Varjatud built-in Administrator konto

Win 8 logo Windowsi varjatud sisseehitatud Adiministraatori kasutajakonto (Administrator account) sisselülitamine ehk lubamine.

 

(Kehtib ka Windows 8.1 ja Windows 10 operatsioonisüsteemide suhtes.)

 

 

Mis see süsteemi sisseehitatud Administraator (built-in Administrator) on?


Administraator
('administrator'): Tema on Administrators grupi liige ja teda klassifitseeritekse kui Administraatori kasutajakontot. Esimene Administraatorikonto luuakse siis kui Sa installeerid oma Windowsi ja talle pannakse nimeks Administrator ning seejärel ta kõrvaldatakse ning varjatakse (selle varjatud sisseehitatud Administraatori kasutajakonto saab aga vajaduse korral ka jälle uuesti "lagedale tuua").
Varjatud sisseehitatud (built-in) 'Administrator' kasutajakonto omab kompuutrile täielikku ja kõikide õigustega juurdepääsu. Tal on vaikimisi piiramatud õigused kompuutri üle, st ta omab superkasutaja privileege ja ta ei oma ka parooli (õigemini tema parooliks on tühi parool). Näiteks ei ole talle kehtestatud isegi seda Admin Approval Mode režiimi ehk siis kasutajakonto kontrollimise (UAC) dialoogiakende ilmumist. Seepärast ongi see Administratorikonto varjatud ja teda on ebaturvaline kasutada, sest kui Sa käivitad tema all mingi programmi, siis saab see programm (või pahalane) Sinu süsteemi üle täieliku kontrolli...

Varjatud 'Administrator' kasutajakonto on seega "Jumal" ("Superkasutaja") ja ta omab süsteemi üle kõige suuremaid õigusi, aga igapäeva töös teda vaja ei lähe. Kompuutri turvalisuse eesmärgil ongi see sisseehitatud 'ADMINISTRATOR' kasutajakonto tavakasutaja eest varjatud. Seda sisseehitatud Administraatorikontot ei näe me kusagil, ei sisselogimise ekraanil ega ka Control Panel akna vastavate kategooriate all, st ta on meie eest ära peidetud. Sa ei saa sisseehitatud ja varjatud Administraatorikontot likvideerida ning üldjuhul ei lähe antud kasutajakontot tavakasutajale kunagi vaja - Sa ei pea teda sealt "peiduurkast" karvupidi välja tirima....

Tekib õigustatud küsimus, et milleks seda sisseehitatud Administraatorikontot üleüldse vaja on kui ta on varjatud ja teda on keerukas ning ohtlik kasutada? Ta on siiski mõningate spetsiifiliste installeerimiste ja teostatavate ülesannete jaoks vägagi vajalik. Kuid üldjuhul ei maksa teda näppida ja konfigureerida—see võib kurvalt lõppeda!

Veel lisaks: Kui Sa installeerid Windowsi, siis konfigureeritakse see kasutajakonto, mis luuakse Windowsi interaktiivse installeerimise käigus esimesena, kui administraatori-tasandil konto (Administraatorite grupi alla kuuluv kasutajakonto). Järgmistele loodavatele kasutajakontodele kehtestatakse vaikimisi standard ehk tavakasutaja/lihtkasutaja staatus. Lihtsamalt õeldes: Kui me oleme kompuutri omanikud ja installeerime Windowsi ning loome installeerimise käigus vastavas interaktiivses ekraanis esimese kasutajakonto, siis määratakse vaikimisi (st automaatselt) ainult sellele kontole administraatoriõigused. Ka Sinule, kui Sa installid Windowsi, omistatakse automaatselt administraatoriõigused aga Sa saad tavalise administraatoriõigused (õigemini sisseehitatud 'Administrators' grupi liikme õigused).
Sinu administraatorikasutajakonto nimeks pannakse see nimi, mille Sa sisestasid Windowsi installeerimise käigus "Sign in to your PC" ekraanis, seda juhul kui Sa valisid installi käigus lokaalse ehk kohaliku kasutajakonto loomise - pilt. Kui Sa valisid installeerimise ajal aga Microsofti konto, siis pannakse administraatorikonto nimeks Sinu Microsofti kasutajakonto nimi. Sama asi toimub ka siis kui Sa installeerid Windowsi uude või tühjakstehtud kõvakettale või uude partitsiooni. (Sa võid seda esialgset administraatorikonto kasutajanime hiljem soovi korral ka muuta.)
Seega tuleb Windowsi installeerimisel ja tema esmasel häälestamisel luua kasutajakonto ning see peab olema administraatorikonto. Kui Sa oled installeerimise ja süsteemi häälestamise/seadistamise lõpetanud, siis on soovitatav luua endale veel ka tavakasutaja konto (Standard user) ning kasutada seda oma igapäevases töös.
Kui me loome hiljem pärast installeerimist uued kasutajakontod (näiteks lastele), siis kehtestatakse nendele vaikimisi standard kasutaja (lihtkasutaja/tavakasutaja) õigused. Seejärel võime me mingi uue tavakasutajakonto (nt oma abikaasa konto) viia üle administraatorite gruppi, st määrata ka temale administraatoriõigused ja selle tulemusel omab ka tema adiministraatorite-tasandil kasutajakontot ning sellest tulenevaid privileege ja õigusi.


