Windows 10 paigaldamine

Win 10 logo Windows 10 paigaldamine ehk uuesti installimine. Windows 10 puhas installeerimine (clean install) kas oma Microsofti konto või siis lokaalse/kohaliku konto alla.

 

Windows 10 buutimisvõimelise installeerimise meedia (DVD plaadi või USB mälupulga) loomine. Loo 'Media Creation Tool' tööriista abil buutiv ehk alglaadimisega Windows 10 installeerimismeedia ja alusta seejärel Windows 10 nullist installeerimist.

 

'Media Creation Tool' instrumendi abil Windows 10 operatsioonisüsteemi ISO faili allalaadimine, et tulevikus see DVD-plaadile põletada või USB mälupulka viia või siis et mountida see ("lahti pakkida") ja kävitada selle seest setup.exe, et alustada Windows 10 puhast installeerimist (Windowsi enda seest).

 

 

 

 

Mida peaks eelnevalt teadma. Windows 10 puhta installeerimise meetodid (+ Windows.old kausta kustutamine)


Kas pärast Windows 10 väljailmumist saab ka ISO faili kätte, et teha Windows 10 puhast installeerimist (clean install)?
Jah. Sa võid teha samas masinas igal ajal ka puhta installeerimise. Sa võid ka oma riistvara uuendada, näiteks uue kõvaketta installeerida ja pärast seda saad ikkagi selle allalaaditud ISO faili abil (DVD plaadilt või USB draivilt) teha Windows 10 puhta installeerimise. Selle Windows 10 ISO faili saad kätte ja ka Windows 10 installeerimiseks vajaliku buutiva USB meedia või DVD plaadi saad luua Microsofti enda 'Media Creation Tool' instrumendi abil. Seega võib oma kõvaketta puhtaks pühkida (formaatida) ja seejärel teha sinna Windows 10 puhta installeerimise. Alates 2015. a. novembri suurest värskendusest (Windows 10 Fall Update ehk November Update) tehti ka ses osas üks väga oluline muudatus, nimelt Sa võid nüüd kohe teha ka Windows 10 puhta installeerimise, Sa ei pea enne oma Windows 7 või Windows 8.1 süsteemi uuendama ('upgrade') Windows 10 versioonini - sellest pikemalt kohe siin edaspidi.


Märkused:

- Siiski on veel üks võimalus Win 10 puhtaks installeerimiseks ja seda juhul kui Sa jooksutad Windows 7 või Windows 8.1 legaalset aktiveeritud versiooni. Antud juhul Sa EI PEAGI enne oma olemasolevalt Windowsilt (Win 7 või Win 8.1) minema üle Windows 10 versioonile, st tegema seda upgrade installi - sellest tuleb juttu siin lõpus.

- Kui Sa olid juba oma legaalse Windows 7 või Windows 8.1 süsteemi uuendanud Windows 10 operatsioonisüsteemini ja tahad seejärel teha Windows 10 puhast- või ümberinstalleerimist, siis veendu eelnevalt, et kas Sinu Windows 10 on ikka aktiveeritud. Ava see uus 'Settings' äpp, kliki seal Update & Security (Värskendamine ja turvalisus) ikoonile ja ava seejärel 'Activation' alamkategooria. Seejärel näed paremal seda et kas Sinu süsteem on aktiveeritud või ei ole seda - pilt.


Sa võid oma Win 10 aktiveerimise staatust kontrollida ka vana klassikalise Control Panel\System and Security\System akna kaudu - pilt.


Või siis ava Command Prompt konsool, tipi selle käsuviibale slmgr /xpr käsk ja vajuta ENTER ning kui Sa näed ilmuvas väikses aknas "The machine is permanently activated" kirja, siis on kõik OK.

Kirjuta üles ka oma Windows 10 versioon (Windows 10 Home või Windows 10 Pro). Juhul kui Sinu Win 10 ei ole aktiveeritud, siis võid proovida järgmist: ava adminõigustega Command Prompt konsool (cmd.exe), tipi selle käsuviibale slmgr.vbs /ato ja vajuta ENTER. Sa pead seda võib olla mitu korda tegema. Tuleb sellega arvestada, et alates 29.07.15 kuupäevast on Microsofti serverid väga hõivatud ja süsteemide aktiveerimine võib võtta aega - isegi ööpäeva ringis.

Windows 10 on ka karbiversioonina ja USB mälupulgana saadaval: Need, kes pärast Windows 10 väljailmumist ei läinud esimese aasta jooksul antud operatsioonisüsteemile üle, peavad ostma Windows 10 Home (orienteeruv hind $119) või siis Windows 10 Pro (orienteeruv hind $199) versiooni. Windows 10 Home või Windows 10 Pro versiooni DVD plaadi või siis USB meedia (parem variant) võib osta näiteks Microsoft Store veebsaidist -...


pilt.


((Windows 10 versioonile võib üle minna ka otse oma mittelegaalselt (piraat) Windowsilt. Sa võid ka teha uude võ siis teise masinasse Windows 10 puhta installeerimise, näiteks Microsofti 'Media Creation Tool' instrumendi abil loodud USB meedia või DVD plaadi abil. Mõlemal juhul saad Sa küll uue Windows 10, aga seda aktiveerimata kujul. Sel juhul võid 'Settings -> Update & Security -> Activation' alamkategooria kaudu samuti otse sinna Store poodi minna ja osta Windows 10 litsentsi - klikid seal Go to Store nupule - pilt.))
Uuendatud 13.10.15: Oluliselt uuendatud aktiveerimise meetod: Nüüd võb Windows 10 aktiveerimiseks kasutada ka oma Windows 7, Windows 8 või 8.1 tootevõtit (Product Key) ja seega peaks teadma järgmist:

* Kui Sa installid Windows 10 ja juhul kui teda automaatselt ei aktiveerita (pilt), siis võid sisestada oma Windows 7, Windows 8 või 8.1 tootevõtme, et aktiveerida Windowsi. (Kehtib ka Windows 7, Windows 8 või 8.1 OEM tõõtevõti.)


Lähed Settings -> Update & security -> Activation alla, klikid seal Change Product Key nupule ja sisestad tootevõtme - pilt.


* Nüüd võid ka kohe teha Windows 10 puhta installeerimise (clean install). Sa ei pea enam esmalt uuendama oma olemasolevat legaalset Windows 7 SP1 või Windows 8.1 süsteemi Windows 10 opsüsteemini (upgrade install), et teha seejärel Windows 10 puhast installeerimist. Nüüd võid ka otse teha Windows 10 puhta installi ja aktiveerida ta oma Windows 7, 8 või 8.1 tootevõtmega.

Sellise aktiveerimise peamine eelis: Sinu masinas ei pea enam olema Windowsi varasemat versiooni, piisab ainult tootevõtme olemasolust. Näiteks kui Sa teed nüüd esmakordselt Windows 10 Fall Update (Build 10586) puhta installeerimise ja sisestad kohe installi alguses nõutud Windows 7, Windows 8 või 8.1 tootevõtme, siis aktiveeritakse Sinu Win 10 automaatselt. Sa näed 'Settings' äpis Update & Security -> Activation alamkategoorias järgmist pilti, kus "Product Key" järel kirjeldatakse aktiveerimist kui "...with a digital entitlement" ("...digitaalse õigusega") - pilt.

* Sa pead Windows 10 aktiveerimisel kasutama sellesama varasema Windowsi versiooni tootevõtit, millelt Sa Windows 10 versioonile üle tulid, näiteks Windows 7 Home Basic versiooni uuendamisel Windows 10 Home versioonini, pead kasutama oma Windows 7 Home Basic tootevõtit aga Windows 7 Professional versiooni uuendamisel Windows 10 Pro versioonini, pead kasutama Windows 7 Professional tootevõtit. (Windows 8.1 uuendamisel saab kasutada nii Windows 8 kui ka Windows 8.1 tootevõtit.)

* Vanemate masinate puhul, kus OEM Windowsi tootevõtit ei ole BIOS'i juurutatud, tuleb kasutada masina peale või alla kleebitud tootevõtit.

* Kui Sinu OEM seade on uuem ja kui tootevõti on juurutatud UEFI BIOS'i, siis toimub aktiveerimine automaatselt. Näiteks Win 10 installeerimise alguses Sa ei näegi seda tootevõtme sisestamise ekraani vaid Sa satud kohe "license agreement" ekraani.

* Muutunud on ka tootevõtme sisestamise ekraan, kus see endine "Skip" nupp on nüüd asendatud "I don't have a product key" lingiga. Juhul kui Sul Windows 10 installeerimisel / ümberinstallil tootevõtit ei ole, siis klikigi seal sellele "I don't have a product key" lingile ja Sinu Win 10 aktiveeritakse automaatselt - pilt.


Kui aga omad tootevõtit või kui tahad kasutada oma Windows 7, Windows 8 või 8.1 tootevõtit, siis sisesta see seal ja kliki Next - pilt.Windows 10 ümberinstalleerimise või puhta installeerimise aktiveerimine: Windows 10 aktiveerimisest üldse ja ka tema puhta installi aktiveerimisest on juttu seal.

Puhta installeerimise võimalused: Sa saad laadida alla ISO faili ja luua tema abil installeerimise meedia - USB draivi ja/või DVD plaadi. Tootevõtit pole vaja ja Windows 10 aktiveeritakse onlainis automaatselt.

Kui Sa muudad oma kompuutri riistvara ja teed pärast seda Windows 10 puhta installeerimise: Kui ütleb üles kompuutri emaplaat ja Sa asendad ta uuega, siis pead oma Windows 10 ise uuesti aktiveerima ning ostma selleks uue litsentsi. See ongi see, mida Microsoft mõtleb siis kui ta ütleb "life of the device". (Märkus: Kompuutri emaplaadi väljavahetamisel võib proovida seda vana telefoni teel aktiveerimise meetodit, ehk läheb läbi? See telefoni teel aktiveerimise meetod jääb alles - seda äärmisteks juhtumiteks.) Sa ei saa oma litsentsi kanda üle uuele seadmele. Kui Sa aga vahetad välja mingi muu riistvara, siis saad teha Windows 10 puhta installeerimise ja Sa ei vaja uut lisentsi.

Märkus: Juhul kui Sa uuendad oma masina riistvara kapitaalselt, siis võib olla tuleb Sul oma Windows 10 telefoni teel uuesti aktiveerida. Windows 10 uuest aktiveerimise meetodist ja litsentseerimisest on rohkem juttu seal.

