Windows 8 (8.1) uut tüüpi PIN-parooli loomine

Win 8 logo Windows 8 (8.1) uut tüüpi PIN-parooli loomine, muutmine ja süsteemist eemaldamine

 

[Windows 10 operatsioonisüsteemis PIN parooli loomine, muutmine ja süsteemist eemaldamine. Miks see PIN (Personal Identification Number) just seal nii vajalik on? Sellest saab infot sealt.]

 

 

Sa võid süsteemi sisselogimiseks kasutada nüüd järgmist tüüpi paroole:

1) Local Account standardset tekstiparooli - Windowsi traditsioonilist lokaalse kasutajakonto standardset tekstiparooli, mille võib luua juba Windows 8 (8.1) installeerimise käigus või siis hiljem uue Metro-stiilis Control Panel (PC settings) äpi/ekraani kaudu - juhis,

2) Microsoft Account (end. Windows Live ID) kasutajakonto parooli - süsteemi sisselogimise uus meetod. Kui Sul on Windows Live ID kasutajakonto juba olemas, siis võid seda kasutada juba Windows 8 (8.1) installeerimise käigus (selleks peab olema ka internetiühendus). Kui Sul seda Live ID kontot veel ei ole, siis võid ta sealsamas Win 8 installeerimise käigus ka luua. Sa võid ka hiljem Metro-stiilis PC settings ekraani kaudu lülituda ümber 'Microsoft account' kasutajakontole (ka selle käigus võid luua selle Live ID konto). Microsoft Account (Windows Live ID) kasutajakontost pikem selgitus seal.

3) PIN-koodiga parooli - uut tüüpi PIN parooli, mille võid luua ja mida võid kasutada nii oma lokaalse kui ka Microsofti kasutajakonto all ('Microsoft account' all) - sellest tulebki siin allpool juttu.

4) Picture Password parooli - uut tüüpi pildi parooli, mille võid luua ja mida võid kasutada nii oma lokaalse kui ka Microsofti kasutajakonto all ('Microsoft account' all) - juhis.


Mitme parooli vs. üheainsa parooli kasutamine:

* Sa võid süsteemi sisselogimiseks kasutada ka ainult 'Local account' lokaalset standardset tekstiparooli, aga sel juhul ei saa Sa kasutada kõiki "pilve" ja SkyDrive teenuse võimalusi.
* Kasutad oma Windows 8 (8.1) kompuutritesse sisselogimiseks ainult Live ID parooli, aga see ei ole nii turvaline (kui Sa tahad ainult sel teel sisse logida, siis kasuta vähemalt piisavalt tugevat Live ID parooli).
* Kasutada vastavalt vajadusele mõlemat nii 'Windows Live ID' (Microsoft account) parooli kui ka 'Local Account' kasutajakonto standardset tekstiparooli. Lülitad end 'PC Settings' ekraani kaudu ümber kas Microsoft account või siis Local account kasutajakontole ja kasutad seejärel oma Live ID või sii lokaalset tekstiparooli - optimaalne variant.
* Kasutada lokaalset standardset tekstiparooli koos PIN-koodi ja/või pildi parooliga (st Sa lood lisaks standardsele tekstiparoolile ka uut tüüpi paroolid ja valid seejärel süsteemi sisselogimisel ühe neist paroolidest). See on ka selleks hea kui Sa oled mingi parooli ära unustanud. Sa võid lokaalse kasutajakonto all luua PIN-koodi ja/või pildi parooli ainult sel juhul kui Sul oli eelnevalt loodud ka see standardne tekstiparool. Kui Sa kustutad selle standardse tekstiparooli, siis kustutatakse automaatselt ka Sinu pilt- ja PIN koodi paroolid.
* Kasutada Live ID parooli koos PIN-koodi ja/või pildi parooliga (st Sa lood lisaks Windows Live ID paroolile ka uut tüüpi paroolid ja valid seejärel süsteemi sisselogimisel ühe neist paroolidest). See on ka selleks hea kui Sa oled mingi parooli ära unustanud.

Et luua lokaalse kasutajakonto all uut tüüpi pilt-parooli või PIN-parooli, peab Sul eelnevalt olema loodud ka Windowsi enda lokaalne standardne tekstiparool (Local Account password). Kui Sa kustutad selle standardse tekstiparooli, siis kustutatakse automaatselt ka Sinu pilt- ja PIN paroolid.


