Windows 10—'Reset this PC' vahend - 2

Win 10 logo Windows 10 ja 'Reset this PC' vahend.

 

 

Arvuti värskendamine, lähtestamine ja taastamine. Probleemide puhul Windows 10 ümberinstalleerimine. Windows 10 ümberinstalleerimise käigus EI HOITA Sinu faile alles ja tehakse Windows 10 puhas installeerimine või Sinu kompuuter viiakse tagasi tehase algseadistusteni/originaalsäteteni.

 

 

 

 

Juba Windows 8 (Windows 8.1) omasid kahte uut 'Refresh your PC' ja 'Reset your PC' vahendit, mis lubasid operatsioonisüsteemi parandada või siis ümber installeerida nii et Sul ei läinudki vaja seda Win 8 / Win 8.1 installeerimis- või parandusplaati.

Ka Windows 10 puhul on seesama võimalus olemas, aga nüüd on need mõlemad vahendid Settings äpis ühendatud ja selle nimeks on Reset this PC. Seega kui Sinu Windows 10 süsteem hakkab tõsiselt streikima ja kui System Restore ning muud vahendid enam ei aita, siis võid kasutada Reset this PC funktsiooni. Sel juhul ei ole Sul seda Windows 10 installeerimise meediat ja tootevõtit vaja ning Sa ei pea oma kõvaketast formaatima (vormindama). Sa võid Reset this PC vahendit kasutada näiteks ka siis kui Sa tahad kõike otsast peale alustada ja teha Windows 10 täieliku ümberinstalleerimise (puhta installeerimise), aga näiteks ka enne oma kompuutri müümist.

Süsteemi suuremate probleemide korral proovi ikka esmalt vana ja head System Restore vahendit (juhis) ja kui see ei aita, siis kasuta seda Reset this PC funktsiooni.


Windows 10 puhul lubab süsteemi resettimine Sul valida kahe meetodi vahel:

* Windows 10 ümberinstalleerimise käigus hoitakse Sinu failid alles ja see on siis Windows 10 uuendamine/värskendamine ehk parandusinstall (sarnaselt Windows 8/8.1 versioonide 'Refresh your PC' funktsioonile) - sellest tuleb juttu teisel veebilehel.
* Windows 10 ümberinstalleerimise käigus ei hoita Sinu faile alles ja tehakse Windows 10 puhas installeerimine või Sinu kompuuter viiakse tagasi tehase algseadistusteni/originaalsäteteni (sarnaselt Windows 8/8.1 versioonide 'Reset your PC' funktsioonile) - sellest tulebki siin edaspidi juttu.Windows 10 operatsioonisüsteemi resettimine - 'Reset this PC':

1. Sa pead olema administraatori õigustega. Kõigepealt mine Settings äppi. Ava Start Menüü ja kliki seal Settings kiirkorraldusele - pilt. Seejärel vali Update & security (Värskendamine ja turvalisus) kategooria:

Seejärel vali Update & security (Värskendamine ja turvalisus) kategooria


2. Kliki vasemas paanis Recovery (Taastamine) alamkategooriale ja seejärel kliki paremal "Reset this PC" sektsioonis Get started nupule:

Get started
Märkus: Juhul kui Sa ei saa seda Settings äppi siin avada, siis vajuta Windowsi logoga Windowsi logoga + L (ehk siis Win+L) klahvikombinatsiooni, et jõuda süsteemi sisselogimise ekraani. Seejärel vajuta ja hoia Shift klahvi all ning kliki paremal allnurgas Power ikoonile ja vali ilmuvast menüüst Restart käsk - pilt .............ja............ pilt. Pärast kompuutri restarti vali algul Troubleshoot (pilt) ja seejärel Reset this PC (pilt).

