Kompuutrisse automaatne sisselogimine

Win 10 logo Windows 10 kompuutrisse automaatne sisselogimine (ilma paroolita). Ehk kuidas logida automaatselt enda kasutajakontosse ilma et Sa peaksid sisselogimise ekraanis oma parooli sisestama.

 

 

 

 

 

Kasutajakonto parooli sisestamisest:

Kui Sa käivitad kompuutri (või teed restardi) või logid end süsteemist välja ja seejärel uuesti sisse või lukustad ekraani, siis ilmub enne süsteemi sissesaamist esmalt see uus 'Lock Screen' ("Lukustuskuva") ekraan - seda küll mitte alati.

Mõned näited sellest Lukustuskuvast: pilt,....................... pilt .............ja................. pilt.

Pärast 'Lock Screen' (Lukustuskuva) ekraani ilmub süsteemi Sisselogimise Ekraan (Login Screen). Need sisselogimise ekraanid on erinevad ja see sõltub sellest et kas Sa kasutad ainult ühte parooli või siis mitut eri tüüpi parooli; kas Sul on loodud ka teisi kasutajakontosid; kas Sa kasutad nii lokaalset kui ka Microsofti kasutajakontot ja seda ekraani "ilustab" ka kasutajakonto pilt (juhul kui Sa selle määrasid). Mõned näited nendest süsteemi sisselogimise ekraanidest:

* 02.07.2015 kuupäeval välja ilmunud Windows 10 Insider Preview Build 10162 versiooni ekraanid (sellised ekraanid tulevad ka Windows 10 finaalversiooni) - pilt,.................. pilt,.................... pilt.

* Ilma kasutajakonto pildita süsteemi sisselogimise ekraan - pilt.

* Antud näite puhul võib lisaks kasutada ka pildi parooli - ka selle oli kasutaja eelnevalt loonud: pilt.

* Süsteemi sisselogimiseks kasutatakse Pilt-parooli: pilt,.................... pilt .............ja................ pilt.


Sa pead sisselogimise ekraanis, et pääseda Windows 10 süsteemi, sisestama enda kasutajakonto parooli.


Parooli peab igal juhul sisestama järgmistel juhtudel:

* kui Sa olid endale loonud ühe või mitu parooli,
* kui Sa olid endale loonud teisi kasutajakontosid,
* või kui Sa töötad antud momendil Microsofti Kasutajakonto (Microsoft Account) all.

Näiteks kui Sa töötad selle uue Microsofti/Live ID kasutajakontoga, siis pead Sa iga kord kui Sa käivitad oma kompuutri või kui teed süsteemi restardi, sisestama sisselogimise ekraanis oma Microsofti kasutajakonto (Windows Live ID) parooli - enamik kasutajatel on selleks parooliks tema @hotmail.com, @live.com või @outlook.com kontoga seotud parool. Juhul kui Sa kasutad keerulisemat parooli, siis on see pidev parooli sisestamine üsnagi tüütu tegevus.

Kui Sa kasutad oma kompuutrit üksi, siis on mõtekas teha nii et Sa ei peagi iga kord oma parooli sisestama vaid Sa satud pärast kompuutri käivitamist otse Windows 10 töölauale. Sellega jätad Sa süsteemi sisselogimise ekraani vahele ja logid end automaatselt Windows 10 süsteemi. Eriti kasulik on see automaatse sisselogimise meetod sel juhul kui Sa töötad Microsofti kasutajakonto all, sest sel juhul pead Sa kompuutri käivitamisel või ümberlaadimisel sisestama iga kord ka selle pika Microsofti konto (Live ID) parooli.

Sa võid suurema turvalisuse kindlustamiseks luua oma igapäevaseks tööks veel ühe tavakasutaja konto (Standard User) ja kehtestada selle jaoks samuti automaatse sisselogimise. Sel juhul kui Sa teed kompuutri restardi või käivitamise, laetakse Sind ilma selle sisselogimise ekraanita otse selle tavakasutaja konto töölauale. Sealt võid siis vajaduse korral lülitada end ümber oma administraatori konto alla või siis käivitada otse sealt administraatori õigustega ülesandeid (sel juhul pead seal vastavasse dialoogiaknasse sisestama ka oma administraatori parooli).

