest kellaaegadest 4:00 PM, siis helistatakse Sulle päeval kell 16:00. Kui aga valid 4:00 AM, siis helistatakse Sulle öösel kell 4:00 ja seda siis selle kuupäeva öösel, mille Sa valisid sealt "Date" rippmenüüst..

24 tunni/päeva tsükkel algab kell 12 keskööl (sageli tähistatakse kui 12 a.m.), seejärel jõuab kella 12-ni keskpäeval (sageli tähistatakse kui 12 p.m.) ja jätkab kuni keskööni (st päeva lõpuni).

Kesköö tähistab iga päeva algust ja lõppu - seda üle maailma. Et seda 12-tunni kellaaega mitte valesti tõlgendada, tuleks keskpäeva ja kesköö kellaja näitamiseks kasutada näiteks "midnight", "12 midnight", "12 mi" või "12:00 midnight" termineid.

Aga "a.m." (või "A.M") viitab 12-tunnisele perioodile, mis järgneb kohe keskööle, mitte aga keskööd ennast, seega kui kell näitab "12:00 a.m.", siis on kesköö juba 1 sekund möödas ja algas keskpäevale eelneva perioodi ehk uue päeva kellaaja kuvamine. Teisisõnu 11:59 p.m. näitab aega kuni keskööni, aga täpselt keskööl, muutub ta 12:00 kellaajaks. Samaaegselt p.m. muutub a.m. tähistuseks.

Meile tuttavas 24-tunni ajaskaalas "0:00" ja "0:00:00" viitab keskööle, millega algab antud kuupäev. Mõningatel juhtudel (näiteks ISO 8601 puhul) tähistatakse päeva lõppu 24:00 kellaajaga. Keskpäev on siis 12:00:00. Vaata ka ajaformaatide tabelit - pilt.
Uuendatud 24.06.2016: Windows 10 korduva aktiveerimise probleemide lahendamie ja uus 'Activation Troubleshooter' vahend (nüüd aga 'Get Help' äpp): Windows 10 arendamise ajal muudeti seda uut aktiveerimise mehhanismi (Digital Entitlement) mitu korda, et lihtsustada Windowsi vanematelt versioonidelt ületulekut uuele Win 10 versioonile ja et teha Windows 10 puhast installeerimist. Töötati välja ka uus digitaalse litsentsi mehhanism [Digital License (DL)], mis lubab automaatselt aktiveerida süsteemi siis kui ta oli varem antud Windows 10 seadmel juba aktiveeritud. Windows 10 puhtal installil lubatakse kasutada ka Windows 7, 8 ja 8.1 tootevõtit, et aktiveerida süsteemi ja kasutaja võib ka teha kohe Win 10 puhta installeerimise, ta ei pea eelnevalt oma Win 7 või Win 8.1 süsteemi uuendama Win 10 opsüsteemini.

Kui ühe võimaliku stsenaariumi puhul jäi see aktiveerimise protsess veel natuke probleemseks: kompuutri võtmekomponentide (protsessor, emaplaat, kõvaketas, SSD) väljavahetamisel tuli kasutajal aktiveerida süsteem kas tootevõtme või siis telefoni teel.

Kuid uue suure Windows 10 'Anniversary Update' (koodinimega "Redstone 1") värskenduse väljailmumisega lahendatakse ka see probleem. Et seda Win 10 seadme riistvara uuendamise- ja sellega seotud Win 10 korduva aktiveerimise probleemi lahendada, lisati uus mehhanism, mis seob kasutaja Digitaalse Litsentsi [Digital License (DL) ehk Digital Entitlement] nüüd ka tema Microsofti Kasutajakontoga [Microsoft Account (MSA)] - seda alates Windows 10 Anniversary Update 14371 Build testversioonist. Kui kasutaja logib nüüd oma Microsofti Kasutajakontoga süsteemi sisse, siis valideeritakse automaatselt ka tema Win 10 seadme riistvara. Kui ta kasutab aga lokaalset kasutajakontot (Local Account), siis teatatakse talle, et ta peab minema 'Settings -> Update & security -> Activation' alamkategooria lehele, et ühendada seal digitaalne litsents (DL) oma Microsofti Kontoga (MSA).

Ühendades enda MS konto selle olemasoleva digitaalse litsentsiga, saab kasutaja edaspidi käivitada spetsiaalse ja väga käepärase Activation Troubleshooter vahendi (nüüd aga 'Get Help' äpi), et likvideerida operatsioonisüsteemi korduval aktiveerimisel ilmnenud probleeme. Pärast oma kompuutri võtmekomponentide (riistvara) väljavahetamist, võib kasutaja minna 'Settings -> Update & security -> Activation' alamkategooria lehele ja klikkida seal Get help nupule, et käivitada see spetsiaalne virtuaalne agent, et selle abil likvideerida korduval aktiveerimisel tekkinud probleemid. See täiendav aktiveerimise probleemide lahendamise meetod on ette nähtud ainult neile, kes omavad Windows 10 digitaalset litsentsi. Sellesse kasutajate gruppi kuuluvad siis otseselt need, kes kasutasid seda ühe aastast TASUTA Win 10 süsteemile üleminekut - alates 29.07.2016 kuupäevast:

!!! Et see korduv aktiveerimine/valideerimine õnnestuks, peab eelnevalt oma Digitaalse Litsentsi ühendama enda Microsofti Kasutajakontoga, vastasel juhul ei ole see aktiveerimise informatsioon kättesaadav siis kui Get Help üritab probleemi lahendada.