Seejärel vali kas 'Keep my files' või siis 'Remove everything' Windows 10 ümberinstalleerimise meetod, esimese valimisest tuleb kohe siin ka juttu - pilt. Tehakse kompuutri restart ja tegutse edasi vastavalt ekraanijuhistele, midagi keerulist ei ole. (Antud juhul, et edasi minna, pead ka oma kasutajakonto parooli sisestama.)

Mitme Windowsi versiooniga multi-boot masina puhul ja ka siis kui Sa ei saa Windows 10 süsteemi sisse logida: Kui Sul on oma dualboot (multiboot) kompuutrisse peale Windows 10 installeeritud ka mingi muu Windowsi versioon, siis ilmub buutimisel puutetundlik 'Choose an operating system' ekraan. Sinna uude 'Choose an operating system' buutimise valiku ekraani on integreeritud ka Windowsi parandamise jms valiku võimalus. Kliki antud ekraani allosas asuvale 'Change defaults or choose other options' lingile - pilt. Selle peale ilmub 'Options' ekraan, kus kliki 'Choose other options' nupule - pilt.
Seejärel jõuad Sa Choose an option (Suvandi valimine) ekraani, kus kliki sellele samale eelpool mainitud Troubleshoot (Tõrkeotsing) ikoonile/plaadile. Edasi vali 'Reset this PC' ja seejärel kas 'Keep my files' või siis 'Remove everything' Windows 10 ümberinstalleerimise meetod. Tehakse kompuutri restart ja tegutse edasi vastavalt ekraanijuhistele, midagi keerulist ei ole. (Antud juhul, et edasi minna, pead ka oma kasutajakonto parooli sisestama.)

Kui Sa jooksutad peale Windows 10 ka mingi muu operatsioonisüsteemiga (näiteks Mac OS X või Linux) multi-boot masinat, siis ilmub buutimisel kas seesama 'Choose an operating system' ekraan või siis vana traditsioonilise buutimise menüüga ekraan. Kui ilmub see vanemat tüüpi buutimise ekraan, siis märgista seal noolklahviga Windows 10 ja vajuta F8 klahvi. Seejärel jõuad Sa esmalt uut tüüpi Startup Settings (Käivitussätted) ekraani. Nüüd vajuta seal "Startup Settings" ekraanis klahvi F10, järgmises ekraanis numbriklahvi 1 ja Sa jõuadki 'Choose an option' ekraani. Kliki seal 'Choose an option' ekraanis Troubleshoot ikoonile/plaadile. Edasi vali 'Reset this PC' ja seejärel kas 'Keep my files' või siis 'Remove everything' Windows 10 ümberinstalleerimise meetod. Tehakse kompuutri restart ja tegutse edasi vastavalt ekraanijuhistele, midagi keerulist ei ole. Antud juhul, et edasi minna, pead ka oma kasutajakonto parooli sisestama. [Linux tuleks pärast Windowsi installeerida. Seejärel on Windowsi ja Linux süsteemide vahel lihtne ümber lülituda: teed restardi, pärast seda ilmub buutimise menüü, kus liigu noolklahvidega vajaliku opsüsteemini ja vajuta ENTER. Näiteks OS X ja Windowsi vahel võid ka nii ümber lülituda, et hoiad restardi ajal Option (Alt) klahvi all, et seejärel soovitud opsüsteemi siseneda.]


Kui Sa ei saa seda süsteemi sisselogimise ekraani kätte või kui Sa ei saa ka üles buutida, siis kasuta Windows 10 installeerimise meediat või taastamise draivi, et resettida oma kompuutrit:

- valid pärast Windows 10 installeerimise meedialt buutimist esimeses 'Windows Setup' aknas keele-, aja, raha formaadid ja klaviatuuri paigtuse ning klikid Next - pilt;

- seejärel klikid 'Repair your computer' lingile - pilt;

- ilmub seesama 'Choose an option' ekraan, kus vali 'Troubleshoot' ikoon/plaat - pilt;

- edasi valid 'Reset this PC' - pilt ja seejärel kas 'Keep my files' või siis 'Remove everything' Windows 10 ümberinstalleerimise meetod - pilt.