Sülearvuti kasutajatel: Lauakompuutritel on Windows 10 puhast installeerimist lihtsam teha kui seda läpakate puhul. Sülearvutitel on sageli keerulisem ketaste ja partitsioonide struktuur, mis võivad sisaldada ka mitut taastamise partitsiooni. Et mitte probleeme tekitada, on mõtekas alustada Windows 10 puhast installi otse Windowsi seest ja valida seejärel puhas install - sellest lühidalt edaspidi.Windows 10 puhta installeerimise meetodid (+ Windows.old kausta kustutamine – 'Disk Cleanup' utiliit):


Meetod 1 (+ Windows.old kausta kustutamine):
Ka see Windows 10 'upgrade' install, mis toimub Windows Update kaudu, on põhimõtteliselt samuti puhas installeerimine. Uus Windows 10 installeeritakse otse olemasoleva vana Windowsi peale ja vana Windows (Windows 7 või Windows 8.1 või varasem Windows 10 versioon) pakitakse kokku ning pannakse Windows.old kausta. Windows 10 upgrade installeerimise alguses saad valida, et kas Sinu seadistused, äpid, kasutajaandmed, failid jms tuuakse üle Windows 10 süsteemi või siis tehakse kohe puhas installeerimine. Kui Sinu kõvakettal on vähe ruumi, siis soovitaksin selle Windows.old kausta pärast Win 10 süsteemile üleminekut, ära kustutada.
Ühesõnaga kui Sa teed Windows 10 süsteemile ülemineku (upgrade) installeerimise või hiljem Windows 10 enda ümberinstalleerimise samasse partitsiooni, kus Sul oli ka eelmine Windows, siis pakitakse vana Windows kokku ja ta pannakse Windows.old kausta (C:\Windows.old), mis on üsnagi mahukas - pilt. Juhul kui Sul oli see C:\Windows.old kaust juba olemas, siis võidakse see nimetada ümber C:\Windows.old.000 (vanim Windowsi installatsioon) kaustaks lisaks sellele uuele C:\Windows.old kaustale. Kõige hilisem eelmine Windowsi installatsioon pannakse ikka sinna C:\Windows.old kausta.


'Disk Cleanup' utiliit.

Et seda Windows.old kausta (või kaustasid) süsteemist kustutada, tee järgmist:

* Tipi Start Menu või Cortana otsingukasti sõnad Disk Cleanup ja seejärel kliki üleval 'Disk Cleanup' lingile - pilt.


(Alternatiivina võid ka vajutada Windows + R klahvikombinatsiooni, tippida Run dialoogiaknasse sõna cleanmgr ja vajutada ENTER, et avada sedasama Disk Cleanup utiliiti. Või ava Start Menüü, kliki all vasemal All apps nupule, ava Windows Administrative Tools menüü ja kliki Disk Cleanup kiirkorraldusele - pilt.)


* Veendu, et järgmises aknas oleks valitud C: draiv ja kliki nupule OK - pilt.


* Kliki allpool 'Clean up system files' nupule - pilt.


* Veendu, et järgmises aknas oleks valitud C: draiv ja kliki nupule OK - pilt.


* Kalkuleeritakse... - pilt.


* Kui see Windows 10 versioon töötab rahuldavalt, siis et kustutada Win 10 uuendamise käigus loodud Windows.old kaust [st “Previous Windows Installation(s)”], märgista ta siin Disk Cleanup aknas - pilt.


Märgista siin ka kõik muu üleliigne "praht", näiteks 'Temporary Windows installation files' jne. Kuid jäta Disk Cleanup aknas märgistamata ainult see "Windows ESD installation files" kaust, sest seda ESD kausta võib Sul hiljem suurte probleemide korral veel vaja minna kuna ta on vajalik just nende Refresh ja...


Reset vahendite kasutamiseks. (Kustuta see ESD kaust ainult siis kui Sinu salvestusruumiga on tõesti kitsas käes.)


Windows 10 'Disk Cleanup' vahend sisaldab selliseid uusi kategooriaid nagu RetailDemo Offline Content ja Windows ESD installation files:

- 'RetailDemo Offline Content' kategooria: Sellega kustutad sisu, mis laeti alla siis kui töötati varjatud "Retail Demo" režiimis. "Retail Demo" režiim aitab Sul müüa ja lukustada kompuutri. Seda režiimi kasutavad aga ka kaupluste jaemüüjad, et demonstreerida klientidele Windows 10 operatsioonisüsteemi. Antud Retail Demo režiimi võib vajadusel sisse lülitada 'Settings > Update & security > Activation' alamkategoorias/lehel ja siis kui Sa klikid seal paremal "Windows" kirjal kiiresti 5 korda. Selle peale ilmub sinna üks aknake, kus klikid nupule 'Change' jne - pilt ...


...pilt.


TÄHELEPANU! Selle Retail Demo režiimi aktiveerimisel kustutatakse kogu Sinu peronaalne info ja kõik Sinu sätted ning Sinu kompuuter taastatakse tema teha algseadistusteni. Seega kasuta antud režiimi AINULT VAJADUSEL! Seega kui Sa tahad seda Retail Demo kustutada ja vabastada kettaruumi (100 kuni 400MB), siis kasutagi seda Disk Cleanup utiliiti - pilt! Eriti kasulik on see siis kui Sinu portatiivses seadmes on vähe salvestusruumi. Juhul kui Sul tekivad siin 'RetailDemo Offline Content' sisu kustutamisega probleemid, siis mine 'Start > Settings > System > Apps & features' alamkategooriasse ja kliki paremal üleval Manage optional features lingile; seejärel vali uues ekraanis 'Retail Demo Offline Content' ning kliki Uninstall. (Et juba käivitatud demot peatada, peab kasutama ka parooli. Retail Demo Admin kasutajakonto parooliks on trs10, aga selle võib Microsoft tulevikus ka muuta.)


- 'Windows ESD installation files' kategooria: selle kategooria sisu EI TOHIKS kustutada, sest ta on vajalik nende Refresh ...


...ja Reset vahendite ('Push Button Reset') ja ka muude instrumentide jaoks, mis tegelevad süsteemifailide taastamise- ning parandamisega.


* Kliki 'Delete Files' nupule - pilt.


* Kliki nupule 'Yes' - pilt.


* Ja algabki Windows.old kausta (või kaustade) süsteemist kustutamine - pilt.

Märkus: Näiteks CCleaner tarkvaras on samuti see vanade Windowsi installatsioonide kustutamise võimalus olemas:


pilt.


Tegelikult kustutatakse see Windows.old kaust ka automaatselt: Kui Sa lähed üle Windows 10 operatsioonisüsteemile, siis jäetakse Sinu Windows 8.1 masina taastamise partitsioon (recovery partition) alles. Juhul kui Sa ei ole antud partitsiooni ise kustutanud, siis võid soovi korral oma Windows 8.1 (või Windows 7) süsteemini tagasi kerida. Kui Sa läksid üle uuele Windows 10 süsteemile, siis saad oma eelmisele Windowsi versioonile tagasi kerida "Settings äpp -> Update and Security -> Recovery" alamkategooria kaudu. Sama saad teha ka siis kui Sa uuendasid oma Windows 7 versiooni Windows 10 versioonini. Kuid pea meeles, et seda saab teha ainult ühe kuu jooksul pärast Windows 10 süsteemile üleminekut. Pärast seda 1 kuud kustutatakse eelmise Windowsi kokkupakitud failid, mida hoitakse selles samas Windows.old kaustas, automaatselt.


Meetod 2: 'Media Creation Tool' — Microsofti ametlik instrument Windows 10 ISO faili allalaadimiseks. Antud meetodit võid kasutada enda juba olemasoleva Windows 10 puhtaks või ümberinstalliks (tootevõtit ei ole vaja sisestada) või siis Win 10 puhtaks installiks sel juhul kui Sa ostsid Windows 10 litsentsi või tema installeerimise meedia (installi käigus pead tootevõtme sisestama). Sa võid selle 'Media Creation Tool' vahendi abil luua buutiva USB mälupulga või siis Windiws 10 installeerimise DVD plaadi, et alustada Windows 10 puhast installeerimist. Peale selle võid tema abil laadida alla ka Win 10 ISO image, et kunagi hiljem seda kasutada: luua temaga buutiv USB meedia; põletada ta DVD plaadile; või lihtsalt mountida see ISO ja käivitada setup.exe, et alustada Win 10 puhast installeerimist olemasoleva Windowsi seest. Sa võid ka selle Windows 10 installeerimiseks loodud USB mälupulga avada Windows Explorer'is ja sealtkaudu sellesama setup.exe faili abil alustada Windows 10 puhast installeerimist. Sellest kõigest tulebki siin edaspidi pikemalt juttu - seal.


Märkus: Seda 'Media Creation Tool' vahendit võib kasutada ka oma legaalse Windows 7 või Windows 8.1 versiooni uuendamiseks otse Windows 10 versioonini (teha upgrde installi) ja sel juhul EI PEA Sa seda tegema 'Windows Update' & 'Get Windows 10' äpi kaudu - valid selles 'Media Creation Tool' esimeses aknas 'Upgrade this PC now' raadionupu ja klikid Next - pilt.


Meetod 2A: Ja veel üks Win 10 puhta installi võimalus ja seda juhul kui Sa jooksutad Windows 7 või Windows 8.1 legaalset aktiveeritud versiooni. Antud juhul Sa EI PEAGI enne oma olemasolevalt Windowsilt (Win 7 või Win 8.1) minema üle Windows 10 versioonile, st tegema seda upgrade installi. Laed alla Windows 10 ISO faili, mis vastab Sinu käesolevale Windowsi redaktsioonile (laed alla kas Windows 10 Home või siis Windows 10 Pro ISO faili) või siis lood sellesama 'Media Creation Tool' instrumenti abil Windows 10 installeerimiseks vajaliku buutiva USB draivi. Seejärel teed sellel ISO failili 2x kliki, et teda mountida ("avada") ja teed setup.exe failil 2x kliki, et alustada Win 10 installi. Alternatiivina võid avada selle 'Media Creation Tool' instrumenti abil loodud USB mälupulga ja käivitada sealt selle setup.exe, et alustada Windows 10 installi. Seejärel, kui installi käigus ilmub see "Choose what to keep" aken, siis aktiveeri seal raadionupp 'Nothing' ja kliki nupule Next. Ka sellest tuleb siin lõpus juttu - seal.


Meetod 3: Kui Sa juba jooksutad Windows 10 operatsioonisüsteemi, siis võid kasutada ka tema enda 'Reset this PC' vahendit. See uuendatud instrument asub Settings -> UPDATE & SECURITY -> Recovery all, kus klikid parempoolses paanis üleval 'Get started' nupule - pilt.


