Süsteemi sisselogimise meetodid - pildid

Win 8 logo Süsteemi sisselogimise meetodid ja sisselogimise erinevad ekraanid - Windows 8 piltides.

 

(Kehtib ka Windows 8.1 ja tulevase Windows 10 suhtes.)

 

 

 

Sa võid Windows 8 süsteemi sisselogimiseks kasutada järgmist tüüpi paroole:

1) Local Account (Lokaalse Konto / Kohaliku konto) standardset tekstiparooli ehk Windowsi parooli - Windowsi traditsioonilist adminõigustega lokaalse kasutajakonto standardset tekstiparooli, mille võib luua juba Windows 8 installeerimise käigus või siis hiljem uue Metro-stiilis Control Panel ('PC Settings') ekraani kaudu - juhis.

Windows 10 puhul võib selle Windowsi parooli luua kas Windows 10 installeerimise käigus või siis hiljem Settings äpi kaudu ('Settings -> Accounts -> Sign-in options' alamkategooria all). Antud standardse tekstiparooli (Windowsi paooli) võid siis kasutada ainult oma lokaalse administraatori või tavakasutaja õigustega (Standard User) konto all töötades. Kui Sa lood enda adminõigustega lokaalsele kontole lisaks ka teisi lokaalseid kasutajakontosid, siis loo nii enda kui ka teiste kontode jaoks see Windowsi parool. See Windowsi tekstiparool tuleb eelnevalt luua ka siis kui Sa tahad lisaks sellele paroolile luua ka PIN ja/või piltparooli. Selle tavalise standardse tekstiparooli (Windowsi parooli) loomise lühike juhis.


2) Microsoft Account (Windows Live ID) kasutajakonto parooli - süsteemi sisselogimise uus meetod. Kui Sul on Windows Live ID kasutajakonto juba olemas, siis võid seda kasutada juba Windows 8 installeerimise käigus (selleks peab olema ka internetiühendus). Kui Sul seda Live ID kontot veel ei ole, siis võid ta sealsamas Win 8 installeerimise käigus ka luua. Sa võid ka hiljem 'PC settings' ekraani kaudu lülituda ümber 'Microsoft account' kasutajakontole (ka selle käigus võid luua selle Live ID konto).


Mida see 'Microsoft Account' ('Windows Live ID') kasutajakonto tähendab?

- Sa võid Win 8 süsteemi sisselogimiseks kasutada Windows Live Id Email aadressi ja parooli;
- Kui Sa logid süsteemi sisse 'Microsoft Account' ('Windows Live ID') kasutajakontoga või kui Sa lülitud temale ümber, siis ühendatakse Sinu kompuuter automaatselt pilvega;
- Sa saad oma süsteemifailidele ligi SkyDrive teenuse ja brauseri abil;
- Sa võid 'Windows Store' poest hankida uusi appisid ja värskendada/uuendada olemasolevaid applikatsioone (rakendusi/appisid);
- Sinu Hotmail, Facebook, Twitter jne kasutajakontode sõprade ning tuttavate kontaktinfot ja staatust uuendatakse automaatselt;
- App ja veebsaiti sisselogimine: Iga Metro-stiilis appi või veebsaidi, mis nõuab sisselogimist, autentimise informatsioon salvestatakse Sinu Windows Live ID kontosse ja edastatakse igasse kompuutrisse, kuhu Sa oma Live ID abil sisse logid. Sa võid jagada ja saada oma fotosid, dokumente ning muid faile Facebook'ist ja mujalt sotsiaalvõrgustikest ilma et Sa peaksid nendesse igaühesse eraldi sisse logima.
- Windows Live-baseeruvatesse saitidesse automaatne sisselogimine (Auto logon): Sind logitakse igasse Metro-stiilis appi, veebsaiti ja teenistusse, mis kasutavad autentimiseks Sinu Windows Live ID kasutajakontot, automaatselt sisse.

- Sync settings on this PC: Windowsi seadistused: Kui Sa kasutad mitut kompuutrit, kuhu on installeeritud Windows 8, siis saad nendes sünkronseerida Windows 8 põhilisi seadistusi (st "peamiselt kasutatavad Windowsi seadistused" on nüüd seotud Sinu Windows Live ID kasutajakontoga ja need põhilised seadistused saavad siis olema IGAS Sinu Windows 8 kompuutris, kuhu Sa antud Live ID-ga sisse logid). Sa võid uues Metro-stiilis PC settings ekraanis "Sync your settings" sektsioonis lülitada selle sünkroniseerimise "Sync settings on this PC" lüliti abil kas sisse või siis välja (On/Off) - see käib kõikide seadistuste sisse/väljalülitamse kohta. Kui Sul on üldine sünkroniseerimine lubatud, siis võid allpool määrata juba täpsemalt, et millist tüüpi seadistusi hakatakse sünkroniseerima ja mida ei hakata.
Seega kui Sa kasutad sisselogimiseks oma Live ID (st Microsofti) kontot, siis saad sünkroniseerida kolme tüüpi andmeid: a) Windowsi peamised seadistused (Windows settings), 2) Metro-stiilis appide seadistused, andmed ja seisundid, 3) ID salasõna jms (credentials). Neid andmeid hoitakse pilves ja nad on kättesaadavad KÕIKIDES Sinu erinevates Windows 8 kompuutrites.

