Windows 10 süsteemis PIN parooli loomine

Win 10 logo Windows 10 operatsioonisüsteemis PIN parooli loomine, muutmine ja süsteemist eemaldamine.

 

Miks see PIN (Personal Identification Number) nii vajalik on?

 

 

 

 

Sa võid süsteemi sisselogimiseks kasutada järgmist tüüpi paroole:1) Local Account (Lokaalse Konto) standardset tekstiparooli:

* Lokaalse kasutajakonto standardse tekstiparooli loomine: Sa võid selle traditsioonilise lokaalse kasutajakonto standardse tekstiparooli luua juba Windows 10 installeerimise käigus, siis kui Sa lood Win 10 installi käigus tavalise adminõigustega lokaalse kasutajakonto ja jõuadki installeerimise lõppedes antud konto alla. Kui Win 10 installi ajal ei õnnestunud mingitel põhjustel Microsofti serveriga ühendust saada või kui puudub internetiühendus või kui Sa valisid eelnevalt mitu ekraani tagasi selles "Make it yours" ekraanis "Skip this step" lingi, siis näed adminõigustega lokaalse konto loomise ekraani. Sisesta seal kõige ülemisse tekstikasti selle isiku nimi, kes seda kompuutrit ka reaalselt kasutama hakkab (seega tavaliselt iseenda nime) - Sa võid siia tippida ka suvalise nime. Sa võid soovi korral sisselogimiseks ka parooli luua. Sisesta see parool mõlematesse "Enter password" kui ka "Re-enter password" lahtritesse. Sel juhul pead ka kõige alumisse "Password hint" tekstilahtrisse sisestama mingi vihje (juhuks kui unustad tulevikus oma parooli). Kui valmis, siis kliki nupule Next - pilt. (Sa saad hiljem igal ajal 'Settings' äpis neid paroole luua ja muuta ning soovi korral ka Microsofti kasutajakonto alla ümber lülituda.)

* Sa võid selle tekstiparooli (Windowsi parooli) luua ka siis kui Sa töötad Microsofti kasutajakonto all ja lülitud ümber administraatori õigustega lokaalse konto alla ........................- pilt. Kui Sa seda ümerlülitumise käigus ei loo, siis võid seda igal ajal hiljem teha ja seda Settings äpi kaudu ('Settings -> Accounts -> Sign-in options' alamkategooria all).

* Oma adminõigustega lokaalse, tavakasutaja õigustega lokaalse kui ka Microsofti konto tekstiparoole saad luua, kustutada või muuta ikka selle uuendatud Settings äpi kaudu ('Settings -> Accounts -> Sign-in options' alamkategoorias/lehel) - pilt.

* Et luua lokaalse kasutajakonto all uut tüüpi pilt- ja/või PIN-parooli, peab Sul eelnevalt olema loodud ka Windowsi enda lokaalne standardne tekstiparool (Local Account password) - pilt.

* Antud standardset tekstiparooli võid siis kasutada ainult oma lokaalse administraatori või tavakasutaja õigustega (Standard User) konto all töötades. Kui Sa lood enda adminõigustega lokaalsele kontole lisaks ka teisi lokaalseid kasutajakontosid, siis loo nii enda kui ka teiste kontode jaoks see tavaline Windowsi parool.

* Selle tavalise standardse ehk Windowsi tekstiparooli loomise kiire näide: pilt (...ja seesama aken, aga pärast Windows 10 'Anniversary Update' värskenduse installi - pilt),.................. pilt,.................. pilt,................. pilt ..............ja............... pilt.2) Microsoft Account (end. Windows Live ID) kasutajakonto parooli. Kui Sul on Microsofti kasutajakonto juba olemas, siis võid seda kasutada juba Windows 10 installeerimise käigus (selleks peab olema ka internetiühendus). Kui Sul seda MS kontot veel ei ole, siis võid ta sealsamas Win 10 installeerimise käigus ka luua. Sa võid ka hiljem Settings äpi kaudu lülituda ümber Microsofti kasutajakontole (ka selle käigus võid luua selle MS konto).

Märkus: Lokaalselt adminõigustega kasutajakontolt ümberlülitumine (üleminek) Microsofti kasutajakontole - juhis.

3) 'Picture Password' (Piltparooli). Selle piltparooli võid luua ja kasutada nii oma lokaalse kui ka Microsofti kasutajakonto all ('Microsoft account' all). Eriti hea on seda piltparooli kasutada näiteks tahvelarvutite ja puutetundlike ekraanide puhul. Piltparooli loomine on ka selleks hea kui Sa oled mingi parooli ära unustanud, siis saad ka tema abil süsteemi sisse logida - sellest juhis seal.

