Kui palju tulevane Windows 10 maksab?

Win 10 logo Kui palju tulevane Windows 10 maksab? Windows 10 operatsioonisüsteemile ülemineku teed ja stsenaariumid. Windows 10 puhta installeerimise meetodid (+ Windows.old kausta kustutamine). Kuidas selle Windows 10 finaalversiooni kättesaamine toimuma hakkab? (Ja lisaks veel 'Media Creation Tool' instrument.) Olulised küsmused ja vastused.

 

Finaalversiooni töölaud

 

 

 

Win 7, Win 8.1 ja Win Phone 8.1 legaalsete koopiate omanikud saavad Win 10 TASUTA:

KÕIK Windows 7, Windows 8.1 ja Windows Phone 8.1 kasutajad võivad minna üle Windows 10 süsteemile ja seda täiesti TASUTA. Kuid Sa pead oma ülemineku ehk uuendamise (upgrade) tegema ESIMESE AASTA JOOKSUL pärast Windows 10 väljalaskmist. See tähendab, et Sa pead Windows 10 installeerima ja ka aktiveerima ajavahemikus 29.07.15 - 30.07.16.

Sellekohane Microsofti ametlik teade kõlas jaanuaris 2015 järgmiselt:

Today was a monumental day for us on the Windows team because we shared our desire to redefine the relationship we have with you – our customers. We announced that a free upgrade for Windows 10 will be made available to customers running Windows 7, Windows 8.1, and Windows Phone 8.1 who upgrade in the first year after launch.


Mis saab aga pärast seda esimest tasuta aastat, kas Windows 10 värskendused tulevad ka edaspidi täiesti tasuta või siis mingi maksu eest? Microsoft ise annab selle kohta järgmise selgituse:

See on rohkem kui ühekordne 'upgrade': kui Sa uuendasid / värskendasid oma seadme Windows 10 süsteemini, siis jätkub selle tasuta tugi niikaua kuni antud seadet toetab selle tootja.”—seega hakkab kasutaja ka edaspidi, pärast selle esimese aasta mõõdumist, saama regulaarselt värskendusi ja seda täiesti TASUTA. Seda tõestab ka Gabriel Aul'i vastus ühe "säutsuja" sellekohasele küsimusele:

Seda tõestab ka Gabriel Aul'i vastus ühe "säutsuja" sellekohasele küsimusele


See "...niikaua kuni antud seadet toetab selle tootja" on üsnagi ähmane selgitus, aga lugedes Microsofti hilisemaid teateid ja kinnitusi, võib õelda, et see Microsofti poolne tasuta tugi kestab praktiliselt Win 10 seadme terve eluea jooksul. Niikaua kui Sinu masin on töövõimeline, niikaua saab ta ka need värskendused ja uued vahendid kätte. Windows 10 omanikud saavad uued vahendid kätte kohe siis kui need valmis saavad.


Uuendatud 19.07.15: Jaanuaris 2015 teatas Microsoft, et Windows 10 seadme tasuta tugi kestab antud seadme terve eluea jooksul (või niikaua kuni Win 10 seadet toetab selle tootja), mis oli aga üsna "udune" ja arusaamatu. Juuli teisel poolel aga ilmus ametlik ja täpsustav selgitus: Windows 10 põhitugi kestab kuni 13.10.2020 ja laiendatud tugi kuni 14.10.2025, kus esimesel juhul pakutakse uusi funktsioone ja turvavärskendusi, aga teisel juhul ainult turvavärskendusi. See uudis peaks nüüd maha rahustama need, kes kahtlustavad mingit Microsofti poolset tünga ja arvavad, et kui nad lähevad üle tasuta Win 10 süsteemile, siis peavad nad ikkagi paari-kolme aasta mõõdudes maksma hakkama.
Sellised tähtajad olid tavaliselt ka Windows Vista, 7 ja 8 puhul, aga kuidas see äsja ilmunud Microsofti poolne selgitus on nüüd kooskõlas Microsofti varasemate uljaste kinnitustega "Windowsi viimane versioon", "vana Windowsi mudel on surnud", "tootjapoolne tugi ", "nurga taga ei oota ärevalt oma järjekorda Windows 11, 12" ja "Windows kui pidevalt uuendatav teenus"? Mis saab edas? Mis juhtub lähima paari-kolme aasta jooksul? Mis juhtub siis kui see 10 aastat täis saab? Sellele vastust ei ole. Microsofti juristid ja ärijuhid on endiselt väsimatud üllatuste ning vastuoluliste teadete pakkujad.
Kindel on aga see et Windows 10 jääb tõesti "viimaseks mohikaanlaseks" ja mingit Windows X-i enam ei tule. Kindel on ka see et "vana Windowsi mudel on surnud", Windows ei ole enam Microsofti lemmiklaps ja lüpsilehm. Nüüd on tähtis ainult klient/tarbija, kes tuleb iga hinna eest Microsofti külge aheldada - igaveseks! Seejärel tuleb need kliendid tasapisi igasuguste tasuliste teenuste alla meelitada.
'Võib olla siis, kui ka see laiendatud tugi lõpeb (14.10.2025), lastakse välja mingi uus järjekordne globaalne värskendus, näiteks nagu 'Redstone' suur värskendus, mille esimene etapp peaks välja ilmuma järgmise 2016. a. juulis ja teine etapp (Redstone 2) aga 2017. a. kevadel. Koos selle 2025. a. uue globaalse värskendusega algab selle baasil ka uus tasuta toe pakkumise tsükkel? Tegelikult saab nendele eelpool esitatud küsimustele vastuse juba järgneva kahe-kolme aasta jooksul, sest pärast iga uue Windowsi väljalaskmist hakati varasematel aegadel kohe arendama ka uut järgmist Windowsi versiooni. Tulgu, mis tuleb, aga 10 aastat on piisavalt pikk aeg ja Sinu Windows 10 seade on kõigi eelduste kohaselt selle aja jooksul juba ammu lusika nurka visanud... - seda tähendabki see "tasuta tugi kestab Win 10 seadme terve eluea jooksul".
Teatatakse ka seda et Windows 10 võib töötada isegi nendel seadmetel, millede tootjapoolne tugi lõpetati või kui tootja isegi ei toeta Windows 10 süsteemi - Microsoft hoolitseb edaspidi juba ise tarkvara uuendamise ja tasuta värskendamise eest. See tähendab seda et Sa võid üle minna Windows 10 süsteemile isegi siis kui selle OEM seadme tootja ametlikult ei toeta Windows 10 opsüsteemi ja ei plaanigi seda teha. Ja juhul kui Sa ostad OEM seadme koos eelinstalleeritud Win 10 süsteemiga ja kui seadme tootja lõpetab draiverite ning firmware uuendamised, siis töötab Sinu seade edasi ja ta saab ikkagi kätte ka kõik värskendused.
Microsofti järgmised lähimad plaanid: uute värskenduste väljastamine toimub pidevalt nii enne- kui ka pärast 29.07.15 kuupäeva; esimene suur ainult paranduste pakett, mida kutsutakse Service Release 1 (SR1), peaks välja lastama juba augusti esimesel poolel. Novembris 2015 ilmub esimene suurem globaalne värskendus Windows 10 Fall Update ehk November Update (koodinimega "Threshold 2"), mis sisaldab nii parandusi kui ka uusi funktsioone: näiteks Win 10 lauakompuutris saab Cortana abil saata ka tavalisi SMS sõnumeid, ilmuvad ka uued universaalsed Skype messaging, telefoni ja video äpid; Windows 10 aktiveerimiseks võib kasutada ka Windows 7 või Windows 8 (8.1) tootevõtit jne.

Windows 10 aktiveerimiseks võib kasutada ka Windows 7 või Windows 8 (8.1) tootevõtit


Järgmseks suureks värskenduseks pärast Threshold 2 saab olema värskendus, mille koodinimeks on Redstone ja mis ilmub kahes etapis:

* Windows 10 'Anniversary Update' (koodinimega "Redstone 1") värskendus ilmub 2. augustil 2016 - info!
* Redstone 2 (RS2) suur värskendus peaks ilmuma aga 2017 a. kevadel.


Need, kes pärast Windows 10 väljailmumist ei läinud esimese aasta jooksul antud operatsioonisüsteemile üle, peavad aga ostma Windows 10 Home (orienteeruv hind $119) või siis Windows 10 Pro (orienteeruv hind $199) versiooni. Windows 10 Home või Windows 10 Pro versiooni DVD plaadi või siis USB meedia (parem variant) võib osta näiteks Microsoft Store veebsaidist -........................... pilt.

((Windows 10 versioonile võib üle minna ka otse oma mittelegaalselt (piraat) Windowsilt. Sa võid ka teha uude võ siis teise masinasse Windows 10 puhta installeerimise, näiteks Microsofti 'Media Creation Tool' instrumendi abil loodud USB meedia või DVD plaadi abil. Mõlemal juhul saad Sa küll uue Windows 10, aga seda aktiveerimata kujul. Sel juhul võid 'Settings -> Update & Security -> Activation' alamkategooria kaudu samuti otse sinna Store poodi minna ja osta Windows 10 litsentsi - klikid seal Go to Store nupule - pilt.))

Kuna kõik Windows 10 kasutajad saavad ka pärast seda esimest aastat kõik värskendused, uued funktsioonid ja vahendid tasuta kätte, siis kust selline lahkus järsku? Microsoft on kõike muud kui raha tuuldeloopija. Jõhker konkurents, konkurents ja veelkord konkurents. Microsoft vs. Maailm. Sellised suured ja väiksemad vaenlased nagu Apple, Google, Oracle, Salesforce.com, VMware, open source (Linux, Firefox), Cisco Systems Inc, Sony, Nintendo ja lõpuks ka Vanakurat ise, ei lase Microsofti suurtel bossidel rahulikult magada ning golfi mängida. Need ahned konkurentidest saatanad istuvad julmalt kukil ja krabavad osa raha, mis peaks Redmond'i arvates ainult Microsofti ettevõttele kuuluma, rõõmsalt endile ning parastavad veel takkaotsa...


...“meile ei ole enam kasulik Windowsit ennast müüa”...“müües tarkvara, saame me vastu ainult raha ja rohkem ei midagi, meile on vaja kliente - täielikult, igaveseks! - kohe tuleb meelde see kui mees ja naine vannuvad altari ees igavest truudust ning armastust, aga aasta-paari pärast ollakse lahus - hea veel kui asi kohtuskäimiste ja üksteisele noa selgalõõmisega ei lõpe. Elu on põnev ja ettearvamatu!


Windows 8 puhul pead esmalt minema üle (upgrade) Windows 8.1 operatsioonisüsteemile (seda saab Windows Store kaudu tasuta teha) ja seejärel installeerima samuti tasuta Windows 8.1 Update versiooni. Alles pärast seda saad Sa Windows 10 süsteemile TASUTA üle minna - Sa pead seda tegema esimese aasta jooksul pärast Windows 10 finaalversiooni väljailmumist (st alates 29.07.15).

Windows XP ja Windows Vista omanikud ei saa tasuta üle minna. Windows XP või Vista süsteemide puhul ei saa automaatselt Windows 10 süsteemile tasuta üle minna. Kuid siin on ka erandid, näiteks kui Sa ostsid Microsoftilt selle '$40 Windows 8 upgrade' litsentsi, mida pakuti mõne kuu jooksul kohe pärast Windows 8 väljailmumist ja kui Sa kasutasid seda litsentsi ning tootevõtit antud kompuutris, siis võid samuti Windows 10 operatsioonisüsteemile TASUTA üle minna.
Windows 10 Home versiooni orienteeruv hind (ERP) saab olema $119 ja Windows 10 Pro orienteeruv hind on $199 - seda siis USA turul. Peale selle pakutakse ka Windows 10 upgrade versiooni (Windows 10 Pro Pack), mis lubab kasutajatel oma Windows 10 Home versioonilt minna üle Windows 10 Pro versioonile, selle hind on siis $99. (Siiski, üks võimalus tasuta Windows 10 saamiseks on ka neil - info.)

Märkus: Et oma Windows 10 Home versioon uuendada Windows 10 Pro versiooniks, tee järgmist: ava Settings äpp, kliki Update and Security kategooriale, kliki vasemal Activation alamkategooriale ja seejärel paremal "Go To Store" nupule ning osta see uuendus (Windows 10 Pro Pack - $99). Pärast ostu vormistamist installitakse Sinu süsteemi vajalikud funktsioonid automaatselt juurde ja Sinu Windows 10 Home pööratakse Windows 10 Pro versiooniks.

Need eelpool toodud $119/$199/$99 ERP hinnad on siis nende kasutajate jaoks, kes lähevad teiselt operatsioonisüsteemilt (näiteks Windows XP või Vista) üle Windows 10 süsteemile või siis neile, kes ei saa või ei taha selle esimese aasta jooksul Windows 10 opsüsteemile üle minna.

Loe ka siin lõpus asuvat "Windows 10 operatsioonisüsteemile TASUTA üleminek (upgrade) pole siiski kõikide jaoks" osa - sealt.
Uuendatud 29.07.2016: Sa võid ka hiljem saada TASUTA Windows 10 (ka pärast seda 29.07.2016 kuupäeva): Windows 7 ja Windows 8/8.1 ettenähtud viisil litsentseeritud ja aktiveeritud koopiate jooksutajad võivad ka hiljem saada selle TASUTA Windows 10 - juhised.
'Windows Insider' programmist osavõtjad: Kõik 'Windows Insider' programmiga liitujad (st Windows 10 siseringi testijad) saavad Windows 10 RTM aktiveeritud aga non-genuine versioonile ka otse üle minna ja seda täiesti TASUTA (enne ja pärast 29.07.15 kuupäeva). Kuid nad ei või pärast 29.07.15 kuupäeva Windows Insider programmist lahkuda ja nad peavad installeerima ka kõik järgmised / uuemad Windows 10 eelvaate versioonid. Kui nad tahavad sealt Windows Insider programmist lahkuda ja saada ka tasuta Windows 10 aktiveeritud ning litsentseeritud koopia, siis peavad nad omama legaalset (genuine) Windows 7 või Windows 8.1 operatsioonisüsteemi (või siis lihtsalt selle tootevõtit) ja minema Windows 10 süsteemile üle ESIMESE AASTA jooksul alates 29.07.15 kuupäevast (antud tähtaega aga võidakse veel ka pikendada). Et lõpetada Windows Insider programmist osavõtt, tee järgmist: käivita 'Settings' äpp, mine seal Update & security -> Windows Update ja kliki 'Advanced options' (Täpsemad suvandid) nupule, seejärel kliki "Get Insider builds" all nupule 'Stop Insider builds' - pilt.

Insiderid võivad pärast Windows 10 eelvaate versioonidele üleminekut teha ka tema puhtaid installeerimisi ja Sinu süsteem jääb endiselt aktiveerituks.


!!! Microsoft "kingib" Windows 10 finaalversiooni kõikidele, kes aga viitsivad 'insider' olla. Ka neile, kes jooksutavad Windowsi piraatkoopiat, Vista või XP operatsioonisüsteemi või kes ei oma ühtegi Windowsit ja kes on ühinenud Windows Insider programmiga, on üks võimalus Windows 10 finaalversiooni saamiseks - loe seda siit lõpust.


Windows XP ja Vista omanikud ei saa tasuta Windows 10 opsüsteemi, ka ei saa seda Windows 7 või Windows 8.1 mittelegaalsete koopiate jooksutajad - sellest üksikasjalikumalt siin lõpus.

EtteotsaKas pärast Windows 10 väljailmumist saab ka ISO faili kätte?

Jah. Sa võid pärast Windows 10 tasuta 'upgrade' installi teha samas masinas igal ajal ka puhta installeerimise. Sa võid ka oma riistvara uuendada, näiteks uue kõvaketta installeerida ja pärast seda saad ikkagi selle allalaaditud ISO faili abil (DVD plaadilt või USB draivilt) teha Windows 10 puhta installeerimise. Selle Windows 10 ISO faili saad kätte ja ka Windows 10 installeerimiseks vajaliku buutiva USB meedia või DVD plaadi saad luua Microsofti enda Media Creation Tool instrumendi abil.
Seega võib oma kõvaketta puhtaks pühkida (formaatida) ja seejärel teha sinna Windows 10 puhta installeerimise. Alates 2015. a. novembri suurest värskendusest (Windows 10 Fall Update ehk November Update) tehti ka ses osas üks väga oluline muudatus, nimelt Sa võid nüüd kohe teha ka Windows 10 puhta installeerimise, Sa ei pea enne oma Windows 7 või Windows 8.1 süsteemi uuendama ('upgrade') Windows 10 versioonini - sellest pikemalt kohe siin edaspidi.

Jah. Sa võid pärast Windows 10 tasuta 'upgrade' installi teha samas masinas igal ajal ka puhta installeerimise.
Uuendatud 13.10.15: Oluliselt uuendatud aktiveerimise meetod: Nüüd võb Windows 10 aktiveerimiseks kasutada ka oma Windows 7, Windows 8 või 8.1 tootevõtit (Product Key) ja seega peaks teadma järgmist:

* Kui Sa installid Windows 10 ja juhul kui teda automaatselt ei aktiveerita (pilt), siis võid sisestada oma Windows 7, Windows 8 või 8.1 tootevõtme, et aktiveerida Windowsi. (Kehtib ka Windows 7, Windows 8 või 8.1 OEM tõõtevõti.)
Lähed Settings -> Update & security -> Activation alla, klikid seal Change Product Key nupule ja sisestad tootevõtme - pilt.

