Windows 8 ja HOSTS fail

Win 8 logo Windows 8 ja HOSTS fail: Kuidas HOSTS faili abil blokeerida ebameeldivaid ja kahjulikke veebsaite.

(Käib ka Windows XP, Vista ja Windows 7 kohta.)

 

 

Mis on HOSTS fail?

Lühike vastus: Ühelt poolt saad Sa Hosts faili abil blokeerida tüütu reklaami ja vältida enese järgi nuhkimist. Teisalt võid antud Hosts faili lülitada sisse enda lemmiksaidid, et neid kiiremini veebibrauseris avada (see ajaline võit pole tänapäeval aga kuigi suur).

Kui Sa tahad avada mingit veebsaiti, siis Sinu kompuuter võtab ühendust DNS serveriga ja nõuab antud veebsaidi numbrilist IP aadressi. Näiteks www.yahoo.com saidi numbriliseks IP aadressiks on 204.71.200.67. Seejärel ühendab Sinu kompuuter end selle numbrilise IP aadressiga ja Sa pääsed sellele veebsaidile ligi, st ta laetakse Sinu brauserisse. Sinu kompuutris asuva HOSTS faili abil võib aga sellist käitumist muuta (st ümber kirjutada). Sa võid näiteks hosts faili redakteerimise teel blokeerida endale ebameeldivad veebsaidid.

Hosts fail sarnaneb aadressiraamatuga. Kui Sa tipid mingi saidi aadressi, näiteks nagu www.yahoo.com, oma brauseri aadressiribale ja vajutad ENTER, siis Sinu kompuuter peab Hosts failiga nõu ning küsib talt, et kas ta omab antud saidi IP aadressi või “telefoninumbrit”. Kui see on olemas, siis Sinu kompuuter “helistab” sellele saidile ja see avatakse otsekohe Sinu brauseris.
Kui aga seda ei ole, siis Sinu kompuuter küsib Sinu ISP kompuutrilt selle "telefoninumbri" enne kui ta saab “helistada” antud saidile. (Märkus: ISP - Internet Service Provider ehk siis Sinu Interneti teenustepakkuja - see, kellega Sa lepingu sõlmisid ja kellele Sa maksad Internetiühenduse eest.) Tegelikult ei oma Sa antud “aadressiraamatus” (st HOSTS failis) mingeid aadresse ja seda seepärast, et Sa ei ole neid sinna lihtsalt pannud… Seega küsib Sinu kompuuuter alati Sinu ISP'lt neid aadresse, et leida neid vajalikke saite üles ja et neid seejärel avada Sinu brauseris.
Kui Sa aga lisad mingi soovimatut reklaami pakkuva serveri nime koos enda kompuutri IP aadressiga (st 127.0.0.1) sellesse Hosts faili, siis Sinu kompuuter ei suuda iialgi võtta ühendust antud reklaamiserveriga/saidiga/kompuutriga. Sinu arvuti üritab küll seda teha, aga ta lihtsalt helistab iseendale ja vastuseks saab ainult pidevat “kinnist tooni”… Seejärel lõpetab Sinu arvuti helistamise ja serverit ja ka siis reklaami ei laeta Sinu brauserisse. Sel teel võid Sa blokeerida suvalise ebameeldiva veebsaidi ja teha seda piiramatus ulatuses.


Ühesõnaga Sa võid kasutada HOSTS faili selleks, et blokeerida reklaame, tüütuid bannereid, 3-osapoolte präänikuid (cookies), parasiite, "veebilutikaid/puuke" jne. Peale selle aitab ta Sul kaitsta ka Sinu privaatsust.

Näide: Kui me lisame järgmise tekstirea 127.0.0.1 ad.doubleclick.net oma Hosts faili, siis antud kirje blokeerib kõik failid, mis saadetakse selle DoubleClick serveri poolt veebsaiti, mida me parasjagu vaatame. See takistab ka Sinu liikumiste fikseerimist/jälgimist Internetis antud serveri poolt. Sel teel saad Sa ka veebis kiiremini liikuda…

Sellise hosts faili võid Sa ise luua või siis laadida ta valmiskujul kusagilt Internetist alla. Hiljem võid siis seda täiendada, muuta, uuendada, ajutiselt välja lülitada, teda uuema versiooniga asendada või üleüldse ta kustutada.


Selle hosts faili abil võib seega teha jägmist:

1. Blokeeerida kahjulikud veebsaidid/serverid ja selleks tuleb sinna hosts faili sisestada näiteks järgmine rida:
127.0.0.1 SuurAllahindlus.ee
Siin peab IP aadressi (st momendil meie endi kompuutri IP aadressi: 127.0.0.1) ja keelatava/lubatava serveri/saidi (host name) vahel olema vähemalt üks tühiklahv. Ei tohi ka sisestada protokolle http://, ftp:// jne, samuti ei tohi olla ka kaldkriipse(slash) - "/" ja "\".

