Võrgu ja Interneti konfigureerimine

Win 10 logo Windows 10 operatsioonisüsteemis võrgu ja Interneti konfigureerimine. "Wi-Fi Sense" ("Wi-Fi Kontroll") ja "DataSense" ("Data usage") vahendid. Network ikooni väljaujuv aknake.

 

 

Windows 10 süsteemis saab kõiki oma võrguühendusi [traadiga / kaabliga (Ethernet), traadita (Wi-Fi), Dial-up, VPN, Proxy] näha ja konfigureerida 'Settings' äpi ja tema 'Network & Internet' kategooria kaudu - pilt. Antud 'Settings' äpi avaakna võid avada kas Start Menüü, uue 'Action Center' / 'Tegevuskeskus' paneeli ja selle 'All settings' nupu või siis Windowsi otsinguvahendi kaudu. ('Network & Internet' kategooria ja selle alamkategooriate ekraanile saab otse ligi ka tegumirea paremas otsas asuva 'Network' ikooni kaudu.)

Oma võrguühendusi saad siis näha ja seadistada 'Settings -> Network & Internet' kategooria ja selle alamkategooriate kaudu. See 'Network & Internet' kategooria aken on erineva sisuga ja see sõltub sellest et millist Win 10 seadet Sa kasutad ja millistele võrguühendustele Sa antud momendil ligi pääsed. Näiteks kui Sul on kompuuter, mis omab nii sisseehitatud traadita (WiFi) ühendust kui ka kaabliga (Ethernet) ühendust ja kui Sul on parasjagu oma arvuti Ethernet kaabel ühendatud Wi-Fi modem/ruuteri Ethernet porti, siis võid vajadusel ka WiFi ühenduse ajutiselt välja lülitada - 'Settings > Network & Internet' lehe kaudu - pilt.
1) Võrguga töötamiseks eraldi väljaujuv aken:

Uus väljaujuv või väljalendav aknake võrguga töötamiseks peab kasutajate elu lihtsamaks tegema. Kui kasutaja klikib all tegumirea paremas otsas asuvale Network ikoonile, siis ilmub sinnasamasse väike aknake, mille kaudu saab kiiresti ligi traadiga / kaabliga -ja traadita võrkudele, VPN ülesseadmisele ja võrgu konfigureerimisele / sätetele.

* Kui Sinu seadmel parasjagu puudub traadita võrguühendus (Wi-Fi), aga tavaline traadiga / kaabliga (Ethernet) ühendus on olemas, siis näed alltulevat akent:

Network ikoon


Kui Sa klikid seal aknas 'Network settings' lingile (vaata eelmist pilti), siis avatakse 'Settings' äpp ja selle Ethernet alamkategooria. Antud 'Settings -> Network & Internet' kategooria ja selle alamkategooriate kaudu saadki siis oma võrgu seisukorda näha ning võrguühendust seadistada või uut võrku üles seada. - pilt.

* Kui Sul on aga parasjagu traadita ühendus (Wi-Fi), näiteks sülearvuti puhul, siis näed umbes järgmist väljalennanud akent - pilt.

Sa võid igal ajal mittevajaliku traadita ühenduse katkestada, klikid antud ühendusele ja seejärel klikid 'Disconnect' nupule - pilt. Sel juhul kuvatakse seal 'Settings -> Network & Internet' kategooria all Wi-Fi alamkategooriat ja tema traadita ühendusi:

pilt ...

pilt.

Kui Sul on oma kompuutrisse traadita adapter installeeritud ja konfigureeritud, siis ilmub tegumirea paremasse otsa ka uus traadita võrguikoon (traadita võrgu ikoon). Et nüüd ühedada traadita võrku, kliki sellele ikoonile ja vali ilmuvast aknast üks kättesaadavatest Wi-Fi võrkudest. Kui Sa kasutad seda valitud võrku tihti, siis veendu, et Connect automatically ruutu oleks ka linnuke pandud. Lõpuks kliki nupule Connect ja sisesta SSID, et lõpetada konfigureerimine - pilt.

Kui Sa tahad mingit juba olemasolevat traadita võrku, mida Sa rohkem ei kasuta, ära unustada või eemaldada, siis kliki esmalt Wi-Fi alamkategooria aknas 'Manage Wi-Fi settings' lingile. Seejärel kliki 'Mange known networks' loetelus vastavale traadita võrguühendusele ja siis kliki nupule 'Forget'.


