Win 8 installeerimine VirtualBox'i

Win 8 logo Windows 8 installeerimine VirtualBox'i.
VirtualBox ise on installitud Windows 7 operatsioonisüsteemi (nn 'host' süsteemi) ja Windows 8 on aga seejärel installeeritud 'guest' operatsioonisüsteemina ehk külalisoperatsioonisüsteemina VirtualBox'i virtuaalmasinasse.

 

(Kehtib ka Windows 8.1 ja Windows 10 suhtes.)

 

 

 

Kirjutatud 19.03.12 (uuendatud 05.06.12 ja 10.08.12)

 

 

Uuendatud 30.09.13: Uue Windows 8.1 versiooni puhas installeerimine käib põhimõtteliselt samamoodi nagu seda tehti ka Windows 8 puhul. Ainsaks suuremaks erinevuseks on see et Windows 8.1 installeerimisel ei saa Sa luua ja kasutada lokaalset kasutajakontot (Local account). Sa saad lokaalse konto luua ainult sel juhul kui Windows 8.1 installeerimise ajal puudub Internetiühendus või kui Microsofti kasutajakonto (Microsoft account) valideerimisel läks midagi valesti - ainult sel juhul pakutakse Sulle lokaalse kasutajakonto loomise võimalust (pilt). Loe Windows 8.1 installeerimisest sealt. [Ka tulevase Windows 10 puhas installeerimine käib põhimõtteliselt samamoodi. Windows 10 puhta installeerimie pildid (pildigalerii) - Windows 10 January Technical Preview (Build 9926) näitel - link.]

 

Windows 8 (Windows 8.1 või Windows 10) süsteeminõuded:Windows 8 eelväljalaskeid on mõistlikum esialgu installeerida ja uurida näiteks mingis VIRTUAALMASINAS. Kuna virtualiseerimise tarkvarad on ka muus osas väga kasulikud, siis soovitan esmajärjekorras just neid proovida. Neid üsna häid virtualiseerimise tarkvarasid on mitmeid, näiteks:

- VirtualBox 4.1.4 (tasuta/vabavara - töötab Windows 8 puhul ja temast tuleb siin üsna pikalt juttu!),
- VMware Workstation 8 (tasuline - töötab Windows 8 puhul),
- VMWare Server (tasuta/vabavara - ta ei sobi veel Windows 8 jaoks!),
- VMware vSphere (tasuline - ta ei sobi veel Windows 8 jaoks!),
- VMware Player 3.1.4 (tasuta - ta ei sobi veel Windows 8 jaoks!),
- Microsoft Virtual PC (tasuta, tema kasutamise juhis on seal - ta ei sobi veel Windows 8 jaoks!),
- Windows Virtual PC (toetab ainult Windows 7 host operatsioonisüsteemi ja ta ei sobi veel Windows 8 jaoks!).

- Peale selle siis veel see VHD (Virtual Hard Disk) meetod, töötab Windows 8 puhul ja ka temast tuleb hiljem juttu.


Tasuta virtualiseerimise tarkvaradest võiks esmajärjekorras proovida just VirtualBox tarkvara, pealegi saab ta üsna hästi hakkama ka Windows 8 eelversioonidega. Peale selle võid Sa Windows 8 kui külalisoperatsioonisüsteemi (guest) installeerida virtuaalselt otse oma Windowsi "sisse" (st nn host operatsioonisüsteemi). Sel juhul ei ole ka tema uninstallimisega (kustutamisega) mingeid probleeme - lihtsalt kustutad 3 hiireklõpsuga oma virtuaalmasina ja kogu lugu...


Windows 8 (Windows 8.1 või Windows 10) süsteeminõuded:

Win 8 jookseb nii x86 (Intel/AMD) kui ka uuemates ARM (NVIDIA, Qualcomm ja TI) süsteemides, mis baseeruvad ARM protsessoritele (arhitektuurile). Siiani ei saanud Windowsi tahvelarvutites jooksutada, sest nad olid ette nähtud töötamiseks ainult Inteli x86 arhitektuuril, aga suurem osa mobiilseadmeid (k. a. tahvelarvutid) töötavad ARM arhitektuuril.

Windows 8 süsteeminõuded on Windows 7-ga võrdsed või siis isegi madalamad.

Windows 8 töötab väga hästi samal riistvaral mis on ka Windows 7 operatsioonisüsteemiga kompuutris. Windows 8 jookseb samal riistvaral kiiremini kui seda Windows 7, sest Win 8 kasutab vähem süsteemi ressursse.

Tema süsteeminõuded on järgmised:


- 1 GHz või kiirem 32-bit (x86) või 64-bit (x64) protsessor. Soovitatav: 2 GHz või kiirem 64 bit (x64) protsessor.

- 1 GB RAM (st füüsilist mälu 32-bit Windows 8 jaoks) või 2 GB RAM (64-bit Windows 8 jaoks). Kuid soovitan ka 32-bit Windows 8 jaoks kasutada vähemalt 2 GB RAM mälu.

- 16 GB vaba kettaruumi (32-bit Windows CP installeerimiseks) või 20 GB vaba kettaruumi (64-bit Windows CP installeerimiseks). Järgmiste Windows 8 väljalasete jaoks on soovitatav 32 GB vaba kettaruumi.

- DirectX 9 graafikakaart koos WDDM 1.0 või kõrgema draiveriga. Järgmiste Windows 8 väljalasete jaoks on soovitatav DirectX 11 graafikakaart koos WDDM 1.0 või kõrgema draiveriga. Üldiselt seda ei ole Sul vaja teada, sest kõik vähegi kaasaegsemad kompuutrid täidavad need nõudmised.

- Metro-stiilis appide (Windows 8 Store appide) tööks on aga vajalik vähemalt 1024 x 768 või kõrgem ekraani resolutsioon (see pannakse kas automaatselt paika või Sa pead ta ise käsitsi selliseks seadma, näiteks Windows 8 virtuaalmasinasse või vanemasse Windows XP kompuutrisse installeerimisel). Kui Sa kasutad näiteks Windows 7-põhist minisülearvutit (netbook), mis on tavaliselt varustatud 1024 x 600 resolutsioonise displeiga, siis Sa võid küll sinna installida ja jooksutada Wondows 8 opsüsteemi, aga Sa ei saa jooksutada Win 8 Store appisid.
Kui Sa tahad jooksutada kahte appi üksteise kõrval kasutades selleks 'Metro Snap' ('Snap View') funktsiooni, siis peab Sinu displei resolutsioon olema vähemalt 1366 x 768 (!) või kõrgem. Kuid alates Windows 8.1 (Windows Blue) värskenduse väljailmumisest saab seda 'Snap View' funktsiooni kasutada ka madalama 1024 x 768 resolutsiooni puhul ja nautida antud vaate 50 / 50 eeliseid.