* Nüüd võid ka kohe teha Windows 10 puhta installeerimise (clean install). Sa ei pea enam esmalt uuendama oma olemasolevat legaalset Windows 7 SP1 või Windows 8.1 süsteemi Windows 10 opsüsteemini (upgrade install), et teha seejärel Windows 10 puhast installeerimist. Nüüd võid ka otse teha Windows 10 puhta installi ja aktiveerida ta oma Windows 7, 8 või 8.1 tootevõtmega.

Kuid see muudatus sai tehtud alles alates uuest Windows 10 Preview Build 10565 eelvaate versioonist. See laiale publikule kättesaadav RTM build 10240 versioon ei oma veel seda uuendatud aktiveerimise funktsiooni. Kõikidele kasutajatele saab see uus aktiveerimise meetod kättesaadavaks alates 12.11. 2015 kuupäevast, siis kui ilmub Windows 10 uus kumulatiivne värskendus [Windows 10 Fall Update ehk November Update (koodinimega "Threshold 2")]. Seega pead ootama selle uue värskenduse saabumist, mis toob ka sellesse Windows 10 RTM versiooni täiendatud aktiveerimise vahendi.

Sellise aktiveerimise peamine eelis: Sinu masinas ei pea enam olema Windowsi varasemat versiooni, piisab ainult tootevõtme olemasolust. Näiteks kui Sa teed nüüd esmakordselt Windows 10 Fall Update (Build 10586) puhta installeerimise ja sisestad kohe installi alguses nõutud Windows 7, Windows 8 või 8.1 tootevõtme, siis aktiveeritakse Sinu Win 10 automaatselt. Sa näed 'Settings' äpis Update & Security -> Activation alamkategoorias järgmist pilti, kus "Product Key" järel kirjeldatakse aktiveerimist kui "...with a digital entitlement" ("...digitaalse õigusega") - pilt.

* Sa pead Windows 10 aktiveerimisel kasutama sellesama varasema Windowsi versiooni tootevõtit, millelt Sa Windows 10 versioonile üle tulid, näiteks Windows 7 Home Basic versiooni uuendamisel Windows 10 Home versioonini, pead kasutama oma Windows 7 Home Basic tootevõtit aga Windows 7 Professional versiooni uuendamisel Windows 10 Pro versioonini, pead kasutama Windows 7 Professional tootevõtit. (Windows 8.1 uuendamisel saab kasutada nii Windows 8 kui ka Windows 8.1 tootevõtit.)

* Vanemate masinate puhul, kus OEM Windowsi tootevõtit ei ole BIOS'i juurutatud, tuleb kasutada masina peale või alla kleebitud tootevõtit.

* Kui Sinu OEM seade on uuem ja kui tootevõti on juurutatud UEFI BIOS'i, siis toimub aktiveerimine automaatselt. Näiteks Win 10 installeerimise alguses Sa ei näegi seda tootevõtme sisestamise ekraani vaid Sa satud kohe "license agreement" ekraani.

* Muutunud on ka tootevõtme sisestamise ekraan, kus see endine "Skip" nupp on nüüd asendatud "I don't have a product key" lingiga. Juhul kui Sul Windows 10 installeerimisel / ümberinstallil tootevõtit ei ole, siis klikigi seal sellele "I don't have a product key" lingile ja Sinu Win 10 aktiveeritakse automaatselt - pilt. Kui aga omad tootevõtit või kui tahad kasutada oma Windows 7, Windows 8 või 8.1 tootevõtit, siis sisesta see seal ja kliki Next - pilt.
Puhta installeerimise aktiveerimine: Windows 10 aktiveerimisest üldse ja ka tema puhta installi aktiveerimisest on juttu seal.

Puhta installeerimise võimalused: Sa saad laadida alla ISO faili ja luua tema abil installeerimise meedia - USB draivi ja/või DVD plaadi. Tootevõtit pole vaja ja Windows 10 aktiveeritakse onlainis automaatselt.

Kui Sa muudad oma kompuutri riistvara ja teed pärast seda Windows 10 puhta installeerimise: Kui ütleb üles kompuutri emaplaat ja Sa asendad ta uuega, siis pead oma Windows 10 ise uuesti aktiveerima ning ostma selleks uue litsentsi. See ongi see, mida Microsoft mõtleb siis kui ta ütleb "life of the device". (Märkus: Kompuutri emaplaadi väljavahetamisel võib proovida seda vana telefoni teel aktiveerimise meetodit, ehk läheb läbi? See telefoni teel aktiveerimise meetod jääb alles - seda äärmisteks juhtumiteks.) Sa ei saa oma litsentsi kanda üle uuele seadmele. Kui Sa aga vahetad välja mingi muu riistvara, siis saad teha Windows 10 puhta installeerimise ja Sa ei vaja uut lisentsi.

Märkus: Juhul kui Sa uuendad oma masina riistvara kapitaalselt, siis võib olla tuleb Sul oma Windows 10 telefoni teel uuesti aktiveerida. Windows 10 uuest aktiveerimise meetodist ja litsentseerimisest on rohkem juttu seal.Win 10 puhta installeerimise meetodid. Windows.old (või Windows10Upgrade) kausta kustutamine ja vana traditsiooniline 'Disk Cleanup' utiliit:


Meetod 1
: Ka see Windows 10 'upgrade' install, mis toimub Windows Update kaudu, on põhimõtteliselt samuti puhas installeerimine. Uus Windows 10 installeeritakse otse olemasoleva vana Windowsi peale ja vana Windows (Windows 7 või Windows 8.1 või varasem Windows 10 versioon) pakitakse kokku ning pannakse Windows.old kausta. Windows 10 upgrade installeerimise alguses saad valida, et kas Sinu seadistused, äpid, kasutajaandmed, failid jms tuuakse üle Windows 10 süsteemi või siis tehakse kohe puhas installeerimine. Kui Sinu kõvakettal on vähe ruumi, siis soovitaksin selle Windows.old kausta pärast Win 10 süsteemile üleminekut, ära kustutada.
Ühesõnaga kui Sa teed Windows 10 süsteemile ülemineku (upgrade) installeerimise või hiljem Windows 10 enda ümberinstalleerimise samasse partitsiooni, kus Sul oli ka eelmine Windows, siis pakitakse vana Windows kokku ja ta pannakse Windows.old kausta (C:\Windows.old), mis on üsnagi mahukas - pilt. Juhul kui Sul oli see C:\Windows.old kaust juba olemas, siis võidakse see nimetada ümber C:\Windows.old.000 (vanim Windowsi installatsioon) kaustaks lisaks sellele uuele C:\Windows.old kaustale. Kõige hilisem eelmine Windowsi installatsioon pannakse ikka sinna C:\Windows.old kausta. Windows.old kausta kustutamisest siinsamas edaspidi....Meetod 2: 'Media Creation Tool' — Microsofti ametlik instrument Windows 10 ISO faili allalaadimiseks. Antud meetodit võid kasutada enda juba olemasoleva Windows 10 puhtaks või ümberinstalliks (tootevõtit ei ole vaja sisestada) või siis Win 10 puhtaks installiks sel juhul kui Sa ostsid Windows 10 litsentsi või tema installeerimise meedia (installi käigus pead tootevõtme sisestama). Sa võid selle 'Media Creation Tool' vahendi abil luua buutiva USB mälupulga või siis Windiws 10 installeerimise DVD plaadi, et alustada Windows 10 puhast installeerimist. Peale selle võid tema abil laadida alla ka Win 10 ISO image, et kunagi hiljem seda kasutada: luua temaga buutiv USB meedia; põletada ta DVD plaadile; või lihtsalt mountida see ISO ja käivitada setup.exe, et alustada Win 10 puhast installeerimist olemasoleva Windowsi seest. Sa võid ka selle Windows 10 installeerimiseks loodud USB mälupulga avada Windows Explorer'is ja sealtkaudu sellesama setup.exe faili abil alustada Windows 10 puhast installeerimist. Sellest tuleb pikemalt juttu seal.

Märkus: Seda 'Media Creation Tool' vahendit võib kasutada ka oma legaalse Windows 7 või Windows 8.1 versiooni uuendamiseks otse Windows 10 versioonini (teha upgrde installi) ja sel juhul EI PEA Sa seda tegema 'Windows Update' & 'Get Windows 10' äpi kaudu - valid selles 'Media Creation Tool' esimeses aknas 'Upgrade this PC now' raadionupu ja klikid Next - pilt.Meetod 2A: Ja veel üks Win 10 puhta installi võimalus ja seda juhul kui Sa jooksutad Windows 7 või Windows 8.1 legaalset aktiveeritud versiooni. Antud juhul Sa EI PEAGI enne oma olemasolevalt Windowsilt (Win 7 või Win 8.1) minema üle Windows 10 versioonile, st tegema seda upgrade installi. Laed alla Windows 10 ISO faili, mis vastab Sinu käesolevale Windowsi redaktsioonile (laed alla kas Windows 10 Home või siis Windows 10 Pro ISO faili) või siis lood sellesama 'Media Creation Tool' instrumenti abil Windows 10 installeerimiseks vajaliku buutiva USB draivi. Seejärel teed sellel ISO failili 2x kliki, et teda mountida ("avada") ja teed setup.exe failil 2x kliki, et alustada Win 10 installi. Alternatiivina võid avada selle 'Media Creation Tool' instrumenti abil loodud USB mälupulga ja käivitada sealt selle setup.exe, et alustada Windows 10 installi. Seejärel, kui installi käigus ilmub see "Choose what to keep" aken, siis aktiveeri seal raadionupp 'Nothing' ja kliki nupule Next. Ka sellest tuleb siin lõpus juttu - seal.Meetod 3: Kui Sa juba jooksutad Windows 10 operatsioonisüsteemi, siis võid kasutada ka tema enda 'Reset this PC' vahendit. See uuendatud instrument asub Settings -> UPDATE & SECURITY -> Recovery all, kus klikid parempoolses paanis üleval 'Get started' nupule - pilt. Pärast seda valid 'Remove everything' parameetri ja lähed edasi... - pilt.Kas ma võin Windows 10 uninstallida (desinstalleerida) ja kerida tagasi oma eelmise / vanema Windowsini?

Kui Sa lähed üle Windows 10 operatsioonisüsteemile, siis jäetakse Sinu Windows 8.1 masina taastamise partitsioon (recovery partition) alles. Juhul kui Sa ei ole antud partitsiooni ise kustutanud ja juhul kui Sa ei kasutanud Disk Cleanup utiliiti, et kustutada Windows.old, Windows.~BT ja $Windows.~WS kaustad, siis võid soovi korral oma Windows 8.1 (või Windows 7) süsteemini tagasi kerida. Kui Sa läksid üle uuele Windows 10 süsteemile, siis saad oma eelmisele Windowsi versioonile tagasi kerida "Settings äpp -> Update and Security -> Recovery" alamkategooria kaudu. Sama saad teha ka siis kui Sa uuendasid oma Windows 7 versiooni Windows 10 versioonini. Kuid pea meeles, et seda saab teha ainult ühe kuu (30 päeva) jooksul pärast Windows 10 süsteemile üleminekut. Pärast seda 1 kuud kustutatakse eelmise Windowsi kokkupakitud failid automaatselt (seda aega võib aga ka pikendada). Loe sellest sealt.

!!! Märkus: 02. augustil ilmuva järgmise suure Windows 10 'Anniversary Update' värskendusega lühendatakse seda tagasikerimise aega 10 päevani - pilt ...............................ja........................... pilt.'Disk Cleanup' utiliit ja Windows.old kausta kustutamine:

Et seda Windows.old kausta (või kaustasid) süsteemist kustutada, tee järgmist:

* Tipi Start Menu või Cortana otsingukasti sõnad Disk Cleanup ja seejärel kliki üleval 'Disk Cleanup' lingile - pilt. (Alternatiivina võid ka vajutada Windows + R klahvikombinatsiooni, tippida Run dialoogiaknasse sõna cleanmgr ja vajutada ENTER, et avada sedasama Disk Cleanup utiliiti. Või ava Start Menüü, kliki all vasemal All apps nupule, ava Windows Administrative Tools menüü ja kliki Disk Cleanup kiirkorraldusele - pilt.)

* Veendu, et järgmises aknas oleks valitud C: draiv ja kliki nupule OK - pilt.

* Kliki allpool 'Clean up system files' nupule - pilt.

* Veendu, et järgmises aknas oleks valitud C: draiv ja kliki nupule OK - pilt.

* Kalkuleeritakse... - pilt.

* Kui see Windows 10 versioon töötab rahuldavalt, siis et kustutada Win 10 uuendamise käigus loodud Windows.old kaust [st “Previous Windows Installation(s)”], märgista ta siin Disk Cleanup aknas - pilt. Märgista siin ka kõik muu üleliigne "praht", näiteks 'Temporary Windows installation files' jne. Kuid jäta Disk Cleanup aknas märgistamata ainult see "Windows ESD installation files" kaust (pilt), sest seda ESD kausta (pilt) võib Sul hiljem suurte probleemide korral veel vaja minna kuna ta on vajalik just nende Refresh ..........................ja...................... Reset vahendite kasutamiseks. (Kustuta see ESD kaust ainult siis kui Sinu salvestusruumiga on tõesti kitsas käes.)
Osades süsteemides luuakse upgrde installi ajal ka C:\$GetCurrent kaust - jäta ka see alles - pilt.

Windows 10 'Disk Cleanup' vahend sisaldab selliseid uusi kategooriaid nagu RetailDemo Offline Content ja Windows ESD installation files:

- 'RetailDemo Offline Content' kategooria: Sellega kustutad sisu, mis laeti alla siis kui töötati varjatud "Retail Demo" režiimis. "Retail Demo" režiim aitab Sul müüa ja lukustada kompuutri. Seda režiimi kasutavad aga ka kaupluste jaemüüjad, et demonstreerida klientidele Windows 10 operatsioonisüsteemi. Antud Retail Demo režiimi võib vajadusel sisse lülitada 'Settings > Update & security > Activation' alamkategoorias/lehel ja siis kui Sa klikid seal paremal "Windows" kirjal kiiresti 5 korda. Selle peale ilmub sinna üks aknake, kus klikid nupule 'Change' jne - pilt ...................ja..................... pilt.

TÄHELEPANU! Selle Retail Demo režiimi aktiveerimisel kustutatakse kogu Sinu peronaalne info ja kõik Sinu sätted ning Sinu kompuuter taastatakse tema teha algseadistusteni. Seega kasuta antud režiimi AINULT VAJADUSEL! Seega kui Sa tahad seda Retail Demo kustutada ja vabastada kettaruumi (100 kuni 400MB), siis kasutagi seda Disk Cleanup utiliiti - pilt! Eriti kasulik on see siis kui Sinu portatiivses seadmes on vähe salvestusruumi. Juhul kui Sul tekivad siin 'RetailDemo Offline Content' sisu kustutamisega probleemid, siis mine 'Start > Settings > System > Apps & features' alamkategooriasse ja kliki paremal üleval Manage optional features lingile; seejärel vali uues ekraanis 'Retail Demo Offline Content' ning kliki Uninstall. (Et juba käivitatud demot peatada, peab kasutama ka parooli. Retail Demo Admin kasutajakonto parooliks on trs10, aga selle võib Microsoft tulevikus ka muuta.)

- 'Windows ESD installation files' kategooria: selle kategooria sisu EI TOHIKS kustutada, sest ta on vajalik nende Refresh .....................ja................... Reset vahendite ('Push Button Reset') ja ka muude instrumentide jaoks, mis tegelevad süsteemifailide taastamise- ning parandamisega.

* Kliki 'Delete Files' nupule - pilt.

* Kliki nupule 'Yes' - pilt.

* Ja algabki Windows.old kausta (või kaustade) süsteemist kustutamine - pilt.


Märkus: Näiteks CCleaner tarkvaras on samuti see vanade Windowsi installatsioonide kustutamise võimalus olemas - pilt. Tegelikult kustutatakse see Windows.old kaust ka automaatselt: Kui Sa lähed üle Windows 10 operatsioonisüsteemile, siis jäetakse Sinu Windows 8.1 masina taastamise partitsioon (recovery partition) alles. Juhul kui Sa ei ole antud partitsiooni ise kustutanud, siis võid soovi korral oma Windows 8.1 (või Windows 7) süsteemini tagasi kerida. Kui Sa läksid üle uuele Windows 10 süsteemile, siis saad oma eelmisele Windowsi versioonile tagasi kerida "Settings äpp -> Update and Security -> Recovery" alamkategooria kaudu. Sama saad teha ka siis kui Sa uuendasid oma Windows 7 versiooni Windows 10 versioonini. Kuid pea meeles, et seda saab teha ainult ühe kuu jooksul pärast Windows 10 süsteemile üleminekut. Pärast seda 1 kuud kustutatakse eelmise Windowsi kokkupakitud failid, mida hoitakse selles samas Windows.old kaustas, automaatselt.Uuendatud märtsis 2017: Tulevikus kaotatakse see vana traditsiooniline Disk Cleanup utiliit üldse ära ja tema funktsioonid viiakse üle Settings äpi alla. Ja seda alternatiivset kaasaegsemat Disk Cleanup utiliiti võid juba alates järgmisest suurest "Windows 10 Creators Update" versioonist kasutama hakata - see ilmub välja aprillis 2017. Tulevikus, juhul kui Sa seda vana traditsioonilist Disk Cleanup utiliiti oma Win 10 süsteemist enam ei leia, siis peadki sinna 'Settings > System > Storage' alamkategooriasse/lehele minema ja sealtkaudu alustama oma süsteemi üleliigse prahi eemaldamist - loe sellest rohkem sealt.

