Win 8 (8.1) uut tüüpi 'Picture Password'

Win 8 logo Windows 8 (8.1) uut tüüpi nn "Picture Password" (Piltparooli) loomine, muutmine ja süsteemist eemaldamine

 Windows 10 süsteemis "Picture Password" (Piltparooli) loomine, muutmine ja süsteemist eemaldamine - juhis.

 

 

Mis see "Picture Password" (piltparool) on ja kuidas ta töötab?


'Picture Password' (Piltparool) on Windows 8 (8.1) üks huvitavamaid uusi vahendeid, mis lubab Sul logida süsteemi nii et klikid (või toksad sõrmega) Sinu enda poolt valitud pildi erinevatele oblastitele. Sa võid selleks pildiks valida suvalise pildi, näiteks mingi ekraani taustapildi ("tapeedi") või siis enda või sõbra foto jne.

Täpsemalt õeldes lubab "Picture Password" meetod valida Windows 8 (8.1) kasutajatel välja mingi omaenda pildi ja joonistades sellele kolm erinevat figuuri (sirgjooned, ringid, punktid), siseneda süsteemi. Sa võid oma piltparooli loomisel kasutada kas ainult ühte nendest kujunditest (sirgjoon, ring või punkt) või siis kasutada sirgjoone, ringi ja punkti suvalist kombinatsiooni, aga Sa pead meelde jätma järgmist:

* Kuhu ja millises järjekorras Sa need figuurid joonistasid;
* Kas Sa tõmbasid sirjoone vasemalt paremale või siis paremalt vasemale lohistades;
* Kas joonistasid ringi päripäeva või siis vastupäeva liikudes;
* "Punkti" figuuri joonistamiseks kliki (või toksa) lihtsalt oma pildile;
* Kõiki oma paroole saad Sa luua, neid muuta või eemaldada ainult uue Metro-stiilis (Windows 8 stiilis disainiga) PC settings äpi/ekraani kaudu:

- Vii hiirekursor ekraani paremasse üla- või allanurka ja liigu kursoriga ekraani keskosa suunas seni kuni sinna ilmub see uus Charms riba. Sa võid alternatiivina vajutada lihtsalt ka Windows + C klahvikombinatsiooni, et seda riba esile tuua - pilt.
Seejärel kliki seal Settings menüüpunktile/amuletile ja kliki ilmuvas 'Settings' küljepaneeli allosas Change PC settings lingile - pilt. Selle peale ilmub uut tüüpi Metro-stiilis/Windows 8 stiilis disainiga PC settings äpi ekraan. Märgista selle vasemas paanis Users parameeter/sektsioon ja tegutse... (allpool tuleb sellest ka täpsemalt juttu) - pilt.

või siis tee seda Windowsi töölaua kasutajaliideses järgmisel moel:

- Vii hiirekursor ekraani vasemasse allanurka, tee seal paremklõps ja vali uut tüüpi süsteemikäskude hüpikmenüüst Control Panel parameeter (pilt). Kliki User Accounts and Family Safety lingile (pilt). Kliki 'User Accounts' all asuvale Change your Windows password lingile (pilt) ja seejärel kliki Make changes to my account in PC settings lingile (pilt), et sattuda sinna uude Metro-stiilis PC settings ekraani. Märgista seal vasemas veerus Users parameeter/sektsioon ja tegutse... - pilt.


* NB! Et luua seda piltparooli, peab Sul eelnevalt olema ka loodud kas Windowsi enda lokaalse kasutajakonto standardne sisselogimise tekstiparool (Local Account standardne tekstiparool) või siis kasutad oma Microsofti kontoga (Microsoft Account) seotud parooli - ühesõnaga peab olema tekstiparool. Lokaalset sisselogimise parooli (Local Account password) kasutad uue pilt-parooli loomisel siis kui Sa logisid süsteemi sisse oma lokaalse kasutajakontoga. Microsofti kasutajakonto (Microsoft Account) parooli kasutad uue pildiparooli loomisel aga siis kui Sa logisid süsteemi antud kasutajakonto all.

Seega et luua lokaalse kasutajakonto all uut tüüpi piltparooli või PIN parooli, peab Sul eelnevalt olema loodud ka Windowsi enda lokaalne standardne tekstiparool (Local Account password). Kui Sa kustutad selle standardse tekstiparooli, siis kustutatakse automaatselt ka Sinu pilt- ja PIN paroolid.
Uuendatud 26.10.13: Uuema Windows 8.1 versiooni PC Settings äpis/ekraanis saad Sa seda teha 'Sing-in options' alamkategooria all (PC settings -> Accounts -> Sing-in options):

Uuema Windows 8.1 versiooni PC Settings appis/ekraanis saad Sa seda teha 'Sing-in options' alamkategooria all"Picture Password" tehnikaga loodud paroolid on palju tugevamad kui seda on need tavalised PIN-paroolid ja keerulised tekstiparoolid.


Kuidas see töötab? Kui Sa olid vajaliku pildi välja valinud, siis kaetakse see pilt Sinule nähtamatu ruutudest koosneva võrguga. Pildi pikim osa (dimensioon) jagatakse 100 segmendiks ja pildi lühim dimensioon jagatakse vastvalt sellele skaalale, et luua selle tulemusel nähtamatu võrk, millele Sa hakkad oma parooli joonistama - sõrmega viibates või siis hiirekursoriga joonistades.
Kui Sa hakkad oma parooli joonistama, siis Sa paned oma hiirekursori või sõrme selle nähtamatu võrgu mingisse punkti. Selle võrgu individuaalsed punktid defineeritakse võrgus nende koordinaatide (x,y) järgi. Näiteks kui Sa joonistad sirgjoone, siis salvestatakse tema alguse ja lõpu koordinaadid ning samuti ka see suund mis suunas Sa selle joone tõmbad. Ringi puhul salvestataks tema keskpunkti koordinaadid, ringi raadius ja tema joonistamise suund (st kas Sa joonistad ta päripäeva või vastupäeva suunas). Kui Sa kasutad aga punkti (sõrmega toksamist või hiireklikki), siis salvestatakse puutepunkti koordinaadid.

