Windows ja HOSTS fail

Hosts Windows ja HOSTS fail: Kuidas HOSTS faili abil blokeerida ebameeldivaid ja kahjulikke veebsaite.

 

(Käib Windows XP, Vista ja Windows 7, Windows 8/8.1 ja Windows 10 kohta.)

 

 

 

 

Mis on HOSTS fail?


Lühike vastus:


Ühelt poolt saad Sa Hosts faili abil blokeerida tüütu reklaami ja vältida enese järgi nuhkimist. Teisalt võid antud Hosts faili lülitada sisse enda lemmiksaidid, et neid kiiremini veebibrauseris avada (see ajaline võit pole tänapäeval aga kuigi suur).

Kui Sa tahad avada mingit veebsaiti, siis Sinu kompuuter võtab ühendust DNS serveriga ja nõuab antud veebsaidi numbrilist IP aadressi. Näiteks www.yahoo.com saidi numbriliseks IP aadressiks on 204.71.200.67. Seejärel ühendab Sinu kompuuter end selle numbrilise IP aadressiga ja Sa pääsed sellele veebsaidile ligi, st ta laetakse Sinu brauserisse. Sinu kompuutris asuva HOSTS faili abil võib aga sellist käitumist muuta (st ümber kirjutada). Sa võid näiteks hosts faili redakteerimise teel blokeerida endale ebameeldivad veebsaidid.

Märkus: DNS Server on spetsiaalne server või serveris asuv teenus, mis muudab veebisaitide ja võrguressursside nimed numbrilisteks IP aadressideks. DNS servereid kasutatakse suurtes ettevõtetes, kõikides Interneti teenusepakkujates ja DNS süsteemis Internetis. See on elutähtis teenus, mis hoiab Internetti töös. Need võrguadministraatorite poolt üles seatud ja neid ei ole tavaliselt väga väikestes ettevõtetes või kodudes.


Hosts fail sarnaneb aadressiraamatuga. Kui Sa tipid mingi saidi aadressi, näiteks nagu www.yahoo.com, oma brauseri aadressiribale ja vajutad ENTER, siis Sinu kompuuter peab Hosts failiga nõu ning küsib talt, et kas ta omab antud saidi IP aadressi või “telefoninumbrit”. Kui see on olemas, siis Sinu kompuuter “helistab” sellele saidile ja see avatakse otsekohe Sinu brauseris.
Kui aga seda ei ole, siis Sinu kompuuter küsib Sinu ISP kompuutrilt selle "telefoninumbri" enne kui ta saab “helistada” antud saidile. (Märkus: ISP - Internet Service Provider ehk siis Sinu Interneti teenustepakkuja - see, kellega Sa lepingu sõlmisid ja kellele Sa maksad Internetiühenduse eest.) Tegelikult ei oma Sa antud “aadressiraamatus” (st HOSTS failis) mingeid aadresse ja seda seepärast, et Sa ei ole neid sinna lihtsalt pannud… Seega küsib Sinu kompuuuter alati Sinu ISP'lt neid aadresse, et leida neid vajalikke veebsaite üles ja et neid seejärel avada Sinu brauseris.
Kui Sa aga lisad mingi soovimatut reklaami pakkuva serveri nime koos enda kompuutri IP aadressiga (st 127.0.0.1) sellesse Hosts faili, siis Sinu kompuuter ei suuda iialgi võtta ühendust antud reklaamiserveriga/saidiga/kompuutriga. Sinu arvuti üritab küll seda teha, aga ta lihtsalt helistab iseendale ja vastuseks saab ainult pidevat “kinnist tooni”… Seejärel lõpetab Sinu arvuti helistamise ja serverit ja ka siis reklaami ei laeta Sinu brauserisse. Sel teel võid Sa blokeerida suvalise ebameeldiva veebsaidi ja teha seda piiramatus ulatuses.


Ühesõnaga Sa võid kasutada HOSTS faili selleks, et blokeerida reklaame, tüütuid bannereid, 3-osapoolte präänikuid (cookies), parasiite, "veebilutikaid/puuke" jne. Peale selle aitab ta Sul kaitsta ka Sinu privaatsust.