Pärast seda valid 'Remove everything' parameetri ja lähed edasi... - pilt.Ka ma võin Windows 10 uninstallida (desinstalleerida) ja tagasi oma eelmise Windowsini kerida?

Kui Sa lähed üle Windows 10 operatsioonisüsteemile, siis jäetakse Sinu Windows 8.1 masina taastamise partitsioon (recovery partition) alles. Juhul kui Sa ei ole antud partitsiooni ise kustutanud ja juhul kui Sa ei kasutanud Disk Cleanup utiliiti, et kustutada Windows.old, Windows.~BT ja $Windows.~WS kaustad, siis võid soovi korral oma Windows 8.1 (või Windows 7) süsteemini tagasi kerida. Kui Sa läksid üle uuele Windows 10 süsteemile, siis saad oma eelmisele Windowsi versioonile tagasi kerida "Settings äpp -> Update and Security -> Recovery" alamkategooria kaudu. Sama saad teha ka siis kui Sa uuendasid oma Windows 7 versiooni Windows 10 versioonini. Kuid pea meeles, et seda saab teha ainult ühe kuu (30 päeva) jooksul pärast Windows 10 süsteemile üleminekut. Pärast seda 1 kuud kustutatakse eelmise Windowsi kokkupakitud failid automaatselt (Sind sellest paraku ei teavitata).


!!! Märkus: 02. augustil ilmuva järgmise suure Windows 10 'Anniversary Update' värskendusega lühendatakse seda tagasikerimise aega 10 päevani:

pilt ...


pilt.


Seda ühe kuu (30 päeva, hiljem 10 päeva) "prooviaega/katseaega" võib aga ka pikendada – sellest juhis seal.

Etteotsa
Windows 10 installeerimise DVD või USB mälupulga loomine – 'Media Creation Tool' instrumendi abil:

Selle Microsofti enda 'Media Creation Tool' vahendiga saab oma olemasoleva legaalse Windows 7 või 8.1 opsüsteemi uuendada Windows 10 süsteemini – teha upgrade installi – sel juhul ei pea Sa seda 'Get Windows 10' äppi isegi kasutama. Peale selle saab selle abil luua ka Windows 10 puhtaks installeerimiseks vajaliku buutimisvõimelise USB mälupulga või siis DVD plaadi. Selle instrumendi abil saab alla laadida ka Windows 10 operatsioonisüsteemi ISO faili, et seda hiljem kasutada: viia see ISO kas USB meediasse või põletada DVD plaadile või mountida see ja käivitada seejärel setup.exe, et alustada otse Windowsi seest Windows 10 puhast installeerimist.

Märkus: Kui saad tasuta Windows 10 ja tahad seejärel hiljem teha selle puhtaid installeerimisi, siis pead antud instrumenti kasutama alles pärast Windows 10 süsteemile üleminekut. Sel juhul ei pea Sa Win 10 puhta installi ajal mingit tootevõtit sisestama ja Sinu Window 10 aktiveeritakse pärast puhta installeerimise lõpetamist automaatselt.


1) Buutiva USB mälupulga loomine 'Media Creation Tool' instrumendi abil:

Tee järgmist:

a) Mine sinna Microsofti veebsaiti, keri seal allapoole ja kliki "Download tool now" nupule. Sealt veebilehelt saad kätte Windows 10 kõige uuema versiooni ehk suure värskenduse. Seesama kehtib ka KÕIKIDE järgmiste tulevikus ilmuvate suurte värskenduste suhtes.

Näiteks Windows 10 'Anniversary Update' tasuta värskenduse ametlikuks nimeks on Windows 10 "Version 1607" (Build 14393) ja kui Sa laed alla selle 'Media Creation Tool' instrumendi, siis saad tema õiget versiooni kontrollida nii et teed sellel allalaaditud MediaCreationTool.exe failil paremkliki, valid kontekstmenüüst 'Properties' käsu, avad 'Details' vahelehe ning seal peab antud faili versiooniks olema 10.0.14393.0 - pilt.

Märkus: Mina loosin selle juhise siin enne selle Threshold 2 suure värskenduse väljailmumist ja mõned pildid on siin natuke vananenud, aga täiendan või asendan neist osa uuemate eestikeelsete piltidega - põhimõte jääb ikkagi samaks.


b) Lae see MediaCreationTool.exe fail näiteks oma töölauale ja käivita ta seejärel:

Lae see MediaCreationTool.exe fail näiteks oma töölauale ja käivita ta seejärel


Märkus: Selle 'Media Creation Tool' tööriista käivitusfaili nimele võib tulevikus olla lisatud ka selle kõige uuema Windows 10 versiooni number ja see kävitusfail näeb siis välja näiteks järgmine: MediaCreationTool1803.exe.


c) Esimeses "License terms" aknas kliki nupule Accept, et edasi minna - pilt.


Seejärel aktiveeri 'Create installation media for another PC' raadionupp ja kliki Next - pilt.


(Ja eestikeelne näide - pilt.)


Märkus: Seda 'Media Creation Tool' vahendit võib kasutada ka oma legaalse Windows 7 või Windows 8.1 versiooni uuendamiseks otse Windows 10 versioonini (teha upgrde installi) ja sel juhul EI PEA Sa seda tegema 'Windows Update' & 'Get Windows 10' äpi kaudu - valid selles 'Media Creation Tool' teises aknas 'Upgrade this PC now' raadionupu ja klikid Next - pilt.


(Ja eestikeelne näide - pilt.) Seda tasuta upgrade installi saab siis teha kuni 29.07.2016 kuupäevani, aga või olla ka hiljem (!) , sest MS tahab seda et kõik hakkaksid seda uut Windows 10 opsüsteemi kasutama.d) Vali Windowsi keel, väljaanne ja arhidektuur. Järgmises aknas pannakse Sinu süsteemile sobivad parameetrid juba automaatselt paika (pilt).


Kuid Sa võid ka seda muuta kui koristad seal nende all asuvast ruudust selle linnukese ära (pilt).


Ja lisaks ka inglise keelega näited: pilt ...


...ja pilt.


Kui Sa muudad siin midagi, siis pead arvestama järgmisega: Kui Sa ostsid Windows 10, siis saad tema versiooni (& tootevõtme) teada kas Sulle saadetud emailist või siis tema karbiversioonist (Win 10 opsüsteemiga USB draiv või DVD plaat); sel juhul pead omama ka Windows 10 tootevõtit (litsentsi võtit). Kui Sa uuendad oma legaalse Windows 7 või 8.1 versiooni Windows 10 versioonini, siis võid kontrollida oma olemasoleva Windowsi versiooni Control Panel -> System and Security -> System alt; tootevõtit vaja ei lähe. Kui Sa olid juba Windows 10 süsteemile üle läinud, siis vali enda olemasolev Windows 10 versioon; tootevõtit vaja ei lähe. Vali seega kõige ülemisest rippmenüüst keel, tavaliselt "English (United States)" või "eesti" , keskmisest rippmenüüst aga Windows 10. Kõige alumisest rippmenüüst vali aga oma Windowsi tüüp, kas 32-bit (x86) või siis 64-bit (x64) arhidektuuriga Windows 10; Sa võid siit valida ka mõlemad arhidektuurid: Both (Mõlemad). Kui valmis, siis kliki Next (Edasi) - pilt.

Kui Sa jooksutasid siiani 32-bit Windowsi, siis võid nüüd ka 64-bit Windows 10 installida - seda juhul kui Sinu masin seda lubab - tänapäeva kompuutrid seda ka toetavad. Näiteks kui Sa valid siin kõige alumisest rippmenüüst Both (Mõlemad) arhidektuurid, siis pannakse Sinu USB mälupulka mõlemad nii 32-bit (x86) kui ka 64-bit (x64) Windows 10. Kui Sa teed nüüd sellelt USB draivilt Windows 10 puhta installi, siis kuvatakse kohe pärast restarti Windows Boot Manager (Windowsi käivitushaldur) ekraan, kus on siis kaks valikuvõimalust: "Windows 10 Setup (64-bit)" ja "Windows 10 Setup (32-bit). Esimeseks ja vaikimisi valikuks on see "Windows 10 Setup (64-bit)" võimalus ja kui Sa siin ekraanis midagi ei tee, siis jätkataksegi mõne sekundi mõõdudes 64-bit Windows 10 installi. Sa võid ka kohe ENTER vajutada. Kui tahad aga seda "Windows 10 Setup (32-bit)" installida, siis liigu noolklahviga tema peale ja vajuta ENTER.

Kui Sa lood selle Windows 10 installeerimise USB mälupulga hoopis mingis teises kompuutris (näiteks Sa ei saa enda kompuutris enam süsteemi sissegi), siis vali ikka see ekraanikeel ja Windows 10 versioon (Win 10 Home või Pro versioon), mis on ka Sinu enda kompuutris. Kõik kaasaegsed kompuutrid toetavad ka Win 10 64-bit versiooni ja valigi siis see. Sa võid hiljem Windows 10 enda sees seda ekraanikeelt alati ka muuta. Kui selle Win 10 installeerimise USB mälupulga loomisega läks midagi valesti, siis võid ta uuesti luua ja Sa ei pea selleks enam seda Win 10 setup faili alla laadima: lihtsalt käivitad selle MediaCreationTool.exe faili uuesti ja jätkad....


Märkus: See vana klassikaline Control Panel (Juhtpaneel) jääb ise veel küll esialgu alles, aga paljud tema funktsioonid on viidud üle selle uue 'Settings' äpi alla. Juhul kui 'Settings' äpis ei saa mingeid muudatusi teha, siis on seal lingid, millede abil avatakse omakorda see vana klassikaline Juhtpaneel. Osa selliseid linke seal 'Settings' äpis pakuvad ka lihtsalt alternatiivset võimalust oma süsteemi haldamiseks - seda siis vanas Juhtpaneelis.

!!! Tulevastes Windows 10 väljalasetes kaob see vana klassikaline Control Panel (Juhtpaneel) lõplikult ära ja selle asemele jääb see uus Windows 8 ajast pärit Settings äpp.

e) Vali ülemine 'USB flash drive' raadionupp ja kliki Next. Sul peab olema vähemalt 4-6 GB vaba ruumiga USB mälupulk (4 GB 32-bit Windows 10 jaoks ja 6 GB 64-bit Windows 10 jaoks). Tuleb kasutada tühja USB pulka, sest selle sisu kustutatakse Windows 10 buutiva meedia loomisel - pilt.


(Ja eestikeelne näide - pilt.)


f) Kliki nupule Next - pilt.


(Ja eestikeelne näide - pilt.)


g) Algab Windows 10 allalaadimine - pilt.