Uuendatud juulis 2017: Windows 10 Fall Creators Update (Windows 10 Version 1709) suure värskenduse väljailmumisel saad selle Windowsi eelmise versiooni ja Windows.old kausta kustutada Settings äpi kaudu aga natuke muudetud teel - juhis.Windows10Upgrade kausta kustutamine:

Mõnel juhul kui Sa installeerisid Windows 10 suure globaalse värskenduse, näiteks nagu Windows 10 'Anniversary Update' värskenduse ja tegid seda 'Windows 10 Upgrade Assistant' instrumendi abil, siis luuakse Windows.old kausta asemel hoopis Windows10Upgrade kaust - kaustateele C:\windows10upgrade. See kaust on selleks et juhul kui selle uue suure värskendusega läks midagi nihu, siis võid oma süsteemi kerida tagasi tema eelmise töökorras Windows 10 redaktsioonini. Kui Sinu kõvakettal või SSD kettal või flash salvestusruumis on väga vähe vaba kettaruumi, siis võid selle Windows10Upgrade kausta, mis võib "kaaluda" päris mitu gigabaiti, ära kustutada. Seda ei saa aga selle Disk Cleanup utiliidi kaudu teha.

Juhul kui Sinu värskendatud Win 10 töötab rahuldavalt ja kui Sul on vähe vaba kettaruumi, siis et eemaldada seda Windows10Upgrade kausta, tee järgmist:

* Sisesta Search otsingukasti sõnad Programs and Features ja vajuta ENTER klahvi.
* Keri allapoole kuni leiad Windows 10 Upgrade Assistant kirje, tee sellel paremklõps ja vali ilmuvast kontekstmenüüst käsk Uninstall.
* Kui see uninstallimine õnnestus, siis kustutati automaatselt ka see Windows10Upgrade kaust, mis asus C:\Windows10Upgrade kaustateel.

PS! Sa võid antud kausta (ja ka Windows.old kausta) kustutamiseks kasutada ka näiteks CCleaner tarkvara -......................... pilt. CCleaner programmi kaudu tekib see võimalus ainult siis kui Sul on need Windows.old ja Windows10Upgrade kaustad veel alles. Kui neid kaustasid süsteemis ei ole, siis ei kuvata CCleaner programmi sätetes ka seda "Old Windows Installation" parameetrit.


EtteotsaWindowsi piraatkoopiate omanikud (lõks on üles seatud...):

Ülemineku (upgrade) Windows 10 operatsioonisüsteemile saavad ka need, kes jooksutavad praegu mingit Windowsi PIRAATKOOPIAT. Kuid siin on ka üks "aga", nimelt Sa võid küll oma Win 7 või Win 8 piraatkoopialt minna üle Win 10 süsteemile, aga Sa ei omanda sellega Windows 10 LITSENTSI - st Sinu Windowsi litsentsi staatus ei muutu vaid jääb endiselt "non-genuine" staatuseks. Microsoft ütleb ise selle kohta järgmist:


“The consumer free upgrade offer for Windows 10 applies to qualified new and existing devices running Windows 7, Windows 8.1 and Windows Phone 8.1. Some editions are excluded from the consumer free upgrade - including Windows 7 Enterprise, Windows 8/8.1 Enterprise, and Windows RT/RT 8.1. Active Software Assurance customers in volume licensing have the benefit to upgrade to other Windows 10 enterprise offering.
We have always been committed to ensuring that customers have the best Windows experience possible. With Windows 10, although non-Genuine PCs may be able to upgrade to Windows 10, the upgrade will not change the genuine state of the license. Non-Genuine Windows is not published by Microsoft. It is not properly licensed, or supported by Microsoft or a trusted partner. If a device was considered non-genuine or mislicensed prior to the upgrade, that device will continue to be considered non-genuine or mislicensed after the upgrade. According to industry experts, use of pirated software, including Non-Genuine Windows, results in a higher risk of malware, fraud (identity theft, credit card theft, etc), public exposure of your personal information, and a higher risk for poor performance or feature malfunctions.”Mis saab edasi? Mis juhtub siis kui piraadid ei saa oma Windows 10 süsteemi aktiveerida?

* Sa pead oma Windowsi 30 päeva jooksul aktiveerima, Sind ka teavitatakse sellest perioodiliselt.
* Kui Sa ei aktiveeri Windows 10 opsüsteemi, siis saad pärast seda 30 päevast tähtaega süsteemi sisse logida, aga tema funktsioone vähendatakse.
* Sa saad edaspidi 'Windows Update' vahendi kaudu kätte ainult turvavärskendused / parandused ja ei rohkem midagi muud. Sa ei saa uusi funktsioone / vahendeid ja täiendavaid värskendusi.
* Sa ei saa oma süsteemi personaliseerida (st välimust jms muuta). Ühesõnaga, Sa ei saa 'Settings' äpis mõningaid sätteid muuta: Sa ei saa taustapilti, värviskeeme, Lukustuskuva, teemasid, Start Menüüd, kasutajakontosid, sisselogimise parameetreid jms muuta - pilt .......................ja......................... pilt.
* Sa ei saa Store poele ja ka mõnele muule Microsofti teenusele ligi.

Kuid Sa võid ka aktiveerimata Windows 10-ga teha peaaegu et kõike, sest Windows 10 mitteaktiveeritud versioonil ei ole seega just palju piiranguid. Muus osas töötab see aktiveerimata Windows 10 aga nii nagu seda teeb ka aktiveeritud Windows 10.

Microsoft pakub seega piraatkoopiate omanikele Win 10 süsteemile tasuta üleminekut, aga seejärel "sunnib" neid omandama Windows 10 litsentsi ja seda neile võimalikult mugavamal viisil (varem oli see võimatu). Microsoft ütleb, et litsentsi omandamine saab olema väga lihtne protsess - see käib Windows Store kaudu. Lähed 'Settings -> Update & Security -> Activation' alamkategooria alla, klikid seal Go to Store nupule, esitad oma krediitkaardi andmed, seejärel uuendatakse / värskendatakse Sinu süsteem automaatselt ja voila - loe sellest rohkem sealt.

Märkus: Microsoft lubas non-genuine Windowsite omanikele ka mingit "soodsat diili", aga nüüd pole sellest midagi kuulda - karga aga sinna Store poodi ja osta täislitsents... Võib olla tuleb see soodne diil hiljem? Kuid kas see muudab midagi? Kas miljonid hiinlased ja teiste riikide piraadid lähevad Win 10 süsteemile üle ja ostavad selle "atraktiivse" litsentsi? Minu arvates peaks Microsoft andma seekord kõikidele piraatidele TÄIELIKU AMNESTIA ja andma neile kohe see aktiveerimise võimalus. Edaspidi aga jätkaku siis endiselt seda ranget (või isegi veelgi rangemat) piraatlusvastast poliitikat.

["...või isegi veelgi rangemat piraatlusvastast poliitikat." - mida see tähendab? Mina näeks seda oma vaimusilmas järgmiselt ette: Mööda maailma luusivad ringi Microsofti trusked pesapallikurikatega varustatud nn Windows Genuine-kontrolöride arvukad jõugud. (Nende pesapallikurikatel ilutsevad suured roostevabast terasest "Windows is not Genuine" kirjad - värv või kleebis kuluks pideva tümitamise tõttu ära.)
Teostatakse pistelisi kontrolle, elamute ja töökohtade uksed avatakse jalahoopide või raudkangide abil. Seejärel täituvad haiglad piraatidega, kelle taskutest tolknevad välja kopsaka summaga trahvikviitungid. Ärgu ka Linux'i, Mac OS X, iOS ja Android kasutajad kergendatult hingaku (!), sest just nemad satuvad esmajärjekorras igasugustesse haiglatesse - "kogemata" või siis "eksituse" tõttu...]

Veel lisaks: Alates Windows 7 operatsioonisüsteemist on seda piraatlusvastast võitlust isegi pehemendatud. Juhul kui Sa kasutad Windowsi 'non-genuine' koopiat, siis näed Sa iga tund ühe korra seda alltoodud Microsofti "paha" teadet:

non-genuine


See teade informeerib Sind sellest et Sa kasutad mittelegaalset Windowsi ja et Sa pead ta aktiveerima. Sinu töölaud läheb iga tunni järel mustaks, st töölaua tustapilt kaob ja isegi kui Sa paned oma "tapeedi" tagasi, siis läheb Sinu töölaud ikkagi mustaks. Taoline 'non-genuine' sõnum ilmub ka Sinu ekraanile ja isegi ka süsteemi sisselogimisel. Sa saad kätte küll kõik turvavärskendused, aga Sa ei saa Windows Update kaudu täiendavaid / valikulisi ("Optional") värskendusi. Windows 8 / 8.1 puhul ei saa ka muuta mõningaid personaalseid seadistusi (sätteid), näiteks Sa ei saa muuta Start ekraani tausta.
See kõik kõlab väga solvavalt, aga Sa võid jätkata oma tööd tavalisel viisil. Sa võid oma kompuutri kasutamist jätkata, kõik rakendused funktsioneerivad endiselt ja nad töötavad normaalses režiimis. Sind "ei aeta kompuutri juurest eemale..."Windows 10 jääbki viimaseks versiooniks ("Windows Ilma Versioonideta") ja mingeid uusi väljalaskeid, näiteks nagu Windows 11, 12 jne, enam ei ilmu.

EtteotsaWindows 10 süsteemile ülemineku (upgrade) teed ja stsenaariumid. 'Get Windows 10' rakendus/äpp (Win 10 täienduse reserveerimine):

Windows 10 operatsioonisüsteemile saab üle minna nii ISO image kui ka Windows Update vahendi kaudu. Kui Sa kasutad legaalset (genuine) Windows 7 SP1 või Windows 8.1 versiooni, siis võid Windows 10 süsteemile üle minna kas ISO või siis Windows Update abil. Kõikide teiste variantide puhul saab kasutada ainult ISO faili. Nutitelefonide puhul (Windows Phone 8.1 süsteemiga) saad üle minna loomulikult ainult Windows Update vahendi kaudu:

Windows 10 süsteemile ülemineku variandid


Seega Windows 7 RTM, Windows 8 ja Windows 8.1 RTM versioonid nõuavad üleminekuks ISO faili, mida võib kasutada DVD plaadi või USB draiviga - käivitad nendelt setup.exe: Ka Windows XP ja Windows Vista omanikud peavad Win 10 süsteemile üleminekuks kasutama ISO faili ning nemad seda tasuta teha ei saa.

Selle Windows 10 ISO faili saad kätte ja ka Windows 10 installeerimiseks vajaliku buutiva USB meedia või DVD plaadi saad luua Microsofti enda Media Creation Tool instrumendi abil.Windows 7 / Windows 8.1 versioonide ülemineku teed Windows 10 operatsioonisüsteemile:


• Windows 7, Windows 8.1 ja Windows Phone 8.1 kvalifitseeritud seadmete omanikud saavad esimese aasta jooksul tasuta üle minna. Kui selle esimese aasta jooksul üle ei minda, siis tuleb edaspidiste värskenduste kättesaamise eest ka maksma hakata! Üleminkul (upgrade) SÄILITATAKSE nende peronaalsed failid, rakendused ja sätted/seadistused.

• Windows 7 Starter, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Premium ja Windows 8.1 seadmed võivad minna üle Windows 10 Home versioonile.

• Windows 7 Professional, Windows 7 Ultimate ja Windows 8.1 Pro / Windows 8.1 Pro for Students seadmed saavad Windows 10 Pro.

• Windows Phone 8.1 saab üle minna Windows 10 Mobile versioonile.

• Kui üleminek / värskendamine (upgrade) tehakse esimese aasta jooksul, siis antud seade saab edaspidi kõik värskendused tasuta ja seda antud seadme eluea jooksul.

• Selle alla ei kuulu Windows Enterprise ja RT seadmed.

• Tasuta Windows 10 upgrade tuleb Windows Update kaudu ja seda nii nagu seda tehakse praegu ka Windows Insider programmiga liitujate puhul.


Upgrade matrixKui üleminek Windows 10 süsteemile on juba tehtud, siis saab kasutada ka Reset või Refresh vahendeid, et anda oma süsteemile uus elu.


Windows 7 ja Windows 8.1 jooksutajad said viimati ka ühe värskenduse (KB3035583), mis kirjeldab end järgmiselt: "This update enables additional capabilities for Windows Update notifications when new updates are available to the user. It applies to a computer that is running Windows 8.1 or Windows 7 Service Pack 1 (SP1)." Üsna vähe õeldud, aga XML fail, mis installiti antud värskendusega, sisaldab väga tähtsat infot ühe programmi (GWXUXWorker.exe) kohta, mida kutsutakse GWX: Get Windows 10. Ka selle värskendusega kaasatulnud enamik faile sisaldavad samuti kolmetähelist akronüümi GWX ja kui uurida asja lähemalt, siis saab selgeks, et GWX on lühend "Get Windows 10" jaoks.
See värskendus loob ka neli planeeritud ülesannet, et teostada üleminekut (upgrade) Windows 10 opsüsteemile. Ja GWX kaust sisaldab XML faili, mis kirjeldab selle tegevuskava erinevaid faase - üks väike osa sellest XML failist:

<Upgrading>false</Upgrading>
<DownloadInProgress>false</DownloadInProgress>
<DownloadComplete>false</DownloadComplete>
<ReadyForSetup>false</ReadyForSetup>
<SetupInProgress>false</SetupInProgress>
<SetupComplete>false</SetupComplete>
</Phase>
-<Phase name="AnticipationUX">
<AntUXProcess>true</AntUXProcess>
<TrayIcon>true</TrayIcon>
<Advertisement>true</Advertisement>Näiteks esimene "Anticipation UX" faas annab selles XML failis mõista, et Windows 7 või Windows 8.1 jooksutaja ekraanile hakkavad ilmuma teated ja esimene nendest on umbes järgmise sisuga "Windows 10 tuleb. Ole valmis!" (või "Windows 10 tuleb. Satu paanikasse!"). Järgmised faasid on siis Reservation Page, Upgrading, Download In Progress, Download Complete, Ready for Setup, Setup in Progress ja Setup Complete.
Siin ei ole mingeid varjatuid "nõkse" ja ilma kasutaja selgesõnalise nõusolekuta ei saa seda uuendamisprotsessi alustada, sest kasutajal tuleb vähemalt ühe (võib olla ka mitme) litsentsiga nõus olla ning enne tema klikkimist edasi ei minda. Ega Sa ei pea sellele Win 10 süsteemile sundkorras üle minema. Sa võid oma Windows 7 või Windows 8.1 opsüsteeme ka edasi kasutada, millede tugi kestab vastavalt siis 2020 ja 2023. aastani.

See KB3035583 värskendus on Windows 7 jaoks veel "Optional update" (Windows 8.1 jaoks on ta "Recommended"). Kuna osa kasutajaid ei uurigi Windows Update aknas seda 'Optional Updates' sektsiooni, siis ei näe nad ka neid Windows 10 kohta käivaid teateid enne kui Microsoft siirdab selle värskenduse "Recommended" kategooria alla.Windows 10 tasuta kättesaamise reserveerimine - 'Get Windows 10' rakendus/äpp:

Sa võid tasuta Windows 10 upgrade ka eelnevalt reserveerida ja seda Get Windows 10 äpi kaudu. See Windows 10 täienduse (ülemineku) reserveerimine ei ole kohustuslik, aga sel on ka omad eelised. Nimelt juhul kui Sa tellid selle tasuta Win 10 koopia eelnevalt ära, siis laetakse kogu "kupatus" varem alla. Ja alates 29. juulist alustatakse varem või hiljem Sinu tasuta Windows 10 installeerimist ilma et Sa peaksid ootama ära ligi 3 GB setup failide allalaadimise. (Sa võid oma reserveeringu hiljem igal ajal ka tühistada.)

See Win 10 kättesaamise reserveerimise protsess peaks välja nägema järgmine, aga Sinu süsteemi puhul võid näha ka teisi aknaid: Kõigepealt ilmub ekraani allaäärde tegumirea paremasse otsa Windowsi logoga ikoon. (Sul peab eelnevalt olema Windows Update kaudu installeeritud ka see KB3035583 värskendus). Et seda Windows 10 tasuta koopiat eelnevalt reserveerida, tee järgmist:

1) Kliki sellele väiksele Get Windows 10 äpi ikoonile:

mmm


2) Kliki ilmuvas aknas 'Reserve your free upgrade' nupule. (See 'Get Windows 10' rakendus sisaldab tegelikult 6 informatiivset lehte ja igal lehel on ka see 'Reserve your free upgrade' nupp. Kui Sa klikid sellele nupule, siis laetakse need vajalikud Win 10 setup failid automaatselt ka alla - niipea kui see võimalik on - Sa ei pea seda ise käsitsi tegema ja oma aega raiskama.)