Juhul kui kodus (või näiteks koolis) on neid kompuutreid rohkem ja kui tegemist on lastega, siis võid nende jaoks luua eraldi väheste privileegidega tavakasutaja kontod. Et nad ei peaks nüüd nende paroolide sisestamisega vaeva nägema (lapsed), siis võid ka nende kontode jaoks kehtestada selle automaatse sisselogimise.

Antud juhises tulebki siis juttu sellest et kuidas süsteemi sisse logida ilma et Sa peaksid oma parooli sisestama—automaatne sisselogimine.Peab teadma:

1) Sind logitakse kompuutri käivitamisel või restardi tegemisel automaatselt Windows 10 süsteemi sisse siis kui Sa töötad ainult lokaalse kasutajakonto (Local account) all ja kui Sa ei ole süsteemi ühtegi kasutajakontot juurde loonud ning kui Sa ei ole oma kompuutrit ka parooliga kaitsnud. Sel juhul ei ole Sul seda juhist siin vaja.

Aga kui Sa töötad lisaks ka Microsofti kasutajakontoga (Microsoft account), mida Sa ikka aeg-ajalt või siis alaliselt teed, siis läheb Sul seda juhist vaja.

2) Et edaspidiseid juhiseid täita, pead Sa olema administraatori õigustega kasutaja, st logima end süsteemi sisse oma administraatori kasutajakontoga.

3) Seda automaatse sisselogimise meetodit saab kasutada ka Windows Vista, Windows 7 ja Windows 8 (8.1) süsteemides. (Windows XP jaoks käib kõik samamoodi ainult et seal tuleb "Run" dialoogiaknasse netplwiz käsu asemel sisestada control userpasswords2 käsk.)

4) HOIATUS! Kui Sinu kompuutril on ka teisi kasutajaid, siis ära aktiveeri seda automaatse sisselogimise meetodit, muidu saab iga võõras Sinu kasutajakonto alla sisse.

5) Kui Sa muudad hiljem mingi kasutajakonto tekstiparooli, mille jaoks Sa selle automaatse sisselogimise olid kehtestanud, siis pead antud kasutajakontol automaatse sisselogimise ajutiselt välja lülitama ja seejärel uuesti sisse lülitama, et sisestada see uus parool.

6) See automaatne sisselogimise meetod töötab ainult siis kui Sa käivitad oma kompuutri (või teed süsteemi restardi) ja kui Sa väljud nn "Sleep" ("une") režiimist. Kui Sa logid end välja (Sign out), või lukustad kompuutri (Lock) või kui Sa kasutad teisele kasutajakontole kiire ümberlülitamise Switch user ('Fast user switching') meetodit, siis pead aga endiselt oma parooli sisestama.
Et unerežiimist ("Sleep Mode") väljumisel ei nõutaks süsteemi sisselogimisel parooli... ja natuke ka sellest 'Switch user' ('Fast user switching') funktsioonist:

a) !!! Kui Sa EI KASUTA seda automaatset ilma paroolita süsteemi sisselogimist, aga tahad, et unerežiimist väljumisel ei nõutaks parooli, siis veendu, et "System settings" aknas oleks aktiveeritud ikka see õige parameeter. Tee selleks järgmist: Tee Start nupul paremklikk (või vajuta alternatiivina Win+X klahvikombinatsiooni) ja vali ilmuvast süsteemikäskude menüüst Control Panel kiirkorraldus (pilt). Kliki Hardware and Sound lingile (pilt).

Seejärel kliki Require a password when the computer wakes lingile (pilt). Kliki ülaosas Change settings that are currently unavailable lingile (pilt).

Veendu, et aktiveeritud oleks "Don't require a password" raadionupp; juhul kui ta seda ei ole, siis aktiveeri ta ja kliki all nupule Save changes (pilt).


