Windows 8 install 'multiboot' masinasse

Win 8 logo Windows 8 Developer Preview (Pre Beta) 8 puhas installeerimine dualboot (multiboot) kompuutrisse, kus esimeseks operatsioonisüsteemiks on Windows 7 (või Windows Vista) ja teiseks Windows 8

 

Uuendatud 17.03.12: Windows 8 uuema väljalaske installeerimisest dualboot/multiboot masinasse juhis seal.

 

 

Kirjutatud septembris 2011

 

 

Eeljutt ja Windows 8 süsteeminõuded:


Windows 8 installeerimine sarnaneb Windows 7 ja Windows Vista installeerimisele, aga siin on ka erinevusi ja seda just siis kui algab graafilise kasutajaliidesega installeerimise etapp, kus Sul tuleb ise valida vastavad seaded ning süsteemi sisselogimise tüüp. Windows 8 installeerimise kõige suuremaks uuenduseks on see et Windows 8 Setup on loodud töötamiseks ka selliste Windowsi seadmetega, mis toetavad ainult multi-puutetundlikku kasutajaliidest. Sel teel võid Sa installeerida Windows 8 ka tahvelarvutitesse ilma et Sa peaksid klaviatuuri või hiirt kasutama. Ka toimub installeerimine väga kiiresti (umbes 10 minuti ringis) ja seda Windowsi 8 installeerimise kõikide stsenaariumite puhul.

Antud juhul tuleb siis juttu Windows 8 Developer Preview (Pre Beta - Build 8102 M3) versiooni/väljalaske puhtast installeerimisest (clean install) 'dualboot' kompuutrisse, kus esimeseks operatsioonisüsteemiks on Windows 7 (või Windows Vista) ja teiseks Windows 8.

Lisainfo:

* Mida need tarkvara väljalasete versioonid (Pre-alfa, Alfa, Pre-beta, Beta, Release candidate, RTM, GA jne) tähendavad, sellest info seal.

* Mida see Windows 8 (või Vista, Windows 7) puhas installeerimine ('clean install') ikkagi tähendab, sellest info seal.

* Põhimõtteliselt võib Windows 8 installeerida ka natuke vanemasse Windows XP kompuutrisse...

* Märkus: Sel teel võib Windows 8 installeerida ka täiesti tühjale kõvakettale (Clean install).


Windows 8 süsteeminõuded:

Win 8 jookseb nii x86 süsteemides kui uutes süsteemides, mis baseeruvad ARM protsessoritele. Tema süsteeminõuded on Windows 7-ga võrdsed või siis madalamad.

Äsjailmunud Windows Developer Preview kui ka Windows 8 tulevased väljalasked töötavad väga hästi nii Windows Vista kui ka Windows 7 operatsioonisüsteemiga kompuutris, st talle sobib nende riistvara. Tema süsteeminõuded on järgmised:

- 1 GHz või kiirem 32-bit (x86) või 64-bit (x64) protsessor
- 1 GB RAM (st füüsilist mälu 32-bit Windows DP jaoks) või 2 GB RAM (64-bit Windows DP jaoks)
- 16 GB vaba kettaruumi (32-bit Windows DP installeerimiseks) või 20 GB vaba kettaruumi (64-bit Windows DP installeerimiseks)
- DirectX 9 graafikakaart koos WDDM 1.0 või kõrgema draiveriga
- Et jooksutada Metro stiilis 'appisid', peab Sinu ekraani resolutsioon olema vähemalt 1024 X 768 või suurem (see pannakse kas automaatselt paika või Sa pead ta ise selliseks seadma, näiteks Windows 8 virtuaalmasinasse installeerimisel).

Märkus: Windowsi 32-bit (x86) ja 64-bit (x64) versioonide erinevused ning eelised - info.

Windows 8 Developer Preview versiooni pakutakse ainult .iso image failina ja see tuleb konvertida (põletada) kas DVD plaadile või siis viia ta oma USB mälupulka.Windows 8 installeerimine Windows 7 (või siis Vista) 'dualboot' masinasse:


Esimene etapp: Sul peab olema Windows 8 installeerimise DVD plaat (või siis USB mälupulka viidud Windows 8). Windows 8 Developer Preview versiooni pakutakse ainult .iso image failina ja see tuleb konvertida (põletada) kas DVD plaadile või siis viia ta oma USB mälupulka. Kui Sa oled selle Windows 8 DP ISO faili alla laadinud (sealt), siis on Sul kaks võimalust:

* Põletada see allalaetud ISO fail DVD plaadile - mis see .iso fail on ja kuidas neid ISO image'sid põletada, sellest juhis seal.
* Viia Windows 8 ISO oma USB mälupulka ja alustada tema installeerimist otse sealt (seda meetodit tuleb ka siis kasutada kui Sinu arvutis puudub CD/DVD-ROM kettaseade või kui ta on katki...) - kasuta selleks sellist mõnusat intsrumenti nagu Windows 7 USB DVD Download Tool (allalaadimine & juhis).

Mõlemal juhul peab Sinu süle- või lauaarvuti BIOS toetama CD/DVD-ROM kettaseadmest või siis USB draivist buutimist (st kompuutri alglaadimist). Nad peavad BIOS seadistustes olema pandud kompuutri esmaseks alglaadimise/buutimise seadmeks - seda kõike ka tänapäeva kompuutrid lubavad teha (allpool sellest täpsemalt).


Teine etapp: Sul peab olema oma kõvakettale loodud üks uus tühi partitsioon (kõvaketta oblast/jaotus), mille maht on vähemalt 20GB ja seda selleks et Sa saaksid sinna installeerida oma Windows 8. Kui Sul on see vaba partitsioon juba olemas (loodud), siis hüppa kohe sinna, et alustada Windows 8 installimist.

Juhul kui Sul ei ole teda veel loodud, siis loe järgmist:

a) Windows Vista (ka Windows 7) puhul: "Kõvakettale uute partitsioonide (jaotuste/oblastite - 'volume') loomine ja juba olemasolevate suuruse muutmine" - juhis.
b) Loe uute partitsioonide loomisest ja muust olulisest kindlasti ka sealt (too jutt sobib ka Windows 8 installeerimiseks—multiboot masinasse installeerimiseks).


Kolmas etapp: Kui Sa said oma uue partitsiooni loomisega valmis, siis alusta Windows 8 installeerimist.

Alustame Windows 8 installeerimist tema DVD-plaadilt (või siis otse oma USB pulgast või välisest USB kõvakettast)—selline on eelistatavaim installeerimisviis. Toon selle mooduse näiteks ka sellepärast et sel moel saab teha Windows 8 installeerimist ka täiesti tühjale- või uuele kõvakettale (või siis täis kõvakettale, aga installeerimise käigus pühitakse ta "puhtaks", st me teostame Windows 8 puhta installeerimise - clean installi).

Teeme järgmist:

1) Veendu, et Sinu CD/DVD-ROM kettaseade (või USB mälupulk) oleks pandud kompuutri esmaseks laadimisseadmeks (buutimisseadmeks). Et installeerida mingit Windows'i operatsioonisüsteemi (k.a. Windows 8), selleks on kõige parem installeerida teda otse tema installeerimise DVD plaadilt või siis USB mälupulgast (tänapäeval ja kiirem install). Selleks peab aga meie kettaseade või USB pulk toetama alglaadimist ja kompuutri BIOS Setup'is peab alglaadimise esimeseks buutinisseadmeks olema vaikimisi määratud CD/DVD-ROM kettaseade või USB draiv (mitte diskett või mingi muu seade). Juhul kui Sinu kettaseade (või USB pulk) ei toeta alglaadimist või kui ta ei ole BIOS'is määratud buutimise esmaseks seadmeks, siis loe alljärgnevat. (Üldiselt toetavad kõikide uuemate kompuutrite CD/DVD seadmed ja USB draivid seda alglaadimist, aga BIOS Setupis on võib olla vaja buutimisseade ümber valida, näiteks tavaliselt on alglaadimise seadmeks määratud kõvaketas, sest siis toimub buutimine kiiremini.)
Kuidas teha kindlaks seda et kas Sinu kettaseade (või USB draiv) toetab alglaadimist või ei toeta seda ja et kas ta on ikka seatud kompuutri esmaseks alglaadimise seadmeks?

Kõige lihtsam viis selle kindlakstegemiseks on proovida seda oma olemasoleva Windowsi installeerimise DVD plaadiga (või USB mälupulgaga):


a) Windows 8 DVD plaadi puhul: Pane seesama äsjaloodud Win 8 plaat oma CD-ROM/DVD-ROM seadme sahtlisse ja käivita kompuuter või kui ta juba töötab, siis tee tema ümberlaadimine ehk restart. Kui kõik on korras, siis algab automaatselt Windows 8 installeerimise algfaas. Korrasoleku puhul võib ekraanile ilmuda "Press any key to boot from CD" või "Press any key to boot from CD or DVD" kiri ja kui Sa seejärel vajutad kiiresti oma klaviatuuril suvalist klahvi (nt tühiklahvi), siis peab toimuma kompuutri laadimine DVD plaadilt ning ilmuda võib umbes taolise kirjaga ekraanipilt: "Setup is inspecting your computer's hardware configuration" (või midagi taolist, aga võib ka alata installeerimine, kus ei ilmu taolisi teateid).
Kui aga Sinu CD-ROM seadmelt ei toimu alglaadimist ja installeerimist ei käivitata, siis tuleb kontrollida BIOS seadistusi. (Kuna tänapäeva kompuutrite kettaseadmed toetavad kompuutri alglaadimist, siis vaatleme siin ainult seda BIOS'is esimese alglaadimise seadme määramist.) Tegutse nii:

- Tee kompuutri ümberlaadimine ja kohe, kui Sinu kompuuter alustab alglaadimist (buutimist), vajuta kiiresti DELETE klahvi. (Kui Sul on mingi muu BIOS versioon, siis proovi ka klahve - F2, F1, F10 või F8).
- Kui Sa oled sisenenud sellesse BIOS Setup aknasse, siis satud Sa algul kohe tema peamenüüsse ja antud menüüs saad Sa liikuda ning valida vajalikke käske/menüüpunkte ainult oma klaviatuuri abil. Näiteks noolklahvidega saad valida menüüpunkte ja klahvi <ENTER> abil saad siis siseneda antud menüüpunkti aknasse, klahv <F10> salvestab meie tehtud muudatused ja väljub BIOS Setup'ist, klahviga <Escape> (ESC) väljume ilma muudatuste salvestamiseta või siis väljume tema abil mingist menüüpunkti aknast ning jõuame tagasi peamenüüsse jne - kõik need juhised on iga akna allosas olemas. Kõik need menüüd/käsud ja klahvid olenevad Sinu emaplaadi BIOS tootjafirmast ning BIOS Setup versioonist aga üldpõhimõte jääb samaks! Alati tuuakse ära info, et milliseid klahve ja milleks neid tuleb kasutada. Hiirt siin kasutada ei saa!

Nüüd otsi sealt peamenüüst oma noolklahvide abil ülesse menüüpunkt BIOS Features SETUP või siis Advanced BIOS Features või BOOT või BOOT PRIORITY või muud taolist ja vajuta klahvi <ENTER>.

- Kui Sa oled ühe neist leidnud ja märgistanud, siis vajuta klahvi ENTER ja Sa jõuad tema alammenüüsse. Vali nüüd sealt noolklahvide abil rida BOOT DEVICE PRIORITY ja vajuta jälle klahvi ENTER. Nüüd vali oma klaviatuuri klahvide abil CD/DVD-ROM seade ja vajuta ENTER.

Märkus: Olenevalt Sinu BIOS tootjast ja selle versioonist, tuleb Sul võib olla otsida näiteks taolist rida nagu: Boot Sequence või siis First Boot Device või siis 1st Boot Device (esimene laadimisseade) ja vaata, et kas seal on märgitud CD-ROM device.

- Sellega on Sinu esimeseks laadimiseadmeks valitud CD/DVD-ROM seade ja nüüd tuleb Sul oma muudatused salvestada ning väljuda sellest BIOS Setup'ist. Vajuta klahvi F10 või siis klahvi Esc ja siis F10 (mõned kompuutrid nõuavad klahvi Y kasutamist, kui nii, siis vajuta "Y" klahvi ja siis ENTER).


b) USB meedia (USB mälupulk või väline USB kõvaketas): Kui aga kasutad Windows 7 või 8 operatsioonisüsteemiga USB mälupulka (või välist USB kõvaketast), siis korda seda eeltoodut, aga eelnevalt pane oma BIOS seadistustes kompuutri esmaseks buutimisseadmeks USB meedia. Enne kui Sa lähed BIOS seadistusse, ühenda oma USB meedia/mäluseade arvutiga, muidu ei suuda BIOS teda tuvatstada. Seejärel sisene 'BIOS Setup' ekraani ja otsi menüüdest järgmisi kirjeid ning kui leiad ta, siis sea talle kas "Enabled" või siis "Yes" parameeter: USB ZIP, USB FDD, USB HDD, USB Keyboard Legacy support, USB Function Support, USB Function For DOS, ThumbDrive for DOS, USB RMD-FDD, USB Mass Storage Device Configuration, USB-Stick, USB-ZIP, Removable Devices, External Devices, Legacy USB, Assign IRQ for USB või lihtsalt USB).

Kui Sa saad oma Windowsi installeerimisega lõpetatud, siis mine sinna BIOS seadistustesse jälle tagasi ja pane seal kõvaketas tagasi esmaseks buutimise seadmeks.


NB! Täpne selgitus sellest koos piltidega on aadressil: http://landfield.pri.ee/Vista_BIOS.html2) Seejärel pane oma Windows 8 installeerimise DVD plaat sahtlisse (või USB mälupulk arvutiploki vastavasse porti) ja tee kompuutri ümberlaadimine. Kohe päris alguses pärast väga kiiret videokaardi, mälu ja kõvaketta tuvastamist võib ekraanile ilmuda järgmine kiri "Press any key to boot from CD" või selline kiri "Press any key to boot from CD or DVD", siis vajuta kiiresti suvalist klahvi (nt tühiklahvi). Kui asi ebaõnnestus, siis tee uus restart ja korda seda tegevust - kliki pisipildile, et teda suurendada:

Vajuta kiiresti tühiklahvile


Märkus: See kiri võib ilmuda ka kohe esimeses ekraanipildis video ja mälu tuvastamise kirjete alla...

Kui asi õnnestub, siis ilmub kiri "Windows is loading files...":


Laeb failid...


3) Ja algabki Windows 8 installeerimise ettevalmistamine (Windows 8 uus buutimise ekraan - 'Boot Screen'). Kui käivitad Win 8 installeerimise USB mälupulgast, siis ilmub kohe see ekraan.

Alustati


Märkus: Tahvelarvutite ja puutetundlike ekraanide puhul võib kogu installeerimisprotsessi, sealhulgas ka võtmete sisestamise, traadita võrku ühendamise ning vaikimisi parameetrite seadistamise viia läbi ekraani klaviatuuri abil.


4) Vali sobivad keele, aja, raha ja klaviatuuri seadistused ning kliki nupule Next. Siin tuleb Sul valida ainult teisest rippmenüüst "Estonian (Estonia)" parameeter:

Vali keel, aeg, klaviatuur ja raha


5) Kliki nupule Install now:

Kliki nupule 'Install now'


6) Ilmub järgmine "Setup is starting..." ekraan:

Startimise ekraan


7) Seejärel paisatakse ekraanile meie kõigi poolt väga armastatud ja ülimalt arusaadava sisu ning tekstiga litsentsiaken, kus pane linnuke "I accept the licence terms" kontrollruutu ja kliki nupule Next:

Armas dokumentMärkus: Antud Windows 8 DP versiooni puhul Sinult tootevõtme sisestamist ei nõuta, aga edaspidi küll. Juhul kui Sa kasutad aga Windows 8 DP väljalaske puhul näiteks tema uut Reset your PC vahendit, et teha Win 8 ümberinstalli, siis juba ilmuvad ka need uut tüüpi tootevõtme sisestamise ja litsentsi aksepteerimise ekraanid. Sa pead sisestama oma Windows 8 tootevõtme (Product key) ja klikkima seejärel Next. Juhul kui Sa tahad selle litsentsivõtme hiljem sisestada, siis kliki siin Skip nupule. (Kuna Windows 8 Developer Preview omab juba sisseehitatud tootevõtit, siis antud näite puhul tuleb siin kohe klikkida nupule Skip.):

Kliki Skip


- Pane linnuke "I accept the licence terms for using Windows on this PC" ruutu ja kliki nupule Accept:

Teistmoodi litsentsiaken8) Nüüd ilmub installeerimise tüübi valiku aken. Siin tuleb Sul klikkida alumisele Custom (advanced) nupule, et alustada Windows 8 puhast installeerimist (clean install) - muid variante ei saa antud juhul kasutada:

Kliki alumisele nupule


9) Seejärel ilmub "Where do you want to install Windows?", vali sealt nüüd see uus partitsioon, mille Sa oma Windows 8 installeerimise jaoks loosid; antud näites tuleb valida alumine Disk 0: Partition 2: Win8. Ega siin ei saagi muud valida, sest C: partitsioon (draiv) on juba kasutuses ja ta on süsteemiketas (System), st see jaotus, kuhu on juba mingi opsüsteem installeeritud (näiteks Windows Vista või Win 7 jne). Seejärel kliki Next:

Vali partitsioon


Märkused:

* Toome nendest kõvaketta partitsioonidest veel ühe näite, mis küll antud juhisega ja Windows 8 installeerimisega seotud just ei ole. Näiteks kui Sa olid kunagi varem jaganud oma kõvaketta kohe mitmeks partitsiooniks ja loonud ühe partitsiooni ka näiteks Windows 7 jaoks, siis kuvatakse Sulle siin ülemises aknas juba partitsioonide pikem nimekiri...
Siin on süsteemikettale (C:) installeeritud Windows Vista ja "Disk 0" tähendab seda et tegemist on üheainsa füüsilise kõvakettaga, tavaliselt omavadki kompuutrid ühte kõvaketast kuigi jah, üha rohkem ilmub nüüd müüki ka kodukasutaja jaoks mitme kõvakettaga arvuteid. Juhul kui Sul oli varem enda kõvakettale loodud mitu partitsiooni, siis vali Windows 8 installeerimiseks sellest "Where do you want to install Windows?" aknast ikka see õige partitsioon (!) - pilt.

Juhul kui Windows Setup ei tuvasta Sinu kõvaketast:

Windows 7 ja Windows 8 DVD plaadid sisaldavad enamike IDE ja SATA kõvaketaste kontrollerite draivereid. Aga kui Sa kasutad vanemat kompuutrit või siis vanemat kõvaketast, siis võib juhtuda nii et setup programm ei suuda Sinu ketta kontrollerit tuvastada. Sel juhul ilmub siis kui Sa jõuad sellesse ülevalpool toodud "Where do you want to install Windows?" aknasse, üks dialoogiaken, mis palub Sul laadida vajalikud draiverid.
Sa võid need draivereid installeerida oma USB mälupulgalt, disketilt või siis CD/DVD plaadilt. Sel juhul eemalda Windowsi installeerimise DVD plaat sahtlist ja sisesta tema asemele sinna plaat, mis sisaldab vajalikke draivereid (draiverid lae alla Internetist ja pane nad seejärel oma plaadile või USB pulka). Pärast draiverite laadimist eemalda plaat ja pane Windowsi installeerimise DVD plaat tagasi sahtlisse.10) Ja algabki Windows 8 reaalne installeerimine - siin tuleb Sul natuke oodata (võid vahepeal vaadata televiisorist maailma parimaid Eesti reklaame...):

Algas tegelik install


11) Kui see läbi saab, siis tehakse esimene restart:

Esimene restart


NB! Kohe pärast restarti ja alglaadimise/buutimise alguses ilmub "Press any key to boot from CD" või "Press any key to boot from CD or DVD" kiri kuid ära vajuta siin ühtegi klahvi vaid las Windows 8 Setup jätkab ise oma tegevust...


12) Ilmub "Setup is updating registry settings..." must ekraan.
13) Ja jälle Windows 8 uut tüüpi buutimisekraan:

Win 8 buutimisekraan


14) Ettevalmistamine...:

Valmistab ette...


15) Seadmete ettevalmistamine:

Seadmete ettevalmistamine


16) Süsteemi ettevalmistamine:

Süsteemi ettevalmistamine


Märkus: Juhul kui Sul oli ka juba varem loodud 'multiboot' kompuuter, kuhu Sa olid vastavatesse partitsioonidesse installeerinud näiteks Windows Vista ja Windows 7, siis ilmub korraks ka Winows 8 uut tüüpi "Coose an operating system" ekraan (endine Windows Boot Manager ekraan), kust saab siis valida selle operatsioonisüsteemi, kuhu Sa soovid antud momendil sisse logida. Kuid praegu ära tee siin midagi!

Uut tüüpi buutimise valiku ekraan


17) Tehti järjekordne restart ja selle lõppedes ilmus jälle see buutimisekraan.

NB! Kohe pärast restarti ja alglaadimise/buutimise alguses ilmub "Press any key to boot from CD" või "Press any key to boot from CD or DVD" kiri kuid ära vajuta siin ühtegi klahvi vaid las Windows 8 Setup jätkab ise oma tegevust...

Tehti järjekordne restart


Märkus: Juhul kui Sul oli ka juba varem loodud 'multiboot' kompuuter, kuhu Sa olid vastavatesse partitsioonidesse installeerinud näiteks Windows Vista ja Windows 7, siis ilmub jälle see Winows 8 uut tüüpi "Coose an operating system" ekraan (endine Windows Boot Manager ekraan), kust saab siis valida selle operatsioonisüsteemi, kuhu Sa soovid antud momendil sisse logida. Nüüd kuvatakse teda juba kauemat aega, aga ära tee ka siin midagi!

Uut tüüpi buutimise valiku ekraan


18) Jälle valmistab midagi ette, huvitav mida? Kas Sinule tulevikus ilmuvate nüüd juba märksa inimsõbralike Windows 8 "Siniste Surmaekraanide" ilmumist, millede kurjakuulutav sisu jääb aga ikkagi ebameeldivaks:

Valmistab midagi ette...


Sellega lõppes Windows 8 installeerimisprotsess ja seejärel minnakse üle OOBE (out-of-box experience) staadiumi, kus hakkavad ilmuma samuti täiesti uut tüüpi graafilise kasutajaliidese (Windows Metro UI) ekraanid. (Juhul kui Sa ei installeeri oma Windows 8't multi-boot masinasse, siis jäävad need eelmised kolm ekraani ära ja ilmub kohe alltoodud ekraan.)

19) Sisesta "Personalize" ekraanis "Name" tekstilahtrisse oma kompuutri jaoks mingi sobiv nimi ja kliki Next:

Sisesta kompuutri nimi


20) Siin pakutakse Sulle kahte valikut: kas klikkida nupule "Use express settings" või siis "Customize" nupule. 'Express' nupule klikkides toimub installeerimine küll natuke kiiremini, aga soovitan Sul siit valida ikkagi see Customize nupp, sest siis saad ise otsustada...:

Vali Customize nupp


21) Kui Sa kasutad kodu- või töökoha võrku ja kui Sa tahad mingeid seadmeid ka teistega ühiselt jagada, siis võid siin klikkida ülemisele "Yes, share and connect" nupule. Kuid antud juhul klikime alumisele "No, don't share or connect" nupule:

Vali alumine


22) Järgmises aknas soovitan Sul kõik samaks jätta ja klikkida nupule Next:

Kliki kohe Next


23) Siin on juba Sinu enda otsustada, mina lülitasin siin kõik need parameetrid, kus pakutakse Microsoftile mingi info saatmist jne, välja (Off). Sa võid siin aga oma asukoha määramise andmete edasisaatmise parameetrid jõusse jätta (On), sest seda võib Sul hiljem mõne programmi ('apps') kasutamisel vaja minna. Et midagi välja lülitada, kliki nendele pisikestele ruudukestele ja nad lähevd seejärel asendisse "Off". Et allapoole liikuda, lohista paremal asuvat "lifti" - kui valmis, siis kliki Next:

Lülita üleliigne välja


24) Siin võid kohe nupule Next klikkida:

Kliki kohe Next


25) Windows Live ID:

- Mina valisin siit esialgu alumise "Don't want to log on with a Windows Live ID?" lingi.
- Kui Sa aga sisestad siia "Email address" lahtrisse oma mingi või juba olemasoleva "Windows Live ID" E-mail aadressi, siis peab iga kasutaja ja kompuuter kasutama Windows Live ID kasutajakontot, et logida end süsteemi sisse. Kui Sul puudub Windows Live ID kasutajakonto, siis võid selle ka siinsamas luua klikkides "Sign up for a Windows Live email address" lingile. Et seda kõike siin teha, peab Sul Windows 8 installeerimise ajal olema ka Internetiühendus. Sel teel seotakse Sinu uus Windows 8 tihedalt "pilvega" (kohe allpool tuleb sellest täpsem info):

Soovitan alumise lingi valida.


Märkus: Natuke infot ka sellest Windows Live'ga integratsioonist ja süsteemide seadistuste sünkroniseerimisest. Nüüd on ka Windows 8 "pilvedesse roninud" ja Sa võid nii Windowsi kui ka pilve logida end sisse üheainsa Live ID kasutajakonto abil. Siin võeti aluseks Windows Live, kus on selline teenus nagu SkyDrive juba olemas (failid, fotod, dokumendid ja Microsoft Office). Uued võimalused:

- Sa saad oma süsteemifailidele ligi SkyDrive ja brauseri abil;
- Saab erinevate süsteemide seadistusi sünkronseerida (st "peamiselt kasutatavad Windowsi seadistused" on nüüd seotud Sinu Windows Live ID kasutajakontoga ja need saavad siis olema IGAS Windowsi kompuutris, kuhu Sa antud ID-ga sisse logid).
- Metro-stiilis / Windows 8 Store apps (rakendused): Iga Windows Store appi (mitte aga "klassikalise" desktop appi) seaded ja viimati kasutatud seisund jääb püsima igasse kompuutrisse, mis on seotud Sinu Live ID-ga.
- App ja veebsaiti sisselogimine: Iga Metro-stiilis appi või veebsaidi, mis nõuab sisselogimist, autentimise informatsioon salvestatakse Sinu Windows Live ID kontosse ja edastatakse igasse kompuutrisse, kuhu Sa oma Live ID abil sisse logid.
- Windows Live-baseeruvatesse saitidesse automaatne sisselogimine (Auto logon): Sind logitakse igasse Windows Store appi, veebsaiti ja teenistusse, mis kasutavad autentimiseks Sinu Windows Live ID kasutajakontot, automaatselt sisse.

Windows Live ID stiilis sisselogimine on vabatahtlik ja ta ei ole Windows 8 installeerimise ajal sel juhul kättesaadav kui Sul puudub Internetiühendus. Aga kui Sul on sel ajal Internetiühendus olemas, siis võid Win 8 installeerimise ajal kasutada enda olemasolevat Windows Live ID kontot või luua siinsamas uus konto (või teha seda hiljem Control Panel'i kaudu).

Juhul kui Sul puudubki ajutiselt Internetiühendus, saad Sa oma süsteemi ikkagi sisse ka selle Live ID kasutajakonto abil. Peale selle ega keegi ei sunni Sind selle 'pilvega' ühinema, näiteks Windows 8 installeerimisel pakutakse Sulle kahte varianti:

- luua Live ID kasutajakonto ja ühineda pilvega

või

- luua see tavaline meile juba tuttav Windowsi kasutajakonto.

Sa võid oma süsteemi logida sisse mitmel moel: vana traditsioonilise standardse lokaalse parooli (Local account), Windows Live ID parooli, PIN koodi või nn "Picture Password" abil. Neid paroole saad luua:

- lokaalse parooli võid luua Windows 8 installeerimise ajal või siis hiljem Control Panel -> User Accounts and Family Safety -> User Accounts kaudu;
- Windows Live ID parooli
võid luua Windows 8 installeerimise ajal või siis hiljem uue Metro-stiilis / Windows 8 stiilis disainiga Control Panel ekraani kaudu;
- PIN koodi parooli saad luua hiljem uue Metro-stiilis Control Panel ekraani kaudu
- juhis;
- "Picture Password" parooli saad luua hiljem uue Metro-stiilis / Windows 8 stiilis disainiga Control Panel ekraani kaudu - juhis.

Mida see 'Cloud Computing' (st pilvandmetöötlus, pilvarvutus, pilvetehnoloogia või pilvraalindus) tähendab - sellest info seal.26) Kui Sa ülemises aknas ei sisestanud oma e-mail aadressi, siis on loogiline selles järgmises aknas klikkida "Local account" nupule. Sel juhul hakkad Sa oma kompuutrisse logima sisse traditsioonilisel teel jne (Sa võid hiljem soovi korral ka seda muuta):

Vali 'Local account' nupp


27) Juhul kui Sa klikkisid eelmises aknas nupule "Local account", siis tuleb Sul sisestada oma kasutajanimi ("User name" lahtrisse). Sa võid siin soovi korral ka oma parooli sisestada (mõlematesse "Password" & " Retype password" lahtritesse) ja sel juhul pead ka kõige alumisse "Password hint" tekstilahtrisse sisestama mingi vihje (juhuks kui unustad tulevikus oma parooli). Kui valmis, siis kliki nupule Next:

Tipi oma kasutajanimi


Märkus: Kui Sa sisestad parooli, siis ilmub tippimise ajal tekstilahtri paremasse otsa võtmekujuline ikoon. Kui Sa vajutad sellele ikoonile ja hoiad vasemat hiirenuppu all, siis kuvatakse Sinu parooli punktid tähtede ning sümbolitena - seda parooli õigsuse ülekontrollimise lihtsustamiseks:

Võtmekujuline ikoon


28) Sinu seadistuste konfigureerimine:

Sinu seadistuste konfigureerimine lõpetatakse


29) Sinu kompuutrit (või Sinu matuseid) vamistatakse ette:

Valmistatakse ette


Märkus: Juhul kui Sa valisid siin varem sisselogimiseks Windows Live ID variandi, siis kuvatakse sellel ülemisel pildil Sinu reaalne nimi ja selle all ka Sinu Live ID e-mail aadress. Kui Sa kasutad Live ID kasutajaprofiilis ka enda fotot, siis ka see ilmub siia - ühesõnaga need andmed, mis Sa olid oma Live ID kasutajaprofiilis ära näidanud.

Juhul kui Sa valisid siin eelnevalt sisselogimise tüübiks aga lokaalse kasutajakonto ("Local account"), siis ilmub Sulle umbes selline ekraan nagu see ülemine pilt siin ka näitab.


30) Uuh! Jõuadki lõpuks Windows 8 täiesti uude Windows 'Metro' stiiliga vaikimisi ilmuvasse Start ekraani (kasutajaliidesesse) ja Sa ei näegi kohe seda tavalist traditsioonilist Windows 7 töölauada ning Start menüüd:

Uus kasutajaliides


Kui Sa tahad sellesse juba tuttavasse Windows 7 aegadest pärit töölauale minna, siis tee ühte neist alljärgnevatest:

- Kliki siin Metro Start ekraanil sellele sinist värvi "Desktop" pisipildile (vaata eelmist pilti);
- Vajuta "Windows" või siis "Windows"+ M klahve;
- Vii oma hiirekursor ekraani vasemasse allanurka, sinna ilmub varjatud viiest ikoonist koosnev komplekt (uut tüüpi nn Charms menüüriba) - kliki seal Windowsi logoga Start ikoonile ja Sa näedki tuttavat Windows 7 töölauda (Desktop):

Charms ikoonid

Win 7 töölaud


Windows 8 installeerimiseks kulub kusagil 25 minutit.

ÜlesseMulti-boot kompuutris vaikimisi buutiva operatsioonisüsteemi muutmine:

Kui Sa teed nüüd kompuutri restardi või lülitad ta hiljem uuesti sisse, siis näed esmalt uut graafilist "Choose an operating system" buutimismenüüd, kus Sa saad valide selle et millisesse operatsioonisüsteemi Sa buutida (siseneda) soovid.
Vaikimisi buuditakse Windows 8 operatsioonisüsteem, aga kui Sa valid siin 30 sekundi jooksul alumise Windows 7 (või Windows Vista) buutimiskirje, siis sisened Sa hoopis Windows 7 (või Vista) süsteemi. Kuna Sa installeerid siin Windows 8 ainult proovimiseks ja katsetamiseks, siis on mõtekas teha enda vaikimisi käivitatavaks opsüsteemiks Windows 7 (või siis Vista). Seega vali siit alläärest 'Change defaults or choose other options" link:

Kliki/toksa alumisele lingile


* Seejärel kliki "Change options" ekraanis "Choose the default operating system" parameetrile:

Vali 'Choose the default operating system'


* Ja lõpuks vali siit vaikimisi buutivaks opsüsteemiks "Windows 7":

Valisin Windows 7


* Seejärel vajuta ekraani vasemal ülanurgas asuvale "tagasi noolekesele" (Tagasi nooleke) ja Sa jõuad uuesti sinna esialgsesse "Choose an operating system" ekraani. Nüüd kliki seal sellele opsüsteemile, kuhu Sa soovid nüüd siseneda. (Iga sellise ekraani vasemas ülanurgas on väike "tagasi nooleke", millele klikkides saad eelmisse ekraani tagasi liikuda ja kui vaja siis otsast peale alustada või siis valida teisest "Change options" ekraanist mingi muu menüüpunkt.)

* Kui Sa valisid sisselogimiseks Windows 8 ja kui Sa olid eelnevalt parooli loonud, siis ilmub alati enne süsteemi sisselogimist uut tüüpi nn "Windows 8 Lock Screen" ning et seda eest ära koristada, tee seal suvalises kohas 2x hiireklõps või vajuta ENTER (tahvelarvutis "pühi" ta sõrmega eest ära):

Lock Screen


Antud 'Lock Screen' ekraan ilmub pärast kompuutri käivitamist, süsteemi restarti, sleep režiimist "ärkamist" ja sisse/välja logimist ning enne Windows 8 operatsioonisüsteemi sisselogimise ekraani. See ekraan on inspireeritud Windows Phone 7 Metro kasutajaliidesest ja ta ilmub nii Windows 8 tahvel- kui ka lauaarvutites. (See 'Lock screen' aktiveeritakse ka siis kui kasutaja ei ole mõnda aega oma arvutiga midagi teinud.)

See uus Lock Screen koosneb kahest põhikomponendist:

1) Taustapildist koos dünaamiliste elementidega (võrguikoon, aku staatuse ikoon, lugemata e-mailid, appide teated jne);
2) Windows 8 operatsioonisüsteemi sisselogimise ekraanist, mis ilmub siis kui Sa selle esimese 'Lock Screen' taustapildi eest ära koristad:

Sisesta oma parool


Sa võid hiljem seda Lock Screen'i pilti ja temas kuvatavaid elemente ise muuta...NB! Kui Sa ei näe buutimisekraani:

Juhul kui Sa ei näe seda uut tüüpi "Choose an operating system" buutimisekraani, siis tee järgmist:

a. Sea oma kompuutri esmaseks buutimisseadmeks CD/DVD-ROM kettaseade - info siinsamas eelpool.
b. Pane Windows 7(või Vista) installeerimise DVD-plaat arvutiploki CD/DVD-ROM sahtlisse ja tee sellelt alglaadimine/buutimine. (Ära tee seda Windows 8 dvd plaadilt!)
c. Vali sobivad keele, aja, raha- ja klaviatuuri seadistused ning kliki nupule 'Next'. Siin tuleb Sul valida ainult teisest rippmenüüst "Estonian (Estonia)" parameeter - pilt.
d. Kliki siin Repair your computer lingile (mitte aga 'Install now' nupule) - pilt.
e. Kliki kõige ülemisele Startup Repair lingile - pilt.
f. Pärast parandamist tehakse kompuutri uus restart ja Sa pead jõudma uut tüüpi "Choose an operating system" buutimisekraani.Märksam rohkem infot mitmesuguste buutimisprobleemide kohta saad ka sealt.

ÜlesseVeel olulist...:

1) Veendu, et oleks õige "Multiple displays" parameeter: Kui Sa installeerid Windows 8, siis pannakse tema installimise käigus paika ka see "Multiple displays" parameeter, aga alati ei tarvitse ta õige olla. Seega ava pärast Windows 8 installeerimist "Screen Resolution" dialoogiaken ja sea "Multiple displays" parameeter õigeks (kui kasutad ühte monitori, siis vali sealt rippmenüüst parameeter "Show desktop only on 1").

- Kliki sellele sinist värvi "Desktop" pisipildile, et minna üle tavalisse Windows 7 keskkonda (kasutajaliidesesse);
- Tee oma töölaua vabal osal paremklõps ja vali ilmuvast kontekstmenüüst käsk Screen resolution ja avataksegi meile vajalik 'Screen Resolution' aken.
- Sea oma ekraani resolutsioon ja "Multiple displays" parameeter õigeks (kui kasutad ühte monitori, siis vali sealt rippmenüüst parameeter "Show desktop only on 1"):

Vali õige parameeter


2) Kui Sa kasutad oma füüsilises kompuutris kaabelmodemit või ruuterit, siis tuleb Sul installeerida nüüd ka oma seadmete draiverid, muidu ei saa Sa võrguühendust ja Sinu brauser (vaikimisi Internet Explorer ei saa Internetiga ühendust):

- Mine üle tavalisse Windows 7 keskkonda (kasutajaliidesesse);
- Kuna tegu on ikkagi täiesti uue töökeskonnaga ja see vana Start menüü puudub, siis et enda elu esialgu lihtsmaks teha, tee järgmist:

* Tee töölaual paremklõps ja vali kontekstmenüüst käsk Personalize;
* Kliki vasemal paanis Change desktop icons lingile;
* Nüüd pane uues aknas ülaosas linnukesed nendesse ruutudesse, millede ikoone Sa tahad oma töölauale panna ja vali sealt kindlasti välja ka see "Computer" ikoon, kui valmis, siis kliki OK.


- Pane oma võrguseadme draiveritega plaat DVD/CD-ROM kettaseadme sahtlisse;
- Nüüd tee sellel töölauale pandud Computer ikoonil paremklõsp ja vali käsk Properties;
- Kliki vasemas paanis Device Manager lingile;
- Otsi "Network adapters" või siis "Others" haru alt üles oma võrgseadme nimi, tee tal paremklõps ja vali käsk "Update Driver Software...";
- Kliki Browse my computer for driver software lingile;
- Uues aknas peab juba olema välja valitud Sinu DVD/CD-ROM kettaseadme tähis, juhul kui ei ole, siis kliki seal nupule Browse ja leia ta;
- Kliki seal nupule Next ja alustataksegi draiverite installeerimist...
- Kui valmis, siis kliki all tegimireal Internet Explorer ikoonile, et teha läbi antud brauseri esmane seadistamine ja et seejärel testida oma Internetiühenduse olemasolu.Windows 8 desinstalleerimine (uninstallimine) või eemaldamine dualboot (multiboot) masinast:Esimene etapp: Windows 8 kustutamine:

Kui Sa tahad oma Windows 8 operatsioonisüsteemi (antud juhul siis Windows 8 Developer Preview redaktsiooni) kompuutrist eemaldada, siis on Sul kaks võimalust:

1) Kustutad ta sealt partitsioonist, kuhu Sa ta installeerisid, aga jätad selle nüüd juba tühja partitsiooni alles, et installeerida sinna Windows 8 mingi uuem kõrgem väljalase (või siis mingi muu operatsioonisüsteemi või hakata teda kasutama oma mingite andmete hoidmiseks) - kui Sul on mujal vaba kettaruumi piisavalt, siis on see kõige mõtekam variant.
2) Kustutad oma Windows 8 koos selle partitsiooniga, kuhu ta installeeritud oli, et seejärel suurendada oma kõvaketta teiste partitsioonide vaba ruumi mahtu.


Esimene variant:

a) Tee kompuutri restart ja lae ennast Windows 7 (või Windows Vista) süsteemi.
b) Tee oma töölaual või siis Start menüü all Computer kiirkorraldusel paremklõps ja vali avanevast kontekstmenüüst käsk Manage.
c) Märgista "Computer Management" konsooli vasemas paani Disk Management haru, seejärel tee paremal oma Windows 8 partitsioonil paremklõps ja vali kontekstmenüüst käsk Format...:

Vali käsk Format...Märkus: Sinna Disk Management konsooli jõuad ka nii et vajutad Windows+R klahvikombinatsiooni, tipid Run dialoogiaknasse käsu diskmgmt.msc ja vajutad ENTER.


d) Pane uues aknas linnuke "Perform a quick format" kontrollruutu ja kliki OK:

Kliki OK


Sel teel Sa kustutasid oma Windows 8, aga tema partitsioon jäi tühjana alles ja Sa võid sinna installeerida Windows 8 kõrgema väljalaske (või mingi muu opsüsteemi või panna sinna lihtsalt enda mingi muu kraam).


Teine variant:

Sellega kustutame korraga nii Windows 8 kui ka antud partitsiooni, et seejärel suurendada kõrvalasuva partitsiooni vaba ruumi mahtu.

a) Tee kompuutri restart ja lae ennast Windows 7 (või Windows Vista) süsteemi.
b) Tee oma töölaual või siis Start menüü all Computer kiirkorraldusel paremklõps ja vali avanevast kontekstmenüüst käsk Manage.
c) Märgista "Computer Management" konsooli vasemas paani Disk Management haru, seejärel tee paremal oma Windows 8 partitsioonil paremklõps ja vali kontekstmenüüst käsk Delete Volume...:

Vali 'Delete Volume...'


Märkus: Sinna Disk Management konsooli jõuad ka nii et vajutad Windows+R klahvikombinatsiooni, tipid Run dialoogiaknasse käsu diskmgmt.msc ja vajutad ENTER.


d) Kliki nupule Yes:

Kliki Yese) Seejärel pead Sa nägema Disk Management konsooli paremas allosas musta päisega tühja partitsiooni (sedasama, kust Sa äsja kustutasid oma Windows 8). Nüüd tee sellel sinise päisega partitsioonil, mis asub kohe enne seda äsja kustutatud must päisega partitsiooni, hiire paremklõps ja vali hüpikmenüüst käsk Extend Volume...:

Laienda partitsiooni


e) Selle peale avatakse nõustaja, kus Sa ei pea midagi tegema vaid kliki Next, siis Next ja lõpuks Finish.Teine etapp: Windows Boot Manger ekraanis/menüüs asuva Windows 8 buutimiskirje kustutamine:

Seejärel tuleb Sul kõrvaldada Windows Boot Manager'i (Windowsi käivitushalduri) ekraanis olev Windows 8 buutimise parameeter (siin on tema nimeks Windows Developer Preview), sest ta on nüüd üleliigne. Selleks võib kasutada mitut meetodit/tööriista: Bcdedit.exe utiliit, töötab Command Prompt konsoolis (võib olla kõige keerulisem selle ülesande täitmiseks); 'System Configuration' utiliit ja lõpuks ka väga kasulik EasyBCD tasuta tarkvara. Toon siin nad kõik ära ja eks vaata, et mis Sinule neist sobib:

a) CMD akna Bcdedit.exe utiliidi kasutamine:

Sa võid kasutada näiteks bcdedit.exe programmi abil kõrvalda ainult selle Windows 8 üleliigse buutimiskirje:

b) 'System Configuration' utiliidi kasutamine:

- Vajuta Windows+R klahvikombinatsiooni, tipi Run dialoogiaknasse msconfig ja vajuta Enter.
- Ava System Configuration aknas vaheleht/sakk Boot.
- Märgista seal üleval loetelus oma Windows 8 (st Windows Developer Preview) buutimiskirje ja kliki nupule Delete.


Kustuta Win8 buutimise kirje


- Kliki allpool nupule OK ja ilmuvas aknas kliki nupule Yes, et lasta kompuutri restart (taaskäivitamine) teha.c) Kasuta tasuta (free) EasyBCD tarkvara abi:

EasyBCD on hea GUI utiliit, millega saad väga lihtsal viisil modifitseerida Windowsi buutimise parameetreid (st Windowsi bootloader'it ja tema kirjeid). Teda saab kasutada Windows 8, Windows 7, Windows Vista, Windows XP & 2003, Linux, Ubuntu, BSD ja Mac OS X multiboot masinate puhul.

"EasyBCD" mõned võtmevahendid:

· Buudib (teeb alglaadimise) XP/Vista/7/Ubuntu/OS X ja teistes opsüsteemides.
· Saa buutida USB, Network, ISO images, Virtual Harddisks (VHD), WinPE ja teistest kohtadest.
· Parandab Windowsi bootloader'it, muudab buutimise draivi (partitsiooni), loob buutimisvõimelise USB jms.
· Saab muuta buutimiskirjete nimesid, muuta vaikimisi buutivat draivi, muuta buutimise aega, varjata buutimise menüüd jms.
· Võib buutimisel varjata draive (partitsioone), luua buutimise konfiguratsioonist reservkoopia ja vajaduse korral selle konfiguratsiooni taastada; lihtne ja mugav kasutada.

- Lae EasyBCD 2.1 alla minult või siis Softpedia veebsaidist.
- Installeeri ja käivita ta.
- Nüüd kliki EasyBCD akna vasemas paanis Edit Boot Menu nupule ja selle peale näed paremal poolel oma multiboot masinasse installeeritud operatsioonisüsteeemide buutimiskirjeid (st neid, mis ilmuvad ka sinna Windows Boot Manager ekraani, siis kui Sa käivitad kompuutri või teed tema restardi).
- Seejärel märgista siin loetelus Windows 8 (st Windows Developer Preview buutimise kirje) ja kliki ülal nupule Delete:


Märgista Win8 ja kliki Delete


- Ilmuvas kinnitusaknas kliki Yes:

Kliki Yes


- Seejärel võid soovi korral teha sealsamas veel järgmist: 1) Märgistad vajaliku opsüsteemi buutimise parameetri ja kasutad üleval "Up" või "Down" nuppe, et panna oma buutimiskirjed sobivasse järjekorda, st nii nagu nad peaksid seal 'Windows Boot Manager' ekraanis välja nägema; 2) Märgistad sobiva opsüsteemi buutimisparameetri ja paned veerus "Default" tema ruutu linnukese, sellega tehakse antud opsüsteem vaikimisi buutivaks operatsioonisüsteemiks; 3) Aktiveerid allpool "Boot default OS after" raadionupu ja määrad kõrvalasuvast noolmenüüst aja sekundites, mille mõõdudes, juhul kui Sa ei vali selle aja jooksul buutimiseks mingit teist opsüsteemi, hakatakse buutima Sinu poolt määratud vaikimisi (default) operatsioonisüsteemi.

- Kui valmis, siis kliki programmiakna paremal allosas nupule Save Settings ja kogu lugu...PS! Kui Sinu Windows 7 või Windows Vistaga 'dual boot' (või 'multiboot') kompuutris läks Windows Boot Manager'i ekraanis kaduma mingi operatsioonisüsteemi alglaadimise/buutimise kirje ja Sa ei saa laadida end sellesse operatsioonisüsteemi (aga ka muud buutimisprobleemid) - info...


Ülesse
< Tagasi Windows 8 pealehele ja sisukorda

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju | About Us | About Me | Site Map | POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik 2011