Kliki ilmuvas aknas “Reserve your free upgrade” nupule


3) Sa võid sisestada ka enda email aadressi, et Sind teavitataks ka emaili teel Windows 10 installeerimiseks valmisolekust. Sa saad teavituse alles siis kui Win 10 installeerimise failid on Sinu kompuutrisse alla laetud. Teade palub Sul installeerida Windows 10 ja Sa võid valida kas seda tehakse kohe või siis hiljem Sinule sobival ajal.

Sisesta enda email aadress ja kliki 'Send Confirmation' nupule


Kõik. Sa võid sellesama Windowsi logo kaudu oma eeltellimuse igal ajal ka tühistada. Käivitad selle 'Get Windows 10' äpi uuesti, klikid tema vasemas ülanurgas "hamburger-stiilis" kolme joonega nupp nupule ja valid avanevast menüüst "View confirmation" parameetri. Seejärel kliki "Cancel reservation" lingile.

4) Kui Windows 10 kättesaamise aeg on saabunud, siis Sind teavitatakse sellest ja kui oled nõus, siis alustatakse kohe ka seda upgrade installeerimist.


!!! Kuid Sinu süsteemi puhul võib see Windows 10 tasuta kättesaamise reserveerimise protsess näha välja natuke teisiti ja ka see 'Get Windows 10' äpi aken võib olla teine - see sõltub Sinu legaalse Windowsi versioonist - toon ka paar näidet:

* Näide Windows 8.1 Pro operatsioonisüsteemist, kus see broneerimine tehti ka ära: pilt,....................... pilt,........................... pilt ...........................ja.................... pilt. Ja mõne aja pärast Windows 10 reserveerimist nähti selliseid aknaid: pilt ............................ja................ pilt. Märksa hiljem, juuli lõpus, klikkides all tegumirea paremas otsas sellele samale 'Get Windows 10' äpi ikoonile, nähti aga juba sellist (õiget) akent - pilt. Eelmises aknas klikiti 'View report' lingile ja seejärel võib näha, et antud kompuuter sobib Windows 10 jaoks - pilt. Kui Sinu Windows vastab kõikidele nõuetele, siis pead Sa hiljem 'Windows Update' aknas nägema ka Windows 10 eelvaate ehk testversioonile ülemineku pakkumist, ma ei soovita seda teha, sest kohe juuli lõpus ilmub ka Win 10 finaalversioon. Et aga näha ja installida teisi vajalikke värskendusi, kliki seal 'Show all available updates' lingile - pilt. Seejärel näed "Important" värskenduste all ka seda Windows 10 eelvaate versiooni 'upgrade' värskendust - pilt. Seejärel et sellest Win 10 pakkumisest ka edaspidi lahti saada, korista tema ees asuvast ruudust linnuke ära, tee antud värskendusel paremklikk ja vali ilmuvast kontekstmenüüst käsk 'Hide update' ning ta muutub halliks - pilt. Pärast seda pane linnuke nende tähtsate värskenduste ruutudesse, mida Sa soovid installeerida; seejärel kliki vasemal "Optional" nupule ja märgista ka seal soovitud värskendused ning siis kliki nupule 'Install' - pilt.

Märkus: Sa võid hiljem suvalise varjatud värskenduse soovi korral jälle taastada (peidust välja tuua) ja installeerida. Ava Windows Update vahend ja kliki vasemal 'Restore hidden updates' lingile - pilt. Seejärel pane vajaliku värskenduse ette linnuke ja kliki all 'Restore' nupule - pilt.

* Näide Windows 7 süsteemist, kus reserveerimist veel ei alustatud: pilt,............................... pilt,............................ pilt .....................ja.................... pilt. Ka Windows 7 puhul pakutakse tema Windows Update vahendis seda Windows 10 broneerimist, võid ta nupu 'Broneeri' abil siin broneerida või siis mitte seda teha. Et näha ka muid saadaolevaid värskendusi, kliki seal allpool "Kuva kõik saadaolevad värskendused" lingile - pilt. Seejärel märgista vajalikud värskendused ja kliki all OK ning pärast seda 'Install' - pilt. Kui Sa olid selle Windows 10 finaalversiooni juba ära broneerinud ja kui seejärel pakutakse tema eelvaate versiooni allalaadimist ning installeerimist, siis ära seda tee vaid tegutse nii nagu siin kohe eelpool Windows 8.1 puhul tehti.

Ja veel üks pilt 'Get Windows 10' äpi avaaknast, kus see reserveerimine oli juba ära tehtud (võetud Win 7 Pro süsteemist) - pilt.

Ka järgmine pilt näitab, et Win 7 opsüsteemis on see broneerimine juba tehtud - pilt.


See "Get Windows 10" äpp on puhtalt soovituslik, Sa ei pea temaga "jändama". Kui Sa seda äppi ei kasutagi, siis saad oma tasuta Windows 10 ikkagi kätte ja seda otse Windows Update kaudu - alates 29. juulist. Need, kes broneerisid eelnevalt Windows 10 süsteemile ülemineku, võivad oma kettal, kuhu on installeeritud käesolev Windows (legaalne Windows 7 SP1 või Windows 8.1), näha alates 27. juulist kahte varjatud $windows.~BT ja $Windows.~WS nimelisi kaustasid, mis ongi siis ette nähtud uue Windows 10 paigaldamiseks. Sinna C:\$Windows.~WS kausta laaditakse siis alla kõik Windows 10 installeerimiseks vajalikud failid (Windows 10 setup failid) - pilt. Need $windows.~BT ja $Windows.~WS kaustad on süsteemikaustad ja vaikimisi varjatud ning kui Sa neid ei näe, siis aktiveeri Windows Explorer akna kaudu 'Folder Options' dialoogiaknas see 'Show hidden files and folders' (või siis 'Show hidden files, folders, and drives') raadionupp - pilt. Windows 10 setup failid hõivavad umbes 3-4 GB kettaruumi ja seda sõltuvalt kättesaadava Windows 10 versioonist ning tüübist (32-bit või 64-bit).Kui Sa ei näe oma tegumireal seda "Get Windows 10" ikooni või kui antud äpi avamisel näed tühja akent, siis võib selleks olla mitu põhjust:

- Sinu seade EI jooksuta Windows 7 (SP1) või siis Windows 8.1 operatsioonisüsteemi.

- Sinu süsteemi pole seda nõutud KB3035583 värskendust installeeritud (või Sinu kompuutris on automaatse värskendamise vahend välja lülitatud).

- Sinu seadmes jookseb Windows 7 Enterprise, Windows 8/8.1 Enterprise või Windows RT/RT 8 operatsioonisüsteem, mis ei kuulu selle tasuta pakkumise alla. [Selgitus Windows RT/RT 8 operatsioonisüsteemi asjus: ARM (NVIDIA, Qualcomm ja TI) SoC arhitektuuriga tahvelarvutites ja ka muudes seadmetes jookseb Windows 8 spetsiaalne ning täiesti uus ja erinev väljalase, mille nimeks on Windows RT ("Runtime") - see ei ole enam päris Windows 8. Windows RT operatsioonisüsteem on Windows 8 piiratud versioon, mis jookseb ainult ARM-põhistes seadmetes, mitte aga traditsioonilistes kompuutrites. Windows RT ei ole kompuutri operatsioonisüsteem. Windows RT on operatsioonisüsteem, mis on ette nähtud mobiilseadmete jaoks (näiteks tahvelarvutitele).]

- Sinu kompuuter jooksutab non-genuine Windowsit - st Windowsi piraatkoopiat - ah-haa, vahele jäid - kohe tulevad käeraudade ja nuiadega kohtutäiturid!

- Sinu kopmuuter pole Windows 10 jaoks sobiv.!!! Windows 10 Pro Insider Preview test-versiooni jooksutajad ei saa seda 'Get Windows 10' äppi ja neil ole seda üleminekut Windows 10 RTM versioonile vaja reserveerida. RTM saab neile kättesaadavaks kohe pärast selle väljalaskmist, st 29.07.15Kui Sinu masin ja Windows vastab eeltoodud nõuetele, aga ikkagi ei ilmu see 'Get Windows 10' ikoon või kui Windows 10 installatsiooni allalaadimine ei alga (või kui Win 10 upgrde install ei õnnestu, näiteks jääb kusagil toppama...):

Proovi sel juhul järgmisi meetodeid:

- Kui Sa saad Windows 10 upgrde installi ajal "Something happened" veateate (pilt), siis proovi järgmist: Ühenda oma kompuutrist lahti KÕIK "üleliigsed" välised seadmed (printer, teine monitor, välised kõvakettad, mälupulgad jne) ja jäta ühendatuks ainult üks monitor, hiir, klaviatuur ning ruuter/modem. Veendu, et Sul oleks alla laetud ja installitud KÕIK värskendused (Windows 7 või Windows 8.1 omad). Uuenda oma seadmete draiverid. Peata kõikide kolmandate osapoolte antiviiruste ja tulemüüride töö (juhul kui need on Sul installeeritud). Lae alla ja käivita adminõigustega 'Windows Update Troubleshooter' (sobib nii Win 7 kui ka Win 8.1 jaoks). Kui midagi ei aita, siis uuenda oma käesolev süsteem Windows 10 versioonini kas buutiva Win 10 DVD-plaadi või siis mälupulga abil - juhis (ühesõnaga kasuta 'Media Creation Tool' instrumendi abi).

- Vajuta Windows + R klahvikombinatsiooni, tipi või kopeeri siit Run dialoogiaknasse C:\Windows\System32\GWX ja vajuta ENTER. Seejärel käivita GWX.exe fail.

- Uninstalli ja seejärel installeeri see KB3035583 värskendus Windows Update vahendi kaudu uuesti ning tee kompuutri restart (juhis tema uninstallimisest siin allpool).

- Veendu, et Sinu süsteemis oleks olemas ka KB2952664 (Windows 7 SP1) või siis KB2976978 (Windows 8.x) värskendus - kui ei ole, siis installeeri see Windows Update kaudu. Pärast seda käivita uuesti Compatibility Appraiser. See tehakse ka päeva jooksul automaatselt või siis tee seda ise käsitsi (soovitatav): ava adminõigustega 'Command Prompt' (cmd.exe), tipi tema käsureale schtasks.exe /Run /TN "\Microsoft\Windows\Application Experience\Microsoft Compatibility Appraiser" ja vajuta ENTER; selle käsu täitmine võib võtta kusagil 10 minutit aega ja kui see on valmis (pilt), siis tee kompuutri restart ning ava see 'Get Windows 10' äpp uuesti.


- Ava adminõigustega 'Command Prompt' konsool, tipi tema käsureale wuauclt.exe /updatenow käsk ja vajuta ENTER. Umbes viie minuti pärast peaks asi korras olema, ava Windows Update aken ja kontrolli järgi...

- Ava C:\Windows\SoftwareDistribution\Download kaust ja kustuta selle seest kõik kaustad ning failid; seejärel käivita adminõigustega 'Command Prompt' (cmd.exe), tipi selle käsureale wuauclt.exe /detectnow käsk, aga ära veel ENTER klahvi vajuta vaid jäta see Command Prompt konsooli aken lahti / ootele; nüüd ava Windows Update aken ja kliki seal 'Check for updates' nupule ning mine jälle tagasi sinna lahtijäetud Command Prompt aknasse ja käivita see wuauclt.exe /detectnow käsk ehk vajuta ENTER klahvi.

- Näiteks kui Sa alustasid edukalt Windows 10 upgrade installi, aga seejärel jääb ta kusagil toppama (hangub), näiteks võib see juhtuda siis kui installi mustas ekraanis see installeerimise protsessi kuvav sinine ring hangub kusagil 30-39% juures või kui dünaamiliste värskenduste allalaadimine hangub kusagil 96% juures või uuendusinstalli lõpupoole ilmub "It’s taking a bit longer than usual to set up your device, but it should be ready soon..." kiri ja seejärel aga ei juhtu tükk aega midagi. Sel juhul soovitan oodata, oodata seni kuni protsess lõppeb! Soovitan enne upgrade installi alustamist eemaldada ka kõik välised USB seadmed - ühendada need kompuutrist lahti (seda tuleks ka lisamonitoridega teha).

- Kui Sa kasutad Windows 10 süsteemile üleminekul Windows 10 Media Creation Tool instrumenti ja kui Sulle ilmub üleminekul 'Modern Setup Host has stopped working' veateade (pilt): Modern Setup Host ehk SetupHost.exe on ise-end-lahtipakkiv arhiiv ja installeerija ning ta asub C:\$Windows.~BT\Sources\ kaustas. Ta käivitatakse kui planeeritud ülessanne iga kord kui Sa logid süsteemi sisse. Teda on ka siis vaja kui Sa alustad Windows 10 versioonile ülemineku protsessi. Sellise veateate ilmumise puhul proovi järgmist [need alltoodud juhised võivad ka Windows 10 upgrade installi muude probleemide puhul aidata]:

* Peata kõikide kolmandate osapoolte antiviiruste ja tulemüüride töö (juhul kui need on Sul installeeritud);
* Veendu, et Sul oleks kõvakettal piisvalt vaba ruumi (vähemalt 20 - 25 GB);
* Ühenda oma kompuutrist lahti KÕIK "üleliigsed" välised seadmed (printer, teine monitor, välised kõvakettad, mälupulgad jne) ja jäta ühendatuks ainult üks monitor, hiir, klaviatuur ning ruuter/modem;
* Seejärel tee kompuutri Puhas Buutimine (Clean Boot): Vajuta Win+R klahvikombinatsiooni, tipi Run dialoogiaknasse msconfig käsk ja vajuta ENTER; seejärel aktiveeri General vahelehes 'Selective startup' raadionupp, korista linnuke ruudust 'Load startup items' ära ja veendu, et 'Load system services' ning 'Use original boot configuration' kontrollrutudes oleksid linnukest; lõpuks kliki nupule 'Apply', aga jäta aken avatuks - pilt. Pärast seda ava sealsamas 'Services' vaheleht, pane allpool linnuke 'Hide all Microsoft services' kontrollruutu, siis kliki nupule 'Disable all' ja lõpuks kliki Apply/OK nupule - pilt. Tee kompuutri restart. Juhul kui asi sai korda, siis on hea, aga kui ei saanud, siis korista 'General' vahelehes ka selle 'Load system services' ruudust see linnuke ära ja kliki Apply/OK nupule ning tee kompuutri restart. Hiljem ava uuesti seesama 'System Configuration' aken ja taasta kõik endised seaded.
* Muuda ekraani keelt ja vali selleks English (United States) - pilt. Pane ka 'Location' parameetriks 'United States' - pilt. Ja 'System Locale' parameetriks vali 'English (United States)' - pilt. Vaata kas aitab? Hiljem võid need endised sätted tagasi panna...
* Ava C:\Windows\SoftwareDistribution\Download kaust ja kustuta selle seest kõik kaustad ning failid; seejärel käivita adminõigustega 'Command Prompt' (cmd.exe), tipi selle käsureale wuauclt.exe /updatenow käsk ja vajuta ENTER. Seejärel tee kompuutri restart ja alusta uuendamisprotsessi otsast peale.


Märkus: Arvesta sellega, et kõik ei saa kohe 29.07.15 kuupäeval oma Windows 10 installeerimisfaile kätte vaid seda pakutakse "lainetena" järk-järgult ja Sinu järg võib kätte jõuda alles mõnda aega hiljem (isegi nädalaid hiljem). Aega on, kuhu kiirustada, Windows 10 saab tasuta kätte tervelt ühe aasta jooksul. Kui Sul tekib selle Windows 10 kättesaamisega ikkagi probleeme ja kui need ülalloetletud soovitused ei aita, siis kasuta alternatiivina märksa mugavamat 'Media Creation Tool' instrumenti, aga seda tee ka alles mõnda aega hiljem - juhis siin allpool.Kas seda versiooniuuendust broneerida ja kas üleüldse hankida seda tasuta Windows 10 operatsioonisüsteemi? Mina isiklikult soovitan, aga eks igaüks otsustab ise. Ja meenutuseks: Ma ei ole Microsofti reklaamiagent ja suur fänn, ma ei saa siinse kodulehe eest ei neilt ega ka teistelt ühtegi senti. Vastupidi, maksan ise peale (kodulehe majutamise ja domeeni eest) ja kulutan oma õllejoomisest vabaksjäänud aega siinse materjali ülespanemiseks. Olgu see minu mikroskoopiliseks panuseks inimeste abistamisel :)Kontrolli enne Windows 10 süsteemile üleminekut ka 'upgrade' installil tekkida võivaid probleeme:

Kui Sinu kompuutri riistvara ei sobi Windows 10 opsüsteemile üleminekuks, siis seda "Get Windows 10" äpi ikooni ei ilmugi alla tegumireale. Kui ta ilmub, siis on üldjoontes kõik korras, aga üleminekul võivad siiski tekkida ka mõned väiksemad probleemid. Et neid probleeme juba varakult näha, tee järgmist:

1) Tee all tegumireal sellel 'Get Windows 10' ikoonil paremklikk ja vali ilmuvast kontekstmenüüst käsk 'Check your upgrade status'.

