'Lock screen' ekraan (Lukustuskuva)

Win 8 logo Windowsi 'Lock screen' ekraan (Lukustuskuva), selle taustapildi vahetamine ja tema dünaamiliste elementide määramine või muutmine.


Süsteemi sisselogimise erinevad ekraanid.

 

(Käib Windows 8/8.1 ja Windows 10 versioonide kohta.)

 

 

 

 


Mis see 'Lock Screen' (Lukustuskuva) on?

Lock screen
(Lukustuskuva) — See on juba alates Windows 8 operatsioonisüsteemist kasutatav uus ekraan, mis ilmub enne süsteemi sisselogimise ekraani ja siis kui Sa teed oma kompuutri alglaadimise (restardi), äratad selle uinaku / ooteoleku (sleep) või puhkeoleku (hibernate) režiimist, logid ennast süsteemi sisse või süsteemist välja või kui Sa lukustad ise oma kompuutri (mõne stsenaariumi puhul see Lukustuskuva siiski ei ilmu).

Windows 8 (8.1) / Windows 10 lubab Sul ka endal oma PC lukustada ja Sa jääd pärast kompuutri lukustamist endiselt oma kasutajakontosse logituks, aga pärast lukuekraani eest ärakoristamist võivad ka teised kasutajad süsteemi sisse logida (seda juhul kui kompuutris oli rohkem kasutajakontosid loodud). Sa saad ise kompuutri lukustada kiiresti sel teel, et vajutad Windows + L klahvikombinatsiooni.

UUENDATUD, 2020.
See veebileht sai millalgi ammu põhiliselt just Windows 8.1 opsüsteemi kohta kirjutatud. Kuna praeguseks ei kasuta seda Windows 8/8.1 operatsioonisüsteemi vist enam mitte keegi, siis tegin siin täiendused ja nüüd tuleb rohkem juttu just selle Windows 10 opsüsteemiga seotult.


Kui kompuuter lukustatakse ja kui see hiljem uuesti lahti lukustatakse, siis jõuab kasutaja täpselt sinna kohta, kus tal oma töö pooleli jäi ning seda nii Metro kui ka Windowsi töölaua kasutajaliidese puhul. Näiteks kui Sul oli avatud mingi rakendus või dokument või kaust, siis jõuad Sa pärast kompuutri lahtilukustamist just sellisesse töölauda, kus need elemendid on endiselt avatud.

Kui kasutaja lahkub kompuutri juurest, siis see uus lukustamise ekraan hakkab tuvastama uusi saabunud e-maile, uurima kasutaja kalendri meeldetuletusi ja muud tähtsat informatsiooni. Kui kasutaja saabub jälle oma kompuutri juurde, siis näeb ta kohe seda et mis vahepeal toimunud on.

Antud ekraan on inspireeritud Windows Phone 7 Metro kasutajaliidesest, mis ilmub nii Windows 8 (8.1) kui ka Windows 10 tahvel- ja sülearvutites. Windows nõuab seepärast Lock screen ekraani (Lukustuskuva), et see on puutetundliku toega OS ja et vältida juhuslikke sisestamisi ning sõrmetoksamisi (puudutamisi).

Lukustuskuva on mõeldud rohkem tahvelarvutite omanikele. Laua- ja sülearvutite kasutajatele pole see lukustuskuva nii oluline ja juhul kui Sa ei taha seda ekraani enam näha, siis võid tema ilmumise ka ära keelata - juhis siin lõpus.Uus 'Lock Screen' koosneb kahest põhikomponendist:


1) Taustapildist koos kellaaja, kuupäeva ja dünaamiliste elementidega:

* Elemendid, mis edastavad teateid (läbilugemata emailid, Alarms & Clock äpi meeldetuletused, aku täituvus, sõnumid, kalender, ilmateade, signaali tugevus, Võrguikoon - võrguikoon jne);

* Vidinad/dünaamilised elemendid (widget'id) - lock-screen ekraani võib nii seada, et ta toetab praegu kuni üheksat (9) Metro-stiilis/Windows Store äppi ja nende ikoonid ilmuvadki siis siia lukuekraanile (widgettide kujul). Sinna Lukustuskuvale võib praegu soovi korral lisada järgmised äpid: Remote Desktop, 3D Viewer, Alarms & Clock, Character Map, Microsoft Store, Mail, Calendar ja Microsoft To Do äpi. Peale nende võib sinna lisada veel ka "Microsoft Content" valiku.

