Windows kõikjal ja üks Windowsi platvorm

Win 10 logo Windows kõikjal ja üks Windowsi platvorm. Üks Windows kõikide platvormide jaoks: Windows Store, ühtne arendamise platvorm, Universal Windows Platform (UWP) ja UWP äpid ning 'Windows Device Platform'.

 

"Progressive Web Apps" (PWA): Mis need "Progressiivsed Veebirakendused" on?

 

 Vana traditsiooniline Windows on surnud. Microsoft loob nüüd ühe Windowsi kõikide platvormide jaoks: lauaarvutite, sülearvutite, nutitelefonide, tahvelarvutite, mängukonsoolide ja isegi "Internet of Things" (IoT) seadmete / vidinate jaoks. (Näide IoT seadmest - võimas mini-arvuti Raspberry Pi 2 - pilt.) Näiteks Xbox One jooksutab praktiliselt sama operatsioonisüsteemi, mis on ka Windowsi lauaarvutites. Xbox One võib jooksutada paljusid samasuguseid rakendusi, mis on ka Windows 10 lauaarvutites.

Microsoft võib nüüd usutavalt õelda, et üksainus operatsioonisüsteem (Windows 10) võib hõlmata riistvara alates "Internet of Things" (IoT) seadmetest, mängukonsoolidest, lauakompuutritest kuni pilve-maštaabis serverite farmideni välja. Windows 10, Windows Server, Xbox 10, Windows 10 Mobile, Windows 10 IoT ja HoloLens operatsioonisüsteem—kõik nad on ehitatud samale vundamendile.


Windows kõikjal


Oh-hoo! Kas üks Windows hakkab nüüd jooksma kõikides nendes platvormides? Mitte päriselt. See "üks Windows" tähendab järgmist:

* Windowsi kõikide variantide arendamisega tegeleb nüüd üksainus meeskond, mis töötab Windows Phone OS, Windows Embedded, Windows (lauakompuutrid & tahvelarvutid) ja Xbox One operatsioonisüsteemidega.* "OneCore" juhib neid kõiki: Projekt "OneCore" tähendab seda et Windows 10, Windows Server, Xbox 10, Windows 10 Mobile, Windows 10 IoT ja HoloLens operatsioonisüsteemid ehitatakse kõik ühe- ja sama "põhi" operatsioonisüsteemi peale. Nad ehitatakse ühise tuuma ("core") peale, mida teatakse kui NT tuuma (Windows NT tuuma). Kuid seejuures hakkab iga Windows 10 olema erinev ja see sõltub juba kasutaja kompuutri riistvarast - sellest veel edaspidi. See "OneCore" projekt käivitati alates Windows 10 Anniversary Update väljalaskest ja sellest ajast alates põhineb Xbox One operatsioonisüsteem OneCore'il, nagu ka Windows 10.

Märkus: Windows 10 tuuma ("core") parandatakse 6.4 versioonilt 10.0 versioonile, mis on julge samm ja mõjub palju tarkvara kindlustamisele. Windows Vista omab tuuma 6.0 versiooni, Windows 7 omab tuuma aga v6.1. Tuuma versiooni, mida kasutatakse Windows 8.0 puhul, on 6.2 ja Windows 8.1 puhul on see 6.3. Eelmised Windows 10 Technical Preview versioonid omavad tuuma 6.4 versiooni ja alates Windows 10 Technical Preview build 9888 versioonist saab tuuma versiooniks olema juba 10.0.


Windows Core OS (WCOS) operatsioonisüsteem: Microsoft tahab, et kõik Windowsi seadmed põhineksid ühele -ja samale operatsioonisüsteemile ja ta loob selleks otstarbeks uue Windows Core OS (WCOS) operatsioonisüsteemi. Windows Core OS on järgmine samm, et muuta Windows 10 täielikult modulaarseks. See saab olema kõikide seadmete jaoks ühiseks baasoperatsioonisüsteemiks. Erinevalt Windows 10, Windows 10 Mobile ja Xbox, mis põhinevad OneCore'ile, aga on endiselt erinevad, hakkavad nad kõik töötama nüüd Windows Core OS juhtimise all.

