Uus info!
Windows 10
Windows 10 uued versioonid & kõige uuem sisu:

Windows 10 logo

Aug. 2014 - aug. 2015
Win 10 eeljutt ja üldtutvustus - loe edasi...

Windows 10 suured funktsioonivärskendused (Win 10 uued versioonid) - lingid...

 

Uuemad artiklid:

September 2020
Teadus! UUENDATUD! Mis need superkontinendid (hiidmandrid) on? | Iidsed superkontinendid. | Võimalikud tulevaste superkontinentide tekkimise stsenaariumid. | (Lisaks veel maakera struktuurist, elu tekkimisest ja arengust, põnevatest väljasurnud loomadest ning suurtest väljasuremistest.) - Loe edasi...

Oktoober 2020
Teadus! UUENDATUD! Kui pisike see meie maakera võrreldes Universumi "hiiglastega" ikkagi on... Kõige suuremad tähed Universumis. (Veel ka tähtede sünnist, nende tüüpidest ja surmast. Lisaks ka supergigantidest, kääbustest, neutrontähtedest, mustadest aukudest ja kvasaritest. Universumi teke ehk Universumi algus jms.) - Loe edasi...

Aprill 2021
Teadus! UUENDATUD! UNIVERSUMI suurimate ja väikseimate objektide suuruste võrdlus. [Võrreldakse kõige tuntumaid suuremaid ja väikseimaid objekte ning kõike muud sellist...] - Loe edasi...

Juuni 2021
UUDIS! Uus järgmise põlvkonna Windows, mille nimeks on Windows 11 - Loe edasi...

November 2021
Teadus! Suurbritannia kroonijuveelid. .|. Inglismaa valitsejate kuulsamad ja väärtuslikumad kroonid .|. Kuninglikud regaalid. .|. Kuulsamad teemandid. .|. Maailma kuulsaim ja väärtuslikuim verise minevikuga "Koh-i-Noor" teemant - Loe edasi...

Detsember 2021
Windows 10 'November 2021 Update' (Win 10 versiooni 21H2) väike funktsioonivärskendus - Loe edasi...

Detsember 2021
Teadus! Oluline sündmus, 'James Webb Space Telescope' (JWST) nimeline kosmoseteleskoop saadeti teele! - Loe edasi...

Veebruar 2022
UUS! Vene-Ukraina sõda – videod, pildid ja kommentaarid... - Vaata...


SISUKORRAD


Lingid

 

Vot nii juhtub kõikidega,
kes arvutit ei tunne:

Läksin lolliks...!

Vene-Ukraina sõda:

annab tuld...

Ukraina partisanid

tank

Ukraina sõda – videod ja pildid

 

Koroonaviirus ja globalism:

1. Kas globalistid võivad varsti väljasurnud liikideks saada?

pilt 

2. Kas madinad globalistide ja protektsionistide vahel lakkavad?

3. Kas koroonaviirus peatab pagulaste košmaari?

pilt 

 

HOIATUS!

pilt

 

Kus autor aeg-ajalt "puhkab"?

 

Autor - Tema on minu väga kauge nõuandja ja antud veebsaidi kaasautor. Ta elab kõige kaugemas ja vanimas (2010. a. seisuga) ClG J02182-05102 galaktikaparves (pilt).

Palju abi saadi ka maavälistelt kuue varbaga, punaste silmadega ja rohelise nahaga IT-spetsialistidelt ning nende ööpäevaringselt töötavast "Help Desk" abiteenistuselt - pilt.

 

Koroonaviirus siiski eksisteerib:

Koroonaviirus tuli, et jääda!

Deemonid ja reptiilid pilt.

Kummalised isikud... vaata.

Füürer ja COVID-19:

Füürer ja vaktsiin...

Füürer valib endale sekretäri...video.

Füürer ja antivakserid video.

Miks venelased kardavad vaktsiini?

Katariina II (Katariina Suur), kes oli Venemaa keisrinna aastatel 1762–1796, kirjutas juba tollal vaktsineerimise kasulikkusest. 

Aeg teele asuda...pilt.

 

"Olen üksik nukker koduleht, keegi mind ei ava ega vaata - nuuks Väga kurb kaust... !"

Väljavõte antud kodulehe kaebusest Rahvusvahelisele Kodulehtede Kaitsmise ja Hooldamise Ühingule.

 

Kodulehe autorist seal

Tagasiside & kodulehest seal.

 


Windows 10 operatsioonisüsteemi tutvustus, tema uute vahendite ülevaade ja kasutusjuhend

(Järgmine operatsioonisüsteem ei ole mitte Windows 9 vaid hoopis Windows 10. | "Vana Windows" on surnud ja nüüd siis ilmub uus Windows 10.)

 

 

Otsi Windows 10 alt
Otsi Windows 10 alt:

 

Windows 10 üldtutvustus

Windows 10 uued vahendid ja funktsioonid

Windows 10 KOKKUVÕTTEKS

*** Windows 10 kasutamine, juhendid ja abimaterjal — SISUKORD

 

TEADUS ja muu oluline...

 

Ukraina lint
Vene-Ukraina sõda – videod, pildid ja kommentaarid

 

MOBIILISÕBRALIK Windows 10 kodulehe & sisukorra MOBIILISÕBRALIK versioon: tahvelarvutitele ja nutitelefonidele!

 

 

Windows 10 üldtutvustus:

Windows 10 (koodinimega "Threshold"): 2015. aastal ilmub siis järgmine värskenduste laine, mille koodinimeks on "Threshold". Threshold pakub värskendusi kõikide kolme OS platvormi jaoks: Xbox One, Windows ja Windows Phone - kõik need kolm jagavad ka Windows NT tuuuma (kernelit). Seega on järgmine 'Threshold' värskenduste laine ette nähtud nii lauakompuutrite/sülearvutite (nende jaoks ilmub siis uus Windows 10 nimeline operatsioonisüsteem), tahvelarvutite (hakkavad jooksutama Windows RT opsüsteemi), mobiiltelefonide (hakkavad jooksutama Windows 10 Mobile operatsioonisüsteemi) kui ka mängukonsooli Xbox One jaoks. (Threshold on planeedi nimi ja see on võetud populaarsest Halo mängust.)

Windows 10 on Windows 7 ja Windows 8.1 operatsioonisüsteemide järglane. (Jah, Windows 9 jäeti vahele.) Microsoft ei pannud uue operatsioonisüsteemi nimeks mitte Windows 9 vaid täiesti ootamatult sai selle nimeks hoopis Windows 10. Miks siis järsku Windows 10? Microsofti enda ametlik vastus on üsna ebamäärane ja laialivalguv, mis meenutab kunagist otsust loobuda Metro nimest ja ka seda ei selgitatud rahuldaval viisil. Näiteks üks Microsofti "asjapulkadest" ütles Windows 9 vahelejätmise kohta järgmist: "Ta tuli ja ta läks". Ja mai esimesel nädalal toimunud Microsoft’s Build 2015 arendajate konverentsil viskasid Microsofti enda töötajad seoses sellega ka isegi nalja. Joe Belfiore kandis oma esitluse ajal seal T-särki, millele oli kirjutatud neli binaarkoodis lauset ja need kahendkoodis kirjutatud neli lauset moodustasid kokku Windowsi logo. Kui panna need binaarkoodis laused nüüd "inimeste keelde" ümber, siis kõlab vasemalt teine lause järgmiselt: "Windows 10, because 7 8 9". Täpsemalt: 7->8<-9 (7 ate 9). Ühesõnaga Windows 7 sõi Windows 9 ära. Loe seda ingliskeelset lauset mitu korda välju häälega ja see kõlabki nii... - kae naljamehi - pilt.

Windows 10 ei saa Windows 8.1 opsüsteemi järgmiseks versiooniks. Win 10 tuleb täiesti erinev ja ta saab olema ühiseks platvormiks nii interneti-seadmete, tahvelarvutite, telefonide, lauakompuutrite kui ka Xbox jaoks. Fakt on aga see et Microsoft tahab tõsiselt praegusest Windows 8/8.1 versioonist eemalduda ja sel juhul sobib pikemas perspektiivis see Windows 10 nimi kaubamärgina üsnagi hästi.

Nimemuutus tehti lisaks võib olla ka sellepärast et vältida probleeme seoses Windows 95 / 98 koodi pärimisega:

if(version.StartsWith(“Windows 9″))
{ /* 95 and 98 */
} else {

Paljud kolmandate osapoolte rakendused sisaldavad if(version.StartsWith("Windows 9")) { /* 95 and 98 */ } else { koodi ja seepärast võivad Windows 9 tuvastamisega probleemid tekkida. Tõsi? Vale? Vähetõenäoline, aga teada on, et Microsoft püüab uuele opsüsteemile ülemineku teha võimalikult lihtsamaks. Ja see oli võib olla üks viise, et vältida juba varakult üleliigset peavalu ja see tundub olevat piisavalt veenev.

Esimene KÕIKIDELE kättesaadav Windows 10 väljalase on Build 10240, mis ilmub 29.07.2015 ja mis on seega Windows 10 esimene originaalne väljalase.
Novembris 2015 ilmub esimene suurem globaalne kumulatiivne värskendus Windows 10 Fall Update ehk November Update (Windows 10 Version 1511, koodinimega "Threshold 2"), mis toob Windows 10 jaoks nii parandusi kui ka uusi funktsioone – info sellest seal.

Windows 7 või Windows 8.1 kasutajad saavad selle uue Windows 10 opsüsteemi kätte täiesti TASUTA. See tasuta pakkumine kehtib üks aasta (29.07.2015 kuni 30.07.2016). Uutes kompuutrites on Windows 10 eelinstalleeritud kujul juba olemas.

Uuendatud 29.07.2016: Sa võid ka hiljem saada TASUTA selle Windows 10 (ka pärast seda 29.07.2016 kuupäeva): Windows 7 ja Windows 8/8.1 ettenähtud viisil litsentseeritud ja aktiveeritud koopiate jooksutajad võivad ka hiljem saada selle TASUTA Windows 10 - juhised.

Allpool siis 02.07.2015 Windows 10 siseringi kiire ringi TESTIJATE jaoks ilmunud Windows 10 Insider Preview (Build 10162) versiooni töölaud koos vaikimisi "Windowsi" teema (pilt) ja taustapildiga ning seda kohe pärast Windows Update kaudu Win 10 uuemale versioonile üleminekut ('upgrade' installi). Windows 10 töölaua vaikimisi taustapildiks ("tapeediks") saabki siis olema seesama "Windows 10 Hero Desktop Image" nimeline pilt. See töölaua taustapilt tervitab Sind kohe pärast seda kui Sa teed oma Windows 7 või Windows 8.1 versioonilt ülemineku Windows 10 operatsioonisüsteemile (upgrade install) ja seda vaikimisi taustapilti näed ka siis kui Sa teed pärast Win 10 süsteemile üleminekut hiljem Windows 10 puhta installeerimise ja kui Sul ei ole kompuuter sünkroniseeritud oma teiste Windows 10 seadmetega. Antud taustapildi loomisel rahaga loomulikult ei koonerdatud: kallid kaamerad, laserid, värvifiltrid, suits ja terve armee loomingulisi töötajaid. 'Cortana & otsing' on siin juba aktiveeritud, aga Sina näed seal all tegumireal esmalt ainult otsinguvahendit (Cortana aktiveerimiseks ja kasutamiseks tuleb Win 10 süsteemis regiooni muuta - sellest edaspidi):

Windows 10 Insider Preview (Build 10162) versiooni töölaud

Järgmisena aga Windows 10 finaalversiooni (RTM, build 10240) töölaud kohe pärast tema puhast installeerimist (clean install) ja kus Win 10 installeeriti Microsofti kasutajakonto alla. Installeeriti siis Windows 10 ISO faili abil ja riigiks / regiooniks on siis Eesti ning Cortana assistendile ligipääsu ei ole, jäeti ainult otsinguvahend (luubikujuline ikoon all tegumireal):

Windows 10 finaalversiooni (RTM, build 10240) töölaud

Ja veel mõned näited Windows 10 töölauast:

* Windows 10 Insider Preview (Build 10240) väljalaske, mis on siis praktiliselt Windows 10 "finaalversioon", töölaud kohe pärast upgrade installi. Töölaua paremast allnurgast on nüüdseks see vesimärk kadunud ja ka siin on Cortana aktiveeritud ning töövõimeline - pilt. Ja Windows 10 Build 10240 töölaud kohe pärast finaalversiooni puhast installi, kus kasutaja aktiveeris ka Cortana assistendi - pilt.

Märkus: Windows 10 kõikidele kättesaadava versiooni väljalaskmist alustatakse alates 29.07.15 kuupäevast, aga nii kaua pole vaja oodata, et saada teada seda, et mida see Winows 10 endast üle-üldse kujutab. 15. juulil välja lastud Windows 10 Insider Preview Build 10240 eelvaate- ehk testversioon on praktiliselt Windows 10 finaalversioon ja seega annab ta meile Win 10 opsüsteemist üsnagi selge ettekujutuse. Kuna tegemist on Windowsist kui teenusest (Windows-as-a-Service), siis sellised mõisted nagu "RTM (Release To Manufacturing )", "kuldne" või "finaalversioon" ei oma nüüd enam mingit tähendust või mõtet ning ka Microsoft ise on loobunud nende terminite kasutamisest. Süsteem hakkab uusi funktsioone ja turvavärskendusi saama regulaarselt ja seda praktiliselt kohe pärast Windows 10 kõikidele kättesaamist – Windows 10 ei saa kunagi "päris valmis". Seega ei ole Windows 10 RTM väljalaset vaja oodata – see ei tulegi.

* Sellesama Windows 10 Insider Preview (Build 10240) versiooni töölaud, aga siin on see Cortana veel sisse lülitamata ja kasutada saab ainult otsinguvahendit, peale selle on paremal avatud ka uue 'ACTION CENTER' ('Tegevuskeskus') vahendi küljepaneel/aken - pilt. Ja Windows 10 lõppversiooni (Build 10240) töölaud koos avatud 'ACTION CENTER' paneeliga kohe pärast Windows 10 puhast installi. Siin lülitas kasutaja enne uue kumulatiivse värskenduse allalaadimist selle Windows 10 enda 'Windows Defender' antiviiruse välja - pilt.

* Windows 10 töölaud, kus kasutaja muutis taustapilti ja ka tegumirea, Start Menüü, Action Center (Tegevuskeskuse) ning muude elementide ja ekraanide värviteemat (paigaldati hall aksent värv ja seda uue Settings äpi kaudu: 'Settings -> Personalization -> Colors' alamkategooria kaudu, sellest 'Settings' äpist tuleb siin edaspidi veel ka juttu) - pilt ......... ja......... pilt.

Start Menüü toodi Windows 10 operatsioonisüsteemi jälle tagasi, aga seda täielikult ümberehitatud kujul. Peaaegu iga järgmise uuema Win 10 TP test- ehk prooviversiooniga on seda menüüd ka muudetud ja täiendatud. Ja ka pärast suurt Windows 10 'Anniversary Update' värskendust, mis ilmus 02.08.2016 kuupäeval, muudeti jällegi seda menüüd ja nüüd näeb ta välja selline (seda kohe pärast selle globaalse Anniversary Update värskenduse installeerimist):

Start Menüü toodi Windows 10 operatsioonisüsteemi jälle tagasi, aga seda täielikult ümberehitatud kujul.

Ja siin siis vana Start Menüü, enne seda 'Anniversary Update' värskendust (siin oli see Stardimenüü parema serva kaudu juba kitsamaks lohistatud)... - pilt.

Uus Start Menüü, aga siin juba uue värviskeemiga ja kasutaja pildiga. Osutad hiirekursoriga menüü paremat serva kuni sinna ilmub kahe peaga nooleke ja seejärel lohistad selle Stardimenüü kitsamaks - pilt.

Uuendatud Stardimenüü ja seda kohe pärast Windows 10 puhast installi: pilt,....... pilt,........ pilt,........ pilt .......... ja......... pilt.

Sellest uut tüüpi Start Menüüst tuleb siin ka edaspidi juttu ja temast põhjalikum ülevaade on seal.Windows kõikjal ja üks Windows platvorm. Üks Windows kõikide platvormide jaoks: Windows Store, ühtne arendamise platvorm, 'Universal Windows Platform' & 'Windows Apps' ja 'Windows Device Platform'. .|. .|. .|. "Progressive Web Apps" (PWA): Mis need "Progressiivsed Veebirakendused" on?

Vana traditsiooniline Windows on surnud. Microsoft plaanib nüüd luua ühe Windowsi kõikide platvormide jaoks: lauaarvutite, sülearvutite, nutitelefonide, tahvelarvutite, mängukonsoolide ja isegi "Internet of Things" (IoT) seadmete / vidinate jaoks. (Näide IoT seadmest - võimas mini-arvuti Raspberry Pi 2 - pilt.) Oh-hoo! Kas üks Windows hakkab nüüd jooksma kõikides nendes platvormides? Mitte päriselt. See "üks Windows" tähendab järgmist:

* Windowsi kõikide variantide arendamisega tegeleb nüüd üksainus meeskond, mis töötab Windows Phone OS, Windows Embedded, Windows (lauakompuutrid & tahvelarvutid) ja Xbox One operatsioonisüsteemidega.
* Windows Phone, Windows 8, Windows RT ja Windows Server on kõik ehitatud ühise tuuma ("core/kernel") peale, mida teatakse kui NT tuuma (Windows NT tuuma). Kuid näiteks iga Windows 10 hakkab olema erinev ja see sõltub Sinu kompuutri riistvarast, mida Sa kasutad - sellest veel edaspidi.

!!! Loe sellest edasi sealt.

 

Kui palju tulevane Windows 10 maksab? Win 10 süsteemile ülemineku teed. Windows 10 puhas (clean) install. Windowsi piraatkoopiate omanikud (lõks on üles seatud...). Kuidas selle Windows 10 finaalversiooni kättesaamine toimuma hakkab? Olulised küsimused ja vastused.

 

Windows 7, Windows 8.1 ja Windows Phone 8.1 legaalsete koopiate omanikud:

KÕIK Windows 7, Windows 8.1 ja Windows Phone 8.1 kasutajad võivad minna üle Windows 10 süsteemile ja seda täiesti TASUTA. Kuid Sa pead oma ülemineku ehk uuendamise (upgrade) tegema ESIMESE AASTA JOOKSUL pärast Windows 10 väljalaskmist. See tähendab, et Sa pead Windows 10 installeerima ja ka aktiveerima ajavahemikus 29.07.15 - 30.07.16.

Sellekohane Microsofti ametlik teade kõlas jaanuaris 2015 järgmiselt:

Today was a monumental day for us on the Windows team because we shared our desire to redefine the relationship we have with you – our customers. We announced that a free upgrade for Windows 10 will be made available to customers running Windows 7, Windows 8.1, and Windows Phone 8.1 who upgrade in the first year after launch.”

Mis saab aga pärast seda esimest tasuta aastat, kas Windows 10 värskendused tulevad ka edaspidi täiesti tasuta või siis mingi maksu eest? Microsoft ise annab selle kohta järgmise selgituse:

“See on rohkem kui ühekordne 'upgrade': kui Sa uuendasid / värskendasid oma seadme Windows 10 süsteemini, siis jätkub selle tasuta tugi niikaua kuni antud seadet toetab selle tootja.”—seega hakkab kasutaja ka edaspidi, pärast selle esimese aasta mõõdumist, saama regulaarselt värskendusi ja seda täiesti TASUTA. Seda tõestab ka Gabriel Aul'i vastus ühe "säutsuja" sellekohasele küsimusele - pilt.

!!! Loe Windows 10 maksumusest ja temale ülemineku teedest / stsenaariumitest jms edasi sealt.

Etteotsa

 

Windowsi uus aktiveerimise meetod, litsentseerimine ja tootevõti. Windows 10 aktiveerimise probleemide lahendamine.

1) Aktiveerimine:

Esiteks. Nende toodete aktiveerimine, mida pakutakse ESD-RETAIL (Electronic Software Download-RETAIL) müügikanalite kaudu, hakkab olema seotud just konkreetse kompuutriga / seadmega (mitte kasutaja endaga). Microsofti ei huvita see et kas arvuti taga istub Kalle, Mari, Jüri, Fedja, Abd-al-Karim, Schaeffer, Ivan, Adrianne, Salomon, John, Jörgen, Sarthak, Marjatta, Sancho, Obama, Donna, Sakae, Sarda, Alfred, Kristus või Saatan ise. Microsofti huvitab ainult tarbija kasutuses olev "raud". Näiteks kui Sa kasutad seda ühe aastast Windows 10 operatsioonisüsteemile TASUTA ülemineku / uuendamise (upgrade) pakkumist, siis genereeritakse Sinu Windows 10 esmakordsel aktiveerimisel spetsiaalne/unikaalne aktiveerimise kood (hash kood) ja selle abil ka Windows 10 sertifikaat ("digital entitlement"). See aktiveerimise kood baseerub Sinu seadme unikaalsele riistvara konfiguratsioonile. Sul ei lähe edaspidiseks Windows 10 ümberinstalleerimiseks või puhtaks installiks enam seda tootevõtit vaja ja Sulle ei pakutagi tootevõtit.

Seega Windows 10 aktiveerimine on erinev ja seda just Win 10 süsteemile tasuta ülemineku osas, mida pakutakse Windows 7 ning Windows 8.1 kasutajatele. Selline aktiveerimise protsess ei nõua tootevõtit ja antud protsessi nimeks on nüüd Digital Entitlement.

Kui Sa ostad uue OEM kompuutri, kus on Windows 10 juba eelinstalleeritud kujul juba olemas, siis on Sinu süsteem juba aktiveeritud. Kõik uued kompuutrid toetavad seda uut UEFI BIOS firmwaret ja sinna firmwaresse on juurutatud ka olemasoleva opsüsteemi tootevõti. Sellepärast ei tulegi uued süsteemid enam selle tootevõtme kleebisega. Microsoft kasutabki seda UEFI BIOS'is hoitavat tootevõtit sidudes selle antud seadme riistvara konfiguratsiooniga ja luues sel teel selle seadme unikaalse aktiveerimise koodi - edaspidiseks kasutamiseks.

Teiseks. Kui Sa uuendad oma olemasoleva legaalse süsteemi (Win 7 SP1 või Win 8.1) uuema Windows 10 operatsioonisüsteemini, siis põhineb see ülemineku protsess anonüümsusele ja unikaalsele riistvara hash koodile, mis genereeritakse vastavalt Sinu süsteemi riistvara konfiguratsioonile. Kuna see protsess on anonüümne, siis Sa ei pea Microsofti Kasutajakontot (Microsoft Account) kasutama. See unikaalne riistvara hash luuakse isegi siis kui Sa valid Windows 10 installeerimise ajal Lokaalse Konto (Local Account).

!!! Loe Win 10 aktiveerimisest, aktiveerimise probleemidest ja litsentseerimisest edasi sealt.

Etteotsa

 

Windows 10 ja Sinu illusoorne privaatsus—suur paanika ja kasutu lärm! Kas Microsoft ja Windows 10 varastavad Sinu personaalset infot?

Kas Microsoft kogub Sinu personaalset infot? Lühike vastus JAH. Microsoft kogub Sinu personaalset informatsiooni ja telemeetriat juba üle kümne aasta ning Windows 10 puhul suureneb see andmete kogumine veelgi. Osa andmeid edastatakse Bing otsingumootorile ja sealt edasi seotakse see info Sinu Microsofti kasutajakontoga või siis mingit sorti identifikaatoriga, mis põhineb Sinu IP aadressile. Iga kasutaja jaoks on ka unikaalne Reklaami ID (Advertising ID), mis seotakse Sinu MS kontoga (selle võib uue 'Settings' äpi kaudu välja lülitada, sellest 'Settings' äpist tuleb siin edaspidi veel ka juttu). Kuid selline andmete kogumine ja see Reklaami ID on paljude veebsaitide/firmade poolt juba ammu kasutusele võetud, näiteks võib siin tuua Google'i ja Facebook'i - see ei ole ainult Microsofti "rida". Sinu personaalset infot koguvad ja pakuvad reklaami aga peaaegu KÕIK, kes annavad Sulle oma TASUTA opsüsteeme ning tarkvara, näiteks Google, Apple, Microsoft jne; internetipoed jne; Windowsi, Android, iOS, Mac OS X jne operatsioonisüsteemid. Andmeid kogutakse ka Windows 10 operatsioonisüsteemi töö parandamiseks ja täiustamiseks ning kogutavad andmed on ka paljude äppide tööks vajalikud. (Sinu personaalsete andmete kogumiseks kasutatakse ka Cortana, Bing, Outlook.com, OneDrive, Groove Music, MSN ja Xbox äppisid ning teenuseid.)

Kas Windows 10 spioneerib Sinu seadmes ja kas ta varastab Sinu personaalset infot? Lühike vastus on EI. Kust selline paranoiline eelarvamus? Lärm on tõusnud enneolematustesse kõrgustesse, arvatakse, et Microsoft ehitas Windows 10 süsteemi sisse hiiglasliku spioneerimise aparaadi, mis jälgib ja fikseerib kasutaja iga hingetõmbe.... Microsoft saadab terve Sinu kõvaketta sisu oma serveritesse - selle edaspidiseks analüüsimiseks ja "kurja genereerimiseks". Huvitav kuhu need hiiglaslikud andmemahud salvestatakse? Kas Kuu tagaküljel asuvatesse Suure Füüreri enda serveritesse, Microsoft sõlmis 126 aastase, aga veel vägagi kõbusa Hitleriga salajase lepingu.... Internet kubiseb taolistest hullumeelsetest artiklitest ja nende autorid (klaviatuuri-paranoikud) on kas igasuguste vandenõuteooriate innukad levitajad või siis edastavad tahtlikult sellist valeinfot.
Windows 10 kogub jah teatud portsu andmeid ja saadab need Microsofti serverisse, aga suurem osa sellest infost on ette nähtud just süsteemi ning kasutaja teenindamise paremaks muutmiseks. Ülejäänud infot (Sinu lokaalne asukoht, huvid jne) kasutatakse äppide tööks ja ka reklaami pakkumiseks. Microsoft EI VARJA seda info kogumist ja teostab ses osas maksimaalselt läbipaistvat ning selget poliitikat. Windows 10 ei ole täiesti tasuta, saad ta küll tasuta kätte, aga vastutasuks pead natuke ka Microsofti reklaame "õgima", näiteks kasvõi Stardimenüü kaudu (selle võib ka välja lülitada) - pilt. Microsofti ei huvita Sinu isiklik kirjavahetus, Sinu kiivalt varjatud porno-, kassi-koera pildid, Torrentitest allatiritud piraatfilmid jms kraam. Windows 10 ei spioneeri Sinu järgi, ta ei uuri suurendusklaasiga igat Sinu liigutust. Microsofti huvitab see et Sa näeksid Microsofti reklaame ja kasutaksid tema pilveteenuseid.

!!! Loe Windows 10 ja Sinu privaatsuse kaitsmisest edasi sealt.

Etteotsa

 

Windows 10 riistvaranõuded / süsteeminõuded on samad, mis olid ka Windows 8 (8.1) puhul:

- Kõige uuem OS: Veendu, et Sul jookseks kas Windows 7 SP1 või siis Windows 8.1 Update 1.

- 1 GHz või kiirem 32-bit (x86) või 64-bit (x64) protsessor, mis toetab PAE, NX ja SSE2 (kõik kaasaegsemad protsessorid seda ka teevad). Soovitatav: 2 GHz või kiirem 64 bit (x64) protsessor.

- 1 GB RAM (st füüsilist mälu 32-bit Windows 10 jaoks) või 2 GB RAM (64-bit Windows 10 jaoks). Kuid soovitan ka 32-bit Windows 10 jaoks kasutada vähemalt 2 GB RAM mälu.

- 16 GB vaba kettaruumi (32-bit Windows 10 installeerimiseks) või 20 GB vaba kettaruumi (64-bit Windows 10 installeerimiseks).

- DirectX 9 või kõrgema toega graafikakaart koos Windows Display Driver Model (WDDM) 1.0 või kõrgema graafika draiveri mudeliga. [Windows 10 ise kasutab juba DirectX 12 versiooni ja Windows Display Driver Model (WDDM) 2.0 graafika draiveri mudelit.]

- Displei: 1024x600

Kõik kaasaegsemad kompuutrid täidavad need nõudmised ja need eelpool toodud tingimused sobivad ka Windows 10 tahvelarvutite jaoks. Peamine, kui Sinu kompuuter jooksutab praegu Windows 8/8.1 süsteemi, siis võid julgelt ka Windows 10 installeerida. Kuid Windows 10 jookseb hästi ka vanema riistvaraga kompuutrites. Olen ise ta installeerinud mitmesse vanemasse kompuutrisse ja probleeme pole olnud - tegin Win 10 puhtad installeerimised. Win 10 sai installitud isegi 11 aasta vanusesse omaaegsesse Vista masinasse, mi oli uuendatud Windows 8.1 süsteemini ja tulemuseks oli see et Windows 10 jookseb seal nüüd märksa paremini kui see oli Win 8.1 puhta installi puhul (too kompuuter oli siiski ka suhteliselt hea riistvaraga). Seega klaviatuuri-ninjad, kes väidavad onlain foorumites vastupidist, eksivad.

Juhul kui Sa ei ole kindel, siis pole vaja muretseda, sest Windows kontrollib enne installeerimist Sinu süsteemi sobivust. Kui Sa ei taha aega raista, siis võid ka juba enne Windows 10 allalaadimise ja installeerimise alustamist ise oma süsteemi testida: lae selleks alla Windows 8/8.1 Upgrade Assistant, käivita ta ja testi oma süsteemi. Kasuta ka 'Get Windows 10' äpi/rakenduse abi - info!

Need ülaltoodud süsteeminõuded sobivad ka praegustele Windows 7 masinatele, aga vanemate masinate puhul võib probleemiks saada just see protsessor ja seda juhul kui ta ei oma PAE, NX ja SSE2 tuge:

- PAE annab 32-bitisele protsessorile võimaluse kasutada rohkem kui 4 GB füüsilist mälu (sobiva Windowsi versiooniga) ja ta on ka NX eelnõudeks.
- NX aitab võidelda pahavaraga.
- SSE2 on standardne instruktsioonide komplekt protsessoritel, mida kasutatakse põhiliselt kolmanda osapoole äppide ja draiverite poolt.

Üldiselt Sa ei pea oma pead nende nüanssidega vaevama, sest kui protsessor ei ole sobiv, siis installeerimist lihtsalt ei alustata. Siiski tuleb mõnikord see NX ka kompuutri BIOS'is sisse lülitada, seda juhul kui ta on tootja poolt seal vaikimisi välja lülitatud. Sisene BIOS'i ja vaata seal 'Security' menüü all NX või XD seadistusi / sätteid ning lülita see NX tugi sisse. [Mis on BIOS? Mis on UEFI ("EFI", "oofy" või "U effy") mehhanism ehk UEFI Firmware? Kuidas BIOS'i siseneda? Sellest rohkem infot seal.]

Windows 10 mõned vahendid nõuavad lisaks ka täiendavaid nõudmisi:

* Cortana on antud momendil kättesaadav ainult USA, Ühendkuningriigi, Hiina, Prantsusmaa, Itaalia, Saksamaa ja Hispaania jaoks, aga ka meil saab teda pärast regiooni ning süsteemi kuvakeele muutmist kasutada - juhis.
* Kõnetuvastuseks vajad kõrgema kvaliteediga mikrofoni ja uusimaid draivereid.
* Windows Hello nõuab spetsiaalset infrapuna kaamerat või sõrmejäljelugejat, mis toetabWindow Biometric Framework'i - sellest tuleb siin edaspidi juttu.
* Muusika ja video striimimine läbi Xbox Music (nüüd asendatud Groove Music äpiga) või Xbox Video (nüüd asendatud Movies & TV äpiga) on ainult mõnes regioonis kättesaadav - meie lõbus Eesti nende hulka ei kuulu - see pole ka mingiks uudiseks....
* Kahefaktoriline Autentimine ('Two Factor Authentication' - TFA, T-FA või 2FA) nõuab PIN, Biomeetriat (sõrmejäljelugejat või infrapuna kaamerat) või WiFi või Bluetooth toega nutitelefoni.
* Mõningaid vahendeid ja teenuseid saad kasutada ainult Microsofti kasutajakonto all.
* 'BitLocker To Go' nõuab USB flash draivi (ainult Windows 10 Pro).
* 'BitLocker' nõuab kas Trusted Platform Module (TPM) 1.2, TPM 2.0 või USB flash draivi (Windows 10 Pro ja Windows 10 Enterprise ainult).
* 'Client Hyper-V' nõuab 64-bit süsteemi koos SLAT toega ja lisaks täiendavalt ka 2 GB füüsilist mälu (Windows 10 Pro ja Windows 10 Enterprise ainult).

Ja veel:

* Kui Sul on Windows 7 Home Premium, Windows 7 Professional, Windows 7 Ultimate, Windows 8 Pro koos Media Center'iga või Windows 8.1 Pro koos Media Center'iga ja kui Sa installid Windows 10, siis Windows Media Center eemaldatakse (selle asemele pakutakse tasuta 'Windows DVD Player' äppi).
* DVD plaatidelt video vaatamine nõuab eraldi tarkvara.
* Windows 7 töölaua vidinad (gadgets) eemaldatakse ja ongi hea, sest need on üheks turvariskiks ning ressursside õgijaks.
* Et vältida ühildumise ja muid probleeme, skaneerib Novembri (Threshold 2) värskendus installeerimise käigus Sinu süsteemi tarkvara ja võib eemaldada need programmid, mis ei ühildu antud Windowsi värskendusega. Nendeks programmideks võivad olla näiteks CCleaner ja muud taolised ning ka vananenud versioonidega antiviirused (Bitdefender, Spybot Search & Destroy, NOD32 Antivirus jne). Pärast Threshold 2 installi lõpetamist ilmub eemaldatud programmidest vastav teade ka Tegevuskeskusesse (Action Center). See ei tähenda, et Sa ei või neid programme enam tulevikus kasutada, Sul tuleb lihtsalt nende uuemad versioonid alla laadida (või need ära oodata).