HOIATUS! Kasuta ainult vajaduse korral seda varjatud 'Administrator' kasutajakontot ja seejärel lülita ta jälle välja! Ära loo varjatud sisseehitatud 'Administrator' kasutajakonto jaoks mingit uut omaenda parooli!Varjatud 'Administrator' kasutajakonto sisselülitamine:


Sisseehitatud varjatud 'ADMINISTRATOR' kasutajakonto sisselülitamiseks ja lubamiseks võib kasutada mitut meetodit:


1) Esimene meetod: Kasuta 'Local Users and Groups' snap-in vahendit:


Märkus: Kui Sinu Windows 8 (8.1) või Windows 10 versioonile on see 'Local Users and Groups' snap-in vahend kättesaamatu, siis kasuta siin allpool näidatud teisi meetodeid.


a) Kui Sul on Windowsi töölaua kasutajaliideses pandud oma töölauale ka 'Computer' ikoon, siis tee sellel paremklõps ja vali kontekstmenüüst käsk Manage:

Vali kontekstmenüüst käsk Manage


Alternatiivina võid viia hiirekursori ekraani vasemasse allanurka, teha seal paremklõpsu ja valida uut tüüpi hüpikmenüüst käsu Computer Management:

Alternatiiv...


Märkus: Ka Windows 10 süsteemid võid viia hiirekursori ekraani vasemasse allanurka, teha seal paremkliki ja valida hüpikmenüüst käsu Computer Management - pilt.


b) Ava "Computer Management" konsooli vasemas paanis System Tools -> Local Users and Groups -> Users haru:

Ava vasemas paanis System Tools -> Local Users and Groups -> Users haru


Märkus: Ja 'Computer Management' konsooli aken Win 10 süsteemist - pilt.


c) Tee parempoolses paanis Administrator kasutajakontol 2x klõps (vaata eelmist pilti), korista "Account is disabled" kontrollruudust linnuke ära ning kliki all nupule OK:

Korista "Account is disabled" kontrollruudust linnuke ära ning kliki all nupule OK


d) Seejärel testi ja logi oma uude sisseehitatud 'Administrator' kasutajakontosse sisse. Vajuta Ctrl+Alt+Delete klahvikombinatsiooni ja kliki seejärel Sign out nupule. Selline ekraan ilmub kohaliku kasutajakonto all töötades ja sel juhul kui Sul oli loodud ka lokaalne / kohalik standardne tekstiparool::

Seejärel testi oma uut sisse-ehitatud 'Administrator' kasutajakontot


Alltoodud ekraan ilmub siis kui Sa töötad Microsofti kasutajakonto all:

Microsofti kasutajakonto all


Märkus: Windows 10 süsteemis ava see uut tüüpi Start Menüü, kliki üleval vasemal enda kasutajanimele ja vali ilmuvast rippmenüüst 'Sign out' käsk - pilt.


f) Ilmub uus 'Lock Screen' ekraan (Windows 8/8.1 vaikimisi taustapildiga), kus vajuta suvalist klahvi või keri hiireratast, et teda eest ära koristada:

Ilmub uus 'Lock Screen' ekraan (Windows 8 vaikimisi taustapildiga)


Märkus: Ja Windows 10 vaikimisi taustaga 'Lock Screen' (Lukustuskuva) ekraan - pilt.


g) Seejärel ilmub kasutajakonto valiku ekraan, kus tuleb klikkida sisseehitatud Administrator kasutajapildile (siin siis vasemalt esimesele "Administrator" kasutajakonto pildile). Kuna kõikvõimsal Administraatoril parooli ei ole, siis seda süsteemi sisselogimse ekraani, kus tuleb parool sisestada, ei ilmu:

Seejärel ilmub süsteemi sisselogimise ekraan


Ja veel üks taoline näide - tuleb klikkida vasemalt esimesele pildile - pilt.


