Windows 10 väljaanded (versioonid)

Win 10 logo Windows 10 väljaanded (versioonid) •|• Win 10 test-versioon nutitelefonidele •|• Mis on IoT (Internet of Things)? •|• Raspberry Pi 2 •|• 'Windows 10 IoT Core' •|• 'RASPBIAN' operatsioonisüsteem •|• Uus Raspberry Pi 3 •|• Veel üks $9 C.H.I.P. mikrokompuuter •|• Windows 10 ja Mac OS X •|• ATM Industry Association (ATMIA) ja Windows 10 •|• Windows 10 "võtmehoidjas" (tegelikult mini-kompuuter pulgas; hinnad alates $99 kuni $499) •|• Ockel Sirius A (+ ka Ockel Sirius A Pro): võimas ja väga universaalne mini-kompuuter •|• Windows 10 operatsioonisüsteemiga televiisor (Videocon Smart TV / LED TV).

 

 

 

 

 

Win 10 hakkab olema erinev ja see sõltub Sinu arvuti riistvarast (seadmest), mida Sa kasutad:

* Kasutajad, kes jooksutavad Windows 10 süsteemi oma laua- või sülearvutites, saavad tema sellise väljaande, mis hakkab vaikimisi kasutama traditsioonilist Windowsi töölauda (Desktop kasutajaliidest). Antud töölaua režiimis saab jooksutada nii tavalisi Win32 rakendusi kui ka universaalseid/modernseid Windows äppisid, mis jooksevad nüüd ka ujuvate akende režiimis ja nende akende suurust saab ka muuta.
"Two-in-one" seadmete puhul (näiteks nagu Lenovo Yoga või Surface Pro) toetatakse aga puute režiimi (Tablet Mode) ja tavalise töölaua režiimi vahel ümberlülitamist ning see sõltub sellest et kas klaviatuur on ühendatud või ei ole seda.

* Kombineeritud Mobile/Tablet väljaanded ei oma seda "Desktop" (st "Töölaua") keskkonda üle-üldse, aga nendes võivad äpid üksteise kõrval joosta. Selline mobiilne Windows 10 ("Windows 10 Mobile") töötab ARM-põhistes moblades, ARM-põhistes Windowsi tahvelarvutites ja ka Intel-Atom-põhistes tahvlites (st Windows 10 mobiilne versioon hakkab töötama ka Inteli kiipidega seadmetes, mis kasutavad x86 arhitektuuri).

Seega saab Windows 10 olema Microsofti esimeseks universaalseks opsüsteemiks, mis jookseb nii kompuutrites kui ka mobiilsetes seadmetes. ARM tahvlid ei näe enam vana traditsioonilist töölauda, aga ARM sülearvutid võivad seda töölauda näha ja tavalised 32/64-bit sülearvutid/lauaarvutid/tahvlid saavad aga palju rohkem täiustatud töölaua. Ka kõik Windows 10 opsüsteemiga uued seadmed, millede displei on väiksem kui 8 tolli (20,32sm), jäävad tavalisest töölauast (Desktop'ist) ilma.Windows 10 väljaanded (versioonid):

Microsofti Windows 10 väljaannete / redaktsioonide lõplik loetelu on järjekordselt üsna segane - nii nagu alati! Microsoft ajab jällegi asja keeruliseks ja raskesti arusaadavaks... Kui jätta kõik üleliigne välja ja pannes selle Microsofti pika jutu lihtsasse maakeelde, siis loeb sellest välja järgmist:

* Microsoft avalikustas 13.05.15 kuupäeval Windows 10 väljaannete loetelu: Kõik redaktsioonid omavad ühiseid vahendeid, aga neid müüakse ja levitatakse erinevalt sõltuvalt seadme tüübist, millele nad on ette nähtud. Kõik Windows 10 seadmed jagavad ühtainsat 'Windows Store' poodi, kus pääseb ligi Universaalsetele Windows äppidele / rakendustele ('Universal Windows Apps'), mis on võimelised jooksma paljudes erineva suurustega seadmetes.

* Microsoft teatas Windows 10 väljaannetest, mitte aga tema SKU versioonidest: Mis "loom" see SKU (Stock Keeping Unit) üle-üldse on? SKU on unikaalne alfabeetiline-numbriline kood, mis omistatakse konkreetsele müüdavale tootele, et seda identifitseerida. SKU on kindla toote katalooginumber, mille abiga leiab selle toote laost kiiresti üles. Toote nime võib alati muuta, aga tema SKU peab jääma samaks. Ühtainsat toodet, näiteks nagu Windows 8.1 Pro, müüakse paljudes erinevates pakendites, igaüks omaenda SKU-ga. Sama toode, sama väljalase, aga erinevad SKU koodid. Ka Microsoft avaldas oma Windows 10 SKU koodid, aga see loetelu on lehekülgi- ja lehkülgi pikk...Microsoft teatas Win 10 väljaanded, mitte tema SKU versioonid, et arusaadavam oleks:

1) Uutesse kompuutritesse installeerimiseks on ette nähtud ESIALGU ainult kaks Windows 10 väljaannet: Nii suured kui ka väiksed OEM tootjad, kes ehitavad uusi kompuutreid, saavad osta ainult ühe alljärgnevatest Windows 10 väljaannetest:

- Windows 10 Home on odavam variant, mis omab kogu Windows 10 vahendite komplekti, v. a. mõned üksikud funktsioonid, mis on PRO väljalaskele ette nähtud. Need tarbijatele ja kui ka tööks ettenähtud Windows 10 Home operatsioonisüsteemiga isiklikud seadmed (BYOD) sobivad hästi tavakasutajale. Windows 10 Home on suunatud lauakompuutritele, tahvelarvutitele ja 2-in-1 hübriidseadmetele jooksutamiseks. Ta omab näiteks selliseid uusi vahendeid nagu

Cortana,

uus Microsoft Edge veebibrauser,

Continuum,

Windows Hello,

virtuaalsed töölauad jne; pluss universaalsed Windows äpid nagu Photos, Maps, Mail, Calendar, Music ja Video.


- Windows 10 Pro on kallim ja paigaldatud kõrgema kvaliteediga, kõrgema spetsifikatsiooniga ning äri-klassi seadmetele. Teda saab jooksutada lauakompuutritel, tahvelarvutitel ja 2-in-1 hübriidseadmetel. Ta on ette nähtud rohkem asjaarmastajatele, professionaalidele, väikse- ja keskmise suurusega äriettevõtetele ning organisatsioonidele (seadmed võrgus). Ta sisaldab selliseid spetsiifilisi vahendeid nagu Hyper-V, BitLocker, Remote Desktop serveri ülesseadmise- ja Windowsi domeeni ühinemise võimalus (kõige olulisem neist).

Märkus: Windows 10 Enterprise väljaanne siia alla ei kuulu, sest see on ette nähtud ainult üleminekuks / värskendamiseks (upgrade). Äriettevõte peab eelnevalt ostma Pro litsentsi, et seejärel minna oma uuel kompuutril üle Windows 10 Enterprise versioonile. 'Home' litsentsiga seda teha ei saa.


2) Olemasolevates kompuutrites saab Windows 10 operatsioonisüsteemile TASUTA üleminekuks / värskendamiseks ('upgrade install') kasutada ainult kahte Windows 10 väljaannet:

- Windows 10 Home: Windows 7 Home Premium ja Windows 8.1 süsteemid saavad tasuta Windows 10 Home versiooni, värskendamine toimub onlaini kaudu (Windows Update).

- Windows 10 Pro: Windows 7 Professional, Windows 7 Ultimate ja Windows 8.1 Pro süsteemid saavad tasuta Windows 10 Pro versiooni, värskendamine toimub onlaini kaudu (Windows Update).


3) Windows 10 Mobile: See on ette nähtud tarbijate, ettevõtete ja akdeemiliste asutuste jaoks, ta saab ligipääsetavaks OEM-tootjate kaudu. Seega uute mobiilsete seadmete jaoks on ette nähtud ainult üks Windows 10 ja nutitelefonidesse ning väikestesse tahvelarvutitesse (ekraani suurusega alla 8 tolli) võib installeerida ainult Windows 10 Mobile versiooni. Need seadmed ei ole kompuutrid. Sellised seadmed kasutavad tavaliselt ARM protsessorit või siis ühte uuest Intel Atom x3 SoC disainist (koodinimega Sofia). Windows 10 Mobile saab peale kõige muu ka MS Office puutetundliku versiooni ja Continuum funktsiooni nutitelefonide jaoks. (Muideks Windows 10 Mobile toetab ka Bluetooth hiire- ja klaviatuuriga töötamist.)

Windows 10 Mobile lastakse välja detsembris 2015.


4) Windows Phone 8.1 süsteemiga mobiilsetele seadmetele pakutakse TASUTA Windows 10 Mobile versiooni: Windows 10 Mobile saab ülemineku installeerimiseks kättesaadavaks üle õhu (over-the-air upgrade), mis ei ole just mitte kõige mugavam tee. Esimesena saavad tasuta ülemineku Windows 10 süsteemile järgmised nutitelefonid: Lumia 430, Lumia 435, Lumia 532, Lumia 535, Lumia 540, Lumia 640, Lumia 640 XL, Lumia 735, Lumia 830 ja Lumia 930.