(Ja eestikeelne näide - pilt.)


Kui Win 10 allalaadimine lõpetati, siis kontrollitakse see veelkord üle - see käib kähku - pilt.


Märkus: Juhul kui see allalaadimine katkestatakse ja ilmub mingi veateade, siis pane see aken kinni ja alusta otsast peale - tavaliselt see aitab.


h) Seejärel alustatakse USB meedia loomist - pilt.


i) Kui valmis, siis kliki nupule Finish - pilt.


j) Kui Sa avad nüüd Windows Explorer aknas nüüd selle USB mälupulga, siis näed seal sellist sisu. Sa võid ka siitsamast käivitada Windows 10 puhta installeerimise, tehes 2x kliki setup.exe failil - seda on võib olla läpakate puhul mõtekas teha:

Kui Sa avad nüüd Windows Explorer aknas nüüd selle USB mälupulga, siis näed seal sellist sisu


Märkus: Sa võid Win 10 buutiva USB mälupulga loomiseks kasutada nii FAT kui ka NTFS failisüsteemiga USB mälupulka, sest see 'Media Creation Tool' formaadib ta igal juhul FAT failisüsteemi. Selle tulemusel võid seda mälupulka Windows 10 installiks kasutada nii vanemates BIOS kui ka uuemates UEFI firmwarega kompuutrites - pilt.2) 'Media Creation Tool' instrumendi abil Windows 10 operatsioonisüsteemi ISO faili allalaadimine, et tulevikus see DVD-plaadile põletada või USB mälupulka viia või siis et mountida see ISO ("lahti pakkida") ja kävitada selle seest setup.exe, et alustada Windows 10 puhast installeerimist (Windowsi enda seest):

Tee järgmist:

a) Mine sinna Microsofti veebsaiti, keri seal allapoole ja kliki "Download tool now" nupule. (Uuendatud: Nüüd saad sellega kätte ka 12.11. 2015 välja lastud esimese suurema globaalse värskenduse, mida kutsutakse Windows 10 Fall Update (Build 10586) või ka November Update - koodinimega "Threshold 2".)

Märkus: Loosin selle juhise siin enne selle Threshold 2 värskenduse väljailmumist ja mõned pildid on siin natuke vananenud, aga täiendan või asendan neist osa uuemate eestikeelsete piltidega - põhimõte jääb ikkagi samaks.


b) Lae see MediaCreationTool.exe fail näiteks oma töölauale ja käivita ta seejärel:

Lae see MediaCreationTool.exe fail näiteks oma töölauale ja käivita ta seejärel


c) Seejärel aktiveeri 'Create installation media for another PC' raadionupp ja kliki Next - pilt.


(Ja eestikeelne näide - pilt.)


d) Vali Windowsi keel, väljaanne ja arhidektuur. Järgmises aknas pannakse Sinu süsteemile sobivad parameetrid juba automaatselt paika (pilt).


Kuid Sa võid ka seda muuta kui koristad seal nende all asuvast ruudust selle linnukese ära (pilt).


Kui Sa muudad siin midagi, siis pead arvestama järgmisega: Kui Sa ostsid Windows 10, siis saad tema versiooni (& tootevõtme) teada kas Sulle saadetud emailist või siis tema karbiversioonist (Win 10 opsüsteemiga USB draiv või DVD plaat); sel juhul pead omama ka Windows 10 tootevõtit (litsentsi võtit). Kui Sa uuendad oma legaalse Windows 7 või 8.1 versiooni Windows 10 versioonini, siis võid kontrollida oma olemasoleva Windowsi versiooni Control Panel -> System and Security -> System alt; tootevõtit vaja ei lähe. Kui Sa olid juba Windows 10 süsteemile üle läinud, siis vali enda olemasolev Windows 10 versioon; tootevõtit vaja ei lähe. Vali seega kõige ülemisest rippmenüüst keel, tavaliselt "English (United States)" või "eesti" , keskmisest rippmenüüst aga Windows 10. Kõige alumisest rippmenüüst vali aga oma Windowsi tüüp, kas 32-bit (x86) või siis 64-bit (x64) arhidektuuriga Windows 10; Sa võid siit valida ka mõlemad arhidektuurid: Both (Mõlemad). Kui valmis, siis kliki Next (Edasi) - pilt.

Kui Sa jooksutasid siiani 32-bit Windowsi, siis võid nüüd ka 64-bit Windows 10 installida - seda juhul kui Sinu masin seda lubab - tänapäeva kompuutrid seda ka toetavad. Näiteks kui Sa valid siin kõige alumisest rippmenüüst Both (Mõlemad) arhidektuurid, siis pannakse Sinu USB mälupulka mõlemad nii 32-bit (x86) kui ka 64-bit (x64) Windows 10. Kui Sa teed nüüd sellelt USB draivilt Windows 10 puhta installi, siis kuvatakse kohe pärast restarti Windows Boot Manager (Windowsi käivitushaldur) ekraan, kus on siis kaks valikuvõimalust: "Windows 10 Setup (64-bit)" ja "Windows 10 Setup (32-bit). Esimeseks ja vaikimisi valikuks on see "Windows 10 Setup (64-bit)" võimalus ja kui Sa siin ekraanis midagi ei tee, siis jätkataksegi mõne sekundi mõõdudes 64-bit Windows 10 installi. Sa võid ka kohe ENTER vajutada. Kui tahad aga seda "Windows 10 Setup (32-bit)" installida, siis liigu noolklahviga tema peale ja vajuta ENTER.


e) Seejärel aktiveeri ISO file raadionupp ja kliki Next - pilt.


(Ja eestikeelne näide - pilt.)


f) Nüüd määra see koht, kuhu see ISO fail alla laetakse (näiteks töölaud - Desktop) ja kliki nupule Save - pilt.


g) Alustatakse Windows 10 allalaadimist - pilt.


h) Luuakse Windows 10 meedia (ISO) - pilt.


i) Kui valmis, kliki nupule Finish - pilt...


...ja tulemus - pilt.Seejärel võid kohe või siis kunagi hiljem selle Win 10 operatsioonisüsteemi ISO failiga teha ühte järgmistest:

* Põletada ta kohe DVD-plaadile: Sel juhul, kui selle ISO faili allalaadimine sai lõpetatud, ära kohe kliki seal Media Creation Tool aknas nupule 'Finish' vaid kliki selle asemel 'Open DVD burner' lingile - pilt.


Kui Sul DVD plaat juba sahtlis, siis kliki nüüd nupule 'Burn' - pilt.


* Põletada ta kunagi hiljem DVD plaadile - näiteks seal veebilehel toodud programmidega.


(Alates Windows 7 operatsioonisüsteemist saab juba kasutada ka süsteemi enda sisseehitatud (built in) ISO failide põletamise funktsiooni, loe sellest sealt.)


* Luua temaga buutiv USB mälupulk (PAREM VARIANT), kasuta selleks näiteks väga kasulikku Rufus utiliiti.


* Mounti see Win 10 ISO fail ja käivita otse tema seest setup.exe fail, et alustada Windows 10 puhast installeerimist Windowsi seest. Sa võid ISO mountimiseks kasutada näiteks neid tasuta programme, ms on ära toodud seal veebilehel või siis tee sellel ISO failil paremklikk ja vali kontekstmenüüst käsk Mount (seda alates Windows 8 opsüsteemist) või siis kasuta näiteks 7-Zip utiliiti, et see iso lahti pakkida (extraktida) ja seejärel sealt see setup.exe käivitada.
Sal võid selle Windows 10 operatsioonisüsteemi ISO failiga teha ka ühte järgmistest:

* Põletada ta DVD plaadile - näiteks seal veebilehel toodud programmidega.


(Alates Windows 7 operatsioonisüsteemist saab juba kasutada ka süsteemi enda sisseehitatud (built in) ISO failide põletamise funktsiooni, loe sellest sealt.)


* Luua temaga buutiv USB mälupulk (PAREM VARIANT), kasuta selleks näiteks väga kasulikku Rufus utiliiti.


* Mounti see Win 10 ISO fail ja käivita otse tema seest setup.exe fail, et alustada Windows 10 puhast installeerimist Windowsi seest. Sa võid ISO mountimiseks kasutada näiteks neid tasuta programme, ms on ära toodud seal veebilehel või siis tee sellel ISO failil paremklikk ja vali kontekstmenüüst käsk Mount (seda alates Windows 8 opsüsteemist) või siis kasuta näiteks 7-Zip utiliiti, et see iso lahti pakkida (extraktida) ja seejärel sealt see setup.exe käivitada.


Kui tahad ikkagi seda Windows Media Creation Tool vahendit kasutada, siis tema allalaadimise otselink.

Etteotsa
Windows 10 puhas installeerimine kas oma Microsofti konto või siis lokaalse/kohaliku konto alla – buutiva USB või DVD abil:

Antud meetodit võid kasutada enda juba olemasoleva Windows 10 puhtaks või ümberinstalliks (tootevõtit ei ole vaja sisestada) või siis Win 10 puhtaks installiks sel juhul kui Sa ostsid Windows 10 litsentsi või tema installeerimise meedia (installi käigus pead tootevõtme sisestama). Nagu siin eelpool sai juba mainitud, siis nüüd võid kasutada ka oma Windows 7, Win 8 või 8.1 tootevõtit (Product Key).

Windows 10 puhas install on iseenesest väga lihtne ja see ei võta palju aega. Eelnevalt tuleb kõik oma olulised andmed välisele meediale viia ehk luua siis nende reservkoopiad. Kõige rohkem aega kulub Sul just aga pärast Win 10 puhta installeerimise lõpetamist: süsteemi oma käe järgi seadistamine; enda programmide ja draiverite tagasiinstallimine; Win 10 vaikimisi sätete muutmine selliselt, et see Sinule sobiks; tuleb minna ka oma kompuutri tootja kodulehele ja sealt vajalikud draiverid & tarkvarad uuesti alla laadida ning installeerida; tuleb minna näiteks ka Inteli kodulehele, et laadida sealt alla vajalik (seda siis kui Sa kasutad Inteli protsessorit); tuleb käivitada ka 'Windows Update' vahend ('Settings' äpis) ja laadida alla kõik uued värskendused või siis isegi Windows 10 uus versioon; tuleb seadistada oma Start Menüüd; tuleb muuta kuupäeva ja ajaformaati; tuleb seadistada ka oma brauserid (Edge & näiteks Chrome) ja importida nendesse oma lemmikud; vajadusel installeerida ka mingi muu ekraanikeel ja teha veel ka palju muud. Mõnikord kulub selleks kõigeks, muu töö tegemise kõrvalt, kuni üks-kaks päeva – sellega tuleb siis arvestada.

