Windowsi install virtuaalsele kõvakettale

Win 8 logo Windows 8 (8.1) installeerimine Windows 7 (või Vista) kompuutrisse loodud virtuaalsele kõvakettale (VHD - Virtual Hard Disk)

 

(Sobib ka Windows 10 versioonide puhtaks installiks virtuaalsesse kõvakettasse.)

 

 

 

 

Uuendatud 30.09.13: Uue Windows 8.1 versiooni puhas installeerimine käib põhimõtteliselt samamoodi nagu seda tehti ka Windows 8 puhul. Ainsaks suuremaks erinevuseks on see et Windows 8.1 installeerimisel ei saa Sa luua ja kasutada lokaalset kasutajakontot (Local account). Sa saad lokaalse konto luua ainult sel juhul kui Windows 8.1 installeerimise ajal puudub Internetiühendus või kui Microsofti kasutajakonto (Microsoft account) valideerimisel läks midagi valesti - ainult sel juhul pakutakse Sulle lokaalse kasutajakonto loomise võimalust (pilt).

Loe Windows 8.1 installeerimisest sealt.

[Ka tulevase Windows 10 puhas installeerimine käib põhimõtteliselt samamoodi. Windows 10 puhta installeerimie pildid (pildigalerii) - Windows 10 January Technical Preview (Build 9926) näitel - link.]


"Windows 10 ja Virtuaalne Kõvaketas (VHD). Milleks see VHD vajalik on?" - loe sealt!Mis see VHD on ja milleks ta meile kasulik on?


Windows 8 (8.1) installeerimine sarnaneb Windows 7 ja Windows Vista installeerimisele, aga siin on ka erinevusi ja seda just siis kui algab graafilise kasutajaliidesega installeerimise etapp, kus Sul tuleb ise valida vastavad seaded ning süsteemi sisselogimise tüüp. Windows 8 installeerimise kõige suuremaks uuenduseks on see et Windows 8 Setup on loodud töötamiseks ka selliste Windowsi seadmetega, mis toetavad ainult multi-puutetundlikku kasutajaliidest. Sel teel võid Sa installeerida Windows 8 ka tahvelarvutitesse ilma et Sa peaksid klaviatuuri või hiirt kasutama. Ka toimub installeerimine väga kiiresti (umbes 10 minuti ringis) ja seda Windowsi 8 installeerimise kõikide stsenaariumite puhul.

Antud juhul tuleb siis juttu Windows 8 lõppversioonidest: Windows 8 Pro RTM ja Windows 8 Enterprise 90-päeva prooviversioonist (Windows 8 Evaluation Copy 32- ja 64-bit). Windows 8 Evaluation Copy väljalaske saad Sa kätte ametlikul teel ja Sa saad selle ka aktiveerida. Windows 8 finaalversiooni (Windows 8 Pro RTM) ei pakuta laiale publikule, aga ka selle võid Sa soovi korral alla laadida ning installeerida. Siin siis teeme Win 8 puhta installeerimise Windows 7 (või Vista) kompuutrisse loodud nn virtuaalsele kõvakettale (VHD - Virtual Hard Disk) - üsna hea ja mugav meetod!

Virtuaalne kõvaketas (Virtual Hard Disk - VHD) on failiformaat, mis on täpselt nagu füüsiline kõvaketaski koos oma sisu ja struktuuriga ning mida kasutatakse virtuaalsete operatsioonisüsteemide ja nendega seotud programmide hoidmiseks ühesainsas failis (st ta on mitme gigabaidine fail aga mitte reaalne kõvaketas ise või mingi kõvaketta partitsioon). Nii Windows 7 kui ka Windows 8 toetavad seda VHD failiformaati ja ta kujutab endast virtuaalset kõvaketast, mis võib "pesitseda" olemasoleva reaalse päris/peremees (host) operatsioonisüsteemi enda sees. Ta esineb üheainsa faili kujul, mille laiendiks on .vhd ja antud failile on kompuutri täielik riistvara tugi nii nagu on see ka füüsilise kõvaketta enda puhul. Seda VHD failiformaati kasutatakse Microsoft'i Virtual PC 2007, Virtual Server, Hyper-V, Microsoft Windows Server versioonide ja Client Hyper-V (Windows 8 uuendus) puhul, mis kõik kasutavad hypervisor'ile baseeruvat virtualiseerimistehnoloogiat.
Kuna nii Windows 7 kui ka Windows 8 toetavad seda VHD failiformaati, siis võib tänu sellele sellisesse virtuaalsesse kõvakettasse installeerida Windows 7 (ainult Windows 7 Ultimate versiooni) või siis Windows 8, sest VHD toetab ka alglaadimst (buutimist).


Miks Windowsi selline installeerimismeetod meile kasulik on?

- Kui Sa tahad uut Windows 8 operatsioonisüsteemi proovida ja katsetada ka oma masinas;
- Kui Sa ei taha selleks luua eraldi uut täiendavat kõvaketta partitsiooni selleks et sinna installeerida oma Windows 8 operatsioonisüsteemi;
- Kui Sa ei taha installeerida Win 8 mingisse virtuaalmasinasse (VM - VMware või Virtual PC või Virtual Box), kus tema jooksutamine on aeglasem ja kus Sa ei saa kõiki Win 8 funktsioone korralikult kasutada;
- Kui Sa jooksutad aga Windows Vista operatsioonisüsteemi, siis Sa võid ka sinna luua virtuaalse kõvaketta ja seejärel installeerida temasse Windows 8 opsüsteemi.
- See VHD tuleb ka siis luua kui Sa ei saa mingitel põhjustel selles Disk Management konsoolis, käsu "Shrink Volume..." abil, oma kõvaketta C: draivi vajalikul määral kahandada, et seejärel vabastatud kettaruumis uut sobiva suurusega partitsiooni luua ja et pärast seda sinna teine operatsioonisüsteem installeerida.
- Sa võid selles isoleeritud virtuaalses keskkonnas teha kõike, mida Sa oma põhisüsteemis ja füüsilises kõvakettas teha ei riski: tundmatuid programme proovida ja igasuguste muude asjadega katsetada.

Väga hea. Kui Sa jooksutad Windows 7 (või Vista) opsüsteemi, siis Sa võid nüüd "buutida end virtuaalsesse kõvakettasse (VHD)" ja kasutada seal jooksva Windows 8 kõiki vahendeid ilma et Sa riskeeriks oma "päris" operatsioonisüsteemi, kõvaketta või riistvaraga. Sellist virtuaalset kõvaketast on väga turvaline kasutada, sest ta on Windows 7 (Vista) ja teistest opsüsteemidest täielikult isoleeritud ning Sa võid seal teha mida aga heaks arvad.
Ja kui Sulle Windows 8 ei meeldi või kui tema jooksutamisest saab küllalt, siis lihtsalt kustuta see VHD ja uuenda oma buutimiskirjet (see käib kiiresti ja väga lihtsalt).Kuhu Sa võid ja kuhu Sa ei saa seda virtuaalset kõvaketast (VHD) luua?


Sa võid VHD luua:

a) Üheainsa 'Primary' partitsiooni ja Windows 7 jooksutamisel: Sa võid virtuaalse kõvaketta luua ainult Primary partitsiooni (primaarsesse/põhi partitsiooni). 'Primary Partition' sisaldab ühte failisüsteemi ja temas peavad olema buutimise/alglaadimise failid (bootmgr, ntldr jne). Kui Sa jooksutad ainult ühte operatsioonisüsteemi (näiteks Windows 7) ja kui Sa ei ole oma kõvakettale ise uusi partitsioone loonud, siis ongi Sul ainult üks 'Primary Partition'. Näiteks 'Disk Management' konsoolis tähistatakse teda umbes taolisel kujul: (C:) Healthy (System, Boot, Page File, Active jne...) 486GB.
Seega, kui Sul on oma arvutis ainsaks operatsioonisüsteemiks Windows 7 ja kui Sa ei ole oma kõvakettale ühtegi muud partitsiooni juurde loonud, siis loodki selle VHD otse C: partitsiooni, sinna kuhu on ka Windows 7 ise installeeritud. Lood oma virtuaalse kõvaketta sinna C: partitsiooni, soovitatavalt tema juurkausta (st C:\) ning seejärel installeerid oma Windows 8 sinna äsjaloodud virtuaalkettasse. Kui Sa jooksutad ainult Windows 7 operatsioonisüsteemi, siis võid jätkata kohe sealt.

b) Dualboot/multiboot konfiguratsiooniga kompuutrite ja mitme partitsiooni (volume) puhul: Kui Sa olid oma kõvakettale loonud mitu partitsiooni, siis pead teadma järgmist. Kui Sinu kõvakettal on ainult üks ligipääsetav Primary Partition, kuhu on installeeritud Windows 7 ja teised Windowsid on aga installeeritud Extended partitsiooni, siis pead selle virtuaalse kõvaketta looma samuti C: partitsiooni. Aga on ka teisi variante, näiteks kui Sul on Windows Vista installeeritud C: partitsiooni (süsteemi/pea partitsiooni) ja Windows 7 aga Extended partitsiooni D: loogilisse kettasse, siis pead selle virtuaalmasina looma ikkagi Windows Vista juurkausta (C:\).
Kui Sinu 'multiboot' masinas ei asu Windows 7 selles vajalikus C: partitsioonis ja kuna me loome oma virtuaalse kõvaketta Windows 7 sees, siis tuleb selle VHD loomise kohaks valida ikka see õige partitsioon. Asi on selles et igas partitsioonis kuvatakse neid kettatähiseid (st partitsioonide tähiseid) erinevalt ja siin võib selle VHD loomise asukohaga eksida - seepärast loe läbi ka nende "Vahemärkuste" all asuv selgitus - tuleb kasuks.

Juhul kui Sul on loodud mitu Primary partitsiooni (peapartitsiooni/põhipartisiooni) ja kui need ei ole kompuutri tootja poolt loodud RECOVERY ja/või konfiguratsiooni partitsioonid, siis võid selle virtuaalse kõvaketta (VHD) luua ka ühte nendest peapartitsioonidest. Siiski on kõige kindlam ja lihtsam luua see VHD ikka sinna C:\ alla (seda juhul kui seal on piisavalt vaba kettaruumi) ning seda meetodit me hakkamegi siin edaspidi vaatlema.

c) Ainult Windows Vista puhul: Kui Sa jooksutad kõvaketta ainsas primaarses partitsioonis ühtainsat Windows Vista operatsioonisüsteemi, siis käib asi põhimõtteliselt samamoodi, aga siin tuleb natuke ka lisatööd teha, sest Sa ei saa otse Vista enda sees seda VHD luua. Peale selle et operatsioonisüsteemi alglaadimist (buutimist) saaks teha otse virtuaalsest kõvakettast (VHD), siis on selleks meil vaja sellist alglaadijat (bootloader), mis saaks aru VHD failiformaadist. Aga Windows Vista alglaadija ei saa VHD failidest aru ja seega kui me installeerime oma Windows 8 virtuaalsele kõvakettale, siis me ei saa temasse sisse, sest kasutusel on Vista bootloader, mis lubab teha opsüsteemi alglaadimist ainult Vista enese jaoks...
Et seda probleemi lahendada, peame me esmalt hankima endale Windows 7 alglaadija ja seoses sellega tuleb Sul kõigepealt muretseda endale kaks Windows 7 buutimise võtmefaili (ehk Windows 7 bootloader'i). Nende kahe faili abil saabki Windows 7 startida meie Windows Vista süsteemis (st temas loodud virtuaalsel kõvakettal) ja nendeks failideks on BootMgr fail, mis asub Windows 7 süsteemi juurkaustas (näiteks C:\) ning BCDEdit.exe fail, mis asub Windows 7 süsteemi Windows\System32 kaustas (näiteks C:\Windows\System32\). Loe sellest kõigest sealt (seal käib küll jutt Windows 7 installeerimisest Windows Vistas loodud virtuaalsele kõvakettale, aga Sa võid antud juhise järgi proovida seal ka Windows 8 installeerimist).


Sa ei saa virtuaalset kõvaketast (VHD) kasutada järgmistel juhtumitel:

- Kui Sul oli eelnevalt oma kõvakettale loodud mitu partitsiooni, siis nendesse jaotustesse (loogilistesse ketastesse), mis asuvad nn Extended Partition'i sees ja mida tähistatakse kui Logical Drive, ei saa me virtuaalset kõvaketast luua (pilt).