Esialgu on teada, et see Windows Core OS ei luba jooksutada neid traditsioonilisi Win32 töölaua rakendusi vaid seal saab käivitada ainult Universal Windows Platform (UWP) äppisid/rakendusi. Kuid Windows Core OS on modulaarne ja selle klassikaliste töölaua rakenduste toe võib eraldi moodulina juurde lisada. Kuid traditsioonilise tarkvara toetamine ei ole antud süsteemi põhiosa. (Seda Windows Core OS'i kutsuti varem Microsofti enda sees AndromedaOS opsüsteemiks.)C-Shell on Modular Interface (Modulaarne Kasutajaliides): Composable Shell, tuntud ka kui C-Shell või CShell, on Windows Core OS süsteemiga seotud teine projekt. Praegusel ajal, seadmed, mis jooksutavad kõiki Windowsi versioone, omavad omaenda kasutajaliideseid, mis on nende unikaalsetesse operatsioonisüsteemidesse sisseehitatud. Lauakompuutrid omavad töölauda, Xbox One omab Xbox instrumentide paneeli ja Windowsi nutitelefonid omavad telefoni kasutajaliidest. Need kõik on erinevad kasutajaliidesed.

C-Shell saab aga olema ühiseks kasutajaliideseks (shell), mis töötab Windows Core OS'i peal. See on modulaarne shell modulaarse operatsioonisüsteemi jaoks. Ühesõnaga, Microsoft võib luua ühise kasutajaliidese, mis hakkab automaatselt ja targalt adopteeruma sellesse seadmesse, mida Sa kasutad ning seda tema kasutamise jooksul.Polaris - see on töölaua kasutajaliides C-Shell jaoks: C-Shell hakkab sisaldama mitut "komposiitorit", üks iga kasutajaliidese tüübi jaoks. Polaris on see komposiitor, mis kindlustab töölaua kasutajaliidese. Teisisõnu, see on Windowsi töölauakogemus, mis on ehitatud C-Shell ja Windows Core OS peale.

Teiste sarnaste projektide nimed: Andromeda on ette nähtud mobiilsete seadmete kasutajaliideste jaoks, Aruba aga Surface Hub kasutajaliidese jaoks ja Oasis on ette nähtud Windows Mixed Reality seadmete, näiteks nagu HoloLens, kasutajaliideste jaoks.Märkus: See Windows Core OS hakkab tööle ainult uutel seadmetel ja Sinu olemasolevat Windows 10 arvutit ei hakata sellega uuendama. Esmalt hakatakse seda Windows Core OS'i kasutama just uutel mobiilseadmetel ja kaugemas tulevikus siis ka uutel laua- ja sülearvutitel.* Windows Store: Ühine / universaalne pood ja kaubanduse mudel kõikide platvormide jaoks. 'Windows Store' saab nüüd olema ühiseks poeks nii tarbijate, ettevõtete kui ka arendajate jaoks. Arendajad võivad nüüd kirjutada oma rakenduse ja pakkuda seda tervele Windows 10 seadmete perekonnale, mis teeb selle leidmise, ostmise ning värskendamise klientide jaoks üsna lihtsaks. Windows Store äppide installimine ja uninstallimine on lõppkasutaja jaoks lihtne ning toetatakse ka erinevaid globaalseid maksemeetodeid ja seda kõikide Windowsi seadmete puhul. Microsoft on juba alustanud Windows Phone Store ja Windows Store ühendamisega ning seejärel tahetakse ühe poe alla ühendada kõik platvormid. Windows Store toetab ka iOS ja Android platvorme.


Järgmine suur Windows 10 'Anniversary Update' värskendus toob sinna Windows Store veebsaiti veel ka järgmised muudatused: Microsoft alustas koodinimega Project Centennial (nüüd ametlikult Desktop App Converter) abiga traditsiooniliste / klassikaliste Win32-rakenduste (tavaliselt .exe laiendiga) lisamist Windows Store veebsaiti. Nende seas on ka näiteks WordPad, XPS Viewer, Windows Fax ja Scan ning ka Microsoft Character Map.