Süsteemi korduv aktiveerimine ei õnnestu järgmistel juhtumitel:

- Kui antud seadme Windows 10 versioon ei vasta sellele Win 10 versioonile, mis oli digitaalse lisentsiga juba seotud - seda siis Win 10 korduval puhtal installeerimisel.
- Kui kasutaja poolt valitud seadme tüüp ei vasta sellele seadmele, millega see digitaalne litsents seotud oli.
- Kui Windows 10 süsteemi ei oldud antud seadmel varem aktiveeritud või kui jooksutatakse mittelegaalset Windows 10 koopiat.
- Kui ületatakse antud seadme korduvate aktiveerimiste limiit.
- Kui antud Win 10 seadmel omatakse mitut administraatori kontot ja kui teine administraator juba teostas selle korduva aktiveerimise.
- Kui kasutatakse valet Windows 10 versiooni (Windows 10 Home või Windows 10 Pro).
- Kui Sinu Windows 10 seade kuulub organisatsioonile/ettevõttele, kus see korduva aktiveerimise funktsioon on ligipääsmatu.


EtteotsaKuidas minna mittelegaalselt ('non-genuine') Win 7 või Win 8.1 süsteemilt üle legaalsele Windows 10 versioonile:


Tee järgmist (novembrikuu alguse seisuga 2015, hiljem võib see legaliseerimine võib olla natuke teisiti käia, aga üldjuhul jääb ta ikkagi sarnaseks):

1) Kõigepealt uuenda oma mittelegaalne Win 7 või Win 8.1 süsteem 'Media Creation Tool' instrumendi abil Windows 10 opsüsteemiks - sellest juhised seal.

Märkus: Sa ei pea Windows 10 süsteemile ülemineku installeerimisel omama mingit tootevõtit. Windows 10 esimeses tootevõtme sisestamise ekraanis kliki lihtsalt 'Skip' nupule - pilt. Hiljem muudeti seda tootevõtme sisestamise ekraani ja nüüd on see endine "Skip" nupp asendatud "I don't have a product key" lingiga. Juhul kui Sul Windows 10 installeerimisel / ümberinstallil tootevõtit ei ole, siis klikigi seal sellele "I don't have a product key" lingile - pilt. Kui installi ajal ilmub teine tootevõtme sisestamise ekraan, siis kliki vasemal allnurgas 'Do this later' lingile - pilt.


2) Kui installeerimine saab läbi ja kui Sa jõuad aktiveerimata Windows 10 töölauale, siis ava Start Menüü ning kliki seal 'Settings' äpi kiirkorraldusele:

Settings


3) Kliki Update & security (Värskendamine ja turvalisus) kategooriale:

Kliki 'Update & security' kategooriale


4) Vali vasemal paanis 'Activation' alamkategooria ja kliki paremal 'Go to Store' nupule:

Vali vasemal paanis 'Activation' alamkategooria ja kliki paremal 'Go to Store' nupule


5) Kliki Store veebsaidis sellele hinnaga nupule, siin siis $199.99. See hind sõltub sellest et millist Windows 10 versiooni Sulle pakutakse (Windows 10 Home või siis Windows 10 Pro). See pakkumine toimub siis vastavalt Sinu mittelegaalse Windowsi versioonile, millelt Sa siia Win 10 alla üle tulid. See $199.99 on siis Windows 10 Pro litsentsi hinnaks:

Kliki Store veebsaidis sellele hinnaga nupule, siin siis $199.99.6) Kliki UAC aknas nupule Yes - pilt.

7) Sisesta oma Windowsisse sisselogimise parool, antud juhul siis PIN parool:

Sisesta oma Windowsisse sisselogimise parool, antud juhul siis PIN parool


8) Kliki "Add a new payment method" lingile:

Kliki "Add a new payment method" lingile


9) Kliki näiteks 'Credit Card' nupule:

Kliki näiteks 'Credit Card' nupule


10) Sisesta ja vali järgmises aknas vajalikud andmed ning klik all nupule Next. Seejärel tegutse edasi ja käi oma raha välja....

Sisesta ja vali järgmises aknas vajalikud andmed ning klik all nupule Next.Lisa: Windows 10 Home versioonilt üleminek (upgrade) Windows 10 Pro versioonile ja seda täiesti TASUTA!

Sa võid ka hiljem saada TASUTA Windows 10 (ka pärast seda 29.07.2016 kuupäeva): Windows 7 ja Windows 8/8.1 ettenähtud viisil litsentseeritud ja aktiveeritud koopiate jooksutajad võivad ka hiljem saada selle TASUTA Windows 10.

Etteotsa
< Tagasi Windows 10 pealehele ja sisukorda

 

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Us .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Me .|. .|. .|..|. .|. .|. Site Map.|. .|..|. .|. .|. .|. POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik 2015 (16/17/18)