Näide: Kui me lisame järgmise tekstirea 127.0.0.1 ad.doubleclick.net oma Hosts faili, siis antud kirje blokeerib kõik failid, mis saadetakse selle DoubleClick serveri poolt veebsaiti, mida me parasjagu vaatame. See takistab ka Sinu liikumiste fikseerimist/jälgimist Internetis antud serveri poolt. Sel teel saad Sa ka veebis kiiremini liikuda…

Sellise hosts faili võid Sa ise luua või siis laadida ta valmiskujul kusagilt Internetist alla. Hiljem võid siis seda täiendada, muuta, uuendada, ajutiselt välja lülitada, teda uuema versiooniga asendada või üleüldse ta kustutada.


Selle hosts faili abil võib seega teha jägmist:

1. Blokeeerida kahjulikud veebsaidid/serverid ja selleks tuleb sinna hosts faili sisestada näiteks järgmine rida: 127.0.0.1 SuurAllahindlus.ee

Siin peab IP aadressi (st momendil meie endi kompuutri IP aadressi: 127.0.0.1) ja keelatava/lubatava serveri/saidi (host name / hostinime) vahel olema vähemalt üks tühiklahv. Ei tohi ka sisestada protokolle http://, ftp:// jne, samuti ei tohi olla ka kaldkriipse(slash) - "/" ja "\".

Meie hakkamegi siin uurima just seda ebameeldivate veebsaitide blokeerimise meetodit.


2. Laadida meie brauseriaknasse kiiremini alla meile VAJALIKUD saidid ja selleks võib siis sisestada näiteks järgmise rea: 194.126.101.78 www.hot.ee


See hosts fail võiks välja näha näiteks järgmine:

127.0.0.1 SuurAllahindlus.ee # blokeeritud
194.126.101.78 www.hot.ee # lubatud ja laetakse ruttu alla
194.126.101.78 ns2.elion.ee # lubatud ja laetakse ruttu alla
# 154.111.24.28 gt.com # see on siin hosts failis ajutiselt välja lülitatud
127.0.0.1 OdavVäljamüük.ee # blokeeritud
127.0.0.1 LaoTühjendusmüük.ee # blokeeritud
# seda loetelu võib allpool aga jätkata...


Märkus: Sümbol "#" tähendab siin seda, et selle järel olevat teksti brauser ei näe ja nii me saame endi jaoks lisada siia vajalikke mäkmeid. Antud sümboli abil võime ajutiselt mingi rea oma hosts failist ka välja lülitada.


Hosts on siin hosts faili nimi aga mitte mingi kausta nimi. Tal ei ole lõpus faililaiendit (näiteks nagu .exe, .txt, .doc, jne) ja nii ilmubki ta nagu kausta nimi. Ehk selgemalt õeldult: Ta on tegelikult tavaline tekstifail (ainult, et ilma .txt, .doc jne faililaiendita) ja teda saab muuta/täiendada suvalises tekstiredaktoris, näiteks nagu Notepad, Word jne, aga meie kompuutris kuvatakse teda nii nagu oleks ta mingi kaust.

Otsi oma kompuutris üles olemasolev hosts fail, vaikimisi peaks ta asuma Windows XP, Vista, Windows 8/8.1, Windows 7 ja Windows 10 masinates järgmisel kaustateel: C:\Windows\System32\drivers\etc\hosts, kui nad ei ole võrgus, st kompuutreid kasutatakse kui iseseisvaid / üksikuid masinaid.

HOIATUS! Kui Sul on kompuutris "Hosts" fail olemas, siis soovitaksin ta Sul arhiveerida (backup) mingisse teise kausta oma kõvakettal või siis USB mälupulka või CD/DVD plaadile, et saaksid ta siis mingi probleemi korral uuesti taastada!Kuidas teha kindlaks mingi veebsaidi/serveri IP aadressi (st tema numbrilist ekvivalenti)?

Et lisada oma hosts faili mingit meile vajalikku veebsaiti, et teda siis Internetist KIIREMINI meie brauserisse laetaks, selleks peame me teadma tema IP aadressi (selle numbrilist ekvivalenti).

Mingi URL IP aadresssi leidmiseks on mitu moodust. Mine näiteks sinna, sisesta seal Enter URL / IP lahtrisse vajalik veebsaidi URL aadress (st http://www.website.com) ja kliki nupule Show. Seejärel konverditakse see URL aadress tema IP aadressiks.
Teiseks mooduseks on näiteks see et ava oma Command Prompt (CMD) aken ja tipi tema käsuviibale järgmine käsk: ping www.AadressMidaSaOtsid.com ja vajuta klahvi <Enter>, nüüd proovitakse antud veebsaidiga ühendust võtta ja siis ilmub ka info tema kohta. Alati aga ühendust võtta ei õnnestu...