Kõigepealt määra BIOS / UEFI firmware menüüs kompuutri alglaadimise seadmeks (buutimisseadmeks) kas USB draiv või siis CD/DVD-ROM seade, olenevalt sellest et millisest seadmest Sa selle Windows 10 puhta installeerimise käivitad – abiinfo seal. [Kui Sa kasutad USB meediat (soovitatav), siis ühenda see enne BIOS / UEFI menüüsse sisenemist oma arvutiga.]

Seejärel torka USB mälupulk arvuti porti või pane DVD plaat sahtlisse, tee kompuutri restart ja alusta Windows 10 puhast installeerimist. Antud juhises kasutan ma Windows 10 puhtaks installiks USB mälupulka.


Märkused: Juhul kui Sa kasutad DVD-plaati, siis pane oma Windows 10 installeerimise DVD plaat sahtlisse ja tee kompuutri ümberlaadimine. Kohe päris alguses pärast väga kiiret videokaardi, mälu ja kõvaketta tuvastamist võib ekraanile ilmuda järgmine kiri "Press any key to boot from CD" või selline kiri "Press any key to boot from CD or DVD", siis vajuta kiiresti suvalist klahvi (nt tühiklahvi), et jätkata - pilt. Kui asi ebaõnnestus, siis tee uus restart ja korda seda tegevust.

!!! Kui Windows 10 installeerimise käigus tehakse edaspidi veel kompuutri restarte (ümberlaadimisi), siis ära vajuta enam ühtegi klahvi, muidu alustatakse Win 10 installi otsast peale!


* Seejärel näed sellist ekraani - pilt.

* Ilmub paljudele juba tuttav ekraan, kus vali teisest rippmenüüst "Estonian (Estonia)" ja kliki Next:

Ilmub paljudele juba tuttav ekraan, kus vali teisest rippmenüüst "Estonian (Estonia)" ja kliki Next


Märkus: Sina võid ülemises rippmenüüs installimise keelena näha ka "English (United States)" varianti - pilt.


* Kliki nupule 'Install now':

Kliki nupule 'Install now'


* Seejärel näed korraks 'Setup is starting' ekraani.

* Järgmises aknas on Sul aga kaks varianti:

- Kui Sa loosid selle Windows 10 installeerimise meedia pärast Windows 10 versioonile tasuta üleminekut ja loosid selle oma Windows 10 süsteemis, siis Sa ei pea siia mingit tootevõtit sisestama ning kliki siin lihtsalt 'Skip' nupule. Sinu Windows 10 aktiveeritakse pärast installi automaatselt. Hiljem muudeti seda tootevõtme sisestamise ekraani ja nüüd on see endine "Skip" nupp asendatud "I don't have a product key" lingiga. Juhul kui Sul Windows 10 installeerimisel / ümberinstallil tootevõtit ei ole, siis klikigi seal sellele "I don't have a product key" lingile ja Sinu Win 10 aktiveeritakse automaatselt - pilt. (Sama kehtib ka siis kui Sa ostsid varem uue kompuutri koos Windows 10 opsüsteemiga.)

[Alates novembrist 2015 välja lastud Windows 10 Fall Update (koodinimega "Threshold 2") globaalsest värskendusest võid kasutada ka oma Windows 7, Windows 8 või 8.1 tootevõtit.]

- Kui Sa ostsid Windows 10 litsentsi (või installeerimise meedia), siis pead siia tootevõtme sisestama ja klikkima nupule Next:

Selles aknas on aga kaks varianti


Uuendatud 13.10.15: Nagu siin eelpool sai juba mainitud, siis nüüd võid kasutada ka oma Windows 7, Win 8 või 8.1 tootevõtit (Product Key).


* Litsentsi aken, mida keegi kunagi läbi ei loe (isegi Microsofti enda juristid), pane siin linnuke "I accept the licence terms" ruutu ja kliki Next:

Litsentsi aken, mida keegi kunagi läbi ei loe


* Kliki alumisele "Custom: ..." nupule:

Kliki alumisele "Custom: ..." nupule


* Järgmine ekraan on aga kasutajatel erinev. Siin tuleb siis valida/märgistada see partitsioon (või draiv) kuhu oma Windows 10 installeerida. Mina installin ta virtuaalmasinasse ja siin ongi ainult üksainus valik. Vali siin ikka see õige partitsioon/draiv, sest see pühitakse installeerimise käigus puhtaks. Kui Sa installid Windows 10 oma vana Windows 10 peale (st samasse partitsiooni), siis pakitakse see vana Win 10 kokku ja pannakse ajutiselt Windows.old kausta – see kustutatakse 1 kuu mõõdudes automaatselt.
Kui Sa ei taha mingist Windows.old kaustast aga midagi kuulda ja kui Sa tahad om uue Win 10 installeerida täiesti puhtakspühitud kõvakettale või selle partitsiooni, siis märgista see õige partitsioon/draiv ja kliki nupule Format ning Sinu partitsioon/draiv pühitakse puhtaks – see oleks võib olla kõige parem valik. (Sa pead sel juhul enne Win 10 installimise alustamist oma olulised failid välisele meedial üle viima!) Kui valmis, siis kliki Next:

Kui valmis, siis kliki Next


* Algab reaalne Windows 10 puhas installeerimine... Oota natuke aega, kuni see lõpuni jõuab ja seejärel tehakse kohe ka arvuti ümberlaadimine:

Algab reaalne Windows 10 puhas installeerimine - oota...


* Kui see etapp saab läbi siis tehakse kompuutri restart.

!!! Kui Sa kasutad installimiseks USB meediat, siis eemalda kohe selle esimese restardi alguses oma USB mälupulk arvutibloki pesast (st lülita oma USB meedia tööst välja), muidu alustatakse Windows 10 installeerimist otsast peale!

* Pärast ümberlaadimist näed seadme ettevalmistamise ekraani - pilt.


* Seejärel näed 'Getting ready' ekraani, mis valmistab suhteliselt kaua midagi ette (pangekukkumiseks ehk?) - pilt.


* Nüüd võib ilmuda seesama, aga uuendatud välimusega tootevõtme sisestamise ekraan. Juhul kui see ilmub, siis tegutse nii nagu selle esimese tootevõtme sisestamise akna puhul. Kas sisesta tootevõti ja kliki Next või siis kliki vasemal allnurgas 'Do this later' lingile (sel juhul toimub aktiveerimine automaatselt):

Do this later


Uuendatud 13.10.15: Nagu siin eelpool sai juba mainitud, siis nüüd võid kasutada ka oma Windows 7, Win 8 või 8.1 tootevõtit (Product Key).


* Järgmises ekraanis on Sul kaks valikuvõimalust: nupp 'Use Express settings' (kiire edasiminek) ja link 'Customise settings' (natuke aeglasem edasiminek). Kui Sa valid selle 'Customise settings' lingi, siis võid kahes järgmises lisaekraanis kohe portsu Sinu privaatsust puudutavaid sätteid/seadistusi välja lülitada, aga seda saab ka hiljem 'Settings' äpi kaudu teha. Siin otsusta ise...:

Use Express settings


* Seejärel kontrollitakse Sinu internetiühenduse olemasolu ("Just a moment..." ekraan), antud juhise puhul on ta olemas.

* Seejärel ilmub rida kirjadega animeerivaid ekraane, millede värvitoon muutub ja kus Sa ei pea midagi tegema. See jada algab "Hi" ekraaniga:

Seejärel ilmub rida kirjadega ekraane, kus Sa ei pea midagi tegema ja algab see "Hi" ekraaniga


* Siis näed "We're setting things up for you" ekraani.
* Ilmub "Getting critical updates" ekraan.
* Näed "This might take a while" kirjaga ekraani:
* Ilmub "Installing updates" ekraan.
* Jõuad "We'll tell you when we're ready" (võib olla Microsofti kena neiu helistab Sulle kui ta "valmis on"... - kasuta juhust) ekraani.
* "We're still working" ekraan.
* "Back in a moment" ekraan - küll ikka jahuvad.

* Seejärel võivad Sulle ilmuda erinevad ekraanid:

- Kui mingitel põhjustel ei õnnestunud Microsofti serveriga ühendust saada või kui puudub internetiühendus või kui Sa valisid eelnevalt mitu ekraani tagasi selles "Make it yours" ekraanis "Skip this step" lingi, siis näed adminõigustega LOKAALSE konto loomise ekraani. Sisesta siin kõige ülemisse tekstikasti selle isiku nimi, kes seda kompuutrit ka reaalselt kasutama hakkab (seega tavaliselt iseenda nime) – Sa võid siia tippida ka suvalise nime. Sa võid soovi korral sisselogimiseks ka parooli luua. Sisesta see parool mõlematesse "Enter password" kui ka "Re-enter password" lahtritesse. Sel juhul pead ka kõige alumisse "Password hint" tekstilahtrisse sisestama mingi vihje (juhuks kui unustad tulevikus oma parooli). Kui valmis, siis kliki nupule Next - pilt.


(Sa saad hiljem igal ajal 'Settings' äpis neid paroole luua ja muuta ning soovi korral ka Microsofti kasutajakonto alla ümber lülituda.)


Seejärel näed mitut kirjadega animeerivaid ekraane, kus Sa ei pea midagi tegema: "Updates have completed", "Now we'll set up your applications", "This won't take long", "Taking care of a few things", "Just a few more tweaks" ja võib olla ka "It's taking a bit longer than usual, but it should be ready soon" kirjadega ekraane. Lõpuks näed "Let's start" kirjaga musta ekraani ja Sa jõuadki pärast seda Windows 10 vaikimisi töölauale.

- Kui Sul on internetiühendus olemas, siis näed aga alltulevaid ekraane. Kui Sa installeerid Windows 10 Pro versiooni, siis pead midagi ka jälle tegema. Kliki siin "I own it" nupule ja seejärel "Next" nupule:

I own it


Sinul võib see ülaltoodud ekraan olla ka eestikeelsete kirjadega (tulevikus näeme kõiki ekraane kas ainult hiina ja/või araabia kirjadega) - pilt.Märkus: Mida see “Who owns this PC?” ekraan tegelikult tähendab (pilt)? Kui Sa installeerid Windows 10 Professional (Windows 10 Pro) versiooni, siis küsitakse tema esmakordsel installeerimisel seda et kes on antud kompuutri omanik. Antud küsimus ilmub ka Windows 10 Education ja Enterprise väljalasete esmakordsel installeerimisel. Sinu vastusest sõltub see et kas Sinu kompuuter ühendatakse domeeniga või seda ei tehta. Domeeniga ühendamisel pakutakse kahte varianti: kas ühinemine Azure AD (Active Directory) domeeniga, mida hallatakse Microsofti serverite poolt või siis traditsioonilise Windowsi domeeniga, mida haldavad Sinu organisatsiooni/ettevõtte serverid. (Domeen lubab organisatsioonil tsentraalselt juhtida Sinu kompuutrite sätteid ja neid ka ressurssidega varustada.)