Meie hakkamegi siin uurima just seda ebameeldivate veebsaitide blokeerimise meetodit.


2. Laadida meie brauseriaknasse kiiremini alla meile VAJALIKUD saidid ja selleks võib siis sisestada näiteks järgmise rea: 194.126.101.78 www.hot.eeSee hosts fail võiks välja näha näiteks järgmine:

127.0.0.1 SuurAllahindlus.ee # blokeeritud
194.126.101.78 www.hot.ee # lubatud ja laetakse ruttu alla
194.126.101.78 ns2.elion.ee # lubatud ja laetakse ruttu alla
# 154.111.24.28 gt.com # see on siin hosts failis ajutiselt välja lülitatud
127.0.0.1 OdavVäljamüük.ee # blokeeritud
127.0.0.1 LaoTühjendusmüük.ee # blokeeritud
# seda loetelu võib allpool aga jätkata...


Märkus: Sümbol "#" tähendab siin seda, et selle järel olevat teksti brauser ei näe ja nii me saame endi jaoks lisada siia vajalikke mäkmeid. Antud sümboli abil võime ajutiselt mingi rea oma hosts failist ka välja lülitada.Pikem, rohkem tehniline vastus ja ka sellest et kuidas seda seda HOSTS faili redakteerida: Sellest on pikem ülevaade seal. (Sealne jutt kirjutati juba üsna ammu ja rohkem Win XP ning veelgi varasemate Windowsite jaoks, aga põhiolemus jääb samaks. Muutused on siin selles et alates Vistast tuleb seda HOSTS faili avada ja salvestada tsipa teistmoodi ning sellest tulebki siin edaspidi ka juttu.)HOSTS fail, pahavara ja piirangud:

Ka pahavara võib selle Hosts faili olemasolu ära kasutada ja teha sinna ise antud pahavara loojale kasulikke kirjeid. Ta võib kasutaja näiteks suunata hoopis võltssaiti.
Windows XP puhul sai seda Hosts faili admin konto all avada niisama, seejärel teda redakteerida ja ka salvestada ning asi töötas (info). Kuid alates Vistast on selle Hosts faili redakteerimisega teised lood ja siin peab üht-teist teadma.
Sama lugu on ka Windows 8 puhul, sest siin takistab selle Hosts faili muutmist Win 8 endaga kaasaantud pahavaratõrje tarkvara (Windows Defender). Ka teised kolmandate osapoolte pahavaratõrje programmid võivad antud Hosts faili redakteerimist takistada.

EtteotsaHOSTS faili avamine ja redakteerimine Vista ning Windows 7 jooksutamisel:

* Juba Windows XP aegadest asub see Hosts fail kaustateel C:\WINDOWS\system32\drivers\etc\—liigu sinna, tee hosts failil paremklõps ja vali kontekstmenüüst käsk Properties - pilt.

* Ava Security vaheleht/sakk, märgista ülal enda kasutajakonto ja kliki nupule Edit... - pilt.

* Veendu, et dialoogiakna ülaosas oleks märgistatud Sinu kasutajakonto, pane allpool veerus "Allow" kõikidesse ruutudesse linnukesed ja kliki nupule OK - pilt.

* Kliki nupule Yes - pilt.

* Nüüd tee sellel hosts failil 2x klõps, seejärel märgista Notepad ja kliki nupule OK - pilt.

* Ja selle peale avataksegi hosts fail Notepad'is ja Sa võid teda redakteerima hakata - pilt.

Märkus: Hosts faili olemusest, redakteerimisest ja muust on pikemalt juttu Windows 95/98/Me, Windows XP Home, NT/2000/XP Pro veebilehel. Sealne jutt kehtib ka Vista, Windows 7 ja Windows 8 kohta. Ainult see erinevus on, et Vista, Win 7 ja 8 puhul tuleb see hosts fail teisiti avada ning elimineerida tema redakteerimisel üleskerkivad takistused, mille põhjustavad pahavaratõrje programmid.

* Kui valmis, siis pead ta salvestama (menüü File -> Save). Antud näites lisati siia rida 127.0.0.1 landfield.pri.ee, et blokeerida selle veebsaidi brauseriaknas avamist - pilt.

* Ja kui kasutaja üritab nüüd oma veebilehitsejas (siin Chrome omas) seda landfield.pri.ee saiti avada, siis seda ta ei saa ning ta näeb sellist teadet - pilt.

EtteotsaHOSTS faili avamine ja redakteerimine Windows 8 puhul:


HOSTS faili avamine:

1) Vajuta Win + C klahvikombinatsiooni, et avada Chrams küljepaneeli ja kliki seal Search nupule (amuletile):

Vajuta Win + C klahvikombinatsiooni, et avada Chrams küljepaneeli


2) Alusta sõna notepad tippist ja Sa näed vasemal otsingutulemustes Notepad kiirkorraldust (plaati/ikooni):

Alusta sõna notepad tippist


3) Tee Notepad kiirkorraldusel paremklõps ja kliki seejärel all Run as administrator nupule. Sel teel me käivitame Notepad tekstiredaktori administraatori õigustega:

Tee Notepad kiirkorraldusel paremklõps ja kliki seejärel all Run as administrator nupule


Märkus: Juhul kui Sul on Notepad viidud ka Windowsi töölaua kasutajaliidese tegumireale, siis tee seal esmalt "Notepad" ikoonil paremklõps. Seejärel tee ilmuvas hüpikmenüüs "Notepad" kirjel samuti paremklõps ja vali tema kontekstmenüüst käsk Run as administrator - pilt.


4) Kliki ilmuvas UAC dialoogiaknas nupule Yes:

Kliki ilmuvas UAC dialoogiaknas nupule Yes


5) Notepad avati Windowsi töölaua kasutajaliideses. Vali nüüd menüü File -> Open... käsk:

Vali nüüd menüü File -> Open... käsk


6) Seejärel otsi "Open" dialoogiaknas üles see host fail, mis asub C:\Windows\System32\Drivers\etc\ kaustateel. Märgista hosts fail ja kliki all nupule Open:

Märgista hosts fail ja kliki all nupule Open


7) Nüüd võid selle HOSTS faili redakteerimist alustada.

Märkus: Hosts faili olemusest, redakteerimisest ja muust on pikemalt juttu Windows 95/98/Me, Windows XP Home, NT/2000/XP Pro veebilehel. Sealne jutt kehtib ka Vista, Windows 7 ja Windows 8 kohta. Ainult see erinevus on, et Vista, Win 7 ja 8 puhul tuleb see hosts fail teisiti avada ning elimineerida tema redakteerimisel üleskerkivad takistused, mille põhjustavad pahavaratõrje programmid.

Lisa siia hosts faili iga veebsaidi jaoks, mida Sa tahad blokeerida, üks uus rida. Algul tipi number 127.0.0.1, siis vajuta tühiklahvi ja seejärel tipi blokeeritava veebsaidi nimi (ilma http://, ftp:// jne protokollideta).
Antud juhul lisas kasutaja siia kuus rida, et blokeerida landfield.pri.ee, Twitter'i, Facebook'i ja meie DELFI veebsaitide avamise oma brauserites (veebilehitsejates). Näiteks Facebook'i puhul, et teda täielikult blokeerida, tuleb siia sisestada tervelt kolm rida.
Kui said oma hosts faili redakteerimisega valmis, siis salvesta ta menüü File -> Save abil.

Märkus: Kui Sa oleksid avanud selle HOSTS faili Notepad'is niisama ilma käsuta "Run as administrator", siis Sa ei oleks seda muudetud faili salvestada saanud vaid Sa oleksid saanud järgmise veateate - pilt.

Seejärel võid selle HOSTS faili redakteerimist alustada


a) Kui kasutaja üritab seejärel avada näiteks landfield.pri.ee veebsaiti, siis see tal ei õnnestu, sest antud sait on tema HOST failis lülitatud blokeeritud veebsaitide hulka:

Kui kasutaja üritab seejärel avada näiteks landfield.pri.ee veebsaiti, siis see tal ei õnnestu


linkTa näeb sellist ekraani (Firefox brauseris):

Ta näeb sellist ekraani (Firefox brauseris)


Ja sellist ekraani näiteks IE brauseris:

Ja sellist ekraani näiteks IE brauseris


Google Chrome veebilehitsejas näed aga sellist teadet:

Google Chrome veebilehitsejas näed aga sellist teadet


b) Sama lugu on ka näiteks Facebook saidi puhul, sest ka tema blokeeriti:

Sama lugu on ka näiteks Facebook saidi puhul, sest ka tema blokeeritiEi saada ühendust...:

Ei saada ühendust...


c) Proovime nüüd Twitter'it avada, et seal siristama hakata:

Proovime nüüd Twitter'it avada, et seal siristama hakataJa jällegi ei saada ühendust - Jumal tänatud:

Ja jällegi ei saada ühendust - Jumal tänatud


d) Nüüd on siis järg selle DELFI portaali käes...:

Nüüd on siis järg selle DELFI portaali käes...