Internetis on saadaval ka terve hulk tasuta programme, mis hangivad igasugust infi veebsaitide kohta...Pikem, rohkem tehniline vastus:

Windowsis ja ka teistes operatsioonisüsteemides kasutatakse "Hosts" faili selleks, et seostada hostinimesid IP aadressidega.

Hostinimed on näiteks www aadressid (näiteks www.yahoo.com), mida Sa näed oma brauseri aadressiribal. (Host - peremees, omanik).

Märkus: Võrgus olevat masinat, millel on unikaalne IP aadress, nimetatakse hostiks. Hostiks võib olla tavaline arvuti, aga ka server, võrguprinter, võrguseade jne — kõik seadmed, millele saab määrata IP-aadressi ja millega saab suhelda. Hostinimi ("hostname") on nimi, mis identifitseerib Sinu võrgus antud kompuutrit.


IP aadressid on numbrid, mis aga tähendavad sedasama mis ka www aadressid (st host nimed / hostinimed). Tegelikult kasutab kompuuter numbreid, et leida mingit veebsaiti, kuid meile esitatakse nende numbrite asemele hoopis sõnad nagu näiteks www.yahoo.com ja nii ei pea inimene meelde tuletama pikka numbrite joru, et külastada ning leida mingit veebsaiti.

Näiteks on Yahoo! Host nimeks www.yahoo.com, samal ajal ku tema IP aadress on 204.71.200.67 ja tegelikult tähendavad need siis ühte- ja sama—tema asukohta/aadressi Suures Internetis. Me pääseme mõlema aadressi abil Yahooo! veebsaiti, aga kõigepealt see www aadress tõlgitakse ümber IP aadressiks. Seega võid Sa ka ainult selle IP aadressi (204.71.200.67) sisestada oma brauseri aadressiribale ja antud veebsait leitakse ülesse ja avatakse Sinu brauseriaknas.
IP aadresside, mis tulenevad nende hostinimedest, otsimisel kasututakse tervet rida samme. Esimeseks sammuks ja millele me oma tähelepanu pühendamegi, on Hosts fail Sinu lokaalses kompuutris. Hosts fail ütleb Sinu kompuutrile hostinime tema numbrilises tähenduses, st IP aadressina ja nii saab arvuti minna seda veebsaiti otsima. Kui Sinu Hosts failist leitakse mingi IP aadress ülesse, siis kompuuter lõpetab otsimise ja läheb otse antud saidile. Aga kui teda ei leita, siis meie kompuuter küsib DNS kompuutrilt (domain name server - domeeninimede server) seda informatsiooni. Alates sellest hetkest kui sobiv on leitud, lõpeb ka otsimine ja see pakub meile mehhanismi veebsaitide blokeerimiseks, milledest me huvitatud ei ole.
Me võime oma hosts faili panna meile vajalikke nimesid ja aadresse ning nii ei pea Sinu kompuuter iga kord paluma DNS serverilt seda, et too tõlgiks mingi domeeninime IP numbriks. Sellega me pääseme kiiremini vajalikku veebsaiti, sest Sinu kompuuter ei pea enam paluma abi Interneti teistelt süsteemidelt, et nood tõlgiks antud aadressi.

!!! Seega me võime oma hosts faili abil kahjulikke veebsaite blokeeerida, aga saame veel ka vajalikke veebsaite kiiremini avada endi brauseris!
Kompuutrid omavad omaenese host aadressi/nime ja neid tuntakse kui “localhost” aadressi ja tema IP aadressiks 127.0.0.1, mida kasutatakse temale enesele viitamiseks. Kui Sa seostad mingi teise kompuutri hostinime omaenese localhost IP aadressiga (st 127.0.0.1-ga), siis sellaga Sa blokeerid efektiivselt antud hosti, kuna kõik katsed temaga ühendust võtta toovad tagasi Sinu enese kompuutri juurde… Sellega me ütleme oma kompuutrile, et saidi IP aadress, mida me tahame blokeerida, on meie endi aadress. Sel teel ei lahku meie kompuuter kunagi, et otsida seda veebsaiti, mille me blokeerisime, sest ta mõtleb, et ta on antud saidi juba ülesse leidnud ning teda kuvatakse juba meie brauseriaknas. Sellega me lihtsalt vedasime oma kompuutrit ninapidi...