- Tehakse kompuutri restart ja tegutse edasi vastavalt ekraanijuhistele, midagi keerulist ei ole. (Antud juhul, et edasi minna, pead ka oma kasutajakonto parooli sisestama.)


See Choose an option ekraani menüü ilmub nüüd automaatselt ka siis kui süsteem leiab mingi probleemi, mis vajab kohest parandamist. Näiteks on ta sel juhul väga kasulik kui Sa ei suuda isegi süsteemi siseneda või sisse logida (või kui tekivad buutimise probleemid). Antud 'Choose an option' menüü asub Windows Recovery Environment (WinRE) keskkonnas, st Windowsi eelses taastekeskkonas, mis sisaldab vajalikke süsteemifaile ja draivereid. Neid faile ja draivereid hoitakse Windowsi peainstallatsioonist eraldi, et nad kahjustada ei saaks.... Seega, kui Sinu süsteemiga on mingi tõsine probleem (näiteks Sa ei saa isegi Win 10 süsteemi siseneda), siis alustab Windows 10 automaatselt juba ise viga otsima ja üritab seda ka parandada. Kui ta ei suuda seda, siis pakutakse Sulle sedasama meile nüüd juba tuttava Choose an option ekraani sisenemise võimalust. 'Choose an option' ekraanis kliki jälle Troubleshoot (Tõrkeotsing) nupule ja tegutse edasi.

3. Seejärel näed Sa seda kõige olulisemat Choose an option (Suvandi valimine) akent ja siin siis saadki valida ühe kahest meetodist:

a. Keep my files: Selle valides tehakse Windows 10 ümberinstalleerimine ja Sinu enda kõik failid hoitakse alles. Ka kõik Sinu personaalsed seadistused (sätted) jäävad puutumata, näiteks nagu Sinu kasutajakonto pilt, Lock Screen pilt/seaded, Windowsi töölaua taustapilt jne. Kuid Windows 10 enda seadistused viiakse tagasi tema vaikimisi säteteni, st sellisteni, mis on ka kohe pärast tema installeerimist (kompuutri nimi ja kasutajakontod jäävad aga seejuures puutumata). Ka eemaldatakse kõik Sinu enda poolt installeeritud standardsed töölaua rakendused ja ka need äpid, mis Sa ise Store poest alla laadisid; Windows 10 enda sisseehitatud äpid jäetakse loomulikult alles. Eemaldatakse ka kõik Sinu poolt installeeritud draiverid ja kõik need äpid/rakendused, mis olid antud kompuutri tootja poolt installeeritud. (Seda juhul kui Sa ostsid Windows 10 kompuutri, kuhu selle tootja oli omalt poolt midagi juurde installeerinud. Sel juhul installeeritakse need nüüd ümber.) Installeeritud Windows Update värskendused eemaldatakse ja seega tuleb Sul need kohe pärast ümberinstalli uuesti alla laadida ning installeerida. See on siis Windows 10 uuendamine/värskendamine ehk parandusinstall (sarnaselt Windows 8/8.1 versioonide 'Refresh your PC' funktsioonile). Seda meetodit kasuta siis kui Sa tahad enda faile ja personaalsedi sätteid alles hoida - sellest tuleb juttu teisel veebilehel.