Kõik paroolid, mis Sa lood lokaalse kasutajakonto all, kehtivad ka Microsofti/Live ID kasutajakontos (st nad kantakse sinna üle). Oma lokaalset standardset tekstiparooli saad Microsofti kasutajakonto all eemaldada või muuta ainult Microsofti kasutajakontost väljalogimisel ja lokaalsele kasutajakontole ümber lülitudes. Seega kui Sa loosid lokaalse kasutajakonto alla pildi ja/või PIN-koodiga parooli, siis saad neid kasutada ka Micorosofti kasutajakonto all. Sa saad neid seal ka muuta või kustutada. Kui Sa muudad või kustutad nad, siis need muudatused kantakse üle ka Sinu lokaalsesse või siis Microsofti kasutajakontosse. Kui Sa näiteks ei loonud oma lokaalses kasutajakontos pildi ja/või PIN paroole, siis võid nad luua Microsofti kasutajakonto all ja nad kantakse üle ka Sinu lokaalsesse kasutajakontosse.


See uus Metro-stiilis süsteemi sisselogimise ekraan võib välja näha erinevalt ja see sõltub järgmistest asjaoludest:

- Kas Sa kasutad sisselogimisel lokaalset või siis Windows Live ID (Microsoft account) parooli.
- Kui Sa kasutad nii Windows Live ID (Microsoft account) kui ka Local Account standardse paroolina ühte- ja sama parooli.
- Kui Sa loosid lisaks lokaalsele tekstiparoolile või Live ID paroolile ka uut tüüpi PIN-koodi ja/või Picture Password parooli.
- Millist tüüpi parooli Sa süsteemi sisselogimisel viimati kasutasid.


Märkus: Metro-stiilis Start ekraanil, süsteemi sisselogimise ekraanidel ja ka mujal kuvatakse just see kasutajanimi, mille all Sa olid parasjagu süsteemi sisse loginud, näiteks:

* "Elajas" (see on siis minu lokaalne kasutajakonto - Local Account)
* "ahv landfield" või minu Email aadress (näiteks @gmail.com või @hot.ee) - see on aga minu Microsoft Live ID ehk Microsoft Account kasutajakonto
PIN
(Personal Identification Number) on sama, mis ka tavaline parool, aga siin pead Sa kasutama ainult numbreid. Et luua lokaalse kasutajakonto all uut tüüpi pilt-parooli või PIN-parooli, peab Sul eelnevalt olema loodud ka Windowsi enda lokaalne standardne tekstiparool (Local Account password). Kui Sa kustutad selle standardse tekstiparooli, siis kustutatakse automaatselt ka Sinu pilt- ja PIN paroolid.
Sa võid oma PIN parooli luua, muuta ja kustutada (st süsteemist eemaldada) nii Microsofti kui ka lokaalse kasutajakonto all. Teed ühes kasutajakontos temaga midagi ja see peegeldub kohe ka teises kasutajakontos....

Paharetil on Sinu PIN parooli märksa lihtsam ära aimata (st välja arvutada): antud parooli puhul on kokku 10 000 võimalikku kombinatsiooni (0000–9999), seega Sinu PIN koodi äraarvamise šanss on üks kümnest tuhandest (1 < 10 000). Nii nagu ka pilt-parooli puhul, juhul kui Sa tipid PIN parooli neli korda valesti, siis nõuab Windows juba täisparooli sisestamist. Sel juhul on Sinu PIN koodi äraarvamise šanss üks kahest tuhandest (1 < 2 000).PIN parooli loomine (Microsofti kasutajakonto all):

1) Kliki Metro-stiilis (Windows 8 stiilis disainiga) Start ekraanis paremal üleval oma kasutajakontole ja vali rippmenüüst Change account picture käsk:

Vali rippmenüüst Change account picture käsk


2) Märgista vasemas paanis Users parameeter/sektsioon ja kliki paremal Create a PIN nupule:

Märgista vasemas paanis Users parameeter/sektsioon ja kliki paremal Create a PIN nupuleUuendatud 26.10.13: Uuema Windows 8.1 versiooni PC Settings appis/ekraanis saad Sa seda teha 'Sing-in options' alamkategooria all (PC settings -> Accounts -> Sing-in options):

Uuema Windows 8.1 versiooni PC Settings appis/ekraanis saad Sa seda teha 'Sing-in options' alamkategooria all3) Kuna Sa lood selle PIN koodiga parooli antud momendil Microsofti kasutajakonto (end. Live ID) all, siis pead nüüd sisestama oma Microsofti kasutajakonto (Live ID) parooli. Lokaalse kasutajakonto all käib see PIN-parooli loomine täpselt samamoodi, aga seal pead siis tippima siinses ekraanis oma lokaalse standardse tekstiparooli.
Sisesta enda Microsofti kasutajakonto (Live ID) parool ja kliki OK:

