Windows 8 install USB mälupulga abil

Win 8 logo Windows 8 (8.1) installeerimine USB mälupulga (või välise USB kõvaketta) abil.

Windows 8 (8.1) puhas installeerimine kas tühjale kõvakettale, olemasoleva Windowsi asemele/üle või siis dualboot/multiboot kompuutri mingisse partitsiooni, kus masina esimeseks operatsioonisüsteemiks on Windows 7 (või Windows Vista) ja teiseks Windows 8 (8.1).
Kui Sa installid Win 8 / 8.1 USB-mäluseadmelt, siis ei ole Sul CD/DVD-ROM kettaseadet vaja.

 

(Sobib ka 'Windows 10 Technical Preview' või siis Windows 10 puhtaks installiks.)

 

 

 

Kirjutatud 31.03.12 (uuendatud 05.06.12 ja 15.08.12)

 

Uuendatud 30.09.13: Uue Windows 8.1 versiooni puhas installeerimine käib põhimõtteliselt samamoodi nagu seda tehti ka Windows 8 puhul. Ainsaks suuremaks erinevuseks on see et Windows 8.1 installeerimisel ei saa Sa luua ja kasutada lokaalset kasutajakontot (Local account). Sa saad lokaalse konto luua ainult sel juhul kui Windows 8.1 installeerimise ajal puudub Internetiühendus või kui Microsofti kasutajakonto (Microsoft account) valideerimisel läks midagi valesti - ainult sel juhul pakutakse Sulle lokaalse kasutajakonto loomise võimalust (pilt). Loe Windows 8.1 installeerimisest sealt. [Ka tulevase Windows 10 puhas installeerimine käib põhimõtteliselt samamoodi. Windows 10 puhta installeerimie pildid (pildigalerii) - Windows 10 January Technical Preview (Build 9926) näitel - link.]

 

Windows 8 (8.1) allalaadimise ja installeerimise meetodid ning Win 8 (8.1) süsteeminõuded:


Sa võid Windows 8 / 8.1 operatsioonisüsteemi laadida alla ja seejärel ta installeerida kasutades selleks mitut meetodit, millest oli pikemalt juttu seal. Siin aga vaatleme siis Windows 8 installeerimist USB-mäluseadme (USB mälupulga või välise USB kõvaketta) abil.


USB mälupulk Miks see Win 8 / 8.1 installeerimine USB mälupulgalt (või väliselt USB kõvakettalt) meile vajalik on?


1) Kui Sinu kompuutril puudub üleüldse CD/DVD-ROM kettaseade, näiteks netbook ehk siis väiksema odavama sülearvuti (miniarvuti, "võrguraamatu") puhul.
2) Kui Sinu CD/DVD-ROM kettaseade töötab halvasti või kui ta on rivist välja läinud.
3) Sa ei pea ostma DVD plaati, et põletada/konvertida sinna Windows 8 ja seejärel alustada temalt Win 8 installeerimist.
4) Sa ei pea Win 8 installeerimise käivitamiseks sisenema olemasolevasse Windowsisse.
5) USB mälupulgast toimub Windows 8 installeerimine märksa kiiremini (kusagil 10 minuti või alla selle ringis).

* Sa võid sel teel installeerida Windows 8 kas tühjale kõvakettale, olemasoleva Windowsi asemele/üle või siis dualboot/multiboot kompuutri mingisse partitsiooni, kus masina esimeseks operatsioonisüsteemiks on Windows 7 (või Windows Vista) ja teiseks Windows 8. Kui Sa installeerid ta olemasoleva Windowsi asemele/üle, siis pakitakse Sinu vana Windows kokku ja pannakse Windows.old kausta, mille võid soovi korral hiljem ka kustutada - juhis.
* Sa võid ka oma olemasolevat vana Windowsit uuendada/täiendada ehk viia ta üle Win 8 operatsioonisüsteemini - see on nn upgrade installeerimine. Sel juhul pead Sa sisenema käesolevasse vanasse Windowsisse, avama seal Computer (My Computer) aknas selle Windows 8 opsüsteemiga USB draivi ja käivitama sealt seest Setup.exe faili.Kuidas seda buutivat USB draivi (mälupulka) või siis buutivat USB välist kõvaketast luua?

Antud juhul tuleb siis juttu Windows 8 lõppversioonidest: Windows 8 Pro RTM ja Windows 8 Enterprise 90-päeva prooviversioonist (Windows 8 Evaluation Copy 32- ja 64-bit). Windows 8 Evaluation Copy väljalaske saad Sa kätte ametlikul teel ja Sa saad selle ka aktiveerida. Windows 8 finaalversiooni (Windows 8 Pro RTM) ei pakuta laiale publikule, aga ka selle võid Sa soovi korral alla laadida ning installeerida.

Sa võid Windows 8 buutiva USB mälupulga loomiseks kasutada kahte meetodit:

1) ISO image fail (Windows 8 proovimiseks): Sa võid laadida alla eraldi juba valmis Windows 8 ISO faili ja seejärel viia ta oma USB mälupulka. Loo see buutiv USB mäluseade (USB mälupulk või väline USB kõvaketas) Windows 7 USB/DVD Download Tool (WUDT) ehk lihtsalt ISO Tool'i abil. Temaga saab Windows 7 või Windows 8 ISO failist (mitte aga Vista või XP) luua koopia ja panna see koopia kas siis USB flash draivile (mälupulka), välisele USB kõvakettale või siis DVD plaadile. Need seadmed tehakse ühtlasi ka buutimisvõimeliseks (alglaadimise võimeliseks), mis lubab Windowsi installeerimise teha otse nendelt buutivatelt meediatelt. Antud tööriist sobib kasutamiseks Windows XP SP2, Windows Vista, Windows 7 ja Windows 8 (32-bit või 64-bit) süsteemides - temast tulebki siin edaspidi ka juttu.

a) Windows 8 Pro RTM - mine sinna ja sealt saad vajaliku info ning allalaadimise lingid. Microsoft teatas 2012. a. esimesel augustil, et nende uus operatsioonisüsteem (Windows 8) on lõplikult valmis ja et see lastakse tootmisse (RTM). See tähendab seda et Microsoft sai uue Windows 8 operatsioonisüsteemi arendamise ja testimisega valmis ning nüüd hakatakse tema lõppkoodi OEM-partneritele välja jagama. Seejärel võivad OEM-tootjad alustada uute Windows 8 operatsioonisüsteemiga kompuutrite ja seadmete tootmist ning teha need üldkättesaadavaks (GA - General Availability).
Kohe pärast seda kui Microsoft teatas Windows 8 lõplikust valmimisest, ilmus augusti alguses Internetti ka selle Windows 8 RTM versiooni mitteametlik allalaadimise ja installeerimise võimalus. Esimeseks selliseks "allakõmmutatavaks pääsukeseks" oli Windows 8 Enterprise N RTM väljalase (64-bit versioon), kus "N" tähistab seda et antud versioon on ette nähtud Euroopa kasutajatele - temas puudub Windows Media Player. Seejärel said kättesaadavaks ka Windows 8 Enterprise N RTM 32-bit versioon ja Windows 8 Professional RTM väljalase (32-bit ja 64-bit). Loe Windows 8 Pro RTM väljalaske mitteametlikust allalaadimise võimalusest, tema tootevõtmetest ja aktiveerimisest sealt.

b) Windows 8 Evaluation Copy väljalase (Win 8 lõppversioon - tootevõti olemas ja legaalsel teel aktiveeritav): Juhul kui Sa ei oma MSDN/Technet kontot ja kui Sa tahad alla laadida ning proovida Windows 8 valmis operatsioonisüsteemi, siis võid ta TÄIESTI LEGAALSEL teel MSDN saidist alla tõmmata. Seal pakutakse Windows 8 Enterprise 90-päeva prooviversiooni (Windows 8 Evaluation Copy 32- ja 64-bit versioone) ja seda ISO failina. Ta on sama mis ka Windows 8 Enterprise lõppversioon, st tema täisfunktsionaalne koopia. Lae MS saidist alla tasuta ametlik Windows 8 Evaluation Copy (Windows 8 Enterprise 90-päeva prooviversioon) - allalaadimise lingid ja info seal.

c) Uuendatud nov. 2014: 'Windows Installation Media Creation Tool' — Lõpuks ilmus välja ka Microsofti ametlik instrument Windows 8.1 ISO faili allalaadimiseks. Selle installeerimismeedia abil võid teha Windows 8.1 puhta või siis parandusinstalleerimise ja teda saab aktiveerida nii Windows 8.0 (!) kui ka Windows 8.1 tootevõtmega. (Temaga tulevad kaasa ka juba sisseintegreeritud Update 1 ja Update 2 värskendused.) - link


Seejärel pead Sa selle ISO faili konvertima (viima/põletama) DVD plaadile ja selleks on Sul järgmised võimalused:

* Kasuta selleks sellist mõnusat intsrumenti nagu 7 USB/DVD Download Tool (WUDT) ehk lihtsalt ISO Tool. Temaga saab Windows 7 või Windows 8 (8.1) ISO failist (mitte aga Vista või XP ISO failist) luua koopia ja panna see koopia kas siis USB meediale (USB flash mälupulka või välisele USB kõvakettale) või siis DVD plaadile ning ühtlasi teha need seadmed ka buutimisvõimelisteks (alglaadimise võimeliseks), mis lubab otse nendelt buutivatelt meediatelt teostada Windowsi installeerimise. Loomulikult on ISO põletamine DVD plaadile üsna lihtne toiming kuid Windows 7/Windows 8 ISO faili konverteerimine USB mälupulka (või välisele USB kõvakettale) on juba märksa keerulisem ja aeganõudvam tegevus.
Antud tööriist sobib kasutamiseks Windows XP SP2, Windows Vista, Windows 7 ja Windows 8 (32-bit või 64-bit) operatsioonisüsteemides - seda meetodit me siin kasutamegi.