Desktop App Converter on üks nendest konverteritest, mis lubavad Win32 töölaua täisrakenduste ühildumist Universaalse Windows Platvormiga (UWP) ja pakkuda traditsioonilisi töölaua rakendusi ka Windows Store kaudu. Ühesõnaga arendajad saavad nüüd oma klassikalistele töölaua rakendustele (.NET 4.6.1 või Win32 ) lisada ka UWP komponente (näiteks Live Tiles & teateid & UWP-sarnase shell'i jne) ja pakkuda neid ka Windows Store kaudu - näide taolisest WordPad äpist - pilt.
Sellised konverditud töölaua rakendused ei ole iseenesest UWP äpid, nende paketid on AppX ja lisatud on ainult UWP komponendid, sellised konverditud äpid jäävad endiselt ikkagi klassikalisteks Win32 äppideks. Näiteks neid konverditud äppisid ei saa jooksutada Windows 10 Mobile nutitelefonides, Xbox One, HoloLens, Surface Hub ja muudes Windows 10 platvormides, mis jooksutavad UWP äppisid. Taolised konverditud rakendused jooksevad ainult Windows 10 lauakompuutrites.

(Siiski, kui Sa oled arendaja, siis pakub Microsoft võimalust muuta oma klassikaline töölaua rakendus ka multi-platvorm UWP rakenduseks, mida saab jooksutada KÕIKIDES Windows 10 seadmetes: “If you choose to move all of your app’s functionality out of the full-trust partition of the app and into the app container partition, then your app will be able to run on any Windows 10 device.”)

Juba lähimal ajal ilmuvad Store poodi sellised programmid nagu Evernote (juba ongi seal saadaval), Arduino IDE, Double Twist, PhotoScape, MAGIX Movie Edit Pro, Virtual Robotics Kit, Relab, SQL Pro, Voya Media, Predicted Desire ja korAccount. Peale selle on seal poes saadaval ka seesama klassikaliste programmide konverter — DesktopAppConverter (Desktop App Converter). See vahend töötab ainult Windows 10 Professional või Enterprise opsüsteemides. Windows 10 Home versiooni jooksutajad ei saa seda Desktop App Converter'it kasutada. Kuid arendajad ei pea kasutama ainult seda 'Desktop App Converter' (DAC) konverterit, sest antud tehnoloogia on realiseeritud juba ka näiteks populaarsetes InstallShield,.......................... WiX ...................ja.................. Advanced Installer installaatorites.


Märkus: Windows 10 Home versioonilt üleminek (upgrade) Windows 10 Pro versioonile ja seda täiesti TASUTA!* Ühtne arendamise platvorm: Arendajad kirjutavad tarkvara ainult ühe korra ja võivad seejärel seda jooksutada kõikides Windowsi versioonides. Seega saab nüüd luua nn "universaalseid äppisid (Windows Apps)", mis jooksevad kõikides Windows Phone, Windows ja Xbox opsüsteemides. (Metro – Modern – Universal Apps ametlikuks nimeks on nüüd Windowsi Apps.)* Universal Windows Platform (UWP) ja UWP äpid: Äppisid (st mobiilseid rakendusi), mis on ehitatud Universal Windows Platform alusel, kutsutakse nüüd ametlikult Windows Apps (Windowsi äpid). Universaalseid Windowsi platvormi äppisid hakatakase tähistama ka tähtedega "UWP", näiteks Skype UWP äpp (või UWP Skype äpp). Mis teeb tulevase Windows 10 operatsioonisüsteemi teistest opsüsteemidest erinevaks on see et ta toetab universaalseid rakendusi (Windows apps / UWP apps), mis jooksevad mõlemates nii laua- kui ka mobiilsetes seadmetes. Windowsi äpid on sarnase väljanägemise- ja kujundusega, aga vahendite / funktsioonide juhtelemendid sõltuvad juba seadmest, mida Sa kasutad. Näiteks tahvelarvuti puhul kasutad tööks oma sõrmi, aga lauaarvuti puhul hiirt... - sellist kasutamisviisi arvestatakse ka siis nende universaalsete äppide (UWP äppide) puhul. Universaalsete ehk Windowsi äppide sellist adopteerimist (iga individuaalse seadme jaoks) võib kutsuda ka kui "Adaptive UX."
Windows äpid lubavad arendajatel luua nüüd äppisid / rakendusi (ka mängusid), mida saab jooksutada kogu Windows 10 ühises ökosüsteemis: nutitelefonides; tahvelarvutites; lauakompuutrites; sülearvutites; 'Internet of Things' (IoT) seadmetes, kuhu on installitud Win 10 spetsiaalne versioon; Xbox One konsoolis ja lõpuks ka HoloLens virtuaalses reaalsuses. Uus universaalne Windowsi platvorm (UWP) lubab mänge jooksutada erinevatel Windows 10 seadmetel. See uus platvorm toetab ühist API-d telefonile, PC-le ja Xbox One-ile ning koos lisavõimaluste ja tööriistadega muudab ta mängukogemuse vastavalt Sinu seadmele.

