Windows 8 uus veebipõhine install

Win 8 logo Windows 8 uus veebipõhine 'upgrade' installeerimine ('Streamlined Setup').
Olemasoleva Windowsi asendamine uuema Windows 8 operatsioonisüsteemiga. Sa installid Windows 8 üle oma käesoleva XP, Vista või Windows 7 operatsioonisüsteemi ja teed sellega versiooniuuenduse.

(Sul ei lähe mingit Win 8 DVD-plaati või Win 8 USB mälupulka enam vaja.)

Lisaks võib luua ka Windows 8 ISO ja/või Windows 8 opsüsteemiga buutiva USB flash draivi (USB mälupulga) ja seejärel installeerida Windows 8 HILJEM mingisse muusse partitsiooni, virtuaalmasinasse või teise kompuutrisse. Sel puhul teed Sa Windows 8 puhta installeerimise (clean install) või siis kohapealse uuendamise/täiendusinstalli (in-place upgrade).

 

 

 

Kirjutatud 27.03.12 (uuendatud 14.06.12, 19.08.12 ja 27.10.12)

 

 

Windows 8 allalaadimine ja uue veebipõhise 'upgrade' installeerimise meetodid:


Windows 8 uue veebipõhise 'upgrade' installeerimise võimalused:

Esiteks: Windows 8 uus veebipõhise installeerimise meetod ('Streamlined Setup'): Olemasoleva operatsioonisüsteemi asendamine uue 'Windows 8' operatsioonisüsteemiga (st Sa installid Windows 8 üle käesoleva XP, Vista, Win 7 või varasema Windows 8 opsüsteemi). Sa teed sel teel oma vana Windowsi uuendamise/täiendamise (upgrade). Sul ei lähe veebipõhiseks installiks enam vaja mingit Win 8 DVD-plaati või Win 8 USB mälupulka.
Sa ei saa Windows 8 versiooni puhul enam oma eelmise opsüsteemini tagasi pöörata vaid Sa pead tegema selle uuestiinstalleerimise (näiteks Win 7 või Vista DVD-plaadilt).

Seejuures on Sul võimalus oma failid, seadistused (sätted) ja programmid alles jätta, st uude Windows 8 opsüsteemi nad üle tuua. Sul jäävad sel juhul alles:

* Windows 7 Starter, Home Basic, Home Premium, Professional ja Ultimate versioonid toetavad seda 'in-place upgrade' installeerimistüüpi ja Sinu Windowsi seadistused/sätted, personaalsed failid ning töölaua programmid tuuakse üle. See kehtib mõlemate versiooniuuenduste suhtes, st ükskõik kas Sa lähed üle standardsele Windows 8 või siis Windows 8 Pro versioonile/väljaandele.
* Windows Vista (RTM) toetab 'migration' (migreerimise) installeerimistüüpi ja Sinu personaalsed failid tuuakse üle.
* Windows Vista (koos Service Pack 1) toetab 'migration' (migreerimise) installeerimistüüpi ja Sinu personaalsed failid ning süsteemiseaded tuuakse üle.
* Windows XP (Service Pack 3) toetab 'migration' (migreerimise) installeerimistüüpi ja Sinu personaalsed failid tuuakse üle.


Puhast installi toetatakse aga kõikide Windowsite poolt.

Veebipõhise installeerimise käigus võid Sa aga oma failide, seadistuste (sätete) ja programmide allesjätmisest (ületoomisest) ka loobuda.
Veebipõhise installeerimisega enda käigus ei saa Sa Windows 8 opsüsteemi installeerida mingisse teise partitsiooni, olgu see siis tühi või sisaldagu ta mingit teist Windowsi. Veebipõhist installeerimist saad Sa alustada ainult olemasoleva Windowsi seest ja käesolev Windows viiakse üle Windows 8 operatsioonisüsteemiks (upgrade). Käesolevas juhises tulebki siis antud installeerimismeetodist juttu.


Teiseks: Sa võid alternatiivina luua ka Windows 8 ISO faili ja/või Windows 8 opsüsteemiga buutiva USB flash meedia (USB mälupulga või välise USB kõvaketta) ja seejärel installeerida HILJEM Windows 8 operatsioonisüsteem mingisse muusse partitsiooni, virtuaalmasinasse või teise kompuutrisse. (Sel teel ISO või USB flash draivi loomine nõuab aga Windows Vista või Windows 7 olemasolu, st ainult nende sees saad seda 'Windows 8 Setup' faili kasutada.) Sellega teed Sa Windows 8 puhta installeerimise (clean install) mingisse muusse partitsiooni, virtuaalmasinasse või siis teise kompuutrisse. Sa võid teha ka kohapealse uuendamise/täiendus installi (in-place upgrade), sel juhul alustad Win 8 installeerimist otse olemasoleva Windowsi seest, st avad seal Windows 8 DVD või USB meedia ja käivitad setup.exe.


Kolmandaks: Windows 8 veebipõhise installeerimise eelised võrreldes seda teiste installeerimismeetoditega on järgmised:

- Ta töötab iga Windowsiga: Sa võid ta käivitada igast varasemast Windowsist (Windows XP koos SP3 paketiga, Vista, Windows 7) ja teha kas Windows 8 puhta, upgrade või siis migreerimise installeerimise (st oma personaalsete failide, Windowsi seadistuste/sätete ja appide ületoomisega - see oleneb sellest, et millisest Windowsist Sa installeerimise käivitad).
- Veebipõhine installeerimine liidab kokku kolm varasemat väga vajalikku, aga eraldi seisnud instrumenti—Windows Setup, Upgrade Assistant (endise nimega Upgrade Advisor) ja Windows Easy Transfer—see üksainus kokkuliidetud instrument (Windows 8 Upgrade Assistant) teeb installeerimise palju kiiremaks (vähem aknaid ja hiireklõpse), sujuvamaks ja veavabaks.
- Sa ei pea tootevõtit eraldi hankima ja seda ka upgrade installeerimise ajal sisestama. (Seda tootevõtit vajad siis kui Sa kasutad Win 8 installiks buutivat USB meediat või DVD plaati. Selleks puhuks pakub Windows 8 Upgrade Assistant Sulle ka tootevõtit, mille pead siis üles kirjutama.)


NB!
Kui Sa tahad tagasi minna oma eelmisse operatsioonisüsteemi, siis Sa ei saa seda teha vaid Sa pead tegema endise Windowsi uue puhta installeerimise (näiteks tema DVD plaadilt).


Kui Sul on mitme operatsioonisüsteemiga multiboot masin, siis võid teha:

- Kasutad sedasama eelpool mainitud Windows 8 uut veebipõhist installeerimise meetodit (Streamlined Setup). Näiteks kui Sul on oma kompuutris C: draivi/partitsiooni installeeritud Windows Vista, D: draivi Windows 7 ja E: draivi Windows 8 Consumer Preview versioon, siis võid selle Windows 8 Consumer Preview 'upgrade' teel viia üle Windows 8 uuemaks versiooniks. Sel juhul jääb Sinu pea-operatsioonisüsteem (antud näites siis Windows Vista) puutumata.

- Multiboot masina puhul võid ka nii teha, et teed eelnevalt mingi partitsiooni tühjaks või lood siis uue partitsiooni ja installeerid seejärel sinna Win 8 DVD plaadi või siis Win 8 USB mälupulga abil uue Windows 8 operatsioonisüsteemi.

- Ühe partitsiooniga masinas või siis multiboot kompuutris võid Sa sel teel intalleerida Windows 8 ka otse üle oma olemasoleva Windowsi, st asendad vana Windowsi uuema Windows 8 operatsioonisüsteemiga. Sel puhul pakitakse vana Windows enne installi kokku ja pannakse Windows.old kausta ning seejärel pühitakse kõvaketas/partitsioon enne Win 8 installeerimise alustamist puhtaks.


Märkus: Windows 8 uue veebipõhise 'upgrade' installeerimise (Streamlined Setup) käigus või selle asemel Win 8 ISO faili loomine. Ja seejärel ISO faili abil Windows 8 installeerimine - sellest juhis seal.
Windows 8 uue veebipõhise 'upgrade' installeerimise (Streamlined Setup) käigus või selle asemel Windows 8 operatsioonisüsteemiga buutiva USB draivi loomine. Ja seejärel Windows 8 installeerimine otse sellest buutivast USB draivist (mälupulgast) - sellest juhis seal.
Windows 8 tootevõtmed (Product Keys):

Windows 8 uus veebipõhine 'upgrade' installeerimine ise ei nõua tootevõtme sisestamist, sest see on juba Windows 8 operatsioonisüsteemi sisse integreeritud. Kuid antud meetodi puhul pakutakse Sulle enne Win 8 allalaadimise alustamist ka tema tootevõtit. Seda võtit läheb Sul siis vaja kui Sa kasutad "Reset Your PC" (Win 8 ümberinstalleerimise) vahendit. Samasuguse võtme saad ka siis kui Sa lood selle veebipõhise installeerimise käigus või siis hoopis Win 8 installeerimise asemel Win 8 ISO faili või buutiva Win 8 USB meedia (USB mälupulga või välise USB kõvaketta). Kirjuta sel juhul see pakutav tootevõti endale üles.Windows 8 süsteeminõuded:

Win 8 jookseb nii x86 (Intel/AMD) kui ka uuemates ARM (NVIDIA, Qualcomm ja TI) süsteemides, mis baseeruvad ARM protsessoritele (arhitektuurile). Siiani ei saanud Windowsi tahvelarvutites jooksutada, sest nad olid ette nähtud töötamiseks ainult Inteli x86 arhitektuuril, aga suurem osa mobiilseadmeid (k. a. tahvelarvutid) töötavad ARM arhitektuuril.

Windows 8 süsteeminõuded on Windows 7-ga võrdsed või siis isegi madalamad.

Windows 8 töötab väga hästi samal riistvaral mis on ka Windows 7 operatsioonisüsteemiga kompuutris. Windows 8 jookseb samal riistvaral kiiremini kui seda Windows 7, sest Win 8 kasutab vähem süsteemi ressursse.


Tema süsteeminõuded on järgmised:

- 1 GHz või kiirem 32-bit (x86) või 64-bit (x64) protsessor. Soovitatav: 2 GHz või kiirem 64 bit (x64) protsessor.

- 1 GB RAM (st füüsilist mälu 32-bit Windows 8 jaoks) või 2 GB RAM (64-bit Windows 8 jaoks). Kuid soovitan ka 32-bit Windows 8 jaoks kasutada vähemalt 2 GB RAM mälu.

- 16 GB vaba kettaruumi (32-bit Windows CP installeerimiseks) või 20 GB vaba kettaruumi (64-bit Windows CP installeerimiseks). Järgmiste Windows 8 väljalasete jaoks on soovitatav 32 GB vaba kettaruumi.

- DirectX 9 graafikakaart koos WDDM 1.0 või kõrgema draiveriga. Järgmiste Windows 8 väljalasete jaoks on soovitatav DirectX 11 graafikakaart koos WDDM 1.0 või kõrgema draiveriga. Üldiselt seda ei ole Sul vaja teada, sest kõik vähegi kaasaegsemad kompuutrid täidavad need nõudmised.

- Metro-stiilis appide (Windows 8 Store appide) tööks on aga vajalik vähemalt 1024 x 768 või kõrgem ekraani resolutsioon (see pannakse kas automaatselt paika või Sa pead ta ise käsitsi selliseks seadma, näiteks Windows 8 virtuaalmasinasse või vanemasse Windows XP kompuutrisse installeerimisel). Kui Sa kasutad näiteks Windows 7-põhist minisülearvutit (netbook), mis on tavaliselt varustatud 1024 x 600 resolutsioonise displeiga, siis Sa võid küll sinna installida ja jooksutada Wondows 8 opsüsteemi, aga Sa ei saa jooksutada Win 8 Store appisid.
Kui Sa tahad jooksutada kahte appi üksteise kõrval kasutades selleks 'Metro Snap' ('Snap View') funktsiooni, siis peab Sinu displei resolutsioon olema vähemalt 1366 x 768 (!) või kõrgem. Kuid alates Windows 8.1 (Windows Blue) värskenduse väljailmumisest saab seda 'Snap View' funktsiooni kasutada ka madalama 1024 x 768 resolutsiooni puhul ja nautida antud vaate 50 / 50 eeliseid.


Märkus: Windowsi 32-bit (x86) ja 64-bit (x64) versioonide erinevused ning eelised - info.
Windows 7, Vista või Win XP üleviimine/täiendamine ('upgrade') Windows 8 operatsioonisüsteemiks:


Kui Sa käivitad Windows 8 'upgrade' installeerimise Interneti (veebi) kaudu, siis näeb tema installeerimise protsess välja järgmine:

Toon siin näiteks Windows 7 (või Vista, XP) operatsioonisüsteemi üleviimise/uuendamise Windows 8 Pro versioonini ja seda sooduspakkumise teel saadud $40 Windows 8 Pro upgrade versiooni alusel (see promokampaania kehtib kuni 31.01.13). Windows 8 ilmus müüki eile, st 26.10.12 kuupäeval.

Kuigi siin tuleb juttu sellest Windows 8 Pro sooduspakkumisest, aga ka kõikidel muudel veebipõhistel installeerimistel toimub asi samamoodi. Mine Microsofti sinna saiti ja kliki seal "Laadige Pro alla €29.99 eest" nupule (või mine tulevikus Microsofti Eesti kodulehele ja kliki seal mingile muule vajalikule lingile/nupule):

Kliki seal "Laadige Pro alla €29.99 eest" nupulePärast sellele "Laadige Pro alla €29.99 eest" nupule klikkimist laed Sa alla Windows 8 Upgrade Assistant faili, mille abil toimubki siis KOGU edaspidine protsess: Sinu kompuutrit kontrollitakse, et kas ta ikka sobib Windows 8 installeerimiseks, seejärel maksad Windows 8 litsentsi eest, siis laetakse alla Windows 8 installeerimisfailid ja Sa võid kohe alustada tema installeerimist või siis teha seda hiljem.
Lae see Windows8-UpgradeAssistant.exe fail alla oma töölauale (Desktop). Kui Sa kasutad näiteks Internet Explorer brauserit, siis kliki veebilehitseja akna allääres nupu Save noolekesele ja vali hüpikmenüüst käsk Save as:

veebilehitseja akna allääres nupu Save noolekesele ja vali hüpikmenüüst käsk Save as


Vali ilmuvas "Save As" dialoogiaknas salvestuskohaks "Desktop" ja kliki nupule Save. Kui see fail on alla laetud (selle 5,18 MB faili allatirimine käib kähku), siis näed alltoodud teadet:

Kui see fail on alla laetud, siis näed alltoodud teadet


Käivita oma töölaualt see Windows8-UpgradeAssistant.exe fail:

Käivita oma töölaualt see Windows8-UpgradeAssistant.exe fail


Kliki nupule Run:

Kliki nupule Run


Ilmub UAC dialoogiaken, kus kliki Yes:

Ilmub UAC dialoogiaken, kus kliki Yes


Sa näed korraks sellist Windows 8 logoga flash pilti:

Sa näed korraks sellist Windows 8 logoga flash pilti


Kõigepealt skaneeritakse Sinu kompuutrit, et teha kindlaks tema sobivus (ühilduvus) Winows 8 operatsioonisüsteemiga, see ei võta palju aega:

Kõigepealt skaneeritakse Sinu kompuutrit


Pärast skaneerimist ilmub installeerimise nõustaja järgmisse aknassse ka sellekohane summaarne info. See info näitab seda et millised Sinu olemasolevad appid (tarkvara) ja seadmed hakkavad Windows 8 operatsioonisüsteemis töötama ja millised neist ei hakka või siis millised neist nõuavad Sinu tähelepanu (attention). Seal allpool on ka "See compatibility details" link, millele klikkides saad juba ülevaatlikuma informatsiooni ja ka seda et millised Sinu appid/seadmed nõuavad värskendamist (updates) või siis uninstallimist. Kui oled seal 'Compatibility details' aknas äratoodud infoga tutvunud, siis sulge too aken ja kliki siinsamas Next:

Pärast skaneerimist ilmub installeerimise nõustaja järgmisse aknassse ka sellekohane summaarne info


Eelmises aknas klikiti "See compatibility details" lingile ja seejärel ilmus 'Compatibility details' aken juba detailsema informatsiooniga. Ülemises "For you to review" sektsioonis kuvatakse see info, mis nõuab Sinu tähelepanu (tulevikuks) ja ka seda et millised rakendused tuleb enne Windows 8 installeerimise reaalset alustamist süsteemist eemaldada (uninstallida). Antud näite kaks esimest kirjet ("Install an app to play DVDs" ja "Secure Boot isn't compatible with ypur PC") ilmuvad arvatavasti ka Sinule ja seda seepärast et:

* 'Windows Media Player' on küll tulevases Windows 8's olemas, aga ta ei toeta enam DVD ja Blu-ray plaatidelt ettemängimist (rikas Microsoft ei jõudvat enam MPEG-2 ja AC-3 koodekite eest litsentsitasusid plekkida...). DVD taasesitust hakatakse toetama ainult Windows 8 'Media Center' programmi poolt, aga ka see tuleb Sul soovi korral teatud tasu eest eraldi alla laadida ja installeerida.
Kuid muret ei ole, sest saadaval on täiesti tasuta ja vägagi head kolmandate osapoolte pleierid, näiteks nagu VLC media player või GOM Media Player.

* Erinevalt eelmisest võib see teine "Secure Boot isn't compatible with ypur PC" kirje Sulle ilmuda või siis mitte ilmuda. Kui Sul on äsja ostetud uus kompuuter, mis toetab seda uut UEFI (Unified Extensible Firmware Interface) mehhanismi, siis antud teade Sinule ei ilmu. Kuna minu kompuuter ei ole uus ja nii hea kui Sinul, siis saingi mina sellise teate, aga see mind ei heiduta.


Märkus: Windows 8 toetab uut UEFI (Unified Extensible Firmware Interface) mehhanismi. UEFI asendab vana BIOS (Basic Input/output System) mehhanismi. UEFI esimene versioon loodi Unified EFI Forum (AMD, Apple, Dell, Intel, Lenovo jt allianss) poolt juba 2005. a. Kui Sa kasutad uuemat kompuutrit, mis toetab UEFI Secure Boot funktsiooni, siis kindlustab Windows 8 turvaline buutimine selle et kogu firmware ja firmware uuendused on turvalised ning et terve Windowsi buutimise protsess (alglaadimise protsess) toimuks turvaliselt. Sellega laetakse üles ainult signeeritud ja valideeritud koodid ning pahavarale ei anta võimalust end alglaadimise ajal installeerida. Kusagil alates 2015.aastast või juba varem saavad kõik uued kompuutrid omama seda uut UEFI BIOS'i.

'Compatibility details' aken


Sellesama akna järgmises, "Compatible" sektsioonis, aga kuvatakse kõik programmid ja seadmed, mis ühilduvad uue installeeritava Winows 8 operatsioonisüsteemiga:

"Compatible" sektsioon


Toon siin veel ühe taolise akna näite. Näiteks siin tuleb iPad tahvelarvuti kasutamisel pärast Windows 8 installeerimist oma Win 8 süsteem uuesti autoriseerida (iTunes tarkvara "Store" menüü kaudu):

Toon siin veel ühe taolise akna näite


Soovitan Sul selle loetelu kas välja printida või siis juhul kui printerit ei ole, siis kliki siin nupule Save:

Kliki nupule Save


Salvesta see "Windows 8 Upgrade Assistant.html" fail oma töölauale. Enne oma Win 8 installeerimise alustamist vaata veelkord see dokument HOOLIKALT üle (ta avatakse Sinu veebibrauseris). Juhul kui Sa tahad Windows 8'le üleminekul jätta alles ka oma seadistused/sätted, personaalsed failid ja programmid, siis on see loetelu Sulle vägagi vajalik. Uninstalli antud nimekirjas äratoodud programmid ja märgi ka muu oluline üles. Nendest Windows 8 ülemineku/täiendamise stsenaariumitest ehk teedest (Windows 8 Upgrade Paths) oli juttu siin eelpool.
Juhul kui Sa teed aga Windows 8 puhta installi, ka siis pead sellest loetelust üht-teist meelde jätma:

Windows 8 Upgrade Assistant.html


Kui olid seal 'Compatibility details' aknas äratoodud infoga tutvunud, siis sulge too aken ja kliki eelmises aknas nupule Next:

Kliki Next


Märkus: Kui Sinu kompuuter ei sobi Windows 8 jaoks, st tema süsteeminõuded ei vasta Windows 8 operatsioonisüsteemile, siis ilmub aken, kus teatatakse probleemi põhjus ja Sul tuleb oma olemasoleva Windowsi uuendamine (upgrade) lõpetada. Antud näites prooviti ühte vanassse masinasse installitud Windows 8 DP versiooni viia üle Windows CP versiooniks, aga asi ebaõnnestus (Windows 8 CP väljalaske jaoks jäi seda füüsilist mälu ikkagi väheseks) - pilt.


Järgmises "Choose what to keep" ekraanis küsitakse Sinult seda et kas Sa tahad enda personaalsed failid, appid (rakendused) ja Windowsi seaded/sätted alles jätta, st neid uude Windows 8 versiooni üle tuua. Kui Sa käivitad selle Setup'i Windows 7 operatsioonisüsteemist, siis seal on Sul kolm valikuvõimalust: "Windows settings, personal files, and apps", "Just personal files" ja "Nothing":

* Windows settings, personal files, and apps: Seda installeerimistüüpi kutsuti varem in-place upgrade installeerimiseks ja see toob virtuaalselt kõik asjad Sinu olemasolevast Windowsist üle uude Windows 8 operatsioonisüsteemi, sh ka traditsioonilised Windowsi töölaua programmid - sellega ei kaota Sa midagi (v. a. need, mis toodi seal "Compatibility details" loetelus ära).
* Just personal files: See installeerimistüüp (varasem migration) salvestab esmalt kõik Sinu ja ka teiste kasutajakontode personaalsed kaustad (dokumendid, töölaua failid, pildid, muusika jne), pühib seejärel olemasoleva Windowsi välja ning teeb puhta installeerimise ja kopeerib siis kõik personaalsed failid tagasi. Sel juhul kaotad Sa oma seadistused ja programmid, mis tuleb Sul uuesti installeerida.
* Nothing: Seda me kutsume puhtaks installeerimiseks (clean install) ja mida Microsoft kutsub custom installeerimiseks. Siin pühitakse kõvaketas või siis partitsioon täiesti puhtaks ja seejärel tehakse Windowsi värske-tehase versiooni installeerimine. Sa teed Windowsi 8 custom (puhta) installeerimise nii et installeerid ta otse sinna partitsiooni, kus on Windows XP, Windows Vista või Windows 7 juba olemas, st installeerid Windows 8 üle nende. Sellise installeerimise tulemusel asendatakse see vana olemasolev opsüsteem Windows 8 operatsioonisüsteemiga ja eelmine vana opsüsteem (näiteks Vista või XP või Win 7) pakitakse kokku ühte kausta, mille nimeks pandakse Windows.old (kohe allpool tuleb sellest täpsemalt juttu).PEAB TEADMA!

1) Sooduspakkumisega saadud $40 Windows 8 Pro upgrade versiooni puhul: Kui Sa valid siin parameetri "Nothing" ja teed sel teel kohe Windows 8 puhta veebipõhise installeerimise, siis pannakse installeerimisel vaikimisi riigiks automaatselt United Kingdom ja vaikimisi kuvakeeleks English (United Kingdom). Vastavalt sellele paigaldatakse ka sihtkeele kirjasüsteem (klaviatuuri klahvide paigutus, kirjutamise suund jne) ja kultuurikeskkond (kuupäeva-, arvu-, valuuta- jms vormingud) mitte Eesti ega USA vaid hoopis Ühendkuningriigi (Suurbritannia) järgi. Sa võid soovi korral installeerida hiljem eesti keele ja panna see kuvakeeleks, aga mida Sa pead kindlasti tegema, on see et Sa pead pärast installeerimist panema paika eestikeelse kirjasüsteemi (klaviatuuripaigutuse jne) ning kultuurikeskkonna (kuupäeva-, arvu-, valuuta- jms vormingud). Sellest kõigest on juttu seal (uute keelte installeerimisest ja kuvakeeleks panemisest) ja seal (ajavõõndi, kuupäeva, kellaaja, valuuta jms sätete muutmine).

Sa võid siin edaspidi (pärast Win 8 Pro ostmist ja allalaadimist) valida Windows 8 Upgrade Assistant nõustajaaknas ka "Install by creating media" parameetri ning luua alternatiivina Windows 8 ISO ja/või Windows 8 opsüsteemiga buutiva USB flash meedia (Win 8 USB mälupulga või välise USB kõvaketta). Sel teel võid Sa Windows 8 Pro operatsioonisüsteemi installeerida HILJEM kas samasse või siis mingisse muusse partitsiooni, virtuaalmasinasse või teise kompuutrisse. (Selline ISO või USB meedia loomine nõuab Windows Vista või Windows 7 olemasolu - Sa ei saa seda parameetrit Windows XP puhul kasutada.)
Kui Sa installeerid selle $40 Win 8 Pro hiljem oma USB pulgast või DVD plaadilt, siis saad installeerimise alguses valida ka Eesti sihtkeele kirjasüsteemi (klaviatuuri klahvide paigutus, kirjutamise suund jne) ja kultuurikeskkonna (kuupäeva-, arvu-, valuuta- jms vormingud); keeleks jääb ikkagi English (United Kingdom) - pilt.


2) Kui Sa installeerid uuema Windowsi otse eelmise vanema versiooniga Windowsi peale ja kui Sa ei formateeri installeerimise käigus partitsiooni (st ei tee partitsiooni ümbervormindamist), siis failid, mida kasutati eelmise Windowsi poolt, pakitakse kokku ning pannakse spetsiaalsesse Windows.old kausta. Selles Windows.old kaustas asuvate failide sisu sõltub juba Sinu kompuutrist. Seega luuakse Windows.old kaust sel juhul kui Sa teed uuema Windowsi nn custom installeerimise ilma et Sa formateeriksid partitsiooni või kõvaketast ja kui Sa installid uuema Windowsi samasse partitsiooni, kus asus ka Sinu eelmine varasema versiooniga Windows.
Windows Vista ja Windows 7 puhul sai tänu selle Windows.old kaustale probleemide või soovi korral oma eelmist varasemat Windowsi jälle taastada - sai tagasi pöörata Windowsi eelmise versioonini. Näiteks kui Sa installeerisid Windows 7 oma Vista asemele, siis võisid soovi korral oma eelmise Windows Vista versiooni jälle taastada.

Sama käib ka Windows 8 kohta: Sa teed Windowsi 8 custom (puhta) installeerimise nii et installeerid ta otse sinna partitsiooni, kus on Windows XP, Windows Vista või Windows 7 juba olemas, st installeerid Windows 8 üle nende. Sellise installeerimise tulemusel asendatakse see vana olemasolev opsüsteem Windows 8 operatsioonisüsteemiga ja eelmine vana opsüsteem (näiteks Vista või XP või Win 7) pakitakse kokku ühte kausta, mille nimeks pandakse Windows.old. Kuid Windows 8 puhul Sa ei saa enam oma eelmise varasema Windowsini tagasi pöörduda ja Sa pead eelmise operatsioonisüsteemi taastamiseks/tagasipööramiseks kasutama tema installeerimise DVD plaati ning tegema eelmise Windowsi puhta installeerimise. Kuid Sa võid seda Windows.old kausta kasutada oma failide ületoomiseks uude Windows 8 operatsioonisüsteemi.

Windows.old kaust luuakse ka siis kui Sa teed olemasoleva Windowsi nn upgrade installeerimise (käesolev näide). Kuid sel juhul on selle Windows.old kausta sisu hoopis teine ja see sõltub juba sellest et millisest Windowsist (Windows 8 eelmine versioon, Windows 7, Vista või Win XP) Sa seda uuendamist ehk üleviimist alustasid. Sa võid ka siin seda Windows.old kausta kasutada ainult oma failide ületoomiseks uude Windows 8 operatsioonisüsteemi. Kui Sa seda ei vaja, siis tuleks see Windows.old kaust, mis on üsna suure mahuga, ära kustutada. Kui Sa teda ise käsitsi ei kustuta, siis eemaldatakse ta nelja nädal mõõdudes automaatselt.

Veel luuakse Windows.old kaust ka siis kui Sa teed Windows 8 uut tüüpi nn refresh installeerimise.

Windows.old kaust luuakse tavaliselt %SystemDrive% juurkausta, näiteks C:\ (pilt) ja see C:\Windows.old kaust on üsna suure mahuga. Juhul kui Sul oli refresh, upgrade või custom installeerimise tulemusel see Windows.old kaust juba loodud, siis võidakse ta ümber nimetada C:\Windows.old.000 kaustaks (vanim eelmine installatsioon) lisaks uuele loodavale C:\Windows.old kaustale. Kõige hilisem eelmine installatsioon pannakse alati C:\Windows.old kausta.

Loe sellest Windows.old kaustast ja tema kustutamisest rohkem sealt.Sinu failide/seadistuste ületoomine sõltub sellest et kust Sa selle Windows 8 veebipõhise installeerimise käivitad. Sul jäävad sel juhul alles:


* Windows 7 Starter, Home Basic, Home Premium, Professional ja Ultimate versioonid toetavad seda 'in-place upgrade' installeerimistüüpi ja Sinu Windowsi seadistused/sätted, personaalsed failid ning töölaua programmid tuuakse üle. See kehtib mõlemate versiooniuuenduste suhtes, st ükskõik kas Sa lähed üle standardsele Windows 8 või siis Windows 8 Pro versioonile/väljaandele.
* Windows Vista (RTM) toetab 'migration' (migreerimise) installeerimistüüpi ja Sinu personaalsed failid tuuakse üle.
* Windows Vista (koos Service Pack 1) toetab 'migration' (migreerimise) installeerimistüüpi ja Sinu personaalsed failid ning süsteemiseaded/sätted tuuakse üle.
* Windows XP (Service Pack 3) toetab 'migration' (migreerimise) installeerimistüüpi ja Sinu personaalsed failid tuuakse üle.


Puhast installi toetatakse aga kõikide Windowsite poolt.

Kui oled oma valiku teinud, siis kliki Next. See "Nothing" parameeter oleks võib olla kõige parem valik, aga antud näites jätame aktiveerituks selle kõige esimese vaikimisi valitud raadionupu, et alustada kohest Win 8 installeerimist ja oma seadistuste, programmide ja failide ületoomist:

Antud näites valiti siin see viimane "Nothing" parameeter


Nüüd läheb suureks ostmiseks! Kliki nupule "Order":

Nüüd läheb suureks ostmiseks! Kliki nupule "Order"


Vaata hinnad üle ja kliki nupule "Checkout":

Vaata hinnad üle ja kliki nupule "Checkout"


Märkus: Microsoft pakub siin eelmises aknas ka Windows 8 Pro upgrade DVD plaadi versiooni ja seda täiendava €14.99 eest. Kui tahad ka seda osta, siis pane seal linnuke "Windows DVD" ruutu. Kuid antud upgrade installeerimise käigus pakutakse Sulle ka võimalust see DVD või siis buutiv USB mälupulk ise luua ja seda ilma igasuguse tasuta. Seega, kel raha vähe, ei ole siin mõtet seda raista. Selle plaadi võid ka hiljem osta, sest Sa saad pärast antud protseduuri lõpetamist Emaili koos Win 8 Pro tootevõtme, muu info ja ka "...windows 8 pro physical backup media" ostmise pakkumise (klikid seal antud lingile jne...).


Oota tsipa:

Oota tsipa


Seejärel sisesta vajalikud andmed ja kliki Next (siia tipi ikka õiged andmed - siin Sa "pada" ajada ei saa):

Seejärel sisesta vajalikud andmed ja kliki Next


Nüüd vali rippmenüüst "Credit card" (või "PayPal") ja kliki Next:

Nüüd vali rippmenüüst "Credit card" (või "PayPal") ja kliki Next


Tipi vasemal teise lahtrisse oma panga nimi, allapoole aga krediitkaardi esiküljel olev pikk kaardi number ja vali rippmenüüdest krediitkaardi aegumise daatumid (ka need on krediitkaardi esiküljel olemas). Seejärel sisesta lahtrisse "Security Code" see 3-kohaline number, mis asub krediitkaardi tagaküljel (pilt) ja kliki lõpuks nupule Next:

Sisesta ka need andmed...


Nüüd kontrolli kõik üle (siin saad vastavate linkide kaudu ka parandusi teha). Pane linnuke "I agree to the terms and conditions" ruutu ja kliki nupule "Buy". (Lahter "Promo code" jäta tühjaks, see on nende jaoks, kes ostavad sooduskampaania ajal Windows 7 kompuutri ja soovivad $14.99 eest saada Windows 8 Pro - vastav MS sait.)
Pärast nupule "Buy" klikkimist Sul enam taganemisteed ei ole, sest mõne sekundi mõõdudes on see summa Sinu kontolt jäädavalt kadunud (nagu ka see meie raha, mis Kreeka "vaestele" eraldatakse):

Buy


Nüüd tehakse Sinu konto täiesti lagedaks. Ära viiakse ka need Sinu viimased säästud, mis on Kreeka, Hispaania, Portugali, Itaalia, Sinu panga ja lõpuks meie endi Riikogu, Valitsuses ning Eesti Energia "abistamisest" veel järgi jäänud...:

Nüüd tehakse Sinu konto tühjaks...


Seejärel saad ka oma Windows 8 tootevõtme (Product Key). Seda tootevõtit läheb Sul ainult siis vaja kui Sa installeerid hiljem Windowas 8 DVD-plaadilt või buutivast USB mälupulgast. Teda läheb ka siis vaja kui Sa teed oma juba installeeritud Windowsi ümberinstalli. Sa võid selle seerianumbri siitsamast üles kirjutada või siis klikkida "View Receipt" lingile, et näha kviitungit ja sealt selle XPS formaadis (või paberkandjale) välja printida. (Seda on SOOVITATAV teha, sest võib olla ei jõuagi vastav Microsofti email Sinuni ja peale selle tootevõtme tuuakse seal ära ka orderi number, mida ka võib tootevõtme kadumise puhul vaja minna.)
See tootevõti ja ostu orderi number saadetakse Sulle ka Emaili teel. HOIA SEE E-MAIL ALLES, SEST SEDA VÕIB SUL TULEVIKUS VEEL VAJA MINNA!

Kui oled ära vaadanud või üles kirjutanud/välja printinud, siis kliki jälle Next:

Nüüd saad ka oma Windows 8 tootevõtme (Product Key)


Märkused: Sinu order näeb siis välja umbes selline, kliki siin nupule Print - pilt. Seejärel võid ta näiteks ka .xps formaadis välja printida (juhul kui Sul reaalset printerit ei ole) - pilt. Sa saad selle XPS faili oma veebibrauseris avada, rohkem infot seal.

Kui Sa oled oma Windows 8 tootevõtme ära "kaotanud", aga litsentsiostu orderi number on "juhuslikult" alles, siis mine "Windows Order Summary" lehele, vali seal rippmenüüdest "Eesti", sisesta ostu orderi number (lahtrisse "Tellimuse number"), perekonnanimi, õige meiliaadress ja kõige alumisse lahtrisse selle kohal pildil kuvatavad sümbolid ning kliki nupule Esita - pilt. Seejärel näed Sa kõiki oma Windows 8 ostuga seotud andmeid, sh ka tema tootevõtit - pilt.


Lõpuks algab juba Winows 8 enda allalaadimine (umbes 2GB ümber). Sa võid siin allalaadimisele pausi teha ja seejärel jälle jätkata. Kui mingi tema osa allalaadimine läks valesti, siis võid antud osa uuesti alla laadida ilma et Sa peaksid tervet allalaadimist jälle otsast peale alustama. Kuna eelnevalt juba skaneeriti ühilduvuse suhtes Sinu kompuutrit, siis laetakse automaatselt alla just see Windows 8 versioon, mis sobib Sinu kompuutrile - Sa ei pea enam vastama sellistele küsimustele näiteks nagu, et mis keelt Sa kasutad ja kas Sulle on vaja 32-bit või siis 64-bit versiooniga Windows 8. Allalaadimiseks kuluv aeg sõltub Sinu internetiühenduse kiirusest ja Microsofti serveri hõivatusest. Sa näed ka selle jooksva ...% all seda et kui palju see allalaadimine umbes aega võtab. Minul kulus selleks kusagil 40 min ja seda kohe teisel päeval pärast tema väljailmumist (27.10.12 - laupäev ja MS serverid olid väga hõivatud...). Aga aega kulub ka pärast seda, näiteks "Gettin files ready" aknas jne... Sa võid selle allalaadimise ajal oma mingite muude asjadega tegelda, näiteks mulle solvavaid emaile saata:

Lõpuks algab ka Windows 8 Pro installeerimisfaili allalaadimine


Kui setup faili allatirimine lõppes, siis tehakse järelkontrolli:

Kui setup faili allatirimine lõppes, siis tehakse järelkontrolli


Siin pead veel ootama...:

Siin pead veel ootama...


Märkus: See allalaetud Windows 8 pannakse varjatud "WebSetup" kausta - pilt.


Kas Windows 8 upgrade installeerimise jätkamine või siis buutiva installeerimismeedia või ISO faili loomine ja siin on Sul järgmised valikud:

- Esimene vaikimisi aktiveeritud "Install now" lubab Sul kohe Widows 8 installeerimist alustada. Sellega installeerid ta otse oma käesolevasse draivi (partitsiooni) olemasoleva Windows XP, Vista või Windows 7 asemele, st installid ta üle oma käesoleva Windowsi ja uuendad ('upgrade') käesoleva opsüsteemi Windows 8 opsüsteemini.

- Teine "Install by creating media" parameeter lubab Sul alternatiivina luua ka Windows 8 ISO ja/või Windows 8 opsüsteemiga buutiva USB flash meedia (Win 8 USB mälupulga või välise USB kõvaketta). Sel teel võid Sa Windows 8 operatsioonisüsteemi installeerida HILJEM mingisse muusse partitsiooni, virtuaalmasinasse või teise kompuutrisse. (Sel teel ISO või USB meedia loomine nõuab Windows Vista või Windows 7 olemasolu - Sa ei saa seda parameetrit Windows XP puhul kasutada.)
Sellega teed Sa Windows 8 puhta installeerimise (clean install) mingisse muusse partitsiooni, virtuaalmasinasse või siis teise kompuutrisse. Sa võid teha ka kohapealse uuendamise/täiendus installi (in-place upgrade), sel juhul alustad Win 8 installeerimist otse olemasoleva Windowsi seest, st avad seal Windows 8 DVD või USB meedia ja käivitad setup.exe.

Märkus: Sa võid ka kõiki neid kolme meetodit kasutada: Näiteks alguses lood ISO faili (Windows.iso), seejärel lood Windows 8 opsüsteemiga buutiva USB mälupulga (tagavaraks) ja alles seejärel alustad Windows 8 installeerimist olemasolevasse draivi/partitsiooni.

- Kolmas "Install later from your desktop" raadionupp lubab Sul seda installeerimist ka hiljem alustada, lihtsalt käivitad ta oma töölaualt sinna vahepeal ilmunud "Install Windows" kiirkorralduse Install Windows või siis Start menüü -> All Programs -> "Install Windows" käsu abil (pilt) - sel juhul ilmub seesama alltoodud aken.

Sa võid siin näiteks luua esialgu ainult buutiva USB flash draivi (USB mälupulga) ja kui valmis, siis sulgeda antud Windows Setup programmi. Sama võid seda teha ka siis kui Sul jäi see täiendusinstalleerimine mingitel põhjustel lõpetamata. Teed 2x klõpsu "Install Windows" kiirkorraldusel ja valid siis ilmuvast aknast kas "Continue from where I left off" ("Jätka sealt, kus mul pooleli jäi") või siis "Start over from beginning" ("Alustada uuesti kõige algusest") parameetri - pilt.


Kas Windows 8 upgrade installeerimise jätkamine või siis buutiva installeerimismeedia või ISO faili loomine


Juhul kui Sa valisid eelmises aknas "Install later from your desktop" raadionupu, siis kliki järgmises aknas nupule Close ja esialgu kogu lugu...:

Install later from your desktopWindows 8 veebipõhise installeerimise jätkamine:

Kui Sa valisid seal "Install Windows 8" nõustajaaknas aga esimese "Install now" parameetri, siis alustad kohe Win 8 installeerimist. Sel juhul toimub umbes järgmine tegevus ja need ülejäänud pildid siin olid võetud varasema Windows 8 RP versiooni upgrade installi ajal (kõik toimub samamoodi ka Win 8 finaalversiooni puhul). Siin tahtis kasutaja kõik oma personaalsed failid, sätted ja Windows Store appid tuua uude Windows 8 opsüsteemi üle (ta valis eelnevalt selle "Windows settings, personal files, and apps" parameetri):

- Kliki nupule Next (pilt).
-
Oota natuke - käib ettevalmistamine:

Oota natuke - käib ettevalmistamine


- Laetakse alla vajalikud värskendused:

Laetakse alla vajalikud värskendused


- Ilmub 'End User License Agreement (EULA)' ekraan, kus pane linnuke "I accept the license terms" ruutu ja kliki nupule Next:

I accept the licence terms


Märkus: See litsentsiaken võib ka selline välja näha - pilt.


- Probleemide lahendamine: Järgmisena kontrollib Setup seda et kas installeerimse käigus võivad tekkida ka mingid probleemid ja kui ta midagi taolist leiab, siis pakub ta välja ka vastavad lahendused. Win 8 installeerimise käigus tuleb võib olla teha ka mingeid muudatusi, näiteks mõnede programmide uninstallimine, kettaruumi vabastamine või BitLocker vahendi töö peatamine (juhul kui ta oli Sul sisse lülitatud). Windows 7 uuendamise puhul nägi kasutaja sel puhul ainult hoiatusteadet ja seejärel pidi ta installeerimise peatama ning lahendama antud probleemid ja seejärel alustama 'upgrade' installi otsast peale.
Windows 8 puhul tuleb aga iga loetletud probleemi järel vastava kirjaga nupp, millele klikkides lahendatakse otsekohe antud probleem. Näiteks kui Sul on vaja mingi programm uninstallida (desinstalleerida), siik klikkides antud teate järel tulevale nupule, laetakse selle programmi jaoks automaatselt tema uninstaller (st tema süsteemist eemaldaja). Kui see app sai uninstallitud, siis värskendatakse automaatselt probleemide loetelu ja Win 8 installeerimine võib jätkuda.
Kui pärast probleemide lahendamist on vaja ka kompuutri restart teha, siis saab pärast selle lõpetamist Windows 8 installeerimise uuesti käivitada ja seda jätkatakse sealt kus see pooleli jäi. (Teed 2x klõpsu Install Windows kiirkorraldusel ja valid siis ilmuvast aknast kas "Continue from where I left off" või siis "Start over from beginning" parameetri - pilt.):

Probleemide lahendamine


Juhul kui leitakse midagi, siis ilmub näiteks järgmine aken, kus kliki nupule Uninstall. Tüüpiliseks näiteks ongi siin kolmandate osapoolte antiviirusprogrammid, mis ei sobi Windows 8-ga. Sa pead ta enne Win 8 tegeliku installeerimise alustamist uninstallima. Kui see desinstalleerimise/uninstallimise protsess saab läbi, siis tehakse võib olla ka kompuutri restart ja see sõltub juba sellest et mis tüüpi ülesannet Sul täita tuli. Siinses näites tuleb uninstallida 'Panda Cloud Antivirus' tarkvara:

Juhul kui leitakse midagi, siis ilmub näiteks järgmine aken, kus kliki nupule Uninstall


Kliki Yes


Kui selle 'Panda Cloud Antivirus' tarkvara uninstallimisega lõpetati, siis tuleb teha kompuutri restart:

Tuleb teha kompuutri restart


RestartMärkus: Kui pärast probleemide lahendamist on vaja ka kompuutri restart/taaskäivitus teha, siis saab pärast selle lõpetamist Windows 8 installeerimise uuesti käivitada ja seda jätkatakse sealt kus see pooleli jäi. (Teed oma töölaual 2x klõpsu Install Windows kiirkorraldusel ja valid siis ilmuvast aknast kas "Continue from where I left off" või siis "Start over from beginning" parameetri - pilt.)

Seejärel näed jälle neid alltulevaid aknaid:


Jälle see aken

Probleemide lahendamine- Kui midagi probleemset ei leitud (k. a. Microsofti või Windows 8 kohta käivaid halvustavaid repliike) või kui need lahendati, siis ilmub alltoodud aken, kus kliki nupule Install. Siin on näha, et kasutaja soovib tuua üle ka kõik oma personaalsed failid, sätted ja Windows Store appid, aga siin võib lingi "Change selection" kaudu seda veel ka muuta:

Kliki nupule Install


Märkus: See on aga Windows 8 Pro taoline aken ja siin ei soovitud midagi üle tuua - pilt.


Pärast nupule Install klikkimist minnakse üle täisekraani režiimi ja alustataksegi Windows 8 reaalset installeerimist ning Sinu failide/seadistuste ületoomist (juhul kui Sa selle lubasid). Tehakse ka mitu kompuutri restarti (ümberlaadimist):

Seejärel alustatakse Windows 8 reaalset installeerimist


- Kui eelmises ekraanis sai 100% täis, siis tehakese kompuutri esimene restart ja Sa väljud oma vanast Windowsist. Laetakse installeerimiseelne keskkond ja Sa näed ainult Windows 8 buutimise logot. Windows 8 installeerimisfailid laetakse mällu:

Sa näed ainult Windows 8 buutimise logot


- Valmistatakse riistvara ja süsteemi ette:

Valmistatakse riistvara ja süsteemi ette


Tehakse veel üks restart ja ilmub jälle see Windows 8 buutimise logoga ekraan. Seejärel näed "Please Wait" ekraani ja sul tuleb nii umbes paar-kolm aastat oodata:

Valmistatakse ette...


Ilmub jälle "Preparing" ekraan ja seejärel "Getting devices ready" ekraan (tuvastatakse kogu Sinu kompuutri riistvara ja installeeritakse vajalikud draiverid):

Tuvastatakse kogu Sinu kompuutri riistvara ja installeeritakse vajalikud draiverid


Ilmub "Getting system ready" ekraan:

Valmistub - 3

Valmistatakse riistvara ja süsteemi ette - 2


Jälle "Preparing" ekraan ja seejärel tehakse kompuutri restart.


- Nüüd ilmub oluline "Moving your settings (...%)" ekraan, kus toimub Sinu eelmiste seadistuste ja muude andmete uude operatsioonisüsteemi ületoomine - juhul kui Sa selle ületoomise eelnevalt määrasid. See protsess võtab rohkem või vähem aega ja see sõltub sellest et kui palju seda "kraami on vaja üle tarida...


- Personaliseerimine: Järgmises ekraanis saad määrata seda et milline taustavärv saab edaspidi olema kõikidel Metro-stiilis / Windows 8 disainiga ekraanidel. Selle värviskaala keskel on aga veel lisaks ka pisikesed värvilised ruudud ja need näitavad siis seda et millise värviga saavad olema kõik Metro kasutajaliideses kuvatavad nupud. Vaikimisi pakutakse siin mingit sinakat värvi, juhul kui Sulle see ei meeldi, siis lohista siin ülaosas seda "Bacground color" liugurit seni kuni näed ekraanil endale sobivat taustavärvi (all nupul "Next" kuvatakse ka siis vastav nupuvärv).

Märkus: Juhul kui Sa määrasid siin veebipõhisel Windows 8 Upgrde installeerimisel eelnevalt nii et uude opsüsteemi ei tooda midagi üle (aktiveerisid "Nothing" raadionupu), siis pead siin ekraanis sisestama ka oma kompuutri nime ("PC name" tekstilahtrisse) - pilt.

Siia on nüüd rohkem värve lisatud (kokku 25 valikuvõimalust). Kui valmis, siis kliki Next:

Kui valmis, siis kliki Next


Kuna mina olen ka üks nendest, kes kuulub selle paljudele nii ebameeldivalt kõlava "halli massi" hulka, siis valisin siin hallika värvitooni ja klikkisin seejärel rõõmsalt nupule Next:

Siis valisin siin hallika värvitooni


Märkus: Seda taustavärvi võid Windows 8 'PC settings' ekraani kaudu igal ajal ka hiljem muuta, aga uuemas Windows 8.1 versioonis saab tausta värviskeeme jms muuta juba otse Start ekraanil.


- Settings: Siin võid klõpsata ükskõik kummale kas "Use express settings" või siis "Customize" nupule. "Use express settings" nupu valimisel hoiad tublisti aega kokku, aga "Customize" nupu kaudu võid mõned asjad ka välja jätta. Kui Sa klikid siin "Use express settings" nupule, siis lubatakse 'Automatic Updating', 'SmartScreen Filter' funktsioonide sisselülitamine ja diagnostilise info saatmist Microsoftile, et täiustada Windowsi. Lubatakse ka 'Location Services', 'Windows Error Reporting' ja 'IE Compatibility View' vahendite sisselülitamine.

Neid 'Express' seadeid võid Sa igal ajal ka hiljem muuta (tühistada). Mina valisin siis "Use express settings" nupu, sest olen laisk nagu uimane porikärbes:

Mina valisin siis "Use express settings" nupu, sest olen laiskMärkus: Need, kes aga valivad siin eelmises ekraanis Customize nupu, näevad seejärel umbes järgmisi allkirjeldatud 'Settings' ekraane. Need ülesvõtted siin tehti varasema Windows 8 CP väljalaske installeerimisel, aga erilisi muudatusi siin ei ole:

a) Kasutaja klikkis nupule Customize (pilt),
b) Järgmises ekraanis, juhul kui Sa kasutad kodus või tööl võrku, siis kliki seal ülemisele nupule kui aga ei kasuta, siis kliki alumisele nupule (seda tee ka avaliku koha puhul) - pilt,
c) Selles 'Settings' ekraanis võid kõik samaks jätta ja klikkida kohe nupule Next. Siin võib vahendeid sisse-välja lülitada nii et lohistad vastava liuguri kas asendisse On või siis Off, antud näites lülitati 'SmartScreen Filter' funktsioon välja - pilt,
d) Siin võid lubada saata Microsoftile infot, et teha Windowsi ja appisid paremaks. Saata diagnostilist informatsiooni, et täiustada Windowsi. Saata infot Windows Store, Microsofti anti-pahavara ja Location Services online teenustele - pilt,
e) 'Settings' viimases ekraanis vali, et kuidas appid hakkavad kasutama Sinu andmeid. Lülita need siin välja, mida Sa ei taha teistega jagada. Näiteks võib olla Sa ei taha seda et appid kasutaksid Sinu kasutajanime ja kasutajakonto pilti (sest oled tagaotsistav) - pilt.
- Sign in to your PC ekraan: Kliki siin all nupule "Skip", et mitte aega raisata ja et kasutada enda Windows 7 opsüsteemis olnud kasutajanime edasi ka Windows 8 operatsioonisüsteemis:

Kliki siin all nupule "Skip"


- Sinu seadistuste konfigureerimise lõpetamine:

Hakkab lõpetama


Märkus: Järgmised pildid, enne Windows 8 töölauale (õigemini tema uude Start ekraani) jõudmist, on võetud juba Windows 8 lõppversiooni installeerimisest. Toon need siin seepärast ära, et arvatavasti ilmuvad sellised ekraanid ka siis kui Sa ostad tulevikus Windows 8 upgrade litsentsi ja hakkad tegema tema veebipõhist installeerimist.

Nüüd näed Sa midagi uut, mida Windows 8 eelmistes versioonides ei olnud. Nendes ekraanides ei pea Sa midagi tegema ja nad võinuks ka ilmumata jääda...

Esmalt ilmub "Hi"... - näe kuivikust Microsoft üritab ka kasutajaga "flirtida"...:

Esmalt ilmub "Hi"...


Siis näed sellist teadet...:

Siis näed sellist teadet...


Seejärel hakatakse Sind õpetama... Kuna Microsoft tegi Windows 8 opsüsteemis väga suuri muudatusi, näiteks nagu Start Menu ja Start nupu ärakoristamine ning nn "kuumade nurkade" lisamine, et saada ligi uuele Charms Ribale (Charms Bar) ja viimati käivitatud appidele/rakendustele jne, siis võib uutel kasutajatel rakenduste jms leidmisega raskusi tekkida. Et neid aidata, lisati siia uus juhis, mis ilmub siis kui Windowsi installeerimine lõpetatakse ja hakatakse töölauda ette valmistama. See juhis toob esile mõned animeeritud pildid, mis näitavad seda et kuidas pääseda ligi Charms Ribale jne.
Tegelikult on kogu see juhis üks HTML fail, mida kutsutakse "FirstLogonAnim.html" ja mida hoitakse "C:\Windows\System32\oobe\" kaustas. Sa võid selle siinse juhendi ka vahele jätta: vajuta Esc klahvi või siis Alt+F4 klahvikombinatsiooni:

Seejärel hakatakse Sind õpetama (st kuidas uut Windowsi kasutada)


Pärast Win 8 installeerimise lõpetamist...:

Pärast Win 8 installeerimise lõpetamist...


Viipa sõrmega suvalisest ekraani servast sissepoole:

Viipa sõrmega suvalisest ekraani servast sissepoole

Viipa sõrmega suvalisest ekraani servast sissepoole - 2

Viipa sõrmega suvalisest ekraani servast sissepoole - 3


...ja selle peale ilmub sinna uus Charms Ribale (Charms Bar):

Viipa sõrmega suvalisest ekraani servast sissepoole - 4


Vii hiirekursor ekraani suvalisse nurka ja seejärel ilmub sinna mingi vajalik element (st mingi uue vahendi kasutamise võimalus); antud juhul viiakse hiirekursor ekraani paremasse ülanurka:

...vii oma hiirekursor ekraani suvalisse nurka


Seejärel lohistatakse kursorit mõõda ekraani serva allapoole keskosa suunas ja selle peale ilmub sinna uus Charms Riba (Charms Bar):

Seejärel lohista kursorit mõõda ekraani serva keskosa suunas ja selle peale ilmub sinna uus Charms riba

Let's start


Hakkab lõpetama:

Hakkab lõpetama


Seejärel ilmub terve rida muutuvate värvidega ekraane ja sel ajal viiakse uue süsteemi seadistamine ning Metro appide (rakenduste) installeerimine lõpule - ka siin ei pea Sa midagi tegema - toon siin nendest ainult mõned ära:

Värviline ekraan - 1

Värviline ekraan - 2

Värviline ekraan - 3

Värviline ekraan - 4

Värviline ekraan - 5

Värviline ekraan - 6

Värviline ekraan - 7

Värviline ekraan - 8


Ja Sa jõuadki lõpuks Windows 8 täiesti uude Metro / Windows 8 kasutajaliidesesse, tema Windows 8 stiilis disainiga Start ekraani (ehk uude Start menüüsse) - see pilt on ikka Winows 8 Release Preview (RP) väljalaske oma. Kuna siin sai selles eelmises "Sign in to your PC" ekraanis klikitud nupule "Skip" ja seega uut kasutajakontot seal ei loodud, siis kuvatakse siin seda Windows 7 opsüsteemis kasutatud kasutajakonto nime ("Kaabakas"):

Kui install lõpeb, siis jõuadki uude Windows 8 Metro-stiilis Start ekraanile


Kasutaja klikkis nüüd eelmises Start ekraanil vasemal all asuvale "Desktop" plaadile (tilele) või siis vajutas lihtsalt "Windows" klahvi ja ta toodi üle traditsioonilisele Windowsi töölauale (st teise, Windowsi töölaua kasutajaliidesesse). Ja nagu näha, siis on seal kõik Windows 7 opsüsteemis olnud ikoonid/kiirkorraldused alles ja ka taustapilt on sama. Seda seepärast et kasutaja soovis Windows 8 veebipõhisel installeerimisel tuua üle ka Windows 7 sätted, kasutajakontod ja failid:

Kõik on alles...


Ka töötavad Windows 7 all olnud programmid, näiteks CCleaner:

Ka töötavad Windows 7 all olnud programmid, näiteks CCleaner


Kuna internetiühendus oli olemas, siis aktiveeriti uus Windows 8 RP automaatselt:

Kuna internetiühendus oli olemas, siis aktiveeriti uus Windows 8 automaatselt


All on aga Windows 8 lõppversiooni Start ekraan:

Uuh! Sa jõuadki lõpuks Windows 8 täiesti uude Metro kasutajaliidesesseMida veel peaks tegema:

1) Muuda oma süsteemi kuvakeelt (kasutajaliidese ekraanikeelt või displei keelt) ja pane see vajaduse korral kas inglis- või eestikeelseks. Peale selle sea ka oma klaviatuuripaigutus õigeks.

Seda keele ja klaviatuuripaigutuse muutmist läheb vaja näiteks järgmistel juhtudel:

* Näiteks kui Sa laed alla ja installeerid Windows 8 Pro RTM väljalaske, siis on tema süsteemi- ja kuvakeeleks "English (United States)" ning ka klaviatuuripaigutus on "US" ja Sa ei saa eesti klaviatuuri kasutada;
* Kui Sa laed alla ja installeerid veebipõhiselt "Windows 8 Pro väljaande ainult $40 eest (26.10.12 kuni 31.01.2013)" ja valid puhta installeerimistüübi, siis pannakse süsteemi- ja kuvakeeleks aga "English (United Kingdom)". Ka klaviatuuripaigutus- ja kõik muu on Ühendkuningriigi (Suurbritannia) omad;
* Kui Sa kasutad Windows 8 uut 'Reset Your PC' vahendit ja kui Sinu algsüsteem kasutas inglise kuvakeelt, ka siis tuleb Sul oma klaviatuur ümber seadistada;
* Kui Sa tahad ühe kuvakeele olemasolul kasutada peale tema klavatuuri lisaks ka muid klaviatuuripaigutusi (näiteks eesti oma - sel juhul lisad eesti klaviatuuri lihtsalt juurde);
* Ja ka muudel juhtudel...

Loe kuvakeele muutmisest sealt ja ajavõõndi, kuupäeva, kellaaja, keele, raha sätete muutmisest aga sealt.


2) Kui Sul on Windows 8 installitud mitmesse seadmesse, siis sünkroniseeri oma seaded, Windows Store appid jms - juhis seal.

3) Lae alla kõik Windowsi värskendused - juhis seal.

4) "Mis see "Windows.old" kaust on ja kuidas teda Windows 8 operatsioonisüsteemis kustutada? Kuidas Windows.old kaustast oma faile taastada (st kuidas neid käesolevasse Windows 8 operatsioonisüsteemi üle tuua)?" - juhis.

5) Windows 8 Pro ISO allalaadimine: Olemasoleva Win 8 Pro tootevõtme (Product Key) abil Windows 8 Setup'i uuesti allalaadimine ja seejärel Windows 8 Pro ISO faili ja/või buutiva USB meedia loomine. (Sa ei pea sel juhul ostma uut Windows 8 litsentsi.) - juhis.

Ülesse

 

 

< Tagasi Windows 8 pealehele ja sisukorda

 

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju | About Us | About Me | Site Map | POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik 2011