S
eda taustapilti saad Sa ise muuta ja saad määrata ka seda, et milliste äppide (rakenduste) ikoone ning nende teateid Sinu lukustatud ekraani pildil kuvatakse. Alltoodud Lukustuskuva taustapildil kuvatakse ainult kuupäeva, kellaaega ja lisaks ka võrguühenduse ikooni, mis on vaikimisi ilmuv dünaamiline element ning see ilmub igale lukustatud ekraanile. Antud juhul on näha, et võrguühendusega on lood korras, sest vastasel juhul oleks siin paremal all teistmoodi ekraan:

Antud juhul on näha, et võrguühendusega on lood korras


Järgmine 'Lock screen' ekraan näitab aga seda et antud juhul puudub internetiühendus:

Järgmine 'Lock screen' ekraan näitab aga seda et antud juhul puudub internetiühendus


Ja allpool siis 'Lock screen' ('Lukustuskuva') ekraan, kus on näha ka 'Alarms & Clock' äpi meeldetuletust. Peale selle on siin kasutaja juba ka taustapilti muutnud:

Alarms & Clock


Et seda lukustatud ekraanipilti eest ära koristada, vajuta lihtsalt ENTER (või suvalist muud klahvi) või kliki sellele ekraanile või siis keri hiireratast. Puutetundlike ekraanide või Win 8/8.1 ja Win 10 operatsioonisüsteemiga tahvelarvutite puhul "pühi" ta sõrmega lihtsalt eest ära - viipa sõrmega ülasuunas:

'Pühi' sõrmega ülespoole2) Süsteemi sisselogimise ekraanist: See Windowsi operatsioonisüsteemi sisselogimise uut tüüpi ekraan ilmub siis kui Sa selle esimese 'Lock Screen' pildi eest ära koristad. Seda sisselogimise ekraani ei ilmu järgmistel juhtumitel:

- Juhul kui Sa ei olnud endale varem ühtegi lokaalset parooli ('Local account password'), pildiparooli ('Picture Password') ja/või siis PIN-koodiga parooli loonud. Ja kui Sa ei kasuta Win 10 puhul näo, sõrmejälgede või silma võrkkesta tuvastamist ning kui Sa ei kasuta ka füüsilist turvavõtit.

Märkus. Windows 10 vastavad lingid:

* 'Local account' parool,

* 'Picture Password'

* PIN-parool

* "Uus autentimise süsteem - Windows Hello, Microsoft Passport ja Device Guard vahendid. .|. (Windows 10 seadmesse võib nüüd sisse logida ka näo, sõrmejälgede või silma võrkkesta tuvastamise teel.) .|. On aega unustada paroolid: uus FIDO2 autentimise standard. Paroolita sisselogimine (seda soovi korral), füüsilise turvavõtme kasutamise võimalus ja süsteemi sisselogimise ekraani muudatus."


- Kui Sa ei olnud teisi kasutajakontosid loonud.
- Kui Sa ei kasuta süsteemi sisselogimiseks Microsoft'i kasutajakonto (Microsoft Account - Windows Live ID) parooli või PIN koodi. Kui Sa töötad Microsofti kasutajakonto all, siis nõutakse süsteemi sissesaamiseks igal juhul parooli või PIN koodi sisestamist: See pildiparool ja/või PIN parool tuleb Sul eelnevalt luua.

Seega, pärast 'Lock Screen' pildi eest ärakoristamist ilmub Sinu kasutajakonto nimega ja pildiga ekraan. Juhul kui Sul oli varem parool loodud, pead selle sisestama, et süsteemi sisse logida. Kui Sa töötad Microsofti kasutajakonto all, siis nõutakse süsteemi sissesaamiseks igal juhul parooli või PIN koodi sisestamist. Kui Sul oli eelnevalt loodud ka teisi kasutajakontosid, siis ilmub mitme kasutajakontoga ekraan, kus peab klikkima selle kasutajakonto pildile, kelle all soovitakse süsteemi sisse logida ja alles seejärel ilmub see sisselogimise ekraan.

Näide süsteemi sisselogimise ekraanist ja seda lokaalse (kohaliku) kontoga töötades. Kasutaja klikkis siin ka sellele "Sign-in options" lingile, et pääseda ligi ka teistele sisselogimise valikutele. Alates Windows 10 May 2019 Update (Windows 10 version 1903) väljalaskest on sellele süsteemi sisselogimise ekraanile nüüd vaikimisi lisatud ka Fluent Design'i akrüülefekt (acrylic blur effect), mis muudab selle sisselogimise ekraani uduseks / ähmaseks ja seda ikka selleks et kasutaja saaks keskenduda ainult sisselogimiskastile ning muudele süsteemi sisselogimiseks vajalikele elementidele. See Fluent Design vahend töötab nii kohalikus kui ka Microsofti kontos:

Fluent Design'i akrüülefekt (acrylic blur effect)


Kui Sa jooksutad Windows 10 Pro või Enterprise versiooni, siis võid soovi korral ka selle akrüülefekti sisselogimise ekraanilt ära koristada: mine 'Group Policy > Administrative Templates > System > Logon' harusse, tee seal paremal Show clear logon background poliitikal 2x klikk ja aktiveeri raadionupp Enabled ning kliki OK. Tee seejärel kompuutri restart... ja tulemus:

Tee seejärel kompuutri restart... ja tulemus


✓ ✓ ✓ Rohkem sellest süsteemi sisselogimise ekraani Fluent Design'i akrüülefektist seal.


Ja siin süsteemi sisselogimise ekraan, kus kasutaja töötab oma Microsofti konto all. Alates 'Windows 10 May 2020 Update' (Windows 10 version 2004) väljalaskest Sa ei pea enam, soovi korral, süsteemi sisselogimiseks kasutama oma Microsofti kasutajakonto tekstiparooli ja see võimalus on ka vaikimisi sisse lülitatud. See kehtib ainult siis kui Sa töötad oma Microsofti konto all. Kui Sa lähed 'Settings > Accounts > Sign-in options' lehele, siis näed, et seal on selles "Require Windows Hello sing-in for Microsoft accounts" oblastis see lüliti vaikimisi aktiveeritud ("On"). See tähendab, et Sa võid nüüd süsteemis sisse logida ka ainult lihtsama PIN parooliga (või siis näo, sõrmejälgede või silma võrkkesta tuvastamise teel). Sa võid selleks nüüd ka oma füüsilist turvavõtit ("Security Key") kasutada.

Ja siin süsteemi sisselogimise ekraan, kus kasutaja töötab oma Microsofti konto all.


Märkus: Mugav ja lihtne meetod oma unustatud PIN koodi või parooli resettimiseks: Kui Sa unustasid oma parooli ja kui Sa ei saa enam süsteemi sisse logida, siis võid nüüd otse süsteemi sisselogimise ekraani kaudu oma Microsofti kasutajakonto parooli või PIN koodi resettida. Kui Sa muudad sel teel oma MS konto parooli, siis saad Win 10 süsteemi uuesti sisse logida ja Sa pead arvestama ka sellega et seda uut parooli pead seejärel kasutama igal pool ka mujal, kus Sult nõutakse antud Microsofti kasutajakonto parooli. Sa saad sel teel resettida oma parooli ainult sel juhul kui Sa olid varem oma Microsofti kasutajakontole määranud ka Kahefaktorilise Autentimise (Kaheetapilise Autentimise).

Varem sai oma Microsofti konto parooli resettida (st muuta) ainult veebibrauseri ja Microsofti veebilehe kaudu. Sa näed seal süsteemi logimise ekraanil parooli sisestamise kasti all “I forgot my password” või siis “I forgot my PIN” linki (vaata ülemist pilti), mis aitab Sul resettida oma parooli kasutades selleks Sinu email aadressi või mobiili numbrit, mis on Sinu antud Microsofti kasutajakontoga seotud. See meetod töötab ka organisatsioonide puhul, kes kasutavad Azure Active Directory'i.

✓ ✓ ✓ Loe sellest unustatud parooli resettimisest rohkem sealt.


Kui Sa lohistad selle lüliti seal "Require Windows Hello sing-in for Microsoft accounts" oblastis aga asendisse "Off", siis võid oma süsteemi sisselogimiseks kasutada lisaks veel ka Microsofti konto tekstiparooli ja pildiparooli (juhul kui Sa olid selle eelnevalt loonud):

Kui Sa lohistad selle lüliti seal oblastis aga asendisse "Off"


✓ ✓ ✓ Loe rohkem sellest ilma paroolita süsteemi sisselogimisest sealt.

EtteotsaSa võid süsteemi sisselogimiseks kasutada nüüd mitut tüüpi paroole:

1) Local Account (Lokaalse Konto / Kohaliku konto) standardset tekstiparooli ehk Windowsi parooli - Windowsi traditsioonilist adminõigustega lokaalse kasutajakonto standardset tekstiparooli, mille võib luua juba Windows 8 installeerimise käigus või siis hiljem uue Metro-stiilis Control Panel ('PC Settings') ekraani kaudu - juhis.

Windows 10 puhul võib selle Windowsi parooli luua kas Windows 10 installeerimise käigus või siis hiljem Settings äpi kaudu ('Settings -> Accounts -> Sign-in options' alamkategooria all). Antud standardse tekstiparooli (Windowsi paooli) võid siis kasutada ainult oma lokaalse administraatori või tavakasutaja õigustega (Standard User) konto all töötades. Kui Sa lood enda adminõigustega lokaalsele kontole lisaks ka teisi lokaalseid kasutajakontosid, siis loo nii enda kui ka teiste kontode jaoks see Windowsi parool.

See Windowsi tekstiparool tuleb eelnevalt luua ka siis kui Sa tahad lisaks sellele paroolile luua ka PIN ja/või piltparooli. Selle tavalise standardse tekstiparooli (Windowsi parooli) loomise lühike juhis.

2) Microsoft Account (endine Windows Live ID) kasutajakonto parooli - süsteemi sisselogimise uus meetod. Kui Sul on Windows Live ID kasutajakonto juba olemas, siis võid seda kasutada juba Windows 8 installeerimise käigus (selleks peab olema ka internetiühendus). Kui Sul seda Live ID kontot veel ei ole, siis võid ta sealsamas Win 8 installeerimise käigus ka luua. Sa võid ka hiljem Metro-stiilis PC Settings ekraani kaudu lülituda ümber 'Microsoft account' kasutajakontole (selle käigus võid ka selle Live ID konto luua). Microsoft Account (Windows Live ID) kasutajakontost pikem selgitus seal.

3) PIN-koodiga parooli - uut tüüpi PIN parooli, mille võid luua ja mida võid kasutada nii oma lokaalse kui ka Microsofti kasutajakonto all ('Microsoft account' all) - juhis,

4) Picture Password parooli - uut tüüpi pildi parooli, mille võid luua ja mida võid kasutada nii oma lokaalse kui ka Microsofti kasutajakonto all ('Microsoft account' all) - juhis.

5) Windows Hello: Windows 10 puhul tuleb mängu veel ka uus autentimise süsteem - Windows Hello, Microsoft Passport ja Device Guard vahendid. Windows 10 seadmesse võib nüüd sisse logida ka näo, sõrmejälgede või silma võrkkesta tuvastamise teel. On aega unustada paroolid: uus FIDO2 autentimise standard. Selleks võib nüüd ka füüsilist turvavõtit kasutada.


Märkus. Windows 10 vastavad lingid:

'Local account' parool,...

'Picture Password' ...

PIN-parool. ...

"Uus autentimise süsteem - Windows Hello, Microsoft Passport ja Device Guard vahendid. .|. (Windows 10 seadmesse võib nüüd sisse logida ka näo, sõrmejälgede või silma võrkkesta tuvastamise teel.) .|. On aega unustada paroolid: uus FIDO2 autentimise standard. Paroolita sisselogimine (seda soovi korral), füüsilise turvavõtme kasutamise võimalus ja süsteemi sisselogimise ekraani muudatus."


Et luua lokaalse (kohaliku) kasutajakonto all pilt-parooli või PIN-parooli, peab Sul eelnevalt olema loodud ka Windowsi enda lokaalne sisselogimise standardne tekstiparool (Local Account password). Metro-stiilis Start ekraanil, süsteemi sisselogimise ekraanidel ja ka mujal kuvatakse just see kasutajanimi, mille all Sa olid parasjagu süsteemi sisse loginud, näiteks:

* "Elajas" (see on siis kasutaja lokaalne kasutajakonto - Local Account)
* "ahv landfield" ja tema Email aadress (näiteks @gmail.com või @hot.ee) - see on aga kasutaja Microsoft Live ID ehk Microsoft Account kasutajakonto
Lukustuskuva seadistamisest ja lukustuskuva ning sisselogimise ekraanide näited:


1) Valime oma Lukustuskuva jaoks ise staatilise taustapildi:

Mine 'Settings > Personalization > Lock screen' lehele ja määra seal paremal endale sobivad sätted. "Background" rippmenüüst võid valida näiteks "Picture" ja sel juhul pannakse Lukustuskuva taustapildiks Sinu poolt valitud pilt, selle pildi võib valida siinse "Browse" nupu kaudu. Üleval "Preview" all näed kohe ka enda poolt määratud taustapildi eelvaadet. Allpool aga võid määrata ka muid asju selle Lukustuskuva jaoks:

* "Get fun facts, tips, and..." - kes tahab, võib ka selle sisse lülitada ("On").

* "Choose one app to show detailed status on the lock screen" ja "Choose which apps show quick status on the lock screen" - nende sektsioonide kaudu saad siis soovi korral valida need äpid, millede teated ilmuvad sinna Lukustuskuvale. Klikid seal "+" nupule ja valid avanevast hüpikmenüüst sobiva äpi. Seejärel klikid järgmisele "+" nupule jne. Sinna Lukustuskuvale võib praegu soovi korral lisada järgmised äpid: Remote Desktop, 3D Viewer, Alarms & Clock, Character Map, Microsoft Store, Mail, Calendar ja Microsoft To Do äpi. Peale nende võib sinna lisada veel ka "Microsoft Content" valiku. Antud näite puhul on kasutaja selleks välja valinud viis äppi ja see "Calendar" äpp kuvab seal lukuekraanil siis detailsemat infot.

* "Show lock screen background picture on the sign-in screen" - kui Sa kerid siin veelgi allapoole, siis näed veel ka seda võimalust. Kui Sa aktiveerid selle lüliti ("On"), siis näed oma Lukustuskuva taustapilti ka süsteemi sisselogimise ekraanil.

Picture


Ja kohe siis ka näide antud taustapildiga Lukustuskuvast:

Ja kohe siis ka näide antud taustapildiga Lukustuskuvast


Ja allpool siis sama taustapildiga näide ka süsteemi sisselogimise ekraanist. Antud juhul aktiveeris kasutaja seal Settings äpis selle "Show lock screen background picture on the sign-in screen" funktsiooni.

Meeldetuletuseks - 1: Kasutaja töötab siin oma Microsofti konto all. Alates 'Windows 10 May 2020 Update' (Windows 10 version 2004) väljalaskest Sa ei pea enam, soovi korral, süsteemi sisselogimiseks kasutama oma Microsofti kasutajakonto tekstiparooli ja see võimalus on ka vaikimisi sisse lülitatud. See kehtib ainult siis kui Sa töötad oma Microsofti konto all. Kui Sa lähed 'Settings > Accounts > Sign-in options' lehele, siis näed, et seal on selles "Require Windows Hello sing-in for Microsoft accounts" oblastis see lüliti vaikimisi aktiveeritud ("On"). See tähendab, et Sa võid nüüd süsteemis sisse logida ka ainult lihtsama PIN parooliga (või siis näo, sõrmejälgede või silma võrkkesta tuvastamise teel). Sa võid selleks nüüd ka oma füüsilist turvavõtit ("Security Key") kasutada:

Ja sama taustapildiga näide ka süsteemi sisselogimise ekraanist.


Kui Sa lohistad selle lüliti seal "Require Windows Hello sing-in for Microsoft accounts" oblastis aga asendisse "Off", siis võid oma süsteemi sisselogimiseks kasutada lisaks veel ka Microsofti konto tekstiparooli ja pildiparooli (juhul kui Sa olid selle eelnevalt loonud) - pilt.

✓ ✓ ✓ Loe rohkem sellest ilma paroolita süsteemi sisselogimisest sealt.


Meeldetuletuseks - 2: Alates Windows 10 May 2019 Update (Windows 10 version 1903) väljalaskest on sellele süsteemi sisselogimise ekraanile nüüd vaikimisi lisatud ka Fluent Design'i akrüülefekt (acrylic blur effect), mis muudab selle sisselogimise ekraani uduseks / ähmaseks ja seda ikka selleks et kasutaja saaks keskenduda ainult sisselogimiskastile ning muudele süsteemi sisselogimiseks vajalikele elementidele. See Fluent Design vahend töötab nii kohalikus kui ka Microsofti kontos:

Fluent Design


Kui Sa jooksutad Windows 10 Pro või Enterprise versiooni, siis võid soovi korral ka selle akrüülefekti sisselogimise ekraanilt ära koristada: mine 'Group Policy > Administrative Templates > System > Logon' harusse, tee seal paremal Show clear logon background poliitikal 2x klikk ja aktiveeri raadionupp Enabled ning kliki OK.

✓ ✓ ✓ Rohkem sellest süsteemi sisselogimise ekraani Fluent Design'i akrüülefektist seal.


Ja siin siis näide sellest et kasutaja loos endale varem ka pildiparooli ja logib nüüd selle abil oma süsteemi sisse:

Ja siin siis näide sellest et kasutaja loos endale varem ka pildiparooli


2) Valime oma Lukustuskuva jaoks nüüd 'Windows Spotlight' vahendi:

Windows Spotlight ("Windows Huvitav"): See personaliseeritud Lukustuskuva uus funktsioon on nüüd kättesaadav kõikide Windows 10 versioonide kasutajatele. Windows Spotlight funktsioon võib autommaatselt muuta lukustuskuva ja seda vastavalt Sinu eelistustele. Antud funktsioon näitab lukustuskuval Win 10 uusi funktsioone; vahetab iga päev automaatselt väga ilusaid ja huvitavaid taustapilte, mis võetakse Bing otsingumootorist; ta õpib tundma Sinu poolt installitud äppisid ja Sinu poolt kasutatavaid teenusi ning kuvab vastavalt sellele igasuguseid nõuandeid ja soovitusi jne. Ainuüksi nende unikaalsete ja ilusate taustapiltide pärast tasub selle Windows Spotlight vahendi sisse lülitada. Need taustapildid tutvustavad ka maailma omapäraseid ja huvitavaid kohti ning klikkides seal Lukustuskuval vastavale lingile näed pärast süsteemi logimist antud koha suhtes ka täpsemat infot ja teisi selle kohaga seotud pilte.

Oma Lukustuskuva saab seadistada 'Settings' äpi kaudu, lähed 'Settings -> Personalization -> Lock screen' lehele ja valid seal kõigepealt "Background" rippmenüüst selle Windows spotlight vahendi.

Valime oma Lukustuskuva jaoks nüüd Windows Spotlight vahendi


Kui Sulle mingi Lukustuskuva kõrge resolutsiooniga foto meeldib, siis klikkides seal äratoodud antud foto linkidele, avatakse pärast süsteemi sisselogimist automaatselt Edge brauser koos antud taustapildi kirjelduse, asukoha, sellega seotud muude piltidega jne. Allpool siis üks näide sellest Spotlight lukustuskuvast:

üks näide sellest Spotlight lukustuskuvast


✓ ✓ ✓ Loe sellest Windows Spotlight funktsioonist ja sellega seotud probleemide lahendamisest rohkem sealt.


3) Valime oma Lukustuskuva jaoks "Slideshow" (slaidishow) funktsiooni:

Sa võid lukustuskuvale ("Lock screen") valida endiselt ka staatilise taustapildi. Kui Sa aga lülitad selle uue "Slideshow" režiimi sisse, siis ilmuvad lukustuskuval Sinu poolt määratud pildid ainult slaididena (animeeriva slaidishow'na) - sarnaselt ekraanisäästjale. Seega vahetatakse seal kuvatavad pildid teatud ajaintervallide järel välja ja neid pilte ka suumitakse automaatselt. Sa võid selliste slaididena esitatavate piltide/fotode jaoks valida kohe mitu lähtekohta, mis võivad olla nii lokaalsel kettal (PC) kui ka OneDrive pilveruumis asuvad kaustad. Parem on siiski panna kõik sobivad pildid ühte kausta ja määrata siis ainult see kaust slaidishow lähteallikaks.

Vaikimisi pakutakse siin Sinu kõvakettal asuva piltide ("Pictures") kausta, aga Sa võid selle siit ka eemaldada: klikid siin sellele "Pictures" kaustale ja seejärel klikid "Remove" nupule. Et määrata siin ise mingeid muid piltide kaustasid, kliki "Choose albums for your slideshow" sektsioonis sellele "+ Add a folder" nupule ja vali sobiv taustapiltidega kaust. Veendu, et Sinu poolt valitud kaustas oleksid ikka sellised pildid, mis ühtiksid Sinu jooksva ekraani resolutsiooniga (st ekraani suurusega):

Valime oma Lukustuskuva jaoks "Slideshow" vahendi


Seal natuke allpool on ka "Advanced slideshow settings" link (vaata ülemist pilti), mis viib Sind uude ekraani, kus võid selle slaidishow kuvamise sätteid muuta, näiteks seda et kui kaua see slaidishow peab jooksma (30 minutit, 1 tund või 3 tundi või siis ekraani ei lülitatagi väja); kui arvutiga ei töötata, siis kuvatakse lukustuskuva ja ekraani ei lülitata välja; kasutada tuleb ainult neid pilte, mis sobivad antud ekraani resolutsiooniga ehk suurusega (üldiselt ega selliseid pilte ei kuvatagi, mis on antud ekraanist tunduvalt suuremad).

Veelgi rohkem allpool auvate "Choose one app to show detailed status on the lock screen" ja "Choose which apps show quick status on the lock screen" sektsioonide kaudu valitud interaktiivsete äppide teated kuvatakse ka selle slaidishow ajal.

Nüüd vajuta näiteks Widows + L klahve, et oma kompuutrit lukustada ja seejärel Sa hakkadki Lukustuskuval seda slaidishow'd nägema:

Widows + L

seejärel Sa hakkadki Lukustuskuval seda slaidishow'd nägema


✓ ✓ ✓ Loe 'Lukustuskuva' uuest Slaidishow ("Slideshow") funktsioonist rohkem sealt.

EtteotsaKompuutri lukustamine ja süsteemist väljalogimine:

Lihtsalt meeldetuletuseks: Kui Sa oled kompuutri omanik, siis võid töötada kohaliku (lokaalse) administraatori õigustega konto all või siis oma adminõigustega Microsofti kasutajakonto all. Järgnev pilt näitab, et tegemist on kohaliku kasutajakontoga (Local Account) ja siitkaudu võid Sa soovi korral ka oma Microsofti konto alla ümber lülituda. Oma jooksvat kontot näed siis 'Settings > Accounts > Your info' alamkategooriast või lehelt:

Local Account


Siin on aga tegemist Microsofti kontoga, kus tuuakse ära ka selle kontoga seotud e-mail aadress. Ja siitkaudu võid ka kohaliku konto alla ümber lülituda:

Siin on aga tegemist Microsofti kontoga


Kompuutri lukustamiseks ("Lock") või süsteemist väljalogimiseks ("Sign out") on mitu meetodit:

1. Vajuta Windows + L klahve, et oma arvutit lukustada - kõige kiirem meetod.

2. Arvuti lukustamiseks või süsteemist väljalogimiseks võid kasutada ka järgmisi meetodeid:

* Kliki all Start nupule, seejärel kliki oma kasutajakonto pildile ja siis kliki ilmuvas hüpikmenüüs kas "Lock" või siis "Sign out" valikule:

...ja siis kliki ilmuvas hüpikmenüüs kas "Lock" või siis "Sign out" valikule


Tee all Start nupul paremklõps, seejärel osuta hiirekursoriga "Shut down or sign out" menüüpunkti ja siis kliki "Sign out" valikule:

ja siis kliki "Sign out" valikule


Vajuta Ctrl-Alt-Delete klahvikombinatsiooni ja seejärel kliki uues ekraanis kas "Lock" või siis "Sign out" valikule:

Vajuta Ctrl-Alt-Delete klahvikombinatsiooni


Kui Sa ei olnud enda kasutajaprofiilile veel pilti määranud, siis on kõikidel sisselogimise ekraanidel, Start menüüs ja ka mujal see pildi koht "tühi" (siin siis Win 8 opsüsteemi pilt):

Win 8 CP väljalaske pilt

Lukustuskuva ja süsteemi sisselogimise ekraanid ilmuvad siis kui Sa lukustad oma masina või logid ennast 'Sign out' käsuga süsteemist välja. Need ekraanid ilmuvad ka siis kui Sul oli varem loodud mitu kasutajakontot ja kui Sa teed kompuutri restardi või käivitad selle.


Lisaks mõned pildid ka Windows 10 vanematest versioonidest ('Lock Screen', süsteemi sisselogimise ja 'Welcome' ekraanid):


Windows 10 'Lock screen' ('Lukustuskuva') ekraanid:

Vaikimisi 'Lukustuskuva' ...

...ja kasutaja enda pandud taustapildiga 'Lukustuskuva' ...

...ning 'Lock Screen' ('Lukustuskuva').Süsteemi sisselogimise ja seejärel "Welcome" ekraanid:

- 02.07.2015 kuupäeval välja ilmunud Windows 10 Insider Preview Build 10162 versiooni ekraanid (sellised ekraanid tulid tollal ka Windows 10 finaalversiooni):

pilt,...

pilt,...

pilt ...

pilt;


- Ilma kasutajakonto pildita süsteemi sisselogimise ja "Welcome" ekraanid:

pilt ...

pilt;


- Antud näite puhul võib lisaks kasutada ka pildi parooli - ka selle oli kasutaja eelnevalt loonud: pilt;


- Süsteemi sisselogimiseks kasutatakse Pilt-parooli:

pilt,...

pilt ...

pilt.


- Lõpetuseks ka selline sisselogimise ekraan, kus üheks kasutajaks on ka üks väga imelik persoon:

pilt,...

pilt ...

pilt.


Etteotsa'Lock screen' ekraani väljalülitamine (kehtib ka Windows 8.1 ja Windows 10 versioonide suhtes):

Lukustuskuva on mõeldud rohkem tahvelarvutite omanikele. Laua- ja sülearvutite kasutajatele pole see lukustuskuva nii oluline ja juhul kui Sa ei taha seda ekraani enam näha, siis võid selle ilmumise ka ära keelata. Sel juhul satud Sa kohe süsteemi sisselogimise ekraani või siis otse oma töölauale (juhul kui Sa ei olnud paroole ja teisi kasutajakontosid loonud).


Esimene meetod: Windows 8 (8.1) ja Windows 10 Pro versioonide omanikel teha järgmist:

1) Vajuta Windows + R klahvikombinatsiooni, et avada Run dilaloogiakent.

2) Tipi gpedit.msc käsk ja vajuta ENTER:

Tipi gpedit.msc käsk ja vajuta ENTER


3) Ava 'Local Group Policy Editor' konsooli vasema paani kaudu Computer Configuration -> Administrative Templates -> Control Panel -> Personalization haru ja tee paremal 2x klõps 'Do not display lock screen' poliitikal:

'Local Group Policy Editor' konsool


4) Aktiveeri 'Enabled' raadionupp ja kliki nupule OK:

Aktiveeri 'Enabled' raadionupp ja kliki nupule OK


5) Testi tulemust. Vajuta näiteks Windows + L klahvikombinatsiooni ja Sa ei näe enam seda lukustuskuva vaid Sa satud kohe kas sisselogimise ekraani või siis otse töölauale. Sama kehtib ka siis kui Sa logid end süsteemist välja või teed arvuti restardi või siis käivitad selle.

Märkus: Kui Sa lähed nüüd pärast "Lock Screen" ekraani väljalülitamist sinna 'Settings > Personalization > Lock screen' ekraani, siis näed et paremal on kõik elemendid tuhmi värvi ja Sa ei saa siin enam midagi muuta. Ülaosas aga kuvatakse "Some of these settings are hidden or managed by your organization" kirja, mis tuletab Sulle meelde, et Sa lülitasid ise antud seadistused grupipoliitkas välja:

Some of these settings are hidden or managed by your organization


Kui Sa soovid selle Lukustuskuva ekraani ilmumise uuesti kehtestada, siis korda neid eeltoodud samme, aga nüüd aktiveeri viimases aknas see vaikimisi 'Not Configured' raadionupp.

✓ ✓ ✓ Kui Sa tahad ühtlasi ka sellest süsteemi sisselogimise ekraanist lahti saada, siis loe "Windows 10 kompuutrisse automaatne sisselogimine (ilma paroolita). Ehk kuidas logida automaatselt enda kasutajakontosse ilma et Sa peaksid sisselogimise ekraanis oma parooli sisestama." veebilehte.Teine meetod: Windows 8 (8.1) ja Windows 10 Home versioonide puhul - näide Windows 10 süsteemist:

1) Vajuta Win+R klahvikombinatsiooni, sisesta Run dialoogiakna käsureale regedit käsk ja vajuta ENTER - pilt.

2) Kliki ilmuvas UAC dialoogiaknas nupule Yes.

3) Liigu Registry Editor akna vasemas paanis kuni HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows kaustani.

4) Tea seal Windows kaustal paremklikk ja vali ilmuvast hüpikmenüüst New > Key käsk - pilt.

Sisesta selle uue võtme (New Key #1) nimeks Personalization ja seejärel märgista ta - pilt.

5) Tee nüüd parempoolses paanis paremklikk ja vali New > DWORD (32-bit) Value käsk ning pane selle nimeks NoLockScreen.

6) Seejärel tee sellel NoLockScreen kirjel 2x klikk, sisesta tema väärtuseks 1 ja kliki OK - pilt.

7) Sulge Registry Editor ja testi tulemust. Vajuta näiteks Windows + L klahvikombinatsiooni ja Sa ei näe enam seda lukustuskuva vaid Sa satud kohe kas sisselogimise ekraani või siis otse töölauale.

Märkus: Kui Sa lähed nüüd pärast "Lock Screen" ekraani väljalülitamist sinna Settings äppi ('Settings -> Personalization -> Lock screen'), siis näed et "Lock screen" alamkategoorias on Lukustuskuva eelvaate pilt tuhmi värvi ja Sa ei saa siin midagi muuta. Ülaosas aga kuvatakse "Some settings are managed by your organization" kirja, mis tuletab Sulle meelde, et Sa ise lülitasid antud seadistuse Windows Registris välja - pilt.

Kui Sa tahad seda Lukustuskuva jälle tagasi, siis ava uuesti see Windowsi Register ja kustuta vasemas paanis see Sinu poolt loodud Personalization võti.

Kui Sa tahad ühtlasi ka sellest süsteemi sisselogimise ekraanist lahti saada, siis loe "Windows 10 kompuutrisse automaatne sisselogimine (ilma paroolita). Ehk kuidas logida automaatselt enda kasutajakontosse ilma et Sa peaksid sisselogimise ekraanis oma parooli sisestama." veebilehte.Lisa:

Loe lisaks ülaltoodule ka 'Lukustuskuva' uuest Slaidishow ("Slideshow") funktsioonist sealt.

Microsoft Account (Windows Live ID) kasutajakontost, süsteemi sisselogimise meetoditest ja sisselogimise erinevates ekraanidest kõige pikem selgitus seal.

Lokaalse kasutajakonto ja Microsofti kasutajakonto vahel ümberlülitumine ehk kuidas minna ühelt kasutajakontolt üle teisele kasutajakontole - sealt.

Windows 10: "Uus autentimise süsteem - Windows Hello, Microsoft Passport ja Device Guard vahendid. .|. (Windows 10 seadmesse võib nüüd sisse logida ka näo, sõrmejälgede või silma võrkkesta tuvastamise teel.) .|. On aega unustada paroolid: uus FIDO2 autentimise standard. Paroolita sisselogimine (seda soovi korral), füüsilise turvavõtme kasutamise võimalus ja süsteemi sisselogimise ekraani muudatus." - juhis ja info.

Süsteemi sisselogimise ekraani Fluent Design'i akrüülefektist - seal.

Unustatud parooli resettimisest rohkem sealt.

Ilma paroolita süsteemi sisselogimisest sealt.

Loe sellest Windows Spotlight funktsioonist ja sellega seotud probleemide lahendamisest rohkem sealt.

Kui Sa tahad ühtlasi ka sellest süsteemi sisselogimise ekraanist lahti saada, siis loe "Windows 10 kompuutrisse automaatne sisselogimine (ilma paroolita). Ehk kuidas logida automaatselt enda kasutajakontosse ilma et Sa peaksid sisselogimise ekraanis oma parooli sisestama." veebilehte.

Etteotsa

< Tagasi Windows 8 pealehele ja sisukorda

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Us .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Me .|. .|. .|. .|. .|. .|. Site Map .|. .|. .|. .|. .|. .|. POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik 2011