b. Remove everything: Selle valides tehakse Windows 10 ümberinstalleerimine ja Sinu enda kõik failid eemaldatakse. Eemaldatakse ka kõik Sinu enda poolt installeeritud standardsed töölaua rakendused ja ka need äpid, mis Sa ise Store poest alla laadisid; Windows 10 enda sisseehitatud äpid jäetakse loomulikult alles. Eemaldatakse kõik Sinu poolt installeeritud draiverid. Tühistatakse ka kõik sätetes (seadistustes) tehtud muudatused. Windows 10 sätted viiakse seega tagasi tema vaikimisi säteteni, st sellisteni, mis on ka kohe pärast tema installeerimist. Eemaldatakse ka kõik need äpid/rakendused, mis olid antud kompuutri tootja poolt installeeritud. (Seda juhul kui Sa ostsid Windows 10 kompuutri, kuhu selle tootja oli omalt poolt midagi installeerinud. Sel juhul installeeritakse need nüüd ümber.) Installeeritud Windows Update värskendused eemaldatakse ja seega tuleb Sul need kohe pärast ümberinstalli uuesti alla laadida ning installeerida. Ühesõnaga tehakse Windows 10 puhas installeerimine või Sinu kompuuter viiakse tagasi tehase algseadistusteni/originaalsäteteni (sarnaselt Windows 8/8.1 versioonide 'Reset your PC' funktsioonile). Sel juhul ei ole Sul seda Windows 10 installeerimise meediat ja tootevõtit vaja ning Sa ei pea oma kõvaketast formaatima (vormindama).

'Remove everything' meetodi puhul tuleks võimaluse korral, enne selle alustamist, viia kõik enda olulised failid mingile välisele meediale (väline USB kõvaketas, suuremamahuline USB mälupulk või DVD-plaadid). Üldiselt süsteemi tõsiste probleemide puhul olekski mõtekam just seda funktsiooni kasutada. Antud Windows 10 värskendamise meetodist tulebki siin edaspidi juttu ja me valime alltoodud dialoogiaknas selle "Remove everything" funktsiooni.

Antud näites klikime siis sellele alumisele 'Remove everything' nupule:

Antud näites klikime siis sellele alumisele 'Remove everything' nupule
Märkus: Järgmised kolm akent võivad Sulle ka mitte ilmuda:

* Mõne kompuutri puhul võid selles "Choose an option" aknas näha veel ka kolmandat 'Restore factory settings' funktsiooni. See sarnaneb 'Remove everything' funktsioonile, aga juhul kui Sinu kompuuter ei tulnud koos Windows 10-ga, siis viiakse Sind tagasi Windows 8 või 8.1 opsüsteemini. Sa kaotad kõik oma programmid, failid ja seadistused, aga need programmid, mis tulid koos Sinu kompuutriga, jäävad alles - pilt.

* Juhul kui Sa resetid oma kompuutri selle kuu sees, mil Sa uuendasid oma Win 7 või Win 8 süsteemi Windows 10 versioonini, siis pärast resettimist, Sa ei saa enam oma eelmise Windowsini tagasi pöörata. Teatavasti saab pärast Win 10 süsteemile üleminekut oma varasema Windowsini tagasi pöörata 30 päeva jooksul. Ja sel juhul näed ka sellist hoiatust - võta teadmiseks ja kliki Next - pilt.

!!! Märkus: 02. augustil ilmuva järgmise suure Windows 10 'Anniversary Update' värskendusega lühendatakse seda tagasikerimise aega 10 päevani - pilt ...........ja............. pilt.
4. Antud meetodi ("Remove everything") valimisel pakutakse lisaks veel kahte võimalust:

* "Just remove my files" - sellega tehakse Windows 10 puhas install või kompuutri tehase algseadusteni viimine palju kiiremini ja seda kasuta siis kui Sa ei kavatse oma kompuutrit ära müüa.