- Metro-stiilis apps (rakendused): Iga Metro-stiilis appi (mitte aga "klassikalise" Windowsi töölaua appi) seaded ja viimati kasutatud seisund jääb püsima igasse kompuutrisse, mis on seotud Sinu Live ID-ga. Näiteks kui Sul oli oma Windows 8 lauaarvutis viimati avatud mingi Metro-stiilis app ja Sa tegid selles tööd, siis minnes üle oma Win 8 tahvelarvutisse, võid Sa seda tööd seal jätkata.
- Unustasid oma Live ID parooli: Kui Sa kasutad süsteemi sisselogimiseks Windows Live ID kasutajakontot ja kui Sa unustasid oma salasõna, siis võid ta resettida oma teise Win 8 kompuutri kaudu minnes aadressile https://login.live.com. Klikid seal sisselogimise saidis "Kas te ei pääse oma kontole juurde?" lingile, aktiveerid raadionupu "Unustasin parooli", klikid seejärel "Parooli lähtestamine" lingile ja tegutsed edasi vastavalt juhistele... See lubab Sul luua uue parooli ilma et Sa kaotaksid oma kompuutris asuvaid andmeid (st ei ole vaja teha Win 8 ümberinstalleerimist).

Sa võid 'Microsoft account' (Windows Live ID) kasutajakontot kasutada kohe Windowsi installeerimise käigus või siis lülituda temale hiljem ringi. Windows Live ID-stiilis sisselogimine on vabatahtlik ja ta ei ole Windows 8 installeerimise ajal sel juhul kättesaadav kui Sul puudub internetiühendus. Aga kui Sul on sel ajal Internetiühendus olemas, siis võid juba Win 8 installeerimise käigus kasutada enda olemasolevat Windows Live ID kontot või luua siinsamas tema uus konto. Juhul kui Sa valid või lood Win 8 installeerimise käigus Microsofti kasutajakonto ja kui Sa tahad hiljem lülituda ümber lokaalsele kasutajakontole, siis pead seda tegema PC settings ekraani kaudu. Microsofti kasutajakontost väljalogimise ja lokaalsesse kasutajakontosse sisselogimise käigus loodki endale uue lokaalse kasutajakonto (koos oma kasutajanime ja soovi korral ka parooliga) - sellest tuleb siin edaspidi ka juttu.

Kui Sa valisid Windows 8 installeerimise käigus aga lokaalse kasutajakonto loomise, siis võid Live ID (uue nimega Microsoft account) kasutajakonto luua ka hiljem Windows 8 'PC settings' ekraani kaudu. (Hiljem süsteemi sisse logides ja juhul kui Sul puudubki ajutiselt Internetiühendus, saad Sa oma süsteemi ikkagi sisse ka selle Live ID/Microsoft account kasutajakonto abil.)


Keegi ei sunni Sind selle 'pilvega' kohe ühinema, näiteks Windows 8 installeerimisel pakutakse Sulle kahte varianti:

- kasutada enda juba olemasolevat Windows Live ID (Microsofti) kasutajakontot või siis luua sealsamas uus Live ID kasutajakonto (oma suvalise Email aadressiga) ja ühineda kohe pilvega - nõuab internetiühenduse olemasolu

või siis

- luua see tavaline meile juba tuttav standardne Windowsi ehk lokaalne kasutajakonto (see, mida Sa kasutasid ka Windows Vista ja Windows 7 puhul).


Charms riba -> Settings -> Cange PC settings -> Users sektsioonis näed Microsofti kasutajakontot selliselt (pilt) ja Windowsi töölaua kasutajaliidese Control Panel -> Add or remove user accounts -> Manage Accounts aknas näeb ta välja aga selliselt (pilt).


Uuendatud 26.10.13: Ja uuema Windows 8.1 versiooni PC Settings appis/ekraanis näed Sa oma Microsofti kasutajakontot aga selliselt ('Your account' alamkategooria all) - pilt.


Mida see 'Cloud Computing' (st pilvandmetöötlus, pilvarvutus, pilvetehnoloogia või pilvraalindus) tähendab - sellest info seal.


3) PIN-koodiga parooli - uut tüüpi PIN parooli, mille võid luua ja mida võid kasutada nii oma lokaalse kui ka Microsofti kasutajakonto all ('Microsoft account' all) - juhis,

4) Picture Password parooli - uut tüüpi pildi parooli, mille võid luua ja mida võid kasutada nii oma lokaalse kui ka Microsofti kasutajakonto all ('Microsoft account' all) - juhis.


Mitme parooli vs. üheainsa parooli kasutamine:

* Sa võid süsteemi sisselogimiseks kasutada ka ainult 'Local account' lokaalset standardset tekstiparooli, aga sel juhul ei saa Sa kasutada kõiki "pilve" ja SkyDrive teenuse võimalusi.
* Kasutad oma Windows 8 kompuutritesse sisselogimiseks ainult Live ID parooli, aga see ei ole nii turvaline (kui Sa tahad ainult sel teel sisse logida, siis kasuta vähemalt piisavalt tugevat Live ID parooli).
* Kasutada vastavalt vajadusele mõlemat nii 'Windows Live ID' (Microsoft account) parooli kui ka 'Local Account' kasutajakonto standardset tekstiparooli. Lülitad end 'PC Settings' ekraani kaudu ümber kas Microsoft account või siis Local account kasutajakontole ja kasutad seejärel oma Live ID või sii lokaalset tekstiparooli - optimaalne variant.
* Kasutada lokaalset standardset tekstiparooli koos PIN-koodi ja/või pildi parooliga (st Sa lood lisaks standardsele tekstiparoolile ka uut tüüpi paroolid ja valid seejärel süsteemi sisselogimisel ühe neist paroolidest). See on ka selleks hea kui Sa oled mingi parooli ära unustanud. Sa võid lokaalse kasutajakonto all luua PIN-koodi ja/või pildi parooli ainult sel juhul kui Sul oli eelnevalt loodud ka see standardne tekstiparool. Kui Sa kustutad selle standardse tekstiparooli, siis kustutatakse automaatselt ka Sinu pilt- ja PIN koodi paroolid.
* Kasutada Live ID parooli koos PIN-koodi ja/või pildi parooliga (st Sa lood lisaks Windows Live ID paroolile ka uut tüüpi paroolid ja valid seejärel süsteemi sisselogimisel ühe neist paroolidest). See on ka selleks hea kui Sa oled mingi parooli ära unustanud.

