Windows 8 installeerimine VirtualBox'i

Win 8 logoWindows 8 Developer Preview (Pre Beta) installeerimine VirtualBox'i.
VirtualBox ise on installitud Windows 7 operatsioonisüsteemi (nn 'host' süsteemi) ja Win 8 on aga 'guest' operatsioonisüsteemina ehk külalisoperatsioonisüsteemina installeeritud siis VirtualBox'i.

 

 

Uuendatud 19.03.12: Windows 8 uuema väljalaske installeerimisest VirtualBox'i on juhis seal.

Kirjutatud septembris 2011

 

 

Windows 8 Developer Preview (DP) installeerimise võimalused ja süsteeminõuded:


Microsoft lasi septembri keskel arendajate jaoks välja oma uue operatsioonisüsteemi—Windows 8 Developer Preview (Pre Beta - Build 8102 M3) versiooni. Ja üllatus-üllatus, see tehti ka laiadele massidele kättesaadavaks. Ka Sina võid selle Windows 8 Developer Preview väljalaske alla laadida ja seda otse Microsofti ametlikust saidist, et temaga seejärel tutvuda (uurida/testida).


Windows 8 Developer Preview (DP) installeerimise võimalused ja süsteeminõuded:


Windows 8 DP installeerimise meetodid:

Windows 8 Developer Preview (st 'Windows Developer Preview' ehk Windows 8 DP ehk Windows 8 Pre Beta) installeerimisel ei nõuta tema aktiveerimist. Sa saad teda kasutada kuni 2012. a. 11. märtsini ja Sa saad teha ainult tema puhta installeerimise (clean install).

Mis juhtub pärast 11. märtsi? Windows 8 Developer Preview deaktiveerib ennast automaatselt ja Sa ei saa teda uuesti aktiveerida. Selle asemel ilmub "Windows is not activated" sõnum ja Sinu vaene kompuuter hakkab iga kahe tunni mõõdudes tegema restarte...


Märkus: Kuid hiljem teatas Microsoft, et 'Windows Developer Preview' väljalaset võib nüüd jooksutada kuni 2013. a. 15. jaanuarini. (See tähendab ka seda et selleks ajaks on ka Windows 8 lõppversioon juba välja ilmunud.)
Juhul kui Sa tahad 'Windows Developer Preview' versiooni mingil põhjusel kasutada ka pärast 2012. a. 11. märtsi, siis pead teda 'Windows Update' kaudu uuendama. Sa pead tema kasutamisaja pikendamiseks käivitama Windows Upate, laadima alla ja installeerima KB2671501 värskenduse. Sa pead selle laadima alla ja installima enne 11.03.2012 kuupäeva ning tegema seejärel kompuutri restardi.
Kui Windows 8 Pre Beta kasutamisaeg hakkab lõpule jõudma, siis Sa saad 14 päeva enne tema litsentsi aegumist järgmise teate: "This pre-release version of Windows will expire soon. Go to Windows Activation to purchase and install a released version of Windows."1) Sa võid asendada oma eelmise operatsioonisüsteemi uue Windows 8 Developer Preview opsüsteemiga - praegu veel üsna mõtetu tegevus. Sa saad teha ainult tema puhta installeerimise (clean install). Sa võid Windows Developer Preview (32-bit või 64-bit) installeerida Windows 7, Windows Vista (Sinu kasutajakontod, failid ja seadistused jäävad sealjuures alles) ning Windows XP kompuutrisse (ainult Sinu kasutajakontod ja failid säilitatakse). See eelnev kehtib siis kui Sa teed tema puhta installeerimise otse oma endise operatsioonisüsteemi peale (tema asemele). Sel juhul ei saa seda Windows Developer Preview väljalaset hiljem uninstallida (desinstalleerida), et seejärel oma eelmist operatsioonisüsteemi ümber installeerida/taastada, Sa pead selleks kasutama nüüd Vista, Win 7, XP taastamise (restore) või siis installeerimisplaati.

2) Sa võid ta installeerida ka mingisse uude tühja partitsiooni, kus siis selles multiboot kompuutris hakkavad kõrvuti töötama nii näiteks Sinu Windows 7 või Windows Vista (pea operatsioonisüsteem) kui ka Windows 8. Kui Sinu kõvakettal on piisavalt vaba ruumi, siis võib seda meetodit kasutada ja sellest on juhis seal.

3) Sa võid Windows 8 installeerida Windows 7 kompuutrisse loodud nn virtuaalsesse kõvakettasse (VHD - Virtual Hard Disk) - üsna hea meetod ja juhis seal.

4) Kuna tegu on aga alles väga "noore" ja toore Windows 8-ga, mida alles arendatakse ning mis on veel üsna "poolik" toode, siis on teda ja tema hilisemaid versioone kõige mõistlikum esialgu installeerida ning uurida hoopis mingis VIRTUAALMASINAS (või siis eelpoolnimetatud VHD VIRTUAALSES KÕVAKETTAS). Kuna virtualiseerimise tarkvarad on ka muus osas väga kasulikud, siis soovitan esmajärjekorras just neid proovida. Neid üsna häid virtualiseerimise tarkvarasid on mitmeid, näiteks:

- VirtualBox 4.1.4 (tasuta/vabavara - töötab Windows 8 puhul ja temast tuleb siin üsna pikalt juttu!),
- VMware Workstation 8 (tasuline - töötab Windows 8 puhul),
- VMWare Server (tasuta/vabavara - ta ei sobi veel Windows 8 jaoks!),
- VMware vSphere (tasuline - ta ei sobi veel Windows 8 jaoks!),
- VMware Player 3.1.4 (tasuta - ta ei sobi veel Windows 8 jaoks!),
- Microsoft Virtual PC (tasuta, tema kasutamise juhis on seal - ta ei sobi veel Windows 8 jaoks!),
- Windows Virtual PC (toetab ainult Windows 7 host operatsioonisüsteemi ja ta ei sobi veel Windows 8 jaoks!).

- Peale selle siis veel see VHD (Virtual Hard Disk) meetod, töötab Windows 8 puhul ja ka temast tuleb hiljem juttu.


Tasuta virtualiseerimise tarkvaradest võiks esmajärjekorras proovida just VirtualBox programmi (pealegi saab ta üsna hästi hakkama ka selle uue Windows 8 DP eelversiooniga). Peale selle võid Sa Windows 8 kui külalisoperatsioonisüsteemi (guest) installeerida virtuaalselt otse oma Windowsi "sisse" (st nn host operatsioonisüsteemi). Sel juhul ei ole ka tema uninstallimisega (kustutamisega) mingeid probleeme - lihtsalt kustutad 3 hiireklõpsuga oma virtuaalmasina ja kogu lugu...


Windows 8 DP süsteeminõuded:

Windows Developer Preview
töötab väga hästi ka Sinu Windows Vista või siis Windows 7 operatsioonisüsteemiga kompuutris, st talle sobib nende riistvara. Tema süsteeminõuded on järgmised:

- 1 GHz või kiirem 32-bit (x86) või 64-bit (x64) protsessor
- 1 GB RAM (st füüsilist mälu 32-bit Windows DP jaoks) või 2 GB RAM (64-bit Windows DP jaoks)
- 16 GB vaba kettaruumi (32-bit Windows DP installeerimiseks) või 20 GB vaba kettaruumi (64-bit Windows DP installeerimiseks)
- DirectX 9 graafikakaart koos WDDM 1.0 või kõrgema draiveriga
- Et jooksutada Metro stiilis Apps'e, peab Sinu ekraani resolutsioon olema vähemalt 1024 X 768 või suurem (selle paned ise pärast tema installeerimist).


Windows 8 Developer Preview versiooni pakutakse ainult .iso image failina ja Sa võid ta alla laadida sealt. (Antud juhul läheb meil vaja ainult seda ISO faili, me ei pea teda põletama oma DVD plaadile või siis USB pulka viima.)Windows 8 Developer Preview (Pre Beta) installeerimine VirtualBox'i:1) Mida meil selleks vaja on ja mida tuleb eelnevalt teha (st vajalikud eelsammud):


Esimene samm: Lae alla Windows 8 Developer Preview (DP) operatsioonisüsteemi ISO fail Microsofti enda saidist - sealt. Vali sealt allalaadimiseks kas Windows Developer Preview English, 64-bit (x64) või siis Windows Developer Preview English, 32-bit (x86) fail olenevalt sellest et millist host Windowsi Sa momendil jooksutad - kas 32-bit või siis tema 64-bit versiooni.
Sa võid ka nad mõlemad alla laadida, sest teatud tingimuste täitmisel võib oma 32-bitises host süsteemi virtuaalmasinas jooksutada ka 64-bitist Windows 8 külalisoperatsioonisüsteemi. Windowsi 32-bit (x86) ja 64-bit (x64) versioonide erinevustest ning eelistest on info seal.

Teine samm: Veendu, et Sinu kompuuter toetaks Riistvara Virtualiseerimise Tehnoloogiat (Hardware Virtualization Technology). Kõik uuemad arvutid seda ka teevad, sest kaasaegsed protsessorid ja emaplaadid toetavad virtualiseerimise tehnoloogiat.

Kuidas kontrollida seda et kas Sinu kompuuter ikka toetab seda Virtualiseerimise Tehnoloogiat (VT) ja et kas ta on ka emaplaadi BIOS'is sisse lülitatud?

Selleks on mitu varianti:

a) Lae alla tasuta Microsoft® Hardware-Assisted Virtualization Detection Tool, et kontrollida oma arvuti riistvara virtualiseerimise tehnoloogia toe olemasolu - sealt (või siis siitsamast). See instrument ei vaja installeerimist, käivita ta (2x klõps havdetectiontool.exe failil), ole tema esimeses aknas litsentsitingimustega nõus, kliki Next ja Sa näed kohe ka tulemust - alltulev pilt teatab, et see masin toetab riistvara virtualiseerimise tehnoloogiat:

Olemas...


b) Kui Sa tead, et Sinu emaplaadil pesitseb Inteli protsessor, siis võid laadida alla tasuta Intel® Processor Identification Utility - sealt (või siitsamast). Installeeri ta administraatori õigustes (tee pidenu28.msi failil 2x klõps ja installeeri ta). Seejärel käivita ta Start menüü Intel(R) Processor ID Utility alt, ole nõus litsentsiga (kliki nupule Accept) ja seejärel ava vaheleht/sakk CPU Technologies. Kui seal on "Intel(R) Virtualization Technology" järel Yes, siis on kõik korras.

'Yes' on olemas.


c) Kui Sa tead, et Sinu emaplaadile on sooja pesa aga pununud hoopis AMD protsessor, siis võid vastava utiliidi laadida alla siitsamast (või siis tema kodulehest).


PS! Veendu ka selles et Sinu BIOS seadistustes oleks antud Hardware Virtualization Technology (VT) parameeter sisse lülitatud:

- Mine oma emaplaadi BIOS seadistustesse (juhis).
- Ja kuna emaplaatide BIOS'id ise on erinevad ja ka erinevate menüüdega, siiis otsi sealt sõnu "Virtualization Technology" või "Virtualization..." jne. Näiteks AWARD BIOS'is on ta 'Advanced Chipset settings' menüü all. Kui leidsid selle VT üles, siis lülita ta sisse ("Enabled" või "On").

NB! Pärast tema sisselülitamist on soovitatav oma kompuuter umbes 10 sekundiks täiesti välja lülitada ja seejärel uuesti käivitada - st teha talle nn Cold Restart.Kolmas samm: Lae alla ja installeeri tasuta Oracle VM VirtualBox tarkvara - juhis seal.

Neljas samm: Loo tema abil oma esimene virtuaalmasin (VM) - antud juhul siis Windows 8 DP jaoks (juhis).

Viies samm: OLULINE! Enne külalisoperatsioonisüsteemi (guest), antud juhul siis Windows 8 installimise alustamist tuleb veel äsjaloodud virtuaalmasinas eelnevalt mõned seaded paika panna - juhis.2) Windows 8 installeerimine VirtualBox tarkvara virtuaalmasinasse (VM):

a) Kui Sa olid eelnevalt VirtualBox tarkvara installeerinud, seejärel loonud temas oma esimese virtuaalmasina (VM) ja pannud selles virtuaalmasinas paika tema esmased seadistused, siis käivita nüüd oma virtuaalmasin, et installeerida sellesse mingi operatsioonisüsteem (antud juhul siis Windows 8 DP). Sa võid oma virtuaalmasina käivitada mitmel moel:

- Tee 'Oracle VM VirtualBox Manager' akna vasemas paanis oma virtuaalmasinal 2x klõps;
- Ava C:\Users\Sinu_Kasutajanimi\VirtualBox VMs kaust, ava seal vajaliku virtuaalmasinaga kaust ja tee temas sees .vbox laiendiga failil 2x klõps.
- Märgista 'Oracle VM VirtualBox Manager' akna vasemas paanis oma virtuaalmasin ja seejärel kliki üleval Start Start nupp nupule või tee sellel virtuaalmasinal lihtsalt 2x klõps—parim meetod:

Tee tal 2x klõps


b) Nüüd võib Sulle ilmuda paar või mitu alltoodud infoakna taolist akent, kus kliki lihtsalt nupule OK, et neid eest ära koristada:

Infoaken-1


See ülaltoodud info teavitab Sind nn host key kasutamise võimalusest ja vajadusest (info sellest seal). Veel üks infoaken, mis seekord annab aga tsipa valet infot (tegemist on ju Win 8 installeerimisega) - sulgeme ta:

Infoaken-2


All on aga tegemist juba olulisema aknaga, kus tuleb klikkida nupule Capture (hõiva). Kui Sa lugesid eelnevalt sellest 'Host key' klahvist, siis tead, et mida see tähendab. Kui Sa olid installeerimise ajal läinud vahepeal oma hiirega host süsteemi (selle 'host key' abil) ja kui Sa tahad nüüd virtuaalmasinas jälle edasi tegutseda, siis ilmubki see alltoodud aken, kus kliki nupule Capture. (Ühesõnaga: Kui Sa tahad virtuaalmasinast minna üle oma host süsteemi, siis vajuta klaviatuuril seda parempoolset Ctrl klahvi. Kui soovid minna tagasi virtuaalmasinasse, siis kliki tema akna sees või siis tiitelribal. Selle peale ilmub alltoodud aken, kus kliki nupule Capture).

Oluline 'Capture' aken


c) Ja algabki Windows 8 installeerimise ettevalmistamine (Windows 8 uus buutimise ekraan - 'Boot Screen'):

Alustati


Märkus: Tahvelarvutite ja puutetundlike ekraanide puhul võib kogu installeerimisprotsessi, sealhulgas ka võtmete sisestamise, traadita võrku ühendamise ning vaikimisi parameetrite seadistamise viia läbi ekraani klaviatuuri abil.


d) Vali sobivad keele, aja, raha ja klaviatuuri seadistused ning kliki nupule Next. Siin tuleb Sul valida ainult teisest rippmenüüst "Estonian (Estonia)" parameeter:

Vali keel, aeg, klaviatuur ja raha


e) Kliki nupule Install now:

Kliki nupule 'Install now'


f) Ilmub järgmine "Setup is starting..." ekraan:

Startimise ekraan


g) Seejärel paisatakse ekraanile meie kõigi poolt väga armastatud ja ülimalt arusaadava sisu ning tekstiga litsentsiaken, kus pane linnuke "I accept the licence terms" kontrollruutu ja kliki nupule Next:

Armas dokumentMärkus: Antud Windows 8 DP versiooni puhul Sinult tootevõtme sisestamist ei nõuta, aga edaspidi küll. Juhul kui Sa kasutad aga Windows 8 DP väljalaske puhul näiteks tema uut Reset your PC vahendit, et teha Win 8 ümberinstalli, siis juba ilmuvad ka need uut tüüpi tootevõtme sisestamise ja litsentsi aksepteerimise ekraanid. Sa pead sisestama oma Windows 8 tootevõtme (Product key) ja klikkima seejärel Next. Juhul kui Sa tahad selle litsentsivõtme hiljem sisestada, siis kliki siin Skip nupule. (Kuna Windows 8 Developer Preview omab juba sisseehitatud tootevõtit, siis antud näite puhul tuleb siin kohe klikkida nupule Skip.):

Kliki Skip


- Pane linnuke "I accept the licence terms for using Windows on this PC" ruutu ja kliki nupule Accept:

Teistmoodi litsentsiakenh) Nüüd ilmub installeerimise tüübi valiku aken. Siin tuleb Sul klikkida alumisele Custom (advanced) nupule, et alustada Windows 8 puhast installeerimist (clean install) - muid variante ei saa antud juhul kasutada:

Kliki alumisele nupule


i) Draivi/partitsiooni (tegelikult siis virtuaalse kõvaketta) valiku aken, siin kliki lihtsalt Next:

Kliki Next


j) Ja algabki Windows 8 reaalne installeerimine - siin tuleb Sul natuke oodata (võid vahepeal vaadata televiisorist maailma parimaid Eesti reklaame...):

Algas tegelik install


k) Kui see läbi saab, siis tehakse esimene restart:

Esimene restart


NB! Kohe pärast restarti ja alglaadimise/buutimise alguses ilmub "Press any key to boot from CD" või "Press any key to boot from CD or DVD" kiri kuid ära siin vajuta ühtegi klahvi vaid las Windows 8 Setup jätkab ise oma tegevust...


l) Windows 8 buutimisekraan:

Win 8 buutimisekraan


m) Ettevalmistamine...:

Valmistab ette...


n) Seadmete ettevalmistamine:

Seadmete ettevalmistamine


o) Süsteemi ettevalmistamine:

Süsteemi ettevalmistamine


p) Tehti järjekordne restart ja selle lõppedes ilmus jälle see buutimisekraan.

NB! Kohe pärast restarti ja alglaadimise/buutimise alguses ilmub "Press any key to boot from CD" või "Press any key to boot from CD or DVD" kiri kuid ära siin vajuta ühtegi klahvi vaid las Windows 8 Setup jätkab ise oma tegevust...

Tehti järjekordne restart


q) Jälle valmistab midagi ette, huvitav mida? Kas Sinule tulevikus ilmuvate nüüd juba märksa inimsõbralike Windows 8 "Siniste Surmaekraanide" ilmumist, millede kurjakuulutav sisu jääb aga ikkagi ebameeldivaks:

Valmistab midagi ette...


r) Sellega lõppes Windows 8 installeerimisprotsess ja seejärel minnakse üle OOBE (out-of-box experience) staadiumi, kus hakkavad ilmuma samuti täiesti uut tüüpi graafilise kasutajaliidese (Windows Metro UI) ekraanid. Siia tuleb Sul tippida oma kompuutrile mingi sobiv nimi, sisesta see ja kliki Next:

Sisesta kompuutri nimi


s) Siin pakutakse Sulle kahte valikut: kas klikkida nupule "Use express settings" või siis "Customize" nupule. 'Express' nupule klikkides toimub installeerimine küll natuke kiiremini, aga soovitan Sul siit valida ikkagi see Customize nupp, sest siis saad ise otsustada...:

Vali Customize nupp


š) Kui Sa kasutad kodu- või töökoha võrku ja kui Sa tahad mingeid seadmeid ka teistega ühiselt jagada, siis võid siin klikkida ülemisele "Yes, share and connect" nupule. Kuid antud juhul klikime alumisele "No, don't share or connect" nupule:

Vali alumine


z) Järgmises aknas soovitan Sul kõik samaks jätta ja klikkida nupule Next:

Kliki kohe Next


ž) Siin on juba Sinu enda otsustada, mina lülitasin siin kõik need parameetrid, kus pakutakse Microsoftile mingi info saatmist jne, välja (Off). Sa võid siin aga oma asukoha määramise andmete edasisaatmise parameetrid jõusse jätta (On), sest seda võib Sul hiljem mõne programmi ('apps') kasutamisel vaja minna. Et midagi välja lülitada, kliki nendele pisikestele ruudukestele ja nad lähevd seejärel asendisse "Off". Et allapoole liikuda, lohista paremal asuvat "lifti" - kui valmis, siis kliki Next:

Lülita üleliigne välja


t) Siin võid kohe nupule Next klikkida:

Kliki kohe Next


u) Windows Live ID:

- Mina valisin siit esialgu alumise "Don't want to log on with a Windows Live ID?" lingi.
- Kui Sa aga sisestad siia "Email address" lahtrisse oma mingi või juba olemasoleva "Windows Live ID" E-mail aadressi, siis peab iga kasutaja ja kompuuter kasutama Windows Live ID kasutajakontot, et logida end süsteemi sisse. Kui Sul puudub Windows Live ID kasutajakonto, siis võid selle ka siinsamas luua klikkides "Sign up for a Windows Live email address" lingile. Et seda kõike siin teha, peab Sul Windows 8 installeerimise ajal olema ka Internetiühendus. Sel teel seotakse Sinu uus Windows 8 tihedalt "pilvega" (kohe allpool tuleb sellest täpsem info):

Soovitan alumise lingi valida.


Märkus: Natuke infot ka sellest Windows Live'ga integratsioonist ja süsteemide seadistuste sünkroniseerimisest. Nüüd on ka Windows 8 "pilvedesse roninud" ja Sa võid nii Windowsi kui ka pilve logida end sisse üheainsa Live ID kasutajakonto abil. Siin võeti aluseks Windows Live, kus on selline teenus nagu SkyDrive juba olemas (failid, fotod, dokumendid ja Microsoft Office). Uued võimalused:

- Sa saad oma süsteemifailidele ligi SkyDrive ja brauseri abil;
- Saab erinevate süsteemide seadistusi sünkronseerida (st "peamiselt kasutatavad Windowsi seadistused" on nüüd seotud Sinu Windows Live ID kasutajakontoga ja need saavad siis olema IGAS Windowsi kompuutris, kuhu Sa antud ID-ga sisse logid).
- Metro-stiilis apps (rakendused): Iga Metro-stiilis appi (mitte aga "klassikalise" desktop appi) seaded ja viimati kasutatud seisund jääb püsima igasse kompuutrisse, mis on seotud Sinu Live ID-ga.
- App ja veebsaiti sisselogimine: Iga Metro-stiilis appi või veebsaidi, mis nõuab sisselogimist, autentimise informatsioon salvestatakse Sinu Windows Live ID kontosse ja edastatakse igasse kompuutrisse, kuhu Sa oma Live ID abil sisse logid.
- Windows Live-baseeruvatesse saitidesse automaatne sisselogimine (Auto logon): Sind logitakse igasse Metro-stiilis appi, veebsaiti ja teenistusse, mis kasutavad autentimiseks Sinu Windows Live ID kasutajakontot, automaatselt sisse.

Windows Live ID stiilis sisselogimine on vabatahtlik ja ta ei ole Windows 8 installeerimise ajal sel juhul kättesaadav kui Sul puudub Internetiühendus. Aga kui Sul on sel ajal Internetiühendus olemas, siis võid Win 8 installeerimise ajal kasutada enda olemasolevat Windows Live ID kontot või luua siinsamas uus konto (või teha seda hiljem Control Panel'i kaudu).

Juhul kui Sul puudubki ajutiselt Internetiühendus, saad Sa oma süsteemi ikkagi sisse ka selle Live ID kasutajakonto abil. Peale selle ega keegi ei sunni Sind selle 'pilvega' ühinema, näiteks Windows 8 installeerimisel pakutakse Sulle kahte varianti:

- luua Live ID kasutajakonto ja ühineda pilvega

või

- luua see tavaline meile juba tuttav Windowsi kasutajakonto.

Sa võid oma süsteemi logida sisse mitmel moel: vana traditsioonilise lokaalse parooli (Local account), Windows Live ID parooli, PIN koodi või nn "Picture Password" abil. Neid paroole saad luua:

- lokaalse parooli võid luua Windows 8 installeerimise ajal või siis hiljem Control Panel -> User Accounts and Family Safety -> User Accounts kaudu;
- Windows Live ID parooli
võid luua Windows 8 installeerimise ajal või siis hiljem uue Metro-stiilis Control Panel ekraani kaudu;
- PIN koodi parooli saad luua hiljem uue Metro-stiilis Control Panel ekraani kaudu
- juhis;
- "Picture Password" parooli saad luua hiljem uue Metro-stiilis Control Panel ekraani kaudu - juhis.

Mida see 'Cloud Computing' (st pilvandmetöötlus, pilvarvutus, pilvetehnoloogia või pilvraalindus) tähendab - sellest info seal.v) Kui Sa ülemises aknas ei sisestanud oma e-mail aadressi, siis on loogiline selles järgmises aknas klikkida "Local account" nupule. Sel juhul hakkad Sa oma kompuutrisse logima sisse traditsioonilisel teel jne (Sa võid hiljem soovi korral ka seda muuta):

Vali 'Local account' nupp


w) Juhul kui Sa klikkisid eelmises aknas nupule "Local account", siis tuleb Sul sisestada oma kasutajanimi ("User name" lahtrisse). Sa võid siin soovi korral ka oma parooli sisestada (mõlematesse "Password" & " Retype password" lahtritesse) ja sel juhul pead ka kõige alumisse "Password hint" tekstilahtrisse sisestama mingi vihje (juhuks kui unustad tulevikus oma parooli). Kui valmis, siis kliki nupule Next:

Tipi oma kasutajanimi


Märkus: Kui Sa sisestad parooli, siis ilmub tippimise ajal tekstilahtri paremasse otsa võtmekujuline ikoon. Kui Sa vajutad sellele ikoonile ja hoiad vasemat hiirenuppu all, siis kuvatakse Sinu parooli punktid tähtede ning sümbolitena - seda parooli õigsuse ülekontrollimise lihtsustamiseks:

Võtmekujuline ikoon


õ) Sinu seadistuste konfigureerimine:

Sinu seadistuste konfigureerimine lõpetatakse


ä) Sinu kompuutrit (või Sinu matuseid) vamistatakse ette:

Valmistatakse ette


Märkus: Juhul kui Sa valisid siin varem sisselogimiseks Windows Live ID variandi, siis kuvatakse sellel ülemisel pildil Sinu reaalne nimi ja selle all ka Sinu Live ID e-mail aadress. Kui Sa kasutad Live ID kasutajaprofiilis ka enda fotot, siis ka see ilmub siia - ühesõnaga need andmed, mis Sa olid oma Live ID kasutajaprofiilis ära näidanud.

Juhul kui Sa valisid siin eelnevalt sisselogimise tüübiks aga lokaalse kasutajakonto ("Local account"), siis ilmub Sulle umbes selline ekraan nagu see ülemine pilt siin ka näitab.


ö) Uuh! Jõuadki lõpuks Windows 8 täiesti uude Windows 'Metro' stiiliga vaikimisi ilmuvasse Start ekraani (kasutajaliidesesse) ja Sa ei näegi kohe seda tavalist traditsioonilist Windows 7 töölauada ning Start menüüd:

Uus kasutajaliides


Kui Sa tahad sellesse juba tuttavasse Windows 7 aegadest pärit töölauale minna, siis tee ühte neist alljärgnevatest:

- Kliki siin Metro Start ekraanil sellele sinist värvi "Desktop" pisipildile (vaata eelmist pilti);
- Vajuta "Windows" või siis "Windows"+ M klahve;
- Vii oma hiirekursor ekraani vasemasse allanurka, sinna ilmub varjatud viiest ikoonist koosnev komplekt (uut tüüpi nn Charms menüüriba) - kliki seal Windowsi logoga Start ikoonile ja Sa näedki tuttavat Windows 7 töölauda (Desktop):

Charms ikoonid

Win 7 töölaud


Windows 8 DP installeerimiseks kulub kusagil 25 minutit ja ma kasutasin antud installeerimisjuhise sammude kirjeldamiseks ära peaaegu kogu Eesti tähestiku. Huvitav, et kas need tähed sai ikka ka õigesse järjekorda pandud? Palun kontrolli üle ja kui apsaka leiad, siis saada mulle väga kuri e-mail ning käse mul kooli tagasi minna!3) Installeeri seejärel lisaks ka 'VirtualBox Guest Additions' pakett - juhis.NB! Veel olulist:

1) Kuna tegu on ikkagi virtuaalmasinasse installeeritud Windows 8 DP versiooniga, siis pannakse ekraani esialgseks resolutsiooniks 800x600px. Juhul kui Sul tekivad Win 8 metro stiilis programmide (apps) käivitamisega jms probleemid (tekivadki !!!), siis pane sealse ekraani reoslutsiooniks vähemalt 1024×768 (või midagi suuremat):

- Kliki sellele sinist värvi "Desktop" pisipildile, et minna üle tavalisse Windows 7 keskkonda (kasutajaliidesesse);
- Tee oma töölaua vabal osal paremklõps ja vali ilmuvast kontekstmenüüst käsk Screen resolution ja avataksegi meile vajalik 'Screen Resolution' aken.
- Vali sealt "Resolution" rippmenüü kaudu vajalik ekraani resolutsioon (või kliki sealsamas allpool "Advanced settings" lingile ja tegutse seal);

- Veendu, et selles samas akanas oleks õige ka "Multiple displays" parameeter: Kui Sa installeerid Windows 8, siis pannakse tema installimise käigus paika ka see "Multiple displays" parameeter, aga alati ei tarvitse ta õige olla. Seega ava kohe pärast Windows 8 installeerimist seesama "Screen Resolution" dialoogiaken ja sea oma ekraani resolutsioon ja "Multiple displays" parameeter õigeks (kui kasutad ühte monitori, siis vali sealt rippmenüüst parameeter "Show desktop only on 1").


2) "Lock Skreen":

Kui Sa olid eelnevalt parooli loonud, siis ilmub alati enne süsteemi sisselogimist uut tüüpi nn "Windows 8 Lock Screen" ja et seda eest ära koristada, tee seal suvalises kohas 2x hiireklõps või vajuta ENTER (tahvelarvutis "pühi" ta sõrmega eest ära):

Lock Screen


Antud 'Lock Screen' ekraan ilmub pärast kompuutri käivitamist, süsteemi restarti, sleep režiimist "ärkamist" ja sisse/välja logimist ning enne Windows 8 operatsioonisüsteemi sisselogimise ekraani. See ekraan on inspireeritud Windows Phone 7 Metro kasutajaliidesest ja ta ilmub nii Windows 8 tahvel- kui ka lauaarvutites. (See 'Lock screen' aktiveeritakse ka siis kui kasutaja ei ole mõnda aega oma arvutiga midagi teinud.)

See uus Lock Screen koosneb kahest põhikomponendist:

a) Taustapildist koos dünaamiliste elementidega (võrguikoon, aku staatuse ikoon, lugemata e-mailid, appide teated jne);
b) Windows 8 operatsioonisüsteemi sisselogimise ekraanist, mis ilmub siis kui Sa selle esimese 'Lock Screen' taustapildi eest ära koristad:

Sisesta oma parool


Sa võid hiljem seda Lock Screen'i pilti ja temas kuvatavaid elemente ise muuta...

Ülesse
< Tagasi Windows 8 pealehele ja sisukorda

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju | About Us | About Me | Site Map | POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik 2011