Alltulevatele piltidele joonistati sirgjoon, ring ja punkt (st hiireklikk või sõrmega toksamine):

sirgjoonringpunkt


Kui Sa logid nüüd Windows 8 (8.1) operatsioonisüsteemi Picture password (pildi-parooli) abil sisse, siis hakatakse Sinu poolt joonistatavat parooli võrdlema selle varem tehtud salvestusega. Sisselogimisel ei pea Sa joonistama (hiire või sõrmega) täpselt samasugust eskiisi, mille Sa joonistasid oma pildi-parooli loomisel, sest Windows 8 (8.1) arvestab siin esialgse joonise ja sisselogitava joonise sarnasust. Kui Sinu sisselogimise pildi parooli täpsus on alla 90% võrreldes seda tema originaaliga, siis loetakse Sinu parool valeks ja Sa ei saa süsteemi siseneda. Samuti lõpeb asi automaatselt ebaõnnestumisega siis kui Sa sisestad vale viipe (või hiirekusrori joonistuse), näiteks kui Sa joonistad ringi asemel hoopis sirgjoone.
Kui Sa sisestad pilt-parooli 5 korda valesti, siis blokeeritakse süsteemi sisenemine ja Sulle pakutakse oma tekstiparooli sisestamise võimalust. Seepärast, nagu ma juba eelpool mainisin, pead Sa selle uut tüüpi pildiparooli looma pärast tavalise tekstiparooli loomist. (Pildiparooli ei saa kasutada eemalt või siis võrgus sisselogimiseks.)

Kui palju Sa võid neid erinevaid piltparoole punktide, ringide ja sirgjoonte joonistamisel üleüldse kokku saada? Ainult kolme 'punkti' (sõrmega toksamist või hiireklikki) kasutades võid Sa saada kokku 2,743,206 unikaalset piltparooli, kolme 'ringi' joonistamisega võid Sa saada 4,509,567 parooli ja kolme 'sirgjoone' abil aga 412,096,718 parooli. Kui Sa kasutad oma pildiparooli joonistamisel aga punktide, ringide ja sirgjoonte kombinatsioone, siis võid Sa kokku kasutada tervelt 1,155,509,083 unikaalset pilt-parooli!Vahemärkus eri tüüpi paroolide kasutamisest:

1) Local Account standardset tekstiparooli - Windowsi traditsioonilist lokaalse kasutajakonto standardset tekstiparooli, mille võib luua juba Windows 8 (8.1) installeerimise käigus või siis hiljem uue Metro-stiilis Control Panel (PC settings) ekraani kaudu - juhis,

2) Microsoft Account (Windows Live ID) kasutajakonto parooli - süsteemi sisselogimise uus meetod. Kui Sul on Windows Live ID kasutajakonto juba olemas, siis võid seda kasutada juba Windows 8 (8.1) installeerimise käigus (selleks peab olema ka internetiühendus). Kui Sul seda Live ID kontot veel ei ole, siis võid ta sealsamas Win 8 installeerimise käigus ka luua. Sa võid ka hiljem Metro-stiilis PC settings ekraani kaudu lülituda ümber 'Microsoft account' kasutajakontole (ka selle käigus võid luua selle Live ID konto). Microsoft Account (Windows Live ID) kasutajakontost pikem selgitus seal.

3) PIN-koodiga parooli - uut tüüpi PIN parooli, mille võid luua ja mida võid kasutada nii oma lokaalse kui ka Microsofti kasutajakonto all ('Microsoft account' all) - juhis,

4) Picture Password parooli - uut tüüpi pildi parooli, mille võid luua ja mida võid kasutada nii oma lokaalse kui ka Microsofti kasutajakonto all ('Microsoft account' all). Eriti hea on seda piltparooli kasutada näiteks tahvelarvutite puhul. Sellest tulebki siinses veebilehes juttu.


Mitme parooli vs. üheainsa parooli kasutamine:

* Sa võid süsteemi sisselogimiseks kasutada ka ainult 'Local account' lokaalset standardset tekstiparooli, aga sel juhul ei saa Sa kasutada kõiki "pilve" ja SkyDrive teenuse võimalusi.
* Kasutad oma Windows 8 (8.1) kompuutritesse sisselogimiseks ainult Live ID parooli, aga see ei ole nii turvaline (kui Sa tahad ainult sel teel sisse logida, siis kasuta vähemalt piisavalt tugevat Live ID parooli).
* Kasutada vastavalt vajadusele mõlemat nii 'Windows Live ID' (Microsoft account) parooli kui ka 'Local Account' kasutajakonto standardset tekstiparooli. Lülitad end 'PC Settings' ekraani kaudu ümber kas Microsoft account või siis Local account kasutajakontole ja kasutad seejärel oma Live ID või sii lokaalset tekstiparooli - optimaalne variant.
* Kasutada lokaalset standardset tekstiparooli koos PIN-koodi ja/või pildi parooliga (st Sa lood lisaks standardsele tekstiparoolile ka uut tüüpi paroolid ja valid seejärel süsteemi sisselogimisel ühe neist paroolidest). See on ka selleks hea kui Sa oled mingi parooli ära unustanud. Sa võid lokaalse kasutajakonto all luua PIN-koodi ja/või pildi parooli ainult sel juhul kui Sul oli eelnevalt loodud ka see standardne tekstiparool. Kui Sa kustutad selle standardse tekstiparooli, siis kustutatakse automaatselt ka Sinu pilt- ja PIN koodi paroolid.
* Kasutada Live ID parooli koos PIN-koodi ja/või pildi parooliga (st Sa lood lisaks Windows Live ID paroolile ka uut tüüpi paroolid ja valid seejärel süsteemi sisselogimisel ühe neist paroolidest). See on ka selleks hea kui Sa oled mingi parooli ära unustanud.