Teine ja kiirem meetod selleks (see ei ole mõningatel juhtudel kättesaadav): Ava Start Menüü ja kliki seal Settings kiirkorraldusele (pilt). Kliki Accounts kategooriale (pilt). Vali vasemas paanis Sign-in options alamkategooria ja seejärel vali paremal üleval rippmenüüst 'Never' parameeter (pilt).

Märkus: Alates suure Windows 10 'Anniversary Update' värskenduse installeerimisest saab seda teha ainult Settings äpi kaudu - pilt .............ja.............. pilt.b)
Switch user (Fast user switching) - selle teisele kasutajakontole kiire ümberlülitamisega jätkavad Sinu programmid tööd, Sinu kasutajakonto jääb töösse ehk aktiivseks kuid ta on nüüd parooliga kaitstud ja ainult Sina võid tema sessiooni tagasi pöörduda. Pärast selle käsu valimist või teisele kasutajakontole klikkides viiakse Sind kasutajakontode valiku ekraani, kus Sa võid klikkida sellele kasutajakontole, kuhu Sa tahad ümber lülituda. Seejärel sisestad seal süsteemi sisselogimise ekraanis antud kasutaja parooli - pilt,...................... pilt ..............ja............. pilt. 'Fast User Switching' vahend, mida kasutatakse juba alates Windows XP aegadest, lubab mitmel kasutajal töötada kompuutris ühel- ja samal ajal. Sellega saab kiiresti ja mugavalt lülituda ümber ühelt kasutajalt teisele.

(Ja üks näide ka pärast selle suure Windows 10 'Anniversary Update' värskenduse installi - pilt.) Sa saad teisele kasutajakontole lülituda kiiresti ümber ka sel teel, et vajutad Ctrl + Alt + Delete klahvikombinatsiooni ja klikid 'Switch user' parameetrile (pilt).

Süsteemist väljalogimine käsu 'Sign out' abil ja seejärel süsteemi sisselogimise erinevad meetodid ning mitme kasutajakonto puhul süsteemist väljalogimise kiire meetod ("Switch User") - sellest oli juttu Windows 8.x all - seal.


EtteotsaAutomaatse sisselogimise aktiveerimine (Microsofti kasutajakonto all):


1) Vajuta Win + R klahvikombinatsiooni, tipi Run dialoogiaknasse netplwiz käsk ja vajuta ENTER:

Vajuta Win + R klahvikombinatsiooni, tipi Run dialoogiaknasse netplwiz käsk ja vajuta ENTER


Märkus: Sa võid sinna "Run" aknasse sisestada ka control userpasswords2 käsu.


2) Veendu, et avanevas "User Accounts" dialoogiaknas oleks lahti Users vaheleht/sakk. Märgista all loetelus see Microsofti kasutajakonto (näiteks Administraatori oma), mille jaoks Sa soovid seda automaatset sisselogimist kehtestada. (Microsofti ehk Live ID kasutajakontod sisaldavad Sinu Email aadressi.) Seejärel korista ülevalt "Users must enter a user name and password to use this computer" ruudust see linnuke ära. Lõpuks kliki all nupule OK:

Users must enter a user name and password to use this computer


Märkus: Sellesama "User Accounts" dialoogiakna näide Windows 8 (8.1) süsteemist - pilt.


3) Nüüd sisesta siia mõlematesse lahtritesse eelmises aknas märgistatud kasutaja Microsofti konto (Live ID) parool ja kliki all nupule OK ning veelkord OK, et sulgeda ka seda esimest dialoogiakent:

Microsofti konto (Live ID) parool


4) Testime tulemust: Tee kompuutri restart (ümberlaadimine). Tee näiteks Start nupul paremklikk ja vali avanevast süsteemimenüüst Shut down or sign out > Restart käsk:

Tee kompuutri restart (ümberlaadimine).


Märkus: Sa võid restarti alustada ka otse Start Menüüst (Power nupule klikkides) või vajutad siis Ctrl + Alt + Delete klahvikombinatsiooni, klikid paremal all "Power off " nupule ja valid hüpikmenüüst käsu Restart.