Märkus: Ja Windows 10 süsteemi sisselogimse ekraani üks näidetest:

pilt ...

pilt.


h) "Welcome" ekraan:

"Welcome" ekraan


Märkus: Windows 10 "Welcome" ekraan - pilt.


i) Seejärel ilmub terve rida selliseid ekraane, kus kasutaja ei pea midagi tegema. Sellised ekraanid ilmuvad ka siis kui Sa lood mingi uue kasutajakonto või kui Sa installeerid Windowsi. Esmalt ilmub "Hi" ekraan... - näe kuivikust Microsoft üritab ka kasutajaga "flirtida"...:

Esmalt ilmub "Hi"...


Siis näed sellist teadet jne:

Siis näed sellist teadet...


Märkus: Mõned taolised ekraanid ka Windows 10 süsteemist - pilt,...

pilt ...

pilt.


j) Ja Sa jõuadki uude 'Administrator' ("Jumala") kasutajakonto Metro-stiilis/Windows 8 stiilis disainiga Start ekraanile:

Ja Sa jõuadki uude 'Administrator' ("Jumala") kasutajakonto Metro-stiilis/Windows 8 stiilis disainiga Start ekraanile


Märkus: Kui Sa klikid siin nüüd sellele kasutajakonto nimele, siis näed umbes järgmist rippmenüüd:

Kui Sa klikid siin nüüd sellele kasutajakonto nimele, siis näed järgmist rippmenüüd


Või näiteks taolist rippmenüüd:

Või näiteks taolist rippmenüüd


Märkus: Windows 10 Stardimenüüs klikiti kasutajakonto nimele - pilt.'Administrator' kasutajakonto tühistamine (tema väljalülitamine):

Kasuta ainult vajaduse korral seda varjatud 'Administrator' kasutajakontot, aga seejärel lülita ta jälle välja! Kui Sa oled oma vajalikud toimingud siin "Administrator" konto all lõpetanud, siis lülita see konto siinsamas ka välja.

Vii hiirekursor ekraani vasemasse allanurka, tee seal paremklõps ja vali uut tüüpi hüpikmenüüst käsk Computer Management:

Computer Management


Märkus: Ka Windows 10 süsteemid võid viia hiirekursori ekraani vasemasse allanurka, teha seal paremkliki ja valida hüpikmenüüst käsu Computer Management - pilt.


Nüüd tee järgmist:

- Ava "Computer Management" konsooli vasemas paanis jälle seesama System Tools -> Local Users and Groups -> Users haru (pilt oli sellest eespool).
- Tee parempoolses paanis Administrator kasutajakontol 2x klõps, pane "Account is disabled" kontrollruutu linnuke jälle tagasi ja kliki all nupule OK (pilt oli sellest eespool).
- Seejärel logi ennast välja. Kliki 'Administrator' kasutajakonto nimele ja vali ilmuvas rippmenüüs Sign out käsk:

Kliki Start ekraanil 'Administrator' kasutajakonto nimele ja vali ilmuvas rippmenüüs Sign out käsk


Märkus: Sedasama tee ka Windows 10 süsteemis.

Ilmub uus 'Lock Screen' ekraan, kus vajuta suvalist klahvi või keri hiireratast, et teda eest ära koristada.

Ja ilmubki kasutajakonto valiku ekraan, aga nüüd juba ilma selle varjatud ja sisseehitatud Administrator kasutajakontota. Logi ennast sisse kuhu vaja. Kui Sul ei ole teisi kasutajakontosid loodud, siis ilmub siia ainult Sinu kasutajakonto pilt (kas tühi või siis reaalse pildiga):

Ilma selle varjatud ja sisse-ehitatud Administrator kasutajakontota


Ja veel üks taoline ekraan, klikime siin vasemale pildile, et siseneda administraatoriõigustega kasutaja alla - pilt.

Nüüd ilmub ka süsteemi sisselogimise ekraan: Sisestame parooli ja vajutame ENTER:

Nüüd ilmub ka süsteemi sisselogimise ekraan


Märkus: Windows 10 opsüsteemi sisselogimise ekraan ja nüüd juba ilma selle varjatud ning sisseehitatud Administrator kasutajakontota - pilt.


Ja me jõuamegi Win 8 (8.1) või Windows 10 süsteemi, aga nüüd juba "tavalise" administraatorikonto all.