Märkus: Windowsi 32-bit (x86) ja 64-bit (x64) versioonide erinevused ning eelised - info.
Windows 8 (või Windows 8.1 või Windows 10) installeerimine VirtualBox'i:1) Mida meil selleks vaja on ja mida tuleb eelnevalt teha (st vajalikud eelsammud):


Esimene samm: Lae alla Windows 8 ISO fail ja Sa võid selle Windows 8 installeerimise ISO faili/image saada mitmel viisil:

1) ISO image fail (Windows 8 proovimiseks): Lae see valmis Windows 8 ISO fail alla ja salvesta ta oma töölauale ning selleks on kaks võimalust:

a) Windows 8 Pro RTM - mine sinna ja sealt saad vajaliku info ning allalaadimise lingid. Microsoft teatas 2012. a. esimesel augustil, et nende uus operatsioonisüsteem (Windows 8) on lõplikult valmis ja et see lastakse tootmisse (RTM). See tähendab seda et Microsoft sai uue Windows 8 operatsioonisüsteemi arendamise ja testimisega valmis ning nüüd hakatakse tema lõppkoodi OEM-partneritele välja jagama. Seejärel võivad OEM-tootjad alustada uute Windows 8 operatsioonisüsteemiga kompuutrite ja seadmete tootmist ning teha need üldkättesaadavaks (GA - General Availability).
Kohe pärast seda kui Microsoft teatas Windows 8 lõplikust valmimisest, ilmus augusti alguses Internetti ka selle Windows 8 RTM versiooni mitteametlik allalaadimise ja installeerimise võimalus. Esimeseks selliseks "allakõmmutatavaks pääsukeseks" oli Windows 8 Enterprise N RTM väljalase (64-bit versioon), kus "N" tähistab seda et antud versioon on ette nähtud Euroopa kasutajatele - temas puudub Windows Media Player. Seejärel said kättesaadavaks ka Windows 8 Enterprise N RTM 32-bit versioon ja Windows 8 Professional RTM väljalase (32-bit ja 64-bit). Loe Windows 8 Pro RTM väljalaske mitteametlikust allalaadimise võimalusest, tema tootevõtmetest ja aktiveerimisest sealt.

b) Windows 8 Evaluation Copy väljalase (Win 8 lõppversioon - tootevõti olemas ja legaalsel teel aktiveeritav): Juhul kui Sa ei oma MSDN/Technet kontot ja kui Sa tahad alla laadida ning proovida Windows 8 valmis operatsioonisüsteemi, siis võid ta TÄIESTI LEGAALSEL teel MSDN saidist alla tõmmata. Seal pakutakse Windows 8 Enterprise 90-päeva prooviversiooni (Windows 8 Evaluation Copy 32- ja 64-bit versioone) ja seda ISO failina. Ta on sama mis ka Windows 8 Enterprise lõppversioon, st tema täisfunktsionaalne koopia. Lae MS saidist alla tasuta ametlik Windows 8 Evaluation Copy (Windows 8 Enterprise 90-päeva prooviversioon) - allalaadimise lingid ja info seal.


c)
Uuendatud nov. 2014: 'Windows Installation Media Creation Tool' — Lõpuks ilmus välja ka Microsofti ametlik instrument Windows 8.1 ISO faili allalaadimiseks. Selle installeerimismeedia abil võid teha Windows 8.1 puhta või siis parandusinstalleerimise ja teda saab aktiveerida nii Windows 8.0 (!) kui ka Windows 8.1 tootevõtmega. (Temaga tulevad kaasa ka juba sisseintegreeritud Update 1 ja Update 2 värskendused.) - link


2) Windows 8 ostmisel:

* "Windows 8 versioonide (väljaannete) hinnad, nende erinevused ja vahendid. • Versiooniuuendused: Windows 8 ülemineku ehk täiendamise teed/stsenaariumid (Windows 8 Upgrade Paths). • Olulised muudatused Windows 8 litsentsi- ja aktiveerimise poliitikas" - info seal.
* "Mis on Windows 8 'Upgrade' install ja selle uuendused: Windows 8 'Upgrade' (ülemineku/täiendus/uuendus) installeerimine ehk Win 8 veebipõhine installeerimine - nn 'Streamlined setup'" - info seal.
* Windows 8 veebipõhise 'upgrade' installeerimise (Streamlined Setup) käigus või selle asemel Win 8 ISO faili loomine. Ja seejärel ISO faili abil Windows 8 installeerimine - info seal.


3) Windows 8.1 väljalaske osas info seal.


Teine samm: Veendu, et Sinu kompuuter toetaks Riistvara Virtualiseerimise Tehnoloogiat (Hardware Virtualization Technology). Kõik uuemad arvutid seda ka teevad, sest kaasaegsed protsessorid ja emaplaadid toetavad virtualiseerimise tehnoloogiat. (Kui Sul ei ole just väga vana kompuuter, siis jäta see teine samm siin vahele.)

Kuidas kontrollida seda et kas Sinu kompuuter ikka toetab seda Virtualiseerimise Tehnoloogiat (VT) ja et kas ta on ka emaplaadi BIOS'is sisse lülitatud?

Selleks on mitu varianti:

a) Lae alla tasuta Microsoft® Hardware-Assisted Virtualization Detection Tool, et kontrollida oma arvuti riistvara virtualiseerimise tehnoloogia toe olemasolu - sealt (või siis siitsamast). See instrument ei vaja installeerimist, käivita ta (2x klõps havdetectiontool.exe failil), ole tema esimeses aknas litsentsitingimustega nõus, kliki Next ja Sa näed kohe ka tulemust - alltulev pilt teatab, et see masin toetab riistvara virtualiseerimise tehnoloogiat:

Olemas...


b) Kui Sa tead, et Sinu emaplaadil pesitseb Inteli protsessor, siis võid laadida alla tasuta Intel® Processor Identification Utility - sealt (või siitsamast). Installeeri ta administraatori õigustes (tee pidenu28.msi failil 2x klõps ja installeeri ta). Seejärel käivita ta Start menüü Intel(R) Processor ID Utility alt, ole nõus litsentsiga (kliki nupule Accept) ja seejärel ava vaheleht/sakk CPU Technologies. Kui seal on "Intel(R) Virtualization Technology" järel Yes, siis on kõik korras.

'Yes' on olemas.


c) Kui Sa tead, et Sinu emaplaadile on sooja pesa aga pununud hoopis AMD protsessor, siis võid vastava utiliidi laadida alla siitsamast (või siis tema kodulehest).


PS! Veendu ka selles et Sinu BIOS seadistustes oleks antud Hardware Virtualization Technology (VT) parameeter sisse lülitatud:

- Mine oma emaplaadi BIOS seadistustesse (juhis).
- Ja kuna emaplaatide BIOS'id ise on erinevad ja ka erinevate menüüdega, siiis otsi sealt sõnu "Virtualization Technology" või "Virtualization..." jne. Näiteks AWARD BIOS'is on ta 'Advanced Chipset settings' menüü all. Kui leidsid selle VT üles, siis lülita ta sisse ("Enabled" või "On").