4) PIN parooli. Seda võid kasutada nii oma lokaalse kui ka Microsofti kasutajakonto all. PIN parooli sai kasutada juba alates Windows 8 versioonist, aga Windows 10 puhul on tal hoopis eriline roll - sellest tulebki siin edaspidi juttu.

5) UUS! Täiesti uus autentimise süsteem - Windows Hello, Microsoft Passport ja Device Guard vahendid. (Windows 10 seadmesse võib nüüd sisse logida ka näo, sõrmejälgede või silma võrkkesta tuvastamise teel.) - juhis ja info.


Märkused: Et luua lokaalse kasutajakonto all uut tüüpi Piltparooli või PIN-parooli, peab Sul eelnevalt olema loodud ka Windowsi enda lokaalne standardne tekstiparool (Local Account password). Kui Sa kustutad selle standardse tekstiparooli, siis kustutatakse automaatselt ka Sinu pilt- ja PIN paroolid.
Pilt- ja PIN paroolid, mis Sa lood lokaalse kasutajakonto all, kehtivad ka Microsofti kasutajakontos (st Sa võid need sinna üle kanda). Seega kui Sa loosid lokaalse kasutajakonto alla pildi ja/või PIN-koodiga parooli, siis saad neid kasutada ka Micorosofti kasutajakonto all. Sa saad neid seal ka muuta või kustutada. Kui Sa muudad või kustutad nad, siis need muudatused kantakse üle ka Sinu lokaalsesse või siis Microsofti kasutajakontosse. Kui Sa näiteks ei loonud oma lokaalses kasutajakontos pildi ja/või PIN paroole, siis võid nad luua Microsofti kasutajakonto all ja nad kantakse üle ka Sinu lokaalsesse kasutajakontosse. Lokaalset standardset tekstiparooli ei saa Microsofti kasutajakonto all töötades enam kasutada, selle asemel saad kasutada oma Microsofti kontoga seotud parooli.


Mis on Windows 10 parooli maksimaalseks pikkuseks?

* Lokaalse Kasutajakonto (Local Account) puhul on parooli miinimum pikkuseks 8 sümbolit ja maksimaalseks pikkuseks aga 127 sümbolit.
* Kui Sa kasutad Win 10 süsteemi sisselogimiseks Microsofti Kasutajakontot (Microsoft Account), siis võid oma paroolis kasutada kuni 16 sümbolit - mitte rohkem. (Sul võib küll ka pikem parool olla, aga arvestatakse ainult esimesi 16 sümbolit.)
Miks see PIN (Personal Identification Number) nii vajalik on?

* Kui Sinu Microsofti kasutajakonto parool on kellelegi teisele (kurikaelale) teada, siis pääseb ta ligi Sinu Microsofti kasutajakontole (Sinu OneDrive, Store ja teistele MS teenustele) ja lisaks sellele ka Sinu kõikidele seadmetele, mis on antud parooliga seotud.

Teisest küljest, kui kurikael saab teada Sinu PIN-parooli, siis pääseb ta ligi AINULT Sinu antud seadmele, kus seda PIN koodi kasutatakse; ta ei pääse ligi Sinu teistele seadmetele. Lisaks sellele peab see paharett Sinu kompuutrile ka FÜÜSILISELT ligi saama. Kui PIN parooli sisestatakse neli korda valesti, siis suunatakse kasutaja eraldi ekraani, kus ta peab sisestama spetsiifilise fraasi - pilt ..........ja............ pilt. Seejärel peab ta tegema ka kompuutri restardi - pilt. See kõik teeb "jõuga" sissepääsu keerulisemaks.
Näiteks kui Sa kasutad nelja numbriga PIN parooli, siis on kurikaelal Sinu PIN parooli märksa lihtsam ära aimata (st välja arvutada): antud parooli puhul on kokku 10 000 võimalikku kombinatsiooni (0000–9999), seega Sinu PIN koodi äraarvamise šanss on üks kümnest tuhandest (1 < 10 000). Nii nagu ka pilt-parooli puhul, juhul kui Sa tipid PIN parooli neli korda valesti, siis nõuab Windows juba spetsiifilise fraasi sisestamist ja seadme restarti.

