Sign out, Lock, Restart ja teadetesüsteem

Win 8 logo Süsteemist väljalogimine ('Sign out'), ekraani lukustamine ('Lock'), kompuutri restardi tegemine ('Restart') ja väljalülitamine ('Power OFF/Shut down').

Windows 8 uuendatud teadetesüsteem.

 Süsteemist väljalogimine, ekraani lukustamine, kompuutri restardi ehk taaskäivitamise tegemine ja tema väljalülitamine:


Kuidas end süsteemist välja logida (Sign out, endine "Log Off"), kompuutrit/ekraani lukustada (Lock, endine "Lock this PC"), teha kompuutri restarti/ümberlaadimist (Restart) või siis teda välja lülitada (Power OFF/Shut down)?


Kasuta Windows 8 puhul selleks ühte järgmistest meetoditest:

1) Vajuta Ctrl+Alt+Del klahvikombinatsiooni ja vali järgmises ekraanis endale vajalik funktsioon: Ülevalt menüüst "Lock", Sign out või alt Power nupu hüpikmenüüst kas "Restart" või siis "Shut down" parameeter.

Switch user menüüpunkt lubab Sul kiirelt (otse) lülituda ümber teisele kasutajakontole (juhul kui ta Sul loodud oli).


Märkus: Switch user (Fast user switching) - selle teisele kasutajakontole kiire ümberlülitamisega jätkavad Sinu programmid tööd, Sinu kasutajakonto jääb töösse ehk aktiivseks kuid ta on nüüd parooliga kaitstud ja ainult Sina võid tema sessiooni tagasi pöörduda. Pärast selle käsu valimist või teisele kasutajakontole klikkides viiakse Sind kasutajakontode valiku ekraani, kus Sa võid klikkida sellele kasutajakontole, kuhu Sa tahad ümber lülituda. Seejärel sisestad seal süsteemi sisselogimise ekraanis antud kasutaja parooli - pilt, pilt ja pilt. 'Fast User Switching' vahend, mida kasutatakse juba alates Windows XP aegadest, lubab mitmel kasutajal töötada kompuutris ühel- ja samal ajal. Sellega saab kiiresti ja mugavalt lülituda ümber ühelt kasutajalt teisele. (Ja üks näide ka pärast selle suure Windows 10 'Anniversary Update' värskenduse installi - pilt.) Sa saad teisele kasutajakontole lülituda kiiresti ümber ka sel teel, et vajutad Ctrl + Alt + Delete klahvikombinatsiooni ja klikid 'Switch user' parameetrile (pilt).

Süsteemist väljalogimine käsu 'Sign out' abil ja seejärel süsteemi sisselogimise erinevad meetodid ning mitme kasutajakonto puhul süsteemist väljalogimise kiire meetod ("Switch User") - sellest oli juttu Windows 8.x all - seal.

Change a password: Kui Sa tähele panid, siis on siin ekraanil ka "Change a password" parameeter. See parooli muutmise punkt ilmub siia ekraani ainult lokaalsete kasutajakontode ('Local account') all töötades ja siis kui neile olid ka paroolid loodud:

Kasuta Ctrl+Alt+Del klahvikombinatsiooni ja vali järgmises ekraanis endale vajalik funktsioon


Kui Sa töötad aga Microsofti kasutajakonto (Microsoft account ehk siis Windows Live ID) all, siis see "Change a password" menüüpunkt siin puudub, st Sa ei saa siitkaudu oma Live ID parooli muuta:

Vali hüpikmenüüst käsk Restart


Kui Sa mõtlesid ümber ja tahad minna tagasi sinna kust Sa selle Ctrl+Alt+Del klahvikombinatsiooni käivitasid, siis kliki/toksa üleval "Cancel" tagasi-noolekesele:

Kliki noolekesele2) Kasuta uut pisikest Start Panel'i: Ka see meetod töötab nii Metro-stiilis (Windows 8 disainiga) Start ekraani kui ka vana Desktop (töölaua) kasutajaliidese puhul. Vajuta Win + C klahvikombinatsiooni (või vii hiirekursor ekraani paremasse üla- või allanurka ja lohista kursorit ekraani servamõõda keskosa suunas) ja selle peale ilmub uut tüüpi nn 'Charms' riba, kus kliki Settings nupule/amuletile:

Kliki Settings nupule/amuletile


Seepeale ilmub ekraani paremasse äärde allaossa uus väike 'Start Panel', kus kliki Power nupule ja vali tema hüpikmenüüst "Restart" või "Shut down" käsk:

Power nupp avab hüpikmenüü, kustkaudu võid kompuutri välja lülitada, teha tema restardi või panna ta "sleep" režiimi


3) Kui asud Start ekraanil (Start menüüs), siis võid väljalogimiseks klikkida üleval oma kasutajakonto nimele ja seejärel valida tema rippmenüüst Sign out (end Log off) käsu:

Sign out (end Log off)


Süsteemist on vaja välja logida (Sign out) järgmistel juhtudel:

* kui soovitakse teise kasutajakonto all süsteemi sisse logida;
* kui on vaja teatud spetsiifilist muudatust kinnitada (ilma kompuutri restarti tegemata);
* seda võib näiteks ka siis kasutada kui süsteem jookseb kinni ja Task Manger'i aknas ei ole võimalik teha Windows Explorer protsessi restarti, sel juhul kasuta CTRl+Alt+Del klahve ja vali Sign out - ehk aitab...

Kui Sa olid end välja loginud, siis ilmub see meile juba tuttav "Lock Screen" ekraan ja et seda eest ära koristada, vajuta suvalist klahvi või keri hiireratast - pilt.
Seejärel ilmub juba süsteemi sisselogimise ekraan ja et sisse pääseda, tuleb siin klikkida vajaliku kasutajakonto pildile ning seejärel sisestada parool - pilt. Kui Sa ei loonud varem parooli, siis satud aga kohe süsteemi.


3a) Kui asud Start ekraanil ja kui tahad ekraani lukustada, siis võid klikkida üleval enda kasutajakonto nimele ja seejärel klikkida tema rippmenüüs käsule Lock:

Lock


Oma kompuutrit on mõtet sel juhul lukustada kui Sa olid eelnevalt sisselogimiseks ka parooli loonud. Pärast lukustamist ilmub jällegi see "Lock Screen" ekraan (pilt) ja seejärel juba Win 8 süsteemi sisselogimise ekraan (pilt).


Märkus: Kui Sul puudub seal Metro-stiilis Start ekraanil oma kasutajakonto pildi rippmenüüs see "Lock" käsk (pilt), siis tähendab see seda et Sa pead vastavasse kohta (ruutu) ühe linnukese panema. Kui Sa soovid selle 'Lock' käsu Start ekraani kasutajakonto pildi rippmenüüs taastada, siis loe vastavat juhist sealt (seal on küll juttu "Sleep" & "Hibernate" funktsioonidest, aga Sa saad ka selle "Lock" funktsiooni kohta infot).


4) Kasuta Alt+F4 klahve (see töötab ainult 'Windows Desktop' kasutajaliidese režiimis) ja vali "Shut Down Windows" dialoogiakna rippmenüüst vajalik parameeter ning kliki OK:

Kasuta Alt+F4 klahve


Vali "Shut Down Windows" dialoogiakna rippmenüüst vajalik parameeter ning kliki OK

Süsteemi automaatne sisselogimine:

Kui Sul on sellest süsteemi käsitsi sisselogimisest kõrini (iga kord kui Win 8 stardib), siis tee järgmist:

* Vajuta Windows+R klahve, tipi Run dialoogi käsk netplwiz (või siis control userpasswords2) ja vajuta ENTER.
* Korista linnuke ruudust "Users must enter a user name and password to use this computer" ja kliki nupule Apply.
* Uues Automatically Log On dialoogiaknas tipi oma kasutajanimi (see peab seal juba olemas olema) ja parool allasuvatesse mõlemasse lahtrisse ning kliki OK.
Juhul kui Sa ei olnud varem enda kasutajakontole parooli loonud, siis kliki kohe OK (Sa võid vajaduse korral selle parooli hiljem luua...) - piltidega juhis sellest seal.


PS! Loe ka kompuutri kiiremast buutimisest (alglaadimisest) ja Win 8 uuest 'Hybrid Boot' buutimise meetodist ning kompuutri käivitamisrežiimide muutmisest sealt.

EtteotsaWindows 8 uuendatud teadete süsteem ('Notification System'):

a) Süsteemi enda uuendatud teadete süsteem: Kõik teated ilmuvad ekraani paremasse ülanurka ja seda nii Metro/Windows 8 stiilis disainiga kui ka tavalises Windowsi töölaua kasutajaliideses ning need teated võivad ilmuda paljudel põhjustel. Näiteks kui Sa sisestad CD/DVD plaadi sahtlisse, siis ilmub sinna alltoodud teade (Windows 8 DP versiooni töölaua kasutajaliidese ekraanil):

Selline teade


Pärast eelmisele teatele klikkimist ilmus sinnasamasse selline valikuvõimalustega menüü:

Vali...


Siin on aga tegemist Metro/Windows 8 stiilis disainiga Start ekraaniga: Paljud sellise hüpikmenüü punktid viivad Sind otse Windowsi töölaua kasutajaliidesse (juhul kui Sa asud parasjagu Metro kasutajaliideses):

Vali vajalik käsk


Järgmisel pildil on tegemist teatega, mis ilmus pärast USB mälupulga arvutibloki porti torkamist:

Järgmisel pildil on tegemist teatega, mis ilmus pärast USB mälupulga arvutibloki porti torkamist


Pärast eelmisele teatele klikkimist ilmus sinnasamasse selline valikuvõimalustega menüü:

Pärast eelmisele teatele klikkimist ilmus sinnasamasse selline valikuvõimalustega menüüb) Push Notifications teadete süsteem: Windows 8 uus 'Windows Push Notifications (WNS)' teadete süsteem sarnaneb mudelile, mida kasutatakse ka Windows Phone 7 ja teistes mobiiltelefonides - juba varem kasutusel olnud süsteem, aga Windowsi jaoks täiesti uus asi... Selline teadete süsteem toetab sadu Metro-stiilis / Windows Store "elavaid" appisid (Live Tiles), mille sisu uuendatakse reaalajas ja mis mõjustab tahvelarvuti aku eluiga üsna minimaalselt. Energiatarbimise vähendamine on vajalik kõikide platvormide jaoks, aga eriti tähtis on see kaasaskantavate seadmete suhtes (näiteks tahvelarvutid).
Push teated kujutavad endast põhiliselt väikseid väljahüppavaid teateid, mis teavitavad Sind reaalajas millegi suhtes, näiteks uute e-mailide saabumise osas ja sellised teated tulevad uue Windows Push Notifications Service teenuse kaudu (vahendusel). Selle uue 'Live Tiles' arhitektuuri saladus seisneb arendajatele mõeldud lihtsate XML-mallide ja selle 'Windows Push Notifications Service' teenuse kombinatsioonis. Push teenus suunatakse otse seadmele ilma et see seade peaks ise serveriga ühendust võtma. See tähendab seda et Sinu seade ei pea pidevalt, näiteks iga 5 sekundi järel, kontrollima, et kas on mingeid uusi teateid saabunud või ei ole - suur energia ja ressursside kokkuhoid nii laua- kui ka seda eriti tahvelarvutite jaoks.

Näide push teatest: üks pilt koos tekstiga (neid pilte ja tekste võib aga ka rohkem olla):

Näide


Ka alltoodud Start ekraanil on näha "elavaid" appide plaate (tilesid), näiteks "Meil", "Fotod", "Kalender", "Ilm", "Inimesed", "Sport", "Uudised", "Rakendus Reisid" jm appid:

Ka alltoodud Start ekraanil on näha "elavaid" appide plaate (tilesid), näiteks "Meil", "Fotod", "Kalender", "Ilm", "Inimesed", "Sport", "Uudised" jm appid


Windows Push Notifications Service teenuse eesmärgid:

- Suure hulga "elavate" appide töö ilma et see vähendaks kompuutri jõudlust.
- Saabuvad teated on ilusas vormingus ja kaasapandud piltidega.
- Arendajatele on töö lihtsaks tehtud (kasutatakse standardseid XML-šabloone).
- Teated saabuvad reaalajas ja kohe.


Push Notifications platvormi komponendid:

- Windows Push Notification Service (WNS): Tegeleb "elavate" appide teadete vahendamisega.
- App service: See on Metro stiilis appi enda veebsait, mis edastab teated ning värskendused WNS kaudu (vahendusel). Näiteks võib siin tuua sellesama Windows 8 Weather appi.
- Windows 8 Client Platvorm: See esindab aga aktuaalset kompuutrit ennast (pluss tema operatsioonisüsteemi alamkomponente).

'Push' teateid edastatakse siis järgmisel kujul: App service —> Windows Push Notification Service (WNS) —> Windows 8 Client Platvorm <—> App service:

Näide 2


Nagu ülaltoodud pildist on näha, siis ei pea Sinu arvuti võtma enam ühendust selle Windows Push Notification Service (WNS) serveriga, et kontrollida uute teadete olemasolu.

Alumine pilt aga näitab seda et Windowsi töölaua kasutajaliideses ilmus ekraani paremasse ülanurka teade sellest et kasutajale on saabunud järjekordne uus e-mail:

Uus e-mailc) Teadete sisse või väljalülitamine (keelamine):

- PC settings ekraani kaudu:

Sa võid 'PC settings' ekraani "Notifications" sektsioonis seadistada Windows Store appide poolt väljastatavaid teateid. Sa võid seal kõik teated ka välja lülitada - kõige ülemise "Show app notifications" lüliti abil. Allpool saad aga määrata teadete lubamise/mittelubamise juba igale appile eraldi - täpsem info.

PC settings (teine uus Metro-stiilis / Windows 8 disainiga 'Control Panel') ekraanUuendatud 26.10.13: Uuema Windows 8.1 versiooni puhul tehakse seda aga PC Settings appi/ekraani 'Notifications' alamkategooria all (PC settings -> Search and apps -> Notifications):

Uuema Windows 8.1 versiooni puhul tehakse seda aga PC Settings appi/ekraani 'Notifications' alamkategooria all- Lock screen ekraan:

Sinu enda poolt määratud appide teated ilmuvad samuti sellele 'Lock screen' ekraanile (pilt) ja ka neid saad määrata PC settings ekraani "Personalize -> Lock screen" sektsioonis - info.


- Charms riba kaudu avatava Settings küljepaneeli kaudu:

"Settings" paneeli alumise oblasti Notifications ikooni kaudu saad aga keelata kõikide teadete ilmumise kas 1, 3 või siis 8 tunniks. See on sel juhul vajalik kui Sa oled mingi tõsisema tööga väga hõivatud (no näiteks porno vaatamisega):

Notifications ikoon


- Windows Store appide endi kaudu:

Kasutajakontole baseeruvad Windows Store appid omavad samuti parameetrit, mis lubavad Sul nendelt saabuvad teated välja lülitada (st ära keelata). Nende appide seadeid saad siis avada kui teed seal kusagil vabal osal paremklõpsu või siis vajutad Win + C klahvi, et tellida 'Charms' riba ja seejärel klikid sellel Settings ikoonile (amuletile). Näiteks Meil (Mail) app sisaldab sellist sätet nagu "Show email notifications for this account", mille kaudu saadki siis kõik emailidega saabuvad teated kas välja või siis sisse lülitada:

Show email notifications for this account


Alltoodud pilt on aga näitab Store appi (Windows Store poe) poolt edastatavate teadete saabumise ärakeelamise võimalust:

Store app- Windowsi enda teateid võid välja lülitada ikka nagu varemgi Windowsi töölaua kasutajaliidese tavalise standardse Control Panel akna kaudu.d) 'Windows Update' (värskenduste) teated ja kompuutri restardid: Windowsi kriitiliste värskenduste teated, mis nõuavad kompuutri restarti (taaskäivitamist), ilmuvad ka kasutaja sisselogimise ehk autoriseerimise ekraanile ja "Power" nupu hüpikmenüüdesse ning neid kuvatakse seal kuni 3 päeva, et anda kasutajale endale aega ise oma töid lõpetada ja teha arvuti ümberlaadimine. Sellised teated näevad välja umbes sellised: "Your PC will restart in 2 days to finish installing security updates" või sellised: "Windows Update. Important updates are ready to be installed". Vaata alltoodud pilti, mis on võetud Windows 8 DP versioonist:

Uued värskendused on saadaval...


Charms riba Settings menüüpunkti kaudu avatava "Power" nupu teade ("Update and restart"), ka see pilt on pärit Win 8 varasemast väljalaskest:

Charms riba Settings menüüpunkti kaudu avatava "Power" nupu teade


Peale selle ilmub vastav teade ka sisselogimise ekraani Power nupu hüpikmenüüsse, kus Sa näed järgmist parameetrit: "Update and restart" (või siis korraga kahte nendest võimalustest: "Update and shut down" & "Update and restart"):

Värskenduste teade-1


Värskenduste teade-2


Kui näed näiteks sellist "Windows Update. Important updates are ready to be installed" teadet, siis ava Windowsi standardne Control Panel aken, kliki System and Security ja seejärel Check for updates linkidele (st Control Panel -> System and Security -> Check for updates). Seejärel alusta pakutavate uute värskenduste allalaadimist ja installeerimist:

Installeeri värskendused


Juhul kui kasutaja ei ole nende kolme päeva jooksul kompuutri taaskäivitust (restarti) teinud, siis tehakse seda automaatselt. See automaatne restart käivitatakse kolme päeva mõõdudes ja Windows Update kontrollib enne veel ka seda et kas mõni kriitiline app jookseb enne kui ta alustab kompuutri ümberlaadimist. Juhul kui tuvastatakse mõni selline app, siis Windows Update ootab kuni järgmise sisselogimiseni, et üritada seejärel uuesti.
Sinu Metro või Windowsi töölaua ekraanile ilmub teade, mis palub kasutajal salvestada kõik oma tööd ja ühtlasi hoiatatakse, et restarti alustatakse näiteks 13 minuti mõõdudes ("Your PC will restart in 13 minutes, 28 seconds"). Selline teade ei ilmu mängimise ja täisekraani filmi vaatamise ajal ja ka siis kui arvuti on presentatsiooni režiimis:

Ekraanile ilmub teade


Pärast seda kui Sa olid oma kompuutri restardi teinud, kaob see sõnum sisselogimise ekraanilt ära ja Power nupp saab tagasi oma originaalsed valikud.


Märkus: Paljud kasutavad automaatset sisselogimist (näiteks kasutades sedasama eelpool mainitud netplwiz või control userpasswords2 käsku) ja seepärast tasub antud juhul mõelda, et kas on ikka mõtekas sellist konfiguratsiooni kehtestada (või kui seda siiski kasutada, siis tuleks rohkem tähelepanu pöörata nendele ekraanile ilmuvatele restarti pakkuvatele sõnumitele)...


Nendele kasutajatele, kes ei ole lubanud värskenduste automaatset allalaadimist ja installeerimist vaid paluvad sellest ainult teavitada ("notify"): Nende kasutajate jaoks ilmub vastav teade samuti sinna sisselogimise ekraanile ja see teade näeb välja umbes selline: "Important updates are ready to be installed". Selline teade ilmub mõlematel juhtudel sõltumata sellest et kas Sa palusid end teavitada enne värskenduste allalaadimist või siis ainult enne allalaetud värskenduste installeerimist:

Teavitab Sind teistmoodi...


Ka PC settings ekraani "Windows Update" sektsioonis kuvatakse värskenduste allalaadimise jooksvat seisukorda (Windows Update staatust), uninstallitud värskendusi jms infot. Siin on kasutajal 'Windows Update' vahend pandud automaatsele režiimile, st kõik värskendused laetakse alla ja installeeritakse automaatselt. Ja nüüd teatabki see ekraan, et uued värskendused on juba alla laetud ja installitud, aga et nende installeerimist korralikult lõpetada, tuleb teha kompuutri restart (ümberlaadimine). Kui kasutaja ise seda ümberlaadimist ei tee, siis tehakse seda 2 päeva mõõdudes automaatselt:

Windows UpdateUuendatud 26.10.13: Ja uuema Windows 8.1 versiooni PC Settings appis/ekraanis näed Sa seda "Windows Update" alamkategooria (PC settings -> Update and recovery -> Windows Update) all:

Ja uuema Windows 8.1 versiooni PC Settings appis/ekraanis näed Sa seda "Windows Update" alamkategooria all

EtteotsaWindowsi töölaua Internet Explorer ja Metro-stiilis IE appi brauseriaknas ilmuvad teated:


Windowsi töölaua kasutajaliidese Internet Explorer brauseriaknas ilmuvad teated:

Ka siin nagu ka eelmise Internet Explorer 9 veebibrauseri puhul ilmuvad kõik teate- ja hoiatusaknad brauseriakna allaäärde eraldi ribale. Kasutaja võib nüüd ise otsustada, et kas ta vaatab/avab mingi teate ja tegutseb vastavalt seal olevatele soovitustele või siis ignoreerib neid ning jätkab oma surfamist.


Näide failide allalaadimisest (Internet Explorer 10):

Pärast "Download" nupule klikkimist ilmus alla selline teadeteriba (tavaliselt võiks seal klikkida nupule "Allow once"):

Allalaadimine-1


Seejärel tuleks klikkida nupule "Save" (või siis avada tema noolest avatav hüpikmenüü):

Allalaadimine-2


Seejärel klikkides nupule "View downloads" võid kohe ka oma allalaetavaid faile vaadata (allalaadimine ikka veel käib):

Allalaadimine-3


Kui allalaadimine lõpeb, siis võid nupule "Open folder" klikkides vaadata enda juba allalaetud faile:

Allalaadimine-4Veel paar näidet:

Näide-1


Vaikimisi pannakse kõik allalaetavad failid kasutaja 'Downloads' kausta, aga siinse Save nupu hüpikmenüü käsu Save as abil võib ka mingi muu sobivama koha selleks valida, näiteks oma töölaua:

Näide-2


Loe nendest teadeteribadest täpsemalt sealt (Internet Explorer 9 info).Metro-stiilis / Windows 8 stiilis disainiga Internet Explorer appi brauseriaknas ilmuvad teated:

Ka siin ilmuvad kõik teate- ja hoiatusaknad brauseriakna allaäärde eraldi ribale, toon ka mõned näited:

Esimene näide


Teine teade:

Teine näide


Kolmas teade:
Kolmas näidePS! Loe Metro-stiilis Internet Explorer appist ja tema kasutamisest sealt.

Ülesse

 
< Tagasi Windows 8 pealehele ja sisukorda

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju | About Us | About Me | Site Map | POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik 2011