Ja Sa jõuadki otse sinna "Welcome" ekraani ning sealt edasi Windows 10 kasutajaliidesesse / töölauale. Lukustuskuva ja süsteemi sisselogimise ekraanid jäeti seejuures vahele:

Ja Sa jõuadki otse sinna "Welcome" ekraani ning sealt edasi Windows 10 kasutajaliidesesse / töölauale


Kui Sa muudad hiljem mingi kasutajakonto parooli, mille jaoks Sa selle automaatse sisselogimise olid kehtestanud, siis pead antud kasutajakontol automaatse sisselogimise ajutiselt välja lülitama ja seejärel uuesti sisse lülitama, et sisestada see uus parool.

Kui Sa tahad tulevikus sellele automaatse sisselogimise jälle tühistada, siis korda neid eeltoodud samme. Märgista seal "User Accounts" dialoogiaknas vastav kasutajakonto (antud juhul siis "xxx@outlook.com; Administrators"). Seejärel pane sinna "Users must enter a user name and password to use this computer" ruutu linnuke jälle tagasi ja kliki OK. Sisesta tema parool 2x jne....

EtteotsaAutomaatse sisselogimise aktiveerimine (lokaalse kasutajakonto all):

Sa võid suurema turvalisuse kindlustamiseks luua oma igapäevaseks tööks veel ühe tavakasutaja konto (Standard User) ja kehtestada selle jaoks samuti automaatse sisselogimise. Sel juhul kui Sa teed kompuutri restardi või käivitamise, laetakse Sind ilma selle sisselogimise ekraanita otse selle tavakasutaja töölauale. Sealt võid siis vajaduse korral lülitada end ümber oma administraatori konto alla või siis käivitada otse sealt administraatori õigustega ülessandeid (sel juhul pead seal vastavasse dialoogiaknasse sisestama ka oma administraatori parooli).

Juhul kui kodus (või näiteks koolis) on neid kompuutreid rohkem ja kui tegemist on lastega, siis võid nende jaoks luua eraldi väheste privileegidega tavakasutaja kontod. Et nad ei peaks nüüd nende paroolide sisestamisega vaeva nägema (lapsed), siis võid ka nende kontode jaoks kehtestada selle automaatse sisselogimise.


1) Vajuta Win + R klahvikombinatsiooni, tipi Run dialoogiaknasse netplwiz käsk ja vajuta ENTER:

Vajuta Win + R klahvikombinatsiooni, tipi Run dialoogiaknasse netplwiz käsk ja vajuta ENTER


2) Veendu, et avanevas "User Accounts" dialoogiaknas oleks lahti Users vaheleht/sakk. Märgista all loetelus see kasutajakonto, mille jaoks Sa soovid seda automaatset sisselogimist kehtestada. Seejärel korista ülevalt "Users must enter a user name and password to use this computer" ruudust see linnuke ära. Lõpuks kliki all nupule OK:

Veendu, et avanevas "User Accounts" dialoogiaknas oleks lahti Users vaheleht/sakk


3) Nüüd sisesta siia mõlematesse lahtritesse eelmises aknas märgistatud kasutaja süsteemi sisselogimise parool ja kliki all nupule OK ning veelkord OK, et sulgeda ka seda esimest dialoogiakent.

Märkus: Antud juhul on siin tegemist administraatoriga, kes lülitus Microsofti Kasutajakonto alt üle siia Lokaalse Kasutajakonto alla. Süsteemi sisselogimiseks kasutab ta ka PIN-parooli ja selle ta siia alltoodud aknasse ka sisestas.

Nüüd sisesta siia mõlematesse lahtritesse eelmises aknas märgistatud kasutaja süsteemi sisselogimise paroolLoe ka 'Lock screen' ekraani (Lukustuskuva) väljalülitamisest sealt.

Etteotsa

 
< Tagasi Windows 10 pealehele ja sisukorda

 

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Us .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Me .|. .|. .|. .|. .|. .|. Site Map .|. .|. .|. .|. .|. .|. POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik 2015 (16/17/18)