* "Remove files and clean the drive" - sel puhul pühitakse Sinu kõvaketas täiesti puhtaks ja TAVAKASUTAJA ei saa hiljem Sinu andmeid taastada. Antud parameetri valimisel ei tehta mitte tavalist kõvaketta formaatimist (puhastamist) vaid selle asemel kirjutatakse ketta kõik sektorid juhuslike mustritega üle. Antud protsess sarnaneb format.exe c:\ /P:0 käsule. Sel juhul, isegi kui keegi eemaldab kompuutrist kõvaketta, on selle andmeid ilma spetsiaalse riistvarata väga raske taastada. Pealegi vajab see teadmisi ja antud seadmed on väga kallid. See "Remove files and clean the drive" protsess võtab palju aega (tunde). Juhul kui Sinu ketas oli BitLocker vahendiga krüptitud, siis tehakse aga kiire formaatimine ja kõik Sinu andmed kustutatakse jäädavalt. Seda "Remove files and clean the drive" funktsiooni kasuta siis kui Sa kavatsed oma Windows 10 kompuutri kas prügimäele saata või siis kellelegi edasi müüa.

Meie aga valime siin ülemise 'Just remove my files' funktsiooni:

Meie aga valime siin ülemise 'Just remove my files' funktsiooni


5. Kliki nupule Reset ja seejärel tehakse kompuutri restart:

Kliki nupule Reset ja seejärel tehakse kompuutri restart


6. Pärast restarti valmistatakse ette... - pilt.

7. Käib resettimine:

Käib resettimine


8. Pärast resettimise lõpetamist kliki nupule 'Continue':

Pärast resettimise lõpetamist kliki nupule 'Continue'


9. Seejärel tehakse kompuutri restart ja Sa jõuad juba tuttavasse, aga tsipa teistmoodi Windows 10 uuendamise/värskendamise installeerimise ekraani:

Windows 10 uuendamise/värskendamise installeerimise ekraan


10. Tehakse uus restart ja Sa jõuad tagsi siia Windows 10 installeerimise ekraani:

Windows 10 uuendamise/värskendamise installeerimise ekraan - 2


11. Tehakse järjekordne restart ja Sa vali nüüd riik/regioon, ekraanikeel/kuvakeel (App language), klaviatuuri paigutus (Keyboard layout) ning ajatsoon (Time zone). Kui valmis, siis kliki nupule Next (pilt allpool).

Märkus: Riigiks/regiooniks võid siin valida Eesti (Estonia), aga kuvakeeleks siis endale sobiv keel (inglise või eesti või mingi muu). Klaviatuuri paigutuseks vali "Estonian" ja ajatsooniks "(UTC+02:00) Helsinki, Kyiv, Riga, Sofia, Tallinn, Vilnius". Neid kõiki võid hiljem juba Windows 10 süsteemi sees töötades ka muuta (Settings äpi ja Control Panel akna kaudu). Näiteks, kui Sa tahad hiljem ka Cortana digitaalset assistenti kasutada, siis pead riigiks/regiooniks valima "United States", süsteemi kuvakeeleks "English (United States)" ja kõnekeeleks "English (United States)".  Kui Sa valid siin kuvakeeleks näiteks "English (United States)", siis pead Win 10 installeerimise lõpetades muutma ka kuupäeva, kellaaja ja numbrite kuvamise formaate (valid nende jaoks eesti formaadid) - sellest siin lõpus.

Kui valmis, siis kliki nupule Next


12. Kliki nupule "Accept" - pilt.


Märkus: Juhul kui Sa omad traadita võrguadapterit, siis pakutakse Sulle nüüd antud traadita võrguga ühenduse loomise võimalust: ilmub kaks ekraani, kus valid loetelust oma traadita võrgu ja sisestad selle parooli ning klikid Next.


13. Järgmisena on Sul jälle kaks valikut:

* Kui Sa tahad kohe siinsamas oma privaatsuse sätteid muuta (st välja lülitada), siis kliki siin vasemal sellele 'Customize settings' lingile. Kuid Sa võid seda hiljem Win 10 süsteemis ka palju täpsemalt ja teadlikumalt teha (Start -> Settings - > Privacy all) - juhis.

* Meie aga klikime siin sellele 'Use Express settings' nupule, et aega kokku hoida ja et hiljem neid illusoorseid privaatsuse sätteid korrigeerida - pilt.