Näide hosts faili kasutamisest:

1. Blokeeerida kahjulikud veebsaidid/serverid ja selleks tuleb sinna hosts faili sisestada näiteks järgmine rida:

127.0.0.1 SuurAllahindlus.ee

Siin peab IP aadressi (st momendil meie endi kompuutri IP aadressi: 127.0.0.1) ja keelatava/lubatava serveri/saidi (host name) vahel olema vähemalt üks tühiklahv. Ei tohi ka sisestada protokolle http://, ftp:// jne, samuti ei tohi olla ka kaldkriipse(slash) - "/" ja "\".

2. Laadida meie brauseriaknasse kiiremini alla meile VAJALIKUD saidid ja selleks võib siis sisestada näiteks järgmise rea: 194.126.101.78 www.hot.ee


See hosts fail võiks välja näha näiteks järgmine:

127.0.0.1 localhost
127.0.0.1 SuurAllahindlus.ee # blokeeritud
194.126.101.78 www.hot.ee # lubatud ja laetakse ruttu alla
194.126.101.78 ns2.elion.ee # lubatud ja laetakse ruttu alla
# 154.111.24.28 gt.com # see on siin hosts failis ajutiselt välja lülitatud
127.0.0.1 OdavVäljamüük.ee # blokeeritud
127.0.0.1 LaoTühjendusmüük.ee # blokeeritud
# seda loetelu võib allpool aga jätkata...

Märkus: Sümbol "#" tähendab siin seda, et selle järel olevat teksti brauser ei näe ja nii me saame endi jaoks lisada siia vajalikke mäkmeid. Antud sümboli abil võime ajutiselt mingi rea oma hosts failist ka välja lülitada.Hosts faili eelised ja piirangud ning pahavara.

Eelised:

(1.) Kasutab vähem ressursse: Kasutades seda meie kompuutrisse sisseehitatud funktsiooni, me saame blokeerida mittevajalikke veebsaite ilma et me vajaksime selleks täiendavaid programme. See vähendab meie protsessori ja mälu töökoormust…
Kuid kuna tänapäeva arvutid on võimsad, siis ei mängi see nii olulist rolli ja me peaksime kindlasti ka muid kaitsevahendeid rakendama, näiteks installima nn "adware" jms programmid nii nagu sellest minu eelmistes dokumentides juttu oli.

(2.) Töötab HTTP ühendustest erinevate ühendustaga: Enamik reklaami jms blokeerimise programme haaravad kinni ainult IP helistamised, mis saabuvad HTTP (või web) portidesse Sinu kompuutril. Hosts fail aga tuvastab alati kõikidesse portidesse (HTTP, FTP jne) saabuvad IP helistamised.

(3.) Elimineerib nuhkimise Sinu privaatsuse suhtes: Püüdes IP helistamised juba enne kinni, kui nad jõuavad lahkuda Sinu kompuutrist, võib Hosts fail takistada igasugustel reklaami ja nuhkimise veebsaitidel teada saamast, et Sa vaatad veebsaiti. See säilitab Sinu privaatsust.

(4.) Hosts fail saab redakteerida (st muuta, täiendada ja asendada): Me võime ise igal ajal oma Hosts faili muuta, täiendada, st lisada sinna uusi endale ebameeldivaid veebsaite... või siis ta uuema valmis versiooni vastu välja vahetada.

(5.) Suurendab brauseri töökiirust: …


Mõned piirangud Hosts failile:

(1.) Ta ei tööta metamärkidega (wildcards), näiteks nagu *.ÜkskõikMisSealtTuleb.com.

(2.) Ta ei tööta URL aadressidega, mis algavad IP numbritega.

IP numbrid on www.SiinOnMingiSaidiNimi.com aadressi numbriliseks ekvivalendiks ja selle numbri abil tegelikult otsibki meie kompuuter nõutavat veebilehte. Numbrit asendab aga nimetus ja seda seepärast, et inimesed ei peaks meelde jätma pikki numbritejorusid.
Kui Sul on näiteks mingi www.ükskõikmis.com aadressit asendav IP number, siis pead Sa leidma antud IP numbrile (IP aadressile) vastava internetiaadressi sõnalise ekvivalendi, et blokeerida siis nime, mitte aga temale vastavat IP numbrit.