Märkus: Juhul kui Sa ise sisestasid kogemata oma PIN parooli üle kolme korra valesti, siis võid ka oma Microsofti konto parooliga süsteemi sisse logida. Kui Sa teed pärast seda kunagi hiljem kompuutri restardi ja sisestad oma õige PIN koodi ning juhul kui Sa saad nüüd "Your device is offline. Sign in with the last password used on this device" teate, siis kontrolli seda et kas Sul on ikka internetiühendus olemas - pilt. Antud veateade võib ka muudel põhjustel ilmuda ja esmaseks abinõuks on siin internetiühenduse taastamine. (Normaalsel sisselogimisel ei nõuta PIN ja Microsofti kasutajakonto parooli sisestamisel internetiühenduse olemasolu.)

PIN on selleks et lukustada just AINULT see seade lahti, kus ta loodi, seda ei saa mujal kasutada. Windows 10 PIN parool ei elimineeri tavalist parooli täielikult vaid ta on täiendavaks verifitseerimiseks ja seda ainult antud unikaalse seadme jaoks. Kui Sa omad mitut seadet, siis loo iga seadme jaoks eraldi unikaalne PIN parool.

* PIN parooli on ka märksa kergem meelde jätta ja süsteemi sisselogimisel sisestada (näiteks tahvelarvutite puhu). Süsteemi sisselogimisel, pärast PIN-parooli sisestamist, ei ole enam vaja ENTER klahvi vajutada. PIN abil on antud seadmes lihtsam ka äppidesse ja teenustesse sisse logida.
PIN puhul peab ka teadma järmist:

* PIN parooli miinimum pikkuseks on neli numbrit (lubatakse 0–9 ainult). Kuid see PIN parool võib olla nii pikk nagu Sa seda soovid, ta ei pea koosnema ainult neljast numbrist - pilt ...............ja................ pilt.

Uuendatud, 2018: Nüüd pead selles PIN parooli loomise aknas ka 'Include letters and symbols' kirjaga ruutu nägema. Sisesta mõlematesse tekstilahtritesse üks- ja seesama PIN parool ning kliki all nupule OK. Märkus: PIN kood peab olema vähemalt nelja sümboli pikkune (ja ta ei tohi olla pikem kui 127 sümbolit) ja ta sisaldab tavaliselt numbreid. Kuid Sa võid oma PIN paroolis ka tähti (mõlemaid, väike ja SUURTÄHTI) ja spetsiaalseid sümboleid, näiteks ! või ?, kasutada. Windows 10 ei luba Sul kasutada väga lihtsaid PIN paroole, näiteks 1234 või 0000. Kui paned siin linnukese ka 'Include letters and symbols' ruutu, siis võid oma loodavas PIN koodis ka tähti ja tavalisi sümboleid kasutada.

Include letters and symbols


* Kui Sa töötad lokaalse konto all, siis pead enne PIN parooli (või Piltparooli) loomist looma selle tavalise standardse tesktiparooli - seda juhul kui Sa seda juba loonud ei olnud. Seega et luua PIN või pildiparooli, pead eelnevalt omama ka tavalist parooli - pilt .................ja................. pilt.

* "Windows Hello" vahend: Kui Sa kasutad uut 'Windows Hello' funktsiooni, kas siis pead PIN parooli looma. Windows 10 operatsioonisüsteemiga tuleb ka uus autentimise süsteem. See süsteem, mille nimeks on Wondows Hello, hakkab kasutama erinevaid biomeetrilisi andmeid ja tarkvara ning riistvara tuge, et kasutajat süsteemi sisselogimisel kiirelt ja turvaliselt autoriseerida. Windos Hello on seega tarkvaralahendus, mis töötab koos riistvara sensorite ja skaneerijatega, mis identifitseerivad (tuvastavad) kasutaja tema biomeetriliste andmete järgi. Selle tulemusel ei ole enam neid standardseid logimisi ja paroole vaja kasutada. Windows Hello hakkab toetama Windows 10 seadmesse sisselogija näo, sõrmejälgede ja silma võrkkesta tuvastamist.

