Kompuutri automaatne hooldamine

Win 8 logo Kompuutri automaatne hooldamine (Automatic Maintenance).
"Maintenance in progress" teade - mida see tähendab?

Kuidas muuta PC hooldamise aega või kuidas ise käsitsi käivitada ja peatada automaatset hooldamist

 

(Käib ka Windows 8.1 kohta.)

 "Maintenance in progress" teade - mida see tähendab?

Kui Sa oled Windows 8 / Windows 8.1 operatsioonisüsteemi kasutanud juba mõnda aega, siis näed Sa paratamatult all tegumirea paremas otsas "Action Center" ikoonile ilmuvat "Maintenance in progress" sõnumit:

Maintenance in progress


Sa võid küll klikkida seal antud "Action Center" ikoonile ja seejärel klikkida Open Action Center lingile (pilt), et näha rohkem detaile ning viimaseid sõnumeid Sinu kompuutri seisukorrast, aga see ei räägi, et mis siis tegelikult tehakse.

Windows 8 / Windows 8.1 omab uut vahendit, mis lubab Sul automaatselt käivitada oma kompuutri igapäevast hooldamist. Need hooldamise ülessanded käivitatakse automaatselt Sinu poolt määratud kellaajal (vaikimisi on see kell 03:00) või siis sel ajal kui Sa ei kasuta kompuutrit ja ta on ooterežiimil. Juhul kui kompuuter on ettemääratud kellaajal kasutuses, siis käivitatakse need hooldamise ülessanded järgmine kord siis kui arvutit ei kasutata. Kui kasutaja hakkab automaatse hooldamise ajal kompuutriga jälle tööle, siis see automaatne hooldamine peatatakse ja jätkatakse alles seejärel kui kompuuter jääb jälle ooterežiimile.
Hooldamise ülessanded jooksevad taustal ja nad teevad: Laetakse alla ja installeeritakse turva- ja tarkvara värskendused (Windows Update); tehakse pahavara skaneerimine ja laetakse alla uusim viiruste andmebaas (seda juhul kui Sa jooksutad Win 8 enda Windows Defender pahavaratõrje programmi); tehakse kõvaketta optimeerimine & defragmenteerimine (defragmentimine - Disk Defragmentation); kontrollitakse süsteemi seisukorda (System Diagnostics) ja ketta vigasid (Disk Volume Errors) ning täidetakse ka muid ülessandeid.
Seega on Windows 8 hooldamine vaikimisi automaatne ja seda programmi, mis sellega tegeleb, kutsutakse MSchedExe.exe ning ta asub C:\Windows\System32\ kaustas. Automatic Maintenance jookseb vaikimisi automaatsel täisrežiimil (Automatic Mode) ja seda määratud kellaajal ning siis kui Sa ei kasuta kompuutrit. Ülessanded täidetakse varjatult ilma kasutaja sekkumiseta ja Sa isegi ei märka, et midagi tehti.

Ka kolmandate osapoolte arendajad võivad Automatic Maintenance alla lisada omaendi hooldusülessandeid (neid võib luua XML või C keeles ja nad tuleb lülitada Task Scheduler'i).

Kui Sinu kompuuter on aga "Sleep" režiimis, siis ta "äratatakse" ettenähtud kellaajal ja seejärel alustatakse kompuutri automaatset hooldamist kasutades selleks arvuti kõiki ressursse. Pärast hooldamise lõpetamist viiakse kompuuter ooterežiimile ("sleep" seisundisse) jälle tagasi. Süle- ja tahvelarvuti kasutamisel, juhul kui ta ei ole vooluvõrku ühendatud, siis teda ei äratata ja hooldamist ei alustata, et säästa akut.
Et seda "sleep" režiimist äratamisega automaatset hooldamist kasutada, peab "Automatic Maintenance" konfigureerimise aknas "Allow scheduled maintenance to wake up my computer at the scheduled time" ruudus olema linnuke - antud aknast tuleb veel ka edaspidi juttu:

Allow scheduled maintenance to wake up my computer, if it is plugged in at the scheduled time


Aga Sa võid igal ajal ka ise käsitsi käivitada selle automaatse hooldamise. Kui kaua see hooldamine aega võib võtta? Seda ei oska keegi õelda ja see aeg sõltub paljudest asjaoludest. Näiteks kui Sinu süsteem on korras, kui Sa teed ise regulaarselt teatud aja tagant kõvaketta defragmentimist (defragmenteerimist - näiteks mingi muu firma vastava tarkvaraga), kui Sul on kõik uuemad värskendused alla laetud, kui Sinu kõvakettal vigu ei esine, kui Sa kasutad mingi teise firma pahavaratõrje programmi jne, siis võtab see hooldamine ainult mõned minutid aega. Tehakse süsteemi ülevaatus/kontroll ja kui kõik on OK, siis ka lõpetatakse ning see "Maintenance in progress" pealisikoon ja sõnum (pilt) kaovad sealt "Action Center" ikoonilt (pilt). Kui Sa teed nüüd sellel "Action Center" ikoonil klõpsu, siis näed, et vigu ja probleeme ei avastatud (pilt).
Aga näiteks kui Sinu kõvaketast ei ole kaua aega defragmenditud, kui alla on laadimata uuemad turvavärskendused, kui kõvakettaga on muid probleeme jne, siis võib see nii käsitsi käivitatud kui ka automaatne PC hooldamine võtta kaua aega. Sa võid sel juhul näha mõnda käivitatud hooldusülessannet ka Windows 8 uuendatud ja täiustatud 'Task Manager'i' (Tegumihalduri) aknas, antud näites töötab siin ka "Disk Defragmenter" utiliit:

Antud näites töötab siin ka "Disk Defragmenter" utiliit


EtteotsaKuidas muuta PC hooldamise aega või kuidas ise käsitsi käivitada ja peatada automaatset hooldamist:

Nüüd vaatame seda et kuidas muuta automaatse hooldamise seadeid (sätteid) ja et kuidas käsitsi käivitada või siis peatada seda hooldamist.


Märkus: Sa ei saa tavalisel teel seda automaatset hooldamist lõplikult välja lülitada. Sa võid muuta ainult tema seadeid ja käsitsi teda käivitada või peatada.


Et pääseda ligi automaatse hooldamise seadistamise aknale, tee järgmist:

1) Kliki all tegumirea paremas otsas asuvale "Action Center" ikoonile ja seejärel kliki Open Action Center lingile:

Kliki Open Action Center lingile


2) Avatakse "Action Center" aken, kus kliki Maintenance vahelehele, et avada tema rippmenüüd:

Avatakse "Action Center" aken


3) Nüüd näed Sa "Automatic Maintenance" all kahte linki: Start maintenance linki, millele klikkides võid ise selle hooldamise käivitada ja Change maintenance settings linki, mille kaudu pääsed ligi automaatse hooldamise seadistustele.
Veel kuvatakse selles sektsioonis ka seda et millal see hooldamine viimati käivitati (siin siis 25.01.2013 8:31). Juhul kui automaatne hooldamine juba käib ja kui Sa tuled sel ajal siia aknasse, siis on selle "Start maintenance" asemel "Stop maintenance" link, millele klikkides saad hooldamise peatada - näiteks kui Sa tahad parasjagu töötada suuri ressursse nõudvate programmidega (pilt).

Meie aga klikime siin praegu sellele Change maintenance settings lingile, et muuta automaatse hooldamise sätteid:

Change maintenance settings


4) Nagu siit järgmiselt pildilt on näha, siis vaikimisi käivitatakse automaatne hooldamine iga päev kell 03:00. Sa võid siit rippmenüüst aga endale sobivama kellaaja valida.

Kui Sinu kompuuter on "Sleep" režiimis, siis ta "äratatakse" ettenähtud kellaajal ja seejärel alustatakse kompuutri automaatset hooldamist kasutades selleks arvuti kõiki ressursse. Pärast hooldamise lõpetamist viiakse kompuuter ooterežiimile ("sleep" seisundisse) jälle tagasi. Süle- ja tahvelarvuti kasutamisel, juhul kui ta ei ole vooluvõrku ühendatud, siis teda ei äratata ja hooldamist ei alustata, et säästa akut.
Et seda "sleep" režiimist äratamisega automaatset hooldamist kasutada, peab siin "Automatic Maintenance" konfigureerimise aknas "Allow scheduled maintenance to wake up my computer at the scheduled time" ruudus olema linnuke - pane see sinna soovi korral. Kui valmis, siis kliki nupule OK:

Vaikimisi käivitatakse automaatne hooldamine iga päev kell 03:00


Kasutaja on "Automatic Maintenance" seadeid juba muutnud:

Kasutaja muutis "Automatic Maintenance" seadeid


5) Pärast eelmises aknas nupule OK klikkimist jõuad Sa tagasi siia "Action Center" aknasse ja Sa võid ta sulgeda.

Sa võid igal ajal siia tagasi tulla ja ise käsitsi käivitada see hooldamine - Sinul sobival ajal - kliki selleks siin Start maintenance lingile:

Start maintenance


Pärast hooldamise käivitamist näed Sa sellist aken ja Sa võid selle hoolduse igal ajal ka lõpetada, klikkides siin "Stop maintenance" lingile:

Stop maintenance

EtteotsaTeadete (sõnumite) väljalülitamine:

Sel ajal kui hooldamise ülessanded on käivitatud, võivad sinna tegumirea paremas otsas asuvale "Action Center" ikoonile ilmuda erinevad teated. Juhul kui Sa ei taha neid sõnumeid näha või siis soovid ainult teatud sõnumite ilmumise, siis võid need soovimatud teated ka välja lülitada. Tee selleks:

1) Ava Action Center aken ja kliki seal vasemas paanis "Change Action Center settings" lingile:

Change Action Center settings


2) Järgmises aknas saad alumises "Maintenance messages" sektsioonis lülitada välja kõik need teated, mida Sa ei soovi näha - vaikimisi on siin aktiveeritud kõikide teadete ilmumine.

Märkus: Ülemise "Security messages" sektsiooni kaudu võid samuti mittevajalikud turvateated välja lülitada. Näiteks kui Sul on Windows Update vahend välja lülitatud ja Sa teed ise käsitsi kõikide värskenduste allalaadimise ning installi, siis võid siin selle "Windows Update" eesasuvast ruudust linnukese ära koristada. Kui valmis, siis kliki all nupule OK ja sulge Action Center aken.

Maintenance messages

EtteotsaAutomatic Maintenance vahendi lõplik väljalülitamine:

Kui Sa oled endas kindel ja saad oma kompuutri hooldamisega ise hakkama, siis võid selle Automatic Maintenance vahendi ka lõplikult välja lülitada. Sa võid kasutada selleks kahte meetodit.

Esimene meetod:

1) Vajuta Win + R klahvikombinatsiooni, tipi Run dialoogiaknasse taskschd.msc käsk ja vajuta ENTER:

taskschd.msc


2) Ilmub meile juba varasemast Windows 7 süsteemist tuttav "Task Scheduler" aken:

"Task Scheduler" aken


Märkus: Selle "Task Scheduler" akna võid ka järgmisel teel avada: Vajuta Win + W klahvikombinatsiooni ja alusta seejärel sõnade task scheduler tippimist. Märgista paremal Apps kategooria ja kliki vasemal Task Scheduler kiirkorraldusele/plaadile - pilt.


3) Ava siin vasemas paanis Task Scheduler Library -> Microsoft - > Windows -> TaskScheduler haru. Seejärel tee keskmises paanis "Regular Maintenance" ülessandel paremklõps ja vali kontekstmenüüst Disable käsk. (Sama võid teha ka kõige ülemise "Idle Maintenance" ülessandega - seda juhul kui veerus "Status" ei kuvata "Disabled" parameetrit.)

Disable käskTeine meetod:

1) Ava Command Prompt aken, tipi käsureale dfrgui käsk ja vajuta ENTER:

Ava Command Prompt aken, tipi käsureale dfrgui käsk ja vajuta ENTER


2) Kliki nupule Change settings:

Kliki nupule Change settings


3) Korista "Run on a schedule (recommended)" ruudust see linnuke ära ja kliki OK:

Korista "Run on a schedule (recommended)" ruudust see linnuke ära ja kliki OK

Ülesse
< Tagasi Windows 8 pealehele ja sisukorda

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju | About Us | About Me | Site Map | POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik 2011