Kui Sinu arvuti omab aga nii sisseehitatud traadita (WiFi) ühendust kui ka kaabliga (Ethernet) ühendust ja kui Sul on parasjagu oma arvuti Ethernet kaabel ühendatud Wi-Fi modem/ruuteri Ethernet porti, siis näed alltoodud väljaujuvat akent. Antud näites on traadita (Wi-Fi) ühendus siin kasutaja poolt välja lülitatud ja kasutatakse ainult traadiga / kaabliga ühendust:

Antud näites on traadita (Wi-Fi) ühendus siin kasutaja poolt välja lülitatud ja kasutatakse ainult traadiga ühendust2) Wi-Fi Sense ("Wi-Fi Kontroll") funktsioon—väga kasulik vahend:

Windows 10 uus WiFi Sense vahend on süsteemi sisseehitatud ja ta teeb kahte väga tähtsat asja:

a) Aitab Sul automaatselt ühendada lokaalsete avatud WiFi võrkudega. Sa saad automaatselt ligi traadita interneti pääsupunktile ehk hotspot'ile (ühesõnaga Wi-FI võrgule). WiFi Sense võib Sinu nimel automaatselt aksepteerida võrgu kasutamistingimused, mida antud võrgus nõutakse ja anda isegi vajalikku lisainfot - seda kõike selleks et luua see ühendus kiiremini ja mugavamalt.
Lihtsamalt õeldes: see funktsioon jätab ühiskondlikes kohtades avatud Wi-Fi võrkude andmed meelde, mis lubab pärast seda automaatset võrku sisenemist ilma et Sa peaksid kasutajanime ja parooli sisestama. Näiteks, kui kasutaja käib regulaarselt mingis Wi-Fi Hotspot'is (näiteks mõnes lennujaamas), siis lubab see uus WiFi Sense vahend salvestada tema sealsesse traadita võrku sisselogimise ja parooli. See lubab tal järgmine kord antud avatud WiFi võrku automaatselt sisse logida.

b) Parooliga kaitstud Wi-Fi-võrkude juurdepääsude kontaktidega jagamine, et ise anda ja saada ka ise juurdepääs internetile ilma üksteise Wi-Fi-võrgu paroole nägemata. See lubab Sul jagada oma Wi-Fi volitusi (credentials) enda Facebook sõprade, Outlook.com ning Skype kontaktidega. Sellega Sa annad neile juurdepääsu Internetti ja seda ilma turvariskita. (Selle turvariski osas on aga paljud kasutajad kõhkleval seisukohal - seda küll asjata.) Wi-Fi Sense võib Sinu kontaktidega jagada automaatselt Wi-Fi võrkusid. Sinu tuttavad/sõbrad saavad küll Internetile ligi, aga nad ei saa jagatud paroolile ligi.
Lihtsamalt õeldes: näiteks kui punt sõpru kogunes ühe traadita võrgu juurde, siis võib üks neist lihtsalt saata teistele oma sisselogimise ja registreerimise andmed, et nad saaksid sellesse lokaalsesse WiFi võrku mugavalt sisse logida. (Avatud Wi-Fi võrku sisselogimise andmed saadetakse teistele siis Outlook.com, Skype või Facebook kontaktide kaudu.)
Või näiteks kui Sa lähed külla oma sõprade kodudesse või töökohtadesse, siis võib Windows 10 automaatselt logida Sind nende Wi-Fi võrku, seda juhul kui nad jagasid seda Sulle.

Pole raske mõista, et kui kasulik see uus funktsioon on ja peale selle saab antud seaded sünkroniseerida Sinu mobiililt ka sülearvutile.


NB! Kuid alates juulis 2016 ilmuvast järgmisest suurest Windows 10 'Anniversary Update' (koodinimega "Redstone 1") värskendusest kaob see siinse punkti "b" all äratoodud "Parooliga kaitstud Wi-Fi-võrkude juurdepääsude kontaktidega jagamise" ("Connect to networks shared by my contacts") funktsioon kõikidel kasutajatel ära. Põhjuseks on kasutajate paranoiline kartus (turvalisus & privaatsus) ja ka vähene nõudlus antud vahendi osas.

Toon siin ära ka uue Wi-Fi Sense sätete pildi.