Windows Apps
'Universal Windows Platform' pakub nüüd ka uusi instrumente ja teenuseid:

'Universal Windows Platform' pakub nüüd ka uusi instrumente ja teenuseid


Uued Windows 10 UWP äpid on disainitud nii et nad on skaleeritavad peaaegu kõikide suurustega ekraanide jaoks. Kui Sa kasutad näiteks Windows 10 tahvelarvutit, siis pole mingit erinevust. Windows äpid, näiteks nagu Calculator ja Alarm, paistavad ka väikse ekraaniga seadmel välja nagu töölaua äpidki mitte aga nagu Windows Phone nutitelefoni äpid.
Sa võid oma väikse ekraaniga seadmega ühendada ka Bluetooth hiire ja klaviatuuri, mis lubavad Sul navigeerida hiirekursoriga ja tippida otse füüsiliselt klaviatuurilt. See on kasulik just neile, kes töötavad liikudes ja koos uue Universal Office äppidega, mis on loodud ka Windows 10 väikeste tahvlite jaoks, võid Sa oma dokumente luua ning redakteerida suvalises asukohas. Mõned näited Windows äppidest, mis jooksevad ka väikse ekraaniga Windows 10 seadmetes, näiteks tahvelarvutites: pilt,.......................... pilt .................................ja..................................... pilt.

Kuid see Universal Windows Platform (UWP) on veel väga varajases staadiumis ja mobiilsed äpid ei asenda veel selliseid tõsiseid programme nagu näiteks Adobe Photoshop või Adobe Dreamweaver või siis Visual Studio - igal juhul mitte veel praegu, aga tulevikus miks ka mitte. Isegi praegu, väga varajases staadiumis, on UWP 'Application Programing Interfaces' palju suuremate võimalustega kui seda iOS või Android's raamistikud ja UWP toetab ka keerulisi tarkvarasid ning mudeleid, mida näiteks iOS või Android all ei saa lihtsalt jooksutada. (Ma üldse ei imestaks kui Adobe laseks juba lähitulevikus välja oma UWP Photoshop äpi. Näiteks Adobe XD on juba praegu puhtal kujul UWP äpp.)

Universal Windows Platform lubab kasutada ka uut 'Continuum' vahendit. Continuum lubab Sinu nutitelefoni muuta vaata et tavaliseks lauaarvutiks, sellest Continuum vahendist (Tahvelarvuti Režiimist) tuleb siin edaspidi juttu seal.


Kuidas neid UWP äppisid viia täisekraani režiimi? Et avada mingit UWP äppi üle terve ekraani, kasuta Shift+Win+Enter klahvikombinatsiooni. Sel teel aktiveerid Sa UWP rakenduse jaoks tegelikult selle Tahvelarvuti Režiimi, mida kasutatakse ka Windows 10 sensoritega seadmetes.
Et UWP äppi sellest täisekraani režiimist jälle välja tuua, vajuta uuesti seda Shift+Win+Enter klahvikombinatsiooni või siis vii oma hiirekursor üles ekraani serva, oota kuni ilmub antu rakenduse päis ja seejärel kliki hiire keskmise nupuga.