* "Microsoft Passport" vahend ja PIN: Windows Hello on lokaalne tarkvaralahendus, mida kasutatakse ainult kompuutrisse sisselogimiseks. Kuid koos Hello tehnoloogiaga tahetakse juurutada ka globaalset autentimise mehhanismi, mille koodinimeks on "Microsoft Passport" (praegune Microsoft Account). 'Passport' töötab kõikides Microsofti toodetes, näiteks nagu Outlook.com, OneDrive, People, kontaktid jne. Windows 10 seadmetes asendatakse paroolid nüüd tugeva Kahefaktorilise Autentimisega, mis koosneb registreeritud seadmest ja Windows Hello (biomeetriline) süsteemist (või siis PIN koodist). Laias laastus koosneb Microsoft Passport kahest teenusest: 'Sign-in' teenusest, mis lubab Sul kasutada ühte nime ja parooli, et sisse logida ning 'Wallet' teenusest, mis lubab Sul sooritada kiireid ja mugavaid onlain oste.
See Kahefaktoriline Autentimine ei ole tulevikus enam nii tülikas kui praegu: Microsoft Passport sisaldab kahte võtit - Microsofti võtit ja kasutaja enda võtit. Kasutaja vajab nüüd ainult enda võtit, et pääseda Microsofti kaitstud rakendustele ligi. Microsofti primaarvõti peab olema sertifikaat või siis firmware (püsivara). See tähendab, et Sa pead nüüd kasutama Sulle antud PIN koodi ja see PIN avab Sulle Microsofti toodete uksed.
Microsoft Passport tehnoloogiat hakatakse kasutama just korporatiivsetesse süsteemidesse ja onlain-sisusse sisselogimisel. Autentimise protsessis ei saadeta parooli üle võrgu või ei salvestata eemalasuvasse serverisse ja sellega elimineeritakse need kaks peamist turvariski.

Märkus: Nendest "Windows Hello" ja "Microsoft Passport" vahenditest on pikemalt juttu seal.


* Selle PIN parooli loomist pakutakse Sulle automaatselt ka järgmistel juhtudel:

- Kui Sa installeerid Windows 10 ja sisened esmakordselt süsteemi (oma Microsofti konto või lokaalse konto parooliga). Sel juhul ilmub “Passwords are so yesterday” ekraan, mis selgitab, et PIN on kiirem ja turvalisem. Kui Sa tahad selle PIN-parooli kohe luua, siis kliki seal PIN me! nupule - pilt ................ja..................... pilt.
- Kui Sa lülitud oma lokaalse konto alt ümber Microsofti Kasutajakonto alla, siis ka selle ümberlülitumise käigus pakutakse Sulle PIN parooli loomise võimalust. Sel juhul ilmub üks neist kahest ekraanidest: kas "Set up a PIN" ekraan või siis jällegi seesama "Set up a PIN" ekraan, aga koos 'Skip this step' lingiga, millega võid sellest PIN-parooli loomisest esialgu ka loobuda - pilt .............ja.................... pilt.


* Domeeni kasutajad (suuremates ettevõtetes, organisatsioonides, koolides jne) ei saa vaikimisi seda PIN parooli kasutada, aga seda võib spetsiifiliselt ka lubada.

Etteotsa
PIN parooli loomine:

Selle PIN loomist pakutakse teatud juhtudel ka automaatselt ja sellest oli siin eelpool juba ka juttu. Antud näites aga loome selle ise ja seda lokaalse kasutajakonto all, aga Microsfti konto all käib see sama moodi - vahet ei ole. Kui Sa töötad lokaalse konto all, siis pead enne PIN parooli (või Piltparooli) loomist looma selle tavalise standardse tesktiparooli - seda juhul kui Sa seda juba loonud ei olnud. Seega et luua PIN või pildiparooli, pead eelnevalt omama ka tavalist tekstiparooli - pilt .............ja.................. pilt. (Tavalise tekstiparooli loomise kiire näide oli eespool.)


1) Ava Settings äpp ja mine seal 'Accounts -> Sign-in options' alamkategooria alla. Seejärel kliki paremal "PIN" sektsioonis 'Add' nupule. (Märkus: Nagu alltoodud pildilt on näha, siis on antud kasutajal see tavaline standardne tekstiparool juba eelnevalt loodud ja seda näitab "Password" sektsioonis ka see 'Change' nupp, mis lubab antud parooli vajadusel ka muuta.)

Märkus: Antud 'Settings' äpi avaakna võid avada näiteks Start Menüü kaudu (pilt), aga ka uue 'Action Center' / 'Tegevuskeskus' paneeli ja selle 'All settings' nupu abil (pilt). Need pildid on võetud siis juba pärast suure Windows 10 'Anniversary Update' värskenduse installi. Sa võid ta avada ka Windowsi otsinguvahendi kaudu - otsingusõnaks on siis "settings".

Seejärel kliki paremal 'Add' nupule


Märkus: Pärast Windows 10 'Anniversary Update' värskenduse installi näeb see aken aga välja selline - pilt.


2) Seejärel sisesta see tavaline standardne tekstiparool ja kliki nupule OK. (Märkus: Microsofti konto all töötades pead aga oma Microsofti kontoga seotud parooli sisestama.)

Seejärel sisesta see tavaline standardne tekstiparool ja kliki nupule OK


Märkus: Pärast Windows 10 'Anniversary Update' värskenduse installi näeb see aken aga välja selline - pilt.