Etteotsa

 

'Windows Update' vahend – Windows 10 värskendamise uus meetod:

Windows 10 kui teenus (Windows-as-a-Service): Mida see tähendab? See tähendab, et nüüdsest on Windows ehitatud nii et seda saab pidevalt uuendada / värskendada – teisisõnu, see on kui TEENUS. Microsoft on viimastel aastatel pööranud usinalt kõik teenusteks: Software-as-a-Service (SaaS), Platform-as-a-Service (PaaS), Infrastructure-as-a-Service (IaaS) jne, jne. Nüüd on siis ka Windows ise kui teenus – Windows-as-a-Service.
Windows-as-a-Service tähendab seda et kui kasutaja installeerib Windows 10, siis ta sisuliselt registreerub Microsoftis, et saada edaspidi kätte TASUTA parandusi, täiendusi, uuendusi ja uusi funktsioone. See sarnaneb praeguse Windows Update vahendi tööle ja selline värskendamise mehhanism jätkub siis ka edaspidi.

Selle asemel, et lasta iga paari-kolme aasta järel välja Windowsi täiesti uusi väljaandeid, hakatakse Windows 10 jaoks laskma regulaarselt välja uusi suuri funktsioonivärskendusi analoogselt Office 365, Azure, Windows 10 Mobile / 'Windows 10 for phones' ja Chrome OS'iga. Need funktsioonivärskendused sisaldavad tavalisi parandusi, aga ka uusi funktsioone (vahendeid) ja täiendusi. Need suured funktsioonivärskendused ehk Windows 10 uued versioonid ilmuvad välja kaks korda aastas: kevadel ja sügisel. Peale selle ilmuvad ka igakuised väiksemad värskendused (turvaplaastrid ja muud parandused ning täiendused).
Kui Sa installeerid Windows 10, ostad uue kompuutri juba eelinstalleeritud Windows 10 opsüsteemiga või uuendad seda hiljem, siis jääb see alati Windows 10 operatsioonisüsteemiks, aga seda juba mingi uue järgmise Windows 10 versioonina.

 

UUENDATUD, JUUNI 2021: Nüüd ilmub välja ka täiesti uus Windows 11 operatsioonisüsteemi – link.

 

Süsteemi värskendamine vana Control Panel (Juhtpaneel) kaudu on nüüdseks elimineeritud: Alates Windows 8 opsüsteemist pakuti värskenduste kättesaamiseks kahte Windows Update kasutajaliidest — üheks oli uus 'PC Settings' äpp (nüüd lihtsalt 'Settings' äpp) ja teiseks oli see vana tuttav Control Panel (pilt). Windows 10 puhul aga saab nüüd värskendusi kätte ainult selle uue nimega 'Settings' äpi kaudu ('Settings -> Update & Security' kategooria alt - pilt).

Märkus: See vana klassikaline Control Panel (Juhtpaneel) jääb ise veel küll esialgu alles, aga paljud tema funktsioonid on viidud üle selle uue 'Settings' äpi alla. Juhul kui 'Settings' äpis ei saa mingeid muudatusi teha, siis on seal lingid, millede abil avatakse omakorda see vana klassikaline Juhtpaneel. Osa selliseid linke seal 'Settings' äpis pakuvad ka lihtsalt alternatiivset võimalust oma süsteemi haldamiseks - seda siis vanas Juhtpaneelis.

!!! Loe edasi sellest sealt.

PS! Windows 10 värskenduste (updates) allalaadimisel- ja installeerimisel tekkivate probleemide lahendamisest on juttu seal.

Etteotsa

 

Windows 10 väljaanded (versioonid) • Win 10 test-versioon nutitelefonidele • Mis on IoT (Internet of Things) • $9 C.H.I.P mikrokompuuter • Windows 10 ja Mac OS X • ATM Industry Association (ATMIA) ja Windows 10 • Windows 10 "võtmehoidjas" • Windows 10 operatsioonisüsteemiga televiisor (Videocon Smart TV / LED TV):

Win 10 hakkab olema erinev ja see sõltub Sinu arvuti riistvarast (seadmest), mida Sa kasutad:

* Kasutajad, kes jooksutavad Windows 10 süsteemi oma laua- või sülearvutites, saavad tema sellise väljaande, mis hakkab vaikimisi kasutama traditsioonilist Windowsi töölauda (Desktop kasutajaliidest). Antud töölaua režiimis saab jooksutada nii tavalisi Win32 rakendusi kui ka universaalseid/modernseid Windows äppisid, mis jooksevad nüüd ka ujuvate akende režiimis ja nende akende suurust saab ka muuta.
"Two-in-one" seadmete puhul (näiteks nagu Lenovo Yoga või Surface Pro) toetatakse aga puute režiimi (Tablet Mode) ja tavalise töölaua režiimi vahel ümberlülitamist ning see sõltub sellest et kas klaviatuur on ühendatud või ei ole seda.

* Kombineeritud Mobile/Tablet väljaanded ei oma seda "Desktop" (st "Töölaua") keskkonda üle-üldse, aga nendes võivad äpid üksteise kõrval joosta. Selline mobiilne Windows 10 ("Windows 10 Mobile") töötab ARM-põhistes moblades, ARM-põhistes Windowsi tahvelarvutites ja ka Intel-Atom-põhistes tahvlites (st Windows 10 mobiilne versioon hakkab töötama ka Inteli kiipidega seadmetes, mis kasutavad x86 arhitektuuri).

Seega saab Windows 10 olema Microsofti esimeseks universaalseks opsüsteemiks, mis jookseb nii kompuutrites kui ka mobiilsetes seadmetes. ARM tahvlid ei näe enam vana traditsioonilist töölauda, aga ARM sülearvutid võivad seda töölauda näha ja tavalised 32/64-bit sülearvutid/lauaarvutid/tahvlid saavad aga palju rohkem täiustatud töölaua. Ka kõik Windows 10 opsüsteemiga uued seadmed, millede displei on väiksem kui 8 tolli (20,32sm), jäävad tavalisest töölauast (Desktop'ist) ilma.

Windows 10 väljaanded (versioonid):

Microsofti Windows 10 väljaannete / redaktsioonide lõplik loetelu on järjekordselt üsna segane - nii nagu alati! Microsoft ajab jällegi asja keeruliseks ja raskesti arusaadavaks... Kui jätta kõik üleliigne välja ja pannes selle Microsofti pika jutu lihtsasse maakeelde, siis loeb sellest välja järgmist:

* Microsoft avalikustas 13.05.15 kuupäeval Windows 10 väljaannete loetelu: Kõik redaktsioonid omavad ühiseid vahendeid, aga neid müüakse ja levitatakse erinevalt sõltuvalt seadme tüübist, millele nad on ette nähtud. Kõik Windows 10 seadmed jagavad ühtainsat 'Windows Store' poodi, kus pääseb ligi Universaalsetele Windows äppidele / rakendustele ('Universal Windows Apps'), mis on võimelised jooksma paljudes erineva suurustega seadmetes.

!!! Loe sellest kõigest edasi sealt.

Etteotsa

 

Windows 10 test-versioonid ja millal saab Windows 10 KÕIKIDELE kättesaadavaks:

Uue Windowsi esimene laiale publikule kättesaadav "Windows 10 Technical Preview" (build 9841) prooviversioon ilmus välja juba 1. oktoobril 2014 ja seda KÕIKIDE soovijate jaoks. See varajane väljalase ja ka Win 10 järgmised eelvaate versioonid (test-versionid) lubavad operatsioonisüsteemis teha olulisi muudatusi enne kui ilmub välja kõikidele kättesaadav Windows 10. Antud versiooni ja ka järgmiste eelvaate- ehk proovi- ehk test-versioonide jooksutajad saavad KOHUSTUSLIKUD igakuised uuendused ja parandused - st värskendused.

Kuni siiamaani (mai 2015) on Microsoft lasknud välja siis järgmised kõikidele kättesaadavat Windows 10 Technical Preview proovi ehk test-versioonid: 9841, 9860, 9879, Windows 10 January Technical Preview (JTP), Windows 10 March Technical Preview (Build 10041) ja aprilli lõpus 2015 ilmunud Windows 10 Technical Preview (Build 10074). Ka edaspidi ilmuvad esialgu ainult need Technical Preview versioonid—seda siis 2015 I-poolel. (Veebruari kuus uut versiooni ei ilmunud.)

Millal saab Windows 10 KÕIKIDELE kättesaadavaks? Windows 7 ja Windows 8.1 kasutajate ning uute kompuutrite jaoks saab see uus Windows 10 kättesaadavaks alates 29.07.2015 kuupäevast aga esialgu veel ilma selle uue Edge brauseri ja rea komponentideta - need tulevad koos uute värskendustega tsipa hiljem. See ei ole RTM versioon vaid kui Üldiselt Kättesaadav (General Availability) väljalase, seega Microsoft peab tootjate jaoks vajaliku Windows 10 RTM kuldse koodi juba kusagil varem välja laskma. Esimese sammuna uuendatakse olemasolevaid laua-, süle- ja tahvelarvuteid ning isegi see versioon ei ole Microsofti poolt planeeritud täisfunktsionaalsusega. Kohe pärast seda hakkavad neile x86-põhistele lauakompuutritele, sülearvutitele ja tahvelarvutitele saabuma uued värskendused ning seda kuni sügiseni välja. Windows 10 teiste seadmete jaoks (nutitelefonid, HoloLens, Xbox One ja suur Surface Hub) ilmub aga hiljem.

Kõik 'Windows Insider' programmiga liitujad (st Windows 10 siseringi testijad) saavad Windows 10 RTM aktiveeritud versioonile ka otse üle minna ja seda täiesti TASUTA. Ka nemad peavad seda tegema esimese aasta jooksul pärast Win 10 väljailmumist. Kes aga ei soovi sellist üleminekut, võivad teha selle asemel üht järgmistest:

* Windows 10 kõikidele kättesaadava versiooni puhas install (clean install), sel juhul tee oma vajalikest asjadest eelnevalt reservkoopiad

või siis

* uuendada / värskendada oma olemasolev Windows 7 või Windows 8.x versioon 'upgrade' installi teel Windows 10 opsüsteemini.

Windows Insiders programm jätkub ka edaspidi.

Kui kaua saab Windows 10 Technical Preview versioone kasutada? Varasemad versioonid (Builds 9841, 9860 ja 9879) aeguvad 2015. a. 15 aprillil. Need juba 2014. a. lõpus välja lastud versioonid hakkavad pärast litsentsi aegumist iga 3 tunni tagant restarte tegema ja kahe nädala mõõdudes ei ole nad üle-üldse töövõimelised (Windows ei buudi enam üles).

Windows 10 Technical Preview versioonide litsentsi aegumise kuupäevad:

Build 9841 - 15.04.15 (litsents aegub); 30.04.15 (Windows ei buudi enam üles);
Build 9860 - 15.04.15 (litsents aegub); 30.04.15 (Windows ei buudi enam üles);
jne...

Järgmised kättesaadavad Windows 10 TP versioonid (näiteks Build 10061) nullivad siis varasemad tähtajad või siis aeguvad samuti 1.10.15 kuupäeval.

Seega 2 nädalat enne seda kui litsents aegub, alustab Windows 10 sellekohaste hoiatuste väljastamist ja paludes Sind oma süsteem uuendada kõige hilisema Technical Preview versioonini. Juhul kui Sa hakkad selliseid hoiatusi saama, siis võib juhtuda, et Sa ei saagi Windows Update vahendi kaudu seda kõige hilisemat Windows 10 Technical Preview versiooni (build'i) installeerida. Sel juhul pead laadima alla tema kõige värskema versiooni ISO faili ja installima ta selle abi. Kui versiooni kasutamise aeg saab täis, siis hakkab kompuuter iga 3 tunni järel automaatselt restarte tegema. Aga kui litsentsi aegumisest on mõõdunud 2 nädalat, siis ei hakka Sinu kompuuter enam tööle (ta ei buudi enam üles). Sel juhul pead mingi teise kompuutri kaudu laadima alla selle ISO faili ja installima selle abiga oma kompuutrisse kõige hilisema Windows 10.

!!! Loe Windows 10 Technical Preview (Build 9841, 9860, 9879 ja ka KÕIKIDE järgmiste versioonide) allalaadimisest, installeerimisest ja 'Windows Insider Preview Program' pakkumisest (kasutajate tagasisidest) sealt.

Etteotsa

 

Windows 10 uued vahendid ja funktsioonid

 

Teadmiseks Tuleb sellega arvestada, et ega see Windows 10 ei saa 29.07.15 kuupäeval, siis kui ilmus see KÕIKIDELE kättesaadav esimene Win 10 RTM versioon, veel lõplikult valmis vaid selle pidev uuendamine ja täiustamine kestab ka edaspidi. Windows 10 jaoks ilmuvad igal kuul regulaarsed väiksemad turva- ja parandamise värskendused. Aga nendele lisaks veel, nii umbes poole-aastaste ajavahemike järel, ilmuvad ka suured globaalsed funktsioonivärskendused (Windows 10 uued versioonid). Nende funktsioonivärskenduste lingid on siinsamas ülal, vasemas linkide veerus. Koos nende suurte värskendustega ilmuvad ka uued ja täiendatud funktsioonid.

✓ ✓ ✓ Kuna ma ei ole selle Windowsiga "laulatatud", siis lõpetan selle tutvustamise 2021. aasta lõpus. Alates 5. oktoobrist 2021 ilmub välja ka uus Windows 11 operatsioonisüsteem, aga seda tutvustan ma ainult üsna lühidalt. See uus Windows 11 on tegelikult vana Windows 10-ne õigusjärglane ja see Windows 11 on ehitatud samale baasarhitektuurile nagu ka Windows 10. Seega saab enamuse vajalikku infot just Windows 10 opsüsteemi ja selle sisukorra alt kätte. Aeg on oma kodulehega tasapisi lõpetada ja "otsad kokku tõmmata". Tegelikult tahtsin ma juba Windows 8/8.1 operatsioonisüsteemiga lõpetada, aga jätkasin siis Windows 10-ga "automaatselt" edasi. Windows 10 tutvustasmist alustasin augustis 2014. Oma kodulehega aga alustasin juba 2005. aastal ja aastal 2020 sai juba "ümmargune" 15 aastat täis. Praeguseks (aprill 2020) on kirjutatud kokku 727 veebilehte — umbes 22 000 või rohkem ekraanitäit ja seda suhteliselt suure 21.5" ekraani puhul. Pilte on 23 462 tk ja faile üle 25 000. Pole paha, või mis? Enne lõpetamist tuleb natuke veel ka lisa. Edaspidi keskendun rohkem teadusele (näiteks kosmos, Maa ajalugu, elu jne) ning muudele põnevatele asjadele – sellest Windowsi operatsioonisüsteemist on mul juba täielik siiber...Modernsed (Metro UI) ehk ametliku nimega Windowsi äpid
jooksevad nüüd "ujuvates" akendes:

Üks platvorm ja kasutajaliidesed:

Pärast Windows 8 suhtelist ebaõnnestumist, üritab Microsoft teha Windows 10 süsteemi rohkem kasutajasõbralikumaks just nende jaoks, kes tahavad arvutiga ka tõsisemat tööd teha (hiire & klaviatuuriga) ja jooksutada meile juba harjumuspäraseid klassikalisi Win32 töölaua äppisid (standardseid rakendusi). Kui Windows 8 (8.1) oli rohkem orienteeritud töötamiseks puutetundlike seadmetega, siis Windows 10 puhul on valitud teine lähenemine. Nüüd hakkab opsüsteem täielikult toetama ka töötamist hiire-, klaviatuuri- ja puutetundliku pliiatsiga. Hübriidseadmete puhul võib neid kergelt lülitada ümber töötamiseks kas tahvli või siis mitte-tahvelarvuti režiimis. Ühesõnaga Windows 10 saab universaalseks operatsioonisüsteemiks, mis töötab kõikidel seadmetel ja on ühiseks platvormiks nii laua- kui ka mobiilseadmete jaoks. Windows 10 jaoks lastakse välja siis universaalsed rakendused ehk ametliku nimega Windowsi äpid, mis töötavad kõikidel Win 10 seadmetel. Nende rakenduste jaoks luuakse ühine onlain-pood.

Uuendatakse ka Windows 8 ajast pärit Metro (Modern UI) kasutajaliidest: Windows 10 arendamisel saab üheks võtmeküsimuseks olema teise Metro 2.0 (Modern 2.0) ehk Modern UI (Metro UI) kasutajaliidese parandamine ja täiustamine. (Windows 8 all on sellest vanast kasutajaliidesest rohkem juttu seal.) Siin on üheks suureks uudiseks näiteks see et Metro / Store ehk Modernsed äpid (ametlikult Windows Apps) hakkavad nüüd jooksma ka traditsioonilises töölaua kasutajaliideses - kõrvuti tavaliste standardsete töölaua rakendustega. (Windows 8 all on nendest modernsetest äppidest juttu seal.) Nad hakkavad jooksma "ujuvates" akendes, mille suurust ja asukohta saab ka muuta. Iga modernse äpi aken omab ka tiitelriba koos oma "Minimize", "Maximize / Restore Down" ja "Close" nuppudega. Osad modernsed rakendused omavad tiitelriba paremas otsas ka 'Full Screen' kahe peaga ( noolnupp ) noolnuppu ja selle nupuga võib modernse äpi lülitada kas täisekraani- või siis tagasi aknarežiimi (st "ujuva akna") vaatesse. Näiteks 'Reading List' modernse äpi tiitelriba näeb välja järgmine ja siin töötab ta väiksemas ujuvas aknas. Kui kasutaja klikib nüüd tema tiitelribal sellele kahe peaga noolnupule, siis avatakse see äpp juba täisekraani vaates:

Reading List

Et nüüd taastada see esilagne väiksem ujuv aken, tuleb hiirekursor viia üles ekraani servani, seejärel ilmub see tiitelriba jälle nähtavale ja siis tuleb klikkida sellele samale aga natuke teise välimusega noolnupule:

Reading List - 2

Kuid enamike modernsete äppide tiitelribad näevad siis välja sellised nagu see on ka alltoodud '3D Builder' äpil:

3D Builder

Järgmisena siis 'Alarms & Clock' äpi tiitelriba ja siin hakatakse teda ristiga (x) nupu kaudu sulgema:

Alarms & Clock


Ja veel mõned modernsete rakenduste/äppide tiitelribade näited - pilt.

 

Modernsete äppide "ujuvad" aknad traditsioonilisel töölaual ... ja 'Charms riba' asendamine "hamburger-stiilis" nupu kaudu avatava rippmenüüga:

Windows 8/8.1 opsüsteemiga kaasatulnud modernsed / Windows Store äpid (rakendused) jooksevad nüüd ka tavalises meile juba tuttvas töölaua kasutajaliideses (Desktop UI). Need äpid omavad tiitelribasid, nende akende suurust saab muuta ja neid võib ekraanil teise kohta lohistada ("ujuvad" aknad). Näiteks modernse (Windows Store) 'Readind List' äpi ujuv aken ja selle uus tiitelriba näevad siis välja järgmised ja siin on avatud ka "hamburger-stiilis" kolme kriipsukesega nupu kaudu vastav rippmenüü:

Moderne (Windows Store) 'Readind List' äpp

"Hamburger-stiilis" kolme joonekesega Options/More nupu kaudu avatava rippmenüü 'Settings' menüüpunkti otstarve (vaata eelmist pilti): Windows 8/8.1 puhul töötasid Store poest allalaetud modernsed äpid ainult täisekraani režiimis. Et saada mingi sellise äpi sätetele (seadistustele) ligi, pidi kasutama globaalset süsteemi-põhist Settings amuletti (Settings charm). Kuid Windows 10 lisas võimaluse neid modernseid äppisid jooksutada ka akende režiimis, mis ei tulnud aga kasuks sellele Charms menüüle/küljeribale. Antud puudusele leiti lahendus sellesama"hamburger-stiilis" kolme kriipsuga nupu kaudu avatavasse rippmenüüsse 'Settings' menüüpunkti lisamisega.

Märkus: Sellest Windows 8 ajast pärit ja nüüdseks elimineeritud 'Charms' ribast oli juttu seal.

* Klikkides tiitelribal vasemal ülanurgas asuvale uuele "hamburger-stiilis" kolme joonekesega Options/More (Options/More/App Commands nupp) nupule, ilmub rippmenüü, kuhu on peale äpi enda käskude lisatud ka endise Charms riba vastavad süsteemikäsud/funktsioonid. Need süsteemikäsud on: Search, Share, Print ja Settings. Nende "hamburger"-rippmenüüde käskude arv, otstarve ja disain/paigutus on erinevad ning need sõltuvad juba modernsetest äppidest endist.

* 'Reading List' äpi süsteemikäskude rippmenüüüst valiti 'Settings' menüüpunkt (vaata eelmist pilti) ja selle peale ilmuski paremale poole vastav käskudega paan / menüüriba - pilt.

* Modernse 'Reading List' äpi "hamburger" rippmenüüst valiti 'Share' menüüpunkt ja selle peale ilmus paremale poole 'Share' menüüriba koos oma valikuvõimalustega - pilt.

* Uuendatud 'Alarms & Clock' moderne äpp ja selle tiitelriba, siin seda kahe peaga noolnuppu ei ole ning pole vajagi - pilt. Sama käib ka näiteks modernse 'Calculator' äpi kohta, vana klassikaline win32 kalkulaator on nüüd asendatud tema uuema Modern (Metro) versiooniga - pilt ........... ja.............. pilt. (Kes tahab seda vana standardset kalkulaatorit tagasi saada, mingu näiteks sinna veebilehele või siis laadigu alla Microsoft Calculator Plus.)

* Moderne uus 'Groove Music' äpp ujuvas aknarežiimis - pilt ............. ja............. pilt.

* Kui universaalne moderne äpp (Windows äpp / Windows Store äpp) on täisekraani vaates, siis varjatakse tema tiitelribata ja ka ekraani allservas asuv tegumiriba. Kui Sa tahad nüüd seda tegumiriba uuesti esile tuua, siis vii hiirekursor ekraani alumise servani. Kui Sa tahad seda täisekraani vaadet tühistada või sulgeda antud äppi või minimeerida teda või avada tema "hamburger-stiilis" menüüd, siis too esile tema tiitelriba - vii kursor ekraani ülemise servani.

Vanad klassikalised Win32 töölaua rakendused töötavad aga endistviisi nii nagu see toimus ka Win XP, Vista, Windows 7 ja Windows 8.x operatsioonisüsteemides.

Etteotsa

 

Täiesti uus 'Settings' (Sätted) äpp ja vana klassikaline 'Control Panel' (Juhtpaneel) konsool:

Windows 10 süsteemis kasutatakse esialgu veel kahte süsteemi sätete konfigureerimise rakendust ja need on vana Control Panel konsool ja täiesti uus Settings äpp, mida täiendatakse ning uuendatakse iga järgmise uuema Win 10 versiooniga. Antud näites on sellele 'Settings' aknale kasutaja poolt tume teema määratud, vaikimisi on valge teema (vaata alltulevat pilti):

ja uuendatud Settings äpp

Alates Windows 10 Build 9901 (laiale publikule mitte ettenähtud) versioonist on see vana 'PC settings' äpp nüüd asendatud modernsema 'Settings' ('Sätted') äpiga ja selles on tehtud terve rida muudatusi ning täiendusi. Ühesõnaga sinna on viidud üle terve rida vana klassikalise Control Panel (Juhtpaneeli) funktsioone, üks näide: Settings äpi 'Accounts' kategooria ja selle 'Your email and accounts' alamkategooria - pilt. Ja veel näide: 'Settings -> Personalization -> Background' alamkategooria - pilt.

Antud 'Settings' äpi avaakna võid avada näiteks järgmisel teel:

* Start Menüü kaudu, kus klikid vasemal sellele hammasrattakujulisele ikoonile (pilt);

* Uue 'Action Center' / 'Tegevuskeskus' paneeli ja selle 'All settings' nupu abil (pilt);

* Sa võid ta avada ka Windowsi otsinguvahendi kaudu - otsingusõnaks on siis "settings" ja vajutad ENTER (pilt);

* 'Settings' äpi võib avada ka tehes Start nupul paremkliki ja valides ilmuvast süsteemikäskude hüpikmenüüst "Settings" kiirkorralduse (pilt);

* Ja võib olla kõige kiiremaks meetodiks selle 'Settings' äpi avamiseks on vajutada lihtsalt Windows + I klahvikombinatsiooni.

Lõpetuseks veel üks Settings äpi pilt ['Settings -> Accounts -> Your email and accounts' ('Sätted -> Kontod -> Teie meil ja kontod') alamkategooria], mis näitab seda et kompuutris tegutseb parasjagu Igavesti Hiilgav Päike ise ja seda kohaliku administraatorikonto all:

Vägev Juht !!! Kuvakeeled

Ja veel üks näide sellest meile eksootilisest kuvakeelest ja antud keelt kasutavast tuumakaikaga vehkivast Helgest Juhist ning Kirkast Päikesest - pilt. [Märkus: Windows 10 süsteemis kuvakeelte (ekraanikeelte) kasutamisest, uute keelte lisamisest ja nende vahel lennult ümberlülitumisest ning kuvakeelte süsteemist eemaldamisest juhised seal.]

Sellest olulisest 'Settings' äpist tuleb veel ka edaspidi juttu, tulevikus täiendatakse ja muudetakse seda veelgi - edaspidiste värskendustega.

Tulevastes Windows 10 väljalasetes kaob see vana klassikaline Control Panel (Juhtpaneel) lõplikult ära ja selle asemele jääb ainult see uus juba Windows 8 aegadest pärit Settings äpp - kuid see kõik võtab veel aega. Näiteks alates suure "Windows 10 Creators Update" värskenduse väljatulekust, kui Sa teed Start nupul paremklõpsu või siis vajutad Win Windows klahv
+ X klahvikombinatsiooni, siis avatakse väga kasulik nn süsteemikäskude menüü (Win+X menüü). Nüüd on antud menüüs selle vana 'Control Panel' (Juhtpaneeli) kiirkorraldus asendatud juba uue 'Settings' äpi kiirkorraldusega - pilt.

Sa võid nüüd selle vana standardse Juhtpaneeli avada näiteks Start Menüü kaudu, "Windows System" alt - pilt. Sa võid ta veel avada ka 'Settings' äpi enda mõne kategooria alamkategooria (lehe) kaudu, kus tuuakse ära antud Juhtpaneeli vastav link, näide: pilt ......... ja......... pilt. Aga eks needki võimalused kaovad millalgi lõplikult ära.

Märkus: Windows 8.1 all on sellest vanemast 'PC settings' äpist juttu seal.

!!! Järgmine suur Win 10 tasuta 'Anniversary Update' värskendus toob ka Settings äppi muudatusi (näide), loe sellest rohkem sealt.
Muudatusi ja täiendusi lisandub ka tulevase suure "Windows 10 Creators Update" värskenduse väljailmumisega (aprillis 2017).

Sellest Settings äpist pole mõtet täielikku ülevaadet teha, sest seal muudetakse pidevalt midagi ja seda eriti just nende suurte värskenduste (funktsioonide värskenduste ehk Win 10 uute versioonide) väljailmumisega: lisatakse uusi lehti (alamkategooriaid), osa funktsioone/vahendeid viiakse üle teiste alamkategooriate alla, muudetakse vahendite nimesid, alamkategooriatesse lisatakse uusi vahendeid ja sellest vanast Control Panel (Juhtpaneeli) konsoolist tuuakse sealsed vahendid üle sinna Settings äppi. Alltulev pilt on aga võetud antud momendil kõige uuemast Windows 10 versioonist (Version 1909). Siin on selles Settings ekraanis avatud 'Accounts > Your info' leht ja näha on ka seda et töötatakse kohaliku / lokaalse adminõigustega konto all:

Accounts > Your info

Etteotsa

 

Windows Store:

'Windows Store' rakenduste pood on enam-vähem sama, mis ka Windows 8.1 puhul. Ühine / universaalne pood ja kaubanduse mudel kõikide platvormide jaoks. 'Windows Store' saab nüüd olema ühiseks poeks nii tarbijate, ettevõtete kui ka arendajate jaoks. Arendajad võivad nüüd kirjutada oma rakenduse ja pakkuda seda tervele Windows 10 seadmete perekonnale, mis teeb selle leidmise, ostmise ning värskendamise klientide jaoks üsna lihtsaks. Windows Store äppide installimine ja uninstallimine on lõppkasutaja jaoks lihtne ning toetatakse ka erinevaid globaalseid maksemeetodeid ja seda kõikide Windowsi seadmete puhul. (Windows 8 all on sellest Windows Store rakenduste poest juttu seal.)
Microsoft on juba alustanud Windows Phone Store ja Windows Store ühendamisega ning seejärel tahetakse ühe poe alla ühendada kõik platvormid. Windows Store toetab ka iOS ja Android platvorme.
Nüüd saab ka traditsioonilisi / klassikalisi Win32-rakendusi (tavaliselt .exe laiendiga) pakkuda otse Windows Store poes, kasutades uut SDK (software development kit või "devkit"). Ühesõnaga Windows 10 kõikidele kättesaadava versiooni väljailmumise ajaks hakatakse Windows Store onlain poes peale nende modernsete äppide ("kaasaegsete äppide" ehk Windowsi äppide) pakkuma ka tavalisi traditsioonilisi töölaua rakendusi.

Store äpi ikoon asub vaikimisi ka all tegumireal ja allpool siis pilt Store äpi avaaknast (lahti on "Home" vaheleht):

Store äpi ikoon asub vaikimisi ka all tegumireal ja allpool siis pilt Store äpi avaaknast (lahti on "Home" vaheleht)

Siin aga avati Store äpi 'Apps' vaheleht - pilt.

Windows Store saab ka "puhtamaks": Microsoft loobub Windows Store statistika esitamisest, sest nüüdsest saab esmatähtsaks just poes olevate rakenduste kvaliteet mitte aga nende hulk. Kõik nõuetele mittevastavad ja vähekvaliteetsed rakendused eemaldatakse. Tõsiseks puhastustööks läheb alates 2016. a. oktoobrist - pilt.

Store universaalsete äppide värskendamine ei toimu automaatselt vaid Sa pead ISE aeg-ajalt käivitama selle Store äpi ja vaatama, et kas seal pakutakse Sinu olemasolevatele äppidele värskendusi. Juhul kui mingite äppide värskendused on saadaval, siis näed seda Store äpi paremas ülaosas - pilt.

Etteotsa

 

Windows 10 süsteemi tagasi toodud ja uut tüüpi Start Menüü. Start Menüü laiendatud ehk täisrežiim. Aero Glass läbipaistvus koos "blur" efektiga.

Start Menüü toodi Windows 10 operatsioonisüsteemi jälle tagasi, aga seda täielikult ümberehitatud kujul. Peaaegu iga järgmise uuema Win 10 TP test- ehk prooviversiooniga on seda menüüd ka muudetud ja täiendatud. Ja ka pärast suurt Windows 10 'Anniversary Update' värskendust, mis ilmus 02.08.2016 kuupäeval, muudeti jällegi seda menüüd ja nüüd näeb ta välja selline (seda kohe pärast selle globaalse Anniversary Update värskenduse installeerimist):

Start Menüü toodi Windows 10 operatsioonisüsteemi jälle tagasi, aga seda täielikult ümberehitatud kujul.

Ja siin siis vana Start Menüü, enne seda 'Anniversary Update' värskendust (siin oli see Stardimenüü parema serva kaudu juba kitsamaks lohistatud)... - pilt.

Uus Start Menüü, aga siin juba uue värviskeemiga ja kasutaja pildiga. Osutad hiirekursoriga menüü paremat serva kuni sinna ilmub kahe peaga nooleke ja seejärel lohistad selle Stardimenüü kitsamaks:

Uus Start Menüü, aga siin juba uue värviskeemiga ja kasutaja pildiga.

Windows 10 Anniversary Update värskenduse uuendatud Start Menüü ja siin on kasutaja Stardimenüü, tegumirea ja Action Center (Tegevuskeskuse) jaoks ka läbipäistvuse sisse lülitanud:

Windows 10 Anniversary Update värskenduse uuendatud Start Menüü ja siin on kasutaja Stardimenüü, tegumirea ja Action Center (Tegevuskeskuse) jaoks ka läbipäistvuse sisse lülitanud

Muus osas käib selle uuendatud Start Menüüga töötamine nii nagu seda tehti ka enne seda Anniversary Update värskendust.

!!! Loe sellest uut tüüpi Start Menüüst edasi sealt.

Etteotsa

 

Tahvelarvuti Režiim (Puuterežiim) ja 'Continuum' tehnoloogia. Sensorseadmed ("two-in-one" ehk hübriid-seadmed). 'Continuum' nutitelefonide jaoks.