* Alternatiivina võid selle allalaetud ISO faili põletada otse DVD plaadile. Seda meetodit võid ka siis kasutada kui Sul on tegemist ainult Vista või Win XP ISO failidega ja kui Sa tahad nende abil luua Windowsi installeerimise DVD plaati. Mis see .iso fail on ja kuidas neid ISO faile otse põletada, sellest juhis seal. (Seda meetodit me siin ei vaatle.)

Sinu süle- või lauaarvuti BIOS toetama CD/DVD-ROM kettaseadmest buutimist (alglaadimist). CD/DVD-ROM kettaseade peab BIOS seadistustes olema pandud kompuutri esmaseks alglaadimise/buutimise seadmeks - seda kõike ka tänapäeva kompuutrid lubavad teha (allpool sellest täpsemalt).2) Windows 8 ostmisel:

* "Windows 8 versioonide (väljaannete) hinnad, nende erinevused ja vahendid. • Versiooniuuendused: Windows 8 ülemineku ehk täiendamise teed/stsenaariumid (Windows 8 Upgrade Paths). • Olulised muudatused Windows 8 litsentsi- ja aktiveerimise poliitikas" - info seal.
* "Mis on Windows 8 'Upgrade' install ja selle uuendused: Windows 8 'Upgrade' (ülemineku/täiendus/uuendus) installeerimine ehk Win 8 veebipõhine installeerimine - nn 'Streamlined setup'" - info seal.

* "Windows 8 veebipõhise 'upgrade' installeerimise ('Streamlined Setup') käigus või selle asemel Windows 8 operatsioonisüsteemiga buutiva USB meedia (USB mälupulga või välise USB kõvaketta) loomine. Ja seejärel Windows 8 installeerimine otse sellest buutivast USB meediast." - info seal.Windows 8 süsteeminõuded:

Win 8 jookseb nii x86 (Intel/AMD) kui ka uuemates ARM (NVIDIA, Qualcomm ja TI) süsteemides, mis baseeruvad ARM protsessoritele (arhitektuurile). Siiani ei saanud Windowsi tahvelarvutites jooksutada, sest nad olid ette nähtud töötamiseks ainult Inteli x86 arhitektuuril, aga suurem osa mobiilseadmeid (k. a. tahvelarvutid) töötavad ARM arhitektuuril.

Windows 8 süsteeminõuded on Windows 7-ga võrdsed või siis isegi madalamad.

Windows 8 töötab väga hästi samal riistvaral mis on ka Windows 7 operatsioonisüsteemiga kompuutris. Windows 8 jookseb samal riistvaral kiiremini kui seda Windows 7, sest Win 8 kasutab vähem süsteemi ressursse.


Tema süsteeminõuded on järgmised:


- 1 GHz või kiirem 32-bit (x86) või 64-bit (x64) protsessor. Soovitatav: 2 GHz või kiirem 64 bit (x64) protsessor.

- 1 GB RAM (st füüsilist mälu 32-bit Windows 8 jaoks) või 2 GB RAM (64-bit Windows 8 jaoks). Kuid soovitan ka 32-bit Windows 8 jaoks kasutada vähemalt 2 GB RAM mälu.

- 16 GB vaba kettaruumi (32-bit Windows CP installeerimiseks) või 20 GB vaba kettaruumi (64-bit Windows CP installeerimiseks). Järgmiste Windows 8 väljalasete jaoks on soovitatav 32 GB vaba kettaruumi.

- DirectX 9 graafikakaart koos WDDM 1.0 või kõrgema draiveriga. Järgmiste Windows 8 väljalasete jaoks on soovitatav DirectX 11 graafikakaart koos WDDM 1.0 või kõrgema draiveriga. Üldiselt seda ei ole Sul vaja teada, sest kõik vähegi kaasaegsemad kompuutrid täidavad need nõudmised.

- Metro-stiilis appide (Windows 8 Store appide) tööks on aga vajalik vähemalt 1024 x 768 või kõrgem ekraani resolutsioon (see pannakse kas automaatselt paika või Sa pead ta ise käsitsi selliseks seadma, näiteks Windows 8 virtuaalmasinasse või vanemasse Windows XP kompuutrisse installeerimisel). Kui Sa kasutad näiteks Windows 7-põhist minisülearvutit (netbook), mis on tavaliselt varustatud 1024 x 600 resolutsioonise displeiga, siis Sa võid küll sinna installida ja jooksutada Wondows 8 opsüsteemi, aga Sa ei saa jooksutada Win 8 Store appisid.
Kui Sa tahad jooksutada kahte appi üksteise kõrval kasutades selleks 'Metro Snap' ('Snap View') funktsiooni, siis peab Sinu displei resolutsioon olema vähemalt 1366 x 768 (!) või kõrgem. Kuid alates Windows 8.1 (Windows Blue) värskenduse väljailmumisest saab seda 'Snap View' funktsiooni kasutada ka madalama 1024 x 768 resolutsiooni puhul ja nautida antud vaate 50 / 50 eeliseid.


Märkus: Windowsi 32-bit (x86) ja 64-bit (x64) versioonide erinevused ning eelised - info.


EtteotsaISO Tool'i abil buutiva USB meedia loomine (Win 7, Win 8/8.1 või Win 10):


Et kasutajad saaksid nüüd lihtsamal teel põletada oma Windows 7 või Win 8/Win 8.1 (või Windows 10) ISO image füüsilisele DVD-plaadile, USB mälupulgale või välisele ning kaasaskantavale USB kõvakettale, lasi Microsoft välja nn Windows 7 USB/DVD Download Tool (WUDT) instrumendi, mida tuntakse kui ISO Tool'i - tema allalaadimine:

*  Microsofti saidist - seal on ka juhis. 
* Või siis siitsamast Windows7-USB-DVD-tool.exe fail.Antud näide tuleb siis Win 8 / Win 8.1 opsüsteemiga seoses. Et luua selle ISO Tool'i abil buutimisvõimelist USB meediat ja selle abil installeerida Windows 8 (8.1) operatsioonisüsteemi, tee järgmist:

a) Lae kõigepealt alla Windows 8 (8.1) ISO fail (image) - tema allalaadimise võimalustest oli siin eelpool juba juttut (seal).

b) Lae Windows 7 USB/DVD Download Tool (WUDT) ehk lihtsalt ISO Tool alla oma töölauale, näiteks sealt. Sul peavad olema administraatori õigused, et installeerida Windows 7 USB/DVD Download tool instrumenti. Antud tööriist sobib kasutamiseks Windows XP SP2, Windows Vista, Windows 7 ja Windows 8 (32-bit või 64-bit) süsteemides.

c) Vii oma USB mälupulgast või välisest USB kõvakettast kõik vajalikud failid ajutiselt mujale, sest need meediad formaaditakse (vormindatakse ümber) ja kõik andmed lähevad seal kaduma. Sinu USB mälupulk peab olema vähemalt 4GB mahuga (parem kui tema maht on 8GB või veelgi rohkem - tänapäeval on USB pulkade hind trastiliselt langenud...). Kui Sul on oma USB pulgas suures koguses faile, siis võid nad kopeerida ajutiselt näiteks oma töölauale mingisse kausta ja seda väga kiire 'FastCopy' programmi abil (info/juhis):

FastCopy


Windows XP jooksutamisel:

* Peab olema installeeritud Microsoft .NET Framework 2.0
* Peab olema installeeritud ka Microsoft Image Mastering API v2 (selle allalaadimine)
Märkused: Windowsi 32-bit (x86) ja 64-bit (x64) versioonide erinevused ning eelised - info.

Netbook kompuutrite puhul: Kui Sa kavatsed Windows 8 installeerida Netbook kompuutrisse, siis lae sealt alla Windows 8 32-bit versioon (seda isegi juhul kui Sinu kaasaegsem netbook toetab 64-bit Windowsi). Paljud vanemad miniarvutid ei toetagi 64-bit Windows 8 Windows 8.1 opsüsteemi.
Netbook on kaasaskantav väikeste mõõtudega ja kerge portatiivne odavam sülearvuti (miniarvuti, "võrguraamat"), mida saab kasutada põhiliselt Internetis surfamiseks (traadita ehk traadivaba Internetiühendus), meilide vahetamiseks ja muude vähem jõudlust vajavate ülesannete täitmiseks. (Loomulikult on nad tavalistest sülearvutitest tunduvalt odavamad.) Paljudel netbookidel puuduvad DVD-ROM kettaseadmed ja isegi standardsed mehhaanilised kõvakettad. Netbookidel, milledel puuduvad tüüpilised kõvakettad, on nende asemele pandud nn SSD-kettad (solid-state disk) ehk siis SSD "kõvakettad" - SSD-ketastest on pikemalt juttu seal.
Netbook kompuutrite puhul tuleb arvestada ka seda et vanemad neist minikompuutritest jooksevad Intel Atom platvormil, mis töötavad ainult Windows'i 32-bit versioonidega.

Kui Sa üritad oma netbook kompuutris käivitada Windows Store appisid, siis suurem osa neist ei tööta vaid selle asemel teatatakse Sulle, et ekraani resolutsioon on selleks liiga madal (alla 1024 x 768). Kui seda viga saab parandada ja tee selleks: Käivita Regedit (Start, "regedit", ilma jutumärkideta) ja otsi seal üles järgmine display1_downscalingsupported termin (kasutades CTRL + F klahvikombinatsiooni abi). Nüü otsi selles kirjes üles kõik parameetrid ja pane nende väärtuseks 0 asemele 1. (Kasuta F3 klahvi, et korrata eelmist otsingut.) Tee seda seni kuni Sa leiad nad kõik üles ja kui valmis, siis sulge Regedit ning tee kompuutri restart. Seejärel saad Sa oma netbooki ekraani resolutsiooni muuta (näiteks panna selleks 1024 x 768 või siis kõrgem, olenevalt Sinu miniarvutist) - juhis.

Installeeri Windows 7 USB/DVD Download Tool:

- Tee töölaual Windows7-USB-DVD-tool.exe failil 2x klõps:


Tee töölaual Windows7-USB-DVD-tool.exe failil 2x klõps


- Kliki ilmuvas hoiatusaknas nupule Run.
- Kliki esimeses aknas nupule Next:


Kliki esimeses aknas nupule Next


- Kliki nupule Install:

Kliki nupule Install


- Kliki nupule Finish:

Kliki nupule Finish


Tema programmifailid pannakse aga aadressile:

C:\Users\<KASUTAJANIMI>\AppData\Local\Apps\Windows 7 USB DVD Download Tool (Sul peab olema varjatud kaustade ja failide vaatamine lubatud, et näha seda AppData kausta ennast ning tema sisu: menüü Tools -> Folder Options..., vaheleht View ja aktiveerida raadionupp Show hidden files and folders).Loo buutimisvõimeline Win 8/Win 8.1 USB mälupulk (või väline USB kõvaketas):

- Veendu, et Sul oleks oma USB mälupulk arvutiblokiga ühendatud.

- Pärast ISO Tool'i installeerimist saad ta käivita töölauale pandud Windows 7 USB DVD Download Tool kiirkorralduse või siis Start menüü kaudu:

Windows 7 USB DVD Download Tool kiirkorraldus


- Kliki nupule Browse ja otsi oma allalaetud Windows 8 ISO fail üles (antud näites kasutan ma Windows8-ReleasePreview-32bit-English.iso faili, sest sellest olid mul pildid juba varem võetud):

Kliki nupule Browse ja otsi oma allalaetud Windows 8 ISO fail üles


- Kliki nupule USB device (juhul kui tahad luua Win 8 buutiva DVD plaadi, siis kliki nupule DVD):

Kliki nupule USB device


- Sinu USB draiv leitakse automaatselt üles, aga juhul kui Sul on arvutiga ühendatud mitu USB seadet, siis vali antud rippmenüüst see õige ja kliki nupule Begin copying:

Sinu USB draiv leitakse automaatselt üles


- Kui Sinu USB meedial on veel vanu faile, siis need kustutatakse, kliki nupule Erase USB Device:

Kliki nupule Erase USB Device


- Seejärel ilmub aken, mis teatab, et kõik Sinu andmed lähevad nüüd kaduma, kliki siin nupule Yes:

Kliki nupule Yes


- Algab andmete kustutamine ja USB seadme vormindamine (formaatimine), oota...:

Algab andmete kustutamine ja USB seadme vormindamine, oota...


- Ja algabki buutiva USB meedia loomine (sinna kopeeritakse Windows 8 installatsioonifailid, oota...):

Ja lagabki buutiva USB meedia loomine, oota...


Märkus: Siin võib olla ei õnnestu Sinu mälupulga formaatimine ja seega ei alustata ka failide kopeerimist ning see võib juhtuda seepärast, et Sinu USB pulgal asuv varjatud System Volume Information kaust võib seda takistada (või on mingi muu põhjus).
Sel juhul ava kohe (ISO Tool võib jääda töösse ja avatuks) Computer aken, tee oma USB draivil paremklõps ja vali käsk Format.... Pane linnuke ruutu Quick Format ja kliki nupule Start. Kui valmis, siis kliki seal ISO Tool aknas uuesti nupule Begin copying ja algabki kopeerimine - pilt.- 100% sai täis ja sulge see aken paremal ülanurgas asuva ristiga (x) nupu kaudu:

Sulge aken
OLULINE! Kui Sa ostsid äsja uue kompuutri, siis omab ta kõige eelduste kohaselt juba uut tüüpi kaasaegset UEFI (Unified Extensible Firmware Interface), mis asendab vana traditsioonilist BIOS (Basic Input/output System) mehhanismi. Kui Sa tahad installeerida Windows 8 või Windows 8.1 (ka Windows 7) puhast koopiat oma UEFI kompuutrisse, siis vajad Sa FAT32 failisüsteemiga UEFI buutivat USB mälupulka. Kuid enamik tänapäeva USB mälupulkasid on formaaditud NTFS failisüsteemi ja seda teeb ka antud Windows 7 USB/DVD Download Tool ehk ISO Tool. UEFI süsteemid (näiteks Windows 8) ei saa buutida NTFS seadmetelt, nad saavad seda teha ainult FAT32 seadmetelt. Sa pead seega looma buutiva USB seadme, mis on formaaditud FAT32 failisüsteemi.

Sellise FAT32 buutiva USB mälupulga loomiseks ja sinna Windows 8.1 (või Windows 8, Windows 7) installeerimisfailide viimiseks on mitu võimalust. Sa võid kasutada näiteks Windowsisse sisseehitatud diskpart utiliiti, et formaatida USB mälupulk FAT32 failisüsteemi, seejärel mountida oma Windows 8.1 (või Windows 8, Windows 7) installatsiooni ISO fail ja lõpuks kopeerida kogu selle ISO faili sisu sinna äsja formaaditud USB mälupulka. (Kui tahad Win 8 64-bit versiooni installida, siis pead veel tsipa lisatööd tegema...)
Osa UEFI-põhiseid kompuutreid omavad Compatibility Support Module (CSM) vahendit, mis lubab BIOS'ist buutida ja käivitada BIOSi-põhiseid operatsioonisüsteeme. Seega võid siseneda firmware (st UEFI) menüüsse ja lülitada BIOS-ühildumise režiimi kas sisse või siis välja - antud juhul siis sisse. Et kasutada seda BIOS-ühildumise režiimi, pead aga lülitama välja ka UEFI SecureBoot vahendi. Kõik see ei ole hea, sest Sa kaotad sellega oma UEFI kasulikud vahendid.

Parem kasuta selleks väikest tasuta kiiret portatiivset Rufus utiliiti, mis ei vaja installeerimist ja millega saab luua buutiva USB mälupulga Windows 7 või Windows 8 jaoks. Sa võid luua buutiva USB meedia, mis võib buutida otse UEFI kompuutrist ja Sa ei pea seda vajalikku Secure Boot vahendit välja lülitama (näiteks, et kasutada seda BIOS-ühildumise režiimi). Et luua UEFI buutivat USB draivi, tee järgmist: a) Lae alla see Rufus utiliit sealt (ta ei vaja installeerimist ja ta töötab alates Win XP ning kõrgemates Windowsites); b) Torka oma USB mälupulk USB porti; c) Käivita see Rufus programm; d) Pane linnuke "Create a bootable disk using:" ruutu ja vali kõrvalasuvast rippmenüüst "ISO Image". Seejärel kliki sealsamas kõrval asuvale ketta ikoonile ja otsi oma Windows 8 või Windows 8.1 installatsiooni ISO image fail üles; e) Nüüd vali ülevalt teisest rippmenüüs "GPT partition scheme for UEFI computer" parameeter; f) Lõpuks kliki nupule Start ja joo õlut või nuusuta narkotsi - pilt.

NB! Rohkem infot sellest uuest UEFI firmwarest ja Windowsi installeerimisel tekkivatest probleemidest saad sealt.

Etteotsa

 

Windows 8 installeerimine USB mälupulga abil:Esimene etapp: Kuhu see uus Windows 8 installeerida?

Sa võid Windows 8 installeerida kas tühjale kõvakettale või siis olemasoleva Windowsi asemele/üle (sel juhul pakitakse Sinu vana Windows kokku ja pannakse Windows.old kausta, mille võid soovi korral hiljem ka kustutada - juhis). Sa võid Windows 8 installeerida ka kompuutri mingisse juba olemasolevasse või siis loodavasse partitsiooni, kus masina esimeseks operatsioonisüsteemiks on Windows 7 (või Windows Vista) ja teiseks Windows 8. Sel teel saab Sinu masin olema dualboot/multiboot masinaks. Loodava partitsiooni (kõvaketta oblasti/jaotuse) maht peab olema vähemalt 20GB, aga kui Sa tahad sinna ka oma programme ja faile viia, siis peab see vaba kettaruum muidugi märksa suurem olema - loogi ta võimalikult suurem. Antud näites installeeritaksegi Windows 8 uude partitsiooni (või siis eelnevalt puhastatud partitsiooni).

Juhul kui Sul ei ole seda partitsiooni veel loodud, siis loe järgmist:

a) Windows Vista (ka Windows 7) puhul: "Kõvakettale uute partitsioonide (jaotuste/oblastite - 'volume') loomine ja juba olemasolevate suuruse muutmine" - juhis.
b) Loe uute partitsioonide loomisest ja muust olulisest kindlasti ka sealt (too jutt sobib ka Windows 8 installeerimiseks—multiboot masinasse installeerimiseks).


Sa võid ta installida ka nn virtuaalsele kõvakettale (VHD) - juhi seal.

Isegi kui Sul oli ainult väiksemamahuline mälupulk, siis jääb Sul pärast Win 7 (või Win 8) installatsioonifailide kopeerimist sinna piisav kogus vaba ruumi nii et Sa võid sinna lohistada ka oma muud vajalikud failid. Loo nende jaoks eelnevalt üks eraldi kaust (nt "1.Minu_andmed") ja kopeeri oma failid sinna - ära Sa enda viirusi maha unusta! Windows 8 failid ise peavad jääma välise meedia juurkausta.

Kui Sul ei lähe teda enam Windowsi installimiseks vaja, siis tee mälupulga formaat ja kogu lugu... või kasuta USB mälupulga esialgse seisundi taastamise (tema buutimisparameetrite kustutamise) järgmist tehnikat: Kui Sa said Windowsi installeerimisega valmis, siis tahad võib olla oma USB draivi endise oleku taastada. Hiljem võib juhtuda nii et kui Sa olid teinud USB draivi buutimisvõimeliseks, siis ei saa Sa teda hiljem süsteemist turvaliselt eemaldada (tegumirea Safely Remove Hardware ikooni või mingite kolmandate firmade utiliidi, näiteks USB Disk Ejector kaudu) - juhis seal.


Teine etapp: Alusta Windows 8 installeerimist.

Alustame Windows 8 installeerimist otse oma buutivast USB mälupulgast (või väliselt USB kõvakettalt). Toon selle mooduse näiteks ka sellepärast et sel moel saab teha Windows 8 installeerimist ka täiesti tühjale- või uuele kõvakettale (või siis täis kõvakettale, aga installeerimise käigus pühitakse ta "puhtaks", st me teostame Windows 8 puhta installeerimise - clean installi).

1) USB meedia (USB mälupulk või väline USB kõvaketas): Kui Sa kasutad Win 8 operatsioonisüsteemiga USB mälupulka (või välist USB kõvaketast), siis pane oma BIOS seadistustes kompuutri esmaseks buutimisseadmeks USB meedia. Enne kui Sa lähed BIOS seadistusse, ühenda oma USB meedia/mäluseade arvutiga, muidu ei suuda BIOS teda tuvatstada. Seejärel sisene 'BIOS Setup' ekraani ja otsi menüüdest järgmisi kirjeid ning kui leiad ta, siis sea talle kas "Enabled" või siis "Yes" parameeter: USB ZIP, USB FDD, USB HDD, USB Keyboard Legacy support, USB Function Support, USB Function For DOS, ThumbDrive for DOS, USB RMD-FDD, USB Mass Storage Device Configuration, USB-Stick, USB-ZIP, Removable Devices, External Devices, Legacy USB, Assign IRQ for USB või lihtsalt USB).

Kui Sa saad oma Windowsi installeerimisega lõpetatud, siis mine sinna BIOS seadistustesse jälle tagasi ja pane seal kõvaketas tagasi esmaseks buutimise seadmeks.

Täpne selgitus sellest koos piltidega on aadressil: http://landfield.pri.ee/Vista_BIOS.html


2) Olles BIOS menüüs seadnud oma kompuutri alglaadimise USB meediale (antud juhul siis USB mälupulgale), välju sealt ja kohe pärast restarti algabki Windows 8 installeerimise protsess.

3) Ja algabki Windows 8 [antud juhul siis Windows Pro RTM (Win 8 lõppversiooni)] installeerimise ettevalmistamine - kasutan siin tema näidet. Laetakse installeerimiseelne keskkond ja Sa näed ainult Windows 8 buutimise logot. Windows 8 installeerimisfailid laetakse mällu:

Sa näed ainult Windows 8 buutimise logot


Märkused: Tahvelarvutite ja puutetundlike ekraanide puhul võib kogu installeerimisprotsessi, sealhulgas ka võtmete sisestamise, traadita võrku ühendamise ning vaikimisi parameetrite seadistamise viia läbi ekraani klaviatuuri abil.
Võrreldes Windows 8 Consumer Preview väljalaskega, ei ole Windows 8 installeerimisprotsessis suuri muudatusi tehtud - kõik on enam-vähem endine. Install käib tsipa kiiremini ja võtab aega umbes 10 - 15 minutit (olenevalt Sinu valikutest Win 8 installeerimise ajal).


4) Windows Setup: Vali sobiv keele, aja- ja raha formaat ning seejärel ka klaviatuuri või sisestamise meetod. Siin tuleb Sul ainult teisest rippmenüüst valida "Estonian (Estonia)" parameeter ja seejärel klikkida all paremal nupule Next.

Muudatus: Siin näed uut Windows 8 logot (Siin näed uut Windows 8 logot):

Vali sobiv keele, aja- ja raha formaat ning seejärel ka klaviatuuri või sisestamise meetod


5) Kliki nupule Install now:

Kliki nupule Install now


6) Ilmub järgmine "Setup is starting..." ekraan:

Ilmub järgmine "Setup is starting" ekraan


7) Sisesta tootevõti (Product Key), et Sa saaksid oma Windowsi installeerida. Sa pead siia sisestama 25-sümbolise tootevõtme, et jätkata installeerimist ja kui see läbi saab, siis ühtlasi aktiveeritakse ka Sinu Windows 8. Kuna Windows 8 Release Preview versioon on kõikidele tasuta, siis võid siia sisestada näiteks järgmise võtme:

* Windows 8 Release Preview tootevõti (Product Key): TK8TP-9JN6P-7X7WW-RFFTV-B7QPF
* Windows 8 Pro RTM versiooni puhul võib näiteks kasutada NG4HW-VH26C-733KW-K6F98-J8CK4 võtit.
* Windows 8 Enterprise 90-päeva prooviversiooni (Windows 8 Evaluation Copy 32- ja 64-bit versiooni) puhul ei ilmugi seda tootevõtme sisestamise akent, sest talle on see võti juba sisseehitatud.
* Sooduspakkumisega $40 Windows 8 Pro upgrade versiooni (kehtib kuni 31.01.13) puhul saad tootevõtme tema ostmise ja allalaadimise ajal - kõik see toimub Windows 8 Upgrade Assistant nõustajaaknas (viisardis).
* Kui ostsid poest Windows 8 OEM kompuutri ja kui Sa tahad Win 8 ümbersinstalleerimist teha, siis leiad selle tootevõtme kleebise kusagilt arvutibloki pealt (või sülearvuti aku kaane alt).

Sa pea siia neid sidekriipse ("-") sisestama, need pannakse automaatselt ja Sa ei pea ka jälgima suur/väiketähti - kui valmis, siis kliki Next.

(Win 8 installimisel ja tema tootevõtme sisestamisel ei saa Sa enne sellele "Next" nupule ligi, kui oled ÕIGE võtme sisestanud! Kontrolli ka seda et kas Sa ise ei eksinud võtme tippimisel.)

Sisesta tootevõti (Product Key)


Märkus: Näide ka klaviatuuri kasutamise võimalusest. Kliki (või toksa) tootevõtme sisestamise kasti paremal kõrval asuvale klaviatuuri nupule ja selle peale ilmub alla virtuaalne klaviatuur. Toksad seal &123 klahvile ja hakkad seejärel tootevõtme numbreid sisestama:

Näide ka klaviatuuri kasutamise võimalusestNB! Eelmiste Windowsite (XP, Vista, Windows 7) puhul oli siin tootevõtme sisestamise aknas ka selline kontrollruut nagu "Automatically activate Windows when I'm online". Peale selle sai varasemate Windowsite installeerimist jätkata isegi siis kui Sa siin tootevõtit ei sisestanud: Next nupp oli siis ligipääsetav ja klikkides temale said Sa oma Windowsi installeerimisega edasi minna (pilt).

Windows 8 puhtal installeerimisel on aga hoopis teised lood. Nagu Sa näed, siis puudub siin tootevõtme sisestamise aknas see varasemate Windowsite puhul olnud "Automatically activate Windows when I'm online" kontrollruut ja nupp Next on tuhmi värvi. Sa pead siin eelnevalt sisestama tootevõtme ja alles seejärel saad Sa Next nupule ligi ja oma Windows 8 installeerimist jätkata (pilt).

See pole veel teada, aga kui lugeda hoolega litsentsitingimusi, siis on seal kirjas ka umbes järmine klausel: "KOHUSTUSLIK AKTIVEERIMINE." Pla-pla-plaa ja seejärel: "Aktiveerimine toimub tarkvara esmakordsel kasutamisel automaatselt siis kui litsentseeritud kompuuter on Internetiga ühendatud. Kui Te ei saa tarkvara esmakordsel käivitamisel teda aktiveerida, siis hakkab tarkvara Teid regulaarselt teavitama aktiveerimise vajalikusest. Te ei saa aktiveerimist vahele jätta või seda vältida."

Windows 8 aktiveerimine toimub automaatselt ja seda kohe siis kui süsteem on Internetiga ühenduse saanud (pilt). Seega pead Sa juba Windows 8 puhta installeerimise ajal sisestama tema tootevõtme.

Üldiselt on Windows 8 piraatkoopiate kasutamine raskemaks tehtud ja veel üks näide: Windows 8 puhul hakatakse arvatavasti (ametlikult pole seda veel kinnitatud) kasutama täiesti uut toote aktiveerimise standardit, mida kutsutakse OEM Activation 3.0 (AKA OA 3.0) ja mis erineb tunduvalt tema eelmisest versioonist, mida kasutati Windows 7, OA 2.1 puhul. Et teha piraatidel ja ebaausatel OEM-partneritel elu keerulisemaks, üritab Microsoft seda aktiveerimise süsteemi täiustada.
Kui varem kasutati suurte partiide OEM-kompuutrite tehases eelaktiveerimiseks ühteainsat peavõtit, siis nüüd seda teha enam ei saa. Tulevikus peavad OEM-kompuutrite tootjad kirjutama IGA uue arvuti BIOS'i unikaalse Windowsi võtme, mis baseerub justnimelt antud kompuutri konkreetsele riistvarale. Seda võtit ei genereerita automaatselt OEM-tootjate endi poolt vaid nad saavad selle Microsoftilt elektroonilisel kujul.

Seega võib igasugused varasemad OEM-aktivaatorid (pahavaraga ja ilma selleta) esialgu ära unustada...
8) Seejärel paisatakse ekraanile meie kõigi poolt väga armastatud ja ülimalt arusaadava sisu ning tekstiga litsentsiaken, kus pane linnuke "I accept the licence terms" ruutu ja kliki nupule Next:

Märkus: See on Windows 8 Release Preview litsentsiaken:

Litsentsiaken


See on aga Windows 8 Pro RTM litsentsiaken - pilt.

Järgmine on Windows 8 Pro müügiversiooni litsentsiaken - pilt.


9) Nüüd ilmub installeerimise tüübi valiku aken. Siin tuleb Sul klikkida alumisele Custom: Install Windows only (advanced) nupule, et alustada Windows 8 puhast installeerimist (clean install) - muid variante ei saa antud juhul kasutada.
Ka "Which type of installation do you want?" ekraan on pisikese uuenduskuuri läbi teinud ja sisaldab nüüd allalangevat ikooni, aga valikuvõimalused on siin täpselt samasugused nagu need ka varem olid:

Märkus: Selle "Upgrade" installeerimise asemel tasuks alati eelistada ikka seda puhast ("Custom") installeerimist.

Nüüd ilmub installeerimise tüübi valiku aken


10) Seejärel ilmub "Where do you want to install Windows?" ekraan. See on aga igal kasutajal juba erineva sisuga. Näiteks kui Sa installid Windows 8 puhtale kõvakettale, siis on siin ainult üks kirje ("Disk 0 Unallocated Space") ja Sul tuleb lihtsalt nupule Next klikkida. Kui Sa installid Windows 8 aga multiboot masinasse Sinu poolt selleks eelnevalt loodud uude tühja partitsiooni (või tühjaks tehtud partitsiooni), siis on neid partitsioone siin juba rohkem. Sel juhul märgista siin see uus partitsioon, mille Sa oma Windows 8 installeerimise jaoks loosid ja kliki Next. Antud aknas tuleb hoolikalt valida ja ikka see ÕIGE (!) partitsioon ära märgistada, muidu pühitakse valesti märgistatud partitsioon Sinu andmetest puhtaks ning nende asemele installeeritakse siis Windows 8.
Kui Sa installeerid siin teadlikult Windows 8 mingisse partitsiooni, kus on varasem Windows juba olemas (näiteks Windows 7 või Windows 8 enda varasem väljalase) ja Sa tahad seda asendada uuema Windows 8 opsüsteemiga, siis ilmub ka vastav hoiatusaken. See aken teatab, et antud (st märgistatud) partitsioon pühitakse puhtaks ja vana Windows pakitakse kokku ning viiakse Windows.old kausta - kliki sel juhul nupule OK. (Soovi korral võib hiljem osa andmeid sealt Windows.old kaustast kopeerida üle oma uude Windows 8 süsteemi ja seejärel see kaust kustutada, sest ta hõivab üsna palju kettaruumi.)

Kui Sa ei taha mingist Windows.old kaustast midagi kuulda ja kui Sa tahad om uue Win 8 installeerida täiesti puhtakspühitud kõvakettale või selle partitsiooni, siis märgista see õige partitsioon ja kliki siin lingile Drive options (advanced). Järgmises aknas kliki nupule Format ja Sinu partitsioon pühitakse puhtaks - see oleks võib olla kõige parem valik. (Sa pead sel juhul enne Win 8 installimise alustamist oma olulised failid välisele meedial üle viima!)

Siinses näites aga loodi Win 8 jaoks eelnevalt uus tühi partitsioon (Win8) ja nüüd siis märgistamegi siin selle alumise Disk 0: Partition 2: Win8 kirje. Ega siin ei saagi muud valida, sest C: partitsioon (draiv) on juba kasutuses ja ta on süsteemiketas (System), st see jaotus, kuhu on juba mingi opsüsteem installeeritud (näiteks Windows Vista või Win 7 jne) - seejärel kliki Next.

Vali partitsioon


Märkused:

* Toome nendest kõvaketta partitsioonidest veel ühe näite, mis küll antud juhisega ja Windows 8 installeerimisega seotud just ei ole. Näiteks kui Sa olid kunagi varem jaganud oma kõvaketta kohe mitmeks partitsiooniks ja loonud ühe partitsiooni ka näiteks Windows 7 jaoks, siis kuvatakse Sulle siin ülemises aknas juba partitsioonide pikem nimekiri...
Siin on süsteemikettale (C:) installeeritud Windows Vista ja "Disk 0" tähendab seda et tegemist on üheainsa füüsilise kõvakettaga, tavaliselt omavadki kompuutrid ühte kõvaketast kuigi jah, üha rohkem ilmub nüüd müüki ka kodukasutaja jaoks mitme kõvakettaga arvuteid. Juhul kui Sul oli varem enda kõvakettale loodud mitu partitsiooni, siis vali Windows 8 installeerimiseks sellest "Where do you want to install Windows?" aknast ikka see ÕIGE (!) partitsioon - pilt.

Juhul kui Windows Setup ei tuvasta Sinu kõvaketast:

Windows 7 ja Windows 8 DVD plaadid sisaldavad enamike IDE ja SATA kõvaketaste kontrollerite draivereid. Aga kui Sa kasutad vanemat kompuutrit või siis vanemat kõvaketast, siis võib juhtuda nii et setup programm ei suuda Sinu ketta kontrollerit tuvastada. Sel juhul ilmub siis kui Sa jõuad sellesse ülevalpool toodud "Where do you want to install Windows?" aknasse, üks dialoogiaken, mis palub Sul laadida vajalikud draiverid.
Sa võid need draivereid installeerida oma USB mälupulgalt, disketilt või siis CD/DVD plaadilt. Sel juhul eemalda Windowsi installeerimise DVD plaat sahtlist ja sisesta tema asemele sinna plaat, mis sisaldab vajalikke draivereid (draiverid lae alla Internetist ja pane nad seejärel oma plaadile või USB pulka). Pärast draiverite laadimist eemalda plaat ja pane Windowsi installeerimise DVD plaat tagasi sahtlisse.11) Windowsi reaalne installeerimine: Aktuaalne installeerimine toimub 5 faasis ja selle jooksul tehakse ka 1-3 kompuutri restarti (ümberlaadimist/taaskäivitamist).
Järgmises "Installing Windows" ekraanis on endise "Expanding Windows files" asemel nüüd "Getting files ready for installation" kiri. See ongi kogu installeerimisprotsessi kõige pikem faas ja kui see läbi saab, siis läbitakse muud "Installing features", "Installing updates" ja "Finishing up" (endine "Almost done installing Windows") etapid juba kiiresti:

Windowsi reaalne installeerimine


Windowsi reaalne installeerimine - 2


12) Tehakse esimene restart:

Tehakse esimene restart


NB! Selle esimese restardi alguses eemalda kohe USB mälupulk arvutibloki pesast (st lülita oma USB meedia tööst välja), muidu alustatakse Windows 8 installeerimist otsast peale!


13) Seejärel näed jälle seda tuttavat Windows 8 buutimise logot:

Sa näed ainult Windows 8 buutimise logot


Oota (nii umbes 5 ööpäeva...):

Valmistatakse ette...


14) Tuvastatakse kogu Sinu kompuutri riistvara ja installeeritakse vajalikud draiverid (+ valmistatakse viirustele pesapaika ette...):

Tuvastatakse kogu Sinu kompuutri riistvara ja installeeritakse vajalikud draiverid

Valmistatakse riistvara ja süsteemi ette - 2


Tehakse järjekordne restart:

Tehakse järjekordne restart


Buutimine:

Sa näed ainult Windows 8 buutimise logotMärkus: Kui Sa installeerid Windows 8 multiboot masinasse. Juhul kui Sul oli varem loodud 'multiboot' kompuuter, kuhu Sa olid vastavatesse partitsioonidesse installeerinud näiteks Windows Vista ja Windows 7, siis ilmub paar korda ka Winows 8 uut tüüpi "Coose an operating system" ekraan (endine Windows Boot Manager ekraan), kust saab siis valida selle operatsioonisüsteemi, kuhu Sa soovid antud momendil sisse logida. Kuid ära reageeri nendele ekraanidele!

Kuid praegu ära tee siin midagi!Sellega lõppes Windows 8 installeerimisprotsess ja seejärel minnakse üle OOBE (out-of-box experience) staadiumi, kus hakkavad ilmuma samuti täiesti uut tüüpi graafilise kasutajaliidese (Windows Metro UI) ekraanid.

15) Ettevalmistamine: Pärast viimast ümberlaadimist laetakse Out of Box Experience (OOBE), mis erineb tunduvalt Windows 7 lOOBE ekraanidest. Nüüd ilmuvad Windowsi uut tüüpi kasutajaliidese (UI) ekraanid ja esimene neist ilmub ainult paariks sekundiks:

Ettevalmistamine


Personaliseerimine: Järgmises ekraanis pead Sa "PC name" tekstilahtrisse sisestama oma kompuutrile mingi sobiva nime, see võib Sul suvaline olla. 'PC name' on siin "hostname" (hostinime) sõbralik ja arusaadav asendaja; hostinimi on nimi, mis identifitseerib Sinu võrgus antud kompuutrit.

Peale selle saad siin määrata nüüd ka seda et milline taustavärv saab edaspidi olema kõikidel Metro-stiilis / Windows 8 stiilis disainiga ekraanidel. Selle värviskaala keskel on aga veel lisaks ka pisikesed värvilised ruudud ja need näitavad siis seda et millise värviga saavad olema kõik uue Windows 8 kasutajaliideses kuvatavad nupud. Vaikimisi pakutakse siin mingit sinakat värvi, juhul kui Sulle see ei meeldi, siis lohista siin ülaosas seda "Bacground color" liugurit seni kuni näed ekraanil endale sobivat taustavärvi (all nupul "Next" kuvatakse ka siis vastav nupuvärv).

Siia on nüüd rohkem värve lisatud (kokku 25 valikuvõimalust). Kui valmis, siis kliki Next:

Personaliseerimine


Kuna mina olen ka üks nendest, kes kuulub selle paljudele nii ebameeldivalt kõlava "halli massi" hulka, siis valisin siin hallika värvitooni ja klikkisin seejärel rõõmsalt nupule Next:

Klikkisin seejärel rõõmsalt nupule Next


Sama pilt, aga see võeti varasema 'Windows 8 Release Preview (RC Build)' installeerimise ajal:

Personaliseerimine - 2


Märkus: Seda taustavärvi võid Windows 8 'PC settings' ekraani kaudu igal ajal ka hiljem muuta, aga uuemas Windows 8.1 versioonis saab tausta värviskeeme jms muuta juba otse Start ekraanil.


16) Settings: Siin võid klõpsata ükskõik kummale kas "Use express settings" või siis "Customize" nupule. "Use express settings" nupu valimisel hoiad tublisti aega kokku, aga "Customize" nupu kaudu võid mõned asjad ka välja jätta. Kui Sa klikid siin "Use express settings" nupule, siis lubatakse 'Automatic Updating', 'SmartScreen Filter' funktsioonide sisselülitamine ja diagnostilise info saatmist Microsoftile, et täiustada Windowsi. Lubatakse ka 'Location Services', 'Windows Error Reporting' ja 'IE Compatibility View' vahendite sisselülitamine.

Neid 'Express' seadeid võid Sa igal ajal ka hiljem muuta (tühistada). Mina valisin siis "Use express settings" nupu, sest olen laisk nagu uimane porikärbes:

SettingsMärkus: Need, kes aga valivad siin eelmises ekraanis Customize nupu, näevad seejärel umbes järgmisi allkirjeldatud 'Settings' ekraane. Need ülesvõtted siin tehti varasema Windows 8 CP väljalaske installeerimisel, aga erilisi muudatusi siin ei ole:

a) Kasutaja klikkis nupule Customize (pilt),
b) Järgmises ekraanis, juhul kui Sa kasutad kodus või tööl võrku, siis kliki seal ülemisele nupule kui aga ei kasuta, siis kliki alumisele nupule (seda tee ka avaliku koha puhul) - pilt,
c) Selles 'Settings' ekraanis võid kõik samaks jätta ja klikkida kohe nupule Next. Siin võib vahendeid sisse-välja lülitada nii et lohistad vastava liuguri kas asendisse On või siis Off, antud näites lülitati 'SmartScreen Filter' funktsioon välja - pilt,
d) Siin võid lubada saata Microsoftile infot, et teha Windowsi ja appisid paremaks. Saata diagnostilist informatsiooni, et täiustada Windowsi. Saata infot Windows Store, Microsofti anti-pahavara ja Location Services online teenustele - pilt,
e) 'Settings' viimases ekraanis vali, et kuidas appid hakkavad kasutama Sinu andmeid. Lülita need siin välja, mida Sa ei taha teistega jagada. Näiteks võib olla Sa ei taha seda et appid kasutaksid Sinu kasutajanime ja kasutajakonto pilti (sest oled tagaotsistav) - pilt.
Edaspidiste ekraanide ilmumine sõltub juba järgmistest asjaoludest:

Sellest et kas Windows 8 installeerimise käigus tuvastati internetiühenduse olemasolu või seda ei tuvastatud. Mõnel juhul kaob see ühendus ära, sest pärast Windowsi installeerimist tuleb Sul oma modemi või ruuteri draiverid uuesti installeerida selleks et internetiühendus taastada.
Kui aga internetiühendus tuvastati, siis ilmuvad ekraanid vastavalt Sinu valikutele, st kas Sa lood süsteemi sisselogimiseks kohe Microsofti kasutajakonto (endine Windows Live ID) või lood siis tavalise standardse lokaalse kasutajakonto ("Local Account").


a) Internetiühenduse puudumisel: Juhul kui Windowsi installeerimise ajal internetiühendus puudub, siis ilmub kohe "Sign in to your PC" järgmine ekraan, kus Sul tuleb sisestada oma kasutajanimi ("User name" lahtrisse). Sa võid siin soovi korral sisselogimiseks ka parooli luua. Sisesta oma parool mõlematesse "Password" kui ka "Reenter password" lahtritesse. Sel juhul pead ka kõige alumisse "Password hint" tekstilahtrisse sisestama mingi vihje (juhuks kui unustad tulevikus oma parooli). Kui valmis, siis kliki nupule Finish - pilt. Seejärel hakatakse lõpetama ja Sa jõuad pärast mitmeid ekraane, kus Sa ei pea midagi tegema, otse Metro-stiilis / Windows 8 stiilis disainiga Start ekraanile.

b) Internetiühenduse olemasolul:

* Kas logida sisse enda juba olemasoleva Microsofti kasutajakontoga (st Windows Live ID kontoga)

või siis

* logid sisse vana standardse lokaalse kasutajakontoga ('Local Account') nii nagu Sa tegid seda ka Windowsi eelmiste versioonide puhul. (Sellist meetodit pakutakse Sulle automaatselt ka siis kui Sul puudub Win 8 installeerimise ajal internetiühendus.)


Toon siin ära mõlema nii Microsofti kui ka lokaalse kasutajakontoga kasutamise näited:

* Lokaalse kasutajakontoga ('Local Account') loomisel: Kliki siin kõige alumisele "Sign in without a Microsoft account" lingile, et luua see tavaline lokaalne kasutajakonto - pilt. Kui Sa eelmise ekraanis ei sisestanud oma e-mail aadressi, siis on loogiline selles järgmises ekraanis klikkida "Local account" nupule. Sel juhul hakkad Sa oma kompuutrisse logima sisse traditsioonilisel teel jne (Sa võid hiljem soovi korral ka seda muuta) - pilt. Juhul kui Sa klikkisid eelmises ekraanis nupule "Local account", siis tuleb Sul sisestada oma kasutajanimi ("User name" lahtrisse). Sa võid siin soovi korral sisselogimiseks ka parooli luua. Sisesta oma parool mõlematesse "Password" kui ka "Reenter password" lahtritesse. Sel juhul pead ka kõige alumisse "Password hint" tekstilahtrisse sisestama mingi vihje (juhuks kui unustad tulevikus oma parooli). Kui valmis, siis kliki nupule Finish - pilt.


* Microsofti kasutajakonto ('Microsoft Account') loomisel: Kui Sa aga sisestad seal esimeses "Sign in to your PC" ekraanis "Email address" lahtrisse oma "Windows Live ID" või mingi muu Email aadressi, siis peab iga kasutaja ja kompuuter kasutama Windows Live ID kasutajakontot, et logida end süsteemi sisse. Kui see Microsofti kasutajakonto on Sul juba olemas, siis pead siia sisestama antud Microsofti konto/Windows Live Email aadressi ja klikkima all nupule Next.
Kui Sul ei ole Microsofti kontot, siis võid siia üles sisestada enda mingi muu olemasoleva Email aadressi ja klikkida all nupule Next, et luua uus Microsofti konto, mis seotakse antud Email aadressiga.
Juhul kui seda Live ID kontot ja ka Email aadressi ei ole, siis võid luua uue Email aadressi ning MS konto siinsamas "Sign up for a new email address" lingi abil. Sellega lood uue @hotmail.com Email aadressi ja sellega seotud Microsofti kasutajakonto (pilt ja pilt).
Et seda kõike siin teha, peab Sul Windows 8 installeerimise ajal olema ka internetiühendus. Sel teel seotakse Sinu uus Windows 8 kohe "pilve" ja Microsofti (Windows Live ID) kasutajakontoga. Sisestame oma Live ID konto Email aadressi ja klikime Next - pilt. Seejärel ühendatakse Internetti - pilt. Kontrollitakse Sinu Microsofti kontot - pilt. Seejärel sisesta oma Microsofti konto parool ja kliki Next - pilt. Uues ekraanis kontrolli oma turvaandmed üle (neid võid siin soovi korral ka muuta) ja kliki jälle Next - pilt. Süsteemi jaoks luuakse Microsofti kasutajakonto - pilt.NB! Kui Sa ei tea, et mis valikuid siin teha, siis võid esialgu installeerida Windows 8 nii nagu siin juhises seda kirjeldatakse. Selle Microsofti ( Windows Live ID) kasutajakonto võid igal ajal ka hiljem aktiveerida (Windows 8 stiilis disainiga PC settings ekraani kaudu) ja seejärel selle konto all edasi töötada.
SOOVITAN Sul läbi lugeda minu see veebileht, mis annab nendest Windows 8 lokaalsest kasutajakontost (Local account) ja Microsofti/Live ID kasutajakontost (Microsoft account) piisava ülevaate. Seal on juttu ka lokaalse kasutajakonto ja Microsofti kasutajakonto vahel ümberlülitumisest ehk kuidas minna ühelt kasutajakontolt üle teisele kasutajakontole ning ka paljust muust vajalikust - link.Antud juhul valisin ma siit kõige alumise "Sign in without a Microsoft account" lingi, et luua see tavaline lokaalne kasutajakonto:

Sign in to your PC (Windows Live ID)


Kui Sa ülemises ekraanis ei sisestanud oma e-mail aadressi, siis on loogiline selles järgmises ekraanis klikkida "Local account" nupule. Sel juhul hakkad Sa oma kompuutrisse logima sisse traditsioonilisel teel jne (Sa võid hiljem soovi korral ka seda muuta):

Local account


Juhul kui Sa klikkisid eelmises ekraanis nupule "Local account", siis tuleb Sul sisestada oma kasutajanimi ("User name" lahtrisse). Sa võid siin soovi korral sisselogimiseks ka parooli luua. Sisesta oma parool mõlematesse "Password" kui ka "Reenter password" lahtritesse. Sel juhul pead ka kõige alumisse "Password hint" tekstilahtrisse sisestama mingi vihje (juhuks kui unustad tulevikus oma parooli). Kui valmis, siis kliki nupule Finish:

Kui valmis, siis kliki nupule Finish


Sama näide, aga see võeti 'Windows 8 Release Preview (RC Build)' installeerimisel - pilt.


Sinu seadistuste konfigureerimise lõpetamine:

Sinu seadistuste konfigureerimise lõpetamine


Nüüd näed Sa midagi uut, mida Windows 8 eelmistes versioonides ei olnud. Nendes ekraanides ei pea Sa midagi tegema ja nad võinuks ka ilmumata jääda...

Esmalt ilmub "Hi"... - näe kuivikust Microsoft üritab ka kasutajaga "flirtida"...:

Esmalt ilmub "Hi"...


Siis näed sellist teadet...:

Siis näed sellist teadet...


Seejärel hakatakse Sind õpetama... Kuna Microsoft tegi Windows 8 opsüsteemis väga suuri muudatusi, näiteks nagu Start Menu ja Start nupu ärakoristamine ning nn "kuumade nurkade" lisamine, et saada ligi uuele Charms Ribale (Charms Bar) ja viimati käivitatud appidele/rakendustele jne, siis võib uutel kasutajatel rakenduste jms leidmisega raskusi tekkida. Et neid aidata, lisati siia uus juhis, mis ilmub siis kui Windowsi installeerimine lõpetatakse ja hakatakse töölauda ette valmistama. See juhis toob esile mõned animeeritud pildid, mis näitavad seda et kuidas pääseda ligi Charms Ribale jne.
Tegelikult on kogu see juhis üks HTML fail, mida kutsutakse "FirstLogonAnim.html" ja mida hoitakse "C:\Windows\System32\oobe\" kaustas. Sa võid selle siinse juhendi ka vahele jätta: vajuta Esc klahvi või siis Alt+F4 klahvikombinatsiooni:

Seejärel hakatakse Sind õpetama (st kuidas uut Windowsi kasutada)


Pärast Win 8 installeerimise lõpetamist...:

Pärast Win 8 installeerimise lõpetamist...


Viipa sõrmega suvalisest ekraani servast sissepoole:

Viipa sõrmega suvalisest ekraani servast sissepoole

Viipa sõrmega suvalisest ekraani servast sissepoole - 2

Viipa sõrmega suvalisest ekraani servast sissepoole - 3


...ja selle peale ilmub sinna uus Charms Ribale (Charms Bar):

Viipa sõrmega suvalisest ekraani servast sissepoole - 4


Vii hiirekursor ekraani suvalisse nurka ja seejärel ilmub sinna mingi vajalik element (st mingi uue vahendi kasutamise võimalus); antud juhul viiakse hiirekursor ekraani paremasse ülanurka:

...vii oma hiirekursor ekraani suvalisse nurka


Seejärel lohistatakse kursorit mõõda ekraani serva allapoole keskosa suunas ja selle peale ilmub sinna uus Charms Ribale (Charms Bar):

Seejärel lohista kursorit mõõda ekraani serva keskosa suunas ja selle peale ilmub sinna uus Charms riba

Let's start


Hakkab lõpetama:

Hakkab lõpetama


Seejärel ilmub terve rida muutuvate värvidega ekraane ja sel ajal viiakse uue süsteemi seadistamine ning Metro appide (rakenduste) installeerimine lõpule - ka siin ei pea Sa midagi tegema - toon siin nendest ainult mõned ära:

Värviline ekraan - 1

Värviline ekraan - 2

Värviline ekraan - 3

Värviline ekraan - 4

Värviline ekraan - 5

Värviline ekraan - 6

Värviline ekraan - 7

Värviline ekraan - 8


Uuh! Sa jõuadki lõpuks Windows 8 täiesti uude Metro kasutajaliidesesse, tema Metro-stiilis / Windows 8 stiilis disainiga Start ekraani (ehk uude Start menüüsse). Juhul kui Sul on installeerimise ajal internetiühendus olemas, siis näed siin kohe ka seda et osade appide/rakenduste suured ikoonid (plaadid/tiled) on juba "elavad" - Windows 8 Pro RTM (Win 8 finaalversiooni) Start ekraan/menüü:

Uuh! Sa jõuadki lõpuks Windows 8 täiesti uude Metro kasutajaliidesesse


Alumine pilt võeti aga pärast Windows 8 Release Preview väljalaske installeerimise lõpetamist:

Uuh! Sa jõuadki lõpuks Windows 8 täiesti uude Metro kasutajaliidesesse.


Kui Sa tahad sellesse juba tuttavasse Windows 7 aegadest pärit töölauale (st Windowsi töölaua kasutajaliidesesse) minna, siis tee ühte neist alljärgnevatest:

- Kliki siin Metro-stiilis Start ekraanil sellele "Desktop" kirjaga ikoonile/plaadile/tilele (vaata eelmist pilti);
- Vajuta "Windows" klahvi;
- Vii hiirekursor ekraani vasemasse allanurka, sinna ilmub varjatud uus nn 'Start preview' ('Start Tip') pisipildi nupp - kliki sellele ja Sa jõuadki vanasse tuttavasse Windows 7 töölauda (teise Windows Desktop kasutajaliidesesse). Siin on siis tegu Windows 8 RP väljalaske töölauaga. Pärast siiajõudmist viis kasutaja hiirekursori ekraani vasemasse allanurka ja kui ta nüüd klikib seal, siis jõuab ta sinna eelmisse Metro-stiilis Start ekraanile ilusti tagasi:

Windows 7 töölaud


All on aga tegu juba Windows 8 finaalversiooni (RTM) Windowsi töölaua kasutajaliidese töölauaga:

Windows 8 finaalversiooni Windowsi töölaua kasutajaliides


Alates Windows 8 Consumer Preview redaktsioonist on vana Start ehk Start Orb nupp nüüd lõplikult kadunud ja ta on asendatud uue nn 'Start preview' ('Start Tip') pisipildi nupuga, mi on varjatud. Ta ilmub sinna siis kui Sa viid oma hiirekursori ekraani vasemasse allanurka. Kui Sa klikid seal, siis viiakse Sind uude Metro kasutajaliidesesse (st tema Metro-stiilis Start menüüsse):

Start Tip


Kui Sa aga teed seal vasemas allnurgas paremklõpsu, siis ilmub sinna vägagi vajalik ja kasulik süsteemiinstrumentide/käskude kontekstmenüü:

Kui Sa aga teed seal vasemas allnurgas paremklõpsu...


Kui Sa viid oma hiirekursori ekraani paremasse alla- või ülanurka ja liigud seejärel mõõda ekraani serva natuke ekraani keskosa suunas, siis ilmub sinna uus Charms paneel/riba:

Vii kursor nurka

Charms riba


See Charms riba ilmub igal ajal ka siis kui Sa vajutad Win+C klahvikombinatsiooni.

Windows 8 finaalversioonis on Windows Explorer'i nimeks nüüd File Explorer:

Windows 8 finaalversioonis on Windows Explorer'i nimeks nüüd File Explorer


Ka on nüüd kadunud Aero Glass teema, mis asendatakse uue Metro disainiga Windows 8 töölaua teemaga. Sa ei näe enam akende poolläbipaistvat klaasjat kujundust koos animatsiooniefektide- ja reguleeritavate värvidega. See Aero-stiilis Windowsi töölaua kasutajaliides asendatakse nüüd õhulise, askeetliku, ühetaolise neutraalse värviga Metro-sarnase Exploreriga (akendega). See uus teema muudab akende ääri ja tiitelribasid ning akende vaikimisi värviks saab olema see ühetooniline värv, mis on ka antud teemas (sh ka töölaua taustapilt) või siis Sinu poolt "Color and Appearance" aknas määratud. Järgmisel pildil on akende servad, tiitelriba ja tegumiriba pruunikat värvi, sest töölaua taustapildis domineerib antud värv - pilt.

Tegelikult ei kao see Windows Aero ise kusagile, ta on endiselt alles kuigi võib olla mitte nii "võimsal kujul" kui see oli Windows 7 puhul ja Aero esitus sõltub ikkagi suurel määral Sinu kompuutri võimsusest ning videokaardist. Riistvara akseleratsioon (kiirendus) ja enamik Aero vahendeid töötavad ka Windows 8 all edasi.
Aero ise on midagi palju rohkemat kui see ärakaotatud Aero Glass teema, mis on lihtsalt üks Windows Aero komponente - loe sellest rohkem ja vaata näiteid sealt.

EtteotsaEkraani resolutsiooni muutmisest ja kaabelmodemi/ruuteri draiveri installist:

1a) Metro-stiilis appide (Windows 8 Store appide) tööks on aga vajalik vähemalt 1024 x 768 või kõrgem ekraani resolutsioon (see pannakse kas automaatselt paika või Sa pead ta ise käsitsi selliseks seadma, näiteks Windows 8 virtuaalmasinasse või vanemasse Windows XP kompuutrisse installeerimisel). Kui Sa kasutad näiteks Windows 7-põhist minisülearvutit (netbook), mis on tavaliselt varustatud 1024 x 600 resolutsioonise displeiga, siis Sa võid küll sinna installida ja jooksutada Wondows 8 opsüsteemi, aga Sa ei saa jooksutada Win 8 Store appisid.
Kui Sa tahad jooksutada kahte appi üksteise kõrval kasutades selleks 'Metro Snap' ('Snap View') funktsiooni, siis peab Sinu displei resolutsioon olema vähemalt 1366 x 768 (!) või kõrgem. Kuid alates Windows 8.1 (Windows Blue) värskenduse väljailmumisest saab seda 'Snap View' funktsiooni kasutada ka madalama 1024 x 768 resolutsiooni puhul ja nautida antud vaate 50 / 50 eeliseid.

- Kliki Metro-stiilis Start ekranil sellele sinist värvi "Desktop" plaadile (st tema suurele ikoonile - tile), et minna üle tavalisse Windowsi töölaua keskkonda (kasutajaliidesesse);
- Tee oma töölaua vabal osal paremklõps ja vali ilmuvast kontekstmenüüst käsk Screen resolution:

Vali ilmuvast kontekstmenüüst käsk Screen resolution


- Sea oma ekraani resolutsioon ja "Multiple displays" parameeter õigeks (kui kasutad ühte monitori, siis vali sealt rippmenüüst parameeter "Show desktop only on 1"):

Vali õige parameeter


- Kliki järgmises aknas nupule Keep changes:

Kliki järgmises aknas nupule Keep changes


Kasutaja määras suurema resolutsiooni ja tulemus - Metro ekraanile ilmus märksa rohkem vaba ruumi (Windows 8 RP versiooni pilt):

Metro ekraanile ilmus märksa rohkem vaba ruumi1b) Alternatiiv: Sa võid ka oma videokaardi konfigureerimise akent kasutada. Toome siin näiteks NVIDIA videoadapteri seadistamise juhtpaneeli. Tee töölaual paremklõps ja vali vajalik käsk:

NVIDIA videokaart


Märgista vasemas paanis Change resolution haru ja vali seejärel paremas paanis "Resolution" loendist sobiv ekraani resolutsioon:

Vali sobiv resolutsioon


Kliki nupule Yes:

Kliki nupule Yes2) Kui Sa kasutad oma füüsilises kompuutris kaabelmodemit või ruuterit, siis tuleb Sul installeerida nüüd ka oma seadmete draiverid, muidu ei saa Sa võrguühendust ja Sinu brauser (vaikimisi Internet Explorer ei saa Internetiga ühendust):

- Mine üle tavalisse Windowsi töölaua keskkonda (kasutajaliidesesse);
- Kuna tegu on ikkagi täiesti uue töökeskonnaga ja see vana Start menüü puudub, siis et enda elu esialgu lihtsmaks teha, tee järgmist:

* Tee töölaual paremklõps ja vali kontekstmenüüst käsk Personalize;
* Kliki vasemal paanis Change desktop icons lingile;
* Nüüd pane uues aknas ülaosas linnukesed nendesse ruutudesse, millede ikoone Sa tahad oma töölauale panna ja vali sealt kindlasti välja ka see "Computer" ikoon, kui valmis, siis kliki OK.


- Pane oma võrguseadme draiveritega plaat DVD/CD-ROM kettaseadme sahtlisse;
- Nüüd tee sellel töölauale pandud Computer ikoonil paremklõsp ja vali käsk Properties;
- Kliki vasemas paanis Device Manager lingile;
- Otsi "Network adapters" või siis "Others" haru alt üles oma võrgseadme nimi, tee tal paremklõps ja vali käsk "Update Driver Software...";
- Kliki Browse my computer for driver software lingile;
- Uues aknas peab juba olema välja valitud Sinu DVD/CD-ROM kettaseadme tähis, juhul kui ei ole, siis kliki seal nupule Browse ja leia ta;
- Kliki seal nupule Next ja alustataksegi draiverite installeerimist...
- Kui valmis, siis kliki all tegimireal Internet Explorer ikoonile, et teha läbi antud brauseri esmane seadistamine ja et seejärel testida oma Internetiühenduse olemasolu.
PS! Kui Sa jooksutad mitme opsüsteemiga 'multiboot' masinat, siis loe ka "Multi-boot kompuutris vaikimisi buutiva operatsioonisüsteemi muutmine" peatükki sealt.

Windows 8 desinstalleerimine (uninstallimine) või eemaldamine dualboot (multiboot) masinast - juhis.

!!! Vaata soovi korral ka Windows 8.1 Update 1 installeerimise näidet, ühtlasi näed ka seda et kuidas Windows 8 ja Windows 8.1 puhas install toimub (vahet pole) - video - sealt.


Etteotsa
< Tagasi Windows 8 pealehele ja sisukorda

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju | About Us | About Me | Site Map | POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik 2011