14. Seejärel kontrollitakse Sinu internetiühenduse olemasolu ("Just a moment..." ekraan), antud juhise puhul see puudub.

15. Seejärel võivad Sulle ilmuda erinevad ekraanid:

* Kui internetiühendus on olemas, siis juhul Sa installeerid Windows 10 Pro (või Education või Enterprise) versiooni, siis kliki siin “Who owns this PC?” ekraanis "I own it" nupule ja seejärel "Next" nupule - pilt. Sinul võib see ekraan olla ka eestikeelsete kirjadega (tulevikus näeme kõiki ekraane kas ainult hiina ja/või araabia kirjadega) - pilt. Seejärel sisesta oma Microsofti kasutajakonto (email aadress & parool) ja kliki nupule "Sign in", et alustada süsteemi sisselogimist. (Märkus: Kui Sa ei taha kohe seda Microsofti kasutajakontot luua vaid luua selle asemel hoopis lokaalse konto, siis kliki siin "Make it yours" ekraanis all vasemal "Skip this step" lingile.) - pilt. Juhul kui Sa kasutasid eelmises ekraanis Microsofti kontot ja kui Sa olid seda kontot juba ka varem kasutanud, siis pead sisestama Sulle saadetava turvakoodi. Ilmub Kaheetapiliseks Autentimise (Two-Step Verification) või Kahefaktoriliseks Autentimise (Two Factor Authentication) esimene ekraan. Vali siin ülemisest rippmenüüst turbekoodi / turvakoodi Sinule saatmise meetod (näiteks kas helistamise- või siis e-maili teel) - pilt. Kui valisid turbekoodi saamise meetodik SMS saamise, siis sisesta alumisse tekstikasti oma mobla või nutitelefoni numbri viimased neli numbrit ja kliki seejärel Next - pilt. Seejärel lõpeta see Kahefaktoriliseks Autentimine. Pärast seda näed jälle mitut kirjadega animeerivaid ekraane, kus Sa ei pea midagi tegema: "Updates have completed", "Now we'll set up your applications", "This won't take long", "Taking care of a few things", "Just a few more tweaks" ja võib olla ka "It's taking a bit longer than usual, but it should be ready soon" kirjadega ekraane. Seejärel näed "Let's start" kirjaga musta ekraani ja Sa jõuadki pärast seda Windows 10 vaikimisi töölauale.

* Juhul kui Sul Windows 10 puhta installeerimise ajal puudub internetiühendus (või kui Sa valisid lokaalse konto loomise variandi), siis pakutakse Sulle nüüd adminõigustega lokaalse kasutajakonto loomist ja Sa maandud installi lõppedes selle konto alla.Märkus: Mida see “Who owns this PC?” ekraan tegelikult tähendab (pilt)? Kui Sa installeerid Windows 10 Professional (Windows 10 Pro) versiooni, siis küsitakse tema esmakordsel installeerimisel seda et kes on antud kompuutri omanik. Antud küsimus ilmub ka Windows 10 Education ja Enterprise väljalasete esmakordsel installeerimisel. Sinu vastusest sõltub see et kas Sinu kompuuter ühendatakse domeeniga või seda ei tehta. Domeeniga ühendamisel pakutakse kahte varianti: kas ühinemine Azure AD (Active Directory) domeeniga, mida hallatakse Microsofti serverite poolt või siis traditsioonilise Windowsi domeeniga, mida haldavad Sinu organisatsiooni/ettevõtte serverid. (Domeen lubab organisatsioonil tsentraalselt juhtida Sinu kompuutrite sätteid ja neid ka ressurssidega varustada.)

Kui Sinu kompuuter on osa Sinu organisatsioonist, mis pakub ka domeeni, siis vali antud ekraanis “My organization” parameeter ja Sa võid installi käigus ühineda otse domeeniga. Kui Sa ei kuulu organisatsiooni, siis vali antud ekraanis “I own it” parameeter ja sellega luuakse tavaline Windowsi kasutajakonto.