"Continuum" on tegelikult koodinimi ja antud uue kasuliku tehnoloogia õigeks nimeks on "Tablet Mode" (Tahvelarvuti režiim). Antud režiim on vajalik just tahvelarvutite ja puuteekraanidega seadmete omanikele. Windows 10 originaalne versioon omab siiski üsna mitte kasutajasõbralikku tahvelarvuti ehk puuterežiimi, kust eemaldati üsna kasulikud Windows 8.1 tahvli vahendid. Tahvelarvuti režiimi saad ise käsitsi käivitada (või sulgeda) endiselt ikka selle 'Action Center' paneeli allosas asuva vastava nupu kaudu - pilt. Aga nüüdseks on seda tahvelarvuti režiimi täiustatud ja koos Windows 10 Anniversary Update värskendusega toodi tagasi ka mõned Windows 8.1 ajast pärit kasulikud vahendid. Näiteks nüüd ilmub see "All Apps" loetelu Windows 10 tahvelarvutite kasutajate jaoks ekraanil rohkem paremale ja keskele. "All Apps" (kõik äpid) nupp on nüüd täis-ekraani vaates kohe näha:

Vana Start Screen (Avakuva) ehk Tahvelarvuti režiim, kus klikiti/toksati 'All apps' nupule ja mis muutus seejärel 'Back' nupuks:

Vana Start Screen (Avakuva)


...ja uus Avakuva tahvelarvuti režiimis, kus vaikimisi kuvatakse ainult Start Menüü plaadid ("Pinned tiles"):

...ja uus Avakuva tahvelarvuti režiimis, kus vaikimisi kuvatakse ainult Start Menüü plaadid


* Vasemal ülanurgas klikiti sellele "hamburger-stiilis" Expand nupule, mis toob selle ekraani vasemas servas asuva nuppudepaani täielikult esile - pilt.

* Klikiti (toksati) 'All apps' nupule ja nüüd kuvatakse siin režiimis Start Menüü KÕIK äpid ja muud elemendid - pilt,............. pilt ............. ja.............. pilt.

!!! Loe sellest Puuterežiimist (Tablet Mode) edasi sealt.

 

Sensorseadmed ("two-in-one" ehk hübriid-seadmed): 'Tablet Mode' ('Continuum') režiim on ette nähtud sensorseadmetele ja seda eelkõige just "two-in-one" ehk hübriid-seadmetele, näiteks nagu Surface Pro 3 või Lenovo Yoga 3 Pro. Puuterežiim lubab kasutajatel töölaua režiimist lülituda kiiresti ümber puuterežiimile siis kui klaviatuur on seadmest endast lahti ühendatud.
Kui klaviatuur on seadmest lahti ühendatud, siis ilmub alla tegumirea paremasse ossa vastav teade/küsimus ("Enter tablet mode?") ja kui kasutaja toksab seal nupule Yes, siis sisenetaksegi puuterežiimi:

Enter tablet mode?

Kui kasutaja ühendab oma klaviatuuri seadme külge tagasi, siis ilmub sinna ekraani allanurka jällegi teade, aga nüüd juba "Exit tablet mode?" küsimusega. Kui kasutaja toksab seal nupule Yes, siis jõuab ta tagasi tavalisse töölaua režiimi.

Vaata sellest Continuum režiimist lühivideot.

 

'Continuum' nutitelefonide jaoks: Universal Windows Platform lubab kasutada ka uut 'Continuum' vahendit. Ka see Windows 10, mis on ette nähtud nutitelefonide jaoks (st Windows 10 Mobile), saab endale sisseehitatud Continuum vahendi, mis võib muuta Sinu telefoni isegi lauakompuutriks. Continuum vahendi idee on selles et ühendades nutitelefoni tugijaama (docking station) kaudu või HDMI kaabli abil oma välise monitori või televiisori külge, siis saad töötada töölaua keskkonnas ja kasutada oma nutitelefoni kompuutrina.

!!! Loe sellest 'Continuum' vahendist nutitelefonide jaoks edasi sealt.

Start Menu laiendatud režiimi ja Tahvelarvuti Režiimi pildinäited teisel veebilehel (sealt saad otse siia ka tagasi) - link.

 

Lisaks veel mõned pildid ('Lock Screen', süsteemi sisselogimise ja 'Welcome' ekraanid):

* Windows 10 Insider Preview 'Lock screen' ('Lukustuskuva') ekraanid: Vaikimisi 'Lukustuskuva' ja kasutaja enda pandud taustapildiga 'Lukustuskuva' ........... ning............ 'Lock Screen' ('Lukustuskuva').

* Süsteemi sisselogimise ja seejärel "Welcome" ekraanid:

1) 02.07.2015 kuupäeval välja ilmunud Windows 10 Insider Preview Build 10162 versiooni ekraanid (sellised ekraanid tulevad ka Windows 10 finaalversiooni) - pilt,............ pilt,............ pilt ........... ja.............. pilt;
2) Ilma kasutajakonto pildita süsteemi sisselogimise ja "Welcome" ekraanid: pilt .......... ja........... pilt;
3) Antud näite puhul võib lisaks kasutada ka pildi parooli - ka selle oli kasutaja eelnevalt loonud: pilt;
4) Süsteemi sisselogimiseks kasutatakse Pilt-parooli: pilt,............ pilt ............ ja............ pilt.
5) Süsteemi sisselogimise ekraan, kus üheks kasutajaks on ka üks väga imelik persoon: pilt,.......... pilt .............. ja............. pilt.
6) Ja näited 2. augustil 2016 väljalastud Windows 10 'Anniversary Update' versioonist: pilt,............. pilt,............. pilt ............. ja.............. pilt.
7) Süsteemi sisselogimisel pärast piltparooli sisestamist näed Sa kohe sealsamas ka 'Welcome' ekraani ja seejärel juba oma Windows 10 töölauda - pilt.

Lisaks ka CTRL+ALT+DELETE klahvikombinatsiooniga ilmuv ekraan - pilt.

Märkus (Win XP ja Windows 7 jooksutajatele): Windows 8.x all on 'Lock screen' / 'Lukustuskuva' ekraanist juttu seal; süsteemi sisselogimise ekraanidest seal;........ pildiparoolist seal ja......... PIN paroolist......... seal.

EtteotsaCortana: Igale kasutajale oma isiklik personaalne digitaalne häälega assistent (pluss OTSING).

Windows 10 saab kaasa ka süsteemi sisseehitatud Cortana personaalse digitaalse häälega assistendi, mis on Windows 8.1 mobiilses opsüsteemis juba olemas. Cortana nimi on võetud Halo videomängu seeriast, kus ta on tehisintellekti nimeks. Ka Google ja Apple omavad samuti häälega assistenti, vastavalt siis Apple Siri ning Google Now ja paistab, et Microsoft tahab nüüd nendega rinda pista ning samuti pirukast võimalikult suurema tüki ampsata.

Mida see Cortana siis endast kujutab? Esmajärjekorras on ta tark otsinguvahend - "tark" muidugi Microsofti arvates. Ta otsib faile, sisu, infot veebist, kontaktidest, märkmetest jne. Ta otsib ka parasjagu kuulatava muusika kohta infot.
Teiseks, ta on organiseerija. Ta väljastab Sulle meeldetuletusi, aitab märkmeid kirjutada, jätab meelde ja aitab luua uusi marsruute ja kõik see sünkroniseeritakse kasutaja nutitelefoniga. Ta kogub ja personaliseerib infot kasutaja huvidest. Ja lõpuks ta aitab Sul ka Windowsiga töötada.

Cortana, mida Microsoft kutsub "she", saab aru Sinu häälega käskudest ja ta võib otsida faile nii lokaalselt kui ka Sinu OneDrive kasutajakonto alt. Cortana personaalse digitaalse assistendi ilmumisel võid Sa tippida oma küsimuse kas klaviatuurilt või siis küsida või käskida midagi verbaalselt oma hääle abil.
Kui Sa andsid häälega küsimuse või käsu, siis saad ka häälega suulise vastuse (või siis täidetakse vastav käsk) ja kui Sa tippisid oma küsimuse või käsu, siis täidetakse Sinu soov juba ilma hääleta. See Cortana äpp ei tööta täisekraani režiimis nii nagu see on Windows Phone puhul vaid ta avatakse väikses aknas.

Cortana & otsing: Cortana on integreeritud Windowsi otsinguvahendiga (Search funktsiooniga) ja Sa võid oma otsinguteks valida kas otsingukasti (sisestad teksti) või siis sealse mikrofoni pildiga nupu, mis mõlemad käivitavadki Cortana:

Cortana & otsing

Cortana stardib - pilt,.............. pilt .............. ja................ pilt.

Cortana digitaalse assistendi koduleht / peaaken ( Cortana peaaken ):

Cortana digitaalse assistendi koduleht

 

!!! Loe sellest huvitavast ja võib olla Sulle ka vajalikust Cortana assistendist edasi sealt.

Lisaks: Cortana emotsioonid (emotions), pluss mõned Cortana assistendi naljakad küsimused ja käsud juhuks kui naerda tahad - seal.

 

Windows 10 uus vahend — virtuaalsed töölauad (virtual desktops). | Uus "Timeline" ("Ajajoon" või "Ajakava") vahend näitab kõigi Sinu seadmete varasemate toimingute nimekirja:

Windows 10 saab endale ka virtuaalsete töölaudade (virtual desktops) toe, mis on näiteks OS X ja Ubuntu (pilt) opsüsteemides juba olemas. See tähendab, et kasutaja võib endale luua mitu erinevat töölauda koos äppide / rakenduste ikoonide ja akendega ning seejärel nende erinevate töölaudade vahel ümber lülituda. Sa võid need töölauad aktiveerida kas all tegumireal asuva "Task view" nupu kaudu või siis klaviatuuri kiirklahvidega, millede abil saad juba eelnevalt loodud töölaudade vahel ümber lülituda.
Sa võid näiteks luua ühe virtuaalse töölaua, kus on Outlook avatud ja teise virtuaalse töölaua, kus saad kasutada oma veebibrauserit. Mõlemad rakendused jooksevad omaenda töölauas, mis lubab Sul keskenduda kas Internetis kolamisele või siis jälle email postkastile. Mõned näited nende virtuaalsete töölaudade vajalikkusest:

• Anda kasutaja töölauale rohkem ruumi, et grupeerida seotud aknad. See vabastab kasutajad füüsilise displei suuruse piirangutest.
• Aidata kiiresti leida või minna üle suvalisse aknasse või akende grupini.
• Lubada oma akende gruppe ümber reorganiseerida ja paigutada aknaid vastavalt vajadusele ümber.

Toon siin näiteks aprilli lõpus 2015 välja lastud 'Windows 10 Pro Insider Preview (Build 10074)' test-versiooni mõned pildid. Virtuaalsete töölaudade loomist saad alustada nii et klikid esmalt all tegumireal 'Task view' ehk siis 'multi-desktop' ikoonile (Task view). Antud juhul pole veel sellele nupule klikitid (toksatud) ja nagu näha, siis on kasutaja siin avanud ka PowerSell akna:

'Task view' ehk siis 'multi-desktop' ikoon

Nüüd aga klikiti sellele Task View nupule ja selle peale ilmub Task View kasutajaliides / vaade, kus ekraan läheb tumedamaks / tuhmimaks ning Sa näed alguses ainult ühte töölauda (enda juba olemasolevat vaikimisi tavalist töölauda). Seejärel kliki ekraani paremale allanurka ilmunud ristiga (New desktop) "New desktop" nupule / ikoonile, et lisada uusi virtuaaseid töölaudasid. Sa võid selle ristiga (“+”) 'New desktop' nupu abil luua kohe järjest mitu virtuaalset töölauda ja Sa võid neid virtuaalseid töölaudu luua lõpmatult ning ainsaks piiranguks saab siin Sinu kompuutri füüsilise mälu (RAM) maht. Esialgu lood siis veel tühjad töölauad, mille taustapiltideks on Sinu vaikimisi töölaua "tapeet". Antud juhul pole sellele ristiga (“+”) 'New desktop' nupule siin veel klikitud:

Task View kasutajaliides

Märkus: Veel üks näide sellest 'New desktop' ristiga nupust (Windows 10 peaaegu valmis versioonist, kus on ka uus vaikimisi taustapilt) - pilt.

!!! Loe nendest üsna kasulikest virtuaalsetest töölaudadest edasi sealt.

Etteotsa

 

Animatsioon töölaudade vahel ümberlülitamiseks:

Et kasutajad saaksid selgelt aru, et millal nad lülituvad ümber teisele virtuaalsele töölauale, lisatigi nüüd alates Windows 10 Technical Preview (Build 9860) väljalaskest see animatsiooni efekt. Kuigi see animatsioon ei tööta praegu just mitte kõige paremini, aga eks Win 10 järgmistes versioonides peaks asi paremuse poole muutuma. Loo endale paar-kolm töölauda ja lülitu nende vahel ümber, et seda animatsiooni näha - videot võib vaadata nende töölaudade tutvustuse lehelt.

 

Uued ja kasulikud kiirklahvide kombinatsioonid:

Alt + Tab ja Winkey + Tab: Üks esimesi klaviatuuri kiirkorraldusi, mille peaaegu kõik Windowsi kasutajad ära õppisid, on Alt+Tab klahvikombinatsioon, mille abil sai kiiresti avatud programmiakende vahel liikuda. Windows XP süsteemis näitas Alt+Tab klahvikombinatsioon ainult programmide ikoone ja nende tiitleid ning nii oli mõnikord raske aru saada, et millist programmi me sooviksime avada.
Kuid alates Vista opsüsteemist, kui Sa vajutad Alt+Tab klahve, siis kuvatakse ekraanile (töölauale) kõikide avatud akende elavad pisipildid (live thumbnails) - pilt.

Loe nendest Alt + Tab ja Winkey + Tab klahvikombinatsioonidest, kiirklahvidest virtuaalsete töölaudadega töötamiseks ja "Aero Snap" ("Screen Docking" ehk "Snap to docking") funktsiooni uutest kiirklahvidest (sh ka "Snap Assist", "Vertical Snap" ja "2×2 snapping" funktsioonidest) edasi sealt.

Windows 10 käsurida (Command Prompt / CMD) toetab nüüd ka CTRL+C ja CTRL+V klahvikombinatsioone - sellest info allpool.

!!! Windows 8 / 8.1 muud kiirklahvid töötavad ka Windows 10 süsteemis. Loe nendest klahvikombinatsioonidest rohkem sealt.

 

See juba Windows 8 ajast pärit 'Charms Bar' (Charms Riba) kaob ära:

Charms Bar - see oli viiest ikoonist ("amuletist") koosneva komplektiga Windows 8 uus UNIVERSAALNE riba (küljepaneel), mis ilmus pärast tema "tellimist" ekraani paremasse serva. See Charms riba kindlustas kiire ligipääsu mõningatele tihti kasutatavatele võimalustele. (Win 8 all on sellest Charms küljepaneelist juttu seal.)
Antud riba koosnes viiest ikoonist: Search, Share, Start, Devices ja Settings. Seda riba nimetatakse "Charms" ribaks seepärast et tema ikoonid meenutavad amulette (inglise keelest 'charms'), mis on seotud Windows 8 oluliste funktsioonidega... Alates Windows 10 opsüsteemist kaob see "Charms" riba aga ära. 'Windows 10 Technical Preview' versioonis saab teda veel avada, aga ainult Win + C klahvikombinatsiooniga. Kuid alates Windows 10 January Technical Preview (Build 9926) versioonist on ta lõplikult kadunud ja asendatud uue Action Center aknaga. See Action Center (Tegevuskeskus) ilmub ekraani paremale küljele, kus ta kuvab äppide teateid ja selle paani allosas on lisaks ka mitu nuppu, millede abil saab vajalikke seadistusi juhtida - pilt ................... ja.................... pilt.

Olemasolevad Windows 8 "modernsed" Windows Store ehk uue nimega Windowsi äpid saavad tiitelribad koos "hamburger-stiilis" Options/More/App Commands nupp nupu kaudu avatava rippmenüüdega, mis sisaldavad ka endise Charms riba komponente / käskusid - pilt.

 

Uus Tegevuskeskus (Action Center), endine Notifications Center:

Windows 10 saab endale ka uuendatud teavitamissüsteemi ja tegevuskeskuse, mis sarnaneb Windows Phone 8.1 nutitelefoni Action Center vahendile. Praegune vana teadetekeskus (pilt) pole kaugeltki ideaalne ja seepärast tuli see paremaga asendada.

Märkus: Windows Phone 8.1 enda Tegevuskeskus, mida kutsutakse samuti 'Action Center'iks, on igasuguste teadete jaoks keskseks sõlmeks (st kuvamiskohaks).

See uus Action Center (endise nimega Notifications Center) on osa Microsofti unistusest - "Windows kõikjal" - kui universaalne teavitamis- ja tegevuskeskus, mis töötab sünkroniseeritult kõikides Sinu Windows 10 seadmetes. Windows 8.x Charms riba/menüü on nüüdseks koos oma amulettidega kadunud ja selle asemel ongi nüüd see uus Action Center. See uus Action Center paneel koosneb kahest osast: Teadete alast paneeli ülaosas ja nuppudega "kiirete tegevuste" ribast tegevuskeskuse paneeli allosas. Sinna teavitamise alale ilmuvad siis erinevad teated: Kõik teated, mis saabuvad Windows Store (Modern) äppidelt ja klassikalistelt töölaua rakendustelt; Twitter'i, Facebook'i; Insider Hub ja Sinu meilikonto teated; teated mobiiltelefonist; meeldetuletused / alarmid Cortana assistendilt ja kalendrist; süsteemi enda teated (näiteks Windows Update, File Explorer'i, AutoPlay jne teated); kuulatud muusikapalad jne.

Windows 10 puhul saab sellele uuele tegevuskeskusele ligi ekraani paremas allnurgas süsteemses salves (system tray) asuva vastava ikooni kaudu -Notification Center / Action Center ikoon. Kui saabub uus teade, siis ilmub Action Center ikooni peale veel üks väike pealisikoonike (pisike täheke).

Uuemas Windows 10 January Technical Preview (Build 9926) versioonis viidi selle tegevuskeskuse ikoon kohe kuupäeva ja kellaaja kõrvale:

Kella kõrval...

Ja järgmisena siis pilt aprilli lõpus 2015 välja ilmunud Windows 10 Pro Insider Preview (Build 10074) versioonist, siin oli kasutaja lisanud oma klaviatuuri jaoks ka teise keele ning see kuvatakse nüüd all kuupäeva ja kellaaja kõrval:

Windows 10 Pro Insider Preview (Build 10074) versioon

Erinevalt Windows Phone omale, ei hõiva see uus teadetekeskus tervet ekraani vaid ta ilmub töölaua paremasse serva. Antud tegevuskeskuse akna enda taustavärv ja läbipaistvus sõltuvad aga kasutaja poolt määratud värviskeemist, töölaua taustapildist ning seadistustest. Selle paneeli allosas kuvatavate "kiirete tegvuste" nuppude arv ja otstarve on ERINEV ning see sõltuv juba sellest et millist Windows 10 seadet Sa kasutad (sõltub riistvarast). Peale selle saab kasutaja ka ise määrata, et millised nupud neist vaikimisi kohe näha on ja määrata ka seda et millises järjekorras neid kuvatakse- sellest siin edaspidi:

Action Center paneel

 

!!! Loe sellest uuest Tegevuskeskusest edasi sealt.

Etteotsa

 

'Storage' (Salvesturuumi) funktsioon:

See Storage Sense vahend oli esmalt kättesaadav Windows Phone 8.1 seadmetes, mis lubas kasutajal juhtida sisemisi ja väliseid (microSD) salvestusruume ehk mälu. Selle funktsiooniga oli kerge aru saada, et mis asjad hõivavad Sinu salvestusruumi (äpid, mängud, video jne). Nüüd tuleb see kogu salvestusruumi juhtija ka Win 10 opsüsteemi.

Windows 8.1 juba omas sellist utiliiti nagu Disk Space, millele sai ligi 'PC settings' äpi/ekraani "PC and devices" kategooria kaudu (PC settings -> PC and devices -> Disk space). See Disk Space vahend lubas kasutajal vaadata ja juhtida modernsete äppide, meedia, failide ja prügikasti poolt hõivatud kettaruumi (kasulik vahend just tahvel- ja hübriid PC kasutajatele).
Nüüd aga asendatakse see märksa paindlikuma Storage vahendiga, millele saab samuti ligi 'Settings' äpi kaudu (Settings -> System - Storage).

Märkus: Windows 10 TP varasemates prooviversioonides oli selle salvestusruumi juhtimise funktsiooni nimeks 'Storage Sense', aga näiteks Windows 10 Pro Insider Preview (Build 10074) versioonis on selle nimeks lihtsalt 'Storage'.

1) See uus Storage vahend pakub visuaalset ja andme-põhist ülevaadet sellest et kui palju antud seadme kättesaadavast salvestusruumist on kasutusel ning millsed süsteemiosad seda kasutavad. Antud näites on siis tegemist üheainsa, aga mitme partitsiooniga seesmise kõvakettaga (C:, D:, E: ja F: partitsioonid) ja mitme välise kõvakettaga / USB mälupulgaga; Windows 10 prooviversioon on installeeritud This PC (C:) partitsiooni:

Antud näites on siis tegemist üheainsa, aga mitme partitsiooniga seesmise kõvakettaga

Järgmisel pildil on siis näha antud 'Storage' alamkategooria akna alumine pool - pilt.

Teed oma mingil draivil, näiteks "This PC" (C:), siin klõpsu ja Sa näed uues aknas juba palju ülevaatlikumat infot. Ka siin, kui Sa klikid alltoodud aknas mingile komponendile, siis saad ilmuvate akende kaudu näiteks äppisid uninstallida, näha süsteemi kohta täpsemat infot, näha ja juhtida oma pilte, muusikat, videosid, dokumente, emaile, tühjendada prügikasti jne...:

Teed oma mingil draivil, näiteks "This PC" (C:), siin klõpsu ja Sa näed uues aknas juba palju ülevaatlikumat infot.

Eelmises aknas klikiti 'Apps and games' elemendile - pilt. Ja seejärel klikiti sealsamas 'APPS AND GAMES' aknas 'News' äpi nupule - pilt. Klikiti ka tavalise standardse rakenduse nupule... - pilt.

2) Microsoft lisas sisu salvestamiseks nüüd ka uusi variante. Vaikimisi salvestatakse kõik kompuutri kõvakettale, aga et salvestada mujale, peab olema ka mälukaart (või väline kõvaketas). Sinna võib siis salvestada fotod, dokumendid, äpid, video, muusika ja mängud.

Kuna Windows on salvestusruumi (mitu kõvaketast, USB draivid, SD kaardid, SSD ketas, OneDrive pilve salvestusruum jne) osas palju suuremate võimalustega, siis on see uus Storage vahend võib olla parim lahendus salvestusruumi juhtimiseks üle mitme erineva seadme.
Eriti kasulik on see vahend just väikse salvestusruumiga tahvelarvutite puhul ja Sa võid oma fotod, dokumendid, äpid, video, muusika ja/või mängud salvestada/installida nüüd VAIKIMISI otse välisele meediale, näiteks SD kaardile või välisele USB kõvakettale - siinse 'Save locations' oblasti kaudu - pilt.

Uuendatud okt. 2015: Novembris 2015 ilmub esimene suurem globaalne värskendus Windows 10 Fall Update (koodinimega "Threshold 2"), mis sisaldab nii parandusi kui ka uusi funktsioone. Hea uudis ka vähese salvestusruumi omanikele: see vahend lubab Sul Windows 10 äppisid installida ka otse teisele draivile, näiteks SD kaardile (tahvelarvutite või sülearvutite puhul). Sa leiad selle funktsiooni Settings -> System -> Storage alt. Varem oli seal see 'New apps will save to:' rippmenüü hall ja ligipääsmatu, aga antud uue värskendusega saab ta ligipääsetavaks. Sul peab selleks olema kas mingi muu partitsioon või siis väline draiv, mis on Windows 10 masinaga ühendatud - pilt,................. pilt .............. ja.............. pilt.

Kui Sa tahad Windows Store äppisid salvestada/installida ka SD kaardile, siis tuleb see kaart eelnevalt formaatida NTFS failisüsteemi. Paljud SD-kaardid omavad vaikimisi exFAT failisüsteemi, mis ei sobi Windows Store äppide installeerimiseks, sest neid äppe ei saa hiljem värskendada. Pealegi saab NTFS formaadiga draividele 4 GB suurema mahuga faile salvestada.
Et formaatida oma SD-kaart ümber NTFS failisüsteemi, tee SD kaardi ikoonil hiire paremklikk ja vali ilmuvast kontekstmenüüst käsk "Format..." ("Vorminda..."). Avanevas dialoogiaknas vali "File system" rippmenüüst NTFS ja kliki all nupule "Start". SD kaartide formaatimiseks on soovitatav kasutada näiteks SD Card Formatter tarkvara.

Uuendatud märtsis 2017: Koos järgmise suure "Windows 10 Creators Update" (koodinimega "Redstone 2" / "RS2") värskendusega, mis ilmub välja aprillis 2017, tuuakse siia üsna olulisi muudatusi ja täiendusi - loe sellest sealt.

Etteotsa

 

Internet Explorer'i kaks režiimi ja lisaks ka täiesti uus kiire Edge brauser:

"Microsoft Edge" - täiesti uus veebibrauser: Lisaks olemasolevale klassikalisele Internet Explorer veebisirvijale ilmub ka täiesti uus moderne veebibrauser, mille koodinimeks on "Project Spartan" (see "Spartan" nimi on võetud jällegi sellest "Halo" mängust). Spartan ei saa väljailmuva uue brauseri nimeks vaid ta on arendajate jaoks lihtsalt toote sisemine tähistus. Alates märtsist 2015 ilmunud Windows 10 Pro Technical Preview (Build 10049) versioonist saab seda Spartan brauserit ka ise näha, siis oli tema nimeks veel "Spartan". Kuid aprilli lõpus 2015 teatas Microsoft ka uue brauser nime ja selleks on siis Microsoft Edge.

Uus brauser saab ka uue logo - Uus brauser saab ka uue logo, uus ikoon on nagu ‘edgy’ ja see on klassikalise sinist värvi E logo moderne interpretatsioon, mida kasutati Windowsis juba ammu. See on kasutajatele üsna tuttav ja nad teavad, et millele klikkida, et käivitada seda uut Microsoft Edge brauserit.
Peab ütlema, et mõned kasutajad ei saa siiamaani aru, et nimelt mida sellel uuue Edge brauseri logol kujutatakse, vaatamata sellele et see uus logo on selgelt sarnane vana Internet Explorer logoga. Mõned kasutajad näevad selles uues logos sirpi ja vasarat - tuntud Nõukogude sümbol, mis sümboliseeris tööliste ja talupoegade ühtsust - oi jeerum. Igaüks näeb seda, mida niiväga soovib, kommunistlik sonimine!!! Mõni näeb selles logos aga voodit, kus naine ja mees tegelevad armastusega... - vähemalt helgem kujutlus kui see sirbi-vasara haiglane nägemus.

Alates Windows 10 Pro Insider Preview Build 10147 eelvaate versioonist on all tegumireal juba see Edge brauseri õige ikoon:

Edge brauseri õige ikoon

Uus Edge brauser tema esmakordsel avamisel - pilt. Ja Edge veebilehitseja 'Start' vaheleht (Hillary Clinton - kas tulevane USA president? Või teeb Trump talle "külma"!?):

Ja Edge veebilehitseja 'Start' vaheleht

"New Tab" vahelehe (tab'i) vaikimisi vaade, mida kasutaja võib soovi korral ka 'Settings' menüü all muuta - pilt.

Aga näiteks okt. 2015 välja lastud kumulatiivse värskenduse (Cumulative Update) KB3097617 installeerimisel saad ka täiendatud Egde brauseri ja tema esmakordsel avamisel näed Sa järgmist pilti.

!!! Loe sellest uuest Edge veebisirvijast / brauserist edasi sealt.

Lisa 1: Vaata seda uut Spartan (nüüd juba uue ametliku nimega "Edge") brauserit ka piltides: Spartan brauser - pildigalerii
Lisa 2: Win 10 finaalversiooni (RTM) Edge brauseri pildigalerii (koos selgitustega) - seal.

Etteotsa

 

Failid ja File Explorer. "This PC" nime muutmine. Home (Quick Access) vaate välja lülitamine ja asendamine vana This PC / Computer vaatega.

File Explorer akent on jällegi täiustatud:

File Explorer ikoon

Kui Sa avad File Explorer akna, siis näed selles kohe uut Home vaadet (st 'Home' saki/vahelehe sisu), aga mitte seda varasemat "This PC" vaadet (pilt). See 'Home' vahelehe sisu ongi nüüd uueks vaikimisi vaateks ehk siis vaikimisi avatud sisuks. Selles Home vaates saad ligi oma tihti kasutatud kaustadele ("Frequent folders" sektsioonis) ja viimati kasutatud failidele ("Recent files" sektsioonis):

Kui Sa avad File Explorer akna, siis näed selles kohe uut Home vaadet


'File Explorer' on ka saanud uued heledad ikoonid - pilt.

Windows 10 sisaldab nüüd ka File Explorer'i uut vahendit, mida kutsutakse Quick Access ja mis nähtavasti kombineerib vanad Favorites ning Windows Libraries vahendid kokku. Erinevus on siin selles et kui 'Library' on failide kollektsioon, siis Quick Access on kasutaja poolt seadistatav väli sagedasti kasutatavate failide ja kaustade jaoks - pilt. (Muideks see uus vahend töötab ka OneDrive kaustade jaoks, mis lubab Sul kiire juurdepääsu kaustadele ja failidele, mis asuvad Microsofti pilve salvestusruumis.)
Kui märgistad File Explorer aknas mingi kausta / faili ja klikid üleval ribamenüül / lintmenüül "Pin to Quick access" nupule, siis ilmub see kaust (fail) ka sinna vasemasse paani "Quick access" sektsiooni alla - kiireks ligipääsuks. See kaust või fail tähistatakse ka selle Pin nupuga - pilt. (Sa võid alternatiivina teha suvalisel kaustal / failil ka paremkliki ja ja valida ilmuvast kontekstmenüüst käsu "Pin to Quick access".)

Näide sellest pinnimisest - pilt ........................... ja......................... pilt. Sama võid teha ka mingis muus kohas asuva kaustaga või failiga - pilt. Kui Sa tahad mingi kausta / faili sealt 'Quick access' sektsioonist eemaldada, siis tee tal paremklikk ja vali kontekstmenüüst käsk Unpin from Quick access - pilt.

Kui Sa avad siin "Share" vahelehe/saki, siis näed ka uut Share nuppu, mis töötab sarnaselt Windows Phone omale. Selle abil saad tuttavatega jagada märgistatud elemente kasutades ühilduvat Modern mobiilseid äppisid või siis ekraani paremal küljel avaneva Share paani abi. Sa võid siin märgistatud elemendid (näiteks pildid) saata emailiga oma tuttavatele:

Share nupp

Pärast vajaliku faili märgistamist ja nupule Share klikkimist avatakse küljepaneel, kus kliki Mail lingile - pilt. Seejärel saada see fail kirjaga teele - pilt.

"This PC" nime muutmine: Microsoft muutis juba Windows 7 opsüsteemis "My Computer" nime "Computer" nimeks ja seejärel alates Win 8 süsteemist pandi talle nimeks aga "This PC". Need kasutajad, kes on harjunud näiteks vana "My Computer" nimega või siis tahavad selle "This PC" nime asemele panna mingi täiesti erineva nime, saavad seda väga lihtsalt ka teha - tee tal paremklikk ja nimeta ta ümber. See töötab nii Windows 7, 8 kui ka 10 puhul ja seda uut nime kuvatakse kõikjal kuigi algul tuleb võib olla oma töölauda värskendada või sulgeda Windows Explorer (File Explorer) ning avada ta siis uuesti, et seda uut nime oleks ka näha.
Ava Windows Explorer (või File Explorer) aken, tee "Computer" (või "This PC") nimel paremklikk ja vali kontekstmenüüst käsk 'Rename' - pilt. Paneme näiteks "This PC" nime asemele selle vana "My Computer" nime jälle tagasi - ja tulemused: pilt,.................. pilt ..............ja...... pilt.

Home (Quick Access) vaate välja lülitamine ja asendamine vana This PC / Computer vaatega: Kui Sa ei taha seda vaikimisi avatavat Quick Access ehk Home vaadet ja soovid selle asemel näha File Explorer avamisel hoopis vana tuttavat This PC / Computer vaadet, kus näed kohe ka oma kompuutri draivisid, siis nüüd on selleks ka võimalus olemas.

Kui Sa jooksutad Windows 10 Build 9926 Preview või hilisemat versiooni ja kui Sa tahad teha üht või kõiki alltoodud asjadest:

  • Eemaldada sagedasti kasutatud kaustade (Frequent folders) loetelu´Quick Access/Home vaatest
  • Eemaldada hiljuti kasutatud failide (Recent files) loetelu Quick Access/Home vaatest
  • Saada lahti uuest Quick Access/Home vaatest ja asendada see vana This PC / Computer vaatega

Tee selleks järgmist:

* Ava File Explorer, seejärel ava seal View vaheleht (tab) ja kliki ribamenüül Options nupule - pilt.
* Nüüd eemalda allpool 'Privacy' sektsioonis ruutudest linnukesed ära ja vali üleval rippmenüüst 'This PC' parameeter ning kliki OK - pilt.
* ...ja tulemus:.............................. pilt

PS! Alates 12.11. 2015 saab kõikidele kättesaadavaks esimene suurem globaalne värskendus Windows 10 Fall Update (Build 10586), mida kutsutakse ka November Update (koodinimega "Threshold 2"). See uus kumulatiivne värskendus lubab nüüd ka akende tiitelribadele värvid panna (varem olid need ainult valget värvi): Mine Settings -> Personalization -> Colors alla ja veendu, et "Show color on Start, taskbar, action center, and title bar" parameeter oleks lubatud (sisse lülitatud) - rohem sellest seal.