Kui Sinu kompuuter on osa Sinu organisatsioonist, mis pakub ka domeeni, siis vali antud ekraanis “My organization” parameeter ja Sa võid installi käigus ühineda otse domeeniga. Kui Sa ei kuulu organisatsiooni, siis vali antud ekraanis “I own it” parameeter ja sellega luuakse tavaline Windowsi kasutajakonto.

Kui Sa valisid “Who owns this PC?” ekraanis aga “My organization” nupu, siis pead ühinema domeeniga, et Win 10 installeerimist jätkata. Sulle pakutakse kahte valikut: Azure AD või siis domeeniga ühinemise võimalust - pilt. Kui Sa ei taha Win 10 installi ajal kohe domeeniga ühineda, siis vali “Who owns this PC?” ekraanis ikkagi see “I own it” nupp, sest Sa võid domeeniga ka hiljem ühineda - Windows 10 sees ja tema Settings äpi kaudu ning see pole üldsegi keeruline - kuigi Sind hoiatatakse ses suhtes antud “Who owns this PC?” ekraanis: Ava pärast Windows 10 installi see Settings äpp, vali System kategooria ja selle About alamkategooria (st Settings -> System -> About) ning seejärel näed Sa paremal Join a domain ja Join Azure AD nuppusid - vali neist üks.... Kuid selle hilisema domeeniga ühinemise puhul tekib ikkagi üks probleem, nimelt Sinu kasutajakonto failisid ja sätteid ei migreerita domeeni profiiliga. Sa võid hiljem ka domeenist lahkuda, aga Sinu faile ja sätteid ei migreerita Sinu uude lokaalsesse kasutajakontosse. On küll võimalik oma faile ja sätteid edasi ning tagasi siirdada, aga see on aeganõudev protsess. Seepärast kuvataksegi selles “Who owns this PC?” ekraanis seda “This choice is important, and it isn't easy to switch later.” hoiatust. Seega, juhul kui Sa tahad domeeniga ühineda, siis tee seda kohe Win 10 installeerimise käigus ja vali esmalt see “My organization” parameeter/nupp.* Nüüd sisesta oma Microsofti kasutajakonto (email aadress & parool) ja kliki nupule "Sign in", et alustada süsteemi sisselogimist.

Märkus: Kui Sa ei taha kohe seda Microsofti kasutajakontot luua vaid luua selle asemel hoopis lokaalse konto, siis kliki siin "Make it yours" ekraanis all vasemal "Skip this step" lingile. Seejärel sisestad oma kasutajanimeks mingi sobiva nime ja lood soovi korral ka süsteemi sisselogimise tugeva parooli (+ vihje - "password hint"):

Skip this step


Märkus: Kui Sul puudub Win 10 installeerimise ajal internetiühendus või kui Microsofti kasutajakonto (Microsoft account) valideerimisel läks midagi valesti, siis pakutakse Sulle LOKAALSE kasutajakonto loomise võimalust. Lokaalse konto võid ka nii luua, et klikid eelmises ekraanis "Skip this step" lingile.


* Juhul kui Sa kasutasid eelmises ekraanis Microsofti kontot ja kui Sa olid seda kontot juba ka varem kasutanud, siis pead sisestama Sulle saadetava turvakoodi. Ilmub Kaheetapiliseks Autentimise (Two-Step Verification) ehk Kahefaktoriliseks Autentimise (Two Factor Authentication) esimene ekraan.


Vali siin ülemisest rippmenüüst turbekoodi / turvakoodi Sinule saatmise meetod (näiteks kas helistamise- või siis e-maili teel) - pilt.


Kui Sa valisid turbekoodi saamise meetodik SMS saamise, siis sisesta alumisse tekstikasti oma mobla või nutitelefoni numbri viimased neli numbrit ja kliki seejärel Next - pilt...


... ja pilt.


* Sisesta Sinu moblasse saabunud turvakood ja kliki Next - pilt.

* Seejärel näed jälle mitut kirjadega animeerivaid ekraane, kus Sa ei pea midagi tegema: "Updates have completed", "Now we'll set up your applications", "This won't take long", "Taking care of a few things", "Just a few more tweaks" ja võib olla ka "It's taking a bit longer than usual, but it should be ready soon" kirjadega ekraane.

* Seejärel näed "Let's start" kirjaga musta ekraani ja Sa jõuadki pärast seda Windows 10 vaikimisi töölauale. Esmalt kliki siin paremal kas Yes või siis No nupule. Juhul kui Sul on ka koduvõrk olemas, siis võid siin nupule "Yes" klikkida - pilt.

Windows 10 vaikimisi töölaud koos uue "Windows" teemaga:

Windows 10 vaikimisi töölaud koos uue "Windows" teemaga


Lisaks veel mõned pildid: pilt,...


pilt,...


pilt,...


pilt ...


pilt.


!!! Uuendatud, 2018: Nüüdseks on seda Windows 10 installeerimise protsessi natuke jälle muudetud, ilmuvad mõned uuendatud ekraanipildid ja juurde on lisatud ka uuendatud valikuid. ""Windows 10 puhas installeerimine ("clean install") ja seda siis Windows 10 April 2018 Update (Windows 10 Version 1803) näitel, mis ilmub välja alates 30. aprillist 2018: pildigalerii (koos selgitustega)."" - vaata seda pildigaleriid koos selgitustega seal.

Etteotsa
Windows 10 puhas install enda olemasoleva / jooksva Windowsi seest (setup.exe faili abil):


Sa võid sel teel teha järgmist:

* Uuendada oma legaalne Windows 7 SP1 või Windows 8.1 versioon Windows 10 versioonini - teha ülemineku installi - upgrade installi.

* Teha enda juba olemasoleva Windows 10 ümberinstalli nii et Sinu kõvaketas pühitakse puhtaks ja seejärel installitakse uuesti Windows 10 - seda siis vaatlemegi antud juhul.


Variandid selleks on siis järgmised:

* Lood esmalt 'Media Creation Tool' instrumendi abil Windows 10 puhtaks installeerimiseks vajaliku buutimisvõimelise USB mälupulga (parem variant) või siis DVD plaadi. Seejärel avad Windows Explorer aknas kas Wind 10 süsteemiga USB mälupulga või siis DVD plaadi. Lõpuks käivitad sealt setup.exe.

* Laed 'Media Creation Tool' instrumendi abil alla Windows 10 ISO faili, seejärel mountid ta ("pakid lahti") ja käivitad siis setup.exe.

Sa võid ISO mountimiseks kasutada näiteks neid tasuta programme, ms on ära toodud seal veebilehel või siis tee sellel ISO failil paremklikk ja vali kontekstmenüüst käsk Mount (seda alates Windows 8 opsüsteemist) või tee ISO failil 2x klikk, et teda mountida.

Või siis kasuta näiteks 7-Zip utiliiti, et see iso lahti pakkida (extraktida) ja seejärel sealt see setup.exe käivitada. (Sa võid selle ISO faili avada ka WinRAR ja WinZip utiliitidega.)

* Sa võid selle enda süsteemile sobiva Windows 10 ISO laadida otse alla ka Microsofti veebsaidist. Mine sinna ja tee seal järgmist: vali esmalt rippmenüüst Windows10 (sellega saad installida kas Windows 10 Home või siis Windows 10 Pro versiooni), seejärel kliki nupule Confirm; pärast seda vali järgmisest rippmenüüst oma süsteemi keel / kuvakeel (näiteks kas English või siis Estonian) ja kliki nupule Confirm ning lõpuks kliki kas 32-bit või 64-bit Download nupule ja alusta ISO allalaadimist. (Sa võid ka need mõlemad 32-bit ja 64-bit iso'd alla laadida. See iso allalaadimise otselink on aktiivne 24h, seega alusta kohe allalaadimist.)

* Sul peab olema legaalne ja aktiveeritud Windows 7 SP1 või Windows 8.1 või Windows 10 süsteem.


Alustame Windows 10 puhast installi:

Kasutame näiteks 'Media Creation Tool' instrumendi abil loodud Windows 10 opsüsteemiga USB mälupulka.

* Torka see USB meedia arvuti usb porti ja ava ta Windows Explorer'is. Seejärel käivita sealt setup.exe:

Seejärel käivita sealt setup.exe


* Valmistatakse ette - pilt.

* Seejärel jäta asi nii nagu on ja kliki Next (võid soovi korral alumisest ruudust selle linnukese ka ära koristada):

Seejärel jäta asi nii nagu on ja kliki Next


* Ilmub 'Getting updates' aken - oota natuke...
* Ilmub "We're getting a few things ready" aken, oota natuke...
* Ilmub litsentsiaken, kus kliki "Accept" nupule:

Ilmub litsentsiaken, kus kliki "Accept" nupule


* Ilmub jällegi see 'Getting updates' aken, kus jookseb ka % - oota natuke...

* Järgmine aken võib igal kasutajal erinev olla. Esiteks pakutakse siin vaikimisi Sinu jooksva Windowsi sätete, personaalsete failide ja äppide üleviimist uude Windows 10 süsteemi. Kui oled sellega nõus, siis jätka siitsamast. Meie aga tahame teha Windows 10 puhast installi ja seepärast klikime siin ülal vaevu nähtavale 'Change what to keep' lingile.
Teiseks kuvatakse allpool ka need rakendused / utiliidid, mida ei saa Windows 10 süsteemi üle viia ja ka muid teateid, näiteks et installi käigus muudetakse ka süsteemi kuvakeelt, mille võib hiljem aga tagasi panna (see alla laadida ja installida). Kui Sa ei kliki siin sellele vaevu nähtavale 'Change what to keep' lingile ja tahad oma "kraami" ka uude süsteemi üle tarida, siis kliki siin nuppudele "Confirm" ja/või "OK" (juhul kui neid üleüldse kuvatakse) ning jätka Win 10 installeerimise ettevalmistamist. Meie aga klikime siis ikkagi sellele 'Change what to keep' lingile - pilt.


Märkus: Sina aga võid näiteks ka sellist akent näha - pilt.


* Aktiveerime siin 'Nothing' raadionupu ja klikime Next - pilt.

* Seejärel näed "Making sure you're ready to install" ja/või "Making sure your PC has enough space" akent - oota natuke.