NB! Pärast tema sisselülitamist on soovitatav oma kompuuter umbes 10 sekundiks täiesti välja lülitada ja seejärel uuesti käivitada - st teha talle nn Cold Restart.Kolmas samm: Lae alla ja installeeri tasuta Oracle VM VirtualBox tarkvara - juhis seal.

Neljas samm: Loo tema abil oma esimene virtuaalmasin (VM) - antud juhul siis Windows 8 (või Windows 8.1) jaoks (juhis).

Viies samm: Enne külalisoperatsioonisüsteemi (guest), antud juhul siis Windows 8 (või Windows 8.1) installimise alustamist tuleb veel äsjaloodud virtuaalmasinas eelnevalt mõned seaded paika panna, tee järgmist:

Ära alusta kohe oma külalisoperatsioonisüsteemi (guest) installeerimist. Sa pead eelnevalt ühe asja paika panema! Kui Sa hakkad installeerima Windows 8 'guest' operatsioonisüsteemi, siis tee enne tema installeerimise alustamist veel järgmist:

a) Kliki 'Oracle VM VirtualBox Manager' aknas üleval Settings nupule:

Kliki 'Oracle VM VirtualBox Manager' aknas üleval Settings nupule


b) Kliki vasemas paanis Storage kategooriale ja tee järgmist:

- Kliki "Storage Tree" oblastis IDE Controller -> Empty parameetrile;
- Kliki paremal pool "Attributes" oblastis ümmargusele CD/DVD ikoonile, mis asub "CD/DVD Drive" järel. Selle peale ilmub sinna rippmenüü, kus kliki Choose a virtual CD/DVD disk file... käsule:


Kliki "Storage Tree" oblastis IDE Controller -> Empty parameetrile


- Nüüd otsi ilmuvas "Open" dialoogiaknas oma allalaetud Windows 8 .ISO fail üles (antud näites on selleks Windows_8_Pro_EN-US_x86.ISO - st Windows 8 Pro RTM 32-bit versioon - Win 8 lõppväljalase) ja kliki nupule Open:

Nüüd otsi ilmuvas "Open" dialoogiaknas oma allalaetud Windows 8 .ISO fail üles


- Seejärel näed nüüd "Storage Tree" oblastis IDE Controller all 'Empty' parameetri asemel oma Win8 ISO faili nime. Kui valmis, siis kliki siinsamas all nupule OK:

Kui valmis, siis kliki siinsamas all nupule OK


NB! Kui Sa installeerid Windows 8.1 operatsioonisüsteemi VirtualBox'i, siis veendu, et enne tema installimise alustamist Ei OLEKS Settings -> Display all lülitatud sisse 'Enable 3D Acceleration' parameeter - seal ruudukeses ei tohi linnukest olla.
Windows 8.1 RTM versiooni installimisel kasuta siis Windows_8.1_EN-US_x86.ISO faili.2) Windows 8 (või kõrgema Windowsi) installeerimine VirtualBox tarkvara virtuaalmasinasse (VM):

Kui Sa olid eelnevalt VirtualBox tarkvara installeerinud, seejärel loonud temas oma esimese virtuaalmasina (VM) ja pannud selles virtuaalmasinas paika tema esmased seadistused, siis käivita nüüd oma virtuaalmasin, et installeerida sellesse mingi operatsioonisüsteem (antud juhul siis Windows 8). Sa võid oma virtuaalmasina käivitada mitmel moel:

- Tee 'Oracle VM VirtualBox Manager' akna vasemas paanis oma virtuaalmasinal 2x klõps;
- Ava C:\Users\Sinu_Kasutajanimi\VirtualBox VMs kaust, ava seal vajaliku virtuaalmasinaga kaust ja tee temas sees .vbox laiendiga failil 2x klõps.
- Märgista 'Oracle VM VirtualBox Manager' akna vasemas paanis oma virtuaalmasin ja seejärel kliki üleval Start Start nupp nupule või tee sellel virtuaalmasinal lihtsalt 2x klõps—see on parim meetod:

Märgista 'Oracle VM VirtualBox Manager' akna vasemas paanis oma virtuaalmasin ja seejärel kliki üleval Start


Märkus: Kui Sa installid Windows 8.1 väljalaset, siis mine edasi sinna.


Nüüd võib Sulle ilmuda paar või mitu alltoodud infoakna taolist akent, kus kliki lihtsalt nupule OK, et neid eest ära koristada. Kuigi Sinu hiirekursor võib sel ajal näidata, et süsteem on hõivatud ja Sa pead natuke ootama (hiirekursori juures kuvatakse pöörlevat "mullikest"), vajuta ikkagi nupule OK, muidu jäädki ootama...:

Infoaken-1


See ülaltoodud info teavitab Sind nn host key kasutamise võimalusest ja vajadusest (info sellest seal) ning toon allpool ära veel mõned taolised aknad...:

Veel aknaid...


All on aga tegemist juba olulisema aknaga, kus tuleb klikkida nupule Capture (hõiva). Kui Sa lugesid eelnevalt sellest 'Host key' klahvist, siis tead, et mida see tähendab. Kui Sa olid installeerimise ajal läinud vahepeal oma hiirega host süsteemi (selle 'host key' abil) ja kui Sa tahad nüüd virtuaalmasinas jälle edasi tegutseda, siis ilmubki see alltoodud aken, kus kliki nupule Capture. (Ühesõnaga: Kui Sa tahad virtuaalmasinast minna üle oma host süsteemi, siis vajuta klaviatuuril seda parempoolset Ctrl klahvi. Kui soovid minna tagasi virtuaalmasinasse, siis kliki tema akna sees või siis tiitelribal. Selle peale ilmub alltoodud aken, kus kliki nupule Capture).

Oluline 'Capture' aken


Ja algabki Windows 8 Pro RTM (Win 8 finaalversiooni) installeerimise ettevalmistamine - kasutan siin tema näidet. Laetakse installeerimiseelne keskkond ja Sa näed ainult Windows 8 buutimise logot. Windows 8 installeerimisfailid laetakse mällu:

Sa näed ainult Windows 8 buutimise logot


Märkused: Tahvelarvutite ja puutetundlike ekraanide puhul võib kogu installeerimisprotsessi, sealhulgas ka võtmete sisestamise, traadita võrku ühendamise ning vaikimisi parameetrite seadistamise viia läbi ekraani klaviatuuri abil.
Võrreldes Windows 8 Consumer Preview ja Windows 8 Release Preview väljalasetega, ei ole Windows 8 installeerimisprotsessis suuri muudatusi tehtud - kõik on enam-vähem endine. Install käib tsipa kiiremini ja võtab aega umbes 10 - 15 minutit (olenevalt Sinu valikutest Win 8 installeerimise ajal).


Windows Setup: Vali sobiv keele, aja- ja raha formaat ning seejärel ka klaviatuuri või sisestamise meetod. Siin tuleb Sul ainult teisest rippmenüüst valida "Estonian (Estonia)" parameeter ja seejärel klikkida all paremal nupule Next.