Et luua lokaalse kasutajakonto all uut tüüpi pilt-parooli või PIN-parooli, peab Sul eelnevalt olema loodud ka Windowsi enda lokaalne standardne tekstiparool (Local Account password). Kui Sa kustutad selle standardse tekstiparooli, siis kustutatakse automaatselt ka Sinu pilt- ja PIN koodi paroolid.


Kõik paroolid, mis Sa lood lokaalse kasutajakonto all, kehtivad ka Microsofti/Live ID kasutajakontos (st nad kantakse sinna üle). Oma lokaalset standardset tekstiparooli saad Microsofti kasutajakonto all eemaldada või muuta ainult Microsofti kasutajakontost väljalogimisel ja lokaalsele kasutajakontole ümber lülitudes. Seega kui Sa loosid lokaalse kasutajakonto alla pildi ja/või PIN-koodiga parooli, siis saad neid kasutada ka Micorosofti kasutajakonto all. Sa saad neid seal ka muuta või kustutada. Kui Sa muudad või kustutad nad, siis need muudatused kantakse üle ka Sinu lokaalsesse või siis Microsofti kasutajakontosse. Kui Sa näiteks ei loonud oma lokaalses kasutajakontos pildi ja/või PIN paroole, siis võid nad luua Microsofti kasutajakonto all ja nad kantakse üle ka Sinu lokaalsesse kasutajakontosse.See uus Metro-stiilis süsteemi sisselogimise ekraan võib välja näha erinevalt ja see sõltub järgmistest asjaoludest:

- Kas Sa kasutad sisselogimisel lokaalset või siis Windows Live ID (Microsoft account) parooli.
- Kui Sa kasutad nii Windows Live ID (Microsoft account) kui ka Local Account standardse paroolina ühte- ja sama parooli.
- Kui Sa loosid lisaks lokaalsele tekstiparoolile või Live ID paroolile ka uut tüüpi PIN-koodi ja/või Picture Password parooli.
- Millist tüüpi parooli Sa süsteemi sisselogimisel viimati kasutasid.


Märkus: Metro-stiilis Start ekraanil, süsteemi sisselogimise ekraanidel ja ka mujal kuvatakse just see kasutajanimi, mille all Sa olid parasjagu süsteemi sisse loginud, näiteks:

* "Lindprii" (või "Elajas") - need on siis minu lokaalsed kasutajakontod (Local Account)
* "ahv landfield" või minu Email aadress (näiteks @gmail.com või @hot.ee) - see on aga minu Microsoft Live ID ehk Microsoft Account kasutajakonto

Etteotsa
Süsteemi sisselogimise meetodid ja sisselogimise erinevad ekraanid - Windows 8 piltides:

Seda süsteemi sisselogimise ekraani ei ilmu järgmistel juhtumitel:

- Juhul kui Sa ei olnud endale varem ühtegi lokaalset ('Local account password'), .................pildi ('Picture Password') ...................ja/või siis PIN-koodiga parooli loonud.
- Kui Sa ei olnud teisi kasutajakontosid loonud.
- Kui Sa ei kasuta süsteemi sisselogimiseks Microsoft'i kasutajakonto (Microsoft Account - Windows Live ID) parooli. Kui Sa töötad Microsofti kasutajakonto all, siis nõutakse süsteemi sissesaamiseks igal juhul parooli sisestamist: Kas Sinu Windows Live ID (nüüd Microsofti kasutajakonto) parooli või siis pildi või PIN parooli sisestamist (see pildiparool ja/või PIN parool tuleb Sul eelnevalt luua).

Kui see süsteemi sisselogimise ekraan ei ilmu, sii satud otse Metro-stiilis/Windows 8 uude Start ekraani (või siis sinna kus Sinu töö pooleli jäi).


a) Süsteemist väljalogimine ("Sign out"): Kui Sa ei olnud enda kasutajaprofiilile veel pilti määranud, siis on kõikidel sisselogimise ekraanidel see pildi koht "tühi" (siin siis Win 8 CP väljalaske pilt). Alltoodud sisselogimise ekraanid ilmuvad ainult siis kui Sa logid ennast 'Sign out' käsuga süsteemist välja. Sellised sisselogimise ekraanid ilmuvad ka siis kui Sul oli varem loodud mitu kasutajakontot ja kui Sa teed:

* kompuutri restardi või käivitad ta;

* logid ennast 'Sign out' käsuga süsteemist välja (pilt);

* Kui Sa ise lukustad kompuutri (käsuga 'Lock' - pilt) või siis lukustab selle süsteem.

Antud juhul teisi kasutajakontosid loodud ei oldud ja seega ilmus siia ainult ühe kasutajakontoga sisselogimise ekraan - siin tuleb klikkida siis tema pildile, et edasi minna. Juhul kui kasutajal oli süsteemi sisselogimiseks loodud ka parool (või paroolid), siis ilmub järgmisena parooli sisestamise ekraan. Kui aga paroole ei oldud loodud ja kui Sa töötad lokaalse kasutajakonto all ('Local account' all), siis satutakse esmalt "Welcome" ekraani ning seejärel Metro-stiilis Start ekraanile:

Win 8 CP väljalaske pilt


Veel üks süsteemist väljalogimise ('Sign out') näide:

Kui Sa logid ennast välja, näiteks Metro-stiilis Start ekraanil asuva kasutajakonto nimel tehtud klõpsu ja rippmenüü 'Sign out' käsuga (pilt), siis ilmub esmalt see uus lukuekraan:

lukuekraan


Pärast selle 'Lock Screen' ekraani eest ärapühkimist ning enne sisselogimise või siis Metro Start ekraani ilmub veel ka kasutajakonto valimise ekraan. Sul tuleb siin klikkida (või toksata) vajalikule kasutajakonto pildile. Järgmise näite puhul oli tegemist ainult ühe kasutajaga ja seal pidi siis ainult antud pildile toksama - pilt.