* Järgmist akent võib Sulle ka mitte ilmuda või siis ilmub ta teise sisuga. Antud juhul peab siin klikkima OK nupule, et jätkata - pilt.

* Lõpuks kliki nupule Install ja seejärel alustatakse Windows 10 reaalset installeerimist:

Lõpuks kliki nupule Install ja seejärel alustatakse Windows 10 reaalset installeerimist


* Pärast nupule "Install" klikkimist alustatakse siis Win 10 installeerimist ja selle käigus tehakse ka mõned kompuutri restardid. Windows 10 installeerimise kulgu näed mustas ekraanis, kus jookseb % ja see install on jagatud kolme faasi, iga faasi lõppedes tehakse ka kompuutri ümberalaadimine (restart) - Sina ei pea sel ajal midagi tegema.

* Kui install saab läbi, siis ilmub "country/region", "language", "keyboard" ja "time zone" valiku ekraan - vali ära ja kliki Next.

* Järgmises ekraanis on Sul kaks valikuvõimalust: nupp 'Use Express settings' (kiire edasiminek) ja link 'Customise settings' (natuke aeglasem edasiminek). Kui Sa valid selle 'Customise settings' lingi, siis võid kahes järgmises lisaekraanis kohe portsu Sinu privaatsust puudutavaid sätteid/seadistusi välja lülitada, aga seda saab ka hiljem 'Settings' äpi kaudu teha. Siin otsusta ise... - pilt.

* Tehakse jälle kompuutri restart.

* Kui Sa installeerid Windows 10 Pro versiooni, siis kliki siin "I own it" nupule ja seejärel "Next" nupule - pilt.

* Nüüd sisesta oma Microsofti kasutajakonto (email aadress & parool) ja kliki nupule "Sign in", et alustada süsteemi sisselogimist.

Märkus: Kui Sa ei taha Windows 10 puhtal installeerimisel kohe seda Microsofti kasutajakontot luua vaid tahad selle asemel luua hoopis lokaalse konto, siis kliki siin "Make it yours" ekraanis all vasemal "Skip this step" lingile. Seejärel sisestad oma kasutajanimeks mingi sobiva nime ja lood soovi korral ka süsteemi sisselogimise tugeva parooli (+ vihje - "password hint") - pilt.

Kui Sul puudub Win 10 installeerimise ajal internetiühendus või kui Microsofti kasutajakonto (Microsoft account) valideerimisel läks midagi valesti, siis pakutakse Sulle lokaalse kasutajakonto loomise võimalust. Lokaalse konto võid ka nii luua, et klikid eelmises ekraanis "Skip this step" lingile.

* Juhul kui Sa kasutasid eelmises ekraanis Microsofti kontot ja kui Sa olid seda kontot juba ka varem kasutanud, siis pead sisestama Sulle saadetava turvakoodi. Ilmub Kaheetapiliseks Autentimise (Two-Step Verification) ehk Kahefaktoriliseks Autentimise (Two Factor Authentication) esimene ekraan.


Vali siin ülemisest rippmenüüst turbekoodi / turvakoodi Sinule saatmise meetod (näiteks kas helistamise- või siis e-maili teel) - pilt.


Kui valisid turbekoodi saamise meetodik SMS saamise, siis sisesta alumisse tekstikasti oma mobla või nutitelefoni numbri viimased neli numbrit ja kliki seejärel Next - pilt...


... ja pilt.


* Sisesta Sinu moblasse saabunud turvakood ja kliki Next - pilt.

Märkus: Kui mingitel põhjustel ei õnnestunud Microsofti serveriga ühendust saada või kui Sa valisid eelnevalt mitu ekraani tagasi selles "Make it yours" ekraanis "Skip this step" lingi, siis näed lokaalse konto loomise ekraani. Sisesta siin kõige ülemisse tekstikasti selle isiku nimi, kes seda kompuutrit ka reaalselt kasutama hakkab (seega tavaliselt iseenda nime) - Sa võid siia tippida ka suvalise nime.
Sa võid soovi korral sisselogimiseks ka parooli luua. Sisesta see parool mõlematesse "Enter password" kui ka "Re-enter password" lahtritesse. Sel juhul pead ka kõige alumisse "Password hint" tekstilahtrisse sisestama mingi vihje (juhuks kui unustad tulevikus oma parooli). Kui valmis, siis kliki nupule Next. (Sa saad hiljem igal ajal 'Settings' äpis lülituda ümber oma Microsofti kasutajakonto alla.)

Kui valmis, siis kliki nupule Next.

Loo uus parool...


* Seejärel pakutakse Sulle PIN parooli loomise võimalust. Loo see, klikkides "Set a PIN" nuple ja loo endale sobiv PIN parool. Sisesta mõlematesse tekstilahtritesse üks- ja seesama PIN parool ning kliki all nupule OK. Märkus: PIN kood peab olema vähemalt nelja sümboli pikkune (ja ta ei tohi olla pikem kui 127 sümbolit) ja ta sisaldab tavaliselt numbreid. Kuid Sa võid oma PIN paroolis ka tähti (mõlemaid, väike ja SUURTÄHTI) ja spetsiaalseid sümboleid, näiteks ! või ?, kasutada. Windows 10 ei luba Sul kasutada väga lihtsaid PIN paroole, näiteks 1234 või 0000. Kui paned siin linnukese ka 'Include letters and symbols' ruutu, siis võid oma loodavas PIN koodis ka tähti ja tavalisi sümboleid kasutada.

* Seejärel näed "Meet Cortana" ekraani, seda juhul kui Sa valisid Win 10 installi lõppedes "country/region", "language", "keyboard" ja "time zone" valiku ekraanis regiooniks/riigiks "English (United States)" või siis "English (United Kingdom)".

* Nüüd näed ekraani, kus Sind informeeritakse Windows 10 süsteemiga kaasatulevatest uutest süsteemi sisseehitatud universaalsetest äppidest (Photos, Music, Microsoft Edge ja Movies & TV). Kui oled sellega nõus, siis kliki lihtsalt Next. (Kui Sa ei taha, et kõik need äpid oleksid vaikimisi töötavad äpid, siis kliki antud ekraanis vasemal väiksele 'Let me choose my default apps' lingile ja korista vastava äppi ees asuvast ruudust linnuke ära; kui valmis, siis kliki Next.)

Märkus: Sa võid seda ülalnimetatud ekraani ka mitte näha.

* Seejärel näed mitut värvilist animeerivat ekraani, kus Sa ei pea midagi tegema - oota...
* Ja Sa Sa jõuadki Windows 10 vaikimisi töölauale.


!!! Uuendatud, 2018: Nüüdseks on seda Windows 10 installeerimise protsessi natuke jälle muudetud, ilmuvad mõned uuendatud ekraanipildid ja juurde on lisatud ka uuendatud valikuid. ""Windows 10 puhas installeerimine ("clean install") ja seda siis Windows 10 April 2018 Update (Windows 10 Version 1803) näitel, mis ilmub välja alates 30. aprillist 2018: pildigalerii (koos selgitustega)."" - vaata seda pildigaleriid koos selgitustega seal.

Etteotsa
Windows 10 puhas install ilma et Sa peaksid enne seda Windows 10 versioonile üle minema:

Ja veel üks Win 10 puhta installi võimalus ja seda juhul kui Sa jooksutad Windows 7 või Windows 8.1 legaalset aktiveeritud versiooni. Antud juhul Sa EI PEAGI enne oma olemasolevalt Windowsilt (Win 7 või Win 8.1) minema üle Windows 10 versioonile, st tegema seda upgrade installi. Laed alla Windows 10 ISO faili, mis vastab Sinu käesolevale Windowsi redaktsioonile (laed alla kas Windows 10 Home või siis Windows 10 Pro ISO faili) või siis lood sellesama 'Media Creation Tool' instrumenti abil Windows 10 installeerimiseks vajaliku buutiva USB draivi. Seejärel teed sellel ISO failili 2x kliki, et teda mountida ("avada") ja teed setup.exe failil 2x kliki, et alustada Win 10 installi. Alternatiivina võid avada selle 'Media Creation Tool' instrumenti abil loodud USB mälupulga ja käivitada sealt selle setup.exe, et alustada Windows 10 installi. Seejärel, kui installi käigus ilmub see "Choose what to keep" aken, siis aktiveeri seal raadionupp 'Nothing' ja kliki nupule Next.Enne Windows 10 puhta installi alustamist tee siis ühte järgmistest:

* Lood esmalt 'Media Creation Tool' instrumendi abil Windows 10 puhtaks installeerimiseks vajaliku buutimisvõimelise USB mälupulga (parem variant) või siis DVD plaadi. Seejärel avad Windows Explorer aknas kas Wind 10 süsteemiga USB mälupulga või siis DVD plaadi. Lõpuks käivitad sealt setup.exe.

* Laed 'Media Creation Tool' instrumendi abil alla Windows 10 ISO faili, seejärel mountid ta ("pakid lahti") ja käivitad siis setup.exe.

Sa võid ISO mountimiseks kasutada näiteks neid tasuta programme, ms on ära toodud seal veebilehel või siis tee sellel ISO failil paremklikk ja vali kontekstmenüüst käsk Mount (seda alates Windows 8 opsüsteemist) või tee ISO failil 2x klikk, et teda mountida.

Või siis kasuta näiteks 7-Zip utiliiti, et see iso lahti pakkida (extraktida) ja seejärel sealt see setup.exe käivitada. (Sa võid selle ISO faili avada ka WinRAR ja WinZip utiliitidega.)

* Sa võid selle enda süsteemile sobiva Windows 10 ISO laadida otse alla ka Microsofti veebsaidist. Mine sinna ja tee seal järgmist: vali esmalt rippmenüüst Windows10 (sellega saad installida kas Windows 10 Home või siis Windows 10 Pro versiooni), seejärel kliki nupule Confirm; pärast seda vali järgmisest rippmenüüst oma süsteemi keel / kuvakeel (näiteks kas English või siis Estonian) ja kliki nupule Confirm ning lõpuks kliki kas 32-bit või 64-bit Download nupule ja alusta ISO allalaadimist. (Sa võid ka need mõlemad 32-bit ja 64-bit iso'd alla laadida. See iso allalaadimise otselink on aktiivne 24h, seega alusta kohe allalaadimist.)

* Sul peab olema legaalne ja aktiveeritud Windows 7 SP1 või Windows 8.1 süsteem.


Windows 10 puhas install:

Kasutame näiteks 'Media Creation Tool' instrumendi abil loodud Windows 10 opsüsteemiga USB mälupulka.

* Torka see USB meedia arvuti usb porti ja ava ta Windows Explorer'is. Seejärel käivita sealt setup.exe:

Seejärel käivita sealt setup.exe


* Seejärel käib see Windows 10 puhas install põhimõtteliselt sama moodi nagu siin eelpool seda juba kirjeldati... Kui installi käigus ilmub see "Choose what to keep" aken, siis aktiveeri seal raadionupp 'Nothing' ja kliki nupule Next.

Märkus: Kui Sa soovid oma personaalseid faile, äppisid ja Windowsi sätteid samuti üle viia, siis vali siin kõige ülemine raadionupp, aga kui Sa tahad ainult personaalseid faile kaasa võtta, siis aktiveeri see "Keep personal files only" raadionupp - pilt.

* Kui Win 10 puhas install saab läbi, siis näed, et Sinu puhtalt installeeritud Windows 10 on juba aktiveeritud:

Kui Win 10 puhas install saab läbi, siis näed, et Sinu puhtalt installeeritud Windows 10 on juba aktiveeritud


Kui ta ei ole veel aktiveeritud, siis tee kompuutri restart. Sa võid hiljem teha suvalisel ajal oma Windows 10 ümberinstalleerimise ilma et Sa peaksid tema aktiveerimise pärast muretsema. Ja Sa ei vaja enam kunagi seda tootevõtit.

Windows 10 töölaud pärast tema puhast installi - pilt.


Ja Win 10 vaikimisi Start Menüü - pilt.Märkused:

* Sa võid sel teel oma Windows 10 installeerida ka näiteks teise partitsiooni ja seega kasutada oma multiboot kompuutris Windows 7 või Windows 8.1 süsteemi koos uue Windows 10 versiooniga. Testid ja tutvud selle Windows 10 süsteemiga niikaua kui vaja ja kui ta sobib Sulle, siis võid oma vana Windows 7 või Windows 8.1 versiooni masinast eemaldada. Seejärel laiendad oma Windows 10 partitsiooni, et terve kõvaketas oleks ikka uue Windows 10 käsutuses. Alternatiivina võid teha jälle Windows 10 puhta installi ja tema installeerimise algfaasis kustutad ka selle vana Windows 7 või Windows 8.1 partitsiooni.
Kui teise partitsiooni installeerimisel ilmub enne reaalse installi algust ekraanile veateade, et installiks kasutatakse valet draivi (või midagi taolist), siis ignoreeri seda või kliki nupule "Continue".

* Kui ma lähen üle Windows 10 süsteemile, siis ma tahan oma käesolevalt arhitektuurilt lülituda ümber teisele arhitektuurile (näiteks 32-bit süsteemilt 64-bit süsteemile). Kas ma saan seda upgrade ajal teha? Vastus on EI. See tasuta üleminek ei luba sellist ümberlülitumist. Kui Sa tahad oma arhitektuuri muuta, siis võid pärast Windows 10 süsteemile üleminekut ja tema aktiveerimist, laadida alla vastava arhitektuuriga (32 või 64 bit) Windows 10 ISO faili ning teha seejärel Windows 10 puhta (Custom) installeerimise - nii nagu siin eelpool sellest ka juttu oli. Selle Windows 10 ISO faili saad kätte ja ka Windows 10 installeerimiseks vajaliku buutiva USB meedia või DVD plaadi saad luua Microsofti enda Media Creation Tool instrumendi abil - siin eelpool ka sellest juhis.

Etteotsa
Oma kompuutri nime muutmine (Windows 10 ja ka varasemates Windowsites):

Kui Sa teed Windows 10 puhta installeerimise, siis ei nõuta Sult enam oma kompuutrile nime määramist vaid see pannakse talle Win 10 installeerimise ajal automaatselt - nime juhusliku genereerimise teel. Selle asemel, et lasta Sul anda oma kompuutrile mingi meeldejääv (sobiv) nimi, määratakse see automaatselt ise ja see nimi algab sõnaga "DESKTOP" või "WIN" või "Mobile" jne, millele järgneb rida numbreid ning tähti, näiteks sellised: DESKTOP-K35Q50U või WIN-76IVRIMUA0U.

Oma Windows 10 seadmete automaatselt genereeritud nimesid näed näiteks enda Microsofti kasutajakonto ja OneDrive veebsaitides ning Sa ei saa siis aru, et milliste seadmetega just tegu on (?):

pilt ...


pilt.

Kui Sul on neid Windows 10 kompuutreid rohkem, siis Sa ei tea, et milline neist asub momendil eluruumis, suvilas või köögis jne. Kui Sa lähed oma Microsofti kasutajakonto või OneDrive veebsaitidesse, siis Sa ei tea, et milliste Windows 10 seadmetega tegu on, kas lauakompuutri, sülearvuti, tahvelarvuti, nutitelefoni või siis virtuaalmasinaga jne? Sa ei oska neid Win 10 seadmeid seal enda Microsofti kasutajakonto ja OneDrive veebsaitides vajadusel ka eemaldada.

Ka võrgus Sinu ruuteri seadistamise veebsaidis ja ka siis kui Sa sirvid jagatuid faile, identifitseerib see "hostname" (hostinimi) Sinu seadme - pilt. Selliseid nimesid kasutatakse ka "find my device" kasutajaliideses ja ka igal pool mujal, kus on vaja Sinu seadet identifitseerida.

Märkus: Võrgus olevat masinat, millel on unikaalne IP aadress, nimetatakse hostiks. Hostiks võib olla tavaline arvuti, aga ka server, võrguprinter, võrguseade jne — kõik seadmed, millele saab määrata IP-aadressi ja millega saab suhelda. Hostinimi ("hostname") on nimi, mis identifitseerib Sinu võrgus antud kompuutrit.


Seega tuleks Sul oma igale Windows 10 seadmele anda sobiv ja meeldejääv nimi ning tee selleks järgmist:Esimene meetod (Windows 10 süsteemis "Settings" äpi kaudu):

1) Ava see uus Start Menüü ja kliki 'Settings' kiirkorraldusele - pilt.


2) Kliki 'System' kategooriale - pilt.


3) Kliki vasemal 'About' alamkategooriale - pilt.


4) Kliki paremal ülaosas 'Rename PC' nupule:

Kliki paremal ülaosas 'Rename PC' nupule


Märkus: Uuema 'Windows 10 Fall Creators Update' versiooni puhul näed Sa aga sellist Settings akent - pilt.


5) Sisesta oma Win 10 seadme jaoks sobiv nimi ja kliki Next - pilt.


6) Kliki nupule 'Restart now' ('Taaskäivita kohe') - pilt.

7) Ja tulemus:

Ja tulemusTeine meetod [vana traditsioonilise Control Panel (Juhtpaneeli) kaudu - kõikide Windowsite puhul]:

Varasemate Windowsite ja ka Windows 10 enda puhul võid avada selle Control Panel konsooli, klikkida seal aknas esmalt "System and Security" ning seejärel "System" kiirkorraldusele. Pärast seda kliki allpool "Computer name, domain, and workgroup settings" sektsioonis sellele "Change settings" lingile - pilt.

Seejärel kliki "Change..." nupule:

Seejärel kliki "Change..." nupule


Kolmandas aknas saadki siis oma kompuutri nime muuta ja kui valmis, siis kliki all nupule OK. Seejärel tee kompuutri restart:

Kolmandas aknas saadki siis oma kompuutri nime muuta ja kui valmis, siis kliki all nupule OKLisa:

Märts 2020. Windows 10 paigaldamine ehk uuesti installimine. Windows 10 puhas installeerimine (clean install) ja installime Windows 10 oma KOHALIKU ehk lokaalse konto alla. Seal on juttu antud momendil kõige uuema Win 10 puhtast installist kohaliku konto alla ja seal saab ülevaate ka uuendatust Win 10 puhtast installist Microsofti konto alla. (Neid Win 10 installeerimise ekraane muudetakse pidevalt.)


Suuremate probleemide puhul Windows 10 ümberinstalleerimine. Windows 10 ümberinstalleerimise käigus EI HOITA Sinu faile alles ja tehakse Windows 10 puhas installeerimine või Sinu kompuuter viiakse tagasi tehase algseadistusteni/originaalsäteteni.


Suuremate probleemide puhul Windows 10 uuendamine/värskendamine ehk parandusinstall. Windows 10 ümberinstalleerimisel SÄILITATAKSE kõik Sinu failid ja personaalsed sätted.


!!! Windows 10 puhta või siis 'upgrade' installeerimise probleemid ja kuidas neid lahendada


Windows 10 operatsioonisüsteemis draiveritest reservkoopiate loomine (varundamine) ja nende hilisem taastamine. (Vajalik eriti just pärast Windows 10 puhast installi.)


Windows 10 Home versioonilt üleminek (upgrade) Windows 10 Pro versioonile ja seda täiesti TASUTA!


Sa võid ka praegu saada TASUTA Windows 10 (ka pärast seda 29.07.2016 kuupäeva): Windows 7 ja Windows 8/8.1 ettenähtud viisil litsentseeritud ja aktiveeritud koopiate jooksutajad võivad ka praegu saada selle TASUTA Windows 10.


Windows 10 puhas install 'Refresh Windows Tool' instrumendi abil (on võimalus ka oma isiklikud failid alles jätta). Antud tööriista kasutamisel ei pea Sa Windows 10 puhtaks installiks eelnevalt looma mingit Win 10 installeerimise meediat vaid Sa alustad Windows 10 puhast installeerimist otse oma jooksva süsteemi seest.


!!! Nüüdseks on seda Windows 10 installeerimise protsessi natuke jälle muudetud, ilmuvad mõned uuendatud ekraanipildid ja juurde on lisatud ka uuendatud valikuid. ""Windows 10 puhas installeerimine ("clean install") ja seda siis Windows 10 April 2018 Update (Windows 10 Version 1803) näitel, mis ilmub välja alates 30. aprillist 2018: pildigalerii (koos selgitustega)."" - vaata seda pildigaleriid koos selgitustega seal.


"Microsoft teeb nüüd Windows 10 installeerimisel lokaalse (kohaliku) kasutajakonto loomise mõne kasutaja jaoks raskemaks..."


"Kuidas luua Windows 10 operatsioonisüsteemis USB-taasteketast?"


UUS! Windows 11 operatsioonisüsteemi paigaldamine ehk uuesti installimine. Windows 11 puhas installeerimine (clean install) – link.


Etteotsa

 
< Tagasi Windows 10 pealehele ja sisukorda

 

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Us.|. .|. .|. .|. .|. .|. About Me .|. .|. .|. .|. .|. .|. Site Map .|. .|. .|. .|. .|. .|. POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Tõnis Laanpõld, 2015