Näiteks Yahoo! aadress on www.Yahoo.com ja tema aadressile ekvivalentne IP number on 204.71.200.67. Me peame blokeeerima www.yahoo.com'i aga mitte tema IP aadressi (st IP numbrit: 204.71.200.67 ). Muidugi ei maksa Yahoo! veebsaiti blokeerida, sest ta on võimas otsingumootor - seda vähemalt praegu 2005. aastal.

(3.) Ta ei tööta reklaamidega, mis saadetakse samast saidist, mida Sa momendil vaatad.

Selle põhjuseks on see, et Hosts fail peab blokeerima terve saidi ja ta ei saa blokeerida ainult selle saidi alamkaustu või pathname'e. Näiteks ei saa Sa blokeerida www.hansa.net/PetuReklaamid/, sest Sa ei saa blokeerida tema alamkaustu. Sa pead sel juhul blokeerima terve Hansapanga serveri (www.hansa.net) ja siis ei saa Sa ka talle enam ligi, et oma neetuid arveid või võlgu maksta, üle kanda…
Et aga blokeerida reklaame ja muud kahjulikku saidist, mida Sa momendil vaatad, selleks pead Sa kasutama teisi meetodeid, näiteks nagu reklaami/"spioonide" blokeerimise- ja hävitamise programme.

(4.) Ta võib põhjustada mõnede veebilehe mittekorraliku töö/kuvamise Sinu brauseris. Kui Sa paned oma hosts faili VALE serveri, siis võib juhtuda, et Sa ei näe enam mõnda veebilehte, mida Sa aga peaksid nägema.

(5.) !!! Ka pahavara võib selle Hosts faili olemasolu ära kasutada ja teha sinna ise antud pahavara loojale kasulikke kirjeid. Ta võib kasutaja näiteks suunata hoopis võltssaiti. Windows XP puhul sai seda Hosts faili admin konto all avada niisama, seejärel teda redakteerida ja ka salvestada ning asi töötas (info).

Kuid alates Windows Vista, Windows 7 ja Winfows 10 operatsioonisüsteemide puhul on selle Hosts faili redakteerimisega teised lood ja siin peab üht-teist teadma.

Sama lugu on ka Windows 8 (8.1) puhul, sest siin takistab selle Hosts faili muutmist Windows 8 opsüsteemi endaga kaasaantud pahavaratõrje tarkvara (Windows Defender). Ka teised kolmandate osapoolte pahavaratõrje programmid võivad antud Hosts faili redakteerimist takistada.

EtteotsaHOSTS faili avamine ja redakteerimine Vista, Windows 7 ja Windows 10 jooksutamisel:


Vista ja Windows 7 jooksutamisel (kehtib ka Windows 10 puhul):

* Juba Windows XP aegadest asub see Hosts fail kaustateel C:\WINDOWS\system32\drivers\etc\—liigu sinna, tee hosts failil paremklõps ja vali kontekstmenüüst käsk Properties - pilt.

* Ava Security vaheleht/sakk, märgista ülal enda kasutajakonto ja kliki nupule Edit... - pilt.

* Veendu, et dialoogiakna ülaosas oleks märgistatud Sinu kasutajakonto, pane allpool veerus "Allow" kõikidesse ruutudesse linnukesed ja kliki nupule OK - pilt.

* Kliki nupule Yes - pilt.

* Nüüd tee sellel hosts failil 2x klõps, seejärel märgista Notepad ja kliki nupule OK - pilt.

* Ja selle peale avataksegi hosts fail Notepad'is ja Sa võid teda redakteerima hakata - pilt.

* Kui valmis, siis pead ta salvestama (menüü File -> Save). Antud näites lisati siia rida 127.0.0.1 landfield.pri.ee, et blokeerida selle veebsaidi brauseriaknas avamist - pilt.

* Ja kui kasutaja üritab nüüd oma veebisirvijas (siin Chrome omas) seda landfield.pri.ee veebilehte / domeeni avada, siis seda ta ei saa ning ta näeb sellist teadet - pilt.Sama näide Windows 10 jooksutamisel:

1. Mine C:\WINDOWS\system32\drivers\etc\ kausta, tee seal hosts failil paremklõps ja vali kontekstmenüüst käsk Properties:

Mine C:\WINDOWS\system32\drivers\etc\ kausta, tee seal hosts failil paremklõps ja vali kontekstmenüüst käsk Properties


2. Ava Security vaheleht/sakk, märgista ülal enda kasutajakonto (või kasutajad) ja kliki nupule Edit...:

Ava Security vaheleht/sakk, märgista ülal enda kasutajakonto (või kasutajad) ja kliki nupule Edit...