Kuid see lokaalsete avatud WiFi võrkudega automaatse ühendamise võimalus (punkt "a") jäetakse aga alles.Wi-Fi Sense konfigureerimine: Wi-Fi Sense sätteid saab juhtida ikka selles 'Settings' äpis. Mine 'Settings -> Network & Internet' kategooriasse, vali seal Wi-Fi alamkategooria, keri paremal allapoole ja kliki 'Manage Wi-Fi settings' lingile. Siin võid selle 'Wi-Fi Sense' vahendi ka täielikult välja lülitada, juhul kui soovid seda ja valida kas Wi-Fi Sense ühendab Sind automaatselt võrkudesse, mida jagatakse Sinu kontaktide poolt — vaikimisi seda lubatakse - pilt. Sa võid ka valida seda et mis tüüpi kontaktisid Wi-Fi Sense jagab — siin saab siis valida Outlook.com, Skype ja Facebook kontaktisid.
Keri seal allapoole ja Sa näed, et milliseid võrke Sa ise jagad ja milliseid mitte. Sa võid siin kiiresti jagada Wi-Fi võrku, millesse Sa olid end varem ühendanud või siis tühistada mingi võrgu jagamise, mida Sa olid varem oma kontaktidega jaganud.

Kui keegi ühendab end Windows 10 seadmega Sinu võrku, siis võib ta valida seda et antud ühenduse kõik detailid jagatakse omakorda ka nende endi sõpradega — vähemalt nende sõpradega, kes jooksutavad Windows 10 opsüsteemi. Sa võid selle ka ära keelata, muutes oma traadita võrgu nime (SSID), lisades selle nime lõppu alljoone ( _ ) koos sõnaga "optout": _optout. Näiteks kui Sinu võrgu nimi on "MinuSaraVõrk", siis muuda ta selliseks: "MinuSaraVõrk_optout".3) DataSense (Data usage):

Ka see uus vahend on samuti võetud Windows Phone'ist. DataSense / Data usage alamkategooria lubab Sul kontrollida mõlemate nii Wi-Fi kui ka Ethernet ühenduste poolt viimase 30 päeva jooksul kasutatud andmemahtu. Ta on vajalik selliste seadmete (näiteks tahvelarvutid) jaoks, mis omavad mobiilsidevõrgu modemit ja kus üleliigne andmeside kasutamine võib väga kalliks maksma minna. Selle uue vahendiga saad kergemini näha ja juhtida Wi-Fi ning mobiilse traadita andmete kasutamist ja seda just taustaandmete (background data) kasutamise piiramise teel. Sa pääsed sellele uuele vahendile ligi 'Settings' äpi kaudu: Settings -> Network & Internet -> Data usage:

Data usage


Data usage - 2


Ja veel kolmaski 'Data usage' pilt.

Klikkides siin 'Usage details' lingile, saad juba täpsema ülevaatega akna - pilt.

Windows 8.1 ja Win 10 omavad peale selle ka sarnast nn "Download over metered connections" funktsiooni, mis on mõeldud tahvelarvutite jaoks ja seda juhul kui Sa kasutad tasulist limiteeritud 3G/4G sarnast internetiühendust. Sellele vahendile saab ligi 'Settings' äpi ja tema alamkategooria 'Connected devices' kaudu (Settings -> Devices -> Connected devices) - pilt.


!!! Koos suure Windows 10 'Anniversary Update' värskendusega võid nüüd WiFi ühenduse puhul kiirelt ja lihtsal teel lubada hotspot vahendi, et jagada Internetiühendust kuni 8 teise seadmega - ilma igasuguste kolmandate osapoolte instrumentideta - loe sellest sealt.


Uuendatud dets. 2016: Koos suure "Windows 10 Creators Update" (koodinimega "Redstone 2" / "RS2") värskendusega lisatakse siia veel mõned muudatused: 'Settings > Network & internet > Data usage' all on siin Data usage lehel/alamkategoorias samuti väike muudatus tehtud.

Uut infot kuvatakse nüüd horisontaalsel ribal (enne tehti seda ringikujulisel ribal) ja värvina kasutatakse Sinu poolt antud momendil kasutatava värviskeemi värvi - pilt.


Kui Sa klikkisid seal 'Data usage' lehel 'View usage details' lingile, siis näed uuel lehel seda et iga teenus, mis kasutas interneti andmeid, on nüüd saanud kasutamise riba ja nüüd saad näha ka iga võrguadapteri kasutamise detaile - pilt.

Etteotsa

 
< Tagasi Windows 10 pealehele ja sisukorda

 

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Us .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Me .|. .|. .|. .|. .|. .|. Site Map .|. .|. .|. .|. .|. .|. POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik 2015 (16/17/18)