- Sa ei saa ka Windows XP operatsioonisüsteemi puhul kasutada selle VHD loomist.Vahemärkus:

Mis on partitsioneerimine ja partitsioonid?
Kõvaketta partitsioneerimisega jaotatakse kõvaketas mitmeks eraldi loogiliseks salvestusühikuks (oblastiks/jaotuseks) ja neid jaotusi kutsutakse partitsioonideks. Sellega saavutatakse see et üks füüsiline kõvaketas töötab nii nagu tema asemel oleksid mitu kõvaketast. Sa saad MBR ketta puhul luua maksimaalselt kuni 4 Primary partitsiooni või siis 3 Primary partitsiooni ja 1 Extended partitsiooni, mille sisse võid omakorda luua kuni 128 loogilist ketast (Logical Drive).
Tänu partitsioneerimisele võib luua multi-boot masina, mille kõvaketta erinevatesse Primary partitsioonidesse on installeeritud erinevad operatsioonisüsteemid, näiteks Linux, BSD, Mac OS X, Windows või mingid muud operatsioonisüsteemid. Operatsioonisüsteemi saab installida ainult Primary Partition'i. Kuid Windowsi erinevaid versioone võib lisaks sellele installeerida ka Extended partitsiooni mingisse loogilisse kettasse - sel juhul peab ka C: primaarsesse/põhi partitsiooni olema mingi Windows installeeritud. Partitsioneerimisel on ka muid kasulikke külgi, näiteks Sa võid omaenda faile hoida eraldi partitsioonis (või Extended partitsiooni loogilises kettas), et neid eraldada opsüsteemist ja installeeritud programmidest. Sa võid oma suuremahulisi faile (filmid/videod ja pildid) hoida eraldi partitsioonis, luua backup'i eraldi partitsiooni jne.
Arvestada tuleb ka sellega et Sinu kompuutri tootja võis ka ise luua kõvakettale ühe või paar Primary Partition'i, näiteks RECOVERY ja/või konfiguratsiooni partitsiooni.
'Disk Management' konsoolis luuakse esimesed 3 partitsiooni alati kui 'Primary' partitsioonid ja neljas saab siis olema kui 'Extended' partitsioon. Seega saab 'Disk Management' konsoolis luua ainult 3 primaarset/põhi partitsiooni ja ühe Extended partitsiooni. Extended partitsiooni sisse võib seejärel luua hulga loogilisi kettaid ja nendesse võib installeerida isegi mingi Windowsi (ainult Windowsi opsüsteemi). 'Dispart' utiliidi käskudega saab aga luua ka kuni 4 Primary partitsiooni: Algul kasutad Windowsi 'Disk Management' konsooli, et luua tema abil oma kõvakettale üks nn 'Unallocated space (RAW)' tühi jaotus ja seejärel kasutad Windowsi 'Diskpart' käsurea käskusid, et luua 4 Primary partitsiooni. Lõpuks kasutad jälle Disk Management'i, et formateerida ja omistada uutele primaarsetele partitsioonidele ka kettatähised. (Märkus: Kui Sinu kõvakettale on juba neli Primary partitsiooni loodud, siis ei saa Sa enam luua ühtegi partitsiooni, isegi mitte loogilist ketast.)

Toon kõvaketta partitsioneerimisest ka ühe näite, et asi selgem oleks. Mingi kompuutri ühel kõvakettal on kolm Primary partitsiooni ja üks Extended partitsioon:

1) EISA Configuration 47MB (Primary Partition) - see on tootaja enda poolt loodud ja sinna seda VHD luua ei saa.
2) C: (System, Boot, Page File, Active jne...) 284GB - Primary Partition, siia võib VHD aga luua.
3) RECOVERY (F:) 10GB - Primary Partition -
ka see on tootaja enda poolt loodud ja sinna seda VHD luua ei saa.

4) Üks Extended partitsioon, mille sisse on omakorda loodud kaks loogilist ketast:

- Windows 7 (D:) Logical Drive - see on kasutaja enda poolt loodud ja siia ei saa seda virtuaalset kõvaketast (VHD) luua.
- Windows 8 (E:) Logical Drive - see on kasutaja enda poolt loodud ja ka siia ei saa seda virtuaalset kõvaketast (VHD) luua.

Üldjuhul on tavakasutajal oma kõvakettal ainult üks Primary partitsioon (+ võil olla ka OEM kompuutrites tootja poolt lisatud üks või kaks Primary partitsiooni) ja kogu lugu. Seega tuleb ja saabki see VHD luua ainult C: partitsiooni (draivi) - ühesõnaga probleeme pole.
Seega lood kõigepealt oma C: partitsiooni juurkausta (C:\) ühe virtuaalse kõvaketta (VHD) ja seejärel installeerid sinna sisse oma Windows 8 (8.1). Sellega luuakse samuti nn 'dualboot' ('multiboot') süsteem ja Sa võid siis ennast logida sisse kas Windows 7 (Vista) või siis Windows 8 operatsioonisüsteemi.
Virtuaalne kõvaketas on täpselt nagu Sinu füüsiline kõvaketaski, mis omab kompuutri riistvara tuge ja tema loomisel luuakse selle partitsiooni juurkausta, kuhu Sa ta paned, üks VHD fail (.vhd laiendiga). Näiteks kui Sinu Windows 7 on installeeritud kõvaketta C: partitsiooni ja Sa lood sinna ka oma virtuaalse kõvaketta ning kuhu Sa installeerid seejärel oma Windows 8 opsüsteemi, siis saab selle VHD aadress (kaustatee) olema umbes selline: "C:\win8.vhd" (siin on kasutaja poolt vhd failinimeks pandud "win8"). Kusjuures kui Sa logid end pärast Windows 8 installeerimist Windows 7 opsüsteemi, siis Sa ei näe Computer aknas mingit Windows 8 ketast/draivi - see on varjatud. Sa võid näha ainult tema .vhd faili ja kogu lugu ning Sa ei saa seda .vhd faili siit ka käivitada. Sa saad Windows 8 operatsioonisüsteemi sisse ainult buutimise teel (pärast kompuutri käivitamist või siis tema restarti/alglaadimist).

Seda virtuaalset kõvaketast koos sinna installeeritud Windows 8-ga on väga lihtne ka kustutada, sisened oma Windows 7 (Vista) operatsioonisüsteemi (st kuhu Sa selle virtuaalse kõvaketta loosid), otsid selle .vhd laiendiga faili üles ja kustutad ta...


Lisainfo: Mida need tarkvara väljalasete versioonid (Pre-alfa, Alfa, Pre-beta, Beta, Release candidate, RTM, GA jne) tähendavad, sellest info seal.Windows 8 (8.1) süsteeminõuded:

Win 8 jookseb nii x86 (Intel/AMD) kui ka uuemates ARM (NVIDIA, Qualcomm ja TI) süsteemides, mis baseeruvad ARM protsessoritele (arhitektuurile). Siiani ei saanud Windowsi tahvelarvutites jooksutada, sest nad olid ette nähtud töötamiseks ainult Inteli x86 arhitektuuril, aga suurem osa mobiilseadmeid (k. a. tahvelarvutid) töötavad ARM arhitektuuril.

Windows 8 süsteeminõuded on Windows 7-ga võrdsed või siis isegi madalamad.

Windows 8 töötab väga hästi samal riistvaral mis on ka Windows 7 operatsioonisüsteemiga kompuutris. Windows 8 jookseb samal riistvaral kiiremini kui seda Windows 7, sest Win 8 kasutab vähem süsteemi ressursse.


Tema süsteeminõuded on järgmised:


- 1 GHz või kiirem 32-bit (x86) või 64-bit (x64) protsessor. Soovitatav: 2 GHz või kiirem 64 bit (x64) protsessor.

- 1 GB RAM (st füüsilist mälu 32-bit Windows 8 jaoks) või 2 GB RAM (64-bit Windows 8 jaoks). Kuid soovitan ka 32-bit Windows 8 jaoks kasutada vähemalt 2 GB RAM mälu.

- 16 GB vaba kettaruumi (32-bit Windows CP installeerimiseks) või 20 GB vaba kettaruumi (64-bit Windows CP installeerimiseks). Järgmiste Windows 8 väljalasete jaoks on soovitatav 32 GB vaba kettaruumi.

- DirectX 9 graafikakaart koos WDDM 1.0 või kõrgema draiveriga. Järgmiste Windows 8 väljalasete jaoks on soovitatav DirectX 11 graafikakaart koos WDDM 1.0 või kõrgema draiveriga. Üldiselt seda ei ole Sul vaja teada, sest kõik vähegi kaasaegsemad kompuutrid täidavad need nõudmised.

- Metro-stiilis äppide (Windows 8 Store appide) tööks on aga vajalik vähemalt 1024 x 768 või kõrgem ekraani resolutsioon (see pannakse kas automaatselt paika või Sa pead ta ise käsitsi selliseks seadma, näiteks Windows 8 virtuaalmasinasse või vanemasse Windows XP kompuutrisse installeerimisel). Kui Sa kasutad näiteks Windows 7-põhist minisülearvutit (netbook), mis on tavaliselt varustatud 1024 x 600 resolutsioonise displeiga, siis Sa võid küll sinna installida ja jooksutada Wondows 8 opsüsteemi, aga Sa ei saa jooksutada Win 8 Store appisid.

Kui Sa tahad jooksutada kahte appi üksteise kõrval kasutades selleks 'Metro Snap' ('Snap View') funktsiooni, siis peab Sinu displei resolutsioon olema vähemalt 1366 x 768 (!) või kõrgem. Kuid alates Windows 8.1 (Windows Blue) värskenduse väljailmumisest saab seda 'Snap View' funktsiooni kasutada ka madalama 1024 x 768 resolutsiooni puhul ja nautida antud vaate 50 / 50 eeliseid.

Märkus: Windowsi 32-bit (x86) ja 64-bit (x64) versioonide erinevused ning eelised - info.

Windows 8 (8.1) installeerimine Windows 7 (või Vista) kompuutrisse loodud virtuaalsele kõvakettale (VHD - Virtual Hard Disk):


Tegelikult võib virtuaalse kõvaketta (VHD) loomise ja seejärel temasse Windows 8 installeerimise jaoks kasutada kohe paljusid meetodeid ning kõik nad ka töötavad. Ma ise olen edukalt proovinud nelja moodust ja valisin antud juhendi jaoks välja enda arvates kõige lihtsama ning mugavama meetodi.
Sul võib antud näite puhul olla ainult ühe C: partitsiooniga ja ainult Windows 7-ga kompuuter või siis mitme partitsiooni- ja mitme opsüsteemiga multiboot masin - vahet pole. Peaasi, et Sa paned multiboot masina puhul selle loodava virtuaalse kõvaketta (VHD) otse C: partitsiooni ja lood VHD oma Windows 7 (või Windows 8 eelmise vanema versiooni) abil.Vahemärkus:

Kui Sa jooksutad oma masinas ainult Windows 7 (või Vista) operatsioonisüsteemi ja kui Sa ei olnud uusi partitsioone loonud, siis võid selle osa siin vahele jätta.