Muudatus: Siin näed uut Windows 8 logot (Siin näed uut Windows 8 logot):

Vali sobiv keele, aja- ja raha formaat ning seejärel ka klaviatuuri või sisestamise meetod


Kliki nupule Install now:

Kliki nupule Install now


Ilmub järgmine "Setup is starting" ekraan:

Ilmub järgmine "Setup is starting" ekraan


Sisesta tootevõti (Product Key), et Sa saaksid oma Windowsi installeerida. Sa pead siia sisestama 25-sümbolise tootevõtme, et jätkata installeerimist ja kui see läbi saab, siis ühtlasi aktiveeritakse ka Sinu Windows 8. Kuna Windows 8 Release Preview versioon on kõikidele tasuta, siis võid siia sisestada näiteks järgmise võtme:

* Windows 8 Release Preview tootevõti (Product Key): TK8TP-9JN6P-7X7WW-RFFTV-B7QPF
* Windows 8 Pro RTM versiooni puhul võib näiteks kasutada NG4HW-VH26C-733KW-K6F98-J8CK4 võtit.
* Windows 8 Enterprise 90-päeva prooviversiooni (Windows 8 Evaluation Copy 32- ja 64-bit versiooni) puhul ei ilmugi seda tootevõtme sisestamise akent, sest talle on see võti juba sisseehitatud.
* Sooduspakkumisega $40 Windows 8 Pro upgrade versiooni (kehtib kuni 31.01.13) puhul saad tootevõtme tema ostmise ja allalaadimise ajal - kõik see toimub Windows 8 Upgrade Assistant nõustajaaknas (viisardis).
* Kui ostsid poest Windows 8 OEM kompuutri ja kui Sa tahad Win 8 ümbersinstalleerimist teha, siis leiad selle tootevõtme kleebise kusagilt arvutibloki pealt (või sülearvuti aku kaane alt).

Sa pea siia neid sidekriipse ("-") sisestama, need pannakse automaatselt ja Sa ei pea ka jälgima suur/väiketähti - kui valmis, siis kliki Next.

(Win 8 installimisel ja tema tootevõtme sisestamisel ei saa Sa enne sellele "Next" nupule ligi, kui oled ÕIGE võtme sisestanud! Kontrolli ka seda et kas Sa ise ei eksinud võtme tippimisel.)

Sisesta tootevõti (Product Key)


Märkus: Näide ka klaviatuuri kasutamise võimalusest. Kliki (või toksa) tootevõtme sisestamise kasti paremal kõrval asuvale klaviatuuri nupule ja selle peale ilmub alla virtuaalne klaviatuur. Toksad seal &123 klahvile ja hakkad seejärel tootevõtme numbreid sisestama:

Näide ka klaviatuuri kasutamise võimalusestNB! Eelmiste Windowsite (XP, Vista, Windows 7) puhul oli siin tootevõtme sisestamise aknas ka selline kontrollruut nagu "Automatically activate Windows when I'm online". Peale selle sai varasemate Windowsite installeerimist jätkata isegi siis kui Sa siin tootevõtit ei sisestanud: Next nupp oli siis ligipääsetav ja klikkides temale said Sa oma Windowsi installeerimisega edasi minna (pilt).

Windows 8 puhtal installeerimisel on aga hoopis teised lood. Nagu Sa näed, siis puudub siin tootevõtme sisestamise aknas see varasemate Windowsite puhul olnud "Automatically activate Windows when I'm online" kontrollruut ja nupp Next on tuhmi värvi. Sa pead siin eelnevalt sisestama tootevõtme ja alles seejärel saad Sa Next nupule ligi ja oma Windows 8 installeerimist jätkata (pilt).

See pole veel teada, aga kui lugeda hoolega litsentsitingimusi, siis on seal kirjas ka umbes järmine klausel: "KOHUSTUSLIK AKTIVEERIMINE." Pla-pla-plaa ja seejärel: "Aktiveerimine toimub tarkvara esmakordsel kasutamisel automaatselt siis kui litsentseeritud kompuuter on Internetiga ühendatud. Kui Te ei saa tarkvara esmakordsel käivitamisel teda aktiveerida, siis hakkab tarkvara Teid regulaarselt teavitama aktiveerimise vajalikusest. Te ei saa aktiveerimist vahele jätta või seda vältida."

Windows 8 aktiveerimine toimub automaatselt ja seda kohe siis kui süsteem on Internetiga ühenduse saanud (pilt). Seega pead Sa juba Windows 8 puhta installeerimise ajal sisestama tema tootevõtme.


Üldiselt on Windows 8 piraatkoopiate kasutamine raskemaks tehtud ja veel üks näide: Windows 8 puhul hakatakse arvatavasti (ametlikult pole seda veel kinnitatud) kasutama täiesti uut toote aktiveerimise standardit, mida kutsutakse OEM Activation 3.0 (AKA OA 3.0) ja mis erineb tunduvalt tema eelmisest versioonist, mida kasutati Windows 7, OA 2.1 puhul. Et teha piraatidel ja ebaausatel OEM-partneritel elu keerulisemaks, üritab Microsoft seda aktiveerimise süsteemi täiustada.
Kui varem kasutati suurte partiide OEM-kompuutrite tehases eelaktiveerimiseks ühteainsat peavõtit, siis nüüd seda teha enam ei saa. Tulevikus peavad OEM-kompuutrite tootjad kirjutama IGA uue arvuti BIOS'i unikaalse Windowsi võtme, mis baseerub justnimelt antud kompuutri konkreetsele riistvarale. Seda võtit ei genereerita automaatselt OEM-tootjate endi poolt vaid nad saavad selle Microsoftilt elektroonilisel kujul.

Seega võib igasugused varasemad OEM-aktivaatorid (pahavaraga ja ilma selleta) esialgu ära unustada...
Seejärel paisatakse ekraanile meie kõigi poolt väga armastatud ja ülimalt arusaadava sisu ning tekstiga litsentsiaken, kus pane linnuke "I accept the licence terms" ruutu ja kliki nupule Next.

Märkus: See on Windows 8 Release Preview litsentsiaken:

Litsentsiaken


See on aga Windows 8 Pro RTM litsentsiaken - pilt.

Järgmine on Windows 8 Pro müügiversiooni litsentsiaken - pilt.


Nüüd ilmub installeerimise tüübi valiku aken. Siin tuleb Sul klikkida alumisele Custom: Install Windows only (advanced) nupule, et alustada Windows 8 puhast installeerimist (clean install) - muid variante ei saa antud juhul kasutada.
Ka "Which type of installation do you want?" ekraan on pisikese uuenduskuuri läbi teinud ja sisaldab nüüd allalangevat ikooni, aga valikuvõimalused on siin täpselt samasugused nagu need ka varem olid:

Märkus: Selle "Upgrade" installeerimise asemel tasuks alati eelistada ikka seda puhast ("Custom") installeerimist.