Et luua lokaalse kasutajakonto all uut tüüpi pilt-parooli või PIN-parooli, peab Sul eelnevalt olema loodud ka Windowsi enda lokaalne standardne tekstiparool (Local Account password). Kui Sa kustutad selle standardse tekstiparooli, siis kustutatakse automaatselt ka Sinu pilt- ja PIN koodi paroolid.


Kõik paroolid, mis Sa lood lokaalse kasutajakonto all, kehtivad ka Microsofti/Live ID kasutajakontos (st nad kantakse sinna üle). Oma lokaalset standardset tekstiparooli saad Microsofti kasutajakonto all eemaldada või muuta ainult Microsofti kasutajakontost väljalogimisel ja lokaalsele kasutajakontole ümber lülitudes. Seega kui Sa loosid lokaalse kasutajakonto alla pildi ja/või PIN-koodiga parooli, siis saad neid kasutada ka Micorosofti kasutajakonto all. Sa saad neid seal ka muuta või kustutada. Kui Sa muudad või kustutad nad, siis need muudatused kantakse üle ka Sinu lokaalsesse või siis Microsofti kasutajakontosse. Kui Sa näiteks ei loonud oma lokaalses kasutajakontos pildi ja/või PIN paroole, siis võid nad luua Microsofti kasutajakonto all ja nad kantakse üle ka Sinu lokaalsesse kasutajakontosse.


See uus Metro-stiilis süsteemi sisselogimise ekraan võib välja näha erinevalt ja see sõltub järgmistest asjaoludest:

- Kas Sa kasutad sisselogimisel lokaalset või siis Windows Live ID (Microsoft account) parooli.
- Kui Sa kasutad nii Windows Live ID (Microsoft account) kui ka Local Account standardse paroolina ühte- ja sama parooli.
- Kui Sa loosid lisaks lokaalsele tekstiparoolile või Live ID paroolile ka uut tüüpi PIN-koodi ja/või Picture Password parooli.
- Millist tüüpi parooli Sa süsteemi sisselogimisel viimati kasutasid.


Märkus: Metro-stiilis/Windows 8 Start ekraanil, süsteemi sisselogimise ekraanidel ja ka mujal kuvatakse just see kasutajanimi, mille all Sa olid parasjagu süsteemi sisse loginud, näiteks:

* "Elajas" (see on siis minu lokaalne kasutajakonto - Local Account)
* "ahv landfield" ja minu Email aadress (näiteks @gmail.com või @hot.ee ) - see on aga minu Microsoft Live ID ehk Microsoft Account kasutajakonto


EtteotsaEsimene näide: Windows 8 (8.1) piltparooli loomine (lokaalses kasutajakonto all):


Sa võid oma pildi parooli luua, muuta ja kustutada (süsteemist eemaldada) nii oma Microsofti (Windows Live ID) kui ka lokaalse kasutajakonto all. Teed ühes kasutajakontos temaga midagi ja see peegeldub kohe ka teises kasutajakontos....
Et luua lokaalse kasutajakonto all uut tüüpi pilt-parooli või PIN-parooli, peab Sul eelnevalt olema loodud ka Windowsi enda lokaalne standardne tekstiparool (Local Account password). Kui Sa kustutad selle standardse tekstiparooli, siis kustutatakse automaatselt ka Sinu pilt- ja PIN koodi paroolid.


1) Kasutaja töötab antud momendil oma lokaalse kasutajakonto ('Local account') all. Kliki Metro-stiilis Start ekraanis paremal üleval oma kasutajakontole ja vali rippmenüüst Change account picture käsk. (Siin oli kasutajal loodud lisaks veel ka üks tavakasutaja konto, mida on ka selles rippmenüüs näha - "Suur Põletaja".):

Kliki Metro-stiilis Start ekraanis paremal üleval oma kasutajakontole ja vali rippmenüüst Change account picture käsk


2) Märgista vasemas paanis Users parameeter/sektsioon ja kliki paremal Create a picture password nupule:

Märgista vasemas paanis Users parameeter/sektsioon ja kliki paremal Create a picture password nupule


Märkus: Siin on ülemisel pildil on näha, et tegemist on lokaalse kasutajakontoga ("Local Account" kiri) ja et kasutajal oli varem loodud ka lokaalne standardne tekstiparool, mida nupp "Change your password" luba soovi korral muuta. Kui seda lokaalset parooli poleks loodud, siis kuvataks seal antud nupu asemel "Create a password" nuppu.Uuendatud 26.10.13: Uuema Windows 8.1 versiooni PC Settings äpis/ekraanis saad Sa seda teha 'Sing-in options' alamkategooria all (PC settings -> Accounts -> Sing-in options):