Märkus: Mõned pildid ka Windows 10 Mobile Build 10149 versioonist:

pilt,

pilt,

pilt.5) Windows 10 Enterprise ja Windows 10 Mobile Enterprise (täiesti uus pakkumine) väljaanded on ette nähtud eelkõige keskmiste ja suurte ettevõtete jaoks. Nad on ligipääsetavad Volume Licensing (VL) raames.


6) Suured haridusasutused saavad omaenda Windows 10 Enterprise variandi: Haridusasutuste õpetajate, õpilaste, personali ja administraatorite jaoks ettenähtud Windows 10 Education väljaanne saab samuti ligipääsetavaks Volume Licensing (VL) raames.


7) Ilmub ka Windows 10 IoT Core väljaanne - IoT seadmete jaoks.


8) On veel "mingid imelikud" Windows 10 versioonid pangaautomaatide, tööstuslike robotite jms jaoks...


9) Uuendatud, juuli 2017: Uus Windows 10 S versioon, nüüd aga 'Windows 10 in S mode' / 'Windows 10 režiimis S'. See on Windows 10 uus TASUTA unikaalne operatsioonisüsteem. Ta on piiratud võimalustega versioon, mis baseerub Windows 10 Pro operatsioonisüsteemile. 'Windows 10 režiimis S' loodi ühel konkreetsel eesmägil: Et hõivata Google Chromebook'ide ja haridusturgu. 'Windows 10 režiimis S' operatsioonisüsteemiga sülearvutid, näiteks nagu uus Surface Laptop (hinnaga alates $999), on seega rohkem koolidele (õpilastele ja üliõpilastele) ette nähtud. Kuid ka kõik ülejäänud kasutajad võivad seda uut operatsioonisüsteemi proovida ja kasutada. Esimesed Windows 10 S operatsioonisüsteemiga palju odavamad arvutid ilmuvad müüki juba suvel või sügisel 2017, hinnaga alates kusagil $190 & $300 ja nende tootjateks on Acer, Asus, Dell, Fujitsu, HP, Samsung ning Toshiba.

Loe sellest uuest 'Windows 10 in S mode' / 'Windows 10 režiimis S' süsteemist rohkem sealt.


10) "Windows 10 Pro for Workstations" (ilmub välja 2017. a. oktoobris): See on Windows 10 Pro operatsioonisüsteemi kõrgema tasemega versioon, mis on ette nähtud kallimate ja võimsa riistvaraga kompuutrite jaoks. Selle Windows 10 Pro for Workstations vahendid on Windows Server kompuutritele juba saadaval, aga need ilmuvad ka Windowsi töölaua versioonidele. Windows 10 Pro for Workstations versiooni vahendid:

* ReFS (Resilient File System) failisüsteem - ReFS on eriti kasulik siis kui Sa kasutad mitut suurema mahuga salvestusruumi - pilt.

Märkus: Seda ReFS failisüsteemi saab kasutada ka igas muus Windows 10 versioonis, aga seda ainult koos Storage Spaces vahendiga. ReFS võib kiiresti tuvastada peegeldatud draivis rikutud andmed ja need siis asendada teisest draivist võetud andmetega.

* Persistent Memory (püsiv mälu) - Windows 10 Pro for Workstations toetab NVDIMM-N riistvara. NVDIMM-N on energiasõltumatu mälu tüüp. See mälu töötab sama kiiresti kui tavaline operatiivmälu (RAM), aga juhul kui Sinu arvuti ütleb üles, siis antud NVDIMM-N mälus hoitavad andmed EI KUSTU. Ka saadakse selles NVDIMM-N mälus hoitavatele andmetele märksa kiiremini ligi. Selline mälu on praegu veel väga kallis ja seepärast seda ei kasutatagi tavalistes kompuutrites.

* Kiirem failide jagamine (File Sharing) - Windows 10 Pro for Workstations versioon kasutab SMB Direct vahendit, mis on olemas ka Windows Server süsteemides. SMB Direct nõuab sellist võrguadapterit, mis toetab Remote Direct Memory Access (RDMA) funktsiooni. Seega et kiiresti suures mahus faile jagada, on vajalik tipptasemega riistvara ja RDMA toega võrguadaper.

* Laiendatud riistvara tugi - Windows 10 Pro for Workstations versioonis saab kasutada "suure jõudlusega konfiguratsioonidega" seadmeid, sh ka serveri-tasemel Intel Xeon ja AMD Opteron protsessoreid, mida nõuavad tavaliselt Windows Serverid. Windows 10 Pro for Workstations süsteem toetab kuni nelja füüsilist protsessorit ja 6 TB füüsilist mälu (RAM). Windows 10 Pro toetab praegu ainult kuni kahte füüsilist protsessorit ja 2 TB füüsilist mälu (RAM).11) Uuendatud, oktoober 2019. Uus Windows 10X versioon: Microsoft tutvustas üldsusele kahe-ekraaniga Surface Neo seadet, milles on uus spetsiaalselt optimeeritud Windows 10X operatsioonisüsteem, mis põhineb Windows 10 platvormile (õigemini, see on üks Windows One Core OS versioonidest). See uus opsüsteem loodi nii et tuumast eemaldati kõik üleliigne ja ta ehitati modulaarsele alusele. See ongi see nn Windows One Core OS ühes selle konfiguratsioonides, Windows 10X on seega Windows One Core OS'i üks variantidest. Kuid see on ka rohkemat, ühel heal päeval võib see uus Windows 10X tulla paljudele kui mitte kõikidele seadmetele.

Peale selle muutub ka Windows 10 ise aastal 2020 selle Windows One Core OS (WCOS)'i üheks versiooniks, see saab loomulikult olema selle WCOS'i kõige raskemaks versiooniks, säilitades samas võimaluse vaikimisi käivitada Win32 programme ja ka muid töölaua kasutajatele vajalikke funktsioone. Ka kõik muud Windowsi versioonid HoloLens, Surface Hub, Xbox ja teiste jaoks on juba praegu osaliselt WCOS-versioonid, aga järgmisel aastal muutuvad nad täielikult WCOS'i versioonideks.

Windows 10X on mõeldud uutele kahe-ekraaniga ja kokkupandavatele seadmetele, need on näiteks Microsoft Surface ning mitmete Windowsi partnerite seadmed, sh ka ASUS, Dell, HP ja Lenovo. Niisiis, Windows 10X on WCOS-konfiguratsioon kahe ekraaniga seadmetele ja teda ei ole mõtet tavaarvutitesse installida. Windows 10X võimaldab luua uue seadmete klassi, mis täiendab ja eksisteerib koos tänapäevaste Windows 10 arvutitega. See uus Windows 10X operatsioonisüsteem EI OLE tavaliste personaalarvutite OS-i värskendus. Need Windows 10X opsüsteemiga uued seadmed ilmuvad välja alles 2020. a. sügisel.

Kuid hiljuti sai teatavaks, et välja lastakse ka ühe-ekraaniga Windows 10X seadmed, näiteks sülearvutid ja 2-in-1 sülearvutid ning tahvelarvutid. Esmalt ilmuvadki just sellised Windows 10X opsüsteemiga seadmed.

Selle Windows 10X versiooniga saab käivitada ka Win32 rakendusi (klassikalisi Windowsi rakendusi), kuid ainult siis, kui Sa lülitad sisse vajaliku mooduli ja teed seda isoleeritud konteineris, mis muudab need rakendused seadme jaoks turvalisemaks. Need rakendused töötavd ühesainsas konteineris ja nad on Windowsi põhisüsteemist isoleeritud ning ei põhjusta seega kokkujooksmisi või turvaprobleeme. Allpool siis mõned pildid nendest Windows 10X operatsioonisüsteemiga seadmetest.

Selle lihtsustatud keskkonnaga kaasnevad ka mõned piirangud: Süsteemisalve (System tray) ikoone, File Exploreri lisandmooduleid, töölaual käivitatavaid programme ei toetata. Opsüsteem võib peatada ka taustaülesanded.

Muutunud on Tegumiriba (Taskbar), Start menüü, süsteemi logimise ekraan & lukustuskuva (Login & Lock Screen), Settings jne... Start menüü asemel on siin käivitusrakendus, sarnaselt sellele, mis on ka Android'i jaoks - Microsoft Launcher. Otsing on integreeritud seadme veebisisu, rakenduste ja failidega. Pärast otsimist järgneb rakenduste "ruudustik", mida saab täielikult kohandada ja adapteerida vastavalt kasutaja individuaalsetele vajadustele. "Recommended" sisu uuendatakse dünaamiliselt; Launcher'i otsing toetab puudet, klaviatuuri ja häälkäsklusi; veebsaite ja äppisid saab kinnistada Launcher'isse ja neid võib ümber lohistada; rakenduste võrku saab laiendada, et näidata kõiki rakendusi; rakendusi saab installida otse veebibrauserist; siit eemaldatud äpid võib ka seadmest eemaldada jne:

Start menüü asemel on siin käivitusrakendus...

Kahe ekraaniga Windows 10X seade

Uus Windows 10X versioon-2

Windows 10XÜhesõnaga tavakasutajale sobivad siis järgmised Windows 10 versioonid: Windows 10 Home (sobib enamikele kasutajatele!); Windows 10 Pro (sobib rohkem neile, kes teevad arvutiga natuke "tõsisemat" tööd) ja Windows 10 Mobile. Kooliõpilased (sh üliõpilased), aga samuti ka kõik teised kasutajad võivad proovida ja jooksutada ka täiesti uut 'Windows 10 in S mode' / 'Windows 10 režiimis S' operatsioonisüsteemi. Alates aastast 2020 ilmuvad müüki ka uued spetsiaalselt optimeeritud Windows 10X operatsioonisüsteemiga kompuutrid.