Märkus: Microsofti uue Universal Windows Platform rakendused kasutavad .Appx või siis .AppxBundle failiformaati. Selliseid UWP rakendusi/äppisid installeeritakse tavaliselt Windows Store veebsaidi kaudu, aga Windows 10 lubab selliseid Appx pakette laadida alla ja installida ka suvalisest muust turvalisest kohast.
Kui arendaja kirjutab .Appx programmi, siis Sa tavaliselt ei lae alla ja ei installi teda otse. Sa lähed selle asemel Windows Store veebsaiti, otsid vajaliku äpi üles ja laed selle sealt alla. Windows Store kõik tarkvarad omavad .Appx või .AppxBundle faililaiendit (näiteks: VLC-2015.1014.1606.0-Appx4Fun.com.appxbundle).

Kuid mõnel juhul pead võib olla installima .Appx või .AppxBundle pakendi väljaspool Windows Store't. Et nüüd neid installeerida, tee järgmist:

* Tee allalaaditud .Appx või siis .AppxBundle pakendil 2x klikk;

* Kliki ilmuvas hoiatusaknas More info lingile - pilt.

* Seejärel kliki Run anyway nupule - pilt.

* Lõpuks kliki ilmuvas graafilises aknas nupule Install - pilt.

Et uninstallida AppX pakendit, tee Start Menüüs vajalikul rakendusel paremklikk ja vali ilmuvast kontekstmenüüst Uninstall käsk.Windows Device Platform: See universaalse seadme platvorm lubab seadmete loojatel ja arendajatel investeerida ning tegutseda Windowsi kõikide seadmete jaoks. Windows 10 seadme platvormi eesmägid on siis järgmised:

1. Teha seadmete draiverite arendamine lihtsamaks.
2. Langetada Windowsi seadmete arendamise ja tootmise hinda.
3. Lubada riistvara arendamist ja eksperimenteerimist Windowsi jaoks.
4. Windowsi laialdane kasutamine limiteeritud ressurssidega IoT ("Internet of Things") seadmetes.

Windows Device Platform

Etteotsa
"Progressive Web Apps" (PWA): Mis need "Progressiivsed Veebirakendused" on?


Progressiivsed veebirakendused (PWA) on veebsaidid, mis töötavad nii nagu ka Sinu Windowsi äpid / rakendused. (Seda võib ka nii mõista: Progressiivsed veebirakendused on lihtsalt rakendused, mis töötavad veebitehnoloogiate abil ja vahendavad Sulle veebi infrastruktuuri.) Progressiivsed veebirakendused on Sinu operatsioonisüsteemiga integreeritud (näiteks märguanded / teated), nad lubavad taustal andmete sünkroniseerimist ja mis kõige tähtsam, nende autonoomne kasutamine, st ilma internetiühenduseta kasutamine.

Progressiivse veebirakenduse funktsionaalsus tuleb veebirakndusest, mis asub ettevõte poolt hallatavas serveris. Veebiarendajad lisavad serveripoolseid värskendusi, sealhulgas ka uusi funktsioone ja võimalusi. Seega tehnilisest vaatevinklist vaadatuna on PWA'd need veebi-äpid, mida täiustatakse järk-järgult kaasaegsete veebitehnoloogiatega (Service Worker, Fetch networking, Cache API, Push notifications, Web App Manifest), et pakkuda sellega rohkem rakenduslikke kogemusi. Need värskendused saavad lõppkasutajale kättesaadavaks järgmisel korral, kui ta seda veebsaiti külastab.

Peale selle lubab see PWA'sid jooksutada liivakasti keskkonnas, mis tagab nende suurema turvalisuse ja kaitse. Need veebi-äpid (PWA'd) on seega hübriidsed veebirakendused. Antud momendil toetatakse neid PWA-sid Google, Apple ja Microsofti poolt. PWA üheks paremaks näiteks on ametlik Twitter, Sa näed ja saad seda Twitter PWA äppi kasutada alles Redstone 4 värskendusega, mis ilmub välja aprillis 2018.

PWA loomise algatajaks oli Google, mitte aga Microsoft ja esmalt toetas seda ainult Chrome brauser, alates 2018, koos Microsofti suure Redstone 4 värskenduse väljatulekuga, hakkavad seda ka Edge brauser ja Microsoft Store toetama. Peale selle et Apple, Microsoft ja Google veebibrauserid toetavad seda PWA'd, on ka paljud ettevõtted oma veebsaidid juba nii konfigureerinud, et nad omaksid seda PWA-staatust (PWA-tuge). PWA-toega on näiteks sellised suured brändid nagu Starbucks (U.S.) (starbucks.com), Tinder (tinder.com), Google Maps (maps.google.com), Uber (m.uber.com), Lyft (ride.lyft.com), Twitter Lite (lite.twitter.com), Instagram (Instagram.com) ja Pinterest (pinterest.com). Alibaba, Medium, Flipboard, Snapdeal, Trivagao, The Weather Channel, The Financial Times, Pokedex.org, GitHub Explorer, Flipkart, Offline Wikipedia ja Forbes on samuti käivitanud oma PWA-toega veebsaidid. Praegu on selle PWA-toega tuhanded veebsaidid ja neid lisandub aina juurde... Isegi Microsofti onlain-teenused on PWA-toega, näiteks nagu Outlook.com. Lisaks ka mängud võivad olla PWA-d.

Mingi veebsaidi lülitamine sellesse PWA režiimi on sõltuvalt veebsaidist natuke erinev. Enamike veebsaitide puhul pead Sa esmalt sinna sisse logima ja pärast seda küsitakse kasutaja luba "Add to Home" funktsiooniks ja teadete saatmiseks. Sellega luuakse otsetee (kiirkorraldus), mis ongi antud veebsaidi jaoks see PWA. Android seadmetes, kes kasutavad seal Edge brauserit, võivad selleks kasutada "Add to Home screen" funktsiooni. Windows 10 puhul integreeritakse need veebsaitide teated Windows Action Center'isse (nagu ka igasuguse muu rakenduse puhul) ja kasutajad võivad PWA siduda ka oma Start Menüüga või Task Bar'iga (Tegumiribaga).

PWA-toega veebsaitide üheks probleemiks võib olla nende tuvastatavus (avastatavus). Microsoft lahendab selle probleemi järgmiselt: selle asemel, et kasutaja avastaks "juhuslikult" PWA-sid oma veebibrauseri kaudu, lisab ta need oma Store veebsaiti. Kui Sa soovid näiteks Printerest äppi, siis otsi esmalt seda Microsoft Store veebipoest. Microsoft Store veebsaidis on esimene grupp neid 'Progressive Web Apps (PWA)' äppisid juba olemas ja need saavad kättesaadavaks siis koos selle kevadise Windows 10 build 1803 (aka Redstone 4) suure värskendusega. Esimene grupp neid PWA'sid, mida võib antud momendil Microsoft Store alt leida, sisaldab järgmisi äppisid (lisaks sellele ametlikule Twitter PWA-le):

Skyscanner,

Student Doctor Network,

The Penny Hoarder,

OfferFinder.net,

Ziprecruiter,

Space,

Oyster,

Build.com,

Airfarewatchdog,

myCARFAX,

Travelzoo,

Daytrip.


The Penny Hoarder äpp - üks nendest 'Progressive Web Apps (PWA)' äppidest - pilt.Etteotsa

 
< Tagasi Windows 10 pealehele ja sisukorda

 

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju .|. .|. .|. .|. About Us .|. .|. .|. .|. About Me .|..|..|. .|. Site Map .|. .|. .|. .|. POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik 2015 (16/17/18)