Uuema Windows 8.1 versiooni PC Settings appis/ekraanis saad Sa seda teha 'Sing-in options' alamkategooria all3) Sisesta enda lokaalse kasutajakonto standardne tekstiparool ja kliki OK:

Märkus: Kui Sul ei oldud eelnevalt seda tavalist standardset Windowsi lokaalset parooli (Local Account parooli) loodud, siis pead ta enne pilt-parooli ülesseadmist looma. Sel juhul on ka selles eelmises ekraanis (ülemine pilt) "Change your password" nupu asemel hoopis "Create a password" nupp.
Kuna Sa lood selle pildiga parooli antud momendil lokaalse kasutajakonto all, siis pead nüüd sisestama oma lokaalse standardse tekstiparooli. Microsofti kasutajakonto (end. Live ID) all käib see pilt-parooli loomine täpselt samamoodi, aga seal pead siis tippima siinses ekraanis oma Microsofti kasutajakonto (end. Live ID) parooli.


Sisesta enda lokaalse kasutajakonto standardne tekstiparool ja kliki OK


4) Nüüd tuleb klikkida nupule "Choose picture". Kuid ärme seda kohe teeme, sest antud ekraani paremas osas kuvatakse ka näidis-animatsioon sellest et kuidas ühte pildiparooli luuakse. Antud näites demonstreeritakse siis punktist, noolest ja ringist koosneva piltparooli loomist. Vaatame selle ära, enne kui me nupule "Choose picture" klikime. Esimesena pandi siin paika punkt ja seda näed Sa ekraani paremas osas - tähistasin ta punase noolega ära:

Antud näites demonstreeritakse siis punktist, noolest ja ringist koosneva pilt-parooli loomist


Järgmisena joonistati siis noole figuur:

Järgmisena joonistati siis noole figuur


Ja lõpuks joonistatakse ka ringi figuur/kujund ning näidisparool ongi loodud. Seda animatsiooni korratakse seni kuni Sa nupule "Choose picture" klikid:

Ja lõpuks joonistatakse ka ringi figuur/kujund ning näidisparool ongi loodud


Olles selle animatsiooni abil piltparooli loomise selgeks saanud, klikime lõpuks nupule "Choose picture":

Klikime lõpuks nupule "Choose picture"


5) Selle peale ilmub uut tüüpi failide otsimise ja avamise/laadimise nn File Picker ekraan, mille kaudu saad leida ning avada vajaliku pildi või foto. Vaikimisi avatakse siin Sinu kasutajaprofiili Pictures kaust või siis see kaust, kus Sa viimati antud ekraanis viibisid (antud juhul siis kasutaja enda poolt loodud "Tapeedid" kaust). Kui Sul ei ole seal mingeid pilte, siis kuvatakse ka vastav teade ning Sa ei näe File Picker ekraanil ühegi pildi suurt ikooni (tilet). Kui Sinu 'Pictures' kaustas ei olegi ühtegi pilti või kui seal Sinule sobivaid ei leidu, siis kliki üleval Go up või siis päise Files kirjaga nupule.
Seega kasuta siin Go up või päise Files kirjaga nupu poolt avatava rippmenüü abi, et liikuda tagasi ja et leida oma vajalikku pilti (sellest "File Picker" ekraanist pikem selgitus seal):

File Picker ekraan


Kui oled sobiva pildi üles leidnud, siis kliki temale, et teda märgistada ja kliki seejärel nupule Open. Antud juhul valiti välja üks "tapeet":

Kui oled sobiva pildi üles leidnud, siis kliki temale, et teda märgistada ja kliki seejärel nupule Open


6) Seejärel kliki nupule Use this picture:

Seejärel kliki nupule Use this picture


7) Nüüd hakka paremal oma pildile vajalikke figuure joonistama. "Picture Password" meetod lubab Windows 8 (8.1) kasutajatel joonistada oma pildile kolm erinevat figuuri (sirgjooned, ringid, punktid). Sa võid oma pildi parooli loomisel kasutada kas ainult ühte nendest kujunditest (sirgjoon, ring või punkt) või siis kasutada sirgjoone, ringi ja punkti suvalist kombinatsiooni, aga Sa pead meelde jätma järgmist:

* Kuhu ja millises järjekorras Sa need figuurid joonistasid;
* Kas Sa tõmbasid sirjoone vasemalt paremale või siis paremalt vasemale lohistades;
* Kas joonistasid ringi päripäeva või siis vastupäeva lohistades.

* "Punkti" figuuri joonistamiseks kliki (või toksa) lihtsalt oma pildile.


Sa võid oma pildi parooli loomiseks kasutada näiteks ainult kolme punkti (st klikid või toksad pildi kolmele erinevale oblastile) või siis kasutada nende kolme kujundi kombinatsiooni, näiteks: ringi, joont ja punkti. Kui Sa joonistad oma figuuri ja kui see valmis saab, siis kuvatakse sekundiks ka tema tegelik asukoht ning väljanägemine. Antud näites kasutan ma oma suure laiskuse tõttu selle pilt-parooli loomiseks ainult kolme punkti, st ma klikin pildi kolmes erinevas kohas. Ja Sa näedki siin alltuleval pildil seda esimest juba valmis figuuri ja tema asukohta poolläbipaistva ringiga tähistatult - see püsib seal ainult sekundi ja seejärel "haihtub" (ring). Kui saad esimese figuuri valmis, siis aktiveeritakse vasemas paanis number/samm "2" ja alusta seejärel oma teise figuuri joonistamist jne.
Need järgmised 5 pilti võeti Windows 8 varasemast versioonist, kus antud pildiparool loodi sellesama taustapildiga ja need ekraanid on identsed Windows 8 lõppversiooni ekraanidega. Nendel viiel siintoodud pildil on lihtsalt vasem paan teist värvi kuna Win 8 varasemas versioonis kasutati Windows 8 disainiga (Metro) ekraanides just sellist värviskeemi. Joonistati esimene figuur (punkt), st kasutaja klikkis siin ühele sõrmeotsale:

Joonista esimene figuur


8) Joonistati teine figuur. All aktiveerus ka "Start Over" nupp, millele kliki siis kui midagi läks nihu ja Sa soovid uuesti alustada...:

Joonista teine figuur


9) Joonistati kolmas figuur:

Joonista kolmas figuur


10) Sellega said Sa oma pildi parooli küll loodud, aga nüüd pead Sa neid eelmisi samme veelkord kordama, st Sa pead oma parooli (figuurid) uuesti joonistama. Nagu Sa näed, siis on sellel alltoodud pildil jällegi aktiveeritud nr. 1 samm ja seega joonista uuesti oma esimene figuur ning pane ta ikka õigesse kohta. Seejärel aktiveeritakse nr. 2 samm ja joonista oma teine figuur nii nagu Sa tegid seda esimese pilt-parooli loomisel. Lõpuks aktiveeritakse 3. samm ja pane ka oma kolmas figuur õigesse kohta paika. Kui midagi läks nihu, siis kliki vasemal all nupule "Start Over" ja alusta otsast peale:

Korda oma eelmisi samme


11) Kui kõik õnnestus, siis ilmub selline ekraan, kus kliki all nupule Finish:

Kliki all nupule Finish


12) Ja Sind tuuakse tagasi sinnasamasse PC settings ekraani, kus näed nüüd uute kirjadega "Change picture password" ja "Remove" nuppe. Selle 'Remove' nupu abil saad oma piltparooli kiirelt ja mugavalt kustutada - lihtsalt klikid sellele ja kogu moos. Aga 'Change picture password' nupuga võid oma pilt-parooli igal ajal muuta, Sa võid tema jaoks valida näiteks uue pildi ja joonistada sinna uued või siis samad figuurid:

Ja Sind viiakse tagasi sinnasamasse PC settings ekraaniUuendatud 26.10.13: Uuema Windows 8.1 versiooni PC Settings äpis/ekraanis saad Sa seda teha 'Sing-in options' alamkategooria all (PC settings -> Accounts -> Sing-in options):

Uuema Windows 8.1 versiooni PC Settings appis/ekraanis saad Sa seda teha 'Sing-in options' alamkategooria all

EtteotsaTeine näide: Windows 8 (8.1) piltparooli muutmine (Microsofti kasutajakontos):

1) Meil oli see pildi parool lokaalses kasutajakontos juba loodud, aga vahepeal lülitusime me ümber Microsofti kasutajakontosse ('Microsoft account') ja nüüd siis soovime seda pilt-parooli siin muuta.
Kliki Metro-stiilis Start ekraanis paremal üleval oma kasutajakontole ja vali rippmenüüst Change account picture käsk:

Vali rippmenüüst Change account picture käsk


2) Märgista vasemas paanis Users parameeter/sektsioon ja kliki paremal Change picture password nupule:

Märgista vasemas paanis Users parameeter/sektsioon ja kliki paremal Change picture password nupuleUuendatud 26.10.13: Uuema Windows 8.1 versiooni PC Settings äpis/ekraanis saad Sa seda teha 'Sing-in options' alamkategooria all (PC settings -> Accounts -> Sing-in options):

Uuema Windows 8.1 versiooni PC Settings appis/ekraanis saad Sa seda teha 'Sing-in options' alamkategooria all3) Sisesta enda Windows Live ID (st Microsofti kasutajakonto) parool ja kliki OK:

Sisesta enda Windows Live ID (st Microsofti kasutajakonto) parool ja kliki OK


4) Ja ilmubki pildi parooli muutmise esimene ekraan, kus kliki nupule "Choose new picture":

Ja ilmubki pildi parooli muutmise esimene ekraan, kus kliki nupule "Choose new picture"


5) Selle peale ilmub uut tüüpi failide otsimise ja avamise/laadimise nn File Picker ekraan, mille kaudu saad leida ning avada vajaliku pildi või foto. Vaikimisi avatakse siin Sinu kasutajaprofiili Pictures kaust või siis see kaust, kus Sa viimati antud ekraanis viibisid (antud juhul siis kasutaja enda poolt loodud "Tapeedid" kaust). Kui Sul ei ole seal mingeid pilte, siis kuvatakse ka vastav teade ning Sa ei näe File Picker ekraanil ühegi pildi suurt ikooni (tilet). Kui Sinu 'Pictures' kaustas ei olegi ühtegi pilti või kui seal Sinule sobivaid ei leidu, siis kliki üleval Go up või siis päise Files kirjaga nupule.
Seega kasuta siin Go up või päise Files kirjaga nupu poolt avatava rippmenüü abi, et liikuda tagasi ja et leida oma vajalikku pilti (sellest "File Picker" ekraanist pikem selgitus seal). Kui oled sobiva pildi üles leidnud, siis kliki temale, et teda märgistada ja kliki seejärel nupule Open. Antud juhul valiti välja üks "tapeet":

Antud juhul valiti välja üks "tapeet"


6) Seejärel kliki nupule Use this picture:

Seejärel kliki nupule Use this picture


7) Nüüd hakka paremal oma pildile joonistama vajalikke figuure. "Picture Password" meetod lubab Windows 8 kasutajatel joonistada oma pildile kolm erinevat figuuri (sirgjooned, ringid, punktid). Sa võid oma pildi parooli loomisel kasutada kas ainult ühte nendest kujunditest (sirgjoon, ring või punkt) või siis kasutada sirgjoone, ringi ja punkti suvalist kombinatsiooni, aga Sa pead meelde jätma järgmist:

* Kuhu ja millises järjekorras Sa need figuurid joonistasid;
* Kas Sa tõmbasid sirjoone vasemalt paremale või siis paremalt vasemale lohistades;
* Kas joonistasid ringi päripäeva või siis vastupäeva lohistades.