Märkus: Kui Sinu kompuutris on ka teisi adminõigustega kasutajaid (nt. täisealised pereliikmed) ja kui Sa ei taha, et teised seda hosts faili redakteeriksid, siis võid sellesama Edit... nupu kaudu lisada sinna ülemisse "Group or user names:" loetellu eelnevalt ka enda kasutajanime. Seejärel lisad talle siis vajalikud õigused juurde... (seda võib aga kohe ka oma kasutajakonto juurdelisamise käigus teha) - pilt.


3. Veendu, et dialoogiakna ülaosas oleks märgistatud Sinu kasutajakonto (või kasutajad), pane allpool veerus "Allow" kõikidesse ruutudesse linnukesed ja kliki nupule OK:

Veendu, et dialoogiakna ülaosas oleks märgistatud Sinu kasutajakonto (või kasutajad),...


4. Kliki nupule Yes:

Kliki nupule Yes5. Nüüd tee sellel hosts failil 2x klõps, seejärel märgista Notepad ja kliki nupule OK:

Nüüd tee sellel hosts failil 2x klõps, seejärel märgista Notepad ja kliki nupule OK


6. Ja selle peale avataksegi hosts fail Notepad'is ja Sa võid teda redakteerima hakata. Kui valmis, siis pead ta salvestama (menüü File -> Save). Antud näites lisati siia rida 127.0.0.1 landfield.pri.ee, et blokeerida selle veebsaidi brauseriaknas avamist. Pärast menüü File -> Save käsu rakendamist, sulge lihtsalt see Notepad tekstiredaktor:

Ja selle peale avataksegi hosts fail Notepad'is ja Sa võid teda redakteerima hakata.


7. Ja kui kasutaja üritab nüüd oma veebisirvijas (siin Chrome omas) seda landfield.pri.ee veebilehte / domeeni avada, siis seda ta ei saa ning ta näeb sellist teadet:

landfield.pri.ee


Märkus: Kui Sa kasutad Windows 10 enda Windows Defender Security Center antiviirust (äppi), siis ei peaks ta üldjuhul selle hosts faili redakteerimist blokeerima. Juhul kui ta ikkagi blokeerib hosts faili muutmise katsed, siis ava see Windows Defender Security Center äpp ja lisa see hosts fail sinna "exclusions" loetellu: Windows Defender Security Center > Settings, seejärel kliki paremal "Virus & threat protection settings" lingile ja siis kliki "Add or remove exclusions" lingile; pärast seda kliki sellele "+" nupule, siis kliki "File" ja otsi see hosts fail üles (ta asub vaikimisi C:\Windows\System32\Drivers\etc\ kaustas) ning lisa ta skaneerimisest väljajätvate failide nimekirja:

exclusions


!!! Kui Sa otsustasid enam mitte seda hosts faili redakteerida, siis tühista endal või kasutajatel antud failile ligipääsemise õigused: sellesama 'Properties > Security > Edit...' dialoogiakna kaudu...

EtteotsaHOSTS faili avamine ja redakteerimine Windows 8 puhul. Kui Sa oled näiteks Win 10 kasutaja, siis LOE IKKAGI ka see osa läbi, sest siin on ka mõned illustreerivad pildid jms olemas.


HOSTS faili avamine: Kuna Windows 8 kasutajaid on nüüdseks mikroskoopiline arv, siis koristasin siit antud veebilehe uuendamise käigus enamik näitlikke pilte ära...

1) Vajuta Win + C klahvikombinatsiooni, et avada Chrams küljepaneeli ja kliki seal Search nupule (amuletile).

2) Alusta sõna notepad tippist ja Sa näed vasemal otsingutulemustes Notepad kiirkorraldust (plaati/ikooni).

3) Tee Notepad kiirkorraldusel paremklõps ja kliki seejärel all Run as administrator nupule. Sel teel me käivitame Notepad tekstiredaktori administraatori õigustega:

Tee Notepad kiirkorraldusel paremklõps ja kliki seejärel all Run as administrator nupule


Märkus: Juhul kui Sul on Notepad viidud ka Windowsi töölaua kasutajaliidese tegumireale, siis tee seal esmalt "Notepad" ikoonil paremklõps. Seejärel tee ilmuvas hüpikmenüüs "Notepad" kirjel samuti paremklõps ja vali tema kontekstmenüüst käsk Run as administrator - pilt.