!!! Loe File Explorer akna 'ribbon' menüüst (lintmenüüst/ribamenüüst/nupureast); tema vahelehtede/sakkide ja nende ribamenüüde nuppude kiirklahvidest; selle 'ribbon' menüü kasutamise illustratiivsetest näidetest; varjatud elementide (kaustad, failid, draivid) ja kõikide faililaiendite kuvamisest; muusikafailide juhtimisest ja ettemängimisest; video ja filmide vaatamisest; ISO (disc image) ja VHD (virtualized disk image) failide toest ning ISO ja VHD failidega töötamisest rohkem sealt.

Etteotsa

 

Windows 10 ja OneDrive pilve ladustamise teenus ning selle võimalused. (Lisaks ka OneDrive pilve tasuta salvestusruumist.) .|. Displei resolutsioon.

OneDrive on pilve ladustamise teenus, mis töötab sarnaselt Dropbox, Google Drive ja Apple iCloud teenustega. OneDrive on on tasuta veebipõhine salvestusruum ja see pilveruum eraldatakse automaatselt Sulle siis kui Sa lood Microsofti kasutajakonto. Kui Sa salvestad oma failid sinna tasuta pilveruumi, siis Sa pääsed neile ligi suvalise lauaarvuti, sülearvuti, tahvelarvuti või mobiiltelefoni abil.
OneDrive salvestab Sinu failid Internetiga ühendatud serveritesse, mis lubab Sul näha ja redakteerida oma faile suvalisest kohast, mis on internetiühenduses (st praktiliselt igast Internetiga ühendatud seadmest). Sa ei pea oma faile enam käsitsi kopeerima näiteks lauakompuutri ja sülearvuti vahel.

Enne Windows 8.1 opsüsteemi kasutati kahte sünkroniseerimise meetodit / mootorit: ühte kasutati Windows 7/8/Mac süsteemide klienditeenusega ühendamiseks ja teist sünkroniseerimise mootorit aga kommertsteenusega (OneDrive for Business) ühendamiseks.  
Windows 8.1 puhul lisandus veel üks sünkroonimise meetod, mis toetab nn ''placeholder" faile ehk "tarkasid" faile (''smart files''), väga innovatiivset vahendit, mis lubab Sul pääseda ligi kõikidele failidele, mida Sa oma OneDrive pilve salvestusruumis hoiad, kasutades selleks väga vähe oma lokaalse ketta salvestusruumi. See on eriti kasulik neile, kes kasutavad väikseid Windows 8.1 seadmeid. Kuid alates Windows 10 Technical Preview (Build 9879) versioonist on see "tarkade failide" tugi kaotatud.

!!! Loe Windows 10 ja OneDrive pilve ladustamise teenusest ning selle võimalustest edasi sealt.

 

Displei resolutsioon: Windows 10 hakkab ka toetama tänapäeval kõige kõrgema 8K resolutsiooniga ekraane. Mõne aasta pärast on sellised 8K-displeid juba tavalised ja normiks. Win 10 toetab seega resolutsiooni kuni 7680 x 4320 (8K formaat - 4320p). Näiteks Windows 8.1 toetab displeisid resolutsiooniga kuni 4K (Ultra HD) - pilt ............. ja............ pilt.

Windows 10 süsteemis saab displei resolutsiooni ja muud sellega seotud muuta 'Settings -> System -> Display' alamkategooria all (seda alternatiivina videoadapteri / graafikakaardi enda juhtimispaneelile). Näiteks tee oma töölaua vabal osal paremklikk ja vali 'Display settings' käsk - pilt. Seejärel saad ekraani teksti, äppide ja muude elementide suurust muuta ning määrata ekraani orientatsiooni, aktiveerida "öövalguse" režiimi jms muuta:

Display

 

Märkus: Windows 8.1 opsüsteemi 'DPI Scaling' funktsiooni parandamine. Monitori ekraanil kuvatava sisu/elementide suuruse muutmine (suurendamine või vähendamine). Ekraani elementide teksti suuruse muutmine, sellest rohkem juttu seal.

✓ ✓ ✓ Aga Windows 10 opsüsteemi 'DPI Scaling' funktsiooni parandamine juhis on seal.

 

DirectX 12 ja Xbox integratsioon ning graafikakaardi uued draiverid:


DirectX on Windowsi operatsioonisüsteemi osa. Ta on API-de (application programming interfaces) rühm, mida arendajad saavad 3D graafika, video, multimeedia, heli ja Xbox kontrolleri vahendite jaoks Windowsis kasutada. Windows 10 saab endale API DirectX 12 versiooni ja see toetab ka uuemat Windows Display Driver Model (WDDM) 2.0 graafika draiveri mudelit.
DirectX (DX) on Windowsis põhiline platvorm töötamiseks multimeediaga nagu videofailid, täis-värvigraaafika, audio failid, 3D animatsioon jne. DX on eluliselt tähtsaks elemendiks just videokaardi ja mängude töö ühendamisel. See protsess lubab kasutada arvuti võimsust, et saada tulemuseks ilus graafika. DirectX tarkvara lubab paljudes tänapäeva arvutimängudes näha suurepäraseid 3D-visuaale ja kuulda omapäraseid heliefekte. Paljud mängud kasutavad Windowsis graafika jaoks DirectX'i Direct3D-d. Juhul kui nad seda ei kasuta, siis nad kasutavad selle asemel platvormiüleseid OpenGL või Vulkan API-sid. Muud mitte-mängude rakendused võivad seda DirectX-i kasutada selliste funktsioonide jaoks, näiteks nagu 3D graafika. DirectX lubab ka paremini kasutada kaasaegsete mitme tuumaga protsessorite võimsust ja mängud käivitatakse kuni 50% kiiremini.

Win 7 ja Win 8 (8.1) kasutavad praegu DirectX 11 versiooni. Windows 7 kasutajad ei saa seda uut DirectX 12 versiooni kohe kindlasti ja arvatavasti ei saa seda ka Windows 8 (8.1) jooksutajad. Tavaliselt tuleb Windowsi uue versiooniga ka DirectX uus versioon ja mida vanemad Windowsid üldjuhul ei toeta. Kuid mõnikord pakutakse seda DirectX uuemat versiooni ka vanemate opsüsteemide jaoks, aga see võtab tavaliselt palju kuid aega. Kuna Windows 10 on täiesti tasuta kättesaadav, siis ei ole Microsoftil põhjust pakkuda uuema DirectX 12 tuge ka Windows 8.1 või varasemate opsüsteemide jaoks. DirectX 12 hakkab seega töötama ainult Windows 10 seadmetes!

Kas Sa pead nüüd ostma uue kompuutri või graafikakaardi (GPU), et selle uue DirectX 12 versiooni võimalusi kasutada? Ei pea - DirectX 12 hakkab töötama enamike juba olemasolevate kaasaja graafikaartidega - see on just mängijatele heaks uudiseks, sest nad ei pea nüüd kohe oma videokaarte uuendama. DirectX 12 on ühesõnaga tagasiühilduv DirectX 11 API-ga ja ta töötab paljude juba olemasolevate AMD ning NVIDIA graafikakaartidega. Vähe veel, praegu saab tänu uuemale DirectX 12 versioonile mängida olemasolevates kompuutrites isegi neid mänge, mida siiani teha ei saanud.

!!! Loe sellest DirectX 12 versioonist ja Xbox integratsioonist edasi sealt.

Etteotsa


Märkus: "Mida peab teadma uue teleri ostmisel ja kuidas seda uut televiisorit välja valida? (Teleri ostuabi ja natuke ka telerite resolutsioonidest ning 4K monitoridest / displeidest.)" - loe sellest sealt.'Command Prompt' akna käsurida toetab nüüd ka CTRL+C ja CTRL+V klahvikombinatsioone jms. Command Prompt ja PowerShell konsoolide läbipaistvus.

Kuni siiani sai selles Command Prompt (CMD) aknas kasutada ainult paremklikiga kleepimist (Paste). Kuid Win 10 puhul võib nüüd lõpuks kasutada ka kiire kopeerimise CTRL+C ja kiire kleepimise CTRL+V klahvikombinatsioone - väga vajalik uuendus.

Peale selle võid kasutada ka teisi uusi funktsioone, aga need ei ole vaikimisi sisse lülitatud ja et neid aktiveerida, ava kõigepealt Command Prompt aken, näiteks Start menüü kaudu või siis käivita cmd.exe kas sellesama Start menüü- või Run akna kaudu. Seejärel tee akna päises/tiitelribal hiire paremklikk ja vali kontekstmenüüst käsk Properties - pilt.
Ava 'Options' vaheleht ja pane "Edit Options" sektsioonis 'QuickEdit Mode', 'Filter clipboard contents on paste' ning 'Enable line wrapping selection' ruutudesse linnukesed - pilt.
Kliki nupule OK, sulge see Command Prompt konsooliaken ja ava ta uuesti ning Sa saadki neid uusi vahendeid kasutada. (Windows 10 eelmistes test-versioonides tuli seda teisiti teha.)

Command Prompt ja PowerShell konsoolide läbipaistvus: Kui Sa tahad seda Command Prompt akent ka läbipaistvaks teha, siis ava ta uuesti, tee konsooli päises/tiitelribal hiire paremklikk ja vali kontekstmenüüst käsk Properties. Seejärel ava 'Colors' vaheleht ja lohista allpool 'Opacity' liugurit vasemale poole - pilt. Sa näed kohe ka tulemust:

Command Prompt aken

!!! See eelnev käib ka PowerShell konsooli kohta ja toon veel ära ka Command Prompt konsooli "Experimental" vahelehe teiste uute funktsioonide selgitused ning võimaluded - loe sellest edasi sealt.

 

Kuidas Windows 10 käsitleb vaikimisi äppe/rakendusi (default apps)?

‘Default apps’ viitab sellele et kuidas Windows määrab rakendustele failitüübid ja protokollid (näiteks HTTP protokolli), mida need rakendused peavad vaikimisi avama. Sa võid näiteks JPG ja PNG failide vaikimisi rakenduseks määrata Fireworks piltide redakteerimise rakenduse. See tähendab seda et kui Sa teed nüüd mingil JPG või PNG failil 2x kliki, siis avatakse ta automaatselt just selles Fireworks programmis.

Windows 8.1 puhul oli see vaikimisi rakenduste määramine üsna tüütu ja segane: klassikalised rakendused (Win32) võisid esile kutsuda kohe mitu hoiatust, mis palusid Sul muuta vaikimisi programmi. Sellised teated ilmusid rakenduste installeerimise lõpetades ja ka pärast nende käivitamist.
Kuid Window Store äpid ei saanudki taolisi hoiatusi esile kutsuda. Selle asemel ilmus pärast äpi installeerimist ekraani paremasse ülanurka teade, mis teatas, et uus äpp on kättesaadav ja et Sa klikiksid antud teatele, et muuta / valida vaikimisi rakendus.

Windows 10 puhul, kõik äppid – nii klassikalised Windowsi äpid kui ka Universaalsed Windowsi äpid - ei saa vaikimisi rakenduste muutmise jaoks kutsuda esile hoiatust, seda saab teha ainult Windows ise. Sellega kaovad ära ka need üleliigsed ja segased hoiatused. Näiteks kui Sa installeerid uue fotode redakteerimise rakenduse ja lähed seejärel File Explorer aknasse ning teed seal JPG failil 2x kliki, et teda avada, siis ilmub sinnasamasse hoiatus, mis palub Sul muuta see uus rakendus oma vaikimisi rakenduseks - Sa võid seda teha või siis mitte teha. Seega hoiatus ilmub sündmusega kontekstis, mitte aga juhuslikult installeerimise ajal või siis kui rakendus käivitatakse.

!!! Loe sellest edasi sealt.

Etteotsa

 

Uued ikoonid:

Ka ikoonid on ümber disainitud, nad näevad välja uue stiiliga kooskõlas - st lamedatena - pilt,.............. pilt .............. ja.................. pilt.

 

Uued ikoonid

Windows 10 Build 9901 versioonis uuendati samuti vana ikoonide paketti ja uued ikoonid peegeldavad nüüd rohkem seda Modern UI stiili. Järgmisel pildil on uued ikoonid rasvased valget värvi ja vanad ikoonid on pleekinud hallikat värvi - pilt.

Windows 8 probleemiks oli see et neid ikoone ei toetatud suure resolutsiooniga displeide poolt, sest ikoone oli raske näha. Nüüdseks on see probleem lahendatud ja Windows 10 January Technical Preview (Build 9926) versioon sisaldab juba ikoone suurusega kuni 768x768 pikslit - pilt.

File Explorer akna ikoonid - pilt ................. ja................... pilt. Ja lõpetuseks ka töölaua ikoonide välimus - pilt.

 

Ekraanipealne puutetundlik klaviatuur: Ette prognoositavad ehk ette ennustatavad sõnad ja emotikonid ning spetsiaalsed sümbolid:

Juba Windows 8 omas kahte tüüpi ekraanipealset ehk virtuaalset puute-klaviatuuri:

a) Täissuuruses suuremate klahvidega puutetundlik klaviatuur ('Touch Keyboard');
b) Pöidlaklaviatuur ('Thumb Keyboard'), mida võiks siis tahvelarvutis kasutada. Siin sai valida väikeste, keskmiste või siis suurte klahvidega paigutuse.

Mõlemate puutetundlike klaviatuuride vahel on lihtne ümber lülituda - toksad ekraani paremal allnurgas klaviatuuri nupule. Need puutetundlikud klaviatuurid omavad ka muid funktsioone, et suurendada sisestamise kiirust, teha seda täpsemaks jne...

Märkus: Ära lase end heidutada sellest "puutetundlik" sõnast, puutetundlik klaviatuur töötab väga hästi ka tavalise hiirega. See klaviatuur ilmub automaatselt ka siis kui Sa kasutad tahvelarvuti režiimis (Tablet PC / Tablet Mode) puutetundliku ekraaniga Windows 10 kompuutrit. Sa võid seda puutetundlikku klaviatuuri kasutada ka tavalise mitte-puutetundliku displei puhul.

Windows 10 puhul on kõik sama, aga siin lisandus ka üks üsna kasulik funktsioon: nimelt teksti sisestamise käigus pakutakse Sulle ette prognoositavaid ehk ette ennustatavaid sõnu. Sa võid ühele neist pakutavaist sõnale toksata või klikkida ja sel teel oma tööd kiirendada. Eriti mugav on see tahvelarvutite puhul, aga Sa võid antud klaviatuuri kasutada ka hiirega (st tavalise laua- või sülearvutiga).

Selle ekraanipealse puutetundliku klaviatuuri võid avada kahel moel:

• Tee all tegumirea tühjal kohal paremklikk ja vali seejärel ilmuvast hüpikmenüüst Show touch keyboard button käsk. Sellega lisatakse see uus nupp tegumirea paremase otsa kellast kohe vasemale.
• Teed all tegumireal paremkliki ja valid hüpikmenüüst käsu Properties. Seejärel avad vahelehe Toolbars, paned seal linnukese Touch Keyboard ruutu ja klikid all nupule OK - pilt.

Edaspidi klikid/toksad paremal tegumireal sellele klaviatuuri ikoonile/nupule ja hakkad oma teksti sisestama:

Edaspidi klikid/toksad paremal tegumireal sellele klaviatuuri ikoonile/nupule ja hakkad oma teksti sisestama

Näited: pilt ............... ja................ pilt.

Kui Sa tahad ingliskeelse paigutusega klaviatuuri kasutada, siis aktiveeri näiteks ka "United States-International" sisestusmeetod, seda võid teha näiteks "Control Panel -> Clock, Language, and Region -> Language -> Language options -> Input method" kaudu - pilt. (Seda kõike saab teha ka modernse PC settings äpi kaudu.)
Edaspidi saad klaviatuuri sisestuskeeli (klaviatuuripaigutust) muuta tegumirea paremas otsas asuva klaviatuuri ikooni kaudu või siis Win + Space klahvikombinatsiooni abil. Uute kuvakeelte (ekraanikeelte) installeerimisest ja klaviatuuri sisestusmeetoditest on rohkem juttu Win 8 all - seal.

Emotikonid ja spetsiaalsed sümbolid:

Spetsiaalsete sümbolite sisestamine on üsnagi ebamugav juhul kui Sinu töölaua või sülearvuti klaviatuur ei oma neid sümboleid. Sa võid küll selleks kasutada ka eraldi üsna vajalikku Character Map utiliiti või siis ANSI koode (need tuleb numbriklaviatuurilt sisestada), aga palju lihtsam on seda teha sellesama puutetundliku klaviatuuri abil. Sama käib ka emotikonide kohta.

Ava see puutetundlik klaviatuur ja Sul on järgmised võimalused:

• Kliki suvalisele tähele või sümbolile, et näha selle kõiki variatsioone. Näiteks kui Sul on klaviatuuril parasjagu sümbolite paigutus, siis kliki ja hoia all mingit sümbolit, et näha ka tema teisi variatsioone.
• Kliki &123 kirjaga nupule, et lülituda standardselt QWERTY paigutuselt ümber sümbolitega täidetud paigutusele. Kasuta antud nupu kohal asuvaid paremat ja vasemat nooli, et tuua esile teine sümbolitega täidetud ekraan.
• Kliki naeratava "lõustaga" nupule, et tuua esile klaviatuuripaigutus, mis on emotikonidega täidetud jne....
• Kliki väljaspool puuteklaviatuuri (või kasuta oma füüsilist klaviatuuri), et varjata seda puuteklaviatuui.

Märkus: Peale selle puutetundliku klaviatuuri on süsteemis olemas ka tavaline ekraanipealne virtuaalne klaviatuur, mille võib avada näiteks Start menüü kaudu: klikid nupule Start, siis klikid All Apps noolekesega nupule ja valid Windows Ease of Access -> On-Screen Keyboard.

Etteotsa

 

'Battery Saver' vahend:

Battery Saver. Windows 10 "Battery Saver" režiim on ette nähtud Sinu sülearvuti või tahvelarvuti aku eluea pikendamiseks. See režiim lülitatakse automaatselt sisse siis kui aku hakkab tühjenema, aga Sa võid ka ise otsustada, et kuidas antud vahend töötama peaks. Ka see "Battery Saver" vahend on võetud Windows Phone seadmest ja ta piirab tausta andmeedastuse aktiivsust ning korrigeerib riistvara sätteid, et sellega pikendada aku eluiga - seda juhul kui see vahend on Sul sisse lülitatud. Kasutaja pääseb sellele uuele vahendile ligi Settings äpi kaudu: Settings -> System -> Battery saver. See vahend on 'Settings' äpis ainult siis kättesaadav kui Sa kasutad sülearvutit, tahvelarvutit või muud mobiilset Windows 10 seadet.
Sa võid ta sisse lülitada kas käsitsi või juhul kui Sa lubad, siis aktiveeritakse ta automaatselt kui aku laetavuse tase jõuab teatud piirini (Sina ise määrad liguri abil selle %-i):

Settings -> System -> Battery saver

ligur

!!! Järgmine suur Windows 10 'Anniversary Update' (koodinimega "Redstone 1") tasuta värskendus, mis ilmub 2. augustil 2016, toob endaga kaasa muudatusi ka selle Battery Saver vahendi osas: Mine 'Settings -> System -> Battery' alla ja Sa näed, et endise "Battery Saver" mine asemel on nüüd lihtsalt "Battery" (pilt) ja see Battery vahend pandi nüüd ka Settings äppi pealehele. Ka "Battery usage by app" lehte on samuti täiustatud - pilt. Kui aku täituvus langeb kuni 20%-ni, siis saab kasutaja ka vastava hoiatuse.

Etteotsa

 

Akende avamise-sulgemisega kaasnev animatsioon:

Windows 10 Technical Preview (Build 9860) versiooniga tuleb kaasa ka akende avamise/sulgemise animatsioon. Kui Sa avad või sulged mingi akna, siis näedki seda animatsiooni. See akende animatsioon on praegu veel küllaltki kehvake, järsk ja vähe arusaadav, aga eks Win 10 järgmistes versioonides peaks asi paremuse poole muutuma: video

Kui Sulle see animatsioon EI MEELDI või kui ta hakkab Sinu tööd segama (näiteks kui Sa minimeerid akna ja avad rakenduse sees tema alamakna...uh!), siis lülita antud animatsioon välja järgmisel viisil:

• Tee Start nupul paremklikk ja vali ilmuvast süsteemikäskude menüüst System kiirkorraldus.
• Kliki paremal paanis allpool "System info" lingile.
• Kliki vasemal paanis Advanced system settings lingile.
• Avatud vahelehel "Advanced" kliki üleval "Performance" oblastis nupule Settings.
• Otsi "Visual Effects" vahelehel üles Animate windows when minimizing and maximizing rida ja korista selle eest ruudust see linnuke ära - pilt. (Märkus: Sa võid siin ka muu mittevajaliku välja lülitada või kui Sinu süsteemil on jõudlusega probleeme, siis võid üleval aktiveerida isegi "Adjust for best performance" raadionupu.)
• Kliki OK ja OK, et sulgeda neid dialoogiaknaid.

 

Võrgu ja Interneti konfigureerimine. "Wi-Fi Sense" ("Wi-Fi Kontroll") ja "DataSense" ("Data usage") vahendid. Network ikooni väljaujuv aknake.

Windows 10 süsteemis saab kõiki oma võrguühendusi [traadiga / kaabliga (Ethernet), traadita (Wi-Fi), Dial-up, VPN, Proxy] näha ja konfigureerida 'Settings' äpi ja tema 'Network & Internet' kategooria kaudu - pilt. Antud 'Settings' äpi avaakna võid avada kas Start Menüü, uue 'Action Center' / 'Tegevuskeskus' paneeli ja selle 'All settings' nupu (pilt) või siis Windowsi otsinguvahendi kaudu. ('Network & Internet' kategooria ja selle alamkategooriate ekraanile saab otse ligi ka tegumirea paremas otsas asuva 'Network' ikooni kaudu.)
Oma võrguühendusi saad siis näha ja seadistada 'Settings -> Network & Internet' kategooria ja selle alamkategooriate kaudu. See 'Network & Internet' kategooria aken on erineva sisuga ja see sõltub sellest et millist Win 10 seadet Sa kasutad ja millistele võrguühendustele Sa antud momendil ligi pääsed.

!!! Loe sellest edasi sealt.

Etteotsa

 

Turvalisus: Uus autentimise süsteem - Windows Hello, Microsoft Passport ja Device Guard vahendid. | (Windows 10 seadmesse võib nüüd sisse logida ka näo, sõrmejälgede või silma võrkkesta tuvastamise teel.) | Uuendatud, juuni 2019. On aega unustada paroolid: uus FIDO2 autentimise standard. Paroolita sisselogimine (seda soovi korral), füüsilise turvavõtme kasutamise võimalus ja süsteemi sisselogimise ekraani muudatus.

“Windows Hello”: Windows 10 operatsioonisüsteemiga tuleb ka uus autentimise süsteem. See süsteem, mille nimeks on Wondows Hello, hakkab kasutama erinevaid biomeetrilisi andmeid ja tarkvara ning riistvara tuge, et kasutajat süsteemi sisselogimisel kiirelt ning turvaliselt autoriseerida. Windos Hello on seega tarkvaralahendus, mis töötab koos riistvara sensorite ja skaneerijatega, mis identifitseerivad (tuvastavad) kasutaja tema biomeetriliste andmete järgi. Selle tulemusel ei ole neid standardseid logimisi ja paroole enam vaja kasutada. Windows Hello hakkab toetama Windows 10 seadmesse sisselogija näo, sõrmejälgede ja silma võrkkesta tuvastamist. See annab seadmesse logimisel suurema turvalisuse ja mugavuse kui seda on paroolide sisestamine. Windows Hello puhul piisab Windows 10 seadmesse sisselogimisel sellest kui näitad ainult oma nägu või siis vajutad sõrmega ja Sind tuvastatakse viivitamatult. Ja Windows Hello pole mitte ainult mugavam kui parooli sisestamine—ta on ka palju turvalisem! Modernsed sensorid identifitseerivad Sinu unikaalsed personaalsed karakteristikud siis kui Sa logid Win 10 seadmesse sisse.

Windows Hello

Uus Windows Hello nõuab spetsiaalse riistvara olemasolu: näiteks sõrmejäljelugejat, valgustundlikku IR sensorit või muid biomeetrilisi sensoreid. Windows Hello nõuab seega oma tööks näo, silma võrkkesta või sõrmejäljelugemise riistvara. Kui Sa juba kasutad sõrmejäljelugejat, siis võid ka Windows Hello vahendit kasutada, et oma seadet lahti lukustada. Kaamerad aga kasutavad infrapunast tehnoloogiat, et tuvastada Sinu nägu või silma võrkkesta ja nad võivad seda teha erinevates valgustingimustes. Näiteks kui Sa avad oma Windows 10 operatsioonisüsteemiga ja Windows Hello toega (st vastava riistvaraga) sülearvuti kaane, siis hakkab sisseehitatud kaamera Sinu nägu uurima (tuvastama): pilt .......ja veel üks pilt. Ja järgmise näitega siis oma näo abil süsteemi sisselogimise kogu protseduur, mis kestab ainult paar-kolm sekundit - pilt.

Näiteks osa Windows 10 kompuutreid tuleb müüki juba sisseehitatud sõrmejälgede lugejaga ja kasutaja saab siis süsteemi sisse logida ka oma sõrme abil. Toon siin näiteks Ockel Sirius A Pro mini-kompuutri, mis tuleb samuti koos selle sisseehitatud sõrmejälgede lugejaga. Kui Sa käivitad esimest korda selle uue minikompuutri, siis võid juba tema esmase paigaldamise ('initial setup') käigus seada üles ka oma sõrme abil süsteemi sisselogimise meetodi. Kui ilmub vastav ekraan, mis palub Sul üles seada ka see sõrmega sisselogimine, siis puudutad või toksid endale sobiva sõrmega kompuutri vasemal küljel asuvat sõrmejälgede lugejat nii kaua kuni süsteem seda skaneerib. Kui valmis, siis antakse Sulle sellest ka teada ja Sa võid jätkata seda esmast paigaldamist. Pärast seda võid kohe oma süsteemi sisse logida ka oma sõrme abil. Hiljem võid kõike seda ka Settings äpis teha ja Sa võid seal ka oma teise sõrme lisada (skaneerida). Alumisel pildil on siis näha, et kasutaja võib oma Win 10 süsteemi sisse logida nelja meetodiga: oma MS kasutajakonto parooliga, PIN koodiga, pilt-parooliga ja lisaks ka oma sõrmejäljega. Microsofti konto parool oli tal juba olemas, sõrmejälje ja PIN-koodiga sisselogimise seadis ta üles selle esmase installi käigus ning piltparooli määrast ta aga hiljem Settings äpi kaudu. Sisselogimise ekraanil on antud momendil aktiveeritud just see sõrmega logimise funktsioon. Sõrmega sisselogimine käib selle minikompuutri vasemal küljel asuva füüsilise fingerprint scanner'i abil kähku, paari sekundiga:

Süsteemi sisselogimise meetodid

...........................................................................................................................................................

Ja üks lõik oma näoga sisselogimise ("Face Recognition") võimaluse loomisest...:

...seejärel hakatakse Sinu nägu skaneerima. Jõllita oma kaamerat senikaua kuni see skaneerimine valmis saab. Kas minu nägu ei tundu Sulle kuidagi tuttav olema? Võib olla oleme kusagil kohtunud - kas Müncheni õllekeldris?

Füürer kaameras

 

!!! Loe nendest uutest Windows Hello, Microsoft Passport ja Device Guard autentimise vahenditest edasi sealt.

 

Turvalisus: Windows 10 ja 'Windows Defender' antiviirus:

Windows 7 operatsioonisüsteemis oli see Windows Defender piiratud võimalustega pahavaratõrje lahendus. Alates Windows 8 operatsioonisüsteemist ja jätkates Windows 10's, on Windows Defender aga juba täisfunktsionaalne turvalahendus. Ta on Microsoft Security Essentials järeltulija ja ta on võimeline tuvastama igasugust pahavara. Kuna ta toetab ELAM funktsiooni, siis elimineerib ta ka rootkitid, mis üritavad nakatada kolmanda-osapoole buutimise draivereid. Windows 10 puhul sisaldab Windows Defender lisaks ka võrgu käitumise jälgimist.

Tasuta Windows Defender on Win 10 operatsioonisüsteemi sisseehitatud pahavaratõrje programm ja ta töötab reaalajas vaikselt taustarežiimis. Kasutaja tavaliselt ei märkagi tema olemasolu ja ta väljastab teateid AINULT siis kui selleks vajadus tekib. Ta ei küsi Sinult midagi isegi siis kui ta avastab õelvara, ta elimineerib selle vaikselt ja paneb ta seejärel automaatselt garantiini. Sina näed ainult "Malware detected" teadet, mis ütleb "Windows Defender is taking action to clean detected malware" või siis "Detected threats are being cleaned" teadet. See teade ilmub ka uues Teavitamise Keskuses (Notification Center / Action Center). Ta värskendab end ise automaatselt ja ta on määratud otseselt kodukasutajate süsteemide jaoks. Ettevõtted võivad kasutada ka alternatiivset 'Microsoft’s System Center 2012 Endpoint Protection' turvalahendust, mis töötaba sama mootoriga mis ka Windows Defender ja ta sisaldab ka ELAM tuge. Kuid võib alla laadida ja installeerida ka kolmanda-osapoole pahavaratõrje programme, näiteks nagu Avast Free Antivirus 2015, Avira Free Antivirus 2015, AVG AntiVirus Free 2015, Bitdefender Antivirus Free, AVG 2015 Internet Security, 360 Total Security, McAfee Total Protection, McAfee All Access Security, ESET Endpoint Security, Panda Cloud Antivirus, Immunet free antivirus jne.

!!! Loe sellest Windows Defender pahavaratõrje tarkvarast edasi sealt.

Etteotsa

 

Windows 10 poolt kasutatava kettaruumi (& salvestusruumi) drastiline vähendamine: uued "CompactOS" ("Compact OS") ja "System Compression" vahendid.

Windows 10 poolt kasutatava kettaruumi drastiline vähendamine: Kõik operatsioonisüsteemid nõuavad oma tööks ja korralikuks funktsioneerimiseks teatud mahus kettaruumi. Rohkem kui 15 aasta jooksul polnud Microsoftil kettaruumiga mingit muret. Kuigi iga uue Windowsi versiooni ilmumisega nõuti ka suuremat kettaruumi, ei olnud see probleemiks, sest ilmusid ka üha mahukamad ja paremad kõvakettad.
Kuid see õnnis aeg on nüüd läbi, sest üha rohkem kasutatakse SSD-kettaid [ehk pooljuhtkettaid (solid-state drives)], mis on palju kiiremad ja vastupidavamad kui seda on tavalised mehhaanilised kõvakettad, sest SSD-kettad ei oma füüsilisi komponente.

Märkus: "Mis need SSD kettad on? SSD ketaste erinevad tüübid. | Eelista SSD kettaid tavaliste kõvaketaste asemel. NVMe SSD kettad vs SATA SSD kettad". - sellest on juttu Win 7 all - seal.

Peale selle kasutatakse odavamates tahvelarvutites flash mälu, mis on küll aeglasem kui SSD kettad, aga siiski märksa kiirem, väiksem ja väheb elektrivoolu tarbiv kui seda tavalised kõvakettad. Flash mälu omab sageli ainult 32 GB või isegi 16 GB salvestusruumi (kallimad tahvlid omavad juba ka 64GB, 128GB, 256GB ja 512 GB salvestusruumi). Vähese vaba kettaruumi probleem tekib ka siis kui Sa ostad endale odava ("ökonoomse") sülearvuti, kuhu on sisse ehitatud väikse mahuga ketas. Saadaval on suur hulk alla $200 Windows 10 sülearvuteid, mis omavad ainult 32 GB SSD kettaid. Ja veel üks probleem:...

!!! Loe sellest edasi sealt.

Etteotsa

 

Modernsete äppide väga meeldivad ja mugavad dialoogiaknad:

Windows 8.x opsüsteemides ilmusid sellised dialoogid ainult täis-ekraani režiimis, aga nüüd ilmuvad nad pisemates akendes ja nad töötavd suurepäraselt. Üks näide, kus kasutaja alustab oma pilt-parooli muutmist - pilt. Ja ilmubki taoline dialoog:

Ja ilmubki taoline dialoog...

Järgmised pildid aga näitavad modernse Maps äpi uut tüüpi dialoogiaknaid - pilt .............. ja.............. pilt. Ja see on aga PIN parooli muutmise dialoogiaken - pilt.

Etteotsa

 

MKV (Matroska), HEVC ja FLAC ning subtiitrite tugi:

MKV (Matroska) on avatud lähtekoodiga videofaili formaat, mis on Internetist allalaetavate kõrge resolutsiooniga (HD) videode eelistatavaimaks faililaiendiks (.mkv). MKV konteiner võib sisaldada videot, audiot ja muid vahendeid, näiteks subtiitreid, rikkalikku metadatat jms. Et selliseid videosid (näiteks filme) vaadata, peab kasutama mingit VLC taolist pleierit või siis laadima alla ja installima täiendava koodekite paketi.
Kuid Windows 10 tuleb nüüd sisseehitatud MKV toega ja igat MKV videot võib nüüd vaadata kas Windows Media Player'i või siis suvalise muu pleieriga ilma et Sa peaksid ühtegi täiendavat koodekit installima.

Märkus: Nüüd toetab MKV (Matroska) videofaile ka Windows 8.1 operatsioonisüsteem.

High Efficiency Video Coding (HEVC) on video kokkupakkimise / kompressimise standard ja H.264 või Advanced Video Coding (AVC) mantlipärija. HEVC (H.265) lubab sama pildiga kvaliteeti nagu seda ka tema eelkäia H.264/AVC, aga seejuures lubatakse ka märksa paremat kokkupakkimist nii et faili maht tuleb väiksem. See on siis tähtis kui tegemist on Ultra HD ("Ultra High Definition" ehk UHD ehk 4K) meediaga. Kui suureneb resolutsioon, siis suureneb ka faili maht.