'Multiboot' masinatest ja nende partitsioonide tähistamisest (partitsioonidele omistatavatest draivi/ketta tähtedest):
Kui Sinu kompuutrisse on juba mingi Windows installeeritud ja kui Sinu kõvakettal on olemas teine vaba partitsioon (või piisavalt tühja partitsioneerimata ruumi, et luua uut partitsiooni), siis Sa võid sinna teise tühja partitsiooni installida mingi muu Windowsi (näiteks Windows 7, Windows 8) või siis näiteks Linuxi. Seejärel valid kompuutri buutimise ajal tema buutimise/alglaadimise menüüst selle operatsioonisüsteemi, millesse Sa tahad end laadida. Sellist süsteemi nimetataksegi tavaliselt dual-boot süsteemiks või multiboot konfiguratsiooniks (õigem väljend).
Nüüd tekib aga selline küsimus, et millist draivi (partitsiooni) tähte hakkab Windows (näiteks Windows 7) kasutama siis kui Sa installid ta sinna teise vabasse partitsiooni?
Nii nagu see oli ka Windowsi varasemate versioonide puhul, sõltub draivi tähe valik sellest et kuidas Sa alustasid näiteks Windows 7 installeerimist.
Kui Sinu käesolev töötav Windows asub C draivil ja Sa teed Windows 7 puhta installeerimise teise erinevasse partitsiooni, siis omistatakse sellele partitsioonile täht järgmiste reeglite alusel:

1) Kui Sa alustad installeerimist nii et teed alglaadimise Windows 7 installeerimise DVD plaadilt ja kui Sa valid mingi teise partitsiooni, mis ei sisalda Windowsi käesolevat töötavat koopiat, siis omistatakse uuele draivile (partitsioonile) C ketta/draivi tähis. Ja see draiv, mis sisaldab eelmist vana Windowsi, hakkab kasutama järgmist vaba kasutamata draivi tähte.
Kui Sa valid buutimise ajal eelmise vana Windowsi operatsioonisüsteemi, siis kasutab ta draivi tähena C tähte ja Sinu uus Windows (antud juhul siis Windows 7) kasutab järgmist vaba kättesaadavat draivi tähist. Sellise konfiguratsiooni korral asub Sinu käesolev jooksev opsüsteem, kuhu Sa ennast laed, alati C draivil (partitsioonis), aga kõik muud partitsioonid, milledes Sa hoiad muid andmeid, saavad suvalise draivi tähe... - juhul kui Sul oli neid partitsioone rohkem kui kaks loodud.

2) Kui Sa käivitad Windowsi installeerimise käesoleva töötava Windowsi seest ja kui Sa valid installi alguses Custom (Advanced) parameetri, et teha puhast installeerimist sinna vabasse partitsiooni, mis ei oma veel draivi tähte, siis kasutab iga Windows draivi tähisena C tähte.

3) Kui Sa käivitad Windowsi installeerimise käesoleva töötava Windowsi seest ja kui Sa valid installeerimise alguses Custom (Advanced) parameetri, et teha puhast installeerimist sinna vabasse partitsiooni, millele on juba draivi tähis omistatud, siis kasutab uus Windows sedasama draivi tähist. Teised partitsioonid säilitavad oma originaalsed draivi tähed siis kui Sa laed end sinna uude Windows 7 opsüsteemi.
Näiteks kui Sa alustad setupit käesoleva Windowsi seest ja valid Windows 7 installeerimiseks D partitsiooni (draivi), siis saabki Windows 7 partitsiooni tähiseks olema seesama D täht.

Seega kui Sa avad mingis Windowsi operatsioonisüsteemis selle Computer akna, siis näed, et partitsioonidele omistatud kettatähised muutuvad vastvalt sellele et millisesse opsüsteemi (tema partitsiooni) Sa ennast sisse logisid. Toon siin näiteks omaenda nõ "katsetamise" arvuti, kus ongi parasjagu avatud see Computer aken ja nagu näha, siis on kasutaja poolt antud kompuutrisse loodud lisaks C partitsioonile ka veel D ja E partitsioonid. Kasutaja aga asub antud momendil selles C partitsioonis, mille kettatähiseks on C: ja kuhu on installeeritud Windows Vista. D partitsiooni on tal installeeritud Windows 7 ja E partitsiooni aga Windows 8. Peale selle on tal sinna D partitsiooni [Win7 (D:)] loodud ka seesama virtuaalne kõvaketas ja sinna VHD kettasse on siis installeeritud teine Windows 8 - seda selleks et siinset juhist kirjutada. Kuid seda virtuaalset kõvaketast me siin ei näe, sest ta on varjatud. Kui ma tahan nüüd luua selle virtuaalse kõvaketta oma Windows 7 operatsioonisüsteemi sisse, et sinna VHD-sse installeerida Windows 8, siis pean ma siin üles kirjutama selle D: kettatähise, sest antud partitsiooni ongi mul see Windows 7 installeeritud. Windows 7 õiget kettatähist näen ma antud näite puhul ainult siis kui ma login end sisse C partitsiooni (st Windows Vista operatsioonisüsteemi). Selle partitsiooni draivi, kus Sa momendil asud, tähistatakse Windowsi logoga:
Windowsi logo

Avatud on 'Computer' aken


Loe nendest partitsioonide tähistamisest täpsemalt sealt.


Alustame:

Esimene etapp: Lae alla Windows 8 ISO fail. Sul peab olema Windows 8 installeerimise DVD plaat (või siis USB mälupulka viidud Windows 8). Windows 8 pakutakse ka eraldi .iso image failina ja see tuleb konvertida (põletada) kas DVD plaadile või siis viia ta oma USB mälupulka. Win 8 ISO allalaadimiseks on siis järgmised võimalused:


a) Windows 8 Pro RTM - mine sinna ja sealt saad vajaliku info ning allalaadimise lingid. Microsoft teatas 2012. a. esimesel augustil, et nende uus operatsioonisüsteem (Windows 8) on lõplikult valmis ja et see lastakse tootmisse (RTM). See tähendab seda et Microsoft sai uue Windows 8 operatsioonisüsteemi arendamise ja testimisega valmis ning nüüd hakatakse tema lõppkoodi OEM-partneritele välja jagama. Seejärel võivad OEM-tootjad alustada uute Windows 8 operatsioonisüsteemiga kompuutrite ja seadmete tootmist ning teha need üldkättesaadavaks (GA - General Availability).
Kohe pärast seda kui Microsoft teatas Windows 8 lõplikust valmimisest, ilmus augusti alguses Internetti ka selle Windows 8 RTM versiooni mitteametlik allalaadimise ja installeerimise võimalus. Esimeseks selliseks "allakõmmutatavaks pääsukeseks" oli Windows 8 Enterprise N RTM väljalase (64-bit versioon), kus "N" tähistab seda et antud versioon on ette nähtud Euroopa kasutajatele - temas puudub Windows Media Player. Seejärel said kättesaadavaks ka Windows 8 Enterprise N RTM 32-bit versioon ja Windows 8 Professional RTM väljalase (32-bit ja 64-bit).

Loe Windows 8 Pro RTM väljalaske mitteametlikust allalaadimise võimalusest, tema tootevõtmetest ja aktiveerimisest sealt.

b) Windows 8 Evaluation Copy väljalase (Win 8 lõppversioon - tootevõti olemas ja legaalsel teel aktiveeritav): Juhul kui Sa ei oma MSDN/Technet kontot ja kui Sa tahad alla laadida ning proovida Windows 8 valmis operatsioonisüsteemi, siis võid ta TÄIESTI LEGAALSEL teel MSDN saidist alla tõmmata. Seal pakutakse Windows 8 Enterprise 90-päeva prooviversiooni (Windows 8 Evaluation Copy 32- ja 64-bit versioone) ja seda ISO failina.

Ta on sama mis ka Windows 8 Enterprise lõppversioon, st tema täisfunktsionaalne koopia. Lae MS saidist alla tasuta ametlik Windows 8 Evaluation Copy (Windows 8 Enterprise 90-päeva prooviversioon) - allalaadimise lingid ja info seal.


c) Uuendatud nov. 2014: 'Windows Installation Media Creation Tool' — Lõpuks ilmus välja ka Microsofti ametlik instrument Windows 8.1 ISO faili allalaadimiseks. Selle installeerimismeedia abil võid teha Windows 8.1 puhta või siis parandusinstalleerimise ja teda saab aktiveerida nii Windows 8.0 (!) kui ka Windows 8.1 tootevõtmega. (Temaga tulevad kaasa ka juba sisseintegreeritud Update 1 ja Update 2 värskendused.) - link

Seejärel pead Sa selle ISO faili konvertima (viima/põletama) DVD plaadile või viima ta USB mälulka (või välisele USB kõvakettale). Sul on selleks järgmised võimalused:

* Kasuta selleks sellist mõnusat intsrumenti nagu Windows 7 USB/DVD Download Tool (WUDT) ehk lihtsalt ISO Tool. Temaga saab Windows 7 või Windows 8 ISO failist (mitte aga Vista või XP ISO failist) luua koopia ja panna see koopia kas siis USB meediale (USB flash mälupulka või välisele USB kõvakettale) või siis DVD plaadile ning ühtlasi teha need seadmed ka buutimisvõimelisteks (alglaadimise võimeliseks), mis lubab otse nendelt buutivatelt meediatelt teostada Windowsi installeerimise. Loomulikult on ISO põletamine DVD plaadile üsna lihtne toiming kuid Windows 7/Windows 8 ISO faili konverteerimine USB mälupulka (või välisele USB kõvakettale) on juba märksa keerulisem ja aeganõudvam tegevus.
Antud tööriist sobib kasutamiseks Windows XP SP2, Windows Vista, Windows 7 ja Windows 8 (32-bit või 64-bit) operatsioonisüsteemides.

Kuidas selle ISO Tool vahendi abil luua buutivat Win 8 DVD-plaati, sellest juhis seal.

Kuidas selle ISO Tool vahendi abil luua buutivat Win 8 USB meediat, sellest juhis seal.


* Alternatiivina võid selle allalaetud ISO faili põletada otse DVD plaadile. Seda meetodit võid ka siis kasutada kui Sul on tegemist ainult Vista või Win XP ISO failidega ja kui Sa tahad nende abil luua Windowsi installeerimise DVD plaati. Mis see .iso fail on ja kuidas neid ISO faile otse põletada, sellest juhis seal.

Sinu süle- või lauaarvuti BIOS toetama CD/DVD-ROM kettaseadmest või USB meediast buutimist (alglaadimist). CD/DVD-ROM kettaseade või USB meedia peab BIOS seadistustes olema pandud kompuutri esmaseks alglaadimise/buutimise seadmeks - seda kõike ka tänapäeva kompuutrid lubavad teha (allpool sellest täpsemalt)
.Teine etapp: Loome vajaliku virtuaalse kõvaketta (VHD):

1) Käesolevas näites kasutan sellist 'multiboot' konfiguratsiooni, kus kompuutris on tema primaarsesse partitsiooni (süsteemipartitsiooni ehk C: partitsiooni) installeeritud Windows Vista, teise partitsiooni aga Windows 7 ja kolmandasse partitsiooni Windows 8 CP versioon (Windowsi eelmine vanem versioon). Sellise multiboot konfiguratsiooni toon ma näiteks seepärast, et tuua siin ära kõik Windows 8 virtuaalkettasse installeerimise võimalused. Kui Sul on ainult ühe partitsiooniga ja üheainsa Windows 7 operatsioonisüsteemiga kompuuter, siis käib see VHD loomine ja sinna sisse Win 8 install täpselt samamoodi.

Kõigepealt loome siis selle vajaliku virtuaalse kõvaketta (VHD). VHD saab luua ainult Windows 7 (või siis Windows 8) süsteemides ja teeme nüüd järgmist:

a) Tee töölaual või Start menüüs Computer ikoonil/kiirkorraldusel paremklõps ja vali kontekstmenüüst Manage käsk. Kui Sul on multiboot masin, siis logi ennast eelnevalt Windows 7 (või Win 8) süsteemi.