Sisesta enda Microsofti kasutajakonto (Live ID) parool ja kliki OK


4) Sisesta mõlemasse lahtrisse mingi 4-kohaline number ja kliki nupule Finish:

Sisesta mõlemasse lahtrisse mingi 4-kohaline number ja kliki nupule Finish


5) Seejärel jõuad Sa tagasi sinna PC settings ekraani, kus "Sign-in options" sektsiooni on ilmunud kaks uut nuppu: Change PIN (Muuda PIN parooli) ja Remove (Eemalda/Kustuta PIN parool), millede abil võid oma PIN-parooli kas muuta või ta hoopiski kustutada:

Uued nupudUuendatud 26.10.13: Uuema Windows 8.1 versiooni PC Settings appis/ekraanis näed Sa seda 'Sing-in options' alamkategooria all (PC settings -> Accounts -> Sing-in options):

Uuema Windows 8.1 versiooni PC Settings appis/ekraanis näed Sa seda 'Sing-in options' alamkategooria allTestime nüüd enda äsjaloodud PIN-parooli:

Teeme näiteks kompuutri restardi: Vajutame CTRL+ALT+DELETE klahvikombinatsiooni, klikime ilmuvas ekraanis paremal all "Power off" nupule ja valime hüpikmenüüst käsu Restart:

Vajutame CTRL+ALT+DELETE klahvikombinatsiooni


Algab buutimine:

Algab buutimine


Nüüd ilmub süsteemi sisselogimise ekraan. Siin pakutakse vaikimisi Microsofti kasutajakonto (Live ID) parooli sisestamise võimalust, aga kuna Sa soovid testida enda uut PIN koodi, siis kliki/toksa siin all Sign-in options lingile ja aktiveeri PIN-parooli nupp (pilt). Seejärel sisesta oma PIN-parool.
Kui Sulle ilmub järgmine kord seesama Win 8 süsteemi sisselogimise ekraan, siis pakutakse vaikimisi juba PIN koodi sisestamise võimalust. Ühesõnaga kui Sul on loodud mitu eri tüüpi parooli, siis pakutakse siinses ekraanis esmalt sellise parooli sisestamist, mida Sa viimati siin sisselogimisel kasutasid:

Seejärel sisesta oma PIN-parool


Ilmub "Welcome" ekraan ja seejärel Start ekraan:

Ilmub "Welcome" ekraan ja seejärel Start ekraanPIN parooli muutmine või kustutamine (Microsofti kasutajakonto all):

1) Alustame siin natuke teisiti: Vajuta Windows + C klahvikombinatsiooni ja seejärel kliki ilmuvas 'Charms' ribal nupule/amuletile Settings:

Vajuta Windows + C klahvikombinatsiooni


2) Kliki "Settings" paneeli allosas nupule Change PC settings:

Kliki "Settings" paneeli allosas nupule Change PC settings


3) Kui me tahame oma PIN koodi/parooli muuta, siis klikime siin nupule Change PIN, meie aga kustutame ta esmalt ja seejärel loome jälle uue. Klikime seega nupule Remove:

Klikime seega nupule Remove


Märkus: Kui Sa tähele panid, siis nägid siin eelmisel pildil ka seda et kasutaja oli vahepeal loonud endale ka pildiparooli ("Picture Password) ja seda näitavad ka tema "Change picture password" ning "Remove" nupud.Uuendatud 26.10.13: Uuema Windows 8.1 versiooni PC Settings appis/ekraanis võid Sa seda teha 'Sing-in options' alamkategooria all (PC settings -> Accounts -> Sing-in options):

Uuema Windows 8.1 versiooni PC Settings appis/ekraanis võid Sa seda teha 'Sing-in options' alamkategooria all4) Ja tulemus (PIN parool on süsteemist kustutatud...). Klikime nüüd uuesti sellele Create a PIN nupule, et luua uus PIN parool ja testida teda süsteemi sisselogimise ekraanis, kus nüüd pakutakse ka vahepeal loodud pilt-parooli sisestamis võimalust:

Ja tulemus (PIN parool on süsteemist kustutatud...)Uuendatud 26.10.13: Uuema Windows 8.1 versiooni PC Settings appis/ekraanis saad Sa seda teha 'Sing-in options' alamkategooria all (PC settings -> Accounts -> Sing-in options):

Uuema Windows 8.1 versiooni PC Settings appis/ekraanis saad Sa seda teha 'Sing-in options' alamkategooria all5) Kuna Sa lood selle PIN koodiga parooli antud momendil Microsofti kasutajakonto (end. Live ID) all, siis pead nüüd sisestama oma Microsofti kasutajakonto (Live ID) parooli. Lokaalse kasutajakonto all käib see PIN-parooli loomine täpselt samamoodi, aga seal pead siis tippima siinses ekraanis oma lokaalse standardse tekstiparooli.
Sisesta enda Microsofti kasutajakonto (Live ID) parool ja kliki OK:

Sisesta enda Microsofti kasutajakonto (Live ID) parool ja kliki OK


6) Sisesta mõlemasse lahtrisse mingi 4-kohaline number ja kliki nupule Finish:

Sisesta mõlemasse lahtrisse mingi 4-kohaline number ja kliki nupule Finish


7) Ja uus PIN koodi parool ongi loodud:

Ja uus PIN koodi parool ongi loodud


Täpselt samamoodi tegutseme ka oma lokaalse kasutajakonto all.Testime nüüd jälle enda uut PIN-parooli:

Seekord lukustame oma süsteemi: Vajuta Win klahvi, et minna üle Start ekraani ja kliki seejärel üleval enda kasutajakontole ning vali rippmenüüst käsk "Lock":

Vali rippmenüüst käsk "Lock"


Ilmub süsteemi sisselogimise ekraan. Siin pakutakse vaikimisi PIN-parooli sisestamise võimalust, kuna me kasutasime siin viimati just antud paroolitüüpi. Meie aga uurime ka muid võimalusi ja klikime siin allpool "Sign-in options" lingile:

Meie aga uurime ka muid võimalusi ja klikime siin allpool "Sign-in options" lingile


Ja nagu näha, siis on siin kolm valikuvõimalust: Kas kasutada pildiparooli, PIN-parooli või siis Microsofti kasutajakonto parooli (Live ID parooli) sisestamise võimalust. Vaikimisi on aktiveeritud PIN-parooli/koodi nupp, aga meie proovime hoopis oma pildiparooliga sisenemise võimalust ja klikime seega siin sellele "Picture password" nupule:

Klikime "Picture password" nupule


Meid toodi üle pilt-parooli joonistamise ekraani. Joonistame pildile oma figuurid ja kui kõik klapib, siis satume kohe Start ekraanile:

Meid toodi üle pilt-parooli joonistamise ekraani


Märkus: Figuuride joonistamise käigus ilmub siia vasemasse paani ka "Start over" nupp, millele klikkides võime joonistamist otsast peale alustada - seda juhul kui midagi valesti läks. Aga nupu "Switch to password" kaudu saame tagasi minna sinna eelmisse süsteemi sisselogimise ekraani, et proovida oma Live ID parooliga või siis uue PIN-koodiga sisselogimist - seda juhuks kui me unustasime oma pildiparooli figuuride õige joonistamise:

Märkus...Veel üks näide sellest sisselogimise ekraanist, aga siin töötab kasutaja juba lokaalse kasutajakonto all:

Kasutaja klikkis enne PIN parooli sisestamist Sign-in options parameetrile ja selle tulemusel ilmusid allapoole kaks ikooni (plaati/tilet). Vaikimisi oli sisselogimiseks aktiveeritud PIN parooli sisestamise võimalus (klaviatuur), sest kasutaja logis viimati süsteemi sisse justnimelt PIN-koodiga. Kuid ta võib siin klikkides võtmega ikoonile (võti), logida süsteemi sisse ka tavalise standardse tekstiparooliga. Kasutaja ei olnud varem Picture Password'i (pildiparooli) loonud, sest muidu kuvataks siin allpool lisaks ka pildi kujulist ikooni. Siin on näha, et kasutaja logis viimati sisse selle standardse lokaalse Windowsi kasutajakontoga mitte aga Microsofti kontoga (Microsoft Account). Juhul kui ta kasutaks antud momendil MS kontot, siis kuvataks siin sisselogimise ekraani ülaosas ka tema Email aadressi (ja loomulikult teist kasutajanime):

Võib ka muud parooli kasutadaPS! Loe ka kompuutri lukustamisest käsu "Lock" abil ja seejärel süsteemi sisselogimise erinevatest meetoditest (Windows 8 pildid) - sealt.

Süsteemist väljalogimine käsu 'Sign out' abil ja seejärel süsteemi sisselogimise erinevad meetodid - Windows 8 pildid - juhised seal.

Microsoft Account (Windows Live ID) kasutajakontost, süsteemi sisselogimise meetoditest ja sisselogimise erinevates ekraanidest kõige pikem selgitus seal.

Lokaalse kasutajakonto ja Microsofti kasutajakonto vahel ümberlülitumine ehk kuidas minna ühelt kasutajakontolt üle teisele kasutajakontole - sealt.

Ülesse
< Tagasi Windows 8 pealehele ja sisukorda

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju | About Us | About Me | Site Map | POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik 2011