Tavakasutaja jaoks on nüüd see hea, et neile sobib väga hästi ka see Windows 10 Home redaktsioon, mis sisaldab KÕIKE vajaminevat - Win 10 Home ja Pro erinevused.


EtteotsaWin 10 test-versioon nutitelefonidele:

Alates 12.02.15 saab juba proovida ka esimest nutitelefonide jaoks välja lastud Windows 10 Technical Preview mobiilset versiooni. Et teda oma nutikasse alla laadida, tee järgmist:

* Ühine "Windows Insider" (st Windows 10 siseringi testijate) programmiga. (NB! Sinu mobla peab omama vähemalt 8 GB vaba salvestusruumi ja jooksutama Windows Phone 8.1operatsioonisüsteemi. Esimese test-versiooniga sobivad AINULT Lumia 630, Lumia 635, Lumia 636, Lumia 638, Lumia 730 ja Lumia 830 mobiiltelefonid. Kuigi registri muutmisega on võimalik Windows 10 TP mobiilset versiooni paigaldada ka muudele mobladele, aga ära seda katseta, sest Sinu nutikas võib pärast seda "telliskiviks" muutuda! Oota ära kuni Sinu mobla mudelile sobiv Windows 10 versioon välja lastakse.)
* Seejärel lae esmalt alla ja installeeri 'Windows Insider' äpp.
* Siis käivita see 'Windows Insider' äpp ja registreeri Microsofti konto abil oma seade (Windows Phone 8.1), et saada see Windows 10 Technical Preview mobiilne build üle õhu kätte.
* Nii see esimene kui ka kõik järgmised test-versioonid (builds) tulevad Sinu nutikasse automaatselt, siis kui nad valmis on.
* Kasuta ka sisseehitatud 'Windows Feedback' äppi, et saata Microsoftile teateid probleemidest ja ka omaenda soovitusi.
* Ka kõik värskendused (updates) saabuvad automaatselt kuni Windows 10 kõikidele kättesaadava versiooni väljailmumiseni.
* Sa võid soovi korral igal ajal oma nutika ka tema eelmise opsüsteemini tagasi kerida ('Windows Phone Recovery Tool' abil).
* Seda esimest Win 10 prooviversiooni saab alla laadida järgmiste nutikate jaoks: Lumia 630, Lumia 635, Lumia 636, Lumia 638, Lumia 730 ja Lumia 830. Edaspidi, järgmiste väljalasetega, toetatakse aga juba rohkem seadmeid.Mis on IoT (Internet of Things)? Raspberry Pi 2, Raspberry Pi 3 ja 'RASPBIAN' operatsioonisüsteem:

"Internet of Things" (IoT - mida kõike see ka ei tähendaks) väljaanded: Microsoft pakub ka Windows 10 spetsiaalset versiooni (Windows 10 IoT Core), mis on ette nähtud mikro-süsteemide ja eraldi / üksikute emaplaatide (näiteks nagu Raspberry PI 2, Raspberry PI 3 või Pi 4) jaoks. See lubab luua Windows 10 abiga igasuguseid väikseid seadmeid ja need siis vajadusel ka Internetti ühendada.

Sul peab olema Win 10 süsteemiga kompuuter, Raspberry Pi 2 või Pi 3 või Pi 4 või uuem Pi ise, 5V micro USB toide (2.0 A või 2.5A), 8GB või 16GB või 32 GB micro SD kaart (klass 10 või parem), HDMI kaabel + monitor, Ethernet kaabel ja Micro SD kaardilugeja.

Seega Pi emaplaat võib nüüd jooksutada ka Microsofti Windows 10 opsüsteemi (peale ARM GNU/Linux distributsioonide, s. h. Snappy Ubuntu Core). Raspberry Pi 2 (Pi 3) micro-PC hakkab jooksutama Windows 10 IoT Core versiooni.
29. veebruaril 2016 ilmus müüki ka uus Raspberry Pi 3 (Model B)........... - pilt. See uue põlvkonna mudel on palju kiirem ja võimsam koos sisseehitatud traadita ning Bluetooth ühendusega - hinnaks ikka endiselt $35.

Raspberry Pi 3 plaadi võib osta ka Microsofti Store veebsaidist ja seal pakutakse lisaks temale ka 16GB MicroSD kaarti koos Raspberry Pi installeriga (NOOBS) - kokku seega $49.99. See 16GB MicroSD kaart sisaldab siis seitset soovitatavat Raspberry Pi operatsioonisüsteemi: Raspbian (Raspberry Pi plaadi jaoks de facto operatsioonisüsteem), OpenELEC, OSMC, Windows 10 IoT Core, Arch Linux, Pidora ja RISC OS - installeeri millist aga soovid. (NOOBS on operatsioonisüsteemide installeerija ja ta on alternatiivina kättesaadav ka näiteks seal.)

Kuid ka meil pakutakse nii Raspberry Pi 3 plaate kui ka sinna juurde kuuluvaid igasuguseid jubinaid, näiteks seal (nende plaatide jms ametlik maaletooja). Kui juba osta, siis tuleks osta ikka see kõige uuem Raspberry Pi 3 mudel.

Nüüd on müüki ilmunud ka RASPBERRY PI 3 MODEL B+ (Raspberry Pi 3 B+) variant ja aastal 2019 ilmub ka uus Raspberry Pi 4 minikompuuter. Tema spetsifikatsioonist pole veel midagi teada, aga arvatavasti uuendatakse selle BCM4908 protsessorit, mille kiiruseks saab olema 1,8 GHz. Ka füüsilise mälu (RAM) maht suureneb kuni 2GB-ni.

Ka lisanduvad USB Type-C pordid. Kuid kõik see on veel alles esialgne spekulatsioon.

Uuendatud: Juunis 2019. a. ilmus välja ka Raspberry Pi 4.


Raspberry Pi on mõeldud rohkem tehnikaentusiastidele, uue generatsiooni arendajatele, "magamistoa programmeerijatele", aga sealhulgas ka TAVAKASUTAJATELE, sest ka ilma suuremate teadmisteta võib selle "jubina" vägagi otstarbekaks muuta. Tavakasutaja võiks samuti selle odava jubina osta ja näiteks eraldi meediaserveri / meediakeskuse luua, näiteks Kodi abil... - pilt.

Sa võid näiteks traadita juurdepääsu punkti luua või panna kokku mis iganes kasuliku jubina. Sa ei pea Rasberry Pi kasutamiseks isegi suurt midagi teadma ja oskama. Internetist saab kätte lihtsad juhised - näiteks sealt.

Pealegi Sa võid Raspberry Pi 3 (või Raspberry Pi 3 Model B+) minikompuutrisse installeerida näiteks 'Raspbian Stretch' operatsioonisüsteemi (graafilise kasutajaliidesega) ja töötada sellega nagu ka iga teise tavalise kompuutriga. Näiteks ühendad oma Raspberry Pi 3 minikompuutri kas monitori või siis teleriga ja teed mida aga tahes...

Toon siin ära ainult mõned Raspberry Pi plaadi kasutamisvõimalused: Sa võid Raspberry Pi minikompuutrit kasutada lausa oma lauakompuutri, sülearvuti või tahvelarvuti asemel; Sa võid ta muuta Kodi-põhiseks meediapleieriks / meediakeskuseks (näiteks OpenELEC, LibreELEC, OSMC, RASPBMC või XBIAN abil); Sa võid teda kasutada retro mänguautomaadina; Sa võid teda kasutada FM raadiojaamana; Sa võid teda kasutada veebiserverina; Sa võid temaga luua koduse turvasüsteemi; Sa võid teda kasutada traadita printimise serverina; Sa võid ta pöörata targaks kõlariks; Sa võid temaga oma kaameraid kasutada; Sa võid temaga luua koduse automatiseeritud süsteemi; Sa võid temaga luua võrgu jälgimise tööriista; Sa võid oma Raspberry Pi minikompuutrit kasutada kui tarka televiisorit (Smart TV); Sa võid temaga luua oma lokaalse võrguketta jne, jne.


!!! See Windows 10 IoT Core on siiski Windows 10 lihtsustatud ehk kerge versioon ja tema puhul Sa seda Windowsi kasutajaliidest (töölaud, Start Menüü, Cortana jne) ei näe. Sa võid küll Raspberry Pi 2 plaadi ühendada ka displeiga, aga Windows 10 IoT Core versioon ise seda ei vaja.
Windows 10 IoT Core ei ole sama Windowsi versioon, mida Sa oled harjunud kasutama. Sa ei saa temaga buutida otse traditsioonilisse Windowsi töölauda ja installida sinna rakendusi/äppisid. Ta on mõeldud ainult IoT (Internet of Things) projektide või muude asjade jaoks. Ta on mõeldud loojate jaoks, kes loovad näiteks mingi universaalse äpi, mis tegutseb kui Raspberry Pi 2 seadme kasutajaliides (vot selleks on ka displei vajalik). Kui Sa ei oska programmeerida, siis ei ole ta Sinu jaoks. Kui Sa tahad oma Raspberry Pi 2 emaplaati kasutada näiteks ainult meediakeskuse jaoks, siis pole Sulle seda Windows 10 IoT Core versiooni vaja.