Nüüd ilmub installeerimise tüübi valiku aken


Draivi/partitsiooni (tegelikult siis virtuaalse kõvaketta) valiku aken, siin kliki lihtsalt Next:

Kliki Next


Windowsi reaalne installeerimine: Aktuaalne installeerimine toimub 5 faasis ja selle jooksul tehakse ka 1-3 kompuutri restarti (ümberlaadimist/taaskäivitamist).
Järgmises "Installing Windows" ekraanis on endise "Expanding Windows files" asemel nüüd "Getting files ready for installation" kiri. See ongi kogu installeerimisprotsessi kõige pikem faas ja kui see läbi saab, siis läbitakse muud "Installing features", "Installing updates" ja "Finishing up" (endine "Almost done installing Windows") etapid juba kiiresti:

Windowsi reaalne installeerimine


Windowsi reaalne installeerimine - 2


Tehakse esimene restart:

Tehakse esimene restart


Seejärel näed jälle seda tuttavat Windows 8 buutimise logot:

Sa näed ainult Windows 8 buutimise logot


Oota (nii umbes 5 ööpäeva...):

Valmistatakse ette...


Tuvastatakse kogu Sinu kompuutri riistvara ja installeeritakse vajalikud draiverid (+ valmistatakse viirustele pesapaika ette...):

Tuvastatakse kogu Sinu kompuutri riistvara ja installeeritakse vajalikud draiverid

Valmistatakse riistvara ja süsteemi ette - 2


Tehakse järjekordne restart:

Tehakse järjekordne restart


Buutimine:

Sa näed ainult Windows 8 buutimise logot


Sellega lõppes Windows 8 installeerimisprotsess ja seejärel minnakse üle OOBE (out-of-box experience) staadiumi, kus hakkavad ilmuma samuti täiesti uut tüüpi graafilise kasutajaliidese (Windows Metro UI) ekraanid.

Ettevalmistamine: Pärast viimast ümberlaadimist laetakse Out of Box Experience (OOBE), mis erineb tunduvalt Windows 7 lOOBE ekraanidest. Nüüd ilmuvad Windowsi uut tüüpi kasutajaliidese (UI) ekraanid ja esimene neist ilmub ainult paariks sekundiks:

Ettevalmistamine


Personaliseerimine: Järgmises ekraanis pead Sa "PC name" tekstilahtrisse sisestama oma kompuutrile mingi sobiva nime, see võib Sul suvaline olla. 'PC name' on siin "hostname" sõbralik ja arusaadav asendaja; "hostname" on nimi, mis identifitseerib Sinu võrgus antud kompuutrit.

Peale selle saad siin määrata nüüd ka seda et milline taustavärv saab edaspidi olema kõikidel Metro-stiilis ekraanidel. Selle värviskaala keskel on aga veel lisaks ka pisikesed värvilised ruudud ja need näitavad siis seda et millise värviga saavad olema kõik Metro kasutajaliideses kuvatavad nupud. Vaikimisi pakutakse siin mingit sinakat värvi, juhul kui Sulle see ei meeldi, siis lohista siin ülaosas seda "Bacground color" liugurit seni kuni näed ekraanil endale sobivat taustavärvi (all nupul "Next" kuvatakse ka siis vastav nupuvärv).

Siia on nüüd rohkem värve lisatud (kokku 25 valikuvõimalust). Kui valmis, siis kliki Next:

Personaliseerimine


Kuna mina olen ka üks nendest, kes kuulub selle paljudele nii ebameeldivalt kõlava "halli massi" hulka, siis valisin siin hallika värvitooni ja klikkisin seejärel rõõmsalt nupule Next:

Klikkisin seejärel rõõmsalt nupule Next


Märkus: Seda taustavärvi võid Windows 8 'PC settings' ekraani kaudu igal ajal ka hiljem muuta, aga uuemas Windows 8.1 versioonis saab tausta värviskeeme jms muuta juba otse Start ekraanil.


Settings: Siin võid klõpsata ükskõik kummale kas "Use express settings" või siis "Customize" nupule. "Use express settings" nupu valimisel hoiad tublisti aega kokku, aga "Customize" nupu kaudu võid mõned asjad ka välja jätta. Kui Sa klikid siin "Use express settings" nupule, siis lubatakse 'Automatic Updating', 'SmartScreen Filter' funktsioonide sisselülitamine ja diagnostilise info saatmist Microsoftile, et täiustada Windowsi. Lubatakse ka 'Location Services', 'Windows Error Reporting' ja 'IE Compatibility View' vahendite sisselülitamine.

Neid 'Express' seadeid võid Sa igal ajal ka hiljem muuta (tühistada). Mina valisin siis "Use express settings" nupu, sest olen laisk nagu uimane porikärbes:

SettingsMärkus: Need, kes aga valivad siin eelmises ekraanis Customize nupu, näevad seejärel umbes järgmisi allkirjeldatud 'Settings' ekraane. Need ülesvõtted siin tehti varasema Windows 8 CP väljalaske installeerimisel, aga erilisi muudatusi siin ei ole:

a) Kasutaja klikkis nupule Customize (pilt),
b) Järgmises ekraanis, juhul kui Sa kasutad kodus või tööl võrku, siis kliki seal ülemisele nupule kui aga ei kasuta, siis kliki alumisele nupule (seda tee ka avaliku koha puhul) - pilt,
c) Selles 'Settings' ekraanis võid kõik samaks jätta ja klikkida kohe nupule Next. Siin võib vahendeid sisse-välja lülitada nii et lohistad vastava liuguri kas asendisse On või siis Off, antud näites lülitati 'SmartScreen Filter' funktsioon välja - pilt,
d) Siin võid lubada saata Microsoftile infot, et teha Windowsi ja appisid paremaks. Saata diagnostilist informatsiooni, et täiustada Windowsi. Saata infot Windows Store, Microsofti anti-pahavara ja Location Services online teenustele - pilt,
e) 'Settings' viimases ekraanis vali, et kuidas appid hakkavad kasutama Sinu andmeid. Lülita need siin välja, mida Sa ei taha teistega jagada. Näiteks võib olla Sa ei taha seda et appid kasutaksid Sinu kasutajanime ja kasutajakonto pilti (sest oled tagaotsistav) - pilt.
Edaspidiste ekraanide ilmumine sõltub juba järgmistest asjaoludest:

Sellest et kas Windows 8 installeerimise käigus tuvastati internetiühenduse olemasolu või seda ei tuvastatud. Mõnel juhul kaob see ühendus ära, sest pärast Windowsi installeerimist tuleb Sul oma modemi või ruuteri draiverid uuesti installeerida selleks et internetiühendus taastada.
Kui aga internetiühendus tuvastati, siis ilmuvad ekraanid vastavalt Sinu valikutele, st kas Sa lood süsteemi sisselogimiseks kohe Microsofti kasutajakonto (endine Windows Live ID) või lood siis tavalise standardse lokaalse kasutajakonto ("Local Account").