Vali kontekstmenüüst Manage käsk


Märkus: Siin aga tehti seda Windows 7 Start menüü kaudu - pilt.


b) Kliki vasemal paanis Storage all Disk Management harule:

Kliki vasemal paanis Storage all Disk Management harule


Märkus: Alternatiivina võid vajutada ka Windows + R klahvikombinatsiooni, tippida Run dialoogikasti diskmgmt.msc ja vajutada ENTER, et avada kohe meile vajalik Disk Management snap-in.


c) Kliki menüüle Action ja vali käsk Create VHD:

Kliki menüüle Action ja vali käsk Create VHD


d) Kliki ilmuvas aknas nupule Browse...:

Kliki ilmuvas aknas nupule Browse...


e) Nüüd tuleb siis üsna oluline osa, kus Sa pead määrama selle koha, kuhu see VHD tuleb luua ja siin pead just multiboot konfiguratsiooniga masina puhul tähelepanelik olema:

- Kui Sa kasutad ainult ühe partitsiooniga ja üheainsa Windows 7 operatsioonisüsteemiga kõvaketast, siis vali siin VHD loomise kohaks C: partitsiooni juurkaust (st C:\).
- Kui aga Sinu multiboot masinas on näiteks Windows Vista C: partitsioonis ja Windows 7 D: partitsioonis ning kui Sa ise asud antud momendil Windows 7 sees, siis tuleb Sul siin valida hoopis D: partitsioon (mitte aga C:). Ja seda seepärast, et multiboot kompuutrites kuvatakse neid partitsioone erinevalt, sellest oligi juba eelpool ka juttu. Kuna Sa pead siin antud näite puhul looma selle virtuaalse kõvaketta C: partitsiooni sisse, kus asub ka Vista, siis valides siin Windows 7 all selle D: draivi tähise, määradki Sa tegelikult VHD loomise asukohaks justnimelt C: partitsiooni. (Windows 7 sees kuvatakse C: draivi tähiseks hoopis D: täht ja Win 7 kasutab ise seejuures aga C: tähte.)
Seega tuleb siin antud ekperimendi puhul märgistada vasemas paanis või otsida ülevalt aadressiriba kaudu üles Local Disk (D:) draiv/partitsioon. Seejärel tipi all "File name" tekstikasti oma loodava VHD jaoks mingi sobiv nimi (siinses näites siis "Win8VHD"). Kui valmis, siis kliki nupule Save:

Vali õige partitsioon, tipi nimi ja kliki Save


f) Sa jõudsid tagasi sinna eelmisse aknasse. Nüüd vali siin "Virtual hard disk size" rippmenüüst GB parameeter ja tipi kõrvalolevasse kasti loodava VHD maht (gigabaitides). VHD suuruseks peab olema vähemalt 20GB, aga soovitav on ta natuke suuremana määrata. Kõik sõltub sellest et kui palju Sul seal C: partitsioonis veel vaba kettaruumi on ja kui palju Sa soovid installeeritavasse Windows 8 opsüsteemi oma programme ning "nänni" lisada. Antud juhul määrati siin VHD suuruseks 40GB.
Seejärel kirjuta "Location" tekstikastis kuvatav loodava VHD nimi kindlasti üles - seda läheb Sul edaspidi vaja. Siin siis tuleb kirja panna Win8VHD.vhd ja kui valmis, siis kliki all nupule OK:

Määra VHD maht, kirjuta VHD nimetus üles ja kliki OK


g) Algas VHD loomine ja Sa näed seda Disk Management snap-in konsooli paremal allääres, tuleb natuke oodata:

Algas VHD loomine


h) Kui VHD sai loodud, siis ilmub siia Disk Management aknasse uus ketas (Disk 1), sulge antud aken:

Sulge akenMärkus: Kui Sa loosid selle VHD oma üheainsa partitsiooniga ja ainsa opsüsteemiga Windows 7 kompuutris, siis sel juhul kui Sa avad nüüd Computer aknas C: draivi, siis näedki seal sees seda värskelt küpsetatud virtuaalset kõvaketast, antud juhul siis Win8VHD.vhd:

Win8VHD.vhd


Kuid antud juhise puhul on selle äsjaloodud virtuaalse kõvaketta vaatamisega lood natuke teised. Kuna me asume antud momendil veel Windows 7 operatsioonisüsteemis, siis tuleb meil selleks avada hoopis D: draiv, mis ongi siis tegelikult C: draiv (süsteemi partitsioon, kuhu on Windows Vista installeeritud):

Kuid antud juhise puhul on selle äsjaloodud virtuaalse kõvaketta vaatamisega lood natuke teised
Kolmas etapp: Installeerime virtuaalsesse kõvakettasse Windows 8 (8.1):

1) Veendu, et Sinu CD/DVD-ROM kettaseade (või USB mälupulk) oleks pandud kompuutri esmaseks laadimisseadmeks (buutimisseadmeks). Et installeerida mingit Windows'i operatsioonisüsteemi (k.a. Windows 8), selleks on kõige parem installeerida teda otse tema installeerimise DVD plaadilt või siis USB mälupulgast (tänapäeval ja kiirem install). Selleks peab aga meie kettaseade või USB pulk toetama alglaadimist ja kompuutri BIOS Setup'is peab alglaadimise esimeseks buutinisseadmeks olema vaikimisi määratud CD/DVD-ROM kettaseade või USB draiv (mitte diskett või mingi muu seade). Juhul kui Sinu kettaseade (või USB pulk) ei toeta alglaadimist või kui ta ei ole BIOS'is määratud buutimise esmaseks seadmeks, siis loe alljärgnevat. (Üldiselt toetavad kõikide uuemate kompuutrite CD/DVD seadmed ja USB draivid seda alglaadimist, aga BIOS Setupis on võib olla vaja buutimisseade ümber valida, näiteks tavaliselt on alglaadimise seadmeks määratud kõvaketas, sest siis toimub buutimine kiiremini.)
Kuidas teha kindlaks seda et kas Sinu kettaseade (või USB draiv) toetab alglaadimist või ei toeta seda ja et kas ta on ikka seatud kompuutri esmaseks alglaadimise seadmeks?

Kõige lihtsam viis selle kindlakstegemiseks on proovida seda oma olemasoleva Windowsi installeerimise DVD plaadiga (või USB mälupulgaga):

a) Windows 8 DVD plaadi puhul: Pane seesama äsjaloodud Win 8 plaat oma CD-ROM/DVD-ROM seadme sahtlisse ja käivita kompuuter või kui ta juba töötab, siis tee tema ümberlaadimine ehk restart. Kui kõik on korras, siis algab automaatselt Windows 8 installeerimise algfaas. Korrasoleku puhul võib ekraanile ilmuda "Press any key to boot from CD" või "Press any key to boot from CD or DVD" kiri ja kui Sa seejärel vajutad kiiresti oma klaviatuuril suvalist klahvi (nt tühiklahvi), siis peab toimuma kompuutri laadimine DVD plaadilt ning ilmuda võib umbes taolise kirjaga ekraanipilt: "Setup is inspecting your computer's hardware configuration" (või midagi taolist, aga võib ka alata installeerimine, kus ei ilmu taolisi teateid).
Kui aga Sinu CD-ROM seadmelt ei toimu alglaadimist ja installeerimist ei käivitata, siis tuleb kontrollida BIOS seadistusi. (Kuna tänapäeva kompuutrite kettaseadmed toetavad kompuutri alglaadimist, siis vaatleme siin ainult seda BIOS'is esimese alglaadimise seadme määramist.) Tegutse nii:

- Tee kompuutri ümberlaadimine ja kohe, kui Sinu kompuuter alustab alglaadimist (buutimist), vajuta kiiresti DELETE klahvi. (Kui Sul on mingi muu BIOS versioon, siis proovi ka klahve - F2, F1, F10 või F8).
- Kui Sa oled sisenenud sellesse BIOS Setup aknasse, siis satud Sa algul kohe tema peamenüüsse ja antud menüüs saad Sa liikuda ning valida vajalikke käske/menüüpunkte ainult oma klaviatuuri abil. Näiteks noolklahvidega saad valida menüüpunkte ja klahvi <ENTER> abil saad siis siseneda antud menüüpunkti aknasse, klahv <F10> salvestab meie tehtud muudatused ja väljub BIOS Setup'ist, klahviga <Escape> (ESC) väljume ilma muudatuste salvestamiseta või siis väljume tema abil mingist menüüpunkti aknast ning jõuame tagasi peamenüüsse jne - kõik need juhised on iga akna allosas olemas. Kõik need menüüd/käsud ja klahvid olenevad Sinu emaplaadi BIOS tootjafirmast ning BIOS Setup versioonist aga üldpõhimõte jääb samaks! Alati tuuakse ära info, et milliseid klahve ja milleks neid tuleb kasutada. Hiirt siin kasutada ei saa!

Nüüd otsi sealt peamenüüst oma noolklahvide abil ülesse menüüpunkt BIOS Features SETUP või siis Advanced BIOS Features või BOOT või BOOT PRIORITY või muud taolist ja vajuta klahvi <ENTER>.

- Kui Sa oled ühe neist leidnud ja märgistanud, siis vajuta klahvi ENTER ja Sa jõuad tema alammenüüsse. Vali nüüd sealt noolklahvide abil rida BOOT DEVICE PRIORITY ja vajuta jälle klahvi ENTER. Nüüd vali oma klaviatuuri klahvide abil CD/DVD-ROM seade ja vajuta ENTER.

Märkus: Olenevalt Sinu BIOS tootjast ja selle versioonist, tuleb Sul võib olla otsida näiteks taolist rida nagu: Boot Sequence või siis First Boot Device või siis 1st Boot Device (esimene laadimisseade) ja vaata, et kas seal on märgitud CD-ROM device.

- Sellega on Sinu esimeseks laadimiseadmeks valitud CD/DVD-ROM seade ja nüüd tuleb Sul oma muudatused salvestada ning väljuda sellest BIOS Setup'ist. Vajuta klahvi F10 või siis klahvi Esc ja siis F10 (mõned kompuutrid nõuavad klahvi Y kasutamist, kui nii, siis vajuta "Y" klahvi ja siis ENTER).


b) USB meedia (USB mälupulk või väline USB kõvaketas): Kui aga kasutad Windows 7 või 8 operatsioonisüsteemiga USB mälupulka (või välist USB kõvaketast), siis korda seda eeltoodut, aga eelnevalt pane oma BIOS seadistustes kompuutri esmaseks buutimisseadmeks USB meedia. Enne kui Sa lähed BIOS seadistusse, ühenda oma USB meedia/mäluseade arvutiga, muidu ei suuda BIOS teda tuvatstada. Seejärel sisene 'BIOS Setup' ekraani ja otsi menüüdest järgmisi kirjeid ning kui leiad ta, siis sea talle kas "Enabled" või siis "Yes" parameeter: USB ZIP, USB FDD, USB HDD, USB Keyboard Legacy support, USB Function Support, USB Function For DOS, ThumbDrive for DOS, USB RMD-FDD, USB Mass Storage Device Configuration, USB-Stick, USB-ZIP, Removable Devices, External Devices, Legacy USB, Assign IRQ for USB või lihtsalt USB).

Kui Sa saad oma Windowsi installeerimisega lõpetatud, siis mine sinna BIOS seadistustesse jälle tagasi ja pane seal kõvaketas tagasi esmaseks buutimise seadmeks.

NB! BIOS seadistamise ja CD/DVD-kettaseadme esmaseks buutimisseadmeks määramise üksikasjalikum selgitus koos piltidega on aadressil: http://landfield.pri.ee/Vista_BIOS.html2) Olles BIOS menüüs seadnud oma kompuutri alglaadimise kas CD/DVD-ROM seadmele või siis USB draivile, välju sealt ja kohe pärast restarti algab Windows 8 installeerimise protsess.

3) Ja algabki Windows 8 Pro RTM (Win 8 finaalversiooni) installeerimise ettevalmistamine - kasutan siin tema näidet. Laetakse installeerimiseelne keskkond ja Sa näed ainult Windows 8 buutimise logot. Windows 8 installeerimisfailid laetakse mällu:

Sa näed ainult Windows 8 buutimise logotMärkused: Juhul kui Sa teed Windows 8 installeerimise DVD plaadilt, siis ilmub kohe päris alguses, pärast väga kiiret videokaardi, mälu ja kõvaketta tuvastamist, ekraanile järgmine kiri: "Press any key to boot from CD" või selline kiri "Press any key to boot from CD or DVD". Vajuta sel juhul kiiresti suvalist klahvi (nt tühiklahvi). Kui asi ebaõnnestus, siis tee uus restart ja korda seda tegevust - kliki pisipildile, et teda suurendada:

Vajuta kiiresti tühiklahvile


NB! Kui Windows 8 installeerimise käigus tehakse edaspidi veel kompuutri restarte (ümberlaadimisi), siis ära vajuta enam sellisel juhul ühtegi klahvi muidu alustatakse Win 8 installi otsast peale!


Tahvelarvutite ja puutetundlike ekraanide puhul võib kogu installeerimisprotsessi, sealhulgas ka võtmete sisestamise, traadita võrku ühendamise ning vaikimisi parameetrite seadistamise viia läbi ekraani klaviatuuri abil.4) Windows Setup: Vali sobiv keele, aja- ja raha formaat ning seejärel ka klaviatuuri sisestamise meetod. Siin tuleb Sul ainult teisest rippmenüüst valida "Estonian (Estonia)" parameeter ja seejärel klikkida all paremal nupule Next.

Muudatus: Siin näed uut Windows 8 logot (Siin näed uut Windows 8 logot):

Vali sobiv keele, aja- ja raha formaat ning seejärel ka klaviatuuri või sisestamise meetod


5) Kliki nupule Install now:

Kliki nupule Install now


6) Ilmub järgmine "Setup is starting..." ekraan:

Ilmub järgmine "Setup is starting" ekraan


7) Sisesta tootevõti (Product Key), et Sa saaksid oma Windowsi installeerida. Sa pead siia sisestama 25-sümbolise tootevõtme, et jätkata installeerimist ja kui see läbi saab, siis ühtlasi aktiveeritakse ka Sinu Windows 8. Kuna Windows 8 Release Preview versioon on kõikidele tasuta, siis võid siia sisestada näiteks järgmise võtme:

* Windows 8 Release Preview tootevõti (Product Key): TK8TP-9JN6P-7X7WW-RFFTV-B7QPF

* Windows 8 Pro RTM versiooni puhul võib näiteks kasutada NG4HW-VH26C-733KW-K6F98-J8CK4 võtit.

* Windows 8 Enterprise 90-päeva prooviversiooni (Windows 8 Evaluation Copy 32- ja 64-bit versiooni) puhul ei ilmugi seda tootevõtme sisestamise akent, sest talle on see võti juba sisseehitatud.

* Sooduspakkumisega $40 Windows 8 Pro upgrade versiooni (kehtib kuni 31.01.13) puhul saad tootevõtme tema ostmise ja allalaadimise ajal - kõik see toimub Windows 8 Upgrade Assistant nõustajaaknas (viisardis).

* Kui ostsid poest Windows 8 OEM kompuutri ja kui Sa tahad Win 8 ümbersinstalleerimist teha, siis leiad selle tootevõtme kleebise kusagilt arvutibloki pealt (või sülearvuti aku kaane alt).

Sa pea siia neid sidekriipse ("-") sisestama, need pannakse automaatselt ja Sa ei pea ka jälgima suur/väiketähti - kui valmis, siis kliki Next.

(Win 8 installimisel ja tema tootevõtme sisestamisel ei saa Sa enne sellele "Next" nupule ligi, kui oled ÕIGE võtme sisestanud! Kontrolli ka seda et kas Sa ise ei eksinud võtme tippimisel.) All on Windows 8 RP väljalaske tootevõtme sisestamise ekraan:

Windows 8 Release Preview tootevõti (Product Key)Ja see on Windows 8 Pro RTM versiooni tootevõtme sisestamise ekraan:

Ja see on Windows 8 Pro RTM versiooni tootevõtme sisestamise ekraan


Märkus: Näide ka klaviatuuri kasutamise võimalusest. Kliki (või toksa) tootevõtme sisestamise kasti paremal kõrval asuvale klaviatuuri nupule ja selle peale ilmub alla virtuaalne klaviatuur. Toksad seal &123 klahvile ja hakkad seejärel tootevõtme numbreid sisestama:

Näide ka klaviatuuri kasutamise võimalusestNB! Eelmiste Windowsite (XP, Vista, Windows 7) puhul oli siin tootevõtme sisestamise aknas ka selline kontrollruut nagu "Automatically activate Windows when I'm online". Peale selle sai varasemate Windowsite installeerimist jätkata isegi siis kui Sa siin tootevõtit ei sisestanud: Next nupp oli siis ligipääsetav ja klikkides temale said Sa oma Windowsi installeerimisega edasi minna (pilt).

Windows 8 puhtal installeerimisel on aga hoopis teised lood. Nagu Sa näed, siis puudub siin tootevõtme sisestamise aknas see varasemate Windowsite puhul olnud "Automatically activate Windows when I'm online" kontrollruut ja nupp Next on tuhmi värvi. Sa pead siin eelnevalt sisestama tootevõtme ja alles seejärel saad Sa Next nupule ligi ja oma Windows 8 installeerimist jätkata (pilt).

See pole veel teada, aga kui lugeda hoolega litsentsitingimusi, siis on seal kirjas ka umbes järmine klausel: "KOHUSTUSLIK AKTIVEERIMINE." Pla-pla-plaa ja seejärel: "Aktiveerimine toimub tarkvara esmakordsel kasutamisel automaatselt siis kui litsentseeritud kompuuter on Internetiga ühendatud. Kui Te ei saa tarkvara esmakordsel käivitamisel teda aktiveerida, siis hakkab tarkvara Teid regulaarselt teavitama aktiveerimise vajalikusest. Te ei saa aktiveerimist vahele jätta või seda vältida."

Windows 8 aktiveerimine toimub automaatselt ja seda kohe siis kui süsteem on Internetiga ühenduse saanud (pilt). Seega pead Sa juba Windows 8 puhta installeerimise ajal sisestama tema tootevõtme.

Üldiselt on Windows 8 piraatkoopiate kasutamine raskemaks tehtud ja veel üks näide: Windows 8 puhul hakatakse arvatavasti (ametlikult pole seda veel kinnitatud) kasutama täiesti uut toote aktiveerimise standardit, mida kutsutakse OEM Activation 3.0 (AKA OA 3.0) ja mis erineb tunduvalt tema eelmisest versioonist, mida kasutati Windows 7, OA 2.1 puhul. Et teha piraatidel ja ebaausatel OEM-partneritel elu keerulisemaks, üritab Microsoft seda aktiveerimise süsteemi täiustada.
Kui varem kasutati suurte partiide OEM-kompuutrite tehases eelaktiveerimiseks ühteainsat peavõtit, siis nüüd seda teha enam ei saa. Tulevikus peavad OEM-kompuutrite tootjad kirjutama IGA uue arvuti BIOS'i unikaalse Windowsi võtme, mis baseerub justnimelt antud kompuutri konkreetsele riistvarale. Seda võtit ei genereerita automaatselt OEM-tootjate endi poolt vaid nad saavad selle Microsoftilt elektroonilisel kujul.

Seega võib igasugused varasemad OEM-aktivaatorid (pahavaraga ja ilma selleta) esialgu ära unustada...
8) Seejärel paisatakse ekraanile meie kõigi poolt väga armastatud ja ülimalt arusaadava sisu ning tekstiga litsentsiaken, kus pane linnuke "I accept the licence terms" ruutu ja kliki nupule Next.

Märkus: Ka siin on pisike muudatus, ilmunud on "pre-release" terminid:

Litsentsiaken


See on aga Windows 8 Pro RTM litsentsiaken - pilt.

Järgmine on Windows 8 Pro müügiversiooni litsentsiaken - pilt.


9) Nüüd ilmub installeerimise tüübi valiku aken. Siin tuleb Sul klikkida alumisele Custom: Install Windows only (advanced) nupule, et alustada Windows 8 puhast installeerimist (clean install) - muid variante ei saa antud juhul kasutada.
Ka "Which type of installation do you want?" ekraan on pisikese uuenduskuuri läbi teinud ja sisaldab nüüd allalangevat ikooni, aga valikuvõimalused on siin täpselt samasugused nagu need ka varem olid:

Märkus: Selle "Upgrade" installeerimise asemel tasuks alati eelistada ikka seda puhast ("Custom") installeerimist.

Nüüd ilmub installeerimise tüübi valiku aken


10) Järgmisena ilmub antud juhise seisukohast väga oluline "Where do you want to install Windows?" aken, kus me peame ka natuke vaeva nägema ja seda tuleb teha ainult siis kui me installeerime oma Windows 8 virtuaalsesse kõvakettasse (VHD). Ärme siin aknas veel midagi teeme (!) vaid vajutame nüüd Shift + F10 klahvikombinatsiooni selleks et tellida endale CMD (Command Prompt) akent.
Selle alltoodud akna sisu võib olla erinev, olenevalt sellest, et kas Sul on oma kõvakettal ainult üks partitsioon (C:) või Sa olid neid sinna juba ka juurde loonud (eraldi andmete, näiteks filmide/videode ja piltide hoidmiseks). Sul võib olla ka multiboot masin, kus on eraldi partitsioonidesse installitud muud Windowsid või hoopis teised opsüsteemid. Näiteks, kui Sul on kõvakettal ainult üks C: partitsioon, kuhu on installeeritud Windows 7, siis võib see aken näha välja umbes taoline:

Üks partitsioon


Kui Sul on lisaks ka mingi muu partitsioon loodud ja kui Sa kasutad multiboot masinat, kuhu on installitud mitu operatsioonisüsteemi, siis võib antud aken olla aga teistsugune.

Vali partitsioon


Järgmine pilt aga käib siinse juhise (VHD loomine ja sinna Win 8 installeerimine) kohta ja siin on tegemist multiboot masinaga, mille ühte partitsiooni on ka Windows 8 installeeritud. See aga ei sega meil luua siin C:\ draivi sisse virtuaalset kõvaketast ja ka sinna installeerida oma Windows 8 opsüsteemi (proovimiseks):

See käib antud juhise kohtaMärkused:

* Toome nendest kõvaketta partitsioonidest veel ühe näite, mis küll antud juhisega ja Windows 8 installeerimisega seotud just ei ole. Näiteks kui Sa olid kunagi varem jaganud oma kõvaketta kohe mitmeks partitsiooniks ja loonud ühe partitsiooni ka näiteks Windows 7 jaoks, siis kuvatakse Sulle siin ülemises aknas juba partitsioonide pikem nimekiri...
Siin on süsteemikettale (C:) installeeritud Windows Vista ja "Disk 0" tähendab seda et tegemist on üheainsa füüsilise kõvakettaga, tavaliselt omavadki kompuutrid ühte kõvaketast kuigi jah, üha rohkem ilmub nüüd müüki ka kodukasutaja jaoks mitme kõvakettaga arvuteid. Juhul kui Sul oli varem enda kõvakettale loodud mitu partitsiooni, siis vali Windows 8 installeerimiseks sellest "Where do you want to install Windows?" aknast ikka see õige partitsioon (!) - pilt.

Juhul kui Windows Setup ei tuvasta Sinu kõvaketast:

Windows 7 ja Windows 8 DVD plaadid sisaldavad enamike IDE ja SATA kõvaketaste kontrollerite draivereid. Aga kui Sa kasutad vanemat kompuutrit või siis vanemat kõvaketast, siis võib juhtuda nii et setup programm ei suuda Sinu ketta kontrollerit tuvastada. Sel juhul ilmub siis kui Sa jõuad sellesse ülevalpool toodud "Where do you want to install Windows?" aknasse, üks dialoogiaken, mis palub Sul laadida vajalikud draiverid.
Sa võid need draivereid installeerida oma USB mälupulgalt, disketilt või siis CD/DVD plaadilt. Sel juhul eemalda Windowsi installeerimise DVD plaat sahtlist ja sisesta tema asemele sinna plaat, mis sisaldab vajalikke draivereid (draiverid lae alla Internetist ja pane nad seejärel oma plaadile või USB pulka). Pärast draiverite laadimist eemalda plaat ja pane Windowsi installeerimise DVD plaat tagasi sahtlisse.
Veelkord: Ärme seal eelmise aknas midagi teeme (!) vaid vajutame Shift + F10 klahvikombinatsiooni!

Märkus: Tegelikult võib neid Shift-F10 klahve vajutada juba ka teises Install now nupuga aknas, aga sel juhul võid Sa ilmuvasse Command Prompt aknasse käskude sisestamisel jääda jänni (juhul kui Sul on eesti klaviatuur).


11) Kui Sa olid selle eelmise akna ilmumisel vajutanud oma Shift + F10 klahve, siis ilmub meile vajalik CMD (DOS - Command Prompt) aken, mille käsureale tipi järgmised käsud ja vajuta iga käsu järel ENTER klahvi:

diskpart

select vdisk file=c:\Win8VHD.vhd

(Sina asenda c:\ järel tulev virtuaalketta nimetus omaenda virtuaalketta nimega, st sellega, mille Sa omistasid talle enne tema loomise alustamist ja mille Sa eelnevalt üles kirjutasid.)

attach vdisk

exit

exit

Jälgi, et Sa paned õigetesse kohtadesse tühiklahvid.

Tipi käsud


12) Nüüd jõudsid Sa tagasi sinnasamasse üle-eelmisse "Where do you want to install Windows?" aknasse ja tee siin järgmist:

- Vajuta siin algul nupule Refresh ja seejärel pead Sa nägema ka oma äsjaloodud virtuaalset kõvaketast. Alloleval pildil on selleks "Drive 2 Unallocated Space 40.0GB 40.0GB".
Sina aga märgista siin enda "Unallocated Space" sõnu sisaldav VHD partitsioon ja selle suurus peab vastama selle VHD suurusele, mille Sa määrasid VHD loomise alustamisel. (Selle VHD partitsiooni kirjed võivad olla umbes taolised: "Drive 1 Unallocated Space" või "Drive 2 Unallocated Space" või "Disk 1 Unallocated Space" või "Disk 2 Unallocated Space").

Peale selle ei kuvata tema jaoks veerus "Type" midagi vaid seal valitseb tühjus.

- HOIATUS! Seega kliki nüüd ikka õigele (!) draivi/partitsiooni nimele (st märgista ta) ja seejärel kliki nupule Next. Kui Sa valid siin vale partitsiooni, siis pühitakse see Win 8 installeerimise käigus puhtaks ja kõik Sinu andmed lähevad kaduma (pealegi ei installita teda siis sinna ettenähtud virtuaalsesse kõvakettasse):

Vali õige draiv


Kui sinna ülemise "Where do you want to install Windows?" akna allaossa või siis pärast nupule Next klikkimist ilmub mingi hoiatusteade, mis teatab, et sinna partitsiooni ei saa Windowsi installeerida või midagi muud taolist, siis ignoreeri neid Setup programmi taolisi teateid ja kliki rahulikult nupule Next (või hiljem ilmuvas dialoogiaknas OK/Yes).Windowsi reaalne installeerimine: Aktuaalne installeerimine toimub 5 faasis ja selle jooksul tehakse ka 1-3 kompuutri restarti (ümberlaadimist/taaskäivitamist).
Järgmises "Installing Windows" ekraanis on endise "Expanding Windows files" asemel nüüd "Getting files ready for installation" kiri. See ongi kogu installeerimisprotsessi kõige pikem faas ja kui see läbi saab, siis läbitakse muud "Installing features", "Installing updates" ja "Finishing up" (endine "Almost done installing Windows") etapid juba kiiresti:

Windowsi reaalne installeerimine


Windowsi reaalne installeerimine - 2


Tehakse esimene restart:

Tehakse esimene restart


NB! Juhul kui Sa teed Win 8 installeerimise USB mälupulgast, siis eemalda kohe selle esimese restardi alguses USB mälupulk arvutibloki pesast (st lülita oma USB meedia tööst välja), muidu alustatakse Windows 8 installeerimist otsast peale!


Seejärel näed jälle seda tuttavat Windows 8 buutimise logot:

Sa näed ainult Windows 8 buutimise logot


Oota (nii umbes 3 ööpäeva kuni paar kuud):

Valmistatakse ette...


Tuvastatakse kogu Sinu kompuutri riistvara ja installeeritakse vajalikud draiverid (+ valmistatakse viirustele pesapaika ette...):

Tuvastatakse kogu Sinu kompuutri riistvara ja installeeritakse vajalikud draiverid

Valmistatakse riistvara ja süsteemi ette - 2


Tehakse järjekordne restart:

Tehakse järjekordne restart


Buutmise ekraan:

Sa näed ainult Windows 8 buutimise logotMärkus: Kui Sa installeerid Windows 8 multiboot masinasse. Juhul kui Sul oli varem loodud 'multiboot' kompuuter, kuhu Sa olid vastavatesse partitsioonidesse installeerinud näiteks Windows Vista ja Windows 7, siis ilmub paar korda ka Winows 8 uut tüüpi "Coose an operating system" ekraan (endine Windows Boot Manager ekraan), kust saab siis valida selle operatsioonisüsteemi, kuhu Sa soovid antud momendil sisse logida. Kuid ära reageeri nendele ekraanidele!

Kuid praegu ära tee siin midagi!Sellega lõppes Windows 8 installeerimisprotsess ja seejärel minnakse üle OOBE (out-of-box experience) staadiumi, kus hakkavad ilmuma samuti täiesti uut tüüpi graafilise kasutajaliidese (Windows Metro UI) ekraanid.

Ettevalmistamine: Pärast viimast ümberlaadimist laetakse Out of Box Experience (OOBE), mis erineb tunduvalt Windows 7 lOOBE ekraanidest. Nüüd ilmuvad Windowsi uut tüüpi kasutajaliidese (UI) ekraanid ja esimene neist ilmub ainult paariks sekundiks:

Ettevalmistamine


Personaliseerimine: Järgmises ekraanis pead Sa "PC name" tekstilahtrisse sisestama oma kompuutrile mingi sobiva nime, see võib Sul suvaline olla. 'PC name' on siin "hostname" (hostinime) sõbralik ja arusaadav asendaja; hostinimi on nimi, mis identifitseerib Sinu võrgus antud kompuutrit.

Märkus: Võrgus olevat masinat, millel on unikaalne IP aadress, nimetatakse hostiks. Hostiks võib olla tavaline arvuti, aga ka server, võrguprinter, võrguseade jne — kõik seadmed, millele saab määrata IP-aadressi ja millega saab suhelda. Hostinimi ("hostname") on nimi, mis identifitseerib Sinu võrgus antud kompuutrit.

Peale selle saad siin määrata nüüd ka seda et milline taustavärv saab edaspidi olema kõikidel Metro-stiilis ekraanidel. Selle värviskaala keskel on aga veel lisaks ka pisikesed värvilised ruudud ja need näitavad siis seda et millise värviga saavad olema kõik Metro kasutajaliideses kuvatavad nupud. Vaikimisi pakutakse siin mingit sinakat värvi, juhul kui Sulle see ei meeldi, siis lohista siin ülaosas seda "Bacground color" liugurit seni kuni näed ekraanil endale sobivat taustavärvi (all nupul "Next" kuvatakse ka siis vastav nupuvärv).

Siia on nüüd rohkem värve lisatud (kokku 25 valikuvõimalust). Kui valmis, siis kliki Next:

Personaliseerimine


Kuna mina olen ka üks nendest, kes kuulub selle paljudele nii ebameeldivalt kõlava "halli massi" hulka, siis valisin siin hallika värvitooni ja klikkisin seejärel rõõmsalt nupule Next:

Personaliseerimine - 2


Märkus: Seda taustavärvi võid Windows 8 'PC settings' ekraani kaudu igal ajal ka hiljem muuta.

Aga uuemas Windows 8.1 versioonis saab tausta värviskeeme jms muuta juba otse Start ekraanil.


Settings: Siin võid klõpsata ükskõik kummale kas "Use express settings" või siis "Customize" nupule. "Use express settings" nupu valimisel hoiad tublisti aega kokku, aga "Customize" nupu kaudu võid mõned asjad ka välja jätta. Kui Sa klikid siin "Use express settings" nupule, siis lubatakse 'Automatic Updating', 'SmartScreen Filter' funktsioonide sisselülitamine ja diagnostilise info saatmist Microsoftile, et täiustada Windowsi. Lubatakse ka 'Location Services', 'Windows Error Reporting' ja 'IE Compatibility View' vahendite sisselülitamine.

Neid 'Express' seadeid võid Sa igal ajal ka hiljem muuta (tühistada). Mina valisin siis "Use express settings" nupu, sest olen laisk nagu uimane porikärbes:

Mina valisin siis "Use express settings" nupu, sest olen laiskMärkus: Need, kes aga valivad siin eelmises ekraanis Customize nupu, näevad seejärel umbes järgmisi allkirjeldatud 'Settings' ekraane. Need ülesvõtted siin tehti varasema Windows 8 CP väljalaske installeerimisel, aga erilisi muudatusi siin ei ole:

a) Kasutaja klikkis nupule Customize (pilt),

b) Järgmises ekraanis, juhul kui Sa kasutad kodus või tööl võrku, siis kliki seal ülemisele nupule kui aga ei kasuta, siis kliki alumisele nupule (seda tee ka avaliku koha puhul) - pilt,

c) Selles 'Settings' ekraanis võid kõik samaks jätta ja klikkida kohe nupule Next. Siin võib vahendeid sisse-välja lülitada nii et lohistad vastava liuguri kas asendisse On või siis Off, antud näites lülitati 'SmartScreen Filter' funktsioon välja - pilt,

d) Siin võid lubada saata Microsoftile infot, et teha Windowsi ja appisid paremaks. Saata diagnostilist informatsiooni, et täiustada Windowsi. Saata infot Windows Store, Microsofti anti-pahavara ja Location Services online teenustele - pilt,

e) 'Settings' viimases ekraanis vali, et kuidas appid hakkavad kasutama Sinu andmeid. Lülita need siin välja, mida Sa ei taha teistega jagada. Näiteks võib olla Sa ei taha seda et appid kasutaksid Sinu kasutajanime ja kasutajakonto pilti (sest oled tagaotsistav) - pilt.
Edaspidiste ekraanide ilmumine sõltub juba järgmistest asjaoludest:

Sellest et kas Windows 8 installeerimise käigus tuvastati internetiühenduse olemasolu või seda ei tuvastatud. Mõnel juhul kaob see ühendus ära, sest pärast Windowsi installeerimist tuleb Sul oma modemi või ruuteri draiverid uuesti installeerida selleks et internetiühendus taastada.
Kui aga internetiühendus tuvastati, siis ilmuvad ekraanid vastavalt Sinu valikutele, st kas Sa lood süsteemi sisselogimiseks kohe Microsofti kasutajakonto (endine Windows Live ID) või lood siis tavalise standardse lokaalse kasutajakonto ("Local Account").


a) Internetiühenduse puudumisel: Juhul kui Windowsi installeerimise ajal internetiühendus puudub, siis ilmub kohe "Sign in to your PC" järgmine ekraan, kus Sul tuleb sisestada oma kasutajanimi ("User name" lahtrisse). Sa võid siin soovi korral sisselogimiseks ka parooli luua. Sisesta oma parool mõlematesse "Password" kui ka "Reenter password" lahtritesse. Sel juhul pead ka kõige alumisse "Password hint" tekstilahtrisse sisestama mingi vihje (juhuks kui unustad tulevikus oma parooli). Kui valmis, siis kliki nupule Finish - pilt. Seejärel hakatakse lõpetama ja Sa jõuad pärast mitmeid ekraane, kus Sa ei pea midagi tegema, otse Metro-stiilis / Windows 8 stiilis disainiga Start ekraanile.

b) Internetiühenduse olemasolul:

* Kas logida sisse enda juba olemasoleva Microsofti kasutajakontoga (st Windows Live ID kontoga)

või siis

* logid sisse vana standardse lokaalse kasutajakontoga ('Local Account') nii nagu Sa tegid seda ka Windowsi eelmiste versioonide puhul. (Sellist meetodit pakutakse Sulle automaatselt ka siis kui Sul puudub Win 8 installeerimise ajal internetiühendus.)


Toon siin ära mõlema nii Microsofti kui ka lokaalse kasutajakontoga kasutamise näited:

* Lokaalse kasutajakontoga ('Local Account') loomisel: Kliki siin kõige alumisele "Sign in without a Microsoft account" lingile, et luua see tavaline lokaalne kasutajakonto - pilt.

Kui Sa eelmise ekraanis ei sisestanud oma e-mail aadressi, siis on loogiline selles järgmises ekraanis klikkida "Local account" nupule. Sel juhul hakkad Sa oma kompuutrisse logima sisse traditsioonilisel teel jne (Sa võid hiljem soovi korral ka seda muuta) - pilt.

Juhul kui Sa klikkisid eelmises ekraanis nupule "Local account", siis tuleb Sul sisestada oma kasutajanimi ("User name" lahtrisse). Sa võid siin soovi korral sisselogimiseks ka parooli luua. Sisesta oma parool mõlematesse "Password" kui ka "Reenter password" lahtritesse. Sel juhul pead ka kõige alumisse "Password hint" tekstilahtrisse sisestama mingi vihje (juhuks kui unustad tulevikus oma parooli). Kui valmis, siis kliki nupule Finish - pilt.


* Microsofti kasutajakonto ('Microsoft Account') loomisel: Kui Sa aga sisestad seal esimeses "Sign in to your PC" ekraanis "Email address" lahtrisse oma "Windows Live ID" või mingi muu Email aadressi, siis peab iga kasutaja ja kompuuter kasutama Windows Live ID kasutajakontot, et logida end süsteemi sisse. Kui see Microsofti kasutajakonto on Sul juba olemas, siis pead siia sisestama antud Microsofti konto/Windows Live Email aadressi ja klikkima all nupule Next.
Kui Sul ei ole Microsofti kontot, siis võid siia üles sisestada enda mingi muu olemasoleva Email aadressi ja klikkida all nupule Next, et luua uus Microsofti konto, mis seotakse antud Email aadressiga.
Juhul kui seda Live ID kontot ja ka Email aadressi ei ole, siis võid luua uue Email aadressi ning MS konto siinsamas "Sign up for a new email address" lingi abil. Sellega lood uue @hotmail.com Email aadressi ja sellega seotud Microsofti kasutajakonto:

pilt ...

pilt.

Et seda kõike siin teha, peab Sul Windows 8 installeerimise ajal olema ka internetiühendus. Sel teel seotakse Sinu uus Windows 8 kohe "pilve" ja Microsofti (Windows Live ID) kasutajakontoga:

- Sisestame oma Live ID konto Email aadressi ja klikime Next - pilt.

- Seejärel ühendatakse Internetti - pilt. Kontrollitakse Sinu Microsofti kontot - pilt.

- Seejärel sisesta oma Microsofti konto parool ja kliki Next - pilt.

- Uues ekraanis kontrolli oma turvaandmed üle (neid võid siin soovi korral ka muuta) ja kliki jälle Next - pilt. Süsteemi jaoks luuakse Microsofti kasutajakonto - pilt.NB! Kui Sa ei tea, et mis valikuid siin teha, siis võid esialgu installeerida Windows 8 nii nagu siin juhises seda kirjeldatakse. Selle Microsofti ( Windows Live ID) kasutajakonto võid igal ajal ka hiljem aktiveerida (Windows 8 stiilis disainiga PC settings ekraani kaudu) ja seejärel selle konto all edasi töötada.
SOOVITAN Sul läbi lugeda minu see veebileht, mis annab nendest Windows 8 lokaalsest kasutajakontost (Local account) ja Microsofti/Live ID kasutajakontost (Microsoft account) piisava ülevaate. Seal on juttu ka lokaalse kasutajakonto ja Microsofti kasutajakonto vahel ümberlülitumisest ehk kuidas minna ühelt kasutajakontolt üle teisele kasutajakontole ning ka paljust muust vajalikust - link.Antud juhul valisin ma siit kõige alumise "Sign in without a Microsoft account" lingi, et luua see tavaline lokaalne kasutajakonto:

Sign in to your PC (Windows Live ID)


Kui Sa ülemises ekraanis ei sisestanud oma e-mail aadressi, siis on loogiline selles järgmises ekraanis klikkida "Local account" nupule. Sel juhul hakkad Sa oma kompuutrisse logima sisse traditsioonilisel teel jne (Sa võid hiljem soovi korral ka seda muuta):

Local account


Juhul kui Sa klikkisid eelmises ekraanis nupule "Local account", siis tuleb Sul sisestada oma kasutajanimi ("User name" lahtrisse). Sa võid siin soovi korral sisselogimiseks ka parooli luua. Sisesta oma parool mõlematesse "Password" kui ka "Reenter password" lahtritesse. Sel juhul pead ka kõige alumisse "Password hint" tekstilahtrisse sisestama mingi vihje (juhuks kui unustad tulevikus oma parooli). Kui valmis, siis kliki nupule Finish:

Kui valmis, siis kliki nupule Finish


Sinu seadistuste konfigureerimise lõpetamine:

Sinu seadistuste konfigureerimise lõpetamine


Alates Windows 8 lõppversioonidest näed Sa midagi uut, mida Windows 8 eelmistes väljalasetes ei olnud. Nendes ekraanides ei pea Sa midagi tegema ja nad võinuks ka ilmumata jääda...

Esmalt ilmub "Hi"... - näe kuivikust Microsoft üritab ka kasutajaga "flirtida"...:

Esmalt ilmub "Hi"...


Siis näed sellist teadet...:

Siis näed sellist teadet...


Seejärel hakatakse Sind õpetama... Kuna Microsoft tegi Windows 8 opsüsteemis väga suuri muudatusi, näiteks nagu Start Menu ja Start nupu ärakoristamine ning nn "kuumade nurkade" lisamine, et saada ligi uuele Charms Ribale (Charms Bar) ja viimati käivitatud appidele/rakendustele jne, siis võib uutel kasutajatel rakenduste jms leidmisega raskusi tekkida. Et neid aidata, lisati siia uus juhis, mis ilmub siis kui Windowsi installeerimine lõpetatakse ja hakatakse töölauda ette valmistama. See juhis toob esile mõned animeeritud pildid, mis näitavad seda et kuidas pääseda ligi Charms Ribale jne.
Tegelikult on kogu see juhis üks HTML fail, mida kutsutakse "FirstLogonAnim.html" ja mida hoitakse "C:\Windows\System32\oobe\" kaustas. Sa võid selle siinse juhendi ka vahele jätta: vajuta Esc klahvi või siis Alt+F4 klahvikombinatsiooni:

Seejärel hakatakse Sind õpetama (st kuidas uut Windowsi kasutada)


Pärast Win 8 installeerimise lõpetamist...:

Pärast Win 8 installeerimise lõpetamist...


Viipa sõrmega suvalisest ekraani servast sissepoole:

Viipa sõrmega suvalisest ekraani servast sissepoole

Viipa sõrmega suvalisest ekraani servast sissepoole - 2

Viipa sõrmega suvalisest ekraani servast sissepoole - 3


...ja selle peale ilmub sinna uus Charms Ribale (Charms Bar):

Viipa sõrmega suvalisest ekraani servast sissepoole - 4


Vii hiirekursor ekraani suvalisse nurka ja seejärel ilmub sinna mingi vajalik element (st mingi uue vahendi kasutamise võimalus); antud juhul viiakse hiirekursor ekraani paremasse ülanurka:

...vii oma hiirekursor ekraani suvalisse nurka


Seejärel lohistatakse kursorit mõõda ekraani serva allapoole keskosa suunas ja selle peale ilmub sinna uus Charms Riba (Charms Bar):

Seejärel lohista kursorit mõõda ekraani serva keskosa suunas ja selle peale ilmub sinna uus Charms riba

Let's start


Hakkab lõpetama:

Hakkab lõpetama


Seejärel ilmub terve rida muutuvate värvidega ekraane ja sel ajal viiakse uue süsteemi seadistamine ning Metro appide (rakenduste) installeerimine lõpule - ka siin ei pea Sa midagi tegema - toon siin nendest ainult mõned ära:

Värviline ekraan - 1

Värviline ekraan - 2

Värviline ekraan - 3

Värviline ekraan - 4

Värviline ekraan - 5

Värviline ekraan - 6

Värviline ekraan - 7

Värviline ekraan - 8


Uuh! Sa jõuadki lõpuks Windows 8 täiesti uude Metro kasutajaliidesesse, tema Metro-stiilis Start ekraani (ehk uude Metro-stiilis Start menüüsse) - see pilt võeti kohe pärast Windows 8 RP versiooni virtuaalkettasse installeerimise lõpetamist:

Uuh! Sa jõuadki lõpuks Windows 8 täiesti uude Metro kasutajaliidesesse.


Järgmine ülesvõte aga kujutab Windows 8 Pro RTM versiooni (Win 8 lõppversiooni) vaikimisi Start ekraani/menüüd. Juhul kui Sul on installeerimise ajal internetiühendus olemas, siis näed siin kohe ka seda et osade appide/rakenduste suured ikoonid (plaadid/tiled) on juba "elavad":

Järgmine ülesvõte aga kujutab Windows 8 Pro RTM versiooni (Win 8 lõppversiooni) vaikimisi Start ekraani/menüüd


Kui Sa tahad sellesse juba tuttavasse Windows 7 aegadest pärit töölauale (st Windowsi töölaua kasutajaliidesesse) minna, siis tee ühte neist alljärgnevatest:

- Kliki siin Metro-stiilis Start ekraanil sellele "Desktop" kirjaga ikoonile/plaadile/tilele (vaata eelmist pilti);
- Vajuta "Windows" klahvi;
- Vii hiirekursor ekraani vasemasse allanurka, sinna ilmub varjatud uus nn 'Start preview' ('Start Tip') pisipildi nupp - kliki sellele ja Sa jõuadki vanasse tuttavasse Windows 7 töölauda (teise Windows Desktop kasutajaliidesesse). Siin on siis tegu Windows 8 RP väljalaske töölauaga. Pärast siiajõudmist viis kasutaja hiirekursori ekraani vasemasse allanurka ja kui ta nüüd klikib seal, siis jõuab ta sinna eelmisse Metro-stiilis Start ekraanile ilusti tagasi:

Windows 7 töölaud


All on aga tegu juba Windows 8 finaalversiooni (RTM) Windowsi töölaua kasutajaliidese töölauaga:

Windows 8 finaalversiooni Windowsi töölaua kasutajaliides


Alates Windows 8 Consumer Preview redaktsioonist on vana Start ehk Start Orb nupp nüüd lõplikult kadunud ja ta on asendatud uue nn 'Start preview' ('Start Tip') pisipildi nupuga, mi on varjatud. Ta ilmub sinna siis kui Sa viid oma hiirekursori ekraani vasemasse allanurka. Kui Sa klikid seal, siis viiakse Sind uude Metro kasutajaliidesesse (st tema Metro-stiilis Start menüüsse):

Start Tip


Kui Sa aga teed seal vasemas allnurgas paremklõpsu, siis ilmub sinna vägagi vajalik ja kasulik süsteemiinstrumentide/käskude kontekstmenüü:

Kui Sa aga teed seal vasemas allnurgas paremklõpsu...


Kui Sa viid oma hiirekursori ekraani paremasse alla- või ülanurka ja liigud seejärel mõõda ekraani serva natuke ekraani keskosa suunas, siis ilmub sinna uus Charms paneel/riba:

Vii kursor nurka

Charms riba


See Charms riba ilmub igal ajal ka siis kui Sa vajutad Win+C klahvikombinatsiooni.

Windows 8 finaalversioonis on Windows Explorer'i nimeks nüüd File Explorer:

Windows 8 finaalversioonis on Windows Explorer'i nimeks nüüd File Explorer


Ka on nüüd kadunud Aero Glass teema, mis asendatakse uue Metro disainiga Windows 8 töölaua teemaga. Sa ei näe enam akende poolläbipaistvat klaasjat kujundust koos animatsiooniefektide- ja reguleeritavate värvidega. See Aero-stiilis Windowsi töölaua kasutajaliides asendatakse nüüd õhulise, askeetliku, ühetaolise neutraalse värviga Metro-sarnase Exploreriga (akendega). See uus teema muudab akende ääri ja tiitelribasid ning akende vaikimisi värviks saab olema see ühetooniline värv, mis on ka antud teemas (sh ka töölaua taustapilt) või siis Sinu poolt "Color and Appearance" aknas määratud.

Järgmisel pildil on akende servad, tiitelriba ja tegumiriba pruunikat värvi, sest töölaua taustapildis domineerib antud värv - pilt.

Tegelikult ei kao see Windows Aero ise kusagile, ta on endiselt alles kuigi võib olla mitte nii "võimsal kujul" kui see oli Windows 7 puhul ja Aero esitus sõltub ikkagi suurel määral Sinu kompuutri võimsusest ning videokaardist. Riistvara akseleratsioon (kiirendus) ja enamik Aero vahendeid töötavad ka Windows 8 all edasi.
Aero ise on midagi palju rohkemat kui see ärakaotatud Aero Glass teema, mis on lihtsalt üks Windows Aero komponente - loe sellest rohkem ja vaata näiteid sealt.


Kui Sa avad nüüd siin Windows 8 sees Computer akna, siis näed ka seda et Sa asud virtuaalses C: partitsioonis ["Local Disk (C:)"] ja selle C: ketta mahuks on siin 40GB - seesama maht, mille me määrasime oma virtuaalsele kõvakettale tema loomise ajal. Siin Sa pääsed selle virtuaalse C: ketta sisule ka ligi. Mujalt Sa seda avada ei saa kui ainult Windows 8 enda seest, st Sa pead logima end eelnevalt virtuaalse kõvaketta Windows 8 süsteemi sisse:

Computer aken


Avades siin aga Disk Management akna, näed Sa seda et Disk 1 (st virtuaalne kõvaketas) ei sisalda enam seda "Unallocated" kirja:

Avades siin aga Disk Management akna...


Kuid Windows 8 enda sees Sa seda virtuaalset kõvaketast (koos Winows 8 opsüsteemiga) formaatida ja kustutada ei saa:

Ei saa

Ülesse
Multi-boot kompuutris vaikimisi buutiva operatsioonisüsteemi muutmine:

Kui Sa teed pärast Windows 8 installeerimise lõpetamist kompuutri restardi või lülitad ta välja ja seejärel hiljem uuesti sisse, siis näed Sa esmalt, kohe pärast "Windows" kirjaga buutimise ekraani, uut Metro-stiilis graafilist "Choose an operating system" buutimismenüüd. Siin saad Sa valide selle et millisesse operatsioonisüsteemi Sa buutida (siseneda) soovid.
Vaikimisi buuditakse Windows 8 operatsioonisüsteem, aga kui Sa valid siin 30 sekundi jooksul alumise Windows 7 või Windows Vista (või Win XP) buutimiskirje, siis sisened Sa hoopis Windows 7 või Vista (või Win XP) süsteemi. Kuna Sa installeerid siin Windows 8 ainult proovimiseks ja katsetamiseks, siis on mõtekas teha enda vaikimisi käivitatavaks opsüsteemiks Windows 7 või siis Vista (või XP). Seega vali siit alläärest 'Change defaults or choose other options" link:

Seega vali siit alläärest 'Change defaults or choose other options" link


* Seejärel kliki "Options" ekraanis "Choose a default operating system" parameetrile/kirjele. Nagu Sa näed on seal all peenemas kirjas ka see et antud momendil on vaikimisi buutivaks opsüsteemiks Windows 8:

Choose a default operating system


* Ja lõpuks vali siit vaikimisi buutivaks opsüsteemiks kas Windows 7 või Vista (või Win XP), antud näites valitakse selleks Vista:

Ja lõpuks vali siit vaikimisi buutivaks opsüsteemiks kas Windows 7 või Vista


* Seejärel vajuta ekraani vasemal ülanurgas asuvale "tagasi noolnupule" (Tagasi nooleke) ja Sa jõuad uuesti sinna esialgsesse "Choose an operating system" ekraani. Nüüd kliki seal sellele opsüsteemile, kuhu Sa soovid antud momendil siseneda. (Iga sellise ekraani vasemas ülanurgas on väike "tagasi nooleke", millele klikkides saad eelmisse ekraani tagasi liikuda ja kui vaja siis otsast peale alustada või siis valida teisest "Change options" ekraanist mingi muu menüüpunkt.)

Vajuta noolnupule


* Kui Sa valisid vaikimisi buutivaks opsüsteemiks Windows 8 ja kui Sa olid eelnevalt oma lokaalsele kasutajakontole ka parooli loonud või kui Sa kasutad Microsofti kasutajakontot (Windows Live ID), siis ilmub enne süsteemi sisselogimist uut tüüpi nn Windows 8 "Lock Screen" ekraan. Et seda eest ära koristada, vajuta suvalist klahvi või keri hiireratast (tahvelarvutis "pühi" ta sõrmega eest ära). Siin on toodud ära Windows 8 RP väljalaske vaikimisi Lock Screen:

ärgmine 'Lock Screen' ekraani pilt on aga pärit juba Windows 8 Release Preview väljalaskest


Järgmine on aga juba Windows 8 finaalversiooni lukuekraan:

Windows 8 uut tüüpi 'Lock' ekraan


See 'Lock Screen' ekraan ilmub pärast kompuutri käivitamist, süsteemi restarti, sleep režiimist "ärkamist" ja sisse/välja logimist ning enne Windows 8 operatsioonisüsteemi sisselogimise ekraani. See ekraan on inspireeritud Windows Phone 7 Metro kasutajaliidesest ja ta ilmub nii Windows 8 tahvel- kui ka lauaarvutites. (See 'Lock screen' aktiveeritakse ka siis kui kasutaja ei ole mõnda aega oma arvutiga midagi teinud.)

See uus Lock Screen koosneb kahest põhikomponendist:

1) Taustapildist koos dünaamiliste elementidega (võrguikoon, aku staatuse ikoon, lugemata e-mailid, appide teated jne);
2) Windows 8 operatsioonisüsteemi sisselogimise ekraanist, mis ilmub siis kui Sa selle esimese 'Lock Screen' taustapildi eest ära koristad:

Sisesta oma parool


Sa võid hiljem seda Lock Screen'i pilti ja temas kuvatavaid elemente ise muuta...


Märkus: Kui Sa paned oma vaikimisi buutivaks süsteemiks mingi teise operatsioonisüsteemi, mitte aga Windows 8 ennast, siis ilmub pärast kompuutri restarti või siis sisselülitamist see vana klassikaline Windows Boot Manager (Windowsi käivitushaldur) ekraan, kust Sa valid siis selle opsüsteemi, kuhu Sa soovid antud momendil siseneda. Kui Sa ei tee seal midagi, siis laetakse Sind vaikimisi määratud operatsioonisüsteemi:

Klassikaline Windows Boot Manager ekraanKui Sa ei näe buutimisekraani:

Juhul kui Sa ei näe seda uut tüüpi "Choose an operating system" buutimisekraani, siis tee järgmist:

a. Sea oma kompuutri esmaseks buutimisseadmeks CD/DVD-ROM kettaseade - info siinsamas eelpool.

b. Pane Windows 7(või Vista) installeerimise DVD-plaat arvutiploki CD/DVD-ROM sahtlisse ja tee sellelt alglaadimine/buutimine. (Ära tee seda Windows 8 dvd plaadilt!)

c. Vali sobivad keele, aja, raha- ja klaviatuuri seadistused ning kliki nupule 'Next'. Siin tuleb Sul valida ainult teisest rippmenüüst "Estonian (Estonia)" parameeter - pilt.

d. Kliki siin Repair your computer lingile (mitte aga 'Install now' nupule) - pilt.

e. Kliki kõige ülemisele Startup Repair lingile - pilt.

f. Pärast parandamist tehakse kompuutri uus restart ja Sa pead jõudma uut tüüpi "Choose an operating system" buutimisekraani.


Märksam rohkem infot mitmesuguste buutimisprobleemide kohta saad ka sealt.

ÜlesseEkraani resolutsiooni muutmisest ja kaabelmodemi/ruuteri draiveri installist

1a) Metro-stiilis äppide (Windows 8 Store appide) tööks on aga vajalik vähemalt 1024 x 768 või kõrgem ekraani resolutsioon (see pannakse kas automaatselt paika või Sa pead ta ise käsitsi selliseks seadma, näiteks Windows 8 virtuaalmasinasse või vanemasse Windows XP kompuutrisse installeerimisel). Kui Sa kasutad näiteks Windows 7-põhist minisülearvutit (netbook), mis on tavaliselt varustatud 1024 x 600 resolutsioonise displeiga, siis Sa võid küll sinna installida ja jooksutada Wondows 8 opsüsteemi, aga Sa ei saa jooksutada Win 8 Store appisid.

Kui Sa tahad jooksutada kahte appi üksteise kõrval kasutades selleks 'Metro Snap' ('Snap View') funktsiooni, siis peab Sinu displei resolutsioon olema vähemalt 1366 x 768 (!) või kõrgem. Kuid alates Windows 8.1 (Windows Blue) värskenduse väljailmumisest saab seda 'Snap View' funktsiooni kasutada ka madalama 1024 x 768 resolutsiooni puhul ja nautida antud vaate 50 / 50 eeliseid.

- Kliki Metro-stiilis Start ekranil sellele sinist värvi "Desktop" plaadile (st tema suurele ikoonile - tile), et minna üle tavalisse Windowsi töölaua keskkonda (kasutajaliidesesse);
- Tee oma töölaua vabal osal paremklõps ja vali ilmuvast kontekstmenüüst käsk Screen resolution:

Vali ilmuvast kontekstmenüüst käsk Screen resolution


- Sea oma ekraani resolutsioon ja "Multiple displays" parameeter õigeks (kui kasutad ühte monitori, siis vali sealt rippmenüüst parameeter "Show desktop only on 1"):

Vali õige parameeter


- Kliki järgmises aknas nupule Keep changes:

Kliki järgmises aknas nupule Keep changes


Kasutaja määras suurema resolutsiooni ja tulemus - Metro ekraanile ilmus märksa rohkem vaba ruumi:

Kasutaja määras suurema resolutsiooni ja tulemus1b) Alternatiiv: Sa võid ka oma videokaardi konfigureerimise akent kasutada. Toome siin näiteks NVIDIA videoadapteri seadistamise juhtpaneeli. Tee töölaual paremklõps ja vali vajalik käsk:

NVIDIA videokaart


Märgista vasemas paanis Change resolution haru ja vali seejärel paremas paanis "Resolution" loendist sobiv ekraani resolutsioon:

Vali sobiv resolutsioon


Kliki nupule Yes:

Kliki nupule Yes2) Kui Sa kasutad oma füüsilises kompuutris kaabelmodemit või ruuterit, siis tuleb Sul installeerida nüüd ka oma seadmete draiverid, muidu ei saa Sa võrguühendust ja Sinu brauser (vaikimisi Internet Explorer ei saa Internetiga ühendust):

- Mine üle tavalisse Windows 7 keskkonda (kasutajaliidesesse);
- Kuna tegu on ikkagi täiesti uue töökeskonnaga ja see vana Start menüü puudub, siis et enda elu esialgu lihtsmaks teha, tee järgmist:

* Tee töölaual paremklõps ja vali kontekstmenüüst käsk Personalize;
* Kliki vasemal paanis Change desktop icons lingile;
* Nüüd pane uues aknas ülaosas linnukesed nendesse ruutudesse, millede ikoone Sa tahad oma töölauale panna ja vali sealt kindlasti välja ka see "Computer" ikoon, kui valmis, siis kliki OK.


- Pane oma võrguseadme draiveritega plaat DVD/CD-ROM kettaseadme sahtlisse;
- Nüüd tee sellel töölauale pandud Computer ikoonil paremklõsp ja vali käsk Properties;
- Kliki vasemas paanis Device Manager lingile;
- Otsi "Network adapters" või siis "Others" haru alt üles oma võrgseadme nimi, tee tal paremklõps ja vali käsk "Update Driver Software...";
- Kliki Browse my computer for driver software lingile;
- Uues aknas peab juba olema välja valitud Sinu DVD/CD-ROM kettaseadme tähis, juhul kui ei ole, siis kliki seal nupule Browse ja leia ta;
- Kliki seal nupule Next ja alustataksegi draiverite installeerimist...
- Kui valmis, siis kliki all tegimireal Internet Explorer ikoonile, et teha läbi antud brauseri esmane seadistamine ja et seejärel testida oma Internetiühenduse olemasolu.Windows 8 desinstalleerimine (uninstallimine) ja virtuaalketta (VHD) kustutamine:

Kui Sa tahad oma virtuaalsest Windows 8'st lahti saada ja seda virtuaalketast kustutada, siis tee:

a) Tee kompuutri restart ja lae ennast selle partitsiooni operatsioonisüsteemi, kuhu Sa selle virtuaalketta loosid (tavaliselt C:).
b) Otsi see .vhd laiendiga fail üles, mille Sa Windows 8 jaoks loosid ja kuhu Sa installeerisid oma virtuaalse Windows 8 (st otsi ta ülesse oma C: ketta juurkaustast - C:\):

Otsi see .vhd laiendiga fail üles


c) Tee sellel failil paremklõps ja vali käsk Delete.

Tee sellel failil paremklõps ja vali käsk Delete


Kliki nupule Continue:

Kliki nupule Continue


d) Kuna nii suur fail prügikasti "ei mahu", siis ilmub veel aken, mis küsib, et kas Sa tahad ta jäädavalt kustutada, siis kliki Yes:

Kliki YesVaata soovi korral ka Windows 8.1 Update 1 installeerimise näidet, ühtlasi näed ka seda et kuidas Windows 8 ja Windows 8.1 puhas install toimub (vahet pole) - video - sealt.

Windows 10 ja Virtuaalne Kõvaketas (VHD). Milleks see VHD vajalik on?Ülesse
< Tagasi Windows 8 pealehele ja sisukorda

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Us .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Me .|. .|. .|. .|. .|. .|. Site Map .|. .|. .|. .|. .|. .|. POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik 2011