* "Punkti" figuuri joonistamiseks kliki (või toksa) lihtsalt oma pildile.


Sa võid oma pildi parooli loomiseks kasutada näiteks ainult kolme punkti (st klikid või toksad pildi kolmele erinevale oblastile) või siis kasutada nende kolme kujundi kombinatsiooni, näiteks: ringi, joont ja punkti. Kui Sa joonistad oma figuuri ja kui see valmis saab, siis kuvatakse sekundiks ka tema tegelik asukoht ning väljanägemine. Antud näites kasutan ma oma suure laiskuse tõttu selle pilt-parooli loomiseks ainult kolme punkti, st ma klikin pildi kolmes erinevas kohas. Ja Sa näedki siin alltuleval pildil seda esimest juba valmis figuuri ja tema asukohta poolläbipaistva ringiga tähistatult - see püsib seal ainult sekundi ja seejärel "haihtub" (ring). Kui saad esimese figuuri valmis, siis aktiveeritakse vasemas paanis number/samm "2" ja alusta seejärel oma teise figuuri joonistamist jne.

Joonista esimene figuur:

Joonista esimene figuur


Joonista teine figuur. All aktiveerus ka "Start Over" nupp, millele kliki siis kui midagi läks nihu ja Sa soovid uuesti alustada...:

Joonista teine figuur


Joonista kolmas figuur:

Joonista kolmas figuur


8) Sellega said Sa oma pildi parooli küll loodud (õigemini muudetud), aga nüüd pead Sa neid eelmisi samme veelkord kordama, st Sa pead oma parooli (figuurid) uuesti joonistama. Nagu Sa näed, siis on sellel alltoodud pildil jällegi aktiveeritud nr. 1 samm ja seega joonista uuesti oma esimene figuur ning pane ta ikka õigesse kohta. Seejärel aktiveeritakse nr. 2 samm ja joonista oma teine figuur nii nagu Sa tegid seda esimese pilt-parooli loomisel. Lõpuks aktiveeritakse 3. samm ja pane ka oma kolmas figuur õigesse kohta paika.
Kui midagi läks nihu, siis kliki vasemal all nupule "Start Over" ja alusta otsast peale:

Esimene


Teine


Kolmas


9) Õnnitlevad - kliki nupule Finish:

Õnnitlevad - kliki nupule Finish


10) Ja Sa jõuad tagasi sinnasamasse PC settings ekraani:

Ja Sa jõuad tagasi sinnasamasse PC settings ekraaniUuendatud 26.10.13: Uuema Windows 8.1 versiooni PC Settings äpis/ekraanis saad Sa seda teha 'Sing-in options' alamkategooria all (PC settings -> Accounts -> Sing-in options):

Uuema Windows 8.1 versiooni PC Settings appis/ekraanis saad Sa seda teha 'Sing-in options' alamkategooria all

EtteotsaKolmas näide: Microsofti kasutajakonto all tsipa keerulisema pildiparooli loomine:

Oletame, et me kustutasime oma ainult kolmest punktist koosneva lihtsa pildiparooli ja tahame nüüd natuke keerulisemat pilt-parooli luua. Loome seekord punkti, sirgjoone ja ringi figuuridest koosneva pilt-parooli ning ma toon need figuurid ära ka parooli loomise piltidel, et asi selgem oleks. Parooli joonistamise käigus kuvatakse neid figuure ainult sekund ja seejärel nad kaovad:

punkt, sirgjoon, ring


See näide on võetud Windows 8 varasemast versioonist, aga vahet pole...:

1) Kliki Metro-stiilis Start ekraanis paremal üleval oma kasutajakontole ja vali rippmenüüst Change account picture käsk:

Vali see käsk


2) Märgista vasemas paanis Users parameeter/sektsioon ja kliki paremal Create a picture password nupule:

Kliki paremal Create a picture password nupule


Uuendatud 26.10.13: Uuema Windows 8.1 versiooni PC Settings äpis/ekraanis saad Sa seda teha 'Sing-in options' alamkategooria all (PC settings -> Accounts -> Sing-in options)


3) Sisesta enda Windows Live ID (st Microsofti kasutajakonto) parool ja kliki OK:

Sisesta enda Windows Live ID (st Microsofti kasutajakonto) parool ja kliki OK


4) Kliki Choose picture nupule:

Kliki Choose picture nupule


5) Selle peale ilmub uut tüüpi failide otsimise ja avamise/laadimise nn File Picker ekraan, mille kaudu saad leida ning avada vajaliku pildi või foto. Vaikimisi avatakse siin Sinu kasutajaprofiili Pictures kaust või siis see kaust, kus Sa viimati antud ekraanis viibisid (antud juhul siis kasutaja enda poolt loodud "Tapeedid" kaust). Kui Sul ei ole seal mingeid pilte, siis kuvatakse ka vastav teade ning Sa ei näe File Picker ekraanil ühegi pildi suurt ikooni (tilet). Kui Sinu 'Pictures' kaustas ei olegi ühtegi pilti või kui seal Sinule sobivaid ei leidu, siis kliki üleval Go up või siis päise Files kirjaga nupule.
Seega kasuta siin Go up või päise Files kirjaga nupu poolt avatava rippmenüü abi, et liikuda tagasi ja et leida oma vajalikku pilti (sellest "File Picker" ekraanist pikem selgitus seal):

File Picker ekraan


6) Kui leidsid sobiva pildi üles, siis kliki sellele, et teda märgistada ja kliki seejärel all nupule Open:

Kliki seejärel all nupule Open


7) Kliki Use this picture nupule:

Kliki Use this picture nupule


8) Nüüd hakka paremal oma pildile joonistama vajalikke figuure. "Picture Password" meetod lubab Windows 8 (8.1) kasutajatel joonistada oma pildile kolm erinevat figuuri (sirgjooned, ringid, punktid). Sa võid oma pildi parooli loomisel kasutada kas ainult ühte nendest kujunditest (sirgjoon, ring või punkt) või siis kasutada sirgjoone, ringi ja punkti suvalist kombinatsiooni, aga Sa pead meelde jätma järgmist:

* Kuhu ja millises järjekorras Sa need figuurid joonistasid;
* Kas Sa tõmbasid sirjoone vasemalt paremale või siis paremalt vasemale lohistades;
* Kas joonistasid ringi päripäeva või siis vastupäeva lohistades.

* "Punkti" figuuri joonistamiseks kliki (või toksa) lihtsalt oma pildile.


Sa võid oma pildi parooli loomiseks kasutada näiteks ainult kolme punkti (st klikid või toksad pildi kolmele erinevale oblastile) või siis kasutada nende kolme kujundi kombinatsiooni, näiteks: ringi, joont ja punkti. Kui Sa joonistad oma figuuri ja kui see valmis saab, siis kuvatakse sekundiks ka tema tegelik asukoht ning väljanägemine. Antud näites kasutame siis kõiki kolme figuuri (algul punkti, siis sirgjoont ja lõpuks ringi):

Antud näites kasutame siis kõiki kolme figuuri


Ja Sa näedki siin alltuleval pildil seda esimest juba valmis figuuri (punkti) ja tema asukohta poolläbipaistva ringiga tähistatult - see püsib seal ainult sekundi ja seejärel "haihtub" (ring). Kui saad esimese figuuri valmis, siis aktiveeritakse vasemas paanis number/samm "2" ja alusta seejärel oma teise figuuri joonistamist. All aktiveerus ka "Start Over" nupp, millele kliki siis kui midagi läks nihu ja Sa soovid uuesti alustada...:

Ja Sa näedki siin alltuleval pildil seda esimest juba valmis figuuri


9) Nüüd sai ka teine figuur (sirgjoon) joonistatud ja selle peale aktiveeriti siin vasemas paanis punkt nr. "3" ning Sa võid alustada oma kolmanda figuuri joonistamist:

Sa võid alustada oma kolmanda figuuri joonistamist


10) Ka kolmas figuur (ring) sai valmis - siin joonistati ta suunaga vastupäeva:

Ka kolmas figuur (ring) sai valmis


11) Sellega said Sa oma pildi parooli küll loodud, aga nüüd pead Sa neid eelmisi samme veelkord kordama, st Sa pead oma parooli (figuurid) uuesti joonistama. Nagu Sa näed, siis on sellel alltoodud pildil jällegi aktiveeritud nr. 1 samm ja seega joonista uuesti oma esimene figuur ning pane ta ikka õigesse kohta. Seejärel aktiveeritakse nr. 2 samm ja joonista oma teine figuur nii nagu Sa tegid seda esimese pilt-parooli loomisel. Lõpuks aktiveeritakse 3. samm ja pane ka oma kolmas figuur õigesse kohta ning suunas paika.
Kui midagi läks nihu, siis kliki vasemal all nupule "Start Over" ja alusta otsast peale:

Kui midagi läks nihu, siis kliki vasemal all nupule "Start Over" ja alusta otsast peale


12) Kuumad õnnitlused ja Sa võid all klikkida nupule Finish:

Kuumad õnnitlused ja Sa võid all klikkida nupule Finish


13) Ja Sa jõuad tagasi sinnasamasse PC settings ekraani ning sinna on nüüd ilmunud ka Remove nupp:

Ja Sa jõuad tagasi sinnasamasse PC settings ekraani


Uuendatud 26.10.13: Uuema Windows 8.1 versiooni PC Settings äpis/ekraanis näed Sa seda 'Sing-in options' alamkategooria all (PC settings -> Accounts -> Sing-in options)

ÜlesseOlemasoleva piltparooli eemaldamine (kustutamine):

1) Sa võid ta kustutada nii lokaalse kui ka Microsofti kasutajakonto kaudu (mõlemal juhul käib see ühtemoodi). Kliki Metro-stiilis Start ekraanis paremal üleval oma kasutajakontole ja vali rippmenüüst Change account picture käsk:

Vali rippmenüüst Change account picture käsk


2) Märgista vasemas paanis Users parameeter/sektsioon ja kliki paremal Remove nupule:

Kliki nupule RemoveUuendatud 26.10.13: Uuema Windows 8.1 versiooni PC Settings äpis/ekraanis saad Sa seda teha 'Sing-in options' alamkategooria all (PC settings -> Accounts -> Sing-in options):

Uuema Windows 8.1 versiooni PC Settings appis/ekraanis saad Sa seda teha 'Sing-in options' alamkategooria all3) Ja tulemus: Nupp "Remove" kadus ja nupp "Change picture password" muutus "Create a picture password" nupuks, st Sa võid nüüd tulevikus sellesama nupu abil luua uue pildiparooli:

Ja tulemus...Uuendatud 26.10.13: Uuema Windows 8.1 versiooni PC Settings äpis/ekraanis saad Sa seda teha 'Sing-in options' alamkategooria all (PC settings -> Accounts -> Sing-in options):

Uuema Windows 8.1 versiooni PC Settings appis/ekraanis saad Sa seda teha 'Sing-in options' alamkategooria all

EtteotsaVeel lisaks:

1) Näiteks alltoodud pildil kasutati 'Picture Password' loomiseks jällegi ainult "punkti" figuuri ja need punktid pandi pildi kolme erinevasse oblastisse (neid "punkte" näed Sa ainult korraks, siis kui Sa olid klikkinud või toksanud oma pildile ja seejärel nad kaovad...):

Parool sai loodud


2) Näide uue 'Picture password' parooli loomise alustamisest ja selle esimese figuuri joonistamisest (jällegi "punkti"):

Näide uue 'Picture password' parooli loomise alustamisest


3) Sa võid oma uue pildiparooli luua või olemasolevat muuta ükskõik millise pildi abil ja Sa võid selle pildi ka "pilvest" tellida. Näiteks järgmisel pildil pakuti kasutajale esmalt tema "Tapeedid" kaustas asuvaid pilte, aga selle asemel klikkis ta hoopis Files menüüle, et avada tema rippmenüüd. Seejärel liikus ta seal allapoole ja valis antud rippmenüüst SkyDrive teenuse:

SkyDrive teenus


Seejärel saab ta juba seal "pilves" oma piltide hulgast midagi välja valida:

Seejärel saab ta juba seal "pilves" oma piltide hulgast midagi välja valida


4) Näiteks kui Sa lukustad nüüd oma Windows 8 (8.1) süsteemi ja tahad hiljem teda uuesti lahti lukustada ning opsüsteemi sisse logida, siis näed juba alltoodud ekraani (seda juhul kui Sa logisid viimati süsteemi sisse just pildiparooliga). Sa võid siin kohe kasutada oma uut tüüpi pilt-parooli ja hakata kõrvalasuvale pildile figuure joonistama. Kuid Sa võid siin soovi korral (või juhul kui unustasid oma pildi parooli figuuride joonistamise) klikkida ka Switch to password nupule, et minna üle teise sisselogimise ekraani ning sisestada sinna oma tavaline lokaalne parool (või Live ID parool või PIN kood).

- Lukustame oma süsteemi klikkides Start ekraanil enda kasutajanimele ja valides rippmenüüst "Lock" käsu (kiiremini võib lukustada ka Win+L klahvikombinatsiooniga):

Lukustame oma süsteemi


- Et teda uuesti lahti lukustada, pead vajutama suvalist klahvi või tegema kliki, et seda Windows 8 (8.1) uut tüüpi 'Lock screen' ekraani eest ära koristada.

- Sa võid siin kohe kasutada oma uut tüüpi pilt-parooli ja hakata kõrvalasuvale pildile figuure joonistama. Kuid Sa võid siin soovi korral (või juhul kui unustasid oma pildi parooli figuuride joonistamise) klikkida ka Switch to password nupule, et minna üle teise sisselogimise ekraani ning sisestada sinna oma tavaline lokaalne parool (või Live ID parool või PIN kood). Klikimegi siin sellele Switch to password nupule:

Klikimegi siin sellele Switch to password nupule


- Siin uues sisselogimise ekraanis võib hakata kohe sisestama oma parooli (antud juhul siis Microsofti kasutajakonto/Live ID parooli) või siis klikkida all Sign-in options nupule, et näha ka teisi sisselogimise võimalusi. Klikime siin sellele Sign-in options nupule:

Klikime siin sellele Sign-in options nupule


- Ja nagu näha, siis ei olegi meil siin muid variante kui kasutada kas seda pilt-parooli või siis Live ID parooli. (Kasutaja ei olnud endale varem PIN parooli loonud ja kuna ta töötab antud sessioonis Microsofti kasutajakonto all, siis saab ta siin kasutada ainult Live ID parooli ning lokaalse kasutajakonto standardset tekstiparooli ta siin sisestada ei saa.)
Kuna praegu on aktiveeritud Live ID parooli sisestamise nupp, siis sisestamegi antud parooli:

Kuna praegu on aktiveeritud Live ID parooli sisestamise nupp, siis sisestamegi antud parooli


- Olles oma parooli sisestanud, vajutame ENTER või siis klikime/toksame paroolikasti kõrval asuvale "Submit" nupule:

Olles oma parooli sisestanud, vajutame ENTERPS! Loe ka kompuutri lukustamisest käsu "Lock" abil ja seejärel süsteemi sisselogimise erinevatest meetoditest (Windows 8 pildid) - sealt.

Süsteemist väljalogimine käsu 'Sign out' abil ja seejärel süsteemi sisselogimise erinevad meetodid - Windows 8 pildid - juhised seal.

Microsoft Account (Windows Live ID) kasutajakontost, süsteemi sisselogimise meetoditest ja sisselogimise erinevates ekraanidest kõige pikem selgitus seal.

Lokaalse kasutajakonto ja Microsofti kasutajakonto vahel ümberlülitumine ehk kuidas minna ühelt kasutajakontolt üle teisele kasutajakontole - sealt.

Ülesse

 
< Tagasi Windows 8 pealehele ja sisukorda

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju | About Us | About Me | Site Map | POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik 2011