a) Internetiühenduse puudumisel: Juhul kui Windowsi installeerimise ajal internetiühendus puudub, siis ilmub kohe "Sign in to your PC" järgmine ekraan, kus Sul tuleb sisestada oma kasutajanimi ("User name" lahtrisse). Sa võid siin soovi korral sisselogimiseks ka parooli luua. Sisesta oma parool mõlematesse "Password" kui ka "Reenter password" lahtritesse. Sel juhul pead ka kõige alumisse "Password hint" tekstilahtrisse sisestama mingi vihje (juhuks kui unustad tulevikus oma parooli). Kui valmis, siis kliki nupule Finish - pilt. Seejärel hakatakse lõpetama ja Sa jõuad pärast mitmeid ekraane, kus Sa ei pea midagi tegema, otse Metro-stiilis / Windows 8 stiilis disainiga Start ekraanile.

b) Internetiühenduse olemasolul:

* Kas logida sisse enda juba olemasoleva Microsofti kasutajakontoga (st Windows Live ID kontoga)

või siis

* logid sisse vana standardse lokaalse kasutajakontoga ('Local Account') nii nagu Sa tegid seda ka Windowsi eelmiste versioonide puhul. (Sellist meetodit pakutakse Sulle automaatselt ka siis kui Sul puudub Win 8 installeerimise ajal internetiühendus.)


Toon siin ära mõlema nii Microsofti kui ka lokaalse kasutajakontoga kasutamise näited:

* Lokaalse kasutajakontoga ('Local Account') loomisel: Kliki siin kõige alumisele "Sign in without a Microsoft account" lingile, et luua see tavaline lokaalne kasutajakonto - pilt. Kui Sa eelmise ekraanis ei sisestanud oma e-mail aadressi, siis on loogiline selles järgmises ekraanis klikkida "Local account" nupule. Sel juhul hakkad Sa oma kompuutrisse logima sisse traditsioonilisel teel jne (Sa võid hiljem soovi korral ka seda muuta) - pilt. Juhul kui Sa klikkisid eelmises ekraanis nupule "Local account", siis tuleb Sul sisestada oma kasutajanimi ("User name" lahtrisse). Sa võid siin soovi korral sisselogimiseks ka parooli luua. Sisesta oma parool mõlematesse "Password" kui ka "Reenter password" lahtritesse. Sel juhul pead ka kõige alumisse "Password hint" tekstilahtrisse sisestama mingi vihje (juhuks kui unustad tulevikus oma parooli). Kui valmis, siis kliki nupule Finish - pilt.


* Microsofti kasutajakonto ('Microsoft Account') loomisel: Kui Sa aga sisestad seal esimeses "Sign in to your PC" ekraanis "Email address" lahtrisse oma "Windows Live ID" või mingi muu Email aadressi, siis peab iga kasutaja ja kompuuter kasutama Windows Live ID kasutajakontot, et logida end süsteemi sisse. Kui see Microsofti kasutajakonto on Sul juba olemas, siis pead siia sisestama antud Microsofti konto/Windows Live Email aadressi ja klikkima all nupule Next.
Kui Sul ei ole Microsofti kontot, siis võid siia üles sisestada enda mingi muu olemasoleva Email aadressi ja klikkida all nupule Next, et luua uus Microsofti konto, mis seotakse antud Email aadressiga.
Juhul kui seda Live ID kontot ja ka Email aadressi ei ole, siis võid luua uue Email aadressi ning MS konto siinsamas "Sign up for a new email address" lingi abil. Sellega lood uue @hotmail.com Email aadressi ja sellega seotud Microsofti kasutajakonto (pilt ja pilt).
Et seda kõike siin teha, peab Sul Windows 8 installeerimise ajal olema ka internetiühendus. Sel teel seotakse Sinu uus Windows 8 kohe "pilve" ja Microsofti (Windows Live ID) kasutajakontoga. Sisestame oma Live ID konto Email aadressi ja klikime Next - pilt. Seejärel ühendatakse Internetti - pilt. Kontrollitakse Sinu Microsofti kontot - pilt. Seejärel sisesta oma Microsofti konto parool ja kliki Next - pilt. Uues ekraanis kontrolli oma turvaandmed üle (neid võid siin soovi korral ka muuta) ja kliki jälle Next - pilt. Süsteemi jaoks luuakse Microsofti kasutajakonto - pilt.NB! Kui Sa ei tea, et mis valikuid siin teha, siis võid esialgu installeerida Windows 8 nii nagu siin juhises seda kirjeldatakse. Selle Microsofti ( Windows Live ID) kasutajakonto võid igal ajal ka hiljem aktiveerida (Windows 8 stiilis disainiga PC settings ekraani kaudu) ja seejärel selle konto all edasi töötada.
SOOVITAN Sul läbi lugeda minu see veebileht, mis annab nendest Windows 8 lokaalsest kasutajakontost (Local account) ja Microsofti/Live ID kasutajakontost (Microsoft account) piisava ülevaate. Seal on juttu ka lokaalse kasutajakonto ja Microsofti kasutajakonto vahel ümberlülitumisest ehk kuidas minna ühelt kasutajakontolt üle teisele kasutajakontole ning ka paljust muust vajalikust - link.Antud juhul valisin ma siit kõige alumise "Sign in without a Microsoft account" lingi, et luua see tavaline lokaalne kasutajakonto:

Sign in to your PC (Windows Live ID)


Kui Sa ülemises ekraanis ei sisestanud oma e-mail aadressi, siis on loogiline selles järgmises ekraanis klikkida "Local account" nupule. Sel juhul hakkad Sa oma kompuutrisse logima sisse traditsioonilisel teel jne (Sa võid hiljem soovi korral ka seda muuta):

Local account


Juhul kui Sa klikkisid eelmises ekraanis nupule "Local account", siis tuleb Sul sisestada oma kasutajanimi ("User name" lahtrisse). Sa võid siin soovi korral sisselogimiseks ka parooli luua. Sisesta oma parool mõlematesse "Password" kui ka "Reenter password" lahtritesse. Sel juhul pead ka kõige alumisse "Password hint" tekstilahtrisse sisestama mingi vihje (juhuks kui unustad tulevikus oma parooli). Kui valmis, siis kliki nupule Finish:

Kui valmis, siis kliki nupule Finish


Sinu seadistuste konfigureerimise lõpetamine:

Sinu seadistuste konfigureerimise lõpetamine


Nüüd näed Sa midagi uut, mida Windows 8 eelmistes versioonides ei olnud. Nendes ekraanides ei pea Sa midagi tegema ja nad võinuks ka ilmumata jääda...

Esmalt ilmub "Hi"... - näe kuivikust Microsoft üritab ka kasutajaga "flirtida"...:

Esmalt ilmub "Hi"...


Siis näed sellist teadet...:

Siis näed sellist teadet...


Seejärel hakatakse Sind õpetama... Kuna Microsoft tegi Windows 8 opsüsteemis väga suuri muudatusi, näiteks nagu Start Menu ja Start nupu ärakoristamine ning nn "kuumade nurkade" lisamine, et saada ligi uuele Charms Ribale (Charms Bar) ja viimati käivitatud appidele/rakendustele jne, siis võib uutel kasutajatel rakenduste jms leidmisega raskusi tekkida. Et neid aidata, lisati siia uus juhis, mis ilmub siis kui Windowsi installeerimine lõpetatakse ja hakatakse töölauda ette valmistama. See juhis toob esile mõned animeeritud pildid, mis näitavad seda et kuidas pääseda ligi Charms Ribale jne.
Tegelikult on kogu see juhis üks HTML fail, mida kutsutakse "FirstLogonAnim.html" ja mida hoitakse "C:\Windows\System32\oobe\" kaustas. Sa võid selle siinse juhendi ka vahele jätta: vajuta Esc klahvi või siis Alt+F4 klahvikombinatsiooni:

Seejärel hakatakse Sind õpetama (st kuidas uut Windowsi kasutada)


Pärast Win 8 installeerimise lõpetamist...:

Pärast Win 8 installeerimise lõpetamist...


Viipa sõrmega suvalisest ekraani servast sissepoole:

Viipa sõrmega suvalisest ekraani servast sissepoole

Viipa sõrmega suvalisest ekraani servast sissepoole - 2

Viipa sõrmega suvalisest ekraani servast sissepoole - 3


...ja selle peale ilmub sinna uus Charms Ribale (Charms Bar):

Viipa sõrmega suvalisest ekraani servast sissepoole - 4


Vii hiirekursor ekraani suvalisse nurka ja seejärel ilmub sinna mingi vajalik element (st mingi uue vahendi kasutamise võimalus); antud juhul viiakse hiirekursor ekraani paremasse ülanurka:

...vii oma hiirekursor ekraani suvalisse nurka


Seejärel lohistatakse kursorit mõõda ekraani serva allapoole keskosa suunas ja selle peale ilmub sinna uus Charms Ribale (Charms Bar):

Seejärel lohista kursorit mõõda ekraani serva keskosa suunas ja selle peale ilmub sinna uus Charms riba

Let's start


Hakkab lõpetama:

Hakkab lõpetama


Seejärel ilmub terve rida muutuvate värvidega ekraane ja sel ajal viiakse uue süsteemi seadistamine ning Metro appide (rakenduste) installeerimine lõpule - ka siin ei pea Sa midagi tegema - toon siin nendest ainult mõned ära:

Värviline ekraan - 1

Värviline ekraan - 2

Värviline ekraan - 3

Värviline ekraan - 4

Värviline ekraan - 5

Värviline ekraan - 6

Värviline ekraan - 7

Värviline ekraan - 8


Uuh! Sa jõuadki lõpuks Windows 8 täiesti uude Metro kasutajaliidesesse, tema Metro-stiilis Start ekraani (ehk uude Metro-stiilis Start menüüsse). Juhul kui Sul on installeerimise ajal internetiühendus olemas, siis näed siin kohe ka seda et osade appide/rakenduste suured ikoonid (plaadid/tiled) on juba "elavad":

Uuh! Sa jõuadki lõpuks Windows 8 täiesti uude Metro kasutajaliidesesse


Kui Sa tahad sellesse juba tuttavasse Windows 7 aegadest pärit töölauale (st Windowsi töölaua kasutajaliidesesse) minna, siis tee ühte neist alljärgnevatest:

- Kliki siin Metro-stiilis Start ekraanil sellele "Desktop" kirjaga ikoonile/plaadile/tilele (vaata eelmist pilti);
- Vajuta "Windows" klahvi;
- Vii hiirekursor ekraani vasemasse allanurka, sinna ilmub varjatud uus nn 'Start preview' ('Start Tip') pisipildi nupp - kliki sellele ja Sa jõuadki vanasse tuttavasse Windows 7 töölauda (teise standardsesse Windows Desktop kasutajaliidesesse). Siin on siis tegu Windows 8 RP väljalaske töölauaga. Pärast siiajõudmist viis kasutaja hiirekursori ekraani vasemasse allanurka ja kui ta nüüd klikib seal, siis jõuab ta sinna eelmisse Metro-stiilis Start ekraanile ilusti tagasi:

Windows 7 töölaud


All on aga tegu juba Windows 8 finaalversiooni Windowsi töölaua kasutajaliidese töölauaga:

Windows 8 finaalversiooni Windowsi töölaua kasutajaliides


Alates Windows 8 Consumer Preview redaktsioonist on vana Start ehk Start Orb nupp nüüd lõplikult kadunud ja ta on asendatud uue nn 'Start preview' ('Start Tip') pisipildi nupuga, mis on varjatud. Ta ilmub sinna siis kui Sa viid oma hiirekursori ekraani vasemasse allanurka. Kui Sa klikid seal, siis viiakse Sind uude Metro kasutajaliidesesse (st tema Metro-stiilis Start menüüsse):

Start Tip


Kui Sa aga teed seal vasemas allnurgas paremklõpsu, siis ilmub sinna vägagi vajalik ja kasulik süsteemiinstrumentide/käskude kontekstmenüü:

Kui Sa aga teed seal vasemas allnurgas paremklõpsu...


Kui Sa viid oma hiirekursori ekraani paremasse alla- või ülanurka ja liigud seejärel mõõda ekraani serva natuke ekraani keskosa suunas, siis ilmub sinna uus Charms paneel/riba:

Vii kursor nurka

Charms riba


See Charms riba ilmub igal ajal ka siis kui Sa vajutad Win+C klahvikombinatsiooni.

Windows 8 finaalversioonis on Windows Explorer'i nimeks nüüd File Explorer:

Windows 8 finaalversioonis on Windows Explorer'i nimeks nüüd File Explorer


Ka on nüüd kadunud Aero Glass teema, mis asendatakse uue Metro disainiga Windows 8 töölaua teemaga. Sa ei näe enam akende poolläbipaistvat klaasjat kujundust koos animatsiooniefektide- ja reguleeritavate värvidega. See Aero-stiilis Windowsi töölaua kasutajaliides asendatakse nüüd õhulise, askeetliku, ühetaolise neutraalse värviga Metro-sarnase Exploreriga (akendega). See uus teema muudab akende ääri ja tiitelribasid ning akende vaikimisi värviks saab olema see ühetooniline värv, mis on ka antud teemas (sh ka töölaua taustapilt) või siis Sinu poolt "Color and Appearance" aknas määratud. Järgmisel pildil on akende servad, tiitelriba ja tegumiriba pruunikat värvi, sest töölaua taustapildis domineerib antud värv - pilt.