Mis on FLAC? FLAC (Free Lossless Audio Codec) on audio formaat, sarnaselt MP3 formaadile, aga seda ilma kadudeta, mis tähendab, et audio pakitakse FLAC formaati kokku ja seda ilma kvaliteedi vähenemiseta - suur mahu kokkuhoid. See sarnaneb Zip tööle, välja arvatud see et Sa saad FLAC puhul palju parema kokkusurumise, sest ta on loodud spetsiaalselt audio jaoks ja Sa võid kokkusurtud FLAC faile kuulata oma pleieris nii nagu seda ka iga MP3 faili puhulgi. (FLAC formaati toetavad seadmed/pleierid - https://xiph.org/flac/links.html#hardware ja tarkvara, millega saab FLAC faile kasutada - https://xiph.org/flac/links.html#software)

Sisseehitatud subtiitrite tugi: Windows 10 hakkab toetama ka erinevate formaatidega subtiitreid, näiteks SSA, ASS ja SRT (UTF8 unformatted).

 

"Offline maps": Kaartide (maps) autonoomses režiimis vaatamise tugi:

Sa võid oma Windows 10 arvutisse või nutitelefoni ka vajalikud offline kaardid täies mahus alla laadida ja seejärel neid kasutada ka siis kui Sul puudub internetiühendus. Näiteks kui Sa reisid ja Sinu asukohas puudub see internetiühendus, siis saadki neid kaarte autonoomselt kasutada. Laadi enne reisile minekut kaardid alla ja kasuta siis Microsofti Maps äppi, et otsida ning näha marsruute ja asukohti ka siis, kui Sa oled võrguühenduseta.

Mõned Maps äpi funktsioonid sel juhul aga ei tööta, näiteks 3D-vaade, aga reisil olles võib Windows 10 võrguühenduseta kaartidest palju abi olla. Võrguühenduseta kaarte värskendatakse automaatselt ka siis, kui Sinu seade on internetiga jälle ühendatud.

Windows 10 tuleb ka koos uuendatud Maps äpiga, mis kasutab Bing otsimootori kaarte. Need kaardid pole küll nii põhjalikud kui Google Maps omad, aga siiski täiesti piisavad. See-eest lubab see uus "Offline maps" vahend laadida Sul alla vajaliku riigi terve kaardi, samas kui Google lubab alla laadida ainult teatud osa kaardist.

Antud uuele funktsioonile saab ligi Settings -> Apps -> Offline maps alamkategooria / lehe kaudu:

Offline maps

Sa võid laadida alla suvalise regiooni / riigi kaardid:

* Kui Sinu masinas on mitu füüsilist ketast, siis vali "Change where you store offline maps" rippmenüüst see ketas, kuhu need kaardid alla laaditakse. Vali see ketas, kus on rohkem vaba ruumi ja mis ei ole süsteemiketas.
* Seejärel kliki üleval 'Download maps' nupule (vaata eelmist pilti) ja vali seejärel sobiv regioon - pilt.
* Kliki sobivale riigile, näiteks "Estonia", iga riigi nime all kuvatakse ka antud maa kaartide maht ja Eesti kaardid "kaaluvad" 101 MB. Seega, kui Sul on kettaruumi vähevõitu, siis lae alla ainult vajalikud kaardid, mõne riigi kaardid "kaaluvad" üsna palju (ligi 500 MB ja rohkemgi) - pilt.
* Käib Uus-Meremaa kaartide allalaadimine - pilt.
* Antud näites on juba alla laetud Uus-Meremaa ja Indoneesia kaardid. Kui vaja, siis võid neid kaarte ühekaupa kustutada, klikid riigi nimele ja seejärel klikid 'Delete' nupule. Kuid 'Delete all maps' nupuga võid süsteemist korraga kõik oma kaardid kustutada - pilt.
* Seejärel käivita Maps äpp kas Start menüü või siis otsinguvahendi kaudu ja vaata neid allalaaditud kaarte offline režiimis - pilt.

Märkus: Sa võid internetiühenduse olemasolul uute kaartide allalaadimise käivitada ka selle Maps rakenduse enda kaudu: avad Maps äpis paremal ülanurgas asuva kolme punktiga nupu kaudu Settings menüü ja klikid "Choose mapps" nupule.

Etteotsa

 

Windows PowerShell ja temasse integreeritud uus paketihaldussüsteem, mille nimeks on "PackageManagement" (endine "OneGet"):

Sisesta käsureale Get-Command -Module PackageManagement ja vajuta ENTER

Windows PowerShell — see on Microsofti laiendatud automatiseerimise vahend, mis koosneb käsurea kasutajaliidese konsoolist ja kaasaantud keelestsenaariumitest. PowerShell on ehitatud Microsoft.NET Framework baasile ja ta on temaga integreeritud. Peale selle lubab PowerShell mugava juurdepääsu COM (Component Object Model), MI (Windows Management Infrastructure) ja ADSI (Active Directory Service Interfaces) tehnoloogiatele ning tööriistadele. Samas saab tema konsoolis ka tavalisi käsurea (CMD) käskusid täita. Selle kõigega luuakse ühine keskkond, mis lubab kasutajatel erinevaid ülessandeid täita. Neid ülessandeid täidetakse tavaliselt käsutööriistade (cmdlets) abil, mis on .NET spetsialiseeritud klassid.

Windows 10 saab veel ühe uuenduse ja nimelt PowerShell'i on nüüd integreeritud ka "PackageManagement" nimeline paketihaldussüsteem. Win 10 varasemates test-versinoonides oli tema nimeks OneGet ja vastavalt sellele sai siis PowerShell konsoolis ka antud nimega (st OneGet) käskusid kasutada, aga Windows 10 finaalversioonis see enam nii ei ole. Kuid sellele vaatamata põhineb see paketihaldussüsteem OneGet avatud lähtekoodiga projektile. Kui Sa oled mõnda Linux'i distribuuti jooksutanud, siis tead, et ka nendes kasutatakse paketihaldussüsteeme ja tead ka selliseid käsuviiba käskusid näiteks nagu "apt-get" või "yum install" - nüüd on taoline paketihaldussüsteem ka Windowsisse üle toodud - üsna suur uudis.

PackageManagement (alias OneGet) ei ole tehniliselt "paketihaldussüsteem" vaid ta on märksa keerulisem ja siiski rohkem "Pakett-Juhtimise-Mänedžer" (Package-Manager-Manager). Ta on PowerShell käsutööriistade (cmdlets) komplekt ja raamistik, millega võib standardiseeritud teel juhtida erinevatest kohtadest pärit erinevat tüüpi tarkvara.

'PackageManagement' on põhiliselt tarkvarainstrument, mis teeb vajaliku tarkvara leidmise, allalaadimise, installeerimise ja uuendamise (ka uninstallimise) palju lihtsamaks. See uus Pakett-Juhtimise-Mänedžer lubab Sul usaldusväärsest repositooriumist laadida alla suvalise tarkvara kõige uuema versiooni ja seejärel ta installeerida ning seda vaid mõne kliki või klahvivajutusega.

!!! Loe sellest edasi sealt!

Etteotsa

 

Täiendatud mitme monitori / displei tugi (modernsete/Metro äppide üleviimise osas):

WINKEY + SHIFT + <noolklahv> klahvikombinatsiooniga saad nüüd ka aktiivse modernse (Metro) äpi viia mugavalt ühelt monitorilt teisele üle.

Windows 10 operatsioonisüsteemis saab modernsete äppide aknaid teisele monitorile/displeile üle viia ka nii, et lohistad vajaliku akna lihtsalt üle ekraani serva teisele monitorile/displeile ja vabastad seejärel hiirenupu - vaata seda protsessi: pilt,......................... pilt,.......................... pilt ....................... ja................ pilt. [Windows 8 / 8.1 (ka Win 10) täiustatud mitme monitori / displei toest oli juttu seal.]

Etteotsa

 

Microsoft HoloLens – segatud reaalsusega ehk liitreaalsusega peakomplekt (liitreaalsusprillid). Hologrammid reaalsesse maailma.

Microsoft HoloLens – esimene täielikult holograafiline ja piiramatute võimalustega KOMPUUTER (ehk LIITREAALSUSPRILLID või LIITREAALSUSEGA PEAKOMPLEKT). Segatud reaalsus või segareaalsus või liitreaalsus (Mixed reality) on reaalsete ja virtuaalsete maailmade ühtesulandumine, et luua uusi keskkondi ning visuaale, kus füüsilised ja digitaalsed objektid eksisteerivad ning toimivad koos reaalajas.

HoloLens on täiesti iseseisev seade (hübriidreaalsusega nutiprillid), mis jooksutab Windows 10 operatsioonisüsteemi. HoloLens peakomplekt, nagu ka Windows 10 ise, sisaldab omaenda versiooniga Stardimenüüd, mis ei ole menüü vaid "Shell" (ja äppide kataloog). Seda suhteliselt kerget liitreaalsusega peakomplekti EI PEA kaabliga või traadita (WiFi) oma olemasoleva kompuutri külge ühendama ja ta ei vaja ka mingit täiendavat lisavarustust.

Windows 10 hakkab toetama ka hologramme, see virtuaalse reaalsuse tehnoloogia töötab näiteks mängudega, objektidega, koosolekutega, fotodega jne. Windows 10 on esimene platvorm, mis toetab koos API-ga holgraafilist kompuutertehnoloogiat, mis lubab pilgu, puute, hääle ja ümbritseva keskkonna mõistmist 'untethered' seadme poolt.
Windows 10 puhul on hologrammideks Windowsi universaalsed äpid / rakendused ja kõikide universaalsete äppidega võib töötada kui hologrammidega. Holgrammid on täiesti uus võimalus kommunikeerimiseks, loomiseks ja uurimiseks.

See on väga futuristlik. Et neid hologramme reaalsese maailmas kohe ka näha, pead esialgu omama spetsiaalset peakomplekti ehk liitreaalsusprille, mis katavad Sinu silmad ja selle seadme nimeks on Microsoft HoloLens. Kas see seade on Oculus Rift virtuaalse reaalsuse peakomplekt? Või Google Glass prillid? See on hoopis midagi muud. Sa näed selle HoloLens peakomplektiga (hübriidreaalsusega nutiprillidega) projetseeritud kujutist nii nagu oleks ta otse Sinu ees, kõrval, ümber - see ongi virtuaalne reaalsus. See ei ole veel see nagu Sa kõnniksid tänaval (esialgu), aga eks sinnapoole see tehnoloogia liigub.... Eks see suurendab ka mängupotentsiaali ja pakub sellega seoses ka igasuguseid huvitavaid võimalusi, näiteks Minecraft saab elavaks...
Või pane need HoloLens prillid ette ja kasuta Skype'i - hoopis teine asi.... Sa võid ka Marsi pinnal jalutada: kõmbid seal 3D Marsi-maailmas, mis on konstrueeritud Curiosity marsikulgurilt saadud andmetest. Kui näiteks Minecraft ja Skype puhul sai siin kasutada käeviipeid ning häälega käskusid, siis Marsi puhul võib täpsemaks manipulatsiooniks kasutada ka hiirekursorit. (Ka NASA ise kavatseb neid prille kasutama hakata, et uurida Curiosity andmeid ja siis otsustada, et kuidas marsikulgur peaks oma aega kulutama.)

Microsoft HoloLens

!!! Loe nendest hologrammidest ja Microsoft HoloLens virtuaalse reaalsuse peakomplektist edasi sealt.

Etteotsa

 

Windows 'Groove Music' äpp saab nüüd töötada ka muusika ja pleilistidega, mis asuvad OneDrive pilves:

Kui Sa oled OneDrive pilve salvestusruumi kasutaja ja lähed https://onedrive.live.com/?id=music aadressile, siis lisatakse Sinu OneDrive kaustade hulka ka uus Music kaust (pilt ............... ja............. pilt). Ja huvitav, kui Sa laed sinna Music kausta üles oma muusikafailid (Upload), siis laetakse üles ka albumite kaanepildid, kõik MP3 formaadis laulud, lauljad ja ka albumite informatsioon, mis on sarnane iga teise muusika voogesitust pakkuva teenusega.
Sa võid osta / hankida muusikat suvalisest kohast ja seejärel panna nad sinna Music kausta, juhtida seal neid ja isegi oma lemmikohtadest muusikat striimida.

Windows 10 'Groove Music' (endine 'Music') äpp saab nüüd töötada ka OneDrive salvestusruumis asuva muusika- ja pleilistidega. See on eriti kasulik siis kui Sul on seal limiteerimata salvestusruum. Peale Windows 10 saab seda uut vahendit tulevikus kasutada ka Windows 8.1 ja Windows Phone 8.1 'Groove Music' äppidega.

Windows 10 'Groove Music' äpi avaaken - pilt.

 

Windows 10 ja Skype äpp:

Windows 10 operatsioonisüsteemis saab Skype olema süsteemi omapäraseks koostisosaks ja seepärast ei pea Sa seda programmi ise enam alla laadima ning installeerima. Skype integreeritakse sügavalt süsteemiga ja ta seotakse Cortana assistendi- ning muude süsteemikomponentidega. See Win 10 süsteemi integreeritud Skype ei ilmu kohe koos Windows 10 "finaalversiooniga" (st alates 29.07.15) vaid natuke aega hiljem. Tulevikus peaks Skype saama ka universaalseks äpiks/rakenduseks, mis hakkab töötama nii lauaarvutites, tahvelarvutites kui ka nutitelefonides.

Praegused Windows 8 / 8.1 jooksutajad: Alates 07.07.15 saadetakse see Windows 8 ajast pärit Modern/Windows Store versiooniga puutetundlik Skype äpp "pensionile" ja tema kasutajad migreeritakse olemasoleva Skype töölaua versiooniga (Win32/Skype Desktop kliendiga). Ühesõnaga järgi jääb ainult see klassikaline töölaua versiooniga Skype, mida saab kasutada nii klaviatuuri, hiire kui ka puutega - igati õige otsus.
Kasutajad, kes üritavad alates 7. juulist käivitada seda likvideeritud Windows Store Skype äppi, suunatakse automaatselt töölaua versiooni allalaadimise veebilehele. Kasutajad, kes juba omavad seda Skype töölaua versiooni, ei pea midagi tegema. (Vana 'Modern Skype' äpp jääb töösse ainult Windows RT tahvelarvutites.)

Windows 10 jooksutajad: Neil, kel seda Skype töölaua versiooni veel ei ole, saavad Start Menüü kaudu käivitada sellise äpi nagu 'Get Skype' ja seejärel laadida antud äpi kaudu internetist alla tema installeerimise (setup) faili - pilt. Pärast seda käivita selle allalaaditud SkypeSetup.exe faili (vaikimisi laaditakse ta Sinu 'Downloads' kausta) abil Skype töölaua rakenduse installeerimine. Kui valmis, siis näed sellist Skype avaakent - pilt. Pärast seda leiad ka Start Menüüst uue 'Skype töölauale' nimelise kiirkorralduse - sellega siis käivitadki Skype - pilt. (Ka töölauale ilmub Skype kiirkorraldus/otsetee.)

Microsoft seob kasutajate kontod nende telefoninumbritega nii nagu see toimub näiteks ka WhatsApp puhul. Seega saab Skype tarkvaraks, mis saab ligipääsetavaks ka kontaktide loetelu kaudu kui üks kasutajate standardne kommunikatsioonivahend.

2015. a. sügise poole ilmuvad ka Universal Messaging, Phone ja Video äpid, mis omavad ka sisseehitatud Skype funktsionaalsust/tuge, ka need äpid jooksevad nii lauaarvutites, tahvelarvutites kui ka nutitelefonides. Windows 10 kasutajad, kes aga eelistavad ainult integreeritud Skype äppi kasutada, võivad käivitada selle Desktop Skype äppi. Need uued universaalsed kommunikatsiooni-äpid tulevad koos Windows 10-ga ja nad ei tule Windows 7, Windows 8.x või Windows Phone 8.x süsteemidesse.

Skype töölaua versiooni kavatsetakse integreerida ka Skype Translator (reaalajas tõlkimise teenus).

 

Windows 10 hakkab toetama ka USB 3.1 standardit. USB Type-C uut tüüpi füüsiline ühendus. Lisaks: USB 2.0 vs USB 3.0 standard: Lisa oma vanemale kompuutrile palju kiirem USB 3.0 tugi (või siis lisa oma uuemale juba USB 3.0 standardi toega kompuutrile rohkem USB 3.0 portisid).

USB Type-C on uut tüüpi universaalne füüsiline ühendus / konnektor. See uus USB ühendus ise võib toetada mitut erinevat juba olemasolevat USB standardit näiteks nagu USB 3.1 ja anda edasi ka USB toidet (USB PD). USB Type-C on uus ühenduse standard ja ta on väga väike. Ta on umbes kolmandik vanast USB Type-A ühenduse suurusest. Seda uut ühenduse standardit suudavad toetada KÕIK seadmed. Sa vajad nüüd ainult ühte kaablit, et näiteks ühendada oma väline kõvaketas sülearvuti külge või et laadida oma nutitelefoni USB kaudu. USB Type-C võib anda toidet seadmetele võimsusega 100W, mis lubab näiteks isegi suurtel monitoridel töötada ainult üheainsa USB kaabli abil. Elektritoidet võib edastada samal ajal andmete edastamisega — andmete ja toite edastamine toimub üheainsa ühenduse kaudu. Sa võid näiteks ühendada ona sülearvuti välise displei külge, mis saab toidet vooluvõrgust ja sel teel laadida nii oma läpakat kui ka kasutada seda välist täiendavat displeid — kõik toimub ainult üheainsa väikse USB Type-C ühenduse abil. Nüüd ei lähe suurt hulka eri tüüpi konnektoritega / ühendustega erinevaid USB kaableid enam vaja. Kaabel ise omab mõlemates otstes sedasama USB Type-C ühendust / konnektorit — tema mõlemates otstes on seega ühesugune ühenduspistik. Kuid vanemate seadmete (st mitte USB Type C seadmete) jaoks pakutakse ka selliseid kaableid, millede ühes otsas USB Type-C konnektor ja teises otsas aga vanem USB konnektor. Seda selleks et neid uusi USB Type C ja vanemaid USB Type A portidega seadmeid saaks omavahel ühendada - sellest edaspidi siin pikemalt.

USB Type C port võib asendada vanad standardsed USB, Thunderbolt, DisplayPort ja isegi MagSafe pordid. Näiteks uus MacBook omab ka seda uut USB Type C ühendust ja Apple väidab, et see port võib palju teha.... MacBook uue 'USB Type C' ühenduse võimalused - pilt.

!!! Loe nendest USB 3.1 standardist, USB Type-C uut tüüpi füüsilisest ühendusest ja USB 2.0 vs USB 3.0 standardist edasi sealt.

 

3D printimise täiustamine ('Spark' avatud platvorm ja 3D Builder äpp):

3D printimine saab maailmas üha populaarsemaks ja vajalikumaks. 2013. a. augustis sai ka Windows 8.1 operatsioonisüsteem 3D printmise toe.

Esiteks Microsoft integreerib nüüd Windows 10 operatsioonisüsteemi lisaks ka Autodesk'i enda avatud 3D printimise platvormi ja selle platvormi nimkes on 'Spark'. Spark on esimene avatud lähtekoodiga professionaalne 3D printimise tarkvara platvorm. Peale selle on Spark ka riistvara, materjalide ja teenuste ehitamise avatud platvorm. Lisades Spark'i Windows 10 opsüsteemi, on Autodesk'i jaoks suur võit.

Teiseks suureks eesmärgiks on omavahel kombineerida 3D printimise ja virtuaalse reaalsuse maailmad. Autodesk plaanib oma 3D modelleerimise tarkvara arendada nii et see töötaks ka koos HoloLens peakomplektiga (hübriidreaalsusega nutiprillidega). See võiks siis välja näha umbes järgmine: Kasutaja loob 3D mudeleid, kasutades selleks Autodesk tarkvara, näiteks nagu Maya või Fusion 360. Seejärel impordib ta need mudelid HoloLens prillidesse, et näha neid mudeleid täies mahus ja hiilguses - 3D hologrammidena - hoides sellega kokku hulga raha ja aega, mis oleks kulunud nende füüsiliste prototüüpide printimiseks. Ja lõpuks teostada antud toote 3D printimine ja seda Spark-ühilduva 3D printeriga, näiteks nagu Ember.

Märkus: 3D printerid on praegu veel väga kallid, aga on ka märksa lihtsam lahendus: kui Sa tahad printida mingeid 3D mudeleid ja kui Sa ei taha kulutada suurt hulka raha 3D printeri ostmiseks, siis kasuta näiteks Shapeways,............ Kraftwurx,............... Ponoko ....... või.......... 3D Hubs hulga odavamat onlain teenust, mis teeb 3D printimise võimalikuks isegi juhul kui Sul ei ole seda printerit. Mõni neist teenustest pakub ka juba valmis 3D mudeleid, mida Sa võid siis otse printida ja Sa võid üles laadida ka omaenda mudeli, mille Sa loosid kas ise või siis leidsid kusagilt mujalt internetist.

*** Sellest 3D-printimise toest ja uuest 3D Buider äpist võid rohkem lugeda sealt.

 

Windows Media Center on surnud:

Microsoft lõpetas juba 2009. a. Windows Media Center programmi edasiarendamise ja Windows 10 operatsioonisüsteemi ta ei ilmugi. Iga kompuuter, mis uuendatakse Windows 7 või Windows 8.1 operatsioonisüsteemilt Windows 10 opsüsteemini, kaotab Media Center'i funktsionaalsuse ja seal ei ole mingit teed, et teda tagasi saada.
Kui Sa üritad kõige viimast Windows 10 versiooni installeerida oma kompuutrisse, kus asub ka Media Center, siis saad alltoodud karmi hoiatuse enne seda kui installeerimine jätkub:

Hoiatus...

See Microsofti otsus pole mingi üllatus, sest antud tarkvaraga lõpetati töö juba 2009. aastal. Need, kes on selle Windows Media Center'i suured fännid, peavad nüüd alternatiive otsima. Alternatiiviks võib olla näiteks Xbox One konsool või siis tasuta MediaPortal tarkvara või Kodi™ (XBMC™), mis on samuti tasuta avatud lähtekoodiga (GPL) tarkvara. Või siis püsi oma Windows 7 või Windows 8.1 kompuutris edasi, millede tugi kestab vastavalt siis 2020 ja 2023. aastani. (Parimaks alternatiiviks võiks siin olla ikkagi see MediaPortal avatud lähtekoodiga ja tasuta tarkvara, aga ka igasuguseid muid võimalusi.)

Uuendatud 29.07.15: Microsoft pakub nüüd nendele Windows 7 Home Premium, Professional või Ultimate või Windows 8/8.1 koos Media Center või Pro Pack omanikele uut Windows DVD Player äppi ja seda täiesti tasuta. Kuid seda uut äppi ei saa Store veebsaidist alla laadida vaid ta tuleb siis kui kasutaja läheb üle Windows 10 opsüsteemile - upgrade installiga.
Varsti pärast Windows 10 süsteemile uuendamist, laetakse see uus Windows DVD Player äpp Windows Update kaudu automaatselt alla.
Kuid peab ka seda teadma, et kui kasutaja teeb Windows 10 puhta installeerimise, siis ta seda tasuta äppi ei saa. Seda seepärast et muidu ei saa kontrollida, et kas kasutaja süsteemis oli see elimineeritav Media Center tarkvara või ei olnud seda.

Märkus: Nüüd uuendati ka seda teada- ja tuntud VLC äppi ning tema nimeks on nüüd VLC for Windows Store! Ta on VLC meediapleieri uus versioon ja ta on ette nähtud Windows 8.1 ning Windows 10 platvormidele. Ta mängib nii audiot kui ka videot. Nüüd omab ta ka Mini Player'it ja Direct3D video väljundit.

 

Helitugevuse juhtimise liugur on nüüd horisontaalne:

Alates Windows 10 Pro Insider Preview (Build 10074) test-versioonist on muudetud ka seda helitugevuse juhtimise liugurit (Volume control slider), mis avaneb nüüd horisontaalselt ja see muudatus peaks eriti sobima puuteseadmete kasutajatele. Kui Sa klikid ekraani allosas tegumirea paremas otsas asuvale süsteemihelide ikoonile, siis näed sellist pilti:

Helitugevuse juhtimise liugur

Kui Sa klikid selle horisontaalse liuguri vasemas otsas asuvale Heli välja... nupule, siis saad igasuguse heli / hääle välja lülitada ja vastupidi - pilt. Kui teed aga süsteemihelide ikoonil paremkliki, siis avatakse meile juba tuttav hüpikmenüü - pilt. Sellest paremkliki hüpikmenüüst valiti 'Open Volume Mixer' käsk ja seepeale näed üsna tuttavat aga uue disainiga "Volume Mixer" dialoogi - pilt.

 

Kuupäeva- ja kellaaja uue disainiga hüpikaken:

Kui Sa klikid all tegumirea paremas otsas asuvale kuupäeva ja kellaaja nupule, siis kargab välja uue disainiga kalender. Kui klikid seal 'Date and time settings' lingile, siis saad uues aknas ka kuupäeva ja kellaaega muuta:

Date and time settings

Veel sellest näiteid - pilt ................. ja.................... pilt.

!!! Järgmine suur Windows 10 'Anniversary Update' värskendus lisab sellele kellale veel ühe mugava täienduse - info.

 

Windows Spotlight ("Windows Huvitav") funktsioon:

Windows Spotlight (personaliseeritud Lukustuskuva - Lock Screen) uus funktsioon on nüüd kättesaadav Windows 10 Pro ja Enterprise kasutajatele. Windows Spotlight funktsioon võib autommaatselt muuta lukustuskuva ja seda vastavalt Sinu eelistustele. Antud funktsioon näitab lukustuskuval Win 10 uusi funktsioone; vahetab iga päev automaatselt ilusaid taustapilte, mis võetakse Bing otsingumootorist; ta õpib tundma Sinu poolt installitud äppisi ja Sinu poolt kasutatavaid teenusi ning kuvab vastavalt sellele igasuguseid nõuandeid ja soovitusi jne. Rakendused võib otse sinna Lukustuskuvale panna ja sinna ilmub ka Cortana. Üks näide varasemast ajast: pilt .............. ja.............. pilt.

!!! Loe rohkem sellest sealt.

 

Windows 10 Fall Update (Build 10586):

Alates 12.11. 2015 saab kõikidele kättesaadavaks esimene suurem globaalne värskendus Windows 10 Fall Update (Build 10586), mida kutsutakse ka November Update (koodinimega "Threshold 2"). See uus kumulatiivne värskendus toob endaga kaasa terve rea uuendusi ja täiendusi - loe sellest sealt.

Etteotsa

 

KOKKUVÕTTEKS: Kas järgmine Windows kordab samasugust edu nagu see oli ka Windows 7 puhul ja võib olla isegi suuremat...? Või on see Microsofti järjekordne ämber nagu see oli Vista & Windows 8 (ja näiteks ka Windows WAR 2007) puhul, seda rohkem ikka ärilises plaanis? Mingit "ämbrit" kohe kindlasti ei tule ja eks reaalseid tulemusi saab alles siis näha kui ilmub välja esmalt see Windows 10 kõikidele kättesaadav RTM versioon (29.07.2015) ning seejärel tema järgmised väiksemad ja suuremad värskendused. Paljud eksperdid on tulnud järeldusele, et Windows 10 saab olema vähemalt niisama populaarne kui seda on praegu Windows 7—seda loomulikult natuke kaugemas tulevikus.

Olen ise neid Windows 10 Technical Preview redaktsioone testinud juba algusest peale nii virtuaal- kui ka multi-boot masinas ja pean ütlema, et ta on üsnagi muljetavaldav. Seda isegi tema väga varajases, veel katsetamise ja arendamise staadiumis! Neile, kes kurdavad, et Windows 8 erineb nii palju Windows 7 opsüsteemist, võin õelda, et ka nendele peaks see uus Windows 10 väga hästi "peale minema". Need, kellele Windows 8 (8.1) aga tegelikult meeldib, saavad samuti õnnelikud olema, sest paljud Windows 8 / 8.1 funktsioonid jäävad alles. Windows 10 on mõlema OS'i väga hea "segu", kusjuures ta hakkab töötama kõikidel seadmetel ja ta omab universaalseid Windows äppisid, mis jooksevad samuti kõikidel seadmetel. Windows 10 peaks KÕIKIDELE sobima, aga seda alles mõne kuu või veelgi pikema aja mõõdudes (pärast 29.07.15 kuupäeva), siis kui suuremad puudujäägid ja probleemid on lahendatud ning vead parandatud! Ühesõnaga Win 10 võib saada täiesti reaalselt Win 7 mantlipärijaks, sest ta säilitab kõik Windows 7 põhiprintsiibid ja toob kaasa ka palju uusi funktsioone.
Arvan, et peaaegu igaüks, kes jooksutab praegu legaalset Windows 7 SP1 või Windows 8.1 operatsioonisüsteemi, võiks oma käesoleva süsteemi uuendada (upgrade) Windows 10 versioonini, mis on märksa efektiivsem. [Nüüd võid ka kohe teha Windows 10 puhta installeerimise (clean install). Sa ei pea enam esmalt uuendama oma olemasolevat legaalset Windows 7 SP1 või Windows 8.1 süsteemi Windows 10 opsüsteemini (upgrade install), et teha seejärel Windows 10 puhast installeerimist. Nüüd võid ka otse teha Windows 10 puhta installi (nullist peale) ja aktiveerida ta oma Windows 7, 8 või 8.1 tootevõtmega.]
Windows 10 on kahtlemata parem ja ta muutub iga kuuga üha paremaks, sest uued värskendused saabuvad nii praegu kui ka pärast 29.07.15 kuupäeva. Seega, kes kõhkleb, võib tema installeerimisega veel oodata nii umbes kolm-neli kuud, sest aega on tervelt üks aasta (kuni 30.07.16 kuupäevani).

Windows 10 ei ole lihtsalt järjekordne uus Windowsi väljalase vaid ta on vaieldamatult üsna julge platvormi edasiarendus. Windows 10 on kahtlemata suurim ja tähtsaim Windows OS väljalase ajaloos (sarnaselt Windows 95 väljailmumisega, aga siiski märksa enamat). Loomulikult ei tekita uute Windowsite väljailmumine kaugeltki enam sellist ažiotaaži nagu see oli Windows 95 (ja Win XP SP2 värskenduspaketi) ilmumisel, sest ajad on väga palju muutunud, konkurendid tugevamaks läinud ja ilmavalgust on näinud igasugused nutitelefonid ning tahvelarvutid.

Kindlasti aitab Windows 10 edule suuresti kaasa ka see et uus Windows saab olema täiesti TASUTA (sellele peab siis ühe aasta jooksul üle minema). Ja veel üheks "edu" põhjuseks on ka see et Microsoft surub seda uut opsüsteemi Win 7 ning Win 8.1 kasutajatele üsna jõhkralt peale.

PS! Windows on kõige turvalisem operatsioonisüsteem (2014. a. seisuga): Mac OS X ei ole enam ohutu. "Crapware / malware / spyware / adware" epideemia (õigemini pandeemia) on alanud! Uute andmete põhjal on Microsofti operatsioonisüsteemid vaata et kõige turvalisemad. Kellelegi pole uudiseks, et juba "antiikajast" peale on Microsofti tooteid väga ebaturvalisteks peetud ja seda eriti just tema auklike operatsioonisüsteemide osas.
Kuid National Vulnerability Database (NVD) viimaste andmete põhjal loetakse kõige ebaturvalistemaks just OS X ja iOS operatsioonisüsteeme, aga Windowsiga on palju vähem probleeme. Leitud turvaprobleemide arvu osas hõivas kolmanda koha aga Linux, mille kohta on pidevalt räägitud, et ta on superkindel ja hästi kaitstud - nagu näha - EI OLE - pilt. (Linux'it pole seoses tema väga väheste kasutajate arvuga ka nii massiliselt rünnatud kui seda on Windowsi puhul tehtud. Windowsi opsüsteemide kasutajate suures massis leidub ka väga palju lausa selliseid indiviide, kes teevad ise kõik selleks et endale pahavara kaela meelitada - eks ka see põhjustab Windowsi paha maine - näe kui pask opsüsteem, aga mina olen tark!)

Microsoft loodab, et 3 aasta pärast töötab Windows 10 all üle 1 miljardi (1 000 000 000) seadme. Nagu äsja selgus, siis plaanivad ka väga paljud ettevõtted ja organisatsioonid minna üle Win 10 operatsioonisüsteemile. Spiceworks andmetel on märkimisväärne osa IT-spetsialistidest ja ettevõtetest huvitatud üleminekust Windows 10-le ja 94% neist on huvitatud ka uue operatsioonisüsteemi kohta täiendava informatsiooni saamisest. Ja tervelt 40% ettevõtteid on valmis Windows 10 süsteemile üle minema juba esimese aasta jooksul pärast tema finaalversiooni väljalaskmist (st 2016. aastal).

Kuigi Windows 10 on alles arendamisel, on Redmondi partnerite huvi uute kompuutrite vastu suurenenud ja seda eriti pärast Windows 10 Technical Preview väljailmumist. Veelgi enam, miljonid kompuutrid on juba Windows 10 jaoks ette valmistatud ja ennustatakse, et pärast Windows 10 väljailmumist võib turule ilmuda ligi 600 miljonit Windows 10 all töötavat kompuutrit.
Näiteks Inteli president usub, et Windows 10 suudab "elustada" personaalsete kompuutrite turgu, mis sai vahepeal tugeva löögi seoses tahvelarvutite ja hübriid-kompuutrite suure juurdekasvuga. Muide sama juttu ajavad ka HP esindajad, nii imelik kui see ka pole.

Kuid see unistus "kolm aastat ja üks miljard Win 10 seadet" võib jäädagi Microsofti rõõsaks unenäoks, sest Microsofti mobiiltelefonide müük edeneb väga kehvasti.

Mida arvavad spetsialistid ja Windows 10 kohta käivad ülevaated uuest Windows 10 opsüsteemist? Üldine hinnang on positiivne ja paljud arvavad, et pärast Windows 8 probleeme, pöördus Microsoft tagasi "tõelise" Windowsi juurde. Ta näib tuttav välja ja omab samas ka uusi funktsioone/vahendeid.

Mida arvavad aga kasutajad ise (foorumites ja sotsiaalvõrgustikes)? Kõige rohkem arutletakse uut tüüpi Start Menüü tagasitoomisest ja ka uue Cortana abilise/assistendi ilmumisest. Adobe Digital Index statistika järgi väljendavad 44% kasutajaid Windows 10 üle oma "rõõmu" või isegi "suurt rõõmu"; 20% on "üllatunud" ja 6% on ootel (kas ootavad uute värskendustega täiendatud ja parandatud Win 10't või on hoopiski maailmalõpu ootel?).

 

Windows 10 suured funktsioonivärskendused (Win 10 uued versioonid): Praegu ja ka tulevikus lastakse igal aastal välja 2 suurt funktsioonivärskendust: üks selline suur värskendus lastakse välja Märtsikuus (või Aprillikuus) ja teine Septembrikuus (või Oktoobrikuus) igal aastal. Nende uute suurte värskenduste levitamine hakkab kestma umbes 2-3 kuud, aga mõnel juhul palju-palju kauemgi ja nende uute Windowws 10 versioonide tugi kestab 1,5 aastat.

Windows 10 suurte funktsioonivärskenduste lingid on seal.

 

Uuendatud nov. 2015: Olles nüüd juba mitu kuud jooksutanud ka seda Windows 10 kõikidele kättesaadavat versiooni, võin õelda, et Win 10 on väga hea (kui mitte parim Windows)!
Kuid peale positiivse info levitatakse internetis Windows 10 kohta ka uskumatult palju valeinfot ja desinformatsiooni, mis ei vasta tegelikule reaalsusele. Toon siin ära ka kõige enim mainitud probleemid ja nendega seotud desinformatsiooni:

* Privaatsus (eraelu): Microsoft ja Windows 10 varastavad Sinu personaalset infot ning spioneerivad Sinu järgi. Minu lühike vastus selle peale on järgmine: Sinu personaalset infot ei varastata ja Sinu järgi ei luurata. Hüüumärk & punkt. Rohkem infot sellest seal.
* Pealesunnitud värskendamine (automaatne värskendamine): Enamik kasutajatel oli see automaatne värskendamine ka juba varasemas Windowsis sisse lülitatud ja las ta töötab selliselt edasi ka Win 10 puhul – milles probleem? Jah, varem sai ka ise Seda Windows Update vahendit seadistada ja valida seda et milliseid värskendusi installida ja milliseid mitte, aga sellega tegeles suhteliselt väike arv kasutajaid. Kuid regulaarne värskendamine on väga vajalik ja selle edasilükkamine väga pikaks ajaks (näiteks Windows 10 Pro versioonis) on ohtlik – kasvõi turvalisuse seisukohast võttes.
* Stabiilsus: Väidetakse, et Windows 10 on ebastabiilne. Kuid selle mitme kuuga on Win 10 palju stabiilsemaks muutunud ja seda eriti pärast selle November Update (koodinimega "Threshold 2") globaalse värskenduse väljailmumist. Tasapisi jõuavad järele ka tarkvara arendajad ja draiverite tootjad – siin ei ole Windowsi opsüsteem ise kuidagi süüdi. Kas Windows XP, Windows 7 ja Windows 8 olid kohe alguses stabiilsed? Ei olnud—kaugel sellest! Näiteks Windows XP sai "täiesti töökõlblikuks" alles pärast tema SP2 globaalse värskenduspaketi väljailmumist (kolm aastat hiljem!).
Kõige rohkem probleeme Windows 10 süsteemile üleminekul tekib just riistavara ühildumise osas, näiteks nagu printerid ja Wi-Fi adapterid.
Probleemid tekivad ka nendel kasutajatel, kes lähevad Windows 10 versioonile üle sellistelt masinatelt, mis juba enne seda sisaldavad mingeid probleeme. Nendel tuleks oma tähtsamad andmed viia üle välisele andmekandjale ja teha seejärel Windows 10 puhas install. Juhul kui on riistvaraprobleemid, siis tuleb neid lihtsalt uuendada.
* Jõudlus: Väidetakse, et Win 10 puhul jõudlus kahaneb – vale. Kui Windows 10 süsteemile minnakse üle otse Win 7 või Win 8.1 masinalt, siis jääb jõudlus kas enam-vähem samaks või siis kasvab vähemal või suuremal määral.

PS! Näiteks München, mis on Saksamaal elanike arvult kolmas linn, loobub vabavaralisest Linux operatsioonisüsteemist ja OpenOffice (& LibreOffice) tarkvarast. 2003. a. alustati seal suure hurraaga Windowsi asendamist Linuxiga ja 14 tuhat kompuutrit viidi üle Ubuntu (LiMux) distributsioonile. Ka hakati OpenOffice (hiljem LibreOffice) tarkvara kasutama – need asendasid siis Microsoft Office paketi.

Kuid 10 aasta mõõdudes leidis isegi selle ala pioneer München, et tollal tehti vale otsus ja alates 2020 aastast minnakse tagasi Windowsi operatsioonisüsteemile ning Microsoft Office tarkvarale. 2022 aasta lõpuks viiakse 29 tuhat kompuutrit üle Windows 10 operatsioonisüsteemile ja see läheb linnale maksma kusagil 50 miljonit eurot.

 

Aga nutitelefonid? Google vs Microsoft. Windows 10 saab olema ühtseks platvormiks, millel võivad töötada nii laua kui ka mobiilsed seadmed ja seda igasuguses suuruses ekraaniga. Kuid Windows 10 esimene versioon nutitelefonide jaoks ilmub alles 2015. a. lõpus.
Praegu on mobiilne operatsioonisüsteem Android paigaldatud 80% nutitelefonidest (Chrome OS hõivab turust ainult 2%). Google teatas, et Android-rakenduste arendajatel saab olema lihtsam luua nende versioone ka Chrome OS jaoks ja vastupidi. Selle tulemusel võivad Android-seadmete kasutajad paigaldada ka selliseid rakendusi, mis on loodud Chrome OS jaoks, aga Chrome OS kasutajatele saavad ligipääsetavaks ka Android rakendused, mis tegelikult tähendab nende kahe paltvormi peatset ühendamist (seda näitvad ka Google muud ettevõtmised).
Google juba tutvustas oma uut Android Wear operatsioonisüsteemi - Android variant kaasaskantavatele seadmetele. Esitleti ka Android Wear esimesi seadmeid, sh ka LG smart-kellad, Samsung ja Motorola.

Kas Microsoft ei ole oma Windows Phone 8.1 ja tulevase Windows 10 Mobile opsüsteemidega hiljaks jäänud? Näiteks 2014. a. septembri seis nutitelefonide osas on siis järgmine (USA):

Näiteks 2014. a. septembri seis nutitelefonide osas on siis järgmine (USA)

Eks aeg näitab, et kumb neist lõpuks peale jääb... Näiteks kunagi oli mobiiltelefonide lipulaevaks Nokia, aga nüüdseks on ta juba minevik (). Microsoft omandas küll Nokia, aga tema firmamärki ta enam kasutada ei taha ja asendab selle uue brändiga, mille nimeks on "Microsoft Lumia" (ja selle uue brändinimega esimene Lumia nutitelefon - Lumia 535 - pilt).
Lumia nutikate, praegu veel Windows Phone 8.1 versiooni ja Nokia Lumia nimega, müük edeneb väga hästi ning paistab, et selline trend ka jätkub. Juba olemasolevaid Nokia Lumia nutitelefone müüakse edasi veel antud nime all, aga kõik järgmised kallimad neist tulevad juba uue Microsoft Lumia nimega. (Kuid tavalisi odavamaid telefone Nokia 130 tüüpi müükse edasi Nokia nime all.)

 

!!! Kuna Windows 10 hakkab suures osas sarnanema Windows 8 (8.1) operatsioonisüsteemile ja paljud tema vahendid ning funktsioonid töötavad nii nagu see oli ka Windows 7 süsteemis, siis võiks üht-teist ka nendest opsüsteemidest teada: Windows 7 ja Windows 8 ning Windows 8.1.

 

Lõpetuseks vaatame, et kuidas Win 10 siis ka ise kasutajatessse (sh minusse) suhtub? Tundub, et vist
päris hästi, vähemalt näitab seda tema võidukas käeviibutus, uurime kohe järgi —>

Etteotsa

 

 

Windows 10 sisukord (paljud asjad kehtivad ka uue Windows 11 suhtes):

Windows 10 sissejuhatus ja need uued vahendid, mis on ainult siin PEALEHEL ära toodud:

- Windows 10 (koodinimega "Threshold") - sissejuhatus

- Windows 10 riistvaranõuded / süsteeminõuded

- Windows 10 test-versioonid ja millal saab Windows 10 KÕIKIDELE kättesaadavaks

- Windowsi äpid jooksevad nüüd "ujuvates" akendes

- Täiesti uus 'Settings' (Sätted) äpp ja vana klassikaline 'Control Panel' (Juhtpaneel)

- Windows Store

- Lisaks veel mõned pildid ('Lock Screen', süsteemi sisselogimise ja 'Welcome' ekraanid)

- Uued ja kasulikud kiirklahvide kombinatsioonid

- 'Storage' funktsioon

- Failid ja File Explorer ning "This PC" nime muutmine

- Displei resolutsioon

- Uued ikoonid

- Ekraanipealne puutetundlik klaviatuur: Ette prognoositavad ehk ette ennustatavad sõnad ja emotikonid ning spetsiaalsed sümbolid

- Battery Saver funktsioon

- Akende avamise-sulgemisega kaasnev animatsioon


- Modernsete äppide väga meeldivad ja mugavad dialoogiaknad

- MKV (Matroska), HEVC ja FLAC ning subtiitrite tugi

- "Offline maps": Kaartide (maps) autonoomses režiimis vaatamise tugi

- Täiendatud mitme monitori / displei tugi (modernsete/Metro äppide üleviimise osas)

- Windows 'Groove Music' äpp saab nüüd töötada ka muusika ja pleilistidega, mis asuvad OneDrive pilves


- Windows 10 ja Skype äpp

- 3D printimise täiustamine ('Spark' avatud platvorm ja 3D Builder äpp)

- Windows Media Center on surnud

- Helitugevuse juhtimise liugur on nüüd horisontaalne

- Kuupäeva- ja kellaaja uue disainiga hüpikaken

- KOKKUVÕTTEKS

 

Allpool siis Win 10 teistele veebilehtedele suunavad lingid:

Windows kõikjal ja üks Windowsi platvorm. Üks Windows kõikide platvormide jaoks: Windows Store, ühtne arendamise platvorm, Universal Windows Platform (UWP) ja UWP äpid ning 'Windows Device Platform'. .|. .|. .|. "Progressive Web Apps" (PWA): Mis need "Progressiivsed Veebirakendused" on?

*** Windows 10 väljaanded (versioonid) •|• Win 10 test-versioon nutitelefonidele •|• Mis on IoT (Internet of Things)? •|• Raspberry Pi 2 •|• 'Windows 10 IoT Core' •|• RASPBIAN (Stretch) operatsioonisüsteem •|• Uus Raspberry Pi 3 •|• Maailma esimene $9 C.H.I.P mikrokompuuter (Raspberry Pi konkurent) •|• Windows 10 ja Mac OS X •|• ATM Industry Association (ATMIA) ja Windows 10 •|• Windows 10 "võtmehoidjas" (tegelikult mini-kompuuter pulgas; hinnad alates $99 kuni $499) •|• Ockel Sirius A (+ ka Ockel Sirius A Pro): võimas ja väga universaalne mini-kompuuter •|• Windows 10 operatsioonisüsteemiga televiisor (Videocon Smart TV / LED TV).

*** Varem oli Win 10 uus versioon: Windows 10 S versioon - see oli Windows 10 operatsioonisüsteemi uus TASUTA unikaalne versioon. 'Windows 10 S' operatsioonisüsteemi erinevused, installeerimine ja kasutamine.
Uuendatud, veebruar 2018: NÜÜD kaob see 'Windows 10 S' kui versioon ära ja ta muutub "režiimiks" ('Windows 10 in S mode' / 'Windows 10 režiimis S'). Ühesõnaga Windows 10 S väljaanne/versioon konverditi nüüd uude S Režiimi (S Mode). Kõik Windows 10 väljaanded sisaldavad nüüd uut S-režiimi (S Mode). Lisaks ka OEM tootjate jaoks uuest hinnapoliitikast ja uuendatud Windows 10 versioonid]

'Windows Update' vahend – Win 10 värskendamise uus meetod.

Windows 10 TP (Windows 10 Technical Preview Build 9841, 9860, 9879, Windows 10 January Technical Preview ja ka KÕIKIDE järgmiste versioonide) allalaadimine, installeerimine ja 'Windows Insider Preview Program' (kasutajate tagasiside)

Lisa 1: Windows 10 puhta installeerimise pildid (pildigalerii) - Windows 10 January Technical Preview (Build 9926) näitel

Lisa 2: Windows 10 puhta installeerimise pildid (pildigalerii) - Windows 10 Pro Technical Preview (Build 10041) versiooni näitel

Lisa 3: Windows 10 TP uuendamine / värskendamine Windows Update kaudu (inkrementaalne värskendamine ehk üleminek tema kõrgemale versioonile): Windows 10 January TP (Build 9926) värskendamise ehk ülemineku näitel Windows 10 Pro TP (Build 10041) versioonini.

!!! Lisa 4 (pildigalerii koos selgitustega): Legaalse Windows 7 või Windows 8.1 operatsioonisüsteemi tasuta uuendamine / värskendamine 'Windows Update' vahendi kaudu (inkrementaalne värskendamine ehk üleminek kõrgemale Windows 10 versioonile) - seda võiks siis praegused Windows 7 või Windows 8.1 opsüsteemide omanikud uurida.

Lisa 5: Windows 10 puhta installeerimise meetodid (+ Windows.old kausta kustutamine)

 

*** Windows 10 puhas install (clean install). Windows 10 buutiva installeerimismeedia (DVD plaadi või USB mälupulga) loomine ja seejärel Win 10 nullist installeerimine. Installime Win 10 oma Microsofti konto alla.

Lisa 1: *** Windows 10 puhta või siis 'upgrade' installeerimise probleemid ja kuidas neid lahendada

Lisa 2: Oma kompuutri nime muutmine (Windows 10 ja ka varasemates Windowsites)

Lisa 3: Windows 10 puhta installeerimise ("clean install") uuendatud protsess ja seda alates 2017. a. 11. aprillist, pärast uue suure 'Windows 10 Creators Update' versiooni väljailmumist: pildigalerii (koos selgitustega)

Lisa 4: *** Nüüdseks on seda Windows 10 installeerimise protsessi natuke jälle muudetud, ilmuvad mõned uuendatud ekraanipildid ja juurde on lisatud ka uuendatud valikuid. ""Windows 10 puhas installeerimine ("clean install") ja seda siis Windows 10 April 2018 Update (Windows 10 Version 1803) näitel, mis ilmub välja alates 30. aprillist 2018: pildigalerii (koos selgitustega)."" - vaata seda pildigaleriid koos selgitustega seal.

 

*** Märts 2020. Windows 10 paigaldamine ehk uuesti installimine. Windows 10 puhas installeerimine (clean install) ja installime Windows 10 oma KOHALIKU ehk lokaalse konto alla. Seal on juttu antud momendil kõige uuema Win 10 puhtast installist kohaliku konto alla ja seal saab ülevaate ka uuendatust Win 10 puhtast installist Microsofti konto alla. (Neid Win 10 installeerimise ekraane muudetakse pidevalt.)

*** Windows 10 puhas install 'Refresh Windows Tool' instrumendi abil (on võimalus ka oma isiklikud failid alles jätta). Antud tööriista kasutamisel ei pea Sa Windows 10 puhtaks installiks eelnevalt looma mingit Win 10 installeerimise meediat vaid Sa alustad Windows 10 puhast installeerimist otse oma jooksva süsteemi seest.

*** Sa võid ka praegu saada TASUTA Windows 10 (ka pärast seda 29.07.2016 kuupäeva): Windows 7 ja Windows 8/8.1 ettenähtud viisil litsentseeritud ja aktiveeritud koopiate jooksutajad võivad ka praegu saada selle TASUTA Windows 10. (PS! Kust ma saan ametlikud Windows 10 installeerimise failid?)

Windowsi installeerimine Netbook kompuutritesse USB mälupulgast (USB-mäluseadmelt). | Sama kehtib ka teiste arvutite kohta, milledel puudub CD/DVD-ROM kettaseade ja mis on võimelised tegema alglaadimist USB draivilt.

*** Windows 10 Home versioonilt üleminek (upgrade) Windows 10 Pro versioonile ja seda täiesti "TASUTA"!

*** Windowsi uus aktiveerimise meetod, litsentseerimine ja tootevõti. Windows 10 aktiveerimise probleemide lahendamine. Kuidas minna piraat (mittelegaalselt / 'non-genuine') Windows 7 või Windows 8.1 süsteemilt üle legaalsele Windows 10 versioonile.

Windows 10 operatsioonisüsteemis draiveritest reservkoopiate loomine (varundamine) ja nende hilisem taastamine. (Vajalik eriti just pärast Windows 10 puhast installi.)

Lae alla Windows 10 Enterprise 90-päeva prooviversioon (proovimiseks-testimiseks neile, kes veel ei jooksuta Windows 10 opsüsteemi).

Kui palju tulevane Windows 10 maksab? Windows 10 operatsioonisüsteemile ülemineku teed ja stsenaariumid. Windows 10 puhas (clean) installeerimine. Windows 10 puhta installeerimise meetodid (+ Windows.old kausta kustutamine). Kuidas selle Windows 10 finaalversiooni kättesaamine toimuma hakkab? (Ja lisaks veel 'Media Creation Tool' instrument.) Olulised küsmused ja vastused.

Lisa 1:*** Windows 10 puhta installeerimise meetodid. Windows.old (või Windows10Upgrade) kausta kustutamine. 'Disk Cleanup' utiliit.

Lisa 2: Kui Sa ei soovi Windows 10 versioonile üle minna. Kuidas sellest 'Get Windows 10' ikoonist ja Windows 10 "saabumise" teavitamisest JÄÄDAVALT (või AJUTISELT) lahti saada?

Lisa 2A: Kui Sa ikkagi soovid Windows 10 süsteemile üle minna, aga teha seda kunagi hiljem. Kuidas sellest 'Get Windows 10' ikoonist, Windows 10 "saabumise" teavitamisest ja Windows 10 süsteemile uuendamisest kas AJUTISELT või siis JÄÄDAVALT lahti saada?

Lisa 3: Microsofti enda 'Media Creation Tool' instrument: Alternatiivne meetod Windows 10 süsteemile üleminekuks; pluss tema abil buutiva USB meedia või DVD plaadi loomine ja seejärel Windows 10 puhas installeerimine.

Lisa 4:*** Olulisem lühidalt kokkuvõetult ("JAH" ja "EI" vormis)

Lisa 5:*** Windows 10 Home, Windows 10 Pro, Windows 10 Enterprise ja Windows 10 Education versioonide erinevused (tabelid)

Lisa 6:*** Saa tasuta Windows 10 isegi pärast 29.07.2016 kuupäeva

 

Windows 10 uut tüüpi Start Menüü

Stardimenüüle lisaks:

- Control Panel'i (Juhtpaneeli) ja spetsiaalsete elementide Start menüü vasemasse ossa lisamine

- Prügikasti (Recycle Bin) ikooni Start Menüüsse lisamine ja alla tegumireale viimine (uus võimalus)

- Tahvelarvuti Režiim (Puuterežiim) ja 'Continuum' tehnoloogia

- Start Menüü (pluss ühtlasi ka Start Ekraani), tegumirea, akende tiitelribade jms värvi muutmine

- Modernsete ehk universaalsete äppide töölauale (Desktop) kinnistamine ehk nende otseteede/kiirkorralduse loomine

- Kuidas muuta uue Start menüü plaatide nimesid ja ikoone?

- Varjatud 'Exit Explorer' käsk

- Start Menüü laiendatud režiimi ja Tahvelarvuti Režiimi ehk Puuterežiimi pildinäited - link

- Värviteemad ja uus tume värviteema; Start Menüü taust; Start Menüü ja tegumirea (Taskbar) läbipaistvus; tegumirea, Start Menüü, Action Center (Tegevuskeskus) ja muude elementide ning ekraanide värvid - pildigalerii koos selgitustega - link

- Start Menüüs saab nüüd plaatide jaoks ka kaustasid luua (alates Windows 10 'Creators Update' versioonist) - juhis.

- Start Menüüs kaustade loomine (alates Windows 10 'Creators Update' versioonist) - video

- Stardimenüüs vasemal poolel kõikide äppide ja muude elementide loetelu (Apps List / All apps loetelu) väljalülitamine - alates Windows 10 'Creators Update' versioonist - video

 

Command Prompt (CMD) konsool:

'Command Prompt' akna käsurida toetab nüüd ka CTRL+C ja CTRL+V klahvikombinatsioone ning juurde on lisatud ka muid võimalusi / funktsioone

Windows 10 Fall Creators Update (Version 1709): Windows Command Prompt konsool saab uue vaikimisi 24-bitise värviskeemi.

*** Windows 7, Windows 8.0 / 8.1 ja Windows 10 süsteemide RUN ning Command Prompt (CMD) käsud. Käsuridadele (Run dialoogiakna & Command Prompt konsooli) ja Search otsingukasti sisestatavad käsud. Lisaks sellele ka mõned "Shell" käsud.

 

*** Windows 10 uus vahend — virtuaalsed töölauad (virtual desktops). | Uus "Timeline" ("Ajajoon" või "Ajakava") vahend näitab kõigi Sinu seadmete varasemate toimingute nimekirja.

Uued ja kasulikud kiirklahvide kombinatsioonid: Alt + Tab ja Winkey + Tab klahvikombinatsioonid | Kiirklahvid virtuaalsete töölaudadega töötamiseks | "Aero Snap" ("Screen Docking" ehk "Snap to docking") funktsiooni uued kiirklahvid (sh ka "Snap Assist", "Vertical Snap" ja "2×2 snapping" funktsioonid) | Aktiivse rakenduse/äpi mugav teisele monitorile üleviimine (WINKEY + SHIFT + <noolklahv>).

*** Windowsi uued 'Aero Shake' ja 'Aero Snap' funktsioonid.

*** Windowsi "Aero Peek" funktsioon.

 

Cortana: Igale kasutajale oma isiklik personaalne digitaalne häälega assistent (pluss OTSING)

Lisa 1: Cortana emotsioonid (emotions), pluss mõned Cortana assistendi naljakad küsimused ja käsud juhuks kui naerda tahad - teisel veebilehel
Lisa 2: Cortana assistendi abil kiire e-maili saatmine [kas ainult häälega või siis ka klaviatuuri ja hiire abil (sel juhul ei pea Sa inglise keelt oskama ja võid otse eesti keeles kirjutada)] - teisel veebilehel

 

• Uus Spartan (uue ameliku nimega "Edge") brauser piltides (pildigalerii)

*** "Microsoft Edge" - täiesti uus veebibrauser

Lisa 1: Edge brauserisse oma lemmiksaitide (Favorites) importimine

Lisa 2: Edge brauseris vaikimisi otsingusüsteemi (Bing) muutmine ja teha näiteks Google oma vaikimisi otsingumootoriks

Lisa 3: Edge brauseri vaikimisi heleda ("Light") teema asendamine märksa parema tumeda ("Dark") teemaga

Lisa 4: Edge brauseris paroolide ja vormide haldamine

Lisa 5: Vaikimisi brauseri vahetamine

Lisa 6: Vaikimisi avatava avalehe/stardilehe muutmine

Lisa 7: Lülitame uue Edge renderdamise mootori Internet Explorer 11 brauseris sisse

Lisa 8: Spartan / Edge brauser (natuke vanemast Win 10 versioonist) - pildigalerii

Lisa 9: Win 10 finaalversiooni (RTM) Edge brauseri pildigalerii (koos selgitustega)

Lisa 10: *** HEA UUDIS! EdgeHTML "sureb maha" ja Microsft Edge veebibrauser muutub Chromium-põhiseks brauseriks!

*** Vaikimisi avatavate rakenduste (äppide) muutmine. Kuidas Windows 10 käsitleb vaikimisi äppe/rakendusi (default apps)?

Lisa 1: Mõisted: Failid, failitüübid ja faililaiendid... (XP, Vista, Windows 7, Windows 8/8.1 ja Windows 10.)

Lisa 2: Kui Sinu süsteemis on kõik EXE seosed (assotsiatsioonid) katkenud ja Sa ei saa enam käivitada ühtegi programmi, kiirkorraldust, avada Command Promt akent, kasutada Windowsi Registrit ning System Restore vahendeid — ühesõnaga mitte kui midagi. (XP, Win 8/8.1, Vista, Win 7 ja Win 10.)

*** Uus Tegevuskeskus (Action Center), endine Notifications Center

 

*** Windows 10 ja turvalisus:

Turvalisus: Windows 10 ja 'Windows Defender' antiviirus.

Lisa 1: *** Lunavara või pahavara-väljapressija (ransomware) - väga ohtlik ja kiiresti kasvav trend - TULEB TEADA!

Lisa 2: Väike vihje veebis surfamiseks ja ennast võltssaitide eest kaitsmiseks ning HTTPS protokollist

Lisa 3: Kas Windows Defender (& uus 'Windows Defender Security Center' äpp) on piisavalt hea antiviirus? Alternatiivsed antiviirused.

Turvalisus: Väga kasulik täiendav turvariskide maandamise vahend. Enhanced Mitigation Experience Toolkit (EMET) ja tema kasutamine. (Vista, Windows 7, Windows 8 / 8.1 ja Windows 10.)

*** Turvalisus: Mis liiki värskendusi Windows 10 saab ja jäta Settings äpis see "Check for updates" nupp rahule, st ära ise kliki sellele nupule!

*** Turvalisus: Uus autentimise süsteem - Windows Hello, Microsoft Passport ja Device Guard vahendid. | (Windows 10 seadmesse võib nüüd sisse logida ka näo, sõrmejälgede või silma võrkkesta tuvastamise teel.) | Uuendatud, juuni 2019. On aega unustada paroolid: uus FIDO2 autentimise standard. Paroolita sisselogimine (seda soovi korral), füüsilise turvavõtme kasutamise võimalus ja süsteemi sisselogimise ekraani muudatus.

*** Turvalisus ja sõrmejäljelugejad. Kuidas sõrmejäljelugejat ehk sõrmejäljeskannerit kasutada? (Uus FIDO2 standard, uued autentimise meetodid ja Windows Hello.)

*** Turvalisus ja füüsilised turvavõtmed. Kuidas riistvaralist turvavõtit ehk turbevõtit (Security Key) kasutada? (Uus FIDO2 standard, uued autentimise meetodid ja Windows Hello.)

*** Turvalisus: BitLocker vahend. | TPM moodul (TPM kiip) ja mis on 'BitLocker Drive Encryption' vahend? | 'BitLocker Drive Encryption' vahendi sisselülitamine ja terve füüsilise kõvaketta (või SSD ketta) või siis eemaldatava ketta krüpteerimine.

*** Turvalisus ja süsteemi tervis: 'Windows Defender Scurity Center' uus tehnoloogia (äpp) - see tuleb koos uue suure "Windows 10 Creators Update" värskendusega, aprillis 2017. Meltdown & Spectre kriitilised haavatavused ja nende parandused.

*** 'Bootable Antivirus Rescue Disks' ehk siis buutimisvõimelised 'Rescue Disk' (või Rescue CD / Rescue System) päästeplaadid (Win XP, Vista, Win 7, Win 8 / 8.1 ja Win 10)

*** Mis see Kali Linux on ja milleks ta vajalik on? | Kali Linux'i populaarsemad sissetungirünnete testimise ja häkkimise tööriistad (nii eetiliste kui ka "pahade" häkkerite jaoks). | Kali Linux'i installeerimine virtuaalmasinasse (VirtualBox'i näitel). | Kali Live USB mälupulga loomine — täielikud juhised.

*** 'Microsoft Defender Application Guard' (WDAG) vahend Edge brauseri jaoks

 

*** Turvalisus: Traadita ruuter ja traadita võrgud (wireless networks):

- Traadita ruuteri (või eraldi juurdepääsu punkti) konfigureerimine / seadistamine

- Ruuteri kõikide sätete (seadistuste) konfiguratsioonifaili salvestamine

- Ruuteri 'firmware' uuendamine

 

*** Windows 10 ja Sinu privaatsus - suur paanika ja kasutu lärm! Kas Microsoft ja Windows 10 varastavad Sinu personaalset infot?

Lisa 1: Sinu personaalse info kogumise funktsioonide väljalülitamine

Lisa 2: Lülita välja "Get Office" tüütud teavitused ja reklaamid (teisel veebilehel)

Windows 10 värskendamise uus meetod. Blokeeri või varja 'Windows Update' vahendi kaudu tulevad ebasoovitavad värskendused. (Nii Window 10 Home kui ka Windows 10 Pro kasutajate jaoks.)

 

Windows 10 suured ja väiksemad funktsioonivärskendused (Win 10 uued versioonid):

*** Windows 10 'Fall Update' ehk 'November Update' (Windows 10 Version 1511, koodinimega "Threshold 2")) suur värskendus

*** Järgmine suur Windows 10 'Anniversary Update' (Windows 10 Version 1607, koodinimega "Redstone 1" / "RS1") suur värskendus ja selle uued vahendid

Lisa: Ubuntu ja Bash kasutajaliidese Windows 10 operatsioonisüsteemi installeerimine

*** Windows 10 'Creators Update' (Windows 10 Version 1703, koodinimega "Redstone 2" / "RS2") suur värskendus - see Win 10 uus versioon ilmub siis alates 11. aprillist 2017.

*** Lisa 1: Väike ülevaade Intel'i protsessorite tähistamisest ehk markeerimisest. Protsessoritest veel: mitu protsessorit, mitu tuuma ja Hyper-Threading tehnoloogia. || Integreeritud (sisseehitatud) graafikaprotsessorid. Diskreetsed (iseseisvad / sihtotstarbelised) graafikaprotsessorid ehk graafikakaardid ehk videokaardid. Graafikaprotsessorite erinevused.

Lisa 2: Lülita sisse 'Windows Mixed Reality' simuleerimise ehk demo režiim: pildigalerii koos kommentaaridega

Lisa 3: Mixed Reality peakomplektid.

Lisa 4: Kuidas oma Windows Mixed Reality peakomplekti seadistada ja seejärel kasutada?

Lisa 5: Start Menüüs kaustade loomine - video.

Lisa 6: Start Menüüs kõikide äppide ja muude elementide loetelu (Apps List / All apps loetelu) varjamine - video.

Lisa 7: Windows 10 puhta installeerimise ("clean install") uuendatud protsess ja seda alates 2017. a. 11. aprillist, pärast Windows 10 'Creators Update' väljailmumist - pildigalerii (koos selgitustega)

Lisa 8: Windows 10 puhta ümberinstalleerimise ("reset install") uuendatud protsess ja seda alates 2017. a. 11. aprillist, pärast Windows 10 'Creators Update' väljailmumist - pildigalerii (koos selgitustega).

*** Järgmine Windows 10 versioon, mis lastakse välja oktoobris 2017 ja mille nimeks on Windows 10 'Fall Creators Update' (Windows 10 Version 1709, koodinimega "Redstone 3" / "RS3").

Lisa 1: Mida need "typeface", "font" ja "font family" mõisted ikkagi tähendavad?

Lisa 2: Photos äpi uus "Story Remix" vahend / laiendus (alias Photos Add-on)

*** Windows 10 'April 2018 Update' (Windows 10 Version 1803, koodinimega "Redstone 4" / "RS4") suur värskendus ilmub aga aprillis 2018.

Lisa 1: Mis on Bluetooth ja kuidas seda oma kompuutrisse saada?

Lisa 2: Mis see HDR Video on? | HDR erinevad formaadid (profiilid): HDR 10, HDR+, Dolby Vision ja HLG. | Windows 10 ja HDR Video tugi.

*** Windows 10 'October 2018 Update' (Windows 10 Version 1809, koodinimega Redstone 5) suur värskendus ja selle uued vahendid.

Lisa: *** Mis liiki värskendusi Windows 10 saab ja jäta Settings äpis see "Check for updates" nupp rahule, st ära ise kliki sellele nupule!

*** Windows 10 'May 2019 Update' (Windows 10 version 1903) suur värskendus ja selle uued vahendid.

*** Windows 10 'November 2019 Update' (Windows 10 version 1909) funktsioonivärskendus ja selle uued vahendid

*** 'Windows 10 May 2020 Update' (Windows 10 version 2004) suur funktsioonivärskendus ja selle uued vahendid.| Windows 10 uus funktsioonivärskendus ("Feature Update") - mai 2020.