2) Ilmub 'Get Windows 10' äpi aken, kus ava paremas ülanurgas selle "hamburger-stiilis" kolme joonega nupp nupu kaudu tema rippmenüü (pildil on ta tähistatud punase number 1-ga). Seejärel kliki 'Check your PC' ( tähistatud number 2-ga):

Seejärel kliki 'Check your PC' ( tähistatud number 2-ga)


3) Vaata potentsiaalsete ühildumise probleemide loetelu. See loetelu sisaldab eraldi seadmete ja äppide kategooriaid.Kui Sa ei soovi Windows 10 versioonile üle minna. Kuidas sellest 'Get Windows 10' ikoonist ja Windows 10 "saabumise" teavitamisest JÄÄDAVALT (või AJUTISELT) lahti saada?

Microsofti kasutab nüüd üsna agressiivset Windows 10 pealesurumise poliitikat, kus Windows 8.1 ja Windows 7 kasutajatele laetakse vaikselt ning nende teadmata alla Windows 10 installeerimise failid (KB3035583 värskenduse abil ja nendesse varjatud $windows.~BT ning $Windows.~WS kaustadesse). Seda tehakse ka nende kasutajate puhul, kes eelnevalt ei reserveerinudki tasuta Windows 10-le üleminekut ja võib olla ei soovigi seda teha. Vähe veel sellest, alates dets. 2015 ilmuvad Windows 8.1 ja Windows 7 kasutajate ekraanidele juba sellised "Get Windows 10" aknad (st Win 10 agressiivsed pakkumised), kus on siis ainult kolm valikuvõimalust:

* Kas uuendad kohe oma süsteemi Windows 10 versioonini (nupp 'Upgrade now').
* Kas lubad Windows 10 allalaadimise ja installi alustamise hiljem (nupp 'Start download, install later').
* Või klikid paremal ülanurgas sellele punasele X nupule, et sulgeda antud aken ja loobuda sellest pakkumisest (sellele variandile ei oskagi mõned kasutajad tähelepanu pöörata).Märkus: Mõned Windows 8.1 ja Windows 7 kasutajad võivad saada isegi sellise "Get Windows 10" akna, kus on ainult kaks valikuvõimalust: nupp 'Upgrade now' või siis klikkida paremal ülanurgas sellele punasele X nupule - pilt.


Et nüüd sellest Windows 10 pakkumisest kas AJUTISELT või siis JÄÄDAVALT lahti saada, tee järgmist:


Esimene ja natuke tülikam meetod: Kui Sa ei taha sellest Windows 10 opsüsteemist midagi kuulda ja kui Sa tahad nendest tema "suurest saabumise" teavitamistest lahti saada, siis ära installeerigi seda KB3035583 värskendust. Juhul kui ta on juba Sinu süsteemi alla laetud ja installitud, siis uninstalli ta:

1) Ava Control Panel, kliki seal "Programs" kategooria all Uninstall a program lingile ja seejärel kliki vasemas paanis View installed updates lingile;
2) Otsi see KB3035583 värskendus üles, märgista ta ja kliki üleval nupule Uninstall.

3) Seejärel tee kompuutri restart, see ümberkonfigureerimine ja restart võtavad kusagil 30-40 minutit (!) aega - ole kannatlik. Kui valmis, siis ava uuesti see Windows Update vahend ja otsi uusi värskendusi. Seejärel pakutakse jälle selle KB3035583 värskenduse installi, varja/peida see värskendus nüüd ära nii nagu siin eelpool nendest ebasoovitavate värskenduste varjamisest juttu oli. Näide selle KB3035583 värskenduse ärapeitmisest - pilt.

4) Need, kes broneerisid eelnevalt Windows 10 süsteemile ülemineku ja ka kõik teised, võivad oma kettal, kuhu on installeeritud käesolev Windows (legaalne Windows 7 SP1 või Windows 8.1), näha alates 27. juulist kahte varjatud $windows.~BT ja $Windows.~WS nimelisi kaustasid, mis ongi siis ette nähtud uue Windows 10 paigaldamiseks. Sinna C:\$Windows.~WS kausta laaditakse siis alla kõik Windows 10 installeerimiseks vajalikud failid (Windows 10 setup failid) - pilt. Need $windows.~BT ja $Windows.~WS kaustad on süsteemikaustad ja vaikimisi varjatud ning kui Sa neid ei näe, siis aktiveeri Windows Explorer akna kaudu 'Folder Options' dialoogiaknas see 'Show hidden files and folders' (või siis 'Show hidden files, folders, and drives') raadionupp - pilt. Windows 10 setup failid hõivavad umbes 3-6 GB kettaruumi ja seda sõltuvalt kättesaadava Windows 10 versioonist ning tüübist (32-bit või 64-bit). Nüüd kontrolli ka seda et kas Sinu C: draivi juurkaustas on sellised varajatud kaustad nagu $windows.~BT ja $Windows.~WS ning kui on, siis kustuta need Disk Cleanup utiliidi abil.Teine, lihtsam ja väga efektiivne meetod: Kasuta 'GWX Control Panel' programmi, millest tuleb siin kohe allpool ka juttu.Kui Sa ikkagi soovid Windows 10 süsteemile üle minna, aga teha seda kunagi hiljem. Kuidas sellest 'Get Windows 10' ikoonist, Windows 10 "saabumise" teavitamisest ja Windows 10 süsteemile uuendamisest kas AJUTISELT või siis JÄÄDAVALT lahti saada?

Kasuta selleks väga head ja efektiivset GWX Control Panel (endise nimega GWX Stopper) tasuta programmi. 'GWX Control Panel' programmi abil saad selle all tegumireal asuva "Get Windows 10" äpi ikooni ja tema tüütud väljakargavad teavitamised ajutiselt või jäädavalt eemaldada. GWX Stopper tarkvara on turvaline ja lihtne kasutada ning tema abiga saad siis kui Sa oled Windows 10 versioonile üleminekuks valmis, jälle selle "Get Windows 10" äpi ikooni ja tema teavitamised uuesti taastada.

Alates novembris 2015 saabuvast suurest globaalsest Windows 10 Fall Update värskendusest (koodinimega Threshold 2) ja 2016. aasta algusest saab selle Windows 10 süsteemile ülemineku pakkumise "reserveerimise" aeg läbi. Kuni siiani pakuti Windows 10 versioonile üleminekut Windows Update vahendis kui "Optional Update" värskendust, aga alates 2016. a. viiakse see pakkumine seal üle "Recommended Update" kategooria alla. Seega, kui Windows 7 .................või........................ Windows 8.1 jooksutajatel on pandud see Windows Update vahend automaatsele režiimile ("Install updates automatically"), siis laetakse Windows 10 installeerimise failid vaikimisi alla (juhul kui seda juba varem tehtud ei oldud) ja alustatakse automaatselt Windows 10 installeerimist. Kuid see ei tähenda seda et kui Sa ärkad näiteks 1. jaanuaril 2016 üles, käivitad kompuutri ja avastad, et Sinu Windows 7 (või Windows 8) on salaja asendatud Windows 10 süsteemiga. Windows 10 installeerimise alustamiseks küsitakse ka Sinu luba ja Sa võid selle kohe alguses ka katkestada. Seejärel võid antud värskenduse näiteks varjata - loe sellest edasi sealt.

Detsembris 2015 ilmus ka GWX Control Panel (endise nimega GWX Stopper) uuendatud ja efektiivsem versioon 1.6 - allalaadimine - seal:

GWX Control Panel (endise nimega GWX Stopper)


Mida see 'GWX Control Panel' programm teeb?

• Eemaldab alt tegumirealt selle tüütu "Get Windows 10" ikooni.
• Takistab Windows Update vahendil Sinu kompuutri uuendamist Windows 10 versioonini.
• Takistab Windows 10 installeerimisfailide salaja allalaadimist.
• Tuvastab ja eemaldab varjatud Windows 10 installeerimisfailide, mis olid juba Sinu kompuutrisse alla laetud, eemaldamise.
• Täiendavalt monitoorib ka Windows 10 seotud mittesoovitavate failide ja sätete olemasolu. (Uus versioon 1.6.)

• Kasuta selle kasutajaliideses ka seda "Display the User Guide" nuppu, et antud vahendist rohkem selgust saada.


Kui Sa oled kunagi hiljem TASUTA Windows 10 versioonile üleminekuks valmis, siis käivita uuesti see 'GWX Control Panel' programm ja kliki seal "Enable 'Get Winows 10' App (permanently restore icon)" ning "Enable Operating System Upgrades in Windows Update" nupule ja alusta Windows 10 upgrade installi. Sa saad seda teha kuni 30.07.2016 kuupäevani:

Enable...


Märkus: Juhul kui Sa ei taha mingit kolmandate osapoolte tarkvara kasutada, siis võivad Windows 7 / Windows 8.1 kasutajad selle Windows 10 automaatse uuendamise (Windows Update vahendi kaudu) ja tolle tegumirea tüütu GWX ikooni elimineerida ka näiteks Windowsi registri muudatusega. Et Windows 10 automaatset uuendamist keelata, avad Windowsi Registsri, otsid üles HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\WindowsUpdate\OSUpgrade võtme ja paned parempoolses paanis AllowOSUpgrade väärtuseks 0 - pilt. Kui tahad selle kunagi hiljem jälle tühistada, siis tuled siia tagasi ja paned AllowOSUpgrade väärtuseks tagasi 1. (Seda kõike võib ka Group Policy konsooli kaudu teha.)
Ka selle all tegumireal asuva tüütu GWX ikooni ja teavituse saad samuti Windowsi Registri kaudu ära keelata: lood esmalt uue HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows\GWX võtme (käsuga New > Key), seejärel lood paremal paanis uue DWORD value [käsuga New > Dword (32-bit) Value], nimetad selle DisableGWX ja paned tema väärtuseks 1 - pilt. Lõpuks teed kompuutri restardi. Kui tahad hiljem selle tühistada, siis tuled siia tagasi ja kustutad antud GWX võtme.

Kuid selle töö teeb palju mugavamalt ära ka see ülaltoodud tasuta GWX Control Panel programm ja Sa ei pea selle Windowsi Registsriga enam jändama.
!!! Kui Sa ei taha neid eelpool toodud meetodeid kasutada või juhul kui Sinu jaoks alustatakse ootamatult seda Windows 10 installeerimisprotsessi ja kui Sa ei taha teda üleüldse installeerida, siis ära ole Windows 10 LITSENTSILEPINGUGA (LICENSE AGREEMENT / EULA ) nõus ning ära alustagi Win 10 installeerimist - pilt .....................ja.......... pilt.


Etteotsa
Kuidas selle Windows 10 finaalversiooni kättesaamine toimuma hakkab? Ja lisaks veel 'Media Creation Tool' instrument:

Windows 10 väljalaskmine hakkab toimuma lainetena. See tähendab, et kõik kasutajad ei saa seda kätte kohe 29. juulil vaid varsti pärast antud kuupäeva. Kõigepealt saavad Windows 10 kätte just need Windows Insider programmist osavõtjad ja alles seejärel "lainetena" juba need, kes eelnevalt reserveerisid oma Win 10 kättesaamise ning pärast seda ka kõik ülejäänud - Windows 10 kättesaamise kiirus kasvab järk-järgult. Ainuüksi Windows Insider programmiga liitujaid on juba üle 5 miljoni. Mõnel kasutajal tuleb oodata isegi nädalaid, aga kiiret pole.

Need, kes broneerisid / reserveerisid eelnevalt Windows 10 süsteemile ülemineku, võivad oma kettal, kuhu on installeeritud käesolev Windows (legaalne Windows 7 SP1 või Windows 8.1), näha alates 27. juulist ühte varjatud $windows.~BT nimelist kausta, mis ongi siis ette nähtud uue Windows 10 paigaldamiseks. Sinna kausta (tavaliselt kaustateega "C:\$Windows.~BT") laaditakse alla kõik Windows 10 installeerimiseks vajalikud failid (Windows 10 setup failid) - pilt. See $windows.~BT on süsteemikaust ja vaikimisi varjatud ning kui Sa ei näe teda, siis aktiveeri Windows Explorer akna kaudu 'Folder Options' dialoogiaknas see 'Show hidden files and folders' (või siis 'Show hidden files, folders, and drives') raadionupp - pilt. Windows 10 setup failid hõivavad umbes 3-4 GB kettaruumi ja seda sõltuvalt kättesaadava Windows 10 versioonist ning tüübist (32-bit või 64-bit).

Kui Sa olid Windows 10 kättesaamise eelnevalt broneerinud, siis klikkides alates 31.07.15 kuupäevast (varem pole mõtet) all tegumireal sellele 'Get Windows 10' äpi ikoonile, näed Sa järgmist alltoodud akent, kus kliki "OK, notify me when ready" nupule (Sul võib see aken olla ka eestikeelse kirjaga) - pilt.


Märkus: Kui Sa nägid varem või näed praegu sellist 'Get Windows 10' peaakent, kus teatatakse, et Sinu masin ei ole suuteline Windows 10 opsüsteemi jooksutama, siis uuri selle akna paremal poolel "Compatibility issue" oblastis olevat infot ja kliki seal ka 'View report' nupule. Võib olla on probleem üsna tühine ja Sa saad selle ise ära lahendada. Näiteks järgmisel pildil on tegu võrguseadme (võrgukaart, modem, ruuter jne) probleemiga, see tuleb uuemaga asendada ja kogu moos - pilt.


Seejärel jää ootama. Mõnel kasutajal tuleb oodata isegi nädalaid, aga kiiret pole kusagile. Kui Windows 10 installeerimise failid on alla laetud ja kui ta on installeerimiseks valmis, siis kõigepealt teavitatakse Sind sellest et Sinu kompuuter on Windows 10 vastuvõtmiseks valmis ning seejärel võid oma Windows 7 või Windows 8.1 süsteemi värskendamist/uuendamist alustada (upgrade installi). Sa näed all tegumirea paremas otsas järgmist teadet:

Sa näed all tegumirea paremas otsas järgmist teadet


Ja Windows Update aknas näed aga sellist teadet, kus võid kohe alustada (nupp 'Start the upgrade now') või siis selle ülemineku endale sobivale ajale edasi lüktata ('Schedule it for later' nupp). Kes ei ole arvutiasjanduses võib olla nii tugev, neil soovitan antud aknas klikkida 'Schedule it for later' nupule ja valida mingi hilisem aeg Win 10 installeerimise alustamiseks. Oodata võiks nii umbes kuu-kaks-kolm või kauemgi, et ilmuksid uued värskendused (praegune Windows 10 sisaldab veel vigasid), et Sinu seadmete draiverid sobiksid ka Windows 10 süsteemile ja et ka kõik Sinu tarkvarad oleksid võimelised töötama ka Windows 10 all. Seda kõike saab eelnevalt uurida ka seadmete tootjate ja tarkvara pakkujate kodulehtedest. Ka selle eelpool kirjeldatud 'Get Windows 10' äpi kaudu saab testida oma terve süsteemi sobivust Win 10 jaoks (juhis), aga sellest alati ei piisa. Loo oma kõige tähtsamatest andmetest eelnevalt ka varukoopiad. Sul on Windows 10 süsteemile üleminekuks aega tervelt üks aasta (kuni 30.07.16 kuupäevani).

Ja Windows Update aknas näed aga sellist teadet...


!!! Märkus: Mõnel juhul võib Microsoft ka üsna agressiivselt käituda ja lausa sundida Sind kohe Windows 10 süsteemile üle minema. Mingit ajalist edasilükkamise võimalust ei pakutagi ja kui pakutaksegi, siis saad valida ainult kuni kolm päeva viivitamist. Kui sinna alla tegumirea paremasse otsa ilmub selle 'Get Windows 10' äpi ikooni kohale umbes taolise "Your PC is ready for free upgrade" kirjaga teade ja kui Sa klikid sellele, siis näed "Windows 10 is downloading!" kirjaga akent. Kui Sa klikid selles aknas "View download progress" nupule (pilt), siis näed järgmisi aknaid: pilt .............ja.............. pilt.
Seejärel ilmub kohe Windows 10 litsentsiaken ja kui Sa klikid seal 'Accept' nupule, siis alustatakse üleminekut Windows 10 süsteemile. Juhul kui Sa tahad seda edasi lükata, siis lihtsalt sulge see aken - pilt. Seejärel mine Windows Update aknasse ja varja see Windows 10 süsteemile ülemineku värskendus nii nagu siin eelpool nendest värskenduste varjamisest juttu oli - pilt. Hiljem, kui arvad, et on sobiv aeg alustada Windows 10 upgrade installi, siis too see varjatud värskendus peidust jälle välja ja alusta Win 10 installi.Kuigi kõik Sinu programmid, mis töötavad Win 7/Win 8.1 all, peaksid ilusti jooksma ka Win 10 süsteemis, aga see ei käi näiteks antiviirusprogrammide ja ka vanemate süsteemiutiliitide kohta. Toon siin ära need antiviirused, mis töötavad ka Windows 10 all (29. juuli seisuga 2015):

-Avast Free Antivirus 2015 (Windows 10 jaoks hea tasuta antiviirus)
-AVG Free Antivirus 2015 (Windows 10 jaoks hea tasuta antiviirus)
-Avira Antivirus Free 2015 (Windows 10 jaoks hea tasuta antiviirus)
-Avira Antivirus Pro 15.0.11.579
-Bitdefender Internet Security 18.23.0.1604
-BullGuard Internet Security 15.1.307
-Emsisoft Anti-Malware 10.0.0.5561
-ESET Smart Security 8.0.319.0
-Fortinet FortiClient 5.2.3.0633
-F-Secure Internet Security 15.3
-Kaspersky Internet Security 16.0.0.614
-Malwarebytes Anti-Malware (Windows 10 jaoks hea tasuta antiviirus, teda võiks aeg-ajalt oma põhi-antiviiruse kõrval käivitada)
-Malwarebytes Anti-Exploit Free and Premium
-Malwarebytes Anti-Malware for Business
-Malwarebytes Anti-Exploit for Business
-Malwarebytes Anti-Malware Remediation Tool
-Malwarebytes Endpoint Security
-Panda Free Antivirus 2015 (Windows 10 jaoks hea tasuta antiviirus)
-Quick Heal Total Security 16.00 (9.0.0.46)
-Sophos Enpoint Security and Control 10.3.12.312
-Tencent PC Manager 10.11.25856.501
-ThreatTrack VIPRE Internet Security 8.2.1.16
-Trend Micro Internet Security 10.0.1150

- 360 Total Security (Windows 10 jaoks hea tasuta antiviirus)

Kui oled mänguhull, siis mine sinna veebsaiti ja seal näed Windows 10 süsteemiga ühilduvate mängude loetelu, seda loetelu täiendatakse ka lähitulevikus.


Kui kaua see upgrade (uuendamise) protsess aega võtab? See sõltub põhiliselt Sinu süsteemi jõudlusest. Samuti sõltub see ka sellest et kui palju andmeid (sätted, rakendused jne) Sinu eelmisest süsteemist siia uude Windows 10 opsüsteemi üle tuuakse.

Kui Sinu masin pole selleks veel valmis (ühildumatud draiverid ja/või rakendused), siis pakutakse Sulle antud seadme pakkuja kontaktandmed, et Sa saaksid temaga ühendust võtta...

Märkus: OEM tootjate jaoks loodi ka vastav kleebis ja kui Sa ostad uue aga veel Windows 8.1 opsüsteemiga kompuutri, siis näitab see kleebis, et Sa võid oma süsteemi uuendada kuni Windows 10 operatsioonisüsteemini:

OEM tootjate jaoks loodi ka vastav kleebis
'Media Creation Tool' instrument: Loe sellest instrumendist sealt ["Windows 10 buutiva installeerimismeedia (DVD plaadi või USB mälupulga) loomine ja seejärel Win 10 värskendamise/uuendamise (upgrade) või siis puhas installeerimine."]

EtteotsaWin 10 versioonile TASUTA üleminek (upgrade) pole siiski kõikide jaoks:

Esiteks: Microsofti poolne tasuta upgrade pakkumine tuleb koos tärniga (*) ja eraldi ekraani allaossa lisatud pisikese kirjaga, mida tavaliselt ei pandagi tähele. Enamus kaasaegseid kompuutreid sobivad selleks tasuta üleminekuks, aga probleemid tekivad kohe siis kui Sa ehitasid ise uue kompuutri või ostsid selle kellegi käest või tellisid ta poest ilma operatsioonisüsteemita või siis kui Sa tahad Win 10 opsüsteemi virtuaalmasinas jooksutada - allpool sellest juba detailsemalt.

Teiseks: Kui ma jooksutan Windows 10 test-versiooni (Windows 10 Preview), kas ma saan tasuta litsentsi siis kui selle Windows 10 Preview kasutamise aeg on läbi? Lühike vastus on EI. Pikem vastus on "Ei, aga sellel pole mingit tähtsust."

Internetis liigub hulgaliselt "lõbusaid jutukesi" sellest et kui Sa jooksutad Windows 10 eelvaate ehk prooviversiooni, siis saad kohe ka tasuta Windows 10 litsentsi ilma et Sa peaksid omama legaalset Windows 7 või Windows 8.1 opsüsteemi. See on asjast vale arusaam. Kõik 'Windows Insider' programmga liitujad (st Win 10 testijad) saavad Windows 10 RTM aktiveeritud versioonile ka otse üle minna ja seda täiesti TASUTA. Ka nemad peavad seda tegema esimese aasta jooksul pärast Win 10 väljailmumist. Kuid ka neil peab olema installitud legaalne (genuine) Windows 7 või Windows 8.1 opsüsteem, siin mingid trikid non-genuine Windowsiga ei aita!


Windowsi litsentseerimine on segane ja Microsofti enda teated sellest on ähmased ning üsna arusaamatud. Microsoft keeldub rutiinselt vastamast igasugustele litsentseerimise kohta käivatele küsimustele, sest see on juuriidilisest vaatevinklist vaadatuna üsnagi kuum kartul. Microsofti poolne tasuta upgrade pakkumine tuleb koos tärniga (*) ja eraldi kaugele ekraani allaossa lisatud pisikese kirjaga, mida tavaliselt ei pandagi tähele:

Ülaosas:

Ülaosas...ja eraldi ekraani allosas - pilt.1) Windowsi litsents on seotud kindla seadmega, aga mitte teatud isikuga / persooniga:

Microsofti ei huvita see et kas arvuti taga istub Mari, Jüri, Fedja, John, Obama või Putin või isegi Putini patroon Saatan ise (viimased kaks kasutavad kindlasti piraatkoopiat). Microsofti huvitab ainult tarbija kasutuses olev "raud". Seega, kui Sa jooksutad Windows 10 prooviversiooni, siis pead esitama hoopis teise küsimuse: "Ka see seade on Windows 10 jaoks ikka õigesti litsentseeritud? Ehk siis, kas ta omab vanema Windows 7 või Windows 8.1 litsentsi?" See et Sa antud momendil jooksutad Win 10 test-versiooni, ei oma üle-üldse mingit tähtsust vaid Sa pead selle asemel mõnele alltoodud küsimusele vastama:

*Kas see on füüsiline seade või virtuaalmasin? Üsna erandlik on see et virtuaalmasinad ei oma litsentsi. Kui see on füüsiline seade, näiteks nagu lauakompuuter, sülearvuti või tahvelarvuti, siis peab ta omama ettenähtud litsentsi selleks et minna Windows 10 operatsioonisüsteemile tasuta üle. Suurem osa kompuutreid tulevad äri- või jaemüügi kanalite kaudu ja neisse on Windows juba installeeritud - nad omavad litsentsi.

* Milline operatsioonisüsteem oli Sinu kompuutrisse eelinstalleeritud? Enamik kompuutreid müükase kõige hilisema Windowsi versiooniga, mis oli siis kättesaadav kui see kompuuter ehitati. Kui Sa ehitasid ise uue kompuutri või tellisid ta poest ilma operatsioonisüsteemita, siis on Sinu masin ilma operatsioonisüsteemita ja ka ilma litsentsita.
Kui Sa ostsid Windows 7 Service Pack 1 või Windows 8.1 opsüsteemiga seadme ja kui see on õieti litsentseeritud, siis saad ka tasuta Windows 10 süsteemile üle minna. Sa pead seda tegema ühe aasta jooksul pärast Windows 10 kõikidele kättesaamist. Otsi seda tootevõtme kleebist oma Windowsi seadme korpuse kaane või külje pealt või põhja alt (kaasaskantavate kompuutrite puhul võib ta asuda ka aku kaane all või siis kinnitatuna toitebloki peale). Seda võib uurida ka dokumentatsioonist või siis konkreetse mudeli tootja spetsifikatsioonist.


2) Õigus tasuta üleminekuks (upgrade):

* Peab olema Windows 7 Service Pack 1, et minna 'Windows Update' kaudu tasuta üle. Kuid kõik kompuutrid müüdi ainult Windows 7-ga, ilma selle SP1 paketita. Seega pead ka selle SP1 koondpaketi eelnevalt installeerima, tavaliselt on ta juba enam-vähem kõikidel olemas, sest enamikel on Windows Update vahend automaatrežiimile jäetud.

* Windows 8 puhul pead esmalt minema üle (upgrade) Windows 8.1 operatsioonisüsteemile (seda saab Windows Store kaudu tasuta teha) ja seejärel installeerima samuti tasuta Windows 8.1 Update versiooni. Alles pärast seda saad Sa Windows 10 süsteemile tasuta üle minna - Sa pead seda tegema esimese aasta jooksul.

* Windows 8.1 puhul probleeme pole ja Sa võid üle minna ' Windows Update' vahendi kaudu.Uuendatud 29.07.2016: Sa võid ka hiljem saada TASUTA Windows 10 (ka pärast seda 29.07.2016 kuupäeva): Windows 7 ja Windows 8/8.1 ettenähtud viisil litsentseeritud ja aktiveeritud koopiate jooksutajad võivad ka hiljem saada selle TASUTA Windows 10 - juhised.3) Ei oma õigust tasuta üleminekuks:

* Kui Sa ehitasid ise oma kompuutri või ostsid selle masina Windowsiga, mis ei oma litsentsi (näiteks Windowsi piraatkoopiaga), siis Sa ei saa tasuta üle minna - isegi siis kui Sa jooksutad antud momendil Windows 10 prooviversiooni. See kehtib ka siis kui Sa jooksutad Windows 10 Preview versiooni virtuaalmasinas (VM).

* Windows XP või Windows Vista süsteemide puhul ei saa automaatselt Windows 10 süsteemile tasuta üle minna. Kui siin on ka erandid, näiteks kui Sa ostsid Microsoftilt selle '$40 Windows 8 upgrade' litsentsi, mida pakuti mõne kuu jooksul kohe pärast Windows 8 väljailmumist ja kui Sa kasutasid antud litsentsi ning tootevõtit antud kompuutris, siis võid samuti Windows 10 operatsioonisüsteemile tasuta üle minna.

* Windows RT seadme puhul ei saa Windows 10 süsteemile üle minna.

* OS X (iga versioon): Sinu Mac vajab litsentsi, et jooksutada Windowsi. See kehtib siis kui Sa kavatsed kasutada Boot Camp'i või siis Parallels Desktop'i (Windowsi virtuaalmasinas jooksutamiseks) - seal.4) Juhul kui Sa ei saa Win 10 opsüsteemile tasuta üle minna, mida teha?


a) Sa pead omama litsentsi juhul kui Sa installid Windows 10 virtuaalmasinasse või kui tahad teda Mac kompuutris jooksutada või kui Sa ehitasid ise kompuutri või kui Sa ostsd ilma Windowsita arvuti:

           • Windows 10 Home: $119
           • Windows 10 Pro: $199

b) Kui Sa ostsid Windows 7, Windows 8 või Windows 8.1 koopia jaemüügist (retail koopia) ja kui seda koopiat ei kasutata ka mingis teises kompuutris, siis Sul juba on litsents. Sa võid seda litsentsi kasutada suvalises füüsilises või virtuaalses masinas.

c) Sa võid kasutada ka Windows 8 OEM koopiat [Windows 8 System Builder Kit (OEM)], mis on ainsaks OEM versiooniks, mille litsentsis on ka selline asi nagu 'Personal Use Rights (PUR)'. See PUR aga eemaldati mingitel kummalistel põhjustel Windows 8.1 OEM litsentsist. (Tehniliselt Sa ei saa Windows 7 või Windows 8.1 OEM koopiat uues ise ehitatud kompuutris või virtuaalmasinas jooksutada, aga praktikas on see laialt levinud ja Microsoft ei suuda seda ka kontrollida.)


Märkus: Windowsi 8 ajal lõpetati jaemüügi täisversioonide (full retail version) pakkumine: Jaemüügis ega ka Internetis ei pakutud enam Windows 8 täisversiooniga DVD pakendeid (Full Package Retail) vaid need asendatati siis odavama Windows 8 System Builder Kit (OEM) DVD pakenditega - see oli Microsofti müügipoliitikas suur muudatus. Microsoft lubas tollal kõikidel kasutajatel osta ja installeerida odavama Windows 8 OEM versiooni, mis reserveeriti varem tavaliselt ainult OEM-tootjatele. Kui kompuuter ehitatati ise üles (väiketootjad/süsteemiehitajad, kasutajad) või kui Windows 8 installiti muu opsüsteemi asemele (näiteks Linux'i peale) või kui kasutati multiboot masinat või kui osteti ilma operatsioonisüsteemita kompuuter, siis võis osta ja installerida sinna Windows 8 System Builder Kit (OEM /DVD pakend) versiooni, mis oli täpselt sama mis ka Windows 8 TÄISVERSIOON.
Sa võid täielikult eemaldada Windows 8 System Builder Kit (OEM) versiooni oma iseehitatud kompuutrist või virtuaalmasinast või siis partitsioonist ja seejärel installeerida ta uude füüsilisse või virtuaalsesse kompuutrisse. Sa võid sellist üleviimise meetodit kasutada piiramatu arv kordi, st see ei ole limiteeritud. Rusikareegliks on siin järgmine: Alati, kui Sa viid tarkvara üle uude kompuutrisse, pead Sa selle tarkvara oma eelmisest kompuutrist eemaldama (uninstallima).

Kuid Windows 8.1 OEM System Builder versiooni puhul on tema litsentsilepingus tehtud suur muudatus. Windows 8 puhul oli 'Personal Use Rights (PUR)', mis lubas igaühel osta Windows 8 OEM System Builder koopia ja installida see kompuutrisse, mis oli mõeldud personaalseks kasutamiseks. Kuid Windows 8.1 puhul see õigus eemaldati ja nüüd võib Windows 8.1 OEM versiooni installida ainult sellisesse uude kompuutrisse, mis läheb müügiks (st Sa ei saa seda oma personaalses kompuutris kasutada). Sa ei saa Windows 8.1 OEM versiooni installeerida teise kompuutrisse ja seda isegi siis kui Sa ta vanast arvutist eemaldad (uninstallid). Kuid paljud kasutajad on sellest keelust probleemideta mööda hiilinud...Näiteks onlain jaemüügi sait Newegg.com pakub juba Windows 10 OEM koopiaid ja seda märksa taskukohasema hinnaga kui seda Microsoft teeb. Windows 10 Home versiooni OEMs/system builders maksab $109.99 ja Windows 10 Pro aga $149.99. Microsoft ise pole ametlikult seda Newegg informatsiooni kommenteerinud, aga eks see nii ka jääb. Sellise OEM koopia võivad siis osta need, kes ehitavad ise oma kompuutri. Mitteametlikult võid selle ka oma vanasse olemasolevasse või siis Sinu poolt ostetud uude "alasti" ehk tühja kompuutrisse installeerida. Kui Sa installid selle Windows OEM koopia oma vanasse kompuutrisse, siis peamiseks on siin see et Sul oleks oma eelmine Windows sealt "välja visatud".d) !!! Microsoft "kingib" Windows 10 finaalversiooni kõikidele, kes aga viitsib 'insider' olla: 19.06.15 teatas Microsoft oma ametlikus blogis, et KÕIK 'Windows Insider' programmiga liitujad saavad Windows 10 kõikidele kättesaadava versiooni (st finaal / RTM versiooni) täiesti TASUTA:

"Windows Insiders running the Windows 10 Insider Preview (Home and Pro editions) with their registered MSA (Microsoft Account) connected to their PC will receive the final release build of Windows 10 starting on July 29th. This will come as just another flight. I've gotten a lot of questions from Windows Insiders about how this will work if they clean installed from ISO. As long as you are running an Insider Preview build and connected with the MSA you used to register, you will receive the Windows 10 final release build and remain activated (minu märkus: see läbikriipsutatu koristati siit üleöö ära). Once you have successfully installed this build and activated (minu märkus: see läbikriipsutatu koristati siit üleöö ära), you will also be able to clean install on that PC from final media if you want to start over fresh."

Sellest ülaltoodud ametlikust teatest koristati need "remain activated" ja "and activated" sõnad küll kohe ära, aga see on puhtal kujul Microsofti enda tagumiku kaitseks - juriidilisest vaatevinklist vaadatuna - nüüd peaksid ka advokaadid ja süüdistajad õnnelikud olema. Kui varem käis jutt Windows Insider programmist osavõtjatele aktiveeritud Windows 10 finaalversiooni andmisest, siis nüüd räägitakse ainult "Windows 10 finaalversiooni andmisest" ja aktiveerimisest ning litsentseerimisest pole juttugi. Ka edaspidine selgitus ajab asja veelgi segasemaks ja on vastuolus Gabriel Aul'i varasema teatega.

Nüüd aga olulisest:

- Legaalsete/genuine Windows 7 Service Pack 1 ja Windows 8.1 koopiate omanikud (+ omal ajal saadud Windows Vista '$40 Windows 8 upgrade' litsentsi omanikud): Kõik 'Windows Insider' programmiga liitujad (st Windows 10 testijad) saavad Windows 10 RTM aktiveeritud aga mittelegaalsele (non-genuine) versioonile ka otse üle minna ja seda täiesti TASUTA (enne ja pärast 29.07.15 kuupäeva). Kuid nad ei või pärast 29.07.15 kuupäeva Windows Insider programmist lahkuda ja nad peavad installeerima ka kõik järgmised / uuemad Windows 10 eelvaate versioonid. Kui nad tahavad sealt Windows Insider programmist lahkuda ja saada ka tasuta Windows 10 aktiveeritud ning litsentseeritud koopia, siis peavad nad omama legaalset (genuine) Windows 7 või Windows 8.1 operatsioonisüsteemi (või selle tootevõtit) ja minema Windows 10 süsteemile üle ESIMESE AASTA jooksul alates 29.07.15 kuupäevast (seda ülemineku aega võidakse aga veel pikendada). Et lõpetada Windows Insider programmist osavõtt, tee järgmist: käivita 'Settings' äpp, mine seal Update & security -> Windows Update ja kliki 'Advanced options' ('Täpsemad suvandid') nupule, seejärel kliki "Get Insider builds" all nupule 'Stop Insider builds' - pilt. Insiderid võivad pärast Windows 10 eelvaate versioonidele üleminekut teha ka tema puhtaid installeerimisi ja Sinu süsteem jääb endiselt aktiveerituks.