Tegelikult ei kao see Windows Aero ise kusagile, ta on endiselt alles kuigi võib olla mitte nii "võimsal kujul" kui see oli Windows 7 puhul ja Aero esitus sõltub ikkagi suurel määral Sinu kompuutri võimsusest ning videokaardist. Riistvara akseleratsioon (kiirendus) ja enamik Aero vahendeid töötavad ka Windows 8 all edasi.
Aero ise on midagi palju rohkemat kui see ärakaotatud Aero Glass teema, mis on lihtsalt üks Windows Aero komponente - loe sellest rohkem ja vaata näiteid sealt.


Installeeri seejärel lisaks ka 'VirtualBox Guest Additions' pakett - juhis.
Nõuanne! Sa võid proovimiseks ja testimiseks laadida alla ka juba täiesti valmis virtuaalmasina (VM), näiteks Windows XP, Vista, Windows 7, Windows 8 (8.1) või siis Windows 10 opsüsteemi koos Internet Explorer brauseri virtuaalmasinas jooksutamiseks. Sealt veebsaidist allalaetav virtuaalmasin pole lihtsalt VHD vaid ta on juba seadistatud virtuaalmasin, mille võid kiiresti importida oma VirtualBox'i - Sul ei ole enam oma Windowsi installeerimisega vaja aega raisata. Lähed sinna modern.ie saiti, valid seal rippmenüüdest sobiva virtuaalmasina (näiteks IE 11 on Windows 8.1), platformi (näiteks VirtualBox on Windows) ja klikid kolmanda sammu all "Download Zip Archive (single-file)" lingile - näide Windows 10 kohta. Seejärel pakid selle allalaetud ZIP faili lahti (süsteemi sisseehitatud "Extract All" funktsiooniga või siis näiteks 7-zip tarkvaraga) ja impordid ta oma VirtualBox'i.

Importimiseks võid kasutada kahte meetodit:

* Tee sellel OVA (või OVF) failil lihtsalt 2x klõps (pilt ) ja kliki nupule Import (pilt). (Märkus: Sa võid siin importimise aknas eelnevalt ka neid parameetreid muuta, teed vajalikul real 2x kliki ja muudad...)
* Alternatiivina võid importimiseks valida VirtualBox tarkvara 'Manager' aknas ka "File" -> "Import appliance..." käsu (pilt), otsida ilmuvas dialoogiaknas see .ovf või .ova laiendiga fail üles, klikkida Next jne... (pilt)

Logimise info (Windows Vista, 7, 8 VMs): IEUser, Passw0rd!

Sel juhul ei ole Sul neid siin eelpool toodud "Esimene samm" (st Windows 8 ISO faili allalaadimine), "Neljas samm" (st esimese VM loomine), "Viies samm" (st loodud virtuaalmasina seadistamine) ja "Windows 8 (või kõrgema Windowsi) installeerimine VirtualBox tarkvara virtuaalmasinasse (VM)" protseduure enam vaja täitagi!
Windows 10 puhul tuleb arvestada, et algul pakutakse tema eelversioone, mis on ainult testimiseks ja katsetamiseks ette nähtud. Win 10 lõpp-vesioon ilmub alles 2015 II-poolel.

Ekraani resolutsiooni muutmisest (oluline!):

1) Metro-stiilis appide (Windows 8 Store appide) tööks on aga vajalik vähemalt 1024 x 768 või kõrgem ekraani resolutsioon (see pannakse kas automaatselt paika või Sa pead ta ise käsitsi selliseks seadma, näiteks Windows 8 virtuaalmasinasse või vanemasse Windows XP kompuutrisse installeerimisel). Kui Sa kasutad näiteks Windows 7-põhist minisülearvutit (netbook), mis on tavaliselt varustatud 1024 x 600 resolutsioonise displeiga, siis Sa võid küll sinna installida ja jooksutada Wondows 8 opsüsteemi, aga Sa ei saa jooksutada Win 8 Store appisid.
Kui Sa tahad jooksutada kahte appi üksteise kõrval kasutades selleks 'Metro Snap' ('Snap View') funktsiooni, siis peab Sinu displei resolutsioon olema vähemalt 1366 x 768 (!) või kõrgem. Kuid alates Windows 8.1 (Windows Blue) värskenduse väljailmumisest saab seda 'Snap View' funktsiooni kasutada ka madalama 1024 x 768 resolutsiooni puhul ja nautida antud vaate 50 / 50 eeliseid.

- Kliki Metro-stiilis Start ekraanil sellele "Desktop" plaadile (st tema suurele ikoonile - tile), et minna üle tavalisse Windowsi töölaua keskkonda (kasutajaliidesesse);
- Tee oma töölaua vabal osal paremklõps ja vali ilmuvast kontekstmenüüst käsk Screen resolution:

Vali ilmuvast kontekstmenüüst käsk Screen resolution


- Sea oma ekraani resolutsioon õigeks:

Sea oma ekraani resolutsioon õigeks


- Kliki järgmises aknas nupule Keep changes:

Kliki järgmises aknas nupule Keep changes


Kasutaja määras suurema resolutsiooni ja tulemus - Metro ekraanile ilmus märksa rohkem vaba ruumi (Windows 8 RP versiooni pilt):

Metro ekraanile ilmus märksa rohkem vaba ruumi2) Alternatiiv: Sa võid ka oma videokaardi konfigureerimise akent kasutada. Toome siin näiteks NVIDIA videoadapteri seadistamise juhtpaneeli. Tee Windowsi kasutajaliidese töölaual paremklõps ja vali vajalik käsk:

NVIDIA videokaart


Märgista vasemas paanis Change resolution haru ja vali seejärel paremas paanis "Resolution" loendist sobiv ekraani resolutsioon:

Vali sobiv resolutsioon


Kliki nupule Yes:

Kliki nupule YesVeel: Tee virtuaalmasina sulgemisel järgmist: Aktiveeri "Close Virtual Machine" dialoogiaknas Save the machine state raadionupp ja kliki seejärel nupule OK. Sellega salvestatakse kõik Sinu poolt antud sessioonis tehtud muudatused ja need ei lähe Sul kaduma.

Tee virtuaalmasina sulgemisel järgmist


Salvestatakse


Seejärel võid ka 'VirtualBox Manager' akna enda sulgeda. Kui Sa tahad järgmine kord oma virtuaalset Windows 8 opsüsteemi jälle käivitada, siis ava uuesti seesama 'VirtualBox Manager' aken ja kliki nupule Start või tee vasemas paanis oma Win 8 kirjel 2x klikk. Kui Sul neid virtuaalmasinaid seal vasemas paanis rohkem, siis märgista neist vajalik ja kliki üleval nupule Start (pilt Windows 8 RP versioonist):

Seejärel võid ka 'VirtualBox Manager' akna enda sulgeda!!! Vaata soovi korral ka Windows 8.1 Update 1 installeerimise näidet, ühtlasi näed ka seda et kuidas Windows 8 ja Windows 8.1 puhas install toimub (vahet pole) - video - sealt.

Ülesse
< Tagasi Windows 8 pealehele ja sisukorda

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju | About Us | About Me | Site Map | POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik 2011