*** 'Windows 10 October 2020 Update' (Windows 10 version 20H2) funktsioonivärskendus ja selle uued vahendid.

*** Windows 10 'May 2021 Update' (Windows 10 version 21H1) funktsioonivärskendus ja selle uued vahendid.

*** Windows 10 'November 2021 Update' (Win 10 versiooni 21H2) väike funktsioonivärskendus

 

*** Uute suurte värskenduste (Win 10 uute versioonide) ise käsitsi installeerimise meetodid. Vanemate ja probleemsete kompuutrite puhul on võimalus ka nende suurte värskenduste allalaadimise ja installeerimise edasilükkamine, ootad kuni Microsoft lahendab kõik antud värskenduse installeerimisega ilmnenud uued probleemid ära ja alles siis lubad ka oma süsteemi värskendamise - seda saavad teha ainult Windows 10 Pro versiooni jooksutajad.

*** Uus Windows 10X operatsioonisüsteem. | Mis see uus Windows 10X on?

 

Windows 7 ja Windows 8.1 kasutajatele: Windows 10 automaatse installeerimise (Automatic Upgrade) keelamine

 

*** Kasutajakontod. Microsofti kasutajakonto vs kohalik kasutajakonto (Win 7 / Win 8 / Win 8.1 / Win 10):

- Microsofti kasutajakontolt ümberlülitumine (üleminek) administraatoriõigustega kohalikule kasutajakontole

- Lokaalselt adminõigustega kasutajakontolt ümberlülitumine (üleminek) Microsofti kasutajakontole

- Windows 10 operatsioonisüsteemis uue lokaalse ehk kohaliku piiratud õigustega standardse kasutajakonto loomine. Tavakasutaja (Standard User) konto all administraatoriõigusi nõudvate ülesannete täitmine. Olemasolevate kasutajakontode kustutamine (süsteemist eemaldamine).

- Windowsi varjatud sisseehitatud Adiministraatori kasutajakonto (Administrator account) sisselülitamine ehk lubamine. (Windows 8/8.1 ja Windows 10 operatsioonisüsteemides.)

- Natuke ka sellest "Your Family" vahendist ('Settings -> Accounts -> Family & other users' alamkategooria ja selle 'Your family' sektsioon)

- Microsoft teeb nüüd Windows 10 installeerimisel lokaalse (kohaliku) kasutajakonto loomise mõne kasutaja jaoks raskemaks...

 

Windowsi kasutajaprofiilid. | Mis on Windowsi kasutajaprofiil, kus ta asub ja mida ta sisaldab? | Oma kasutajaprofiili (User profile) personaalsete andmekaustade ümberpaigutamine.

Lisa: Rikutud kasutajaprofiili (st kasutajakonto andmete/seadistuste) taastamine.

*** Windows 10 süsteemis kuvakeelte (ekraanikeelte) kasutamine: Uute keelte lisamine, installeerimine ja nende vahel lennult ümberlülitumine. Kuvakeelte süsteemist lõplik eemaldamine - uninstallimine.

*** Windows 10 ja OneDrive pilve ladustamise teenus ning selle võimalused. (Lisaks ka OneDrive pilve tasuta salvestusruumist.)

- OneDrive pilve ladustamise teenusele ligipääs

- OneDrive pilve tasuta salvestusruum ja selle juurdeostmine

- Windows 10 ja OneDrive

- OneDrive pilveteenuse esmakordne käivitamine ja aktiveerimine (või uuesti aktiveerimine)

- OneDrive teenuse "Settings" aken

- Windows 10 süsteemi integreeritud OneDrive teenuse ja OneDrive veebipõhise kasutajaliidese võimalused

- Kaustade ja failide üleslaadimine

- Jaga teistega ("share") oma faile ja kaustasid

- OneDrive kausta asukoha muutmine

- OneDrive teenuse veebipõhine kasutajaliides

- OneDrive teenuse ajutine või siis lõplik väljalülitamine

- Kui OneDrive teenuse sünkimisega tekivad probleemid või kui failide sünkroniseerimine üldse peatub

 

Paroolidest:

- Windows 10 operatsioonisüsteemis PIN parooli loomine, muutmine ja süsteemist eemaldamine. Miks see PIN (Personal Identification Number) nii vajalik on?

- Windows 10 süsteemis "Picture Password" (Piltparooli) loomine, muutmine ja süsteemist eemaldamine

- Lokaalse kasutajakonto all tavalise standardse tekstiparooli (Windowsi parooli) loomise kiire näide

- Kui Sa unustasid oma kohaliku kasutajakonto parooli, mida teha? Windows 10 süsteemis kohaliku konto parooli resettimine ja selle asemele uue parooli loomine—'Password Reset Disk' vahendi abil. (Kehtib ka Windows 7 ja Windows 8/8.1 opsüsteemide suhtes.)

- Kui Sa unustasid parooli: 1) Microsofti kasutajakonto (Microsoft Account) parooli resettimine. 2) Administraatoriõigustega kasutajakonto abil kohalike kasutajakontode paroolide resettimine. (Kehtib ka Windows 7 ja Windows 8/8.1 opsüsteemide suhtes.)

- Kui Sa unustasid ka oma kohaliku 'administraatori' kasutajakonto parooli ja Sa ei saa enam süsteemi sisse logida. Kui Sul ei õnnestu oma Microsofti kasutajakonto parooli ka onlainis resettida ja Sa ei saa enda failidele ligi. (Loome uue kohaliku 'administraatori' kasutajakonto ja pääseme sellega süsteemi sisse ning seda ilma ühegi kolmanda osapoole tarkvara abita.)

- Windows 10 'Creators Update' versiooni puhul lisandus veel ka PC automaatse lukustamise ja sisselogimise uus 'Dynamic Lock' (“Windows Goodbye”) vahend.

- Windows 10 (Windows 8/8.1) kohaliku / lokaalse parooli resettimine ja seda Kali Linux Live USB abil

 

Microsoft HoloLens virtuaalse reaalsuse peakomplekt. Hologrammid (Windows Holographic) reaalsesse maailma.

Lisa: Natuke ka teiste firmade virtuaalse reaalsuse peakomplektidest

*** Windowsi uus holograafiline kasutajaliides, 3D asjade loomine ja Windows 10 VR peakomplekt: kõik see tuleb koos järgmise suure "Windows 10 Creators Update" värskendusega (aprillis 2017).

*** Windows 10 hakkab toetama ka USB 3.1 standardit. USB Type-C (USB-C) uut tüüpi füüsiline pistikuühendus. USB-C on seega standardliides nii andmete kui ka toite edastamiseks ühe kaabli kaudu. | Lisaks: USB 2.0 vs USB 3.0 standard. Uusim USB 3.2 spetsifikatsioon võib arvuti ostjatele segadust tekitada... | Uuendatud, sept. 2019: Augustis ilmus välja ka uus USB4 (USB 4) standard. | Lisa oma vanemale kompuutrile palju kiirem USB 3.0 tugi (või siis lisa oma uuemale juba USB 3.0 standardi toega kompuutrile rohkem USB 3.0 portisid). | USB pistikuühenduste tüübid (USB-ühendused) ja USB kaablite ostmisest.

*** Lisa 1: Välismaalt kaupade ostmisest...

*** Lisa 2: Kuidas oma Amazoni veebipoe kontot jäädavalt kustutada?

DirectX 12 ja Xbox integratsioon ning graafikakaardi uued draiverid

*** Mis see uus 5G standard on? Mis vahe on 5G ja Wi-Fi traadita tehnoloogiatel? Mobiilsidevõrkude standardid.

*** Virtuaalse reaalsuse ehk virtuaalreaalsuse (VR) ja 3D asjade loomine ning uus Windows Mixed Reality holgraafiline kasutajaliides. Windowsi uus "Windows Mixed Reality" kasutajaliides ja Mixed Reality peakomplektid (Windows Mixed Reality headsets). Windows Mixed Reality peakomplektid (Windows Mixed Reality headsets). Kuidas oma Windows Mixed Reality peakomplekti seadistada ja seejärel kasutada?

Windows 10 seadme traadita ühendamine oma teleriga (üle Wi-Fi võrgu) - uue 'Cast to Device' funktsiooni abil. Sa võid sel teel vaadata ja kuulata oma kompuutris asuvaid videosid/filme/muusikat otse televiisori suuremal ekraanil.

*** File Explorer: Loe 'File Explorer' aknast, tema 'ribbon' menüüst (lintmenüüst/ribamenüüst/nupureast); tema vahelehtede/sakkide ja nende ribamenüüde nuppude kiirklahvidest; selle 'ribbon' menüü kasutamise illustratiivsetest näidetest; varjatud elementide (kaustad, failid, draivid) ja kõikide faililaiendite kuvamisest; muusikafailide juhtimisest ja ettemängimisest; video ja filmide vaatamisest; ISO (disc image) ja VHD (virtualized disk image) failide toest ning ISO ja VHD failidega töötamisest sealt.

Windows 8 / Windows 8.1 / Windows 10 ja tahvelarvutid. Windows 8 (8.1) ja Windows 10 tahvelarvutid, mis jooksutavad spetsiaalset Windows RT operatsioonisüsteemi.

*** Virtualiseerimine, virtuaalmasinad ja mis on Oracle VM VirtualBox®—tema installeerimine ja kasutamisjuhis.

*** Virtuaalmasinate jaoks võrgutüübi valimine (VirtualBox'i tarkvaras). | (VirtualBox pakub virtuaalsete võrkude jaoks mitut tüüpi võrke ehk võrgurežiime.)

'Port forwarding' (portide suunamine). Lisaks veel: NAT funktsioon | Staatiline IP aadress | Dünaamiline DNS teenus | Oma süsteemi avatud portide kontrollimine.

Staatiline IP aadress ja dünaamiline IP aadress. Saatilise IP aadressi reserveerimine / määramine.

Virtuaalse kõvaketta (VHD - Virtual Hard Disk) loomine ja sinna mingi muu operatsioonisüsteemi installeerimine

*** Windowsi uus Hyper-V (Hyper Virtualization) vahend. Hyper-V installeerimine ja esimese virtuaalmasina loomine (seda Kali Linuxi & Ubuntu näitel)

*** Mis on UPS riistvaraseade ja kuidas seda osta?

*** Mälukaardid, nende erinevad tüübid ja spetsifikatsioonid. | SD kaartide ostmisest ja kasutamisest. | SD kaartide formateerimisest (vormindamisest).

 

*** Minikompuutrid:

Mis on Raspberry Pi (Raspberry Pi 2, Raspberry Pi 3, Raspberry Pi 4 jne...)? Raspberry Pi = "Raspberry Python". | Raspberry Pi seadmesse mingi operatsioonisüsteemi installeerimine. | Mõned pildid ja OLULISED selgitused sellest spetsiaalselt Raspberry Pi jaoks loodud 'Raspbian' operatsioonisüsteemist.

Lisa: UNIX / LINUX operatsioonisüsteemide terminali peamised käsud. | Kuidas sisestada spetsiaalseid sümboleid Linux'is? | Millist Linux'it endale valida? | (Natuke ka Linux failisüsteemidest.)

Windows 10 "võtmehoidjas": mini-kompuuter pulgas, hinnad alates $99 kuni $499. Intel Compute Stick STK2m3W64CC—minikompuuter.

$9 C.H.I.P. mikrokompuuter. C.H.I.P. mini-kompuuter & PocketC.H.I.P. (C.H.I.P + PocketC.H.I.P).

Ockel Sirius A (+ ka Ockel Sirius A Pro): võimas ja väga universaalne mini-kompuuter

 

*** Windows 10 operatsioonisüsteemis võrgu ja Interneti konfigureerimine. "Wi-Fi Sense" ("Wi-Fi Kontroll") ja "DataSense" ("Data usage") vahendid. Network ikooni väljaujuv aknake.

*** Windows 10 poolt kasutatava kettaruumi (& salvestusruumi) drastiline vähendamine: uued "CompactOS" ("Compact OS") ja "System Compression" vahendid.

Windows PowerShell ja temasse integreeritud uus paketihaldussüsteem, mille nimeks on "PackageManagement" (endine "OneGet")

Chocolatey paketihaldur (Package Manager)—hea vahend programmide / tarkvara installeerimiseks, nende uuendamiseks ja süsteemist eemaldamiseks.

Kuidas ühendada oma televiisoriga traadita Bluetooth kõrvaklappe (või Bluetooth kõlareid). [Lisaks: Mis on Bluetooth ja kuidas seda oma kompuutrisse (mitte telerisse) saada?]

Dokumendi / faili metaandmed (Document Metadata) ja metaandmete eemaldamine. | Mis on EXIF formaat ja metaandmete EXIF andmed ning nende eemaldamine.

*** Süsteemi tegevuste ajaloo jälgimine Event Viewer'i (Sündmuste Vaataja) abil — Windows 7 ja Windows 10

Event Viewer'i (Sündmuste vaataja) logifailide kiire puhastamine

Pakettfailide (.BAT) tegumiribale või Start Menüüse kinnitamine

Kuidas muuta oma failide salvestamisel vaikimisi pakutavat asukohta ("Save As" kausta)?

*** Mis on Svchost.exe protsess? Kuidas tuvastada seda et milliseid teenuseid ta jooksutab ja kuidas neid teenuseid välja lülitada, et hoida kokku kompuutri ressursse. | 'Process Explorer' utiliit. | Svchost.exe protsess ja tema nime (või temaga sarnase nime) taha peitunud pahavara. | Teiste mittevajalike protsesside, mis kasutavad palju PC ressursse, väljalülitamine 'Task Manager' (Tegumihaldur) utiliidi abil.

Windowsi uut tüüpi väga kasulik süsteemiinstrumentide kiirkäivitamise hüpikmenüü (Win+X menüü). | 'Win+X Menu Editor' programm lubab Sul lisada või eemaldada Win+X menüü elemente. | Windows 8 (8.1) ja Windows 10.

Kuidas oma Microsofti kontolt mittevajalikke (vanu) seadmeid eemaldada. | PS! Sa saad oma MS kontoga seotud kõikidest seadmetest ka kiire ülevaate. | (Windows 8/8.1 ja Windows 10.)

Mis see "Windows.old" kaust on ja kuidas teda Windowsi operatsioonisüsteemis kustutada? Kuidas Windows.old kaustast oma faile taastada, st kuidas neid käesolevasse Windowsi operatsioonisüsteemi üle tuua? (Seal tuuakse näiteks Windows 8 operatsioonisüsteem, aga see info sobib ka Windows 8.1 ja Windows 10 jaoks.)

Mis on IP aadress? TCP/IP PORDID.

Mis on IPv4 ja IPv6 protokollid? IPv6 Interneti protokolli sisse -ja väljalülitamine.

Windows 8 (8.1) puhas installeerimine dualboot (multiboot) kompuutrisse, kus esimeseks operatsioonisüsteemiks on Windows 7 (või Vista) ja teiseks Windows 8/8.1 | (Sobib ka Windows 10 versioonide puhtaks installiks.)

Windows 7 uus tegumiriba (SuperBar / Taskbar ehk ülessannete riba). Paljus keshtib ka Windows 10 suhtes!

Windowsis ootamatult kadunud tegumirea (Taskbar'i) taastamine. | Kui 'System Tray' ribalt on kadunud ikoonid.

*** WiFi võrgu standardid (Wi-Fi spetsifikatsioonid). | 802.11 traadita võrgu standardid ja Wi-Fi seadmed. | Eraldi veel uuematest Wi-Fi 6 ja Wi-Fi 7 standarditest. Millal need Wi-Fi 6 ja Wi-Fi 7 seadmed müüki tulevad?

*** Uus ja mugav Windows Terminal. (Command Prompt, PowerShell, Azure Cloud Shell käsurea tööriistad ja Linux/WSL distributsioonid avatakse ühesainsas kaasaegses ning efektiivses vahekaartidega terminali rakenduses.)

 

*** Windows ja ISO failid. | Windowsi installeerimise meedia (buutiva DVD ja/või USB mälupulga) loomise vahendid.

Windows ja ISO failid. ISO failide põletamine CD või DVD-plaatidele (Win XP, Vista, Win 7, Win 8 / 8.1 ja Windows 10).

Windowsi installeerimisfailide allalaadimine. | Windows USB/DVD Download Tool (WUDT) ehk lihtsalt 'ISO Tool' — ainult Win 7 ja Win 8/8.1 jaoks. | 'Rufus' instrument (uuematesse kompuutritesse Window 7, Windows 8/8.1 või Windows 10 puhtaks installeerimiseks). | "Windows 7 Enterprise 90-day Trial" — Windows 7 Enterprise 90-päeva proovikoopia allalaadimine.

Windows omab sisseehitatud (built in) ISO failide põletamise ja mountimise funktsiooni. (Kehtib ka Windows 8/8.1 ja Windows 10 suhtes.)

Windows 10 puhas installeerimine (clean install). | Windows 10 buutimisvõimelise installeerimise meedia (DVD plaadi või USB mälupulga) loomine. Loo 'Media Creation Tool' tööriista abil buutiv ehk alglaadimisega Windows 10 installeerimismeedia ja alusta seejärel Windows 10 nullist installeerimist. | 'Media Creation Tool' instrumendi abil Windows 10 ISO allalaadimine, et tulevikus see DVD-plaadile põletada või USB mälupulka viia või siis et mountida ta ("lahti pakkida") ja kävitada tema seest setup.exe, et alustada Windows 10 puhast installeerimist (Windowsi enda seest).

Windows ja disk image mountimine: Mida tähendab disk image (.ISO, .CCD, .DVD, .IMG, .UDF, .BIN jms failide) 'mountimine' ja kuidas seda tehakse ning tasuta disk image mountimise programmid.

Windows 7 graafilise kasutajaliidese (kuva) peamised muudatused ja tema kasutajaliidesed ning teemad (themes). | Windowsi 7 personaliseerimine—tema välimus, selle seadistamine ja informatsiooni juhtimine. | (Kehtib paljuski ka Windows 10 suhtes.)

Windows 7 uus 'Jump List' vahend ja 'Notification area' (endine System tray)—teadete väli. | (Kehtib ka Windows 10 suhtes.)

Mis on HDMI jagajad ehk jaoturid (HDMI splitters)? | Mis on HDMI lülitid (HDMI switches)? | Mis on kahesuunaline HDMI lüliti (Bi-Directional HDMI Switcher)?

 

Nõuanded ja probleemid (Windows 10):

* 'GodMode' - kiire ligipääs peaaegu kõikidele kompuutri seadistustele (sätetele) ja vahenditele

*** Windows 10 ja Reset this PC vahend. Arvuti värskendamine, lähtestamine ja taastamine:

- Suurte robleemide puhul Windows 10 uuendamine/värskendamine ehk parandusinstall. Windows 10 ümberinstalleerimisel SÄILITATAKSE kõik Sinu personaalsed failid ja sätted.

- Suurte robleemide puhul Windows 10 ümberinstalleerimine. Windows 10 ümberinstalleerimise käigus EI HOITA Sinu faile alles ja tehakse Windows 10 puhas installeerimine või Sinu kompuuter viiakse tagasi tehase algseadistusteni/originaalsäteteni.

Lisa: *** Windows 10 puhta ümberinstalleerimise ("reset install") uuendatud protsess ja seda alates 2017. a. kevadest, pärast 'Windows 10 Creators Update' väljailmumist: pildigalerii (koos selgitustega)

- Windows 10 puhas install uue 'Refresh Windows Tool' instrumendi abil. See instrument teeb Windows 10 puhta installi lihtsamaks (on võimalus ka oma isiklikud failid alles jätta). Antud tööriista kasutamisel ei pea Sa Windows 10 puhtaks installiks eelnevalt looma mingit Win 10 installeerimise meediat vaid Sa alustad Windows 10 puhast installeerimist otse oma jooksva süsteemi seest.

- Lisa: *** Windows 10 puhta installeerimise ("clean install") uuendatud protsess ja seda alates 2017. a. kevadest, pärast 'Windows 10 Creators Update' väljailmumist: pildigalerii (koos selgitustega)

- Koos uue suure "Windows 10 Creators Update" värskendusega tuleb kaasa ka uus 'Windows Defender Scurity Center' äpp, mille kasutajaliidese kaudu võid käivitada samuti täiesti uut tüüpi 'Refresh start' vahendi.

 

* Windows 8 (8.1) ja Windows 10 kompuutri kiirem buutimine ja uus "Fast Startup" (ehk "Fast Boot" ehk "Hybrid Boot" ehk "Hybrid Shutdown") buutimise meetod. Kompuutri käivitamisrežiimide muutmine.

*** Windows 10 ja System Restore vahend. Kontrolli, et kas Windows 10 süsteemis on see 'System Restore' funktsioon sisse lülitatud ja kui ta seda ei ole, siis aktiveeri ta. | Süsteemi taastamise (System Restore) käivitamine.

!!! Windows 7 probleemid ja nõuanded—SISUKORD. (Kehtib paljuski Windows 10 kohta!)

*** Windows 10 uninstallimine (desinstalleerimine) ja oma eelmise / vanema Windowsini või siis Windows 10 eelmise versioonini tagasikerimine.

Lisa 1: Windows 10 versiooni 1 kuu (30 päeva, hiljem 10 päeva) "katseaja/prooviaja" pikendamine

Lisa 2: *** Saa tasuta Windows 10 isegi pärast 29.07.2016 kuupäeva

* Kui Sinu Windows 7 või Windows 8.1 süsteemilt ei õnnestu tasuta Windows 10 versioonile üle minna - probleemid.

*** Kuidas paigaldada uut kõvaketast või SSD ketast oma kompuutrisse? Kompuutri kõvaketta või SSD ketta väljavahetamine - uue ketta installeerimine. | Mis on SMART tehnoloogia ja kuidas seda kõvaketta (HDD) või SSD ketta rikke ennustamiseks kasutada? | Mis on "Surveillance" ("Videojälgimise") ja "NAS" kõvakettad?

*** Kuidas luua Windows 10 operatsioonisüsteemis USB-taasteketast?

* Mis on M.2 laienduspesa või liides või ühendus (M.2 Expansion slot) ja kuidas seda kasutada?

* Kuidas teha ise kindlaks tundmatuid ja probleemseid seadmeid ning hankida neile draivereid. | Porgrammidega tundmatute ja tuntud seadmete identifitseerimine ning nende draiverite leidmine. | Kuidas eemaldada valesid programme 'Recommended Programs' loetelust.

*** Windows 10 ja 'Safe Mode' režiim. Kuidas Windows 10 operatsioonisüsteemis siseneda 'Safe Mode' režiimi (Kaitstud Režiimi/Turvarežiimi)

*** Süsteemifailide kontrollija kasutamine. Kuidas kontrollida Windowsi süsteemifailide terviklikkust? Kuidas parandada rikutud Windows 10 installi? | 'System File Checker' (SFC) ja 'Deployment Imaging and Servicing Management' (DISM) instrumendid. | Kasuta SFC instrumenti, et parandada probleemset Windowsi. DISM instrumendi abil saad parandada 'Windows Image'-t ja ka seda, mida ei suutnud see SFC vahend teha. | Rikutud või puuduvate süsteemifailide parandamine või asendamine või taastamine SFC ja DISM tööriistade abil. | Tasuta portatiivne 'FixWin 10 for Windows 10' tarkvara.

*** Kaustadele ja failidele juurdepääsu saamine ehk kuidas saada failide ning kaustade omanikuks. Failide ja kaustade üle täiskontrolli ("Full permission" / "Full control") saamine. Kui Sa saad näiteks sellised teated: "Teil ei ole antud kaustale juurdepääsemise luba" või "Ligipääs keelatud" ("Access denied") või siis "...keelatud luba" ("...denied permission"), siis kuidas seda probleemi lahendada.

*** Windows 10 enda tõrkeotsingu ja probleemide lahendamise instrumendid

*** Windowsi otsing (Windows Search) ja selle kasutamine. | Windows 10 otsinguvahendid: Windows 10 operatsioonisüsteemis dokumentide, failide, sätete jms otsimine. (+ Kasulikke nippe oma otsingu kiirendamiseks.) | Kui 'Windows Search' vahend ei tööta, Windowsi otsinguprobleemide lahendamine.

*** 'Bootable Antivirus Rescue Disks' ehk siis buutimisvõimelised 'Rescue Disk' (või Rescue CD / Rescue System) päästeplaadid (Win XP, Vista, Win 7, Win 8 / 8.1 ja Win 10). Linuxi distrode graafiliste kasutajaliideste kaudu saab ka muid süsteemi parandamise instrumente kasutada & ligipääsu ka oma Windowsi failidele jne, jne.

Lisa 1: 'Ultimate Boot CD' CD/DVD plaat ja USB mälupulk: Ultimate Boot CD sisaldab Parted Magic nimelist graafilise kasutajaliidesega Linuxi distrod koos paljude instrumentide ja vahenditega: BIOS'iga, protsessoriga, kõvakettaga, mäluga, riistvaraga, partitsioonidega jne töötamise instrumente, mitut antiviirust, süsteemist info hankimise vahendeid, File Manager'i, Disk Health'i, System Profiler'it, Firefox brauserit, Erase Disk'i, Disk Cloning'it, Partiton Editor'i, Remote Desktop Cleint'i, System Monitor'i, wxHexEditor'it, tekstiredaktoreid, Archive Manager'i, Calculator'it, Calendar'i, paroolidega töötamise jpm instrumente. Siitaudu saab ka oma Windowsi süsteemiketta failidele ja kaustadele ligi.

Lisa 2: Kasulik 'Hiren’s BootCD 15.2' CD/DVD plaat või tema USB mälupulk: Hiren’s BootCD 15.2 sisaldab Mini Windows Xp operatsioonisüsteemi (natuke "nuditud", aga peaaegu täisfunktsionaalset Windows XP Pro versiooni, mis sisaldab peale selle Win XP vahendite ka palju antiviirusi ja suure hulga kasulikke rakendusi ning instrumente), Parted Magic nimelist graafilise kasutajaliidesega Linuxi distrod (see sisaldab Disk Partitioning, Disk Cloning, Data Rescue, Disk Erasing ja Benchmarking vahendeid, väga head ClamScan antiviirust, Firefox veebibrauserit ja palju muid vajalikke instrumente).

* Edge brauser saab ka VP9 videokoodeki toe. Kui YouTube videode vaatamisel ilmnevad Sinu laua- või sülearvutiga või tahvelarvutiga järgmised probleemid: seade kuumeneb üle, süsteem kasutab ülemäära palju ressursse ja aku tühjeneb kiiresti ning tekivad ka muud vead. VP9 koodeki probleem ja seda kõikide brauserite puhul, mis seda toetavad ning kuidas seda probleemi lahendada.

* Kui Sinu ikoone ei kuvata õieti: Rikutud ikooni vahemälu (IconCache) kustutamine ja seejärel selle automaatselt uuesti loomine. .|. .|. .|. Kui Sinu pisipilte (thumbnails) ei kuvata õieti: Rikutud pisipiltide vahemälu (thumbnail cache) kustutamine ja seejärel selle automaatselt uuesti loomine.

*** Windowsi uus aktiveerimise meetod, litsentseerimine ja tootevõti. Windows 10 aktiveerimise probleemide lahendamine. Kuidas minna piraat (mittelegaalselt / 'non-genuine') Windows 7 või Windows 8.1 süsteemilt üle legaalsele Windows 10 versioonile.

Lisa: Natuke ka ajaformaatidest ja segadust tekitavatest kellaaegadest: 12-tunni kell ("12:01 a.m." või "11:59 p.m.") ja 24-tunni kell (00:00 ja 12:00, 24:00)

*** Windows 10 värskenduste (updates) allalaadimisel- ja installeerimisel tekkivate probleemide lahendamine.

Lisa: Luba varjatud failide, kaustade ja draivide kuvamine ehk siis neile ligipääsemine ('Show hidden files, folders, and drives' parameetri aktiveerimine).

*** Windows 10 puhta või siis 'upgrade' installeerimise probleemid ja kuidas neid lahendada

* Uute värskenduste allalaadimise ja installeerimise edasilükkamine (ainult Windows 10 Pro, Enterprise või Education versioonide jaoks)

* Blokeeri või varja 'Windows Update' vahendi kaudu tulevad ebasoovitavad ja probleeme tekitavad värskendused või riistvara draiverid.

* Windowsi enda standardsete sügavalt sisseintegreeritud (built-in) komponentide välja- või sisselülitamine.

* Windows 10 kompuutrisse automaatne sisselogimine (ilma paroolita). Ehk kuidas logida automaatselt enda kasutajakontosse ilma et Sa peaksid sisselogimise ekraanis oma parooli sisestama.

* Windowsi 'Lock screen' ekraan (Lukustuskuva), selle taustapildi vahetamine ja tema dünaamiliste elementide määramine või muutmine. 'Lock screen' ekraani väljalülitamine. Süsteemi sisselogimise erinevad ekraanid.

Lisa: Lukustuskuva ja selle uus ning huvitav Windows Spotlight ("Windows Huvitav") funktsioon.

* Kui Sa saad järgmised veateated: "Your Outlook account settings are out-of-date" või "Microsoft account problem" või siis "Microsoft account problem. We need to fix your Microsoft account (most likely your password changed). Select here to fix it in Shared experiences settings". Mida sel juhul teha?.

* Et unerežiimist ("Sleep Mode") väljumisel ei nõutaks süsteemi sisselogimisel parooli... ja natuke ka sellest 'Switch user' ('Fast user switching') funktsioonist.

* Windowsi 'Sleep' režiimi (unerežiimi või puhkerežiimi) probleemid ja nende lahendamise viisid. | Mis on 'Sleep Mode' (Unerežiim) ja millised probleemid võivad temaga tekkida?

Lisa: Mis on IPv4 ja IPv6 protokollid? IPv6 Interneti protokolli sisse -ja väljalülitamine. Kasuta Microsofti enda "Mr Fix It" vahendit / skripti ("Prefer IPv4 over IPv6 in prefix policies" fikseerijat).

* Kui Sa ikkagi soovid Windows 10 süsteemile üle minna, aga teha seda kunagi hiljem. Kuidas sellest 'Get Windows 10' ikoonist, Windows 10 "saabumise" teavitamisest ja Windows 10 süsteemile uuendamisest kas AJUTISELT või siis JÄÄDAVALT lahti saada?

* Kui Sinu Windows 10 seade omab väga vähe vaba salvestusruumi (32 GB või vähem), siis võid seda salvestusruumi Windows 10 enda vahenditega ka ise suurendada.

* Oma kompuutri nime muutmine (Windows 10 ja ka varasemates Windowsites)

* Failide ja kaustade nimede pikkuse piirangu ("260 Character Path Limit") tühistamine - tee ka Sina seda soovi korral!

* Kuupäeva, kellaaja ja numbrite kuvamise formaatide muutmine

*** Windows 10 'Startup Settings' ('Käivitussätted') ekraan ja sinna sisenemise meetodid

*** Windows 10 probleemide lahendamine. 'Choose an option' ja 'Advanced options' ekraanid ja nende menüüde funktsioonid ning võimalused.

*** Task Manager (Tegumihaldur) - väga kasulik vahend. Loe sellest et kuidas temaga töötada Windows 8 veebilehelt (sealne jutt kehtib ka Windows 10 suhtes).

* Süsteemi stabiilsuse kontrollimine "Reliability Monitor" vahendi abil - loe sellest Windows 7 alt.

* Lülita välja "Get Office" tüütud teavitused ja reklaamid

 

*** Tõsta oma Windows 10 jõudlust ja tee ta kiiremaks.

Lisa 1: Modernsete äppide süsteemist eemaldamine (uninstallimine / desinstalleerimine)

Lisa 2: Resource and Performance Monitor (System Diagnostic Report) instrument - süsteemi diagnostika aruande genereerimine

Lisa 3: Performance Monitor instrument

Lisa 4: Resource Monitor (ka väga kasulik instrument)

Lisa 5: Windowsi mälu diagnostika instrument (Memory Diagnostics Tool)

Lisa 6: Ketaste defragmenteerimine/optimeerimine

 

*** Füüsiline MÄLU (RAM) ja veendu, et Sinu masinas oleks seda füüsilist mälu piisavalt. Põhjalik ülevaade füüsilisest mälust, virtuaalsest mälust, Windowsi mälu juhtimisest jms...

*** Windows 10 ja 'DPI Scaling' funktsioon: Ekraanil (displeil) kuvatava sisu ja elementide suuruse muutmine (suurendamine või vähendamine). Ekraani elementide teksti suuruse muutmine. | Mida need ekraani resolutsioon, skaleerimine, "DPI" ja "DPI Scaling" tähendavad? | Oma eraldi graafikakaardi või emalplaati sisseehitatud fraafika sätete vaatamine ja muutmine. | Uduse (ähmase, häguse, laialivalguva) teksti probleemi lahendamine.

*** Kui klassikalised standardsed töölaua programmid ei käivitu Windows 10 süsteemis või kui nad töötavad seal halvasti või kui neid ei õnnestu isegi installeerida - mida teha?

*** Windowsi riistvara seadmed ja draiverid (ajur - driver): Windowsis riistvara seadmete ja nende draiverite installeerimine ning draiveritega seotud probleemide lahendamine. Draiverite selgitus ja nende installeerimine | Draiveritest informatsiooni hankimine—Device Manager | Draiverite uuendamine (värskendamine) | Kontrolli digitaalselt signeeritud ja signeerimata draivereid | Uue seadme installeerimine ja konfigureerimine (+ Plug and Play) | Installeeritud draiverite juhtimine | Vanade kasutute draiverite süsteemist eemaldamine | Oma süsteemi installeeritud draiverite vaatamine | Ära lae alla ja ära iialgi kasuta igasuguseid draiverite skaneerimise ning uuendamise utiliite/programme | USB seadmete (printerid, skännerid jne ning eriti multifunktsionaalsete seadmete ehk "kombainide", kus on kõik koos) installeerimise ja nende draiveritega seotud probleemide lahendamine.

* Kui Sinu universaalsed (Store) äpid ei tööta korralikult, siis reseti nad.

* Kuidas Windows 10 süsteemis panna erinevad taustapildid (wallpapers) mitmele monitorile?

Lisa: "Arvuti ühendamine televiisoriga (st kompuuter + TV) või siis teise monitoriga (arvuti + teine displei). Peale selle ka ülevaade videokaartide, televiisorite ja muude meediaseadmete video sisend- ja väljundportidest, konnektoritest ning videokaablitest."

* Settings äpi uus "Projecting to this PC" alamkategooria (...ja Connect äpp). See lubab Sinu Windowsi nutitelefoni või kompuutri projekteerida teisele Windows 10 kompuutrile koos võimalusega klaviatuuri ja hiirt kasutada. Miracast on traadita displei standard, mis on mõeldud nutitelefonide, tahvelarvutite, lauakompuutrite või sülearvutite peegeldamiseks televiisori ekraanile ilma et oleks vaja füüsilisi HDMI kaableid. Enamik uuemaid Wi-Fi seadmeid on võimelised ka Miracast signaale välja saatma.

* 'AutoPlay' seadistamine: CD/DVD plaatide, USB mälupulkade/USB väliste kõvaketaste ja mälukaartide ning meedia jaoks.

* Kuidas mappida (map) FTP draivi ehk kuidas luua FTP serveriga ühendus ja seda ilma igasuguse täiendava tarkvarata.

* Mis on "Retail Demo" režiim ja milleks ta vajalik on? "RetailDemo Offline Content" sisu kustutamine ja kettaruumi vabastamine (100MB).

 

*** 'Continuum' nutitelefonide jaoks. Uus "Projecting to this PC" alamkategooria (...ja Connect äpp). Meedia casting. Uus 'Cast to Device' funktsioon. 'Windows 10 Fall Creators Update' versiooni uus "Continue on PC" funktsioon. Arvuti või nutitelefoni ühendamine teleri- või teise displeiga–traadiga või ilma traadita / kaablita ühendamine.

- 'Continuum' nutitelefonide jaoks. 'Microsoft Remote Desktop Preview' äpp-klient ja Continuum vahend. 'Display Dock' (tugijaam) selle uue Phone Continuum vahendi jaoks. Microsoft Wireless Display Adapter.

- Sinu Windowsi nutitelefoni või kompuutri projekteerimine teisele Windows 10 kompuutrile. Uus "Projecting to this PC" alamkategooria (...ja Connect äpp).

- Meedia casting: Microsoft Edge üheks uueks vahendiks on võimalus selle brauseri ühendamine traadita displei või teleriga. Et Edge brauserist striimida sisu otse telerisse, EI OLE kaasaegsete telerite puhul aga mingit lisaseadet või kaablit vajagi; ei ole vaja Miracast või DLNA seadmeid ja ei ole vaja ka HDMI kaablit.

- Windows 10 seadme traadita ühendamine oma teleriga (üle Wi-Fi võrgu) - uue 'Cast to Device' funktsiooni abil. Sa võid sel teel vaadata ja kuulata oma kompuutris asuvaid videosid/filme/muusikat otse televiisori suuremal ekraanil.

- 'Windows 10 Fall Creators Update' versiooni uus "Continue on PC" funktsioon.

- Arvuti ühendamine televiisoriga (st kompuuter + TV) või siis teise monitoriga (arvuti + teine displei).

- Lauakompuutri, sülearvuti, tahvli või nutitelefoni traadita (juhtmevaba) ühendamine teleriga—üle WiFi võrgu.

 

* Ekraanist piltide (ekraanitõmmiste) tegemine ja ekraani mingist oblastist ekraanitõmmise tegemise uus meetod

* "Game Mode" ("Mängurežiim"): Suure "Windows 10 Creators Update" värskendusega lisandub ka uus "Game Mode" vahend ja täiustatakse ka 'Game bar' paneeli.

* Kaustas asuvate kõikide failide loetelu salvestamine või printimine.

* Mis on ARM protsessorid? | ARM protsessorid vs Inteli protsessorid. | Apple'i ARM arhitektuuril põhinev M1 protsessor (tegelikult terve kiipide komplekt) — Apple Silicon M1. | AMD vs INTEL'i töölaua protsessorid.

* Windows ja HOSTS fail: Kuidas HOSTS faili abil blokeerida ebameeldivaid ja kahjulikke veebsaite.

*** "Night Light" (Öörežiimi) sätted: Suure "Windows 10 Creators Update" värskendusega tuleb ka uus "Night Light" (Öörežiim) vahend, mis väldib terviseprobleeme ja silmade koormamist.

*** Windows 10 musta ekraani probleemid. Win 10 musta ekraani (Black Screen) probleemi lahendamise stsenaariumid.

* Kui Sa näed Settings äpis "Some settings are managed by your organization" teadet, mida sel juhul teha?

* Kuidas teha nii et programmid käivituksid automaatselt siis kui käivitatakse Windowsi süsteem? Programmide, failide ja kaustade lisamine nn 'Startup' kausta ja seda selleks et nad kävituksid automaatselt koos Windowsi startimisega. | Üleliigsete automaatselt startivate programmide väljalülitamine — seda süsteemi jõudluse tõstmiseks.

* Kui Windows unustab kausta vaate (Folder View) seaded, mida teha?

Lisa: Kuidas panna KÕIKIDELE kaustadele tagasi nende vaate (välimuse) vaikimisi seadistused

*** "This program is not responding" (või "Not Responding") veateade: See üsna sagedane sõnum ilmub ekraanile siis kui Sinu mingi programm või veebilehitseja (brauser) lakkab töötamast ning jääb nõ "rippuma" (hangub). Mis on sellise vea põhjused ja mida tuleks sel puhul teha?

* Mis on VPN (Virtual Private Network)? | Mõned head tasuta/tasulised VPN-teenused — 2019 / 2020. aasta seisuga. | VPN teenus ja Tor brauser. | Mida see veebibrauserite "Incognito" või "InPrivate" režiim tähendab? | (Privaatne ja anonüümne internetis surfamine!).

* UNIX / LINUX operatsioonisüsteemide terminali peamised käsud. | Kuidas sisestada spetsiaalseid sümboleid Linux'is? | Millist Linux'it endale valida? | (Natuke ka Linux failisüsteemidest.)

* Kuidas panna kaustale ikoon nii et seda ikooni kuvatakse igas süsteemis ja admekandjal (näiteks USB mälupulgas)?

* Ootamatult kadunud Internetiühenduse taastamine

* Explorer.exe protsessi puhas peatamine ja restartimine. | Millist draivi tähte kasutab Windows siis kui Sa installeerisid ta teise vabasse partitsiooni (multiboot arvutis)?

* Matemaatika valemite / võrrandite sisestamine (valemite / võrrandite sisestuspaneeli abil). Pluss Microsoft Mathematics Add-in'i kasutamine.

* Mis see hash (räsi) on?

* XPS Viewer ja mis see XPS formaat on?

* Pärast ekraani resolutsiooni muutmist paisatakse töölaua ikoonid segi - kuidas neid kiiresti ja lihtsalt tagasi saaks?

* Kuidas mõõta süsteemi buutimiseks (alglaadimiseks - boot time) kuluvat aega ja kuidas tuvastada aeglase buutimise põhjusi?

* Kui Sinu mingis programmis kuvatakse menüüde ja muude elementide keelt arusaamatult. Kui ilmub veateade: "Unicode systems are not currently not supported" ja 'non-Unicode programmide' jaoks ekraani (kuva) keele vahetamine...

*** Buutimine ehk alglaadimine otse vanasse "Windowsi käivitushaldurisse" (Windows Boot Manager'i) ja seejärel sealt "Käivitussätted" (Startup Settings) ekraani avamine. (Windows 8/8.1 ja Windows 10.)

* Kuidas saada tagasi alates Windows 7 operatsioonisüsteemist väljalülitatud Quick Launch Bar'i (Kiirkäivitusriba)?

*** Mis see Kali Linux on ja milleks ta vajalik on? | Kali Linux'i populaarsemad sissetungirünnete testimise ja häkkimise tööriistad (nii eetiliste kui ka "pahade" häkkerite jaoks). | Kali Linux'i installeerimine virtuaalmasinasse (VirtualBox'i näitel). | Kali Live USB mälupulga loomine — täielikud juhised.

* Mis see uus "Meet Now" ikoon on? | Videokoosoleku loomine ehk korraldamine. | Videokoosolekuga liitumine. | Kuidas seda "Meet Now" ikooni tegumiriba teavitusalalt eemaldada?

 

Lõpetuseks aga HEA UUDIS just Sulle (pilt) + evakueerumine (pilt)!

 

TEADUS ja muu oluline...:

*** Mis need superkontinendid (hiidmandrid) on? | Iidsed superkontinendid. | Võimalikud tulevaste superkontinentide tekkimise stsenaariumid. [Lisaks veel maakera struktuurist ehk Maa siseehitusest. Mandrite ehk kontinentide liikumisest (triivimisest). | Elu tekkimisest ja arengust Maal. | Jääaegadest. | Põnevatest väljasurnud loomadest (eelajaloolised loomad), sh ka dinosaurustest. | Suurtest väljasuremistest. | Eelajaloolistest (iidsetest) loomadest, kes on säilinud tänapäevani. | Millised loomad elavad Maal kõige kauem?]

*** UNIVERSUM / KOSMOS | Kui pisike see meie maakera võrreldes Universumi "hiiglastega" ikkagi on... | Kõige suuremad tähed Universumis. | Veel ka tähtede sünnist, nende tüüpidest ja surmast. | Lisaks ka supergigantidest, kääbustest, neutrontähtedest, mustadest aukudest ja kvasaritest. | Universumi algus (Universumi tekkimine). Universumi sünd ja "Suure Paugu" teooria. Muud Universumi tekkimise hüpoteesid (+ tsivilisatsioonide tüübid). | Tumeaine ja tumeenergia. | Universumi geomeetriline kuju, keskpunkt, suurus ja vanus. Kas Universum on lõplik või lõputu? | Galaktikad [pluss meie Linnutee galaktika (Milky Way)]. | Me teame veel väga vähe!

*** Mustad augud? | Mis need mustad augud tegelikult on ja kas me teame neist kõike? | [Lisaks: Kõige esimene reaalne pilt ülimassiivsest mustast august. | Kõige suurem must auk (kvasar), kõige kaugem must auk (kvasar), Maale kõige lähim must auk ja meie enda Linnutee (Piimatee) spiraalgalaktika keskel asuv ülimassiivne must auk.] | Mis on kvasar?

*** UNIVERSUMI suurimate ja väikseimate objektide suuruste võrdlus. | [Võrreldakse kõige tuntumaid suuremaid ja väikseimaid objekte ning kõike muud sellist... Universumi mõõtmed.]

* Meie päikesesüsteemi asteroidide vöö ja selle 42 suurimat asteroidi. | 'Lucy' missioon: NASA teekond Trooja asteroidide juurde. [Lisaks veel: Maa-lähedased asteroidid ja muud objektid. || Gaasihiiglase Jupiteri kaaslaste / kuude arv. || Jupiteri pooluste helendavad ja säravad aurorad ehk "virmalised". || Jupiteri 'Suur Punane Laik' (Great Red Spot) ehk suur keeristorm. || Mis on Jupiteri sees?]

* Planeet Jupiteri muutlikud tuuled näitavad 'Suure Punase Laigu' ('Great Red Spot') keeristormi suurenenud kiirust. [LISAKS: Mis on Jupiteri sees? .|. NASA kosmoseagentuuri Juno missioonist. .|. EUROPA (Jupiteri kuu) ja 'Clipper' kosmoseaparaat. .|. Jupiteri kaaslased (kuud) ja Jupiteri säravad aurorad ("virmalised").]

* Kohalik Galaktikarühm ehk Kohalik Rühm (Local Group).

* Kas teadlased on avastanud esimese planeedi väljaspool meie Linnutee galaktikat?

* Universumi simulatsioonid. | Galaktikate moodustumise detailne simuleerimine ja modelleerimine.

* Päikesepursked, mida kutsutakse päikeseloideteks või protuberantsideks. | (Päikese helenduvate gaasijugade tohutud pursked.)

* 'EK Draconis' nimeline täht paiskas välja tohutu koguse energiat ja laetud osakesi, mis olid palju võimsamad kui seda on kunagi varem meie enda päikesesüsteemis nähtud.

*** NASA 'Parker Solar Probe' päikesesond sisenes esimest korda ajaloos Päikese atmosfääri [Lisaks: Päikese struktuur (ehitus), atmosfäär, temperatuur ja suurus.]

*** Oluline sündmus, 'James Webb Space Telescope' (JWST) nimeline kosmoseteleskoop saadeti teele!

* Meie Päikese saatus...

* Virtuaalsed külaskäigud kosmosesse (tasuta VIRUP tarkvara)

* WWT—Universum, galaktikad... | WorldWide Telescope (Ülemaailmne Teleskoop). | 'AAS WorldWide Telescope', 'Google Earth' ja 'stellarium' tasuta tarkvarad.

*** Kosmoseturism (võidujooks on alanud...). | Kosmoseturismi alal on praegu suurimateks tegijateks järgmised kosmoseettevõtted ja iskud... | Reklaam, kunst jms otse kosmosesse. | Internet (TV) ja SpaceX'i ettevõtte Starlink satelliitsüsteem. | Kui palju satelliite tiirleb ümber Maa? | Kas sir Richard Branson, Jeff Bezos ja nende kaaslendajad on nüüd siis "päris" astronaudid (kosmonaudid)? Mis selle kosmose alampiiriks ehk alguseks ikkagi on? | Kui palju rakette on orbiidile kokku saadetud (2021. a. seisuga)? | Mis on suborbitaalse ja orbitaalse lennu vahe? Milliseid orbiite kasutatakse? | Maailma kosmodroomid.

* Mis on kvantarvuti? | Kvantarvutite tulevikust ja kes selle kvantarvutusega tegelevad.

* Uus hullumeelne veebitrend! Mis see NFT (Non-Fungible Token) on? | (Milliseid õigusi annab NFT omamine? Kes neid NFT-sid loovad ja pakuvad? Kuidas osta neid NFT-sid? Populaarsed NFT kauplemiskohad. Kuidas NFT-sid luuakse ja kuidas neid müüakse? Kas see NFT turg võib mullina lõhkeda? Mõned näited kõige kallimatest ja huvitavamatest NFT-dest.)

* Müstiline digitaalkunst: Digikunstnik Beeple'i ainulaadne NFT videoklipp nimega "CROSSROAD" – "stabiilne geenius" Trump kaotas. | (Digikunstnik Beeple'i 10 sekundilise MP4 videoklipi eest maksti tervelt 6,6 miljonit dollarit.)

* Suurbritannia kroonijuveelid. .|. Inglismaa valitsejate kuulsamad ja väärtuslikumad kroonid .|. Kuninglikud regaalid. .|. Kuulsamad teemandid. .|. Maailma kuulsaim ja väärtuslikuim verise minevikuga "Koh-i-Noor" teemant.

  • Lisaks veel ka teemantide päriolust, tekkimisest, kaevandamisest, koostisest jms... – link.

* Tartu ajaloolised fotod (lausa "eelajaloolised" pildid ja vanad fotod)

*** Vene-Ukraina sõda – videod, pildid ja kommentaarid...

 

MUU OLULINE...:

* Mis on 'Süvaveeb' (Deep Web)? Mis on 'Pime Veeb' / 'Pimeveeb' või 'Tumeveeb' (Dark Web / Dark Net / DarkNet)? || Sinule igapäevaselt nähtav ja ligipääsetav Internet ning Sulle nähtamatu ehk varjatud Internet. || Kuidas sinna Interneti "pimedale poolele" (Dark Web'i) ligi saada ja TOR võrk ning Tor brauser. || Mis on VPN (Virtual Private Network)? .|. Kuidas luua VPN ühendust? .|. Mõned head tasuta / tasulised VPN-teenused. .|. VPN teenus ja Tor brauser. .|. Mida see veebibrauserite "Incognito" või "InPrivate" režiim tähendab? || (Privaatne ja anonüümne internetis surfamine!)

* Mis on VPN (Virtual Private Network)? | Kuidas luua VPN ühendust? VPN juhend algajatele. | GLOBAALNE NUHKIMINE, VÕIKS TEADA! 5 Eyes, 9 Eyes ja 14 Eyes lepingud. Millised riigid nendesse kuuluvad? Kuidas seda VPN-teenust ja hiljem sellega seotud servereid valida? || Mõned head tasuta / tasulised VPN teenused — tarkvaralised VPN-id. | Riistvaralised VPN-id. | VPN teenus ja Tor brauser. (Privaatne ja anonüümne internetis surfamine!) | Mida see veebibrauserite "Incognito" või "InPrivate" režiim tähendab? Privaatne sirvimine.

* Bitcoin krüptorahast, aga ka krüptorahast (krüptovaluutast) üldiselt. | Bitcoin — mis see bitcoin (krüptoraha) ikkagi on? | Mis on blockchain (plokiahel) ehk blockchain-tehnoloogia? | Krüptovaluuta rahakott — kuidas seda luua ja seejärel kasutada? | Krüptoraha (virtuaalse valuuta) ostmine, müük ja vahetamine. | Mis saab bitcoinist tulevikus ja kas krüptovaluutasse on mõtet investeerida?

* Electrum Bitcoin rahakott (Electrum Bitcoin Wallet). | Electrum'i tarkvara installeerimine ja rahakoti loomine.

* Mida peab teadma uue teleri ostmisel. | Kuidas seda uut televiisorit välja valida (teleri ostuabi)? | Telerite resolutsioonidest jms... | Lisaks: 4K monitorid Sisseehitatud veebikaamerate, kõlarite ja mikrofonidega monitorid, mis sobivad väga hästi ka kaugtööks.

* Arvuti ühendamine televiisoriga (st kompuuter + TV) või siis teise monitoriga (st kompuuter + teine displei). | Mida meil selleks vaja läheb - I. osa. | (Peale selle ka ülevaade videokaartide, televiisorite ja muude meediaseadmete video sisend- ja väljundportidest, konnektoritest ning videokaablitest.)

* Kuidas ühendada oma televiisoriga traadita Bluetooth kõrvaklappe (või Bluetooth kõlareid). | Teleri ja Bluetooth seadmete omavahel paaritamine ehk sidumine. | [Lisaks: Mis on Bluetooth ja kuidas seda oma kompuutrisse (mitte telerisse) saada?] | Mis on Bluetooth ja kuidas seda oma kompuutrisse (mitte telerisse) saada?

* Lauakompuutri, sülearvuti, tahvli või nutitelefoni traadita (juhtmevaba) ühendamine teleriga—üle WiFi võrgu. Parimad meedia striimimise ehk meedia voogesituse seadmed.

* Windows 10 seadme traadita ühendamine oma teleriga (üle Wi-Fi võrgu) - uue 'Cast to Device' funktsiooni abil. Sa võid sel teel vaadata ja kuulata oma kompuutris asuvaid videosid/filme/muusikat otse televiisori suuremal ekraanil.

* Meedia casting: Microsoft Edge üheks uueks vahendiks on võimalus selle brauseri ühendamine traadita displei või teleriga. Et Edge brauserist striimida sisu otse telerisse, EI OLE kaasaegsete telerite puhul aga mingit lisaseadet või kaablit vajagi; ei ole vaja Miracast või DLNA seadmeid ja ei ole vaja ka HDMI kaablit.

* Kodulehe Internetti üleslaadimine (kodulehe majutus). | KUIDAS OMA KODULEHTE JA DOKUMENTE/FAILE INTERNETTI ÜLES LAADIDA?

* RSS ja RSS agregaatorid / lugejad

* iPad tahvelarvuti kasutusjuhend - I. osa ja SISUKORD | Apple firma uus iPad tahvelarvuti, tema esmane paigaldamine, kasutamine ja muud nõuanded.

* Mis see Kali Linux on ja milleks ta vajalik on? | Kali Linuxi populaarsemad sissetungirünnete testimise ja häkkimise tööriistad (nii eetiliste kui ka "pahade" häkkerite jaoks). | Kali Linuxi installeerimine virtuaalmasinasse (VirtualBox'i näitel) — täielik juhis. I. osa

* Kuidas oma Amazoni veebipoe kontot jäädavalt kustutada?

* Kuidas oma Microsofti kontolt mittevajalikke (vanu) seadmeid eemaldada. | PS! Sa saad oma MS kontoga seotud kõikidest seadmetest ka kiire ülevaate.

* Ransomware (lunavara), ohtlik ja kasvav trend! | Lunavara ehk väljapressimise pahavara (ransomware) – väga ohtlik ja kiiresti kasvav trend – TULEB TEADA!

* Mis need SSD kettad on? SSD ketaste erinevad tüübid. | (Eelista SSD kettaid tavaliste kõvaketaste asemel.) | TÄIENDATUD (uued ja märksa paremad tehnoloogiad) — PCI-Express (PCIe) ja M.2 põhised SSD kettad.

* MIS ON IP AADRESS? | MIS ON AVALIKUD JA PRIVAATSED IP AADRESSID? | MIS ON "SUBNET MASK", "GATEWAY" JA "DNS"? | TCP/IP PORDID. | MIS VAHE ON TCP JA UDP PORTIDEL?

* Staatiline IP aadress ja dünaamiline IP aadress. Saatilise IP aadressi reserveerimine / määramine...

* Windowsi install ja BIOS ning UEFI (EFI). | Kuidas seada kompuutri alglaadimise ehk buutimise seadet (boot device). | Kuidas teha kindlaks, et kas Sinu CD-ROM seade (või USB draiv) toetab alglaadimist või ta ei toeta seda ja et kas ta on ikka seatud esimeseks alglaadimise / buutimise seadmeks? | Mis on BIOS? Mis on UEFI ("EFI", "oofy" või "U effy") mehhanism ehk UEFI Firmware? | Kuidas valida oma BIOS/CMOS Setup'is alglaadimise seadmeks CD/DVD-ROM seadet või USB meediat?

* Windows Secure Boot ja UEFI. | Ülevaade BIOS / MBR alglaadimise ehk buutimise kogu protsessist. | Mis on BIOS (natuke vanemates- ja loomulikult üsna vanades kompuutrites)? | Mis on UEFI, mis asendab nüüd selle vana BIOS süsteemi? | Kui Sa tahad Windowsi (või mingi muu operatsioonisüsteemi) installeerida kaasaegsesse UEFI-põhisesse kompuutrisse USB mälupulga abil, siis pead veel üht-teist teadma!

* BitLocker vahend süsteemi kaitse. | TPM kiip / moodul ja mis on 'BitLocker Drive Encryption' vahend? | 'BitLocker Drive Encryption' vahendi sisselülitamine ja terve füüsilise kõvaketta (või SSD ketta) või siis eemaldatava ketta krüpteerimine.

* Mis on HDMI jagajad ehk jaoturid (HDMI splitters)? | Mis on HDMI lülitid (HDMI switches)? | Mis on kahesuunaline HDMI lüliti (Bi-Directional HDMI Switcher)? | HDMI jagajad vs HDMI lülitid: millal tuleks neid osta ja kasutada?

* Loe ka HDMI (High-definition multimedia interface) liidesest ja HDMI kaablite ÕIGEST ostmisest rohkem...

* Mis on IPv4 ja IPv6 protokollid?

* Mis on M.2 laienduspesa või liides või ühendus (M.2 Expansion slot) ja kuidas seda kasutada? | M.2 vs NVMe: mis vahe neil on kui juttu tuleb SSD ketastest?

* Mis on UPS seade ja kuidas seda osta? | Mis on UPS toiteallikas? | Kuidas õiget UPS'i ehk katkematut toiteallikat (puhvertoiteallikat) välja valida ja osta?

* Mälukaardid, nende erinevad tüübid ja spetsifikatsioonid. | SD kaartide ostmisest ja kasutamisest. | SD kaartide formateerimisest (vormindamisest).

* Mis see Raspberry Pi (Raspberry Pi 2, Raspberry Pi 3, Raspberry Pi 4 jne...) on? Raspberry Pi = "Raspberry Python". | Raspberry Pi seadmesse mingi operatsioonisüsteemi installeerimine. | Mõned pildid ja OLULISED selgitused sellest spetsiaalselt Raspberry Pi jaoks loodud 'Raspberry Pi OS' operatsioonisüsteemist. | UNIX / LINUX operatsioonisüsteemide terminali peamised käsud. | Kuidas sisestada spetsiaalseid sümboleid Linux'is? | Natuke ka Linux failisüsteemidest.

* Windowsi RUN ja CMD käsud. | Windows 7, Windows 8.0/8.1, Windows 10 ja Windows 11 operatsioonisüsteemide RUN ning Command Prompt (CMD) käsud. | RUN dialoogiakna, Command Prompt (CMD) konsooliakna käsuviipadele ja Search otsingukasti sisestatavad enamlevinud käsud. | Lisaks sellele ka mõned "Shell" käsud.

* BiTorrent (Torrent) | Torrent (BitTorrent) - P2P (peer-to-peer) failide vahetus ehk kuidas Internetist tasuta faile alla laadida. | Mis on BitTórrent («bitivoog»)? | Torrentite kasutamine. | Tasuta programmide, filmide, muusika, mängude jms kraami Internetist allalaadimine. | Parimad torrent saidid.

* Mis see WPS (WiFi Protected Setup) on?

* Turvalisus ja sõrmejäljelugejad. | Kuidas sõrmejäljelugejat ehk sõrmejäljeskannerit kasutada? | (Uus FIDO2 standard, uued autentimise meetodid ja Windows Hello.)

* Turvalisus ja füüsilised turvavõtmed. | Kuidas riistvaralist turvavõtit ehk turbevõtit (Security Key) kasutada - 'YubiKey 5 Series' turvavõtmete näitel? | (Uus FIDO2 standard, uued autentimise meetodid ja Windows Hello.)

* 'Port forwarding' (portide suunamine). Lisaks veel: NAT funktsioon | Staatiline IP aadress | Dünaamiline DNS teenus | Oma süsteemi avatud portide kontrollimine.

* USB 3.1 standard ja USB Type-C. | Windows 10 hakkab toetama ka USB 3.1 standardit. USB Type-C (USB-C) uut tüüpi füüsiline pistikuühendus. USB-C on seega standardliides nii andmete kui ka toite edastamiseks ühe kaabli kaudu. | Lisaks: USB 2.0 vs USB 3.0 standard. Uusim USB 3.2 spetsifikatsioon võib arvuti ostjatele segadust tekitada... | Uuendatud, sept. 2019: Augustis ilmus välja ka uus USB4 (USB 4) standard. | Lisa oma vanemale kompuutrile palju kiirem USB 3.0 tugi (või siis lisa oma uuemale juba USB 3.0 standardi toega kompuutrile rohkem USB 3.0 portisid). | USB pistikuühenduste tüübid (USB-ühendused) ja USB kaablite ostmisest.

* Kuidas paigaldada uut kõvaketast või SSD ketast oma kompuutrisse? | Kompuutri kõvaketta või SSD ketta väljavahetamine - uue ketta installeerimine. | Lisa 1: Mis on SMART tehnoloogia ja kuidas seda kõvaketta (HDD) või SSD ketta rikke ennustamiseks kasutada? | Lisa 2: Mis on "Surveillance" ("Videojälgimise") ja "NAS" kõvakettad?

* Mis see uus 5G standard on? | Mis vahe on 5G ja Wi-Fi traadita tehnoloogiatel? Mobiilsidevõrkude standardid.

* Mis vahe on 2,4 GHz ja 5 GHz traadita sagedusel (Frequency Band)?

* Uus ja mugav Windows Terminal. | Command Prompt, PowerShell, Azure Cloud Shell käsurea tööriistad ja Linux/WSL distributsioonid avatakse ühesainsas kaasaegses ning efektiivses vahekaartidega terminalirakenduses.

* WiFi võrgu standardid (Wi-Fi spetsifikatsioonid). | 802.11 traadita võrgu standardid ja Wi-Fi seadmed.

* Oma traadita võrgu turvalisuse testimine (audit) ja WiFi-võrkude ründamine / häkkimine (& selleks sobivad ja vajalikud WiFi adapterid / kaardid).

* Windowsi uus Hyper-V (Hyper Virtualization) vahend. | Hyper-V installeerimine ja esimese virtuaalmasina loomine (seda Kali Linuxi & Ubuntu näitel).

* Kuidas mappida (map) FTP draivi ehk kuidas luua FTP serveriga ühendus ja seda ilma igasuguse täiendava tarkvarata.

* Oracle VM VirtualBox® - kasutusjuhend. | Virtualiseerimine, virtuaalmasinad ja mis on Oracle VM VirtualBox® — selle installeerimine ja kasutamisjuhis.

* Virtuaalmasinate jaoks võrgutüübi valimine (VirtualBox'i tarkvaras). | (VirtualBox pakub virtuaalsete võrkude jaoks mitut tüüpi võrke ehk võrgurežiime.)

* Virtuaalse kõvaketta (VHD - Virtual Hard Disk) loomine ja sinna mingi muu operatsioonisüsteemi installeerimine.

* Võrgutöö ja koduvõrgu loomine...

* ÜKS hiir ja klaviatuur mitme arvuti jaoks - 'Synergy' tarkvara. | Mitme kompuutriga ÜHEAINSA hiire- ja klaviatuuri kasutamine. | PS! Juttu tuleb ka teisest taolisest ('Mouse without Borders') tarkvarast.

* Windows ja tahvelarvutid. | Windowsi tahvelarvutid, mis jooksutavad spetsiaalset Windows RT operatsioonisüsteemi. | [Surface Pro tahvel kui sülearvuti (& lauaarvuti) asendaja.]

* Surface tahvelarvutites (Windows RT) ja puuteekraanidel žestidega / viibetega ehk sõrmeotstega töötamine.

* 'Two Factor Authentication' (TFA, T-FA või 2FA): Mida tähendab Microsofti kasutajakonto turvakood (Security Code)?

* Ketta puhastamine ja formaatimine (vormindamine). | Käsud 'fdisk' ja 'format'. | Darik's Boot and Nuke ("DBAN") programm.

* Windows ja Java (JRE). | Java (JRE) ja TURVALISUS (Win XP, Vista, Windows 7, Windows 8 / 8.1, Windows 10 ja Windows 11).

* Windows ja ISO failid. | ISO failide põletamine CD või DVD-plaatidele (Win XP, Vista, Win 7, Win 8 / 8.1, Windows 10 ja Windows 11)

* 'Bootable Antivirus Rescue Disks' ehk siis buutimisvõimelised 'Rescue Disk' (või Rescue CD / Rescue System) päästeplaadid.

* 32-bit vs 64-bit Windows. | 32-bit (x86) ja 64-bit (x64) Windowsi versioonide erinevused ning eelised. | 32-bit (x86) Windows vs 64-bit (x64) Windows. | 32-bit programmid vs 64-bit programmid.

* Mis on 'Cloud Computing' ja pilveteenused? | Mis on 'Cloud Computing' (st pilvandmetöötlus, pilvarvutus, pilvetehnoloogia või pilvraalindus) ja pilveteenused? | Windows, pilvetehnoloogia ja Windows Azure.

 

MUU...:

* Tungiv soovitus! Treeni ennast Windowsi jaoks nii nagu seda "Windows 8 Treeninglaagris" tehti ja see sobib väga hästi ka tulevase Windows 10 jaoks.

* Intervjuu Jumalaga...

* Eesti-Vene õhulahing ja 'Windows WAR 2007' operatsioonisüsteem.

* Alati kasulik-Enesetapu Help Line...

* Riigikogu uus seadus (Tualett-Tugitool)

* Windows Vista is now freeware! Yes It's true, It's Freeware and It won't cost you anything.

* Füürer ja COVID-19. Füürer valib endale sekretäri...

* Füürer ja antivakserid...

 

 

Kui klikid siia, siis lisatakse antud veebileht Sinu 'Start Menu' laiendatud režiimiga täisekraanile - see on nn "Pinned shortcut" ehk "Pinned Site", mida saab kasutada ainult Vista, Win 7, Win 8 ja Internet Explorer 9 ning kõrgema veebibrauseri jooksutamisel - *info seal. Pärast siinsele pikale lingile klikkimist ilmub üks dialoogiaken, kus kliki nupule Add (pilt). Seejärel sulge selle toimingu peale ilmunud teine spetsiaalne brauseriaken, mine Win klahvi abil 'Start' ekraanile ja vaata selle lõpuosast järgi (pilt). Seejärel võid selle kiirkorralduse "pinnida" ka Windowsi töölaua kasutajaliidese tegumirea külge, teed antud kiirkorralduse plaadil paremklõpsu ja klikid all 'Pin to taskbar' ikoonile (pilt). Nüüd tehes sellel ikoonil paremklõpsu, võid tema hüpikmenüü kaudu käivitada nii antud veebilehe kui ka teisi selles menüüs pakutavaid veebilehti (pilt ...... ja....... pilt).

Uuendatud: Windows 8.1 versioonis pannakse see kiirkorraldus/otsetee aga Apps ekraanile (vahet pole).

 

MOBIILISÕBRALIK Windows 10 kodulehe & sisukorra MOBIILISÕBRALIK versioon: tahvelarvutitele ja nutitelefonidele!

 

Windows 7 - seal

 

Windows 8 - seal

 

Windows 8.1 (Windows Blue) - seal

 

Windows 8.1 Update 1 (Windows 8.1 GDR1) - seal

 

Windows 11 - seal

 

PS! Arvutiabi - Sisukord - seal

 

Tagasiside & kodulehest seal.

Etteotsa

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad Email'i, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress: