Windows 10—'Reset this PC' vahend - 1

Win 10 logo Windows 10 ja 'Reset this PC' vahend.

 

Arvuti värskendamine, lähtestamine ja taastamine. Probleemide puhul Windows 10 uuendamine/värskendamine ehk parandusinstall. Windows 10 ümberinstalleerimisel SÄILITATAKSE kõik Sinu personaalsed failid ja sätted.

 

 

 

Juba Windows 8 (Windows 8.1) omasid kahte uut "Refresh your PC" ja "Reset your PC" vahendit, mis lubasid operatsioonisüsteemi parandada või siis ümber installeerida nii et Sul ei läinudki vaja seda Win 8 / Win 8.1 installeerimis- või parandusplaati.

Ka Windows 10 puhul on seesama võimalus olemas, aga nüüd on need mõlemad vahendid Settings äpis ühendatud ja selle nimeks on Reset this PC. Seega kui Sinu Windows 10 süsteem hakkab tõsiselt streikima ja kui System Restore ning muud vahendid enam ei aita, siis võid kasutada Reset this PC funktsiooni.
Sel juhul ei ole Sul seda Windows 10 installeerimise meediat ja tootevõtit vaja ning Sa ei pea oma kõvaketast formaatima (vormindama). Sa võid Reset this PC vahendit kasutada näiteks ka siis kui Sa tahad kõike otsast peale alustada ja teha Windows 10 täieliku ümberinstalleerimise (puhta installeerimise), aga näiteks ka enne oma kompuutri müümist.

Süsteemi suuremate probleemide korral proovi ikka esmalt vana ja head System Restore vahendit (juhis) ja kui see ei aita, siis kasuta seda Reset this PC funktsiooni.


Windows 10 puhul lubab süsteemi resettimine Sul valida kahe meetodi vahel:

* Windows 10 ümberinstalleerimise käigus hoitakse Sinu personaalsed failid ja sätted alles, aga eemaldatakse Sinu äpid/programmid ning taastatakse Windows 10 enda vaikimisi sätted/seadistused. See on siis Windows 10 uuendamine/värskendamine ehk parandusinstall (sarnaselt Windows 8/8.1 versioonide 'Refresh your PC' funktsioonile) - sellest tulebki siin edaspidi juttu.

* Windows 10 ümberinstalleerimise käigus ei hoita Sinu faile alles ja tehakse Windows 10 puhas installeerimine või Sinu kompuuter viiakse tagasi tehase algseadistusteni/originaalsäteteni (sarnaselt Windows 8/8.1 versioonide 'Reset your PC' funktsioonile) - sellest tuleb juttu teisel veebilehel.Windows 10 operatsioonisüsteemi resettimine - 'Reset this PC':

1. Sa pead olema administraatori õigustega. Kõigepealt mine Settings äppi. Ava Start Menüü ja kliki seal Settings kiirkorraldusele - pilt. Seejärel vali Update & security (Värskendamine ja turvalisus) kategooria:

Seejärel vali Update & security kategooria


2. Kliki vasemas paanis Recovery (Taastamine) alamkategooriale ja seejärel kliki paremal "Reset this PC" sektsioonis Get started nupule:

Get started
Märkus: Juhul kui Sa ei saa seda Settings äppi siin avada, siis vajuta Windowsi logoga Windowsi logoga + L (ehk siis Win+L) klahvikombinatsiooni, et jõuda süsteemi sisselogimise ekraani. Seejärel vajuta ja hoia Shift klahvi all ning kliki paremal allnurgas Power ikoonile ja vali ilmuvast menüüst Restart käsk - pilt .................ja................ pilt. Pärast kompuutri restarti vali algul Troubleshoot (pilt) ja seejärel Reset this PC (pilt).

Seejärel vali kas 'Keep my files' või siis 'Remove everything' Windows 10 ümberinstalleerimise meetod, esimese valimisest tuleb kohe siin ka juttu - pilt. Tehakse kompuutri restart ja tegutse edasi vastavalt ekraanijuhistele, midagi keerulist ei ole. (Antud juhul, et edasi minna, pead ka oma kasutajakonto parooli sisestama.)

Mitme Windowsi versiooniga multi-boot masina puhul ja ka siis kui Sa ei saa Windows 10 süsteemi sisse logida: Kui Sul on oma dualboot (multiboot) kompuutrisse peale Windows 10 installeeritud ka mingi muu Windowsi versioon, siis ilmub buutimisel puutetundlik 'Choose an operating system' ekraan. Sinna uude 'Choose an operating system' buutimise valiku ekraani on integreeritud ka Windowsi parandamise jms valiku võimalus. Kliki antud ekraani allosas asuvale 'Change defaults or choose other options' lingile - pilt. Selle peale ilmub 'Options' ekraan, kus kliki 'Choose other options' nupule - pilt. Seejärel jõuad Sa Choose an option (Suvandi valimine) ekraani, kus kliki sellele samale eelpool mainitud Troubleshoot (Tõrkeotsing) ikoonile/plaadile. Edasi vali 'Reset this PC' ja seejärel kas 'Keep my files' või siis 'Remove everything' Windows 10 ümberinstalleerimise meetod. Tehakse kompuutri restart ja tegutse edasi vastavalt ekraanijuhistele, midagi keerulist ei ole. (Antud juhul, et edasi minna, pead ka oma kasutajakonto parooli sisestama.)

Kui Sa jooksutad peale Windows 10 ka mingi muu operatsioonisüsteemiga (näiteks Mac OS X või Linux) multi-boot masinat, siis ilmub buutimisel kas seesama 'Choose an operating system' ekraan või siis vana traditsioonilise buutimise menüüga ekraan. Kui ilmub see vanemat tüüpi buutimise ekraan, siis märgista seal noolklahviga Windows 10 ja vajuta F8 klahvi. Seejärel jõuad Sa esmalt uut tüüpi Startup Settings (Käivitussätted) ekraani. Nüüd vajuta seal "Startup Settings" ekraanis klahvi F10, järgmises ekraanis numbriklahvi 1 ja Sa jõuadki 'Choose an option' ekraani. Kliki seal 'Choose an option' ekraanis Troubleshoot ikoonile/plaadile. Edasi vali 'Reset this PC' ja seejärel kas 'Keep my files' või siis 'Remove everything' Windows 10 ümberinstalleerimise meetod. Tehakse kompuutri restart ja tegutse edasi vastavalt ekraanijuhistele, midagi keerulist ei ole. Antud juhul, et edasi minna, pead ka oma kasutajakonto parooli sisestama. [Linux tuleks pärast Windowsi installeerida. Seejärel on Windowsi ja Linux süsteemide vahel lihtne ümber lülituda: teed restardi, pärast seda ilmub buutimise menüü, kus liigu noolklahvidega vajaliku opsüsteemini ja vajuta ENTER. Näiteks OS X ja Windowsi vahel võid ka nii ümber lülituda, et hoiad restardi ajal Option (Alt) klahvi all, et seejärel soovitud opsüsteemi siseneda.]

Kui Sa ei saa seda süsteemi sisselogimise ekraani kätte või kui Sa ei saa ka üles buutida, siis kasuta Windows 10 installeerimise meediat või taastamise draivi, et resettida oma kompuutrit: valid pärast Windows 10 installeerimise meedialt buutimist esimeses 'Windows Setup' aknas keele-, aja, raha formaadid ja klaviatuuri paigtuse ning klikid Next - pilt; seejärel klikid 'Repair your computer' lingile - pilt; ilmub seesama 'Choose an option' ekraan, kus vali 'Troubleshoot' ikoon/plaat - pilt; edasi vali 'Reset this PC' - pilt ja seejärel kas 'Keep my files' või siis 'Remove everything' Windows 10 ümberinstalleerimise meetod - pilt. Tehakse kompuutri restart ja tegutse edasi vastavalt ekraanijuhistele, midagi keerulist ei ole. (Antud juhul, et edasi minna, pead ka oma kasutajakonto parooli sisestama.)

See Choose an option ekraani menüü ilmub nüüd automaatselt ka siis kui süsteem leiab mingi probleemi, mis vajab kohest parandamist. Näiteks on ta sel juhul väga kasulik kui Sa ei suuda isegi süsteemi siseneda või sisse logida (või kui tekivad buutimise probleemid). Antud 'Choose an option' menüü asub Windows Recovery Environment (WinRE) keskkonnas, st Windowsi eelses taastekeskkonas, mis sisaldab vajalikke süsteemifaile ja draivereid. Neid faile ja draivereid hoitakse Windowsi peainstallatsioonist eraldi, et nad kahjustada ei saaks.... Seega, kui Sinu süsteemiga on mingi tõsine probleem (näiteks Sa ei saa isegi Win 10 süsteemi siseneda), siis alustab Windows 10 automaatselt juba ise viga otsima ja üritab seda ka parandada. Kui ta ei suuda seda, siis pakutakse Sulle sedasama meile nüüd juba tuttava Choose an option ekraani sisenemise võimalust. 'Choose an option' ekraanis kliki jälle Troubleshoot (Tõrkeotsing) nupule ja tegutse edasi.

3. Seejärel näed Sa seda kõige olulisemat Choose an option (Suvandi valimine) akent ja siin siis saadki valida ühe kahest meetodist:

a. Keep my files: Selle valides tehakse Windows 10 ümberinstalleerimine ja Sinu enda kõik failid hoitakse alles. Ka kõik Sinu personaalsed seadistused (sätted) jäävad puutumata, näiteks nagu Sinu kasutajakonto pilt, Lock Screen pilt/seaded, Windowsi töölaua taustapilt jne. Kuid Windows 10 enda seadistused viiakse tagasi tema vaikimisi säteteni, st sellisteni, mis on ka kohe pärast tema installeerimist (kompuutri nimi ja kasutajakontod jäävad aga seejuures puutumata). Ka eemaldatakse kõik Sinu enda poolt installeeritud standardsed töölaua rakendused ja ka need äpid, mis Sa ise Store poest alla laadisid; Windows 10 enda sisseehitatud äpid jäetakse loomulikult alles. Eemaldatakse ka kõik Sinu poolt installeeritud draiverid ja kõik need äpid/rakendused, mis olid antud kompuutri tootja poolt installeeritud. (Seda juhul kui Sa ostsid Windows 10 kompuutri, kuhu selle tootja oli omalt poolt midagi juurde installeerinud. Sel juhul installeeritakse need nüüd ümber.) Installeeritud Windows Update värskendused eemaldatakse ja seega tuleb Sul need kohe pärast ümberinstalli uuesti alla laadida ning installeerida. See on siis Windows 10 uuendamine/värskendamine ehk parandusinstall (sarnaselt Windows 8/8.1 versioonide 'Refresh your PC' funktsioonile). Seda meetodit kasuta siis kui Sa tahad enda faile ja personaalsedi sätteid alles hoida. Antud Windows 10 värskendamise meetodist tulebki siin edaspidi juttu ja me valime alltoodud dialoogiaknas selle "Keep my files" funktsiooni.

b. Remove everything: Selle valides tehakse Windows 10 ümberinstalleerimine ja Sinu enda kõik failid eemaldatakse. Eemaldatakse ka kõik Sinu enda poolt installeeritud standardsed töölaua rakendused ja ka need äpid, mis Sa ise Store poest alla laadisid; Windows 10 enda sisseehitatud äpid jäetakse loomulikult alles. Eemaldatakse kõik Sinu poolt installeeritud draiverid. Tühistatakse ka kõik sätetes (seadistustes) tehtud muudatused. Windows 10 sätted viiakse seega tagasi tema vaikimisi säteteni, st sellisteni, mis on ka kohe pärast tema installeerimist. Eemaldatakse ka kõik need äpid/rakendused, mis olid antud kompuutri tootja poolt installeeritud. (Seda juhul kui Sa ostsid Windows 10 kompuutri, kuhu selle tootja oli omalt poolt midagi installeerinud. Sel juhul installeeritakse need nüüd ümber.) Installeeritud Windows Update värskendused eemaldatakse ja seega tuleb Sul need kohe pärast ümberinstalli uuesti alla laadida ning installeerida. Ühesõnaga tehakse Windows 10 puhas installeerimine või Sinu kompuuter viiakse tagasi tehase algseadistusteni/originaalsäteteni (sarnaselt Windows 8/8.1 versioonide 'Reset your PC' funktsioonile). Sel juhul ei ole Sul seda Windows 10 installeerimise meediat ja tootevõtit vaja ning Sa ei pea oma kõvaketast formaatima (vormindama).

Antud meetodi ("Remove everything") valimisel pakutakse lisaks veel kahte võimalust:

* "Just remove my files" - sellega tehakse Windows 10 puhas install või kompuutri tehase algseadusteni viimine palju kiiremini ja seda kasuta siis kui Sa ei kavatse oma kompuutrit ära müüa - pilt.
* "Remove files and clean the drive" - sel puhul pühitakse Sinu kõvaketas täiesti puhtaks ja TAVAKASUTAJA ei saa hiljem Sinu andmeid taastada. Antud parameetri valimisel ei tehta mitte tavalist kõvaketta formaatimist (puhastamist) vaid selle asemel kirjutatakse ketta kõik sektorid juhuslike mustritega üle. Antud protsess sarnaneb format.exe c:\ /P:0 käsule. Sel juhul, isegi kui keegi eemaldab kompuutrist kõvaketta, on selle andmeid ilma spetsiaalse riistvarata väga raske taastada. Pealegi vajab see teadmisi ja antud seadmed on väga kallid. See "Remove files and clean the drive" protsess võtab palju aega (tunde). Juhul kui Sinu ketas oli BitLocker vahendiga krüptitud, siis tehakse aga kiire formaatimine ja kõik Sinu andmed kustutatakse jäädavalt. Seda "Remove files and clean the drive" funktsiooni kasuta siis kui Sa kavatsed oma Windows 10 kompuutri kas prügimäele saata või siis kellelegi edasi müüa - pilt.

'Remove everything' meetodi puhul tuleks võimaluse korral, enne selle alustamist, viia kõik enda olulised failid mingile välisele meediale (väline USB kõvaketas, suuremamahuline USB mälupulk või DVD-plaadid). Üldiselt süsteemi tõsiste probleemide puhul olekski mõtekam just seda funktsiooni kasutada - sellest tuleb juttu teisel veebilehel.


Antud näites klikime siis sellele ülemisele 'Keep my files' nupule:

Antud näites klikime siis sellele ülemisele 'Keep my files' nupule
Märkus: Järgmised kolm akent võivad Sulle ka mitte ilmuda:

* Mõne kompuutri puhul võid selles "Choose an option" aknas näha veel ka kolmandat 'Restore factory settings' funktsiooni. See sarnaneb 'Remove everything' funktsioonile, aga juhul kui Sinu kompuuter ei tulnud koos Windows 10-ga, siis viiakse Sind tagasi Windows 8 või 8.1 opsüsteemini. Sa kaotad kõik oma programmid, failid ja seadistused, aga need programmid, mis tulid koos Sinu kompuutriga, jäävad alles - pilt.

* Ka võid veel näha sellist akent, kus kuvatakse need äpid jms, mis nüüd Win 10 ümberinstalleerimise käigus eemaldatakse - võta teadmiseks ja kliki Next - pilt.

* Juhul kui Sa resetid oma kompuutri selle kuu sees, mil Sa uuendasid oma Win 7 või Win 8 süsteemi Windows 10 versioonini, siis pärast resettimist, Sa ei saa enam oma eelmise Windowsini tagasi pöörata. Teatavasti saab pärast Win 10 süsteemile üleminekut oma varasema Windowsini tagasi pöörata 30 päeva jooksul. Ja sel juhul näed ka sellist hoiatust - võta teadmiseks ja kliki Next - pilt.

!!! Märkus: 02. augustil ilmuva järgmise suure Windows 10 'Anniversary Update' värskendusega lühendatakse seda tagasikerimise aega 10 päevani - pilt ................ ja................... pilt.
4. Kliki nupule Reset ja seejärel tehakse kompuutri restart:

Kliki nupule Reset ja seejärel tehakse kompuutri restart


5. Pärast restarti valmistatakse ette... - pilt.

6. Käib resettimine:

Käib resettimine


7. Seejärel tehakse kompuutri restart ja Sa jõuad juba tuttavasse, aga tsipa teistmoodi Windows 10 uuendamise/värskendamise installeerimise ekraani:

Windows 10 installeerimise ekraan


8. Tehakse uus restart ja Sa jõuad tagsi siia Windows 10 installeerimise ekraani:

Windows 10 installeerimise ekraan-2


9. Win 10 installi lõppedes näed Lukustuskuva (Lock Screen), korista see eest ära. Et seda lukustatud ekraanipilti eest ära koristada, vajuta lihtsalt ENTER (või suvalist muud klahvi) või kliki sellele ekraanile või siis keri hiireratast. Puutetundlike ekraanide või Win 10 operatsioonisüsteemiga tahvelarvutite puhul "pühi" ta sõrmega lihtsalt eest ära - viipa sõrmega ülasuunas:

Lukustuskuva (Lock Screen)


10. Kuna Sa valisid alguses "Choose an option" dialoogiaknas selle 'Keep my files' funktsiooni, siis jäeti kõik Sinu failid alles ja alles jäeti ka kõik kasutajakontod, mida tõestab ka alltoodud pilt. Logi end nüüd süsteemi sisse:

Logi end nüüd süsteemi sisse


11. Kui sisselogimine õnnestus, siis näed 'Welcome' ekraani - pilt.

12. Seejärel näed mitut ekraani, kus Sa ei pea midagi tegema, oota ainult - näiteks selliseid: pilt,............................. pilt ..................a...................... pilt.