Jumal tänatud, et ühendust ei saadud:

Jumal tänatud, et ühendust ei saadudSeega kõiki veebsaite, mis me blokeerime oma HOSTS failis, ei suudeta kasutaja üheski brauseris avada. Sa võid hosts failis blokeerida suvalised ebameeldivad saidid. Näiteks kui Sa oled vastik ülemus (seda Sa kindlasti ka oled!) ja tahad oma veelgi vastikumate alluvate jaoks blokeerida Facebook'i, Twitteri jne, siis lülita need saidid sinna hosts faili (alluvad peavad sel juhul omama tavakasutajate piiratud õigustega kontosid). Sa võid teha ka kodus oma abikaasa ja laste jaoks. Loomulikult näiteks Facebook'i, Twitter'i või DELFI blokeerimine võib mõne jaoks olla liiga ränk ja viia isegi enesetapuni...

EtteotsaHOSTS fail ja Windows Defender:

Ka pahavara võib selle Hosts faili olemasolu ära kasutada ja teha sinna ise antud pahavara loojale kasulikke kirjeid. Ta võib kasutaja näiteks suunata hoopis võltssaiti.
Windows XP puhul sai seda Hosts faili admin konto all avada niisama, seejärel teda redakteerida ja ka salvestada ning asi töötas (info). Kuid alates Vistast on selle Hosts faili redakteerimisega teised lood ja siin peab üht-teist teadma.
Sama lugu on ka Windows 8 puhul, sest siin takistab selle Hosts faili muutmist ka Win 8 endaga kaasaantud pahavaratõrje tarkvara (Windows Defender). Ka teised kolmandate osapoolte pahavaratõrje programmid võivad antud Hosts faili redakteerimist takistada.


Windows Defender'i kasutamisel võid HOSTS faili redakteerimiseks kasutada kahte meetodit:

Esimene meetod: Kui Sa olid oma HOSTS faili redakteerinud ja ta salvestanud, siis teatab Windows Defender (alati mitte kohe vaid alles mõne aja mõõdudes), et on leitud potentsiaalne pahavara. Ava Windows Defender'i konsool, seejärel ava seal "Home" vaheleht ja kliki allpool "Show details" lingile:

Ava Windows Defender'i konsool, seejärel ava seal "Home" vaheleht ja kliki allpool "Show details" lingile


Nüüd juhul kui Sa avasid ja muutsid ise oma HOSTS faili, siis vali "Recommended actions" rippmenüüst "Allow" parameeter ning kliki nupule Apply actions:

Vali "Recommended actions" rippmenüüst "Allow" parameeter ning kliki nupule Apply actions


Seejärel võid avada "History" vahelehe/saki, aktiveerida seal "Allowed items" või siis "All detected items" raadionupu ja Sa näed, et Sinu HOSTS fail on lubatud failide loetelus - seega ei ole Sul tema redakteerimisega edaspidi mingit probleemi:

Sinu HOSTS fail on lubatud failide loetelusTeine meetod: Lülita Hosts fail skaneerimisest üleüldse välja ja tee selleks järgmist:

1) Ava Windows Defender.
2) Ava Settings sakk/vaheleht ja kliki vasemal paanis Excluded files and locations.
3) Kliki "File locations" all nupule Browse.
4) Otsi see Hosts fail üles (ta asub vaikimisi C:\Windows\System32\Drivers\etc\ kaustas) ja seejärel märgista ta siin.
5) Kliki nupule Add ja lõpuks all nupule Save changes:

Kliki nupule Add ja lõpuks all nupule Save changesKolmandate osapoolte pahavaratõrje programmid:

Juhul kui Sa ei kasuta Windows 8 enda pahavaratõrje tarkvara (st Windows Defender'it) ja oled installeerinud mingi muu taolise programmi, siis on lood sellised, et osa neist blokeerivad HOSTS faili redakteerimise ning osa aga lubavad Sul seda teha.

Näiteks väga jõhker on ses suhtes tasuta ja üsna hea AVG AntiVirus Free 2013 pahavaratõrje tarkvara, mis blokeerib hosts failile, pärast tema redakteerimist, juurdepääsu üleüldse. Et seda vältida, pane kohe ENNE hosts faili avamist ta "Erandite" (Exceptions) alla. Kliki üleval Options ja seejärel Advanced settings...:

Kliki üleval Options ja seejärel Advanced settings...


Seejärel kliki vasemas paanis Exceptions ja siis paremas paanis nupule "Add exception". Otsi ilmuvas failide avamise dialoogiaknas see HOSTS fail üles ja ta ilmub siia paremasse paani erandite loetellu. Kui valmis, siis kliki all nupule OK:

Seejärel kliki vasemas paanis Exceptions ja siis paremas paanis nupule "Add exception"


Umbes taoliselt tegutse ka teiste selliste "jõhkrate" pahavaratõrje programmide puhul.


Kuid näiteks teine väga hea tasuta avast! Free Antivirus pahavaratõrje tarkvara lubab Sul oma HOSTS faili ilma ühegi nurinata ja vabalt muuta.

Ülesse
< Tagasi Windows 8 pealehele ja sisukorda

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju | About Us | About Me | Site Map | POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik 2011