Kui Sa valisid “Who owns this PC?” ekraanis aga “My organization” nupu, siis pead ühinema domeeniga, et Win 10 installeerimist jätkata. Sulle pakutakse kahte valikut: Azure AD või siis domeeniga ühinemise võimalust - pilt. Kui Sa ei taha Win 10 installi ajal kohe domeeniga ühineda, siis vali “Who owns this PC?” ekraanis ikkagi see “I own it” nupp, sest Sa võid domeeniga ka hiljem ühineda - Windows 10 sees ja tema Settings äpi kaudu ning see pole üldsegi keeruline - kuigi Sind hoiatatakse ses suhtes antud “Who owns this PC?” ekraanis: Ava pärast Windows 10 installi see Settings äpp, vali System kategooria ja selle About alamkategooria (st Settings -> System -> About) ning seejärel näed Sa paremal Join a domain ja Join Azure AD nuppusid - vali neist üks.... Kuid selle hilisema domeeniga ühinemise puhul tekib ikkagi üks probleem, nimelt Sinu kasutajakonto failisid ja sätteid ei migreerita domeeni profiiliga. Sa võid hiljem ka domeenist lahkuda, aga Sinu faile ja sätteid ei migreerita Sinu uude lokaalsesse kasutajakontosse. On küll võimalik oma faile ja sätteid edasi ning tagasi siirdada, aga see on aeganõudev protsess. Seepärast kuvataksegi selles “Who owns this PC?” ekraanis seda “This choice is important, and it isn't easy to switch later.” hoiatust. Seega, juhul kui Sa tahad domeeniga ühineda, siis tee seda kohe Win 10 installeerimise käigus ja vali esmalt see “My organization” parameeter/nupp.
Antud juhise puhul internetiühendus puudus (kasutaja lülitas selle eelnevalt välja) ja seepärast pakutaksegi nüüd selle lokaalse konto loomist. Sisesta siin kõige ülemisse tekstikasti selle isiku nimi, kes seda kompuutrit ka reaalselt kasutama hakkab (seega tavaliselt iseenda nime) - Sa võid siia tippida ka suvalise nime.
Sa võid soovi korral sisselogimiseks ka parooli luua. Sisesta see parool mõlematesse "Enter password" kui ka "Re-enter password" lahtritesse. Sel juhul pead ka kõige alumisse "Password hint" tekstilahtrisse sisestama mingi vihje (juhuks kui unustad tulevikus oma parooli). Kui valmis, siis kliki nupule Next. (Sa saad hiljem igal ajal 'Settings' äpis neid paroole luua ja muuta ning soovi korral ka Microsofti kasutajakonto alla ümber lülituda.)

Kui valmis, siis kliki nupule Next.


16. Seejärel näed mitut kirjadega animeerivaid ekraani, kus Sa ei pea midagi tegema, näiteks sellist:

Seejärel näed mitut kirjadega animeerivaid ekraani, kus Sa ei pea midagi tegema, näiteks sellist


17. Ja Sa jõuadki Windows 10 vaikimisi töölauale (antud juhul siis adminõigustega lokaalse kasutajakonto alla). Nagu näha, siis installi ajal puudus tõesti see internetiühendus; all paremal on internetiühenduse ikoonil ühenduse puudumist tähistav punane pealisikoonike:

Ja Sa jõuadki Windows 10 vaikimisi töölauale (antud juhul siis adminõigustega lokaalse kasutajakonto alla).


Kasutaja avas siin ka Start Menüü, mis hõivab väiksema resolutsiooniga ekraanide puhul laiuti suure osa ekraanipinnast, aga Sa võid ta paremast servast ka kitsamaks lohistada. Kohe ilmus ekraani paremasse serva ka "Networks" paneel, kus kliki kas Yes või siis No nupule. Juhul kui Sul on ka koduvõrk olemas, siis võid siin nupule "Yes" klikkida:

Kasutaja avas siin ka Start Menüü, mis hõivab väiksema resolutsiooniga ekraanide puhul laiuti suure osa ekraanipinnast...