Etteotsa2) Teine meetod: Kasuta Run dialoogiakna ja 'Control userpasswords2' käsu abi:

a) Vajuta Windows + R klahvikombinatsiooni, et avada Run dialoogiakent. Seejärel tipi sinna control userpasswords2 käsk ja vajuta ENTER:

Seejärel tipi sinna 'control userpasswords2' käsk ja vajuta ENTER


Märkus: Sa võid sinna Run dialoogiakna käsureale sisestada ka netplwiz käsu - pilt.


b) Ava "Advanced" vaheleht/sakk ja kliki Advanced nupule:

Ava "Advanced" vaheleht/sakk ja kliki Advanced nupule


c) Märgista vasemas paanis Users haru ja tee parempoolses paanis Administrator kasutajakontol 2x klõps:

Tee parempoolses paanis Administrator kasutajakontol 2x klõps


d) Korista "Account is disabled" kontrollruudust linnuke ära ja kliki all nupule OK:

Korista "Account is disabled" kontrollruudust linnuke ära ja kliki all nupule OK


e) Logi ennast välja ja seejärel logi end uude Administrator kasutajakonto alla sisse.


Märkus: Et hiljem seda sisseehitatud 'Administrator' kasutajakontot jälle välja lülitada, korda neid eeltoodud samme, pane sinna "Account is disabled" kontrollruutu linnuke uuesti tagasi ja kliki nupule OK.

Etteotsa3) Kolmas meetod: Kasuta Command Prompt (CMD) käsurea abi:

a) Ava administraatoriõigustega Command Prompt (CMD) aken. Vii hiirekursor ekraani vasemasse allanurka, tee seal paremklõps ja vali uut tüüpi hüpikmenüüst käsk Command Prompt (Admin):

Vali uut tüüpi hüpikmenüüst käsk Command Prompt (Admin)


Märkus: Ka Windows 10 süsteemid võid viia hiirekursori ekraani vasemasse allanurka, teha seal paremkliki ja valida hüpikmenüüst Command Prompt (Admin) käsu - pilt.


b) Kliki ilmuvas UAC dialoogiaknas nupule Yes:

Kliki ilmuvas UAC dialoogiaknas nupule Yes


c) Tipi CMD akna käsureale net user administrator /active:yes käsk ja vajuta ENTER:

Tipi käsk ja vajuta ENTER


Märkus: Ja sama näide Windows 10 versiooni Command Prompt (CMD) aknast - pilt.


!!! Command Prompt (CMD) aknas käskude sisestamisel jälgi tühiklahvide Pane tühiklahv õigesse kohta panemist, et nad oleksid tipitud sinna kus nad olema peavad - tühiklahvide (Spacebar) ärajätmine on üheks enamlevinud vigadest nende cmd käskude sisestamisel.Kui kõik õnnestus, siis pead nägema sellist teadet, sulge see Command Prompt aken:

Kui kõik õnnestus, siis pead nägema sellist teadet


d) Seejärel käib kõik nii nagu ka eelpoolt toodud teiste meetodite puhulgi. Logi ennast süsteemist välja.

e) Ilmub uus 'Lock Screen' ekraan, kus vajuta suvalist klahvi või keri hiireratast, et teda eest ära koristada:

f) Seejärel ilmub kasutajakonto valiku ekraan, kus tuleb klikkida sisseehitatud Administrator kasutajapildile. Kuna kõikvõimsal Administraatoril parooli ei ole, siis seda süsteemi sisselogimse ekraani, kus tuleb parool sisestada, ei ilmu.

g) Ilmub "Welcome" ekraan.

h) Nüüd ilmub terve rida selliseid ekraane, kus kasutaja ei pea midagi tegema. Sellised ekraanid ilmuvad ka siis kui Sa lood mingi uue kasutajakonto või kui Sa installeerid Windowsi. Esmalt ilmub "Hi" ekraan...:

Esmalt ilmub "Hi"...


... ja seejärel näed veel tervet rida must-valgeid ning värvilisi ekraane kus ei pea midagi tegema - pildid nendest olid siin eespool juba ka ära toodud.


i) Ja Sa jõuadki uue 'Administrator' ("Jumala/Superkasutaja") kasutajakontoga süsteemi.'Administrator' kasutajakonto tühistamine (tema väljalülitamine):

a) Et hiljem seda sisseehitatud 'Administrator' kasutajakontot jälle välja lülitada, korda neid eeltoodud samme, aga nüüd tipi Command Prompt akna käsureale net user administrator /active:no käsk ja vajuta ENTER:

Tipi uus käsk ja vajuta ENTER


b) Seejärel logi ennast välja.

c) Ilmub uus 'Lock Screen' ekraan, kus vajuta suvalist klahvi või keri hiireratast, et teda eest ära koristada.

d) Nüüd vali see kasutajakonto, mille alla Sa soovid sisse logida.

e) Sisesta süsteemi sisselogimise parool.

f) Ilmub "Welcome" ekraan.

g) Ja Sa jõuadki süsteemi.

Ülesse
< Tagasi Windows 8 pealehele ja sisukorda

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Us .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Me .|. .|. .|. .|. .|. .|. Site Map .|. .|. .|. .|. .|. .|. POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik 2011