Ka üks kasutajakonto


Kui Sa töötad lokaalse kasutajakonto all ja kui Sa ei olnud endale ühtegi parooli veel loonud, siis ilmub "Welcome" ekraan ja seejärel Start ekraan (uus Metro-stiilis Start menüü):

"Welcome" ekraan


Kui Sul oli varem ka lokaalne parool loodud või kui Sa töötad antud sessioonis Microsofti kasutajakonto all, siis Sa satud Sa pärast lukuekraani ärakoristamist ja kasutakonto pildile klikkimist otse sisselogimise ekraani:

* Kui Sa töötad antud momendil lokaalse kasutajakonto all ja kui Sul oli loodud ainult tavaline tekstiparool, siis satud sellisesse sisselogimise ekraani - pilt ...............ja.............. pilt.

Pärast seda ilmub "Welcome" ekraan - pilt.

* Kui Sa töötad käesolevas sessioonis Microsofti kasutajakonto all ja kui Sa ei loonud varem teisi paroole, siis tuleb Sul alati sisestada Microsofti kasutajakonto parool - pilt .............ja................ pilt.

Pärast seda ilmub "Welcome" ekraan - pilt. Seega kui Sa töötad Microsofti kasutajakonto all ('Microsoft account' ehk 'Live ID'), siis ilmub see sisselogimise ja Live ID parooli sisestamise ekraan igal juhul nii pärast süsteemist väljalogimist, kompuutri lukustamist kui ka pärast arvuti restarti või tema käivitamist.


Kui Sul oli varem loodud ka teine (või mitu) kasutajakonto:

* Kõigepealt logid end välja, siin on tegemist siis kahe kasutajakontoga: "Mulgikapsas", kes on kompuutri omanik/administraator ja "Suur Põletaja", kelle jaoks loodi siis uus tavakasutaja konto (mõlematele on loomulikult ka paroolid loodud) - pilt.
* Pärast "lukuekraani" ärakoristamist satud kasutajakonto valiku ekraani (siin on teisele kasutajakontole omistatud samuti pilt):

Pärast "lukuekraani" ärakoristamist satud kasutajakonto valiku ekraani (siin on teisele kasutajakontole omistatud samuti pilt)


* Klikime seal eelmises ekraanis "Suur Põletaja" pildile ja seejärel ilmub sisselogimise ekraan, kus antud kasutaja peab sisestama oma parooli (antud näites on selleks tema lokaalne tavaline tekstiparool):

Suur Põletaja


* Kui asi õnnestus, siis ilmub selline "Welcome" ekraan:

"Welcome" ekraanb) Kompuutri/ekraani lukustamine ("Lock" käsuga): Kui Sa olid oma kompuutri lukustanud kas Metro-stiilis Start ekraanil asuva kasutajakonto nimel tehtud klõpsu ja rippmenüü 'Lock' käsuga (pilt) või Win + L klahvikombinatsiooniga, siis on Sul järgmised võimalused:

* Kui Sa töötad lokaalse kasutajakonto all ja kui Sul ei oldud varem paroole loodud, siis satud kohe pärast "lukuekraani" ärakoristamist alltoodud ekraani:

Locked


... ja seejärel Start ekraani.


* Juhul kui Sul oli varem ka parool loodud ja kui Sa töötad lokaalse kasutajakonto all, siis ilmub kohe pärast "Lock screen" ekraanipildi eest ärapühkimist umbes selline sisselogimise ekraan:

Locked - 2


* Ka siin on tegemist pärast "Lock screen" ekraanipildi eest ärapühkimist ilmunud sisselogimise ekraaniga, aga antud juhul on tegemist mitte lokaalse kasutajakontoga vaid Microsofti kasutajakontoga ('Microsoft account'). Seda näitab ka kasutajanime all kuvatav Email aadress ja siin tuleb tal sisestada juba oma Windows Live ID parool ning vajutada ENTER või klikkida/toksata nupule "Submit":

Microsofti kasutajakontoc) Sisselogimise erinevad ekraanid ja paroolide sisestamine:


* Lokaalse kasutajakontoga ja mitme parooliga:

Järgmised pildid näitavad seda et kasutaja oli endale loonud nii lokaalse kasutajakonto standardse tekstiparooli kui ka lisaks sellele ka PIN ja/või pilt-parooli ('Picture password'). Enne sisselogimist võib siin ekraanis "Sign-in options" parameetrile klikkides avada ka muud sisselogimise võimalused. See "Sign-in options" parameeter ilmub sisselogimise ekraanidesse ainult sel juhul kui kasutaja oli endale loonud mitu parooli. Praegu aga pakutakse talle standardse tekstiparooli sisestamise võimalust, sest viimati kasutas ta sisselogimiseks just seda parooli.
Siin on ka näha, et kasutaja logis viimati sisse just selle standardse lokaalse Windowsi kasutajakontoga mitte aga Windows Live ID (Microsoft Account) kasutajakontoga. Juhul kui ta kasutaks antud momendil Microsoft Account kasutajakontot, siis kuvataks siin sisselogimise ekraani ülaosas ka tema Email aadressi (ja loomulikult teist kasutajanime). Vaikimisi pakutakse tavalise tekstiparooli sisestamist aga seetõttu, et kasutaja logis viimati sisse just antud parooli abil:

Sign-in options


Järgmise pildi puhul on tegemist lukustatud ("Locked") süsteemiga ja lokaalse kasutajakontoga. Siin pakutakse ekraani lahtilukustamiseks ja süsteemi sisselogimiseks vaikimisi PIN-parooli sisestamise võimalust, sest viimati kasutati sisselogimiseks just seda parooli.

Siin pakutakse ekraani lahtilukustamiseks ja süsteemi sisselogimiseks vaikimisi PIN-parooli sisestamise võimalust


Kui nüüd klikkida selles eelmises ekraanis "Sign-in options" parameetrile, siis võib süsteemi sisselogimiseks valida ka teisi paroole. Momendil on siin all aktiveeritud PIN koodi nupp, aga kui klikkida seal võtmega nupule või pildiga nupule, siis saab sisselogimiseks kasutada neid paroole:

Sign-in options


Klikime siin näiteks sellele pildiga ("Picture password") nupule, et kasutada sisselogimiseks piltparooli:

Klikime siin näiteks sellele pildiga ("Picture password") nupule, et kasutada sisselogimiseks piltparooli


Selle peale ilmub pildi parooli ekraan, kus siis antud pildile tuleb "joonistada" vastav figuur:

Selle peale ilmub pildi parooli ekraan, kus siis antud pildile tuleb "joonistada" vastav figuur


Kui Sa alustasid oma figuuri joonistamist, siis ilmub vasemasse panni ka teine "Start over" nupp, millele klikkides võid oma pilt-parooli joonistamist otsast peale alustada - seda juhul kui midagi läks valesti. Aga "Switch to password" nupuga saad jälle tagasi minna sinna esimesse sisselogimise ekraani, et proovida mingi teise parooliga (pilt) - seda juhul kui Sul ei tule selle pildiparooli joonistamine õieti välja, st unustasid ta:

Start over


Sama jutt kehtib ka järgmise näite puhul, aga siin ilmus süsteemi sisselogimiseks 'Picture password' parooli sisestamise ekraan ja seda seepärast et viimasel sisselogimisel kasutati just antud meetodit. Ka siin võib klikkides "Switch to password" parameetrile avada uue sisselogimise ekraani, kus saab siis valida süsteemi sisenemiseks mingi muu parooli (kas pilt-parooli või siis standardse parooli) - pilt.


* Microsofti kasutajakontoga (Windows Live ID) ja mitme parooliga:

Järgmise näite puhul on aga tegemist juba Windows Live ID (nüüd Microsoft Account) kasutajakonto parooli sisestamisega, sest kasutaja oli vahepeal lülitunud end ümber Microsofti kasutajakontole (Metro-stiilis PC Settings ekraani kaudu). Siin muid sisselogimise võimalusi antud momendil ei ole ja siin kuvatakse ka kasutaja see Email aadress, millega ta selle Live ID konto endale hankis. Parooliks on aga seesama parool, mida ta kasutab ka Microsofti vastavatesse saitidesse sisselogimisel (st Windows Live ID parool):

Windows Live ID


Ka järgmise pildi puhul kasutatakse Windows Live ID (Microsoft Account) kasutajakontot, aga siin on juba rohkem valikuvõimalusi. Sa võid siia kohe oma PIN parooli sisestada, aga soovi korral võid ka klikkida Sign-in options parameetrile ja valida mingi muu sisselogimise meetodi - pilt.


Alumise pildi puhul oli kasutaja lülitunud eelnevalt ümber Windows Live ID (Microsoft account) kasutajakontole ja viimati logis ta sisse pilt-parooli abil ning nüüd uuel sisselogimisel ilmuski esmalt just see pildi parooli sisestamise ekraan. Kuid ka siin võib ta kasutada seda "Switch to password" linki, et valida mingi muu sisselogimise meetod:

Switch to password


Järgmisel pildil on tegemist lukustatud süsteemiga ja vaikimisi pakutakse tavalise tekstiparooli sisestamise võimalust, aga kasutaja klikkis siin "Sign-in options" nupule. Ta saab nüüd sisselogimiseks valida mingi muu parooli sisestamise võimaluse:

Sign-in options


Seejärel klikkis ta PIN-parooli nupule, et kasutada sisselogimiseks 4-kohalist PIN-koodi:

Seejärel klikkis ta PIN-parooli nupule, et kasutada sisselogimiseks 4-kohalist PIN-koodi


Alumisel pildil on endiselt tegemist Microsofti kasutajakontoga ja siin aktiveeris kasutaja võtmega nupu, et sisestada oma Microsofti kasutajakonto parooli:

Microsofti kasutajakonto paroolVeel mõned natuke põhjalikumad näited (pildid Windows 8 varasemast versioonist):


I. Lokaalse kasutajakonto (Local account) all töötades:

1) Esimene näide - üks parool ja kompuutri restart (ümberlaadimine): Kui Sa töötad antud momendil lokaalse kasutajakonto all (mitte selles uues Micorsofti kasutajakontos - Live ID) ja kui Sul on loodud üksainus standardne tekstiparool, siis ilmuvad kompuutri ümberlaadimisel järgmised ekraanid:

- Kasutaja vajutas Ctrl + Alt + Delete klahvikombinatsiooni, mille peale ilmus alltoodud ekraan, kus ta klikkis paremal allnurgas "Power" nupule ja valis seejärel hüpikmenüüst Restart parameetri:

Märkus: Kompuutri restardi võid ka nii teha, et vajutad Windows + C klahvikombinatsiooni ja avad sellega Charms küljepaneeli. Seejärel klikid sellel Settings menüüpunktile, siis all "Power" nupule ja valid hüpikmenüüst "Restart" menüüpunkti - pilt.

Valis seejärel hüpikmenüüst Restart parameetri


- Pärast Win 8 buutimise ekraani ilmub uut tüüpi 'Lock sreen' ekraan, kus võid vajutada suvalist klahvi, et seda eest ära koristada. (Siin on kasutaja antud ekraani vaikimisi taustapildi ise ära vahetanud):

Seejärel näed Sa Win 8 uut 'Lock sreen' ekraani


- Ja ilmubki süsteemi sisselogimise ekraan. Kuna kasutajal oli varem loodud ainult üks lokaalne standardne tekstiparool, siis muid sisselogimise variante siin ei pakuta. Tuleb sisestada tekstiparool ja vajutada ENTER või siis klikkida (toksata) paremal asuvale "Submit" noolekesele.

Märkus: Kui Sa töötad aga Microsofti kasutajakonto all ('Microsoft account' ehk 'Live ID' all), siis ilmub see sisselogimise ja Live ID parooli sisestamise ekraan igal juhul nii pärast süsteemist väljalogimist, kompuutri lukustamist kui ka pärast arvuti restarti või tema käivitamist.

Ja ilmubki süsteemi sisselogimise ekraan


- Ilmub "Welcome" ekraan ja seejärel jõuad Sa Metro-stiilis Start ekraanile, mille paremas ülanurgas kuvatakse ka Sinu lokaalse kasutajakonto nime ja pilti - pilt.


2) Teine näide - üks parool ja kompuutri lukustamine ('Lock'): Kui Sa töötad antud momendil lokaalse kasutajakonto all ja kui Sul on loodud üksainus standardne tekstiparool, siis ilmuvad kompuutri lukustamisel järgmised ekraanid:

- Kasutaja klikkis Metro-stiilis Start ekraanil enda kasutajanimele ja valis rippmenüüst 'Lock' käsu:

Valis rippmenüüst 'Lock' käsu


- Ilmus "Lock screen" ekraan ja kasutaja kompuuter lukustati, see ekraan tuleb nüüd eest ära koristada.

- Ilmubki süsteemi sisselogimise ekraan. Kuna kasutajal oli varem loodud ainult üks lokaalne standardne tekstiparool, siis muid sisselogimise variante siin ei pakuta. Tuleb sisestada tekstiparool ja vajutada ENTER või siis klikkida paremal asuvale "Submit" noolekesele - pilt.

- Seejärel jõutakse Metro-stiilis Start ekraanile.3) Kolmas näide - üks parool ja süsteemist väljalogimine ('Sign out'): Kui Sa töötad antud momendil lokaalse kasutajakonto all ja kui Sul on loodud üksainus standardne tekstiparool, siis ilmuvad süsteemist väljalogimisel järgmised ekraanid:

- Kasutaja klikkis Metro-stiilis Start ekraanil enda kasutajanimele ja valis rippmenüüst 'Sign out' käsu:

Valis rippmenüüst 'Sign out' käsu


- Ilmub seesama eelpool näidatud "Lock screen" ekraan, kus tuleb suvalist klahvi vajutada, et teda eest ära koristada...

- Tekstiparooli sisselogimise ekraan:

Tekstiparooli sisselogimise ekraan


- "Welcome" ekraan:

"Welcome" ekraan


- Seejärel jõutakse Metro-stiilis Start ekraanile.


4) Neljas näide - mitu parooli ja kompuutri restart (ümberlaadimine): Kui Sa töötad antud momendil lokaalse kasutajakonto all ja kui Sul on loodud mitu parooli (näiteks lisaks tekstiparoolile ka pildi ja/või PIN-koodiga parool), siis ilmuvad kompuutri ümberlaadimisel järgmised ekraanid:

Kui Sa kasutad antud momendil lokaalset kasutajakont (mitte seda uut Micorsofti kasutajakontot - Live ID) ja kui Sul on loodud mitu parooli, siis ilmuvad kompuutri ümberlaadimisel järgmised ekraanid:


- Ilmub 'Lock screen' ekraan, kus tuleb vajutada ENTER, et seda eest ära koristada. (Ka siin on kasutaja antud ekraani taustapilti vahetanud):

Seejärel ilmub 'Lock screen' ekraan


- Kuna kasutajal oli varem loodud mitu parooli, sh ka uut tüüpi pildi parool ('Picture Password') ja kuna ta logis süsteemi viimati sisse just selle pildi parooliga, siis ilmubki pilt-parooli sisestamise ekraan. Selles sisselogimise ekraanis on nüüd kaks võimalust:

* Kas hakata kohe hiire või sõrmega oma pilt-parooli joonistama, et süsteemi sisse logida

või siis

* klikkida/toksata kõrvalasuvale Switch to password nupule, et logida sisse mingi teise parooliga (näiteks standardse tekstiparooliga või siis PIN-koodiga). See link ilmub siia küljepaani ainult sel juhul kui kasutajal oli varem mitu parooli loodud ja Sa võid seda kasutada näiteks siis kui Sa jõudsid oma pildi parooli joonistamise juba ära unustada (ikka juhtub...).

Antud juhul klikimegi siis sellele "Switch to password" nupule, ses kasutajal on pohmell ja tema käed värisevad ning mingi "joonistamine" ei tule siin kõne allagi - pilt.

- Nüüd on kasutajal jällegi kaks võimalust: Kas sisestada siia kohe oma standardne parool (Local Account tekstiparool) või siis klikkida all "Sign-in options" nupule, et valida muid parooli sisestamise variante. Klikimegi huvi pärast sellele "Sign-in options"nupule:

Local Account tekstiparool


- Pärast "Sign-in options" nupule klikkimist näed Sa süsteemi sisselogimise kõiki võimalusi:

* Pilt-parooli joonistamise võimalust (kõige vasempoolsem ikoon - pilt) ja kui Sa klikid sellele, siis viiakse Sind sellesse pilt-parooli joonistamise ekraani tagasi.

* Keskmine võtmega ikoon on praegu aktiveeritud (pilt) ja Sa võid sisestada kohe oma tavalise tekstiparooli ("Password") ning vajutada ENTER.

* Kui Sa klikid siin viimasele PIN-parooli ikoonile (pilt), siis võid süsteemi sisselogimiseks kasutada oma varem loodud PIN-koodi.


Meie aga sisestame kohe oma standardse tekstiparooli ja vajutame klahvile ENTER (või klikime paremal kõrval asuvale "Submit" noolekesele).

Märkus: Need ikoonid ilmuvad siia ekraani ainult sel juhul kui Sa olid varem loonud vastavad paroolid ja antud juhul oli kasutaja loonud kõik paroolid:

Kõik võimalused...


Seejärel ilmub "Welcome" ekraan ja lõpuks Metro-stiilis Start ekraan.


Märkus: Sama kehtib ka siis kui Sa käivitad oma kompuutri.5) Viies näide - mitu parooli ja kompuutri restart (ümberlaadimine), aga siin logitakse sisse pildi parooliga: Kui Sa töötad antud momendil lokaalse kasutajakonto all ja kui Sul on loodud mitu parooli (näiteks lisaks tekstiparoolile ka pildi ja/või PIN-koodiga parool), siis ilmuvad kompuutri ümberlaadimisel järgmised ekraanid:

- Teed kompuutri restardi.
- Pärast "boot screen'i" ekraani ilmub "Lock screen" ekraan, mille koristad eest ära.
- Seejärel ilmub süsteemi sisselogimise ekraan ja siin pakutakse vaikimisi PIN-koodi sisestamist, sest kasutaja logis viimati just selle abil süsteemi sisse - pilt.
- Kasutaja klikib allpool "Sign-in options" nupule ja nüüd saab ta ka muid sisselogimise parameetreid kasutada.

Kasutaja klikib allpool "Sign-in options" nupule


- Seejärel klikib ta "Picture password" nupule, et logida pildi parooliga sisse:

Seejärel klikib ta "Picture password" nupule


- Nüüd jõudis ta pilt-parooli joonistamise ekraani. Ka siin on näha see "Switch to password" nupp ja seda võib kasutada näiteks siis kui see pildi parooli joonistamine ununes. Kui ta klikib sellele "Switch to password" nupule siis viiakse ta tagasi sinna eelmisse sisselogimise ekraani - pilt.
- Kasutaja alustas oma pildi parooli joonistamist. Selle peale ilmus vasemasse paani ka uus "Start Over" nupp, mille abil võib selle parooli joonistamist otsast peale alustada:

Kasutaja alustas oma pildi parooli joonistamist.


- Kui kõik õnnestus, siis ilmub selline ekraan ja Sind viiakse otse Metro Start ekraanile:

Kui kõik õnnestus, siis ilmub selline ekraan5) Kuues näide - mitu parooli ja süsteemist väljalogimine ('Sign out'): Kui Sa töötad antud momendil lokaalse kasutajakonto all ja kui Sul on loodud mitu parooli (näiteks lisaks tekstiparoolile ka pildi ja/või PIN-koodiga parool), siis ilmuvad süsteemist väljalogimisel järgmised ekraanid:

- Kliki Metro-stiilis Start ekraanil enda kasutajakontole ja vali rippmenüüst Sign out parameeter.

Seejärel ilmub 'Lock screen' ekraan, kus vajuta näiteks ENTER, et seda eest ära koristada:

'Lock screen' ekraan


Nüüd on kasutajal jällegi kaks võimalust: Kas sisestada siia kohe oma standardne parool (Local Account tekstiparool) või siis klikkida all "Sign-in options" nupule, et valida muid parooli sisestamise variante. Klikime sellele "Sign-in options" nupule:

Klikime sellele "Sign-in options" lingile


Nagu näha, siis on siin jällegi kolm valikuvõimalust, sest kasutaja oli eelnevalt loonud kõik kolme tüüpi paroolid ja aktiivne on siin tavalise tekstiparooli sisestamise võimalus - jätamegi selle:

Aktiivne on tekstiparooli sisestamise võimalus


Tipime oma tekstiparooli ja vajutame ENTER (või klikime paremal "Submit" noolekesele):

Tipime oma tekstiparooli ja vajutame ENTER


Seejärel ilmub "Welcome" ekraan ja lõpuks Metro-stiilis Start ekraan.II. Microsofti kasutajakonto (Microsoft account/Live ID) all töötades:

1) Esimene näide - 'Microsoft account' (Live ID), üks parool ja süsteemi restart: Kasutaja oli end lülitanud ümber Microsofti kasutajakontole (Micrsoft account ehk Windows Live ID kontole). Kui ta ei olnud siin ja ka oma lokaalse konto all varem pildi ja/või PIN paroole loonud ning kui ta teeb nüüd süsteemi ümberlaadimise, siis ilmuvad järgmised ekraanid:

Vajuta Ctrl + Alt + Delete klahvikombinatsiooni, kliki all paremal "Power" nupule ja vali hüpikmenüüst käsk Restart.

Ilmub Windows 8 buutimise ekraan ja seejärel jõutakse 'Lock screen' ekraani, mis tuleb eest ära pühkida.

Nüüd ilmub juba natuke teistmoodi süsteemi sisselogimise ekraan. Siin on Sul antud momendil ainult üks variant ja selleks on oma Live ID parooli sisestamise võimalus. Siin näed ekraani ülaosas ka oma teist kasutajakontot ('Windows Live ID' kontot) ja sellega seotud Email aadressi - pilt.

Sisesta oma Live ID parool ja vajuta ENTER või kliki paremal "Submit" noolekesele:

Sisesta oma Live ID parool ja vajuta ENTER


Ilmub natuke teistmoodi "Welcome" ekraan:

Ilmub natuke teistmoodi "Welcome" ekraan


Ja Sa jõuadki tagasi Metro-stiilis Start ekraani.


Märkus: Sama kehtib ka siis kui Sa käivitad oma kompuutri.2) Teine näide - 'Microsoft account' (Live ID), mitu parooli ja süsteemi restart: Kasutaja olid end lülitanud ümber Microsofti kasutajakontole ja nüüd on tema käsutuses mitu parooli (ta tegi need kas siinsamas Microsofti kontos või siis varem oma lokaalses kontos).

- Kasutaja vajutas Ctrl + Alt + Delete klahvikombinatsiooni, mille peale ilmus alltoodud ekraan, kus ta klikkis paremal allnurgas "Power" nupule ja valis seejärel hüpikmenüüst Restart parameetri:

Valis seejärel hüpikmenüüst Restart parameetri


- Tehakse buutimine ja pärast 'Lock sreen' ekraani eest ärakoristamist ilmubki süsteemi sisselogimise ekraan. Kuna kasutajal oli varem loodud mitu parooli, siis ilmub esmalt pilt-parooli joonistamise ekraan, sest viimati kasutati süsteemi logimiseks just seda moodust. Peale selle on siin vasemas paanis ka Switch to password nupp, mis pakub ka teisi sisselogimise võimalusi - klikimegi sellele nupule:

Peale selle on siin vasemas paanis ka Switch to password nupp


- Siin pakutakse siis lisaks ka Live ID parooli kasutamise võimalust:

Siin pakutakse siis lisaks ka Live ID parooli kasutamise võimalust


- Kasutaja tipib oma Windows Live ID parooli ja klikib paremal "Submit" nupule:

Kasutaja tipib oma Windows Live ID parooli3) Kolmas näide - 'Microsoft account' (Live ID), üks parool ja süsteemist väljalogimine ('Sign out'): Kasutaja olid end lülitanud ümber Microsofti kasutajakontole ja nüüd on tema käsutuses ainult üks parool (Live ID parool), sest ta ei olnud ise mingeid paroole juurde loonud:

Kliki Metro-stiilis Start ekraanil enda kasutajakontole ja vali rippmenüüst Sign out käsk - pilt.

Logitakse välja ja seejärel ilmub 'Lock screen' ekraan, kus tuleb vajutada suvalist klahvi või klikkida pildile, et seda eest ära koristada.

Tuleb sisestada oma Live ID parool ja vajuta ENTER või kliki paremal "Submit" noolekesele - muid variante siin ei ole:

Sisesta oma Live ID parool ja vajuta ENTER


Ilmub "Welcome" ekraan ja Sa jõuadki tagasi Metro-stiilis Start ekraanile.4) Neljas näide - 'Microsoft account' (Live ID), mitu parooli ja kompuutri lukustamine ('Lock'): Kasutaja oli end lülitanud ümber Microsofti kasutajakontole ('Micrsoft account/Windows Live ID kontole). Kasutaja loos siin endale ka uut tüüpi pildi- ja PIN paroolid. Seejärel lukustas ta oma kompuutri ja pärast seda ilmusid järgmised sisselogimise ekraanid:

- Kliki Metro-stiilis Start ekraanil enda kasutajakontole ja vali rippmenüüst Lock käsk - pilt.

Seejärel ilmub 'Lock screen' ekraan, mis tuleb eest ära pühkida. Kui Sa tähele paned, siis näed siin lukustamise ekraanil ka seda et vahepeal oli kasutajale saabunud juba 7 uut Emaili (arvatavasti spam ja igasugused maksuteated):

Vist spam ja igasugused maksuteated


Siinses sisselogimise ekraanis pakutakse süsteemi logimiseks mitut varianti. Vaikimisi pakutakse siin PIN-koodi sisestamise võimalust ja seda seepärast, et kasutaja logis viimati süsteemi just oma PIN-parooliga. Uurime siin teisi võimalusi ja klikime "Sign-in options" nupule:

Klikime siin "Sign-in options" lingile


Seejärel loobume nende PIN ja Live ID tekstiparooli kasutamisest ning proovime süsteemi logida hoopis oma pilt-parooliga - klikime siin "Picture password" ikoonile:

Klikime siin "Picture password" ikoonile


Hakkame pildile oma pildi parooli joonistama. Juhul kui me olime selle ära unustanud, siis võime siin klikkida "Switch to password" nupule ja sisestada seal eelmises ekraanis enda PIN või siis Live ID tekstiparooli:

Switch to password


Kui Sa alustasid pilt-parooli joonistamist ja panid siin esimese figuuri paika, siis ilmub siia vasemale veel üks "Start Over" nupp. Sellele nupule võid siis vajutada kui Sul midagi valesti läks ja Sa tahad otsast peale alustada... - pilt.

Kui Sul kõik õnnestus, siis jõuad tagasi Metro-stiilis Start ekraanile.


Märkused: Kui Sa loosid endale Microsofti kasutajakonto (Live ID konto) all lisaks ka muud paroolid, siis ilmub kompuutri käivitamisel või ümberlaadimisel samasugune mitme võimalusega süsteemi sisselogimise ekraan:

Mitme võimalusega süsteemi sisselogimise ekraan


Sama kehtib ka siis kui Sa logid end süsteemist välja - "Sign out":

Sign outPS! Loe ka Windows 8 'Lock screen' ekraanist, selle taustapildi vahetamisest ja tema dünaamiliste elementide määramisest või muutmisest sealt.

Kompuutri lukustamisest käsu "Lock" abil ja seejärel süsteemi sisselogimise erinevatest meetoditest (Windows 8 pildid) - sealt.

Süsteemist väljalogimine käsu 'Sign out' abil ja seejärel süsteemi sisselogimise erinevad meetodid - Windows 8 pildid - juhised seal.

Lokaalse kasutajakonto ja Microsofti kasutajakonto vahel ümberlülitumine ehk kuidas minna ühelt kasutajakontolt üle teisele kasutajakontole - sealt.

Windows 8 kompuutrisse automaatne sisselogimine. (Ehk kuidas logida automaatselt enda kasutajakontosse ilma et Sa peaksid oma parooli sisestama.) - juhis

Windows 10: Uus autentimise süsteem - Windows Hello, Microsoft Passport ja Device Guard vahendid. (Windows 10 seadmesse võib nüüd sisse logida ka näo, sõrmejälgede või silma võrkkesta tuvastamise teel.) - juhis ja info.


Ülesse
< Tagasi Windows 8 pealehele ja sisukorda

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Us .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Me .|. .|. .|. .|. .|. .|. Site Map .|. .|. .|. .|. .|. .|. POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik 2011