13. Ja Sa jõuadki oma Windows 10 töölauale tagasi, aga nüüd on sealt kõik Sinu enda ikoonid (peale Prügikasti) kadunud, need pead nüüd ise jälle taastama. Sul tuleb ka oma kõik eemaldatud standardsed töölaua programmid, Sinu enda poolt Store poest allalaetud äpid ja ka draiverid tagasi installida. Samuti pead ka oma vanad sätted tagasi panema. Kasutaja avas siin ka selle uue Action Center (Tegevuskeskus) küljepaneeli ja seal teatatakse, et oleks vaja ka oma Microsofti kasutajakontot sisselogimisega kinnitada - seda juhul kui Sa alustasid seda Wind 10 ümberinstalli oma Microsofti konto alt - tee seda:

Ja Sa jõuadki oma Windows 10 töölauale tagasi


Kasutaja klikkis Tegevuskeskuses sellele MS konto kinnitamist nõudvale teatele ja selle peale ilmus dialoogiaken, kuhu tuleb sisestada oma Microsofti kasutajakonto parool. Ka PIN parooliga saab, juhul kui Sa selle varem loosid ja kui Sa seda viimati kasutasid - pilt. Pärast kinnitamise õnnestumist avatakse Settings äpp - pilt.

Kui Sa oled juba selles Settings äpis, siis lae alla ja installi kohe ka kõik puuduvad värskendused (Settings -> Update & Security -> Windows Update). Windows 10 puhul on see hea, et nüüd saad need puuduvad värskendused korraga kätte (kumulatiivsete värskendustena). Sa ei pea neid ümberinstallimise käigus eemaldatud värskendusi mitu korda järjest alla laadima:

kumulatiivsed värskendused


Kasutaja avas ka Start Menüü ja selle kõikide elementide loetelu (ta klikkis eelnevalt siin vasemal all 'All apps' nupule, siis muutus nüüd '← Back' nupuks). Juhul kui Sul puuduvad Stardimenüü paremas pooles äppide jms plaadid, siis võid need soovi korral paremkliki ja selle 'Pin to Start' käsu abil sinna uuesti tagasi panna - juhis.

Kasutaja avas ka Start Menüü ja selle kõikide elementide loetelu


Ja lõpuks kustuta Windows.old kaust - juhis. Kui Sa teed Windowsi parandusinstalleerimise, värskendamise või siis installid ta olemasoleva Windowsi peale [samasse partitsiooni eelmise Windowsi peale(asemele)], siis pakitakse Sinu vana Windows kokku ja ta pannkase Windows.old kausta, mis luuakse tavaliselt %SystemDrive% juurkausta, näiteks C:\

Ja lõpuks kustuta Windows.old kaustLisa:

Probleemide puhul Windows 10 ümberinstalleerimine. Windows 10 ümberinstalleerimise käigus EI HOITA Sinu faile alles ja tehakse Windows 10 puhas installeerimine või Sinu kompuuter viiakse tagasi tehase algseadistusteni/originaalsäteteni.

Windows 10 puhas install (clean install). Windows 10 buutiva installeerimismeedia (DVD plaadi või USB mälupulga) loomine ja seejärel Win 10 nullist installeerimine.

Windows 10 probleemide lahendamine. 'Choose an option' ja 'Advanced options' ekraanid ja nende menüüde funktsioonid ning võimalused.

Windows 10 Home versioonilt üleminek (upgrade) Windows 10 Pro versioonile ja seda täiesti TASUTA!


!!! Windows 10 puhas install 'Refresh Windows Tool' instrumendi abil (on võimalus ka oma isiklikud failid alles jätta). Antud tööriista kasutamisel ei pea Sa Windows 10 puhtaks installiks eelnevalt looma mingit Win 10 installeerimise meediat vaid Sa alustad Windows 10 puhast installeerimist otse oma jooksva süsteemi seest.

Koos uue suure "Windows 10 Creators Update" värskendusega tuleb kaasa ka uus 'Windows Defender Scurity Center' äpp, mille kasutajaliidese kaudu võid käivitada samuti täiesti uut tüüpi 'Refresh start' vahendi.


Etteotsa

 
< Tagasi Windows 10 pealehele ja sisukorda

 

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Us .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Me .|. .|. .|. .|. .|. .|. Site Map .|. .|..|. .|. .|. .|. POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik 2015 (16/17/18)