Kui internetiühendus on taastatud, siis võid soovi korral ka Microsofti kasutajakonto alla ümber lülituda. Klikid näiteks Stardimenüüs vasemal ülal enda kasutajakonto nimele ja valid ilmuvast rippmenüüst 'Change account settings' käsule:

Change account settings


Seejärel klikid paremal 'Sign in with a Microsoft account instead' lingile ja tegutsed edasi - juhis.

Seejärel klikid paremal 'Sign in with a Microsoft account instead' lingile ja tegutsed edasi...Kuupäeva, kellaaja ja numbrite kuvamise formaatide muutmine:

Kui Sa valisid Win 10 installeerimise käigus kuvakeeleks näiteks "English (United States)", siis pead installeerimise lõpetades muutma ka kuupäeva, kellaaja ja numbrite kuvamise formaate (valid nende jaoks eesti formaadid). Tee järgmist:

* Kliki all tegumirea paremas otsas kellaaja/kuupäeva nupule ja seejärel kliki 'Date and time settings' lingile:

Kliki all tegumirea paremas otsas kellaaja/kuupäeva nupule ja seejärel kliki 'Date and time settings' lingile* Kliki paremal 'Additional date, time, & regional settings' lingile - pilt.

* Ilmub see vana standardne Control Panel (Juhtpaneel) aken, kus kliki 'Change date, time, or number formats' lingile - pilt.

* Veendu, et lahti oleks "Formats" vaheleht (tab), vali ülevalt rippmenüüst 'Estonian (Estonia)' formaat ja kliki all OK - pilt.Lae nüüd alla ka kõik värskendused: Seda saad teha Settings äpis (Settings -> Update & Security -> Windows Update). Windows 10 puhul on see hea, et nüüd saad need puuduvad värskendused korraga kätte (kumulatiivsete värskendustena). Sa ei pea neid ümberinstallimise käigus eemaldatud värskendusi mitu korda järjest alla laadima:

Settings -> Update & Security -> Windows UpdateLisa:

Probleemide puhul Windows 10 uuendamine/värskendamine ehk parandusinstall. Windows 10 ümberinstalleerimisel SÄILITATAKSE kõik Sinu failid ja personaalsed sätted.

Windows 10 puhas install (clean install). Windows 10 buutiva installeerimismeedia (DVD plaadi või USB mälupulga) loomine ja seejärel Win 10 nullist installeerimine.

Windows 10 probleemide lahendamine. 'Choose an option' ja 'Advanced options' ekraanid ja nende menüüde funktsioonid ning võimalused.


!!! Windows 10 puhas install 'Refresh Windows Tool' instrumendi abil (on võimalus ka oma isiklikud failid alles jätta). Antud tööriista kasutamisel ei pea Sa Windows 10 puhtaks installiks eelnevalt looma mingit Win 10 installeerimise meediat vaid Sa alustad Windows 10 puhast installeerimist otse oma jooksva süsteemi seest.

Koos uue suure "Windows 10 Creators Update" värskendusega tuleb kaasa ka uus 'Windows Defender Scurity Center' äpp, mille kasutajaliidese kaudu võid käivitada samuti täiesti uut tüüpi 'Refresh start' vahendi.

Windows 10 puhta ümberinstalleerimise ("reset install") uuendatud protsess ja seda alates 2017. a. kevadest, pärast 'Windows 10 Creators Update' väljailmumist: pildigalerii


Etteotsa

 
< Tagasi Windows 10 pealehele ja sisukorda

 

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Us .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Me .|. .|. .|. .|. .|. .|. Site Map .|. .|. .|. .|. .|. .|. POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik 2015 (16/17/18)