Kompuutri lukustamine ja sisselogimine

Win 8 logo Kompuutri lukustamine käsu "Lock" abil ja seejärel süsteemi sisselogimise erinevad meetodid - Windows 8 pildid.

 

 

Lock screen - See on Windows 8 uus ekraan, mis ilmub enne süsteemi sisselogimise ekraani ja siis kui Sa teed oma kompuutri alglaadimise, äratad ta sleep või hibernate režiimist, logid ennast sisse/välja või kui Sa lukustad ise kompuutri (mõne stsenaarimi puhul ta ei ilmu).
Windows 8 lubab ka Sul endal PC lukustada ja Sa jääd pärast kompuutri lukustamist endiselt oma kasutajakontosse logituks, aga pärast lukuekraani eest ärakoristamist võivad ka teised kasutajad süsteemi sisse logida (seda juhul kui kompuutris oli rohkem kasutajakontosid loodud).

Märkus: Sa saad ise kompuutri lukustada kiiresti sel teel, et vajutad Windows + L klahvikombinatsiooni.


Kui kompuuter lukustatakse ja kui ta seejärel uuesti lahti lukustatakse, siis jõuab kasutaja täpselt sinna kohta, kus tal oma töö pooleli jäi ning seda nii Metro kui ka Windowsi töölaua kasutajaliidese puhul. Näiteks kui kasutajal oli avatud Metro-stiilis/Windows Store "Ilm" app (Weather app), siis jõuab ta pärast kompuutri lahtilukustamist just sinna Ilm appi ekraani.

Kui kasutaja lahkub kompuutri juurest, siis see blokeerimise ekraan hakkab lugema uusi saabunud e-maile, uurima seda et mida uut on sotsiaalvõrgustikes ja muud tähtsat informatsiooni. Kui kasutaja saabub jälle oma kompuutri juurde, siis näeb ta lukuekraanilt kohe seda et mis vahepeal toimunud oli...

Antud ekraan on inspireeritud Windows Phone 7 Metro kasutajaliidesest ja ta ilmub nii Windows 8 tahvel- kui ka lauaarvutites. Windows 8 nõuab seepärast Lock screen ekraani (lukustatud või blokeeritud ekraani), et ta on puutetundliku toega OS ja et vältida juhuslikke sisestamisi ning sõrmetoksamisi (puudutamisi).

Sa võid süsteemi lukustada järgmiselt:

* Start ekraani kaudu (klikid enda kasutajanimele ja valid rippmenüüst 'Lock' käsu) - pilt.
* Vajutad CTRL + ALT + DELETE klahvikombinatsiooni ja klikid seejärel "Lock" käsule - pilt. (Tagasi noolnupp tühistab selle ekraani ja viib Sind tagasi sinna kust Sa tulid - pilt.)
* Vajutad Windows + L klahvikombinatsiooni.


Selle 'Lock' ekraani saad eest ära koristada nii et vajutad suvalist klahvi või teed tal hiireklõpsu (puutetundliku ekraani puhul pühid ta sõrmega lihtsalt eest ära). Kui Sinu kompuutrile võivad ka teised ligi pääseda, siis on mõtet oma kompuutrit lukustada ainult siis kui Sul on ka lokaalne standardne tekstiparool loodud. Vastasel juhul saavad ka teised Sinu süsteemile ligi. Pärast tekstiparooli loomist võid täiendavalt luua ka pildi ja/või PIN parooli.
Kui Sa töötad aga Microsofti kasutajakonto all, siis tuleb pärast lukuekraani eest ärakoristamist MS konto parool (Live ID) igal juhul sisestada.

Kui Sa lukustad käsuga 'Lock' ise kompuutri, siis saad pärast 'Lock screen' ekraani eest ärakoristamist siseneda uuesti süsteemi mitmel viisil ja sellekohased pildid toongi siin allpool siis ära.1) Kui Sa töötad lokaalse kasutajakonto all ja kui Sul on üks parool loodud:

Kui Sa töötad parasjagu lokaalse kasutajakonto ('Local account') all ja kui Sul on ka standardne tekstiparool loodud ning kui Sa tahad süsteemi lukustada, siis tee järgmist:

a) Tee Metro-stiilis/Windows 8 Start ekraanil oma kasutajanimel klõps ja vali rippmenüüst käsk Lock. Selle rippmenüü viimane punkt näitab seda et kasutajal on süsteemi loodud veel üks kasutajakonto (tavakasutaja konto "Suur Põletaja"):

Tee Metro-stiilis/Windows 8 Start ekraanil oma kasutajanimel klõps ja vali rippmenüüst käsk Lock


Märkus: Sa saad ise kompuutri lukustada kiiresti sel teel, et vajutad Windows + L klahvikombinatsiooni. Või vajuta alternatiivina Ctrl + Alt + Delete klahvikombinatsiooni ja kliki üleval Lock parameetrile:

Või vajuta Ctrl + Alt + Delete klahvikombinatsiooni


b) Sinu süsteem lukustati ja Sa näed seda Windows 8 uut "Lock Screen" ekraani. Et hiljem süsteemi jälle siseneda korista see lukuekraan siit eest ära - vajuta klahvi ENTER (või suvalist muud klahvi) või keri hiireratast või "pühi"/viipa ta sõrmega ülespoole. See on Windows 8 finaalversiooni vaikimisi taustapildiga "Lock" ekraan:

See on Windows 8 finaalversiooni vaikimisi taustapildiga "Lock" ekraan


c) Sisesta oma lokaalne parool ja vajuta ENTER või siis kliki paremal sellele "Submit" noolekesele:

Sisesta oma lokaalne parool ja vajuta ENTER või siis kliki paremal sellele "Submit" noolekesele

Submit


d) Seejärel jõuad Sa Metro-stiilis Start ekraanile.2) Kui Sa töötad lokaalse kasutajakonto all ja kui Sul on mitu parooli loodud:

Kui Sa töötad lokaalse kasutajakonto ('Local account') all ja kui Sul on peale standardse tekstiparooli loodud ka pildi ja/või PIN-koodi parool, siis tee järgmist:

a) Tee Metro-stiilis Start ekraanil oma kasutajanimel klõps ja vali rippmenüüst käsk Lock:

Lock


b) Sinu arvuti lukustati ja Sa näed seda Windows 8 uut "Lock Screen" ekraani. Et hiljem süsteemi jälle siseneda korista see lukuekraan siit eest ära - vajuta klahvi ENTER (või suvalist muud klahvi) või keri hiireratast või "pühi"/viipa ta sõrmega ülespoole. (Siin on kasutaja selle lukustamise ekraani taustapildi juba ära vahetanud ja sellel kuvatakse ka Tallinna ilmateadet...):

Siin on kasutaja selle lukustamise ekraani taustapildi juba ära vahetanud ja sellel kuvatakse ka Tallinna ilmateadet...


c) Kuna kasutajal oli varem mitu parooli loodud, siis ilmub esmalt see 'PIN parooli' sisestamise ekraan ja seda seepärast et viimati kasutati just sellist süsteemi sisselogimise meetodit. Antud juhul kasutaja aga ei soovi seda PIN koodi parooli sisestada ja seepärast klikib ta siin "Sign-in options" nupule:

Sign-in options


d) Järgmises ekraanis on siis kolm valikuvõimalust: Sisestada seesama PIN-parool (tema nupp on momendil aktiivne), sisestada tavaline lokaalne tekstiparool (keskmine nupp) või siis valida pilt-parooli kasutamise meetod:

Kolm võimalust...


e) Valime selle pildiparooli võimaluse ja klikime siin vasemalt esimesele "Picture password" nupule:

Valime selle pildiparooli võimaluse ja klikime siin vasemalt esimesele "Picture password" nupule


f) Joonistame oma pildiparooli kolm figuuri ja kui asi õnnestub, siis jõuame kohe Start ekraanile:

Joonistame oma pildiparooli kolm figuuri ja kui asi õnnestub, siis jõuame kohe Start ekraanile


g) Ja jõutigi tagasi Metro-stiilis Start ekraani:

Ja jõutigi tagasi Metro-stiilis Start ekraani3) Microsofti kasutajakonto ('Microsoft account') ja ühe parooli puhul:

a) Tee Metro-stiilis Start ekraanil oma kasutajanimel klõps ja vali rippmenüüst käsk Lock. Kui Sa nüüd tähele panid, siis on selles Start ekraanis paremal ülanurgas see kasutajanimi muutunud. Antud juhul töötas kasutaja siin algul lokaalse kasutajakonto all ja seejärel lülitas ta end 'PC settings' ekraani kaudu ümber Microsofti kasutajakontole (Microsoft account ehk siis Windows Live ID kasutajakonto alla):

Microsofti kasutajakonto


Märkus: PC settings ekraan näitab, et töötatakse Microsofti konto all - pilt. Ja uuema Windows 8.1 versiooni PC Settings appis näed "Your account" alamkategooria all sellist pilti - pilt.


b) Sinu süsteem lukustati ja Sa näed seda Windows 8 uut "Lock Screen" ekraani. Et hiljem süsteemi jälle siseneda korista see lukuekraan siit eest ära - vajuta klahvi ENTER (või suvalist muud klahvi või "pühi"/viipa ta sõrmega ülespoole). Sellel lukustamise ekraanil kuvatakse juba rohkem infot, näiteks ka seda et vahepeal on saabunud üks Email (arvatavasti Vanajumalalt endalt):

Sellel lukustamise ekraanil kuvatakse juba rohkem infot


c) Siin näeb see süsteemi sisselogimise ekraan natuke teistmoodi välja ja antud juhul saad Sa ainult ühte parooli (oma Live ID parooli) kasutada, sest kasutaja ei loonud endale ise ühtegi parooli. Sa näed siin ka kasutaja (st enda) Live ID e-mail aadressi. Sisesta oma Live ID parool ja vajuta ENTER või siis kliki paremal sellele kollasele "Submit" noolekesele:

Siin näeb see süsteemi sisselogimise ekraan natuke teistmoodi välja

Sisesta parool


d) Seejärel jõuad Sa jällegi tagasi sinna Start ekraanile:

Seejärel jõuad Sa jällegi tagasi sinna Start ekraanile4) Microsofti kasutajakonto ('Microsoft account') ja mitme parooli puhul:

a) Tee Start ekraanil oma kasutajanimel klõps ja vali rippmenüüst käsk Lock

b) Sinu arvuti lukustati ja Sa näed seda Windows 8 uut "Lock Screen" ekraani. Et hiljem süsteemi jälle siseneda korista see lukuekraan seest ära - vajuta klahvi ENTER (või suvalist muud klahvi) või keri hiireratast või kliki ekraanile või "pühi"/viipa ta sõrmega ülespoole. (Siin teavitatakse ka seda et internetiühendusega on lood korras ja et kasutajale on saabunud 7 uut Emaili - arvatavasti Rooma paavstilt - see pilt on pärit Windows 8 varasemast versioonist):

Teated...


c) Kuna kasutajal oli varem mitu parooli loodud, siis pakutakse siin vaikimisi pilt-parooli joonistamise võimalust ja seda seepärast et kasutaja logis viimane kord sisse just antud pildiparooli abil. Kuid oletame, et me unustasime selle pildiparooli joonistamise ära ja seepärast klikime siin vasemal "Switch to password" nupule:

Switch to password


d) Seejärel klikime jälle sellele "Sign-in options" lingile, et näha ka teisi sisselogimsie võimalusi:

Seejärel klikime jälle sellele "Sign-in options" lingile


e) Nagu näha, siis saab siin kasutada kolme parooli: Live ID tekstiparooli, PIN koodi ja pildiparooli, need kaks viimast loos siis kasutaja eelnevalt ise. Jätame siin selle võtmega nupu aktiveerituks ja sisestame oma Microsofti konto (Live ID) parooli ning vajutame ENTER:

Microsofti konto (Live ID) parool


Jätkame...:

Jätkame...


f) Kui õnnestus, siis jõuad Start ekraanile.PS! Süsteemist väljalogimine käsu 'Sign out' abil ja seejärel süsteemi sisselogimise erinevad meetodid - Windows 8 pildid - juhised seal.

Microsoft Account (Windows Live ID) kasutajakontost, süsteemi sisselogimise meetoditest ja sisselogimise erinevates ekraanidest kõige pikem selgitus seal.

Windows 8 'Lock screen' ekraanist, selle taustapildi vahetamisest, tema dünaamiliste elementide määramisest või muutmisest ja selle lukuekraani väljalülitamisest loe sealt.

Lokaalse kasutajakonto ja Microsofti kasutajakonto vahel ümberlülitumine ehk kuidas minna ühelt kasutajakontolt üle teisele kasutajakontole - sealt.

Ülesse
< Tagasi Windows 8 pealehele ja sisukorda

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju | About Us | About Me | Site Map | POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik 2011