4) Kliki ilmuvas UAC dialoogiaknas nupule Yes.

5) Notepad avati Windowsi töölaua kasutajaliideses. Vali nüüd menüü File -> Open... käsk.

6) Seejärel otsi "Open" dialoogiaknas üles see host fail, mis asub C:\Windows\System32\Drivers\etc\ kaustateel. Märgista hosts fail ja kliki all nupule Open.

7) Nüüd võid selle HOSTS faili redakteerimist alustada.

Märkus: Hosts faili olemusest, redakteerimisest ja muust on pikemalt juttu Windows 95/98/Me, Windows XP Home, NT/2000/XP Pro veebilehel. Sealne jutt kehtib ka Vista, Windows 7 ja Windows 8 kohta. Ainult see erinevus on, et Vista, Win 7 ja 8 puhul tuleb see hosts fail teisiti avada ning elimineerida tema redakteerimisel üleskerkivad takistused, mille põhjustavad pahavaratõrje programmid.

Lisa siia hosts faili iga veebsaidi jaoks, mida Sa tahad blokeerida, üks uus rida. Algul tipi number 127.0.0.1, siis vajuta tühiklahvi ja seejärel tipi blokeeritava veebsaidi nimi (ilma http://, ftp:// jne protokollideta).
Antud juhul lisas kasutaja siia kuus rida, et blokeerida landfield.pri.ee, Twitter'i, Facebook'i ja meie DELFI veebsaitide avamise oma brauserites (veebilehitsejates). Näiteks Facebook'i puhul, et teda täielikult blokeerida, tuleb siia sisestada tervelt kolm rida. Kui said oma hosts faili redakteerimisega valmis, siis salvesta ta menüü File -> Save abil.

Märkus: Kui Sa oleksid avanud selle HOSTS faili Notepad'is niisama ilma käsuta "Run as administrator", siis Sa ei oleks seda muudetud faili salvestada saanud vaid Sa oleksid saanud järgmise veateate - pilt.

Lisa siia hosts faili iga veebsaidi jaoks, mida Sa tahad blokeerida, üks uus rida.


a) Kui kasutaja üritab seejärel avada näiteks landfield.pri.ee veebilehte, siis see tal ei õnnestu, sest antud veebsait on tema HOST failis lülitatud blokeeritud veebsaitide hulka. Google Chrome veebilehitsejas näed siis sellist teadet:

Google Chrome veebilehitsejas näed siis sellist teadet


b) Sama lugu on ka näiteks Facebook saidi puhul, sest ka tema blokeeriti:

Sama lugu on ka näiteks Facebook saidi puhul, sest ka tema blokeeriti


Seega kõiki veebsaite, mis me blokeerime oma HOSTS failis, ei suudeta kasutaja üheski brauseris avada. Sa võid hosts failis blokeerida suvalised ebameeldivad saidid. Näiteks kui Sa oled vastik ülemus (seda Sa kindlasti ka oled!) ja tahad oma veelgi vastikumate alluvate jaoks blokeerida Facebook'i, Twitteri jne, siis lülita need saidid sinna hosts faili (alluvad peavad sel juhul omama tavakasutajate piiratud õigustega kontosid). Sa võid teha ka kodus oma abikaasa ja laste jaoks. Loomulikult näiteks Facebook'i, Twitter'i või DELFI blokeerimine võib mõne jaoks olla liiga ränk ja viia isegi enesetapuni...

EtteotsaHOSTS fail ja Windows Defender:

Ka pahavara võib selle Hosts faili olemasolu ära kasutada ja teha sinna ise antud pahavara loojale kasulikke kirjeid. Ta võib kasutaja näiteks suunata hoopis võltssaiti. Windows XP puhul sai seda Hosts faili admin konto all avada niisama, seejärel teda redakteerida ja ka salvestada ning asi töötas (info).

Kuid alates Vistast on selle Hosts faili redakteerimisega teised lood ja siin peab üht-teist teadma. Sama lugu on ka Windows 8 puhul, sest siin takistab selle Hosts faili muutmist ka Win 8 endaga kaasaantud pahavaratõrje tarkvara (Windows Defender). Ka teised kolmandate osapoolte pahavaratõrje programmid võivad antud Hosts faili redakteerimist takistada.