Kuid tulevikus võib täiesti reaalseks osutuda ka see et Windows 10 töölaua versioon koos oma traditsioonilise Windowsi töölauaga tuleb ka Raspberry Pi seadmetele - seda vähemalt Raspberry Pi 4 või hilisemate miniarvutite jaoks - nii vähemalt loodetakse. Et see juhtuks, peab Microsoft laskma välja ühe sellise Windows 10 versiooni, mis ühilduks ka 64-bit Broadcom ARM kiibiga.


Kes ei soovi seda Windows 10 IoT Core operatsioonisüsteemi oma Raspberry Pi mini-kompuutris jooksutada, see võib selle asemel kasutada näiteks Raspbian opsüsteemi, mis on Raspberry Pi jaoks de facto operatsioonisüsteemiks. Raspbian'i on nüüdseks tublisti uuendatud ja see värskendus baseerub Debian'i kõige hilisemale versioonile, mida kutsutakse "Stretch". Kõige suuremaks muudatuseks on see et Raspbian buudib nüüd otse töölaua kasutajaliidesesse (Desktop GUI), aga mitte käsureale (loomulikult Sa võid seda igal ajal ka muuta). See töölaud sisaldab hulga seadistusi menüüde jaoks ja ta näeb ka märksa kaasaegsem välja. Ka jõudlust on parandatud ja seda just töölaua tarkvara jaoks, näiteks nagu LibreOffice ning Claws Mail, mis jooksevad nüüd palju paremini - eriti siis kui Sa kasutad Raspberry Pi 2 või Pi 3 plaati. Raspbian OS sisaldab ka omaenda veebibrauserit, mille nimeks on Chromium ja mis baseerub Google Chrome brauserile.Soovitan!
Mis on Raspberry Pi (Raspberry Pi 2, Raspberry Pi 3)? Raspberry Pi puhul operatsioonisüsteemi installeerimine. Mõned pildid sellest 'Raspbian' opertasioonisüsteemist. Terminal ja peamised UNIX/LINUX operatsioonisüsteemide terminali käsud. Loe sellest edasi sealt.Mida tähendab "Internet of Things" (IoT)? See IoT (Asjade Internet) on lai mõiste, aga põhiliselt tähendab see igasuguseid tehases valmistatud või Sinu enda poolt kokku pandud seadmeid / objekte / vidinaid, milleledele on omistatud IP aadress ja mis on võimelised üle võrgu andmeid edastama. Kuni siiani oli IoT (Asjade Internet) põhiliselt seotud masin-masinaga (M2M) side-, energia- ja gaasi- ning naftatööstuses. Tooteid, mis omavad kommunikatsioonivõimalusi, kutsutakse sageli ka tarkadeks masinateks. Näiteks praegu kasutatakse laialdaselt tarku autode rakendusi: GPS ja GPRS seadmed, mida kasutatakse kindlustusseltside poolt, et leida ning jälgida transpordivahendite kasutamist; ka näiteks vormel-1 sarja võidusõiduautodes kasutatakse neid IoT vidinaid. IoT sektor on väärt miljardeid dollareid ja see turg aina kasvab ning laieneb. Konkurents saab olema tihe: Intel, Microsoft ja Samsung juba rebivad omavahel nii et karvatutid lendavad ja nüüd kavatseb ka Google priskest pirukast oma osa hammustada. Google lubas välja tulla uue spetsiaalselt IoT seadmete jaoks mõeldud operatsioonisüsteemiga, mille nimeks on Brillo. Ka IPv6 protokoll suurendas tohutult aadressiruumi ja see on tähtsaks faktoriks 'Internet of Things' edasiarendamisel.

Kuigi need interneti vidinad pakuvad praegu ja eriti tulevikus palju võimalusi ning kasulikku, esineb nende juures ka negatiivseid momente ja seda eriti just turvalisuse osas. Kui Sa ostad firmadelt (Intel, Samsung Electronics, Microsoft, Dell, Broadcom, Qualcomm jne) igasuguseid interneti / IoT vidinaid, et oma kodu automatiseerida, siis kaasneb sellega ka üsnagi suur oht. Need vidinad võivad saada varsti üsna kasututeks ja Sinu korter / maja muutub üheks suureks botnet'iks. Seadmete / vidinate abil, mis on Internetiga ühendatud, võib koguda vajalikke andmeid, et Sinu elamine paljaks varastada... (Tasub meenutada kasvõi seda Stuxnet pahavara, mis andis Iraani aatomiprogrammile üsnagi suure tagasilõõgi.) Ei tasu ka unustada, et antud IoT seadmete juhtimine toimub nendesamade Linux ja Windows operatsioonisüsteemide abil, kus see juhtimine võidakse spetsiaalse pahavara poolt üle võtta. See on märksa ohtlikum kui Sinu tavalise kompuutri juhtimise ülevõtmine. Juba praegu kasutab üle 4,9 miljoni inimese Internet of Things (IoT) seadmeid ja nende arv aina suureneb. Näiteks taolised kõrgtehnoloogilised IoT tooted nagu MyQ Internet Gateway, MyQ Garage, SmartThings Hub, Wink Hub ja Wink Relay on kurikaelte poolt täiesti haavatavad ning annavad neile võimaluse koguda vajalikku infot, et planeerida ja teostada oma kuritahtlikke plaane.

Väga kergelt on haavatavad ka nn iBaby M6 kaamerad ja nendega seotud veebiteenused. Suuremas osas on ohustatud just need vanema põlvkonna IoT vidinad, millede firmware't ei saa uuendada. Ja kas kõik tootjad viitsivadki oma seadmete firmwaresid regulaarselt uuendada? Neile on kasulikum, et inimesed ostaksid jälle uue seadme. Ka kasutajad on ise süüdi: IoT seadmetes kasutatakse vaikimisi paroole ja kasutajanimesid ("admin", "user" või lihtsalt "guest"), mis lubab pahategijatel pääseda Sinu seadmele eemalt üsna kergelt ligi.

Miks just Ammerika ja ka muude arenenud riikide ISP infrastruktuuride (nende serverite & laialt tuntud veebsaitide) vastu suunatud massilised DDoS-rünnakud on nii efektiivsed? Just seetõttu, et ründajad (venelased, hiinlased, New World Hackers ja kes iganes veel) kasutavadki ära nende IoT vidinate nõrga külje - ebaturvalisuse. Hiljuti sattusid taolise rünnaku alla ka näiteks sellised populaarsed saidid nagu Twitter, Reddit, Yelp, Imgur, PayPal, Airbnb, Pinterest, Shopify, Soundcloud, Spotify, GitHub, Heroku, Etsy, Box, Weebly, Wix, Squarespace, CPAN, NPM, Basecamp, Twilio, Zoho, HBO, CNN, Starbucks, Yammer jne. Ründe tulemusel ei saanud kasutajad antud saitidele pikemat aega ligi ja selle põhjustajaks oli DDoS-rünne DNS-teenustepakkuja Dyn vastu.
Sellise ründe peamiseks allikaks oli üsnagi tavaline botnet Mirai ja selleks kasutati ligi 100 000 IoT-seadet. Rünne teostati TCP ja UDP pakettide abil, 53 pordi kaudu - tegemist oli kümnete miljonite IP-aadressidega. USA's on kasutusel miljonid- ja miljonid IoT seadmed, aga palju neid näiteks Venemaal või Hiinas kasutusel on? Ei anna võrreldagi ja seepärast ongi USA ning Lääne-Euroopa ISP-infrastruktuure suhteliselt lihtne rünnata - kahjuks. IoT vidinate kasutajad on ebateadlikud või laisad või lausa juhmid - paluvad ise, et neid rünnataks. Suurem osa IoT seadmete omanikest ei tea internetist tulevast ohtudest midagi, neil ei ole vähimalgi määral ettekujutust sellest et mida see koduvõrk tähendab ja et kuidas seda kaitsta.

Seega tuleb IoT seadmete ostmisel, paigaldamisel ja oma koduvõrgu kaitsmisel hoolikas olla ning arvestada ka kurikaelte poolt tuleva ohuga. Et oma IoT seadmeid turvalisemaks teha, tuleks neid tulemüüri taga hoida, Sa võid kasutada kas riistvaralist tulemüüri (parim meetod) või siis tarkvaralist tulemüüri (kompuutri kaudu, mis on kogu aeg töös). Ka tuleb antud seadmete vaikimisi kasutatavaid paroole (tavaliselt “0000”, “1234” või “password”) ja kasutajanimesid ("admin", "user" või lihtsalt "guest") muuta. Osta tuleks just selliseid IoT seadmeid, mis on valmistatud juba tuntud ja populaarsete tootjate poolt.

Tahad aga ise tarka kodu luua? Kui tahad, siis külasta näiteks Calaos Project veebsaiti.

Internet of Things (IoT) saab olema järgmiseks suureks äri buumiks ("järgmiseks suureks asjaks") ja Microsoft teab seda ning on sellest vägagi huvitatud. IoT tuleb kindlasti ja Microsoft tahab, et ta jookseks justnimelt Windowsiga. Windows 10 IoT peab jooksma mitte ainult pangaautomaatides vaid ka kõikides muudes vidinates, sensorites ja seadmetes! Vot sellised suured plaanid siis....

EtteotsaVeel üks $9 C.H.I.P. mikrokompuuter:


1) C.H.I.P. mini-kompuuter:

Tahad maailma esimest $9 C.H.I.P. mini-kompuutrit, siis mine Kickstarter kampaania veebilehele ja vormista oma tellimus ära või siis uuri niisama seda "asjandust". C.H.I.P. minikompuuter omab ARM-protsessorit (1GHz), 512 MB operatiivmälu ehk füüsilist mälu (DDR3 RAM), 4 GB salvestusruumi ja sisseehitatud Wi-Fi 802.11b/g/n ning Bluetooth 4.0 ühendusi.

Plaadil on 1 USB port, 1 micro-USB port (toiteks & vajadusel ka CHIP flashimiseks) ja 3.5mm audio pistikupesa audio ning komposiit-video väljundiks.

Peale selle võib juurde osta ja lisada ka VGA või HDMI adapteri, et ühendada see minikompuuter monitori või teleri displeiga; neid adaptereid pakutakse eraldi nn DIP plaatidel. DIP on väike tarvikute plaat (accessory board), mis lubab C.H.I.P. minikompuutrile lisada näiteks HDMI või VGA väljundi (pordi), et vaadata sisu suuremal displeil - pilt.

Neid C.H.I.P. tarvikuid saab juurde osta sealt.

Märkus: See HDMI adapter ei toeta praegu veel audiot ja Sa pead audio kuulamiseks kasutama C.H.I.P. plaadi ⅛” kõrvaklappide/komposiit pistikut ning enda kõrvaklappe.


C.H.I.P. töötab iga displeiga ja temaga tuleb kaasa tosin eelinstalleeritud rakendust, instrumenti ja mängu. Kasutajad võivad Chromium brauseriga kolada Internetis, vaadata videosid, mängida mänge ja töötada tabelite ning tekstidokumentidega sisseehitatud LibreOffice abil:

C.H.I.P skeemC.H.I.P.


See uus C.H.I.P. mini-kompuuter erineb üsna paljuski sellest palju vanemast ja üsna populaarsest Raspberry Pi plaadist. Esiteks C.H.I.P. ei oma kaasaantud HDMI väljundit ja kui Sa tahad videot displeil näha, siis pead selleks ostma eraldi $15 HDMI adapteri (st HDMI DIP plaadi). Kuid see-eest omab C.H.I.P. Wi-Fi ja Bluetooth ühendusi ning ka 4GB flash salvestusruumi, mis on parem kui kasutada SD kaarti nii nagu seda Raspberry Pi puhul teha tuleb.

Märkus: Veebruaris 2016 ilmus müüki ka uus Raspberry Pi 3 (Model B)............. - pilt.

See uue põlvkonna mudel on nüüd palju kiirem ja võimsam koos sisseehitatud traadita ning Bluetooth ühendusega, Raspberry Pi miniarvutitest on juttu seal.


C.H.I.P mini-kompuuter omab sisseehitatud ehk eelinstalleeritud The CHIP Operating System operatsioonisüsteemi ja ta kasutab Linux'i Debian-põhise versiooni täis-töölauda ning tema graafilise kasutajaliidese/displeiga saab töötada kui tavalise kompuutriga. Sind laetakse vaikimisi just sinna graafilisse kasutajaliidesesse (mitte Terminali konsooli), kus saad siis ligi menüüdele, ikoonidele, kiirkorraldustele/otseteedele, rakendustele ja sätetele. Sa saad seal peaaegu igale asjale ligi just selle "Computer Things!" menüü kaudu: sätted/seadistused, rakenduste käivitamine ja ka failidele ligipääs. Mõnele vahendile saad ligi ka ekraani parema ülanurga ikoonide kaudu, näiteks et WiFi või siis Bluetooth ühendust luua.2) PocketC.H.I.P. (C.H.I.P + PocketC.H.I.P):

C.H.I.P. + PocketC.H.I.P = $49. PocketC.H.I.P - see on seade/korpus, mille sisse ongi see C.H.I.P mini-kompuuter pandud; PocketC.H.I.P omab 4,3 tollist puutetundlikku ekraani, integreeritud korpusepealset füüsilist klaviatuuri, USB 2.0 porti, audio väljundit, Micro-B USB porti (aku toiteks & PocketC.H.I.P seadme flashimiseks) ja akut - pilt. Sa võid vajadusel (näiteks flashimiseks) selle C.H.I.P. plaadi (minikompuutri) sellest korpusest üsna lihtsalt eemaldada.
PocketC.H.I.P. ja C.H.I.P. jooksutavad ühe- ja sama operatsioonisüsteemi erinevaid versioone, mis ajavad kasutaja segadusse. Mõlemad jooksutavad küll Debian'i, aga selle erinevaid versioone ja PocketC.H.I.P. seade omab ka spetsiaalset graafika tarkvara kihti, mis lubaba töötada tema puuteekraani- ja integreeritud klaviatuuriga.

PocketC.H.I.P. tuleb esialgu kuue sisseehitatud rakendusega ja Sa leiad nad tema koduekraanilt (Home Screen ikoonid):

* PICO-8 - mängida, luua ja jagada 8-bit mängusid
* SUNVOX - kuulata või luua elektroonilist muusikat
* Write - üsna kerge tekstiredaktor
* File Browser - graafiline failide sirvija
* Help - abimaterjalSoovitan!
Loe nendest C.H.I.P. ja PocketC.H.I.P. minikompuutritest edasi sealt.

EtteotsaWindows 10 ja Mac OS X:

Windows 10 operatsioonisüsteemi võib jooksutada ka Mac kompuutris (Mac OS X Yosemite opsüsteemi kõrval) - virtuaalmasinas. Mac riistvara lubab buutida otse Windowsisse, joosta virtuaalmasinas kõrvuti OS X süsteemiga või isegi lülituda nende kahe meetodi vahel ümber. Seda kõike tänu Parallels Desktop 10.1.4 virtualiseerimise tarkvarale (kaks nädalat tasuta ja seejärel $80). 'Parallels Desktop' toetab nüüd ka Windows 10 Technical Preview versioone - ja ka palju muud.
'Parallels Desktop' (ja ka 'VMWare Fusion') on nüüd suutnud Windowsi ja Mac keskkonnad integreerida üheks. Windowsi äpid võivad nüüd joosta omaenda eraldi akendes. Windowsi äpid ilmuvad ka Mac'i Dock'is. Mälupuhvrit (lõikelauda) ja failisüsteeme võib ühiselt kasutada ning Start Menu võib ilmuda ka Mac'i menüüriba paneelile (või siis Dock'i). Kui see on Sinu jaoks natuke keeruline, siis võid Windowsi jooksutada ka täisekraani režiimis omaenda keskkonnas (Space'is) - ümberlülitumine käib kähku - see on võib olla isegi kõige parem variant.

Teine viis Windowsi Mac kompuutris jooksutamiseks: Kui Sa tahad Mac riistvara abil buutida otse Windowsisse, siis võid selleks kasutada ka Apple tasuta Boot Camp tarkvara. 'Boot Camp' lubab Sul luua Mac'i kõvakettale Windowsi partitsiooni ja installeerida sinna Windowsi. Mac muutub sellega sisuliselt dual-boot süsteemiks; hoia käivitamisel 'Option' klahv all ja vali siis kas Mac või Windows.
Milleks Windows opsüsteem Mac kompuutrisse? Aga selleks et seal jooksutada neid programme, mis Mac'is ei jookse või siis jooksevad seal kehvemini, näiteks mängud, MS Office pakett jne,jne...ATM Industry Association (ATMIA) ja Windows 10:

Paljud sularahaautomaadid kasutavad siiamaani vana Windows XP operatsioonisüsteemi. Nüüd teatas ka ATMIA, et pangaautomaadid lähevad oma vanalt Windows XP operatsioonisüsteemilt otse üle Windows 10 ATM operatsioonisüsteemile, jättes Windows 7 ja Windows 8 opsüsteemid vahele:

Irvitab lurjus!

EtteotsaWindows 10 "võtmehoidjas" (mini-kompuuter pulgas; hinnad alates $99 kuni $499):

Nagu teada jookseb Windows 10 väga laia spektriga seadmetes, sealhulgas lauakompuutrites, tahvelarvutites, nutitelefonides, IoT (Internet of Things) seadmetes (näiteks Raspberry Pi 2), ATMIA pangaautomaatides, mikrokompuutrites (näiteks C.H.I.P mikrokompuuter), Surface Hub ja HoloLens seadmetes ning nüüd ka võtmehoidja või mälupulga sarnastes väikestes HDMI ühendusega pulkades, mille võib televiisori või monitori HDMI pessa/porti torgata (näiteks sellised kompaktsed kompuutrid nagu Intel Compute Stick, Lenovo IdeaCentre Stick 300 ja Archos PC Stick).

Üks odavamaid Archos PC Stick ( pilt ) omab järgmisi näitajaid: eelinstalleeritud Winows 10; quad-core Intel Atom Z3735F 1.3GHz protsessor; 7-põlvkonna 2-tuumaline GPU Intel HD Graphics; operatiivmälu 2 GB; välkmälu ehk salvestusruumi 32 GB (+ microSD pesa salvestusruumi suurendamiseks); 802.11bgn Wi-Fi ja Bluetooth 4.0 sisseehitatud ühenduste tugi; microUSB ja täis-suurusega USB port, kuhu võib ühendada näiteks välise kõvaketta või SSD ketta või hiire / klaviatuuri. Mõõdud: 113 х 37,6 х 14 mm ja kaal 60 grammi.
Hind: $99 ja Euroopas on tema maksumuseks 109 €. Archos PC Stick ainsaks erinevuseks teiste tootjate sarnastest seadmetest on see et ta on sinist värvi ja ka odavam (Lenovo IdeaCentre Stick - $129 ja Intel Compute Stick - $149). Juurde tuleks siis osta ainult traadita hiir ja klaviatuur.

Lenovo's IdeaCentre Stick 300: 64-bit quad-core Intel Atom Z3735F protsessor (1.33GHz); 2 GB of DDR3 1600 RAM; 32 GB of SSD flash storage; Intel HD Graphics 5500; Windows 10 Home 32-bit; 1 x HDMI; 1 x USB 2.0 ja hinnaks $99 - pilt.

PS! Ka japsid lasid oma PC pulga välja ja selle nimeks on Mouse Computer MS-NH1. Selle pulga opsüsteemiks on aga Windows 8.1 Pro, ta sisaldab 64 GB salvestusruumi ja hinnaks on $322. Odavam versioon omab 32 GB salvestusruumi, opsüsteemiks on Windows 8.1 with Bing ja hinnaks $160. Spetsifikatsioon on praktiliselt sama, mis ka eeldtoodud PC pulkadel.

Windows 10 opsüsteemiga 'Asus VivoStick' kompuuter-mälupulk: Sul ei ole muud vaja kui sobivat monitori (või televiisorit), Asus firma poolt välja lastud 'Asus VivoStick' HDMI-mälupulka koos Win 10 opsüsteemiga, hiirt ja klaviatuuri ning Sa võidki töötada täisväärtusliku kompuutriga. Torkad selle mälupulga näiteks teleka HDMI-porti, viskad end diivanile või voodisse külili ja kasutad traadita puutplaadiga klaviatuuri (või ka traadita hiirt) ning teed mis tahes (peaaegu)... Sa võid selle mälupulga USB portidesse ühendada näiteks välise kõvaketta või SSD ketta või hiire / klaviatuuri või USB 3.0 docking station'i (tugijaama) või mille iganes...
'Asus VivoStick' ilmub müüki kusagil 2015. a. sügisel ja ta hakkab maksma $129 ning see HDMI-mälupulk omab: Windows 10 Home operatsioonisüsteemi; 2 GB füüsilist mälu (RAM - DDR3L); 32 GB salvestusruumi (flash mälu); microSD sisendit; kahte USB 3.0 porti; Bluetooth 4.0 ja Wi-Fi 802.11n mooduleid ning porti kõrvaklappide jaoks - pilt.Intel Compute Stick:

Intel Compute Stick (2016, Cherry Trail)


Intel® STK1AW32SCR: Hinnaga $150 on see Intel Compute Stick suhteliselt rahuldav kaup. Sa saad täislitsentsiga Windows 10 Home versiooni ja täiesti valmis kompuutri—lisad veel monitori või teleri, hiire ja klaviatuuri ning saadki oma mini-kompuutrit kasutada. Sa võid teha kõike, mida Windows nõuab.
Riistvara: protsessoriks on Atom x5-Z8300 (1.44 GHz); Bluetooth, Wi-Fi (802.11ac); MicroSD kaardi tugi; integreeritud kaardilugeja, mäluks DDR3L RAM (1,600MHz) - 2GB ja eMMC salvestusruumiks on 32GB. Kuid peab ka sellega arvestama, et Windowsi värskendused võtavad samuti ruumi ja juurde tuleb ka omaenda programme installeerida. Lisaruumi saamiseks tuleb ka seda MicroSD kaardi slotti kasutada. See Compute Stick omab ühte USB 3.0 ja ühte USB 2.0 porti ning lisaks ka MicroSD slotti/kaardilugejat.
Windows 10 esmaseks paigaldamiseks ja ka edaspidiseks tööks on vajalik klaviatuur ning hiir. Soovitan näiteks mingit Logitech firma traadita klaviatuuri (Logitech wireless keyboard) ja traadita hiirt (Logitech wireless mouse) ning Sa muudad oma smart teleri tõeliselt targaks teleriks. Kuid antud minikompuutri esmasel ühendamisel ja Windows 10 installeerimisel tuleb kasutada tavalist klaviatuuri ning hiirt ja need tuleb antud Compute Stick STK2m3W64CC pulga toiteadapteri külge füüsiliselt ühendada. Jõudlus pole just kõige parem (seda peab arvestama!), aga tavakasutaja saab oma igapäevased tööd (dokumentide loomine ja redakteerimine, internetis kolamine, emailide saatmine ja lugemine, videode vaatamine ning fotode lihtne redakteerimine) ilusti ära tehtud. Oma muusikat, filme ja muid faile, mida Sa tihti kasutad, tuleks hoida ning laadida MicroSD kaardilt (või väliselt kõvakettalt või USB mälupulgast).

Peaaegu samade näitajatega on ka Inteli originaalne Intel® STCK1A32WFC ($119.99), aga seda ei tasu osta.

2016. a. I kv ilmuvad müüki ka Intel Atom protsessoriga pulgad: Intel® Compute Stick STK1AW32S (soovitatav hind $139.00; eMMC salvestusruumiks on 32GB; OS - Windows 10 Home x86; mälu DDR3L 2 GB; MicroSD kaardi tugi; kaks USB porti; Wi-Fi & Bluetooth) ja Intel® Compute Stick STCK1A32WFC pulk (soovitatav hind $139.00 ja ülejäänud näitajad on eelmisega suhteliselt sarnased).
!!! Inteli puhul tasub aga oodata tema 2-generatsiooni kompaktkompuutrite müükiilmumist, mis tulevad välja 2016. a. mais ja neid pakutakse kahes variandis:


1) Intel Compute Stick STK2m3W64CC (mini-kompuuter): See Intel Compute Stick [1 x Intel Core M3 (6th Gen) 6Y30 / 1.6 GHz ( Dual-Core ) protsessoriga] on kiire ja palju suurema jõudlusega, aga ka märksa kallim - hind $400 (meil umbes 445 €). See STK2m3W64CC (Core m3-6Y30 mudel) mini-kompuuter tuleb koos eelinstalleeritud Windows 10 Home x64 süsteemiga ja tema puhul kasutatakse juba uuemat Core M3 protsessorit (2.20 GHz) koos 4GB RAM (DDR3-1833) ja 64GB salvestusruumiga. Ta töötab ka 4K displei resolutsiooniga; omab kiiret 802.11ac Wi-Fi ühendust, Bluetooth 4.2 tuge ja kolme USB 3.0 porti ning ka Mobile High-Definition Link (MHL) tuge. Displei või teleriga ühendatakse HDMI pordi kaudu.


Pakendis on... - pilt.2) Intel Compute Stick STK2MV64CC (mini-kompuuter): Intel Compute Stick (Intel Core m5 vPro protsessoriga) - hind $499. See STK2MV64CC (Core m5-6Y57 vPro mudel) mini-kompuuter tuleb aga ilma operatsioonisüsteemita ja ta on rohkem äriettevõtetele ette nähtud. Tema puhul kasutatakse Core M5 protsessorit (kuni 2.80 GHz) koos 4GB RAM (DDR3-1833) ja 64GB salvestusruumiga. Ta töötab ka 4K displei resolutsiooniga; omab kiiret 802.11ac Wi-Fi ühendust, Bluetooth 4.2 tuge ja kolme USB 3.0 porti. Ta omab ka Mobile High-Definition Link (MHL) ja Intel vPro tehnoloogia tuge. Displei või teleriga ühendatakse HDMI kaudu.

Intel Compute Sticks


Need mõlemad mudelid omavad ka Micro SDXC kaardilugejat (microSDXC UHS-I mälukaartide jaoks), mis toetab kuni 128GB eemaldatavat salvestusruumi, toon siin ära ka ühe taolise 64GB microSDXC UHS-I mälukaardi näite - pilt.

Mõlemad mudelid omavad ka HDM 1.4 B konnektorit. Antud pulgad ise omavad ühtainsat USB 3.0 porti ja ühte USB 3.0 Type-C ühendust/porti, mida kasutatakse nii toite kui ka andmete edastamiseks, aga ülejäänud kaks ekstra USB 3.0 porti asuvad 5V, 4A toiteadapteril. Ühesõnaga see USB 3.0 Type-C kaabel toob adapterist toite mini-kompuutrisse ja ühtlasi transpordib andmeid mini-kompuutri ning toiteadapteri vahel (Sa võid selle toiteadapteri külge ühendada kaks välist USB andmekandjat/seadet).


Soovitan!
Kel huvi, see võib sellest Inteli minikompuutrist pulgas lugeda edasi sealt.Ockel Sirius A (+ ka Ockel Sirius A Pro): võimas ja väga universaalne mini-kompuuter:

Rahvusvahelises ühisrahastuse veebsaidis Indiegogo käib järjekordne ja üsnagi huvitav kampaania: Ockel Sirius A on väga väike 6-tollise täis HD puutetundliku1920 x 1080 px ekraani, aku ja täis Windows 10 Home (64-bit) operatsioonisüsteemiga universaalne ning võimas minikompuuter. Ta mahub vabalt taskusse ja Sa võid ta ühendada iga displeiga või siis kasutada tema täis HD puutetundliku ekraani. Intel HD Graphics omab ka 4K ja UHD tuge. Ockel Sirius A omab järgmisi ühendusporte: 2 x USB 3.0, DisplayPort, HDMI, USB Type-C ja LAN (ka see RJ-45 Ethernet port on vägagi vajalik). On ka väljund audio (kõrvaklappide) jaoks. Sisse on ehitatud ka kaamera, mikrofon ja kõlarid.

Ockel Sirius A on varustatud Intel Atom x7-Z8750 Cherry Trail protsessoriga, 4GB RAM (füüsilise mäluga), 64GB seesmise eMMC flash salvestusruumiga ja micro SDXC kaardisisendiga/slotiga (seda lisa salvestusruumi jaoks). Koos tema traadita ja traadiga ehk kaabliga ning Bluetooth ühendusega võid luua väga hea töökeskkonna.

The Ockel Sirius A jooksutab KÕIKI Windowsi programme, ta on varustatud täis Windows 10 Home (64-bit) versiooniga ja Sa töötad temaga nagu ka iga teise Win 10 lauakompuutriga.


Märkus: Ockel Sirius A Pro mudel aga jooksutab Windows 10 Pro (64-bit) versiooni, sisaldab 8GB RAM ja 128GB eMMC salvestusruumi - sellest siin edaspidi.


Unikaalne Ümberlülitamise Režiim (Switch Mode):

Kui Sa ühendad Ockel Sirius A minikompuutri välise ekraaniga/displeiga, siis ta lülitub automaatselt ümber sisestusseadmeks nii et Sa saad teda kasutada kui klaviatuuri ning hiirt. Aga väline ühendatud displei saab seejuures Sinu peamonitoriks ja Sa saad väga mugavalt töötada. Sa võid alternatiivina temaga ühendada ka välise hiire ja/või klaviatuuri kasutades selleks antud mikrokompuutri ühte USB 3.0 või Bluetooth porti.

Ockel Sirius A omab järgmisi ühendusporte: 2 x USB 3.0, DisplayPort, HDMI, USB Type-C ja LAN (ka see RJ-45 Ethernet port on vägagi vajalik).

Ockel Sirius A minikompuuterSalvestusruum:

Iga Ockel Sirius A tuleb koos 64GB sisemise (eMMC) flash salvestusruumiga. Tegemist on eMMC 5 versiooniga, mis on praegu kiireim eMMC lahendus ja kiirem kui eMMC 4.5, mida praegu põhiliselt kasutatakse.

Kui Sul on vaja rohkem salvestusruumi, siis osta ja torka Micro SD-kaart tema vastavasse pessa/slotti või siis ühenda temaga oma väline kõvaketas, kasutades selleks USB Type-C porti või ühte kahest kiiretest USB 3.0 portidest. Tema Micro SD-kaardi slott toetab Micro SD-kaarte mahuga kuni 2TB.

Ockel Sirius A 3.000 mAh aku lubab videot vaadata järjest kuni 3.5 tundi.

Tal on anodeeritud (tugevdatud) alumiiniumist korpus ja seda erinevates värvitoonides. Iga Sirius A mini-kompuuter tuleb koos Windows 10 Home (64-bit) aktiveeritud litsentsi, HDMI-kaabli ja toiteadapteriga. Mõõdud: 150mm x 85mm x 20mm.

Ockel Sirius A minikompuuter ei vaja ventilaatoreid.


Integreeritud sõrmejäljelugeja (fingerprint scanner) ja kaks mikrofoni ning kõlar:

Integreeritud sõrmejäljelugeja ja hästi positsioneeritud kaks mikrofoni ning kõlar lubavad ideaalselt kasutada ka Microsoft Hello ja Cortana vahendeid.

Ockel Sirius A mini-kompuutri USB Type-C porti võid kasutada näiteks välise USB ketta või mingi muu seadmega ühendamiseks. Sa võid osta ka näiteks USB-C 3.1 SLIM HUB 4 PORT laienduse (hub'i) ja ühendada see USB hub otse Ockel seadme USB Type-C porti. Seejärel võid seda USB laiendust kasutada oma teiste USB seadmete Ockel Sirius A kompuutriga ühendamiseks. Aga Sa võid osta ka tavalise USB 3.0 laienduse / hub'i ja kasutada seda siis oma muude seadmete Ockel Sirius A kompuutriga ühendamiseks.


Muideks, Ockel Computers tegi ka eelmisel aastal samasuguse kampaania oma minikompuutri Ockel Sirius B mudeliga ja see läks neil väga edukalt.


HIND:

Ockel Sirius A eeldatavaks jaehinnaks saab olema $699 (+ kohaletoimetamine). Aga kui Sa tellid ta praegu (Ockel Sirius A kampaania ajal), siis saad kõva hinnaalanduse (-29%), pluss lisaks ka muud nänni: 128GB Micro SD kaart ja Avanca Powerbar Pro 9000 ($69)................... - pilt.Ockel Sirius A Pro:


* Neile, kes tellisid kampaania ajal selle Ockel Sirius A juba ära, pakutakse alates 27.10.2016 ka Ockel Sirius A Pro variandile ümberlülitumise võimalust, kus juurde tuleb maksa $99. See Ockel Sirius A Pro minikompuuter omab aga juba 8GB RAM, 128GB eMMC (5) salvestusruumi ja Windows 10 Pro (64-bit) versiooni. Tarneaeg ja muud jubinad, mis Sa selle esimese tellimusega said, jäävad endiseks. Ei ole teada, et kas ka kõik Ockel Sirius A eeltellijad selle pakkumise saavad, sest kampaania ajal tellides võis ka mitme variandi vahel valida. See Ockel Sirius A Pro pakkumine saabub otse Sinu meilipostkasti ja sealtkaudu pead siis ka vastava lingi kaudu oma tellimust uuendama - seda loomulikult soovi korral.

* Ka kõik teised saavad kampaania ajal selle soodustustega Ockel Sirius A Pro tellida ($649, võidad 19%), aga seal võib ka muid variante valida.

Ockel Sirius A Pro


Lisaks pakutakse ka spetsiaalset Ockel Sirius A ToughGlass kaitseklaasi, mis kaitseb Ockel Sirius A minikompuutri displeid. See Avanca ToughGlass on valmistatud kõrgeima kvaliteediga karastatud üliõhukesest (0.33mm) Jaapani klaasilehest, mille "liimid" siis oma Ockel Sirius A minikompuutri displeile. Antud 9H (Mohs skaala) kriimustuste-kindel klaas on väga tugev ja ta peab vastu isegi noa või võtmete "kraapimistele". Kui Sul kukub oma minikompuuter juhuslikult maha, siis see klaas kaitseb Sinu Ockel Sirius A seadet. Juhul kui Ockel Sirius A minikompuutri kampaania jõuab $500 tähiseni, siis saab selle klaasi kätte tasuta (tema ligikaudseks jaehinnaks saab olema 25 USD) - pilt.

Ockel Sirius A (Ockel Sirius A Pro) spetsifikatsioon - pilt.

Ja veel üks pilt sellest väga universaalsest ja võimsast umbes nutitelefoni suurusest mini-kompuutrist - pilt.

Igatahes mina tellisin ta ära ja võib olla ma olengi praegu siinkandis see ainuke hull, kes selle üsna kalli vidina ära ostis, aga uudishimu on suur ja midagi pole parata. Omandasin suhteliselt hiljuti ka siin eelpool tutvustatud Intel Compute Stick STK2m3W64CC seadme (mini-kompuutri või kompuutri pulgas) ja ei kahetse kuigi ta ei ole nii universaalne nagu see tulevane Ockel Sirius A minikompuuter.
Selle Ockel Sirius A vidina Eestisse otse koju toimetamine lisab juurde veel $30, aga muid kulusid ses osas ei tule. Kui ka Sina tellid selle Ockel Sirius A või kallima, aga parema Ockel Sirius A Pro minikompuutri, siis teed seda omal riisikol.


Nüüdseks on see kampaania juba ammu läbi ja kaup ka kätte saadud, kuigi suure hilinemisega - tema 'System' aken - pilt. Enne tema esimest korda käivitamist, tuleb selle mini-kompuutriga ka oma hiir ja füüsline klaviatuur ühendada, et seejärel teha tema esmane install, mille käigus võid ka oma sõrmejälje lugemise aktiveerida, seda saab ka hiljem Settings äpi kaudu teha. Loomulikult tuleb kohe ka oma süsteem ära seadistada: kõik üleliigsed äpid uninstallida; kuupäev- ja kellaaeg ning vajadusel ka ekraanikeel paika panna; laadida alla kõik uuemad värskendused; Settings äpis tuleb KÕIK lehed ja vahendid järjest läbi käia ja seal kõik mittevajalik välja lülitada; installida juurde ainult need programmid, mis on Sulle tõesti vajalikud; salvestada kõik muu materjal (filmid, videod, muusika, pildid jne) juurde ostetud Micro SD-kaardile (pluss "panna see paika" ka Settings äpis) jne, jne...

Kõige parem on teda kasutada siiski koos füüsilise klavatuuri, hiire ja suure displeiga (või teleriga). Aga seda seadet võib vägagi hästi ka portatiivselt kasutada: Internet, videod, muusika jne. Peale selle võid juurde osta ka micro SDXC kaardi ja salvestada sinna näiteks filmid, muusika jms sellise kraami, et neid offline režiimis kasutada. Puuteekraanil tuleb elementidele üsna õrnalt toksata ja siis töötab see piisavalt hästi. Kui selle Ockel Sirius A seadmega töötada ilma suurema displeita, siis on tema puuteekraaniga parem töötada just selles Tahvelarvuti Režiimis ehk Puuterežiimis (Tablet Mode).


HOIATUS! Kuid üldiselt tuleb selliste väiksemate ja mitte üldtuntud firmade poolt toodetud kompuutrite ostmisel enne põhjalikult järele mõelda, et kas tasub ikka suhteliselt suurt summat mängu panna! Sa võid neilt saada ka üsna töökõlbmatu asja ning see käib ka selle Ockel Sirius kompuutri ning ka kõikide muude vidinate kohta, mida Sa leiad sealt rahvusvahelise ühisrahastuse Indiegogo või Kickstarter veebsaidist. SEEGA MÕTLE ENNE KUI OSTMA HAKKAD!!!HELP:

* Tõsta oma Windows 10 masina jõudlust ja tee ta kiiremaks.

* Windows 10 hakkab toetama ka USB 3.1 standardit. USB Type-C uut tüüpi füüsiline konnektor.

* Turvalisus: Uus autentimise süsteem - Windows Hello, Microsoft Passport ja Device Guard vahendid. (Windows 10 seadmesse võib nüüd sisse logida ka näo, sõrmejälgede või silma võrkkesta tuvastamise teel.) Seal on ka sellest Ockel Sirius A Pro minikompuutrist juttu...

* Kui Sa installid ise mingid standardsed töölaua programmid / utiliidid ja kui Sa ühendad oma Ockel Sirius A Pro minikompuutri suurema displeiga, siis võib nii juhtuda, et mõne sellise programmi aknas kuvatakse tema teksti ning menüüsid häguselt ehk tuhmilt. Abi saad sealt: "Windows 10 ja 'DPI Scaling' funktsioon: Ekraanil (displeil) kuvatava sisu ja elementide suuruse muutmine (suurendamine või vähendamine). Ekraani elementide teksti suuruse muutmine. Uduse (ähmase, häguse, laialivalguva) teksti probleemi lahendamine."

(Uduse või ähmase teksti probleemi lahendamiseks loe seal just seda osa.)

* Et kodus oleks temaga mugavam töötada, siis pead juurde ostma ka ühe USB laienduse ehk hub'i. Ühenda temaga hiir, klaviatuur, suurem displei ja muu vajalik.

* Kui Sa töötad temaga kodus, siis võta selle minikompuutri toidet otse vooluvõrgust, st ühenda ta kaasapandud toitejuhtmega.


* Kui Sa tahad selle mini-kompuutri UEFI menüüsse minna, siis saad seda teha kahel viisil:

- Ava Settings äpp ja mine seal 'Update & Security > Recovery' lehele ehk alamkategooriasse ning kliki seal paremal "Advanced startup" obalstis 'Restart now' nupule. Seejärel kliki järjest 'Choose an option > Troubleshoot > Advanced options > UEFI Firmware Settings' nuppudele. Seal UEFI sätetes saab nii füüsilise klaviatuuri, hiire kui ka sõrmedega töötada.

- Või tee kompuutri restart ja niipea kui kohe buutimise alguses ilmub see Ockel logoga ekraan, siis vajuta kiiresti mitu korda F7 klahvi. Seejärel ilmub pisike "Pleas Select Boot device" menüü, kus vali 'Enter Setup' menüüpunkt. Seal saab nii füüsilise klaviatuuri, hiire kui ka sõrmedega töötada.


* Kui Sa tahad teha Windows 10 ümberinstalli (või puhta installi), siis tee järgmist:

- Loo esmalt Windows 10 installeerimise meedia - USB mälupulk - juhis.

- Ühenda see minikompuuter tema toitekaabliga vooluvõrku.

- Ühenda oma Ockel minikompuutriga suurem displei ja USB klaviatuur. Soovitav on ka USB hiir ühendada ja selleks on siis vaja lisaks ka ühte USB 3.0 laiendust ehk hub'i. Sa võid osta ka näiteks USB-C 3.1 SLIM HUB 4 PORT laienduse (hub'i) ja ühendada see USB hub otse Ockel seadme USB Type-C porti. Seejärel võid seda USB laiendust kasutada oma teiste USB seadmete Ockel Sirius A kompuutriga ühendamiseks.

- Ühenda Ockel seadmega see Windows 10 installeerimise buutiv USB mälupulk.

- Käivita Ockel kompuuter või tee tema restart ja niipea kui kohe buutimise alguses ilmub see Ockel logoga ekraan, siis vajuta kiiresti mitu korda F7 klahvi.

- Seejärel ilmub pisike "Pleas Select Boot device" menüü, kus vali näiteks noolklahvidega 'UEFI: <USB Draivi Nimi>' menüüpunkt, st oma buutiv USB mälupulk, näiteks UEFI: UFD2.0 Silicon-Power86 8.07, Partition 1 ja vajuta seejärel ENTER. (Seal menüüs saab nii füüsilise klaviatuuri, hiire kui ka sõrmedega töötada.)

- Alusta Windows 10 installeerimist... - juhis.

Märkus: Täpselt samuti tegutse ka igasuguse muu buutiva USB mälupulga puhul, näiteks siis kui Sa tahad oma väliselt USB kõvakettalt taastada oma süsteemi varem loodud reservkoopia abil ja ka siis pead kasutama seda selleks loodud USB mälupulka - seda siis kui Sa ei saa Windowsisse sissegi, et sealkaudu seda taastamist alustada...


* Power: Mine 'Control Panel\System and Security\Power Options' alla, kliki vasemas paanis 'Choose what the power buttons do' lingile ja veendu seejärel et mõlemad (Sleep & Power) nupud oleksid nii toite kui ka aku režiimides "Sleep" sätetega. Seejärel kliki sealsamas üleval 'Change settings that are currently unavailable' lingile ja veendu, et 'Turn on fast startup (recommended)' ruudus oleks linnuke pandud, st et ta oleks aktiveeritud. (Buutimise probleemide korral võid sealt 'Turn on fast startup (recommended)' ruudust ka selle linnukese ära koristada ja vaadata, et kas aitab.)

Sellest "Fast Startup" vahendist on juttu seal.

Kui Sa klikid Ockel minikompuutriga töötamise ajal tema füüsilisele 'Power' nupule, siis pannakse see seade "Sleep" režiimi. Et sellest uinaku režiimist jälle välja tulla, vajuta jälle seda füüsilist 'Power' nuppu.

Et Ockel minikompuutrit oma töö lõpetamisel täielikult välja lülitada, tuleb teha seda Start Menüü kaudu, kus valid 'Shut down' parameetri. Juhul kui selle minikompuutri kävitamine ei õnnestu kohe, siis vajuta tema füüsilist Power nuppu kohe mitu korda (teatud väikse intervalli järel) ja hoia seda nuppu ka mõned sekundid allavajutatuna. Või siis ühenda temaga toitejuhe ja proovi uuesti. Kui see toitekaabel oli juba ühendatud, siis ühenda ta seadmest lahti ja torka seejärel porti uuesti tagasi, pärast seda käivita uuesti see Ockel mini-kompuuter.Windows 10 operatsioonisüsteemiga televiisor (Videocon Smart TV / LED TV):

India firma Videocon esitles "maailma" esimest Windows 10 operatsioonisüsteemiga televiisorit (Videocon Smart TV / LED TV), mis loodi koostöös Microsoftiga. See Smart TV ilmub müüki kahes versioonis: 32" 720p ja 40" Full HD. See teler on varustatud Wi-Fi mooduliga, aga ka MHL liidesega nutitelefonide ja muude seadmete külgelülitamiseks. Teleris on SoC Intel Bay Trail neljatuumaline protsessor (1.33 ГГц), ta omab 2 GB RAM DDR3, 16 GB sisseehitatud mälu (salvestusruumi) ja sellele lisaks ka microSD slotti, mis toetab kaarti mäluga kuni 128 GB.

32-tolline mudel omab 2 HDMI porti, 2 USB porti, VGA ja audio sisendeid/väljundeid. Aga 40-tolline teler omab 4 HDMI ja 3 USB porti. Mõlemad mudelid töötavad ka tavalise TV režiimiga.

Esialgu saab neid kätte ainult India turul ja hinnad on siis vastavalt järgmised: 32" mudel - 555.35 EUR ja 40" mudel - 737.54 EUR.

Antud telerit võib siis kasutada ka personaalse kompuutrina ja koos tema Windows 10 opsüsteemiga tulevad kaasa ka Microsoft Office, Windows Store ning kõik muud vajalikud äpid. Kui läheb uue teleri ostmiseks, siis on juba mõtekas osta see Videocon Smart TV / LED TV (või mingi muu tootja taoline Win 10 süsteemiga teler). Ja mitte osta neid praegusi Samsung, Sony, LG ja muude tootjate poolt pakutavaid üsna kehva ning ebamugava tootjapoolse opsüsteemiga Smart TV telereid (teleritest rohkem juttu seal).Lisa: Windows 10 Home versioonilt üleminek (upgrade) Windows 10 Pro versioonile ja seda täiesti TASUTA!

Sa võid ka praegu saada TASUTA Windows 10 (ka pärast seda 29.07.2016 kuupäeva): Windows 7 ja Windows 8/8.1 ettenähtud viisil litsentseeritud ja aktiveeritud koopiate jooksutajad võivad ka praegu saada selle TASUTA Windows 10.

Tavakasutaja jaoks on nüüd see hea, et neile sobib väga hästi ka see Windows 10 Home redaktsioon, mis sisaldab KÕIKE vajaminevat - Win 10 Home ja Pro erinevused.

Etteotsa

 
< Tagasi Windows 10 pealehele ja sisukorda

 

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Us .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Me .|. .|. .|. .|. .|. .|. Site Map .|. .|. .|. .|. .|. .|. POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik 2015 (16/17/18)