- Windowsi piraatkoopiate jooksutajad ja need kes EI OMA Windows 7 SP1 või Windows 8.1 operatsioonisüsteemi: Kui nad on Windows Insider programmiga liitunud, siis saavad ka nemad tasuta aktiveeritud aga mittelegaalse (non-genuine) Windows 10 täis versiooni. Nii legaalse Windows 7 või Windows 8.1 operatsioonisüsteemi omanikud kui ka piraadid saavad Windows 10 koopia, mis sisaldab nn ajapommi. See tähendab, et Windows 10 tuleb koos aegumise tähtajaga ja kui see aeg saab täis, siis süsteem lõpetab töö ning Sa ei saa enam sisse logida. Kuid see ei ole suureks probleemiks: Esiteks, see aegumise tähtaeg kestab tavaliselt 6-8 kuud ja Sa saad selle aja jooksul oma Windows 10 süsteemi kasutada. Teiseks, Microsoft jätkab ka tulevikus nende Windows 10 eelvaate- ehk testversioonide väljalaskmist ja Sa saad need ka automaatselt kätte. Kui Sa oled selle järgmise uuema Windows 10 testimise versiooni installeerinud, siis hakkab automaatselt jooksma ka uus aegumise tähtaeg jne. Sa saad küll seega Windows 10 opsüsteemi kasutada, aga Sa ei saa sellest Windows Insider programmist lahkuda. Peale selle sisaldavad need Win 10 test-versioonid vigu ja probleeme - seda vähemalt esialgu. See on siis see Win 10 tasuta saamise hind ja sellega tuleb Sul kui "piraadil" ka arvestada. Microsoft vajab testijaid (või "Insiders"), et testida kõiki tulevasi vahendeid ja parandusi. Seega kui Sa oled testija, siis võid omandada tasuta Windows 10 täisversiooni ja Sa ei pea omama Windows 7 või Windows 8.1 operatsioonisüsteemi (või selle tootevõtit). Sinu Windows 10 jääb ikkagi aktiveerituks ja Sa ei oma ainult litsentsi. Aktiveerimine ja litsents on kaks erinevat asja, aga tarbija/tavakasutaja jaoks ei ole see erinevus oluline. Kui Sinu süsteem on juba ükskord aktiveeritud, siis on kõik OK. Sa ei tohi lihtsalt Windows Insider Programmist lahkuda ja Sa pead installeerima kõik järgmised uuemad Windows 10 eelvaate- ehk testimise versioonid.


Seega kui Sa jooksutad 'Windows 10 Insider Preview' väljalaset, siis saad Windows 10 finaalversiooni täiesti tasuta ja seda alates 29.07.15 kuupäevast. Mingi varasema Windowsi legaalset koopiat (genuine) ei nõuta!

Mida Sa pead selleks tegema (seda protseduuri võidakse MS poolt hiljem ka natuke muuta)?

* Registreeri end 'Windows Insider Program' veebsaidis.

* Kliki nupule 'Get Started'. Logi sisse oma Microsofti kasutajakontoga (Microsoft Account - MSA).

* Kui Sa tahad Windows 10 koopiat saada oma lauakompuutri / sülearvuti jaoks, siis kliki nupule 'PC'; kui aga tahad seda enda mobiilse seadme jaoks, siis kliki nupule 'Phone'.

* Sa jõuad "Download Windows 10 Insider Preview " veebilehele, kus keri ka seal allapoole. Kõigepealt kirjuta üles seal näidatud Windows 10 Preview tootevõti (Product key) - seda võib vaja minna. Windows 10 installeerimisel seda ei nõuta, aga kui Microsoft peaks seda aktiveerimisel küsima, siis on ta vajalik. Seejärel vali allpool see keel, millise keelena Sa tahad seda Windows 10 opsüsteemi jooksutada. Siib vali seal enda süsteemile sobiv x32 (32-bit) või siis x64 (64-bit) versioon ja kliki Download lingile, et saada kätte Windows 10 Insider Preview Build 10130 versiooni ISO image.

* Põleta see allalaaditud ISO fail USB mälupulka või siis DVD plaadile.

* Kui Sa tahad teha Windows 10 puhast installeerimist, siis buudi sellelt USB draivilt või DVD plaadilt üles ja installeeri Windows 10 Insider Preview. Kui Sa aga ei taha oma programme ja seadistusi kaotada, siis laadi ennast oma olemasolevasse süsteemi ja käivita seal setup.exe (USB draivist või DVD plaadilt). Installeerimisel kasuta Microsofti Kasutajakontot (Microsoft Account ehk MSA).
Sa võid selle Windows 10 eelvaate versiooni installeerida ka eraldi partitsiooni või isegi virtuaalmasinasse. Sa ei pea teda installima üle oma käesoleva operatsioonisüsteemi, et seda asendada selle uue Windows 10 süsteemiga. Hiljem, kui oled alates 29.07.15 saanud kätte aktiveeritud Windows 10 finaalversiooni ja kui Sulle ta sobib, siis kasuta tema ISO faili, et teha Windows 10 puhas installeerimine, et asendada oma varasem Windows uuema Windows 10 opsüsteemiga.

* Pärast seda, kui ilmub uus järgmine Windows 10 Build, siis palutakse Sul uuesti enda ühendada Microsofti kasutajakontoga - tee seda kindlasti! Juhul kui Sa ei tee seda, siis Sa uuemaid versioone enam ei saa ja loomulikult Sa ei saa ka seda tasuta aktiveeritud Windows 10 finaalversiooni. Juhul kui Sa oled juba Insider ja unustasid end Microsofti kontoga ühendada, siis saad vastava meeldetuletuse.

* Installeeri kõik tulevikus ilmuvad Windows 10 Insider Preview versioonid kuni Win 10 finaalversioonini välja. Ühesõnaga hoia oma Insider konto aktiivsena ja seda ka pärast Windows 10 finaalversiooni kättesaamist (alates 29.07.15 kuupäevast).

Kui Sinu seade on selle tasuta pakkumise teel viidud üle Windows 10 süsteemile, siis aktiveeritakse ta onlainis AUTOMAATSELT. See aktiveerimise info salvestatakse koodina ja Sa võid hiljem teha oma puhta installeerimise ning pärast puhta installi lõpetamist rakendatakse see aktiveerimise kood samuti automaatselt - seda kõike juhul kui puhas install tehti samas masinas ja sellesama Windowsi redaktsiooniga. Sinu süsteem saab olema aktiveeritud, aga Sa ei oma Win 10 litsentsi ja Sa ei tohi 'Windows Insider' programmist lahkuda. Sa pead ka tulevikus installeerima kõik välja lastavad Windows 10 eelvaate versioonid, sest IGA selline test-versioon sisaldab eelpool mainitud ajapommi. Sa võid ka hiljem teha Windows 10 eelvaate versioonide puhast installeerimist (kättesaadava ISO image abil), aga Sa pead nad installima Microsofti Kasutajakontoga ja Sa pead jääma ka Windows Insider programmist osavõtjaks.


Uuendatud! On veel ka teine lihtsam meetod Windows Insider Programmiga liitumiseks:

* Lae alla Windows 10 (RTM) versiooni ISO fail ja installeeri Windows 10. Sa võid ta proovimiseks installida ka uude tühja partitsiooni (või virtuaalmasinasse) - soovitatav! Selle ISO kättesaamisest ja Win 10 puhtast installeerimisest saad juhised Windows-10_puhas_install.html veebilehelt. Sellist Windows 10 ei aktiveerita. (Installeerimisel, siis kui nõutakse Windows 10 tootevõtit, kliki lihtsalt nupule Skip ja mine edasi.)

* Pärast Win 10 installi lõpetamist ava uus 'Action Center' aken ja kliki seal 'All settings' nupule - pilt.

* Kliki Update & security (Värskendamine ja turvalisus) ikoonile - pilt.

* Kliki paremal 'Advanced options' lingile - pilt.

* Kliki "Get Insider builds" oblastis 'Get started' nupule - pilt.

* Kui Sa ei ole siin veel Microsofti konto alla ümber lülitunud, siis ilmub aken, kus kliki 'Sign in with Microsoft account' nupule - pilt.

* Pärast seda alustatakse selle Insider programmiga liitumise protsessi, kus kliki esimeses aknas lihtsalt Next. Ilmub veel paar akent, kus Sa ei pea midagi tegema ja lõpuks kliki viimases aknas 'Confirm' nupule ning kogu lugu....
e) Oota, sest Microsoft plaanib nn 'Non-Genuine Windows PC' kasutajatele teha ühe "väga atraktiivse pakkumise" kuid siiani pole sellest veel midagi kuulda...!?

Märkus: Võib olla selle eelmise punkti "d" all toodud "insider kingitus" ongi see Microsofti poolne 'Non-Genuine Windows PC' kasutajatele mõeldud "väga atraktiivne pakkumine"

EtteotsaOlulisem lühidalt kokkuvõetult ("JAH" ja "EI" vormis):

1) Kas Windows 7 SP1 (Service Pack 1) legaalse koopia omanikud saavad tasuta Windows 10 kätte? Vastus on JAH.

2) Kui mul on Windows 8, kas ma saan siis tasuta Windows 10 operatsioonisüsteemi? Vastus on EI saa.

Märkus: Windows 8 puhul pead esmalt minema üle (upgrade) Windows 8.1 operatsioonisüsteemile (seda saab Windows Store kaudu tasuta teha) ja seejärel installeerima samuti tasuta Windows 8.1 Update versiooni. Alles pärast seda saad Sa Windows 10 süsteemile TASUTA üle minna - Sa pead seda tegema esimese aasta jooksul pärast Windows 10 finaalversiooni väljailmumist (st alates 29.07.15).


3) Kui mul on legaalne Windows 8 koos installeeritud Windows 8.1 Update 1 värskendusega, kas siis saab tasuta Windows 10 kätte? Vastus on JAH.

4) Kui mul on nutitelefon Windows Phone 8.1 opsüsteemiga, kas siis saab tasuta Windows 10 Mobile versiooni. Vastus on JAH.

5) Kas tasuta Windows 10-le ülemineku pakkumine kehtib ainult 12 kuud alates 29.07.2015 kuupäevast? Vastus on JAH.

Märkus: Sa pead seega oma ülemineku (upgrade) tegema ESIMESE AASTA JOOKSUL pärast Windows 10 finaalversiooni väljalaskmist (alates 29.07.15).


6) Kui ma sain tasuta Windows 10, kas ma pean siis pärast selle esimese aasta mõõdumist uute värskenduste ja funktsioonide eest maksma hakkama? Vastus on EI.

Märkus: Pärast selle esimese aasta mõõdumist, hakkad saama regulaarselt värskendusi ja seda täiesti TASUTA. Microsofti poolne tasuta tugi kestab Win 10 seadme eluea lõpuni.


7) Kui ma jooksutan Windows XP või Windows Vista versiooni, kas ka mina saan tasuta Windows 10? Vastus on EI.

Märkus: Windows XP ja Windows Vista omanikud ei saa tasuta üle minna. Windows XP või Vista süsteemide puhul ei saa automaatselt Windows 10 süsteemile tasuta üle minna. Kuid siin on ka erandid, näiteks kui Sa ostsid Microsoftilt selle '$40 Windows 8 upgrade' litsentsi, mida pakuti mõne kuu jooksul kohe pärast Windows 8 väljailmumist ja kui Sa kasutasid seda litsentsi ning tootevõtit antud kompuutris, siis võid samuti Windows 10 operatsioonisüsteemile TASUTA üle minna.
Windows 10 Home versiooni orienteeruv hind (ERP) saab olema $119 ja Windows 10 Pro orienteeruv hind on $199 - seda siis USA turul. Peale selle pakutakse ka Windows 10 upgrade versiooni (Windows 10 Pro Pack), mis lubab kasutajatel oma Windows 10 Home versioonilt minna üle Windows 10 Pro versioonile, selle hind on siis $99.


Need eelpool toodud $119/$199/$99 ERP hinnad on siis nende kasutajate joks, kes lähevad teiselt operatsioonisüsteemilt (näiteks Windows XP või Vista) üle Windows 10 süsteemile või siis neile, kes ei saa või ei taha selle esimese aasta jooksul Windows 10 opsüsteemile üle minna.


8) Kui Sa omad Windows 7 või 8.1 jaemüügist ostetud litsentsi (retail license), mida võis ka ühelt masinalt teisele üle kanda ja kui Sa lähed nüüd üle tasuta Windows 10 süsteemile, kas siis saab seda järelejäänud Windows 7/8.1 litsentsi kasutada ka teises masinas, et ka seda värskendada tasuta Windows 10 süsteemini? Vastus on EI saa.

9) Kui Sa ostsid oma Windows 7 või 8/8.1 koopia jaemüügist (onlainist või poest) ja omandasid sellega tema jaemüügi litsentsi ning läksid nüüd üle tasuta Windows 10 operatsioonisüsteemile, kas saab siis seda üle kanda ka uuele kompuutrile - jaemüügi litsentsi (retail license) alusel? Vastus on JAH.

10) Kui Sa ehitasid ise oma kompuutri ja ostsid antud riistvara jaoks OEM litsentsi, kas seda litsentsi saab siis ka tasuta Windows 10 süsteemile üleminekuks kasutada? Vastus on JAH.

11) Kas OEM põhist Windows 10 värskendust (upgrade) saab ka teisele masinale üle kanda? Vastus on EI saa.

Kas ma võin oma tasuta saadud Windows 10 ka teisele kompuutrile üle viia? Vastus on EI saa.

12) Kui ma läksin oma Windows 7 SP1 (Service Pack 1) või Windows 8.1 legaalselt koopialt pärast 29.07.15 kuupäeva esimese aasta jooksul üle Windows 10 tasuta versioonile, siis kas ma saan ka teha Windows 10 ümberinstalleerimist? Vastus on JAH.

Kas ma saan ka teha Windows 10 puhta installeerimise? Vastus on JAH.

13) Kas pärast Windows 10 väljailmumist saab ka ISO faili kätte, et teha Windows 10 puhast installeerimist (clean install)? Vastus on JAH.

Märkus: Sa võid pärast Windows 10 tasuta 'upgrade' installi teha samas masinas igal ajal ka puhta installeerimise. Seega võib oma kõvaketta puhtaks pühkida (formaatida) ja seejärel teha sinna Windows 10 puhta installeerimise. Alates nov. keskpaigast 2015 võid ka kohe teha Windows 10 puhta installeerimise (clean install). Sa ei pea enam esmalt uuendama oma olemasolevat legaalset Windows 7 SP1 või Windows 8.1 süsteemi Windows 10 opsüsteemini (upgrade install), et teha seejärel Windows 10 puhast installeerimist. Nüüd võid ka otse teha Windows 10 puhta installi ja aktiveerida ta oma Windows 7, 8 või 8.1 tootevõtmega. Selle Windows ISO faili saad kätte ja ka Windows 10 installeerimiseks vajaliku buutiva USB meedia või DVD plaadi saad luua Microsofti enda Media Creation Tool instrumendi abil.
Puhta installeerimise aktiveerimine: Kui Sinu seade on selle tasuta pakkumise teel viidud üle Windows 10 süsteemile, siis aktiveeritakse ta onlainis AUTOMAATSELT. See aktiveerimise info salvestatakse koodina ja Sa võid hiljem teha oma puhta installeerimise ning pärast puhta installi lõpetamist rakendatakse see aktiveerimise kood samuti automaatselt - seda kõike juhul kui puhas install tehti samas masinas ja sellesama Windowsi redaktsiooniga. Kui Sa kasutad seda ühe aastast tasuta upgrade pakkumist, siis võid teha oma Windows 10 puhtaid installeerimisi nii selle aasta jooksul ja kui ka pärast seda. Sa ei pea uut litsentsi ostma.
Windows 10 puhtaks installiks ja aktiveerimiseks võib nüüd kasutada ka oma Windows 7, 8 või 8.1 tootevõtit.


14) Kas ma võin oma Windows 10 uninstallida (desinstalleerida) ja kerida tagasi oma eelmise / vanema Windowsini? Vastus on JAH.

Märkus: Loe sellest sealt.


14A) Kui ma kerisin tagasi oma eelmise vanema Windowsini (punkt 14), kas ma võin hiljem jälle uuendada tagasi Windows 10 süsteemini? Vastus on JAH.

Märkus: Juhul kui Sa mõtled hiljem ümber ja tahad jälle uuendada tagasi Windows 10 süsteemini, siis saad seda igal ajal ka teha aga seda ikkagi ühe aasta jooksul alates 29.07.15 kuupäevast (seda aega võib ka pikendada...).


15) Kui Sa oled Windows 10 Insider (Win 10 testija) ja kui Sa läksid alates 29.07.15 üle tasuta Win 10 süsteemile, kas seejärel võib Windows Insider programmist lahkuda? Vastus on EI.

Märkus: Kui Sa tahad sealt Windows Insider programmist lahkuda ja saada ka tasuta Windows 10 aktiveeritud ning litsentseeritud koopia, siis pead omama legaalset (genuine) Windows 7 või Windows 8.1 operatsioonisüsteemi ja minema Windows 10 süsteemile üle ESIMESE AASTA jooksul alates 29.07.15 kuupäevast. Et lõpetada Windows Insider programmist osavõtt, tee järgmist: käivita 'Settings' äpp, mine seal Update & security -> Windows Update ja kliki 'Advanced options' ('Täpsemad suvandid') nupule, seejärel kliki "Get Insider builds" all nupule 'Stop Insider builds' - pilt..


16) Kas selline Windows 10 finaalversiooni (RTM) koopia, mille ma sain Windows eelvaate test-versioonist üleminekul, on legaalne (genuine)? Vastus on EI.

17) Kui ma olen Windows Insider ja installeerin käesoleva Windows 10 eelvaate versiooni (näiteks Build 10130) ning kasutan oma Microsofti kontot (Microsoft Account), kas ma saan siis alates 29.07.15 ka selle Windows 10 finaalversiooni (Windows 10 RTM)? Vastus on JAH.

18) Kas ma saan pärast 29.07.15 kuupäeva ka edaspidi neid Windows 10 järgmisi/uusi eelvaate versioone, juhul kui ma jään Windows Insider programmist osavõtjaks? Vastus on JAH.

19) Kas sellised eelvaate versioonid aeguvad? Vastus on JAH.

20) Kui ma ehitasin ise oma kompuutri, milles ei ole ühtegi Windowsi versiooni, kas ma saan siis liituda Windows Insider programmiga ja installida Windows 10 RTM väljalaske enne või pärast 29.07.2015 kuupäeva? Vastus on JAH.

Kas selline Windows on legaalne (genuine)? Vastus on EI.

21) Ma olen Windows Insider. Kui ma oman Windows 7 SP1 või Windows 8.1 legaalset koopiat ja lahkun enne 29.07.16 kuupäeva Windows Insider programmist, kas ma saan siis ka edaspidi kasutada seda tasuta Windows 10 finaalversiooni? Vastus on JAH.

22) Ma olen Windows Insider. Kui ma lahkun pärast 29.07.16 kuupäeva Windows Insider programmist ja kui ma oman legaalset Windows 7 SP1 või Windows 8.1 koopiat, kas ma pean siis ostma uue Windows 10 litsentsi? Vastus on JAH.

23) Kas ma pean kasutama Microsofti kontot (Microsoft Account), et värskendada oma Windows 7 SP1 või Windows 8.1 süsteem Windows 10 süsteemini. Vastus on EI.

24) Kui mul on Windowsi mittelegaalne koopia (piraatkoopia), kas ka mina saan Windows 10 finaalversiooni. Vastus on JAH.

Märkus: Ülemineku (upgrade) Windows 10 operatsioonisüsteemile saavad ka need, kes jooksutavad praegu mingit Windowsi PIRAATKOOPIAT. Kuid siin on ka üks "aga", nimelt Sa võid küll oma Win 7 või Win 8 piraatkoopialt minna üle Win 10 süsteemile, aga Sa ei omanda sellega Windows 10 LITSENTSI - st Sinu Windowsi litsentsi staatus ei muutu vaid jääb endiselt "non-genuine".

Mis saab edasi? Mis juhtub siis kui piraadid ei saa oma Windows 10 süsteemi aktiveerida? Selle isiku ekraanil, kes läheb oma piraatkoopiaga tasuta üle Windows 10 süsteemile, hakkab ilutsema vesimärk, mis teatab, et tema Windows 10 pole legaalne.

Mida see piraadi ekraanil ülbelt laiutav vesimärk veel endaga kaasa toob? Sellele selget vastust veel ei ole, aga arvan järgmist: Sellised non-Genuine versioonid "kaotavad Microsofti toe". Microsoft ei ole oma seisukohta Windowsi piraatkoopiate suhtes muutnud! Selline mitte-aktiveeritud Windows 10 töötab nagu prooviversioon või katsetamise / testimise versioon (trial version), mis annab Windows 10 kasutamiseks aega ainult 30 päeva. Seega peab ta oma Windowsi aktiveerima 30 päeva jooksul. Kui ta ei tee seda, siis ta ei saa Windowsi enam kasutada ja ta ei saa Windows 10 operatsioonisüsteemi sisse logida.

On veel ka teine variant: Sa saad küll pärast seda 30 päevast tähtaega süsteemi sisse logida, aga tema funktsioone vähendatakse, Sa saad edaspidi 'Windows Update' vahendi kaudu kätte ainult turvavärskendused / parandused ja ei rohkem midagi muud. Sa ei saa uusi funktsioone / vahendeid ja täiendavaid värskendusi. Peale selle tulevad Sinu "non-genuine" süsteemi sellised vahendid, mis teevad selle "non-genuine" staatuse häkkimise teel elimineerimise veelgi keerulisemaks.

Siiski, üks võimalus tasuta Windows 10 saamiseks on ka Windowsi piraatkoopiate omanikel - info.25) Kas ma saan Windows 10 tasuta pakkumise installeerida erinevasse partitsiooni või kettale? Vastus on JAH.

Märkus: Sa võid laadida alla Win 10 ISO faili, luua selle abil buutiva USB meedia (parem variant) või DVD-plaadi ja alustada Win 10 puhast installeerimist - teise partitsiooni või kettale. Sel juhul pead installeerimisel ja Win 10 aktiveerimisel kasutama oma Windows 7 või 8 (8.1) tootevõtit. Selle Windows 10 ISO faili saad kätte ja ka Windows 10 installeerimiseks vajaliku buutiva USB meedia või DVD plaadi saad luua Microsofti enda Media Creation Tool instrumendi abil.


26) Minu masin on dualboot masin koos teise Windowsi versiooniga, kas üleminek Windows 10-le mõjub teisele Windowsile? Vastus on EI.

27) Kui ma lähen üle Windows 10 süsteemile, siis ma tahan oma käesolevalt arhitektuurilt lülituda ümber teisele arhitektuurile (näiteks 32-bit süsteemilt 64-bit süsteemile). Kas ma saan seda upgrade ajal teha? Vastus on EI.

Märkus: See tasuta üleminek ei luba sellist ümberlülitumist. Kui Sa tahad oma arhitektuuri muuta, siis võid pärast Windows 10 süsteemile üleminekut laadida alla vastava arhitektuuriga (32 või 64 bit) Windows 10 ISO faili ja teha seejärel Windows 10 puhta (Custom) installeerimise. Sa võid ka kohe teha Windows 10 puhta installi kasutades selleks oma Windows 7 või 8 (8.1) tootevõtit ja installeerida Win 10 64-bit versiooni (seda juhul kui Sul jooksis varem Win 7 või Win 8/8.1 32-bit versioon). Selle Windows 10 ISO faili saad kätte ja ka Windows 10 installeerimiseks vajaliku buutiva USB meedia või DVD plaadi saad luua Microsofti enda Media Creation Tool instrumendi abil.


28) Mis juhtub minu eelmise Windowsiga siis kui ma lähen sellelt üle uuele Windows 10 opsüsteemile? Uus Windows 10 asendab Sinu eelmise Windowsi ja see vanem versioon siirdatakse Windows.old kausta, mille võib soovi korral ka ära kustutada. Windows 10 saab Sinu vaikimisi operatsioonisüsteemiks.

29) Kas Windows 10-le üleminekul säilitatakse ka minu failid, rakendused ja seadistused / sätted? Vastus on JAH.

30) Kas Windows 10 nõuab uuemat UEFI firmwaret ja Secure Boot vahendit? Vastus on EI.

Märkus: Windows 10 töötab väga hästi ka vana BIOS süsteemiga. Uued Windows 10 kompuutrid tulevad juba uuema UEFI firmwarega ja Secure Boot funktsioon on vaikimisi ka sisse lülitatud. Sa võid selle Secure Boot funktsiooni ka välja lülitada, et jooksutada oma multi-buut masinas teisi operatsioonisüsteeme.


31) Kas ma võin pärast Windows 10 süsteemile tasuta üleminekut teha selle Windows 10 puhta installeerimise uuele kõvakettale (näiteks kui olemasolev vana kõvaketas ütles üles)? Vastus on JAH.

Märkus: Windows 10 on registreeritud seadme külge mitte aga Sinu kõvaketta külge. Installi uus kõvaketas ja tee Windows 10 ümberinstalleerimine ning Windows 10 reaktiveeritakse automaatselt.


32) Ka Windows 10 operatsioonisüsteemi puhul on FÜÜSILISELE MÄLULE (RAM) ligipääsu võimalused samad mis ka Windows 8 (8.1) puhul? Vastus on JAH.

RAM


Märkus: Windowsi 64-bit versioonid on funktsionaalsuse poolest täiesti identsed oma suguvendade 32-bit versioonidega, kuid 64-bit redaktsioonid sisaldavad peale selle ka mõnda täiesti unikaalset vahendit. Kõige suuremaks erinevuseks on füüsilisele mälule ligipääsu võimalused, mälu juhtimine ja täiendatud turvalisus. 64-bit (x64) Windowsi üheks peamiseks eeliseks on just see et temaga saab ligi füüsilisele mälule (RAM), mis on suurem kui 4 GB-i. (32-bit Windowsi puhul saab maksimaalselt kasutada ainult kuni 4 GB füüsilist mälu.) Olenevalt sellest, et milline Windowsi versioon (Vista, Windows 7, Windows 8 / 8.1 või Windows 10) on Sinu kompuutrisse installeeritud, toetab Windowsi 64-bitine versioon füüsilist mälu alates 1 GB'st kuni 512 GB-ni (aga ka suuremas mahus füüsilist mälu).

NB! Sa pead ka eelnevalt vaatama, et kui palju Sinu kompuutri emaplaat seda füüsilist mälu üle-üldse toetab; vanemad emaplaadid toetavad ainult kuni 8 GB mälu. Toetatava mälu maht ei sõltu ainult Sinu Windowsi versioonist. Sa pead uurima oma kompuutri tootja dokumentatsioonist (näiteks tema kodulehelt) ka seda et kui suurt füüsilise mälu mahtu Sinu arvuti emaplaat ja protsessor suudavad maksimaalselt kasutada. Näiteks Acer Computer teatab, et süsteem (emaplaat) toetab kuni 8GB DDR3 1066 mälu (Memory Ram), aga Intel.com teatab, et antud protsessor koos integreeritud graafikaga, toetab kuni 16GB DDR3 1333 mälu (st emaplaadi mõlematesse slottidesse võib torgata 8GB mälud). Seege tuleks kõigepealt kontrollida seda et kui palju mälu võib Sinu arvuti protsessor maksimaalselt kasutada ja Sa saad teada, et millist Windowsi versiooni oleks kõige mõtekam valida, et kasutada ära suurema mahuga mälu eelised. Kui Sa jooksutad antud kompuutris näiteks Windows 7 Professional versiooni, siis võid julgelt mälu juurde osta ja kasutada maksimaalselt 16GB mälu (RAM'i). Reaalselt eraldatakse Sinu jaoks umbes 15.6 - 15.9GB mälu, sest osa mälu kulutatakse integreeritud graafikaprotsessori ja süsteemi jaoks.33) Minu arvuti tuli koos legaalse Windows 8/8.1 operatsioonisüsteemiga, aga see eemaldati ja asendati Windows 7 versiooniga. Kas ma saan nüüd TASUTA Windows 10? Vastus on JAH.

Märkus: Kuidas nüüd uuendada Windows 10 süsteemini? Laadida alla Windows 8.1 → teha tema puhas install (clean install) või siis installida ta olemasoleva süsteemi peale → seejärel uuendada ehk minna üle Windows 10 opsüsteemile. See uuendamine tuleb teha ühe aasta jooksul pärast Windows 10 finaalversiooni väljailmumist, st kuni 29.07.16.


34) Kas tavakasutaja ja ka märksa kogenuma kasutaja jaoks sobib Windows 10 Home versioon? Vastus on JAH.

Märkus: Tavakasutaja ja ka kogenuma kasutaja jaoks on see hea, et neile sobib nüüd väga hästi ka see Windows 10 Home redaktsioon, mis sisaldab KÕIKE vajaminevat - vaata neid erinevusi tabelitest sealt.


35) Kas ma pean siis kui Windows Update kaudu pakutakse Windows 10 installeerimist, seda kohe lubama ja värskendama oma käesoleva süsteemi Windows 10 versioonini? Vastus on EI.

Märkus: Vastupidi, ma soovitan oodata. Praegu ei ole see Windows 10 Insider Preview Build 10240 eelvaate- ehk testversioon, mis anti tootjatele üle ja mille ka Sina saad, kaugeltki veel täiuslik. Leidub probleeme ja vigu ning Microsoft väljastab antud versioonile uusi värskendusi edasi (seda isegi enne juuli lõppu ja ka pärast 29. juulit). Seega nende värskenduste väljaandmine jätkub ka pärast 29.07.15 kuupäeva. Kiiret pole kusagile, sest Win 10 tasuta kättesaamiseks on tervelt 1 aasta aega. Kuidas see upgrade protsess käib ja kuidas seda edasi lükata, sellest info siinsamas eelpool.


36) Kas ma vajan Windows 10 tootevõtit (Product Key)? Vastus on EI.

Märkus: Kasutajale ei anta tootevõtit ja tal ei ole vajadust seda ise käsitsi sisestada. See tähendab, et Sa ei vaja enam seda vana Windowsi installeerimise plaati, et valideerida oma tulevasi installeerimisi. Kui lähed upgrade installi teel üle uuele Windows 10 süsteemile, siis aktiveeritakse ta automaatselt. Seda tehakse ka siis kui Sa teed hiljem (pärast üleminekut) Windows 10 puhta installeerimise. Lae lihtsalt see Windows 10 ISO fail alla, alusta puhast installeerimist ja Sinu uus süsteem aktiveeritakse onlainis automaatselt kasutades selleks Sinu seadmele põhinevat unikaalset aktiveerimise hash koodi ja vastavat sertifikaati.
Windows 10 tootevõtit läheb ainult siis vaja kui Sa ostad uue Windows 10 koopia, et installida seda näiteks oma iseehitatud kompuutrisse. Tootevõtme saad ka siis kui Sa ostad Windows 10 litsentsi või tema installeerimise meedia. Sellest uuest aktiveerimise meetodist ja ka Win 10 puhtast installeerimisest on pikemalt juttu seal.37) Kas minu töölaua rakendused hakkavad ka Windows 10 süsteemis tööle? Vastus on JAH.

Märkus: Kõik töölaua programmid, mis jooksevad Sinu Windows 7 või Windows 8.1 all, peavad jooksma ka Windows 10 süsteemis. Kuid mõned madala-tasemega süsteemiutiliidid ja ka antiviirus tarkvarad nõuavad nende tootjapoolset uuendamist. Kontrolli seda oma tarkvaratootjate kodulehelt, et kas Sinu mingid programmid ikka ühilduvad Windows 10 opsüsteemiga ja kui ei, siis kas nad planeerivad seda tulevikus teha.


38) Kas ma saan ise vaadata oma Windows 10 aktiveerimise staatust? Vastus on JAH.

Märkus: Oma Windows 10 aktiveerimise staatust näed näiteks ka 'Settings' äpi alt ('Settings -> Update & Security -> Activation') - pilt.


39) Sina konkreetselt ise, kes Sa parasjagu antud veebilehte loed, oled muidu väga tore inimene; Sa ei ole kordagi Linux, Android, iOS, Chrome OS ja Mac OS X operatsioonisüsteemi jooksutanud (seda põhimõtteliselt); Sa oled Microsoftile igati truu / lojaalne olnud ja Sa loed enne igat söögikorda issameiet, et Microsoftil ikka hästi läheks; kas Sina saad tasuta Windows 10? Vastus on EI.

40) Mina, "landfield", olles igati tubli ja tehes juba mitmeid aastaid Microsofti Windowsile "tasuta reklaami" (seda küll täiesti tahtmatult) ning jooksutades oma kõikides kompuutrites non-genuine Windowsi, kas mina saan samuti tasuta Windows 10? Vastus on malbe EI.

41) Kas Microsoft võib kunagi tulevikus oma sõnumeid ka õigeaegselt, selgelt ja arusaadavalt edastada? Vastus on EI.NB! Legaalse Windows 7 või Windows 8.1 operatsioonisüsteemi tasuta uuendamine / värskendamine 'Windows Update' vahendi kaudu (inkrementaalne värskendamine ehk üleminek kõrgemale Windows 10 versioonile) - seda võiks siis praegused Windows 7 või Windows 8.1 opsüsteemide omanikud uurida.

Windows 10 Home versioonilt üleminek (upgrade) Windows 10 Pro versioonile ja seda täiesti TASUTA!

Sa võid ka hiljem saada TASUTA Windows 10 (ka pärast seda 29.07.2016 kuupäeva): Windows 7 ja Windows 8/8.1 ettenähtud viisil litsentseeritud ja aktiveeritud koopiate jooksutajad võivad ka hiljem saada selle TASUTA Windows 10.

Etteotsa
< Tagasi Windows 10 pealehele ja sisukorda

 

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju .|. .|. .|..|. .|. .|. About Us .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Me .|. .|. .|. .|. .|. .|. Site Map .|. .|. .|. .|. .|. .|. POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik 2015 (16/17/18)