3) Sisesta endale sobiv PIN parool ja kliki nupule OK.

Märkus: PIN parooli miinimum pikkuseks on neli numbrit (lubatakse 0–9 ainult). Kuid see PIN parool võib olla nii pikk nagu Sa seda soovid, ta ei pea koosnema ainult neljast numbrist - pilt .....................ja....................... pilt:

Sisesta endale sobiv PIN parool ja kliki nupule OK


Märkus: Pärast Windows 10 'Anniversary Update' värskenduse installi näeb see aken aga välja selline - pilt.


Uuendatud, 2018: Nüüd pead selles PIN parooli loomise aknas ka 'Include letters and symbols' kirjaga ruutu nägema. Sisesta mõlematesse tekstilahtritesse üks- ja seesama PIN parool ning kliki all nupule OK. Märkus: PIN kood peab olema vähemalt nelja sümboli pikkune (ja ta ei tohi olla pikem kui 127 sümbolit) ja ta sisaldab tavaliselt numbreid. Kuid Sa võid oma PIN paroolis ka tähti (mõlemaid, väike ja SUURTÄHTI) ja spetsiaalseid sümboleid, näiteks ! või ?, kasutada. Windows 10 ei luba Sul kasutada väga lihtsaid PIN paroole, näiteks 1234 või 0000. Kui paned siin linnukese ka 'Include letters and symbols' ruutu, siis võid oma loodavas PIN koodis ka tähti ja tavalisi sümboleid kasutada.

Include letters and symbols


4) Ja Sa jõuad tagasi siia Settings äpi aknasse, kus võid hiljem seda PIN-parooli ka muuta (nupp 'Change') või siis süsteemist ka eemaldada (nupp 'Remove'):

Ja Sa jõuad tagasi siia Settings äpi aknasse


Märkus: Pärast Windows 10 'Anniversary Update' värskenduse installi näeb see aken aga välja selline - pilt.


Ja näide ka süsteemi sisselogimisest. Antud juhul saab siin kasutada kas PIN parooli või siis tavalist tekstiparooli (siin logitakse tagasi lokaalse konto alla). Kasutaja klikkis siin enne PIN parooli sisestamist Sign-in options parameetrile ja selle tulemusel ilmusid allapoole kaks ikooni (plaati/tilet). Vaikimisi oli sisselogimiseks aktiveeritud PIN parooli sisestamise võimalus (PIN), sest kasutaja logis viimati süsteemi sisse justnimelt PIN-koodiga. Kuid ta võib siin klikkides võtmega ikoonile (võti), logida süsteemi sisse ka tavalise standardse tekstiparooliga. Kasutaja ei olnud varem Picture Password'i (pildiparooli) loonud, sest muidu kuvataks siin allpool lisaks ka pildi kujulist ikooni. Siin on näha, et kasutaja logis viimati sisse selle standardse lokaalse Windowsi kasutajakontoga mitte aga Microsofti kontoga (Microsoft Account). Juhul kui ta kasutaks antud momendil MS kasutajakontot, siis kuvataks siin sisselogimise ekraani ülaosas ka tema Email aadressi (ja loomulikult teist kasutajanime):

Ja näide ka süsteemi sisselogimisestVeel:

'Picture Password' (Piltparooli) loomisest - seal.

Kui Sa unustasid oma lokaalse kasutajakonto parooli. Windows 10 süsteemis unustatud parooli resettimine ja selle asemele uue parooli loomine—'Password Reset Disk' vahendi abil. (Kehtib ka Windows 7 ja Windows 8/8.1 opsüsteemide suhtes.) - seal.

Kõiki lokaalseid paroole võib resettida ka administraatori õigustega kasutajakonto abil - juhis sellest seal.

Et aga taastada ligipääsu oma Microsofti kasutajakontole, tuleb Sul täita spetsiaalne onlain-vorm (valid seal esmalt "I Forgot My Password" / "Unustasin oma parooli" raadionupu jne) - pilt .........- juhis sellest seal.


UUED! Täiesti uus autentimise süsteem - Windows Hello, Microsoft Passport ja Device Guard vahendid. (Windows 10 seadmesse võib nüüd sisse logida ka näo, sõrmejälgede või silma võrkkesta tuvastamise teel.) - juhis ja info.

"On aega unustada paroolid: uued FIDO2 autentimise standardid." - info.

Etteotsa

 
< Tagasi Windows 10 pealehele ja sisukorda

 

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Us .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Me .|. .|. .|. .|. .|. .|. Site Map .|. .|. .|. .|. .|. .|. POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik 2015 (16/17/18)