Windows 8 'Lock screen' ekraan (Lukustuskuva)

Win 8 logo Windows 8 'Lock screen' ekraan (Lukustuskuva), selle taustapildi vahetamine ja tema dünaamiliste elementide määramine või muutmine.


Süsteemi sisselogimise erinevad ekraanid.

 

(Käib ka Windows 8.1 ja Windows 10 versioonide kohta.)

 

 

 

 


Mis see 'Lock Screen' (Lukustuskuva) on?

Lock screen
(Lukustuskuva) - See on Windowsi uus ekraan, mis ilmub enne süsteemi sisselogimise ekraani ja siis kui Sa teed oma kompuutri alglaadimise, äratad ta sleep või hibernate režiimist, logid ennast sisse/välja või kui Sa lukustad ise kompuutri (mõne stsenaarimi puhul ta ei ilmu).
Windows 8 (8.1) / Windows 10 lubab Sul ka endal oma PC lukustada ja Sa jääd pärast kompuutri lukustamist endiselt oma kasutajakontosse logituks, aga pärast lukuekraani eest ärakoristamist võivad ka teised kasutajad süsteemi sisse logida (seda juhul kui kompuutris oli rohkem kasutajakontosid loodud).

Märkus: Sa saad ise kompuutri lukustada kiiresti sel teel, et vajutad Windows + L klahvikombinatsiooni.

Kui kompuuter lukustatakse ja kui ta seejärel uuesti lahti lukustatakse, siis jõuab kasutaja täpselt sinna kohta, kus tal oma töö pooleli jäi ning seda nii Metro kui ka Windowsi töölaua kasutajaliidese puhul. Näiteks kui tal oli avatud Metro-stiilis/Windows 8 "Ilm" ehk "Ilmateade" äpp ("Weather" äpp), siis jõuab ta pärast kompuutri lahtilukustamist just sinna "Ilm" äpi ekraani.

Kui kasutaja lahkub kompuutri juurest, siis see uus blokeerimise/lukustamise ekraan hakkab tuvastama uusi saabunud e-maile, uurima seda et mida uut on sotsiaalvõrgustikes, ilmateates ja muud tähtsat informatsiooni. Kui kasutaja saabub jälle oma kompuutri juurde, siis näeb ta kohe seda et mis vahepeal toimunud on...

Antud ekraan on inspireeritud Windows Phone 7 Metro kasutajaliidesest, mis ilmub nii Windows 8 (8.1) kui ka Windows 10 tahvel- ja sülearvutites. Windows nõuab seepärast Lock screen ekraani (Lukustuskuva), et ta on puutetundliku toega OS ja et vältida juhuslikke sisestamisi ning sõrmetoksamisi (puudutamisi).

Lukustuskuva on mõeldud rohkem tahvelarvutite omanikele. Laua- ja sülearvutite kasutajatele pole see lukustuskuva nii oluline ja juhul kui Sa ei taha seda ekraani enam näha, siis võid tema ilmumise ära keelata - juhis siin lõpus.Uus 'Lock Screen' koosneb kahest põhikomponendist:


1) Taustapildist koos kellaaja, kuupäeva ja allpool asuvate dünaamiliste elementidega:

* Elemendid, mis edastavad teateid (läbilugemata emailid, aku täituvus, sõnumid, kalender, ilmateade, signaali tugevus, Võrguikoon - võrguikoon jne);
* Vidinad/seaded (widget'id) - lock-screen ekraani võib nii seada, et ta toetab praegu kuni seitset (7) Metro-stiilis/Windows Store äppi ja nende ikoonid ilmuvadki siis siia lukuekraanile (widgettide kujul).

S
eda taustapilti saad Sa ise muuta ja saad määrata ka seda, et milliste Metro äppide (rakenduste) ikoone ning nende teateid Sinu lukustatud ekraani pildil kuvatakse. Alltoodud pildil kuvatakse ainult võrguühenduse ikooni, see on vaikimisi ilmuv dünaamiline element ja ta ilmub igale lukustatud ekraanile. Antud juhul on näha, et võrguühendusega on lood korras, sest vastasel juhul oleks ta tähistatud punase ristiga pealisikooniga (siin on tegemist veel Windows 8 Consumer Preview versiooni vaikimisi lukuekraaniga):

Windows 8 Consumer Preview versiooni vaikimisi lukuekraan


All aga tuleb Windows 8 lõppversiooni vaikimisi 'Lock Screen' (Lukustuskuva) pilt:

Windows 8 lõppversiooni vaikimisi 'Lock Screen' pilt


Märkus: All toon aga ära uue Windows 8.1 versiooni lukustuskuva taustapildi:

Windows 8.1 versiooni lukustuskuva


Järgmine 'Lock screen' ekraan näitab aga seda et antud juhul puudub internetiühendus ja siin on kasutaja lukuekraani taustapildi juba ära vahetanud:

Puudub internetiühendus


Ja Windows 10 Insider Preview test-versiooni vaikimisi 'Lock screen' ('Lukustuskuva') ekraan:

Ja Windows 10 Insider Preview test-versiooni vaikimisi 'Lock screen' ('Lukustuskuva') ekraan


Et seda lukustatud ekraanipilti eest ära koristada, vajuta lihtsalt ENTER (või suvalist muud klahvi) või kliki sellele ekraanile või siis keri hiireratast. Puutetundlike ekraanide või Win 8 operatsioonisüsteemiga tahvelarvutite puhul "pühi" ta sõrmega lihtsalt eest ära - viipa sõrmega ülasuunas:

'Pühi' sõrmega ülespoole2) Süsteemi sisselogimise ekraanist: See Windowsi operatsioonisüsteemi sisselogimise uut tüüpi ekraan ilmub siis kui Sa selle esimese 'Lock Screen' pildi eest ära koristad. Seda sisselogimise ekraani ei ilmu järgmistel juhtumitel:

- Juhul kui Sa ei olnud endale varem ühtegi lokaalset ('Local account password'), pildi ('Picture Password') ja/või siis PIN-koodiga parooli loonud. Windows 10 puhul:

* 'Local account' parool,

* 'Picture Password'

* ja PIN-parool.


- Kui Sa ei olnud teisi kasutajakontosid loonud.
- Kui Sa ei kasuta süsteemi sisselogimiseks Microsoft'i kasutajakonto (Microsoft Account - Windows Live ID) parooli. Kui Sa töötad Microsofti kasutajakonto all, siis nõutakse süsteemi sissesaamiseks igal juhul parooli sisestamist: Kas Sinu Windows Live ID (nüüd Microsofti kasutajakonto) parooli või siis pildi või PIN parooli sisestamist (see pildiparool ja/või PIN parool tuleb Sul eelnevalt luua).

Seega, pärast 'Lock Screen' pildi eest ärakoristamist ilmub Sinu kasutajakonto nimega ja pildiga ekraan. Juhul kui Sul oli varem parool loodud, pead selle sisestama, et süsteemi sisse logida. Kui Sa töötad Microsofti kasutajakonto all, siis nõutakse süsteemi sissesaamiseks igal juhul parooli sisestamist. Kui Sul oli eelnevalt loodud ka teisi kasutajakontosid, siis ilmub mitme kasutajakontoga ekraan, kus peab klikkima selle kasutajakonto pildile, kelle all soovitakse süsteemi sisse logida ja alles seejärel ilmub see sisselogimise ekraan.Sa võid süsteemi sisselogimiseks kasutada nüüd mitut tüüpi paroole:

1) Local Account standardset tekstiparooli - Windowsi traditsioonilist lokaalse kasutajakonto standardset tekstiparooli, mille võib luua juba Windows 8 installeerimise käigus või siis hiljem uue Metro-stiilis Control Panel ('PC Settings') ekraani kaudu - juhis,

2) Microsoft Account (endine Windows Live ID) kasutajakonto parooli - süsteemi sisselogimise uus meetod. Kui Sul on Windows Live ID kasutajakonto juba olemas, siis võid seda kasutada juba Windows 8 installeerimise käigus (selleks peab olema ka internetiühendus). Kui Sul seda Live ID kontot veel ei ole, siis võid ta sealsamas Win 8 installeerimise käigus ka luua. Sa võid ka hiljem Metro-stiilis PC Settings ekraani kaudu lülituda ümber 'Microsoft account' kasutajakontole (selle käigus võid ka selle Live ID konto luua). Microsoft Account (Windows Live ID) kasutajakontost pikem selgitus seal.

3) PIN-koodiga parooli - uut tüüpi PIN parooli, mille võid luua ja mida võid kasutada nii oma lokaalse kui ka Microsofti kasutajakonto all ('Microsoft account' all) - juhis,

4) Picture Password parooli - uut tüüpi pildi parooli, mille võid luua ja mida võid kasutada nii oma lokaalse kui ka Microsofti kasutajakonto all ('Microsoft account' all) - juhis.

(Windows 10 puhul: 'Local account' parool,........................... 'Picture Password' ...................ja................... PIN-parool.)


Mitme parooli vs. üheainsa parooli kasutamine:

* Sa võid süsteemi sisselogimiseks kasutada ainult 'Local account' lokaalset standardset tekstiparooli, aga sel juhul ei saa Sa kasutada kõiki "pilve" ja SkyDrive teenuse võimalusi.
* Kasutad oma Windows 8 kompuutritesse sisselogimiseks ainult Microsofti kasutajakonto (Live ID) parooli, aga see ei ole nii turvaline (kui Sa tahad ainult sel teel sisse logida, siis kasuta vähemalt piisavalt tugevat Live ID parooli).
* Kasutada vastavalt vajadusele mõlemat nii 'Windows Live ID' (Microsoft account) parooli kui ka 'Local Account' kasutajakonto standardset tekstiparooli. Lülitad end 'PC Settings' ekraani kaudu ümber kas Microsoft account või siis Local account kasutajakontole ja kasutad seejärel oma Live ID või sii lokaalset tekstiparooli - optimaalne variant.
* Kasutada lokaalset standardset tekstiparooli koos PIN-koodi ja/või pildi parooliga (st Sa lood lisaks standardsele tekstiparoolile ka uut tüüpi paroolid ja valid seejärel süsteemi sisselogimisel ühe neist paroolidest). See on ka selleks hea kui Sa oled mingi parooli ära unustanud.
* Kasutada Microsofti kasutajakonto (Live ID) parooli koos PIN-koodi ja/või pildi parooliga (st Sa lood lisaks Windows Live ID paroolile ka uut tüüpi paroolid ja valid seejärel süsteemi sisselogimisel ühe neist paroolidest). See on ka selleks hea kui Sa oled mingi parooli ära unustanud.

NB! Et luua lokaalse kasutajakonto all uut tüüpi pilt-parooli või PIN-parooli, peab Sul eelnevalt olema loodud ka Windowsi enda lokaalne sisselogimise standardne tekstiparool (Local Account password).


See uus Metro-stiilis süsteemi sisselogimise ekraan võib välja näha erinevalt ja see sõltub järgmistest asjaoludest:

- Kas Sa kasutad sisselogimisel lokaalset või siis Windows Live ID (Microsoft kasutajakonto) parooli.
- Kui Sa kasutad nii Windows Live ID (Microsoft account) kui ka Local Account standardse paroolina ühte- ja sama parooli.
- Kui Sa loosid lisaks lokaalsele tekstiparoolile või Live ID paroolile ka uut tüüpi PIN-koodi ja/või Picture Password parooli.
- Millist tüüpi parooli Sa süsteemi sisselogimisel viimati kasutasid.


Märkus: Metro-stiilis Start ekraanil, süsteemi sisselogimise ekraanidel ja ka mujal kuvatakse just see kasutajanimi, mille all Sa olid parasjagu süsteemi sisse loginud, näiteks:

* "Elajas" (see on siis kasutaja lokaalne kasutajakonto - Local Account)
* "ahv landfield" ja tema Email aadress (näiteks @gmail.com või @hot.ee) - see on aga kasutaja Microsoft Live ID ehk Microsoft Account kasutajakonto
Mõned näited sisselogimise ekraanidest ja nendes eri paroolide kasutamisest:

Seda süsteemi sisselogimise ekraani ei ilmu järgmistel juhtumitel:

- Juhul kui Sa ei olnud endale varem ühtegi lokaalset ('Local account password'), pildi ('Picture Password') ja/või siis PIN-koodiga parooli loonud.
- Kui Sa ei olnud teisi kasutajakontosid loonud.
- Kui Sa ei kasuta süsteemi sisselogimiseks Microsoft'i kasutajakonto (Microsoft Account - Windows Live ID) parooli. Kui Sa töötad Microsofti kasutajakonto all, siis nõutakse süsteemi sissesaamiseks igal juhul parooli sisestamist: Kas Sinu Windows Live ID (nüüd Microsofti kasutajakonto) parooli või siis pildi või PIN parooli sisestamist (see pildiparool ja/või PIN parool tuleb Sul eelnevalt luua).

Kui see süsteemi sisselogimise ekraan ei ilmu, sii satud otse töölauale (või siis sinna kus Sinu töö pooleli jäi).a) Süsteemist väljalogimine ("Sign out"): Kui Sa ei olnud enda kasutajaprofiilile veel pilti määranud, siis on kõikidel sisselogimise ekraanidel see pildi koht "tühi" (siin siis Win 8 CP väljalaske pilt). Alltoodud sisselogimise ekraanid ilmuvad ainult siis kui Sa logid ennast 'Sign out' käsuga süsteemist välja. Sellised sisselogimise ekraanid ilmuvad ka siis kui Sul oli varem loodud mitu kasutajakontot ja kui Sa teed:

* kompuutri restardi või käivitad ta;

* logid ennast 'Sign out' käsuga süsteemist välja (pilt);

* Kui Sa ise lukustad kompuutri (käsuga 'Lock' - pilt) või siis lukustab selle süsteem.

Antud juhul teisi kasutajakontosid loodud ei oldud ja seega ilmus siia ainult ühe kasutajakontoga sisselogimise ekraan - siin tuleb klikkida siis tema pildile, et edasi minna. Juhul kui kasutajal oli süsteemi sisselogimiseks loodud ka parool (või paroolid), siis ilmub järgmisena parooli sisestamise ekraan. Kui aga paroole ei oldud loodud ja kui Sa töötad lokaalse kasutajakonto all ('Local account' all), siis satutakse esmalt "Welcome" ekraani ning seejärel Metro-stiilis Start ekraanile:

Win 8 CP väljalaske pilt


Kui Sul oli varem lokaalne parool loodud või kui Sa töötad antud sessioonis Microsofti kasutajakonto all, siis Sa satud Sa pärast lukuekraani ärakoristamist ja kasutakonto pildile klikkimist otse sisselogimise ekraani:

* Kui Sa töötad antud momendil lokaalse kasutajakonto all ja kui Sul oli loodud ainult tavaline tekstiparool, siis satud sellisesse sisselogimise ekraani - pilt ..............ja............. pilt.

Pärast seda ilmub "Welcome" ekraan - pilt.


* Kui Sa töötad käesolevas sessioonis Microsofti kasutajakonto all ja kui Sa ei loonud varem teisi paroole, siis tuleb Sul alati sisestada Microsofti kasutajakonto parool - pilt ............ja.......... pilt.

Pärast seda ilmub "Welcome" ekraan - pilt. Seega kui Sa töötad Microsofti kasutajakonto all ('Microsoft account' ehk 'Live ID'), siis ilmub see sisselogimise ja Live ID parooli sisestamise ekraan igal juhul nii pärast süsteemist väljalogimist, kompuutri lukustamist kui ka pärast arvuti restarti või tema käivitamist.


Kui Sul oli varem loodud ka teine (või mitu) kasutajakonto:

* Kõigepealt logid end välja, siin on tegemist siis kahe kasutajakontoga: "Mulgikapsas", kes on kompuutri omanik/administraator ja "Suur Põletaja", kelle jaoks loodi siis uus tavakasutaja konto (mõlematele on loomulikult ka paroolid loodud) - pilt.
* Pärast "lukuekraani" ärakoristamist satud kasutajakonto valiku ekraani (siin on teisele kasutajakontole omistatud samuti pilt):

Pärast "lukuekraani" ärakoristamist satud kasutajakonto valiku ekraani (siin on teisele kasutajakontole omistatud samuti pilt)


* Klikime seal eelmises ekraanis "Suur Põletaja" pildile ja seejärel ilmub sisselogimise ekraan, kus antud kasutaja peab sisestama oma parooli (antud näites on selleks tema lokaalne tavaline tekstiparool):

Suur Põletaja


* Kui asi õnnestus, siis ilmub selline "Welcome" ekraan:

"Welcome" ekraanb) Kompuutri/ekraani lukustamine ("Lock" käsuga): Kui Sa olid oma kompuutri lukustanud kas Metro-stiilis Start ekraanil asuva kasutajakonto nimel tehtud klõpsu ja rippmenüü 'Lock' käsuga (pilt) või Win + L klahvikombinatsiooniga, siis on Sul järgmised võimalused:

* Kui Sa töötad lokaalse kasutajakonto all ja kui Sul ei oldud varem paroole loodud, siis satud kohe pärast "lukuekraani" ärakoristamist alltoodud ekraani:

Locked


... ja seejärel Start ekraani.


* Juhul kui Sul oli varem ka parool loodud ja kui Sa töötad lokaalse kasutajakonto all, siis ilmub kohe pärast "Lock screen" ekraanipildi eest ärapühkimist umbes selline sisselogimise ekraan:

Locked - 2


* Ka siin on tegemist pärast "Lock screen" ekraanipildi eest ärapühkimist ilmunud sisselogimise ekraaniga, aga antud juhul on tegemist mitte lokaalse kasutajakontoga vaid Microsofti kasutajakontoga ('Microsoft account'). Seda näitab ka kasutajanime all kuvatav Email aadress ja siin tuleb tal sisestada juba oma Windows Live ID parool ning vajutada ENTER või klikkida/toksata nupule "Submit":

Microsofti kasutajakontoc) Sisselogimise erinevad ekraanid ja paroolide sisestamine:

* Lokaalse kasutajakontoga ja mitme parooliga:

Järgmised pildid näitavad seda et kasutaja oli endale loonud nii lokaalse kasutajakonto standardse tekstiparooli kui lisaks sellele veel ka PIN ja/või veel ka pilt-parooli ('Picture password'). Enne sisselogimist võib siin ekraanis "Sign-in options" parameetrile klikkides avada ka muud sisselogimise võimalused. See "Sign-in options" parameeter ilmub sisselogimise ekraanidesse ainult sel juhul kui kasutaja oli endale loonud mitu parooli. Praegu aga pakutakse talle standardse tekstiparooli sisestamise võimalust, sest viimati kasutas ta sisselogimiseks just seda parooli.
Siin on ka näha, et kasutaja logis viimati sisse just selle standardse lokaalse Windowsi kasutajakontoga mitte aga Windows Live ID (Microsoft Account) kasutajakontoga. Juhul kui ta kasutaks antud momendil Microsoft Account kasutajakontot, siis kuvataks siin sisselogimise ekraani ülaosas ka tema Email aadressi (ja loomulikult teist kasutajanime). Vaikimisi pakutakse tavalise tekstiparooli sisestamist aga seetõttu, et kasutaja logis viimati sisse just antud parooli abil:

Lokaalse kasutajakontoga ja mitme parooliga


Järgmise pildi puhul on tegemist lukustatud ("Locked") süsteemiga ja lokaalse kasutajakontoga. Siin pakutakse ekraani lahtilukustamiseks ja süsteemi sisselogimiseks vaikimisi PIN-parooli sisestamise võimalust, sest viimati kasutati sisselogimiseks just seda parooli.

Siin pakutakse ekraani lahtilukustamiseks ja süsteemi sisselogimiseks vaikimisi PIN-parooli sisestamise võimalust


Kui nüüd klikkida selles eelmises ekraanis "Sign-in options" parameetrile, siis võib süsteemi sisselogimiseks valida ka teisi paroole. Momendil on siin all aktiveeritud PIN koodi nupp, aga kui klikkida seal võtmega nupule või pildiga nupule, siis saab sisselogimiseks kasutada neid paroole:

Sign-in options


Sama jutt kehtib ka järgmise näite puhul, aga siin ilmus süsteemi sisselogimiseks 'Picture password' parooli sisestamise ekraan ja seda seepärast et viimasel sisselogimisel kasutati just antud meetodit. Ka siin võib klikkides "Switch to password" parameetrile avada uue sisselogimise ekraani, kus saab siis valida süsteemi sisenemiseks mingi muu parooli (kas pilt-parooli või siis standardse parooli):

Switch to password* Microsofti kasutajakontoga (Windows Live ID) ja mitme parooliga:

Järgmise näite puhul on aga tegemist juba Windows Live ID (nüüd Microsoft Account) kasutajakonto parooli sisestamisega, sest kasutaja oli vahepeal lülitunud end ümber Microsofti kasutajakontole (Metro-stiilis PC Settings ekraani kaudu). Siin muid sisselogimise võimalusi antud momendil ei ole ja siin kuvatakse ka kasutaja see Email aadress, millega ta selle Live ID konto endale hankis. Parooliks on aga seesama parool, mida ta kasutab ka Microsofti vastavatesse saitidesse sisselogimisel (st Windows Live ID parool):

nüüd Microsoft Account


Ka järgmise pildi puhul kasutatakse Windows Live ID (Microsoft Account) kasutajakontot, aga siin on juba rohkem valikuvõimalusi. Sa võid siia kohe oma PIN parooli sisestada, aga soovi korral võid ka klikkida Sign-in options parameetrile ja valida mingi muu sisselogimise meetodi:

Sign-in options


Järgmisel pildil on tegemist lukustatud süsteemiga ja vaikimisi pakutakse tavalise tekstiparooli sisestamise võimalust, aga kasutaja klikkis siin "Sign-in options" nupule. Ta saab nüüd sisselogimiseks valida mingi muu parooli sisestamise võimaluse:

Sign-in options


Seejärel klikkis ta PIN-parooli nupule, et kasutada sisselogimiseks 4-kohalist PIN-koodi:

Seejärel klikkis ta PIN-parooli nupule, et kasutada sisselogimiseks 4-kohalist PIN-koodiMicrosoft Account (Windows Live ID) kasutajakontost, süsteemi sisselogimise meetoditest ja sisselogimise erinevates ekraanidest pikem selgitus seal.


PS! Loe ka kompuutri lukustamisest käsu "Lock" abil ja seejärel süsteemi sisselogimise erinevatest meetoditest (Windows 8 pildid) - sealt.

Süsteemist väljalogimine käsu 'Sign out' abil ja seejärel süsteemi sisselogimise erinevad meetodid - Windows 8 pildid - juhised seal.

Lokaalse kasutajakonto ja Microsofti kasutajakonto vahel ümberlülitumine ehk kuidas minna ühelt kasutajakontolt üle teisele kasutajakontole - sealt.
Lisaks veel mõned pildid ka Windows 10 opsüsteemist ('Lock Screen', süsteemi sisselogimise ja 'Welcome' ekraanid):

* Windows 10 Insider Preview 'Lock screen' ('Lukustuskuva') ekraanid: Vaikimisi 'Lukustuskuva' ja kasutaja enda pandud taustapildiga 'Lukustuskuva' ............ning........... 'Lock Screen' ('Lukustuskuva').

* Süsteemi sisselogimise ja seejärel "Welcome" ekraanid:

- 02.07.2015 kuupäeval välja ilmunud Windows 10 Insider Preview Build 10162 versiooni ekraanid (sellised ekraanid tulevad ka Windows 10 finaalversiooni) - pilt,................ pilt,................ pilt .........ja.......... pilt;


- Ilma kasutajakonto pildita süsteemi sisselogimise ja "Welcome" ekraanid: pilt ............ja............ pilt;

- Antud näite puhul võib lisaks kasutada ka pildi parooli - ka selle oli kasutaja eelnevalt loonud: pilt;

- Süsteemi sisselogimiseks kasutatakse Pilt-parooli: pilt,...................... pilt ...............ja................ pilt.

- Lõpetuseks ka selline sisselogimise ekraan, kus üheks kasutajaks on ka üks väga imelik persoon: pilt,................... pilt .............ja.............. pilt.

'Lock screen' ekraani kasulikud funktsioonid:

1) Teated (Notifications): Nagu juba eelpool sai mainitud, asuvad blokeerimise ekraanil kohe kuvatava kellaaja all mõned vajalikud teated, näiteks nagu läbilugemata emailid, aku täituvus, sõnumid, signaali tugevus jne. Loomulikult pole mõned taolised elemendid lauakompuutrite kasutajatele kättesaadavad vaid nad on otseselt määratud puutetundliku tahvelarvuti jaoks. Lukuekraan kasutab seda email kasutajakontot, mille Sa ise konfigureerisid siis kui Sa tegid Windows 8 installeerimise, Sinu SIM kaarti jne.

2) Turvalisus: Win 8 jooksutaja võib kasutada süsteemi sisselogimiseks nüüd erinevaid viise, näiteks kasutades selleks lokaalset parooli või PIN koodi või Live ID parooli või "Picture Password" parooli. Ta võib ka need kõik luua ja siis sisselogimise ekraanis valida selle et millist parooli ta nüüd hakkab sisestama.

3) Widgetid: Lock-screen ekraani võib ka nii konfigureerida, et ta toetab kuni seitset (7) Metro-stiilis äppi ja nende ikoonid ilmuvadki siis siia lukuekraanile (widgettide kujul). Juhul kui nad vastavad nõuetele ja kui nad mahuvad ekraanile, siis toovad nad oma sisu ning teated otse sellesse esimesse lukuekraani.

4) Windows Update: Sind teavitatakse otse lukuekraanil ja ka sisselogimise ekraanil sellest et pärast värskenduste allalaadimst tuleb teha kompuutri restart (seda tehakse 1x kuus). Juhul kui Sul on värskenduste automaatne allalaadimine ja installeerimine keelatud, siis teatatakse Sulle otse lukuekraanil seda et on ilmunud mingid värskendused ning Sa võid kohe siin määrata, et millal nende installeerimist alustatakse.

5) Meelelahutus: Sa võid vastavalt oma meeleolule vahetada igal ajal selle lukuekraani pilti...

Ülesse'Lock screen' ekraanipildi vahetamine ja tema dünaamiliste elementide määramine või muutmine:


Lukuekraani taustapildi vahetamine - peamine meetod:

1) Vii hiirekursor ekraani paremasse üla- või allanurka ja liigu kursoriga ekraani keskosa suunas seni kuni sinna ilmub see uus Charms riba. Sa võid alternatiivina vajutada lihtsalt ka Windows + C klahvikombinatsiooni. Seejärel kliki seal Settings menüüpunktile (amuletile):

Seejärel kliki seal Settings menüüpunktile (amuletile)


2) Kliki 'Settings' küljepaneeli allosas Change PC settings nupule:

Kliki 'Settings' küljepaneeli allosas Change PC settings nupule


3) Selle peale ilmub uut tüüpi Metro-stiilis PC settings ekraan. Veendu, et selle vasemas paanis oleks aktiveeritud/märgistatud Personalize sektsioon ja kliki seejärel paremal üleval Lock screen nupule. Seejärel võid allpool valida kas Windows 8 mingi enda pildi või siis klikkida nupule Browse ja valida omaenda pilt.
Antud juhul oli kasutaja varem selle lock-screen ekraani vaikimisi taustapilti juba muutnud ja nüüd soovib ta selle pildi uuesti välja vahetada ning panna selleks mingi enda pildi. Windows 8 lõppversiooni lukuekraani vaikimisi taustapildi võib ka siitsamast tagasi panna - selleks tuleb siin all klikkida vasemalt esimesele pisipildile.

Meie aga klikime siin nupule Browse:

Meie aga klikime siin nupule Browse
Uuendatud 26.10.13: Uuema Windows 8.1 versiooni puhul tehakse seda aga PC Settings äpi/ekraani 'Lock screen' alamkategooria all (PC settings -> PC and devices -> Lock screen):

PC settings -> PC and devices -> Lock screen2016: Windows 10 puhul lähed aga 'Settings' äppi ('Settings -> Personalization -> Lock screen') ja seadistad seal oma Lukustuva - pilt.
4) Seejärel ilmub uut tüüpi Metro stiilis (Windows 8 disainiga) failide sirvimise ja avamise/laadimise 'File Picker' ekraan. Siin on vaikimisi avatud kasutaja Tapeedid kaust, sest viimati asus ta siin just nimelt antud kaustas. Sinul on see pilt loomulikult erinev ja kui Sul ei ole selles 'Pictures' kaustas sobivaid pilte, siis kliki üleval Go up (või päise Files nimetusele) ning lae oma pilt kusagilt mujalt:

File Picker' ekraan


5) Kasutaja valis sobiva pildi välja, märgistas selle ja klikkis seejärel all nupule Choose picture - pilt.

6) Pärast seda jõuad Sa tagasi sinnasamasse Metro-stiilis/Windows 8 stiilis disainiga uude PC settings ekraani, kus näedki oma uut 'Lock screen' ekraanipilti. Kui Sa vaatad sellest uuest pildist allapoole, siis näed, et lukuekraani eelmine pilt on sinna ritta ilmunud (vasemalt esimene):

PC settings ekraan


Kui Sa satud nüüd järgmine kord sinna "Lock Screen" ekraani, siis näedki seal seda uut pilti juba tema täies suuruses:

Kui Sa satud nüüd järgmine kord sinna "Lock Screen" ekraani, siis näedki seal seda uut pilti juba tema täies suurusesLukuekraani taustapildi vahetamine - "Bing" otsingumootori kaudu:

1) Mine uude Metro-stiilis Start ekraani ja kliki seal Bing ikoonile/plaadile:

Mine uude Metro-stiilis Start ekraani ja kliki seal Bing ikoonile/plaadile


2) Ilmub Microsofti üsnagi hea Bing otsingumootori täisekraan, kus näed ka taustapilti, mida vahetatakse iga päev ja siin näeb ka üsna huvitavaid ning ilusaid pilte, näiteks sellist pilti:

Ilmub Microsofti üsnagi hea Bing otsingumootori täisekraan3) Tee selle pildil paremklõps ja kliki seejärel all tööriistaribal Set As Lock Screen nupule - pilt.


Näiteks kui Sa lähed nüüd sinna PC settings ekraani, siis näedki "Personalize" kategooria alt seda et Sinu Lock ekraani taustapildiks on pandud see pilt, mille Sa äsja Bing otsingumootori kaudu määrasid:

Näiteks kui Sa lähed nüüd sinna PC settings ekraani...'Lock screen' ekraani dünaamiliste elementide määramine või muutmine:

1) Sa võid seda teha kohe siinsamas pärast lukustuskuva ekraanipildi vahetamist või siis tulla siia hiljem tagasi (ava see PC settings ekraan veendu, et selle vasemas paanis oleks aktiveeritud/märgistatud Personalize sektsioon ja kliki seejärel paremal üleval Lock screen nupule). Parempoolse paani allosas asuva "Lock screen apps" sektsiooni kaudu saadki määrata seda et milliste Metro-stiilis/Windows 8 Store äppide ikoonid (widgetid) ilmuvad sinna lukuekraani peale. Vaikimisi on sinna määratud juba nelja Metro/windows 8 Store äpi ikoonid: Sõnumside (Messaging Messaging), Meil (Mail, e-mailid Mail), Kalender (Calendar Calendar) ja Ilm (Weather Ilm). See tähendab seda et sinna Lock Screen ekraanile kuvatakse jooksev info uutest saabunud sõnumitest, emailidest ja ilmast. Sa pead selleks eelnevalt veel käivitama ka Sõnumside ja Meil äpid ning aktiveerima/valima nende kaudu oma sõnumite ja mailikontod. Uute saabunud e-mailide ja sõnumite info kuvatakse antud äpi ikooni kõrvale ja seda numbrilisel kujul, näiteks kui saabus kaks uut e-mail, siis kuvatakse sinna nr. 2. Juhul kui Sa olid varem käivitanud ka Kalender äpi ja määranud seal mingi tulevase ülesande, siis kuvatakse see info Kalender ikooni juurde. Sama käib ka Ilm äpi kohta.

Pluss sümboliga pluss nuppude kaudu saad sellele lukustuskuvale lisada aga veel mingid kättesaadavad Metro äppide dünaamilised/interaktiivsed ikoonid. Kõige alumise "Choose an app to display detailed status" oblasti kaudu saad aga määrata selle et millise Metro-stiilis/Windows 8 Store äpi jaoks hakatakse juba detailsemat infot kuvama. Vaikimisi on selleks määratud Kalender äpp (Calendar), aga Sa võid seda siin ka muuta:

Vaikimisi on selleks määratud Kalender äpp
Uuendatud 26.10.13: Uuema Windows 8.1 versiooni puhul tehakse seda aga PC Settings äpi/ekraani 'Lock screen' alamkategooria all (PC settings ->PC and devices -> Lock screen):

PC settings ->PC and devices -> Lock screen2016: Windows 10 puhul lähed aga 'Settings' äppi ('Settings -> Personalization -> Lock screen') ja seadistad seal oma Lukustuva - pilt.
2) Kliki esimesele pluss sümboliga (pluss) nupule ja selle peale ilmub tema kohale Metro/Windows 8 Store äppide valimise hüpikmenüü. Liigume siin menüüs "liftiga" allapoole, et näha kõiki käätesaadavaid äppisid:

Liigume siin menüüs "liftiga" allapoole, et näha kõiki käätesaadavaid äppisid...


3) Klikime selles menüüs mingile sobivale Metro äpile ja tema element/ikoon pannakse "Lock Screen" ekraanile:

Klikime selles menüüs mingile sobivale Metro appile


Kui Sa tahad mingi äpi elementi lukuekraaanilt jälle ära koristada, siis tule siia PC settings ekraani uuesti tagasi, tee selle äpi ikoonil klõps ja vali hüpikmenüüst käsk Don't show quick status here. Antud näites teeme seda Sõnumside äpiga (Sa võid seejärel tema asemele valida siin mingi muu Metro äpi):

Don't show quick status hereNüüd klikime kõige all sellele vaikimisi määratud Kalender (Calendar) nupule, et valida detailsema info kuvamiseks mingi muu äpp, näiteks "Ilm" äpi:

"Ilmateade" app


Ja tulemus...:

Ja tulemus...


Seejärel et kontrollida tulemust, tee näiteks järgmist:

* Vajuta Windows klahvi, et minna üle Metro-stiilis Start ekraanile.
* Kliki paremal ülanurgas enda kasutajakontole ja vali rippmenüüst Lock menüüpunkt - pilt.

Märkus: Ka Windows + L klahvikombinatsioon lukustab (locks) Sinu kompuutri.

* Ja ilmubki see 'Lock Screen' ekraan. Nagu näha, siis kuvatakse siin kohe kellaja kõrval ka reaalset/dünaamilist ilmateadet (selle määrasime eelnevalt seal PC settings ekraani "Choose an app to display detailed status" oblasti kaudu). Lisaks sellele kuvatakse allpool ka vaikimisi määratud võrguikooni ja see ilmub siia alati. Antud juhul näitab ta, et meil on võrguühendusega kõik lood korras.
Mei
l äpi ikoon teatab, et saabunud on kolm uut Emaili (arvatavasti maksuametilt, kohtutäiturilt ja võlausaldajatelt). Teiste äppide ikoone/elemente ei näe siin aga seetõttu, et kasutaja ei ole antud äppide kaudu oma vastavaid kontosid või seadeid veel aktiveerinud. Näiteks "Kalender" äppi ei kuvata siin seepärast, et kasutaja ei olnud temas veel ühtegi ülesannet määranud ja detailsema info kuvamiseks määrati tema asemele hoopis ilmateade...:

Ja ilmubki see 'Lock Screen' ekraan.


Alltoodud 'Lock screen' ekraan aga näitab seda et siin kuvatakse seda Windows 8 CP versiooni vaikimisi taustapilti ja et detailsema info kuvamiseks on pandud vaikimisi Calendar äpp (Kalender äpp) - selles Calendar äpis on üles seatud ka mingi konkreetne ülesanne. Peale selle teatatakse, et on saabunud ka üks uus e-mail (arvatavasti mingi trahviteade või kohtukutse...):

Calendar äpp (Kalender äpp)

Ülesse'Lock screen' ekraani väljalülitamine (kehtib ka Windows 8.1 ja Windows 10 versioonide suhtes):

Lukustuskuva on mõeldud rohkem tahvelarvutite omanikele. Laua- ja sülearvutite kasutajatele pole see lukustuskuva nii oluline ja juhul kui Sa ei taha seda ekraani enam näha, siis võid tema ilmumise ära keelata. Sel juhul satud Sa kohe süsteemi sisselogimise ekraani või siis otse Metro-stiilis Start ekraani (juhul kui Sa ei olnud paroole ja teisi kasutajakontosid loodud).


Esimene meetod: Windows 8 (8.1) ja Windows 10 Pro versioonide omanikel teha järgmist:

1) Vajuta Windows + R klahvikombinatsiooni, et avada Run dilaloogiakent.
2) Tipi gpedit.msc käsk ja vajuta ENTER:

Tipi gpedit.msc käsk ja vajuta ENTER


3) Ava 'Local Group Policy Editor' konsooli vasema paani kaudu Computer Configuration -> Administrative Templates -> Control Panel -> Personalization haru ja tee paremal 2x klõps 'Do not display lock screen' parameetril:

'Local Group Policy Editor' konsool


4) Aktiveeri 'Enabled' raadionupp ja kliki nupule OK:

Aktiveeri 'Enabled' raadionupp ja kliki nupule OK


5) Testi tulemust. Vajuta näiteks Windows + L klahvikombinatsiooni ja Sa ei näe enam seda lukustuskuva vaid Sa satud kohe kas sisselogimise ekraani või siis otse töölauale.


Märkus: Kui Sa lähed nüüd pärast "Lock Screen" ekraani väljalülitamist sinna PC settings (või Settings) ekraani, siis näed et "Lock screen" sektsioonis on kõik elemendid tuhmi värvi ja Sa ei saa siin enam midagi muuta. Ülaosas aga kuvatakse "Some settings on this page have been disabled by group policy" kirja, mis tuletab Sulle meelde, et Sa ise lülitasid antud seadistused grupipoliitkas välja - pilt.

Kui Sa soovid Lock screen ekraani ilmumise uuesti kehtestada, siis korda neid eeltoodud samme, aga nüüd aktiveeri viimases aknas see vaikimisi 'Not Configured' raadionupp.

Kui Sa tahad ühtlasi ka sellest süsteemi sisselogimise ekraanist lahti saada, siis loe "Windows 10 kompuutrisse automaatne sisselogimine (ilma paroolita). Ehk kuidas logida automaatselt enda kasutajakontosse ilma et Sa peaksid sisselogimise ekraanis oma parooli sisestama." veebilehte.Teine meetod: Windows 8 (8.1) ja Windows 10 Home versioonide puhul - näide Windows 10 süsteemist:

1) Vajuta Win+R klahvikombinatsiooni, sisesta Run dialoogiakna käsureale regedit käsk ja vajuta ENTER - pilt.

2) Kliki ilmuvas UAC dialoogiaknas nupule Yes.

3) Liigu Registry Editor akna vasemas paanis kuni HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows kaustani.

4) Tea seal Windows kaustal paremklikk ja vali ilmuvast hüpikmenüüst New > Key käsk - pilt. Sisesta selle uue võtme (New Key #1) nimeks Personalization ja seejärel märgista ta - pilt.

5) Tee nüüd parempoolses paanis paremklikk ja vali New > DWORD (32-bit) Value käsk ning pane selle nimeks NoLockScreen.

6) Seejärel tee sellel NoLockScreen kirjel 2x klikk, sisesta tema väärtuseks 1 ja kliki OK - pilt.

7) Sulge Registry Editor ja testi tulemust. Vajuta näiteks Windows + L klahvikombinatsiooni ja Sa ei näe enam seda lukustuskuva vaid Sa satud kohe kas sisselogimise ekraani või siis otse töölauale.

Märkus: Kui Sa lähed nüüd pärast "Lock Screen" ekraani väljalülitamist sinna Settings äppi ('Settings -> Personalization -> Lock screen'), siis näed et "Lock screen" alamkategoorias on Lukustuskuva eelvaate pilt tuhmi värvi ja Sa ei saa siin midagi muuta. Ülaosas aga kuvatakse "Some settings are managed by your organization" kirja, mis tuletab Sulle meelde, et Sa ise lülitasid antud seadistuse Windows Registris välja - pilt.

Kui Sa tahad seda Lukustuskuva jälle tagasi, siis ava uuesti see Windowsi Register ja kustuta vasemas paanis see Sinu poolt loodud Personalization võti.

Kui Sa tahad ühtlasi ka sellest süsteemi sisselogimise ekraanist lahti saada, siis loe "Windows 10 kompuutrisse automaatne sisselogimine (ilma paroolita). Ehk kuidas logida automaatselt enda kasutajakontosse ilma et Sa peaksid sisselogimise ekraanis oma parooli sisestama." veebilehte.
Kus need Lukustuskuva pildid asuvad?

Lukustuskuva pildid asuvad %LocalAppData%\Packages\Microsoft.Windows.ContentDeliveryManager_cw5n1h2txyewy\LocalState\Assets kaustateel ehk tavaliselt siis C:\Users\SinuKasutajanimi\AppData\Local\Packages\Microsoft.Windows.ContentDeliveryManager_cw5n1h2txyewy\LocalState\Assets\ kaustas. Sa võid neid pilte ka otse oma töölaual vaadata, kopeeri sealt need pildid kusagile tühja kausta, seejärel nimeta nad ümber, pannes iga pildi laiendiks .jpg (näiteks Lukustuskuva-1.jpg). Pärast seda saad antud pilte suvalises pildiredaktoris avada.


Windows 10 operatsioonisüsteemi uus 'Windows Spotlight' ("Windows Huvitav") funktsioon:

Windows Spotlight (personaliseeritud Lukustuskuva - Lock Screen) uus funktsioon on nüüd kättesaadav Windows 10 Pro ja Enterprise kasutajatele. Windows Spotlight funktsioon võib autommaatselt muuta lukustuskuva ja seda vastavalt Sinu eelistustele. Antud funktsioon näitab lukustuskuval Win 10 uusi funktsioone; vahetab iga päev automaatselt ilusaid taustapilte, mis võetakse Bing otsingumootorist; ta õpib tundma Sinu poolt installitud äppisi ja Sinu poolt kasutatavaid teenusi ning kuvab vastavalt sellele igasuguseid nõuandeid ja soovitusi jne. Rakendused võib otse sinna Lukustuskuvale panna ja sinna ilmub ka Cortana. Üks näide varasemast ajast: pilt ................ja............. pilt. Loe rohkem sellest Spotlight funktsioonist sealt.
PS! Loe lisaks ülaltoodule ka 'Lukustuskuva' uuest slaidishow ("Slide show") funktsioonist sealt.

Loe ka kompuutri lukustamisest käsu "Lock" abil ja seejärel süsteemi sisselogimise erinevatest meetoditest (Windows 8 pildid) - sealt.

Süsteemist väljalogimine käsu 'Sign out' abil ja seejärel süsteemi sisselogimise erinevad meetodid - Windows 8 pildid - juhised seal.

Microsoft Account (Windows Live ID) kasutajakontost, süsteemi sisselogimise meetoditest ja sisselogimise erinevates ekraanidest kõige pikem selgitus seal.

Lokaalse kasutajakonto ja Microsofti kasutajakonto vahel ümberlülitumine ehk kuidas minna ühelt kasutajakontolt üle teisele kasutajakontole - sealt.

Windows 10: Uus autentimise süsteem - Windows Hello, Microsoft Passport ja Device Guard vahendid. (Windows 10 seadmesse võib nüüd sisse logida ka näo, sõrmejälgede või silma võrkkesta tuvastamise teel.) - juhis ja info.

Ülesse

< Tagasi Windows 8 pealehele ja sisukorda

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Us .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Me .|. .|. .|. .|. .|. .|. Site Map .|. .|. .|. .|. .|. .|. POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik 2011