Windows Defender'i kasutamisel võid HOSTS faili redakteerimiseks kasutada kahte meetodit:

Esimene meetod: Kui Sa olid oma HOSTS faili redakteerinud ja ta salvestanud, siis teatab Windows Defender (alati mitte kohe vaid alles mõne aja mõõdudes), et on leitud potentsiaalne pahavara. Ava Windows Defender'i konsool, seejärel ava seal "Home" vaheleht ja kliki allpool "Show details" lingile.

Nüüd juhul kui Sa avasid ja muutsid ise oma HOSTS faili, siis vali "Recommended actions" rippmenüüst "Allow" parameeter ning kliki nupule Apply actions.

Seejärel võid avada "History" vahelehe/saki, aktiveerida seal "Allowed items" või siis "All detected items" raadionupu ja Sa näed, et Sinu HOSTS fail on lubatud failide loetelus - seega ei ole Sul tema redakteerimisega edaspidi mingit probleemi.


Teine meetod: Lülita Hosts fail skaneerimisest üleüldse välja ja tee selleks järgmist:

1) Ava Windows Defender.
2) Ava Settings sakk/vaheleht ja kliki vasemal paanis Excluded files and locations.
3) Kliki "File locations" all nupule Browse.
4) Otsi see Hosts fail üles (ta asub vaikimisi C:\Windows\System32\Drivers\etc\ kaustas) ja seejärel märgista ta siin.
5) Kliki nupule Add ja lõpuks all nupule Save changes.Kolmandate osapoolte pahavaratõrje programmid:

Juhul kui Sa ei kasuta Windows 8 enda pahavaratõrje tarkvara (st Windows Defender'it) ja oled installeerinud mingi muu taolise programmi, siis on lood sellised, et osa neist blokeerivad HOSTS faili redakteerimise ning osa aga lubavad Sul seda teha.

Näiteks väga jõhker on ses suhtes tasuta ja üsna hea AVG AntiVirus Free pahavaratõrje tarkvara, mis blokeerib hosts failile, pärast tema redakteerimist, juurdepääsu üleüldse. Et seda vältida, pane kohe ENNE hosts faili avamist ta "Erandite" (Exceptions) alla. Kliki üleval Options ja seejärel Advanced settings...:

AVG AntiVirus Free pahavaratõrje tarkvara


Seejärel kliki vasemas paanis Exceptions ja siis paremas paanis nupule "Add exception". Otsi ilmuvas failide avamise dialoogiaknas see HOSTS fail üles ja ta ilmub siia paremasse paani erandite loetellu. Kui valmis, siis kliki all nupule OK:

Add exception


Umbes taoliselt tegutse ka teiste selliste "jõhkrate" pahavaratõrje programmide puhul.


Kuid näiteks teine üsna hea tasuta avast! Free Antivirus pahavaratõrje tarkvara lubab Sul oma HOSTS faili ilma ühegi nurinata ja vabalt muuta.

ÜlesseValmis Hosts failide allalaadimine:

1. Nendelt aadressitelt saad juba valmis Hosts faili alla laadida ja ka muud olulist ning kindlasti ka värskemat infot + juhised (ingliskeelne info):

http://winhelp2002.mvps.org/hosts.htm - keri seal allapoole kuni "Download: hosts.zip [right-click - Select: Save Target As] [Updated xxx - st faili uuendamise kuupäev]" reani ja lae see hosts.zip fail alla. Seejärel pakid allatõmmatud ZIP faili lahti ja seal sees on ka ingliskeelne JUHIS (readme.txt) sellest et kuidas edasi tegutseda.

http://datadragon.com/banners/hosts.txt


!!! Enne oma originaalse hosts faili asendamist Internetist allalaetud hosts failiga, loo oma hosts failist reservkoopia - kopeeri ta lihtsalt kusagile mujale kindlasse kohta.


2. Neid HOSTS failiga seotud veebsaite on Internetis hulgim, tipi veebibrauseri aadressiribale hosts files või midagi taolist ja otsi...

Etteotsa
< Tagasi Windows 10 pealehele ja sisukorda

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Us .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Me .|. .|. .|. .|. .|. .|. Site Map .|. .|. .|. .|. .|. .|. POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik